ÚTIKRITIKA.HU / Erdély / Temesvár






hirdetes

útikritikák


Erdély / Temesvár

Temesvárról diőhéjban|Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Odajutás| Szállás| Közlekedés| Vásárlás| Szórakozás| Közbiztonság&Kellemetlenségek| Egyéb hasznos információk| Látnivalók| Olvasmányos linkek| Fotóegyveleg

V. Gábor fotója

.

Ennek az aloldalnak a szerkesztése folyamatban van. Kérünk némi türelmet.

Temesvárról dióhéjban

Román neve: Timișoara (timisoárá)

Lakosság (2023-ban): közel 307,000 - ebből magyar kb. 15 ezer (a lakosság kb. 5 százaléka). Románia 3. legnagyobb városa.

1989-ben a romániai forradalom itt kezdődött!

London után Európában itt volt először elektromos utcai világítás (1884).

Havi nettó átlagfizetés (2023-ban): 280,000 HUF-nak megfelelő lej.

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. Nyáron a Piața Unirii (tér) a rengeteg teraszos étteremmel és kávézóval

2.

Nem tetszett

1. A sok galamb és az ürülékük annyi helyen, leglátványosabban a szobrokon

2.

Vélemények

A Dóm térre (Piața Unirii) érve leesik az állunk: impozáns és gigantikus négyzet, körben barokk és szecessziós házakkal, palotákkal, templomokkal. A Baroque nevű hely teraszáról figyeljük a jövés-menést, a sokvallású Temesváron a szerb és a román ortodox templomba, valamint a zsinagógához is erre vezet az út.

A környékbeli kis utcákat járjuk körbe. A fantasztikus házaknak se szeri, se száma. Színpompás barokk, klasszicista, szecessziós épületekben gyönyörködünk, teljes nyugalomban, mert autó errefelé, a viszonylag terebélyes belvárosban, nem jár. A teraszok egymást érik, bárhol lehet egy finom aperitifet inni. (2023) forrás



A Románia nyugati kapujának számító, több mint 300 ezer lakosú Temesvár az egyik legizgalmasabb úti cél a magyar határ közelében: a Habsburg-világ eleganciáját idéző utcák és terek, a szemet gyönyörködtető századfordulós építészet, a divatos kávézók és éttermek lenyűgözik a nagyvárosi kultúra szépsége iránt fogékony turistákat.
Budapest nyomában

A történelmi Magyarország nagyvárosai közül Temesvár emlékeztet a leginkább Budapestre, a barokk, az eklektikus és a szecessziós építészet keveredése, a széles sugárutakon zötyögő villamosok, a várost átszelő Béga folyó hídjai, de még az egyes városrészek elnevezései is (Józsefváros, Erzsébetváros, Ferencváros) óhatatlanul a magyar fővárost idézik fel. Temesvár a 19. század végén Magyarország legmodernebb vidéki városa volt, sőt néhány területen meg is előzte Budapestet. Itt vezették be először az utcai gázvilágítást (1857), majd később, egész Európában elsőként a villanyvilágítást (1884).

A Bánságot és a fővárosának számító Temesvárt 1716-ban szabadította fel a török uralom alól Savoyai Jenő osztrák hadvezér. A Mária Terézia által elrendelt betelepítéseknek és a hamar szárba szökkenő vállalkozásoknak köszönhetően Temesvár rövidesen a Habsburg Birodalom egyik legszínesebb és leggazdagabb városává vált, ahol németek mellett Európa legkülönbözőbb népei éltek együtt, franciáktól a szerbekig, olaszoktól a csehekig, románoktól a zsidókig. A Bánságot 1778-ig, Magyarországhoz történő visszacsatolásáig a Habsburgok sajátjuknak tekintették, és közvetlenül Bécsből irányították, kormányzója pedig kezdetben egy francia gróf, Claudius Florimond de Mercy volt. A nyugat-európai lakosság nagy része hamarosan a németekhez asszimilálódott, majd a 19. században a szabadelvű eszmékkel átszőtt, erős integráló erővel rendelkező magyar patriotizmus hódította meg a soknemzetiségű város lakosságát. Egy turista számára a valamikor jól elkülönülő nemzetiségek közül ma már csak a román és némileg – a lakosság kilenc százalékát kitevő – magyar érzékelhető, a többiek egykori jelenlétéről csak a templomok és zsinagógák tanúskodnak.
A legszabadabb város

Talán erős polgári kultúrájának és egykori sokszínűségének köszönhető, hogy Temesvár az egyik legtoleránsabb, legfelszabadultabb hangulatú város Romániában. Egyáltalán nem véletlen, hogy éppen ebben a városban robbant ki az 1989-es forradalom, és Temesvár volt Románia első olyan városa, amely felszabadult a Ceauşescu-diktatúra elnyomása alól. A város azóta, de különösen az elmúlt néhány évben külsőleg is óriási változásokon ment keresztül: a belváros utcáit – egy patinás városhoz illő módon – hagyományos macskakővel és elegáns gránitlapokkal fedték le, egymás után újulnak meg az emblematikus épületek, a vastag porréteg alól pedig szebbnél-szebb kincsek bukkannak elő. forrás

Odajutás

Temesvár közúton 313 kilométerre van Budapesttől. Megállás nélküli vezetést feltételezve az utazás időtartama 3 óra 30 perc. 284 kilométeren az autópálya kényelmét élvezhetjük.

Szállás

Közlekedés

A város nevezetességeinek felfedezése gyalogosan is jól megoldható.

Tömegközlekedés

A közlekedési szolgáltatások fő eszközei a trolik, a villamosok és a buszok.  A buszok és trolik nagy része új. A villamosok régi német modellek, de az utazási körülmények egészen megfelelőek.

A román tömegközlekedés egyik fő problémája a menetrend betartása. Ez alól Temesvár sem tesz kivételt. Néhány villamos- és autóbusz-állomáson digitális panelek találhatók, amelyek kiírják a várakozási időket, de ezek nem mindig pontosak. Az útvonaltervező online elérhető.

Kétféle jegy létezik, egy a három expressz vonalra (buszra), egy pedig a többi buszra, villamosra és trolira. Egy jegy ára 3 lej, illetve 1,5 lej körül mozog. Jegyeket lehet vásárolni a megállóknál vagy az újságos sajtóstandoknál. Vásárolhat bérleteket egy napra, egy hétre, két hétre vagy egy hónapra, egy, kettő vagy az összes vonalra.

Taxi

Temesváron taxiban nincs hiány. A város bármely pontja elérhető 15-50 lej közötti összegért. Ne bocsátkozzon alkudozásba a taxisofőrrel, hanem inkább ragaszkodjon a taxióra bekapcsolásához. Ha nem akar túlfizetni, kerülje az - úgymond - független taxikat, és hívjon fel egy helyi taxitársaságot (Tudo, Rádió, Temesvár, Autogenn, Fan vagy Prompt).

A városháza engedélyével rendelkező taxik jellegzetes, ovális, fekete matricája ott van a hátsó ülések ajtaján, míg a drágább, valószínűleg átverős (hiénás) taxik kocsi tetején csak a „Taxi” felirat olvasható, és nem látható bármely cég neve. Ezek a taxik kétszer drágábbak, pedig ezek is legálisak is.

Étkezés

Javasoljuk:

Restaurant Viniloteca: Ez a hely a hagyományos erdélyi konyha ételeit kínálja, beleértve a magyar specialitásokat is. A hely hangulatos és barátságos légkört teremt.

Restaurant Dinar: Ez a vendéglő ismert a kiváló ételeiről és a hagyományos erdélyi konyháról. Itt megtalálhatja a magyaros ízeket és a friss helyi hozzávalókat.

Casa Bunicii: Ez a hagyományos vendéglő igazi erdélyi ízeket kínál. Itt felfedezheti a magyar és a helyi erdélyi konyha egyedi ételeit.

A Győzelem terén egyébként a teljes 20. század a szemünk elé tárul. És itt van a Lloyd étterem, ahol kiéhezve megrendeljük az ebédünket. Házias konyha modern felhanggal, pazar környezet. Padlizsánkrémet eszünk házi cipókkal, pacallevest és zöldséges csorbát. Hibátlan minden. forrás

Vásárlás

Szórakozás

A Baroque kávéházban a Romániában divatos fresht rendeljük, és itt elképesztően jól is készítik: huszonhárom felsorolt alapanyagból kell hármat választani, és pár perc elteltével selymes állagú zöldség- vagy gyümölcskoktél érkezik (mi a narancs, répa, gyömbér kombóra voksolunk).

Sörözőből nekünk a miniatűr, kézműves söröket kínáló Bereta Brewing Co. és az óriási, tanksörben utazó Curtea Berarilor Timișoreana tetszik, borozni pedig Balkan Bistróba, illetve a Zai Après Caféba járunk. forrás

Az éjszakai élet a Szabadság-tér (Piața Libertății) tájékára és a Iulius Mall-ra koncentrálódik.

Közbiztonság&Kellemetlenségek

Egyéb hasznos információk

1. Tiszteletbeli konzul: Tamás Péter

Címe:Új Ezredév Református Központ (Centrul Reformat Noul Mileniu), Splaiul Morarilor 1/b szám, 300120 Temesvár, Románia

Telefonja: 00-40- 758-835-961; E-mail: peter.tamas@tbkonzul.com

Látnivalók

Várnegyed&Dóm-tér

Várnegyed (Cetate):
A Várnegyed Temesvár központi részén található, és egy nagyon hangulatos, régi városrész. A területen megtalálhatók a város történelmi emlékei, a középkori és barokk stílusú épületek, valamint számos étterem, kávézó és üzlet. A Várnegyed több fontos látnivalót tartalmaz, például a Katolikus Székesegyházat és a Szent György-templomot. A Várnegyed utcáin sétálva lehetősége van felfedezni a város gazdag történelmét és kultúráját.

Dóm tér (Piața Unirii):

A Dóm tér a Várnegyed központjában található, és a város egyik fő központi terének számít. A tér körül rengeteg impozáns épület található, köztük a Székesegyház (Domul Romano-Catolic), amely gyönyörű barokk épület, valamint a Ráköczi-emlékmű és az Unió-szobor. A Dóm téren gyakran rendeznek kulturális és városi eseményeket.

Püspöki székesegyház

(középkori Szent György-templom)

A Temesvári Püspöki Székesegyház, amely középkori időkből származik, valójában a Szent György-templom, amelyet az évszázadok során többször átépítettek és felújítottak. Az épület különleges történelmi és építészeti értékeket hordoz, és fontos része Temesvár kulturális örökségének. Itt van néhány fontos információ a Szent György-templomról:

Történelem: A Szent György-templomot az eredeti középkori templom alapján építették, majd később többször átépítették és kibővítették. Az épület a középkori város történelmi szempontból is jelentős, és hosszú időn keresztül a város védőszentjének, Szent Györgynek szentelték.

Stílus: Az épület a román stílustól a gótikus és barokk stílusokig számos építészeti stílus jegyeit hordozza. Ez az építészeti sokszínűség hozzájárul az épület vonzerejéhez és történelmi jelentőségéhez.

Különleges részek: Az épület egyik leglátványosabb része a tornya, amely impozáns és könnyen felismerhető jellegzetesség a város panorámájában. Az épület belső része is lenyűgöző, különösen a díszes oltár és a festett mennyezetek tekintetében.

Látogatás: A Szent György-templom a turisták számára is látogatható, és belépőt lehet vásárolni az épület megtekintéséhez. A látogatók lehetőséget kapnak arra, hogy felfedezzék az épület belső részét és élvezzék az építészeti részletek és műalkotások szépségét.


Elter Karcsi fotója

Unirii-tér

Hajdani Losonczy-tér

Egyesülés tér (Piața Unirii), a város legrégebbi tere - f.s. fotója

d. e. fotója

Ortodox katedrális


Elter Karcsi fotója

Bánáti Történeti múzeum

A Bánáti Történeti Múzeum (Muzeul Banatului) Temesvár egyik kiemelkedő múzeuma, amely a város és a környék történetét és kulturális örökségét mutatja be. A múzeum gazdag gyűjteménnyel rendelkezik, amely a régióból származó műtárgyakat és kiállításokat tartalmaz, és lehetőséget nyújt a látogatóknak, hogy jobban megismerjék Temesvár és a Bánát területét. Itt van néhány információ a Bánáti Történeti Múzeumról:

Gyűjtemény: A múzeum gyűjteményében találhatók régészeti leletek, művészeti alkotások, néprajzi tárgyak, és egyéb tárgyi emlékek, amelyek bemutatják a régió gazdag történelmét és kultúráját. A gyűjtemény régebbi és kortárs műtárgyakat egyaránt tartalmaz.

Kiállítások: A múzeum rendszeresen szervez ideiglenes kiállításokat, amelyek különböző témákat és művészi stílusokat fednek le. Ezek a kiállítások lehetőséget nyújtanak a látogatóknak arra, hogy különböző aspektusokon keresztül mélyebben megismerjék a Bánát történelmét és kultúráját.

Érdekes épület: A múzeumot egy gyönyörű, históriás épületben található, amely önmagában is érdemes lehet a látogatást. Az épület az 18. században épült, és a városi építészeti örökség részét képezi.

Oktatási programok: A múzeum gyakran szervez oktatási programokat, túrákat és rendezvényeket, amelyek célja, hogy a látogatók mélyebben megértsék a régiót és annak történelmét. Ezek a programok különösen iskolai csoportok és tanulók számára is hasznosak lehetnek.


Újváros

Az Újváros románul: "Cetatea Nouă") Temesvár egyik fontos városrésze, és a város történelmi központjában található. Az Újváros egyik része a város régebbi részeivel együtt hozzájárult ahhoz, hogy Temesvár Európa Kulturális Fővárosává válasszák 2021-ben. Itt van néhány információ az Újvárosról és annak jellegzetességeiről:

Történelem: Az Újváros a középkorban keletkezett és számos történelmi eseménynek volt a színtere. A városrész jelentőségét az adta, hogy a középkori várnegyed és a Duna folyó között helyezkedik el, és a város fejlődésének központjává vált. Az Újváros területén több fontos épület és történelmi emlék található.

Építészeti jellegzetességek: Az Újváros számos gyönyörű épületet és teret kínál, köztük a Victoriei teret (Victoriei Piața), ahol számos kávézó és étterem található. Az épületek között megtalálhatók a múzeumok, a Színésztemplom (Biserica Ursulinelor), az ortodox püspöki palota és más történelmi jelentőségű helyszínek.

Kulturális események: Az Újvárosban gyakran rendeznek kulturális eseményeket, fesztiválokat, koncerteket és kiállításokat. Ezek az események hozzájárulnak a város élénk kulturális életéhez, és lehetőséget nyújtanak a látogatóknak arra, hogy élvezzék a helyi művészetet és kultúrát.

Séta és pihenés: Az Újváros remek hely a sétákhoz és a pihenéshez. Az elrendezésének köszönhetően sok sétálóutcával és parkkal rendelkezik, így a látogatók szabadon sétálhatnak, kávézókban ülhetnek és élvezhetik a város hangulatát.

Az Újváros a Temesvári Várnegyeddel együtt azon részei Temesvárnak, amelyek gazdag történelmi, kulturális és építészeti örökséggel rendelkeznek. Érdemes időt szánni a terület felfedezésére, hogy megismerje a város és a Bánát régió kulturális gazdagságát és varázsát.

Szépművészeti múzeum

(Muzeul Național de Artă Timișoara)

Mindenképpen menjünk be. Mi a szürrealista román festő, Victor Brauner kiállítása mellett az állandó tárlatot is megnézzük, hogy a barokk palota minden szegletét bejárhassuk. Gyönyörűen felújított ékszerdoboz az épület, ahol marcona teremőrökkel is találkozhatunk, bár a zord magatartásuk ellenére a látogatásunk végén mosolyogva és segítőkészen búcsúznak tőlünk. forrás

Kommunista Fogyasztó Múzeum

A Temes folyó menti séta után pihenjetek meg a Rózsák parkjában majd a Kommunista Fogyasztó Múzeumban vegyetek részt egy időbeli utazásban. A kiállítótérben a kommunizmus idején épült lakótelepi lakást bútorokkal, használati tárgyakkal rendezték be, amely egy átlagos kommunizmus korszak lakás tartozékai voltak. Sok mindent felismertünk.😜 A bejáratnál egy tányér házi sütemény fogadta a vendégeket. 😇 A múzeum valójában egy kávézó söröző filozofálós hely. Az egyik terembe színészkedtek szóval tetszetős és hangulatos. (Csavargók fb)

Olvasmányos linkek

“Bátran nézünk bele a magyarság szemébe és kimondjuk: Temesvár a Kárpát-medence legvárosiasabb városa – Budapest kivételével, természetesen. … Na jó, Szeged talán hasonlít egy kicsit. Temesváron bérkaszárnyák vannak, sugárutak, villanegyedek. Egész Európában itt vezették be először az utcai villanyvilágítást 1884-ben. A temesváriak rettentő büszkék rá, hogy Károly Róbert alatt egy darabig itt volt a Magyar Királyság székvárosa. Temesvár munkásváros és polgárváros. Az volt a századfordulón is, amikor ide tervezték az ország második műegyetemét, csak hát jött a háború. És ha valakinek bizonyíték kell, nem ígéret: itt született Johnny Weissmüller (Tarzan) is… :)” forrás


Igazi olvasztótégely: közel harminc kulturális közösségnek ad otthont, a románokon, a magyarokon és a németeken kívül élnek itt szerbek, horvátok, olaszok, spanyolok, bolgárok, zsidók.

xxx

Első este, spiccesen ugyan, de a Szabadság térig (Piața Libertății) még elsétálunk, mert itt, a szomszédban tehetjük tiszteletünket Klapka György szülőházánál. (Piața Sfântul Gheorghe, 2) A szabadságharc legendás parancsnoka, a komáromi vár hőse, svájci bankár, parlamenti képviselő, a török Porta haditanácsadója kalandos életútja innen indult, édesapja Temesvár polgármestere volt.

Másnap reggel a feketét a Magyar Ház frissen felújított kávézójában (Bulevardul Revoluției din 1989, 8) rendeljük, és a hely nagyon jó döntésnek bizonyul. Egyrészt így a központ egyik árnyas sugárútján kóstolhatjuk meg a világhírű, temesvári születésű Illy Ferenc kávéját (aki azután Francesco Illy néven Triesztben alapította meg ma is prosperáló cégét)

xxx

A katedrális mögött csörgedezik a Béga folyó, amelyen hajójárat közlekedik. Szálljunk fel rá és menjünk párszor körbe a menetrend szerint. A Béga mentén parkokat, strandokat, éttermeket, kávézókat találunk, igazi, spontán fesztiválhangulat fogad.Ha ugyanott szállunk le a hajóról, ahol fel is szálltunk, akkor akár a Rivière étteremben, karnyújtásnyira a hullámzó Bégától, a teraszon meg is vacsorázhatunk.

forrás

Fotóegyveleg

Győzelem tér (Piata Victoriei) - f.s. fotója

n. d. fotója


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon