Álomszép Rovinj - K. Kriszta fotója
Lakosság (2025-ben): kb. 15,000
Rovinj 592 kilométerre van Budapesttől. Megállás nélküli autózást alapul véve a menetidő kb. 6 és fél óra. A táv 502 kilométeren autópályás.
A legcsodálatosabb isztriai város. Imádtuk. Isztria ékköve!!! Szuperebb volt, mint azt feltételeztük. (aji, 2025)
Az Isztria nyugati partvidékén, nagyjából félúton Poreč és Pula között fekszik Rovinj, amelyet sokan az Adria egyik legszebb városának tartanak. Népszerűségét jól mutatja, hogy egy szezon alatt a város lakosságának többszöröse fordul meg turistaként a településen. A látogatók áradatától függetlenül Rovinj megőrizte romantikus hangulatát és báját.A városba érkezve azonnal szembetűnő az erős olasz hatás: a vízparti házak sora és az óváros zegzugos, szűk utcái igazi velencei hangulatot árasztanak. Ez nem véletlen, hiszen a terület évszázadokig a velenceiek uralma alatt állt, és a két világháború között Olaszország része volt, csakúgy, mint az egész Isztria. Mindezt máig őrzi a sok olaszos utcanév és az olasz nyelv hivatalos jelenléte. A látnivalók többsége az óvárosban található, amely valaha egy sziget volt, és csak egy híd kötötte össze a szárazfölddel. Ma már egyszerű a megközelítése, ám az óváros teljes területéről kitiltották az autókat, így csak gyalogosan járható.
A város leghíresebb nevezetessége a Szent Eufémia templom, amely a félsziget legmagasabb pontján emelkedik. A 63 méter magas harangtorony messziről is jól látható, tetején a kétméteres Eufémia-szobor áll, amely a szél irányát követve elfordul. A helyiek szerint, ha a szobor a szárazföld felé néz, eső várható, ha Olaszország felé, akkor napos idő. A templom belsejében őrzik Szent Eufémia szarkofágját, amelyet a legenda szerint a tenger vetett partra, miután eltűnt Konstantinápolyból. A város történetében és hagyományaiban Eufémia kultusza máig fontos szerepet játszik, és szeptember közepén zarándokok sokasága látogatja a templomot.
Ha időnk engedi, érdemes hajót vagy motorcsónakot bérelni, és felfedezni a Rovinj előtti szigetvilágot. A környéken tizenhárom sziget várja a látogatókat, közülük a legnagyobb a Katarina és a Crveni. Rovinj különösen a tenger felől mutatja legszebb arcát. Ha Poreč felé folytatjuk utunkat, érdemes megállni a Limski-fjordnál, amely a környék egyik leglátványosabb természeti kincse. A kilenc kilométer hosszú, kristálytiszta vizű öböl átlagosan harminc méter mély, hatszáz méter széles, partjai helyenként száz méter magasra emelkednek. A fjord nemzeti park, így a fürdés és a hajózás tilos, a természet védelme érdekében. Az öböl vége felé kagyló- és osztrigatenyésztő telepeket találunk, ezek ínyencségeit a környék vendéglőiben is megkóstolhatjuk.
Rovinj Isztria, sőt, egész Horvátország egyik legszebb és legizgalmasabb kisvárosa. Mérete és látnivalói meglehetősen behatároltak. A városka hangulata jellegzetesen olaszos, noná hiszen Rovinj (Rovigno) valaha olasz település volt, és még ma is számos talján lakos él itt. Rovinjban az utóbbi évtizedekben fiatal képzőművészek serege telepedett le, számos kis galéria, műterem és változatos, a giccs és a művészet különböző fokán álló ajándékbolt, valamint jó néhány bohém művészkávézó bizonyítja ezt. Bár sokszor fárasztó a turisták hömpölygő áradata, néha pedig joggal érezzük úgy, hogy afféle Szentendre féle lenyúlós kirakatvárosban járunk, Rovinj akkor is meglátogatásra érdemes. Régi házaival, szűk utcácskáival, tereivel, kikötőjével, hamisítatlan mediterrán hangulatával elvarázsolja a látogatót.
Szilvi fotója
K. Kriszta fotója
kr
8. A sirályok baromi zajosak, és nagyon agresszívak, főleg ha élelemzsákmány van a láthatáron
kr
Pofátlanok voltak, kikutatták, megették a parton hagyott strandtáskából a kaját, és még el se lehet kergetni őket, nem félnek az emberektől. Persze ez a része inkább vicces volt, nem zavart minket, mi nem hordtunk magunkkal ételt a strandra. Tudom, hogy az emberek foglalták el az ő szigetüket, és el kéne viselni őket, de nekünk ez már túl sok volt.
9. Sok régi lakóház veszélyesen rossz állapotban van, és akár össze is omolhat
Kriszta fotója
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tetszett
Rovinjra egy szó van: gyönyörű!
Az óváros kilógó félszigete és a környező szigetek közötti hajókirándulás
Kifejezetten finom fagyikat lehet enni (1 euró/gombóc)
Az óváros utcácskáinak hangulata
A kikötő és az együtt ringatózó hajók látványa
Nem tetszett
A néhol ideges és tapintatlan pincérek
Az amúgy hangulatos utcácskákat elcsúfító kopott vakolatok, igénytelen ablakok és a lógó, csupa galamb-kakis légkondik
Hogy nem volt idő felmenni a város ékes katedrálisához
Az iszonyú hőség a naptól nem védett parti utcákon
Az óvárosban a templomon kívül nem nagyon van más konkrét nevezetesség
(N. K.)
Kriszta fotója
,, Rovinj nagyon jòl bejárhatò gyalog, gyerekekkel is (a macskakövek és a meredek utcák miatt a babakocsit azért nem ajánlanám). Hatèves fiammal utaztam egyedül aki imàdta a helyi piac melletti jàtszòt, ès kis strandrèszt. Nagyon sok nàciò talàlkozott össze estènkènt a játszòtèren ami òriàsi èlmènyt adott a fiamnak. A kikötőkből szàmtalan hajòs kirándulàs ès program indul. A strandok gyalog, biciklivel vagy rollerrel is jol megközelithetők.
Személyes kedvenc a St Katarina szigeti strandok, amiket komppal (40kuna/felnőtt, 30,kuna/gyerek) lehet csak elèrni. Az àrak a Balaton szintjèn vannak. Ettünk sikk ès kèsdobàlós szintű etteremben is de mindenhol finom, friss ètel ès nagyon kedves kiszolgàlàsban volt rèszünk.
Busszal is kiràndultunk Umag, Porec ès Pula vàrosba....az Arriva tàrsasàg buszai nyugat europai szinvonal magyar àrakon...mindenki annyira kedves ès segìtőkèsz volt....beleszerettünk Isztriàba ès a horvàt kulturàba. (t.j., 2021)
Tetszett:
A Szent Euphemia templom tornyából nézni a naplementét, amikor az óváros vörös tetői között sirályok köröznek, és Sveta Katarina szigete fekete sziluettként rajzolódik ki
A Grisia művészutcában felfelé sétálni, ahol minden lépcsőfordulóban más festő, szobrász vagy ékszerkészítő műhelye bújik meg
A Monte partszakaszon szikláról sziklára ugrálva találni egy saját, rejtett napozóhelyet, ahol csak a tenger csobogása hallható
Az óváros sikátoraiban elveszni, ahol a szűk utcákban száradó ruhák alatt helyiek beszélgetnek olaszul és horvátul vegyesen
A Valdibora halpiacon hajnalban az öreg halászoktól venni a napi fogást, és közben tanulni tőlük a helyi halak neveit
A Punta Corrente erdőparkban biciklizni, ahol a százéves fenyők között időnként feltűnik egy-egy eldugott öbölNem tetszett:
A központi strand olyan zsúfolt, hogy augusztusban még a sziklákon sem lehet helyet találni
A Balbi ívnél minden turista ugyanazt a képet akarja elkészíteni, lehetetlen normálisan áthaladni
Az éttermek árai olyan magasak az óvárosban, hogy egy egyszerű vacsora is vagyonba kerül
A "romantikus" naplemente-túra hajók olyan zsúfoltak, hogy inkább tömegközlekedésnek tűnik
A szigetre tartó kishajóknál olyan hosszú sorok állnak, hogy gyakran egy órát is várni kell
Az óvárosi apartmanokhoz olyan nehéz feljutni a csomagokkal a szűk lépcsőkön, hogy már az érkezés is rémálom
A főszezonban (július közepétől augusztus második feléig) meglehetősen nehéz megfelelő szállást találni, ezért célszerű ezt előre lefoglalni itthon utazási irodában vagy az Interneten. Egyébként számos szállástípus igénybe vehető a különböző kategóriájú szállodai szobáktól kezdve a kiadó apartmanokig, fél apartmanokig (valódi konyha és konyhafelszerelés nincs, maximum egy kis főzőfülke, tehát arra jó, hogy a reggelinket vagy egy levest elkészítsünk magunknak, azonban nagy, családi főzésekre nem igazán alkalmas). Az óváros kiadó szobái, apartmanjai természetesen drágábbak, és arra is föl kell készülnünk, hogy autó nem mindenhova mehet be, és előfordulhat, hogy az összes holminkat magunknak kell becipelnünk a sokszor nem is túl közeli parkolóhelyről. A várostól néhány kilométerre a tengerparton egy hatalmas kempingfaluban is bérelhetünk bungalót, faházat vagy lakókocsit, és sátrazni is lehet. A kemping tökéletesen felszerelt minden infrastruktúrával, van étkezési és vásárlási lehetőség is, a strand is jól kiépített, hangulata azonban kissé megkopott, mintha itt maradt volna a ’80-as évekből.
Egy dolgot Rovinjban (és igazából bárhol a világon) nem ajánlanék: olyan családi apartmant választani, ahol a tulajdonosok is a helyszínen laknak. Többször próbáltunk már hasonlót, de őszintén szólva egy kempingben, sátorban is kényelmesebb és felszabadultabb az ember. Ott senki sem néz rosszallóan, ha a gyerekek játszanak, rohangálnak az udvaron, nem kell a háziasszony szárított virágcsokrainak tengerében élni, amitől az egész szoba poros illatú lesz, és nem kell attól tartani, hogy a szekrénygomb vagy a kilincs a kezünkben marad. Ezek mind valós élmények voltak, ahogy az is, hogy éveken át jártunk vissza egy magyar anyanyelvű hölgyhöz ősszel, aki nemcsak hogy nem fűtött rendesen, de még azt is ellenőrizte, mit csinálunk a lakásban.
Hát a Hitchkock-i hatást még egyszer nem szeretnénk nyaralás alatt átélni 😒... Amikor hajnali fél 4kor a gyerek halálra ijedve riad fel, mert a sirály az erkélyajtó előtt rikácsol, és visszhangzik az egész épületben.
Nagyon elszaporodtak a sirályok,több helyen ki is van írva,hogy ételmaradékot véletlen se tegyenek le sehová....De sajnos sokan ezt nem veszik figyelembe 😕
A Centener városrészben található Adeni Apartmanház 2-6 ágyas apartmanokkal várja a vendégeket. A városközponttól kb. 1 kilométerre, a tengerparttól és a strandtól kb. 500 méterre található, buszállomás, vásárlási lehetőség a közelben. Bicikli helyben bérelhető.
A magyar visszajelzések alapján az egyik legjobbnak tartott apartman a központtól fél kilométerre található Apartments Anita. Az apartmanok 2-4 személyesek, légkondicionáltak, ingyenes Wi-Fi-vel felszereltek, bútorozottak, étkezős konyha vagy konyhasarok van bennük. Extra kiegészítő az igénybe vehető grillező, mosoda. Kerékpárkölcsönzésre is lehetőség van. A tulajdonosak nagyon kedvesek, udvariasak, és mindenben a vendégek segítségére vannak. Kisgyerekes családoknak azonban csak akkor igazán ajánlott, hogy ha a messze lévő strandok megközelítése nem okoz komoly gondot.
Általában jellemző, hogy a szállásadók, tekintettel a megnövekedett keresletre , szeretnek külön pénzért biztosítani szolgáltatásokat. Légkondit például. Kevés az olyan szállás, ahová beengednek kutyákat is, de, ha igen, biztosan külön díj ellenében.
Rovinjban az éttermek árai nem sokkal, de azért egy kicsivel meghaladják az átlag isztriai árakat. Ennek ellenére érdemes beülni a számos étterem, pizzéria valamelyikébe. A belső kikötőben az öbölnél egymás hegyén-hátán sorakoznak a több nyelvű, fényképes étlapokkal csábító éttermek. Érdemes kipróbálni a haltálakat, a tengeri herkentyűket (különösen finom a tintahal és a rák, ezek mindig friss alapanyagból készülnek), de nagyon jók a tésztaételek és a pizzák is. A hagyományos balkáni húsételek (pl. plejskvica, cevapcici stb.) is finomak. Az árak a szomszédos éttermek közt alig különböznek. A pizzák ára viszonylag mérsékelt, de a legolcsóbbak a kikötőben néhány helyen megtalálható snack bárok, ahol tényleg fillérekért ehetünk hamburgereket, gyros-féleségeket és hasonlókat. Az óváros utcáiban is sok az étterem, itt mindenképpen érdemes megnézni az árlapot, sokszor egészen drága étterembe is belebotolhatunk. A túl olcsó hely is gyanús: ha nincsen tele, akkor ne is próbálkozzunk. Hiába olcsó, nem véletlenül kerülik el.
Rovinjban, Isztria legdrágább városainak egyikében parázs vitát kavart egy ismert popénekes, Luka Nižetić, aki Instagramra kiposztolta, hogy Rovinj gyönyörű, egyetlen kifogása, hogy 9 eurót fizetett egy gombóc kajmakért (zsíros túrógombócért) egy rovinji étteremben. A bejegyzés különféle reakciókat váltott ki, kezdve attól, hogy éppen Food Fesztivál volt, ami tudvalevőleg az ínyenc elitnek szól, ezért ott mindig rendkívül magasak az árak, egészen addig, hogy másutt sem olcsóbbak a vendéglők Horvátországban. Lényeg a lényeg: egy sima pizzáért akár 20 euró is elkérhetnek Rovinjban, ha olyan helyen eszi az ember.
A zágrábi jutarnji.hr újságíróinak gyors terepszemléje során kiderült, egy gombóc fagyi 2,5 euró, tehát körülbelül 1000 forint. A turisták kedvence, a sült tintahal ára krumplival 13,94 és akár 18 euró között mozog ezen a tavaszon a rovinji vendéglőkben. Egy adag sült krumpli négy-öt euróért kapható. A többi köret ára szintén ennyi. Egy adag hamburger – vagy ahogyan a Balkánon nevezik: pljeskavica – ára nagyjából mindenhol egyforma: 12 euró. Ugyanennyi a csevap is.
– Mit mondjak? Ez már nem normális. Minden drága. Az éttermekben drága, és a boltokban sem jobb a helyzet. De érdekes módon a vendégek nem panaszkodnak. Senki nem kalkulál, nem kéri előre az árakat – számolt be őszintén a helyzetről egy rovinji vendéglős. (2023. május) forrás
Hajni fotója
2024: A Rovinjban található Agli Amici lett Horvátország első étterme, amely két Michelin-csillaggal büszkélkedhet. Van még Rovinjnak egy Michelin csillagos étterme is, a Monte!
Az éttermi sor a parton - Kriszta fotója
Esténként Rovinj hangulatos bájai és kávézói benépesülnek, az éttermek előtt álló pincérek kedvesen próbálják vendégcsalogató szóval megnyerni az arra sétálókat. Az éttermek kínálata gyakran hasonló: az étlapokon főként tengeri finomságok, friss halak és különféle húsételek szerepelnek. Az árak általában nem térnek el jelentősen egymástól, de a vendéglők többsége nem tartozik az olcsó kategóriába. Emiatt érdemes lehet otthonról néhány alapvető dolgot hozni, vagy a helyi piacon reggelente friss árut beszerezni. Az élelmiszerek ára többnyire hasonló, mint otthon, bár például az ásványvíz meglepően drága. A városban több kisebb-nagyobb Konzum, Lidl és más üzlet is működik, így a bevásárlás nem okoz gondot.
Ata fotója
Rovinjban szinte minden alkalommal tengeri finomságokat ettünk — hol máshol kóstolna az ember ilyeneket, ha nem itt? —, és valóban mennyei élményt nyújtottak. A ropogósra sütött, hatalmas tálakon kínált apró szardíniák nemcsak ízletesek, de pénztárcabarát és laktató fogások is. Rengetegféle kagylót, lepényhalat, tintahalat kóstoltunk, amelyeket változatos módon készítettek el és tálaltak fel. A klasszikus csevapcsicsi ajvárral (ez a sült paprikából készült krém), friss hagymával és szalmakrumplival, a razsnyicsi (nyárson sült húskockák) és az isztriai ombolo (fügével megbolondított helyi húsétel) mind-mind a térség gasztronómiai hagyományait idézik. És persze, mivel az olasz hatás is erősen jelen van, a tészták terén sem maradnak adósak a kiváló fogásokkal.Az utcákon barangolva az illatok vezetik az embert: a fahasábokkal fűtött, igazi olasz kemencékből árad a friss pizza illata. A pizzasütők nagy lapátokon csúsztatják be a forró kemencék mélyébe a hatalmas, illatos tésztákat, gyakran dalmát szalámival megpakolva. A helyi vörösborok telt, karakteres ízvilágúak, a sörök választéka gazdag, és az árak is barátságosak. A számlaadás pontos, nincsenek trükkök vagy átverések — erre nincs is idejük, hiszen a jobb éttermek előtt sorok állnak az asztalokért. Sok helyen nemcsak az étel, hanem a panoráma is lenyűgöző: esténként mécsesek fényei és puha párnák fokozzák a hangulatot, miközben az Adriára nyíló kilátás teszi teljessé az élményt. A kávé, a cappuccino és a fagylalt is kiváló: bár egy gombóc fagyi ára ma már jócskán 200 forint felett van, az adagok bőségesek — a tölcsér szinte alig bírja el. Az ízek és a minőség pedig olasz színvonalat képviselnek, így csalódás kizárt.
Étterem amit nagyon szeretünk Rovinjban az a templomtól lejövő egyik sikátorban az Adria Restaurant. Isteni finom nápolyi stílusú pizzát csinálnak. Az éttermek többségében kb ugyanaz a választék. (2021)
Ajánlott vendéglők: Restoran Orca, Konoba Jure
Rovinj, ahogyan az ehhez hasonló, turisták által kedvelt városkák általában, rengeteg lehetőséget kínál arra, hogy könnyen otthagyjuk a pénzünket. Ajándékboltok sora csalogat minden sarkon, és gyakran úgy találja magát az ember, hogy jó néhány euróval szegényebb lett, miközben sok helyen csak bóvlit árusítanak. Ugyanakkor a helyi művészek boltjai igazi kincseket is rejtenek: aki nyitott szemmel jár, a sok giccs között valóban szép, eredeti alkotásokra is rábukkanhat. Reggelente a fiúk mindig a kisboltokból szerezték be a reggelit: frissen sült kenyér, forrón gőzölgő, isteni túrós burek, péksütemények, rétesek, vékonyra szelt, zamatos felvágottak és lédús gyümölcsök kerültek a kosarukba — akkoriban még szinte hazai árakon, ma már jóval borsosabb, sokszor duplán számolnak mindezért. Cserébe viszont minden bolt, még a legkisebb is, ragyogóan tiszta, légkondicionált, jól felszerelt és minőségi áruval várja a vásárlókat. A piac pedig önmagában élmény: az illatok, a látvány magával ragadó — rózsás-zöld fügék, apró szemű, édes szőlők, mélykék, hatalmas szilvák és a föld egyéb kincsei úgy sorakoznak, mintha egy festmény elevenedne meg. A kofák barátságosak, egy kis alkura is hajlandók, s gyakran kínálnak kóstolót, hogy ne csak szemünkkel, hanem ízlelőbimbóinkkal is élvezzük a kínálatot.
A kikötő környékén sorakozik a legtöbb árus, akik elsősorban turistáknak szánt apróságokat, szuveníreket kínálnak. A parkoló melletti úton, a Giordana Paliaga sétányon kezdődik a forgatag, amely az Obala Palih Boraca mentén folytatódik, majd a Trg Valdibora térig húzódik. Itt található a piac is, amely friss, illatos gyümölcsökkel, színes portékákkal csalogatja a látogatókat.
Rovinjban bőven akad lehetőség a szórakozásra, hiszen ahogy leszáll az este, a város élete igazán felélénkül. A város szélén, a szállodák közelében található a Monvi Központ, amely Horvátország egyik legnagyobb és legismertebb szórakoztató komplexuma. Egy részben szabadtéri helyszínről van szó, tele bárokkal és diszkókkal, ahol hajnalig tart a mulatság. A legnagyobb nyüzsgés a hétvégéken van, amikor időnként habpartikkal vagy más különleges programokkal is készülnek a szervezők. Itt igazán hatalmas bulikban lehet részünk.
Monvi
Salsa fesztivál - aji
Sétánkat a kikötőnél indítottuk, aminek egyetlen prózai oka volt: a műholdképeken is jól kivehető, hatalmas, fehér téglalap alakú parkolóhely. Ezúttal legalább nem kellett, mint Poreč-ben, háromszor visszaszaladgálni a parkolóórához. Persze a séta végén így is jó ideig kerestük, hol is hagytuk az autót — ez már szinte hagyomány nálunk
Egy akkora város, ami egy magyar falu méretét is bőven meghaladja, minden parkolóját fizetőssé tette, és persze zónákra is osztotta, hogy a parkolás véletlenül se legyen egyszerű. A strandok mellett található hatalmas parkolók nem tartoznak a városi zónákhoz, ezek privát parkolók. Itt nem érvényes a városi díjszabás, kártyás fizetés nem lehetséges, csak készpénzt fogadnak el, azon belül is kizárólag 5 és 10 eurós érméket, visszaadni pedig nem adnak. A megtévesztéshez hozzátartozik, hogy a parkoló mellé gyakran kihelyeznek egy városi parkolóautomatát is, ahol kártyával lehetne fizetni, de ez csak a körülbelül 20 autónyi útszéli helyre vonatkozik. Ha ebből az órából veszed a jegyet, de a nagy parkolóban állsz meg, számíthatsz a büntetésre — jelenleg ez 65-70 euró körül mozog.És ez még nem minden. Könnyen gondolhatnád, hogy például a Delfin uszoda mellett találtál egy nagy, ingyenes parkolót. Régi térképeken ez valóban szabad területként szerepel. A hely ki van alakítva, nincs parkolóóra, nincs tiltó tábla, csupán egy nagy üres placc, ahol 10-15 autó is áll. Aztán 11 és 15 óra között jön a közterület-felügyelő, és tilosban parkolásért ugyanúgy megbüntet — ez ma nagyjából 65-70 eurónak felel meg. Ezt a csapdát nap mint nap eljátsszák, a helyiek többnyire figyelmeztetést kapnak, de a külföldi rendszámú autókat rendre megbírságolják.
Az igazán „szép” az egészben, hogy létezik egy hivatalos applikáció, amely a fizetős parkolókat és zónákat jelzi, ezen a területen azonban ez fizetős zónaként szerepel. Ugyanakkor, ha mégsem fizetsz, a büntetés „csak” 10-12 euró körül van, de a közterületes szerint ez a terület valójában egy széles, egyirányú útszakasz (holott 20 méter széles és ki van kövezve parkolónak látszó módon), a kialakított helyek pedig csak burkolati minta. Ha Rovinjba készülsz, érdemes előre félretenni egy jó 150-200 eurót parkolásra, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés.
Rovinj városának van turista információs irodája, amely segít a turistáknak eligazodni a városban és a környékén. Az iroda neve "Turistička zajednica grada Rovinja" (Rovinj Város Turisztikai Közössége) és a városközpontban található. Az iroda dolgozói segítséget nyújtanak a városnézéshez, szálláshelyekhez, éttermekhez és a környékbeli látnivalókhoz kapcsolódó információkkal, térképekkel és ajánlásokkal.
Az iroda címe: Turistička zajednica grada Rovinja, Trg na lokvi 6, 52210 Rovinj
Az iroda általában a következő nyitvatartási időben áll rendelkezésre:
Hétfő-péntek: 8:00-20:00 óráig - Szombat-vasárnap: 9:00-15:00 óráig
Fontos megjegyezni, hogy a nyitvatartási idő változhat az év bizonyos időszakaiban és ünnepekkor. Ajánlott az iroda honlapján tájékozódni a pontos nyitvatartási időről és az esetleges változásokról.
Kriszta fotói
A Szent Eufémia-székesegyház az egyik legfontosabb és legszebb történelmi műemlék a városban. A székesegyház a 18. században épült, és a velencei barokk stílusú építészeti vonásai vannak.
A belső tér nagyon díszes, aAz oltárok és a mennyezet díszítése mellett a Szent Eufémia-székesegyházban található a Szent Eufémia-szobor is, amit a város védőszentjének tiszteletére állították fel.
Az épület különlegessége, hogy a torony alatt található egy kis kápolna, ahol a hajószerencsétlenségek és a tengeri katasztrófák áldozatai előtt lehet imádkozni.
Kriszta fotói
A 15 éves keresztény szűz mártír, Szent Eufémia akit üldözőinek többedjére sem sikerült megölnie mert csoda folytán sebei begyógyultak és újjáéledt majd arra is négy verzió létezik hogyan is halt meg vagyis milyen állat tépte szét...
Az biztos az írások szerint hogy mindez 303. szeptember 16-án történt és Konstantinápolyban helyezték örök nyugalomra. A kora keresztények szinte bálványként tisztelték a szentet.
800-ban viszont olyan császár került Bizânc élére aki betiltott minden bálványimádatot.
Kövteőöi márványszarkofágba tették és hajón biztonságos helyre akarták vinni Bizáncból. A bárka a viharban hajótörést szenvedett és a szarkofágot Rovinj partjáinâl vetette partra a tenger.
Több mint tizenkét évszázada ezért Szent Eufémia az isztriai város védőszentje és a neki szentelt templomban őrzik a szarkofágot az óváros tetején...Minden év szeptemberében körmenettel és óriási ünnepséggel emlékeznek meg róla. (ata)
Rovinj Központi Kikötő: Ez a legnagyobb és legfontosabb kikötő Rovinj központjában található, a város régi részénél. Itt érkeznek és indulnak a kompkapcsolatok, és ez a kikötő fogadja a tengeri járatokat is. A központi kikötő mellett található a városi promenád, éttermek és üzletek.
Aci Marina Rovinj: Az Aci Marina Rovinj egy modern jachtkikötő, amely a várostól északnyugatra helyezkedik el. Az Aci Marina jól felszerelt, és kiváló szolgáltatásokat nyújt, mint például víz- és áramellátás, valamint egyéb yacht szerviz szolgáltatások.
Kikötő a szigetek közelében: Rovinj körül több kisebb sziget található, mint például a Sveta Katarina és a Crveni Otok (Vörös Sziget). Ezeknél a szigeteken kisebb kikötők és horgonyzóhelyek találhatók, amelyek a kisebb hajók és csónakok számára kínálnak helyet.
Lungomare Kikötő: Ez a kisebb kikötő a Lungomare sétány mentén helyezkedik el, és gyakran használják turistahajók és kisebb csónakok. A kikötő közvetlenül a tengerpart mellett található, így könnyen elérhetők a város központi látnivalói.
Kikötő a Riva területén: A Riva területén található kisebb kikötők is találhatók, amelyek általában helyi halászhajóknak és kisebb motoros csónakoknak adnak helyet.
Kriszta fotói
Óratorony
Az Óratorony Rovinjban a város egyik legjellegzetesebb épülete, és gyönyörű kilátást nyújt a környező területekre és a tengerre.
Az épület a 17. században épült, és eredetileg egy későgótikus stílusú templom része volt. Azóta átalakították és kibővítették, de még mindig megőrizte eredeti stílusát és vonzerejét.
Kriszta fotója
Az Óratorony maga a templomtorony, amely a város főterén található. A torony magassága körülbelül 60 méter, és 1925-ben építették fel a város egyik legmagasabb pontján.
Az Óratorony feljutásához 120 lépcsőfokot kell megmászni, de a látvány, amely az épületből nyílik, abszolút megéri a fáradozást.
Kriszta fotója
Hajókirándulások
Amit Rovinj meglátogatásakor nehéz kihagyni: a hajókirándulásokat, hajózós programokat. És az úti kritikus is ajánlja őket.
Kriszta fotói
A Rovinj-hoz legközelebbi természeti látnivaló a Lim-csatorna, amely egy tengerrel elöntött egykori folyótorkolat. Meredek, néhol akár száz méteres sziklafalak határolják, ezért fjordszerű jellege van, és hihetetlenül látványos. Rovinjból kocsival egy fektetett V betűt leírva érhetjük el, de végig is hajózhatunk rajta a számos kirándulóhajó valamelyikével, amely többek között Rovinjból is indul. Hajóval elérhető továbbá a városhoz közeli két kis turistacsalogató-sziget, a Katarina- és a Vörös-sziget, remek strandokkal, kávézókkal, éttermekkel, üzletekkel. A Katarina-szigeten búvárközpont működik.
Rendezvények
Májusban tartják a hagyományos Rovinj-Pesaro Regattát. A nagy népszerűségnek örvendő nemzetközi vitorlásversenyen számos ország sportolója indul el minden évben. Augusztus második vasárnapján szokták megrendezni a nagy rovinji művészeti vásárt, ahol helyi képzőművészek, elsősorban festők alkotásaiból lehet válogatni, az egész egy nagy szabadtéri show egyébként. Rovinj zenei élete is gazdag, a koncertszezon igazodik a főszezonhoz, a Rovinji Nyár elnevezésű rendezvénysorozat júliusban és augusztusban zajlik. Rovinj legfőbb műemléke a Szt. Eufémia-Katedrális, a látnivalók azonban lépten-nyomon elénk bukkannak a várost járva.
Amit Rovinj meglátogatásakor nehéz kihagyni: a hajókirándulásokat, hajózós programokat. És az útikritikus is ajánlja őket.
"Rovinjban a tengerparton és a kikötőn sétálva lépten-nyomon tengeri hajókázást kínáló standokba botlunk. A kínálat óriási: az egy-két órás hajókázástól az egész napos velencei kirándulásokig nagyon sok opció közül választhatunk. Pár ezer forintnyi összegért még egy fél napos hajóutat is kínálnak a limski fjordhoz, ami egy gyönyörű öböl Rovinjtól nem messze. Érdemes megnézni. Aki pedig megunná a tengerpartot, annak érdemes kimozdulnia a városból kirándulni egyet: Rovinj közelében több olyan hely is van, ahová megéri elnézni. Különösen ajánljuk Pulát, ami sok érdekességet rejt. A város a Római birodalom idején a régió egyik központja volt, ezért rengeteg római kori látnivaló van itt. A leghíresebb a város jelképének számító Colosseum, ami az egyik horvát bankjegyen is látható."
Vörös sziget
A Vörös szigeten gyakorlatilag minden megtalálható egy helyen egy jó tengerparti nyaraláshoz. Strandok, kávézók, éttermek, homokos strandok. Gyerekes családoknak is ideális.
Rovinj-ban nyaralunk, nagyon szeretjük, csodaszép! Tegnap átmentünk a tőle kb. 20 percre található Bale nevű ezer lakosú kis településre, a tengertől ugyan 5 km-re fekszik, ettől függetlenül magával ragadó kis ékszerdoboz! Pillangó a település védjegye, közel 390 faj lepke található itt. (2024)
Az óvárosban is lehet strandolni, a kávézók teraszairól két-három lépésre a tengerből kiálló sziklákról, de lépcsőkről is bele lehet ereszkedni a vízbe. Maga ez a fürdőzés isteni, kellemes egy poros és fülledt városi séta után, és a város látványa sem utolsó. A gyakori hajóforgalom miatt azonban a víz, bár szennyezettnek nem mondható, azért nem olyan kristálytiszta, mint Isztriában általában. Fürdeni számos helyen lehet a város szélein, illetve a Vörös- és Katarina-szigeten.
A szárazföldön a várostól délre találjuk az apró-kavicsos, lassan mélyülő, jól felszerelt Lone Bay-strandot, amely a kikötőtől délre egy zárt és védett öbölben található, ettől tovább délre fekszik az ún. „Aranyfok-strand”. Ez már jó hosszú gyaloglással érhető el. A part itt sziklás, és jóval kevésbé kiépített maga a strand is. Igaz, elhagyatottabb is. Elsősorban azoknak ajánlható, akik nem kifejezetten strandolni vágynak, hanem szemüveges-pipás merüléseket kívánnak végezni. Rovinjtól északi irányba fekszik a Borik-strand, ahonnan a kilátás pont az óvárosra nyílik. A part itt is apró-kavicsos és lassan mélyül.
A városhoz közeli nagy kempingekben (pl. Vestar vagy a naturista Valalta) is jól kiépített strandok vannak, hangulatuk azonban, különösen előszezonban nem valami kellemes. Mint Horvátországban oly sok helyen, a rovinji strandokon való fürdőzéskor is elkél a gumitalpú strandcipő, amelyet bárhol az utcai árusoktól vagy a nagyobb üzletközpontokban is könnyűszerrel be lehet szerezni.
Maskin szigeten található egy naturista strand, így azt inkább felnőtteknek ajánljuk.
Rovinjnál a legsekélyebb rész a Veštar kempingnél van.Bárki bemehet strandolni nagyon szuper.
Cuvi beach-et tudom ajánlani,Mi tavaly jártunk ott 2 gyerekkel,és idén is oda megyünk.Ott van olyan rész,ahol homokos,apró kavicsos az aljzat és viszonylag lassan mélyül.Amúgy maga az egész strand szuper,körben fenyőerdő van,így nem kell egész nap a napon aszalódni.Ezenkívül nincs tömeg.Van zuhanyzó,több büfé is,szóval minden igényt kielégít szerintem. 😊 Végigjártuk az összes többi partszakaszt is Rovinjban,azok nagyrészt sziklásak voltak,volt,ahová meredek lépcsőn kellett leereszkedni.
Ami a fürdőzést illeti, Rovinj területén több strand is várja a látogatókat. Az óváros lábánál egy sziklákra épített strand húzódik, ahol a merészebbek akár több méteres magasságból is beugorhatnak a tengerbe. A város szélén egy másik, nagyobb kiterjedésű partszakasz található, ahol a part végig köves, így mindenképpen érdemes beszerezni egy gumitalpú fürdőcipőt — ezekből a városban számos helyen lehet választani —, hogy elkerüljük a kisebb-nagyobb sérüléseket. A tenger itt gyorsan mélyül, de akadnak sekélyebb részek is, amelyek ideálisak a kevésbé gyakorlott úszóknak. A nap pedig gyakran még este hat óra körül is erősen tűz, így bátran lehet élvezni a vízparti pihenést késő délutánig.
Cs. A. fotója
Az Adria egyik legnaposabb vidékén, az isztriai Rovinjban várja vendégeit a Maistra horvát turisztikai vállalat által üzemeltetett exkluzív Mulini Beach Club. A tengerparti lounge bárból pazar kilátás nyílik a festői Limi-csatornára és a Zlatni Rt park erdős lankáira. A klub hangulata a hagyományos horvát és mediterrán konyha ízeivel, valamint DJ által gondosan válogatott zenével teszi teljessé az élményt, miközben különleges koktélokat szolgálnak fel. A strand kifejezetten a két testvérszálloda, a Hotel Lone és a Hotel Monte Mulini vendégeinek kínálja szolgáltatásait. A fürdőkomplexum mintegy 400 négyzetméteren terül el, és négy szabadtéri medencét foglal magában, amelyekből fürdőzés közben is gyönyörködhetünk a tenger látványában. A vendégeket gyerekmedence, hidromasszázs, valamint fűtött és hűs vizes medencék is kényeztetik. A részben sziklás, részben kavicsos tengerpart mindössze 50 méterre fekszik a medencéktől, és egy kényelmesen kiépített sétányon érhető el.
A Rovinji strandokról: 3 strandot próbáltunk ki. A kedvenc a Cuvi strand lett, már csak azért is, mert ingyenes a parkolás. A Villas Rubin előtt van egy viszonylag nagy parkoló, innen a Villas Rubin sorompója mellett indul jobbra egy aszfaltos út, ami a strandra vezet. A kepen jelzett helyen sok fenyőfa alatt lehet pihenni. 1 napozóágy 45 kuna egész napra. Fizetni a nap közben kétszer, háromszor körbejáró fiúknál kell. A parton van az Adria snack bár, ahol saláták, hamburger, csevap kapható. A nagy hamburger buciból minden irányban kilóg a husi. 60 kuna egyébként. A víz lassan mélyül, és beljebb is vannak nagy sziklák, amire rá lehet állni, köztük sok hal. (2022)
Monsena Beach, nudista, gay és textiles strand - Ata fotói
"Mikor megközelítettük Rovinjt, jó ideig csak a külső területeket és a fák takarásában álló szállodákat láthattuk, nem is sejtettük, hogy milyen csoda vár ránk. Mikor végre átmozgathattuk a lábunkat a kora reggel óta tartó buszozást követően, beléptünk a Hotel Park előterébe, ahonnan valahogy mindenki hirtelen megindult a szálloda terasza felé. Én is követtem a csapatot és ott döbbentem le először igazán: WOW! A teraszról pontosan a központi kikötőre és messzebb Rovinj óvárosára lehetett rálátni – egyszerűen gyönyörű volt! Az óváros sokszínű épületei, a szikrázó napsütésben csillogó tenger, a kikötött hajók árbocai és a központban álló Eufémia templom együtt elragadó látványt nyújtottak.
Sietnünk kellett, mert kicsit késve indultunk a busszal és fél 12-re már le volt foglalva a hajónk a szigetecskék közötti kiránduláshoz. A hoteltől sétálva közelítettük meg az óvárost, a kikötő partján végiggyalogolva egyre közelebb kerültünk a tarka épületek együtteséhez. Sajnos csak kb. fél óránk volt bejárni az óvárost, így az Eufémia katedrálishoz nem volt alkalmunk felmenni (az kb. 1-1,5 órás program lett volna). Az óváros mindent összevetve belülről legalább annyira szép, mint kívülről, bár itt már látszanak a hanyagság bizonyos jelei – pl. a lepotyogott vakolatok, a néhol nyomasztó sikátorok, a graffitik és a falakon össze-vissza lógó ócska, galamb-kakis légkondik. A fő sétálóutcák azért igényesek, szépen kövezettek – hangulatos kiülős helyek és szuvenírboltok váltakoznak. A szuveníresek meglepődésemre nem tűntek lehúzósnak – például itt nem volt olyan, mint ami Rómában megszokott, hogy ugyanazt a mütyűrt az egyik helyen 2x annyiért árulták volna, mint máshol, pár méteren belül. A szuvenírek áraival sem volt probléma, nagyjából reálisak voltak – Rovinjhoz és az ottani turizmus volumenéhez képest.
Az idő egy részében így fotózgattunk a szép sétálóutcákon, majd beszerző körútra indultunk és sikerült is venni pár emléktárgyat, végezetül pedig egy kedves horvát illető magyar nyelvű invitálásra betértünk egy fagyizóba a parton, ahol 2 euróért isteni fagyit ettünk. Ezzel a kedveskedésnek vége is szakadt, a szomszédos kerthelyiség pincére úgy gondolta, hogy mi útban vagyunk a fagyinkkal és idegesen átlökdösődött rajtunk, majd puffogott egy sort. Később egy másik helyen pedig a gyülekező csoportot zavarta el alpári stílusban egy tök üres kerthelyiség egyik alkalmazottja, mondván rontjuk az üzletét (biztosan jobban csalogatja a vevőket, ha látják az üres székek sokaságát…).
Amikor a csapat összegyűlt, elindulhattunk megkeresni Delfin nevezetű hajónkat. A kirándulás kb. 1 órán át tartott és körbehajóztuk közben az óváros kis félszigetét, majd a környező szigetecskéket, elhaladtunk egy világítótorony mellett is. A hajón volt árnyékos és napozós hely is, én a napozást választottam, bár utólag megbántam, mert kicsit lepirultam és később nagyon kellemetlen volt a hőségben gyalogolni vissza a buszig. A kilátás viszont tényleg kellemes volt a hajóról, talán ez az egyik legjobb módja Rovinj megtekintésének.
Amikor visszaértünk a hajóval, átsétáltunk az étterembe, ahol asztalfoglalásunk volt. Itt kifejezetten halételeket szolgáltak fel, az előétel valamilyen szardíniaszerűség volt hidegen, hagymával és finom, ropogós bagettel. A főétel is valamilyen tengeri hal volt sütve, vagy lehetett még enni egy kolbászfélét is krumplival. A desszert egy helyi édesség volt, egy vaníliás pudingra hasonlító kocka, illetve egy másik sütemény, de ezeket nem kóstoltam meg." (N. K.)
K. Kriszta fotója
Budapestről körülbelül 600 kilométert kell megtenni Rovinjig, amit autóval szinte végig autópályán lehet megközelíteni, így ideális körülmények között hat óra alatt elérhető a város. A nyári főszezonban azonban érdemes hosszabb menetidővel számolni, mert ilyenkor jelentősen megnő a forgalom az útvonalon. Horvátországba magyar állampolgárok személyi igazolvánnyal is beléphetnek. Az autópályákon egyes szakaszok fizetősek, a díjak a megtett távolságtól függenek, és összességében néhány ezer forintnyi eurót kell fizetni úthasználatra.Rovinjban a nyár során szinte mindennap süt a nap, de időnként egy-egy zápor előfordulhat. A forró napokon a déli órákban nem ajánlott közvetlenül a napon tartózkodni, amit jól mutat, hogy ilyenkor a strandok is kiürülnek. Sokkal kellemesebb az árnyas óváros macskaköves utcáin sétálgatni, ahol a szűk, kanyargós sikátorok nemcsak hűvöset adnak, hanem a város gazdag történelméről is mesélnek. A velencei örökség részét képező oroszlános kapu csak egy a sok látnivaló közül. Az óvárosban számos étterem, kávézó, ajándékbolt és kisebb árus várja a látogatókat.
Bár az utcák labirintusnak tűnhetnek, eltévedni szinte lehetetlen, hiszen a tenger vagy a magasba törő Szent Eufémia templom tornya mindenütt jól látható. Ez az épület, a város jelképe, messze kiemelkedik a házak közül. A templom környékéről gyönyörű panoráma tárul elénk a tengerre és a szomszédos Katarina-szigetre.
Rovinj és környéke nappal és éjjel is rengeteg élményt kínál. Az utazás költségei a jelenlegi üzemanyagárak miatt nem elhanyagolhatók, de ha többen vágnak neki az útnak, a kiadások megoszlanak, így kedvezőbbé válhat a nyaralás. A teljes költség sok tényezőtől függ, de az utasbiztosítás megkötése erősen javasolt. Egy ötfős baráti társaság egyhetes nyaralása, egyszerűbb szállás mellett, körülbelül 70-80 ezer forint/fő költségből is megoldható.
Kriszta fotója
Akinek nincs kedve órákat gyalogolni az óvárostól egészen az Aranypartig, érdemes kerékpárt bérelnie. Ez nemcsak kényelmesebbé és gyorsabbá teszi a közlekedést, hanem rugalmasságot is ad: ha meguntuk a fürdőzést egy öbölben, vagy elég volt a part menti ligetben eltöltött piknikből, könnyedén továbbállhatunk. A környéken akad néhány magasabb sziklafal is, amelyet a kalandvágyók megmászhatnak — erről árulkodnak a sziklákba erősített, napfényben csillanó fémkampók. Rovinj a tenger élővilágának szerelmeseit is rabul ejti, így aki csak teheti, hozza magával a búvárfelszerelését. Ha szerencsénk van, a víz alatt úszva, halrajok között kormoránokat is megpillanthatunk. Bár néha az óvárosi kikötőben is feltűnnek, leggyakrabban a part közeli sziklákon leshetjük meg ezeket a madarakat.
Mi is Rovinjt választottuk úti célnak, és szerencsére egyetlen pillanatig sem kellett csalódnunk. Estére érkeztünk meg a városba, ahol szállásadónk, Patrizia, már az Istra kútnál várt ránk. Rovinj egy bájos félszigeten terül el, s mint egy igazi olasz hangulatú városka, ódon negyede felkúszik a dombtetőre, ahol a tekintélyt parancsoló Szent Eufémia templom őrködik a város nyugalma felett. A látvány innen, vagy akár a tengerpartról nézve is lenyűgöző: a színes apró házak felett büszkén magasodik ez a hófehér templom. A partot fenyőerdő övezi, hatalmas zöld övezetet biztosítva futóknak, bringásoknak és sétálóknak. A nyár idén bőkezű volt az esővel, így a természet üde és élénk zöld színekben pompázott. A teljes partszakasz szabadon látogatható strandként szolgál, sziklás, füves, kavicsos és homokos részekkel, sekélyebb és mélyebb vizekkel váltakozva.Szállásunk egy kertvárosias környéken állt, ahol kiwi- és gránátalmafák, leanderek és pálmák díszítették a kerteket. A környék lakói részben a vendégfogadásból élnek. Mi egy tetőtéri, minden igényt kielégítő, tiszta, jól felszerelt, kényelmes erkélyes lakást béreltünk, amelynek ára körülbelül 60 euró volt éjszakánként, ehhez jött a fejenként és naponta fizetendő helyi adó. Másnap délelőtti séta után birtokba vettük a tengert: a víz hőmérséklete tökéletes volt, kristálytiszta és átlátszó, alattunk nyüzsgő halrajokkal. Szinte egy akváriumban éreztük magunkat (én kevésbé, mert szemüveg nélkül nem láttam jól, de egyre több helyen elérhető már dioptriás búvárszemüveg is — jó lenne, ha Rovinjban is elterjedne).
A strand előtt hatalmas jachtok siklottak el, s a part öblében sok-sok „hátrányos helyzetű” milliomos pihent meg méregdrága hajóival. Az olasz szó és jelenlét uralta a hangulatot, de hallani lehetett németet, magyart és persze a helyieket is. A part gyalog körülbelül fél óra volt a szállásunktól, de mi a kényelmünket szem előtt tartva inkább autóval tettük meg a távot tíz perc alatt, bár parkolót nem volt egyszerű találni — a belvárostól távolabb akadt csak szabad hely.
Esténként napszítta bőrünket ruhába bújtatva vágtunk neki éttermet keresni. Minden kis utcában sorakoztak a vendéglők, és bár nem próbáltunk ki mindent, ahol megfordultunk, sehol sem csalódtunk. Az árak mára már meghaladják a magyarországi szintet, de ha már ott vagyunk, érdemes legalább néhány alkalommal megadni a módját — a választék ugyanis bámulatos, legyen szó elegáns étteremről vagy szerényebb kifőzdéről.
A dombon kanyargó utcákban galériák, kézműves üzletek, szuvenírboltok várják a látogatókat, sok hely késő estig nyitva tart. A hangulat elbűvölő, még ha az áru kínálata gyakran giccses is. A girbegurba márványkockákon megcsillan a napfény vagy az esti lámpák fénye — tűsarkúval itt könnyű pórul járni. A város olyan, mintha egy Shakespeare-darab díszlete lenne, de ez itt a valóság: az erkélyeken frissen mosott ruhák száradnak, a házak előtt illatozik az estike és a leander, a régi lakások szűkösek, sok helyen a lakók az utcára húzódnak, kutyáik szabadon jönnek-mennek. Barátságos állatok ezek, nem agresszív fajták. A régi házak között egyre több van már gyönyörűen felújítva — gyakran külföldi nyugdíjasok új otthonai ezek.
A hat nap pillanatok alatt elrepült, mire az ember igazán belekényelmesedett volna ebbe a sok jóba. Hazafelé az eső mintha szándékosan segített volna elbúcsúzni, a kék tenger szürkébe öltözött. De a tengerpart illata — a sós-jódos levegő, a leander, a mosópor és a sült hús keveréke — még most is az orromban él.
Rovinj körülbelül 76 kilométerre fekszik Pirantól, az utat egy autóút és autópálya kombinációján lehet megtenni, majd Medaki térségében lehajtva a Limski-fjord mentén érjük el a 303-as utat, ahonnan már tényleg csak egy ugrás Rovinj. Lehet egy kicsit később is lehajtani, több útvonal is járható, de a fjord mellett vezető út látványosabb, bár kanyargósabb is. Rovinj méltán tartozik az Adria legszebb városai közé, nem véletlenül emlegetik az északi partvidék ékköveként. A turizmus élénksége ellenére ma is igazi halászfalu hangulatát őrzi: nap mint nap friss halat kínálnak a piacon (bár nekünk nem sikerült egy igazán nagy halpiacot felfedezni, talán elkerültük). A város hangulatát a zegzugos, macskaköves utcák, pálmákkal szegélyezett kis terek, az ódon kikötő és az óváros dombja adja. Könnyen érezhetjük úgy, mintha Olaszországba csöppentünk volna — ezt erősítik a horvát és olasz nyelvű utcatáblák, feliratok is. Az első napunk inkább csak a hangolódásról szólt, pár fotó és egy könnyű vacsora fért bele. Szlovéniához képest az árak valamivel kedvezőbbek, bár a tengeri fogások, ahogy máshol is, drágábbak. Az Ozujsko és Karlovačko sörök kellemesek, a bor, amit kóstoltunk, kevésbé nyerte el a tetszésünket.A város legjellegzetesebb látnivalója a Szent Eufémia templom, amely az óváros tetején magasodik. A templom tornyából, de már magáról a dombról is páratlan panoráma nyílik Rovinjra; tiszta időben állítólag még Velence körvonalai is kivehetők. A házak, a kikötő és a tengerpart felülről új arcukat mutatják. A város szépsége igazán a tenger felől tárul fel. Ha kisétálunk a mólóra, elénk tárul balra a kissé kopott óváros, amelynek első házsora közvetlenül a tenger szélére épült; viharos időben a hullámok akár az emeleti ablakokig is felcsapnak. Jobbra nyüzsgő kikötő kávézókkal, ajándékboltokkal, előttünk pedig a műemlékekkel és elegáns régi házakkal övezett Tito tér, amelynek harmonikus hangulata mindenkit magával ragad. Mi is kipróbáltuk a hajókirándulást, több hajó kínál 3-4 féle fix programot. A mi utunk ára 75 kunába került, bár elsőre magasabb összeget mondtak. A hajóról fantasztikus képeket lehetett készíteni, hiszen ilyen perspektívát máshonnan nem kap az ember. A fedélzeten grappával, borral, vízzel és jeges teával kínáltak bennünket. Ha fotózni szeretnénk, érdemes a hajó jobb oldalán előre helyet foglalni.
Egyéb népszerű hajós programok közé tartozik a Limski-fjord túra, amely általában délután indul, körülbelül négy órás, és egyórás pihenőt is tartanak a fjordnál — itt osztrigát, kagylót és más tengeri finomságokat lehet kóstolni. Népszerű még a naplementés hajókázás, amely egy órás és késő este indul, ideális azoknak, akik különleges képeket szeretnének készíteni. A fish piknik programot nem próbáltuk ki közelebbről. A városba autóval érkezve parkolódíjat kell fizetni, fentebb is lehet parkolni, lent is akadnak helyek, de ezek díjairól nincsen pontos információm. A dombtetőre gyalog is fel lehet sétálni, ahonnan a várfal tetejéről csodás a kilátás. Szinte minden étterem kínál szarvasgombás fogásokat — mi is kipróbáltunk egyet, nem volt rossz, de kissé aránytalannak éreztük az ár-érték arányt.
K. Kriszta fotója
Rovinj belvárosa valóban kellemes meglepetés: a város egy hangulatos félszigeten terül el. Első pillantásra talán ismerősnek tűnhet — keskeny utcácskák, sok turista, ahogy azt már más helyeken is láttuk —, de van benne valami egyedi: a félsziget peremén sorakozó házak erkélyei szinte a tenger fölé lógnak, mintha onnan egyenesen a vízbe eshetnénk. Biztosan varázslatos lehet ott élni, és nem is kérdés, hogy az ingatlanárak ennek megfelelően az egekben járnak.
A Szent Eufémia templom első ránézésre hasonló, mint más mediterrán templomok: a domb tetején áll, van különálló harangtornya, és elsőre nem tűnik különlegesnek. Ami mégis sajátossá teszi, hogy belsejében ott őrzik Szent Eufémia szarkofágját, állítólag magával a testtel együtt. A templomban kihelyezett leírás szerint Eufémia Diocletianus uralkodása alatt szenvedett vértanúhalált. Hogy pontosan miért lett szent, azt nem tudom, de bizonyára történt valami csodás esemény — bár az igazi csoda talán az lett volna, ha megússza a kivégzést, de sajnos ez nem így történt.
A városban működik egy akvárium is, ahová kedvező áron lehet belépőt váltani. Bár kisebb és szerényebb, mint a pulai akvárium, és talán kevesebb benne a látnivaló, így is megismerkedhetünk néhány morcos halacskával, tengeri sünnel és rákkal. Aki nagyobb élményre vágyik, annak Pula akváriuma jobb választás lehet, bár ott mélyebben a zsebébe kell nyúlnia.
K. Kriszta fotója
,, Rovinj, minden Isztrián nyaraló kedvenc kirándulóhelye. A település csodaszép óvárosát a velenceiek fejlesztgették ötszáz éven át, nem csoda, hogy úgy éreztük magunkat, mint egy olasz kisvárosban. A zegzugos utcácskák, a tengerhez lefutó lépcsők, a színes házak látványa még belőlem is elővarázsolta a mélyen rejlő romantikát. Talán ennek köszönhető, hogy nem hajtottam el csípőből azt a fickót, aki megállított az utcán, látszólag ismerkedési szándékkal, de teljesen nyilvánvaló volt, hogy el akar adni valamit. Miközben kifaggatott minket, honnan érkeztünk, egy fekete papírlapot vett elő, és látszólag értelmetlenül egy körömollóval kezdte nyirbálni. Folyamatosan locsogott, megvillantotta magyar tudását is, ezalatt végig csattogtatta a kis ollót, mintha csak valami kényszeres betegség lenne. Nem kellett hozzá két perc (és 50 kuna), hogy a fekete lapból az asszony tökéletes kontúrját kiszabja. Egy előre bekészített, átlátszó tasakba helyezte fehér háttér elé és már kész is volt a szuvenír. (2021)" forrás
Kriszta fotói (április)
Kémény - Kriszta fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Angelika, 2019. 10. 04. 12:44
augusztusban voltunk itt, életemben először voltam horvátországban. Itt minden a turisták hoz van igazítva, minden nagyon drága. a szállásunk az egy kilométert kellett sétálni, az autónkat pedig egy étteremnek a parkolójába kellett letenni. Az utcák valóban nagyon hangulatosak a legjobb rész volt az egész nyaralásban. az éttermek kínálata mindenhol ugyanaz csak kicsit más minőség és ízvilág. az árak is nagyon hasonlóak talán tíz húsz kuna különbségek vannak. már el voltam keseredve hogy sajt nélküli pizzán kell éljek, de végül találtunk vegán menüs éttermet. egy normális strandhoz ahol nem a sziklákon kell bemászni a vízbe,nagyjából húsz percet kellett sétálunk. egy pénteki nap után, gondolom a bulizók által pedig tele lett csipszes zacskókkal, sörösüvegekkel és mindenféle szeméttel a tenger. nagyon csúnya látvány volt, pedig a szerdai érkezésünkkor kristálytiszta volt minden. Kéregetőket nem láttunk sehol,és valóban olaszos az egész város.
Este annyian vonulnak utcára, hogy alig lehet csendes zugot talalni, egészen hajnali 2-3ig. A horvát pincérek nem valami kedvesek. Az olasz szallasadonk viszont az volt, a szobával adódtak problémák. Kényelmetlen volt, értelmetlen berendezésu, koszos, konyha és étkező helyiség nélkül, ezek fejébe drága is volt.