ÚTIKRITIKA.HU / Francia Guyana







útikritikák


Francia Guyana

Francia Guyana dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Odajutás | Időjárás | Egészség | Szállás | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Cayenne | Kourou űrközpont | Ördög-sziget | Egyéb látnivalók | Programlehetőségek | Földrajz | Történelem | Manapság | A helyi emberek | Turista etikett | Helyi konyha | Érdekességek | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

Cayenne városban - G. S. fotója

Francia Guyana dióhéjban

  • Francia Guyana Franciaország tengerentúli területe. Lakóinak kb. 90 százaléka egyáltalán nem akar függetlenedni Franciaországtól, amely Dél-Amerikában a legmagasabb életszinvonalat biztosítja a lakosságnak.
  • 92 ezer négyzetkilométeres területe alig kisebb Magyarországnál, viszont csupán kb. 320 ezres a lakossága (2024-es becslés).
  • Francia Guyana nyugaton Suriname-mal, délen és keleten Brazíliával határos. Északon az Atlanti-óceán mossa partjait.
  • Fővárosa: Cayenne.
  • Euró a hivatalos fizetőeszköz. Francia a hivatalos nyelv, de sokan beszélnek egy keverék nyelven, kreolul.
  • Magyar állampolgároknak nem kell vízum Francia Guyana meglátogatásához. A terület (Franciaország részeként) az Európai Unió része, de nem tartozik a Schengen-övezethez.
  • A lakosság zöme városokban lakik és óceánparti falvakban. Etnikailag sokféleség van: indiánok, európaiak, brazilok, kínaiak, haitiak és líbiaiak.
  • A turista számára a legérdekesebb program a belső területek valamelyik esőerdőjének a meglátogatása. Csak gyakorlott túrázó válllajlon be ilyesmit.
  • Havi nettó átlagfizetés (2023-ban): 1430 euró
  • Egy olcsó vendéglőben egy főétel kb. 10 euróba kerül.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Jópofa, hogy a nem francia származású helyiek mennyire büszkék francia mivoltukra
  2. Iles du Salut (Üdv-szigetek)

h.k. fotója

Nem tetszett

  1. A drágaság (A fővárosban egy közepes színvonalú hotelben is elkérnek kb. 200 eurót egy éjszakáért. )

Vélemények

"Az európai űrkutatás csúcstechnológiájú fellegvárától induló kiváló minőségű utakon alig néhány kilométernyi autózás után elég egy motorral felszerelt facsónakba átülni, és az Amazonas valamelyik mellékfolyóján félóra alatt az őserdő közepén találja magát az ember, ahol az az érzése, hogy előtte még senki nem járt az érintetlen természetben." forrás


2019-es személyes tapasztalatom szerint a lakosság 70 százalékát kitevő  afro származásúak mély gyűlöletet táplálnak a fehér emberrel szemben. A gazdagabb feketék levegőnek nézik a fehér embert, sok helyen undok módon viselkedtek velem.

Sehol nem lehet fürödni, mert a tengerpart undorító sártömeg. Nincs sehol kiépített turisztikai infrastruktúra.

Sok a szegény, vagy igénytelen ember. Lehangoló az egész.

Rettenetes drágaság van. Szinte minden norvégárszinten van. Ez azért is van, mert a kormányzatuk rosszban van a szomszédos Brazíliával, s ezért minden az anyagországból, azaz Franciaországból szállítanak oda.

Egy hetet töltöttem ebben az országban és soha többet nem utazok ide. Brazíliában sokkal kedvesebbek az emberek, minden olcsóbb, ls ezerszer fejlettebb a turisztikai infrastruktúra. 

Igazából nem tudok Francia Guyanáról semmi olyat mondani, ami dél-amerikia összehasonlításban pozitív lenne. Az egyetlen dolog, ami legalább hasznos, hogy magyar személyi azonosító igazolvánnyal vízum nélkül, korlátlan ideig tartózkodhat a magyar állampolgár. Ezen kívül semmi jó.  


Cayenne-ben a piac végében van néhány kínai butik. Betérek az egyikbe alsógatyát venni magamnak, közben hív a kint élő Zsolt. Beszélek vele pár mondatot, mire a butikos kínai csaj odalép hozzám, és tört magyarsággal annyit kérdez:

- Honnán jönni Magyarország?

Elmeséli, hogy négy évet húzott le Budapesten, a férje még most is ott van, de pár hónapon belül felszámolnak Magyarországon mindent, és Francia Guyanában kezdenek új életet. Azt mondja, itt jobb a klíma és sokkal többet lehet keresni, mint nálunk. Az alsógatyák árát nézve ezt el is tudom képzelni. (2019) forrás

Odajutás

Repülés Franciaországból

Az Air France és az Air Caraibes közlekedtet menetrend szerinti járatokat Párizs és Cayenne között.

Repülés karib szigetekről

Martinique-ről és Guadeloupe-ról repül ide az Aifr France.

Szárazföldön Surinamból

A Surinam-i Maroniból 15 perces, a Oyapoque-folyón keresztüli hajóutazással jutunk át Francia Guyanába. A menetdíj nem drága, ha bérautó nélkül utazunk. 

Szárazföldön Brazíliából

Időjárás

Decembertől májusig/júniusig tart az esős évszak. Ilyenkor minden nap vannak erős záporok, és tartós esők. Az esős évszakban hűvösebb a klíma, kb. 25 fok körül mozog. Június és december között van a száraz évszak. Ilyenkor is előfordulnak kisebb esők. A levegő páratartalma nagyon magas.

Egészség

Sárgaláz elleni oltást bizonyító okmány nélkül nincs belépés Francia Guyana területére! A területen malária és dengue járványoknak is van veszélye. A turistának a testet kellően fedő öltözékkel ajánlatos védenie magát a szúnyogoktól. Ha csak a fővárosban és més városokban turistáskodunk, akkor a kockázat csekély.

Állóvizes tóban nem fürödjünk egyáltalán a paraziták miatt. A folyókban fürdés kevésbé rizikós.

Ne igyunk se csapvizet, se természetben talált vizet.

Ami jó, hogy az orvosi ellátás csaknem olyan színvonalú, mint az anyaországban, Franciaországban. Az ellátás költségei viszont itt magasabbak. A trópusi betegségek kelezésére jól felkészültek.

Szállás

Túlárazottak a hotelek. 100 euró/éjszaka alatti árakon csak ócska szálláshelyeket találunk.

Közlekedés

Nincs egyáltalán vasúti közlekedés. Az országutak jó állapotúak.

Étkezés

A tipikus helyi ételben van hal, vagy valami tenger gyümölcsei, illetve vadhús. A köret rizs, vörösbab és couac (szárított kaszavából örölt lisztféleség). Alaposan megfűszerezik az étkeiket. De hiszen a főváros neve Cajyenne, amiről a Cayenne-borst elnevezték. A vendéglőben kérhetjük, hogy az étkünket ne füszerezzék túl erősre.

Vásárlás

2024-ben Francia Guyanában az árak továbbra is jelentősen magasabbak, mint Franciaország kontinentális részén, átlagosan körülbelül 30%-kal meghaladják a párizsi árakat. Ennek fő oka, hogy az élelmiszerek és számos egyéb árucikk nagy részét továbbra is Franciaország európai területéről importálják, ami jelentős szállítási költségekkel jár. Ez különösen igaz a tartós és feldolgozott élelmiszerekre, valamint a háztartási és iparcikkekre, amelyek szinte teljes mértékben külföldről érkeznek.


Egy Carrefour áruházban sétálgatva egyik meglepetésből a másikba estem. A kínálat gyakorlatilag ugyanaz volt, mint Franciaország kontinentális részén: friss sajtok tucatjai, breton vajak, normandiai almák és ropogós bagettek sorakoztak a polcokon. Ha közvetlenül Párizsból érkeztem volna, talán természetesnek tűnt volna mindez, de az előző heteket az amazóniai őserdő vadregényes világában töltve egészen bizarr élmény volt. Elég különös érzés volt válogatni a sajtok között, miközben tudtam, hogy néhány kilométerre tőlünk már a dzsungel uralja a tájat.

Ahogy kifelé tartottunk, a kontraszt még élesebbé vált: az út közepén egy hatalmas varangy ugrált át előttünk. Ez Francia Guyana esszenciája – a modern európai élet és az érintetlen természet szinte abszurd találkozása. Itt egyetlen bevásárlás is olyan élmény lehet, ami hosszú ideig emlékezetes marad.

Közbiztonság

Az ország egyes részeit (pl. az űrközpontot és környékét) a francia idegenlégió járőr egységei védelmezik és ebből a turista is profitál a biztonságérzete tekintetében.

Egyéb hasznos információk

Cayenne-ben van egy tiszteletbeli magyar konzul, Horváth Beáta személyében.

E-mail cím: consulathongrie.antilles-guyane@orange.fr
Cím: 20 rue Gilles Behary L.S. ZI. Collery II. Guyane Française, 97 300 Cayenne

Cayenne

72 ezres a lakossága (2024-es becslés)

Cayenne történelmi városrészét két részre lehet osztani. Az északi felében összpontosul minden, ami egy turistát érdekelhet, éppen ezért itt a házakat szépen felújították, mindben hotel, étterem vagy egy menő butik üzemel. A déli részében ezzel szemben tombol az igénytelenség, rengeteg a lepukkant ház, néhol halomban áll a szemét. Nem meglepetés, hogy ebben a városrészben él a haitiak és venezuelaiak jó része, akik van, hogy tízen zsúfolódnak össze egy apró lakásban, merthogy az albérlet még errefelé sem olcsó. (2019) forrás

Városi múzeum

A Cayenne városi múzeum látogatása kezdetben nem tűnt ígéretesnek: a bejáratnál kitömött pumák és ocelotok fogadtak, ami nem sokat sejtetett a továbbiakról. Az emeletre érve azonban kellemes meglepetés ért – egy lenyűgöző kiállítás várta a látogatókat, amely a Francia Guyanába száműzött fegyencek történetét mutatta be. A tárlat különösen érdekes volt, mivel az elítéltek által készített műalkotásokon keresztül mesélte el a múltat.

A francia jelenlét a régióban a 17. század végén kezdődött. A gyarmat fő célja az volt, hogy megakadályozza, hogy a terület a rivális hatalmak – az angolok, a spanyolok, a hollandok vagy a portugálok – kezébe kerüljön. Ezen túl azonban Francia Guyana gazdasági szempontból alig volt hasznosítható: a forró klíma, a sűrű dzsungel és a félreeső elhelyezkedés miatt nem vált jelentős gyarmattá. Cayenne volt az egyetlen város, amelyet a franciák kiépítettek, más településeket nem is hoztak létre. A múzeum kiállítása jól bemutatja ezt a sajátos történelmet, és emlékeztet arra, milyen nehézségekkel néztek szembe az ide érkezők.

Kourou űrközpont

g.s. fotója

1964-ben Guyanát az Egyenlítőhöz való közelsége miatt Franciaország választotta egy űrkilövő komplexum építésének helyszínéül. Az idegenlégió 3. gyalogezrede ott állomásozik, hogy őrizze.

Az első kilövésre a Kourou űrrepülőtérről 1968. április 9-én került sor. 1975-ben, amikor az Európai Űrügynökség (ESA) megalakult, a francia kormány felkérte az ESA-t, hogy használja a Kourou űrközpontot európai űrprogramokhoz. Az ESA, a Kuru űrkikötőt szerves részének tekintve, finanszírozta az Ariane űrhajóprogram Kuru kilövőhelyeinek modernizálását.


Francia Guyanában épült meg a világ egyik legfontosabb űrrepülőtere, a Kourou Űrközpont, és ennek számos okos stratégiai magyarázata van. Az első és legfontosabb tényező az, hogy Francia Guyana az Egyenlítő közelében helyezkedik el. Ez a földrajzi pozíció hatalmas előnyt jelent, mert az Egyenlítő környékén a Föld forgási sebessége gyorsabb, így az innen indított rakéták kevesebb üzemanyaggal érhetik el az űrt. Magyarán, olcsóbb és hatékonyabb kilövéseket tesz lehetővé.

Ráadásul a térség nagy része ritkán lakott, ami szintén kulcsfontosságú szempont. Az űrrepülések biztonsági kockázatai miatt előnyös, ha az űrközpont közelében nincsenek sűrűn lakott települések. Ha egy kilövés során valami rosszul sül el, a rakéta maradványai a tengerbe vagy a dzsungelbe hullanak, nem pedig egy városra.

Az Atlanti-óceán közelsége szintén praktikus. Az űreszközök általában keleti irányba indulnak, hogy kihasználják a Föld forgását, és innen elindulva a rakéták biztonságosan az óceán felett repülhetnek.

Francia Guyana politikailag is stabil régió, mivel Franciaország tengerentúli területe, és így az Európai Unió része. Ez különösen fontos az Európai Űrügynökség (ESA) számára, amely a Kourou Űrközpontot közösen működteti Franciaországgal és más európai országokkal. A központ helyszíne tehát nemcsak technikai, hanem politikai értelemben is ideális.

Az éghajlati feltételek is kedvezőek. Bár a térségben gyakran esik az eső, az Egyenlítő menti hőmérséklet állandó, és nincsenek szélsőséges időjárási jelenségek, például hurrikánok, amelyek akadályoznák az indításokat.

És végül: Francia Guyana az űrkutatás szempontjából is szimbolikus helyszín. Egy európai űrrepülőtér az amerikai, orosz és kínai bázisok mellett azt mutatja, hogy Európa is komoly szereplő az űrversenyben. A Kourou Űrközpont egyszerre technológiai csoda és az európai együttműködés jelképévé vált.


Ördög-sziget

Ha létezik a pokolnak tornáca, akkor valószínűleg ez az, ahol az ördög még mindig szívesen időzik. Az egykori börtönpokol mára csupán romokban áll, de egykor ez a hely a világ egyik legkegyetlenebb börtöneként vált hírhedtté.

Az Ördög-sziget meglátogatása Francia Guyanában az egyik legkülönlegesebb élmény, amit csak el tudsz képzelni. Már az odaút is kaland: egy rövid hajózás a szigetek között, ahol a tenger türkizkék vize és az őserdő buja zöldje kísér. Ahogy kikötsz a szigeten, azonnal érzed a történelem súlyát – mintha minden fa és kő mesélni tudna az egykor itt raboskodók életéről.

Az elhagyott épületek között sétálva megelevenedik a múlt: a romos cellák, a vastag falak és a rozsdás rácsok mind a fegyenctelep kegyetlen világát idézik. A híres Henri Charrière, vagyis Pillangó története itt válik igazán kézzelfoghatóvá. El tudod képzelni, milyen lehetett éveket tölteni ezen a szigeten, ahol a szökés szinte lehetetlen volt?

A dzsungel kezd visszahódítani mindent, a növények átkarolják a falakat, és a természet csendje szinte elnyeli a múlt nyomait. A magaslatokról lenyűgöző kilátás nyílik az Atlanti-óceánra – a végtelen kék víz és a szigetek panorámája teljesen magával ragad. A madarak éneke és a hullámok zaja egy pillanatra elfeledteti veled, hogy valaha ez a hely a szenvedés szimbóluma volt.

Érdemes időt szánni arra, hogy bejárd a sziget minden szegletét, és megértsd, miért lett az Ördög-sziget a világ egyik legismertebb börtönszigete. A látogatás nem csak történelmi kirándulás, hanem egyfajta meditáció is: elgondolkodsz az emberi kitartáson, a túlélési ösztönön és a szabadság iránti vágyon.

A sziget nem csupán a múlt árnyait őrzi, hanem lenyűgöző természeti szépségekkel is büszkélkedhet. A dzsungelben különleges madarakat, pillangókat és gyíkokat láthatsz, amelyek otthonra leltek ezen a történelmi helyen. Az Ördög-sziget felfedezése egyszerre inspiráló és megrázó élmény, amely mély nyomot hagy minden látogatóban. Ha Francia Guyanában jársz, ezt a helyet egyszerűen nem szabad kihagyni!

Egyéb látnivalók

Saint-Laurent-du-Maroni

Saint-Laurent-du-Maroni városa, amely a Maroni folyó alsó folyásánál található, korábban bűnözők táboraként működött. A következő években ezt a vidéket a maroonok (Maroni) lakták – a szökésben lévő rabszolgák leszármazottai, akik csodálatos kultúrát alkottak, amely jellegzetes rituáléiról, zenéjéről és kézműves tevékenységeiről híres. Ez nagyban elősegítette a helyi indián törzsekkel való szoros kapcsolatukat. A városban sok szép gyarmati épület maradt fenn.

g.s. fotója

Programlehetőségek

Madárnézés

Madármegfigyelés Francia Guyanában? Egy álom, ami életre kel az amazóniai dzsungel szívében! Itt a természet még érintetlen, és minden bokor mögött egy újabb szárnyas csoda rejtőzik. Már az első reggelen megpillantottam egy gyönyörű tukánt, a színes csőrével, mintha csak egy festmény lépett volna ki a valóságba. A madarak éneke folyamatosan kísért, mintha saját szimfóniájukat játszanák az őserdő zöld színpadán. A 700 madárfaj között akadnak apró kolibrik, akik szinte vibrálnak a levegőben, és hatalmas papagájrajok, amik szivárványszínekben szállnak az égen.

A legizgalmasabb pillanat számomra a nemzeti park egyik kilátójában érkezett, amikor egy harpia sas – az őserdők uralkodója – lassan elrugaszkodott egy faágáról. Lélegzetelállító! Guyana madárvilágának felfedezése egy olyan kaland, amihez nem kell szakértőnek lenni, csak egy jó távcső és nyitott szem. A helyiek szívesen ajánlanak madármegfigyelő túrákat, és a nemzeti parkok gondosan kijelölt ösvényein könnyen elérhetők a legjobb helyek. Ha valaha is el akarsz merülni a természet varázslatos hangjaiban és látványában, Francia Guyana az a hely, ahová érdemes elutazni!

Kirándulások a természetbe

A természetjárás Francia Guyanában igazi kaland, mintha egy másik világba lépnél. Az első túrám a Kaw-hegységbe vezetett, ahol a végtelen zöld erdők közé belépve azonnal elvarázsolt az őserdő illata és hangja. A fákról lógó liánok, a hatalmas páfrányok és a színes orchideák látványa olyan, mintha egy dzsungelfilmet forgattak volna körülöttem. Minden lépéssel újabb és újabb állatfajokat pillanthatsz meg – egyszer egy apró, vibráló színű béka ugrott át az ösvényen előttem.

A folyómenti kirándulások különleges élményt nyújtanak, ahogy lassan csónakázol a mangrove erdők között. Láttam jaguárok nyomait a homokban, miközben a helyi vezető elmesélte, milyen fontos szerepet játszanak ezek az állatok az ökoszisztémában. Egy másik alkalommal a Maroni-folyón hajóztunk, és a naplemente narancssárga fénye megvilágította az őserdőt – igazi festői pillanat volt.

A túrák során néha természetes termálforrásokra bukkansz, ahol megpihenhetsz, vagy egy hegyi pataknál hűtheted le magad. A lélegzetelállító vízesések, például a Chutes de Fourgassier, igazi gyöngyszemek, amelyek minden lépést megérnek az erdei ösvényeken. Francia Guyana természeti kincseiben barangolni nem csak kaland, hanem egyfajta belső utazás is, amely rádöbbent, mennyire lenyűgöző a világunk. Ha szereted a vadont, ez a hely garantáltan levesz a lábadról!

Indiánok meglátogatása

Az indián falvak meglátogatása Francia Guyanában olyan élmény, amit nehéz szavakkal leírni. Ahogy a kanyargós folyón csónakkal haladtunk, lassan feltűntek a part menti kunyhók, amelyek teljesen beleolvadtak az őserdő zöldjébe. A helyiek mosolyogva fogadtak, és az első pillanattól éreztem, hogy itt a közösség a legfontosabb. Az amerindián törzsek életmódja egészen más dimenzióba helyezte az idő fogalmát: minden mozdulatuk, minden szokásuk a természet ritmusához igazodik.

Az egyik legemlékezetesebb pillanat az volt, amikor egy idősebb asszony megmutatta, hogyan fonják a hagyományos kosarakat pálmalevelekből. A gyerekek körülöttünk futkároztak, és minden kíváncsiságuk ellenére tiszteletben tartották az idegenek jelenlétét. A vacsoránk egy frissen fogott halból és helyben termesztett gyümölcsökből készült, amit közösen készítettünk el a törzs tagjaival. Egy kis tábortűz mellett, a csillagos égbolt alatt meséltek az ősi legendáikról, amik teljesen lenyűgöztek.

A látogatás nem csak kulturális élmény volt, hanem egy utazás vissza az időben, amikor az emberek még harmóniában éltek a természettel. Ha egyszer ellátogatsz ide, ne feledd: nem csak nézelődő leszel, hanem részese egy olyan életnek, amit ritkán tapasztalhatunk a modern világban. Ez az élmény tényleg leírhatatlan – ezt látni és átélni kell!


Földrajz

Francia Guyana területének 90 százalékát őserdő borítja.

Francia Guyana, Franciaország dél-amerikai megyéje, 2024-ben is kiemelkedik a világ legnagyobb biológiai sokszínűségével. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy az amazóniai esőerdő területeit sem az őslakos indiánok, sem a későbbi telepesek nem irtották ki, így nem okoztak fajok kihalását. Az ország területének 94%-át, azaz az összesen 84 ezer négyzetkilométer túlnyomó részét érintetlen esőerdő borítja, amely meghatározza az itt élők mindennapjait. A régió madárvilága lenyűgöző: mintegy 700 faj található itt, ugyanannyi, mint egész Európában. A denevérfajok száma meghaladja a százat, míg a pillangók és békák rendkívüli színpompájukról híresek. A folyókban több mint ötszáz halfajt, az esőerdőkben pedig közel hatezer növényfajt figyelhetünk meg.

A partvidék különleges lakói közé tartoznak a világ legnagyobb tengeri teknősei, az akár 2 méter hosszú és 600 kilogramm súlyú bőrhátú teknősök (Luth teknősök). Ezek a hatalmas állatok kizárólag Guyanában szaporodnak, és április és június között éjszakánként a part menti homokban rakják le tojásaikat.

A természetvédelem különös figyelmet kap: Francia Guyana területének csaknem egyharmada természetvédelmi terület. Ezen erőfeszítések finanszírozását jelentős mértékben, mintegy 75%-ban az Európai Unió biztosítja, miközben tiszteletben tartják az őslakos indiánok hagyományos vadászó-halászó életmódját. A helyi lakosok fegyvertartási engedély nélkül vadászhatnak, de az idegenek számára a védett területeken történő vadászat szigorúan tilos.


Tanár fogta be puszta kézzel az 5 méteres anakondát - videó   (Miután az óriáskígyó megette a szomszéd kutyáját)

 

Van saját lobogójuk. Ez, önkényuralmi jelképpel.   

Történelem

Az 1848-as rabszolga-felszabadítást követően Francia Guyana száz éven át fegyenctelepként szolgált, ahová a francia kormány elítélteket deportált. Guyana a franciáknak hasonló szerepet töltött be, mint Ausztrália a britek számára. A legismertebb telep, az Ördög-sziget, világhírűvé vált Henri Charrière "Pillangó" című regényének és az abból készült filmnek köszönhetően. A szigeten kívül további mintegy harminc, őserdőben elhelyezett fegyenctelepen tartották fogva az elítélteket. Az 1848-tól 1946-ig tartó időszakban közel 90 ezer fehér bőrű elítélt érkezett ide, közülük mindössze 10% élte meg a szabadulást. A túlélők később gyakran a helyi, fekete bőrű burzsoázia alkalmazottaiként próbáltak boldogulni.

A foglyok többsége belehalt a kényszermunkába, az embertelen bánásmódba vagy a járványokba, például a sárgalázba és a maláriába. Minden elítélt megfordult Saint-Laurent-du-Maroni-ban, a suriname-i határ közelében lévő elosztótáborban, amely az európai hajórakományok első állomása volt. Az egyik legismertebb rab Alfred Dreyfus volt, akit antiszemita indíttatású koncepciós perben ártatlanul ítéltek el árulás vádjával.

2024-ben is látogathatók az egykori büntetőtáborok, amelyek jelentős része eredeti állapotában megmaradt. Ezek a helyszínek ma már történelmi emlékekként szolgálnak, bemutatva az egykori fegyenctelepek kegyetlen valóságát. Saint-Laurent-du-Maroni különösen népszerű történelmi helyszín, ahol a látogatók megismerhetik a fegyencrendszer múltját.



A büntetőtelepek Francia Guyanában egészen a második világháború végéig működtek, amikor De Gaulle tábornok úgy döntött, hogy felszámolja őket. Ezt követően új célt talált a terület számára: 1964-ben megalapította a Guyana Űrközpontot, amely azóta is az Ariane rakéták kilövésének központja.

Az Egyenlítőhöz való közelség, az alacsony népsűrűség és a kilövésekhez ideális nyílt óceáni területek olyan előnyöket nyújtanak, amelyeket Európában lehetetlen lett volna biztosítani. Az űrközpont létesítése óta Francia Guyana gyors fejlődésnek indult: mérnökök, technikai szakemberek, valamint az őket kiszolgáló kereskedők és szolgáltatók érkeztek a régióba. Az egykori büntetőtelep helyén az életszínvonal jelentősen emelkedett, ugyanakkor a megélhetési költségek is megugrottak. Francia Guyana ma már egy jómódú, drága terület, amely elsősorban a francia állam jelentős befektetéseiből él.

Ez a gazdasági és társadalmi átalakulás azzal a következménnyel járt, hogy Francia Guyana – a holland és brit uralom alól felszabadult Suriname-mal és Guyanával ellentétben – nem mutatott különösebb érdeklődést a függetlenség iránt. A terület mindmáig Franciaország szerves része, ugyanúgy egy megye, mint például Gironde vagy Savoya.


Manapság


Remblier-Putnoki Stella, az űrközpont egyetlen magyar munkatársa, már öt éve él Francia Guyanában. Számára a szúnyogok és az állandó 28-30 fokos meleg nem jelentenek problémát, bár a 90%-os páratartalom és a trópusi napsütés komoly fizikai terhelést jelenthet. Stella úgy véli, hogy kevés ennél különlegesebb élmény létezik, mint az Egyenlítő mentén reggel 7 órakor a Nap ébredésével együtt kezdeni a napot, majd este 7 körül a lenyűgöző naplementét figyelni. Ami igazán otthonossá teszi számára a legszegényebb francia megyét, az a helyiek kedvessége és közvetlensége, valamint az, hogy itt a fogyasztói társadalom hatása jóval kisebb, az emberi értékek pedig meghatározóbbak, mint Franciaország európai részén.

A miskolci születésű Stella soha nem szembesült beilleszkedési nehézségekkel. Francia Guyana alig 240 ezres, rendkívül kevert és sokszínű társadalma a világ egyik legritkábban lakott régiójában található, de kulturális sokfélesége egy európai vagy amerikai nagyvároséhoz hasonlítható. Stella még a közösségi oldalakon is talált itt magyar ismerősöket, köztük Francia Guyanában szolgáló magyar idegenlégiósokat, akikkel időnként székelykáposztát főznek vagy pogácsát sütnek az őserdő mélyén. Az őslakos amerindián törzsek néhány ezer fős közössége elszigetelten, a folyók mentén fekvő falvaikban él, Franciaország pedig a különélés biztosításával védi ősi hagyományaikat, így kihalásuk nem fenyegetett. A lakosság legnagyobb részét, mintegy 40%-át a kreolok alkotják, akik az egykori afrikai rabszolgák leszármazottai.


"Szóval vannak itt, akik nem csak cigarettát szívnak, ha?" - viccelte el a francia köztársasági elnök, Emmanuel Macron francia guyanai látogatásán, amikor a fővárosban, Cayenne-ben marihuánaszag csapta meg az orrát a fogadására gyűlt tömegben. "Ez nem fog segíteni leckeírásban" - kiáltotta oda a füstöt eregetőknek, akiket arra is megkért, hogy ezt mondják el a fiatalabbaknak is.
Macron péntek-szombaton látogatott a tengerentúli francia területre, a Brazília északi határán fekvő Francia Guyanába, ahol 23 százalékos a munkanélküliség, nagy a bevándorlás, kátyusak az utak, rossz az infrastruktúra, a magukat elhagyatva érző lakók pedig fél éven át zavarogtak.
Macron azt mondta, "nem azért jött, hogy nagy és üres ígéreteket tegyen", ő "nem a télapó", nem fogja gyerekként kezelni a guyanaiakat, mint elődei, akik teljesítetlen ígéreteket tettek csak. (Guardian, 2017)"

A helyi emberekről

A helyiek elsöprő többsége katolikus vallású.

A lakosság körülbelül 20%-át kitevő fehérek iránt itt nincsenek olyan ellenérzések, mint amelyek más volt francia gyarmatokon előfordulhatnak. A különböző származású közösségek közötti keveredés mára teljesen természetessé és elfogadottá vált. Az elmúlt években kínai közösségek is megjelentek, akik légkondicionált üzletekben kínálják áruikat. A 70-es években Franciaország befogadta az egykori indokínai gyarmatairól érkező hmongokat, akiket a függetlenné vált Vietnam és Laosz területén üldöztek. A hmongok magukkal hozták az ázsiai agrárgazdálkodás hagyományait, és ma egész falvak élnek déligyümölcsök termesztéséből. Piacaik különleges, autentikus ázsiai hangulatot árasztanak, és színesítik Francia Guyana kulturális palettáját.

Turista etikett

1. Általában, a városokban nem gond, ha le akarunk fotózni embereket. De van egy-két törzs (pl. a kaw), amelynek emberei mereven elzárkoznak attól, hogy lefényképezzük őket. Táékozódjunk előre. 

Helyi konyha

Francia Guyana gasztronómiája rendkívül színes és változatos, ami a régió etnikai és kulturális sokszínűségének köszönhető. Az ételek ötvözik a francia, kreol, amerikai indián, afrikai és ázsiai konyha elemeit, így igazi kulináris kalandot kínálnak.
Fő jellemzők:

Francia hatás: Az ételekben érződik a francia konyha finomsága és technikái, különösen a péksüteményeknél, például a bagettnél és a croissant-nál, amelyek mindennaposak.

Kreol ízek: A kreol konyha az ételek alapja. Fűszeres egytálételek, mint például a colombo (egy curryszerű húsos étel rizzsel) vagy a blaff (fűszeres halétel), nagyon népszerűek.

Friss halak és tenger gyümölcsei: A part menti fekvés miatt a halak és a tenger gyümölcsei alapvetőek. Gyakran fogyasztanak garnélát, kagylót és friss fogásokat, például grillezett halakat.

Trópusi gyümölcsök: Az ételeket és desszerteket gazdagon kiegészítik a trópusi gyümölcsök, mint a mangó, papaya, guava, maracuja és a banán.

Ázsiai hatás: A hmong közösség és a kínai bevándorlók hatása révén az ázsiai konyha, például a wokban készült ételek, tavaszi tekercsek és rizs-alapú fogások is népszerűek.

Italok: Az országban gyártott cukornádból készült rhum agricole (mezőgazdasági rum) az egyik legfontosabb ital. Gyakran készítenek belőle helyi koktélokat, például ti'punch-t (lime-mal, cukorral és rummal).

Helyi különlegességek:

Bouillon d'Awara: Egy hagyományos pálmafa terméséből készült egytálétel, amelyet hússal, rizzsel és zöldségekkel főznek. Ez egy ünnepi étel, gyakran húsvétkor fogyasztják.
Pimentade: Fűszeres paradicsomos halétel, amelyet gyakran rizzsel vagy kenyérrel tálalnak.
Accras de morue: Sózott tőkehalból készült fűszeres krokettek, amelyeket előételként szolgálnak fel.

Piacok és utcai ételek:

A helyi piacokon, például Cayenne városában, autentikus ételek kóstolhatók. Az utcai árusok gyakran árulnak grillezett csirkét, banánchips-et és friss trópusi gyümölcsöket.

Francia Guyana gasztronómiája a helyi alapanyagokra és a sokféle kulturális hatásra épít, így egyedi és különleges élményt nyújt a látogatók számára.

Sok halétel, és kedveltek az őserdők állatainak húsai.

Francia Guyanában az őserdő állatainak húsát hagyományosan fogyasztják, különösen az őslakos amerindián közösségek és a helyi kreol lakosság körében. A vadászat és a vadállatok húsának fogyasztása nemcsak kulturális hagyomány, hanem a mindennapi élet része is, különösen az erdőkhöz közeli falvakban, ahol ez az étrend egyik fontos eleme. Azonban a vadászat és az állatok húsának fogyasztása szigorúan szabályozott, hogy megvédjék a veszélyeztetett fajokat és az ökológiai egyensúlyt.
Mely állatok húsát fogyasztják?

Az alábbi állatfajok húsát gyakran fogyasztják Francia Guyanában:

Tapír (tapirus terrestris): Bár bizonyos területeken védelem alatt áll, helyenként még mindig vadásznak rá.
Aguti: Egy nagy rágcsáló, amelyet helyi ínyencségként tartanak számon.
Pecari (vaddisznófélék): Az őserdőben gyakori zsákmányállat.
Tatú (páncélos állat): Gyakran vadászott faj, amelyet helyi receptekben készítenek el.
Majmok (pl. pókmajmok): Bár a majmok vadászata csökkenőben van, bizonyos közösségek még mindig fogyasztják a húsukat.
Kaimánok (aligátorok fajtája): A kisebb kaimánokat néhol fogyasztják, de ez szigorúan szabályozott.
Madarak: Vadon élő madarak, például papagájok és nagyobb vízimadarak húsát is eszik.

Szabályozás és engedélyek

Őslakos közösségek jogai: Az amerindián törzsek hagyományos vadászata megengedett, mivel ez az életmódjuk része. Francia Guyana törvényei lehetővé teszik számukra, hogy fenntartsák hagyományos életformájukat, amely magában foglalja az őserdő állatainak vadászatát és fogyasztását.
Veszélyeztetett fajok védelme: Bizonyos állatok, például a jaguár és bizonyos majomfajok vadászata szigorúan tilos, mivel ezek védett státuszban vannak.
Helyiek és vadászat: A helyi lakosság fegyvertartási engedély nélkül vadászhat, de csak nem védett fajokra. Az erdőben vadászó helyi közösségek esetében gyakran ellenőrzik, hogy betartják-e a szabályokat.

Idegenek és vadászat

A nem helyiek, köztük a turisták, számára vadászat szigorúan tilos, különösen a védett területeken. Az ilyen tevékenységek engedély nélküli végzése súlyos büntetésekkel járhat.
Gasztronómiai felhasználás

Az őserdő állatainak húsát hagyományos receptek szerint készítik el, gyakran pörköltként, grillezve vagy fűszeres levesekben. Az ilyen ételek általában vidéki területeken vagy helyi közösségekben elérhetők, és ritkán szerepelnek a nagyvárosi éttermek étlapján, mivel a városi lakosság étrendje inkább a francia és kreol ételekre koncentrál.

Érdekességek

Egy este a Coco Soda nevű szabadtéri diszkóba látogattunk, de mivel nem találtam különösebben izgalmasnak, kimentem a körülbelül húsz méterre lévő tengerpartra. Szerencsés döntés volt, mert valami igazán különleges élményben volt részem – olyasmit láttam, amit nem mindennap talál meg az ember egy diszkó közelében. Egy kisebb csoport ember állt körbe egy vörös lámpa fényében, ahol egy hatalmas kérges teknős éppen tojásait rakta, félig a homokba ásva magát. A lenyűgöző, közel kétméteres állat valószínűleg jobban örült volna egy csendesebb környezetnek, de a hangos zene és a kíváncsi bámészkodók ellenére is nyugodtan befejezte a folyamatot. Miután végzett, lassan, méltóságteljesen visszatért az óceánba.

Olvasmányos linkek

2024-ben is igaz, hogy Francia Guyana eltér Franciaország más tengerentúli megyéitől és a környező dél-amerikai országoktól, mivel itt nincsenek part menti üdülőfalvak és luxusszállodák. Az egész régióban mindössze körülbelül ezer hotelszoba található, amelyek azonban a legmagasabb európai színvonalat képviselik. Az évente érkező alig 100 ezer turista jelentős része továbbra is hivatalos ügyben, a kourou-i űrközpont meglátogatása miatt érkezik, majd ezt követően néhány napot eltölt a megyében. A turisták túlnyomó része (95%) francia, míg a maradék látogatók többsége német, svájci és belga, akik főként az amazóniai esőerdők miatt választják ezt az úti célt. Az idegenforgalom szerény volumene ellenére a régió vonzereje a természeti szépségeiben és az egyedülálló élményekben rejlik.


Francia Guyana vidékének nagy része 2024-ben is gyéren lakott. A három Guyana – a francia, a holland (Suriname) és a független Guyana – továbbra is a világ legritkábban lakott régiói közé tartozik. Francia Guyanát népsűrűségben egyetlen önálló állam, Mongólia előzi meg, még olyan sivatagos országok is, mint Mauritánia és Szaúd-Arábia, zsúfoltabbnak számítanak. Cayenne városán kívül szinte csak néhány utcás falvak találhatók, illetve itt található a Centre Spatial Guyanais, az "űrközpont", amely a trópusok Bajkonurjaként ismert. Az Egyenlítő közelsége miatt innen sokkal kevesebb üzemanyaggal lehet műholdakat az űrbe juttatni, így a világ kereskedelmi műholdjainak jelentős részét innen indítják. A kilövések rendszerint 3-6 hetente zajlanak, és ezek nyilvános események, amelyeket a helyszínen is meg lehet tekinteni. Sajnos, ha épp nincs kilövés, az űrközpont látogatása főként francia nyelvű, több órás túrát jelent, amely nem mindenki érdeklődését kelti fel.

Cayenne, amely 110 000 lakosával Francia Guyana legnagyobb települése, egy francia kisváros trópusi megfelelőjének tűnik. A város bevezető útja melletti nagy Carrefour áruház és a körforgalmak ezt az érzést erősítik. Ugyanakkor közelebbről nézve a város atmoszférája, építészete és mindennapi élete már teljesen eltér Franciaországétól.

Személyes utam fő célja az volt, hogy kiváltsam a Suriname-i vízumomat, amely végül egyetlen délelőtt alatt meg is történt. Ezután néhány napom maradt arra, hogy céltalanul barangoljak Cayenne-ben, egy látnivalókban szegény, ám kulturális és társadalmi szempontból rendkívül érdekes városban. A trópusi életforma, az etnikai sokszínűség és az amazóniai környezet mind olyan hatásokat adnak, amelyek különlegessé teszik ezt a helyet, még akkor is, ha az infrastruktúrája és látványosságai nem érik el a tipikus turistacélpontok szintjét.

Fotóegyveleg

Vissza az elejére


Kommentek

Nagy Sttila, 2022. 05. 23. 01:09
Ellentmondok, a személyes tapasztalatom (2019)-ben, a helyi afro származásúak mély gyűlöletet táplálnak a fehér emberrel szemben ( 70%) kb. A gazdagabb feketék meg levegőnek nézik a fehér embert, sokhelyen nagyon undok módon viselkedtek velem. 2. Sehol nem lehet fürdeni, a tengerpart egy undorító sártömeg, nincs kiépített turizmus szinte sehol. 3 Sok a szegény, vagy igénytelen ember, lehangoló az egész. 4.-rettenetes drágaság van( szinte minden Nirvég árakon kapható, Köszönhetően annak hogy a kormány rosszba van a szomszédos Brazíliával ezért mindent az anyaországból szállítanak oda! Egy hetet töltöttem az országban soha többé nem akarok oda visszatérni a szomszédos Brazíliában sokkal kedvesebbek az emberek minden sokkal olcsóbb is a turista Infrastruktúra is jobb 1000x. Igazából nem tudok egy olyan dolgot mondani erről az országról ami dél amerikai viszonylatban pozitív élményt hozna ki egy turistából! Az egyetlen dolog ami hasznos hogy magyar személyi azonosító igazolvánnyal vízum nélkül korlátlanul tartózkodhat unk az országban, ezenkívül semmi!🙁


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon