.
Zöld zászlós ,,békeidőben" a strandolás csodás, a gyönyörű homokon sétálni, és a tengervíz káprázatos színeit bámulni hatalmas élmény - K. Kriszta fotója
Nem árt előre tudni, hogy Cayo Santa Maria szigeténél a tenger gyakran nyugtalan (néha háborgó), s ilyenkor erős a hullámzás.Nem ritka, hogy a strandokon piros zászlóval intik a nyaralókat a fürdéstől. A piros zászló kitétele azonban néha túlbiztosításnak tűnik és a nyaralók mégis "kóstolgatják" a vizet, bevállalják játékosan a hullámokat. Cayo Coco és Varadero strandjai tán nyugisabbak. Ugyancsak nyugisabb a tenger a Cayo Santa Maria szigetével szomszédos Cayo Ensenachos szigeten. Ráadásul Cayo Ensenachos két strandját, a Playa Ensenachost és a Playa Meganot sokan Kuba legszebb strandjai között említik meg. A szigeten van egy-két olyan strandszakasz, amit nudisták használhatnak. Engedélyezett és sokan élnek is a lehetőséggel. (Kuba: lám egy nem prűd diktatúra...)
Többnyire zöld zászlós időket fogtunk ki, és akkor ilyen ez a megvalósult álom - K. Kriszta fotói
Tetszett
1. A tenger színe csodaszép, a víz gyönyörűen átlátszó, semmi szennyezettség, a homokföveny a tengerfenék ideális, imádnivaló
2. Szerencsére nincsenek zajos motoros vizi járművek, csak csendes katamaránok
3. A tenger végtelen horizontjába nem rondít bele semmi
4. A parton egyáltalán nincsenek mozgóárusok, senki nem zavarja a kellemes sétálást
5. Príma választás volt a Royalton az adult only miatt
6. Jópofak, kellemesen közvetlen a hotelszemélyzet
7. Nyaralóként rokonszenvesebbek az itt többségben lévő kanadaiak, mint az oroszok
8. Nem zavart minket, hogy ki se mozdultunk a hotelből és környékéről, nem semmi külső program
9. Nagyobb élmény, mint a tömegturistásabb Varadero
Nem tetszett
1. Az étkezőasztalok között a kunyeráló macskák
2. A kissé komplikált internetezés (de legalább van)
3. Itt is érvényes, hogy Kuba nem a kitünő gasztronómia miatt érdekes (bizony nehéz minőségi alapanyagokhoz jutni)
4. Havannából az ide autózás az autópálya gyenge minősége és a 100 km/óra sebbességkorlát miatt túl hozzú (5 és fél-6 óra), ráadásul többnyire nem érdekes az útmenti táj
5. A hoteleken kívül nincs mozgalmasság
6. A Memories-ben a büféétkeztető étterem búskomor megvilágítatlansága7.
Az árapályok bármelyik helyen Cayo Santa Marián teljesen az időjárástól függenek. Nem lehet előre megjósolni, és alkalmazkodni kell hozzá. Lehet, hogy a Cayo körüli „öböl” területeken kisebb az ingadozás, de itt is teljes mértékben az időjárástól függ, amikor ott vagy.
Amikor 2024 januárjában itt nyaraltunk 10 egymást követő napon nyugis volt a víz. De nincsenek garanciák! (2024)
,, Jó ötlet volt Varadero előtt megnézni egy Cayo-t. A neten olvasható vélemények alapján választottuk Santa Mariát. Sokkal szebb a tenger és a tengerpart, mint Varaderoban, bár itt sincsenek a strandokon pálmafák, mint - mondjuk - Dominikán. Varadero-hoz képest ez egy menőbb hely, nincs olyan nagy tömeg.
A Cayo-k ellen szól, hogy messze van. Havannából kemény 6 órás autózással jutottunk el Cayo Santa Mariára, ráadásul az odavezető út, Kuba fő autópályájának azon szakaszán eléggé ingerszegény. 100-nál gyorsabban nem lehet hajtani, nem csupán a tilalom, hanem a beton álllapota miatt is. (aji, 2020)
"Nekem annyira nem tetszett, hogy nincsenek városok, falvak, helyiek. Minden mű, műfalu, műétterem, stb. A part viszont kétségtelenül első osztályú, csodaszép. Max. egyhetes pihenőprogram. (Kriszta 2020)"
A piros zászlós órákban az amúgy csodásan finom és kellően kemény fövenyen sok a kisodrodott tengerfű (moszat), de ezeket szorgosan elszállítják. - Kriszta fotója
Azért még a piros zászlós időkben is bemennek néhányan fürödni, mert élvezik a hullámokat - Kriszta fotója
Tetszett:
A Playa Las Gaviotas és Playa Perla Blanca strandok kivételes szépsége, ahol a fehér korallhomok és a türkizkék víz kontrasztja páratlan látványt nyújt.
A szigetet a szárazfölddel összekötő 48 km hosszú töltésút (pedraplén) építészeti különlegessége és a róla nyíló kilátás a mangrovés lagúnákra.
A korallzátonyok gazdagsága és kiváló megközelíthetősége, ami világszínvonalú snorkelezési és búvárkodási lehetőségeket kínál.
A Delfinárium programjai, ahol közelről lehet megfigyelni és úszni a delfinekkel, professzionális oktatók felügyelete mellett.
Az all-inclusive resortok magas színvonalú szolgáltatásai, különösen a Spa központok wellness kezelései.
A sziget nyugati részén található természetvédelmi terület, ahol ritka madárfajokat és iguánákat lehet megfigyelni.
Az esti szórakoztató programok változatossága a hotelekben, különösen a kubai zenés-táncos előadások magas színvonala.
Nem tetszett:
A sziget erősen mesterséges jellege, szinte kizárólag turistákra optimalizált környezettel.
Az autentikus kubai kultúra szinte teljes hiánya, mivel a szigeten csak szállodakomplexumok találhatók.
A magas árak, különösen az all-inclusive csomagokon kívüli szolgáltatásoknál.
A szállodákon kívüli éttermek és szabadidős lehetőségek hiánya.
A közlekedési nehézségek - a szigeten belül főleg csak szervezett transzferekkel vagy drága taxikkal lehet közlekedni.
A Wi-Fi szolgáltatás megbízhatatlansága és magas költsége.
Az esős időszakban a szúnyogok nagy száma, különösen a mangrove területek közelében.
Vannak tengeri fűves partszakaszok is:
Eéter Karcsi fotója
Ez egy természetvédelmi terület, tehát nincsenek állandó lakosai, minden dolgozót a szárazföldről szállítanak be busszal. Ez azt is jelenti, hogy nem fognak állandóan nyaggatni, hogy vegyél ezt-azt, mint például a Dominikai Köztársaságban. Ha nem zavar, hogy a szállodán kívül kevésbé lesz kapcsolatod a helyiekkel, akkor ez a hely neked való. Csak egyszer lettem beteg (a büfé tojásától), amikor egy 3 csillagos szállodát választottam – most már mindig 4 csillagos vagy jobb helyekre megyek. Úgy tapasztaltam, hogy a szállodák elég nagyok ahhoz, hogy nappal és este is legyen élettel teli program, ugyanakkor nyugalmas, pihenős részeket is könnyű találni. (2025)
Tavaly (2024) decemberben jártam ott – életem legszebb strandjai, minden egyes napot imádtam. Nem volt semmiféle hiány, nem volt áramszünet, az időjárás pedig fantasztikus volt. Egészen biztos, hogy vissza fogok térni!
Az ételek tényleg finomak voltak, bár a választék kissé szűkebb volt az alacsony szezon miatt. Semmilyen gyomorproblémám nem volt (de vittem magammal Imodiumot és Bismolt, biztos, ami biztos – sosem lehet tudni, mikor kell).
Az italok is nagyon jók voltak, nem voltak felvizezve, sokféle európai márkát kínáltak (sörök, whiskyk, likőrök stb.), és természetesen kubai rum is volt bőven. A koktélok kifejezetten finomak voltak!
A személyzet is fantasztikus volt, semmire sem tudok panaszkodni.
A szállodák recepcióján sokféle kirándulást is lehet foglalni – ezek nagyjából minden hotelben ugyanazok. Itt a lista: https://www.cayosantamaria.info/excursions.html (a bal oldalon találod a linkeket). Nekem személyesen a Crucero del Sol tetszett a legjobban – csodásan nyugodt és pihentető volt.
Cayo Santa Maria varázslata számomra mindig abban rejlett, hogy tökéletes egyensúlyt teremt a luxus és a természetesség között. Míg Cayo Coco nagyobb és valamivel fejlettebb, Santa Maria megőrizte azt az érintetlen jelleget, amit először megszerettem Kubában. A homok itt fehérebb, finomabb – szinte mint a púder –, és a víz átláthatósága egyszerűen lenyűgöző.
Emlékszem, ahogy a kis korallzátonyoknál búvárkodtam, sokkal gazdagabb tengeri életet találtam, mint Cayo Largón.
A szállodák Santa Marián elegánsabbak, modernebb építészeti megoldásokkal, miközben Cayo Largón inkább a régebbi, hagyományosabb kubai stílust képviselik. Viszont ami Santa Mariát igazán különlegessé teszi, az a környező mangrove és a védett területek közelsége – ez a természeti sokszínűség Cayo Cocón nem annyira hangsúlyos.
Santa Maria hátránya viszont a szárazfölddel való összeköttetése. Bár gyönyörű az út a töltésen át, messzebb van a nagyobb településektől, mint Cayo Largo, így az autentikus kubai élmény némileg korlátozottabb. Cayo Coco ebben előnyt élvez, könnyebben elérhető és több lehetőséget kínál helyi kirándulásokra.
Az éttermek minősége Santa Marián felülmúlja Cayo Largót, de Cayo Coco az, ahol igazán változatos gasztronómiai élményeket találtam.
Santa Maria partszakaszai nyugodtabbak, míg Cayo Coco helyenként zsúfoltabb lehet, főleg csúcsszezonban.
Mindig visszavágyom Santa Maria naplementéire – valahogy intenzívebbek, mélyebbek a színek, mint a többi cayón. Ez az a hely, ahová akkor megyek, ha igazi kikapcsolódásra vágyom, miközben Cayo Coco inkább akkor vonz, ha aktívabb nyaralást tervezek. (Aji, 2024)
Elter Karcsi bűvös fotója
Royalton (Csak felnőtteknek) - ez tán a legjobb hotel Cayo Santa Maria-n
A Royalton előtti strand - Kriszta fotója
-------------------------------------
Vélemények ezekről a hotelekről: Grand Memories Cayo Santa Maria , Melia Las Dunas , Royalton Cayo Santa Maria ,
A legtöbb szálloda és üdülőhely saját transzferszolgáltatást is kínál a szigetre való érkezéskor. A szigeten nincsenek autókölcsönző helyek, de a taxik és a transzfer szolgáltatások általában elegendőek a szigeten való közlekedéshez. A szigeten nincs tömegközlekedés, de sok üdülőhelyen biciklik bérelhetők, hogy felfedezzék a szigetet.
taxi - sz. a. fotója
Ne hagyd az értékeidet kint: Bár a resortok biztonságosak, mindig légy óvatos az értékeiddel. Az ajánlott, hogy hagyd az értéktárgyaidat a szálloda széfjében vagy a szobádban.
Vigyél magaddal a szúnyogriasztót: Mivel Cayo Santa Maria egy trópusi sziget, itt vannak szúnyogok, és még inkább a jejenék (lásd lejjebb). Vigyél hosszú ujjú ruhát és hosszú nadrágot az esti órákra.
A jejenék apró, szinte láthatatlan rovarok, amelyek különösen kellemetlenné tudják tenni a tengerparti pihenést. Szélcsendes időben támadnak a leghevesebben, mert a légmozgás megzavarja őket, és nehezen tudnak repülni. Egyik pillanatról a másikra észrevétlenül ellepik a bőrt, és csípéseik gyakran csak később kezdenek viszketni. Rovarriasztó nélkül nem érdemes a közelükbe merészkedni, mert rendkívül kitartóak. Fontos, hogy a strandcuccokat, például a törölközőt vagy a táskát ne vidd be az ágyad közelébe, mert könnyen "elutaznak" rajta. Éjszaka így már otthon, a saját ágyadban támadhatnak újra. A jejenék alattomos kis vérszívók, akiket csak tudatossággal és elővigyázatossággal lehet távol tartani.
Vigyázz nehogy leégjél a napon.. Ne felejtsd el kenni magad naptejjel.
Kuba nem bővelkedik könnyen elérhető orvosi felszerelésekben, ezért érdemes mindent elhoznod, amire szükséged lehet. Én mindig viszek magammal naptejet, szúnyogriasztót, csípés utáni krémet, aloe verát, allergia elleni gyógyszert (például Reactint vagy Benadrylt), hasfogót (mint az Imodium), hányinger elleni szert (pl. Gravol), fájdalomcsillapítót (Tylenol), nappali/éjszakai náthagyógyszert, altatót, sebtapaszt, alkoholos törlőkendőt, higiéniai kendőt, és egy kevés vécépapírt, amit diszkréten a táskámban tartok (mert néha kifogynak a közös mosdókban – jobb, ha van nálad, mint ha nincs). Ezeket ott is hagyhatod, ha szeretnéd. Én általában annyit hagyok ott, amennyit csak tudok, mert tudom, hogy nagyon hálásak érte a helyiek. (A kubaiak egyébként szeretik a helyi használatú fájdalomcsillapítókat, mint például a Bengay.) Ha ott hagysz bármit, a csomagolást is vidd el, hogy tudják, mi micsoda.
A gyomorpanaszokat sajnos nem mindig lehet elkerülni. Nálam például a tojás és a tejtermékek néha okoznak némi gondot, de semmi komoly. Eszem őket, csak mértékkel. Kávéba egy kis tej oké, de nem öntök tele egy nagy tál pelyhet tejjel.
Ami meglephet: az ételek általában nem túl jók. Fontos észben tartani, hogy nem egy gasztronómiai célpontba utazol. Mi eleve úgy mentünk, hogy az étel rossz lesz, és végül kellemesen csalódtunk. Ha nyitott maradsz, biztosan találsz olyat, amit szívesen megeszel. A húsokat sokszor csonttal együtt készítik, még a halakat is. Szóval érdemes csak kis adagot szedni először, mielőtt teleszednéd a tányérod. Én mindig először körbenézek, mit kínálnak, aztán kis adagokat kóstolok, hogy megtaláljam, mi ízlik. A levest ne hagyd ki – sokszor az a legjobb az egész étkezésben.
Az ellátási hiányok vagy érintenek majd, vagy nem, de az árammal általában nincs gond, mert a szállodáknak saját generátoraik vannak. Tequilát lehet, hogy nem találsz, de rum mindig van. Mi néha viszünk kis ízesítő koncentrátumokat, hogy vízből gyümölcslevet csináljunk, ha épp nincs, de eddig soha nem volt rá szükség. Ha Splendát vagy más édesítőt használsz, azt is hozd magaddal.
A borravaló nem kötelező, de mi mindig adunk legalább 1 dollárt minden alkalommal, amikor kiszolgálnak. Két kávéért vagy két italért ezt nagyon értékelik, és újra meg újra szívesen kiszolgálnak. Étkezéskor 3–10 dollárt adunk, a kiszolgálás minőségétől függően. Büfénél kevesebbet, mert ott magadnak szedsz, de az éttermekben simán adunk 5–10 dollárt. (Karácsony este például 20-at adtunk, mert fantasztikus volt a pincérnő, és hát karácsony is volt.) Fontos: csak papírpénzt adj, mert az érméket nem tudják beváltani. Mi gyakran felajánljuk, hogy átváltjuk a pénzérméiket papírpénzre – ezt mindig hálásan fogadják.
Ami még jól jöhet: hozz magaddal termoszpoharat. Nagyon hálás leszel érte. Én egy nagy poharat viszek, amibe jéghideg daiquirit vagy pina coladát kérek.
Külön nem kell kubai pénzt vinni, inkább maradj USD-nél, eurónál vagy kanadai dollárnál. A szállodában rendszerint lehet egy kicsit váltani, vagy ha már jóban vagy valakivel, megkérheted, hogy váltsa be jobb árfolyamon – például egy pultost, de ezt csak diszkréten tedd, mert hivatalosan tilos, és az alkalmazottat akár ki is rúghatják miatta. A legtöbb helyen a szállodában és kirándulásokon amúgy sem fogadják el a kubai valutát.
Végezetül: vannak appok, amik nem működnek Kubában. Mi például előre letöltjük a Netflix-epizódokat a repülőútra és estére, ha pihenni akarunk. Az internet akadozhat, de a szállodák előcsarnokaiban és a főbb területeken általában van wifi.
Hozz magaddal amerikai dollárt a borravalókhoz, mindenképp kis címletekben. Én például 100 dollárnyi 1 dollárost vittem. Annyi készpénzt vigyél, amennyire csak szükséged lehet, mert ha az általad használt bankkártya amerikai bankhoz tartozik, az nem fog működni Kubában, és az ATM-ek megbízhatatlanok. Mi ketten összesen 800 dollárt vittünk, és 6-tal jöttünk haza. Hozd el az összes olyan gyógyszert, amire szükséged lehet – egy saját kis házi patikát. Minden jöhet: napégés utáni krém, csípés elleni szer, hányinger elleni Gravol (még az is, amit nem részleteznék 👀).
Indulj ki abból, hogy amit otthon elfelejtesz, azt ott nem fogod tudni megvenni. Hozz magaddal nassolnivalót, fűszereket, csípős szószt. Ne felejts el egy jól szigetelő italos poharat sem hozni!
Ha dohányzol, hozd a saját cigidet, és nikotinos rágót is, hátha késik a gép. A vape illegális Kubában. Gyufát is érdemes hozni, hátha elveszik az öngyújtódat – meglepően nehéz újat szerezni ott.
Menj nyitott szívvel és lélekkel, és próbáld meg élvezni, amit a sors hoz. Hozz magaddal DEET-tartalmú szúnyogriasztót, mert a homoki rovarok néha elég zavaróak tudnak lenni, különösen naplementés tengerparti fotózáskor.
Ha biztosra akarsz menni, ne kérj jeget az italodba (igen, ez a szigetelő pohár emlékeztető #2!). A szállodák általában szűrt vizet használnak, de jobb nem kockáztatni. A fogmosáshoz palackos vizet használj, és semmiképp se nyeld le a tengervizet, a zuhanyvizet vagy a medence vizét (főleg, ha ott ücsörögnek félig ittas turisták órákon át…). A szállodáknak általában van saját generátoruk, szóval 99%-ban nem lesz gond. Vigyél utazó adaptert (a régi szobákban lehet, hogy nem modern csatlakozók vannak), és egy fejlámpa sem árt – jó szerencsét hozhat.
Hirtelen ennyi jut eszembe, amit szívből ajánlok. A vényköteles gyógyszereket az eredeti dobozukban hozd, és vigyél belőlük legalább egy hétre elegendő tartalékot, ha esetleg elhúzódna az utazás. Plusz: legyen nálad egy tartalék sapka, hátha elveszted, és legalább kétszer annyi naptej, mint amit gondolsz, hogy kelleni fog – a krém jobb, mint a spray ✨️
Jó itt a jógázás - Kriszta fotója
A kanadai turisták vannak nagy többségben - Kriszta fotója
Van nudista strandszakasz is - sz. a. fotója
u. d. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.