ÚTIKRITIKA.HU / Karlovy Vary/Karlsbad






hirdetes

útikritikák


Karlovy Vary/Karlsbad

Karlovy Vary-ról bevezetö|Tetszett&Nem tetszett| Vélemények|Odajutás|Szállás|Parkolás|Étkezés| Vásárlás| Szórakozás|Más praktikus információk| Fotóegyveleg

V. Jancsi fotója

Karlovy Vary-ról bevezetö

Karlovy Vary (kiejtés: kárlovi váre), avagy Karlsbad 50 ezres lakosú turista város.

Karlovy Vary ad otthon Európa egyik legnagyobb nemzetközi filmfesztiváljának, a Grandhotel Pupp-ban, mely a város szívében található. A gazdagok városa, a gyógyturizmus központja, nem véletlenül, hiszen több mint 300 ásványvízforrás található itt.
Sokan nem tudják, hogy magyar vonatkozása is van e cseh fürdővárosnak, hiszen 10 alkalommal is kezeltette itt magát Arany János, ennek tiszteletére pedig magyar emléktáblát is elhelyeztek kedvenc fogadója falán. Egyes források szerint gyönyörű táj hatására kezdte el megírni leghíresebb művét, a Toldit is.
Itt állítják elő a csehek “Unicumát”, a Becherovkát is.

Karlovy Vary évtizedek, sőt évszázadok óta tele volt a fürdőváros iránt lelkes orosz turistákkal. A küföldi látogatók nagy hányadát tették ki. Az ukrajnai háború miatt azonban a cseh hatóságok nem engedik az oroszok beutazását. Még az orosz konzulátus is bezárt. Az oroszok elmaradása nagy érvágás a hoteleknek, turisztikai szolgáltatóknak, üzleteknek, vendéglátóhelyeknek. Ha orosz beszédet vélünk hallani, akkor az nagy valószínűséggel ukrán. 

K. T. fotója

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. Elegáns, tökéletesen rendbehozott 19. századi, neoklasszicista épületek tarka sokasága

Nem tetszett

1. A gyógyvízes kutak vize biztos gyógyító hatású, de enyhén sós íze egyáltalán nem ízlett nekem. (összetevői: pl. a kén, a magnézium, a kalcium és egyéb ásványi anyagok.)

Vélemények

Karlovy Vary neve sokáig semmilyen különösebb hatást nem gyakorolt rám az utazásom előtt. Természetesen tudtam, hogy ez egy híres fürdőváros, korábban Karlsbadnak hívták, és világhírű filmfesztivált is rendeznek itt. Ennek ellenére nem éreztem különösebb vonzalmat iránta, nem tartottam izgalmas úti célnak. Aztán láttam egy filmet, amely ebben a városban játszódott, és ez teljesen megváltoztatta a hozzáállásomat. A film címe "Utolsó vakáció", a főszerepben Queen Latifah-val, és ez az életvidám, pozitív szemléletű alkotás egyszerre szórakoztatott és elgondolkodtatott. Ettől kezdve kezdett érdekelni Karlovy Vary. Egy másik híres film, a James Bond-sorozat egyik része, a "Casino Royale" is itt készült, bár a cselekmény szerint Montenegróban játszódik. A valóságban a forgatási helyszín a Grandhotel Pupp volt, amely ma is a filmfesztivál egyik központja.

Ha Prágából szeretnénk egy kirándulást tenni Karlovy Varyba, érdemes egynapos utat tervezni autóval, vonattal (három óra) vagy busszal (kb. két és fél óra). A legjobb választás talán a busz, mivel kényelmes, több indulási lehetőség közül választhatunk (általában a Flórenc buszpályaudvarról), és gyorsan elérhetjük a várost. Egy rövid sétával máris a városközpontban találjuk magunkat, ahol a fürdőházak és a híres források várnak ránk. A városnak 13 nagyobb és 300 kisebb gyógyvízforrása van, amelyeket egy elegáns, oszlopos fedett sétány, a kolonnád köt össze. Mivel a város épületeinek nagy része a 18. században leégett, sok klasszicista stílusban újjáépített palotát és középületet találunk. A Teplá folyó mentén különösen hangulatos sétát tehetünk, amelyet gyönyörű házak és kecses hidak szegélyeznek. Néhány hídon asztalok és székek várják a látogatókat, így érdemes megpihenni egy ital vagy fagylalt mellett. A séta végén elérjük a Grandhotel Puppot, amely mindkét említett filmben központi szerepet játszott. Ez az impozáns és elegáns szálloda a város egyik legfontosabb látványossága.

V. Jancsi fotója

Odajutás

Szállásválasztás

Parkolás

A város hivatalos weboldalán is meg lehet nézni, de én egy cseh blogon olvastam hogy a legjobb és legolcsóbb a Slovenská utcán parkolni. Az utcát megtaláltam, de fogalmam sem volt hol gondolták, mert az utca hosszú, és nem tudtam merre van a városközpont. Én végül pontosan a Beethowen emlékművel szemben parkoltam le, van ott az út mellett parkoló automata is. Itt a parkolás ára 10 CZK volt 1 órára, 20 CZK 2 órára, 30 CZK 3 órára, a maximum pedig 80 CZK (3,50€) egész napra. Megjegyzem pár méterrel tovább a belváros felé már 1 óra volt 80 CZK!!! Nincs túl közel innen a központ, de legalább végigsétálunk az egészen, végig a Teplá folyó mentén, és így biztos nem hagyunk ki semmit. (2024) forrás

Étkezés

A belvárosban gombamódra elszaporodott zöld lámpás, Pilsner Urquell védjeggyel ellátott étteremek egyikében ejtettük meg a vacsorát. A vadast imádom, a cseh verzió kenyérgombócának puhaságának nem lehet ellenállni, ezért ezzel indítottam. A kötelező lekvár és tejszínhab látványa pedig már nem sokkol annyira, mint az első cseh kanalunk során Brnóban.

A frissen csapolt Pilsen nem maradhatott ki. Ugyanolyan tökéletes, krémes és lágy az íze, mint amilyenre a pilseni sörgyárlátogatásról emlékeztem. Rengeteg féle sör kósoltam már, de még mindig ez a világ legjobb söre!

Karlovy Vary kis mérete ellenére rengeteg szépséget tartogat, így korán kezdtük a napot. Megnéztük a szállásuk mini paradox múzeumát, majd irány a reggeli beszerzése. A felhozatalból a Bagel Lounge volt a legkiemelkedőbb, ami nem véletlen. Csak fullos szendvicseik vannak: egg benedict, marha szegyes és avokádós az alap, de van két full extrás bageljük, melyet egy cseh és egy német Michelin-csillagos séf álmodott meg. (2023) forrás


,, Ugyan sokféle opció létezik (a belvárosban egymástól nem messze van japán, mexikói, indiai, kínai és olasz étterem is), de egy cseh fürdővárosban nem állunk neki sushizni. Cseh éttermekből nagy a választék, és én a legjobbat a Kolonádoktól nem messze található Svejkben ettem, aminek a hangulata leginkább az angol pubokéra emlékeztet. A sült kacsájuk (Csehországban egy adag konkrétan egy fél kacsát jelent) káposztával és burgonyás knédlivel egyenesen isteni, de a hely árai nem a legolcsóbbak, mivel közel esik a város luxus részéhez, így akinél ez fontos, ne itt egyen. Megfizethető cseh knédlis ételeket enni az U Tomásében lehet, ahol az 1500-2000 forintos árért nagyon tisztességes adagot kaphatunk. (2017)" forrás

Vásárlás

Stará Louka

Stará Louka Karlovy Varyban egy történelmi park és egyben híres sétány, amely a város központjában terül el. A parkot és sétányt a Teplá folyó két oldalán alakították ki, és gyönyörű zöld területekkel, virágágyásokkal és fákkel díszítették. Stará Louka környezete nyugodt és idilli, ideális hely a pihenésre és sétákra vágyóknak. A park és sétány számos rendezvénynek és kulturális eseménynek is helyszíne, amelyeket a helyiek és turisták egyaránt szívesen látogatnak.

Más praktikus információk

Malom oszlopcsarnok (kolonnád)

cseh neve: Mlýnská kolonáda

A Mlýnská kolonáda (Malom Kolonád) Karlovy Varyban egy híres és impozáns oszlopos sétány, amely a Teplá folyó partján található. Az 1871 és 1881 között épült neoreneszánsz stílusú építményt Josef Zítek tervezte.

Az oszlopcsarnok alatt öt különböző termálforrás található, amelyek gyógyító vizeiket kínálják a látogatóknak. A kolonád 132 méter hosszú és 124 korinthoszi oszlopával a város egyik leglátogatottabb nevezetessége. A belső teret szobrok és díszes homlokzatok ékesítik, tovább fokozva az építmény eleganciáját. A Mlýnská kolonáda fontos szerepet játszik Karlovy Vary fürdővárosi életében, és népszerű hely a turisták és a helyiek számára is.

Vridlo oszlopcsarnok

Cseh neve: Vridelní kolonáda

Karlovy Vary egyik legismertebb és leglátogatottabb épülete, amely a híres Vřídlo gyógyforrás köré épült. Az oszlopcsarnok 1975-ben készült el, és modern üveg- és acélszerkezetével különleges látványt nyújt. Az épületben több gyógyforrás is található, de a legfontosabb a Vřídlo, amelynek vize 72°C-os és akár 12 méter magasra is feltör. Az oszlopcsarnok belsejében ivókutak vannak, ahol a látogatók megkóstolhatják a gyógyvizet, amelyről azt tartják, hogy számos egészségügyi problémára jótékony hatással van. A Vridelní kolonáda fontos központja a város gyógyturizmusának és egyben kedvelt találkozóhely is.

Piac oszlopcsarnok

Csehül: Tržní kolonáda

A Tržní kolonáda Karlovy Vary híres fürdővárosának egyik nevezetessége. Ezt a fedett sétányt a 19. század végén építették neoklasszicista stílusban, és főként faanyagot használtak az építéséhez. A kolonnádé területén három forrás található, amelyek gyógyvizükről híresek: a Charles IV Spring, a Market Spring és a Lower Castle Spring. A helyszín népszerű a turisták körében, akik pihenni és a gyógyító források vizét megkóstolni jönnek ide. Az épület gazdagon díszített faragásokkal és gyönyörű tetőszerkezettel rendelkezik, ami különleges hangulatot ad neki. Télen és nyáron egyaránt látogatható, és az év bármely szakaszában gyönyörű látványt nyújt.

Diána kilátótorony

A Diána kilátótorony Karlovy Vary egyik népszerű turisztikai látványossága, amely gyönyörű panorámát nyújt a városra és környékére. A torony 1914-ben épült, és a Diana nevet viseli, csehül "Rozhledna Diana". A kilátóhoz vezető út gyalogosan vagy a város központjából induló siklóval is megtehető. A torony 40 méter magas, és tetejéről csodálatos kilátás nyílik a környező erdőkre, dombokra és a városra. A Diana kilátó közelében található egy étterem és egy miniatűr állatkert is, amely további szórakozási lehetőséget kínál a látogatóknak.

Szent Péter és Pál ortodox templom

Cseh neve: Pravoslavny Kostel Svateho Petra a Pavla

A Karlovy Varyban lévő Szent Péter és Pál ortodox templom 1893 és 1898 között épült. A templomot az orosz közösség számára építették, amely a város híres gyógyfürdőinek népszerűsége miatt egyre nagyobb számban telepedett le Karlovy Varyban. A templom neobizánci stílusban épült, és építészeti tervezésében az orosz ortodox templomok hagyományos elemeit alkalmazták.

A templom impozáns belső tere és gyönyörű ikonosztáza miatt népszerű látványosság és fontos kulturális emlék. A templom építését részben az orosz cári család is támogatta.

a. s. fotója

Más látnivalók

Nová Louka

A Nova Louka (Új Liget) híres park és pihenőhely, amelyet a városközpont közelében találunk. Ez a park a Lázně III. (Fürdő III.) nevű gyógyfürdőhöz kapcsolódik, amely egyike Karlovy Vary híres gyógyfürdőinek. A Nova Louka területén sétányok, pihenőhelyek és zöld területek találhatók, ahol a látogatók kényelmesen pihenhetnek és élvezhetik a város nyugodt atmoszféráját. A parkban gyakran rendeznek kulturális eseményeket és fesztiválokat is, így kedvelt célpontja mind a turistáknak, mind pedig a helyi lakosoknak.

Dvořák ligete és a Ligeti kolonnád

Dvořákovy Sady, vagyis Dvořák Ligete  gyönyörű park a város központjában. A park nevét Antonín Dvořák híres cseh zeneszerzőről kapta, aki Karlovy Varyban többször is tartózkodott és alkotott. Dvořákovy Sady különlegessége a gyönyörű zöld területek mellett a Sadova kolonnáda, amely egy elegáns épület és egyike Karlovy Vary híres gyógyfürdő kolonádjainak. A parkban sétányok, virágágyások és padok találhatók, amelyek ideálisak a pihenésre és a kellemes sétákra.

Park oszlopcsarnok

A Park oszlopcsarnok (Park Colonnade) Karlovy Varyban egy gyönyörű és elegáns épület, amelyet a városközpontban találunk. Az oszlopcsarnokot 1881-ben neobarokk stílusban építették, és az azóta eltelt időszakban többször renoválták és felújították. Az oszlopcsarnokban számos gyógyforrás található, amelyek gyógyító hatásukról híresek, és a látogatók számára is nyitva állnak. A Park Colonnade a város egyik ikonikus épülete, amelyet nemcsak a gyógyulni vágyók, hanem a turisták és helyiek is gyakran látogatnak, hogy megcsodálják szépségét és élvezzék a gyógyforrások által nyújtott előnyöket.

Szent Mária Magdolna templom

Szent Mária Magdolna templom Karlovy Vary egyik nevezetes vallási épülete, mely a város szívében, a Szent Mária Magdolna téren található. Az épületet 1737-ben építették barokk stílusban, és különlegessége az impozáns homlokzat és a gazdag belső díszítés. A templomot számos alkalommal renoválták és restaurálták az évszázadok során, hogy megőrizzék eredeti szépségét és történelmi jelentőségét. A látogatók számára a Szent Mária Magdolna templom egy fontos állomás Karlovy Varyban, ahol megcsodálhatják a barokk művészet remekeit.

g. e. fotója

Moser

A Moser Kristálymanufaktúra Karlovy Vary egyik legismertebb és legjelentősebb látnivalója. Az 1857-ben alapított üzem világszerte ismert prémium minőségű kristálytermékeiről. A Moser kristályok különlegessége a kézi munka és a magas szakmai színvonal, amelyeket több generáció tapasztalt mesterei gondosan készítenek. A manufaktúra látogatóközpontjában a turisták megismerhetik a kristálykészítés folyamatát és megcsodálhatják a gyönyörű, kézzel díszített termékeket. A Moser kristályok különösen népszerűek ajándékként és kollekcióként is, hírnevüket a precizitás és egyedi designjuk által szerezték.

VYHLÍDKA JELENÍ SKOK / SZARVAS KILÁTÓ


A legenda szerint egy szarvasnak köszönhetően fedezte fel IV. Károly Karlovy Vary első forrását. A legenda úgy szólt, hogy ahogy kergették vadászat közben a szarvast az erdőben, az leugrott egy szikláról, az egyik vadászkutya utána eredt, de természetesen nem tudott akkorát ugrani, mint a szarvas, és beleesett egy forrásvízbe. A Szarvas kilátót pedig annál a sziklánál találjuk ahonnan a legenda szerint leugrott a szarvas. Csehül egyébként a kilátó neve is "Szarvasugrás kilátó". Na de akkor miért van itt egy zerge szobra? 1851-ben a városi tanács egy szarvas szobrot akart emelni a sziklán, de nem volt elég pénzük hozzá... Ezt használta ki August von Lützow báró, aki titokban egy zerge szobrot helyeztett ide, azt a nézetet vallván, hogy ilyen magasról csak egy zerge tudott leugrani. Nos, a szobor azóta Karlovy Vary ikonjává vált.
Pontosan ezért akartam én is megnézni... Kiskoromban gyűjtöttem a képeslapokat, és elég sok régi Karlovy Vary-s képeslapunk volt otthon, a legtöbbön pedig ott volt a zerge.. Azóta számomra elválaszthatatlan volt a zerge Karlovy Varytól, s ha mást nem is, ezt a helyet mindenképpen látni akartam.

A kérdés csak az volt hogy jutok el ide... A legtöbb helyen azt írták, hogy fel kell menni a Diana felvonóval a köztes állomásra, és onnan kb. 15 perces séta a kilátóig. Tudtam hogy a másik oldalról gyalog is fel lehet menni, és ez rövidebb, de nem tudtam honnan. Kérdeztem a pincérnőtől a pizzeriában ahol ettem, aki csak annyit mondott hogy az az út egy jó ideje el van hanyagolva, de nem tudja honnan indul pontosan. A térkép azt mutatta hogy valahol a Pod Jelením skokem utcáról kell elindulni (ez a Kastélykút kolonnád mögötti utca). A Saxonia szálloda előtt van pár lépcsőfok, azon kell felmenni, majd balra az épület mögött és onnan már látszódnak a lépcsők felfelé. Tényleg jól el vannak hanyagolva, benőtte őket a gyom... Mivel nem volt messze, így vállaltam a kockázatot. A lépcső után volt még pár ösvény, a szobornál pedig ismét lépcső, tényleg elég gyorsan fent voltam. A zerge szobor egyébként elég picike, kilátás meg szinte egyáltalán nincs. Selfie botommal sikerült pár fotót készítenem. főleg az IMPERIAL HOTELRŐL a háttérben. (2024) forrás

A Becherovkáról

A Becherovka egy híres cseh gyógynövénylikőr, amelyet először 1807-ben készítettek Karlovy Varyban. A likőrt Josef Becher gyógyszerész és üzletember fejlesztette ki, aki saját gyógynövényes receptjét használta fel. Karlovy Vary ásványvizei és gyógyforrásai már régóta ismertek voltak, és ezek inspirálták Bechert is a különleges ital megalkotására. A Becherovka receptje titkos, de több mint 20 különböző gyógynövényt és fűszert tartalmaz, amelyek közül sok helyben terem.

Karlovy Vary nemcsak a Becherovka szülőhelye, hanem annak gyártása és története is szorosan összefonódik a várossal. Az ital népszerűsége az évek során növekedett, és ma már világszerte ismert és elismert különlegesség. Karlovy Varyban a látogatók ellátogathatnak a Jan Becher Múzeumba, ahol megismerhetik a likőr történetét és gyártási folyamatát. A Becherovka a város kulturális örökségének szerves része, és büszkeséggel tölti el a helyi lakosokat és a cseheket egyaránt.

aji

sz. a. fotója

Érdekességek

1. Arany János1876 nyarán időzött Karlovy Varyban (akkor még Karlsbad néven ismert fürdővárosban). Az utazásra egészségügyi okokból került sor, mivel Arany hosszú ideje szenvedett gyomor- és emésztési problémáktól, amelyek kezelésére orvosai fürdőkúrát javasoltak. Karlovy Vary híres volt gyógyhatású forrásairól, és sokan jártak oda különféle egészségügyi panaszokkal.

Arany János ekkor már elismert költő volt, ám idősödve egyre inkább visszavonult a nyilvános életből. A fürdővárosban való tartózkodása alatt nyugalmat keresett, és gyógyulásra koncentrált. Bár fizikailag javulást nemigen tapasztalt, lelki megnyugvásra talált a város csendes, festői környezetében.

A tábla felső részén Arany János neve alatt az évszámok (1869-től 1876-ig) találhatók, a bal oldalon a költő domborműves arcképe szerepel, míg a jobb oldalon egymás alatt a következő cseh és magyar nyelvű szöveg olvasható:

Az említett években városunkba látogatott és itt tartózkodott Karlovy Vary nagy csodálója, a magyar irodalom egyik legismertebb és legjelentősebb alakja, a nagyra becsült költő, nyelvtudós, tanár, lapszerkesztő. Látogatásakor minden alkalommal ebben az épületben tartózkodott és alkotott.

Arany Jánosnak a Vásártéren álló kastélytorony melletti egykori szálláshelyét a XX. század elején eredetileg német, majd a II. világháború után cseh nyelvűre cserélt egyszerű fekete márvány emléktáblával jelölték meg. A ma kétemeletes családi ház Arany korában egyemeletes volt, a költő pedig a felső szinten lakott. forrás

Emléktábla - b. g. fotója

Fotóegyveleg

V. Jancsi fotói

A főtéren (Karlovo náměstí)  a barokk Szentháromság szobor ("Socha Nejsvětější Trojice") - a.s. fotója


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon