Tartalomfeltöltés folyamatban
Elter Karesz fotója
Tetszett
Nem tetszett
"Santiago az Andok és a Parti-hegység vonulatai közé zárva nehezen szellőzik, levegője száraz, ezért a völgyben felgyülemlett szmog nagy problémát jelent a városnak. Santiago ezt parkok kialakításával próbálja ellensúlyozni. Bár sok parkot nem láttam, a szmog látványos volt, mivel a városból az Andok hófödte hegyeit csak homályosan, szürkén lehetett látni. A túra során a buszból kibámulva láttam neoklasszikus építményeket, mellette a modern felhőkarcolókat, és jó volt látni, hogy az ízléses és az ízléstelen milyen békésen megfér egymás mellett. A koloniális katedrális és a modern irodaház szelíden magasodnak együtt az utca fölé. Santiagoban egyszerre vannak jelen a múlt építészete, a jelenkor modern technológiája és a jövő érdekében tudatosan bővített zöld területek. Van még hova fejlődni, és bár picit poros és picit rendetlen, a végeredmény egy izgalmas város, ahol mindenki jól érezheti magát. " forrás
,, Santiagóban vagy 6 millió ember él, Chile lakosságának egyharmada. A város semmi különös, ugyan vannak szép kertes negyedek. Mi is egy ilyenben laktunk, neve Providencia volt, egy kis butik hotelben. Az árnyas kis utcákon az éttermek és kocsmák jómódú emberekkel voltak tele, hosszan az éjszakába ültek, boroztak vagy fagylaltoztak, haza menni, TV-t nézni vagy főzni nemigen akarództak.
Santiago, 600 méter magasan fekszik és hegyekkel van körülvéve. Mint város közelébe se jön annak a kettőnek, amit mi már régebben meglátogattunk Dél Amerikában, (Buenos Aires és Rio de Janeiro).
A belváros zűrös, kissé piszkos és tele szórakoztatókkal, tarhálókkal. A járdákon árusok egymás hegyén, hátán. Az az érzésed, hogy az illető a saját ruháit árulja, ki tudja, ki veszi ezeket? Nagyszámú citromsárga alsóneműt is árultak, nem tudtuk mire vélni miért? Később kiderült, hogy ezek viselése szerencsét hoz az Új Évre, dél amerikai hiedelem szerint.
xxx
A Gran Torre, Dél Amerika legmagasabb épülete. 68 emeletes. Ugyan a legfelső kilátó emelet nyitva van, úgyszintén a mellette levő több emeletes vásárló centrum, amolyan itteni Mamut, maguk az irodák üresek, mondta a vezetőnk. Kérdeztem miért? „Nincs az épülettel semmi baj – mondta - volt azóta nem egy földrengés… de a bürokrácia…valami engedély sok időbe telik…” - és legyintett. Számomra, Észak Amerikából jőve az ilyesmi érthetetlen. Az hogy az épület nincsen kiadva milliós károkat jelent a beruházóknak, ilyen késés ok nélkül, nálunk lehetetlen lenne. De itt… nem számít, nem a mi pénzünk!
Santiagót egy kis folyó szeli át, a nem messzi hegyekből jön. Gyors folyású sáros hegyi folyó, ahol a víz mennyisége hirtelen többszörösre növekedhet, így a folyó mély mederben van, hogy ki ne áradjon. Közelünkben a folyó mellett volt egy sétány. Lombos fák, ölelkező szerelmes párok, itt ott hajléktalanok kutyáikkal.
A folyón túl volt a Bella Vista nevű negyed, megint csak jómódú, de kisebb családi kertes házakkal, amolyan Pasarét szerű hangulat. Ha itt sétálsz egy idő múlva elérsz Chile nevezetes költőjének otthonához, Pablo Neruda házához, ami ma egy múzeum. A Nobel díjas költő, Chile irodalmi büszkesége. Ahol megfordult, ahol élt, manapság múzeum van, elismerése, megérdemelten, egyedülálló. (2017)" forrás
Santiago de Chile belvárosa első ránézésre nem túl bizalomgerjesztő – lényegében egy hatalmas lakótelepnek tűnik. Azonban van előnye is: más amerikai nagyvárosokkal ellentétben nem terül szét óriási területre, így gyalogosan is könnyen felfedezhető, autóra nincs feltétlenül szükség. A tömegközlekedés kiváló, a bicikliút-hálózat pedig sokkal fejlettebb, mint Budapesten. Bár távolról lehangoló a látvány, közelről igazán izgalmas: az utcákon szinte bármit meg lehet vásárolni – hot-dogot, rózsafüzért, kesztyűt, fülbevalót vagy akár gumitömítéseket is.
A város két épségben megmaradt történelmi negyede, a Barrio Brasil és a Barrio Bellavista, diákokkal és külföldiekkel nyüzsgő, hangulatos helyek. A házak élénk színekben pompáznak, sok a zöld növényzet, az éttermek és a bárok. Barrio Bellavistában egykor Pablo Neruda is élt, és a házak többségének falát falfestmények vagy graffitik díszítik, ami különleges atmoszférát teremt.
A santiagóiak bulizás után a két negyed között félúton található halpiacra indulnak, ahol hajnalra már kipakolják a friss fogást, és az első kagyló- és hallevesek is elkészülnek. Kevés szokatlanabb dolgot lehet elképzelni, mint hajnalban egy halpiacra betérni, és leülni egy kisvendéglő „teraszára”, amit alig néhány méter választ el a halaktól. A chileiek szerint viszont egy forró kagylóleves csodát tesz az este elfogyasztott alkohol hatásaival, és garantálja, hogy másnapra kutya bajunk sem lesz.
.
2 csillagos: Hotel Lorato
3 csillagos: Hotel Ibis Santiago Providencia
4 csillagos: Hotel Plaza San Francisco
Metró
Megkerestük a metrólejárót, ahol beszereztünk egy metrókártyát, aminek itt bip! a neve. Sajnos csak automatát találtunk, ráadásul előttünk két helyi szerencsétlenkedett, akiknek végül nem sikerült a tranzakció. Nem tudom, mi bajuk lehetett, mert nekem működött minden. Angol menüből kiválaszthattam, hogy kártyát is akarok, és feltölteni rá ötezer pesót. Itt is elég volt kettőnknek egy kártya, mint Argentínában, viszont itt kissé nehéz kiszámolni, mennyit töltsünk fel, mert nem egységes a tarifa. A nap nagy részében 750,- peso a viteldíj, csúcsidőben viszont 830-at von le. Végül is tök mindegy, mert ez csak 3-400 Ft/jegy. (2024) forrás
A santiagói metró 2024-ben is gyors, tiszta és pontos, akárcsak a buszok. Három percnél tovább még egyszer sem kellett várnom járműre. Jegyellenőröket továbbra sem találni, helyette egy chipkártyával lehet bejutni a metróba és felszállni a buszra (az első ajtónál, és a rendszer hangosan sípol, ha nincs pénz a kártyán). A nyugat-európai metrózenész-kultúra eltörpül a santiagói metró mellett: szinte minden kocsira jut egy zenekar vagy egy mozgóárus, sőt, még a buszokon is találkozhatsz velük. Az elmúlt egy hétben hallottam rapper duót, pánsípost, gitáros balladaéneklőt, sőt, egy négytagú kamarazenekart is (nagybőgővel!). Emellett megpróbáltak nekem eladni csokit, rágót, fülvédőt, CD-ket és színes cérnát is – a választék továbbra is lenyűgöző.
Taxi
Taxik viszonylag olcsó és biztonságos módot jelentenek a városban való közlekedésre. A taxik indulási díja 300 pesos, és minden 100 méter után további 120 pesót számítanak fel. Az hivatalos taxik fekete-sárga színűek, könnyen azonosíthatóak. Gyakoriak a rádiótaxisok is, különösen éjszaka ajánlottak. A külvárosi területeken néha fix útvonalakon és fix díjakon közlekedő taxik szolgálnak. Sok Uber taxi van, de hivatalosan nem engedélyezettek Chileben, és az Uber sofőrök nem szívesen vesznek fel vagy raknak le olyan helyeken, ahol a rendőrség vagy hivatalos taxik láthatják őket. Az Uber használata különösen bonyolult lehet az repülőtérre történő utazás során. Az hivatalos taxik árai hasonlóak.
Busz
A Transantiago buszok többsége modern és fő vonalakon éjjel-nappal közlekedik. Ha tudsz egy kis spanyolul, útvonalinformációkat találhatsz a Transantiago weboldalán.
Vasárnaponként 10:00-tól 18:00-ig a Transantiago egy "kulturális körút"-ot üzemeltet, ahol egy különlegesen jelölt busz közlekedik a fő turisztikai és kulturális helyszínek között a normál viteldíjért.
Kerékpár
Santiagoban meglepően sok kerékpárút van.
Kedvenc pékségünk (ha francia is): a Le Fournil csodás bagettel és sütikkel.
A legjobb vega étterem: az El Huerto.
Visszatértünk a belvárosba császkálni egy kicsit, és a José Victorino Lastarria utcácska hangulatos végében leültünk egy késői ebédre a legszimpatikusabbnak tűnő étteremnél. Rendeltem egy cevichét, amit az UNESCO a perui konyha és az emberiség szellemi kulturális örökségének ismer el, de a chileiek is remekül készítik. Aperitifnek két pisco sourt kértünk, amin viszont már erős vita folyik, hogy perui vagy chilei találmány. Minden esetre, a pisco egy borpárlat, amit senki nem iszik töményen, hanem különböző receptek szerint, édes-savanykás koktélt kevernek belőle. (Innen a sour utótag.) Hm... forrás
A Bandera utcában príma használtruha boltok vannak.
Parque Araucano
Mercado Central
"Utolsó megállónk egy kézműves bolt volt, ahol Chile leghíresebb kövéből, a Lapis lazuli-ból készült ékszereket. Közben megkínáltak minket Chile nemzeti italával, a Pisco Sour-ral is. A városnézésnek ezt az adjunk-el-a-turistáknak részét nem szeretem, de sokan, akik másnap már repültek tovább, itt vették meg szuvenírjeiket." forrás
Egy közeli bevásárlóközpontban pénzt váltottunk. Régi beidegződés, hogy mindig legyen helyi cash a zsebben, mert az önbizalmat ad, de azt kell, hogy mondjam, kártyás fizetés tekintetében a legfejlettebb nyugat-európai országok szintjén áll Chile. (2024) forrás
Szombat éjszaka a Bellavista negyedbe kell menni bulizni. A Pio Nono nevű utca az epicentrum.
Santiago szegény peremkerületeit kerüljük el, a központi negyedekben pedig, tanúsítsunk óvatosságot. Zsebtolvajok ténykednek, a turisták becsapásával itt-ott próbálkoznak. Az útlevelünket hagyjuk inkább a hotelben. Sok pénz se legyen nálunk. A forgalmas helyeken, a metrón, a buszon a táskánkat, hátizsákunkat szorítsuk a felsőtestünkhöz, persze elöl. Mobiltelefont, videófelvevőt ne virítsuk, csak ha éppen nagyon szükségünk van rá.
Olvastam valahol, hogy Chile a második legalacsonyabb gyilkossági rátával rendelkezik az amerikai kontinensen Kanada után, és hogy Santiago Latin-Amerika egyik legbiztonságosabb nagyvárosa. Nem vontam kétségbe ezen állítások igazságtartalmát, ezért a szálláshely kiválasztásánál az volt a legfontosabb szempontom, hogy közel legyen a vonat- és busz-pályaudvarhoz, és nem árt, ha metrómegálló is van a közelben. Aztán, amikor a reptéren felvettem a bérelt autónkat, a kölcsönzős megkérdezte, hol szállunk meg. Amikor bediktáltam a szálloda címét, a fejét csóválta, hogy az nem a legjobb környék. Ne aggódjon – feleltem – van garázsuk. Nem a kocsit féltem, hisz teljes körű a biztosításuk – felelte –, hanem magukért aggódom... Jó kilátások... Ráadásul mindez éjfélkor.
Azon kívül, hogy egy csöves aludt frissen vasalt kartonlapok közt a hotel melletti kis utcában, nem találtuk annyira veszélyesnek a helyet. Nem mondom, hogy szívesen laknék ott, és a szálloda ajtaját is folyton bezárva tartják, de például Hondurasban lefűrészelt csövű puskája volt a portásnak. Na, az para. (2024) forrás
1. A közterületeken érdemes nézni, hogy mennyire szokásos a szerelmes párok részéről a szeretet közszemlére engedett megnyilvánulása (smárolás, ölelkezés, a metróállomásokon és a tereken a vad egymásba fonódás). Szokatlan, érdekes.
A Sky Costanera Santiago de Chile legmagasabb kilátója, amely a Costanera Center torony része, az ország és Latin-Amerika egyik legmagasabb épülete. A kilátó a 61. emeleten található, és lenyűgöző 360 fokos panorámát kínál a városra és a környező Andok hegyláncra. Látogatók panorámalifttel juthatnak fel a kilátóhoz, ahol megcsodálhatják Santiago belvárosát és az elterülő városképet. A Sky Costanera az egyik legnépszerűbb turisztikai látványosság Santiago-ban, ahol a látogatók számos információt és történetet hallhatnak a városról és annak fejlődéséről. A kilátó mellett éttermek, kávézók és ajándékboltok is találhatók, így a látogatók teljes körű élményben részesülhetnek a látogatás során.
Santiago de Chile Plaza de Armas a város központi térét képezi, és az egyik legfontosabb történelmi és kulturális központja. A tér 1541 óta létezik, és Santiago alapítása óta központi szerepet tölt be. Körülötte több fontos épület található, mint például a Santiago-i katedrális, amely a tér déli részén áll, és a város egyik legfontosabb vallási jelképe. A Plaza de Armas gyakran helyszíne különböző kulturális és politikai eseményeknek, valamint városi ünnepeknek és rendezvényeknek. A tér környékén számos kávézó, étterem és üzlet található, amelyek népszerű célpontjai a látogatóknak és a helyieknek egyaránt. Santiago történelmének és jelenének fontos szimbóluma, ahol a városi élet zajlik, és ahol a látogatók megismerhetik a chilei főváros kulturális gazdagságát és dinamizmusát.
Santiago de Chile-i katedrális (Catedral Metropolitana de Santiago) a város egyik legfontosabb vallási és történelmi jelképe. Az épület a Plaza de Armas déli részén helyezkedik el, közvetlenül a városközpont szívében. A katedrális építése több évtizedet ölel fel, és több stílusjegyet is magában hordoz, köztük a barokk és a neoklasszicista elemeket. A belső tere lenyűgöző, gazdag díszítésekkel, aranyozott oltárokkal és szobrokkal rendelkezik, melyek a vallási és művészeti örökséget tükrözik. A katedrális többek között három hajós bazilikális elrendezésű, és az egyik legnagyobb és legfontosabb templom Chilében, amely számos kulturális és vallási esemény helyszíne. A látogatók nemcsak vallási élményben részesülnek itt, hanem megismerhetik Santiago történelmét és a keresztény hagyományokat is.
Ez a Pénzverde, ami Santiago történelmi és kulturális központjának számít. Az épület a spanyol gyarmati időkben épült, és eredetileg a pénzverde és az arany raktározásának helyszíne volt. Ma múzeumként működik, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek a chilei pénzverés történetébe és folyamatába. A Casa de la Moneda gazdag gyűjteményt őriz, beleértve a régi pénzverde berendezéseit, numizmatikai gyűjteményeket és művészeti tárgyakat is. Az épület belső termei lenyűgöző freskókkal és művészeti alkotásokkal díszítettek, melyek a chilei történelem és kultúra fontos pillanatait örökítik meg. A látogatók számára egyedülálló lehetőséget nyújt, hogy megismerjék a Chilében folyó pénzverés és pénzügyi műveletek hátterét és jelentőségét.
Patio Bellavista Santiago egyik jellegzetes szórakozó és bevásárló központja, mely egyedülálló atmoszférájával és sokoldalú kínálatával vonzza a látogatókat. Az épületegyüttes több száz éves történelmével és kulturális jelentőségével büszkélkedik, és az évek során különböző üzletek, éttermek és szórakozóhelyek otthonává vált. A terület különösen esténként érdekes, amikor az éttermek és bárok teraszai telnek meg vendégekkel, akik élvezik az itt kínált különféle kulináris élményeket és kulturális programokat. Patio Bellavista emellett a helyi művészek és kézművesek kedvelt találkozási helye, ahol galériák és műhelyek is megtalálhatók. A környék turisztikai célpontként is ismert, ahol a látogatók egyedülálló vásárlási és szórakozási élményekben részesülhetnek a chilei fővárosban.
Jócskán benne jártunk a délutánban, amikor átkeltünk a várost kettészelő, Mapocho-folyón, hogy feljussunk a San Cristóbal hegyre. Santiago Gellérthegyére sikló visz fel potom 2150 pesoért (860 Ft), amire a helyszínen váltottunk jegyet. (Hétvégén érdemes online foglalni, mert akkor kisebb sort kell végigállni.)
A rozogának tűnő kocsi meredeken emelkedett a hegytető felé, majd a csúcs előtt néhány száz méterrel megállt. Innen gyalogszerrel jutottunk fel a Szűz Mária szoborhoz, ahonnan pazar látvány tárul a városra. Sajnos a szmog kitakarta a háttérben álló Andok hófödte hegykaréját, de így is lehetett látni a hatmilliós chilei főváros roppant méretét. A hegyről lejöhetünk lanovkával is, ennek az állomásához busz viszi el a kényelmesebb (értsd: lusta) népeket. Mi nem ezt a megoldást választottuk, mert a város egy olyan pontjára vezet le a kötélvasút, ahol nem volt dolgunk. forrás
Santa Lucía-hegy (Cerro Santa Lucía) Santiago de Chile belvárosában található történelmi és kulturális jelentőségű domb. Az emelkedő egyik legjelentősebb látnivalója a La Alameda nevű főút mentén magasodik, és lenyűgöző kilátást nyújt a városra és a környező hegyekre. A dombot Pedro de Valdivia spanyol hódító alapította 1541-ben, és különleges kertekkel, szökőkutakkal, szobrokkal és pavilonokkal van díszítve. A Santa Lucía-hegyre vezető ösvények és lépcsők a látogatókat az egyedülálló panoráma felé vezetik, ahol történelmi emlékek és természeti szépségek találkoznak. A helyszín turisztikai attrakció, ahol piknikezni, sétálni vagy egyszerűen élvezni a városi zöldövezetet lehetőség nyílik.
Parque Bicentenario
A Parque Bicentenario egy modern városi park Santiago északi részén, amelyet a város 200 évvel ezelőtti fennállásának évfordulóján nyitottak meg. A park területe kiterjedt zöld területeket, tókat és sétautakat kínál, ideális helyet adva a szabadidős tevékenységeknek és a pihenésnek. A területet modern szobrok és művészeti installációk díszítik, amelyek a városi kultúrát és művészetet képviselik. A Parque Bicentenario népszerű célpontja a helyiek és a turisták körében egyaránt, akik élvezni szeretnék a városi zöldövezetet és a nyugodt környezetet Santiago forgalmas városi életében.
Congresso Nacional
A chilei Congresso Nacional, vagyis a Nemzeti Kongresszus, Santiago de Chile történelmi és politikai központja. Az épületegyüttes a La Alameda nevű főút mentén helyezkedik el, és a város ikonikus építészeti jelképe. A Kongresszus épülete egyik része a szenátusi ülésterem, míg a másik a képviselőházé, ahol a törvényhozás munkája zajlik. A Congresso Nacional az ország politikai életének fontos színtere, és turisztikai látványosságként is jelentős, ahol a látogatók megismerhetik Chile parlamenti működését és történelmi hátterét.
Iglesia de La Merced
A Santiago de Chile-ben található Iglesia de La Merced (La Merced templom) egy jelentős vallási és történelmi épület a városban. Az eredeti templomot a 16. században alapították a spanyol hódítás idején, bár az épületet később többször is átépítették és restaurálták. A templom neobarokk stílusú homlokzata és belső tér díszítései lenyűgözőek, beleértve a festett mennyezetet és a gazdag aranyozott oltárokat. La Merced temploma Santiago egyik fontos vallási központja, amelyet turisták és hívők egyaránt gyakran látogatnak, hogy megcsodálják annak művészeti értékeit és történelmi jelentőségét.
La Chascona Casa Museo (Pablo Neruda háza)
La Chascona Casa Museo Pablo Neruda (Pablo Neruda háza) Santiago de Chile egyik különleges múzeuma, amely a híres chilei költő, Pablo Neruda egykori otthona. A ház egyedi tervezésű és díszítésű, amelyet Neruda és felesége, Matilde Urrutia közösen alakítottak ki. A ház elnevezése "La Chascona", ami spanyolul "a zavaros hajú nő" jelentésű, Neruda feleségének hajviseletéből ered. A múzeumban Neruda személyes tárgyai, könyvei és művészeti gyűjteményei is láthatók, beleértve a költő irodai és alkotótermeit is. La Chascona Casa Museo a látogatók számára betekintést nyújt Neruda magánéletébe és kulturális hagyatékába, miközben egyedülálló módon bemutatja a költő otthonát és életművét.
Emlékezeti és Emberi jogok múzeuma (Museo de la Memoria y los Derechos Humanos)
A Museo de la Memoria y los Derechos Humanos (Emlékezet és Emberi Jogok Múzeuma) Santiago de Chile-ben egy fontos intézmény, amely az 1973 és 1990 közötti diktatúra áldozatainak emlékére és az emberi jogok védelmére szentelt. Az épület a Pinochet-korszak szenvedéseit és az elnyomást dokumentálja, és emléket állít azoknak, akik életüket vesztették vagy szenvedtek az időszak alatt. A múzeum tartalmaz interaktív kiállításokat, dokumentumokat, fényképeket és emléktárgyakat, amelyek segítenek megérteni a chilei társadalom számára oly fontos történelmi eseményeket és azok hatásait. A látogatók számára lehetőség nyílik arra, hogy tanuljanak az emberi jogok védelmének fontosságáról és az elnyomás elleni küzdelemről. A múzeum nemcsak egy emlékhely, hanem oktató központ is, amely szemléletes módon tárja fel a múlt eseményeit és azok társadalmi következményeit.
Museo Chileno de Arte Precolombino
A Museo Chileno de Arte Precolombino (Chilei prekolombiánus Művészetek Múzeuma) Santiago de Chile történelmi központjában található, és a régió őslakos kultúráinak lenyűgöző gyűjteményét őrzi. A múzeum kiállításai bemutatják Dél-Amerika ősi lakóinak művészetét és tárgyi kultúráját, beleértve az inka, az azték, a maja és más civilizációk művészeti alkotásait. A gyűjtemény magában foglal kerámiákat, szobrokat, ékszereket és egyéb ritkaságokat, amelyek a prekolombi idők különböző aspektusait tükrözik. A múzeum célja, hogy megőrizze és bemutassa ezeket a művészeti kincseket, és segítsen megérteni a kontinens ősi kultúráinak gazdagságát és sokszínűségét.
Museo Interactivo Mirador
A Museo Interactivo Mirador (MIM) Santiago de Chile egyik jelentős tudományos és interaktív múzeuma, amely különösen népszerű családok és gyerekek körében. A múzeum interaktív kiállításokat kínál, amelyek célja a tudományos felfedezés és tanulás ösztönzése játékos formában. Látogatói megismerkedhetnek a természettudományokkal, matematikával, fizikával és más tudományterületekkel kapcsolatos alapvető fogalmakkal. A MIM emellett rendszeresen szervez oktatási programokat és rendezvényeket, amelyek segítik a fiatalokat és a közönséget a tudomány iránti érdeklődésük és tudásuk fejlesztésében.
Bellavista
Bellavista Santiago egyik legnépszerűbb és legvonzóbb negyede, amely a város belvárosához közel helyezkedik el. Ez a kulturális és művészeti központ, ahol számos étterem, kávézó, bár, galéria és szórakozóhely található. Bellavista a bohém életstílusáról ismert, és vonzza a helyieket és a turistákat egyaránt az élénk éjszakai életével és a sokoldalú szórakozási lehetőségeivel. A negyed az otthont ad Pablo Neruda La Chascona házának, valamint számos művészeti és kulturális intézménynek, mint például a Chilei Képzőművészeti Múzeum. Bellavista emellett számos színes épülettel, művészeti műhellyel és utcai művészettel büszkélkedhet, amelyek hozzájárulnak az egyedi és vonzó atmoszférájához.
Lastarria
Lastarria Santiago egyik kulturális és történelmi negyede, amely a város központjában, a Plaza Baquedano (Plaza Italia) és a Cerro Santa Lucía között terül el. Ez a negyed neves a múzeumokban, galériákban, éttermekben és kávézókban gazdag kulturális életéről. Lastarria a bohém életstílusról és a művészeti hangulatról is ismert, vonzza a helyieket és a turistákat egyaránt. A negyed számos történelmi épülettel büszkélkedhet, és gyakran rendeznek itt kulturális eseményeket, vásárokat és koncerteket is. Lastarria egyedi atmoszférájával és központi elhelyezkedésével egyike Santiago legvonzóbb városrészeinek.
Providencia
Providencia Santiago egyik modern és dinamikus városrésze, amely a chilei főváros központjától északkeletre található. Ez a negyed kereskedelmi és üzleti központként is szolgál, ugyanakkor otthont ad számos étteremnek, kávézónak és üzletnek is. Providencia ismert a zöld övezeteiről, parkjairól és sétányairól, amelyek ideálisak a lakók és látogatók számára a pihenésre és a rekreációra. A negyedben találhatóak modern irodaházak és lakókomplexumok is, amelyek együtt alkotják Santiago egyik legélénkebb és legkívánatosabb lakó- és üzleti környezetét. Providencia emellett kulturális és művészeti rendezvények helyszíneként is szolgál, hozzájárulva a város dinamikus és sokszínű életéhez.
1. A chileiek nagyon szeretik a citromot. Rengeteg ennivalóra csepegtetnek citromlét.
2. Rengeteg lány, nő keresztneve a Maria.
3. Búcsúzáskor itt is nagyon szokásos a ciao.
A Paseo Ahumada sátálóutcán ballagva, úgy éreztem, mintha Barcelona házai között járnék. A tiszta burkolaton jól öltözött emberek grasszálnak, a kirakatokban igényes portékák várnak új gazdájukra. Azt hiszem, újra kell kalibrálnom Chiléről alkotott képemet. Közel húsz éve jártam itt utoljára, és a különbség szembetűnő. A Plaza de Armas (főtér) árnyas fái között, utcazenészek muzsikája mellett ebédeltek a dolgozók, akiknek nem adatott meg, hogy hazaugorjanak kajálni. Merthogy Chilében olyannyira az ebéd a legfőbb étkezés, hogy akár két órára is bezárhatnak a hivatalok ilyenkor. Beszéltem egy tanárral az út során, aki elmesélte, hogy az iskola is bezár ebédidőben, és a gyerekeknek vissza kell menniük délután a suliba a maradék tudományért. A tér sarkán áll a Metropolitan Cathedral. Az első templomot 1566-ban egy inka szentély alapjaira emelték itt. Az 1647-es földrengés elpusztította, és csak 1687 re sikerült restaurálni, de negyven évvel később, egy újabb rengés használhatatlanná tette. A ma látható neoklasszikus stílusban épült templomot 1873-ban adták át. Szerencséje, hogy átvészelte minden idők legnagyobb földrengését 1960-ban, mert a 9,5-ös földmozgás epicentruma hétszáz kilométerrel délebbre volt. A mi szerencsénk pedig az, hogy Dél-Amerikába még nem gyűrűzött be az az európai szokás, hogy pénzt kérjenek Isten házába belépésért. (2024) forrás
k.d. fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Gábor, 2024. 03. 22. 18:05
2024-es tapasztalatok: https://fikatours.blogspot.com/2024/03/chile.html
FFerencF, 2018. 12. 26. 22:08
Dél-Amerikában utazva, 2018. október közepén 4 napot töltöttünk Santiago de Chilében.
Mivel négyen voltunk (a bőröndök miatt), mini busszal mentünk be a repülőtérről a városba. A repülőtéren volt több taxis társaság is, mi a GETTRANSFER céget vettük igénybe. Reális ár, korrekt szolgáltatás. A főtér melletti Hotel Panamericano szállodában laktunk (nagy szoba, jó svédasztalos reggeli), ami közel volt a legtöbb nevezetességhez.
A metróhoz Bip kártya kell, de elég csak egyet megvásárolni és feltölteni, ahányan utaznak vele, annyiszor kell lehúzni. Mi végül csak egyszer utaztunk metróval, mert 4 főnek a taxi olcsóbb volt, és közvetlenül a célhoz vitt. A taxisok nem akartak átverni, óra szerint fizettünk, még borravalót sem nagyon vártak el.
A chileiek kedvesek és segítőkészek voltak, igaz elég kevesen tudtak angolul. Az emberek döntő többsége fehér, alig láttunk indián, vagy más keveréket. Biztonsági problémánk nem volt, nem loptak el semminket, lopást, vagy rablást nem is láttunk, igaz szinte mindig láttunk rendőröket az utcán.
A 4 nap bőven elég volt a főbb nevezetességek megtekintésére, persze jutott idő a Bellavista negyed Pio Nono nevű utcában iszogatni (helyi sör és Pisco sour koktél, eléggé retró helyek, de jók) és megkóstolni a Lomo a lo pobre marhaszeletet két tojással és sült krumplival (és mellé vörös borral). Chile nem olcsó ország, az árak hasonlóak, de inkább magasabbak, mint itthon. Egy Lomo a lo pobre (jó nagy) étteremben 12 ezer Peso volt, mellé egy jó chilei bor 8-10 ezer Peso. Minden étteremben, presszóban, vagy sörözőben (kiszolgálási díjként) hozzá tettek 10 százalékot a számlához, így a borravaló kérdését a maguk módján megoldották.
Ezeket néztük meg:
Plaza de Armas (főtér, jól néz ki, sok ember)
Catedral Metropolitana (főtéren, ingyenes belépés)
Cerro San Cristobal (860 m. magas hegy, sikló+kötélpálya a végén, jó rálátás a városra, legalább fél órát kellett várni a siklónál)
Sky Costanera (toronyház, pláza, önkiszolgáló étterem és kilátó, elég borsos áron lehet felmenni a kilátóba, 15 ezer Peso egy felnőtt jegy, ebben az ingyen WIFI is benne volt!).
Museo de Arte Chileno Precolombino (nagyon érdekes)
Chilean National Museum of Fine Arts (de Bellas Artes)
Palacio de la Moneda (elnöki palota, kívülről).
Mercado Central (alapvetően érdekes halpiac, de vannak halas éttermek, meg gyümölcs és szuvenír árusok is),