.
A főváros, Georgetown központjában - k. m. fotója
angol kiejtés: gájáná
o.r. fotója
Guyana nemcsak a legkevésbé kedvelt országom Dél-Amerikában, hanem a világ tíz legkevésbé kedvelt helye közé is bekerülne nálam. A főváros veszélyes, és kellemetlen érzést kelt benned, a hotelek, transzferek és szinte minden más meglehetősen drága, ráadásul nem sok izgalmas dolgot találtam az országban. A Kaieteur-vízesés viszont kiemelkedő látnivaló lehetett volna. Azonban az oda szervezett túrám valószínűleg a legrosszabb volt, amit valaha átéltem bárhol, és ami még rosszabb, teljes lehúzás volt. (2022)
"Guyanák: Francia-Guyanába tényleg csak a megszállottak és a nagyon gazdagok menjenek. Suriname-ban viszont a főváros Paramaribo és az Amazónia felől jövő folyók megérnek legalább egy hetet. A messze legérdekesebb Guyanában ennyi idő alatt néhány napot lehet tölteni a karib Georgetownban, néhányat valahol a dzsungelben, és talán-talán egy kicsit a Rupununi szavannán." " forrás
A legutóbbi utazásom során Suriname, Francia Guyana és Guyana országait látogattam meg, és így lehetőségem volt közvetlen összehasonlítást végezni közöttük. Guyana fővárosa, Georgetown, az ország legfontosabb városa, és az utazás során sokféle benyomást nyújtott.
Georgetown, mint Guyana legnagyobb városa, egyértelműen a brit koloniális múltat idézi. A városban található építészeti emlékek, mint a régi viktoriánus stílusú épületek, jól tükrözik a brit hatást, ami eltér Francia Guyana francia befolyásától, ahol a városok, mint Cayenne, sokkal modernebbek és európai jellegűek. A Suriname-i Paramaribo szintén megőrzi a holland gyarmati hatások jeleit, hasonlóan Georgetownhoz, de annak építészeti stílusa eltérő, inkább holland-barokk jellegű.
Georgetown városképe azonban vegyes benyomásokat kelt. A városközpont nyüzsgő, azonban a külvárosok és a sok utcai szemét hozzájárul a lehangolóbb látványhoz. A közlekedés is problémás lehet, mivel a városi infrastruktúra, különösen a közlekedési hálózat, nem mindig kielégítő.
Suriname fővárosában, Paramaribóban, az utcák tisztábbak és rendezettebbek, a városközpont modernebb és felújítottabb. A Suriname-i emberek barátságosak és vendégszeretők, ami szintén hozzájárul az utazás pozitív élményeihez. Francia Guyana fővárosa, Cayenne, szintén jól karbantartott, és itt a francia hatás jól érzékelhető, különösen a konyhában és az infrastruktúrában.
Guyana gazdasági helyzete különbözik a szomszédos országokétól. Míg Francia Guyana gazdasága erősebben kötődik az európai támogatáshoz, Guyana gazdasága nagyrészt az ásványkincsek és a mezőgazdaság révén működik, amelyet egyes területeken az infrastruktúra hiányosságai hátráltathatnak. Suriname gazdasága szintén bányászat-orientált, de a gazdasági helyzet itt is vegyes, és a közelmúltban tapasztalható politikai és gazdasági instabilitás hatással volt a fejlődésre.
Összességében Georgetown egy érdekes, de vegyes képet nyújt a látogatók számára, különösen összehasonlítva a szomszédos fővárosokkal. Míg Suriname és Francia Guyana modern és rendezettebb városokkal büszkélkedhet, Georgetown kihívásokkal küzd az infrastruktúra és a városképek terén. (2023)
Vonattal
Nincsenek nemzetközi vasúti szolgáltatások Guyanába.
Autóval
Guyana nagy része sűrű dzsungellel borított. Az ország úti kapcsolatai vannak Suriname-mal keleten és Brazíliával délen. Suriname-ban, Paramaribóban érdeklődj a Guyanába közlekedő kisbuszokról. A Nieuw Nickerie-ből Guyanába történő vízi belépés illegális, bár nem akadályozza meg senki. A legrosszabb esetben visszaküldhetnek vagy vízumdíjat kérhetnek tőled. Amikor szárazföldön utazol Nieuw-Nickerie-ból Paramaribóba, valószínűleg katonai rendőrségi ellenőrzőpontba ütközöl Totness közelében, de ők a fegyver- és drogkereskedőket keresik, nem a turistákat. Mutasd be a nemzeti személyi igazolványodat vagy egy érvényes jogosítványt, és nem is kérik el az útleveled, hogy ellenőrizzék a vízumpecséteket. Úgy tűnik, nem bánják, ha belépsz az országba, amíg nem okozol problémát és költöd a pénzed az országukban.
Nincsenek közúti kapcsolatok Venezuela és Guyana között. Venezuela felé repülővel lehet utazni Trinidadon keresztül (Caribbean Airlines) vagy szárazföldön keresztül a brazil Roraima államon keresztül.
Busz
Suriname-ból minibusszal lehet utazni Paramaribóból South Drain-be, amely Guyana mellett, a folyó túloldalán található. Az utazás legalább 3 órát vesz igénybe és körülbelül 15 USD-ba kerül. Innen a Suriname-i oldalon átmész a vámellenőrzésen, majd naponta 11 órakor átkelhetsz a folyón a South Drain-be tartó komppal. Maga a kompolás körülbelül 30 percet vesz igénybe, de az átkelés a guyanai oldalon több időt igényel.
A Lethemből, a brazil határon fekvő városból Georgetownba tartó buszút körülbelül 10 órát vesz igénybe az esőerdőkön és a déli szavannán keresztül. Esős évszakban az utazás sokkal hosszabb lehet. Az út egyes szakaszai ismertek arról, hogy esős időben járhatatlanokká válnak, így extrém óvatosság szükséges.
Érdeklődj a brazil buszjáratok felől a Georgetown belvárosában található Interserv Bus Irodában, Charlotte Streeten. A buszok általában késő este indulnak, ezért ajánlott taxival eljutni a buszállomásra, mivel a környék éjszaka veszélyes. A brazil buszokhoz utazz Bonfimbe a határra, és gyalog kelj át a határon. Ott találj egy kisbuszt vagy taxit, amely elvisz Lethem központjába, ahol érdeklődhetsz a Georgetownba tartó buszokról.
Georgetown kínálja a legnagyobb választékot, de itt több probléma is adódik. A főváros luxusszállodái, mint a Pegasus és a Princess, nem rendelkeznek azzal a csillogással és bájjal, ami indokolná a több száz amerikai dolláros árat. A másik végletet apró vendégházak és óránkénti díjjal működő helyek jelentik alacsonyabb árakkal. A backpackerek egyetlen opciója a Tropicana Hostel, amely egy klub felett található, amelynek szlogenje „All Nite Long” – ami igaz is. Georgetownban vannak jó lehetőségek, különösen a három- és négycsillagos szállodák között, például a koloniál stílusú Cara Lodge és a Herdmanston Lodge. A növekvő kínai és brazil közösségek jobb lehetőségeket eredményezhetnek.
A belső területeken lenyűgöző dzsungellodzsok és táborok találhatók, beleértve a déli farmokat és az ország közepén lévő közösség által támogatott ökoturizmus helyeket. További fejlődő lehetőségek közé tartoznak az Amerindian településeken, a Linden-Lethem úton található közösségi kunyhók.
A kalandvágyó utazók próbálkozhatnak azzal, hogy egy hálóban alszanak és kis díjat fizetnek azért, hogy felakaszthassák egy benabban. Georgetownban ez nem opció, és némi előtervezést, rengeteg rovarriasztót és ügyességet igényel.
Néhány kisvárosban alapvető vendégházak találhatók, amelyek rendelkezhetnek ventilátorral, szúnyoghálóval vagy egyéb kényelmi szolgáltatásokkal.
Dzsungeltúrák: Vegyél részt egy vezetett éjszakai túrán, amely hajóúttal kezdődik a mahagóni folyók labirintusában, hogy elérd az éjszakai szálláshelyet. Egy klasszikus nádtetős kunyhóban alhatsz, éjszakára szúnyoghálóval. Barangolj a dzsungel ösvényein, és élvezd a dzsungel ételeit. Látogass meg egy autentikus belső dzsungel falut. Előfordulhat, hogy olyan helyiekkel találkozol, akik hajón viszik iskolába gyermeküket. Számos ilyen túra áll rendelkezésre. (2023)
Ne igyál csapvizet, hacsak nem szeretnéd az időd nagy részét a vécén tölteni. Palackozott víz könnyen elérhető különböző márkákban.
Mielőtt Guyanába utaznál, érdemes maláriaellenes gyógyszereket beszerezni az egészségügyi szolgáltatódtól, mivel a malária széles körben elterjedt az ország nagy részén.
Sárgaláz endémiás ebben a térségben; majmok is hordozói lehetnek, de városi területeken is el lehet kapni. Győződj meg róla, hogy oltást kapsz mielőtt elindulsz, és vigyél magaddal szúnyogriasztót. Az interiorban ügyelj a maláriára és a dengue-lázra is.
Bár nem kötelező, ajánlott, hogy a látogatás előtt 2-4 héttel tüdőgyulladás ellen is beoltsák az utazókat.
Az ország legnagyobb kórháza a Georgetown Public Hospital, amely a fővárosban található. Az itt elérhető szolgáltatások alapvetőek, bár a kórház egy harmadlagos referencia központ.
Jobban jársz, ha a St. Joseph's Mercy Hospital magánintézményeit használod, amely az USA Nagykövetsége közelében található, vagy a Medical Arts Centre-t a Thomas Street-en. Bár nem első osztályúak, ezek a létesítmények lényegesen jobbak a GPH-nál, alapvető higiéniai szabványokat követnek, és a szobák nem zsúfoltak. Más magánkórházak is elérhetők. (2023)
A helyi közlekedési morál, a rossz közvilágítás, és egyes helyeken a közutak igen rossz minősége miatt különösen veszélyes gépkocsit vezetni. Ajánlott körültekintően, óvatosan közlekedni. Az országban a külföldiek számára nemzetközi vezetői engedély szükséges. Esős időszakban a közutak szinte járhatatlanok. Az óceánparton vannak a jobb utak.
Útakadály (tán egy eltévedt anakonda) - j.i. fotója
Terepjárónak se való - a.s. fotója
Guyánában, amikor az emberek buszokról beszélnek, általában kisbuszokra gondolnak. A kisbuszok az ország szerte közlekednek és a legolcsóbb utazási módot jelentik. Az utazási díjak 0,30 és 4 USD között mozognak, az utazás hosszától függően. Éjszakai utazás kisbusszal kockázatos lehet.
Guyána nagy részei nagy folyókkal vannak elválasztva. Ezeket a területeket folyami taxikkal lehet átkelni. Menj el a kikötői faluba és érdeklődj, hogy honnan indulnak a gyorshajók. Kérdezd meg az utasokat az árakról, mivel a hajóskapitányok hajlamosak magasabb díjat kérni a turistáktól. Ne fogadj el „különleges” ajánlatokat az ár előzetes egyeztetése nélkül.
Georgetownban a taxik jó lehetőséget jelentenek a közlekedésre. Az utazási díjak sosem haladják meg az 2,50 USD-t a városon belüli utazásoknál, és az árak általában 2 USD körül mozognak. Minden taxi rendszámtáblája 'H' betűvel kezdődik. Vannak meghatározott árak különböző úti célokra, például a repülőtértől a városközpontig 24 USD, a repülőtértől Moleson Creekig 115 USD, Ogle-től a belvárosig pedig 7,50 USD.
Autók vagy 4x4-es járművek is bérelhetők; a helyi telefonkönyvekben lehet érdeklődni az autókölcsönzőkről. Érdemes több kölcsönző ügynökséggel is konzultálni, mivel az árak eltérhetnek. Az árakat bizonyos mértékig lehet alkudni. Általában előleget kérnek. Ha járművet bérelsz, győződj meg arról, hogy a vezetői engedélyed elfogadható-e. A közlekedési szabálysértések időpazarlást és esetleg helyi bírósági látogatásokat eredményezhetnek.
A turisták többnyire indiai, kevésbé kínai éttermekben, vagy gyorsbüfékben (Mc Donalds nincs) étkeznek. A kreol konyha étkei nem annyira vonzóak. A brazil hatás erős, szóval babos-rizses kajákat lehet találni.
A guyanai étkezés, akárcsak az egész ország, kreol fúzió.
Ha van domináns konyha, akkor az indiai szubkontinens hatása alatt álló, helyi ízekkel gazdagított ételek. A legismertebbek közé tartoznak a curryk, különösen a csirke, sertés, marha, tök és padlizsán curry. A nagyobb roti boltok és a tengerparton találhatóak általában garnélát, rákot és egyéb tengeri herkentyűket is kínálnak. A curryket hagyományosan roti-val, indiai kenyérrel vagy rizzsel tálalják.
Guyána nemzeti étele a pepperpot, egy lassan főzött pörkölt, amely sertésből (vagy más húsból), piros paprikából, fahéjból és casareep-ből készül. Sötét színű, erősen fűszeres, és általában különleges alkalmakra, például karácsonyra tartogatják, de Georgetownban az év bármely szakában találhatók olyan éttermek, ahol ezt az ételt kínálják. A pepperpot-ot sima fehér kenyérrel vagy roti-val szokták fogyasztani.
A kínai éttermek elterjedtek, és általában chow mein és lo mein tésztaételeket, valamint húsos és rizses fogásokat kínálnak. A növekvő brazil népesség hatására számos szabadtéri BBQ étterem és churrascaria nyílt a fővárosban és a Lethem-i határ közelében.
Georgetownban szélesebb választékot találhatunk, mint az ország más részein, beleértve néhány steakhouse-t, felsőkategóriás gyarmati éttermeket, európai ételeket és indiai konyhát. A kisebb városokban előfordulhat, hogy csak kreol menüt kínáló éttermeket találunk, amelyek szinte mindig tartalmaznak egy-két curryt és egy tésztaételt.
A dzsungelben található szállásokon az ételek korlátozottak lehetnek, és általában konzerváruk és rizs, valamint a helyben fogható vagy termeszthető ételek állnak rendelkezésre.
curry-s rák - s.v. fotója
dekoratív szállodai reggelink - k.s. fotója
sada roti (lepénykenyér) tökraguval - g.v. fotója
Guayanában az árszint a dél-amerikai átlag körül mozog.
Guyánában számos piac és bevásárlóközpont található. Georgetownban a Stabroek piac egy hangulatos hely, ahol érdemes csoportosan vagy egy helyi ismerőssel ellátogatni, akivel jól érzi magát az ember. Bár a zsebtolvajlás lehetséges, de nem gyakori.
A Stabroek piacon Georgetown belvárosában helyi készítésű és gyönyörű kézműves termékek széles választéka kapható: festmények, szobrok, bőr pénztárcák, táskák, kézzel festett, batikolt és ikat anyagok, préselt virágok, napernyők, féldrágakövek és kézzel készített jelmezek. Ezeket az árukat az Országos Múzeum közelében, a Központi Posta épülete előtti sétányon található üzletekben is meg lehet vásárolni. Érdemes érdeklődni a helyi kézműves boltokról és galériákról.
Guyána különösen híres a kiváló minőségű arany ékszereiről.
Pénz
Valutaváltási árfolyamok Guyanai dollárra
2024 januárjától:
1 USD ≈ 210 G$
1 EUR ≈ 240 G$
1 GBP ≈ 265 G$
Az árfolyamok ingadoznak. A jelenlegi árfolyamok és egyéb valuták információi megtalálhatók az XE.com weboldalon.
A helyi pénznem a guyanai dollár, amelyet $ vagy G$ jelez (ISO nemzetközi valutakód: GYD). A pénz szabadon átváltható, de Guyánán kívül, a szomszédos országokban és egy londoni Gatwick reptéri váltóirodában nehezen kezelhető.
A guyanai bankjegyek címletei: G$20, G$50, G$100, G$500, G$1,000, G$2,000 és G$5,000, míg az érmék címletei: G$1, G$5 és G$10. A G$500, G$1,000 és G$5,000 bankjegyek holografikus csíkkal és színes papagáj mintával rendelkeznek.
A Scotiabank és a Republic Bank elfogad MasterCard-okat ATM-jeiknél.
Megélhetési költségek
Guyánában a megélhetési költségek viszonylag magasak, mivel a mindennapi élethez szükséges termékek többsége importált, magas szállítási költségekkel. Néhány üzleti szektor monopóliuma is hozzájárul a magasabb árakhoz. Például (2024-es adatok alapján) a benzin ára körülbelül 1,10 USD literenként, az áram ára 0,33 USD egységenként. Egy háztartási gázpalack ára meghaladja a 20 USD-t. Egy átlagos családi lakás bérleti díja biztonságos városi helyszíneken havi 500 USD, és a személyi jövedelemadó, amely az adóköteles jövedelem 33,33%-a, tovább növeli a megélhetési költségeket.
a Bartica piac Georgetownban - g.m. fotója
A legnépszerűbb nemzeti ital a karibi stílusú sötét rum. Kiemelkedő márkák közé tartozik az XM "10" éves, amelyet a helyi italóriás, a Banks DIH Limited gyárt, valamint az El Dorado és az X-tra Mature, amelyek 5-, 10-, 12- és 25 éves változatokban kaphatók.
Az El Dorado 15 éves változata is elérhető, amely 1999 óta elnyerte a „Legjobb Rum a Világon” díjat. Az olcsóbb rumokat keverheted kólával vagy kókuszvízzel, ha úgy tetszik. Az összes rum elég magas minőségű ahhoz, hogy önállóan is fogyasztható legyen, a 25 éves változatok pedig a prémium skót whiskykkel vetekednek.
A helyi italóriás, a Banks DIH Limited által gyártott Banks Beer a nemzeti sör. Lager és stout (Milk Stout) változatokban kapható. Az italóriás Heineken sört és Guinness stout-ot is palackoz és forgalmaz licence alapján.
Kaphatók még a világos Carib (Trinidad és Tobago) és a sötétebb Mackeson's is. A Guinness helyben készül licence alapján, és egy kicsit édesebb, mint ír megfelelője, de éppolyan jó. Polar (venezuelai) és Skol (brazil) söröket az ország szerte megtalálhatók. Georgetown elegánsabb bárjaiban Heineken és Corona is kapható.
Viszonylag gyakori a gépkocsikra elkövetett lopás is, ezért ajánlott különös figyelmet fordítani az útlevelek, pénztárca, repülőjegy, egyéb értékek biztonságos helyen való tartására (pl. szálloda széfjében). Ajánlott kerülni a feltűnő, kirívó ruházat viselését. Lehetőség szerint ne hordjunk magunknál látható helyen nagyobb értékkel bíró ékszert, elektronikus berendezéseket (mobil, iPOD stb.) Gyakori a fényes nappal külföldi személyek ellen elkövetett lopás, zsebtolvajlás, és bizony sima rablás is. Az elkövetett bűncselekmények viszonylag magas számához képest a rendőrségnek elég alacsony a kapacitása. Gyakoriak a boltokra felfegyverkezve elkövetett lopások, amelyekbe számos esetben belekeverednek az egyszerű járókelők is. Az ilyen támadásokat a rendőrség legtöbbször lőfegyver használatával viszonozza. Ajánlott elkerülni a Tiger-öbölt, az Albouystown környékét, legyünk különösen körültekintőek Sophia-ban, Georgetown déli részén, Buxton and Agricola, valamint a Stabroek piac környéken. Ugyancsak ajánlott kerülni a kihalt tengerparti szakaszokat, valamint a sötétedés utáni sétákat. A turista számára a közlekedés egyik legbiztonságosabb módja a taxi. Ajánlott az ismertebb taxi vállalatok szolgáltatását igénybe venni. Ugyanakkor érdemes különösen ébernek és óvatosnak lenni.
.
lovasrendőrök - g.f. fotója
Georgetown híres a kisebb utcai bűncselekményekről. Ne sétálj egyedül éjszaka, sőt, még nappal sem, hacsak nem ismered jól a környéket. Az olyan területek, mint a Tiger Bay, Main Street-től keletre, és a város teljes délkeleti része, beleértve Albouystown-t és Ruimveldt-et, hagyományosan magas bűnözési arányúak, de csoportban és helyi kísérőkkel viszonylag biztonságosak lehetnek. A rendőrség valószínűleg nem fog segíteni, hacsak nem látják a bűncselekményt folyamatban. Legyél ésszerű az ékszerek viselésében.
A lélegzetelállító vízesésekkel, gyönyörű esőerdőkkel és hegyekkel rendelkező belső területek biztonságosak. Az ország sok vidéki része barátságos légkörrel rendelkezik, és biztonságos. A bűncselekmények ritkán irányulnak turistákra, így ne érezd magad megfélemlítve. Csak ügyelj arra, hogy milyen társaságban vagy, hová mész és hogyan viselkedsz.
A "szodómia" legfeljebb életfogytiglani börtönbüntetéssel sújtható. Egy helyi NGO beszámolt róla, hogy volt néhány vádemelés, de sem az NGO, sem a bíróságok nem tudtak pontos számokat megadni. A rendőrség gyakrabban használja a törvényt a gyanúsított azonos nemű férfi partnerek megfélemlítésére, mintsem hogy ténylegesen vádat emeljen. Nincsenek törvények az azonos nemű nők közötti szexuális tevékenységekre vonatkozóan. A
Nincs helyi meleg „színtér”, mivel a legtöbb homoszexuális inkább titokban tartja orientációját. Ismert, hogy magánrendezvények zajlanak, amelyekre meghívót kell kapni. A meleg emberek közötti nyilvános érzelemkifejezés nemkívánatosnak számít, és könnyen diszkrét támadások, zaklatások célpontjává válhatsz.
Georgetown egy pezsgő légkörű, élettel teli város kaotikus utcai forgalommal. A régies helyi boltok mellett sok a moernd kereskedelmi egység. Érződik a fejlődés a városban. Ami nagy negatívum, hogy szinte minden utcasarkon nagy halmaz szemét látható és emiatt büdös a levegő.
Fő látnivalók: a Statbroek piac, a világ legnagyobb fatemploma, az St. George Church, van egy meglepően szép kormányzati épület a piac közelében.
g.s. fotója
A Parlament épülete - g.s. fotója
A Stabroek piac Georgetown-ban - g.s. fotója
Kaieteur vízesés, a Potaro folyón keletkezett. Joggal szerepel a bolygó tíz legpompásabb vízesése között. Lenyűgöző, 226 méteres magasságból szakad le a vízfolyások zuhatagja. Ez a magasság ötször magasabb, mint a Niagara-vízesés, és kétszer magasabb, mint Victoria.
g.s. fotója
A Kaieteur-vízesések Guyana egyik legnagyobb és legismertebb természeti látványossága. Az esés magassága 226 méter, ami az egyik legmagasabb egyesített vízesés a világon. A vízesés a Potaro-folyón található, a Kaieteur Nemzeti Park területén, az ország középső részén. A Kaieteur-vízesés a világ legnagyobb egyesített vízesése, ami azt jelenti, hogy az esés vízmennyisége és magassága kombinálva teszi különlegessé.
A vízesést 1870-ben fedezte fel brit geológus, Robert Schomburgk, és azóta fontos turisztikai célponttá vált. A látogatók gyakran helikopteres túrákon keresztül közelíthetik meg, mivel a vízesés távoli elhelyezkedése és nehezen hozzáférhető terepe miatt az egyetlen praktikus hozzáférési mód. A helikopteres túrák során gyönyörű panorámát nyújt a dzsungel fölött.
A vízesés körüli terület gazdag biodiverzitással rendelkezik, ahol számos különleges növény- és állatfaj él. A környéken található számos ritka madárfaj, köztük a híres Guiana-búvár. A Kaieteur-vízesés a helyi amerindiai közösségek számára is szent hely, akik számos legendát fűznek a vízeséshez.
A vízesés három különálló lépcsőből áll, melyek közül a legnagyobb a "Kaieteur" néven ismert, míg a többi kisebb, de szintén látványos. A vízesés erős áramlása miatt a látogatók számára nem ajánlott közvetlen közelről megközelíteni, mivel a szikláknál gyakoriak a csúszós és veszélyes felületek.
A Kaieteur-vízesés évi átlagos vízhozama körülbelül 663 köbméter másodpercenként, ami jelentős vízáramlást jelent. A látogatók számára kijelölt kilátóhelyek biztosítják a biztonságos megfigyelést a vízesésről. A vízesés látogatása különleges élményt nyújt, mivel a környező táj és a vízesés ereje lenyűgöző látványt kínál.
Guyana dzsungeltúrái izgalmas kalandokat kínálnak a turistáknak, melyek lehetőséget adnak a trópusi esőerdők felfedezésére és a régió gazdag biodiverzitásának megismerésére. A Kaieteur-vízesés, a világ egyik legmagasabb és leglátványosabb vízesése, az egyik legfőbb attrakció, amelyet gyakran tartalmaznak ezek a túrák. A Rupununi régióban kínált dzsungeltúrák során a látogatók találkozhatnak jaguárokkal, óriás vidrákkal, és a Guyanában őshonos arapaimákkal, a világ egyik legnagyobb édesvízi halával. A helyi vezetők által szervezett túrák során lehetőség nyílik a Makushi vagy a Wai-Wai törzsek kulturális életének megismerésére, amely mélyebb betekintést nyújt a helyi közösségek mindennapjaiba és hagyományaiba.
Az Iwokrama Esőerdő egy másik kiemelt helyszín, ahol az Iwokrama Canopy Walkway nevű lombkoronasétányon keresztül madármegfigyelésre, valamint a dzsungel élővilágának és növényzetének megfigyelésére nyílik lehetőség. Az Iwokrama Központ túrái során a látogatók láthatnak pápaszemes medvét, tapírt és a különleges harpyja sast is. A Kanuku-hegység környékén tett túrák révén a turisták hegyi patakokat, vadon élő orchideákat, valamint számtalan madárfajt figyelhetnek meg, beleértve a színes tukánokat és a skarlát íbiszeket. Az Essequibo folyón tett hajós túrák során az érintetlen esőerdők és folyópartok felfedezése mellett lehetőség van arra, hogy a látogatók helyi halászati technikákat tanuljanak, és az éjszakai túrák alkalmával különféle éjjeli állatokat figyeljenek meg, mint például a kajmánokat és a jaguárokat.
Összegzés:
Kaieteur-vízesés: Látványos vízesés és a dzsungel ökoszisztémájának felfedezése.
Rupununi régió: Jaguárok, óriás vidrák és arapaima halak megfigyelése.
Iwokrama Esőerdő: Látogatás a lombkoronasétányon és madármegfigyelés.
Iwokrama Központ: Pápaszemes medve és harpyja sas megfigyelése.
Kanuku-hegység: Vadon élő orchideák és madárfajok felfedezése.
Essequibo folyó: Hajós túrák az esőerdőben, éjszakai állatmegfigyelés.
Kulturális túrák: Makushi és Wai-Wai törzsek hagyományainak megismerése.
Helyi vezetők: Szakképzett túravezetők biztosítják a biztonságos és informatív élményt.
Ezek a túrák Guyana trópusi esőerdeinek természeti csodáit és kulturális gazdagságát tárják fel a látogatók előtt, egyedülálló kalandokat kínálva.
Iguana Park (Barney’s Zoo): Georgetown közelében található park, ahol látogatók megismerkedhetnek a Guyanában élő legnagyobb iguánákkal és más helyi állatokkal. A park különleges lehetőséget nyújt az iguánák megfigyelésére és etetésére.
Lethem és a Rupununi térség: Lethem és a Rupununi síkság az indián közösségek kulturális életének, valamint a szépséges szavannáknak és vadon élő állatoknak ad otthont. Az itt elérhető öko-lodge-ok és túrák lehetőséget nyújtanak a helyi élet és táj megismerésére.
Bush Master Snake Farm: A farm Georgetown közelében található, ahol különféle kígyókat és más hüllőket lehet megtekinteni. A látogatók megismerkedhetnek a helyi kígyófajokkal és azok élőhelyével.
Aruwai Resort: Az esőerdők szélén elhelyezkedő luxus üdülőhely lehetőséget biztosít pihenésre és vízi sportokra, valamint hajókirándulásokra az esőerdőben és a környező vizeken.
Mabaruma és a Barima-Mazaruni térség: Észak-Guyanában található, ahol gyönyörű vízesések és természeti szépségek várják a látogatókat, valamint lehetőség van a helyi indián közösségekkel való találkozásra.
Rupununi River: A folyó és a környező területek ideális helyszínt kínálnak kajakozásra, horgászatra és a vadon élő állatok megfigyelésére.
A Venezuelával és Brazíliával közös Roraima-hegység - g.v. fotója
Közönséges mókusmajom (Saimiri sciureus), rabságban - Elter Karcsi fotója
Guyana történelme gazdag és sokszínű, tükrözve az őslakos kultúrák, a gyarmatosítás és a modern államalapítás bonyolult folyamatait. Az ország területét eredetileg különféle amerikai őslakos törzsek lakták, köztük a Carib és Arawak népek, akik vadászatból, halászatból és földművelésből éltek.
A 16. század végén és a 17. század elején a területet európai hatalmak, elsősorban a hollandok kolonizálták, akik Demerara, Essequibo és Berbice telepeket hozták létre. A 18. század végére a terület a brit gyarmatosítók ellenőrzése alá került, akik 1831-ben létrehozták a Brit Guyana nevű gyarmatot. A rabszolgaságot hivatalosan 1834-ben eltörölték, de a gazdaság fenntartása érdekében a brit gyarmatosítók indiai és kínai szerződéses munkásokat telepítettek a cukorültetvényekre, akik jelentősen hozzájárultak az ország demográfiai sokszínűségéhez.
A 20. század elején erősödött a függetlenségi mozgalom, amelynek következtében Guyana 1966. május 26-án elnyerte függetlenségét Nagy-Britanniától, és tagja lett a Brit Nemzetközösségnek. Forbes Burnham vezetésével az ország 1970-ben köztársasággá vált, és egyre inkább a szocialista irányvonal felé fordult. Az ezt követő időszakot politikai instabilitás, gazdasági kihívások és társadalmi feszültségek jellemezték.
A 20. század végén és a 21. század elején Guyana fokozatosan nyitottabb lett a demokratikus reformok és a piacgazdaság irányába. Az utóbbi években az ország gazdasági növekedésének hajtóereje az olajipar fejlődése volt, különösen az ExxonMobil által a part menti vizeken végzett olajkutatás és kitermelés. Guyana gazdag természeti erőforrásai és biodiverzitása továbbra is központi szerepet játszanak a gazdaságban, és az ország modern fejlődési pályáján.
Guyana Történetének Összegzése:
Őslakos kultúrák: Amerindiai törzsek, mint a Carib és Arawak.
Gyarmatosítás: Hollandok alapították Demerara, Essequibo és Berbice telepeket.
Brit gyarmat: 1831-ben lett Brit Guyana, rabszolgaság eltörlése 1834-ben.
Szerződéses munkások: Indiai és kínai munkások érkezése a cukorültetvényekre.
Függetlenség: 1966-ban függetlenné vált Nagy-Britanniától.
Köztársaság: 1970-ben lett köztársaság Forbes Burnham vezetésével.
Politikai instabilitás: Politikai és gazdasági kihívások a szocialista korszakban.
Demokratikus reformok: A 20. század végi demokratizálódás és piacgazdaság felé fordulás.
Olajipar: Az olajkutatás és kitermelés húzóágazat lett az utóbbi években.
Természeti erőforrások: Gazdag biodiverzitás és természeti kincsek, amelyek meghatározzák a gazdasági jövőt.
Az 1763 emlékmű - 1763-ban rabszolgalázadás volt az akkor holland gyarmaton
Dél-Amerikában Guyana az egyetlen (Brit) Nemzetközösség-i és hivatalosan angol nyelvű ország.
Guyanában a hangzatos nemzeti mottó az, hogy ,,Egy nép, egy nemzet, egy sors".
Állítólag a guyanai kormányzat gyakran fonódott (fonódik) össze így-úgy a nemzetközi drogkereskedelemmel. Legalábbis lehúznak a bizniszből valamicskét.
Guyana napjainkban az egyik leggyorsabban fejlődő gazdasággal rendelkező ország a világon, elsősorban az olajkitermelés drámai növekedésének köszönhetően, amely az ország gazdaságát alapvetően átalakítja. Az ExxonMobil 2015-ös felfedezése óta az offshore olajmezők kiaknázása révén Guyana jelentős bevételekre tett szert, és ez gyors gazdasági növekedést eredményezett. Az olajipar mellett azonban az ország továbbra is függ a hagyományos ágazatoktól, mint a mezőgazdaság, bányászat, és a halászat.
Politikailag Guyana gyakran szembesül etnikai feszültségekkel, főként az indo-guyanai és afro-guyanai közösségek között, ami befolyásolja a választásokat és a politikai stabilitást. A 2020-as általános választások vitatott eredményei további feszültségeket okoztak, és felhívták a figyelmet az ország politikai rendszereinek és intézményeinek kihívásaira. Mohamed Irfaan Ali elnök kormánya hangsúlyt fektetett az olajbevételek igazságos elosztására és a gazdasági diverzifikációra, hogy csökkentse a jövőbeni gazdasági ingadozások kockázatát.
A gazdasági növekedés ellenére Guyana társadalma széleskörű szegénységgel küzd, és a fejlődés egyenetlenül oszlik el, különösen a vidéki területeken. Az egészségügy és az oktatás terén is jelentős beruházásokra van szükség, hogy javítsák a lakosság életminőségét. Korrupció és a politikai klientelizmus továbbra is komoly problémák, amelyek akadályozzák a hatékony kormányzást és a társadalmi igazságosságot.
A természeti környezet védelme kiemelt fontosságú kérdés, mivel a gazdasági növekedés veszélyezteti Guyana gazdag biodiverzitását és erdőségeit. Az ország vezetése elkötelezte magát az alacsony szén-dioxid-kibocsátású fejlődési stratégiák mellett, hogy egyensúlyt találjon a gazdasági hasznok és a környezetvédelem között. A társadalmi és gazdasági kihívások ellenére Guyana jövője jelentős potenciállal bír, különösen ha sikerül az olajból származó bevételeket hatékonyan és fenntarthatóan kezelni.
Guyana elképesztő természeti kincsekkel büszkélkedhet, mégis évente mindössze pár ezer turista érkezik ide, szemben a környező országok milliós tömegeivel. Hogy miért? Mert egyrészt idejutni nem egyszerű – a fővárosból vezető utak az esős évszakban szinte járhatatlanok, a belső repülőjáratok pedig ritkák és drágák. Ez azt jelenti, hogy mire az ember elér egy távoli esőerdei vendégházhoz, már komoly összegeket költött csak az odavezető útra. És ha már itt tartunk, nézzük meg a vendégházakat: ezek szuper hangulatosak, de mindössze néhány tucat van belőlük, ráadásul minden egyes dolgot – a szappantól kezdve a bútorokon át a sörig – messziről kell odaszállítani. Ezért nem meglepő, hogy egy éjszaka ára 100-500 dollár között mozog.
A helyi közlekedés sem olcsóbb: a néhány órás transzferek hajóval vagy terepjáróval szintén több száz dollárba kerülnek. Mindez azt eredményezi, hogy egy kéthetes út, nemzetközi repjegy nélkül, könnyedén elérheti a 7 ezer dollárt, ami közel 3 millió forint. Ezen felül, a foglalás is kalandos vállalkozás, hiszen a vendégházak nincsenek fent a szokásos online platformokon, így mindent egyenként kell egyeztetni, ami nem csak időigényes, de rendkívül macerás is.
A helyi turisztikai infrastruktúra fejlesztése szinte stagnál, hiszen senki nem akarja, hogy Guyana elveszítse autentikus, érintetlen jellegét. Ez persze érthető, de közben az is tény, hogy a mostani szűkös kapacitások és magas árak sokakat távol tartanak. És mit kap az ember ezért a pénzért? Valóban, egy hihetetlenül egyedi, természetközeli élményt, ahol minden a fenntarthatóságról és a helyi közösségek támogatásáról szól. De ha őszinték akarunk lenni, ennyi pénzért sokan kényelmesebb és könnyebben elérhető célpontokat választanak.
Guyana turisztikai hivatala ugyan szeretne több látogatót, de egyelőre úgy tűnik, hogy a helyi adottságok és a magas árak korlátozzák az ideérkezők számát. Aki mégis eljut ide, annak persze garantált az érintetlen esőerdők, vadállatok és helyi kultúra felfedezésének semmihez sem fogható élménye. De a kérdés jogos: vajon ennek az exkluzivitásnak tényleg ekkora árat kell fizetnünk?
Guyana lakossága több szempontból is különbözik a többi dél-amerikai ország lakóitól, mind etnikai összetételében, kulturális hagyományaiban, mind történelmi és nyelvi sajátosságaiban.
Guyana lakosságának jelentős része indiai származású, mivel a 19. és 20. században számos indiai szerződéses munkás érkezett a cukorültetvényekre. Ez egyedivé teszi az országot Dél-Amerikában, ahol az indián eredetű népesség ilyen aránya ritka.
Az afro-guyanaiak, akik az egykori rabszolgák leszármazottai, szintén nagy arányt képviselnek. Ez az afro-karibi örökség különbözik Dél-Amerika többi részétől, ahol az európai, indián és afrikai keveredés más formákban jelenik meg.
A helyi Guyanese Creole széles körben használt, amely az angol és különféle afrikai, indián, és indiai nyelvek keveréke, tükrözve az ország multikulturális hátterét.
Guyanában a kereszténység mellett az iszlám és a hinduizmus is jelentős szerepet játszik, szoros összefüggésben az etnikai összetétellel. A többi dél-amerikai országban a kereszténység, különösen a római katolicizmus dominál.
A vallási és etnikai sokszínűség miatt Guyana ünnepei, mint a Diwali (hindu fény ünnepe) és az Eid (muszlim ünnep), eltérnek a szomszédos országok katolikus ünnepeitől, mint például a Karácsony és a Húsvét.
A Guyanese életmódot hagyományosan a mezőgazdaság (főként cukor, rizs) és a bányászat (bauxit, arany) határozza meg, amelyek jelentősen befolyásolták a társadalmi struktúrát. Ez különbözik a többi dél-amerikai ország iparosodott és szolgáltatás-orientált gazdaságaitól.
Guyana jogi, oktatási és politikai rendszerei a brit gyarmati időszak örökségét viselik, ellentétben a dél-amerikai országok többségével, amelyek spanyol vagy portugál gyarmati hatásokkal rendelkeznek.
Bár Guyanában az öltözködési normák általában lazábbak, fontos, hogy tiszteletteljesen öltözködjünk, különösen vallási helyeken és kulturálisan érzékeny területeken.
Mivel Guyanában több etnikai és kulturális csoport él, fontos tiszteletben tartani a helyi szokásokat és hagyományokat.
Kézfogás a gyakori üdvözlési forma. Nők és férfiak esetében is érdemes várni, amíg a másik fél kezdeményez, különösen nőkkel való interakciók során.
Mindig kérj engedélyt, mielőtt fényképet készítesz helyiekről, különösen az indián közösségekből.
Tartsd be az öltözködési szabályokat a vallási helyeken és kulturális eseményeken, mint például a templomokban és mecsetekben.
Kérj először engedélyt, mielőtt helyi lakosok magánterületén vagy szokásaiknak megfelelő területeken tartózkodsz.
Tiszteld a természetet, ne hagyj szemetet, és ne zavarj állatokat vagy növényeket. Különösen fontos ez az esőerdők és a természetvédelmi területek látogatása során.
Különféle zenei és kulturális eseményeken való részvétel során tiszteld a helyi hagyományokat és éld meg a rendezvényeket a helyi szokások szerint.
A társalgás során kerüld a politikai és vallási vitákat, mivel ezek érzékeny témák lehetnek.
Használj helyi pénzt a vásárlások során. A nagyobb városokban az amerikai dollár is elfogadott, de a helyi pénznem jobb választás lehet.
Az éttermekben és szállodákban a borravaló nem kötelező, de a jó szolgáltatás esetén szokásos egy kis összeggel jutalmazni a személyzetet.
Ha bizonytalan vagy egy helyi szokásban, kérj útbaigazítást egy helyi lakostól, és tartsd be a tanácsokat. A helyiek általában segítőkészek és szívesen válaszolnak a kérdésekre.
Guyana gasztronómiája rendkívül sokszínű, tükrözve az ország etnikai és kulturális sokféleségét, amely magában foglalja az indo-guyanai, afro-guyanai, amerindiai, kínai és európai hatásokat. Az ország konyhájának alapját a rizs és a cassava képezik, amelyek szinte minden étkezés alapvető részét képezik. Kedvelt fogások közé tartozik a curry, amelyet gyakran tálalnak roti-val (lapos kenyér), valamint a fűszeres pepperpot, ami egy hosszú ideig főtt húsos egytálétel cassava levével és helyi fűszerekkel. A tengeri ételek is fontos szerepet játszanak a gasztronómiában, különösen a rák, hal és kagylók, amelyeket gyakran grilleznek vagy curry-vel készítenek.
Guyana utcai ételválasztéka is sokszínű, a melegített töltött lepények, mint a pholourie (fűszeres tésztagolyók) és a doubles (töltött tészta lapok) népszerű harapnivalók. Gyümölcsök, mint a mangó, papaja, és a guava, frissen fogyasztva vagy gyümölcslevek formájában szintén gyakoriak, és fontos részei a mindennapi étrendnek. A helyiek gyakran nagy családi étkezéseket tartanak, különösen ünnepekkor és hétvégén, ahol bőséges mennyiségben fogyasztanak fűszeres és gazdag ételeket. Az üdítők között a legkedveltebb a rum, amelyet gyakran kevernek különféle koktélokba, illetve a friss trópusi gyümölcsökből készült levek.
cashew fruit (kesualma) - g.m. fotója
utcaszéli gyümölcsárusítás - g.m. fotója
jerk chicken (sült csirke) babos rizzsel és sült banánszeletekkel - g.v. fotója
"A Guyana középső részén fekvő Pakaraima-hegységben folyik a Potaro-folyó, mely 226 métert zuhan alá a hegyről, így hozva létre a lenyűgöző Kaieteur-vízesést. A területen hozták létre a csodálatos Kaieteur Nemzeti Parkot. A vízesés egész évben nagy mennyiségű vizet szállít. Rendkívüli szépségét az óriási magasságnak, és bő vízhozamának köszönheti. A Kaieteur-vízesést a világ legerősebb vízesésének tartják. Szárazföldön és vízen is megközelíthető. A környező esőerdőkben élő egyedülálló növényeket és vadon élő állatokat is megcsodálhatják a látogatók. A szurdok és a vízesés gyűjtőmedencéje közelében törékeny páfrányok, egyszerű broméliák és piros virágú afrikai ibolyák nőnek. Veszélyezett állatfajoknak is otthont ad a terület, itt él többek közt az erdei kutya, a jácint-kék ara, a jaguarundi, a vörös szarvas és a tapír. " forrás
Guyana legikonikusabb természeti csodáját keresed? Akkor ne is menj tovább, mert a Kaieteur-vízesés kihagyhatatlan! Ez a lenyűgöző zuhatag nemcsak a mérete miatt különleges – a világ legnagyobb egyetlen zuhatagú vízesése –, hanem azért is, mert páratlan természeti környezetben található. Magassága négyszeresen túlszárnyalja a Niagara-vízesést, és kétszerese a híres Viktória-vízesésnek is. Igen, ezt nem lehet csak úgy megemészteni!
A vízesést körülvevő dzsungel egy igazi ökológiai csoda. A világ legnagyobb broméliaültetvényeit találod itt, amelyek a parányi aranybéka otthonául szolgálnak – egy olyan apróság, ami szinte teljes életét ezekben a növényekben tölti. Este a vízesés mögötti sziklák különleges látványt nyújtanak, amikor százával térnek vissza a fecskék, hogy itt találjanak menedéket az éjszakára. Egy ragadozó sem merészkedik oda utánuk – biztonságos kis paradicsom nekik, és vizuális élmény nekünk.
Mi kivételes élményben részesültünk, hiszen nem csak egy gyors kiruccanás keretében érkeztünk. Éjszakára a Kaieteur Guesthouse-ban szálltunk meg, amely közvetlenül a vízesés mellett található. Bár az épület egyszerű, az élmény mindenért kárpótol. Képzeld csak el: hajnalban a napfelkeltét figyelni teljes nyugalomban, távol minden zajtól és embertől. A vízesés szomszédságában álmodni – ez valami egészen varázslatos volt.
Az utazók többsége egy egynapos program keretében érkezik ide, ami általában a fővárosból induló egyórás repülőúttal kezdődik. Miután eltöltenek körülbelül két órát a kilátópontnál, indulnak is vissza – mindezért 335 dollárt kell fizetniük. Mi viszont úgy érezzük, az alkonyat és a napfelkelte pillanatai az igazi varázslatot rejtik. Ezek a momentumok azok, amikor a Kaieteur igazán csak a tiéd lehet, és az emlék örökre veled marad.
gévé fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.