ÚTIKRITIKA.HU / Nagyszeben






hirdetes

útikritikák


Nagyszeben

Nagyszebenről dióhéjban| Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Odajutás| Szállásválasztás| Helyi közlekedés |Étkezés| Vásárlás| Szórakozás| Közbiztonság| Egyéb praktikus információk|Történelmi belváros|Evenagélikus székesegyház| Bruckenthal Múzeum|Astra falumúzeum| Más látnivalók |Nagyszeben története|Erdélyi szászok| Érdekességek| Fotóegyveleg

.

Főtér - Elter Karcsi fotója

Tartalom feltöltése folyamatban

Nagyszebenről dióhéjban

Jelentős erdélyi nagyváros, Brassótól kb. 130 kilométerrel északra található, az Erdélyi-medencében fekszik, a Fekete-erdő és a Kárpátok között.

Lakosság (2023-ban): 155,000

(románul: Sibiu, németül: Hermannstadt)

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. A háttérben a Kárpátok hóval fedett vonulatai

2. Az Astra falumúzeum szuper élménynek bizonyult. Kiválóan szervezett, alaposan karbantartott skanzen.

Nem tetszett

1. Az Astra falumúzeumot érdemtelenül hanyagolja a helyi turisztikai propaganda.

Vélemények

Ma Nagyszeben (Sibiu, Hermannstadt) híres utcáit, épületeit, Skanzenjét látogattuk meg.
Nagyszebent II. Géza magyar király alapította 1150 körül és szászokat telepített ide, így vált az erdélyi szászok legfontosabb településévé.

2004-ben UNESCO Világörökség részévé vált, 2007-ben pedig Európa Kulturális Fővárosa volt. 1867-1918 között az Osztrák Magyar Monarchia része, aztán csatolták Romániához. Várát három védő fallal védte, több őrtorony is létezett, melyeket általában céhek neve fémjelzett, (pl. Ácsok tornya, Haller torony) stb. A város egyik központi terén található a Tanács torony, a Polgármesteri hivatal, a katolikus Szentháromság templom, reneszánsz épülete, Samuel von Brukenthal palota és múzeum és a szecessziós építésű Luxemburg ház. Itt van még az 1902-ben épített Ortodox Székesegyház, a Hazugok hídja, és a szászok legnagyobb Evangélikus Székesegyháza, valamint a háztetőkön a “ Szebeni vigyázó szemek”. Skanzen is található 93 hektáron.
Csodálatos nap volt, tele látnivalókkal és jó sétaidővel. (s. m., 2023)

Odajutás

Budapestről Nagyszebenbe autóval kb. 800 km-t kell megtenni, és az utazás időtartama általában 8-9 óra között van, attól függően, hogy az útvonal melyik részén haladunk és az aktuális forgalmi helyzet is befolyásolhatja az utazás időtartamát.

Vonattal Budapestről Nagyszebenbe közvetlen járatok nincsenek, de lehetőség van átszállással is eljutni a városba. Általában az utazás időtartama átszállásokkal együtt kb. 10-12 óra, attól függően, hogy melyik vonatot választjuk és hogy hol történik az átszállás.

Szállásválasztás

Casa Luxemburg - Ez a kis panzió a történelmi belváros szívében található, és egyedi szobákat kínál a vendégeknek. A Casa Luxemburg egyik legnagyobb előnye, hogy a középkori városfalra és a távoli tájra néző kilátással rendelkezik.

Pensiunea Maria - Ez a hangulatos panzió a belvárostól kb. 10 perces sétára található, és egyedi szobákat kínál, amelyek klasszikus erdélyi stílusban vannak berendezve. A vendégek élvezhetik a kertben lévő teraszt, ahol finom reggelit és vacsorát is lehet fogyasztani.

Pensiunea Cardinal - Ez a panzió egy szépen felújított épületben található, amely a középkori városfal mellett helyezkedik el. A Pensiunea Cardinal szobái modern berendezéssel és ingyenes Wi-Fi-vel rendelkeznek, és a vendégek élvezhetik a kertben található grill területet.

Casa Timpului - Ez a kis panzió a történelmi belváros egyik hangulatos utcájában található, és egyedi szobákat kínál, amelyek stílusa a régi idők hangulatát idézi. A Casa Timpului közös konyhával és étkezővel rendelkezik, és a vendégek élvezhetik a kertben található teraszt is.

Helyi közlekedés

Nagyszebenben a tömegközlekedési lehetőségek korlátozottak, azonban vannak buszok és taxik, amelyekkel a városban és a környékén lehet közlekedni.

a. n. fotója

A buszjáratok nem túl gyakoriak, de a városközpontban található buszpályaudvarról elérhetők a környező városok és falvak.

Az egyik probléma a tömegközlekedéssel kapcsolatban az, hogy a járatok nem mindig pontosak, és gyakran előfordulnak késések. Emellett a buszok túlzsúfoltak lehetnek a csúcsidőszakokban, és az utazás elég kellemetlen lehet.

A parkolási lehetőségek Nagyszebenben változóak, a város központjában lehetőség van fizetős parkolásra, illetve az utcán történő parkolásra is. A parkolási díjak meglehetősen magasak lehetnek a városközpontban, de az elővárosi területeken és a külvárosokban olcsóbbak a parkolási lehetőségek.

Azonban a parkolás Nagyszebenben nehéz lehet, mivel a városközpontban a parkolóhelyek korlátozottak, és a helyek gyorsan elfogynak. Az autósoknak érdemes előre tervezniük és időben érkezniük, ha a városközpontban szeretnének parkolni, vagy érdemes olyan szálláshelyet választaniuk, amely rendelkezik parkolási lehetőséggel.

Étkezés

Néhány helyi ételspecialitás, amit mindenképp érdemes megkóstolni, a következők:

Paprikás krumpli (Ciorbă de cartofi cu afumătură) - Errefelé krumpliból, füstölt húsból és savanyú tejszínből készül. Az étel ízletes és laktató, és ideális hideg téli napokra.

Töltött káposzta (Sarmale) - Káposztalevelekből és darált húsból készül, és fűszerezik kaporral, pirospaprikával és más ízesítőkkel. A töltött káposzta Nagyszebenben a leggyakrabban karácsonykor és más ünnepnapokon fogyasztják.

Erdélyi marhapörkölt (Tochitura) - Ez egy hagyományos erdélyi étel, amely marhahúsból, kolbászból, hagymából és paprikából készül. Az étel laktató és ízletes, és általában rizs vagy kenyér kíséretében fogyasztják.

Rácponty (Crap la tigaie) - Ez a halétel egy különleges erdélyi specialitás, amely pontyból készül, és egyedi ízesítéssel készül. Általában paprikás paradicsomos szószban vagy tejfölös-tormás szószban fogyasztják.

Kézműves sajtok (Branza) - Nagyszebenben számos kézműves sajtkészítő található, akik különféle sajtokat készítenek kecske- vagy tehéntejből. Ezek a sajtok kiválóak lehetnek egy kis tízórai vagy vacsora kísérőjeként.

Vásárlás

Néhány piac, amit érdemes meglátogatni, a következők:

Nagy Piac (Piata Mare) - Ez a piac a történelmi belváros központjában található, és az egyik legnagyobb piac Nagyszebenben. A Nagy Piacon széles választékban találhatók friss gyümölcsök, zöldségek, húsok, halak, sajtok és egyéb élelmiszerek. A piac minden nap nyitva van, de vasárnap az árusok kevesebb terméket kínálnak.

Temesvári Piactér (Piata Cibin) - Ez a piactér a belváros keleti részén található, és számos kis árusító bódéval rendelkezik, ahol friss gyümölcsöket, zöldségeket és egyéb élelmiszereket lehet vásárolni. A piactér hétfőtől szombatig nyitva tart.

Török Piac (Piata Targu Ocna) - Ez a piac a város északkeleti részén található, és általában a helyiek körében népszerű. A Török Piacon számos termék kapható, mint például friss gyümölcsök, zöldségek, húsok, halak és egyéb élelmiszerek. A piac szerdától vasárnapig nyitva tart.

Termelői piac (Piata Produsului Local) - Ez a piac az Aradi utca és az Unirii tér sarkán található, és kizárólag helyi termelők által előállított élelmiszereket kínál. A piac árusai friss zöldségeket, gyümölcsöket, mézet, sajtokat, szörpöket és más helyi termékeket árulnak. A piac szombatonként tart nyitva.

Szuvenírbolt - a. n. fotója

Szórakozás

Club Diesel - Ez egy nagy és modern éjszakai klub, amely a belvárosban található. A Club Diesel rendszeresen tart partiakat és koncerteket, és az élő zene és a DJ-k által készített zenék széles választéka található.

SubForm - Ez egy underground bár, amely alternatív zenei stílusokat kínál. A SubForm a belváros déli részén található, és a helyiek és a turisták körében is nagyon népszerű.

S'Oliver Irish Pub - Ez egy hagyományos ír pub, amely a belvárosban található. A S'Oliver Irish Pubban élő zenei előadásokat tartanak, és széles választékban kínálnak sört és koktélokat.

Duet Cafe - Ez egy elegáns bár és étterem, amely a belvárosban található. A Duet Cafe széles választékban kínál étel- és italkülönlegességeket, és élő jazz zenét játszanak.

Vino e Sapori - Ez egy kis, hangulatos étterem a belvárosban, amely kiváló minőségű borokat és ízletes ételeket kínál. Az étteremben rendszeresen tartanak borkóstolókat és más kulturális programokat.

Közbiztonság

Zsebtolvajok: Nagyszebenben, mint bármely más turistalátványosságban, vannak zsebtolvajok, akik célba veszik a turistákat. Fontos, hogy figyeljenek a személyes tárgyaikra, például táskájukra, pénztárcájukra és mobiltelefonjukra, és ne hagyják őket őrizetlenül.

Autólopás: Nagyszebenben is előfordulhat autólopás, így érdemes gondoskodni a jármű biztonságáról, és zárt parkolóban parkolni, ha lehetséges.

Éjszakai élet: Nagyszebenben élénk éjszakai élet van, és néhány szórakozóhelyen előfordulhatnak olyan veszélyek, mint például a túlzott italozás, a kábítószer-felhasználás és a verekedések. Érdemes elővigyázatosnak lenni, és csak megbízható és jól ismert helyekre látogatni.

Egyéb praktikus információk

1. Nagyszebenben a turista információ iroda az alábbi címen található:

Sibiu Tourist Information Centre Piața Mare 10

Az iroda nyitvatartási ideje a következő:

Hétfőtől péntekig: 9:00-17:00
Szombaton: 10:00-16:00
Vasárnap: zárva

Az iroda dolgozói több nyelvet is beszélnek, így a turisták számos kérdésre választ kaphatnak a városról, programokról, szálláshelyekről és a környékbeli látványosságokról. Az iroda térképeket, prospektusokat és más hasznos információkat is nyújt a látogatóknak, hogy segítsenek nekik az utazásuk tervezésében és a város felfedezésében.

Történelmi belváros

Nagy tér (Piata Mare)

Sok turista itt kezdi el a város felffedezését. Már csak azért is, mert itt van a turista információs iroda.

Tényleg nagy, ráadásul szép is. Érdemes a tér egyik kávézójának teraszára kiülni és  nézelődni. Ez piactér volt már a 14. században is. Betelepített, dolgos szászok adtak-vettek itt. Bizony az akkori közélet része volt az is, hogy a helyi közönség jelenlétében kivégzéseket is hajtottak itt végre.

d. v. fotója

Itt van a Városháza, templomok és a Bruckental múzeum. A város néhán eminensének szobra látható itt, és egy érdekes szökőkút is. 

Kis tér

Nagyszebenben a Kis tér (románul: Piața Mică, németül: Kleiner Ring) egy gyönyörű, középkori hangulatot árasztó tér a városközpontban. A van olyan hangulatos, mint a Piața Mare (Nagy tér).

A Kis tér közepén található a Ferenc József-szökőkút, amelyet az Osztrák-Magyar Monarchia uralkodója, Ferenc József adományozott a városnak.

A tér körül számos étterem, kávézó, üzlet és szálloda található, amelyek a turisták és a helyiek kedvelt találkozóhelyei. A Kis tér különleges atmoszférája és történelmi jelentősége miatt az egyik leglátogatottabb helyszín a városban.

p. cs. fotója

Evenagélikus székesegyház

p. é. fotója

Ez Erdély legnagyobb evangélikus temploma. Az épületet a 14. században kezdték el építeni, majd többször is átépítették és kibővítették négy évszázad során. A székesegyház stílusa főként gótikus, de láthatók benne barokk és reneszánsz elemek is.

Az épület külső megjelenése nagyon impozáns, magas tornya és gazdag díszítése vonzza a figyelmet. Az épület belső térben is gyönyörű, a magas főhajó és az oldalhajók mennyezetének faragásai és kőfaragásai valódi mestermunkák. A székesegyház oltárát és orgonáját is érdemes megtekinteni, amelyek szintén gyönyörűek. Zsolnai cserépre is ráismerhetünk.

A 80 méter magas torony tetejébe - ha van erőnk és elszántságunk - akár fel is mehetünk. 198 lépcsőfok a kihívás.

Bruckenthal Múzeum

A Bruckenthal Múzeum egész Románia legjlentősebb múzeumai közé tartozik. A múzeumot 1817-ben Johann von Brukenthal gróf hozta létre, aki a város kormányzója volt.

A múzeum gyűjteménye több mint 300 ezer műtárgyat tartalmaz. A kiállítások három épületben találhatók, köztük a Bruckenthal-palotában, amely maga is egy remekmű, és 1788-ban épült barokk stílusban.

A múzeum legjelentősebb kiállításai közé tartoznak a művészeti gyűjtemények, amelyek között vannak nagy értékű festmények, szobrok és ékszerek. A múzeumban láthatók továbbá a régió történetével és kultúrájával kapcsolatos tárgyak és dokumentumok is.

.

b. g. fotói

Astra falumúzeum

Egyfajta skanzen. Európában az egyik legnagyobb falumúzeum. Akár 2-3 órát is ellehet itt tölteni. Egy-egy romániai régió falusi építkezési kultúráját jelentik meg. Van vagy 400 falusi ház s mind karakteresen másmilyen. Vízimalmok, kápolnák teszik még látványosabbá a helyet.

h. p. fotója

Van két étterem és egy-két kávézó a múzeum területén.

Felnőtteknek 35 lej (kb. 2700 HUF) a belépőjegy. Diákoknak csak p lej.

Más látnivalók

Luther templom

Nagyszebenben található a Luther templom (eredeti nevén: Az Üdvözítőnk Temploma), amely a város egyik legismertebb épülete és jelképe. A templomot a 14. században kezdték építeni, majd később átépítették és kibővítették. Az épület stílusa gótikus és barokk elemeket ötvöz, és a város egyik legjelentősebb műemléke.

A templomot gyakran látogatják turisták, akik megcsodálhatják a lenyűgöző belső tereket, a díszes oltárokat, a szép kőfaragásokat és a templom gazdag történelmi hagyományait. A templomhoz tartozik egy torony is, amelyről csodálatos kilátás nyílik a városra.

Elter Karcsi fotója

Ortodox székesegyház

Ez az ortodox székesegyház (románul: Catedrala Mitropolitană din Sibiu) az egyik legfontosabb ortodox templom az országban. A 20. század elején építettek neobizánci stílusban. Impozáns méreteivel, kupoláival és díszítései sokaságával vonzza a látogatók figyelmét.

Az ortodox székesegyház belső terében a hagyományos ortodox liturgiára jellemző díszítések, freskók, ikonok és faragások láthatók. A templom különlegessége, hogy a belső tér egészét mozaikkal borították, amelyek gyönyörű színekkel és részletgazdagsággal pompáznak.

A székesegyházhoz egy nagy park és virágkert is tartozik, ahol a látogatók sétálhatnak és piknikezhetnek a templom körül.

k. j. fotója

Nagyszeben története

Eerdélyi szász telepesek a 12. században kezdték betelepedve dominálni a várost. Egy erődítményt építették fel a környező területek védelmére.

A város nevét a Szeben folyó alapján kapta. A Szeben a várostól északnyugatra folyik.

A 14. században Nagyszeben gazdag és virágzó kereskedelmi központtá vált, amely a középkori Európában fontos szerepet játszott. A város egyre több lakóval bővült, és a városi élet virágzott, miközben az  erődítményeket is tovább építették.

Az 1500-as évek elején az erdélyi szászok hitvitába keveredtek az egyházzal, ami fokozatosan befolyásolta Nagyszeben gazdasági és politikai stabilitását. Az 1700-as években Nagyszeben és a környező területek hozzávetőlegesen 140 évig része voltak az Osztrák Császárságnak, majd a MOnarcihának. 1918-ban Romániához csatolták.

A második világháború után Nagyszeben és az erdélyi szászok sorsa rosszra fordult. A kommunista diktatúra idején sok erdélyi szászt kitelepítettek, és a város jelentős kulturális és gazdasági veszteségeket szenvedett. Az 1989-es forradalom után azonban Nagyszeben újra virágzásnak indult, és ma gazdag kulturális örökséggel rendelkezik.

Erdélyi szászok

Az erdélyi szászok a középkorban települtek le Erdélyben, amikor a magyar királyok német telepeseket hívtak az országba, hogy segítsék a terület fejlódését és védelmét. Az erdélyi szászok a német nyelv és kultúra hordozói voltak Erdélyben, és hosszú időn keresztül fontos szerepet játszottak a terület gazdasági, kulturális és politikai életében.

Az erdélyi szászoknak saját nyelvjárása volt. Ez a nyelv az alnémet (niederdeutsch) dialektusokból alakult ki, amelyet a szászok az otthoni tartományaikból hoztak magukkal.

Az 1940-es és 1950-es években az erdélyi szászokat kitelepítették Romániából, és az elkövetkező évtizedekben további kitelepítések következtek. Ennek eredményeként az erdélyi szászok száma jelentősen csökkent. A kitelepítések hatására az erdélyi szászok száma 1956-ra mintegy 200 ezerre csökkent, míg a 2011-es népszámlálás szerint mindössze kb. 4 000 erdélyi szász volt Romániában.

Az erdélyi szászok száma azóta is tovább csökkent, mivel sokan elhagyták Erdélyt és Romániát az elmúlt évtizedekben. (Lényegében automatikusan német állampogárságot kaphattak.) Azonban az erdélyi szászok kultúrája és öröksége még mindig él Erdélyben, és az erdélyi szászok fontos szereplői maradtak a terület kulturális és gazdasági életének.

Érdekességek

1. Nagyszeben híres édessége az "oroșenii", ami kis cseresznyés sütemény, amelyet hagyományosan a városban készítenek. Az "oroșenii" az egész országban népszerűségnek örvend és nagyszerű ajándék azoknak, akik szeretik az édességeket.

2. A városban található Hazudozók Hídja amely egy híres és - a legenda szerint - szerencsét hozó műemlék. A hídról azt tartják, hogy aki átmegy rajta, annak családi boldogságban lesz része. A hozam jelentőségéhez képest nem egy nehéz feladat a turista számára.

Fotóegyveleg

R. Gyuri fotója

p. v. fotója

a. n. fotói

p. cs. fotói


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon