.
v.i. fotója
Miért annyira nagy szám a Galápagos?
Galápagos szigetein óriási számban láthatók olyan állatok és növények, amiket sehol máshoz a világon nem lehet látni (szaknyelven: endemikusak). Ezek közül a leghíresebbek ezek: a Galapagosi óriásteknősök, a Galápagos- avagy Darwin-pintyek, a Kéklábú szula és a tengeri gyíkok avagy leguánok. Na persze a Galápagos az UNESCO világörökségének a része.
Ide eljutni picit nehézkes és költséges. Nincs nemzetközi járat, először Ecuadorba kell beutazni. A belépés szabályozva van, erős kontrollokon mész át, és érkezésnél fejenként még 100 $-t kérnek el. A Galápagos-szigetek több szigetből áll, de csak 4 lakott. Túrákra csak hivatalos cégekkel mehetsz, állandó cunami és vulkánveszély van. Erősen óvják a természetet és az itt élő állatokat. Igaz, te nem mehetsz közel az állatokhoz, de ezt a szabályt az állatok nem ismerik – azaz ha véletlenül elalszol a parton, lehet, hogy egy új házik edvenc fekszik majd rajtad 😃 Féltünk az erős szabályoktól, de mikor már ott voltunk, mindenki laza és kedves volt. Érdekes tapasztalat volt egy olyan helyen lenni, ahol ahova léptünk, ott állat termett. (2024)
A 14 nagyobb és 6 kisebb szigetből álló Galápagos-szigetek teljes területét védetté nyilvánították, hogy megőrizzék érintetlenségét. 2024-re a turisták számát évi 100 ezer főben maximalizálták, és tovább szigorították a környezetvédelmi előírásokat, hogy minimalizálják az emberi jelenlét hatását.
Ez teljesen érthető, hiszen a Galápagos-szigetek valóban egyedülálló hely. A fókák néha furcsa hangon vinnyognak, máskor pedig mellettünk heverésznek a homokban, mintha csak mi is a természet részei lennénk. A teknősök nem menekülnek el az ember elől, inkább kíváncsian tekintenek ránk, mintha azt kérdeznék: "Ez meg mit akar tőlem?"
Szárazon és vízen is követtem leguánokat, láttam rájákat, pingvineket, fókákat, és természetesen a híres kék lábú szulát is. Galápagos egyszerre nyújt lehetőséget a kalandra és a természet tiszteletére, és ezek az élmények felejthetetlenné teszik az utazást.
,, Egész úton hazafelé azon gondolkodám, hogyan alakulhatott ki ez a mítosz Galápagosról. Vagy csak én voltam rosszkor rossz helyen? Talán ha egy ötnapos hajóútra mennék a szigetek körül, többet látnék. Sikerült azzal megnyugtatnom magam, hogy ezeknek a hajónalvós, hosszú túráknak sokkal borsosabb az ára, és ha ott is csak hasonló élményekben lenne részem, most még inkább átverve érezném magam. (2017)" forrás
,, A Galápagos szigetekre eljutni sok utazó álma. Én is mindent megtettem, hogy lássam, mert valamiért az az érzésem a szigetcsoporttal kapcsolatban, hogy hamarosan eljön az az idő, amikor már csak tudósok és kutatók léphetnek arra a földre, ahol Darwin az őt körülvevő környezet hatására megalkotta az evolúció elméletét.
5 napot töltöttem el a Galápagos–szigeteken, egy néhány fős sétahajón. Az a pár nap az egész világról alkotott képemet átformálta. Az első állat, aki szembejött velem -és sokáig nem mozdult – természetfilmekből már jól ismert kéklábú szula volt. Egyáltalán nem félt, olyan volt, mintha nem is vett volna észre, pedig volt olyan pillanat, amikor azt éreztem, hogy hamarosan összeér az orrunk.
Galápagoson a megérkezés és az első ott élő állattal való találkozástól kezdve folyamatosan azt éreztem, mintha egy láthatatlanná tévő gúnya lenne rajtam, ami miatt azt csinálok és oda megyek a szigeteken, ahová csak akarok. Azt éreztem, hogy az állatok nem látnak és nem reagálnak a létezésemre. Persze ezt a mesés érzést leginkább belül éltem meg, hiszen a Galápagos szigetek olyan szigorú védelem alatt áll, hogy szakértő természetvédő és ismerő kísérő nélkül nem is lehet a szigetekre lépni. De az a pár nap, amit a vízben a víz alatti érintetlen élővilág felfedezésével és a szigeteken tölt az ember, olyan élmény, amire minden nap jólesik visszagondolni.(2018)" forrás
Az ecuadori fővárosból, Quitóból 2 órása, az tengerparti Guayaquilből kb. másfél órás a repülés időtartama a Galápagosra, vagy Santa Crúzra (Baltra), vagy San Cristóbal szigetére. Két légitársaság monopolizálja a repülést: a Tame Airlines és az Aerogal Airlines. Naponta négy járat közelekdik a szárazföld és Galápagos között. Minden járat reggel indul. Az oda-vissza repülőjegy árak 220 és 430 amerikai dollár körül mozognak. Hajójáratok is közlekednek az ecuadori partoktól a Galápagosra, de így utazni nem olcsóbb, mint repülni, ráadásul roppant kellemetlen három és fél napig ! utazni a hullámzó tengeren.
Ami az árakban elkerülhetetlen az természetesen a repülőjegy és a nemzeti park adó a turistakártyával egybekötve - ezek egyben a legnagyobb kiadások is. 3 légitársaság repül jelen pillanatban Galápagosra; Avianca, Latam és Equair. A nem Ecuador-i nemzetiségű turistáknak ráadásul kötelező a drágább kategóriájú jegyeket megvenni, ami több, mint duplája a rendes árnak. (A reptéren ellenőrzik, és $300-ra büntetnek.) Equair-t találtuk a legolcsóbbnak, viszont nem volt egyszerű megvenni a jegyeket online, ugyanis az oldaluk csak Ecuadori bankkártyát fogad el, szóval rengetek telefonhívás után egy helyi bankban át tudtuk utalni a pénzt. A repjegy $395 volt oda-vissza/fő. Még a reptéren meg kell venni a turistakártyát, ami $20 és leszálláskor befizetni az adót, ami $100. (l. sz., 2022)
,, Kezdődött a herce-hurca azzal, hogy a galápagosi utasokat teljesen külön kezelik. Mivel Ekvádorhoz tartozik, a „domestic flight” feliratot kerestük, de hamar kiderült, hogy nem ott kell bemennünk. Van egy külön bódé a várócsarnokban, ahol indítani kell a procedúrát. Elkérik az útlevelet, hosszasan írogatnak, majd lehúznak 20 dollárral. Na, gondoltam, ezt olcsón megúsztam, mindenki azt írta a neten, hogy Galápagosra 100 dolcsi fejenként a beugró, csak úgy. Az csak később derült ki, hogy ez a húszas nem az a százas. Akkor ez meg miért? Nem szeretem az ilyen alattomos sarcolásokat, de túltettem magam rajta, végtére mégis csak a nagy Galápagos, minden természetbarát álma, Darwin szigete, a mini Jurassic Park. Ahol az állatok olyan háborítatlanul élnek, hogy csak na. (2017)" forrás
Időjárási szempontból nincs rossz időzítés a Galápagos meglátogatására. Inkább az árak és a látogatottság mértéke miatt kell szem előtt tartani, hogy mikor van a főszezon: június közepétől szeptember elejéig (iskolaszünet) és december közepétől január közepéig. December és május között a tengervíz és a levegő hőmérséklete melegebb. Ezt a periódust ugyan "esős évszaknak" nevezik a helyiek, valójában nincsenek nagy esők, inkább rövid kis záporok. A helyieknek ez is sok csapadék, hiszen amúgy a Galápagos szigetein az év átlagában kevés a csapadék. Ez a december és május közötti időszak éppenséggel az év legtöbb napsütést adó periódusa. A tengervíz melegségének van jelentősége, mert a szigetek állatvilágának felfedezése mellett a hajós programokban mindig van tengeri fürdőzés és búvárkodás (inkább csak sznorkelezés). Június és november között hűvösebb az idő. Éjszaka akár 15 fok körüli hideg is előfordul (arrafelé, az Egyenlítő tájékán bizony az hidegnek számít). A július és az augusztus meglehetősen szeles.
Az év bármely időszakában látogatható, bár nekünk április végén/május elején a víz eléggé hullámzó volt (az interneten látott gyönyörű tükörsima helyett 😔) és 20-22°C között megfagytunk benne. 😂 Természetesen ez nem mindenkinek akkora probléma, de mi a tengeri világ megszállottjaiként kicsit csalódottak voltunk, hogy nem tudtunk órákon át sznorkelezni, valamint a víz alatti látótávolság sem volt valami jó. 😔
Galápagos élővilága 95%-ban tengeri és csak a maradék 5-ben szárazföldi. Akármennyire is a világ legjobb búvármerüléseiről híres, sajnos egyszer sem mentünk. 😭 Egy dupla merülés ára $180/fő és a bázisokon is hangsúlyozták, hogy a látótávolság átlagban 7méter a víz alatt, de rosszabb napokon lehet akár 3 is. Viszont ott vannak ugye a jó napok a pörölycápákkal, delfinekkel, manta rájákkal, mola mola-val stb, ha mázlid van. Mi úgy gondoltuk, hogy talán egy nap belefér, hátha a szerencsések közé tartozunk, végül túl nagy volt a rizikója, hogy szerencsétlenek leszünk és ha $360-t kiadtunk volna némi homályban úszkáló teknősért, valószínűleg vertem volna a fejem a falba. 😂 (l. sz, 2022)
A nemzeti park korlátozza azt, hogy egy időben hány látogató léphet egy-egy szigetre. Központilag szabályozzák a szigeteknél kikötő hajók menetrendjét, mozgásátá. A természetvédelem, főleg az állatok nyugalmának és épségének védelme mellett így érik el, hogy egy-egy lakatlan szigeten ne legyen soha embertömeg.
A park szigorúan szabályozott. A városokon kívül a látogatóknak vezetők kíséretében kell lenniük, és csak napkelte és napnyugta között tartózkodhatnak a szárazföldön. Az útvonalakat a kirándulás megkezdése előtt regisztrálni kell a parkban, és az állatokat soha nem szabad zavarni; bár a Galápagoson élő vadon élő állatok általában figyelmen kívül hagyják a jelenlétét, az általános szabály az, hogy ha egy állat észreveszi Önt, akkor túl közel van. Általában két méter az a minimális távolság, amelyet az állatoktól tartani kell; ha nyugodt és tisztelettudó marad, sok állat maga fog közelebb jönni, hogy megvizsgálja Önt.
A szigetekre az egyik legnagyobb veszélyt a betelepített fajok jelentik. A parkőrök próbálják kiirtani a kecskéket, patkányokat, macskákat, kutyákat és betelepített növényfajokat sok szigeten, de ez egy nehéz harc; mivel a Galápagos vadon élő állatai több ezer évig ragadozók nélkül fejlődtek, nem alkalmazkodtak ezekhez az új fajokhoz. Amikor a szigetekre utazik, ne hozzon magával semmilyen növényi vagy állati életet, és mindig tisztítsa meg a lábbelijét a szigetek közötti utazás során, hogy elkerülje a magvak véletlen átvitelét.
Az illegális halászat egy másik veszély a parkra nézve. Bár a park tisztviselői tagadhatják, a cápák és tengeri uborkák illegális halászata hatalmas mértékben zajlik. Az utóbbi években gyorsan nőtt a halászok száma, miközben a halak száma jelentősen csökkent. A halászok, a turizmus és a tudomány közötti folyamatos feszültségek miatt a halászati törvények betartatása jelentősen változhat, de még akkor is, ha a halászat korlátozására vonatkozó szabályokat bevezetik, a végrehajtás nehéz a park hatalmas területének ellenőrzéséhez szükséges erőforrások miatt.
Egy másik nagy fenyegetés a park számára a növekvő lakosság. Bár az új szabályok elvileg lehetetlenné teszik,
A Galápagos-szigetek látnivalóit és vadvilágát legjobban hajóval lehet megtekinteni, ahogyan Charles Darwin is tette 1835-ben. Több mint 60 hajó cirkál a Galápagos vizein, amelyek 8 és 100 fős befogadóképességgel rendelkeznek. A legtöbben jóval előre lefoglalják a helyüket (mivel a hajók a főszezonban általában tele vannak). Ügyeljen arra, hogy az az ügynök, akin keresztül foglal, Galápagos-szakértő legyen, és jól ismerje a különféle hajókat. Ez biztosítja, hogy az Ön különleges érdeklődése és/vagy igényei a legmegfelelőbb hajóhoz kerüljenek.
Számos cég tud szállást foglalni egy Galápagos-túrához, akár Puerto Ayorában, akár Guayaquilből vagy Quitóból. Bár lehetséges utolsó pillanatban is foglalni, vegye figyelembe, hogy sok olcsó túra extra időt tölthet Puerto Ayorában, nem biztos, hogy a legjobb hajókat használja, és lehet, hogy csak a belső szigeteket látogatja meg. Utolsó pillanatban szervezett 4 napos hajóutakat Puerto Ayorában 400–1800 dollárért lehet foglalni. A széles körben használt GalapagosCruiseLinks oldal áttekintést adhat az elkövetkező 90 napban induló hajók utolsó pillanatban elérhető áraihoz.
Amikor túrát választ, vegye figyelembe a következőket:
Utasok száma: A nemzeti park korlátozza a szigeteket körbehajózó hajók méretét, egyes szigetekre, például Genovesára csak legfeljebb negyven utas befogadására alkalmas hajók mehetnek. Bár a szigeteket körbejáró hajók maximális mérete 100 utas, elképzelhető, hogy 100 ember egyszerre jelenjen meg egy strandon, ami túlterhelheti a helyi vadvilágot. Minden utast maximum 16 fős csoportokra osztanak egy-egy természetkutató vezető mellett. Ezért általában jobb kevesebb utassal rendelkező hajóval utazni (16 és 32 utas közötti hajók az ideálisak).
Útvonal: A nemzeti park határozza meg az összes hajóútvonalat. Mindegyik útvonal úgy van kialakítva, hogy különböző élőhelyeket kombináljon, és bemutassa a szigetek sokszínűségét, például a déli Española és Floreana, a központi, nyugati Fernandina, Isabela vagy az északi Genovesa szigetek kombinálásával. A legtöbb hajó egy hét alatt 2-3 területet látogat meg.
Elérhetőség: A legjobb hajóutakat gyakran hónapokkal előre lefoglalják, így érdemes időben foglalni. A december utolsó két hete sok hajón egy évvel előre teltházas, míg december első két hetében kevés hajó indul teljes kapacitással.
Tevékenységek szintje: A szigetek látogatása csak nappali órákban engedélyezett (06:00-18:00). Egy tipikus hajóút naponta két kirándulást tartalmaz, egyet reggel és egyet délután, amelyek part menti és vízi kirándulások kombinációját kínálják. A séták általában lassú tempójúak, így bőven van idő a magyarázatra és fényképezésre. A partra szállások csúszósak lehetnek, és néhány ösvény sziklás, ami nehézséget okozhat a mozgásukban korlátozott emberek számára, de általában a séták könnyűek. A vízi kirándulások közé tartozhat a snorkeling, a kajakozás, a panga túrák (helyi csónakok), valamint az üvegfenekű hajós kirándulások, a hajóút típusától függően. A víz alatti élet sokkal változatosabb, mint a parton, és a tenger oroszlánokkal való snorkelezés gyakran a kirándulás fénypontja a látogatók számára.
További költségek: Sok túra nem tartalmazza a 100 dolláros parkbelépőt vagy a szárazföldről a szigetekre induló repülőjegy árát (kb. 500 dollár Quitóból), valamint a 20 dolláros INGALA turistaellenőrző kártyát. Az olcsóbb hajók díjat számíthatnak fel italokért, snorkel felszerelésért, neoprén ruhákért és kajakokért.
Az idő, amit a szigeteken töltenek: A hajóút időtartama magában foglalja az érkezés és az elutazás napját a Galápagosról. A járatok általában dél körül vagy kora délután érkeznek a szigetekre, és körülbelül ugyanebben az időben hagyják el azokat. Az első napon általában egy kirándulásra kerül sor, és az elutazás napján lehet, hogy lesz, de lehet, hogy nem lesz kirándulás. Ezen kívül minden nyolcnapos hajóútnak meg kell látogatnia Puerto Ayora városát és a Charles Darwin Kutatóállomást Santa Cruz szigetén. Sok útvonal ezt a napot kombinálja egy kirándulással, amely során teknősöket láthatnak szabadon a Santa Cruz magasföldjén. A rövidebb hajóutak kihasználják a Baltra repülőtér közelségét Puerto Ayorához, és lehetőséget biztosítanak az utasoknak, hogy akik San Cristobalon szálltak fel, Santa Cruzon hagyják el a hajót, vagy fordítva.
A hajó típusa: A hajók minősége nagyon eltérő lehet. Az olcsóbb túrák olyan hajókat használnak, amelyek nem biztos, hogy képesek olyan gyorsan haladni a szigetek között, nem annyira kényelmesek, vagy nem annyira karbantartottak. Általában azt kapja, amiért fizetett.
Bár a szigetek többsége vezető nélkül nem látogatható, lehetséges gyorshajóval utazni San Cristóbal, Santa Cruz és Isla Isabela városai között. Kirándulások Floreanára is szervezhetők. A gyorshajók ára 30 dollár egy irányba, vagy 50 dollár oda-vissza nyílt visszaúttal. Mindegyik szigeten lehetőség van szervezett helyi egynapos kirándulásokhoz csatlakozni, vagy a város határain belül egyedül utazni.
Minden szigeten elérhetők szállodák és hostelek 10–500 dollár között, míg a vízparti szállodák általában tele vannak, különösen Santa Cruzon. A csúcsszezonban (karácsony és húsvéti hetek), valamint különleges események idején, gyakran minden szálloda jóval előre megtelik. Azonban, ha az év más időszakaiban utazik, előfordulhat, hogy egyszerűen érkezéskor is talál szabad helyet.
Santa Cruzból lehetőség van egynapos kirándulásokat foglalni az északi Seymour, a déli Plazas, Santa Fe és Bartolomé lakatlan szigeteire. Előzetes foglalás általában szükséges; azonban néha az utolsó pillanatban lemondott helyet is találhat az előző este.
Genovesa
Fő sztár itt: a piroslábú szula (red footed boobies) nevű madár
Genovesa szigete, amelyet gyakran „Madárszigetként” is emlegetnek, a Galápagos-szigetek északi részén található. A sziget egy kis, körülbelül 14 négyzetkilométer területű, pajzsvulkánból kialakult atoll, amely különleges földrajzi és biológiai tulajdonságokkal rendelkezik.
Földrajzi jellemzők:
Alakja és geológiai eredete: Genovesa szigete egy lepusztult vulkán maradványa, amelynek kalderája részben beomlott, így egy nagy, patkó alakú öböl (Darwin-öböl) alakult ki. Ez a mély, védett öböl kiváló kikötési lehetőséget nyújt a hajóknak.
Magasság: A sziget viszonylag alacsony, a legmagasabb pontja is csak néhány száz méter magas, ami a szigetet különösen sík tájjal ruházza fel.
Táj: A sziget száraz, vulkanikus talajjal rendelkezik, a partvidéke meredek sziklás szakadékokkal tagolt, amelyek lenyűgöző kilátást nyújtanak.
Állatvilág:
Madárvilág: Genovesa szigete híres a rendkívül gazdag madárvilágáról, különösen a tengeri madarak kolóniáiról. Itt találhatóak a világ egyik legnagyobb vöröslábú szula (Sula sula) kolóniái, amelyek a fákon fészkelnek. A szigeten nagy számban élnek fregattmadarak, galápagosi sirályok, bozótjárók, fecskefarkú sirályok, naiv guanók, illetve a híres piros lábú szulák és a nazca szulák.
Tengeri élet: Az öböl környéke és a sziklás partvonal gazdag tengeri élővilággal rendelkezik, beleértve a különféle halfajokat, korallokat, és néha cápákat, illetve tengeri teknősöket is megfigyelhetünk itt.
Növényzet:
Szárazságtűrő növényzet: A sziget növényzete a száraz, vulkanikus környezethez alkalmazkodott. A növények között megtalálhatóak a sótűrő cserjék, mint például a cactaceae fajok (kaktuszok), mangrove fák, illetve a palo santo fa (Bursera graveolens), amelynek kérge illatos és a füstölők alapanyaga.
Fűfélék és aljnövényzet: A sziget belső részein elszórtan szárazságtűrő fűfélék és aljnövényzet található, amely élelemforrást biztosít a helyi madárfajok számára.
Genovesa különleges ökoszisztémája, különösen madárvilága miatt, kiemelkedő fontosságú a természetvédelmi erőfeszítések szempontjából. Az érintetlen természet és a gazdag biológiai sokféleség miatt a sziget egyike a Galápagos legnépszerűbb látogatóhelyeinek.
Española
Itt láthatók egyebek mellett: galápagoszi albatrosz (waved albatross), galápagoszi sólyom, Nazca és kéklábú szulákból rengeteg, drámai sziklás képződmények,
Espanola szigete (más néven Hood-sziget) a Galápagos-szigetek legdélibb tagja, és az egyik legrégebbi sziget a szigetcsoportban, körülbelül 4 millió éves. A sziget viszonylag kicsi, körülbelül 60 négyzetkilométer területű, és számos földrajzi, állatvilági és növényzeti sajátossággal rendelkezik, amelyek egyedivé teszik.
Földrajzi jellemzők:
Kor és alak: Espanola az egyik legrégebbi sziget a Galápagos-szigeteken, ami azt jelenti, hogy jelentős erózión ment keresztül. A sziget felszíne viszonylag lapos, de vulkanikus eredetű.
Tengerpart: Espanola híres fehér homokos tengerpartjáról, különösen a Gardner-öböl (Bahía Gardner) és a Punta Suárez régióban, ahol gyönyörű strandok találhatóak. A sziget partvonala sziklás, számos természetes sziklaívvel és sziklaalakzattal, amelyek lenyűgöző látványt nyújtanak.
Éghajlat: A sziget száraz és meleg klímájú, kevés csapadékkal, ami a növényzetet is befolyásolja.
Állatvilág:
Albatroszok: Espanola híres az egyedülálló waved albatross (Phoebastria irrorata) kolóniájáról, amely a világon szinte kizárólag ezen a szigeten fészkel. Az albatroszok áprilistól decemberig láthatók itt, és lenyűgöző párzási rituáléjuk különösen népszerű a látogatók körében.
Kék lábú szulák: A sziget másik ikonikus madara a kék lábú szula (Sula nebouxii), amely szintén nagy számban fészkel itt. A látogatók gyakran tanúi lehetnek a madarak jellegzetes táncának, amely része a párzási szertartásnak.
Tengeri leguánok: Espanola otthont ad a Galápagos-szigetek egyik legnagyobb tengeri leguán (Amblyrhynchus cristatus) populációjának. A leguánok különösen jól alkalmazkodtak a sziget sziklás partvidékéhez.
Oroszlánfókák: A sziget partvidéke ideális élőhelyet biztosít a Galápagos oroszlánfókáknak (Zalophus wollebaeki), amelyek gyakran pihennek a parton vagy játszanak a sekély vízben.
Növényzet:
Szárazságtűrő növények: Espanola növényzete a sziget száraz klímájához alkalmazkodott. A sziget egyik jellegzetes növénye az Opuntia kaktusz, amely sok állat számára biztosít táplálékot és árnyékot.
Lignum vitae és Palo Santo: A szigeten megtalálható a lignum vitae fa (Guaiacum sanctum), amely nagyon kemény fájáról híres, valamint a Palo Santo fa (Bursera graveolens), amelynek kérge illatos, és gyakran használják füstölőként.
Végzetszakáll (Mataveri): Ez a helyi endemikus növény szintén megtalálható Espanolán, amely egyfajta kövirózsa, és gyakran megtalálható a sziget száraz, sziklás talaján.
Espanola szigete különleges jelentőséggel bír a természetvédelmi erőfeszítések szempontjából, mivel számos ritka és endemikus fajnak ad otthont, amelyek sehol máshol nem találhatók meg a világon. A sziget különleges ökológiája és lenyűgöző tájai miatt az egyik legkedveltebb látogatóhely a Galápagos-szigeteken.
Fernandina&Isabella
Röpképtelen kormoránok, izgalmas parti tájkép
Fernandina és Isabela szigetei a Galápagos-szigetek legnagyobb és legérintetlenebb tagjai közé tartoznak, lenyűgöző földrajzi, állatvilági és növényzeti jellemzőkkel.
Fernandina szigete:
Földrajzi jellemzők:
Legfiatalabb sziget: Fernandina a Galápagos-szigetek legfiatalabb és legnyugatibb tagja, mindössze körülbelül 700 ezer éves. Ez a sziget a legaktívabb vulkanikus tevékenységet mutatja.
Vulkanikus táj: A sziget központját az aktív La Cumbre vulkán uralja, amely rendszeresen kitör, friss lávafolyamokat hozva létre. A sziget felszíne durva, fekete vulkáni kőzetekkel borított, és szinte teljesen mentes emberi beavatkozástól.
Elhagyatott partok: A sziget partvonalát jórészt érintetlen, és nehezen megközelíthető területek jellemzik. Punta Espinoza, a sziget egyetlen látogatható pontja, különösen híres az itt látható állatvilágról.
Állatvilág:
Tengeri leguánok: Fernandina szigetén található a világ legnagyobb tengeri leguán populációja. Ezek a hüllők napoznak a lávaköveken, és a tengerbe merülnek táplálékért.
Galápagosi pingvinek: Bár a sziget legmelegebb a szigetcsoportban, itt is találhatók Galápagosi pingvinek (Spheniscus mendiculus), amelyek a világ legészakabbra élő pingvinfaja.
Galápagosi sólymok: Fernandina szigete az egyik legjobb hely a Galápagosi sólyom (Buteo galapagoensis) megfigyelésére, amely a szigetek csúcsragadozója.
Növényzet:
Szárazságtűrő növényzet: A vulkanikus talaj és a sziget száraz klímája miatt a növényzet ritka és szórványos. Jellemző növények közé tartoznak a kaktuszok és néhány szárazságtűrő bokor.
Isabela szigete:
Földrajzi jellemzők:
Legnagyobb sziget: Isabela a Galápagos-szigetek legnagyobb tagja, területe körülbelül 4,640 négyzetkilométer. A sziget hat nagy pajzsvulkánból áll, amelyek közül öt még aktív.
Vulkáni táj: Isabela vulkánjai, mint például a Wolf, az Alcedo és a Sierra Negra, különféle vulkáni formációkat és krátereket hoztak létre. A Sierra Negra kráter a világ egyik legnagyobb krátere.
Tengerpartok és lagúnák: A sziget partvonalát számos fehér homokos strand, mangrove erdők és lagúnák tarkítják, amelyek gazdag élővilágnak adnak otthont.
Állatvilág:
Óriásteknősök: Isabela szigetén számos alfaja él a híres galápagosi óriásteknősöknek, amelyek a sziget különböző vulkánjainak lejtőin találhatók meg.
Galápagosi pingvinek és kormoránok: Isabela nyugati partján gyakran találkozhatunk a Galápagosi pingvinekkel és a röpképtelen kormoránnal (Phalacrocorax harrisi), amely csak itt és Fernandina szigetén él.
Tengeri élővilág: Isabela vizeiben gyakran megfigyelhetők tengeri teknősök, cápák, mantaráják és delfinek.
Növényzet:
Mangrove erdők: A sziget partjainál különféle mangrove fajok találhatók, amelyek fontos élőhelyet biztosítanak a helyi faunának.
Vegetáció változatossága: Mivel a sziget több klimatikus zónát foglal magában, a növényzet is változatos: a partvidéken szárazságtűrő növények, míg a vulkánok lejtőin dús, zöldellő erdők találhatók.
Fernandina és Isabela szigetei különleges helyet foglalnak el a Galápagos-szigetek ökoszisztémájában, mind a geológiai aktivitás, mind a gazdag és változatos élővilág miatt. Ezek a szigetek kiemelten fontosak a természetvédelem szempontjából, mivel számos endemikus faj otthonául szolgálnak.
Északi Seymour
Nagy esély látni fregatt maradarakat párosodás és fészekrakás közben. Valamint: kéklábú szulák, iguánák
Északi Seymour (North Seymour) szigete a Galápagos-szigetcsoport egyik kisebb, de rendkívül jelentős tagja, amely gazdag állatvilágáról és különleges földrajzi jellemzőiről ismert.
Földrajzi jellemzők:
Kisebb sziget: Északi Seymour területe mindössze körülbelül 1,9 négyzetkilométer, és nem vulkanikus eredetű, mint a Galápagos-szigetek többsége. A sziget egy tenger alatti emelkedés következtében került a felszínre.
Síkság és sziklás partok: A sziget nagy része sík, alacsonyan fekvő terület, amelyet sziklás partok szegélyeznek. A partok mentén találhatók a sziget híres madárkolóniái.
Korallzátonyok maradványai: A sziget korábban víz alatt volt, így felszínén korallzátonyok maradványai találhatók, amelyek különleges textúrát adnak a tájnak.
Állatvilág:
Kéklábú szulák (Sula nebouxii): Északi Seymour szigetén található az egyik legnagyobb és legkönnyebben megfigyelhető kéklábú szula kolónia. Ezek a madarak különleges kék lábaikról és jellegzetes táncmozdulataikról ismertek, amelyeket a párzás során mutatnak be.
Frigatmadarak (Fregata spp.): A sziget híres a frigatmadarakról is, különösen a nagy frigatmadárról (Fregata minor). A hím frigatmadarak piros torokzacskóját felfújva próbálják magukhoz csalogatni a nőstényeket.
Földi leguánok (Conolophus subcristatus): Északi Seymour szigetén jelentős populációja él a galápagosi földi leguánoknak, amelyek gyakran láthatók, amint lassan sétálnak a sziget száraz területein.
Oroszlánfókák (Zalophus wollebaeki): A sziget partjain gyakran találhatók galápagosi oroszlánfókák, amelyek pihenőhelyüknek használják a sziklás partokat.
Növényzet:
Szárazságtűrő növények: Északi Seymour szigetének növényzete jellemzően szárazságtűrő, alacsony növésű bokrokból és kaktuszokból áll. A sziget leggyakoribb növénye a szikár, tüskés Palo Santo fa (Bursera graveolens), amely száraz évszakban leveti leveleit.
Sóbokrok (Cryptocarpus pyriformis): A partmenti területeken sóbokrok nőnek, amelyek jól alkalmazkodtak a sós környezethez és a száraz klímához.
Összefoglaló:
Északi Seymour szigete gazdag és változatos élővilágának köszönhetően az egyik legkedveltebb hely a Galápagos-szigeteken. A sziget különösen híres a kéklábú szulák és frigatmadarak kolóniáiról, valamint földi leguánjairól és oroszlánfókáiról. A sziget földrajzi jellemzői, mint a sík terület és a sziklás partok, különleges élőhelyet biztosítanak ezeknek a fajoknak. A növényzet szárazságtűrő, alacsony növésű, a sziget száraz klímájához jól alkalmazkodott növényekből áll.
Bartolome
Pingvinek és látványos táj
Bartolomé szigete a Galápagos-szigetcsoport egyik legikonikusabb és leglátványosabb tagja, amely különösen híres jellegzetes tájairól, valamint gazdag tengeri élővilágáról. A sziget a látogatók körében népszerű célpont, köszönhetően lenyűgöző kilátásainak és különleges földrajzi jellemzőinek.
Földrajzi jellemzők:
Kisebb sziget: Bartolomé egy viszonylag kicsi, vulkanikus eredetű sziget, területe mindössze körülbelül 1,2 négyzetkilométer. A szigetet vulkanikus kúpok, lávafolyások és kráterek tarkítják.
Pinnacle Rock: A sziget legismertebb földrajzi képződménye a Pinnacle Rock, egy meredek, tű alakú bazaltképződmény, amely a sziget szimbólumává vált. Ez a különleges képződmény vulkanikus tevékenység eredménye, és a sziget egyik leglátogatottabb pontja.
Lávafolyások: Bartolomé felszínén több, különböző korú lávafolyás is található, amelyek lenyűgöző kontrasztot alkotnak a sziget száraz, vöröses talajával.
Állatvilág:
Galápagosi pingvinek (Spheniscus mendiculus): Bartolomé szigete az egyik legjobb hely a Galápagos-szigeteken, ahol galápagosi pingvinekkel lehet találkozni. Ezek a kisméretű, trópusi pingvinek gyakran megfigyelhetők, amint a Pinnacle Rock környékén úsznak vagy napoznak a sziklákon.
Tengeri teknősök (Chelonia mydas): A sziget partjainál zöld tengeri teknősök is gyakran láthatók, különösen a fészkelési időszakban. A sziget körüli vizek kedvelt helyei a teknősöknek a táplálkozás és pihenés szempontjából.
Fehérhegyű szirti cápák (Triaenodon obesus): Bartolomé szigeténél gyakran lehet látni fehérhegyű szirti cápákat is, amelyek a sziget körüli sekély vizekben úszkálnak.
Növényzet:
Szárazságtűrő növények: A sziget növényzete meglehetősen szegényes, szárazságtűrő fajok dominálnak. Ilyen például a kaktuszfélék és a lávaömlések közötti kisebb bokrok, amelyek jól alkalmazkodtak a sziget száraz és szeles klímájához.
Pionír növények: A szigeten különféle pionír növényfajok is megtalálhatók, amelyek az újonnan kialakult vulkanikus területeken telepedtek meg, hozzájárulva a talaj kialakulásához és a későbbi növényzet megjelenéséhez.
Összefoglaló:
Bartolomé szigete egy kicsi, de látványos sziget a Galápagos-szigetcsoportban, amely különleges vulkanikus tájáról és ikonikus Pinnacle Rock képződményéről híres. A sziget körüli vizek gazdag tengeri élővilágot rejtenek, beleértve a galápagosi pingvineket, tengeri teknősöket és cápákat. A szárazságtűrő és pionír növények jellemzik a sziget szegényes, de különleges növényzetét, amely jól alkalmazkodott a vulkanikus talajhoz és a száraz klímához.
Floreana
Devil's Crown (Örög koronája) szuper sznorkelező terep, víz alatti fotózás
Floreana szigete a Galápagos-szigetcsoport egyik jelentős tagja, amely gazdag történelemmel, változatos állatvilággal és különleges földrajzi jellemzőkkel rendelkezik. A sziget egyedülálló természeti értékekkel rendelkezik, és fontos szerepet játszik a Galápagos-szigetek ökoszisztémájában.
Földrajzi jellemzők:
Kisebb sziget: Floreana területe körülbelül 173 négyzetkilométer. A sziget vulkanikus eredetű, és a felszíne változatos tájat mutat, amely magában foglalja a vulkáni kúpokat, lávafolyásokat és hegyvidéki területeket.
Belső völgyek: A sziget belsejében több mély völgy található, amelyek csapadékot gyűjtenek, és zöldebb területeket alakítanak ki, ellentétben a sziget szárazabb, partmenti területeivel.
Devil’s Crown: A sziget közelében található a Devil’s Crown (Sátán koronája), egy korallzátony, amely népszerű búvárhelyszín. A korallzátony formája a vulkanikus eredetű szikla csúcsainak maradványait tükrözi.
Állatvilág:
Galápagosi pingvinek (Spheniscus mendiculus): Floreana szigetén a galápagosi pingvinek egy kisebb populációja él. A pingvinek gyakran láthatók a sziget partjainál és környező vízben.
Galápagosi óriásteknősök (Chelonoidis nigra): Floreana híres volt egyedi óriásteknőseiről, amelyeket a 19. és 20. század során többé-kevésbé eltűntek a szigetről. Az utóbbi évtizedekben azonban megindult a helyi és nemzetközi erőfeszítések a populáció helyreállítására.
Fehérhasú fűrészfarkú fakopáncs (Picoides fumigatus): Ez a ritka madárfaj Floreana szigetén is előfordul, és az egyik jellegzetes faj, amely a sziget természetes élőhelyein található.
Növényzet:
Szárazságtűrő növények: A sziget növényzete szárazságtűrő fajokból áll, mint a különböző kaktuszok és alacsony növésű bokrok, amelyek jól alkalmazkodtak a sziget száraz területeihez.
Belső zöld területek: A sziget belsejében, ahol több csapadék esik, a növényzet gazdagabb, és ott különböző fák és bokrok találhatók, amelyek hozzájárulnak a sziget zöldebb részeinek kialakulásához.
Introdukált fajok: Floreana szigetén több nem őshonos növényfaj is megtalálható, amelyek az emberi tevékenység következtében terjedtek el. Ezek közé tartoznak az olyan növények, mint a guava és a kávécserje, amelyek hatással vannak a helyi ökoszisztémára.
Összefoglaló:
Floreana szigete a Galápagos-szigetek egyik sokszínű és érdekes tagja, amely változatos földrajzi tájjal, gazdag állatvilággal és egyedi növényzeti jellemzőkkel rendelkezik. A sziget vulkanikus eredetű, és az olyan földrajzi formák, mint a Devil’s Crown, különleges látnivalókat kínálnak. Az állatvilág a galápagosi pingvinek és az óriásteknősök mellett több ritka madárfajt is tartalmaz. A növényzet szárazságtűrő fajokból áll, de a sziget belső, csapadékosabb területein gazdagabb növényzet is található. Floreana történelmi jelentősége és természetvédelmi erőfeszítések miatt különleges helyet foglal el a Galápagos-szigetek között.
Madarak
A Galápagos-szigetek madárvilága egyedülálló és rendkívül változatos, ami jelentős hatással van a szigetcsoport ökoszisztémájára. A szigetek otthont adnak több mint 200 madárfajnak, amelyek közül számos endemikus, azaz csak itt előforduló. Az egyik legismertebb madárfaj a Darwin-pintyek csoportja, amelyek Charles Darwin híres evolúciós elméletének alapjául szolgáltak. A szigetek változatos élőhelyein megtalálható madárfajok között szerepelnek a galápagosi pingvinek, amelyek az egyetlen pingvinfaj, amely az Egyenlítő környékén él. A cápáktól való védekezés érdekében a galápagosi cormoránok elvesztették a repülési képességüket, és kiváló úszók lettek. Floreana szigetén él a ritka Fehérhasú fűrészfarkú fakopáncs, amely a szigeti ökoszisztéma fontos szereplője. Az énekesmadár-fajok, mint például a galápagosi énekesmadár, különösen gazdag változatossággal rendelkeznek. A szigetek madárvilágának egyik legérdekesebb aspektusa a különböző madárfajok speciális alkalmazkodása a szigeti környezethez. A tengerpartokon gyakoriak a szürkefarkú sárgalábú gullok és a tengerparti madarak, amelyek hozzájárulnak a part menti ökoszisztéma fenntartásához. A szigetek madárvilága folyamatosan változik, mivel az újonnan betelepült fajták és az emberi hatások is befolyásolják azt. A galápagosi madárfajok megfigyelése fontos része a szigetek ökológiai kutatásának és a természetvédelmi erőfeszítéseknek. Az itt élő madarak szerepe elengedhetetlen a helyi ökoszisztéma egyensúlyának fenntartásában és a biodiverzitás megőrzésében. A madárvilág védelme és kutatása segít megérteni a szigetek ökológiai folyamatait és hozzájárul a globális madárvédelemhez.
Kéklábú szula (Blue-footed Bobby) - v.i. fotója
Óriásteknősök
A Galápagos-szigetek óriásteknősei (Chelonoidis spp.) a szigetcsoport legikonikusabb és legjellegzetesebb élőlényei közé tartoznak. Ezek a hatalmas teknősök, amelyek elérhetik az 1,5 méteres hosszt és a 250 kilogrammos súlyt, több ezer évig voltak az evolúciós izoláció példái. A Galápagos-szigetek 15 őshonos óriásteknősfaj közül néhány, mint például a Chelonoidis nigra, a legnagyobb példányokkal rendelkezik. Az óriásteknősök hosszú élettartamukról híresek, gyakran több mint 100 évet élnek. A szigetek különböző részein található óriásteknősök eltérő páncélformáikkal alkalmazkodtak az eltérő környezeti feltételekhez; például a szárazabb szigeteken élő teknősök magasabb páncéllal rendelkeznek. A fajok közötti eltérések kulcsszerepet játszottak Charles Darwin evolúciós elméletében. Az óriásteknősök alapvető szerepet töltenek be a szigetek ökoszisztémájában, mivel segítenek a növények terjedésében és a talajminőség javításában. A 19. és 20. századi emberi tevékenységek, például a vadászat és az invazív fajok bevezetése, súlyosan veszélyeztették a teknősök populációit. A Conservation Programok és a természetvédelmi erőfeszítések célja a populációk helyreállítása és a fennmaradó vadon élő egyedek védelme. Az óriásteknősök megmentése érdekében a Galápagos Nemzeti Park folyamatosan dolgozik a fajok védelmén és rehabilitációján. Az óriásteknősök jelentős tudományos és kulturális értékkel bírnak, mivel segítettek megérteni az evolúciós folyamatokat. A Galápagos-szigeteken végzett kutatások hozzájárulnak az óriásteknősök további védelméhez és a biodiverzitás megőrzéséhez.
Pingvinek
Galápagos-szigetcsoport világhírű egyedülálló és félelem nélküli vadvilágáról, amely nagyban inspirálta Charles Darwin természetes szelekció elméletét. Ezért a szigetek nagyon népszerűek mind a hivatásos, mind az amatőr természetkutatók körében. Óriásteknősöket, oroszlánfókákat, pingvineket, tengeri leguánokat és különböző madárfajokat is meg lehet figyelni és megközelíteni.
A szigetek tája viszonylag kopár és vulkanikus, de ennek ellenére gyönyörű. A szigetek legmagasabb hegye a Volcán Wolf az Isla Isabela szigetén, amely 1707 méter (5600 láb) magas.
A Galápagos-szigetek távoli fekvése és a szigetek közötti hajóval történő utazás szükségessége miatt drága és időigényes úti cél. A főbb látnivalók meglátogatása több mint egy hetet vesz igénybe egy hajós körutazás során, és a Galápagosra való eljutás és visszatérés a világ legtöbb részéről két napot vesz igénybe (gyakran egy napot Ecuador szárazföldjén, különösen az odaúton). Az utazási idő figyelembevételével egy egyhetes körutazás (8 nap/7 éjszaka a Galápagoson) ideális kompromisszum, amely a főbb látnivalók többségét lefedi, de nem mindet (egy hét alatt az északi/déli/nyugati szigetek közül kettőt lehet meglátogatni). A hosszabb látogatások minden főbb látnivalót lefednek, és a két hét elegendő, de meglehetősen hosszú és drága. A rövidebb látogatások (5 nap/4 éjszaka) vagy a szárazföldi látogatások olcsóbbak, de eléggé korlátozottak, és csalódást okozhatnak; ha az idő vagy a költségvetés lehetővé teszi, érdemes hosszabb ideig maradni.
Nehéz 1000 USD/fő/hét alatt meglátogatni a szigeteket (az utazást is beleértve), és 2000 USD/1,5 hét reálisabb minimum, míg 4000 USD középkategóriás ár.
A Galápagos-szigeteket az újonnan függetlenné vált Ecuador 1832-ben foglalta el, mindössze három évvel Darwin látogatása előtt a HMS Beagle fedélzetén. A 19. és a 20. század elején a szigeteket nagyon kevés telepes lakta, és büntetőkolóniaként használták, amelyből az utolsót 1959-ben zárták be, amikor a szigeteket nemzeti parkká nyilvánították. A Galápagost 1978-ban felvették a Világörökség listájára.
Szigorú ellenőrzéseket tartanak fenn a turisták hozzáférésének korlátozása érdekében a természetes élőhelyek védelme céljából, és minden látogatót egy nemzeti park által hitelesített idegenvezetőnek kell kísérnie.
"Ilyen közelségbe ennyiféle állathoz csakugyan nem kerültünk másutt. Az természetes, hogy a parton a már-már unalmassá vált oroszlánfókák csapata heverész. No de mit látok az ösvényen? Említettem, hogy róluk letérni tilos, ugyanakkor madárfészket 1-1,5 méternél jobban megközelíteni úgyszintén tilos. Időnként azonban egyik szabály felülírja a másikat. Az álarcos szulák épp az ösvény kellős közepére fészkeltek és akkor se jöttek zavarba, ha fiókástól a hasuk alatt átléptük őket." (Ezt úgy kell érteni, hogy az ő fiókáik voltak az ő hasuk alatt.)
Tengeri leguán - v.i. fotója
Voltaképpen megható, hogy Galápagos állatai nem csupán nem félnek a számukra oly sok bajt hozó betolakodótól, az embertől, de – mondhatni – magánéletükbe is teljes betekintést nyerhetünk. Jó, rendben, üzekedő teknősöket éppenséggel nem láttunk (pedig nem akármilyen attrakció, állítólag sokkal inkább erőszak történik, mint szeretkezés), de a békésen szoptató fókamama, a lábunk alatt tébláboló leguán, az orrom előtt szárítkozó barna pelikán, vagy éppen a fészkén nyugton ülő szulatojó mintha azt sugallná, ezek megbocsátottak nekünk, vagy pusztán csak elfeledték… (2014)" forrás
"Itt fegyelem van. Egyedül jöttél? Hát, akkor se mászkálhatsz a szigetek között magánturistaként. Ezt úgy oldják meg, hogy ha állatokat, tájakat akarsz látni, akkor minden esetben be kell fizetned egy összeget valamelyik turista-irodánál. Ez 70-170 dolláros kiadást jelent kirándulásonként, attól függ, hová szeretnél menni. A hosszabb kirándulások egész naposak, az olcsóbbak du. kettőig tartanak. Na, ezt már nagyon nehéz volt lenyelni, a büdzsém miatt. Hogy pontos legyek, két másik nagyobb szigetre, ahol van település, San Christobál és Isabella el lehet jutni “tömegközlekedéssel” vagyis egyszerű hajóval, ez a két órás út oda-vissza is hatvan dollár, ami szinte már aprópénznek számít, úgy értem, aprópénznek, ahhoz képest, hogy azon a másik szigeten se tudsz egyedül mit csinálni, ott is csatlakoznod kell valamilyen szervezett kiránduláshoz. Ez lehet felszíni búvárkodás valamelyik öbölben, lehet madár- és őslény-les, lehet séta egy kráterben vagy magán a szigeten, vagy ezek kombinációja. Túravezetővel, parkőrrel, guide-dal, szóval teljes felügyelet mellett. (2015)" forrás
"Elképesztő az állatok szelídsége - vagy ahogy a vezetőnk mondja, az ártatlansága is. Ők nem leküzdötték az embertől való félelmet, hanem meg sem tanulták. Nekem eddig az volt a természetes, hogy a madár elrepül, a fóka megriad, a rák visszahúzódik, ha ember közeledik. De itt nem. Egészen közel mehettünk hozzájuk, sőt, vigyázni kellett, nehogy rájuk lépjünk. Megérinteni persze nem lehetett őket, ez a szigorú előírások egyike. Egyszerre pl. csak két csoport mehet egy szigetre, maximum 15-15 fővel. Egyedül nem is lehet hajót bérelni, csak csoporttal és bejegyzett idegenvezetővel. A cipőket le kell mosni két partraszállás között, nehogy átkerüljön egy-egy mag, toll, stb. egy másik szigetre. Persze semmi szemetelés. A sziget mottója szerint csak a lábnyomaink maradhatnak a szigeteken - és az sem mindegy, hogy hol. Csak a kijelölt ösvényeken lehet sétálni, minél kevésbé zavarva az állatokat. Leírva ez túl szigorúan hangzik, de a helyszínen mindez természetes. És igazan nincs szükség az előírások megszegésére, így is rengeteg élmény éri az embert. A leguánok meg sem mozdultak, ahogy átléptünk rajtuk, a madarak az orrunk előtt párosodtak, a fókák utánunk úsztak a vízbe. Ezt a csodálatos kis univerzumot egy cseppet sem zavarta csapatunk látogatása. (2000)" forrás
,, Én nem akartam a Galapagosra menni. Pontosabban, a fenét nem akartam, naná, hogy vágyakoztam oda, ha már egyszer Ecuadorban vagyok, de tudtam, hogy nem engedhetem meg magamnak ezt a kirándulást. Mert hogy 3-8000 dollárba kerülhet egy ott eltöltött hajókázós hét. Egy szabályos cruise. Szóba se jöhetett, pedig ez a Galapagos tipikus “once in a lifetime” élmény: ismételten már nehezen történik meg az emberrel,éppen a horror drágasága miatt.De hát, milyen az élet: sodorja a kalandozót. Már Adéle, a francia nő, akiről korábban írtam, beültette a bogarat a fülembe: – oda el kell menned, ez kihagyhatatlan – mondta, – nem muszáj hajós túrát befizetned, lehet magánturistaként is megoldani..- A hostel egyáltalában nem drága – mesélte – , a kaja se, veszel egy repjegyet, a többi meg úgyis megtörténik veled. És ugyanerre bíztatott a francia trió is,akikkel együtt túráztam az Andokban, ők is megjárták már a Galapagost, hasonlóképpen, fapadosan.
Kalkuláltam, netet bújtam, tipródtam, azért Quitoban elmentem utazási irodákba, hátha kifogok valami lastminute akciót. Azt nem, de rutinosan ajánlottak 3-4-5 napos “island hopping”, túrákat, ez azt jelenti, hogy nem egy hajón laksz, eszel, kirándulsz vele mindenhová, ( ami egyébként a legigazibb módja a szigetek felfedezésének ) hanem egy alkalmi kirándulóhajóval átvisznek egyik szigetről a másikra, ott program , szálloda, majd folytatódik ugyanígy tovább. 3-4-5 nap, jó repjegyestül, de 1200-1400 dollárért!!! Pontosabban: az öt nap, az igazándiból csak három és fél , hiszen az első és az utolsó nap nem sokat ér. Ennyi pénzért, jézus!!! Na, nem.
És akkor, hirtelen felindulásomban, tényleg vettem egy repjegyet. Ecuadorból Ecuadorba vagyis a fővárosból a Galapagosra, ami annyiba kerül, mintha repülnénk oda-vissza Budapest és New York között, szóval az is horror. Valahogy lenyeltem, már vitt a sodor, kész, valami csak lesz. Bepakoltam a hátizsákomba néhány nyári cuccot, a többi holmim a quitoi családnál hagytam, ahol a bázisom volt, és így, kikönnyítve nyomultam a reptér felé. ( ez Quito esetében hatvan-hetven kilométerre van a központtól) Két órás repülőút után Santa Cruzban landoltunk. Ott aztán kitört a szigorúság. Átkotorták a zsákjainkat, nincs -e bennük baci, azaz élelmiszer, mag, madártoll, bármi ilyesmi, ami árthat Galapagos élővilágának, átvizsgálták a cipőtalpainkat, hasonló okból. Majd elkértek fejenként száz dollárt azért, hogy egyáltalán beléphessünk a szigetekre, ami úgy, ahogy van, nemzeti park. Tudtam erről a belépőről, ezt már korábban lenyeltem.
S ezután gyakorlatilag vége a szabadságodnak. Jelenléted és mozgástered egész idő alatt kontrollált. Ilyesmit azelőtt sose tapasztaltam, de hamar megértettem, miért.
Galapagos földtörténeti csoda. A vulkánba dermedt táj, de legfőképpen a lakói, a máshol már régen kihalt őslények miatt. Ember csak kevés él itt, ők se túl régen. Három kis falu-féle település, abból is csak egy-egy, három, különböző szigeten, ennyi. A többi 16 sziget lakatlan. A Galapagos nem is az emberé, sose volt az, hanem az iguánok, az elefántteknősök, az albatroszok, a bizarr hüllők, a szárazföldi leguánok,meg a többi ősfaj természetes otthona.
Ezek az állatok totálisan jámborak. Nem félnek az ember közelségétől, nem tanulták meg, mi az. Másfél méteres oroszlánfókák dörgölik bajuszkájukat a kezedhez, kéklábú szulák párosodnak szanzsen az orrod előtt, térdedig érő teknősök vonszolják magukat itt-ott. Mintha a földtörténet hajnalán, többmillió évvel ezelőtt turistáskodnánk.
Több, kézzelfogható magyarázat is van arra, mitől maradt meg a Galapagos szigetek élővilága és tájai ebben az őskori, érintetlen állapotban. De abban mindenki egyetért, hogy a fő ok az, hogy itt a XX. századig egyáltalában nem volt emberek lakta település. A szigetek sokáig üresek maradtak azután is, hogy 1832-ben Ecuadorhoz csatolták ezt a senkiföldjét. Hiába fedezték fel a spanyolok már a 16. század közepén, mivel semmilyen, számukra értékes természeti kincset nem találtak itt, még ivóvizet sem, csak legyintettek a sok őslényre.
Szóval, megérkeztem Santa Cruz szigetére, a reptér után busz, utána kishajó, utána megint busz és röpke másfél óra alatt már ott is vagy Puerto Ayorában, ebben a gyűjtőfalu vagy – városka-félében, ahol élhet talán jópár ezer helybéli és ahol van vagy 80 túrista-iroda, meg számtalan hotel és hostel. Ez a legnagyobb település az egész Galapagoson, ezen a szigeten meg az egyetlen. Éttermek, kifőzdék, bárok, bohémia. Kellemes kis hostelt sikerült elcsípnem, tényleg nem drága, 15 dolcsiban alkudtunk meg éjszakánként egy fürdőszobás privát szobáért. És még aznap este gyorsan körülnéztem: nyolc napom van a szigeteken, meg akartam szervezni a magam programját..
Ekkor szembesültem vele, hogy itt fegyelem van. Egyedül jöttél? Hát, akkor se mászkálhatsz a szigetek között magánturistaként. Ezt úgy oldják meg, hogy ha állatokat, tájakat akarsz látni, akkor minden esetben be kell fizetned egy összeget valamelyik turista-irodánál. Ez 70-170 dolláros kiadást jelent kirándulásonként, attól függ, hová szeretnél menni. A hosszabb kirándulások egész naposak, az olcsóbbak du. kettőig tartanak. Na, ezt már nagyon nehéz volt lenyelni, a büzsém miatt. Hogy pontos legyek, két másik nagyobb szigetre, ahol van település, San Christobál és Isabella el lehet jutni “tömegközlekedéssel” vagyis egyszerű hajóval, ez a két órás út oda-vissza is hatvan dollár, ami szinte már aprópénznek számít, úgy értem, aprópénznek, ahhoz képest, hogy azon a másik szigeten se tudsz egyedül mit csinálni, ott is csatlakoznod kell valamilyen szervezett kiránduláshoz. Ez lehet felszíni búvárkodás valamelyik öbölben, lehet madár- és őslény-les, lehet séta egy kráterben vagy magán a szigeten, vagy ezek kombinációja. Túravezetővel, parkőrrel, guide-dal, szóval teljes felügyelet mellett.
Galapagos , illetve Ecuador nem kér a tömegturizmusból, ezért ilyen drága. Hogy megszűrhessék az odalátogatók számát. Viszont a pénzükre szükségük van, mert ezt az irdatlan nagy rezervátumot valahogy fenn kell tartani. Nem akarnak további helyi lakosokat se. Ha egy galapagosi illetőségű ember házasodni kíván egy szárazföldi ecuadorival, akkor el kell költöznie hozzá a szárazföldre. A leendő házastárs nem jöhet Galapagosra. Új családok, gyerekek, iskolák bővítése nem kívánatos. Így védik ezt a különleges környezetet, hogy ne robbanjon fel ez az ősvilág. Ezzel együtt, ötven éve csupán10.000 lakos élt a szigeteken ma legalább négyszer ennyi. Kétezerben még csak hetvenezer, ma már évente kétszázezernél is több turista érkezik ide, na, állítólag ezt próbálják majd meg szabályozni úgy, hogy ne 100 , hanem 200 vagy 500dollár legyen a belépő a nemzeti parkba, fejenként. Esküszöm, én még időben jártam itt.
Megéri? MEGÉRI !!! Megmondom, hogyan csináltam én. Egy kevés dolog azért lehetséges, szervezett túra nélkül, azt kihasználtam. Puerto Ayora központjából oda-vissza 7 kilométeres sétaút a Teknősbéka Öböl. Varázsos, elképesztő, vastag homok , türkiszkéken hullámzó Csendes Óceán, partján koromfekete, dermedt láva. (2015)" forrás
"Az állat! – talán így lehetne röviden felvezetni azt a hetet, amit a Galápagoson töltöttem. Szépen illeszkedik arra a vonalra, amit eddig bejártam a világban, a Természet kicsapongásait követve; és hát itt aztán végképp elgurult a gyógyszere. Pármillió éves, máig aktív, vulkanikus eredetű szigetek, a kontinenstől távol, ahol az evolúció kísérletezőset játszik. Nincsenek ragadozók melyek háborgatták volna a szigetek lakóit, ezért azok egykedvűen tűrik, hogy a képükbe tolják a kevésbé felelős turisták a kamerát. Persze amikor az ember felbukkant párszáz évvel ezelőtt, a kihalásig, illetve annak szélére sodorták a szigetek nevét adó, őshonos óriásteknősök különböző alfajait.
A szigeteken csak kevés, nehezen elérhető helyen van édesvíz, ezért az erre hajózó kalózok, az őket üldöző kalózvadászok és a gyarmatosítással bajlódó egyéb hajók a teknősökkel töltötték fel készleteiket. Összefogdosták az akár 400kg tömeget is elérő állatokat, bedobták a hajók aljába, és adott volt a levesbevaló a legénységnek jó időre; sajnos arra is rájöttek, hogy egy-egy teknőst lemészárolva kb. 15 liter tökéletesen tiszta vízhez is hozzájutnak. Tulajdonképpen önkiszolgáló teknős-teszkó volt, a modern levesporok ingyenes, korai, barbár változata, csak a kondért kellett hozni.
A napok úgy teltek, hogy éjjel hajóztunk egyik szigetről a másikra, napközben pedig a szigeteken sétáltunk, illetve snorkeleztünk. Én a Floreana és az Espanola szigeteken jártam a hajóval, a központinak számító, és hostelekkel is felszerelt Santa Cruz és Isabela szigeteken túl, ahol a másik három éjszakát töltöttem. A képek innentől ömlesztve érkeznek, ezúttal jobbra és balra lapozhatóan (beleklikkelve láthatóak a megjegyzéseim is):
Galapagos már a szigetek és a partok látványával is hoz mindent, amit egy Turista csak kívánhat; ha erre még rápakoljuk a természettudományi fontosságát és az egyedi állatvilágot, amelynek viselkedése kerítések nélküli állatkertté varázsolja a szigeteken való bolyongást, nem csoda, hogy eddigi utazásaim egyik ékköve lett az itt eltöltött idő. (2016) " forrás
A Galápagos-szigetekről az embernek elsőre garantáltan az óriásteknősök jutnak az eszébe, másodszor pedig talán Darwin, aki az 1830-as években arra járt, és az ott látottak indították el az evolúció elméletének kidolgozása felé. (Mellékszál, de Darwint a híres, ősz szakállas kép miatt mindenki automatikusan idős emberként képzeli el, de valójában a Galápagos-expedíció idején mindössze 26 éves volt).
Az óriásteknősök nem véletlenül a szigetek leghíresebb lakói, a hatalmas, akár 400 kilósra megnövő jószágok 100-150 évig is vidáman eléldegélnek. Amikor az első felfedezők kikötöttek a szigeteken, még százezerszám éltek arrafelé, a 16. századi populációt utólag 250 ezerre becsülik a kutatók. Galápagos aránylag távol esett a népszerű hajózási útvonalaktól, és mivel különösebben értékes természeti kincseket nem találtak a szigeten a tengerészek, a teknősök jó ideig megúszták az igazán nagyüzemi vadászatot. A helyzet akkor változott meg, amikor az 1800-as évek elején az első telepesek nekiálltak állandó ittlétre berendezkedni. A nagy, lomha óriásteknős gyakorlatilag egy több száz kilós élő éléskamra volt a szemükben, és az évszázad közepén, amikor kitört a kaliforniai aranyláz, remek exportcikknek is bizonyult, amivel etetni lehet az aranyásókat. Az igazán nagy gondot viszont nem is az emberek, hanem a velük érkező állatok jelentették: a kecskék és szamarak felzabálták a teknősöknek is élelmet jelentő növényzetet, a patkányok pedig megették a tojásaikat.
Nagyjából száz év alatt, a 20. század második felére a teknősök száma pár tízezerre csökkent, és mire az 1990-es években eljutottunk oda, hogy valamit csak kéne tenni értük, már a kihalás szélén álltak. 1995-ben a Tortoise Summit nevű angliai konferencián megszületett a döntés: a teknősöket meg kell menteni. Hamarosan össze is állt a nagy terv: ha három szigeten sikerülne teljesen lenullázni a vadon élő kecskék populációját, a teknősök újra háborítatlanul élhetnének, és nem veszélyeztetné semmi a fennmaradásukat (a vadászatukat ekkorra már rég betiltották természetesen). 1997-ben elkezdődött a Project Isabela, a totális háború a kecskék ellen.
A hadművelet az Isabela-, a Santiago-, és a Pinta-szigetre koncentrált (a teljes szigetcsoport amúgy 18 nagyobb, és 107 kisebb szigetből áll), és az itt élő, 150-200 ezer kecske teljes megsemmisítése volt a cél. Hamar kiderült, hogy az ortodox módszer, miszerint odamegyünk, és vadászpuskákkal halomra lövöldözzük őket, nem igazán hatékony, a kecskék mennyisége és a nehéz terep miatt. A háborút menedzselő Darwin Alapítvány Új-Zélandról kért segítséget, és hamarosan meg is érkezett a felmentő sereg: helikopteres mesterlövész egységek. Így már a nehezen megközelíthető kecskebúvóhelyek is vadásztereppé váltak, a helikopterek zajától megrémült, nagyobb csordában menekülő állatokat a magasból könnyedén leszedték a lövészek. Aztán eljött az a pont, ahol már ez sem volt elég, a kecskék nagyjából 90 százalékát ugyan sikerült kiirtani, de a sűrű erdős részeken továbbra is jó pár ezer állat várta, hogy elmúljon a veszély, újra elkezdjenek szaporodni és sokasodni, és elenni a növényzetet a teknősök elől.
Ekkor vetették be a Júdás-kecskéket. Ezt a nevet olyan nőstény kecskékre akasztották, amelyeket befogtak, sterilizáltak, GPS-jeladóval láttak el, majd visszaengedtek a vadonba. A Júdás-kecske magához vonzotta a rejtőzködő hímeket, a helikopteres mesterlövészek meg a GPS-jel alapján megtalálták, és szépen lelövöldözték őket. 770 ilyen kecskét vetettek be, és végül 2006-ban, több évnyi háború, és 6 millió dollár elköltése után, 150 ezer (más becslések szerint 250 ezer) kecske elpusztítása árán a három szigetet teljes mértékben kecskementesnek sikerült nyilvánítani. A növényzet visszanőtt, a teknősök megmenekültek, a populációjukat ma húszezerre becsülik. Darwin meg alighanem erősen vakarná a fejét, hogy mennyiben számít a természetes evolúció részének, ha egy faj a kihalás szélére kerül, mert nem tud alkalmazkodni a megváltozott életkörülményekhez, de egy erősebb faj, az ember, helikopterekkel és fegyverekkel visszaállítja neki az eredeti környezetét (amit korábban ő maga változtatott meg), hogy mégis túléljen. (2024) forrás
Galapagos - szépségverseny
Varga Gábor fotója
v.i. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Gábor, 2017. 05. 09. 21:16
http://fikatours.blogspot.hu/2017/03/galapagost-kihuztam-bakancslistamrol.html