.
sz. k. fotója
Tetszett:
Meseszép naplementék a tengerparton.
Élénk éjszakai élet és hangulatos bárok.
Kiváló szörflehetőségek kezdőknek is.
Megfizethető kifőzdék változatos kínálattal.
Barátságos helyiek és nyugodt hangulat.
Rengeteg butik és helyi kézműves piac.
Nem tetszett:
Zsúfoltság és turisták tömege.
Túl sok utcai árus néha tolakodó stílusban.
A strand helyenként szemetes.
Túlzottan turistaközpontú hangulat, kevés autentikus élmény.
Éjszakai zajos utcák, ha közel van a szállás.
Magas árak a helyi szolgáltatások minőségéhez képest.
Hangulatos hely, tipikus tengerparti város, sok üzlet, olcsó masszázs, éttermek. Több alkalommal több napot töltöttünk Kután, a végén már jól ismertük, körbesétáltuk, érdekes utcák vannak.
5 szállásunk volt, egyet leszámítva mind medencés (egyiknél nem volt csak ivóvíz, 2 másiknál pedig csak egy kis üveggel adtak, kettőnél még volt forró víz is kávéhoz, fürdéshez persze mindenhol) és igyekeztünk masszázsra is minél többször eljutni különböző szalonokba.
A tenger langyos, nem voltak nagy hullámok, élvezhető, egy helyet találtunk, ahol a homokba árnyékba tudtunk feküdni, anélkül hogy zavarnánk bárkit, vagy ők minket.
Nem kell luxus tengerpartra gondolni, szép éttermek nincsenek a parton, leginkább üdítőt, sört, nasit lehet rendelni a műanyag székes asztalokhoz, a napágy pedig nem túl olcsó. Mikor Gili után mentünk vissza, már szeles volt az idő és hullámos, így akkor inkább medencéztünk.
Seminyak beachig végig lehet sétálni a parton (ami teli van árussal és kajáldával) és az azzal párhuzamos főúton, ahol éttermek és boltok vannak. A másik irányba is hosszan lehet gyalogolni kiépített úton.
Érdemes megnézni a Beachwalk plázát, itt a szupermarketben be is lehet vásárolni, és wc is van.
Ha este arra járunk, a Bali bomb memorial megér egy fotót, de kihagyható.
A Kuta tér a központ, sok üzlet, étterem. Van némi zenés esemény, egy-egy buli, de Kuta nem annyira parti város. (2024)
Bali nagyon biztonságos hely, nem véletlenül választják a solo traveller csajok is bátran. A helyiek valahogy azonnal kivívják az ember bizalmát, jóindulatú őszinte mosolyuk csupa jót ígér. Kutában pár napot töltöttem csak, de a tengerpartra többször lesétáltam, ha tudsz és szeretsz szörfözni, akkor ez a rész egy paradicsom neked, ha viszont úszni szeretnél, el kell hogy keserítselek, mert konkrétan tilos a legtöbb helyen úszási szándékkal bemerészkedni a vízbe. Gyorsan megérted, hogy miért, ha meglátod a hatalmas és erős hullámokat. Minden esetre a parton sok bár és kiülős hely van illetve a naplemente is gyönyörű. (2022) forrás
Sokkal inkább turistaorientált mint a többi hely a szigeten. Luxushotelek és plázák vannak a part mentén. Az óceán hullámzása itt volt a leglátványosabb, tobb 100 méter széles hullámok csaptak össze dominóként.
Nagyon szerettük csak bámulni, miközben kortyoltuk a kókuszlevet. (2024)
Bali egyik legnépszerűbb célpontja Kuta, amely szörfösök és üdülni vágyók paradicsoma, ahol szinte minden sarkon található egy Starbucks, akár csak London belvárosában. A tengerpart közelében luxushotelek sora várja a vendégeket, amelyek minden kényelmet biztosítanak: bevásárlóközpontok, exkluzív éttermek, spa szalonok, privát napozóágyak – és szinte már csak a privát tenger hiányzik. Az újabb szállodák építése folyamatos, így a jövőben még több luxus várható.
A partról nézve Kuta egy hosszú, csillogó üvegablakokból álló városrész képét nyújtja. Az utóbbi évek rohamos fejlődése következtében Kuta egybeépült a szomszédos Legiannal és Seminyakkal, így létrehozva egy több kilométer hosszú üdülőövezetet a fővárostól délre. A parttól távolabb eső, nyüzsgő városi utcákból induló szűk sikátorokban olcsóbb szállásokat is találni, amelyek a hátizsákos turistáknak és szörfösöknek nyújtanak alternatívát. Bár a szobák ára sokszor nem tükrözi a minőséget, a túlkínálat miatt könnyen lehet alkudni, és akár az eredeti ár 60%-áért is ki lehet bérelni őket – bár néha még ez is túlzásnak tűnik.
2024-es frissítés:
Kutát továbbra is gyakran emlegetik "az ausztrálok Mallorcájaként," és a város nyugatias jellege az elmúlt években még inkább erősödött. A bevásárlóutcák és az éttermek túlnyomó többsége már modern, nyugatias stílusú, míg a hagyományos kifőzdék és strandárusok száma tovább csökkent. A modernizáció magasabb színvonalat hozott, de az árak is megugrottak. Azonban még mindig találni olyan éttermeket, ahol két fő egy többfogásos vacsorát körülbelül 10-12 eurónak megfelelő összegért (kb. 4000-4500 forint) elfogyaszthat. A hátizsákos turisták számára továbbra is elérhetők olcsóbb ételek és vegyesboltok.
A robogóbérlés napi ára most már inkább 4-5 euró körül mozog (kb. 1600-1800 forint), és a közlekedési dugók továbbra is jellemzőek Kutában. Bár autót bérelni sofőr nélkül nem ajánlott a sziget balesetveszélyes közlekedése miatt, a robogóval még mindig lehet lavírozni a forgalomban. Az útviszonyok változatlanok: például az Ubudba vezető kb. 65 kilométeres út a forgalmi helyzetek miatt két órát is igénybe vehet. Ráadásul a közúti ellenőrzések során a helyi rendőrök nemzetközi jogosítványt követelnek, ezért érdemes ezt előre beszerezni.
Az alkohol Balin továbbra is drága: a sör ára jelentősen megemelkedett, a bor pedig továbbra is luxuscikknek számít, és helyi viszonyokhoz képest rendkívül magas az ára. A pénzváltásnál különösen figyelni kell: bár a kisebb pénzváltóknál gyakran jobb a kurzus, előfordulhatnak átverések, ezért mindig alaposan ellenőrizzük az összeget.
Kuta hangulata vegyes benyomásokat kelt: a modernizáció sokaknak tetszik, de vannak, akik szerint a város túl stresszes, tele van dugókkal, a levegőt a kipufogógáz szennyezi, és a strandok helyenként szemetesek. Érdemes mérlegelni, hogy kinek mi fontosabb – a nyüzsgés és az éjszakai élet vagy a nyugalom és a természetközeliség.
(Roro)
"Igazi szörfös paradicsom. Hosszan elnyúló szabad stand, hatalmas hullámokkal. Ez az óceánszakasz nem kifejezetten alkalmas úszásra, mert a hullámoknak nagyon erős a sodrása. Itt inkább csak élvezze mindenki az óceánban való ugrálást. Kuta óceánpartja nagyon alkalmas egy feledhetetlen naplemente megcsodálására. A végtelenbe nyúló óceán mögött lebukó nap látványa még ezt a nyüzsgő partot is békéssé teszi. Kutára nagyon sok indonéz jár át, más szigetekről. Nem szabad meglepődni, ha egyszer csak odalépnek melléd, és fényképet szeretnének készíteni veled. Balin van a legtöbb turista, a többi szigeten elvétve fordulnak elő, ezért szeretnek főleg európaiakkal fotózkodni. Kután nagyon sok a szórakozóhely, disco, bár és étterem. Egy estét megéri itt tölteni." (Sz-P Orsi)
Kuta, ahol pár napot eltöltöttünk, valóságos kultúrsokk volt Jáva után. Bali 5 millió lakosa, Denpasar és környékének zsúfoltsága motorosokkal, autókkal és turistákkal olyan káoszt hozott, amit nehéz volt elsőre megemészteni. Ráadásul sikerült a turista negyed közepébe foglalni szállást, így az első benyomásunk a szigetről a félmeztelen, elefántmintás nadrágban ténfergő, részeg turisták lehangoló látványa volt. Zaj, tömeg, nyüzsgés – az egész szinte lecsapta a hangulatunkat.
Jáva nyugalma és a helyiek kedvessége itt nyomokban sem volt fellelhető. De mivel már előre kifizettünk három éjszakát, próbáltuk a legjobbat kihozni belőle. Kuta homokos partja kilométereken át húzódik a város mellett, és ha elég kitartóak vagyunk, találhatunk kevésbé zsúfolt részeket is – de ne számítsunk könnyű menetre.
Estére a város teljesen más arcát mutatja. Az ajándékboltok és butikok helyét átveszik a szórakozóhelyek: hangulatos bárok, reggie chill, rock kocsmák vagy techno partik – itt minden megtalálható. Ez a nyüzsgés igazi bulihelyszínné változtatja Kutát, de csak akkor élvezhető, ha bírjuk a tömeget és a zajt.
Tetszett:
A Kuta Beach-en szörftanulókkal teli hullámok között gyakorolni...
A Poppies Lane sikátoraiban helyi warungokban nasi gorenget enni...
A Waterbom parkban egész nap csúszdázni a trópusi növények között...
A Beachwalk Mall tetőteraszán koktélozva nézni a naplementét...
A part menti masszázsszalonokban olcsó balinéz masszázst élvezni...Nem tetszett:
A Legian Street részeg ausztrál turistái és hangos bárai...
A strandokon az agresszív árusok folyamatos "masszázs-fonás-tetkó" kántálása...
A motorosok között életveszélyes gyalogos közlekedés...
A szemeteszsákokkal teli sikátorok bűze és patkányai...
Az éjszakai klubok környékén a drogdílerek zaklatása...
Kuta szálláskínálata rendkívül széles, főként az olcsóbb és középkategóriás szállodákra összpontosít, de az utóbbi években számos 4 csillagos hotel is megjelent. Az árak gyakran alkuképesek. Manapság Kuta Bali egyik legversenyképesebb szállodai régiója, ahol sok 3 csillagos szálloda kedvezményeket kínál, és a többi kategóriába tartozó hotelek is csökkentették áraikat. Számos új szálloda épült vagy épül a Tuban Beach és a Kuta Square utca között. Minél közelebb van egy hotel a Kuta Square utcához, annál távolabb található a Kuta strandtól. Több 3-4 csillagos szálloda is szűk utcákban helyezkedik el, és általában korlátozott parkolóhellyel rendelkeznek. Előzetes foglalás általában nem szükséges még a főszezonban sem, kivéve ha egy konkrét szállodában szeretnél garantáltan megszállni, mivel a kínálat nagyobb, mint a kereslet.
Kutából bárhová megy a turista kirándulni a szigetre, meg kell küzdenie a környező közlekedési csomópontok szörnyű dugóival. Olcsón lehet bérelni mopedet (kb ezer forint egy napra). Az üzemanyag röhejesen olcsó. A mopedekkel ki lehet cselezni a közlekedési dugókat. De annak, aki nem szokott így közlekedni, nem ajánlott. Rengeteg taxi és iránytaxi közlekedik az utakon, maguk is hozzájárulva a folytonos dugókhoz.
Nincsenek járdák. Ami van, ott meg jobb ha az orrod elé figyelsz, mert egyrészt olyan keskeny és hepehupás, hogy nagyon kell vigyázni hogy a bokádat ki ne törd, másrészt meg ugye lépten-nyomon canang sari-ba botlasz, amire meg nem túl szerencsés rálépni. Ugyanis a helyiek a járdákra, kapualjakba, lépcsőfeljárók elé is előszeretettel helyezik el a kis áldozataikat, amikre ha rálépsz utolér az istenek haragja.
Nagyon kell figyelned a forgalomra, simán elsodorhatnak a robogósok, vagy az autók akik a legkeskenyebb, leglehetetlenebb utakra is bemerészkednek. (2022) forrás
Kuta a tengerpart mentén húzódik az egész repülőtértől egészen Legianig, és a strandokról kis sikátorok vezetnek a sűrűn lakott szállásövezetbe. A közlekedési dugók elkerülése érdekében a legjobb, ha a kisebb sikátorokon gyalogosan közlekedsz, és hosszabb utakhoz meteres taxit vagy bérelt robogót használsz.
AutóvalKuta központjában a forgalmi dugók állandóak, különösen esőben. Érdemes az autót a központ közelében parkolni, és gyalogosan folytatni az utat. A központ csak 1,5 km hosszú és 500 méter széles, de a forgalom miatt akár 30 percet is igénybe vehet, hogy ezt a rövid távolságot megtegyük.
Kijelölt parkolóhelyek találhatók Kuta központjában (kb. 5000 IDR korlátlan időre), például egy nagy parkoló a Jalan Legianon, a Poppies II közelében. A Jalan Pantai Kuta mellett is vannak parkolóhelyek, de ezek gyakran zsúfoltak.
Autóbérlő céget könnyen találhatsz, különösen a Poppies I és Poppies II környékén. Egy kis méretű bérautó napi bérleti díja kb. 140,000 IDR, harmadik fél biztosítással. Teljes körű biztosításért további 100,000 IDR körüli összeget kell fizetni.
Shuttle busszalA Kura Kura Bus nevű helyi shuttle buszszolgáltatás naponta 8:30 és 22:00 között közlekedik. Árak:
Kuta, Legian, Seminyak: 20,000 IDR
Jimbaran, Sanur: 40,000 IDR
Nusa Dua: 50,000 IDR
Ubud: 80,000 IDRTaxival
Méteres taxik (taksi berargo) elérhetők Kuta utcáin, olcsó és megbízható közlekedési mód, különösen éjszaka. Kerüld azokat a sofőröket, akik nem hajlandók bekapcsolni a taxiórát. A legismertebb és legmegbízhatóbb cégek a Bluebird és a Bali Taxi. Légy óvatos, mert néhány sofőr szándékosan Bluebirdre hasonlító megjelenésű taxikkal próbál megtéveszteni.
A taxi használatakor előre tisztázd a sofőrrel az úticélt és győződj meg róla, hogy használja a taxiórát. Az út végén az órán megjelenő összeget fizesd ki, plusz a díjfizetős útszakaszok és parkolási díjak költségét, amelyek az utast terhelik. Érdemes kisebb címleteket tartani magadnál, mert a sofőrök nem mindig adnak vissza nagy címletekből.
RobogóvalKalandvágyók kipróbálhatják a helyi motoros taxikat, az úgynevezett ojekeket, amelyek gyors és olcsó lehetőséget kínálnak. Az árak fixek és biztosítást is tartalmaznak, ha applikációval, például Go-Jekkel foglalod.
Robogót is bérelhetsz, napi díjuk 60,000-70,000 IDR, egyhetes bérlésnél pedig 45,000-50,000 IDR. A sisak használata kötelező és a saját biztonságod érdekében is ajánlott. A közlekedés kaotikus és veszélyes lehet, ezért kezdőknek alaposan meg kell fontolniuk a bérlést.
KerékpárralBár Bali több területén már nehéz kerékpárt bérelni, Sanurban még van néhány lehetőség. A Bali Bike Hire például igény esetén házhoz is szállítja a kerékpárokat.
GyalogKuta gyalogosan is kényelmesen felfedezhető, mivel a járdák állapota javult, és az utcai árusok is jelentősen visszaszorultak. A Kuta strand mentén hosszú sétány húzódik, ahol szinte alig találkozhatsz árusokkal. A forgalmasabb utak mentén őrök segítenek az átkelésben, de a keskeny utcákban a gyalogosoknak meg kell osztozniuk az úttesten a motorosokkal. Ez nem különösebben veszélyes, de állandó figyelmet igényel.
Vannak gyorséttermek, pizzériák és indonéz konyhás éttermek egyaránt. Van néhány elég jó étterem Kutában. Kuta sétányán egyre több a modern, kulturált étterem, kávézó. Fennáll a veszély, hogy a hagyományos utcai mozgó kifőzdék, boltok eltűnnek, és így elveszik a Bali-karakter. Az árakhoz támpontként: a Bamboo Corner nevű étteremben egy többfogásos vacsora két főnek kb. 3500 forintnak megfelelő helyi pénzből megúszható. Kuta olyasmi az ausztrál fiataloknak, mint az európai kortársaiknak Mallorca vagy Ibiza: bulihely.
Itt mindenféle nemzetközi és helyi ételt megtalálhatunk. Az éttermek általában nagyon olcsók vagy középkategóriás árakat kínálnak. Exkluzív éttermek ritkák, de akad néhány gyöngyszem. Ha luxusétkezésre vágyunk, érdemes 15 perccel feljebb menni az úton Seminyak irányába.
Halal éttermek megtalálhatók a Jalan Raya Kediri környékén. Nagyobb láncéttermek, mint a Pizza Hut, a McDonald's és a Kentucky Fried Chicken, szintén halal tanúsítvánnyal rendelkeznek, és könnyen elérhetők a strand közelében.
Éjszaka sem áll meg az élet Kután, 2024-ben is – a város rengeteg diszkót és szórakozóhelyet kínál, ahol a szörfösök és turisták kiengedhetik a napi feszültséget. Bár nem vagyok nagy partiarc, ha már itt voltam, nem hagyhattam ki a bulit. Nagyon érdekes volt látni, ahogy a turisták összekeverednek a helyiekkel, különösen a balinéz lányokkal, akik sokkal lazábbak és magabiztosabbak, mint a muszlim kultúrából érkező társaik. Rövid, testhezálló ruhákban próbáltak ismerkedni, és láthatóan nem szégyenlősek, ha flörtről van szó.
A buli forgatagában volt minden, amit csak el lehet képzelni: a szokásos, nagydarab, napégett brit turisták ugráltak részegen; a helyi fiatalok időnként „kínálgatták” a turistákat, ha érted, mire gondolok; a baráti társaságok hangosan nevetve és táncolva uralták a színpadot; az indiai vendégek, mint mindig, láthatóan imádták a táncot; és persze nem hiányoztak azok a turisták sem, akik kellemesen spicces hangulatban megpróbálták „meghódítani” a táncrudat.
A helyi éjszakai élet kaotikus, színes és zajos, és bár nem mindenkinek való, aki kíváncsi a Kuta egyedülálló hangulatára, az biztosan talál valamit, ami megragadja. Ha másért nem, már csak a látványért is érdemes belesni egy éjszakai partiba.
Kuta tele van boltokkal, ajándéküzletekkel és van néhány üzletközpont is, sőt két bevásárlóközpont is. Sok boltban ugyanazon modelleket árulják. A kereskedők annyira nyomulósak, mint a török Riviérán. A pénzváltóknál ébernek kell lenni, mert némelyikük megpróbál simliskedni.
Nem ihatsz csapvizet, de még fogat mosni vagy gyümölcsöt mosni sem ajánlott, szóval mindenképpen készülj fel arra, hogy kartonszámra ásványvizet kell vásárolnd, hacsak nincs szűrt víz a szállásodon.
A nyugati stílusú nagy bevásárlóközpontok nem tipikusak Bali vásárlási élményére, de a sziget legjobbjai a Kuta környékén találhatók.
Mal Bali Galleria: Jl Bypass Ngurah Rai (a hatalmas Simpang Siur körforgalom mellett). Itt számos ismert márkabolt, egy ételudvar, a Planet Hollywood, és egy kiváló mozi található. Van egy nagy vámmentes bevásárlóközpont, amely elsősorban japán, koreai és tajvani turisták számára van kialakítva. Luxus termékeket lehet itt vásárolni vámmentesen, amelyeket a repülőtéri távozáskor kapunk meg.
Beachwalk Shopping Centre: Beach Road, a Popies 2 végénél. 2013-ban nyílt, kellemes környezetet kínál a tengerre néző kilátással és sok zöldterülettel. A felső szinten (a Burger King mellett) egy háromtermes mozi található, köztük egy Premier (VIP szoba), ami remek ár-érték arányt kínál.
Discovery Shopping Mall: Jl Kartika Plaza Tuban városrészében, szemben a Waterbom Parkkal. Egy nagy nyugati stílusú bevásárlóközpont számos nemzetközi márkával az alsó és földszinti szinteken, például Guess, Marks and Spencers, Sogo és Top Shop. A második szinten a Centro áruház foglal helyet, a harmadik szinten pedig több kávézó és egy nagy elektronikai bolt található. A földszinti vízparti kávézók kiváló óceáni kilátást nyújtanak.
Lippo Mall: Kétszintes bevásárlóközpont, amelyben egy hipermarket és a Cinemaxx Theatre található az alagsorban.
Kuta strandjai: A valóság, ami nem mindig képeslapra illik
Kuta strandjait gyakran a Bali-látogatók kiindulópontjaként emlegetik, de ha az "idilli" tengerparti élmény a célod, készülj fel vegyes benyomásokra.
A homokos part hosszú és széles, ami elsőre ígéretes, de a részletekben ott lapulnak a kihívások.
A strand sok helyen szemetes, különösen a zsúfoltabb szakaszokon. A hullámokkal sajnos gyakran érkezik műanyag és más hulladék, ami ront az élményen.
Ha szörfözni szeretnél, Kuta hullámai tökéletesek a kezdők számára, és számos szörfiskola áll rendelkezésre.
A parton szörfdeszka-kölcsönzők és szörfinstruktorok hada vár, de alkudni kötelező – az árak elsőre mindig magasak.
Napágyat és napernyőt bérelhetsz, de készülj arra, hogy a bérleti díjak jelentősen eltérhetnek egymástól. Átlagosan 100–150 ezer IDR (6-9 EUR) egy napra.
A naplemente a strand legnagyobb vonzereje: a látvány gyönyörű, ha el tudod kerülni a tömeget. Tipp: érkezz korán, hogy találj egy jó helyet a parton.
Kerüld el a part közvetlen közelében található bárokat és standokat, mivel ezek gyakran túlárazottak és a minőség is kérdéses lehet.
Az utcai árusok gyakran lepik meg a turistákat – ne érezd magad kellemetlenül, ha nemet mondasz. Egy mosoly sokat segít.
Ha nyugalomra vágysz, menj el a strand délebbi szakaszára, közelebb Tubanhoz, vagy északabbra, Legian irányába.
A strand napközben gyakran zsúfolt, főleg hétvégén és az ünnepi időszakokban. Ha csendesebb élményre vágysz, próbálkozz a reggeli órákban.
A homokforró, így mindenképp vigyél magaddal papucsot vagy strandcipőt, különben könnyen kellemetlen pillanatokban lehet részed.
Figyelj a piros zászlókra: ezek azt jelzik, hogy az adott szakaszon erős az áramlás, és veszélyes lehet a fürdőzés.
A strand közelében található nyilvános mosdók és zuhanyzók általában fizetősek, és a tisztaságuk nem mindig megfelelő. Érdemes saját törölközőt és fertőtlenítőt vinni.
Ha ételt vagy italt szeretnél a strandra vinni, előre vásárolj a közeli vegyesboltokban, így elkerülheted a part menti standok túlárazott termékeit.
Naptej, kalap és napszemüveg elengedhetetlen, mivel a nap Bali ezen részén kíméletlenül tűz.
Kuta strandja nem a paradicsomi magányról szól, de ha felkészülsz a tömegre és a városi atmoszférára, élvezheted a hely energiáját – főleg szörfözés vagy naplementenézés közben.
Tipp: Ha a nyugalom és a kristálytiszta víz a cél, érdemes továbbmenni a Gili-szigetek vagy a Nusa-szigetek irányába. Kutában a városi élet zajlik, és ez a parton is tükröződik.
Lengén vagy burkoltan - Varga Gábor fotója
A kötelező programnak tekinthető Ubud kb. 65 kilométerre van Kutától, de a közlekedési dugók miatt legalább 2 órás utazásra kell kalkulálni.
"Azzal szórakoztunk az első két nap, hogy felfedezzük Kuta-t, ami arról híres Balin, hogy a világ minden tájáról érkeznek ide szörfösök. Van egy halom turista (főleg kigyúrt testű szőke ausztrál szörfösök), millió szuvenír bolt, este nagy bulik, beach hangulat. Végigsétáltunk a Legian street-en (központi utca) egészen a központig, majd visszafelé már a tengerparton jöttünk. Atya ég mekkora partra vetett medúzákat láttunk! Gyermekfej nagyságúak... Hát ha egy ilyen szembe jönne a vízben, tuti ki tudna nyírni. :)
Kuta ici-pici utcákból áll, gyakran járda sincsen. Erős szmogot érezni a levegőben, amit a melletted másodpercenkét elhúzó 10 robogós okoz. Baromi félelmetes az egész, bár mi már csak röhögünk rajra, hogy "ilyen nincs!". Totál káosz. Nincsen trafi, nincsen szondázás... mindenki azt csinál amit akar. A helyiek azt szokták, hogy családostul ülnek fel egy robogóra (papa, mama, mama egyik karjában újszülött, és lóg valahol rajtuk még egy nagyobbacska gyerek is). Bukósisak nuku, de az SMS-t azt írják, mikor éppen nem kell kanyarodni. :)
Millió bolt, de turistát alig láttam bennük, szóval nem értem miből élnek meg. Alkudozni tuti lehet. :) Árulnak szappant, teát/kávét, üvegbetétes tálakat, ruhát, hamis Rolex órát, fából faragott hatalmas műbránereket (végén sörnyitó) ... etc. Percenként szólítanak le, akarsz-e masszázst, manikűrt, transzportot (robogóval elvisz pénzért bárhová) ... stb. A helyiek picik, sötétek (bőrszín), picit vágott szeműek, többségük beszél angolul, kedvesek, segítőkészek. Volt egy csávó, aki miután segített belőni a térképen, hogy hol is vagyunk, megpróbált szájon csókolni. Na ő túl kedves volt... :)
Egyébként hatalmas nagy arcok vannak, ti is spannolnátok velük, egyszerűen nem lehet megállni röhögés nélkül mikor egyik-másik ilyen figurába belebotlasz. Nagy a szövegük, meg az egész kisugárzásuk egy poén. De itt ez a feeling. Szörfös élet, sunshine, drog, szabályok sehol, mindenki happy és kicsit buta, buli van, barátkozás ezerrel. (2011)" forrás
"Taxival lehet bemenni Kutába. A hiénák 15 USD áron visznek be, de a hivatalos, taxiórás verzió csak 2,5 USD. Van egy kis különbség. Alapvetően egész Kuta a pénzről szól. Zsíros amerikai turisták hömpölyögnek félmeztelenül az utcákon, szórva a pénzt, ami megbolondítja a helyi lakosságot és az indonéz árak sokszorosát tartja reálisnak. Robogók és motorok ezrei száguldoznak az utcán, van McDolands, Wendy's, KFC, meg minden, ami nem ide való. Mondjuk én nem bánom, mert ugyan a Meki általában drágának számít Indonéziában, a kutai árak annyira csillagászatiak, hogy a Meki lett a megfizethető számomra. Nevetséges, hogy az az összeg, amiből Jogjában hárman ettünk-ittunk, itt max egy italra elég. Van bevásárlóközpont, éjszakai fények és minden luxusmárka beszerezhető a főutcán. Mindent a turisták igényeihez szabva. Elszakad a papucsod a shoppingolás közben? Semmi baj! Irány a papucsautomata!
A strandon is sokan vannak, de azért nem Agárd szabadstrand szinten. A víz elég hideg, viszont a szörfösök élvezhetik az óriási hullámokat. Részemről a jelképes lábmártogatást adtam elő strandolás címszóval (és kicsit nosztalgikusan gondoltam vissza Tahitire, meg a 36 fokos tengervízre). A homokban ülve pár percenként kell elhessegetni a karkötő, sarong, italárusokat és a masszázst ajánlgatókat.
Apropó masszázs. Azzal jól jártam. A lábmasszázs 1200 Ft per óra áron fut és végre igazi reflexológia, nem az az idétlen thai masszázs, ahol véraláfutásosra öklözik az ember vádliját, de a talpához alig érnek. Szóval kiélveztem a lehetőséget és teljes testes bali masszázsra, meg reflexológiára is mentem. Aztán nagy lelkesedésemben befizettem egy lábradírozásra. A túraszandálom által kiképzett sarkamat akartam újjá varázsolni. Miután a srác megmasszírozta a talpamat, nem is figyeltem már, mit művel. Mikor kész lett, meglepődve láttam, hogy nem is reszelő volt a kezében. Aztán hazafelé menet, mikor elkezdett csípni a talpam, már sejtettem, hogy jobb lett volna, ha jó szokásomhoz híven árgus szemekkel figyelem, mennyire szakértő, aki hozzám nyúl. Hát ez a srác nem volt szakértő. Reszelgetés helyett pengével vagdosta le a bőrt a talpamról. De nem csak ott, ahol a szandál miatt kellett volna, hanem mindenhol. És annyira, hogy sok helyen el is fogyott a bőr. Rózsaszín foltokban világít ki a hús a bőröm alól. Pár helyen vérzik is. Ami nem semmi, hiszen a talp bőre normál esetben nagyon vastag. Jól jártam. Most pár napig hordhatok zárt cipőt és csak reménykedhetem, hogy gyulladás, fertőzés és repedés nélkül megúszom. (2013)" forrás
"Én a javai emberekhez szoktam egészen idáig, akik valósággal bálványozzák a fehér embert, mert sok helyen, ahol jártam, nagyon kevés a nem ázsiai turista. Ráadásul bármi van, mosolyognak, és Balin erről szó sincsen. De nekem tengerpart kellett, megkockáztattam hát a hírhedt Kuta beachet, rögtön a reptér mellett, gondolván, hogy annyira nem lehet turistás. Pedig az, a helyiek minden fehérre két lábon járó dollárjelként tekintenek, és a kultúrájukkal teljesen jól megfér, hogy zaklassák őket, hátha akad egy kis üzlet.
Kuta kicsit Siófokra emlékeztet, minden utcája végig éttermekkel és bazárral van tele, lehet shoppingolni, kajálni, strandolni, és mindenféle outdoor programra jelentkezni. A helyiek ábrázata egyébként kicsit más, engem az ausztrál aboriginalokra emlékeztetnek, és Jáva után meglepő, hogy a legtöbb helyi menő csávó hosszú hajú, sőt, melíroztatva van az eredetileg fekete hajuk valami szőkésre. Nyílván iszonyat jól szörföznek, és ellentétben a muszlimokkal, isznak és tetkókkal vannak kivarrva. És, ahogy már említettem, meglehetősen flegmák, biztosan mert az a menő.
Kuta egyébként az ausztrál, európai és amerikai szörfösök Mekkája, remek hullámokkal és széles stranddal. A strand nem rossz, de a nagy hullámok miatt nem lehet nagyon messze bemenni, én körülbelül derékig merészkedtem, így is beterítettek a hullámok, amikor hozzám értek. :) (2017)" forrás
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.