.
2025-ben a Húsvét-sziget (Rapa Nui) továbbra is azon dolgozik, hogy helyreállítsa a 2022 októberében történt bozóttűz következményeit, különösen a moai szobrokat ért károk tekintetében. A tűzvész a sziget egyik legfontosabb világörökségi helyszínén, a Rano Raraku vulkán környezetében pusztított, ahol több moai súlyosan megsérült, egyesek pedig helyrehozhatatlanul elszenesedtek.
A chilei kormány, az UNESCO és más nemzetközi szervezetek együttműködésben dolgoznak a károk felmérésén, valamint hosszú távú megőrzési és restaurálási stratégiák kidolgozásán. Bár számos helyreállítási munkálat már elindult, a terület teljes rekonstrukciója továbbra sem zárult le, és több szobor olyan súlyosan sérült, hogy nem állítható helyre. Az eset hangsúlyozta a természeti katasztrófákkal szembeni sebezhetőséget, és hozzájárult a tűzvédelmi intézkedések szigorításához, valamint a még megmaradt moai szobrok védelmének megerősítéséhez.
2023 márciusában a szigeten egy újabb figyelemre méltó régészeti felfedezés történt: a Rano Raraku vulkán kiszáradt krátertavából egy eddig ismeretlen moai szobor került elő. Ez az első olyan szobor, amelyet közvetlenül a vulkán kráterében találtak, így tudományos és kulturális szempontból is különleges jelentőséggel bír. Bár a szobor arcvonásait az erózió megviselte, még mindig felismerhetők, és értékes kiegészítést nyújtanak a sziget örökségéhez.
A helyi közösség és a régészek közösen dolgoznak azon, hogy a szobrot megfelelően konzerválják, és hosszú távon is megőrizzék. Ez az új lelet tovább növelte a Húsvét-sziget misztikumát és kulturális vonzerejét, és különleges lehetőséget kínál a látogatóknak arra, hogy mélyebben megismerjék a polinéz örökség egyik legkülönlegesebb helyszínét.
.
Földvári András fotója
Chile kontinentális része hihetetlen látványosságokkal és élményekkel kecsegtet, de ha arra jár az ember, akkor a Húsvét-sziget ennek ellenére kihagyhatatlan. Pláne annak tudatában, hogy most már csak Santiagoból repül oda gép, a Tahiti járat évek óta nem üzemel. Na meg egyébként is, olyan hangulatot áraszt magából a sziget, amit máshol nem lehet megtapasztalni, én 3 napot töltöttem ott, de azóta is visszavágyik a szívem.
A fő látnivalókat egyébként 3 napban meg lehetett nézni, de én még plusz 1-2 napot - amikor mondjuk csak hentergek és meditálok az Anakena strandon - utólag rápakoltam volna. Ami szerintem fontos információ és talán nincs egyértelműen hangsúlyozva: kiutazás előtt ki kell tölteni egy űrlapot online, amihez már visszaigazolt szállásfoglalás szükségeltetik, tehát nem lehet előzetes foglalás nélkül odautazni. Továbbá a COVID óta a Nemzeti Parkba való belépéshez, azaz a látványosságok 90 %-ához szükséges a helyi kisérő, tehát ezzel mindenképpen kalkulálni kell, ezt nagyon komolyan veszik és tényleg nincs lehetőség megkerülni a szabályt. Ennek megfelelően engem (plusz még két, szintén ott megszálló chilei lányt) a szállásadóm kalauzolt végig a szigeten, napi kb. 10-12 ezer forintért.
Az árakkal kapcsolatban pedig elmondható, hogy drága minden, csakúgy mint Chile-ben, de a mai magyar áraktól sajnos azért már egyáltalán nincsen fényév messzeségben az ottani árszínvonal (sőt!), ráadásul nagyok a kajaadagok és tökéletesen friss halból készülnek. Egyébként egy főétel és egy sör (nagyon finom a helyi sörük) 20-25 ezer pesóból bőven kijön, ami kb. 7-8 ezer forintot jelent. A közbiztonság pedig, révén lényegében egy faluból áll a sziget tökéletesebb nem is lehetne, egyedül a kóbor kutyák tudnak ráijeszteni az emberre esténként a néhol hiányos közvilágításban. (P. Gergő, 2023)
,, Ezt a szigetet, a világ lakott szigetei közül, a legelszigeteltebbként tartják számon, mindentől messze van, és bár Chiléhez tartozik, a helyi őslakosok, a rapa nuik, nem tartják magukat chileinek, és a polinéziai nyelvcsalád egyik nyelvét beszélik maguk között. Ez a Csendes-óceán közepén eldugott kis sziget tele van legendával, és tele van régészeti leletekkel mindenfelé.
A Húsvét-sziget az elszigeteltségének köszönhetően rendkívül drága, ezért az élelmiszer nagy részét magunkkal vittük Santiagóból és az ott töltött napok alatt napközben szendvicseket ettünk, este meg főztünk.
Az első teljes napunkon elkezdtük felfedezni a szigetet, és elsőként a sziget egyetlen településéhez, Hanga Roához közeli helyeket jártuk be. A sziget hangulata az első pillanattól magával ragadott minket, a nyugalom, ahol csak a felhők rohannak az égen viharsebesen. Egy párszor esett is, de ez a típikus finom eső volt, ami nem igazán zavarja az embert, főleg, hogy mindig hamar kisütött a nap utána, sokszor szivárvány kíséretében. Lesétáltunk először a partra, hogy közel lehessünk az elég vadul hullámzó óceánhoz, amely a legfontosabb elem szerepét tölti be a helyiek életében. Meglátogattunk egy barlangot az egyik kis öbölben, ahol barlangfestményeket is láthattunk, majd felmásztunk a Rano Kau vulkán tetejére. A vulkán tetején hihetetlen látvány fogadja az embert, a vulkán hatalmas kráterének mélyén zöld növényzet és apró tavak találhatók.
A kráter közelében található Orongo, egy kis falu romja, amely annak idején fontos szerepet töltött be a helyiek bizonyos szertartásaiban. Délutánra eléggé beborult, így csak egy rövid sétát tettünk Hanga Roában, majd lesétáltunk a partra a városka közelében, ahol először láttunk néhány moai szobrot. Ezeket a szobrokat, melyek a sziget szimbólumai, máig rengeteg legenda lengi körül. Az építésükkel kapcsolatban, illetve azzal kapcsolatban, hogy egyik pillanatról a másikra miért hagyták abba az építést, máig rengeteg találgatás van.
Másnap egy kismotort béreltünk a következő három napra. Ez a legjobb módja a sziget felderítésének, mivel az erős szélben a biciklizés néha elég kemény dió. Gábor most először vezetett motort, de egész hamar belejött a dologba.
Végigjártuk a sziget déli részét, több romot (Vinapú, Vaihú és Akahanga) is megtekinthettünk, ahol elsősorban ledőlt moai szobrok találhatók. Egész nap remek napsütésünk volt, mindenhol élénk színekkel találkoztunk, a sziget tele van vadlovakkal mindenfelé, alig találkoztunk emberekkel.
Elértünk a Rano Raraku vulkánhoz, amely nagyon fontos szerepet töltött be a sziget történetében, ugyanis itt készültek a moai szobrok, és a hegy oldalában több moai szobrot találhattunk, mint a szigeten bárhol máshol.
A hegyoldalból már láthattuk a Tongariki-öblöt, amely a sziget talán legfényképezettebb része a 15 moai szoborral. Mi is egy jó darabig elszórakoztattuk magunkat ezekkel a nagyon különleges szobrokkal, mindegyik szobor kicsit különböző.Azt is tudtuk, hogy a következő napokban még többször visszajövünk, hogy a napfelkeltét megtekintsük. Visszatérve Hanga Roába, este lementünk a parta, hogy a moai szobrok mögött lebukó napot megtekintsük, amely nagyon látványos volt annak ellenére, hogy az ég elég felhős volt.
Reggel hétkor már a motoron ültünk, útban a Tongariki-öböl felé. A napfelkelte és a színek játéka annak ellenére nagyon klassz volt, hogy az ég ez alkalommal is felhős volt. Miután kigyönyörködtük magunkat, elindultunk a sziget északi részét végigjárni. Itt először egy Papa Vaka (nem röhögni) nevű helyen jártunk, ahol különböző kőbe vésett rajzokkal találkoztunk. A parton jó néhány helyen megálltunk, ahol szintén elsősorban ledőlt moai szobrokkal találkoztunk. Itt található a sziget egyetlen, fürdésre is alkalmas tengerpartja, a playa Anakena, de ez a part nem akármilyen! Fehér homok, pálmafák és néhány moai szobor, amely valódi karaktert kölcsönöz a partnak. A víz elég hideg volt, úgyhogy a lábáztatással megelégedtünk.
Délután a Hanga Roától északra lévő partszakaszon tettünk egy sétát, majd ismét a naplemente várt ránk, ez alkalommal jóval tisztább volt az ég, és tisztán láthattuk a moai szobrok mögött a vízbe bukó napot.
Reggel ismét csörgött az ébresztőóra és a tök sötétben már úton voltunk ismét Tongariki felé. A 15 moai szobor ott várt ránk, ez alkalommal kevés felhővel. A szobrok mögött az ég színe percről percre változott: az intenzív sárga fokozatosan elhalványulva rózsaszínnek adta át a helyét, majd a hegy mögül előbújt a nap elkápráztatva mindenkit. Az előző napi napfelkelte sem volt rossz, de ez messze felülmúlta azt, tényleg csak ámultunk.
Miután kigyönyörködtük magunkat, ismét a sziget északi része felé vettük az irányt, először megkerestük a követ, amelyet a „világ köldökének” neveznek. Egy ovális kőről van szó, amely sajátos mágneses tulajdonságainak köszönhetően állítólag meghülyíti az iránytűket.
Végül a sziget keleti részét is bejártuk, először Puna Puába (még mindig nem röhögni) mentünk, ahol annak idején a moai szobrok jellegzetes kalapját készítették. Ahu Tepeuban találhatók azok a moai szobrok, amelyek a többitől eltérően a tenger felé tekintenek.
Felejthetetlen napokat töltöttünk a Húsvét-szigeten." forrás
7 dolog, ami tetszett:
A hatalmas moai szobrok napfelkeltekor lenyűgöző látványt nyújtottak az Ahu Tongariki helyszínen - a 15 kőóriás sziluettje a narancssárga égbolt előtt örökre az emlékezetembe vésődött.
A helyi családnál elfogyasztott tradicionális vacsora során megkóstolhattam az igazi polinéz konyhát: a frissen fogott tonhalat taro gyökérrel és kókusztejes mártással tálalták.
A Rano Kau vulkáni kráter peremén sétálva elképesztő volt lenézni a smaragdzöld tóra, miközben a Csendes-óceán végtelen kékje terült el a másik oldalon.
Az Anakena tengerpartján töltött délután tökéletes volt - a pálmafák alatt heverészve figyeltem a moai szobrokat, és lubickoltam a kristálytiszta vízben.
Az Orongo szertartási faluban döbbenetes volt látni a madárember kultusz maradványait, és elképzelni, ahogy a harcosok leereszkedtek a sziklákról a tojásokért.
A helyi idegenvezetőnk, Miguel, olyan részletesen és szenvedélyesen mesélt a sziget történelméről, hogy szinte visszarepített az időben a civilizáció fénykorába.
A Rano Raraku kőfejtőben tett túra során különleges volt felfedezni a félkész moai szobrokat, amelyek még mindig ott fekszenek, ahol az ősi mesterek abbahagyták a munkát.7 dolog, ami nem tetszett:
A repülőjegyek ára sokkoló volt - mivel csak egy légitársaság repül a szigetre, gyakorlatilag monopolhelyzetben vannak, és ezt meg is érezni az árakon.
A szállodai szobám apró és túlárazott volt, ráadásul a légkondicionáló is folyamatosan csöpögött, ami éjszakánként nagyon zavaró volt.
Az étkezési lehetőségek korlátozottak és drágák voltak - a legtöbb étterem ugyanazt a turistamenüt kínálta csillagászati áron.
A Hanga Roa városközpontban túl sok volt a kóbor kutya, némelyik elég agresszívnak tűnt, ami kellemetlenné tette az esti sétákat.
A wifi kapcsolat gyakorlatilag használhatatlan volt, ami megnehezítette a kapcsolattartást a családommal és az úti élmények megosztását.
A fő látványosságoknál gyakran túl nagy volt a tömeg, különösen a napfelkelte és napnyugta idején, ami megnehezítette a jó fotók készítését.
Az időjárás kiszámíthatatlan volt - többször is elkapott minket hirtelen jött zápor, és nem mindig volt hová behúzódni a szabadtéri helyszíneken.
Hasznos komment olvasható a Fotóegyveleg alatt.
A Húsvét-sziget (Rapa Nui) a világ egyik legelszigeteltebb lakott területe, amelyet azonban meglepően jó légi összeköttetés szolgál ki, elsősorban a chilei LATAM Airlines (korábban LAN) járataival, amely rendszeres járatokat üzemeltet Santiago de Chiléből, nagyjából napi egy indulással. A Santiago és a Húsvét-sziget közötti repülőút körülbelül 5 órát vesz igénybe, hiszen a sziget több mint 3700 kilométerre található a dél-amerikai kontinenstől, ami jól mutatja, mennyire elszigetelt helyszínről van szó.
A LATAM légitársaság emellett közvetlen járatokat kínál a perui Limából is, bár ezek ritkábbak, általában heti 1-2 alkalommal közlekednek, és a repülőút valamivel hosszabb, körülbelül 6 órás. A Csendes-óceán másik irányából, Francia Polinéziából, konkrétan Tahitiből (Papeete repülőteréről) szintén elérhető a sziget közvetlen repülőjárattal, amelyet ugyancsak a LATAM üzemeltet, heti 1-2 alkalommal, ez az út körülbelül 5-6 órát vesz igénybe, és népszerű az Óceániát bejáró utazók körében.
A repülőjegyek árai erősen szezonálisak, és jelentősen változhatnak, de általában 600-1200 USD között mozognak egy retúrjegy esetében, attól függően, hogy mennyire előre foglalsz és milyen szezonban utazol, ezért érdemes hosszú hónapokkal az utazás előtt lefoglalni a jegyeket, különösen a csúcsszezonban (december-február).
Hajóval is megközelíthető a sziget, több nemzetközi tengerjáró társaság, például a Princess Cruises, a Holland America Line vagy az Oceania Cruises is beilleszti az útvonalaiba, általában dél-amerikai vagy csendes-óceáni körutazások részeként, ezek a hajóutak általában 2-3 hetes időtartamúak és jóval költségesebbek, mint a repülővel történő utazás. Fontos tudni, hogy a Húsvét-szigeten nincs mélytenteri kikötő, amely képes lenne fogadni a nagy óceánjáró hajókat, ezért a tengerjáróval érkezőket kisebb csónakokkal, úgynevezett tenderekkel szállítják a partra, ami azt is jelenti, hogy rossz időjárási körülmények között előfordulhat, hogy a kikötés meghiúsul – ez egy kockázati tényező, amellyel számolni kell a hajós utazás választásakor.
A Húsvét-szigeten egész évben kellemes, enyhe éghajlat uralkodik, az éves középhőmérséklet 20–21 °C körül alakul. A legmelegebb időszak januártól márciusig tart, ilyenkor az átlaghőmérséklet 23–24 °C, de ritkán emelkedik 30 °C fölé. A helyi tél júliusban és augusztusban van, amikor a nappali csúcsértékek általában 17–19 °C között mozognak, éjszaka pedig ritkán hűl 10 °C alá. A levegő ilyenkor is kellemes lehet, bár gyakran párás az idő – például a napfelkeltét vagy naplementét felhők takarhatják el, ami előfordulhat több napon át is.
Az óceán vize 15 és 20 °C között mozog, így főként a nyári hónapokban akár strandolni is lehet. Az eső leggyakrabban márciusban és júniusban fordul elő, míg szeptember különösen száraz időszak. A tavasz a szeptember–október hónapokra esik, ami a növényzet szempontjából is kellemes, élénk időszakot jelent.
A legtöbb látogató február első felében érkezik a szigetre, amikor megrendezik a híres Tapati Rapa Nui kulturális fesztivált, amely látványos versenyekkel, zenei és táncos programokkal ünnepli a helyi örökséget. Az ideális utazási időszakok közé tartozik a március–április és a szeptember–október is, amikor az időjárás kiegyensúlyozott, a természet élénk, és a turistaforgalom is mérsékeltebb. A téli időszak (július) viszont nyugalmasabb légkört kínál: egyes moai szobroknál előfordul, hogy az ember teljesen egyedül gyönyörködhet a látványban.
A Húsvét-szigeten található szálláshelyek kínálata meglehetősen korlátozott a sziget elszigeteltsége miatt, és ez a szűkösség tükröződik az árakban is, amelyek nemzetközi összehasonlításban kifejezetten magasak a nyújtott szolgáltatások minőségéhez képest. A luxusszegmensben egyetlen igazán kiemelkedő opció található, a Hangaroa Eco Village & Spa, amely kiváló szolgáltatásokat kínál, de éjszakánként 300-500 dollár közötti áraival még a tapasztalt utazók között is sokakat elriaszthat.
A közepes kategóriájú szállodák, mint a Hotel Otai vagy a Hotel Altiplanico, elfogadható minőséget kínálnak, de gyakran előfordul, hogy a szobák karbantartása hiányos, az internet-szolgáltatás megbízhatatlan, és az ár-érték arány nem áll összhangban a nemzetközi standardokkal, ami frusztrációt okozhat a vendégekben. A kisebb családi panziók (residenciales) általában barátságosabbak és autentikusabb élményt nyújtanak, de itt is számítani kell alapvető problémákra, mint a gyakori meleg víz hiány, az egyszerű, néha kényelmetlen ágyak, és a minimális szolgáltatások, bár ezek közül néhány, mint a Kaimana Inn vagy a Tekarera Inn, kifejezetten pozitív értékeléseket kap a vendéglátók kedvessége miatt.
A szigeten található néhány hostel és közösségi szálláshely, amelyek a hátizsákos utazók számára kínálnak megfizethető alternatívát, azonban ezekben gyakran problémát jelent a zsúfoltság, a korlátozott tisztálkodási lehetőségek és a zajszint, különösen a főszezonban, amikor teltház van. Fontos megjegyezni, hogy a szigeten működő szálláshelyek többsége nincs felkészülve a különleges igényekre vagy mozgáskorlátozottsággal élő vendégek fogadására, az akadálymentesítés szinte teljesen hiányzik, és a különleges étkezési igények kielégítése is gyakran kihívást jelent.
Az online foglalási platformok használatakor fokozott óvatosság ajánlott, mivel gyakori a tényleges állapot és a hirdetésben szereplő fotók, leírások közötti jelentős eltérés, és több vendég számolt be arról, hogy a foglalásuk ellenére érkezéskor szembesültek azzal, hogy nincs szabad szoba, vagy másik, gyakran alacsonyabb kategóriájú szálláshelyre irányították át őket.
Végül érdemes megemlíteni a légkondicionálás hiányát a legtöbb szálláshelyen, ami a nyári hónapokban (december-február) problémás lehet a magas páratartalom és hőmérséklet miatt, valamint a zajszennyezést, amely több szálloda esetében is visszatérő panasz, köszönhetően a vékony falaknak és a sziget egyetlen településén, Hanga Roa-ban összpontosuló éjszakai életnek.
Vagy:
Egy ilyen sátortáborban, az óceán partján laktunk. g.sz. fotója
Az egyetlen közút tele van kátyukkal - cs.j. fotója
A park területe több mint 7000 hektár, és az egész szigeten elterjedt. A nemzeti parkban találhatók a híres Moai szobrok, amelyek a hatalmas kőfejekkel rendelkező, rejtélyes Rapa Nui kultúra maradványai. A parkban látható még vulkánok, barlangok, tengerpartok és ősi szentélyek is. A park 1995-ben került fel az UNESCO Világörökségi Listájára, elismerve annak kiemelkedő kulturális és történelmi jelentőségét, bár aggasztó tény, hogy a növekvő turizmus és a klímaváltozás egyre nagyobb veszélyt jelent a páratlan műemlékekre.
A látogatás során kötelező a belépőjegy megvásárlása, amely 80 USD körül mozog és 10 napig érvényes, illetve a szigeten lévő chilei lakosok számára kedvezményes áron elérhető, ugyanakkor ez az összeg létfontosságú a park fenntartásához és a régészeti leletek megóvásához. A nemzeti park egyik legkülönlegesebb helyszíne a Rano Raraku vulkáni kráter, amely a legtöbb moai szobor "születési helye", hiszen innen fejtették ki a vulkáni tufát, amiből a szobrokat faragták, és itt található számos befejezetlen vagy félig a földben lévő szobor, amelyek bepillantást engednek a készítés folyamatába.
A Tahai ceremoniális komplexum, a Tongariki (15 helyreállított moai szoborral) és az Anakena strand, ahol fehér homok és pálmafák között találhatók moai szobrok, mind a park kihagyhatatlan részei, amelyek látogatására érdemes kellő időt szánni, akár idegenvezetővel, aki segít megérteni a sziget komplex történelmét és régészeti jelentőségét. Bár a park területének nagy része gyalogosan is bejárható, a nagy távolságok és a néha szélsőséges időjárás miatt érdemes autót vagy robogót bérelni, illetve szervezett túrát foglalni, amely biztosítja a legfontosabb látnivalók hatékony és informatív megtekintését, miközben minimalizálja a környezeti hatást is.
Ahu Tongariki az egyik legnagyobb és legismertebb moai helyszín a Rapa Nui Nemzeti Parkban. Az ahu vagy oltár 15 hatalmas moai szobrot tartalmaz, amelyek a sziget őslakóinak hagyományait és mítoszait idézik meg. Az ahu helyreállítása a 20. század vége felé kezdődött, miután az eredeti moai szobrokat a 18. és 19. században lerombolták a szigetet megtámadó külföldi hajósok és expedíciók. Ma Ahu Tongariki az egyik leglátogatottabb turisztikai célpont Rapa Nuin, és csodálatos kilátást nyújt az óceánra. Az ahu helyreállítását a japán Tadano vállalat finanszírozta, amely egy hatalmas darut biztosított a projekt számára, miután az eredeti építményt egy 1960-as szökőár teljesen lerombolta, a szobrokat akár 100 méterre is elsodorva eredeti helyüktől. A komplexum különlegessége, hogy minden szobor egyedi, különböző méretű és stílusú, a legnagyobb közel 9 méter magas és 88 tonnát nyom, ami elképesztő mérnöki teljesítményt jelent, figyelembe véve, hogy mindegyiket a több kilométerre lévő Rano Raraku kőbányából szállították ide kezdetleges eszközökkel. Ahu Tongariki különösen népszerű a napfelkelte megfigyeléséhez, amikor a felkelő nap sugarai megvilágítják a szobrokat, lélegzetelállító fotózási lehetőséget kínálva, amiért sokan már hajnalban kiutaznak a helyhez. A látogatás során fontos tiszteletben tartani a helyi szabályokat, különösen a moai szobrokra való felmászás tilalmát, mivel ezek nemcsak kulturális szempontból jelentősek, hanem vallási szimbólumok is a polinéz kultúrában, és az UNESCO szigorú védelem alatt tartja őket. Az Ahu Tongariki közelében található a Poike-félsziget, amely a sziget legkeletibb pontja, és a régészek szerint az egyik legkorábbi emberi település helye volt a szigeten, ahol számos kevésbé ismert, de nem kevésbé érdekes régészeti lelet található. A helyszínen nincsenek állandó létesítmények vagy árusok, így érdemes vizet, élelmet és napvédő felszerelést vinni, különösen a nyári hónapokban, amikor az erős napsugárzás és a szél gyorsan dehidratálhatja a látogatókat.
r. d. fotója
Rano Raraku a legnagyobb és legismertebb vulkanikus kráter a Rapa Nui nemzeti parkban, mely a híres Moai szobrok helyszíne. A kráter tetején található kőbánya területén számos Moai szobor található, amelyek az őslakos Rapa Nui kultúra jelképeit testesítik meg. A Rano Raraku egyedülálló természeti környezetében a látogatók megtekinthetik a Moai szobrok különleges művészi és építészeti jellemzőit, valamint élvezhetik a lenyűgöző kilátást a szigetre és a tengerre.
A vulkáni tufakőből álló kráter oldalában közel 400 moai szobrot találtak különböző készültségi állapotban, melyek közül sok még mindig félig a földbe van temetve, csak a fejük látszik ki, ami azt a téves benyomást keltheti, hogy csupán fejekről van szó, miközben valójában teljes testek rejtőznek a föld alatt. A látogatók számára megdöbbentő élmény lehet, hogy ez a hely egyfajta "szabadtéri gyárként" működött, ahol megfigyelhetők a szobrok készítésének különböző fázisai: az éppen csak kibontott kőtömbök, a félig kifaragott alakok és a már szinte teljesen kész, de még el nem szállított moai szobrok, amelyek segítenek megérteni a készítés folyamatát. A kráter belsejében található egy kis tó, amelynek partján sűrű nádas nő, ez a terület gazdag biodiverzitással rendelkezik, és több endemikus növény- és állatfaj élőhelye, emellett a tó fontos vízforrás volt a moai készítők számára, és ma is egyike a sziget kevés állandó édesvízforrásának.
A régészeti kutatások szerint a moai készítés hirtelen megszakadt, amit az bizonyít, hogy számos szerszámot találtak a helyszínen, mintha a mesterek egy napon egyszerűen letették volna azokat és soha nem tértek volna vissza a munkához, ami a sziget történelmének egyik legnagyobb rejtélye, és különböző elméleteket támaszt alá a társadalom összeomlásáról.
A Rano Raraku látogatása során érdemes megfontolni egy helyi idegenvezető szolgáltatásait, akik részletes magyarázatokat adhatnak a szobrok szimbolikájáról, a készítés technikájáról és a felmerülő teóriákról, hogyan szállíthatták el innen a több tonnás szobrokat a sziget különböző pontjaira, ami máig vitatott kérdés a szakértők között. A kráter körül vezető ösvényeken haladva szinte mindig fúj egy erős, frissítő szél, ami kellemes klímát biztosít a látogatás során, de érdemes naptejet és sapkát vinni, mivel az árnyék kevés, és a napsugárzás rendkívül erős lehet, különösen a déli órákban, amikor sokan inkább elkerülik a helyszínt a hőség miatt.
Aji fotója
Rano Kano vulkán
Rano Kau vulkán egyik legnagyobb és legimpozánsabb látnivalója a Rapa Nui Nemzeti Parknak. A 324 méter magas vulkán kráterében tó található, amelynek vize a helyiek szerint szent és gyógyító hatású. A kráterből páratlan kilátás nyílik a szigetre és a környező óceánra. Rano Kau vulkán a Rapa Nui kultúra szempontjából is fontos helyszín, mivel itt található az ősi templomkomplexum, a Orongo Ceremonial Village, ahol az éves madáristen versenyen vettek részt az őslakosok.
b. a. fotója
Folklór progamok
A Húsvét-szigeten a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódóan számos hagyományos folklórprogram és esemény szerveződik. A következők néhány példa:
Tapati festival: Ez a kétnapos fesztivál az egyik legnagyobb hagyományőrző esemény a szigeten. A programok között szerepelnek néptáncok, dalok, versenyek, sportesemények, és az őslakos Rapa Nui kultúrára emlékeztető tevékenységek, mint például a hajóépítés vagy a kötélhúzás.
Húsvéti misék: Az ünnepek alatt a római katolikus templomokban különleges szertartásokat tartanak, mint például az éjféli misét a Nagypéntek előtti estén, valamint az ökumenikus szertartásokat a húsvéti vasárnap.
Húsvéti népszokások: A Húsvét-sziget hagyományai között szerepel a húsvéti tojásfestés és -dobálás, a keresztúti ájtatosság, valamint az őslakos Rapa Nui kultúrából származó szertartások.
Tánc- és zenei előadások: Az ünnepek alatt számos helyen rendeznek tánc- és zenei előadásokat, amelyeken a helyi zenekarok, táncosok és énekesek mutatják be a hagyományos Húsvét-szigeti zenéket és táncokat.
Ezen programokon kívül számos egyéb kulturális és szabadidős tevékenység elérhető az ünnepkör során, mint például a sziget felfedezése, a strandolás, a szörfözés, a búvárkodás vagy a túrázás a vulkánokon.
,,Parlament"
A Húsvét-szigetnek nincs saját parlamentje, mivel nem önálló állam, hanem a chilei közigazgatás része. A sziget kormányzása a chilei kormány által delegált kormányzó irányítása alatt áll. Ennek ellenére a sziget fővárosában, Hanga Roa-ban található a helyi kormányzó hivatala, amely azonban nem a hagyományos értelemben vett "parlament" épülete.
Ennyi - cs.j. fotója
Anekana Beach
Az Anakena a Húsvét-sziget fő és legszebb strandja. Ez a gyönyörű hely a Rapa Nui történelmének és kultúrájának bölcsőjeként számon tartott. A legendák szerint itt szállt partra Hotu Matu'a, a sziget első királya és telepesei, akik a polinéz hagyományok szerint Hiva szigetéről érkeztek, és megalapították a rapa nui civilizációt, ami különleges történelmi jelentőséget kölcsönöz ennek a partszakasznak.
Az Anakena strand világos, fehér homokja ritkaságnak számít a szigeten, ahol a legtöbb part vulkanikus kőzetekből áll, és egyedülálló kontrasztot képez a sziget többi részének sötét, vulkanikus tájával, miközben a partot szegélyező kókuszpálmák - amelyeket a 20. század közepén telepítettek - tovább erősítik a trópusi paradicsomi hangulatot.
A strand területén két jelentős ahu (szertartási platform) található: az Ahu Nau Nau, amely hét moai szobrot foglal magában, közülük néhány még mindig viseli a vörös kőből készült pukao-t (fejdíszt), valamint az Ahu Ature Huke, amely egyetlen, 1956-ban Thor Heyerdahl norvég felfedező által helyreállított moai szobrot tartalmaz, és ezek a régészeti kincsek különleges hátteret biztosítanak a fürdőzéshez.
Az Anakena vizét kristálytiszta, türkizkék tenger alkotja, amely nyugodt és sekély, ideális úszásra és snorkeling-re, ami ritka a szigetet körülvevő, általában erős áramlatokkal rendelkező óceáni vizek között, és ez a biztonságos fürdőzési lehetőség különösen vonzóvá teszi a családok számára.
A strand infrastruktúrája fejletlen, de alapvető szolgáltatásokat kínál: néhány étterem és büfé található a közelben, ahol helyi specialitásokat kóstolhatunk meg, például a tuna empanadas-t vagy a ceviche-t, ugyanakkor a zuhanyzók és öltözők korlátozottak, így érdemes felkészülten érkezni. Az Anakena Hanga Roa településtől, a sziget egyetlen lakott részétől körülbelül 18 kilométerre található, így autó, robogó bérlése, vagy szervezett túra igénybevétele szükséges a megközelítéséhez, és a helyiek szerint a legjobb, ha kora reggel vagy késő délután látogatjuk meg, elkerülve a csoportos túrák csúcsidőszakát és a déli nap legerősebb sugarait.
Strandolás a decemberi nyárban - g.s. fotója
És márciusban - e. b. fotója
Polinéz törzsek az időszámítást követő első évezredbe telepedtek ide.
A polinéz patkányok idekerülése és az emberek túlnépesedése miatt a sziget erdőségei, pálmafái, természeti erőforrásai kipusztultak. A madárállomány nagy része is kihalt. E negatív jelenségek a sziget lakói között feszültséget, háborúskodást okoztak, s így az európai emberek megérkezésekor a rapa nui civilizáció már lényegében felmorzsolódott. A holland felfedező 1722-es megérkezésekor a szigeten már csak 2-3 ezren laktak. Sőt a tengerészek és a perui rabszolgák által behozott járványok miatt 1877-ben már csak 111 helyi emberből állt a sziget lakossága.
A sziget legmagasabb pontja a Terakava nevű vulkanikus csúcs a maga 507 méterével. A Terakava két másik vulkánnal, a Poikével és a Rano kauval formálják a szigetet háromszögűvé.
Kőfejek
Közkeletű tévhit, hogy a Húsvét-szigeti kőszobrok csak fejekből állnak. A teljes testet képező szobrok közül többet nyakig a földbe ástak az idők folyamán. A szobrok inkább torzóknak nevezhetők: a többségük a földön a combig látható, vannak olyanok is, amik térdelő figurák. Szinte minden moai-t megszilárdított vulkanikus hamuból faragtak ki a kialudt Rano Raraku vulkán oldalán lévő kőfejtő helyen. A szobrászok bazaltköves kézi vésőt használtak és egyszerre több különböző csapat dolgozott más-más szobor megalkotásán. Így is egy 5-6 fő csapat legalább egy éven át dolgozott egy moai (szobor) létrehozásán. Minden egyes szobor egy-egy család ősi életvonalának egy kiválasztott, már elhunyt személyiségét ábrázolta. Érdekes, hogy a megmaradt szobroknak csak a negyede található a véglegesnek szánt helyén, a többi a hajdani "szobrász telepen" látható, vagy ott, ahol éppen a szállítás folyamán hagyták. A legnagyobb moai neve a Paro, ami 82 tonnát nyom és 9,7 méter magas. Az átlagméret az 4 méter és az átlagos súly 14 tonna. Ahunak nevezik azokat a kőalapokat, amiken a szobrok állnak. Jelenleg 313 ilyen kőplatformról tudnak, de ezek közül csak 125-pön áll moai. Feltűnő (már a képeken is), hogy mennyi szobor van csonka, sérült állapotban. Ennek az az oka, hogy a szigeten zajlott csetepaték, harcok folyamán az ellenfelek szándékosan kárt tettek, rombolták az ellenfél őseinek emléket állító, varázserejűnek hitt szobrokat.
g.s. fotója
2024-ben amerikai kutatók újabb bizonyítékokkal támasztották alá azt az elméletet, miszerint a Húsvét-szigeti óriási kőszobrok (moai) elhelyezkedése szorosan kapcsolódik a friss vízforrásokhoz. A Binghamton Egyetem régészei megállapították, hogy a szobrok többsége olyan part menti területeken található, ahol a talajvíz a tengerparton tör felszínre, biztosítva ezzel az őslakosok számára az ivóvizet. Ez a felfedezés arra utal, hogy a moai szobrok nem csupán vallási vagy rituális célokat szolgáltak, hanem praktikus funkcióval is bírtak, jelezve a közösségek számára létfontosságú vízlelőhelyeket.A kutatók hangsúlyozták, hogy a sziget porózus vulkanikus talaja miatt a csapadék gyorsan elszivárog, így a felszíni vízfolyások hiányoznak. Ennek következtében a lakosok a part menti területeken felszínre törő talajvízre támaszkodtak. A moai szobrok elhelyezése tehát szorosan összefüggött ezekkel a vízforrásokkal, ami a közösségek túlélésének kulcsa volt.
Egyes szakértők azonban továbbra is vitatják ezt az elméletet. Jo Anne Van Tilburg, a Húsvét-sziget neves kutatója szerint bár a szobrok és a vízforrások közötti kapcsolat létezik, a part menti vízfolyások jelentősége nem volt akkora, hogy önmagukban indokolják a szobrok elhelyezését. A vita tehát továbbra is élénk a tudományos közösségben, de az újabb kutatások mindenképpen közelebb visznek minket a Húsvét-sziget rejtélyeinek megértéséhez.
2023-ban egy másik jelentős felfedezés is történt: a Rano Raraku vulkán kráterének kiszáradt tavában egy újabb moai szobrot találtak. Ez az első ilyen lelet a kráter területén, és tovább gazdagítja ismereteinket a sziget ősi kultúrájáról. A szobor arcvonásai még felismerhetők, bár az erózió jelentős mértékben megkoptatta azokat. A régészek és a helyi közösség jelenleg azon dolgoznak, hogy megfelelően konzerválják és megőrizzék ezt az újonnan talált moait, amely különleges betekintést nyújt a sziget történelmébe.
Ezek az eredmények tovább mélyítik megértésünket a Húsvét-sziget kultúrájáról és a moai szobrok funkciójáról, valamint rávilágítanak arra, hogy a sziget lakói milyen kifinomult módon alkalmazkodtak környezetükhöz és használták ki a rendelkezésre álló erőforrásokat.
A Húsvét-sziget története jól példázza, hogyan lehet egy sziget teljes ökoszisztémáját tönkretenni, majd felismerve a hibákat, megkísérelni a helyreállítást és megőrizni a megmaradt értékeket.A sziget ma Chile részeként működik, ennek következtében a lakosság többsége spanyolul beszél, de az idegenforgalom növekedése miatt az angol nyelv is elterjedt. Míg korábban a mezőgazdaság és a halászat dominált, napjainkban a gazdaság fő motorja a turizmus. A szigeten repülőtér, iskolák és kórházak épültek, valamint nemzeti parkot hoztak létre a híres moai szobrok védelmére. Erdőtelepítési programok indultak, és az óceán tisztaságát védő projektek is megvalósultak. Ez a gyors fejlődés azonban nemcsak pozitív hatásokkal járt; megjelentek olyan problémák is, mint a fiatalok körében terjedő kábítószer-használat és alkoholfogyasztás. A mintegy 5000 fős helyi lakosság évente körülbelül 60 000 turistát fogad, ami jelentős környezeti terhelést okoz, elsősorban a hulladék felhalmozódása miatt.
Az elmúlt évtizedekben számos kezdeményezés indult a hagyományos kultúra megőrzésére. A rapanui nyelv az idők során keveredett a tahiti, angol és francia nyelvekkel, valamint erős spanyol hatás alá került a chilei közigazgatás miatt. Ennek következtében sok gyermek nem tanulta meg anyanyelvét, és a rapanui nyelv majdnem kihalt. Ma már egyre több kulturális központ létesül, ahol igyekeznek újraéleszteni és tanítani a nyelvet, mielőtt végleg feledésbe merülne. A nyelv megőrzése azonban kihívást jelent, mivel mindössze tíz mássalhangzóból és öt magánhangzóból áll, és sok szó hasonlóan íródik vagy ejtődik, ami nehezíti a tanulást.
2022 októberében egy súlyos tűzeset következtében több moai szobor is károsodott. A chilei kormány és nemzetközi szervezetek, köztük az UNESCO, közösen dolgoznak a károk felmérésén és helyreállítási tervek kidolgozásán. 2024-re azonban a teljes helyreállítás még nem fejeződött be, és néhány szobor olyan súlyos károkat szenvedett, hogy már nem lehet őket eredeti állapotukba visszaállítani. Ez az esemény rávilágított a természeti katasztrófák veszélyeire, különösen az ilyen egyedülálló kulturális örökségi helyszíneken, és fokozott erőfeszítéseket tettek a sziget tűzvédelmének javítására, valamint a fennmaradt moai szobrok jobb megőrzésére és védelmére.
Eközben a legújabb kutatások megkérdőjelezik azt a korábbi elméletet, miszerint a sziget őslakosai felelősek lennének környezetük tönkretételéért. 2024-ben publikált tanulmányok szerint a helyiek alkalmazkodtak a korlátozott erőforrásokhoz, és a környezet átalakításával javították túlélési esélyeiket. Ez arra utal, hogy a korábbi összeomlás-elméletek helyett a sziget lakói ellenálló közösséget alkottak, akik képesek voltak fenntartható módon élni környezetükkel.
Összességében a Húsvét-sziget története komplex és tanulságos példa arra, hogyan hat az emberi tevékenység a környezetre, és milyen kihívásokkal jár a kulturális örökség megőrzése a modern világban.
A Húsvét-sziget (Rapa Nui) a Csendes-óceán déli részén, mintegy 3600 kilométerre Chile partjaitól található, és az UNESCO Világörökség részét képező Rapa Nui Nemzeti Park otthona. A sziget legismertebb látnivalói a monumentális moai szobrok, amelyek évszázadok óta foglalkoztatják a kutatókat és a látogatókat egyaránt.A sziget első dokumentált európai felfedezése 1722 húsvétvasárnapján történt, amikor Jacob Roggeveen holland admirális hajója partot ért. A legénység meglepetésére hatalmas kőszobrokat találtak a part mentén, háttal az óceánnak, jellegzetes fejdísszel. Később, az 1770-es években James Cook kapitány is ellátogatott a szigetre, és megállapította, hogy a lakosok polinéz nyelvet beszélnek. A helyiek elmondása szerint őseik, Hota Matua törzsfőnök vezetésével, több generációval korábban telepedtek le a szigeten.
A moai szobrok lenyűgöző méretűek, némelyikük eléri a 20 méteres magasságot és több mint 80 tonnát nyom. A legnagyobb befejezetlen szobor akár 21 méteres is lehetett volna, súlya pedig elérhette volna a 270 tonnát. A szobrok készítésének és szállításának módja hosszú ideig rejtély volt. Azonban a legújabb kutatások szerint a szobrok elhelyezkedése összefüggésben van a friss vízforrásokkal; valószínűleg ezeket a forrásokat jelölték a moaiok elhelyezésével.
Korábban elterjedt nézet volt, hogy a sziget lakói ökológiai katasztrófát idéztek elő a természetes erőforrások kimerítésével, ami civilizációjuk összeomlásához vezetett. Azonban a legújabb genetikai és régészeti vizsgálatok ezt megcáfolják, és arra utalnak, hogy a sziget lakói fenntartható módon éltek, és nem okoztak ökológiai katasztrófát.
A sziget kulturális örökségének megőrzése érdekében a chilei kormány és nemzetközi szervezetek, köztük az UNESCO, közösen dolgoznak a moai szobrok védelmén és a természeti környezet helyreállításán. Az elmúlt években erdőtelepítési programok és az óceán tisztaságát védő projektek indultak, hogy megőrizzék a sziget egyedülálló ökoszisztémáját és kulturális értékeit a jövő generációi számára.
g.s. fotói
Vissza az elejére
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
úti kritikus, 2025. 02. 11. 07:38
Rózsának:
A Húsvét-szigetre (Rapa Nui) történő belépéshez a látogatóknak a következő követelményeknek kell megfelelniük:
Érvényes útlevél: Az útlevélnek a tervezett tartózkodás teljes időtartama alatt érvényesnek kell lennie.
Oda-vissza repülőjegy: A látogatóknak igazolniuk kell, hogy rendelkeznek érvényes oda-vissza repülőjeggyel.
Szállásfoglalás vagy meghívólevél: Szükséges bemutatni egy érvényes szállásfoglalást vagy egy hivatalos meghívólevelet egy helyi lakostól.
Beutazási nyomtatvány (FUI - Formulario Único de Ingreso): A látogatóknak ki kell tölteniük a FUI nevű beutazási nyomtatványt.
A FUI nyomtatványt általában a repülőtéren biztosítják az érkezéskor. Javasolt azonban előzetesen tájékozódni a chilei hatóságok hivatalos weboldalain vagy a légitársaságnál, amellyel utazik, hogy megtudja, elérhető-e a nyomtatvány online, és hogy szükséges-e előre kitölteni.
Fontos megjegyezni, hogy a Húsvét-szigeten való tartózkodás maximális időtartama 30 nap.
A belépési követelmények idővel változhatnak, ezért mindig ajánlott az utazás előtt naprakész információkat keresni a hivatalos forrásokból.
Rózsa, 2025. 02. 11. 03:47
Én kérdezni szeretném, hogy pontosan mit kell kitölteni a beutazáshoz es hol találom, van esetleg egy elérhetősége ehhez valakinek ? köszi
PGergő, 2023. 10. 31. 16:35
Chile kontinentális része hihetetlen látványosságokkal és élményekkel kecsegtet, de ha arra jár az ember, akkor a Húsvét-sziget ennek ellenére kihagyhatatlan. Pláne annak tudatában, hogy most már csak Santiagoból repül oda gép, a Tahiti járat évek óta nem üzemel. Na meg egyébként is, olyan hangulatot áraszt magából a sziget, amit máshol nem lehet megtapasztalni, én 3 napot töltöttem ott, de azóta is visszavágyik a szívem. A fő látnivalókat egyébként 3 napban meg lehetett nézni, de én még plusz 1-2 napot - amikor mondjuk csak hentergek és meditálok az Anakena strandon - utólag rápakoltam volna. Ami szerintem fontos információ és talán nincs egyértelműen hangsúlyozva: kiutazás előtt ki kell tölteni egy űrlapot online, amihez már visszaigazolt szállásfoglalás szükségeltetik, tehát nem lehet előzetes foglalás nélkül odautazni. Továbbá a COVID óta a Nemzeti Parkba való belépéshez, azaz a látványosságok 90 %-ához szükséges a helyi kisérő, tehát ezzel mindenképpen kalkulálni kell, ezt nagyon komolyan veszik és tényleg nincs lehetőség megkerülni a szabályt. Ennek megfelelően engem (plusz még két, szintén ott megszálló chilei lányt) a szállásadóm kalauzolt végig a szigeten, napi kb. 10-12 ezer forintért. Árakkal kapcsolatban pedig elmondtható, hogy drága minden, csakúgy mint Chile-ben, de a mai magyar áraktól sajnos azért már egyáltalán nincsen fényév messzeségben az ottani árszínvonal (sőt!), ráadásul nagyok a kajaadagok és tökéletesen friss halból készülnek. Egyébként egy főétel és egy sör (nagyon finom a helyi sörük) 20-25 ezer pesóból bőven kijön, ami kb. 7-8 ezer forintot jelent. A közbiztonság pedig, révén lényegében egy faluból áll a sziget tökéletesebb nem is lehetne, egyedül a kóbor kutyák tudnak ráilyeszteni az emberre esténként a néhol hiányos közvilágításban.
Márta Sándor, 2019. 11. 21. 15:31
El fogunk menni.
FerencF, 2018. 11. 16. 23:56
Húsvét-sziget
2018. október közepén 4 napot töltöttünk a Húsvét szigeten (Isla de Pascua), ami nekünk elég is volt arra, hogy minden fontos helyszínt megnézzünk, és még kétszer fürödjünk is a Csendes-óceánban. Október nem számít fő szezonnak, így tömeggel sehol nem találkoztunk. A LATAM járatával repültünk Santiagóból Hanga Roa-ba, ahol a reptér is található. Nincs nagy forgalom, napi 1-2 járat érkezik/indul csak. Itt érkezéskor mindjárt megvettük a nemzeti park belépőt (80 USD/fő), amit minden helyszínen el is kértek és lepecsételtek. A helyszínek közül kettőbe (a faluba és a bányába) csak egyszer lehet vele belépni, a többi szobrot akárhányszor meg lehet nézni.
Igazából egy nagyobb falunak írnám le a települést, nagy hotelekre, többemeletes házakra senki ne számítson. A főutcában és a parton van több étterem, ajándék és élelmiszer bolt. A központban lévő kis parkban valóban működött az elég jó minőségű ingyen WIFI. Fél óra után lekapcsol, de utána azonnal be lehet megint jelentkezni.
Húsvét-szigeten minden eléggé drága, legalább a szárazföldi árak másfélszerese. A 10%-os „felszolgálási díj” általános, mindenhol hozzá írták az éttermi számlához. Egy főétel étteremben étlapról 8-12 ezer Peso (van ahol kapható menü is, az csak 6 ezer), hozzá 1 üveg bor 8-18 ezer Peso.
A szobrok több helyszínen vannak a szigeten, így feltétlenül érdemes kocsit bérelni. Nekünk 4 napra egy (ütött-kopott) SUZUKI 50 ezer Pesoba került, oda hozták a szálláshoz. Mondták, hogy vigyázzunk rá, mert a szigeten nincsenek biztosítva az autók. Valóban rengeteg kátyú van az utakon, (a sziget közepén lévő út kivételével) nagyon óvatosan lehetett csak haladni, nem akartunk egy „tengelytörést”, vagy defektet kockáztatni.
A több száz szobrot a sziget Rano Ravaku nevű vulkánjának szikláiból faragták ki. A szobrok mindenhol körbe vannak kerítve, külön is felhívták a figyelmünket, hogy nem lehet hozzájuk érni.
A sziget másik felén lévő Anakena parton lehet fürödni, ami egy pálmafás tökéletes fehér homokos tengerpart, kristály tiszta víz, enyhén mélyül, a hullámok nem nagyok. Étterem itt is van. Az egyik este elmentünk egy vacsorával egybekötött helyi polinéz táncműsorra.
Ha nem nagyon felhős az idő érdemes megnézni a sziget két különböző pontján „moaik társaságában” a naplementét, vagy a napfelkeltét. Nagy élmény.