ÚTIKRITIKA.HU / Komodo sziget







útikritikák


Komodo sziget

Komodo sziget dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Odajutás | Egyéb hasznos információk | A komodo sárkánygyíkokról | További beszámolók | Fotóegyveleg

.

Komodoi sárkánygyík

Ott azért a bot a guide kezében!

2025-re a Komodo-sziget belépési szabályai és díjai lényegében a korábbi rendszer szerint működnek, jelentős változtatás nélkül. A korábban, még 2023-ra tervezett, rendkívül magas, 252 USD összegű belépődíjat – amelyet eredetileg a turisták számának csökkentése érdekében vezettek volna be – végül a helyi közösségek és a turisztikai vállalkozók heves tiltakozásának hatására visszavonták.

A gyakorlatban így 2023 közepe óta a belépési díjak 26–36 USD/fő/nap között mozognak, attól függően, hogy melyik utazási irodánál váltjuk meg a jegyet, milyen kényelmi szintű hajóval közelítjük meg a szigeteket, és hány megállót tartalmaz a választott túracsomag. Ez az árstruktúra 2025-ben is érvényben maradt: többféle csomagajánlat közül lehet választani, amelyek eltérő színvonalú szolgáltatásokat kínálnak a Komodói Nemzeti Park szigetein tett látogatások során.

A belépéshez továbbra is előzetes regisztráció szükséges, amely során a parkhatóságok különös figyelmet fordítanak a látogatók egészségi állapotára is. Ez azért fontos, mert a Komodo-szigeten a terepviszonyok és a trópusi klíma komoly fizikai megterhelést jelenthetnek. A regisztráció során például egészségi állapotra vonatkozó kérdéseket is feltehetnek, hogy eldöntsék, a látogató alkalmas-e a kihívásokkal teli környezet elviselésére. Ennek biztonsági oka is van, hiszen a komodói varánuszok – a sziget híres óriásgyíkjai – rendkívül éles szaglással rendelkeznek, és akár több kilométer távolságból is képesek megérezni a vér vagy döghús szagát.

Komodo sziget dióhéjban

A Komodo Nemzeti Park az UNESCO természeti világörökségének a része. A nemzeti park három szigetre terjed ki: Komodo, Rinca és Padar. A három szigeten mintegy 5 ezer varánusz (a helyiek orának nevezik őket). Planétánk legnagyobb élő földi hüllője három méteresre is megnőhet, 170 kiló súlyú is lehet és 100 évet is megélhet. Először 1912-ben leltek rájuk, s később védettség alá helyezték őket.

Miért érdemes ellátogatni Komodóra?

Elsősorban azért, hogy testközelből megcsodáljuk a három méter hosszú, akár száz kilogrammot is nyomó komodói sárkányokat! Bár ezek a hatalmas hüllők veszélyesek – harapásuk halálos lehet, mivel nyáluk mérgező baktériumokat tartalmaz, amelyek néhány nap alatt végzetes fertőzést okozhatnak – az élmény kihagyhatatlan azok számára, akik Indonéziába látogatnak. Ezek az óriási, lomha gyíkok a dinoszauruszok távoli leszármazottainak tűnnek: vastag bőrük, hatalmas karmaik és bizarr megjelenésük a múlt rejtélyeit idézik.

Komodó szigete
Komodó Indonézia 17 500 szigete közül az egyik legkisebb és legelszigeteltebb. A szigetre nem lehet közvetlenül repülni; először Indonézia valamelyik nagyobb szigetére kell eljutni, hogy onnan hajóval megközelíthessük ezt a különleges helyet. A sziget izoláltsága és természetes állapota különleges atmoszférát kölcsönöz az utazásnak.

Utazás Komodóra
Mi Jáváról Balira repültünk, majd onnan Sumbawára, amely Komodó közelében található. Komodó az apró szigetek egyike, amely Flores és Sumbawa között terül el, és otthont ad a világ legnagyobb varánuszainak. Az óriási hüllők megtekintése után a látogatók általában hajójukon töltik az éjszakát egy csendes öbölben, mivel a szigeten még nem építettek megfelelően védett szálláshelyeket a turisták számára.

Ez az utazás nemcsak a természeti csodák megismerésére ad lehetőséget, hanem betekintést enged Indonézia különleges szigetvilágának érintetlen szépségébe is. Komodó egy valódi természeti kincs, amely méltán vonzza azokat, akik valami igazán egyedülálló élményre vágynak.


Praktikus tanácsok a Komodo-szigeti látogatáshoz 2025-ben

A Komodói Nemzeti Parkban tett látogatáshoz érdemes alaposan felkészülni. A szigetek nagy részén kevés az árnyékos terület, a klíma pedig meleg és párás, így a könnyű, világos színű ruházat, a kényelmes, zárt cipő és a széles karimájú kalap vagy sapka elengedhetetlen. Mindig vigyünk magunkkal elegendő ivóvizet, magas faktorszámú naptejet (lehetőleg korallbarát változatot) és kullancsok, szúnyogok elleni védőszert is.

A biztonságot komolyan kell venni: a komodói varánuszok veszélyes állatok, és bár a helyi vezetők jól ismerik a viselkedésüket, a parkban kísérő nélkül tilos mozogni. Fontos szabály, hogy ne viseljünk erős szagú parfümöt vagy kozmetikumot, és a női látogatóknak különösen ajánlott tájékozódni arról, hogy bizonyos fiziológiai állapotokban (például menstruáció idején) fokozottabb figyelmet kérhetnek a túravezetők.

A programok között vannak rövidebb és hosszabb gyalogtúrák, sznorkeling és hajós kirándulások is, ezért érdemes előre felmérni, melyik útvonal vagy csomag felel meg leginkább az állóképességünknek. Akik szeretnék a varánuszok mellett a nemzeti park híres, gyönyörű víz alatti világát is felfedezni, hozzanak magukkal saját sznorkeling felszerelést, vagy kérdezzék meg előre, hogy a túracég biztosít-e ilyet.

Komodo nemcsak látványos, hanem fizikailag is megterhelő kaland: megfelelő felkészüléssel viszont felejthetetlen élmény marad.


Komodo-sziget 2025: új szabályok és belépési feltételek

2025-ben az indonéz hatóságok továbbra sem zárták le a Komodo-szigetet a turisták elől, de a belépés feltételei jelentősen megváltoztak. A látogatóknak mostantól 1 000 dolláros éves „tagsági díjat” kell fizetniük, amely jóval magasabb a korábbi 10 dolláros belépődíjnál. Ez az összeg egyszeri éves hozzájárulás, amely kizárólag a Komodo-sziget és élővilágának védelmét szolgálja, és jogosultságot ad a szigeten való tartózkodásra és a komodói varánuszok megfigyelésére.

A turisták száma az elmúlt években folyamatosan emelkedett: 2022-ben már 219 ezer látogató érkezett, szemben a 2008-as 44 ezer fővel. Az új díjszabás célja a fenntartható turizmus biztosítása és a veszélyeztetett fajok védelmének erősítése.

A Komodo-szigeten élő mintegy 2 000 fős helyi lakosságot nem telepítik ki, azonban szigorú szabályozással igyekeznek kordában tartani a népességnövekedést, hogy a varánuszok természetes élőhelye hosszú távon fennmaradhasson. A közösséget továbbra is oktatják és aktívan bevonják a természetvédelmi munkába.

A 2025-ben érvényes új tagsági rendszer két szintre oszlik:

Prémium tagok jogosultak Komodo szigetére látogatni.

Nem prémium tagok kizárólag a Komodói Nemzeti Park más, varánuszokkal szintén lakott szigeteit kereshetik fel, például Rinca vagy Padar szigetét.

A tagsági rendszer részleteit az indonéz hatóságok 2025 elején tovább pontosították, így a látogatóknak mindenképpen érdemes előzetesen tájékozódniuk a legfrissebb szabályokról a hivatalos forrásokból, illetve időben lefoglalniuk a szükséges belépési engedélyt.


Baliról egy naposra nem tudsz àtmenni Komodo szigetére. Gyorshajó visz. Addig meg repülő Labuan Bajoba, szóval ez olyan lehetetlen kategória...
Meg csak a sàrkànyok miatt? A volt férjem azt mondta olyan hàzisárkàny vagyok néha (mondjuk ez rég volt màr)- szóval ha gondolod fussunk össze☺️


Elég biztonságosnak tűnt, amikor ott voltunk. A sárkányok nem tudnak túl gyorsan mozogni, így még ha feléd is indulnának, könnyen, utólérhetetlenül elsiethetsz előlük.


Ha csak egy napot szeretnél a Komodói Nemzeti Parkban tölteni, akkor választanod kell Rinca és Komodo szigete között, ahol megfigyelhetők a komodói sárkányok, mert egy közös túra keretében nem lehet mindkét szigetet bejárni ugyanazon a napon. Ebben az esetben csak a privát túra jöhet szóba, és lehetőleg gyorshajóval, mivel a szigetek túl messze vannak egymástól ahhoz, hogy lassú hajóval is beleférjenek az időbe. Érdemes felkészülni a magas költségekre.

A június-augusztusi hónapok a sárkányok párzási időszaka, ezért ebben az időszakban kisebb lehet az esély arra, hogy megfigyelhesd őket, mint más hónapokban.


Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

A sárkányok megmutatására szervezett túra biztonságos, jól szervezett, nem féltünk (nagyon)
Komodo szigetén a gyönyörű Pink Beach (Rózsaszínű strand)
Egy ranger vezetett végig a sárkányok territóriumán, részletesen magyarázva viselkedésüket.
A Pink Beach korallzátonyánál mantarájákkal úsztam.
Egy helyi halász vitt ki hagyományos csónakkal delfineket nézni.
A sziget legmagasabb pontján néztem a naplementét, miközben denevérek húztak el.
Tradicionális halászfaluban tanultam kézzel halat fogni.
A mangrove erdőben egy helyi mutatta meg a ritka madarakat.

Nem tetszett

A kikötőnél túl agresszívak voltak a csónakos túraszervezők.
A Komodo sárkányok etetése művi és természetellenes volt.
A Pink Beach-en sok volt a korallgyűjtő turista.
A túraösvényeken szemetet hagytak a látogatók.
Több ranger is extra pénzt kért a fotózásért.
A nemzeti park belépő ára irreálisan magas volt.
Sok erőfeszítéssel (túrázással) előfordul, hogy csak kevés "sárkányt" lehet látni

Vélemények

Komodó szigetén: a sárkánygyíkok és a sziget kihívásai

2024-ben Komodó szigete továbbra is a világ egyik legkülönlegesebb úti célja, amely otthont ad a híres komodói sárkánygyíknak. Ez a hatalmas, veszélyes ragadozó több szigeten is szabadon él, és nem véletlenül tartják távol magukat tőle a helyiek. Elmondásuk szerint ezek az állatok akár kisgyermekeket is elragadhatnak a házak udvaráról, ami valódi fenyegetést jelenthet.

A szigeten azonban nem csak a sárkánygyíkok okozhatnak izgalmat vagy félelmet. Külön figyelmeztető táblák hívják fel a látogatók figyelmét arra, hogy a szigeten legalább 16 különböző mérges kígyófaj is él. Ezek miatt a természetjáráskor különös óvatosságra van szükség. A helyi vezetők és a táblák pontosan jelzik, hogy mely területeken kell különösen vigyázni.

A tenger élővilága: a feszültség oldása
A sziget veszélyei ellenére Komodó lenyűgöző élményt nyújt. Miután megcsodáltuk a sárkánygyíkokat, a tengerparton sznorkeleztünk. A maszk és lélegzőpipa segítségével elmerültünk a kristálytiszta vízben, ahol számtalan csodálatos tengeri élőlénnyel találkoztunk. Korallzátonyok, színes halrajok, teknősök és más tengeri csodák tették felejthetetlenné a napot.

Komodó szigete tehát egyszerre kínál kalandot és megnyugvást: a szárazföld lenyűgöző és olykor félelmetes állatai mellett a tenger egy békés világot tár elénk, amely minden természetkedvelő számára különleges élményt nyújt. 2024-ben is érdemes ellátogatni ide, de a biztonsági szabályok betartása elengedhetetlen, hogy a kaland ne váljon kellemetlen élménnyé.

Odajutás

Labuan Bajo-ból Rinca szigetére való eljutás a hajón kb. két és fél órás.

A Komodo-szigetre eljutni többféleképpen lehet. Íme a leggyakoribb módok:
Repülővel:

Labuan Bajo repülőtere (Komodo repülőtér)
A legközelebbi repülőtér a Komodo Nemzeti Parkhoz a Labuan Bajo városában található Komodo repülőtér.
Repülőjáratok indulnak több indonéziai nagyvárosból, mint például Denpasar (Bali), Jakarta és Surabaya.

Hajóval:

Labuan Bajo-ból induló hajók
Labuan Bajo kikötőjéből rendszeres hajójáratok indulnak a Komodo-szigetre. Ezek lehetnek egynapos kirándulások vagy több napos hajós túrák.
A hajók különböző típusúak lehetnek, a gyors motorcsónakoktól kezdve a hagyományos phinisi hajókig.

Cruise hajók
Néhány luxus óceánjáró hajó és kisebb expedíciós hajó is megáll a Komodo-szigetnél, általában egy hosszabb út részeként.

További lehetőségek:

Privát charter hajók
Lehetőség van privát hajók bérlésére is Labuan Bajoban, amelyek testre szabott túrákat kínálnak.

Szervezett túrák
Számos utazási iroda kínál szervezett túrákat, amelyek tartalmazzák a repülőjegyet, szállást és a hajós túrákat a Komodo-szigetre.

Fontos megjegyzések:

A Komodo Nemzeti Park több szigetből áll, beleértve a Komodo-szigetet és a Rinca-szigetet, amelyek mindkettő híresek a Komodói varánuszokról.
A látogatás előtt érdemes tájékozódni a belépési díjakról és az aktuális szabályokról a park területén.

L. j. fotója

Egyéb hasznos információk

  1. Rinca szigetére lépésért fizetni kell. A fényképezőgép használat költsége 56 USD, a videóé: kb. 14,5 USD.
  2. Feltétlenül kell vinni napvédőkrémet, napszemüveget, fejfedőt és a test lehető legnagyobb részét fedő öltözetet.

A Komodói Nemzeti Park turisták számára fenntartott üdülőfalujában, Loh Liangban, továbbra is lehetőség van szállást foglalni. Itt található a park igazgatóságának épülete és az ügyeletes parkőrök szállása, akik a terület biztonságáról és a látogatók irányításáról gondoskodnak.

Az üdülőfalun kívül mindössze egy szerény halászfalu található a közelben, körülbelül félórányi járásra a tengerparton. A falut találóan Komodo névre keresztelték, ami további érdekességet ad a környék felfedezéséhez.

Praktikus tippek 2024-re:

Korai foglalás: Mivel Loh Liang szálláskapacitása korlátozott, érdemes jóval előre lefoglalni a helyet, különösen a főszezonban (májustól októberig).
Étkezési lehetőségek: Az üdülőfalu egyszerű éttermekkel várja a látogatókat, de a választék korlátozott. Érdemes némi tartós élelmiszert is magunkkal vinni, különösen, ha hosszabb időt tervezünk itt tölteni.
Helyi kultúra megismerése: Látogassuk meg a halászfalut, hogy betekintést nyerjünk a helyiek életébe. A lakosok barátságosak, és gyakran készségesen mesélnek a mindennapjaikról és a Komodói Nemzeti Parkkal való kapcsolatukról.

A komodo sárkánygyíkokról

"Földünk legnagyobb gyíkjának természetes élőhelye, mely a nevét is a szigetről kapta. A komodói sárkány egyáltalán nem okád tüzet és mindössze egyetlen feje van. A varánuszokhoz tartozik , nevét a holland tudós Ouwens 1912-ben írta le először, aki a hatalmas gyíkot Varanus komodoensisnek nevezte el. Ismertebb neve: komodói sárkány vagy komodói varánusz. A holland kormány, felismerve a faj veszélyeztetettségét, 1915-ben a gyíkok védelmét rendelte el. A komodói sárkány mára egyfajta élő legendává vált. A felfedezése óta eltelt évtizedekben számos ország indított expedíciót a szigetre a faj vizsgálatára.

a.o. fotója

A 30 kilométer hosszú Komodót és a mellette található kisebb Rinca szigetet kivéve másutt nem él az óriásgyík. Gyenge hosszútávúszó lévén kénytelen beérni a környékkel. Az elszigeteltségnek azonban előnye is volt, mégpedig a háborítatlanság. A komodói sárkánygyík a szigeten mindig csúcsragadozó volt, tartósan a táplálkozási lánc végén sikerült magát pozicionálni. A stresszmentes körülményeknek köszönhetően a legnagyobb példányok mérete eléri a 3 méter feletti hosszúságot és 100-120 kilogrammos súlyt. Ráadásul a szigetet mintha neki teremtették volna. A kietlen és száraz vidék jelentős részét magas hegyek és a lesből való támadásra kiválóan alkalmas erdők és bozótosok tarkítják. Komodo ideális sárkánynevelde és sárkányhajlék." forrás

További beszámolók

Komodó: Az utazás és a sziget felfedezése

Ez az egyetlen megszervezett utunk Indonéziában, hiszen Komodóra önállóan nem lehet eljutni. Már a megérkezéskor egy csomaghordó fiú ajánlkozik, hogy elvigye a csomagjainkat az alig ötven méterre parkoló autóhoz. Udvariasan visszautasítjuk, mondván, nincs szükségünk kiszolgálásra, bár a többi turista láthatóan elismeréssel figyeli a "szervizt". Kísérőnk, Arnold, már a szállodába indulna velünk, de mi már választottunk egyet az útikönyv alapján. Ez nem arat osztatlan sikert, hiszen Arnold valószínűleg más szállást intézett volna, ahol közvetítői díjra is számíthatott volna. Végül kénytelen elfogadni a döntésünket.

A reptérről Bimába, a közeli városba utazunk, amely a tengerpart mentén fekszik. Az út mentén sóföldek, halászbódék, valamint rizsföldek váltakoznak. Bima sáros, lócitromos földutakkal vár, az utcákon helyiek állnak, beszélgetnek, árulnak és vásárolnak.

Szállásunk egy koszos utcáról nyíló, csempézett, viszonylag előkelő épület, amely valószínűleg még a gyarmatosítás korából maradt fenn. A szoba felszereltsége luxuskategóriába tartozik: van légkondicionáló, hűtőszekrény, és angol vécé a fürdőszobában. A tisztaság azonban hagy némi kívánnivalót maga után – foltok tarkítják a falakat, az ágytakarót és a padlót.

Arnolddal megbeszéljük, hogy másnap indulunk Sapébe, a kikötőbe, ahonnan hajóval érjük el Komodó szigetét. Az ötórás hajóút során megcsodáljuk a környező tájat, majd a varánuszok megfigyelése, búvárkodás és egy csendes öbölben hajón töltött éjszaka után visszatérünk Bimába.

Bima város felfedezése
A város fekvése lenyűgöző: vulkánok és sűrű erdők ölelik körül, és a végtelen óceán ad keretet a látképnek. Az utcákon lovaskocsik keverednek a motorokkal és autókkal, miközben kecskék színesítik a városképet. A helyiek gyakran „Halló mister!” köszöntéssel fordulnak hozzánk, amit jókedvű nevetés kísér. A piacon ananászt, narancsot és licsit vásárolunk, majd a gyér közvilágítás miatt visszatérünk a szállásunkra.

Arnold elmondása szerint Sumbawa szigetét muzulmánok, hinduk és katolikusok lakják. Bár pontos arányokat nem említ, Indonézia az egyik legnépesebb muzulmán ország a világon, ahol a lakosság 90%-a muzulmán vallású. Kivételt Bali jelent, amely hindu többségű. Arnold keserűen jegyzi meg, hogy a sziget kereskedelme nagyrészt kínaiak kezében összpontosul, amit a helyiek gyakran nehezteléssel fogadnak.

Komodó szigete: egy különleges világ
A szigetre való megérkezés kétórás hajóutat követően lehetséges, amely során a part mentén haladva kikötünk a belépőjegyeket árusító állomásnál. A sziget sziklás, száraz, barnás árnyalatú, amit helyenként szavanna és ritkás növényzet tarkít. Bár lakatlannak tűnik, egy kis közösség él itt, akik alkalmazkodtak a nehéz körülményekhez.

A komodói sárkányok lenyűgöző, ám veszélyes állatok. Ezek a hatalmas hüllők nemcsak vaddisznókkal és szarvasokkal táplálkoznak, hanem saját fiatal társaikkal is, akik emiatt a fák koronájába kényszerülnek. A sárkányok a döghúst sem vetik meg, és alkalmanként a figyelmetlen turistákat is célba vehetik. Nem véletlenül figyelmeztetnek már a reptéren: „Travel Warning! Indonesia: Dangerously beautiful!”

Komodó szigete egyszerre nyújt különleges kalandot és természetközeli élményt, de a látogatás megtervezésénél elengedhetetlen a körültekintés és a helyi szabályok betartása.


A világ legnagyobb gyíkjával, a komodói varánusszal való első találkozás pontosan olyan lenyűgöző volt, ahogy azt elképzeltem. Hajónk Rinca szigeténél kötött ki, és még el sem értük a túra hivatalos kezdőpontját, amikor egy kopár mezőn egy példány nyugodtan elsétált mellettünk. Nem tett semmi különöset, csak komótosan bandukolt, de a háttér – a sziget érintetlen, ősi hangulata – tökéletesen keretet adott ennek a látványnak. Már ettől a jelenettől úgy éreztem, mintha visszarepültem volna az őskorba, hasonlóan ahhoz, ahogy legutóbb a malajziai, 130 millió éves esőerdő mélyén.

Rinca és Komodo szigetén ezeknek a hüllőknek nincsenek természetes ellenségeik. Bár az emberek turisztikai céllal mutogatják őket, egyértelmű, hogy a szigeteken ők az uralkodók, körülbelül ezer-párszáz fős populációjukkal. Ez a természetes dominancia mindent áthat, amit ezekkel a lenyűgöző állatokkal kapcsolatban tapasztalunk.

Fotóegyveleg

Komodo sziget - Pink Beach

l. j. fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon