Fotók feltöltése előkészületben
A mexikóiaik így ejtik ki: csicsenyicá
A Chichén Itzá név jukaték-maja nyelven azt jelenti: „Itzá kútjának szája”.
„Chi”: jelentése „száj”. „Chén”: jelentése „kút” vagy „víznyelő”. „Itzá”: a térséget uraló maja népcsoport neve, amely szó szerint azt jelenti: „az Itzák vizei” vagy „varázslatos vizek emberei”.
A név utal a város közelségére a Cenote Sagrado nevű szent víznyelőhöz, amely az itzá nép vallási és gazdasági életének központi eleme volt.
A romváros elhelyezkedése és megközelítése:
Meridától 120 km keletre (kb. 1,5 óra autóval)
Cancuntól 200 km nyugatra (kb. 2,5 óra autóval)
Playa del Carmentől 180 km (kb. 2-2,5 óra autóval)
Tulumtól 220 km (kb. 2,5-3 óra autóval)
A város fénykora: Kr.u. 600-1200 között
A legjelentősebb épületek a késői klasszikus és korai posztklasszikus maja időszakból származnak
A Kukulkán-piramis (El Castillo) építése kb. Kr.u. 1000-1200 között történt
Fő látnivalók röviden:
Kukulkán-piramis (El Castillo) - 30 méter magas, a komplexum központi épülete
Nagy Labdajátéktér - a legnagyobb ismert maja labdapálya
Harcosok temploma - ezer oszlopos csarnokkal
El Caracol (csillagvizsgáló)
Szent cenote (áldozati kút)
Koponyák fala
Számos kisebb templom és épület
Praktikus információk:
Nyitvatartás: Minden nap 8:00-17:00 között - Utolsó belépés: 16:00
Belépődíjak külföldieknek (2024):
Állami belépő: kb. 30 USD
Helyi (Yucatán állam) belépő: kb. 10 USD
Összesen kb. 40 USD/fő
Kedvezmények:
13 év alatti gyerekeknek ingyenes
Diákigazolvánnyal kb. 50% kedvezmény
Helyieknek vasárnap ingyenes
Fényképezőgép/videó használatért külön díjat számolnak fel
Extra tipp: Az esti fény- és hangshow külön belépőjeggyel látogatható, általában 19:00-től (szezonálisan változhat).
Győződj meg róla, hogy az egész helyszínt bejárod, és szánj legalább 2-3 órát a látogatásra.
Ami tetszett:
A lenyűgöző Kukulkán-piramis látványa az első pillanattól kezdve elvarázsol - amikor megpillantottam ezt a tökéletes geometriájú építményt, azonnal megértettem, miért tartozik a világ új csodái közé.
A Nap-éj egyenlőség idején megfigyelhető fény-árnyék játék misztikuma különleges élmény, ahogy a kígyó teste megjelenik a lépcsőkön - bár nem ekkor jártam ott, de a helyi idegenvezetők részletesen elmagyarázták ezt a jelenséget.
Az ősi maja labdajáték pálya akusztikája egyszerűen hihetetlen - ha az egyik végében állva tapsolsz, a hang tisztán visszaverődik a szemközti falról, mintha modern hangosítást használnának.
A csillagászati megfigyelőtorony (El Caracol) építészeti megoldásai lenyűgözőek - az épület nyílásai pontosan követik a Venus bolygó mozgását, ami az ősi maják hihetetlen tudását bizonyítja.
Az aprólékosan kifaragott reliefek és szobrok művészi kivitelezése káprázatos - minden egyes kőtömbön érződik a maja mesterek precizitása és tehetsége.
A helyszín UNESCO világörökségi státusza miatt szigorúan védett, így eredeti állapotában csodálhatjuk meg az épületegyüttest.
A környező dzsungel sejtelmes hangulata tökéletesen kiegészíti a romváros misztikus atmoszféráját.
A helyi kézműves piac autentikus termékei remek lehetőséget adnak az emlékek hazavitelére.
Ami nem tetszett:
Az extrém tömeg, különösen a déli órákban - szinte lehetetlen jó fotókat készíteni anélkül, hogy más turisták ne lennének rajta.
A kegyetlen hőség és magas páratartalom kombinációja nagyon megterhelő - feltétlenül vigyetek magatokkal elegendő vizet!
A helyi árusok néha túlságosan is rámenősek tudnak lenni, ami kellemetlen helyzeteket teremthet.
A parkolóhelytől a romokig vezető séta meglehetősen hosszú és árnyékmentes - ez a tűző napon nem túl kellemes élmény.
A belépőjegyek ára viszonylag magas, különösen ha figyelembe vesszük a helyi árszínvonalat.
A piramis megmászása már nem engedélyezett, ami érthető, de kicsit csalódást okoz a látogatóknak.
Az étkezési lehetőségek korlátozottak és drágák a helyszínen - érdemes előre gondoskodni az élelemről.
A mosdók állapota hagy némi kívánnivalót maga után, pedig világörökségi helyszínről van szó.
Nincsenek hivatalos szuvenírboltok, így kénytelenek voltunk az őslakosokkal alkudozni az apróságaikért. A legjobb tárgyalási taktika az, ha egyszerűen elsétálsz.
A vezetett túrák mélyebb betekintést nyújtanak a történelembe, míg az önálló látogatások lehetővé teszik a saját tempóban történő felfedezést. A hely különösen varázslatos napfelkelte vagy napnyugta idején, amikor a fény kiemeli misztikus hangulatát.
Chichén Itzá kihagyhatatlan a történelemrajongók, régészetkedvelők és az ősi civilizációk eredményei iránt érdeklődők számára. Kulturális jelentősége, építészeti zsenialitása és természeti szépsége kombinációjával a világ egyik legismertebb nevezetessége.
Minden nagyszerű volt, de úgy gondolom, hogy csökkenteni kellene az árusok számát, mert túl sokan vannak, ami zavaróvá válik, és úgy érzem, hogy sok szemetet hagynak maguk után. Ez egy történelmi emlékmű, így a környezet körülményei nem igazán optimálisak. (2024)
Ha már jártál a Mexikóváros melletti piramisoknál, akkor valószínűleg Chichén Itzát nem fogod kihagyhatatlan látnivalónak tartani. Kb. 2,5 órányira van mindentől, és a fizetős autópályadíjak drágák. Az egész területet körülbelül 1 óra alatt be lehet járni. Fontos, hogy az hivatalos parkolóban parkolj – ne törődj a zászlókkal integetőkkel, akik a nem hivatalos parkolókba próbálnak irányítani. Idegenvezetőre vagy túrára nincs szükség, elég, ha előzetesen elolvasod róla az információkat itt, vagy itt-ott... és minden rendben lesz.
Késő délután érkeztünk, így közel tudtunk parkolni. Kb. 3-kor érkeztünk, és a hely 4:30 körül zárni próbált. Néhány lépcsőn kell felmenni a jegypénztárhoz, ami kissé kaotikus és szervezetlen volt.
Miután megvettük a jegyeket, több árus sorai között kellett átsétálnunk. Ők nem igazán zavartak minket, de rengeteg apróságot kínáltak.
Sok idegenvezető van a helyszínen, és mi is választottunk egyet, aki nagyon jó volt. Határozottan érdemes vezetőt fogadni!
Csalódott vagyok a környezet miatt, olyan, mintha egy pogány piac venné körül a világ egyik csodáját. Hogyan engedhetik meg, hogy árusok a romok közvetlen közelében legyenek? Ez se nem jól néz ki, se nem illik ide, és hogy lehet, hogy még egy Oxxo üzlet is ott van a Harcosok Temploma területén?
Értem, hogy meg kell élniük valamiből, de 560 vagy akár 800 bolt, amelyek mind ugyanazt árulják, és egyesek maja figurákon reklámozzák az NFL (amerikai foci) csapatokat?
Talán én öregszem, vagy már egyszerűen nem értem, miért engedik ezt a piaci inváziót.Kosz, tisztaság hiánya és a környezet gondozatlansága: több fára és gondozott kertekre lenne szükség.
Az INAH (Mexikó Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézete) bevételeiből javaslom zöldterületek kialakítását. A cenote körüli üzleteket helyezzék a terület kívülre, vagy rendezzék sorba őket, az árusokat pedig tiltsák meg, hogy az archeológiai helyszín 1 km-es körzetén belül tartózkodjanak.
A cenote és környéke nagyon szemetes. Milyen szégyen!
Chichén Itzá, a világ egyik csodája, lenyűgöző a maga fenségével és a minden szegletét körülvevő misztikummal. A Kukulkán-piramis csillagászati precizitásával lenyűgöző bizonyítéka a maja mérnöki tudásnak és kultúrának. A helyet egyedülálló energia övezi, amely visszarepíti a látogatókat az ősi időkbe. Bár rengeteg turista érkezik ide, a hely nagyszerűsége és az áradó spirituális aura felejthetetlenné teszi a látogatást. Egy olyan úti cél, amely ötvözi a szépséget, a történelmet és az összehasonlíthatatlan rejtély érzését.
A maja civilizáció dicsőségét hirdető város, fenséges és vérfagyasztó is egyszerre. Míg a különböző maja és tolték építészeti remekei elragadtatást váltanak ki, addig a brutális emberáldozatok rituáléja sokakat elborzaszt. E kettősség amolyan misztikus rajongás és félelem keverékét ébreszti fel az emberben. Chichén Itzá volt a maják legnagyobb politikai és gazdasági központja és itt folyt a legtöbb vér is. Chac esőisten sok emberáldozatot követelt.
Chichén Itzá 1988 óta az UNESCO Világörökség része és 2007-től a világ 7 új csodájának egyike.
A Maya Riviéráról szervezett buszos túrák 11-12 órásak, ebben van ebédelés, sőt egyes programokban fürdés is (Cenotében). Kétségtelenül sok érv szól mindig az egyénileg szervezés mellett, de a szervezett program előnye, hogy egy jó idegenvezető szemléletesebben el tudja magyarázni a részleteket, mint egy útikönyv. A lényeg ugyanis csak részben maga a látvány, legalább ilyen fontos a mögöttes izgalmas történetek elmesélése.
"Nekünk Palenque és Uxmal jobban tetszett, mint Chichén Itzá, elsősorban azért, mert az utóbbinál nem lehet felmászni az építményekre. Négy órát szántunk Chichén Itzára és ennyi elegendő is volt. Ha valaki nem szeret belemenni a részletekbe, annak három óra is elegendő. Nem olyan irdatlan nagy a bejárandó terület."
Cancúnból, Playa del Carmenből és Tulumból Chichén Itzába való eljutás időtartama, a sztráda előnyei, költségei, és egyéb útközbeni információk:
Távolságok és utazási idők:
Cancún - Chichén Itzá:
Távolság: Kb. 200 km.
Időtartam:
Sztrádán: Kb. 2,5 óra.
Sztráda nélkül: Kb. 3,5 óra.
Playa del Carmen - Chichén Itzá:
Távolság: Kb. 180 km.
Időtartam:
Sztrádán: Kb. 2–2,5 óra.
Sztráda nélkül: Kb. 3–3,5 óra.
Tulum - Chichén Itzá:
Távolság: Kb. 150 km.
Időtartam:
Sztrádán: Kb. 2 óra.
Sztráda nélkül: Kb. 2,5–3 óra.
Sztráda használatának előnyei és költségei:
Előnyök:
Időtakarékosság: A sztrádán akár 1–1,5 órát is nyerhet a turista az alternatív, kisebb forgalmú országutakhoz képest.
Kényelmesebb haladás: A sztráda tükörsima és széles, minimális forgalommal, ami megkönnyíti az utazást.
Hátrányok:
Költség:
Az autópályadíj (cuota) Cancúnból Chichén Itzába kb. 380–480 MXN (kb. 8.000–10.000 HUF).
Playa del Carmen és Tulum között az autópálya díja kicsivel alacsonyabb, de hasonló nagyságrendű.
Kevés benzinkút: Az autópályán valóban gyér a forgalom, és benzinkutak ritkán találhatók. Indulás előtt mindenképpen töltsd fel a tankot!
Sztráda szakasza:
Az autópálya a Cancún-Playa del Carmen-Tulum szakasztól indul egészen Chichén Itzá felé. Az út nagy része modern és biztonságos.
Útközbeni benzinkutak:
Az autópályán található néhány Pemex benzinkút, de ezek elhelyezkedése ritka.
Alternatív útvonalon több településen is áthaladsz, ahol szinte minden városrészben található benzinkút.
Javaslatok:
Ha gyorsan szeretnéd elérni Chichén Itzát, érdemes a sztrádát használni.
Ha nem sürgős az utazás, és szeretnéd megspórolni az autópályadíjat, a kisebb forgalmú országutak is biztonságosak, de hosszabb menetidőt igényelnek.
Mindig töltsd tele a tankot indulás előtt, különösen, ha a sztrádán utazol.
Chichén Itzá látogatása előtt érdemes megtervezni az utat, különösen, ha a visszaútra is figyelembe kell venni az autópályadíjakat és a benzinkutak elérhetőségét.
A Chichen Itzához közeli szálláslehetőségek, ha korán szeretnél ott lenni:
Közvetlen közelben (5-10 perc):
Hotel Chichen Itza - közvetlenül a régészeti területtel szemben
Mayaland Hotel & Bungalows - saját bejárata van a régészeti területhez
The Lodge at Chichen Itza - luxus kategória, nagyon közel
Hotel Villas Arqueologicas Chichen Itza - egyszerűbb, de kényelmes
Hotel & Bungalows Oka'an - boutique hotel a dzsungelben
Pisté városában (10-15 perc):
Hotel Dolores Alba Chichen - középkategóriás, medencével
Hotel Piramide Inn - egyszerűbb, olcsóbb opció
Valladolid városában (45-50 perc):
Sokkal több szálláslehetőség
Általában olcsóbb árak
Hangulatos koloniál városka
Jó bázis más látnivalókhoz is
Több étterem és szolgáltatás
Pro tippek a szállásválasztáshoz:
A közvetlen közeli szállások drágábbak, de megéri a korai kezdésért
Foglalj időben, főleg főszezonban hamar betelnek
A Mayaland és Chichen Itza Hotel vendégei privát bejáratot használhatnak
Valladolid jó kompromisszum ár és távolság szempontjából
A közeli szállodákban sokszor jobb idegenvezetőket lehet foglalni
Extra tipp: Ha nagyon korán akarsz érkezni, és nem zavar az utazás, Valladolid is jó választás lehet - hajnali 6:30-kor indulva simán ott lehetsz nyitásra, és este még a városban is körül tudsz nézni!
Mosdók:
A főbejáratnál találtok mosdókat, illetve a nagy parkolónál is
Állapotuk változó, de használhatóak
Mindig vigyetek magatokkal WC papírt és kézfertőtlenítőt
Általában kis pénzt kérnek a használatért (5-10 peso), szóval legyen nálatok aprópénz
Tisztaságuk hagy némi kívánnivalót maga után
Étkezési lehetőségek:
A főbejáratnál van néhány étterem és büfé
Találtok kis kioszkokat is üdítővel, vízzel, snackekkel
FONTOS: az árak jóval magasabbak, mint a környező településeken
Az éttermek kínálata alapvetően mexikói ételekre korlátozódik
Van néhány jégkrém és üdítő árus a területen belül is
Egyéb szolgáltatások:
Ajándékboltok találhatók a főbejáratnál
Helyi kézműves piac, ahol lehet alkudni
Idegenvezető szolgáltatás a bejáratnál bérelhető
Információs pult a főbejáratnál
Csomagmegőrző (bár ezt inkább kerüljétek, ha lehet)
Árnyékos pihenőhelyek elszórtan a területen
Elsősegélynyújtó pont vészhelyzet esetére
Pro tippek:
A legtisztább mosdók általában a főbejáratnál vannak
Reggel még minden tisztább és rendezettebb
Vigyetek saját szendvicset és vizet, megéri!
Ha nagyon meleg van, a büfékben lehet jeges vizet venni
Az idegenvezető szolgáltatást érdemes előre lefoglalni, ne a helyszínen
És egy utolsó fontos infó: bankkártyát sok helyen elfogadnak, de mindig legyen nálatok készpénz is, mert a kisebb árusoknál és a mosdóknál csak azzal lehet fizetni!
Időzítés mesterfogásai:
Próbáljatok a nyitásra (8:00) vagy késő délutánra időzíteni - hidd el, megéri korán kelni! Délelőtt 11 és délután 3 között brutális a hőség és a tömeg. Ha lehet, kerüljétek a csúcsszezont (december-április) és a napéjegyenlőség időszakát, hacsak nem kifejezetten a kígyó-effektust szeretnétek látni.
Öltözködési tippek:
Könnyű, világos színű ruhákat válasszatok, lehetőleg pamutból. Ne felejtsétek a tökfedőt vagy napellenzőt! Kényelmes, strapabíró cipőben gyertek, mert rengeteget fogtok gyalogolni. Hozzatok váltópólót - higgyétek el, jól fog jönni a nagy melegben!
Túlélőcsomag tartalma:
Minimum 2 liter víz/fő (a helyszínen méregdrága!)
Naptej (50-es faktor az alap)
Rovarriasztó (a dzsungel lakói nem kíméletesek)
Snackek és szendvicsek (az éttermek drágák és nem túl jók)
Nedves törlőkendő (felfrissüléshez)
Kézfertőtlenítő (a mosdók nem mindig full felszereltek)
Fotózási praktikák:
Vigyetek széles látószögű objektívet a piramishoz! A telefon nem mindig elég, hogy befogja az egészet. Ha lehet, állványt is dobjatok be a cuccok közé a délutáni/esti fotókhoz. Pro tipp: a kevésbé népszerű szögekből is próbáljatok fotózni, ne csak a "klasszikus" beállításból.
Pénzügyek:
Készüljetek fel, hogy két külön belépőt kell fizetnetek (állami és helyi is van). Vigyetek készpénzt is, ne csak kártyát! Az alkudozás a helyi piacon alap - nyugodtan lehet 50%-ot is lealkudni, de mindig kedvesen és mosollyal az arcoton!
Extra tippek a profiknak:
Béreljetek idegenvezetőt - megéri, hidd el! Sokkal több érdekességet tudhattok meg.
Töltsetek le offline térképet, mert a térerő necces lehet.
A késő délutáni naplemente varázslatos fotókat eredményez - ha lehet, maradjatok addig!
Menjetek el a közeli cenote-hoz is fürdeni - tökéletes módja a felfrissülésnek!
A szelfibotok tiltottak, akárcsak a műanyag palackok, cigaretták és elektromos cigaretták.
Végül egy személyes tipp: készítsetek videót vagy hangfelvételt a labdapályánál történő visszhang-kísérletről. Hihetetlen élmény, és nagyszerű emlék lesz!
A Chichén Itzá területén való eligazodáshoz a következő lehetőségek közül választhatsz:
1. Helyszínen elérhető térképek:
A bejáratnál gyakran osztanak nyomtatott térképeket, amelyek részletesen bemutatják a régészeti terület főbb nevezetességeit, például a Kukulkán piramist, a Labdajátékpályát, a Cenote Sagrado-t és más fontos helyszíneket.
Ezek egyszerűen követhetők, és a legfontosabb látványosságokat jól jelölik.
2. Mobilalkalmazások:
Használhatsz különféle utazási applikációkat, például:
Google Maps: Jó tájékozódáshoz, mivel a főbb nevezetességek be vannak jelölve a térképen.
Guided Tours Apps: Vannak olyan applikációk, mint a GetYourGuide vagy a Tripadvisor, amelyek virtuális túrákat kínálnak, és részletes információt adnak az egyes helyszínekről.
Chichén Itzá-specific apps: Bizonyos alkalmazások kifejezetten a régészeti terület felfedezésére készültek, például audio guide-okat és térképeket tartalmaznak.
3. Helyi idegenvezetők:
A helyszínen bérelhetsz idegenvezetőt, aki nemcsak az eligazodásban segít, hanem mélyebb betekintést nyújt a történelmi és kulturális háttérbe is.
4. Tábla- és jelzőrendszer:
A helyszínen jól kiépített táblák és információs pontok segítenek az eligazodásban, így a főbb látványosságokat könnyen megtalálod.
Javaslat:
Ha a részletekre is kíváncsi vagy, érdemes egy mobilalkalmazást és térképet is használni. Ha pedig a történelem és a kultúra iránt mélyebb érdeklődést érzel, egy helyi idegenvezető sokat hozzáadhat az élményhez.
A legikonikusabb építmény, amely Kukulkán istennek, a tollas kígyó istennek szentelt templompiramis. Az épületet asztronómiai célokra tervezték, például a tavaszi és őszi Nap-éjegyenlőségkor a lépcsőkön "lecsúszó kígyót" megfigyelhetjük a napfény és az árnyék játékának köszönhetően.
Ezt a templomot a Yucatán-félsziget központjának is tartják.
R. E. fotója
A Kukulkán piramis Chichén Itzá fő építménye, El Castillo néven is ismert.
Vallási funkciót töltött be! Szerkezetileg négyzet alapú, és mind a négy oldalán lépcsősor található, amelyek mindegyike 91 lépcsőfokot számlál, így összesen 364 lépcsőfok van. Ha ehhez hozzáadjuk a templom felső platformját, összesen 365 lépcsőfokot kapunk, ami megfelel az év napjainak számának!
Az egyik lépcsőn, az északin, tollas kígyók szobrai láthatók. Tavasszal és ősszel, a Nap-éjegyenlőségek idején, ahogy a nap lemegy, egy optikai jelenség kel életre, amely során a tollas kígyók "felkúszni" látszanak!
Sajnos néhány éve már nem lehet megmászni a piramist, mivel a lépcsők mászása és megközelítése veszélyes, valamint a helyszín megőrzése érdekében, amely az 1980-as évek óta az UNESCO Világörökség része.
R. J. fotója
Ez a lenyűgöző építmény nemcsak vizuálisan lenyűgöző, hanem egy érdekes akusztikai jelenséggel is megáldott. Ha a piramis tövében állva összeütöd a tenyered, egy különleges visszhangot hallhatsz, amely egy madár csiripelésére emlékeztet. ( E visszhangot hasonlítják például egy quetzal madár csiripeléséhez. A maja kultúrában a Kukulkán tollas kígyó isten szimbolikusan kapcsolatban állt a quetzal madárral, így a csiripelő hang spirituális jelentőséggel bírt)
A csiripelő visszhang nem véletlenszerű hang, hanem kulturális jelentőséggel bír. A maják hite szerint Kukulkán, a tollas kígyó isten, az égből ereszkedett le a Földre. A csiripelésként hallható visszhangot ezért az isten hangjának tartották, amely a hívők tapsaira válaszolt. A tapsolás így a hívők kommunikációs formája vagy áldozati felajánlása volt az isten számára.
Az egyiptomi piramisokhoz, illetve Teotihuacán piramisaihoz képest viszonylag kicsi, de kiemelkedik építészeti tökéletességével, valamint naptári és csillagászati szimbolikájával, amelyek különlegessé teszik. Híres a tollas kígyó árnyékáról, amely a Nap-éjegyenlőségek idején jelenik meg, és a lépcső alján lévő faragott fejekkel kapcsolódik össze. Amikor meglátogattuk, nem a megfelelő időpontban jártunk ott, de még így is lenyűgöző emlékmű.
Minden oldalán 91 lépcsőfok található, amelyek a tetején lévő emelvénnyel együtt pontosan 365-öt tesznek ki, így szimbolizálva az év napjainak számát. A lépcsők felfelé szélesednek, így alulról nézve azt az optikai hatást keltik, mintha a lépcsősor teljesen egyenes lenne. Az őszi és tavaszi napéjegyenlőség idején, napfelkeltekor és napnyugtakor, a piramis oldalának árnyéka rávetül a lépcsősor oldalára, és egy kígyó mozgására emlékeztető árnyjátékot hoz létre. A lépcsősor alján egy kígyófej található, amely Kukulkánt, a maják tollas kígyóistenségét szimbolizálja. Az akusztikai hatások is lenyűgözőek: ha bizonyos pontokon a piramis körül tapsolunk, a visszhang éppen olyan hangot ad vissza, mint a maják szent madarának, a quetzalnak a hangja.
Azért durva belegondolni, hogy anno, abban az időben nemcsak hogy felépítettek egy ilyen építményt, de még csillagászatilag is annyira rendben van a matek, hogy ez a furcsa jelenség minden évben ugyanakkor, ugyanúgy megfigyelhető.
A várost egyébként elég horrorisztikus legenda is körbekeringi. Állítólag emberi áldozatok helyszínéül szolgált, ahol az áldozat torkát elvágták, majd a vérét kicsorgatták lefolyatva azt a lépcsőkön … hmmm (felvidéki csavargók, 2022)
Teljes nevén: Gran Juego de Pelota
Ez a maja kultúra egyik legnagyobb labdajáték-pályája, ahol rituális játékokat rendeztek. A játék vallási és szimbolikus jelentőséggel bírt, és néha emberáldozatokkal járt.
Hatalmas és rendkívül lenyűgöző!
Chichén Itzában több labdajátékpályát is azonosítottak, de a legnagyobb méretei valóban lenyűgözőek: körülbelül 170 méter hosszú, oldalfalai pedig 12 méter magasak. A falakban található nyílások, amelyeken keresztül a labdát kellett átjuttatni, 8 méter magasan! helyezkednek el. Méretein túl a pálya különlegessége a három temploma, valamint a falak tövét díszítő, kivételesen szép domborművek. Igazán kihagyhatatlan látnivaló.
Ez a komplexum legnagyobb labdajátékpályája, közvetlenül a piramis közelében – akkora, mint egy futballpálya. Itt játszották a maják labdajátékát, amelynek célja az volt, hogy a labdát egy kőgyűrűn keresztüljuttassák.
R. J. fotója
Ahhoz, hogy megértsem, amit itt láttam, beszéltem egy maja történelem szakértővel, aki elmagyarázta a sportot/játékot. Egy kemény gumilabdát kellett a falakon lévő gyűrűkön keresztül átjuttatniuk, amelyek több méter magasan voltak. A legenda szerint a győztes csapat kapitányának fel kellett ajánlania a fejét áldozatként az isteneknek. Jelentős motiváció, nemde?
Egy hely, amely a képzelet segítségével visszarepít azokba az időkbe, amikor ezekben a játékokban gyakorlatilag az életükért játszottak. A játék órákig vagy akár napokig is eltarthatott, mivel rendkívül nehéz volt a labdát a csípővel a gyűrűn keresztül juttatni. A legérdekesebb az egészben, hogy nem a veszteseket áldozták fel, hanem a győzteseket, mert a túlvilágon nem fogadták el a veszteseket!
A gyűrű - D. D. fotója
Ez a hatalmas természetes karsztforrás, vagy víznyelő vallási ceremóniák helyszíne volt, ahol áldozati ajándékokat és emberi áldozatokat mutattak be az esőisten, Chaac tiszteletére.
A Cenote Sagrado Chichén Itzá régészeti területének északi részén található, a Kukulkán-piramistól (El Castillo) körülbelül 300-400 méterre északra. A cenote a szent út, a Sacbé 1 végén helyezkedik el, amely a fő piramistól vezet hozzá. Ez az út egykor a ceremoniális áldozatok és szertartások helyszínére irányította a papokat és az áldozatokat.
A Cenote Sagrado különösen fontos volt a maja vallási szertartásokban, és az egyik legikonikusabb helyszín Chichén Itzában.
Átmérője 60 méter. Érdemes megnézni, bár úszni tilos benne.
Chichén Itzá híres a szent cenotéjáról is, amelyet az isteneknek szánt áldozatok helyszíneként használtak. Ez egy kör alakú, nyitott cenote, körülbelül tizenöt méter mély, de helyben nem sok látnivaló akad. Története azonban rendkívül érdekes: a területet egy amerikai vásárolta meg a 20. század elején, és kikotorta, eközben emberi és állati csontokat, valamint különféle tárgyakat talált, amelyeket később a Harvard Peabody Múzeumának adott el. Mexikó csak évtizedekkel később tudta visszaszerezni a leletek egy részét, amelyek ma a múzeumban láthatók. Érdekes történelmi szempontból
A kilátás önmagában nem igazán éri meg – inkább az a történelmi jelentőség, hogy tudjuk, mi történt itt.
Egy nagy oszlopcsarnokkal körülvett épület, amelyen faragott harcosok láthatók. A tetején található a híres Chac Mool szobor, amely áldozati tányért tart.
A Harcosok Temploma a Kukulkán piramis mellett található, és egy széles lépcsős piramisból áll, amelyet harcosokat ábrázoló faragott oszlopsorok vesznek körül. A piramis előtt és oldalán oszlopsorok találhatók, amelyeket gyakran az ezer oszlop csarnokának is neveznek (valójában körülbelül kétszáz van). Ma már itt is tilos a felmászás, így a részletek megfigyeléséhez távcsőre vagy kamerás zoomra van szükség.
R. J. fotója
Ez a Harcosok Temploma a maja harcosok tiszteletére épült. A bejáratot két kígyó formájú oszlop őrzi. A falakon domborművek és festmények láthatók.
A Harcosok Temploma Chichén Itzá északi részén, a Kukulkán-piramistól északkeletre található. A templom egy ötlépcsős piramis tetején áll, amelynek alapja 40 méter. A templom előtt háromméteres oszlopokat építettek négy sorban, amelyek tolték harcosokat ábrázolnak. Ezek az oszlopok egykor élénk színekkel voltak festve, és néhány pigmentmaradvány ma is halványan látható. Az oszlopok egykor egy nádtetőt tartottak, amely természetesen nem maradt fenn napjainkig. Ugyanígy eltűnt a templom felső szentélyének teteje is, amelyhez két lépcsősor vezet. Itt található Chac Mool (vagy Mool) szobra, amely a hasán egy tálat tart. A templomban áldozati szertartásokat tartottak, és az áldozatok szívét ebbe a tálba helyezték.
Egy nagy terület, amelyet oszlopok határolnak, és amelyet valószínűleg ceremoniális vagy kereskedelmi tevékenységekre használtak. Itt több építmény is található. Az Északi Oszlopsor belsejében harcosokat ábrázoló domborműves pillérek és egy oltár található, amelyen kopált (gyantát) áldozó személyek láthatók.
O. E. fotója
A Balam Kauil Ahau Palota nevét arról kapta, hogy homlokzatán egy jaguár (balam) ábrázolása mellett a „kauil” (egy yucatáni nemzetség neve) és az „ahau” (uralkodó) glifek is megjelennek. A Faragott Oszlopok Palotája belsejében két oltárt és egy Chac Mool szobrot találtak. Az Északkeleti Oszlopsor talán adminisztratív tevékenységekre vagy raktárként szolgált.
További építmények itt a Gőzfürdő és a Piac, amelynek portálja a legszélesebb és leghosszabb boltívet, valamint a legmagasabb oszlopokat tartalmazza az egész területen.
Északnyugati és Nyugati Oszlopsor
Ezek a legnagyobb méretű oszlopsorok a helyszínen, ami fontosságukat is jelzi, hiszen fő homlokzatuk a Castillo (Kukulkán-piramis) előtti térre néz, amely a város legkiemelkedőbb területe. Valószínű, hogy nagy tömegeket fogadott, akik a tér ceremóniáin vettek részt. Az Északnyugati Oszlopsor legjelentősebb jellemzője egy 65 méter hosszú vízelvezető, amely a helyszín legnagyobb hidraulikai létesítménye.
A Caracol egy kerek építmény, amely Chichén Itzá obszervatóriumaként szolgált az egyenlítőpontok, naplementék, napfordulók, a Vénusz és más csillagok megfigyelésére. Hasonló célokra használták, mint Mesoamerika más részein található építményeket, például a Palenque-i Palota tornyát. Az építmény különleges formája figyelemre méltó, bizonyos szempontból emlékeztet a modern obszervatóriumok kupoláira, bár a megfigyelések itt speciálisan elhelyezett nyílásokon keresztül történtek.
A Caracol obszervatórium Chichén Itzá egyik legjobb állapotban megmaradt romja.
Az obszervatórium félreeső helyen található, így nyugodtabb környezetet biztosít, ahol megfigyelhető a maják fejlett csillagászati tudása. Az ablakok elrendezése egyes csillagok megjelenésével esik egybe meghatározott időpontokban.
Úgy tartják, hogy az épület Kr. u. 906-ban épült. Az obszervatórium platformjának egy része és a rajta nyugvó torony egy része elveszett, de úgy vélik, hogy a maják ezt használták a Vénusz és számos más, számukra fontos csillagászati esemény megfigyelésére.
Egy palotaszerű komplexum, amelyet a spanyol hódítók "zárdaként" neveztek el. Az épület díszítése a maja vallás és kultúra gazdagságát tükrözi. Chichén Itzá ritkábban látogatott területeinek egyikén található.
Chichén Itzá Apácák épülete azon a területen található, ahol az úgynevezett „templom” is található. Valószínűleg az elnevezés onnan ered, hogy ezek a több szobából álló épületek a spanyolokat apácazárdákra emlékeztették, bár valójában egy palota vagy egy adminisztratív épület lehetett.
Las Monjas egy épületegyüttes, amely palotaszerű építményeket, egy labdajáték-pályát és egy alacsony falat foglal magában. Valószínűleg az elnevezése onnan ered, hogy a több szobából álló épületek a spanyolokat apácazárdákra emlékeztették. Az együttes az „Obszervatórium” bal oldalán található, és a Kr. u. 9. századból származik, így Chichén Itzá egyik legrégebbi építménye.
A komplexum „Főépülete” egy 9 méter magas platformra épült. Három szintes, és legalább hat építési fázis nyomait hordozza magán, így a maja, tolték és Puuc stílusok kombinációja jellemzi. Az északi oldalon egy központi lépcső (ma romos állapotban) vezetett a felső templomhoz. A második szint gazdagon díszített, és lakópalotának tartják.
Érdemes időt szánni az épületek bejárására és figyelmet fordítani a díszítések részleteire – igazán megéri!
O. T. fotója
Egy épület, amelynek neve „sötét írásokat” jelent, és valószínűleg adminisztratív célokat szolgált.
Akab Dzib maja nyelven „A rejtélyes írás háza” jelentésű. Az épület korábbi neve a Chichanchobban található glifek fordítása szerint Wa(k)wak Puh Ak Na, azaz „a lapos ház, amelyben túl sok kamra van”. Ez Chichén Itzá adminisztrátorának, Kokom Yahawal Cho' K'ak'-nak az otthona volt.
O. B. fotója
Az épület méretei: 6 méter magas, 50 méter hosszú és 15 méter széles. Hosszú nyugati homlokzatán hét ajtó található. A keleti homlokzat négy ajtóval rendelkezik, és egy nagy lépcső vezet a tetőre. A régészek szerint ez volt az épület fő homlokzata, amely egykor egy cenote kilátását biztosította.
Az épület déli végén egy bejárat található, amely egy kis kamrába vezet. Ennek szemközti falán egy másik ajtó van, amelynek szemöldökfáján vésett glifek (stilizált, vésett vagy festett jelképek) láthatók.
A kisebb, de szintén fontos víznyelő, amely a város vízellátását biztosította.
A Cenote Xtoloc belépődíja körülbelül 300 mexikói peso (kb. 15 USD), amely hozzáférést biztosít ehhez a föld alatti paradicsomhoz, valamint lehetőséget a sznorkelezésre. A látogatók 8:00 és 17:00 között élvezhetik a cenote nyújtotta élményeket, egy olyan természeti környezetben, amely ámulatot és örömet ébreszt.
Mit lehet csinálni a Cenote Xtoloc-nál?
Tinúm föld alatti csodája, a Cenote Xtoloc egyedülálló élményeket kínál minden látogatónak:
Merülj el kristálytiszta vizeiben.
Fedezd fel az izgalmas barlangokat.
Csodáld meg a gazdag biodiverzitást.
Vegyél részt sznorkelezésben vagy búvárkodásban, hogy megismerd a cenote egyedi víz alatti világát.
Mentőmellény használata ajánlott kezdő úszóknak. Belépődíj tartalmazza Foglalás
Sznorkelezés 🤿 Fedezd fel a cenote lenyűgöző víz alatti élővilágát sznorkelezéssel. Tapasztalt sznorkeleseknek ajánlott. 200-300 mexikói peso (10-15 USD) Foglalás
Búvárkodás Búvárigazolvány szükséges. 1,500 mexikói peso-tól (75 USD) Foglalás
Kényelmes cipő viselése ajánlott. Belépődíj tartalmazza
A Chichen Itza története a maja civilizáció egyik legfontosabb fejezete, amely évszázadokon át formálódott. A város alapítása Kr.u. 455 körül történt, amikor a maja kultúra már jelentős fejlettségi szintet ért el a Yucatán-félszigeten.
A település neve a maja nyelvből származik, jelentése "a víz szájánál, ahol az Itza emberek élnek", ami a közeli szent cenotéra utal. Ez a természetes víznyelő nem csupán vízforrásként szolgált, hanem fontos szerepet játszott a vallási szertartásokban is, ahol értékes áldozati tárgyakat és emberi áldozatokat ajánlottak fel az isteneknek.
A város első virágkora a klasszikus maja időszakra tehető, Kr.u. 600-900 között, amikor a tisztán maja építészeti stílus uralkodott. Ebben az időszakban épült számos templom és középület, amelyek ma is láthatóak. A második virágkor a tolték befolyás időszaka volt, amikor Kr.u. 1000 körül északi népcsoportok érkeztek a területre, magukkal hozva saját kulturális elemeiket és építészeti stílusukat.
A város legimpozánsabb építménye, a Kukulkán-piramis ebben a későbbi időszakban épült, és tökéletesen példázza a maja-tolték kultúra ötvöződését. A 30 méter magas építmény nem csupán templom volt, hanem egyben naptár is: a 365 lépcsőfok az év napjait szimbolizálja, az építmény pedig úgy lett kialakítva, hogy a Nap-éjegyenlőségek idején különleges fény-árnyék játék jelenjen meg rajta.
A város hatalmas befolyással bírt a régióban, amit a lenyűgöző méretű labdajátéktér is bizonyít - ez a legnagyobb ismert ilyen létesítmény a maja világban. A játéktér akusztikája olyan tökéletes, hogy egy normál hangerejű beszélgetés is tisztán hallható a 168 méter hosszú pálya egyik végétől a másikig.
Chichen Itza hanyatlása Kr.u. 1200 körül kezdődött, és a 13. század végére a város elvesztette vezető szerepét. A spanyol hódítók már egy elhagyatott városra bukkantak, bár a maja emberek továbbra is szent helyként tisztelték. A romváros 1988-ban került fel az UNESCO Világörökségi Listájára, 2007-ben pedig beválasztották az új világ hét csodája közé, ami jól mutatja történelmi és kulturális jelentőségét.
Képzeljétek, a híres tapseffektus a labdajátéktéren annyira tökéletes, hogy amikor a régészek először felfedezték, azt hitték, valami ősi hangosító rendszer van elrejtve a falakban! De nem ám - a maják csak szimplán zsenik voltak az akusztikában. A tapsolás hangja pontosan egy csiripelő kecelkakukk hangját utánozza, ami a maják szent madara volt. Véletlen? Aligha! 🦜
Amikor a régészek elkezdték feltárni a Kukulkán-piramist, találtak benne egy kisebb piramist. Gondolták, ássunk csak tovább... és találtak még egyet! Olyan ez, mint egy maja matrjoska baba - egymásba rakott piramisok. A maják ugyanis nem lebontották a régi épületeket, hanem simán ráépítettek egy nagyobbat. Spórolós népség voltak, mi? 🏗️
A legviccesebb talán az, hogy a régészeti feltárások során találtak egy jade követ, amin egy szakállas maja férfi képe volt. Ez azért poén, mert a maják gyakorlatilag nem tudtak szakállat növeszteni! Valószínűleg egy külföldi kereskedő vagy uralkodó lehetett, aki annyira imponált nekik, hogy még a különös arcszőrzetét is megörökítették. 👨
És végül: a szent cenote (víznyelő) mélyén a régészek többek között találtak egy összetört BlackBerry telefont... Na jó, ez nem igaz 😄 - de találtak rengeteg arany tárgyat és emberi csontokat, amiket áldozatként dobtak be. A vicces az, hogy a legtöbb aranytárgy nem is maja volt, hanem közép-amerikai eredetű. Szóval már akkor is menő volt az import cuccokkal flexelni! 💍
Chichén Itzá, a Yucatán-félsziget egyik legikonikusabb helyszíne, a maja civilizáció egyik legkiemelkedőbb emléke. Az egykori város már a 7. században is jelentős központ volt, de igazán akkor érte el virágkorát, amikor a délebbi maja városok már elnéptelenedtek. A komplexum központjában található Kukulkán piramisa, más néven El Castillo, amely a turisták körében különösen népszerű. A piramis négy oldalán lépcsősor vezet a tetején található, 6 méter magas templomhoz, összesen 365 lépcsőfokkal – nem véletlenül, hiszen az év napjainak számát szimbolizálja. Az északi lépcsősor korlátját tollas kígyóalak díszíti, ami Kukulkán, a maja istenség tiszteletére készült. A piramis a 900-as évek végén a toltékok uralma alatt nyerte el mai formáját, amikor Chichén Itzá a birodalmuk fővárosa lett. Az alagút, amelyet a régészek az északi lépcsősornál fedeztek fel, a korábbi, 9. századi piramishoz vezet, ahol egy vörösre festett, jádekövekkel díszített jaguártrón található.
A piramis mászása fizikailag megterhelő élmény, különösen a meredek lépcsők és a perzselő hőség miatt. Bár magassága viszonylag szerény, 24 méter, a lefelé vezető út sokak számára igazi kihívás. Azonban Chichén Itzá nemcsak a piramisairól híres, hanem Mezoamerika legnagyobb labdapályájáról is, amely 160 méter hosszú és 70 méter széles. A labdajáték, amelyet a legtöbb ősi indián kultúrában játszottak, a nappal és éjszaka, vagy éppen a menny és az alvilág közötti mitikus küzdelmet szimbolizálta. A játék során tömörgumi-labdát használtak, amelyet a csapatok tagjai combbal, vállal vagy csípővel próbáltak a levegőben tartani, illetve a kőbe faragott kör alakú karikákon átdobni. A szabályok az évszázadok során változtak, de a játék mindig a fizikai ügyesség és a mitikus szimbólumok keveréke maradt.
Chichén Itzá különlegessége, hogy a romokat részben helyreállították a 20. század első felében, hogy megőrizzék az utókornak. Az UNESCO világörökségi helyszínként számon tartott terület ma is a világ minden tájáról vonzza a látogatókat. A lenyűgöző építészeti maradványok és a különleges történelmi háttér miatt a helyszín kihagyhatatlan élmény azok számára, akik szeretnék jobban megérteni a maja civilizáció gazdagságát és örökségét.
Chichén Itzá az amerikai „all inclusive” turisták körében gyakran a világ legjobb történelmi helyszíneként emlegetett úti cél – talán azért, mert sokan közülük máshol még nem jártak. Amikor megérkeztem a romvárosba, azonnal megdöbbentett a hatalmas turistaáradat. Az élményből sokat elvett a tömeg, amely főleg amerikai turistákból állt, akik közül néhányan igencsak szokatlan viseletben járkáltak a romok között – például bikiniben. Bár valószínűleg sikerült alaposan leégniük a perzselő napon, számomra inkább komikus pillanatokat jelentettek. Készítettem néhány fotót nemcsak a romokról, hanem a különc turistákról is, hogy legyen mit mutogatni otthon a barátaimnak.
A helyszín önmagában szép, de nem nyújt semmi különlegeset a többi, lenyűgöző maja, azték vagy akár inka romhoz képest (az utóbbiakat Peruban találni). Az egyik jellegzetessége az oszlopok sokasága, amelyek valaha a város szerves részei voltak. Azonban érdemes megjegyezni, hogy Mexikóban nem mindig jelölik, mi az eredeti, és mi az, amit rekonstruáltak. Így egyes helyszíneken inkább egy idealizált képet mutatnak arról, amit az emberek látni szeretnének, ami kissé csalónak tűnhet.
Ennek ellenére Chichén Itzá továbbra is az UNESCO világörökség része, és a látogatás megér egy napot, ha az ember jól felkészül a tömegre és a melegre. A piramisok és oszlopok látványa, valamint a hely történelmi jelentősége még így is különleges élményt nyújthat.
Megdöbbentett, hogy Chichén Itzá mennyire kiépített és modernizált helyszín lett. Minden létező szolgáltatás megtalálható, ami egy ilyen népszerű történelmi helyhez szükséges. Az is meglepő volt, hogy milyen kihalt sztrádán haladtunk a város felé – rajtunk kívül alig közlekedett más ezen az új, kiváló minőségű autópályán. A helyzet azonban gyorsan érthetővé vált, amikor megérkeztünk a kapukhoz: az autópálya díja elképesztően drága.
Nem csoda, hogy az út ennyire üres volt. Bár a pálya remek minőségű, a magas díjak miatt sokan inkább a régi, rosszabb minőségű utakon döcögnek, hogy elkerüljék a jelentős költségeket. Ez a fajta díjszabás érthető módon nem hozza meg a várt forgalmat, és kérdés, hogy hosszú távon hogyan térül meg egy ilyen beruházás. Az infrastruktúra lenyűgöző, de úgy tűnik, az árpolitika még finomításra szorul.
A belépő 2024-ben 232 peso, amely tartalmazza a turistákra vonatkozó adót, valamint az esti fényshow látogatását is. A show minden este 19 és 21 óra között zajlik a téli időszakban. A hőmérséklet már délelőtt 10 körül eléri a rekkenő meleget, így érdemes korán érkezni. A park bejáratánál különböző nyelven beszélő túravezetők kínálják szolgáltatásaikat – gyakran német vezetést ajánlanak fel. Noha ez érdekes lehetőség, a saját nyelvű útikönyv is elegendő információval szolgál.
Az első nagy látványossághoz vezető úton számos helyi árus kínál színes szuveníreket: lepedőket, maszkokat, képeket és hűtőmágneseket. Az árusok sokszor „one dollar, one dollar” felkiáltással próbálják magukhoz csalogatni a látogatókat. Azonban gyorsan kiderül, hogy az ár valójában egy „maja dollárban” értendő, amely a peso árfolyamával kerül átszámításra – egy cseles trükk a helyi kereskedőktől. Mi is vásároltunk két nagyobb szuvenírt 300 pesoért, ami még mindig olcsóbb volt, mint például Cobában.
Az ösvényen haladva elénk tárul a híres Kukulkán piramis, amely a tollas kígyóisten nevét viseli. A látvány lenyűgöző, és nehéz betelni vele. Itt található Mezoamerika legnagyobb labdajátéktere is, ahol az uralkodó és követői játszották a rituális játékot. A labdát egy 7 méter magasan lévő kőgyűrűn kellett átjuttatni, és a vesztes gyakran áldozatul esett, akit a közeli áldozati cenotéba taszítottak.
A romok közötti ösvényeken haladva magyar turistákkal is találkoztunk, akik egy épp folyó túrához csatlakoztak, bár a csoport hangulata nem tűnt túl lelkesnek. A területet 2-3 óra alatt kényelmesen be lehet járni; mi is így tettünk, majd 13 óra körül egy rövid pihenőt tartottunk. Végül útnak indultunk, hogy meglátogassuk az 5 km-re található Cenote Segrado-t, más néven a Smaragd Cenotét.
Reggel korán elindultunk Chichén Itzába, és szerencsére még az amerikai turistahullám előtt fél órával sikerült megérkeznünk, így viszonylag gyorsan bejutottunk. Összességében azonban kissé csalódást keltő élmény volt. Az egész helyszín egy piramisból, egy ősi labdajáték-pályából, egy cenotéból és néhány oszlopsorból állt. Ráadásul már több mint 10 éve nem lehet felmenni a piramis tetejére, mivel korábban történt egy baleset, amikor valaki leesett róla. Az élmény így inkább látványban, mintsem interaktivitásban gazdag. A látogatók tömege és az újabb korlátozások miatt a helyszín nem nyújtott annyit, mint amit reméltünk.
Skip the Line Ticket kb 60€ /fő. Parkolás 100 pesoért. Nagyon tetszett, vasárnap voltunk amikor rengetegen vannak mert a mexikóiaknak ingyenes azt mondták. Rengeteg árus a mágnesekkel szobrokkal pólókkal stb...
Tök jó, lealkudod a szuveníreket 30-50%-al, így már jóval olcsóbb mint Tulumban, boldog vagy, tiszta euforikus érzés, hogy mekkora bizniszt csináltál... És amikor megérkezel Playa del Carmenbe akkor rájössz, hogy az 50% alkuddal is át lettél baszva 🤣 Chichen Itzatol pár kilométerre Pisté kis városában van egy csúcs szuper étterem jó árakkal és jó kajákkal. A neve: Las Mestizas
Érdemes meglátogatni. Ez volt szinte az egyetlen hely ahol nem a lehúzásról szól minden, a pincér úgy örült a jattnak mint majom a farkának. Limonádét ne kérjetek, csapvízből csinálják...(2023)
Jaguár Templom (Templo del Jaguar), amely a Nagy Labdajáték Pályához (Juego de Pelota) kapcsolódik. A templom építészeti elemei között szerepelnek a jaguár ábrázolásai, amelyek szimbolikus jelentőséggel bírnak a maja kultúrában. A templom egy kisebb piramis tetején található, és díszítései a tolték hatásokat tükrözik. Ez az épület valószínűleg vallási és ceremoniális célokat szolgált, és a jaguár az erő és a hatalom szimbóluma volt a maja mitológiában. - R. E. fotója
D. Cs. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.