Brno
.
A Zöld macska sör - V. Jancsi fotója
Lakosság (2025-ben): 381,000
Hozzávetőleg 500 magyar él a városban.
Csehország második legnagyobb városa a gyümölcsösökkel, halastavakkal, szőlőhegyekkel ékesített morva táj központjában helyezkedik el.
Brno neve a kelta brynn-ből (“dombon lévő város) eredezhető. Németül Brünn, magyarul egykor Berén.
Két nap bőven elég a város felfedezéséhez.
Helyben élő megjegyzése: 2 nap Brünnre a tipikus "gyorsturisztika" elvárásait figyelembe véve talán elegendő (belvárosi legnagyobb nevezetességek megtekintése, gasztronómia), de egyébként ettől több itt a látnivaló (múzeumok, neves épületek, parkok, kávézók és vendéglők, valamint fürdőhelyek, erdők és kerékpárutak Brünnön belül és kívül. Van itt állatkert is és víztározó, melyen a szezonban hajókázni is lehet. Lámapark nagyon szép, eldugott helyen, csillagvizsgáló.
v. j. fotója
Fő látnivalók:
A történelmi óváros
A Szent Péter és Szent Pál katedrális
Az üres Tugendhat-villa (30-as évek)
Tetszett
1. A főtéri nyüzsgés
v. jancsi fotója
2. Az U Bláhovky söröző csapmesterének rutinos mozdulatai
3. A trendi Pivovar Harry (söröző) (Postovská 68/3)
4. A Zelny Trh nevű tér, ami annyit, hogy Káposzta piac
5. Többszőr kimondva élvezni a zmrzlina (fagylalt) szó akusztikai gyönyörét
V. J. fotója
A Špilberk vár panorámája és kazamatái.
A Szent Péter és Pál katedrális gótikus tornyai.
K. Kriszta fotója
A Villa Tugendhat modernista építészete.
A Zelný trh piac friss terményei.
A helyi craft sörfőzdék különlegességei.
Nem tetszett
1. Távolról, az autópályáról nézve nem sok jót ígér a komcsi évtizedekben épült lakótelepek, meg a gyárkémények .
v. j. fotója
A főpályaudvar környékének lepusztultsága.
A villamos hálózat gyakori karbantartása.
A városközpont parkolási nehézségei.
A történelmi épületek felújításának lassúsága.
Az éjszakai buszok megbízhatatlansága.
Ne lepődjünk meg, ha valahol Brünnről hallunk, és hiába keressük így a világtérképen – ez valójában Brno, Csehország második legnagyobb városa, amit németesen (és így magyarosan is) sokan továbbra is Brünnnek hívnak. Először én sem értettem, mit keres a Facebook-poszt alján a Jihomoravský kraj felirat Brno mellett – ami persze nem csoda, mivel semmilyen kötődésem nincs a szláv nyelvekhez. Ma már tudom, hogy ez a Dél-Morva kerület neve, és nem véletlenül szerepel ott: Brno Morvaország központja és legnagyobb városa.Brno teljes egészében cseh: gyönyörű várral, rengeteg templommal, és természetesen tengernyi cseh szóval, amelyek többsége számomra továbbra is megfejthetetlen. Azért érdekes belegondolni, hogy a magyarban is jó pár szláv eredetű szót használunk – például sonka, posta vagy tulipán –, szóval nem is áll ez olyan messze tőlünk. Ami a közlekedést illeti: Brnóban 13 trolivonal és 11 villamosvonal működik, és bár állítólag buszok is járnak, a belvárosban én eggyel sem találkoztam. Villamosból viszont láttam minden típust: klasszikus, kopott régit, nosztalgikus retrót és hipermodern fajtát is. A trolik szintén minden irányból érkeznek – határozottan környezettudatos rendszer.
Brno nem az a város, ahol egy hétig el lehetne veszni, de egy hétvégére tökéletes úti cél: barátságos, emberléptékű, hangulatos, és van benne valami szerethetően csehes nyugalom.
Katedrális - K. Kriszta fotója
,, Érdemes Brnoba menni néhány napra, nincs nagy tömeg, olcsóbb, és a vendéglátósok sem olyan taplók mint Prágában. Ráadásul a város is nagyon szép." (tégé, 2019)
"Már az első este felsejtett, ami másnapra bizonyossággá vált: Brnóban jóval változatosabb a sörkultúra, mint a fővárosban. Míg Prágában alapvetően 4-5 fajta uralja a kocsmaképet, itt ezek mellett számtalan kisebb-nagyobb gyár termékébe botlottunk. A legismertebb helyi sört, a Starobrnót a gyár saját kerthelyiségében is kipróbáltuk, érdemes elmenni odáig, mert a szűretlen változat élményszámba megy. Az olyan kevésbé ismert márkák, mint a Cerna Hora vagy az Oslavany is elismerő hangokat csaltak elő belőlünk, de a dalesicei főzde söre a Zöld Macskában (lám, a macskák fontos névadók arrafelé) már túlzás nélkül plzeni magasságokat súrolt. Hozzá kell tenni, hogy minden sörgyárnak 3-4-féle termékéből lehet választani a csapoknál. " forrás
,, Amikor beértünk a belvárosba, tátva maradt a szánk. Gyönyörű épületek, minden nagyon szépen felújítva. A város nagyon szép, de nagyon pici. Az óváros gyönyörűen fel van újítva, azt hiszem nem is láttunk lepukkant épületet, viszont a város többi részén meg egy csomó modern épület van. Nem is akármilyenek! (2019)" forrás
,, Nagyváros, mégsem zsúfolt metropolisz, helyenként kisvárosias, de nem provincionális, bebarangolható belvárosa emberléptékű. Közép-európai szemnek ismerős település: néhány középkori templom emlékeztet rá, hogy a morvák régóta lakják e vidéket. A nagy terek az újkor idején alakultak ki, a városközpont nagy része a Monarchia idején épült." (Forbes.hu, 2022)
Jaroslav Róna cseh művész provokatív és szürreális köztéri szobrainak egyike: "Dítě na šelmě", vagyis „Gyermek a vadállaton”. - a Ditrichštejnský palota előtti téren - K. Kriszta fotója
A legtöbb látványosság gyalog is könnyen bejárható távolságra található egymástól. Érdemes a sétát választani, és közben megfigyelni a környező házakat és az őket díszítő apró szépségeket, hiszen olyan érzetünk lehet, mintha egy varázsvilágban járnánk.
Emellett útközben felkereshetjük a különböző tereken álló szobrokat, szökőkutakat: néhol meghökkentő, vagy éppen vicces látványban részesülhetünk.Mindenképpen ajánlom megtekinteni az Asztronómiai órát, a Bátorság szobrát (térképen: Equestrian Statue of Margrave Jobst of Luxembourg) és a békás szökőkutat is (térképen: Frog Fountain).
Azonban fontos, hogy figyelmesen közlekedjünk, ugyanis a villamosok is a sétálóutcákon keresztül haladnak.Az általunk felkeresett helyeken (látnivalók és vendéglátóhelyek) mindenhol lehetett kártyával fizetni. Csak a tömegközlekedési automatánál volt szükségünk aprópénzre a kártyás fizetés meghibásodása miatt.
Prágához képest alacsonyabb árakkal találkozhatunk Brnóban, valamint bizonyos termékeket még az itthoninál is olcsóbban vásárolhatunk meg. Így ez is egy brnói utazás érve lehet amellett, hogy lényegesen kevesebb a turista itt, mint a fővárosban. Brno sokkal nyugodtabb, emberibb léptékű, hangulatosabb.
Az általunk megtekintett minden látnivalónál kapható a belépőjegyre diákkedvezmény, a diákigazolvány meglétét sehol sem ellenőrizték.
Mosdók: a legtöbb látnivalónál a belépőjegyek megvásárlása után ingyen használhatjuk az ott található mosdót. Emellett a Zelný trh (Káposzta tér) területén ingyenes vécét találunk. (2024)
Brno 357 kilométerre van Budapesttől. Autóval ezt a távot 3 óra 45 perc alatt le lehet nyomni megállás nélkül, a sebességkorlátozások betartásával. Autópályán, ami fizetős mindhárom országban.
Érkezés repülővel:
,, Amikor kijöttünk a terminálból, jobban szembesültünk vele, hogy ez a Brno nem egy világ közepe.
Nagyon nem.
Brno, a reptér előtt. “Nyüzsgő forgalom”Gondoltuk, becserkésszük a buszt.
Erre kiderült, hogy az majd egy fél óra múlva jön.
Mint következő ötlet, felmerült a taxi. Azt írta a taxis tábla, hogy 16 euró a város. Az még nem egy vészes összeg, gondoltuk, így hívtunk egy taxit.A taxis csaj közölte, hogy 11-12 perc múlva tud jönni egy taxi.
Oké, rendben.
Leültünk várni.Vártunk.
Vártunk.
De nem jött a taxi.
Majd begördült egy olyan taxi, mint amilyet mi hívtunk, erre a nagy semmiből előbukkant egy ázsiai koma, aki profi nindzsa módjára (fogggalmam sincs, honnan került elő a nagy semmiből!) előttem fél méterrel leintette a taxit.
Feltéptem a taxi ajtaját, mire közölte a sofőr egy szemmozdulattal, hogy az autó az ázsiai komáé mert ő már leintette.
Mi a f@szom?!
Erre mondom a taxisnak, hogy hívtunk egy taxit, de egyáltalán nem beszélt angolul.
Ok.
Eltelt laza 3 perc, begördült egy másik taxi is.
Kb. ugyanez ismétlődött, csak helyi csajokkal. Ők annyit mondtak angolul, hogy hívjunk egy taxit.
Köszib@zmeg…
Közben begördült a reptérbusz és látszott, hogy jól tettük, hogy a taxival próbálkozunk.
Nade, kisvártatva begördült egy újabb taxi!
Ez a taxi sem az volt, amit mi rendeltünk (az elveszett a brnoi 30 fokban, biztos szublimált a jármű) de akkor már úgy voltunk vele, hogy tök mindegy, egy taxi ne késsen már ennyit, így elmagyaráztuk az embernek, hogy a belvárosba mennénk.
A City center kifejezésre annyit válaszolt, hogy “centrum”.
Így gyorsan világossá vált, hogy nem ő lesz az a taxis, akivel sokat fogunk kommunikálni menet közben. 😀
Annyit válaszoltunk, hogy oké, bepattantunk a kocsiba és már rohantunk is a belváros felé.
Brno külső és Brno belváros között az út csak egy icipicit szebb, mint Lisztferihegyről befelé.
Vagyis lepukkant iparváros külső. (2019) forrás
Busz: A brnói közlekedési vállalat, a DPMB (Dopravni podnik mesta Brna), üzemeltet számos buszjáratot a városban és az agglomerációban. Az egyik legnépszerűbb turistajárat a 11-es busz, amely a Brno-i várba és a híres védőbástyához, a Špilberk-hez visz.
Villamos: Brno-ban van egy kiterjedt villamos-hálózat is, amely számos területet lefedi a városban. A villamosok rendszeresen közlekednek, és az egyik legjobb módja a belváros és a külvárosok közötti utazásnak.
Taxi: Brno-ban számos taxitársaság működik, amelyeket az utcán vagy telefonon lehet rendelni. A taxik általában biztonságosak és megbízhatóak, de érdemes meggyőződni az árakról és az engedélyekről, mielőtt beszállna.
Kerékpár: Brno-ban egyre népszerűbb a kerékpározás is. A városban számos kerékpárút és kölcsönző áll rendelkezésre, így könnyű és egyszerű módja annak, hogy felfedezze a várost.
V. Jancsi fotói
Ha mégsem szeretnénk sokat gyalogolni, vagy messzebb mennénk a belvárostól, választhatunk villamosokat, buszokat és trolibuszokat is. Többféle jegyet lehet váltani: a legrövidebb a 15 perces, de 24 órást is vásárolhatunk.
A nagyobb megállókban narancssárga automatákból lehet jegyet vásárolni kártyával és készpénzzel is. Az így vett jegyeket a járműveken érvényesíteni kell (a budapestihez hasonlóan). De egy másik, modernebb megoldás is létezik: felszálláskor a járművön található készülékhez érintjük a kártyánkat (ekkor nem von le semmilyen összeget), majd a leszállás előtt ismét érinteni kell. Ekkor kerül levonásra a jegy ára. (Elméletileg az utazás alapján az utas számára legkedvezőbb jegytípus ára kerül levonásra.)
A város közlekedés szempontjából zónákra van osztva. A turisták számára leginkább a 100-as és a 101-es zóna érdekes. (2024)
Parkolás
Három parkolási zóna van: piros, zöld és kék. A turistáknak midhárom övezetben fizetni kell. A prios övezet a legdrágább. Szombaton, vasárnap és az ünnepnapokon nem kell fizetni a parkolásért.
2025-ben a pályaudvar környéke teljes egészében felújítás alatt áll, praktikusan a közlekedés kocsival agyrém. A Google eltéved a belvárosba menet, ami az első körben vicces, a harmadikban anyázós.
2025: Olcsó étteremben egy főétel kb. 3300 HUF-nak megfelelő koronába kerül. Egy középkategóriájú étteremben két főnek egy háromfogásos étkezés kb. 13 ezer forintnak megfelelő koronába kerül.
A városban sokféle étterem kínál cseh konyhát, valamint nemzetközi ételeket, többek között olasz, vietnami, indiai és mexikói ételeket. A látogatók az alkalmi utcai ételárusoktól és a hagyományos kocsmáktól kezdve a csúcskategóriás éttermekig és a fine dining létesítményekig mindent megtalálnak.
A brünni étkezések egyik fénypontja a város híres sörkultúrája, ahol számos helyi sörfőzde kínál számos kézműves sört, amelyek tökéletesen illenek a hagyományos cseh konyhához. A látogatók a közeli morva szőlőültetvények borát is élvezhetik, amelyek kiváló minőségükről ismertek.
A számos étterem, kávézó és bár mellett Brünnben az év során több ételfesztivál is megrendezésre kerül, köztük a Brnói Ételfesztivál, amely a helyi és nemzetközi konyha legjavát mutatja be.
3300-3800 HUF körül egy-egy főétel - v.j. fotója
A kenyérnek kinéző knédli - v.j. fotója
v. j.
V. Jancsi fotója
mamlasovo prkno (A mamlasz fatálja) - v. j. fotója
A brnói vásárlás egyik csúcspontja a nyüzsgő utcai piacok, például a Zelný trh (Káposzta piac) és a Hala Třída piac, ahol a helyi termékek széles skáláját kínálják, beleértve a friss gyümölcsöket és zöldségeket, virágokat, sajtokat és más különleges élelmiszereket. A városszerte rendszeres termelői piacok is vannak, ahol a látogatók helyben termesztett termékeket és kézműves termékeket vásárolhatnak.
Zelný trh - szó szerint Káposzta piac (hivatalos német neve a 15. századtól ugyanígy Krautmarkt). Zöldséget, gyümölcsöt és virágot lehet itt vásárolni (klasszikus standok), de egy-egy élelmiszert áruló lakókocsi is parkol itt (hentesáru, jó minőségű fast-food).
A ruházati és élelmiszer-vásárláson kívül a Brünnbe látogatók számos ajándéktárgyat és kézműves terméket is találhatnak, például kerámiákat, üvegárukat és fából készült játékokat.
Elegáns női divat - v. jancsi fotója
A gyerekes családoknak érdekes lehet a Bruno Family Park játszópark (kinti és benti résszel rendelkezik) vagy a Bongo játszópark (ez a kisebb a kettő közül).
Aki messzebbről jön, de autóval az Aqualand Moravia aquapark Pasohlávky községben szintén jó úticél lehet. Ez kb. 40 percre van Brünntől.
Ajánlott szórakozóhely dzsessz kedvelőknek: Podobrazy (Zelny trh 250/14.
Az első gyors feltérképezés után a Pod Radničním kolem nevű helyen vacsoráztunk, egy szűk kis sikátorból jutottunk le ebbe a kellemes, hangulatos pince étterembe. Itt finom tradicionális cseh kajákkal fejeztük be a napot, és megkezdtük a három napos sörkóstolót.
Innen a SKOG nevű indusztriális kávézóba mentünk egy kávé-sör menüre, majd az estét a Caribic Cluban fejeztük be. Itt a magyar diszkóknak megfelelő alacsony minőségű, túlárazott piákkal vártak minket, de sem a hangulatra, sem a cseh lányokra nem volt panasz. Még egy balhénak tűnő dolgot is sikerült egy rögtönzött táncpárbajjal lerendezni, amiből továbbra is azt szűrtük le, a csehek jóarcok. (A párbajt természetesen a mi versenyzőnk nyerte.) forrás
Starobrno - V. Jancsi fotója
,, Este a Pegas Hotel éttermében pihentünk meg. Nem is tudtuk, de a hotel pincéjében található az egyik brnói sörfőzde, mely Morvaország elsőként, Csehország másodikként alapított sörfőzdéje. Hírnevét csak dicsőíteni tudjuk, egytől egyig hibátlan sörkülönlegességeket kaphatunk itt. (Figyelem! A Pegas Gold megkerülhetetlen sör, aki Brnoban jár annak kötelező megkóstolni. Nekünk olyan 12-szer sikerült megízlelni, majd másnap ismét ellenőriztük a minőségét.)" forrás
K. Kriszta fotója
Brnoban alapvetően megnyugtató a közbiztonsági helyzet. A turisták által látogatott forgalmas helyeken elvétve ténykednek zsebtolvajok, szóval azért érdemes résen lenni.
Sötétedés után tanácsos kerülni a főpályaudvar környékét, mert sok rosszarcú alakot vonz. A szokásos óvatosság érvényes. Ügyelni kell akkor is, ha pénzkiadó automatát használunk, mert lehetnek éber szemlélők. Érdemes kerülni késő este, éjjel a Cejl utcát.
Brno turista információs irodája a következő címen található:
Brno Tourist Information Centre -Radnická 8, Brno 602 00
A nyitvatartása a következő: Hétfő - péntek: 9:00 - 18:00 - Szombat: 9:00 - 15:00 - Vasárnap: zárva
Az óváros egyik fő látványossága a Špilberki vár, egy 13. századi erődítmény, amelyet múzeummá és kulturális központtá alakítottak át. A látogatók felfedezhetik a vár történetét, és tornyairól és bástyáiról panorámás kilátás nyílik a városra.
Az Óváros tér egy másik fénypontja a lenyűgöző Szent Jakab-templom és a színes Parnas-kút. A teret számos kávézó, étterem és üzlet veszi körül, így remek hely a pihenésre és a város hangulatának elmerülésére.
Az óváros további nevezetes látnivalói közé tartozik a Szent Péter és Pál-székesegyház, a kapucinus kripta és a Szent Jakab-templomban található, több mint 50 000 ember földi maradványait őrző Ossuárium.
Káposzta tér
Az óváros egyik legszebb tere, a Káptalan tér (Kapitulní náměstí / Zelný trh) a legismertebb látványosságával, a Pestis-oszloppal. A szobor neve „Morový sloup”, vagyis „Pestis-oszlop”, és a 17. század végén állították hálából a pestisjárvány elmúlásáért. Ez a barokk oszlop a Szűz Máriát ábrázolja a tetején, körülötte szentekkel, és sok más cseh városhoz hasonlóan a pestis elleni védelmet, illetve a vallásos hálaadást jelképezi. A tér neve Zelný trh, azaz „káposztapiac”, utalva arra, hogy évszázadokon át itt tartották a piacokat (ma is működik szezonálisan). A háttérben a Reduta Színház és több patinás polgárház is látható, a jobboldali világos épület pedig a Morva Galéria (Moravská galerie) egyik része. - K. Kriszta fotója
Óvárosháza (Old Town Hall), Brnói sárkány
Városlátogatásunkat érdemes az Óvárosházánál kezdeni. A belépőjegy megváltása után felmászhatunk a toronyba, ahonnan szemügyre vehetjük a várost. A torony szintjein rövid kiállítás található. Az épület aljában turisztikai információs iroda található, ahonnan térképeket, szórólapokat, szuveníreket szerezhetünk be.
Az irodát egy boltíves kapualjon keresztül lehet megközelíteni; érdemes felfelé tekinteni, hogy szemügyre vegyük a híres brnói sárkányt.
Csontkápolna
Ha nem volt elég a múmiák látványa, tovább fokozható az élmény a Szent Jakab-templom alatt található csontkápolna felkeresésével. Rendkívül szürreális érzés a rengeteg koponya és csontváz között járkálni. Nem nagy területen található a csontkápolna, de akit érdekel a téma, ne hagyja ki. Itt is kapható magyar nyelvű ismertető.
Érdemes megtekinteni a Szent Jakab-templomot is. Ottjártunkkor kívülről fel volt állványozva a templom, de ingyenesen látogatható, belülről csodálatos, monumentális. (2024)
K. Kriszta fotója
Szent Péter és Pál-katedrális (Katedrála svatých Petra a Pavla)
,, A templom nem olyan volt, mint “kellene” neki. Amilyen csodás gótikus kívülről, olyan barbár módon felújított belülről. Csak az oltár körüli rész maradt meg eredetiben, az összes többi gótikus formát és ívet eltakarták és lefestették.
Kár érte.
A toronyba fel lehetett volna menni, de ebben a hőségben valahogy nem volt hozzá kedvünk. (2019) " forrás
Brno egyik legjellegzetesebb látnivalója a katedrális. A templombelsőt ingyenesen megtekinthetjük. Ha a toronyba is felmásznánk, valamint megnéznénk a kincstárat, belépőjegyet kell fizetnünk. A katedrális kriptája is nyitva áll a látogatók előtt, de ezt mi kihagytuk. Érdemes utánajárni a nyitvatartásnak; nyári időszakban, vasárnap délben nyitott a torony, a misének 11 óra körül lett vége.
V. Jancsi fotói
Az udvar és a környező park szabadon bejárható, érdemes is alaposan körülnézni, hiszen csodálatos panoráma tárul a látogatók szeme elé. A kiállítások és a kazamaták megtekintéséhez belépőre van szükség. A városban itt volt a legdrágább a belépőjegy. Hasznos előre tájékozódni a lehetséges jegykombinációkról és azok árairól. Ottjártunkkor a kazamaták bejárása csak vezetett módon volt lehetséges, így ezt kihagytuk.
Az állandó kiállításoknál cseh nyelvű kiírások szerepeltek, angol tájékoztató termenként füzetekben volt elhelyezve, ezek használata kissé nehézkes volt. A kiállításnak helyet adó épület valóságos útvesztő, a látogató irányítása hagyott némi kívánnivalót maga után. (2024)
,, A Špilberk Castle egy, a 13. században épült királyi vár, majd az Osztrák–Magyar Monarchia idején börtönként szolgáló barokk erődítménnyé, később laktanyává vált. A várat kívül, belül körbe lehet járni, jegy ellenében az épületbe is benézhetünk. Hatalmas, gyönyörűen kialakított park veszi körbe, ahol szombaton rengeteg ráérős gyerek gyakorolta a free runningot. Ezután a vár lábánál lévő 80-as évek szocialista hangulatát idéző étteremben uzsonnáztunk, mondjuk ez a hely különösebben nem sok érdekességet tartogat." forrás
V. Jancsi fotói
T. M. fotója
Tugendhat Villa
A modern építészet remeke a Tugendhat villa, amely 2001-ben került az UNESCO kulturális világörökségi listára. A 20. század huszas éveiben épült villa tervezésénél és megépítésénél, olyan modern technikákat alkalmaztak, amelyekkel bőven meghaladták az akkori időket.
o. l. fotója
Régi Városháza (a fentebbi tartalom kiegészítése)
A régi városháza (Stará radnice) Brno egyik legfontosabb történelmi és kulturális látnivalója. A városháza a 13. században épült, és eredetileg egy késő gótikus ház volt, amelyet később a reneszánsz és a barokk stílusjegyekkel bővítettek.
A régi városháza Brno óvárosának szívében található, és a fő térre (náměstí Svobody) néz. A régi városháza tornyából pedig fantasztikus kilátás nyílik a városra és környékére.
A régi városháza nevezetes jellemzői közé tartoznak a stílusos freskói, ahol a falakon különböző témák és történelmi események jelennek meg. Az épület belső terei is lenyűgözőek, különösen a szalonok, ahol a történelmi stílus és a modern kényelem ötvöződik.
A régi városháza ma múzeumként működik, és a látogatók betekintést nyerhetnek Brno történelmébe és kultúrájába. Az épület több kiállítási teremmel rendelkezik, ahol bemutatják a város történelmét, az itt található művészeti és kézműves alkotásokat, és a város fontos eseményeit.
Szent Tamás templom
(Kostel sv. Tomáše)
A brünni Szent Tamás-templom a város történelmi nevezetessége, amely gyönyörű gótikus építészetéről és gazdag történelméről ismert.
Az eredetileg a 14. században épült templom az évek során számos felújításon és kiegészítésen esett át, jelenlegi megjelenése a 18. századból származik. A templom legfigyelemreméltóbb jellemzője a magas torony, amelyből lenyűgöző panoráma nyílik a városra.
Belül a látogatók megcsodálhatják a bonyolult gótikus részleteket, beleértve a bordás boltozatokat, valamint az oltárok és oszlopok kőfaragványait. A templomban számos gyönyörű freskó és festmény, valamint egy figyelemre méltó barokk szószék is található.
A Szent Tamás-templom fontos szerepet játszott a város történelmében, hiszen több neves személyiségnek, köztük Wolfgang Amadeus Mozart zeneszerző nagyapjának, Franz Mozartnak a temetkezési helyéül szolgált.
A vörös templom
A brünni "Vörös templom", hivatalos nevén a Szűz Mária mennybevételének temploma, a város feltűnő és egyedülálló nevezetessége.
A 20. század elején épült templom külsejét vörös téglák borítják, innen kapta becenevét. Tervezése a szecessziós és a neogótikus stílusok szokatlan keveréke, bonyolult részletekkel és díszítőelemekkel.
Belül a látogatók megcsodálhatják a lenyűgöző ólomüveg ablakokat, amelyeket a híres cseh művész, František Kysela készített. A templomban egy gyönyörű orgona is található, amelyet gyakran használnak koncerteken és hangversenyeken.
Építészeti és művészeti jellemzői mellett a Vörös templomnak érdekes története is van. A kommunizmus idején a templomot elkobzott műkincsek raktáraként használták, és nagyrészt elhanyagolták. Csak a kommunizmus bukása után restaurálták és nyitották meg újra a nagyközönség előtt.
Ma a Vörös templom a turisták és a helyiek kedvelt célpontja, ahol egész évben rendszeresen tartanak istentiszteleteket és kulturális rendezvényeket.
v.j. fotója
Brnói Obszervatórium és Planetárium
A belvárosból a 4-es villamos végállomásáig (Náměstí Míru) utazva juthatunk el ide, nagyjából 15 perc alatt. Fontos felkészülni arra, hogy a terület a brnóiak kedvelt helye, és rendkívül sokan lehetnek itt (míg a belvárosban egyáltalán nem érződik a tömeg).
A füves területen szemügyre vehetjük néhány égitest mását, a planetárium épülete előtt pedig interaktív ismeretterjesztő elemek kerültek kialakításra. Ezeken kívül a planetárium épületében különböző programokat is szerveznek, látogatásunkkor rengetegen voltak.
Az épületben található mosdót ingyenesen tudtuk használni, valamint a park területén kihelyezett mobilvécék is rendelkezésre álltak.
Janáček Színház (Brnói Nemzeti Színház) előtti szökőkút (térképen: Light Fountain)
Fotósok és gyerekek kedvence lehet a Nemzeti Színház előtt található szökőkút, amit sötétedés idején érdemes felkeresni. A szökőkút különböző színekben pompázik, valamint különböző alakzatokat és írásokat láthatunk rajta. A megtekintettek között ez volt az egyik kedvenc látványosságom.
Kapucinusok kriptája
Nem mindennapi látnivalót tartogat a Kapucinusok kriptája, ahol kapucinus barátok és néhány a rendnek adományozó személy mumifikálódott testét tekinthetjük meg. A jobb megértést segíti a pénztárnál kapható magyar nyelvű tájékoztató füzet. A fényképezés csak a fotójegy megváltása esetén lehetséges. Látogatás előtt érdemes utánajárni a nyitvatartási időnek. (2024)
Szent Jakab-templom
T. M. fotója
Brno számomra olyan, mintha a csehek Szegedet álmodták volna meg maguknak. Prágával ellentétben itt nem a turisták tolongása adja a nyüzsgést, hanem a helyiek élettel teli, közvetlen jelenléte. A város fiatalos, lendületes, mégis barátságos ritmusban él – pezseg a közélet, de nincs nyomasztó tömeg vagy harsány giccs. A belváros tele van jobbnál jobb éttermekkel és kocsmákkal: akadnak régimódi, szinte széthulló kis ivók, klasszikus sörözők, újhullámos romkocsmák, sőt, ízléses klubok és igényes kávézók is. Mindenki megtalálja a maga helyét, legyen szó ebédről, estéről vagy hajnalról.A harmadik napunk már inkább csak andalgásból állt, de estére célirányosan elindultunk a Bar Mydlo felé. Ez a hely afféle városi legenda: apró, félhomályos, füsttel telt kocsma, eldugva egy alig észrevehető kapualjban, amit csak a beavatottak ismernek. A bejárat pont annyira feltűnésmentes, mint egy elhagyott pincéé – ha nem tudod, mit keresel, simán elsétálsz mellette. Mi is elsétáltunk. Véletlenül a szemben lévő Blues Bar nevű helyre tévedtünk, aminek bejárata szintén nem hívogatóbb: százéves, ütött-kopott faajtó, semmi jelzés, semmi zaj.
Blues Bar
Hosszú percekig tanakodtunk, bemenjünk-e egy ilyen kihalt lépcsőházba. Végül rászántuk magunkat, és a nyikorgó ajtó mögött egy szűk kis helyiség tárult fel – meglepetésünkre zsúfolásig tele emberekkel. Ez a hely egy klasszikus értelemben vett romkocsma: sötét, karcos, már-már klausztrofób légkörű, a füst pedig nemcsak cigarettából származik. Elsőre az ember ösztönösen hátrálna, de van benne valami vonzó groteszkség. Nekem maradandó élmény volt, de ezt tényleg csak megbízható ivócimborákkal ajánlott meglátogatni.
Különleges hangulata miatt három napig próbáltam megtalálni Bolek kocsmáját – hivatalosan Divadelní Klub Poslední Leč, de ez csak a bátor keresőknek fedi fel magát. Első nap teljesen kihaltnak tűnt, olyan volt, mintha évek óta zárva lenne. A harmadik nap éjjelén egy utolsó próbát tettünk, de ismét sötét, zárt homlokzat fogadott. Már hazafelé indultunk volna, amikor gondoltam, benézek az egyik oldalbejárón – és ott volt. Egy rejtett lépcsőház mögött megbújó ajtó mögött tárult fel a Bolek világa: bohém, szabad, a plafonról makettek lógnak, a közönség pedig pont olyan, amilyennek egy ilyen helyhez illik.
Ne lepődj meg, ha egy ötvenes, enyhén kancsal férfi odarohan hozzád, és lelkesen bizonyítja magyar nyelvtudását hétfő hajnalban – az én esetemben ez az alábbi szókészletre szorítkozott: bazd meg, kurva, fekete fasz. Ráadásként még felsorolta a fél Aranycsapatot, majd fülig érő mosollyal távozott. Brnónak stílusa van.
Katedrális - K. Kriszta fotói
V. Jancsi fotói
Az első itteni sörfőzde és sörcsarnok - V. Jancsi fotója
Sarki söröző - V. Jancsi fotója
V. Jancsi fotója
K. Kriszta fotói
Ez a különös, barlangszerű kőhalomra emlékeztető szobor Brno egyik legmegosztóbb alkotása: a „Parnas-kút” (Kašna Parnas), amely a Zelný trh (Káposztapiac) tér közepén áll.
A szökőkutat Johann Bernhard Fischer von Erlach bécsi építész tervei alapján építették 1690–1695 között, barokk stílusban. A kút középpontjában egy hatalmas mesterséges „sziklaképződmény” áll, mitikus alakokkal, oroszlánfejekkel, vízköpőkkel. A csúcsán eredetileg Herkules alakja volt látható, amint legyőzi a háromfejű Cerberust – bár ez a rész ma már nem mindig látható egyértelműen, részben az idő, részben restaurálások miatt.
Ez a monumentális szökőkút nemcsak díszít, hanem szimbolikus szerepet is betöltött: Brno hatalmát, civilizáltságát, és a víz fölötti uralmát is jelezte. Az 1600-as évek végén ugyanis még komoly teljesítmény volt működő vízvezetéket és nyilvános kutat létrehozni. - K. Kriszta fotója
Ez a híres (vagy inkább hírhedt) fekete gránit objektum Brno belvárosában, a Szabadság téren (náměstí Svobody) áll, és hivatalosan „Brnói óramű” (Brněnský orloj) a neve. A szobor egy háborús emlékmű és időmérő eszköz keveréke – de a legtöbb helyi egyszerűen csak „az a furcsa fekete kapszula” néven emlegeti… vagy még kreatívabban.
Mi ez valójában?
Ez egy interaktív városi óra, amelyet 2010-ben állítottak fel, hogy megemlékezzen 1645. augusztus 15-éről, amikor Brno sikeresen megvédte magát a svédekkel szemben a harmincéves háborúban. A legenda szerint a város akkor menekült meg, amikor a védők "elcsalták" az időt, és déli 12 órát harangoztak már 11 órakor – így a svédek, akik azt ígérték, hogy csak délig ostromolnak, visszavonultak.
Hogy működik?
A szobor minden nap pontosan 11:00-kor „kiad” egy kis üveggolyót, amit az egyik nyílásból lehet elkapni – a turisták gyakran próbálkoznak vele, de mivel négy nyílása van, kis szerencse is kell hozzá.
És miért hírhedt? Mert a formája miatt sokan a fantáziadúsabb becenevekkel illetik (te is sejted, mire gondolok…). Emiatt rendszeresen tárgya vicceknek, mémeknek, és még politikai vitáknak is. - K. Kriszta fotója
Kilátás a régi városháza tornyából - T. M. fotója
Evangélikus templom, más néven a Vörös templom (Červený kostel) vagy J. A. Komenský templom (Kostel J. A. Komenského).
Jellegzetes vöröses-barnás kőfalazata és krémszínű díszítőelemei vannak, két magas toronnyal, kerek ablakokkal és félköríves bejárati résszel. Az 1860-as években épült neogótikus stílusban. - T. M. fotója
1970. 01. 01. 01:00 |
Easy rider - Elter Karcsi fotója
Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:
Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.
Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.
Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.
Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.
Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot.
Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója
Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.
Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg.
A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.
Részletes:
Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.
Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.
Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.
Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját
6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.
Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.
A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)
"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.
Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.
Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.
Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.
Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.
Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás
Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.
A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:
Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.
Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.
Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:
Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.
Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:
Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:
Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:
Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.
Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:
Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.
Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.
arcok és arctalanok - b.a. fotója
Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója
Ünnepi ruhában - Elter fotója
Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!
Kerülendő dolgok
Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.
Politika
Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.
Vallás
Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.
Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.
Egyéb
Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.
Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.
A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).
Főételek:
Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.
Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.
Desszertek:
Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.
Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.
Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.
Egyéb érdekességek:
Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.
Italok:
Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.
Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.
A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.
Elter Karcsi fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Dobó Attila, 2023. 03. 04. 10:06
Nagyon jó és hasznos ez a bemutatás a Brünnbe látogató magyaroknak.
Örülök, hogy megtaláltam, köszönet érte!!!