ÚTIKRITIKA.HU / Sousse/Szúsza








útikritikák


Sousse/Szúsza

Sousse dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Szállás és ajánlott hotelek | Vendéglátás | Vásárlás|Programlehetőségek | Strandok | További beszámolók| Fotóegyveleg

.

A Dar Essid múzeum egy 18. századi tradicionális tunéziai házban betekintést nyújt a város hagyományos életmódjába. - P. I. fotója

Sousse dióhéjban

  • Sousse, avagy Szúsza Tunézia negyedik legnagyobb városa (kb. 124 ezer lakos), amelynek ipari negyedei is vannak, de főképpen a turizmusból él. Nyaranta a városközpont dugig tele van nyaralókkal, főként franciákkal és németekkel. Ilyenkor a zsúfoltság kellemetlen is lehet.
  • Az óváros, a Medina figyelemre méltó és szórakoztató hely a sok kis bolttal, a kereskedőkkel való alkudozásokkal. 5 Euróért lehet hamisított világmárkás farmert venni, 3 Euróért cipőt. Gyakran a kereskedő által először mondott árat az egyötödéig is le lehet alkudni.
  • A medinában érdemes leülni az Aladdin kávézóba, amely az óváros legmagasabb pontján van.
  • Sousse (Szúsza) nem különösebben vonzó város. A medinán kívül a városnak vannak elég lestrapált részei, omladozó vagy üres, félkész épületek sokaságával. Az utcák nagyon szemetesek, amin nem lehet csodálkozni, mivel sehol nincs kitéve szeméttartó. Sok helyen orrfacsaró a bűz, nem csoda, hogy a turisták többnyire a hotelben, a tengerparton, a medinában időznek, és nem mászkálnak a városban a turistás övezeteken kívüli negyedekbe.
  • Feltehetően a város utcák tisztítására nincs pénz, vagy nem törődnek ezzel, és ez árt a turizmusnak.
  • Kellemes viszont a tengerparti promenád, eltekintve attól, hogy folyton zaklatják az embert az árusok. Ha valaki ezt a problémát jól, nyugodtan tudja kezelni, akkor egész kellemesen érezheti magát.
  • Fontos! A tengerparti sétányon van a legtöbb zsebtolvaj. Itt különösen figyeljünk a válltáskákra.
  • Itt-ott vannak egész mutatós üzletek. Vásárlás szempontjából Tunézián belül Sousse (Szúsza) jó helynek számít.
  • A helyiek kedvesek, de vannak nem kifejezetten kedvesek, olyanok, akik elég faragatlanul viselkednek. A gyerekeket viszont imádják. Ha a turista kisgyerekkel van, akkor meglágyul a szívük.
  • A férfi kíséret nélküli nőket, lányokat beszólásokkal zaklatják. Roppant idegesítően udvarolnak.
  • Szórakozóhelyekből, főleg diszkókból van bőven.
  • Sousse kiejtése: szusz (franciásan) vagy szuzá/szuszá

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. A Nagy Mecset nyugalmassága belül, mármint imaidőn kívül
  2. Nézni a kikötőben a halászbárkákat
  3. A Mozaik Múzeum és a Dar Esid (hagyományos tunéziai ház bemutatása)
  4. A gyereknek (legalább) élvezetes volt a kalózhajós kirándulás
  5. Az, ahogy a kereskedők buzgón próbálják kitalálni az ember nemzetiségét
  6. A Soula Center fix árai, mert így nem kényszerültem alkudozásra
  7. Felfedezni, hogy a friss datolya mennyivel finomabb, mint szárított, amit itthon ehet az ember
  8. Az üzletekben meglepően nagy a férfi cipők választéka
  9. Alapvetően biztonságban érzi magát az ember a városban sétálva
  10. Az El-Jem-i amfiteátrumhoz való kirándulás

Nem tetszett

  1. A sok simlis taxis (pofátlanságuk nem ismer határt) 
  2. A Sousse-i ribat (kis, szent hely jellegű erődítmény) nem olyan nagy szám, mint a Monastír-i
  3. A Camel Market-on, azaz a teve piacon nem árulnak tevét, és amit árulnak az gagyi kacat, ami inkább a helyieknek érdekes (de legalább nekünk magukat az ott sürgölődő helyieket nézni érdekes)
  4. A strandokon a homokfövenyben a sok szemét
  5. Nekem - sorry - a vízipipázás nem jött be (szén-monoxid a tüdőbe?)
  6. A Medinában a hamisítványok nagy aránya
  7. Drága a pia
  8. Este kilenc óra után már üresek az utcák
  9. A Camel market-en a zsebtolvajok miatti aggodalom
  10. Az utcai zugkereskedők pimasz sértődöttsége, ha néhány mondat váltása után mégsem akar az ember venni tőlük valamit

Vélemények

Ott nyaraltunk régebben 2 alkalommal is. 10 év után visszamenve csak a lepusztult, árván hagyott, sivár hotelekkel, az ürességtől tátongó bazárokkal, lepusztult környezettel találkoztunk. A régi pompáját, vonzó erejét elvesztette az arab világban dúló polgárháborúk, lázadások, tüntetések, belső feszültségek és külső támadások miatt. (2023)


"A Sousse-i medina nagyon piszkos, az utcák keskenyek, úgyhogy lépten-nyomon közel kerül a sétáló a szemetekhez. A kereskedők kizárólag férfiak, fiúk és mi, ketten, lányokként kissé kellemetlenül éreztük magunkat amiatt, hogy hozzánk értek, ráncigáltak bennünket, fárasztóan bizalmaskodtak velünk. Sousse-ban a házak a hotelek elég lepukkantak. A boltok, éttermek délután 5-kor bezárnak egy órára. A szórakozóhelyek este 11-kor nyitnak. Sokat nem érdemes várni a diszkóktól. Belépsz, és ott ácsorognak a külföldi pipihúsra nyáladzó helyi kanok." (Kata)


TETSZETT:

A medina hajnali felfedezése egy idős szőnyegkereskedővel, aki nem eladni akart, hanem büszkén mutatta a régi sikátorokat.
A Ribat erődítmény tetején egy őr megengedte, hogy fent maradjak napnyugtakor és elmagyarázta a középkori jelzőrendszert.
A régi olajmanufaktúrában egy helyi család meghívott, hogy együtt nézzük az olajsajtolást és kóstoljuk a friss olajat.
Az archeológiai múzeumban egy nyugdíjas régész spontán vezetése, aki a legszebb mozaikok történetét mesélte.
A kikötőnegyedben egy kis családi étteremben a legjobb brick à l'oeuf, amit valaha ettem, a mama receptje szerint.

NEM TETSZETT:

A Port El Kantaoui felé vezető új negyed giccses "keleti" építészete és a végeláthatatlan szuvenírboltok sora.
Az erőszakos árusok a medina főutcáján, akik szinte berángattak a boltjukba.
A tengerparti "VIP" beach club, ahol egy napágyért többet kértek, mint egy helyi család napi bevétele.
Egy "autentikus" hammam a turistanegyedben, ami inkább hasonlított egy rossz wellnessre.
A szálloda "tradicionális tunéziai estje", ahol műanyag kellékekkel és unott táncosokkal próbálták eladni a kultúrát.

Sousse óvárosának (Medina) egyik ikonikus része, a városfal -  P. I. fotója

Szállás és ajánlott hotelek (2025)

Sousse szállodáinak jellemzői meglehetősen vegyes képet mutatnak a vendégélmények alapján.

Pozitív jellemzők:
A legtöbb szálloda kiemelkedően barátságos és segítőkész személyzettel rendelkezik, akik mindent megtesznek a vendégek kényelméért. A szobák általában tiszták és kényelmesek, sok helyen klimatizáltak és modern felszereltségűek. Az árak rendkívül kedvezőek európai mércével mérve, kiváló ár-érték arányt biztosítva. A tengerparti elhelyezkedés szinte minden szálloda esetében garantált, gyönyörű kilátással és közvetlen strandhoz féréssel. Az all-inclusive lehetőségek széles körben elérhetők, változatos büféválasztékkal és bőséges reggelivel. A medencék és spa-szolgáltatások színvonala általában megfelelő, sok helyen több medencével és wellness-lehetőségekkel. A hotelkerteket gondosan ápolják, sok növénnyel és kellemes környezettel.

Negatív jellemzők:
Az infrastruktúra sokszor elavult, sok szálloda régi és felújításra szorul, különösen a fürdőszobák terén. A vízvezetékek gyakran okoznak problémákat, a meleg víz lassan érkezik, és kisebb vízvezeték-szerelési gondok gyakoriak. A WiFi kapcsolat gyakran gyenge vagy egyáltalán nem elérhető a szobákban. A szállodai szórakoztatás színvonala változó, sokszor túl hangos és későig tart, ami zavarhatja a pihenni vágyókat. A takarítás nem mindig megfelelő színvonalú, hiányozhatnak alapvető dolgok, mint szappan vagy WC-papír. A kirándulásokat kínáló képviselők gyakran tolakodóak és túlárazzák a programokat. A recepción várakozási idők előfordulhatnak, és néha "borravalót várnak" a gyorsabb kiszolgálásért. A strandok állapota változó, sok helyen hínár és törmelék található a vízben, cigarettacsikkek a homokban.

Ajánlott hotelek:

3 csillagos: Dreams Beach (szerény),

4 csillagos: Marhaba ClubOCCIDENTAL SOUSSE MARHABAMarhaba Royal Salem , Marhaba Beach , El Ksar Resort ,

5 csillagos: Sousse Palace , Sousse Pearl Mariott Resort & Spa , Jaz Tour Khalef  , Iberostar Selection Diar El Andalous

Nem ajánlott hotelek:  , Sousse City Beach , Mövenpick Resort, Marabout , Riadh Palms, Hotel Tej Marhaba ,  Thalassa Sousse Resort & Aquapark, Sousse Pearl Mariott Resort & Spa, Royal Jinene Beach

Közlekedés

A közlekedés Sousse-ban és Tunéziában általában komoly kihívásokat jelenthet a turisták számára, főként a taxi-átverések és a tömegközlekedés korlátozott volta miatt.

Taxi szolgáltatások és átverések
A taxik Tunéziában sárga színűek és kötelezően taxaméterrel rendelkeznek, amely alapáron 0,54 tunéziai dinár, este 21 óra után pedig kb. 50%-kal magasabb tarifákat alkalmaznak. A legnagyobb probléma azonban az, hogy különösen a turistanegyedekben és szállodák előtt várakozó sofőrök gyakran megtagadják a taxaméter használatát és fix árat próbálnak kicsikarni, amely szinte mindig magasabb a valós költségnél. Ez a gyakorlat olyan általános, hogy már "monopolhelyzetről" beszélnek a turisták.
A leggyakoribb átverések közé tartozik az éjszakai tarifa alkalmazása nappal, hamis extra díjak felszámítása (mint például poggyászdíj a reptéren), vagy az, hogy a sofőr egyszerűen nem kapcsolja be a mérőt. Különösen rossz a helyzet a szállodák előtt, ahol a taxisok összebeszélnek és egységesen magas árakat kérnek. Egy tipikus példa: míg a valós ár Sousse-ból a Ribat-hoz 3 dinár lenne taxaméterrel, a szálloda előtti sofőrök 15-20 dinárt kérnek kezdetben.

Praktikus tanácsok a taxi használatához
Az utcáról lefogott üres taxi (piros lámpával jelezve) általában sokkal korrektebb, mint a várakozó autók. Mindig ragaszkodjunk a taxaméter használatához, és ha ez nem lehetséges, érdemes előzetesen megkérdezni a szálloda recepcióját az adott útvonal normál áráról. Hasznos stratégia, ha találunk egy megbízható sofőrt, kérjük el a telefonszámát visszatérő utakhoz. Egy praktikus tipp: tunéziai nők egyedül mindig hátul ülnek a taxiban biztonsági okokból.

Tömegközlekedés és alternatívák
Sousse rendelkezik helyi buszhálózattal, amely olcsó (500 millime - 2 dinár között), de gyakran túlzsúfolt és pontatlan. A buszokra hátul kell felszállni, ahol a kalauz ül. A városi metro (könnyűvasút) 6 fő vonalon közlekedik kevesebb mint 0,5 dinár áron, de szintén zsúfolt és megbízhatatlan menetrenddel.

Louage (luázs) - a legjobb választás városok között
A városok közötti utazáshoz a louage (osztott taxi) bizonyult a legpraktikusabb megoldásnak. Ezek fehér kisteherautók vörös csíkkal, amelyek csak akkor indulnak, amikor megtelnek utasokkal. Nincs menetrend, de ez egyben előny is, mert mindig van elérhető járat. Egy Sousse-Hammamet útvonal kevesebb mint 3 dollárba kerül, míg Tunis-Sousse körülbelül 4 dollár.

Modern alternatívák
A Bolt alkalmazás elérhető Tunéziában és fix árat kínál, bár drágább a normál taxinál. Az InDriver app áralkutást tesz lehetővé a sofőrrel, ami olcsóbb lehet, de jobb nyelvtudást igényel. Ezek az appok különösen hasznosak csúcsidőben, amikor nehéz taxit fogni az utcán.
Vonat és egyéb lehetőségek

A tunéziai vasút (SNCFT) kapcsolja össze a főbb városokat, de gyakran késik. Tunis-Sousse útvonal kb. 2 órát vesz igénybe és 6 euró körül kerül első osztályon. A belföldi repülőjáratok is elérhetők, de drágábbak.

Összefoglalás
Sousse-ban a közlekedés legnagyobb kihívása a taxi-átverések elkerülése. A louage a legjobb választás városok közötti utazáshoz, míg városon belül érdemes kombinálni az utcáról fogott taxikat, a Bolt appot és a tömegközlekedést. A kulcs a felkészültség: ismerjük meg előre az árakat és ragaszkodjunk a taxaméter használatához.

Vendéglátás

Sousse-ban való étkezés nagyszerű lehetőség a tunéziai konyha megismerésére, azonban néhány alapvető higiéniai és biztonsági szabály betartása elengedhetetlen a kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében.

Étterem-választás és általános higiénia
A szállodai éttermek általában magas higiéniai színvonalon működnek, mivel nem engedhetik meg maguknak, hogy vendégeik megbetegedjenek. A resort területén kívüli éttermekben azonban változó lehet a higiéniai színvonal, ezért érdemes körültekintően választani. Keressük azokat a helyeket, ahol sok helyi vendéget látunk - ez általában jó jel a minőségre és frissességre nézve. A tiszta környezet, rendezett kiszolgálás és modern berendezés szintén pozitív indikátorok.

Étel- és italválasztás
A tunéziai konyha általában biztonságos, és a mediterrán-berber fúzió ínycsiklandó élményt nyújt. A helyi specialitások közül bátran próbáljuk ki a kuszkuszt, a háriszát, az ojját vagy a breket. A saláták és nyers zöldségek fogyasztása kapcsán vegyes vélemények vannak - míg sokan minden probléma nélkül fogyasztják őket, mások óvatosabbak. Praktikus tanács, hogy az első napokban kerüljük el a nyers zöldségeket, és fokozatosan szokjuk hozzá szervezetünket a helyi ételekhez.

Vízfogyasztás és italok
A csapvíz hivatalosan iható Tunéziában, különösen a nagyobb városokban, de magas ásványianyag-tartalma és klórozása miatt szokatlan íze lehet. Biztonság kedvéért érdemes palackozott vizet vásárolni. A jég kerülése ajánlott, kivéve ha biztos forrásból származik - a szállodák általában palackozott vízből készítik a jeget, így ott kevésbé kockázatos.

Street food és helyi finomságok
A sousse-i utcai ételek, mint a lablabi, chapati vagy bambaloony, autentikus élményt nyújtanak, de fokozott óvatosság szükséges. Válasszunk olyan standokat, ahol nagy a forgalom és frissen készítik az ételeket. A készpénzzel való fizetés után mindig mossunk kezet, és használjunk kézfertőtlenítőt.

Gyakorlati tanácsok
Vigyünk magunkkal probiotikumokat az utazás előtt és alatt - sok turista szerint ez jelentősen csökkenti a gyomor-bélrendszeri problémák kockázatát. A kézfertőtlenítő és nedves törlőkendők elengedhetetlenek. Kerüljük az alkoholfogyasztást túlzott mértékben, különösen a forró időjárásban, és figyeljünk arra, hogy a ramadán idején korlátozott lehet az alkohol elérhetősége.

Mit kerüljünk el?
Lehetőleg ne fogyasszunk olyan ételeket, amelyek hosszú ideje állnak, különösen húsos ételeket. A túl hideg italok irritálhatják a gyomrot a nagy hőségben. A köztereken történő alkoholfogyasztás és nyilvános evés kerülendő a ramadán alatt, mert sértő lehet a helyiek számára.
Összességében a sousse-i étkezés biztonságos és élvezetes lehet, ha betartjuk ezeket az alapvető óvintézkedéseket és fokozatosan szoktatjuk szervezetünket a helyi ízekhez.

Említésre méltó a Sousse-i fagyipalota, a Casa del Gelato. A fagyipalota kb. 1 km-re található a medinától, a Hill Diar Hotel közelében, egy modern, üvegépületben. Nagyon sokféle, finom olasz fagyi kapható itt.

Vásárlás

A vásárlás Sousse-ban izgalmas kaland, amely a hagyományos arab kultúra és a modern turizmus találkozását jelenti. A város szíve a Medina, ez az UNESCO világörökségi helyszín, ahol a szűk kanyargós utcácskákban rejtőznek a legautentikusabb üzletek és bazárok.

A Medina soukai különféle termékek szerint szerveződnek, így van fűszer-, textil-, ékszer- és bőráru-negyed. Itt minden megtalálható, amire egy turista vágyhat: színpompás szőnyegek, bonyolult mintázatú kerámiatárgyak, ezüst és arany ékszerek, hagyományos tunéziai ruhák, bőrtáskák és cipők. A fűszerek között megcsodálhatjuk a helyi specialitásokat, míg a kézműves termékek között egyedi darabokat fedezhetünk fel.

Az alkudozás itt nem csak elfogadott, hanem elvárás is. Az eredeti ár általában a kétszeres-háromszorosa annak, amit végül fizetni fogunk, így bátran kezdjünk el tárgyalni. A kulcs a türelem és a jókedv megőrzése – ez kulturális élmény is egyben. Az eladók általában beszélnek angolul, franciául vagy németül, így a kommunikáció nem jelent gondot.

A modern vásárlási élményeket kedvelők számára több bevásárlóközpont is rendelkezésre áll. A La Coupole a város központjában található és széles választékot kínál divatból, elektronikából és lakberendezési tárgyakból. A Sousse Medina Mall szintén népszerű, ahol nemzetközi márkák mellett helyi termékeket is találunk. Port El Kantaoui-ban található az Ali Baba Shopping Center, amely különösen kedvelt a turisták körében, fix áraival és kényelmes környezetével.

A hagyományos piacok közül kiemelkedik a szerdai és szombati Sousse Souk, ahol friss zöldségek, gyümölcsök és fűszerek mellett kézműves termékeket is vásárolhatunk. A Souk El Attarine és a Souk El Kchachbia szintén érdemes felkeresni, mindkettő a Medinában található és gazdag választékot kínál.

Vásárláskor érdemes figyelni néhány praktikus tanácsra. Vigyünk magunkkal nagy táskát a vásárolt dolgoknak, és öltözködjünk megfelelően – takerjuk el a vállunkat és a térdünket. A helyi pénznem a tunéziai dinár, bár a turistanegyedekben gyakran elfogadják az eurót is. Érdemes előre eldönteni a költségvetést, hogy elkerüljük a túlköltekezést.

A legjobb emléktárgyak között szerepelnek a berber szőnyegek, olajfából készült tárgyak, hagyományos tunéziai sapkák, silver jewelry, bőráruk, kerámiatárgyak és természetesen a helyi fűszerek. Ezek mindegyike autentikus emlék lesz a tunéziai utazásról, és viszonylag könnyű szállítani is őket.

A Sousse Corniche mentén található üzletek modern környezetben kínálnak vásárlási lehetőségeket, míg a Bab Bhar tér kitűnő kiindulópont a Medina felfedezéséhez. Fontos megjegyezni, hogy az árak általában kedvezőbbek, mint Európában, így érdemes kihasználni a lehetőséget értékes tárgyak beszerzésére.

bébé fotói

Az ékszerbolt eladója illően fogadja a vevőket - L. Sz. fotója

Programlehetőségek

Medina

A Sousse-i Medina egy UNESCO világörökségi helyszín, amely a 9. században épült és Észak-Afrika egyik legkiválóbb középkori medina példája. A történelmi óváros hajdan nyolc kilométer hosszú fallal volt körülvéve, amelyet a francia gyarmati időszakban bontottak le, de az építészeti karaktere ma is egyértelműen elválasztja a modern várostól. A Medina szűk, kanyargós utcácskáival és hagyományos építészetével autentikus betekintést nyújt a tunéziai kultúrába és történelembe. Itt található a város legfontosabb vallási központja, a Nagy Mecset, valamint a történelmi Ribat erődítmény, amely egyben múzeumként is működik. A Medina területén helyezkednek el a hagyományos soukok, ahol termékek szerint szerveződve találhatók az üzletek - fűszer-, textil-, ékszer- és kézműves negyedekkel. Az óvárosban sétálva szinte minden lépésnél fotólehetőségek kínálkoznak a gyönyörű építészeti részletekkel és a vibráló utcai élettel. A medina lakói és kereskedői rendkívül barátságosak a látogatókkal, és szívesen beszélgetnek az idegenekkel, ellentétben más észak-afrikai városok zártabb hangulatával. A terület nemcsak turisztikai látványosság, hanem élő történelmi negyed, ahol a helyiek ma is mindennapi életüket élik, így valódi betekintést nyerhetünk a tunéziai városi kultúrába.

p.o. fotója

Kasbah

A Sousse-i Kasbah egy 11. században épült erődítmény, amely a medina délkeleti sarkában, a területének legmagasabb pontján helyezkedik el. Az erőd a város falaihoz épült hozzá, és magába foglalja az impozáns négyszögletes Khalef tornyot, amelyet 859-ben az Aghlabida dinasztia idején emeltek, ugyanakkor, amikor a városfalakat is megépítették. A Kasbah eredete a bizánci erőd helyén található, mintegy 7740 négyzetméter területet fed le, amelyből 2955 négyzetméter a városfalakon kívül fekszik. A vágott kőből épített erődrendszer ma a Sousse Régészeti Múzeumnak ad otthont, amely 1951-ben nyílt meg, majd 2012-ben újra megnyitotta kapuit renoválás és a kollekció átrendezése után. A múzeum a világ második legnagyobb mozaikgyűjteményével büszkélkedhet a tuniszi Bardo Nemzeti Múzeum után, különösen a 2-3. századi római mozaikok lenyűgözőek. A kiállítás fénypontjai között szerepelnek Neptunusz hippocamp-ok által húzott szekerében álló mozaikja, valamint Bacchus szatírok által vezetett, tigrisek húzta szekerén utazó jelenete. Az erőd belső udvara körül árkádokkal és hordóboltozatokkal fedett folyosók húzódnak, amelyek ma a múzeum kiállítótermeiként szolgálnak. A Kasbah nemcsak múzeumi funkciót tölt be, hanem lenyűgöző kilátást nyújt a városra és a tengerre, így egyik legnépszerűbb turistalátványossága Sousse-nak.


bébé fotója

----------------------

A Jamâa Al-Nafrah mecset, egy modernnek tekinthető iszlám imaház - P. I. fotója

Strandok

Hosszú tengerpartja van, ami nem a legszebb, de nem is csúnya. A homok szép világos színű, a tengervíz elég tiszta, sajnos egyes partrészeken a vízben is szemétdarabok, műanyagflakonok sodrodnak. Gyakran túlzsúfoltak a strandok. A nagy szállodák előtti partrészek a tisztábbak, gondozottabbak. Az igényesebb nyaralók örülhetnek, hogy ott van a közelben, Sousse északi részén, Port El Kantaoui kikötője, mert az egy teljesen külön világ, mintha nem is Tunéziában lenne, hanem a spanyol tengerparton. Nagyon hangulatos, gyönyörű.

Sousse strandjai sokáig a tunéziai tengerpart büszkeségének számítottak, ám a valóság ennél jóval árnyaltabb képet mutat. A város 10 kilométer hosszan húzódó fehér homokos partszakasza valóban lenyűgöző látvány, különösen a Bou Jaafar strandtól Port El Kantaoui-ig terjedő szakasz, ahol a szállodák többsége koncentrálódik. A sekély víz és a finom homok ideálissá teszi ezeket a strandokat családok számára, ahol a gyerekek biztonságosan lubickolhatnak a Földközi-tenger kristálytiszta vizében.

Azonban komoly problémák is terhelik ezeket a látszólag paradicsomi partokat. A szemét és a műanyag hulladék gondja súlyosan érinti a strandokat, amit számos látogató panaszol véleményében. Az emberek felelőtlen viselkedése következtében gyakran szeméttel borított területeket találunk, ami jelentős mértékben rontja az élményt. A tengerpart takarítása szabályozatlan és nem kellően gyakori, ami különösen nyári szezonban válik szembetűnővé, amikor a turisták száma megnövekszik.

A hínár problémája szintén visszatérő téma a strandok kapcsán. Bár nem olyan mértékű, mint Mexikóban vagy más desztinációkban, időszakosan jelentős mennyiségű tengeri növényzet sodródik a partra, ami megnehezíti a fürdőzést és rontja a strand esztétikai értékét. A szállodák ugyan igyekeznek eltakarítani saját strandszakaszukat, de a közterületek gyakran elhanyagoltak maradnak.

A szennyezéssel kapcsolatos aggodalmak is felmerülnek, bár kevésbé súlyosak, mint más tunéziai régiókban. A Hammamet-öböl és a Sahel térség strandjai, köztük Sousse is, viszonylag mentesek a vegyi szennyezéstől, köszönhetően annak, hogy nincsenek közeli vegyi üzemek. Mégis, a városias környezet és a nagy turistaforgalom nyomot hagy a víz minőségén.
Az árak tekintetében kedvező a helyzet, hiszen a napernyők 3-5 euróért bérelhetők, ami európai mércével mérve rendkívül kedvező. A strandbárok tiszták és jó minőségű ételeket szolgálnak fel, bár a választék meglehetősen limitált. A vízisportok széles választéka elérhető, a siklóernyőzéstől a jet-ski-zésig, ami vonzóvá teszi a strandokat az aktív pihenést kedvelők számára.

Végeredményben Sousse strandjai vegyes értékelést érdemelnek - gyönyörű természeti adottságokkal rendelkeznek, de a fenntarthatóság és a tisztaság terén jelentős fejlesztésre szorulnak a valóban világszínvonalú élmény eléréséhez. (2024)

További beszámolók

A helyi folklór csak mérsékelten érdekelt bennünket, elsősorban pihenni jöttünk, bár arra magam sem számítottam, hogy hat napon át ki sem mozdulunk a szállodából. Így aztán eldöntöttük, hogy felfedezzük Sousse városát, amit egy HÉV-szerű kisvasúttal értünk el – ezt a helyiek büszkén „metrónak” nevezik. Az egyik kocsi oldalán még mindig ott virított a „Ganz-Mávag, Budapest” felirat. A műbőr ülésekhez és az ismerős azbesztszaghoz is volt szerencsénk: minden egyes fékezésnél betöltötte a szerelvényt. A fékeket nyilván nem sivatagi forróságra tervezték, hanem budapesti alagutakhoz.

Sousse óvárosában hamar megtapasztaltuk az arab kereskedői mentalitás lényegét. Az árusok mosolyogva, előre köszönve invitáltak be boltjaikba, a rámenősebbek már-már karon fogva vezettek volna be – ha hagytuk volna. Egyikük „Szervusz, vízibusz!” felkiáltással köszönt, amit valószínűleg egy magyar turistától tanult. Alkudtunk is persze: én egy dobot vittem el nyolc dinár helyett ötért, barátaink pedig egy Adidasnak látszó kistáskát 35-ről 16-ra. Ez utóbbi teljes színjáték volt, az eladó még egy magyar ismerőséről is mesélt, sőt megmutatta a telefonjában a +3630-as számot, és különösen büszke volt arra, hogy ismeri „Majka papát”.

Az utcákon a taxik folyamatosan dudáltak, és kérdő tekintetekkel próbálták kideríteni, szükségünk van-e fuvarra. Ez már a szállodánál, Mahdiában is így volt. Egyszer még egy arab kisfiú is „Bonjour”-ral köszönt, de ő legalább nem akart semmit eladni – csak leült mellénk egy kőre. A legváratlanabb élmény akkor ért, amikor – teljesen véletlenül – betévedtünk a helyi piros lámpás negyedbe. Lámpa ugyan nem volt sehol, csak csempézett falú házak és ajtóban álló nők. Egy paraván mögött kanyarodtunk be, gondolván, az az út rövidebb... Aztán csak bámultak ránk a helyi stricik, ahogy a kissé sápadt barátnőinkkel végigsétáltunk a soron.

Az idegenvezető említette ugyan a kalózhajós túrát, de mi csak véletlenül futottunk bele – és milyen jól tettük. Egy háromórás hajókirándulást ajánlottak a tengerre, amit végül négyünknek 80 dinár helyett 50-ért adtak, állítólag azért, mert magyarok vagyunk, nem gazdag németek vagy franciák. A „kapitányként” bemutatkozó, jó kedélyű fekete férfi végül a parton maradt, de ettől függetlenül az élmény fantasztikus volt. Nem a nyílt tengerre vitték a hajót, hanem a part mentén haladtunk Monastir irányába. Ha befelé néztem, úgy éreztem, akár Egyiptom felé is hajózhatnánk.

A látvány varázslatos volt, csak a szél fújt kissé erősebben a kelleténél – jó lett volna vastagabban öltözni. Egy óra után lehorgonyoztunk, lehetett fürdeni, és az arab legénység tagjai lélegzetelállító szaltókkal ugráltak a hajó tetejéről a vízbe. Kaptunk enni, inni, visszafelé pedig még vitorlát is bontottak. A fedélzeten bömbölt a zene, az arab lányok táncoltak együtt a német idősebb hölgyekkel – valahogy mindenki jól érezte magát, függetlenül attól, honnan jött.


Nem tartozik a kedvenceim közé – túl sok a turista, sok a zaj, és sajnos elég szemetes –, de el kell ismerni, hogy a Marhaba szállodalánc elég korrekt, és nem véletlenül ez az egyik legnépszerűbb üdülőhely a környéken, minden bosszantó részletével együtt. Ha valaki nem szeretne hozzájárulni a szemétproblémához, érdemes mindig magánál tartani egy kis szatyrot, akár a strandra is, hogy a saját hulladékát legalább el tudja vinni a legközelebbi kukáig.

Itt található az ország legnagyobb bazárja, az úgynevezett Szúk, ami egy egész városrészt betölt, keskeny, kanyargós utcákkal. Végtelen ideig lehet bóklászni a standok között – nézelődni, alkudozni, elidőzni. És itt tényleg alkudni kell, ez a része a játéknak. Sok árus kedvességből mentateával kínál, leültet, hiszen a vásárlás itt nem ügyintézés, hanem rituálé. Mindig mosolygok, amikor nők mesélik, hogy ezer tevét ajánlottak értük – érdekes módon valamiért ez az univerzális ár, szinte mindenkinek ennyit mondanak.

Ami viszont tényleg kihagyhatatlan, az Port El Kantaoui – alig tíz perc taxival Sousse központjától. Ez a kis kikötővároska nekem Szentendrét idézi: szűk utcácskák, fehér falak, apró éttermek, ahol pár dinárból jól lehet ebédelni. Hiába nem szerettem meg igazán Sousse-t, mégis itt éltem át életem egyik legemlékezetesebb szilveszterét. Akkor épp magyar mulatós zenéket mutattunk a helyi zenészeknek – sőt, még a Himnusz is felcsendült az este során.


A bougainvillea (magyarul: murvafürt) kúszónövény nagyon elterjedt arrafelé. A fehéres falakkal és kék ablakokkal vagy ajtókkal  különösen lenyűgöző kontrasztot teremt. -  Sz. V. fotója



Sousse óvárosához nem jutottunk el azonnal – a főút mentén sorakozó kirakatok szinte magukhoz húztak bennünket, és hosszú percekig csak bámészkodtunk. Zoli már itt kezdett idegileg szétesni, és próbált visszaterelni bennünket a cél felé. Végül csak megérkeztünk a Medina bejáratához: a téren macskák tucatjai heverésztek a napmeleg köveken, mi pedig az álmosan kanyargó állatok és a nyüzsgő tömeg között igyekeztünk beljebb jutni. A bejárat mellett azonban egy meglehetősen illúzióromboló látvány fogadott: egy szabványos nagyáruház, fix árakkal, a bazár termékeivel. Hát nem ezért jöttünk Afrikába – ha egy piacon egy alma áráért kettőt kapok, akkor itt pláne nem hagyom ki az alkudozás élményét.

A bazár szűk, macskaköves utcái már az első perctől beszippantottak. Keleti irányú utazásunk első állomásán szó szerint elakadt a szavunk: színek, formák, illatok, zajok – bámultunk, tátottuk a szánkat, kapkodtuk a fejünket. Alig haladtunk tíz métert, máris megpillantottam egy hatalmas vízipipát, amit Mariannak is látnia kellett. Nyúltam volna érte, de Mariann nem volt mellettem. Visszafordultam, és ott láttam őt pár lépéssel hátrébb: két fiatal arab próbálta befelé terelni egy boltba, nyakába máris ékszerek garmadáját akasztva. Ekkor lépett közbe Zoli, aki simán átnyúlt az árusok között, és kimentette a lányomat, majd határozottan maga elé állította. Nem csoda – Mariann szőke, fiatal, hosszú hajú, ideális célpont.

Zoli védőernyője alatt haladva jobbra-balra cikáztunk, és rácsodálkoztunk mindenre, amit ez a világ kínált. Csoportosan szálltunk meg egy-egy boltban, a felső polcokról is lepiszkáltattuk az árut. Néhány üzlet után kialakult a technikánk: valaki kinézett magának valamit, a másik kettő látványosan lekicsinyelte, Zoli pedig alkudozni kezdett, miközben sürgetett bennünket. A kereskedő elkezdte az ilyenkor szokásos udvarlást, teveáldozatokat ajánlott Zolinak a „háreméért”, közben lelkesen dicsérte a portékát. Zoli mindig kiválóan alakította a megrendült vásárlót, akit sokkol az ár – gyakran székre rogyva sóhajtozott, majd az ár esésével lassan „magához tért”. Mikor az eladó érdektelenséget színlelve elfordult, tudtuk, hogy elértük a végső árat.

Bejártuk a Medina zegzugos sikátorait, karpereceket pörgettem a csuklómon, kendőket próbáltam, vízipipák, plüss tevék, nyakláncok, nagykabátok kerültek szóba – mindenre alkudtunk. Nevetve nézegettük a nyugati márkák keleti átértelmezéseit: szárik hátán Adidas-logóval, Nike-mintás kunkorodó orrú papucsokkal találkoztunk. Mariann pedig újra és újra célkeresztbe került: ahol durvábban próbálták befelé húzni egy boltba, Zoli csak felemelte az ujját, és ennyit mondott: „She is my new wife.” A fiatal árusok jót nevettek, az idősebbek bólintottak – és hátraléptek.

Az eladók mindig megérezték, ha valami tényleg tetszett nekünk. Mariann kiszemelt egy mustárszínű kecskebőrből készült táskát, ami passzolt már meglévő nyakláncához és övéhez – muszáj volt megszereznie. Az árus is megérezte a helyzetet, nem engedett az árból. Ott is hagytuk, mondván: majd találunk hasonlót máshol. Nem találtunk. Visszafelé egy órával később újra benéztünk – a férfi engedett volna, de csak úgy, ha kettőt veszünk. Így lett nekem is egy bordó változatom, amivel aztán új gond lépett fel: nekem még nem volt hozzá színben passzoló derékszíjam...

A kezdeti ígéret, hogy majd visszafogjuk magunkat a vásárlásban, már rég a múlté volt. A szatyrok húzták a karunkat, miközben már vacsoraidőhöz közeledtünk. Útközben betértünk egy kisboltba palackozott vízért – a bédekkerek nem győzték hangsúlyozni, hogy csak azt szabad inni. A boltban egy fiatal lány ült a pult mögött, barátságosan beszédbe elegyedett velünk. Rácsodálkozott Mariann korára, és hogy még eszébe sem jut férjhez menni. Elmondta, hogy neki pár hónap múlva lesz az esküvője, amit élete legnagyobb eseményének tart. Angolul remekül beszélt, de nem tervezett önálló karriert – férje kereskedésében fog majd dolgozni, és számára ez bőven elegendő.

Fotóegyveleg

bébé fotói

j. m. fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Kernné Riebel Brigitta, 2017. 09. 24. 23:56
2004 májusában a férjemmel nászútra mentünk Tunéziába, Sousse városába. Késő este érkeztünk meg Afrikába, az első benyomásunk kellemes volt, amikor leszálltunk a repülőről, izgalmas volt a pálmafák közé csöppenni, abba a párás melegbe. A reptérről magyar idegenvezetővel, autóbusszal vittek a szállásunkra. A mi szállodánk neve Seherezádé volt, a szobánk pont a Földközi tengerre nézett. Másnap reggel azonnal leszaladtunk a partra és belevetettük magunkat a tengerbe, de sajnos sok moszat volt a vízben. Mire visszaértünk a szobánkban az ágyunkat virágokkal díszítették fel, igazán kedves megnyilvánulás volt ez a szobalányok részéről, hagytunk is nekik némi aprót és csokit az asztalon, majd felfedezőútra indultunk. Már elsőre szembetűnő volt a sok színes murvafürt a fehér falakon. A másik, ami nagyon tetszett, azok a tengerpart mellett a bozótosokon élő csiga kolóniák. A szállodában csak reggelit és vacsorát kaptunk (bőséges volt és nagy választékú), az ebédről magunknak kellett gondoskodni. Kipróbáltunk egy-két vendéglőt, de nem nyűgözött le a főzőtudományuk. A hotelünk mellett viszont volt egy üvegépület, ami mint kiderült egy olasz fagyizó, észbontóan finom fagyikkal. Olyan bőséges mennyiségeket adtak, hogy sokszor kibírtuk vacsoráig. Tetszett, hogy a szállásunktól végig a parton be lehetett sétálni a Medinába, Sousse történelmi óvárosába, a puha homokban, vagy a vízben sétálva. Rossz emlékem viszont, hogy az egyik séta alkalmával simán letámadt egy arab férfi, amellett, hogy ölelgetett, mindenáron be akarta „kötni a fejem egy fehér kendővel”, az sem zavarta, hogy ott van mellettem a férjem, akinek végül sikerült elkergetnie. Még helyi nőket is ritkán lehetett látni az utcákon. A lakóházaikat inkább rendetlennek mondanám, de néhol luxus házak is voltak, gyönyörű - általában kék színű - díszes kapukkal és dizájnosra vágott fákkal. Ami viszont megint csak negatívum, hogy még a szép házak mellett is tornyokban állt a szemét! Visszatérve a Medinára: számunkra a legérdekesebb a Ribat nevű erőd volt, mert az egyik tornyából le lehetett nézni. A bazárban nekünk főleg az óriás zsákokban tárolt színes fűszer őrlemények tetszettek, meg a vendéglős részeken a falakba beépített köcsögök. Egyszer becsaltak bennünket egy szőnyegkereskedésbe és a tulaj szó szerint végigvonszolt az egész kereskedésén, pedig szívesen megnéztem volna inkább magát a gyönyörűen díszített épületet, ami régen háremként funkcionált. Ott tartózkodásunk alatt elmentünk egy tevetúrára is a sivatagba. Na, ez viszont nagyon jól sikerült, bár először félve kapaszkodtam a tevén, aztán az út negyedétől rájöttem a teveháton egyensúlyozás titkára, s onnantól kezdve a tevegelés az egyik legjobb élményemmé vált. Sajnos a férjemnek viszont nem jött be, így ő a legelső pihenőnél lóra váltott. A táj egyébként nem volt szép, inkább kietlen és száraz, érdekessé a füge kaktusz telepek tették, amik óriásiak voltak. Végül odaértünk egy sivatagi manufaktúrához, ahol a teve kaktuszt evett a szánkból (szó szerint: egyik vége a teve, a másik a mi szánkban volt, ezt le is fényképezték, a végén meg lehetett venni a képeket). A sivatagi „üzletben” vásároltunk egy kígyóbőrből készült dobot, meg egy tevés tányért. Indulás előtt még körbeültünk a többiekkel egy nagy sátrat, miközben egy asszony ősi arab módon sütött nekünk "palacsintát". Port El Kantaoui-ban is voltunk, ez sokkal szebb városka szerintünk, mint Sousse. Tisztább és nyugodtabb, a mór jellegű villák a sok színes virággal pedig nagyon barátságosak. Ha még egyszer eljutunk Tunéziába, biztos, hogy ez utóbbit választjuk nyaralásunk helyszínéül.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon