hirdetes


útikritikák


Peru

Repülés | Szállás | Úti okmányok és vám | Fotóegyveleg

.

Pisac városka - Nagyon sok helyi nő visel inkább inka öltözéket, fejfedőt. -  v.n. fotója

Repülés és repülőjegy

2024-ben Budapestről vagy Bécsből Peruba repülni továbbra is egy átszállással lehet, de a légitársaságok menetrendjei és lehetőségei némileg változtak. Közvetlen járat Európából Limába, Peru fővárosába, még mindig több nagyvárosból elérhető. A KLM Amszterdamból, az Air France Párizsból repül, így Budapestről továbbra is egy átszállással lehet Limába utazni. A KLM továbbra is napi járatot kínál, így rugalmasabb lehetőségeket biztosít az utazók számára, míg az Air France 2024-ben is heti három alkalommal repül Limába, és nem minden nap van optimális csatlakozás.

A KLM esetében az átszállási idő Amszterdamban körülbelül 4 óra, amely megfelelő időt biztosít az átszálláshoz. Párizsból az Air France járatai 2024-ben is gyakran nehezebben elérhetők Budapestről, különösen márciusban, amikor a budapesti indulás korai járatai nem biztosítanak elég időt a párizsi csatlakozásra. Áprilistól, a nyári menetrend bevezetésével, javul a helyzet, és nagyjából 4 és fél órás átszállási idő biztosítja, hogy elérjük a csatlakozást. Reggeli budapesti indulással perui idő szerint késő délután vagy este 6-7 körül lehet megérkezni Limába, visszaúton pedig este indulnak a gépek, és másnap este lehet megérkezni Budapestre.

Madridból az Iberia továbbra is közvetlen járatokat kínál Limába, amely kb. 12 órás repülési idővel közlekedik. 2024-ben is nagyon kedvező árakat lehet kifogni, de Budapestről az Iberia közvetlen járata nem elérhető, azonban Bécsből repül. A Wizz Air és a Ryanair járataival kombinálható a madridi út, bár néha egy vagy két éjszakát Madridban kell tölteni az indulás előtt, ami növelheti az utazás költségeit. További opció lehet az American Airlines, amely Madridból Miami átszállással repül Limába. Ebben az esetben szükséges egy ESTA belépési engedély (14 USD), de lehetőség nyílik egy Miamiban való megállóra is. Az American Airlines esetében szintén szükség lehet egy madridi éjszakázásra, mivel a Madrid-Miami járatok délelőtt indulnak.

A különböző csatlakozási lehetőségek, menetrendek és légitársaságok 2024-ben is rugalmasságot biztosítanak a Peruba repülő utazók számára, bár néhány esetben az éjszakázás elkerülhetetlen lehet a csatlakozások miatt.

2024-ben is kényelmesen lehet repülni az országon belül, a legnagyobb légitársaságok, a LATAM Peru (korábban LAN Peru néven ismert) és az Avianca járataival.


Peru fővárosában, Limában található a Jorge Chávez Nemzetközi Repülőtér (LIM IATA), amely rendszeres járatokat kínál a világ számos pontjáról. A legnagyobb légitársaságok, mint az Air Canada, Aeromexico, Aerolineas Argentinas, American Airlines, Avianca, Copa, Delta, Latam (korábban LAN és TAM Airlines), Gol, Iberia, Sky Airlines, United Airlines mind járatokat üzemeltetnek Limába. Közvetlen járatok indulnak többek között Antofagasta, Sao Paulo, Bogota, Caracas, Santiago, La Paz, Sucre, Guayaquil, Quito, Buenos Aires és sok más dél-amerikai városból. Az észak-amerikai és kanadai kapcsolatok közül Toronto a legfontosabb, az Air Canada járataival. Az USA-ból több légitársaság, mint az American, Delta, United, Spirit és JetBlue indít járatokat. Európából több légitársaság kínál közvetlen járatokat Limába. Ha valaki Óceániából vagy Ázsiából érkezik, gyakran Los Angelesen vagy Santiagón keresztül utazik, azonban fontos megjegyezni, hogy nem amerikai állampolgároknak is át kell esniük az amerikai bevándorlási eljáráson, amely 1-2 órát is igénybe vehet, ezért érdemes hosszabb átszállási időt tervezni.

Ecuadorból

Ecuador Peru északi szomszédja, így könnyen találni olcsó járatokat Guayaquil és Quito városokból Limába, amely Perun belüli városok központi csomópontja. Esetleg busszal is utazhatsz Piura vagy Tumbes városába, majd onnan Limába repülhetsz.

Cuzco városa kevés közvetlen nemzetközi járattal rendelkezik, amelyek főleg Kolumbiából, Bolíviából és Chiléből érkeznek.

Például az Iberia közvetlen járatot indít Madridból Limába, amely körülbelül 13 órás repülés, de a Latam és a KLM járatai általában jobb minőségűek. A Latam és az Iberia gyakran közös járatokat üzemeltet (kódmegosztás), így előfordulhat, hogy ha Latam jegyet foglalsz, az Iberia pultjánál kell becsekkolnod, vagy fordítva. Időnként egyik pulttól a másikig küldözgethetnek, ezért érdemes a rövidebb sorhoz állni. Egy belső járati adó körülbelül 6 USD, hasonlóan a nemzetközi járatokhoz.

Belföldi járatok foglalásakor perui utazási irodák azt állíthatják, hogy hozzáférhetnek az olcsóbb, úgynevezett "perui árakhoz", amelyért kb. 20 USD díjat számítanak fel. A Latam weboldalán a legolcsóbb jegy kategória nem elérhető külföldi bankkártyával, de az interneten keresztül vásárolható jegyekkel ez megkerülhető.

Fontos, hogy a repülőjegyet 72 órával indulás előtt visszaigazold, mert különben előfordulhat, hogy lemaradsz a járatról. Az utazási irodák általában segítenek a visszaigazolásban is.

Friss információkért a Jorge Chávez Nemzetközi Repülőtér honlapján tájékozódhatsz.

A Jorge Chávez repülőtér egy veszélyesebb városrészben található, ezért erősen ajánlott, hogy ne véletlenszerű taxikat használj. Az utazáshoz inkább válaszd a luxus Airport Express Lima buszt, vagy foglalj és fizess a repülőtéren található hivatalos taxi pultoknál. A busz olcsóbb lehet, különösen egyéni utazóknak, és korlátlan csomagszállítást biztosít, valamint ingyenes Wi-Fi-t és USB töltőket kínál a fedélzeten.

Limából Cuzcóba továbbra is gyakori járatok közlekednek, általában óránként, és a repülési idő változatlanul kb. 1 óra 20 perc. Cuzco remek kiindulópont a Machu Picchu felfedezéséhez, így népszerű célpont a turisták körében.

Limából Arequipába is naponta több járat indul, a repülési idő szintén 1 óra 20 perc, és a Cuzco-Arequipa útvonal is jól le van fedve, napi több járat közlekedik, a repülési idő pedig kb. 1 óra.

A legismertebb látványosságok valóban Limától délre találhatók, de az ország északi részére is érdemes felfedezőutat tenni. Például Limából Iquitosba is lehet közvetlen járattal repülni, naponta 4-5 járat indul, és a repülési idő körülbelül 2 óra. Ez az útvonal különösen fontos, mivel Iquitos az Amazonas-vidék kapuja, és autóval nem megközelíthető.

A belföldi repülés továbbra is az egyik legjobb módja annak, hogy gyorsan elérjünk távoli területeket Peruban, különösen az Andok térségei és az Amazonas dzsungele irányába.

"Magyarországról indulva 1 átszállással jutunk Peruba valamelyik nyugat-európiai országból. Közvetlenül Zürich, Frankfurt, Madrid vagy Amszterdam repülőtérről indulnak közvetlen járatok a perui fővárosba, Limába. A repülőút 12-16 órát tart, mire Limába megérkezünk. Jól nézzük meg, melyik repülőjáratot választjuk, a jegyárak között 100 ezer forint eltérés is lehet. A repülőjegy kiválasztására ajánlom a VISTA Utazási Irodát, ahol számunkra a legkedvezőbb járatot fogják ajánlani, és náluk a nemzetközi biztosítást is megköthetjük.

A legcélszerűbb olyan járatot kinézni magunknak, amely éjszaka repül az óceán felett, így az éjszakát nyugodt szívvel átaludhatjuk, és pihenten érkezünk meg a célállomásra. Ezzel megkönnyítjük a hat órás időeltolódás okozta szervezetünkre ható megterhelést. A repülőn érdemes készpénzt magunknál tartani, mivel felszolgálásnál az italokért fizetni kell, ha megszomjazunk. A repülő kényelmes, különös elbánásban részesítenek bennünket a hosszú út alatt. Számomra nagyon érdekesnek tűnt, hogy Peruban úgy repkedtünk egyik helyről a másikra, mintha busszal közlekednénk. A nagy távolságok miatt ez tűnt a legcélszerűbb közlekedési eszköznek, különben napokat is eltölthettünk volna autóbuszon zötykölődve. Csomagjainkat egy másodpercre se tévesszük szem elől, ne hagyjuk őrizetlenül, nehogy más tulajdonába kerüljenek.

Készüljünk, hogy a repülőtéren amint megkaptuk a csomagjainkat, ellepnek bennünket a kuli tologatók, akik a külföldieket veszik körül, hogy segítségüket eltérő összegekért ajánlják fel. A kulihoz azonban mi magunk is hozzáférünk anélkül, hogy bárkinek is fizetnünk kelljen. A reptéri illetékről sose felejtkezzünk meg, azt minden reptéren külön kell fizetni, annak ellenére, hogy megfelelő repülőjeggyel rendelkezünk a következő célállomás eléréséhez.

Igyekezzünk úgy pakolni, csomagolni, hogy még véletlenül se legyen a kézipoggyászunkban nem megengedett holmi, spray, dezodor, manikűrkészlet, mert azt azonnal elveszik a reptéri átvizsgáláskor. Nincs kímélet. Mi így jártunk a szúnyogirtóval, amit nagy gondosan megvásároltunk az őserdőbe utazás előtt. Hiába mondtuk, szükségünk van rá, könyörtelenül elkobozták. Hazautazáskor minden csomagot, bőröndöt kipakolnak a vámosok nem csak Peruban, hanem ez történik az európai reptereken is. Tüzetesen átvizsgálnak mindent, ami hosszú-hosszú időt vesz igénybe. Oda a gondos bepakolás, csomagolás. Mert visszapakolni gyorsan kell, nincs idő újra hajtogatni a széttúrt holmikat. Azért a kokalevél csomagot mégis sikerült hazahoznunk, a machete is gond nélkül hazavándorolt." (Szemes Zsuzsa, 2014)


2024-ben a KLM-mel való repülés továbbra is néhány meglepetést tartogat. A Budapestről Amszterdamba tartó járaton egy új tapasztalattal gazdagodtam: van olyan sor a gépen, amelyből teljesen hiányzik az ablak. Nem arról van szó, hogy pont két ablak közé esik az ülés, hanem egyes helyeken konkrétan nincs ablak beépítve. Valószínűleg műszaki okai vannak, de ettől még bosszantó, hogy az online becsekkolásnál erről nincs semmilyen figyelmeztetés, így az ember csak a felszállás után jön rá, hogy a kilátás helyett egy műanyag panelre bámulhat egész úton. Egy kis vigaszt nyújtott a KLM tematikus dobozkája, amelyen a holland szimbólumok, mint a fapapucs, tulipán és szélmalom szerepeltek – bár a varázsgomba kimaradt.

Amszterdam repülőterén, a Schipholon, szerencsére sokat fejlődött az utazás élménye. Az új fejlesztések részeként a várókban több szék alatt elhelyeztek konnektorokat, így nem kell az oszlopok körül csoportosulni, ha merül a laptop vagy a telefon. A négyórás átszállási idő alatt az ingyenes wifi is jól jött, és a KLM lounge közelében könnyedén hozzáférhettem a biznisz osztálynak szánt hálózathoz a "KLM" és az aznapi dátum (KLMDDMMYY) jelszóval.

A hosszú, közel 11 órás transzatlanti repülés során a KLM mindenféle szórakozási lehetőséget biztosít, többek között régi filmeket holland felirattal. A fülhallgató sajnos nem a legkényelmesebb, tíz perc után már nyomja a fülemet, de még így is élveztem a filmnézést. A Lima felé tartó járat végül perui idő szerint késő délután érkezik, és bár 22 órája talpon vagyunk, az időeltolódás miatt még nem jött el az este.

A landolás után gyorsan átestünk a migrációs ellenőrzésen, hála annak, hogy a repülőn előre kitöltöttük a belépési és vámnyilatkozatot. A drogkereső kutyák jelenléte némi izgalmat okozott, nem mintha Amszterdamból cannabis készletet hoztunk volna, de néhány illegálisan becsomagolt téliszalámi lapult a bőrönd mélyén. A csomagok lassan érkeztek meg, így volt időm valutát váltani. A reptéri bódéban 100 dollárért 325 sol-t kaptam, ami ugyan nem a legjobb árfolyam, de az országon belül jobban is lehet váltani.

Busszal, vonattal, hajóval

Busszal

Peru nemzetközi buszjáratokkal is jól összeköttetésben áll a szomszédos országokkal, például Bolíviával, Ecuadorral, Chilével és Kolumbiával. További járatok indulnak olyan távoli helyekre, mint Buenos Aires, Argentína és Sao Paulo, Brazília, Limából Tacnán keresztül. Az alábbi busztársaságok kínálnak nemzetközi járatokat Peru és a környező országok között:

Peru Hop: hop-on, hop-off busztúra Cuzco és La Paz között. GPS-rendszerrel követik az összes járatot, és kétnyelvű segítséget nyújtanak.
Expreso Bolivariano: kolumbiai társaság, amely összeköti Limát Bogotával, Tumbesen, Piurán, Chiclayón és Trujillón keresztül.
Cruz del Sur: a busztársaság járatai elérhetők La Paz, Santiago, Buenos Aires, Bogotá és más nagyvárosok között.

További információkért látogass el a RedBus.pe oldalra, ahol több társaság árait hasonlíthatod össze.

Vonattal

Az egyetlen nemzetközi vonatjárat Peru és egy szomszédos ország között a Tacna-Arica vonal, amely Tacnát köti össze Aricával, Chilében.

Hajóval

Az Iquitos város az Amazonas régióban található, és hajókapcsolattal rendelkezik Leticia városával, Kolumbiában, valamint Tabatinga városával, Brazíliában. Az utazás körülbelül 10 órát vesz igénybe. Drágább, de lenyűgöző hajóutak is elérhetők az Amazonas folyón a perui-brazil dzsungel szépségeit felfedezve.

Szállásválasztás

2024-ben Peruban a szállodák választéka továbbra is nagy és a szálláshelyek meglehetősen olcsók. A szállodák 1-5 csillagig terjednek. Az 5 csillagos szállodák főként a csomagolt turizmusra vagy üzleti utazásokra szolgálnak, és különösen elterjedtek olyan népszerű turisztikai célpontok közelében, mint Cuzco/Machu Picchu lenyűgöző tájai, Paracas (ahonnan a Nazca-vonalak felett lehet repülni), Tumbes kiváló tengerparti üdülőhelyei, valamint természetesen Lima, ahol nemzetközi és perui vállalatok szállodái találhatók. Ezek a szállodák nemzetközi szabványok szerint működnek, és bár drágák, megérik az árukat.

A 4 csillagos szállodák jellemzően drágábbak (általában 80 USD felett éjszakánként), és főként nagyvárosokban találhatók. A 3 csillagos szállodák jó kompromisszumot kínálnak ár és minőség között, és általában 30-50 USD közötti áron foglalhatók. Az 1 és 2 csillagos szállodák nagyon olcsók (30 USD alatt), de ezekben nem feltétlenül számíthatunk meleg vízre vagy különösen biztonságos környékre.

Sok városban vannak szállodák lakóövezetekben, de ezek nem turisták számára épültek, hanem általában párok részére kialakított szobák, amelyeket gyakran "Hostel" név alatt hirdetnek, ami megtévesztheti az utazókat, akik hátizsákos szállást keresnek. Az utóbbi években jelentős fejlődés tapasztalható a vendégházak, backpackers szállások, bed and breakfast szállások és rövid távú apartmanbérlések terén, így a szálláslehetőségek ma már sokkal változatosabbak.

2024-ben, Peruban szálláshely választásakor több szempontot is figyelembe kell venni, amelyek kifejezetten az országra jellemzőek. Az első és legfontosabb tényező a biztonság, különösen nagyvárosokban, például Limában vagy Cuzcóban, ahol fontos megbizonyosodni arról, hogy a szállás biztonságos környéken található. Ez különösen igaz az olcsó (budget) szállásokra, amelyek nem minden esetben vannak jól megvilágított és biztonságos területeken.

A magaslati betegséggel kapcsolatos körülmények szintén fontosak, különösen Cuzco és más magasabban fekvő helyek esetén. Ilyen helyeken tanácsos olyan szállást választani, amely segítséget tud nyújtani a magassághoz való alkalmazkodásban, például kokalevél teával, vagy esetlegesen oxigénellátó berendezéssel.

Peru trópusi területein, például az Amazonas-medencében, a szúnyogháló és a rovarok elleni védelem kiemelten fontos. Az őserdői szállások esetén olyan helyet érdemes választani, ahol gondoskodnak a higiéniai feltételekről, valamint a megfelelő szúnyoghálók és rovarriasztók jelenlétéről.

A helyi kultúra és élmények iránt érdeklődők számára érdemes olyan szállást választani, amely közvetlen kapcsolatot biztosít a helyi közösséggel, például családi vendégházakat vagy autentikus jurtákat. Ezek a szállások különösen érdekesek lehetnek, mivel lehetőséget adnak a helyi szokások, ételek és életmód megismerésére.

Az infrastruktúra minősége Peruban eltérő lehet, így az internetkapcsolat és a meleg víz elérhetősége szintén fontos szempont lehet, különösen vidéki területeken vagy kisebb falvakban, ahol ezek a szolgáltatások nem mindig adottak.

2024-ben a szállodák árai Peruban valamelyest emelkedhettek az infláció és a turizmus élénkülése miatt. A 4 csillagos szállodák ára személyenként napi 40-50 dollár körül alakulhat, attól függően, hogy hol helyezkedik el a szállás, különösen a turisztikailag frekventáltabb helyeken, mint Lima vagy Cuzco. Azonban még mindig olcsónak számítanak a nemzetközi standardokhoz képest.

A szállodák felszereltsége továbbra is magas színvonalú, a Wi-Fi elérhetőség ma már szinte mindenhol alap, de figyelni kell arra, hogy az őserdei szálláshelyeken a hálózat lassabb vagy akadozó lehet. A mosodai szolgáltatások, a kábel TV, a szobabár és egyéb kényelmi szolgáltatások változatlanul elérhetőek. A magasabban fekvő területeken a kokalevél továbbra is elérhető, különösen a magaslati betegségek enyhítésére.

Az erdős vagy őserdei szálláshelyeknél ugyanúgy figyelni kell az ételmaradékok gondos tárolására, mert a rovarok és egyéb nemkívánatos vendégek könnyen megjelenhetnek, még szúnyoghálók mellett is. A magaslati helyeken a légnyomás változása miatt a dezodorok és egyéb nyomás alatti termékek továbbra is okozhatnak kellemetlen meglepetéseket, ezért célszerű erre előre felkészülni.

Az őserdői bungalók ugyanúgy komfortosak és tiszták, de távol vannak a modern kényelmi szolgáltatásoktól, mint például stabil internet vagy folyamatos áramellátás. A hulladékkezelési szabályok, különösen a WC-papírra vonatkozóan, változatlanok. A szállodai szolgáltatások továbbra is magas színvonalúak, és a svédasztalos reggelik változatlanul bőségesek, helyi perui ételekkel és friss gyümölcsökkel.

A szállodai színvonal és a kiszolgálás Peruban továbbra is nagyon jó, és megéri kipróbálni a helyi ételeket és specialitásokat, hiszen a perui konyha egyre elismertebb világszerte.
(Szemes Zsuzsa)

Úti okmányok és vám

Ha magyar állampolgárként turistaként vagy üzleti céllal szeretnél Peruba utazni, akkor alapvetően 90 napig vízum nélkül tartózkodhatsz az országban. Fontos azonban tudni, hogy a bevándorlási hivatal tisztviselői a belépéskor kérhetik a tartózkodásra és visszautazásra vonatkozó dokumentumokat (pl. szállásfoglalás, repülőjegy), és ezek alapján akár rövidebb időtartamot is megállapíthatnak. Az engedélyezett időt az útleveledbe a belépési pecséttel jelölik meg, ezért különösen figyelni kell arra, hogy a pecsét beszerzése ne maradjon el, különösen a szárazföldi határátkelőhelyeken, mert enélkül nehézségek adódhatnak a kilépéskor.

Ha elveszted az útleveledet, vagy eltulajdonítják, akkor az új dokumentumba a belépési pecsétet a helyi bevándorlási hivatalnál (https://www.gob.pe/migraciones) kell utólag beszerezni. Kivételt képeznek ez alól a nemzetközi repülőterek, ahol 2023 májusától a bevándorlási hatóság megszüntette az útlevelek pecsételését. Így repülőtereken már nincs szükség pecsétre a belépéskor vagy kilépéskor.

Az útlevélnek még 6 hónapig kell érvényesnek lennie Peruból történő kiutazást követően. E követelmény érvényesülését a perui hatóságok fokozottan ellenőrzik.

Amennyiben más célból vagy hosszabb időre szeretnél beutazni, érdemes felkeresni a Perui Köztársaság budapesti nagykövetségét, ahol konzuli tájékoztatást kaphatsz az elérhetőségeiken.

Az overstay (túl hosszú tartózkodás) bírsága napi 1 amerikai dollár, tehát ha valaki 30 nappal túllépi a tartózkodásra engedélyezett időt, akkor 30 USD-t kell fizetnie. Sokan ezt a megoldást választják, mert sokkal olcsóbb, mint elhagyni az országot és visszatérni.

Peruba való beutazáskor a személyes használatra szánt tárgyakat, mint például ruházatot, tisztálkodószereket, gyógyszereket, elektronikai eszközöket vámmentesen be lehet hozni. Ha olyan terméket hozol be, amely nem esik ebbe a kategóriába, azt a repülőn kapott formanyomtatványon be kell jelenteni, és a vonatkozó vámot meg kell fizetni. Az 1000 USD alatti tárgyak esetében a vám mértéke a tárgy értékének 12%-a, míg az 1000 USD és 3000 USD közötti értékű tárgyakra 20%-os vámot kell fizetni. A perui vámhatóság részletes információt ad a vámmentesen behozható személyes tárgyakról a honlapjukon.

Tilos régészeti lelőhelyeken talált és vett, valamint történelmi értékkel bíró tárgyaknak, továbbá állatoknak és növényeknek (még szárított formában sem) az adott perui állami szakhatóság engedélye nélküli kivitele az országból. A repülőtéren működik ugyanis egy eredeti műalkotásokat felismerő rendszer, amely ha a szükséges okmányok nélküli eredeti műalkotást talál az utasnál, akkor azt a perui hatóságok elkobozzák, illetve e szabály megsértője ellen eljárás indul. A mák behozatalát tiltják a perui törvények.

Fotóegyveleg

fotó by V. F.

Szeressük az állatokat! - Karesz fotója

Varga Gábor fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon