.
A Dar Essid múzeum egy 18. századi tradicionális tunéziai házban betekintést nyújt a város hagyományos életmódjába. - P. I. fotója
Ott nyaraltunk régebben 2 alkalommal is. 10 év után visszamenve csak a lepusztult, árván hagyott, sivár hotelekkel, az ürességtől tátongó bazárokkal, lepusztult környezettel találkoztunk. A régi pompáját, vonzó erejét elvesztette az arab világban dúló polgárháborúk, lázadások, tüntetések, belső feszültségek és külső támadások miatt. (2023)
"A Sousse-i medina nagyon piszkos, az utcák keskenyek, úgyhogy lépten-nyomon közel kerül a sétáló a szemetekhez. A kereskedők kizárólag férfiak, fiúk és mi, ketten, lányokként kissé kellemetlenül éreztük magunkat amiatt, hogy hozzánk értek, ráncigáltak bennünket, fárasztóan bizalmaskodtak velünk. Sousse-ban a házak a hotelek elég lepukkantak. A boltok, éttermek délután 5-kor bezárnak egy órára. A szórakozóhelyek este 11-kor nyitnak. Sokat nem érdemes várni a diszkóktól. Belépsz, és ott ácsorognak a külföldi pipihúsra nyáladzó helyi kanok." (Kata)
TETSZETT:
A medina hajnali felfedezése egy idős szőnyegkereskedővel, aki nem eladni akart, hanem büszkén mutatta a régi sikátorokat.
A Ribat erődítmény tetején egy őr megengedte, hogy fent maradjak napnyugtakor és elmagyarázta a középkori jelzőrendszert.
A régi olajmanufaktúrában egy helyi család meghívott, hogy együtt nézzük az olajsajtolást és kóstoljuk a friss olajat.
Az archeológiai múzeumban egy nyugdíjas régész spontán vezetése, aki a legszebb mozaikok történetét mesélte.
A kikötőnegyedben egy kis családi étteremben a legjobb brick à l'oeuf, amit valaha ettem, a mama receptje szerint.NEM TETSZETT:
A Port El Kantaoui felé vezető új negyed giccses "keleti" építészete és a végeláthatatlan szuvenírboltok sora.
Az erőszakos árusok a medina főutcáján, akik szinte berángattak a boltjukba.
A tengerparti "VIP" beach club, ahol egy napágyért többet kértek, mint egy helyi család napi bevétele.
Egy "autentikus" hammam a turistanegyedben, ami inkább hasonlított egy rossz wellnessre.
A szálloda "tradicionális tunéziai estje", ahol műanyag kellékekkel és unott táncosokkal próbálták eladni a kultúrát.
Sousse óvárosának (Medina) egyik ikonikus része, a városfal - P. I. fotója
Ajánlott hotelek:
3 csillagos: Dreams Beach (szerény),
4 csillagos: Marhaba Club , OCCIDENTAL SOUSSE MARHABA , Marhaba Royal Salem , Marhaba Beach , El Ksar Resort ,
5 csillagos: Sousse Palace , Sousse Pearl Mariott Resort & Spa , Jaz Tour Khalef , Iberostar Selection Diar El Andalous
Nem ajánlott hotelek: , Sousse City Beach , Mövenpick Resort, Marabout , Riadh Palms, Hotel Tej Marhaba , Thalassa Sousse Resort & Aquapark, Sousse Pearl Mariott Resort & Spa, Royal Jinene Beach
Említésre méltó a Sousse-i fagyipalota, a Casa del Gelato. A fagyipalota kb. 1 km-re található a medinától, a Hill Diar Hotel közelében, egy modern, üvegépületben. Nagyon sokféle, finom olasz fagyi kapható itt.
bébé fotói
Az ékszerbolt eladója illően fogadja a vevőket - L. Sz. fotója
p.o. fotója
Kasbah
bébé fotója
----------------------
A Jamâa Al-Nafrah mecset, egy modernnek tekinthető iszlám imaház - P. I. fotója
Hosszú tengerpartja van, ami nem a legszebb, de nem is csúnya. A homok szép világos színű, a tengervíz elég tiszta, sajnos egyes partrészeken a vízben is szemétdarabok, műanyagflakonok sodrodnak. Gyakran túlzsúfoltak a strandok. A nagy szállodák előtti partrészek a tisztábbak, gondozottabbak. Az igényesebb nyaralók örülhetnek, hogy ott van a közelben, Sousse északi részén, Port El Kantaoui kikötője, mert az egy teljesen külön világ, mintha nem is Tunéziában lenne, hanem a spanyol tengerparton. Nagyon hangulatos, gyönyörű.
A helyi folklór csak mérsékelten érdekelt bennünket, elsősorban pihenni jöttünk, bár arra magam sem számítottam, hogy hat napon át ki sem mozdulunk a szállodából. Így aztán eldöntöttük, hogy felfedezzük Sousse városát, amit egy HÉV-szerű kisvasúttal értünk el – ezt a helyiek büszkén „metrónak” nevezik. Az egyik kocsi oldalán még mindig ott virított a „Ganz-Mávag, Budapest” felirat. A műbőr ülésekhez és az ismerős azbesztszaghoz is volt szerencsénk: minden egyes fékezésnél betöltötte a szerelvényt. A fékeket nyilván nem sivatagi forróságra tervezték, hanem budapesti alagutakhoz.Sousse óvárosában hamar megtapasztaltuk az arab kereskedői mentalitás lényegét. Az árusok mosolyogva, előre köszönve invitáltak be boltjaikba, a rámenősebbek már-már karon fogva vezettek volna be – ha hagytuk volna. Egyikük „Szervusz, vízibusz!” felkiáltással köszönt, amit valószínűleg egy magyar turistától tanult. Alkudtunk is persze: én egy dobot vittem el nyolc dinár helyett ötért, barátaink pedig egy Adidasnak látszó kistáskát 35-ről 16-ra. Ez utóbbi teljes színjáték volt, az eladó még egy magyar ismerőséről is mesélt, sőt megmutatta a telefonjában a +3630-as számot, és különösen büszke volt arra, hogy ismeri „Majka papát”.
Az utcákon a taxik folyamatosan dudáltak, és kérdő tekintetekkel próbálták kideríteni, szükségünk van-e fuvarra. Ez már a szállodánál, Mahdiában is így volt. Egyszer még egy arab kisfiú is „Bonjour”-ral köszönt, de ő legalább nem akart semmit eladni – csak leült mellénk egy kőre. A legváratlanabb élmény akkor ért, amikor – teljesen véletlenül – betévedtünk a helyi piros lámpás negyedbe. Lámpa ugyan nem volt sehol, csak csempézett falú házak és ajtóban álló nők. Egy paraván mögött kanyarodtunk be, gondolván, az az út rövidebb... Aztán csak bámultak ránk a helyi stricik, ahogy a kissé sápadt barátnőinkkel végigsétáltunk a soron.
Az idegenvezető említette ugyan a kalózhajós túrát, de mi csak véletlenül futottunk bele – és milyen jól tettük. Egy háromórás hajókirándulást ajánlottak a tengerre, amit végül négyünknek 80 dinár helyett 50-ért adtak, állítólag azért, mert magyarok vagyunk, nem gazdag németek vagy franciák. A „kapitányként” bemutatkozó, jó kedélyű fekete férfi végül a parton maradt, de ettől függetlenül az élmény fantasztikus volt. Nem a nyílt tengerre vitték a hajót, hanem a part mentén haladtunk Monastir irányába. Ha befelé néztem, úgy éreztem, akár Egyiptom felé is hajózhatnánk.
A látvány varázslatos volt, csak a szél fújt kissé erősebben a kelleténél – jó lett volna vastagabban öltözni. Egy óra után lehorgonyoztunk, lehetett fürdeni, és az arab legénység tagjai lélegzetelállító szaltókkal ugráltak a hajó tetejéről a vízbe. Kaptunk enni, inni, visszafelé pedig még vitorlát is bontottak. A fedélzeten bömbölt a zene, az arab lányok táncoltak együtt a német idősebb hölgyekkel – valahogy mindenki jól érezte magát, függetlenül attól, honnan jött.
Nem tartozik a kedvenceim közé – túl sok a turista, sok a zaj, és sajnos elég szemetes –, de el kell ismerni, hogy a Marhaba szállodalánc elég korrekt, és nem véletlenül ez az egyik legnépszerűbb üdülőhely a környéken, minden bosszantó részletével együtt. Ha valaki nem szeretne hozzájárulni a szemétproblémához, érdemes mindig magánál tartani egy kis szatyrot, akár a strandra is, hogy a saját hulladékát legalább el tudja vinni a legközelebbi kukáig.
Itt található az ország legnagyobb bazárja, az úgynevezett Szúk, ami egy egész városrészt betölt, keskeny, kanyargós utcákkal. Végtelen ideig lehet bóklászni a standok között – nézelődni, alkudozni, elidőzni. És itt tényleg alkudni kell, ez a része a játéknak. Sok árus kedvességből mentateával kínál, leültet, hiszen a vásárlás itt nem ügyintézés, hanem rituálé. Mindig mosolygok, amikor nők mesélik, hogy ezer tevét ajánlottak értük – érdekes módon valamiért ez az univerzális ár, szinte mindenkinek ennyit mondanak.
Ami viszont tényleg kihagyhatatlan, az Port El Kantaoui – alig tíz perc taxival Sousse központjától. Ez a kis kikötővároska nekem Szentendrét idézi: szűk utcácskák, fehér falak, apró éttermek, ahol pár dinárból jól lehet ebédelni. Hiába nem szerettem meg igazán Sousse-t, mégis itt éltem át életem egyik legemlékezetesebb szilveszterét. Akkor épp magyar mulatós zenéket mutattunk a helyi zenészeknek – sőt, még a Himnusz is felcsendült az este során.
A bougainvillea (magyarul: murvafürt) kúszónövény nagyon elterjedt arrafelé. A fehéres falakkal és kék ablakokkal vagy ajtókkal különösen lenyűgöző kontrasztot teremt. - Sz. V. fotója
Sousse óvárosához nem jutottunk el azonnal – a főút mentén sorakozó kirakatok szinte magukhoz húztak bennünket, és hosszú percekig csak bámészkodtunk. Zoli már itt kezdett idegileg szétesni, és próbált visszaterelni bennünket a cél felé. Végül csak megérkeztünk a Medina bejáratához: a téren macskák tucatjai heverésztek a napmeleg köveken, mi pedig az álmosan kanyargó állatok és a nyüzsgő tömeg között igyekeztünk beljebb jutni. A bejárat mellett azonban egy meglehetősen illúzióromboló látvány fogadott: egy szabványos nagyáruház, fix árakkal, a bazár termékeivel. Hát nem ezért jöttünk Afrikába – ha egy piacon egy alma áráért kettőt kapok, akkor itt pláne nem hagyom ki az alkudozás élményét.A bazár szűk, macskaköves utcái már az első perctől beszippantottak. Keleti irányú utazásunk első állomásán szó szerint elakadt a szavunk: színek, formák, illatok, zajok – bámultunk, tátottuk a szánkat, kapkodtuk a fejünket. Alig haladtunk tíz métert, máris megpillantottam egy hatalmas vízipipát, amit Mariannak is látnia kellett. Nyúltam volna érte, de Mariann nem volt mellettem. Visszafordultam, és ott láttam őt pár lépéssel hátrébb: két fiatal arab próbálta befelé terelni egy boltba, nyakába máris ékszerek garmadáját akasztva. Ekkor lépett közbe Zoli, aki simán átnyúlt az árusok között, és kimentette a lányomat, majd határozottan maga elé állította. Nem csoda – Mariann szőke, fiatal, hosszú hajú, ideális célpont.
Zoli védőernyője alatt haladva jobbra-balra cikáztunk, és rácsodálkoztunk mindenre, amit ez a világ kínált. Csoportosan szálltunk meg egy-egy boltban, a felső polcokról is lepiszkáltattuk az árut. Néhány üzlet után kialakult a technikánk: valaki kinézett magának valamit, a másik kettő látványosan lekicsinyelte, Zoli pedig alkudozni kezdett, miközben sürgetett bennünket. A kereskedő elkezdte az ilyenkor szokásos udvarlást, teveáldozatokat ajánlott Zolinak a „háreméért”, közben lelkesen dicsérte a portékát. Zoli mindig kiválóan alakította a megrendült vásárlót, akit sokkol az ár – gyakran székre rogyva sóhajtozott, majd az ár esésével lassan „magához tért”. Mikor az eladó érdektelenséget színlelve elfordult, tudtuk, hogy elértük a végső árat.
Bejártuk a Medina zegzugos sikátorait, karpereceket pörgettem a csuklómon, kendőket próbáltam, vízipipák, plüss tevék, nyakláncok, nagykabátok kerültek szóba – mindenre alkudtunk. Nevetve nézegettük a nyugati márkák keleti átértelmezéseit: szárik hátán Adidas-logóval, Nike-mintás kunkorodó orrú papucsokkal találkoztunk. Mariann pedig újra és újra célkeresztbe került: ahol durvábban próbálták befelé húzni egy boltba, Zoli csak felemelte az ujját, és ennyit mondott: „She is my new wife.” A fiatal árusok jót nevettek, az idősebbek bólintottak – és hátraléptek.
Az eladók mindig megérezték, ha valami tényleg tetszett nekünk. Mariann kiszemelt egy mustárszínű kecskebőrből készült táskát, ami passzolt már meglévő nyakláncához és övéhez – muszáj volt megszereznie. Az árus is megérezte a helyzetet, nem engedett az árból. Ott is hagytuk, mondván: majd találunk hasonlót máshol. Nem találtunk. Visszafelé egy órával később újra benéztünk – a férfi engedett volna, de csak úgy, ha kettőt veszünk. Így lett nekem is egy bordó változatom, amivel aztán új gond lépett fel: nekem még nem volt hozzá színben passzoló derékszíjam...
A kezdeti ígéret, hogy majd visszafogjuk magunkat a vásárlásban, már rég a múlté volt. A szatyrok húzták a karunkat, miközben már vacsoraidőhöz közeledtünk. Útközben betértünk egy kisboltba palackozott vízért – a bédekkerek nem győzték hangsúlyozni, hogy csak azt szabad inni. A boltban egy fiatal lány ült a pult mögött, barátságosan beszédbe elegyedett velünk. Rácsodálkozott Mariann korára, és hogy még eszébe sem jut férjhez menni. Elmondta, hogy neki pár hónap múlva lesz az esküvője, amit élete legnagyobb eseményének tart. Angolul remekül beszélt, de nem tervezett önálló karriert – férje kereskedésében fog majd dolgozni, és számára ez bőven elegendő.
bébé fotói
j. m. fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Kernné Riebel Brigitta, 2017. 09. 24. 23:56
2004 májusában a férjemmel nászútra mentünk Tunéziába, Sousse városába. Késő este érkeztünk meg Afrikába, az első benyomásunk kellemes volt, amikor leszálltunk a repülőről, izgalmas volt a pálmafák közé csöppenni, abba a párás melegbe. A reptérről magyar idegenvezetővel, autóbusszal vittek a szállásunkra. A mi szállodánk neve Seherezádé volt, a szobánk pont a Földközi tengerre nézett. Másnap reggel azonnal leszaladtunk a partra és belevetettük magunkat a tengerbe, de sajnos sok moszat volt a vízben. Mire visszaértünk a szobánkban az ágyunkat virágokkal díszítették fel, igazán kedves megnyilvánulás volt ez a szobalányok részéről, hagytunk is nekik némi aprót és csokit az asztalon, majd felfedezőútra indultunk. Már elsőre szembetűnő volt a sok színes murvafürt a fehér falakon. A másik, ami nagyon tetszett, azok a tengerpart mellett a bozótosokon élő csiga kolóniák. A szállodában csak reggelit és vacsorát kaptunk (bőséges volt és nagy választékú), az ebédről magunknak kellett gondoskodni. Kipróbáltunk egy-két vendéglőt, de nem nyűgözött le a főzőtudományuk. A hotelünk mellett viszont volt egy üvegépület, ami mint kiderült egy olasz fagyizó, észbontóan finom fagyikkal. Olyan bőséges mennyiségeket adtak, hogy sokszor kibírtuk vacsoráig. Tetszett, hogy a szállásunktól végig a parton be lehetett sétálni a Medinába, Sousse történelmi óvárosába, a puha homokban, vagy a vízben sétálva. Rossz emlékem viszont, hogy az egyik séta alkalmával simán letámadt egy arab férfi, amellett, hogy ölelgetett, mindenáron be akarta „kötni a fejem egy fehér kendővel”, az sem zavarta, hogy ott van mellettem a férjem, akinek végül sikerült elkergetnie. Még helyi nőket is ritkán lehetett látni az utcákon. A lakóházaikat inkább rendetlennek mondanám, de néhol luxus házak is voltak, gyönyörű - általában kék színű - díszes kapukkal és dizájnosra vágott fákkal. Ami viszont megint csak negatívum, hogy még a szép házak mellett is tornyokban állt a szemét! Visszatérve a Medinára: számunkra a legérdekesebb a Ribat nevű erőd volt, mert az egyik tornyából le lehetett nézni. A bazárban nekünk főleg az óriás zsákokban tárolt színes fűszer őrlemények tetszettek, meg a vendéglős részeken a falakba beépített köcsögök. Egyszer becsaltak bennünket egy szőnyegkereskedésbe és a tulaj szó szerint végigvonszolt az egész kereskedésén, pedig szívesen megnéztem volna inkább magát a gyönyörűen díszített épületet, ami régen háremként funkcionált. Ott tartózkodásunk alatt elmentünk egy tevetúrára is a sivatagba. Na, ez viszont nagyon jól sikerült, bár először félve kapaszkodtam a tevén, aztán az út negyedétől rájöttem a teveháton egyensúlyozás titkára, s onnantól kezdve a tevegelés az egyik legjobb élményemmé vált. Sajnos a férjemnek viszont nem jött be, így ő a legelső pihenőnél lóra váltott. A táj egyébként nem volt szép, inkább kietlen és száraz, érdekessé a füge kaktusz telepek tették, amik óriásiak voltak. Végül odaértünk egy sivatagi manufaktúrához, ahol a teve kaktuszt evett a szánkból (szó szerint: egyik vége a teve, a másik a mi szánkban volt, ezt le is fényképezték, a végén meg lehetett venni a képeket). A sivatagi „üzletben” vásároltunk egy kígyóbőrből készült dobot, meg egy tevés tányért. Indulás előtt még körbeültünk a többiekkel egy nagy sátrat, miközben egy asszony ősi arab módon sütött nekünk "palacsintát". Port El Kantaoui-ban is voltunk, ez sokkal szebb városka szerintünk, mint Sousse. Tisztább és nyugodtabb, a mór jellegű villák a sok színes virággal pedig nagyon barátságosak. Ha még egyszer eljutunk Tunéziába, biztos, hogy ez utóbbit választjuk nyaralásunk helyszínéül.