.
El Nido - Elter Karcsi fotója
Palawan a Fülöp-szigetek nyugati részén fekszik és az ország harmadik legnagyobb szigetcsoportja. Manilától kb. 550 kilométer távolságban van. A 12 ezer négyzetkilométeres területén mintegy 1700 sziget található. Palawan fő vonzereje a varázslatos türkizkék tengervize és a hófehér homokos strandjai. Palawan népszerű a búvárok körében.
Palawan tartomány fővárosa Puerto Princesa. Ide érkeznek a repülőjáratok is. A város a sziget közepén helyezkedik el.
Palawan az utóbbi években egyre felkapottabbá vált. Egyre több belföldi látogat el oda, nem beszélve a külföldiekről.
Palawan a szigetcsoport nyugati peremén terül el, és a legzöldebb, leginkább dzsungelszerű szigetként tartják számon. Magas hegyek, lenyűgöző vízesések, titokzatos barlangok és mesés strandok teszik különlegessé. A sziget legismertebb látnivalója a világ egyik leghosszabb földalatti folyója, amely a Puerto Princesa Földalatti Folyó Nemzeti Park területén található. Ez a lenyűgöző természeti csoda Puerto Princesa városától körülbelül kétórányi autóútra fekszik. A nemzeti park és a földalatti folyó 1999 óta az UNESCO világörökségi listáján szerepel, ezzel is elismerve páratlan természeti értékét.
El Nidóban az A túrán voltunk. Gyönyörű volt, de az nem igazán tetszett, hogy külön díjat fizettünk a lagúnáért, viszont ha beakartál menni, bérelned kellett kajakot.
Port Barton – nem tudom, mitől lett felkapott hely. Egy pici, koszos falu, és eljutni ide nem olcsó. A kirándulás kifejezetten gyenge volt, nem ajánlom. Egyetlen szép partszakasz van, a White Beach, ahová hajóval vagy tuk-tukkal lehet eljutni. Az út ára 600 pezó két főre.(2025)
Az átlagos utazók számára lényeges turisztikai infrastruktúra szempontjából jelenleg Palawan csaknem egyenlő El Nidoval. (2023)
Puerto Princessa:
A város szóra sem érdemes, de mi az UnderGround River miatt jöttünk csak ide. Gyönyörű élmény bevisznek egy nagyobb méretű hajóval átsétálunk egy mini "dzsungelen" 150-200 méter, és bent olyan színű víz fogad a barlang előtt, hogy ha a neten látom biztosan azt hiszem, hogy valami filter van a képen, elképesztően szép.
Bent a barlangban sötét van, csónakkal bevisznek csöndben, hogy a denevéreket és egyéb létformákat ne zavarjuk, majd kihoznak ugyanott, közben rengeteg érdekes infó mondanak (fülesen keresztül felvételről, szóval totál csönd van végig, ha csak nem valami paraszt, épp úgy gondolja, hogy neki mindent lehet.
Még elvittek valahova a túra kapcsán, ami minket nem érdeket (egy újabb zipline), aztán vissza a szállásra (4-5 között), ahol 30 percen belül ott volt a busz, ami még aznap elvitt El Nido-ba.
Ezt senkinek nem ajánlom (UnderGround river túra és El Nido transzfer 1 napon), kegyetlen volt ez a nap alig éltünk mire El Nido-ba értünk. Szállást a buszban foglaltunk kicsit drágábban mert nem volt türelmünk már nézelődni. (2024)
Teljesen elvarázsolt minket a sziget. Palawan a természet kedvelőinek a szigete. Nincsenek elegáns épületei, csillogó-villogó központja, sem luxusszállodái. Viszont vannak mesébe illő tengerpartjai, lakatlan szigetei, érintetlen esőerdői, barlangjai, mészkőhegyei, színes koralljai, különleges állat- meg növényvilága és nem utolsó sorban kedves, mosolygós, segítőkész lakói.
A sziget tele van kóbor kutyákkal, de azok is nagyon barátságosak. Mi 11 felejthetetlen napot töltöttünk itt. A 11 nap alatt 1.000 km-ert raktunk a kölcsönzött motorunkba (amit a fenekünk bánt a legjobban), 23 strandon fürödtünk, 10 kókuszlevét szürcsöltük el, hét települést fedeztünk fel, hat különböző szálláson aludtunk, három island hopping túrán vettünk részt, két teknőssel volt szerencsénk úszni, kétszer szakadt ránk az ég (de úgy mintha dézsából öntenék), egy papucsot hordtunk végig (fejenként) és megszámlálhatatlan élményben volt részünk. (f. d. 2023)
Palawan a Fülöp-szigetek nyugati szegélyén fekszik, és továbbra is a legzöldebb, legvadregényesebb szigetként emlegetik. Sűrű dzsungelei, magas hegyei, lélegzetelállító vízesései, lenyűgöző barlangjai és fehérhomokos strandjai miatt a természet szerelmeseinek paradicsoma. A sziget legismertebb látnivalója a Puerto Princesa Földalatti Folyó, amely a világ egyik leghosszabb földalatti folyója. Ez a különleges természeti csoda a Puerto Princesa Földalatti Folyó Nemzeti Parkban található, mindössze kétórányi autóútra a sziget fővárosától, Puerto Princesától.
A nemzeti parkot és a folyót 1999-ben vették fel az UNESCO világörökségi listájára, és mára az egyik legnépszerűbb turisztikai célponttá vált a régióban. 2024-ben is számos vezetett túra indul, amelyek lehetőséget nyújtanak a folyó csónakos felfedezésére, miközben a látogatók a barlangokat és a különleges karsztképződményeket csodálhatják meg. Palawan fenntartható turizmusra való törekvése is folyamatosan fejlődik, hogy a természeti szépségek még sokáig érintetlenek maradhassanak. Ha 2024-ben egyedülálló trópusi kalandra vágysz, Palawan kihagyhatatlan úti cél!
Az országban vannak sokkal felkapottabb, turisztikailag népszerűbb helyek, mint például Cebu vagy Boracay, amelyek olyanok, mint Siófok július közepén: zsúfoltak és nyüzsgőek. Palawan viszont a természet szerelmeseinek paradicsoma. A sziget hatalmas területű, így bőven van hely mindenkinek, aki csendesebb, nyugodtabb környezetre vágyik. Míg más szigeteket sajnos gyakran sújtanak természeti katasztrófák, Palawan mentes a földrengésektől és a tájfunoktól. Emellett a közbiztonság is kiemelkedő.
A szigetről annyit érdemes még tudni, hogy több neves sajtóorgánum is a világ legszebb szigetei közé sorolta. Ha a természet érintetlen szépségét és a nyugalmat keresed, Palawan kihagyhatatlan úti cél!
Valószínű, hogy nem mindenhol olyan tökéletesek a körülmények, mint Palawan szigetén, amely teljes egészében védett területként ismert. Azonban az, amit itt találunk – a sűrű, buja dzsungel, a lenyűgözően változatos sziklaformációk és a tenger kékjének megannyi árnyalata – valóban páratlan, és igazi mércét állít a természeti szépségek terén.
Palawan szigetének egyik legnépszerűbb úti célja El Nido, de sokan választják a "hátizsákos El Nido"-ként emlegetett Port Bartont is. Itt is közkedveltek a szigettúrák (island hopping) és a sznorkelezés, de a hely atmoszférája egészen más.
Port Barton sokkal kevésbé fejlett, mint nagytestvére. Áramot csak délután 5 és éjfél között találunk – ha épp szerencsénk van. Betonozott utak nincsenek a faluban, és az El Nido felől vezető út is inkább egy dzsungelen keresztül kanyargó, saras földút. Ez a kissé elmaradott infrastruktúra azonban csak hozzájárul ahhoz az autentikus hangulathoz, amit Port Barton kínál.
A falu mindennapjait áthatja a közösség ereje: szinte minden este kosármeccsek zajlanak az iskola udvarán, ahol az egész falu lelkesen szurkol a helyi csapatnak. Ami pedig az ételeket illeti, Port Bartonban ettük a legjobbat Palawanon – a hajótúrákon felszolgált friss halételek kivételével. Különösen a Gacayan nevű étterem vált kedvencünkké.
Port Bartonban igazán könnyű magunkévá tenni a fülöp-szigeteki életérzést. A hely lassabb ritmusa, nyugalma és egyszerűsége azonnal magával ragad, és az ember észre sem veszi, hogy ő maga is ráhangolódik erre a könnyed életstílusra – talán épp ezért szerettem meg ennyire.
El Nido - lenyűgöző mészkő sziklaképződmények - Elter Karcsi fotója
,, Általánosságban elmondható, hogy mindenki segítőkész és jófej volt, a szállások minden esetben segítettek a szervezésben. Árak tekintetében a tricikli elég olcsó, 50 - 200 PHP-t (1 PHP = 6 HUF) fizettünk szinte mindig, az autós utak drágábbak. Egy átlag főkaja 200-300 PHP, egy sör 50-80 PHP, de helytől függően ez változhat.
A szigeteken mindenhol tisztított vizet használnak, a jégkocka is ebből készül, higéniával sem volt semmi baj, és a szállások is abszolút megfelelőek voltak. Hozzátenném, hogy próbáltuk megtalálni az arany középutat, vagyis utcai árusnál nem ettünk, kézfertőtlenítőt használtunk, és olyan helyeken ettünk, ahol azért többen voltak. A szigetek tele vannak kóbor kutyákkal, de nagyon barátságosak!" (sz.d., 2020)
Èn Palawanon Puerto Princessa-ban voltam 5 napot, voltunk hajókirándulásokon, szigetről-szigetre vittek minket,szuper volt, meg volt a beach èlmèny is ezzel, illetve nagyon èrdemes befizetni az Underground River túrára, 1 napos a túra, de gyönyörű helyen van, szerintem nagyon különleges volt 🙂
maga a város nem egy turista hely, sok fehér embert nem látsz arra 😃 de angolul beszélnek a szállásokon is 😉 megérte oda menni, ès nem El Nido -ba. 🙂
A nemzeti oltóközpontos doki azt mondta, hogy Palawan a legveszélyesebb malária szempontjából, de èn speciel egy szúnyogot se láttam ès csípèsem se volt . (2021)
Tetszett:
Az El Nido szigettúrák során minden lagúna egy újabb paradicsom volt.
A Port Barton nyugalma és érintetlensége lenyűgözött.
Az Underground River túra döbbenetes természeti csoda.
A Nacpan Beach 4 kilométeres, szűz homokpartja minden képzeletet felülmúlt.
A Coron-sziget körüli búvárkodás a japán roncsok között életre szóló élmény.Nem tetszett:
Az El Nido városka szennyvízszaga helyenként elviselhetetlen.
A Puerto Princesa-i szálláshelyek túlárazottak.
A szigettúrák során túl sok turista zsúfolódott egy helyre.
Az utak minősége siralmas, főleg Port Barton felé.
A Sabang Beach-en sok volt a szemét és az agresszív árus.
El Nido természeti környezete - Elter Karcsi fotója
Manilából Puerto Princesába a repülési idő 1 óra 15 perc. Három légitársaság repüli ezt a viszonylatot: Philippine Airlines, Philippines Air Asia, Cebu Pacific. Mindháromnak minden nap van járata. Az oda-vissza repülés árai 180 amerikai dollár körül mozognak.
El Nido a turisták egyik kedvenc úti célja Palawan szigetén, és nem véletlenül: a hely maga a paradicsom, de vannak előnyei és hátrányai is, amit érdemes mérlegelni.
Az egyik legnagyobb előnye, hogy közvetlen közelében találhatók Palawan ikonikus természeti szépségei, mint a Bacuit-öböl lenyűgöző szigetei, lagúnái és sziklaképződményei. Ha szigettúrákat (island hopping) tervezel, El Nido a lehető legjobb kiindulópont. A településen számos szálláshely közül választhatsz, a luxus üdülőktől a hátizsákosoknak szánt hostelekig. Az éttermek kínálata színes, és egyre több helyen találni nemzetközi és helyi ételeket is. Esténként az óceánparti bárok hangulata magával ragadó – tökéletes, ha egy koktéllal a kezedben szeretnél naplementét nézni.
Azonban El Nido népszerűsége miatt zsúfolttá vált, különösen a főszezonban, ami sokak számára zavaró lehet. A strandok egy része nem olyan tiszta, mint a közeli szigeteké, és a város központja gyakran kaotikus, főleg a sok motor és kisbusz miatt. A szálláshelyek ára itt jellemzően magasabb, mint Palawan más részein, és a helyi infrastruktúra – például az áramellátás vagy az utak – még mindig nem mindig megbízható. Ha inkább nyugodt, autentikus élményre vágysz, Port Barton vagy Coron vonzóbb lehet.
Összességében, ha El Nido-t választod, készülj fel a tömegekre és a pezsgésre, de cserébe könnyen elérheted Palawan legszebb részeit. Ha viszont inkább csendesebb pihenést keresel, érdemes lehet máshol megszállni, és csak kirándulni El Nido-ba. A döntés attól függ, milyen élményre vágysz – pörgős, nyüzsgő vagy inkább nyugodt és idilli?
Egy középkategóriás vendégházban lakom Palawanon, ami kényelmes, tiszta, és tökéletes választás, ha az ember nem luxust keres, de elvárja a jó színvonalat. A szállás neve Mariafe Inn, és 2024-ben két éjszakára körülbelül 3.800 peso (kb. 24.000 Ft) egy tágas, fürdőszobás szoba reggelivel együtt. Az ázsiai vendégházakban azt imádom, hogy a vendégért mindent megtesznek anélkül, hogy kérned kellene. Amikor megérkeztem, azonnal felajánlották, hogy lefoglalják nekem a másnapi túrát a föld alatti folyóhoz, még mielőtt én egyáltalán felhoztam volna a témát. Természetesen igent mondtam.
Mivel a túra reggel 7-kor indul, szó nélkül felajánlották, hogy korábban elkészítik a reggelit, akár már 6 órára. Hihetetlenül kényelmes az egész folyamat – gyakorlatilag semmit nem kell intézni, mindent megoldanak helyetted, ráadásul kedvező áron. Az árban rejlő megbízhatóság is lenyűgöző: eszük ágában sincs túlárazni vagy átvágni, hiszen tudják, hogy a jó vendégértékelések számukra kulcsfontosságúak. 2024-ben is ezt az ügyfélközpontúságot tapasztalhatjuk Palawan vendégházaiban, ami az utazás egyik legnagyobb előnye.
A legolcsóbb közlekedési lehetőség a helyi jeepney rövid távokra, valamint a buszok hosszabb távokra. A városokon belül triciklik is elérhetők. Az egyik szigetről a másikra való átjutás is megoldható, napi hajójáratok indulnak. Emellett lehetőség van autó vagy kisbusz bérlésére is.
Hogyan tudhatod meg a jeepney viteldíját?
Kérdezz meg egy helyit vagy a sofőrt – A legbiztosabb módja annak, hogy megtudd a pontos viteldíjat, ha megkérdezed az utasokat vagy magát a sofőrt. Általában barátságosak, és szívesen segítenek.
Nézd meg a jeepney belsejében lévő árlistát – Sok jeepney-ben ki van írva a viteldíj, ami távolságtól függően változik. Rövid távokra általában 10-20 peso, hosszabb távokra 30-50 peso lehet.
Használj egy helyi utazási alkalmazást vagy fórumot – Ha előre szeretnél tájékozódni, az online utazói közösségek gyakran megosztanak információkat az aktuális viteldíjakról.
Mennyire kényelmetlen egy jeepney egy nagyobb termetű európai számára?
Ülésméret és hely – A jeepney-ket általában a helyiek termetéhez és igényeihez igazítják, így a belső tér szűkös lehet egy magasabb vagy nagyobb termetű európai számára. Az ülésmagasság alacsony, a lábtér pedig korlátozott.
Zsúfoltság – A jeepney-ket addig töltik meg, amíg el nem fogynak az ülőhelyek, és néha még álló utasokat is felvesznek, ami tovább növeli a kényelmetlenséget.
Hőség és szellőzés – Mivel a jeepney-k nyitott oldalakkal rendelkeznek, a szellőzés megoldott, de a trópusi hőségben az utazás kényelmetlen lehet, különösen, ha tele van.
Tanácsok a kényelmesebb utazáshoz:
Próbálj meg az ajtó közelében ülni, hogy több helyed legyen, és könnyebben kiszállhass.
Kerüld a csúcsidőt, amikor a jeepney-k általában zsúfoltabbak.
Ha a helyzet nagyon kényelmetlen, válaszd inkább a triciklit vagy egy buszt hosszabb távokra, amelyek kényelmesebbek lehetnek.
-----------------------
Palawanon és különösen El Nido térségében a taxis csalások kivédésére az alábbi tippeket érdemes betartani:
Alkudj előre az árban: A legtöbb tricikli- és taxisofőr fix árat szab, de mindig érdemes már az indulás előtt tisztázni a viteldíjat. Kérdezd meg a szállásadót vagy helyieket, hogy mi az elfogadható ár az adott távolságra.
Használj hivatalos transzfert vagy túraszolgáltatót: Sok szálláshely és utazási iroda szervez megbízható transzfereket fix áron. Ezeket általában előre lefoglalhatod, így elkerülheted az árakról való alkudozást.
Ellenőrizd az árakat előre: Az interneten vagy utazói fórumokon is találhatsz friss információt a tipikus árakról Palawanon. Tudatos utasként nehezebb lesz téged megtéveszteni.
Oszd meg az utat másokkal: Ha lehetséges, oszd meg a triciklit vagy a taxit más utasokkal, így az ár alacsonyabb lehet. Ez különösen gyakori El Nido környékén, ahol sok turista utazik ugyanarra a helyszínre.
Legyél határozott, de udvarias: Ha úgy érzed, hogy túláraznak, ne félj nemet mondani és másik sofőrt keresni. Az udvarias, de határozott fellépés segíthet elkerülni a kellemetlen helyzeteket.
Kerüld a turistás csúcsidőszakot: A túlzsúfolt időszakokban (pl. ünnepek vagy főszezon) nagyobb az esély arra, hogy megemelik az árakat. Ha teheted, utazz nyugodtabb időszakokban.
Kérj számlát (ha lehetséges): Hivatalos taxis szolgáltatóknál gyakran lehet számlát kérni, ami segít átláthatóvá tenni az árakat és megelőzni a túlzott díjakat.
Használj alternatív közlekedési módokat: A jeepney-k és helyi buszok sokkal olcsóbbak és kevésbé valószínű, hogy túlszámláznak. Rövidebb távolságokra a tricikli lehet olcsóbb és kényelmes alternatíva.
Ha jól tájékozott vagy és előre tisztázod az árakat, elkerülheted a kellemetlen meglepetéseket, és nyugodtan élvezheted az utazást Palawanon.
--------------------------
A Puerto Princesa Nemzetközi Repülőtérről El Nido központjába történő taxiút körülbelül 4 óra 40 percet vesz igénybe, és a viteldíj 4 300 és 5 500 Fülöp-szigeteki peso (PHP) között mozog.
Érdemes találni utazótársakat, hogy a költség megosztott legyen.
Az El Nido Repülőtérről (Lio Repülőtér) El Nido városközpontjába való eljutás lényegesen rövidebb, mindössze 15-20 percet vesz igénybe. A taxi viteldíjak itt általában 500 és 1 000 PHP között alakulnak, a pontos összeg a választott szolgáltatástól és a napszaktól függ. Alternatívaként megosztott transzferjáratok is rendelkezésre állnak, amelyek személyenként körülbelül 250-500 PHP-ba kerülnek.
Fontos megjegyzések:
Árak ellenőrzése: A fenti árak tájékoztató jellegűek, és idővel változhatnak. Mindig ajánlott előre egyeztetni a pontos viteldíjat a szolgáltatóval.
Előzetes foglalás: A kényelmes utazás érdekében javasolt előre lefoglalni a transzfert, különösen a főszezonban vagy késő esti érkezés esetén.
Alternatív közlekedési módok: Puerto Princesából El Nidóba közlekednek minibuszok és buszok is, amelyek olcsóbbak lehetnek, de hosszabb utazási idővel járnak
Kötelekkel összeeszkábált katamarán - k.a. fotója
Katamarán - Elter Karcsi fotója
Kompként szolgáló csónak - Elter Karcsi fotója
Triciklik - Elter Karcsi fotója
El Nido kikötője - Elter fotói
Forgalom Puerto Princesában - Elter Karcsi fotója
Tengeriszőlő (sea-grape) - e. l. fotója
Friss gyümölcsitalok - Elter Karcsi fotója
A Palawan szigetén található legnagyobb város Puerto Princesa, ahol számos bevásárlóközpont, piac és bolt található. A városban a Robinsons Place Palawan és a NCCC Mall Palawan a két legnagyobb bevásárlóközpont. Mindkét központban számos bolt és üzlet található, amelyek különböző termékeket kínálnak, például élelmiszereket, ruhákat, cipőket, ékszereket, elektronikai termékeket és még sok mást.
Emellett Puerto Princesa-ban található a San Jose Market, amely hatalmas piac, ahol helyi ételeket, gyümölcsöket, zöldségeket és kézműves termékeket lehet vásárolni. Ez a piac kiváló lehetőséget nyújt a helyi ételek kóstolására és a helyi kultúra megismerésére is.
Palawan más városaiban, mint például El Nido vagy Coron, kevesebb vásárlási lehetőség áll rendelkezésre, azonban azokban a városokban is találhatók kisebb boltok, piacok és helyi kézműves üzletek. Az El Nido Public Market a város egyik legnagyobb piaca, ahol különféle élelmiszereket, italokat, gyümölcsöket, zöldségeket, halat és húst lehet vásárolni.
El Nido egy kisváros a Palawan szigetén, amelyet a természeti szépségei miatt szeretnek a turisták. Bár nem ismert elsősorban az éjszakai életről, de azért néhány szórakozóhelyet találhatunk itt is.
Az El Nido-ban található éjszakai szórakozóhelyek többsége a Bacuit Bay környékén található. A korai este órákban, az El Nido Art Cafe, a Pukka Bar és a Balay Tubay Bistro ast Restaurant azok a helyek, ahol élő zenét lehet hallgatni és egy italt lehet elfogyasztani. Az Art Cafe különleges hely, itt minden hónapban rendeznek egy jazz fesztivált. A Pukka Barban és a Balay Tubay-ban élő zene szól minden este, amelyek helyi zenészek és művészek által előadott, hagyományos filippín dalokat tartalmaznak.
Ha kicsit tovább szeretné élvezni az éjszakát, akkor az SAVA Beach Bar és az Altrove közkedvelt szórakozóhelyek, ahol zene szól és italokat lehet fogyasztani. Az SAVA Beach Bar a Las Cabanas strandján található, amely egy népszerű strand El Nido-ban. Az Altrove pedig a Bacuit Bay környékén található, és különböző zenéket játszanak, hogy mindenki megtalálja a neki megfelelő stílust.
Fülöp-szigetek-i viszonylatban Palawan határozottan biztonságos hely a turisták számára. A nyaralás, turizmus szempontjából fontos környékeken ezt erős rendőri járőrözéssel is biztosítják. Zsbetolvajok vannak, szóval emiatt szükség van némi éberségre, óvatosságra. Az éjszakai szórakozások folyamán fontos, hogy ne részegedjünk le józan ismerős, barát társasága nélül. A helyi likörök némelyike roppan erős, és könnyű lerészegedni.
Elter Karcsi fotója
Általános vélemény szerint Palawanon (annak északi részén) az El Nido térség strandjai a legszebbek.
Elter Karcsi fotója
Honda Bay (Puerto Princesa)
Corong Corong Bay (El Nido)
Elter Karcsi fotói
Porto Barton
Előnye, hogy nincs nagy tömeg, szép a strand, a tengervíz, a természeti háttér. A strand mentén lévő szálláshelyek és vendéglők kifejezetten kellemesek. Van egy-két bár a strandon, amit európaiak üzemeltetnek (angol és svájci). A vendéglátóhelyek árai barátságosak.
Hátrány: Ha valami egészségügyi probléma van, vagy baleset, akkor 3 órányi utazást kell kibírni Puerto Princesáig.
,, Port Barton egy alulértékelt gyöngyszeme a szigetnek, nagyon kedves kis falu, őszinte emberekkel, helyi kosármeccsekkel, nagyon jó kajákkal. Hihetetlen volt bekérkezni a vakítóan fehér homokos és pálmafákkal teli tengerpartra (ez egyébként az összes helyre igaz) Itt két hajótúrán voltunk, mindkét túra gyönyörű volt, a hajósok is barátkozóak voltak, együtt rumoztunk végig. JA hajótúráknak egységes ára van, 1000 – 1200 PHP / fő, a többi szigeten is. Ez egy egész napos túra, nagyon bőséges ebéddel, amit a hajósok készítenek el (grillezett hal / rák / csirke, saláta, gyümölcsök…) Érdemes a White Beachre is ellátogatni, lehet menni hajóval, vagy gyalog a dzsungelen keresztül (kb. 1 óra séta). Utóbbi nagyon izgalmas, de azért félelmetes is. Aki még tervezi a Palawan útitervét, vessen egy pillantást Port Bartonra, nekünk ez volt a legszebb élmény! "" (sz.d., 2020)
Amanpulo Beach
Secret Lagoon Beach
Sziklaszirtek a titkos lagúnánál - Elter Karcsi fotója
Secret Beach vagy Hidden Beach néven ismert öböl El Nidónál. A magas mészkősziklák által körülvett, intim kis strand jellegzetes példája El Nido rejtett öbleinek. A kristálytiszta türkizkék víz, a fehér homokos part és a sziklákra felfutó dús növényzet mind tipikus jellemzői ennek a helynek. A fotón látható hagyományos bangka hajók (a jellegzetes kétoldali támasztékkal) is gyakori látványnak számítanak itt, mivel ezekkel szállítják a turistákat a különböző szigettúrák során.
A strand egy kisebb barlangon keresztül közelíthető meg, ami miatt kapta a "Secret Beach" elnevezést. - J. P. fotója
3 túrán voltunk (azt hiszem A-B-D), mind tök jó volt bármelyik ajánlom. Viszont gyakran előfordul, hogy azt mondják ma nem ide, hanem amoda megyünk az egyik hely helyett. Ez benne van.
Mindegyik túrán vannak gyönyörű tengerpartok, és kisebb nagyobb lagúnák, valamint sznorkel helyek. Ez nyilván ízlés kérdése, de nekünk a Big Lagoon tetszett legjobban, mert bele lehet menni kajakkal hosszan kicsit kettesben lenni viszonylag csöndben, egy gyönyörű helyen.
A secret beach is nagyon különleges, egy kis lyukon kell beúszni egy hegyekkel körbezárt kis területre. Nehéz szerintem melléfogni ezekkel a túrákkal.
A túrákon kívül mi elvitettük magunkat a "Marimegmeg Beach" -re (régen White Beach volt álltólag és a Las Cabanas Beach mellett van közvetlenül).
Ez egy elég népszerű európaias beach, de gyönyörű és kikapcsolódásra tökéletes, mert minden van a parton.
Valamint egyik nap béreltünk egy robogót és megnéztük a Duli Beach-et és a Nacpan Beach-et. Hát, hogy úgy mondjam a Dulin "ledobtuk a láncot". Közel 2 km hosszú tengerpart, pálmafák, óriási hullámok, és konkrétan a szörfösökön kívül (8-10 ember) senki nem volt rajtunk kívül. Így utólag azt mondom kihagyhatatlan élmény. Ráadásul, már az érkezés pillanatabán lecsapnak rád, és visznek szörfözni/tanulni (ha szeretnéd).
Jól elszórakoztunk a hatalmas hullámok között, ittunk egy szuper shaket, aztán tovább a Nacpan Beach-re. Ez még hosszabb bő 3 km, és bár itt sincs túl sok ember, de azért itt vannak szállodák a parton és ott azért akad ember is. Mi a Nacpan Beach Resort-nál mentünk le a partra és ott dekkoltuk a nap hátralevő részét. Itt van bérelhető napágy napernyő és szuper kaja (kvázi európai árakon).
El Nido egy szuper hely, ha pihenni és látni is akar az ember ezt nagyon tudom javasolni, éttermek is vannak, boltok, bazár is van bőven akinek az kell.
Ami még érdekesség, hogy amelyik szállás drágább, az sajnos nem biztos, hogy jobb is. Nyugodtan válogassatok az olcsóbbakból is, ha számít az ár, mert mi (másodjára) egész jót fogtunk ki nagyon olcsón. (2024)
Elter Karcsi fotói
El Nido kikötője - Elter Karcsi fotója
Miniloc-sziget - Elter fotója
,, A Fülöp-szigetek különös ismertetőjegye (ilyet tényleg nem tapasztaltam még máshol), hogy minden szolgáltatásnak kvázi fix ára van. A Puerto Princesa – El Nido minibuszt mindenki 500-ért ajánlja. El Nidoban pedig a hajókirándulásokat is totális egységes áron, pedig szolgáltató van bőven. A túrákból négy van, mind a négy különböző szigeteket, öblöket keres fel. Nem vacakoltak sokat a névadással, a kirándulások neve A, B, C és D. Az árak 1200-1400 peso közt vannak, plusz 200 peso környezetvédelmi díj (de ha több túrára megy valaki, ezt csak egyszer kell fizetni)." forrás
Elter Karcsi fotói
,, A világ egyik leggyönyörűbb partja: El Nido Palawan szigetének gyöngyszeme, annak északi részén található. Legegyszerűbben Manila – Puerto Princesa repülőút + PP – El Nido buszút kombinációval közelíthető meg.
El Nidoban a legnépszerűbb tevékenységek a szigettúrák, a kajakozás, strandolás és a búvárkodás. Illetve a friss kókusz szürcsölése.
A kajakozás önállóan is megoldható, ilyenkor teljes szigetek, de legalábbis partszakaszok lehetnek ideig-óráig a mieink. A szigettúrák pedig kombinálhatóak, és két túra között egy lakatlan parton lehet aludni, sátorban. Az ég csodás, a csillagok bevilágítják az egész partot, amiben a tengeri planktonok segítségükre vannak.
Az egész hely egy csoda, olyan, aminek leírásához az én szókincsem szegény, ezért meséljenek helyettem a képek."
(www.facebook.com/lilkaland.hu)
k.a. fotója
,, El Nido: Bár a leírások, és beszámolók alapján ez a legnépszerűbb hely Palawanon, mi ezt a helyet élveztük legkevésbé. A rengeteg triciklitől tiszta benzinszagú volt a város, hatalmas tömeg és forgalom. A hajótúrák szépek voltak, főleg a hegyes környezetet miatt, de hajó is nagyságrenddel több volt és a hajós személyzet jófejsége is erőltettnek érződött. 3 napot voltunk itt."(sz,d,, 2020)
e. l. fotója
Valóban különleges látvány: a 8,2 kilométer hosszú Puerto Princesa földalatti folyó a világ leghosszabb hajózható föld alatti vízi útja. Egyedülálló szépsége és gazdag élővilága – több mint 800 növényfaj, 165 madárfaj, 30 emlősfaj, 19 hüllőfaj és 9 denevérfaj él itt – miatt az UNESCO világörökségi listáján is szerepel.A barlangrendszerben tett bő félórás csónakázás felejthetetlen élmény. Szerencsére ma már nincsenek ordibáló idegenvezetők, mint régebben; minden utas fülhallgatón keresztül hallgathatja az audioguide-ot. A környezet védelme érdekében mesterséges világítást sem építettek ki, a fényt kizárólag a hajósok sisakjára erősített elemlámpák biztosítják.
Ez a program kihagyhatatlan, ha valaki Palawan szigetére látogat – bár nem éppen problémamentes. Nem az ára (körülbelül 1800 peso, azaz kb. 9000 forint egy egész napos túráért) a legnehezebb része, hanem a szervezés és a várakozás. Puerto Princesa városából minibuszokkal lehet eljutni a kikötőbe, ahonnan hajók visznek a folyó bejáratához; az út szerpentineken kanyarog másfél-két órát oda és vissza is. A kikötőben gyakran nagy a tömeg – mi például az 54. csoport voltunk aznap, és így is másfél órát vártunk a hajónkra. Előfordul, hogy ennél is több, akár 4 órás várakozásra van szükség. Miután végighaladtunk a folyón, vissza kellett hajózni a kikötőbe, ahol ismét hosszasan vesztegeltünk, mire ki tudtunk szállni. Összességében az egész nap erre az élményre ment rá: reggel 7-kor indultunk, és csak délután fél 5-re értünk vissza. De ha bárki megkérdezné, hogy újra belevágnék-e: a válasz egyértelműen igen.**
7 Commando Beach - Elter Karcsi fotói
Miniloc sziget
(Palawan északi részénél)
fotó by Elter
Elter Karcsi fotója
El Nidóból a túraszervezők szabályozott, fix árakon indítanak „island hopping” túrákat, négyféle útvonalon: ezek A, B, C és D túraként ismertek. Az árak túrától függően körülbelül 8–9500 forintnak megfelelő összegbe kerülnek, a cégek a szolgáltatás minőségével próbálnak kitűnni. A legtöbb utazó egyetért abban, hogy az A és a C túra kínálja a legszebb látnivalókat, de persze minél többet látsz, annál nagyobb az élmény. Mi hosszas gondolkodás után először a C túrát választottuk, de az erős szél és a nagyobb távolságok miatt azt pár napig nem indították, így végül az A mellett döntöttünk. A szállásunkon keresztül sikerült némi kedvezményt is kapnunk – lehet, hogy ez nem teljesen hivatalos, de mi örültünk neki. Indulás előtt vettünk egy 10 literes vízhatlan táskát (dry bag), ami 2000 forint körüli áron volt, és nagyon hasznosnak bizonyult – másnap vettünk is még egyet. Reggelenként El Nido tengerpartján, ahol éttermek, bárok és hotelek sorakoznak, tucatjával állnak készen a hajók, hogy elvigyék a turistákat a szigetek közé.
El Nido partvidékét körülbelül 50-60 kisebb sziget díszíti, amelyek függőleges mészkőszikláikkal merednek az ég felé. Az ormokat sűrű erdő borítja, a partokat pedig homokos strandok és pálmafák szegélyezik. A kristálytiszta, smaragdzöld vízben színes korallok között gazdag és lenyűgöző élővilág rejtőzik. Olyan, mintha egy álomszerű tengerparti képeslap vagy egy édenkerti reklám világa elevenedne meg – pontosan ilyen helyre érkeztünk. A faluból 8-10 fős, hagyományos halászhajók viszik a turistákat a szigetek közé. Négyféle egész napos túra közül lehet választani, amelyekben az ebéd és a túravezetés is benne van.
Első pillantásra a város szegényes, poros településnek tűnt, és később kiderült, hogy ezzel nem jártam messze az igazságtól: nincsenek elegáns épületei, fényűző központja vagy luxushoteljei. Ami viszont van, az mindenért kárpótol: mesébe illő tengerpartok, lakatlan szigetek, érintetlen esőerdők, barlangok, mészkősziklák, különleges növény- és állatvilág, és nem utolsósorban barátságos, mosolygós, segítőkész emberek. Szerintem ez mindennél többet ér – és ezért látogatják évente ezrek ezt a vidéket.
**Méregzöld erdő borította, égbe meredő, borotvaéles mészkősziklák emelkedtek ki a kristálytiszta tengerből. Láttam, ahogy két malacot tuszkolnak fel egy díszes busz tetejére, majd én is melléjük telepedtem, és együtt vágtunk át a dzsungelen. Bejártam érintetlen esőerdőket, és hallottam, hogyan visszhangzik a „titkos lagúna” a mentőmellényes turisták vidám kiáltásaitól. De feküdtem a homokban is, és néztem a csillagokat, miközben csak a hullámok halk morajlása hallatszott azon a szigeten, ahol rajtam kívül alig páran töltötték az éjszakát. Láttam rabokat táncolni egy börtön udvarán, és azt is, hol edzik a harci kakasokat. Olyan élénk színeket láttam egyszerre – világoskék vizet, buja zöldet, ragyogó vörös medúzákat –, amilyenekkel korábban soha nem találkoztam.
Amikor először kiléptem Puerto Princesa repülőteréről, egy kissé nevetséges „A világ legjobb szigete” felirat fogadott, amely különféle utazási magazinok dicséreteire hivatkozott. Elsőre feleslegesnek tűnt, mintha Messi a saját gólörömében magáról szóló kommenteket idézgetne. Ugyanakkor teljesen megértettem. Palawan, ez a Dél-kínai- és a Sulu-tenger közé ékelt, hosszúkás sziget, tényleg olyasmit kínál, amivel kevés hely vetekedhet. Ilyen hírnév még az alázatosabb népeket is büszkévé teszi.
Palawan hírnevét két dolog alapozza meg. Egyrészt ez a Fülöp-szigetek „utolsó határa”: az a vidék, ahol sikerült megőrizni a természet érintetlenségét, ahogy sehol máshol az országban, sőt, a térségben is ritkán. Az egész sziget védett terület, kevesebb a szemét, több az érintetlen esőerdő. Másrészt a természet itt lenyűgöző formákat teremtett: a környező sziklák, zátonyok változatossága valódi világszám, amit kellemesen meleg, áttetsző vízben úszva vagy fehér homokban pihenve lehet csodálni.
Palawan Borneó után egyszerre ismerős és új élményt adott. Bár földrajzilag és természeti adottságai alapján inkább Borneóhoz hasonlít, a katolikus hagyományok és a bájos délkelet-ázsiai rendezetlenség keveréke egészen sajátos hangulatot teremt. A filippínókban ott él a spanyol gyarmati múlt öröksége: forróvérűek, érzelmesek, sokszor harsányak, kevésbé csendesek, mint más délkelet-ázsiai népek. Palawanon számos etnikum él együtt (csak itt 87 féle), de a Fülöp-szigetek lakói összességében a világ egyik legvidámabb népe – ennek jelei már az első sétámon is szembeötlők voltak.**
El Nido talán Palawan legnyüzsgőbb és legkedveltebb turistacélpontja – nem véletlenül. Az égbe törő sziklatömbök, a szürreális formájú szigetek, a búvár- és szörfhelyek rengeteg utazót vonzanak ide. És persze a pezsgő éjszakai élet is: reggae bárok, néhány német söröző, és akad pár hely, ahol elektronikus zene szól.
Mi nem a belvárosban szálltunk meg, hanem a parton, egy kicsit nyugodtabb részen. Az egyik legnépszerűbb szállás a belvárostól valamivel délebbre található Outpost hostel, ahol egy ágy egy közös hálóban körülbelül 10 euróba kerül éjszakánként. Mi közvetlenül mellette, az Outpost és a Sunset Bar közötti, helyiek által üzemeltetett egyszerű kunyhókban laktunk. Olcsó megoldás volt, és bármikor át lehetett menni az Outpostba barátkozni, enni vagy társasozni.
Jelenleg Palawan szigetén élek, Puerto Princesa városában, ami Manila és Cebu után az ország egyik legnagyobb városa. Ennek ellenére, a két bevásárlóközpontot leszámítva semmi olyat nem találni benne, ami európai szemmel városiasnak tűnne.Ahogy az utcákat járom, gyakran észreveszem, hogy megbámulnak – nem valószínű, hogy a különleges szépségem miatt, sokkal inkább a bőröm színe az oka. Sokan köszönnek, integetnek motorról, utánam szólnak, folyton hallom a „hello madam” üdvözléseket. Persze tudom, ez részben annak szól, hogy külföldi vagyok, és hátha vásárolok valamit, vagy igénybe veszem a szolgáltatásaikat (például taxit vagy triciklit), de nem csak erről van szó.
A turisták általában néhány napot töltenek itt, aztán sietve továbbállnak, főleg a sziget északi része felé: Port Barton hosszú, homokos strandjaira vagy El Nidóba. Ők legfeljebb a belvárosban néznek körül, eljutnak a pálmafás tengerparti sétányig a sok étteremmel, de nem merészkednek le a főútról. Nem járják a kis utcákat, nem ebédelnek a piacon vagy az útszéli kifőzdékben, és nem sétálnak bokáig sárban a nádfedeles kunyhók között, ahol a helyi gyerekek kóbor kutyák közt fociznak. És többnyire nem is köszönnek vissza.
Én viszont mindezt megteszem, és nem mindig könnyű eldönteni, hogy kinevetnek, csodálkoznak, megbotránkoznak rajtam, vagy épp érdeklődéssel és tisztelettel figyelnek.
A legnagyobb kihívás a közlekedés: nincsenek menetrend szerinti buszok, fix áras taxik, és járdák sincsenek, ahol kényelmesen lehetne gyalogolni. Az étel- és kozmetikumvásárlás is egészen másképp működik, mint otthon – itt nem lehet bármit bárhol kapni.
De ha az ember megtanul kérdezni és kérni, sokkal könnyebbé válik minden. A helyiek hihetetlenül segítőkészek, és bár sokan mély szegénységben élnek, önzetlenül támogatnak: leintik helyetted a taxit, felvágnak egy kókuszdiót, éttermet ajánlanak, megtanítanak főzni, vagy kivisznek a tengerpartra.
A legtöbb ember nagyon szerény körülmények között él. Egy falakkal és vezetékes vízzel rendelkező lakás már luxusnak számít, sokan nádból, hullámpalából vagy mindenféle hulladékból tákolt kunyhókban laknak. A piacokon, kisboltokban vagy építkezéseken dolgozók fizetése 3–5 ezer peso körül mozog havonta, ami nagyjából 15–25 ezer forintnak felel meg. Az élet ugyan olcsóbb, de ebből itt sem lehet emberi körülmények között megélni. A vállalkozók, taxisok, irodai dolgozók többet keresnek, de hozzájuk képest is gazdagnak számít mindenki, aki Nyugatról érkezik.**
Szinte minden utazó Palawan északi részét, elsősorban El Nidót és a környező szigetvilágot választja úti célnak. Pedig elég csak egy pillantást vetni a térképre, hogy lássuk: Palawan hatalmas területen terül el. A sziget déli része éppoly lenyűgöző, mint az északi, bár itt a magas, sziklás szigeteket trópusi hangulatú, lapos, pálmafákkal szegélyezett fehérhomokos csodák váltják fel. A táj más arcát mutatja, de ugyanolyan idilli.
Sajnos Palawan legdélibb része közel fekszik Malajziához, és az elmúlt években a térség a Sulu-tengeren tevékenykedő Abu Sayyaf terrorista csoport miatt „kalóztámadásokkal” került a figyelem középpontjába. Éppen ezért egy ideig én sem tervezek arra utazni. Remélem, a helyzet javul, és a jövőben teljesen biztonságos úti cél lesz ez a vidék. A turizmus már most is fejlődik, bár főként a helyi, fülöp-szigeteki utazók fedezik fel dél-Palawan szépségeit. Bízom benne, hogy pár éven belül a külföldi látogatók számára is gondtalanul elérhető lesz.
Hogy mennyire gyönyörű ez a táj, azt az Instagramon is jól látni: Balabac, Bugsuk és Onok szigetei kétségkívül dél-Palawan ékkövei, de biztosan akad még számos más varázslatos sziget is a környéken.**
Puerto Princessaban tesz le a gép. Ott az Underground River a fő látványosság, de az a reptérről kicsit messzebb van, szép egyébként, bár sokkal szebb dolgokat is vannak, de ha maga a tény vonz, hogy a világ 7 csodájának egyike akkor megérheti. Viszont mindenképp érdemes a Firefly Watchingra elmenni ami Puerto Princessaba központjához közelebb van nekem a kedvenc élményem volt.
Vannak még tengerpartok, kevésbé turistásak is, de szépek, viszont hajó túra, tengerpart viszonylatban érdemes tovább menni ElNidoba, maga a kis város / falu sokkal nyugisabb nyaralós hangulatú.
Az összes hajótúrára érdemes elmenni (4 fő túra van ami mindenhol szembe jön majd veletek), de érdemes kicsit ráfizetni és saját hajót bérelni, saját tempóban meglátogatni a leghíresebb helyeket, hosszabb ideig elbúvárkodni, ahol tetszik. Lehet kérni, hogy a szokásostól fordított sorrendben vigyenek el titeket az egyes állomásokra, hogy kevesebb turistával találkozzatok.
Rengeteg szép tengerpart van még, Las Cabanas Beach naplementére nagyon ajánlott.
Illetve érdemes kicsit Google térképen zummolni és kikeresni random kis vízeséseket, erdei utakat stb, mert úgyis gyönyörű lesz és nagy eséllyel turista mentes, ha nem ismert hely. Lehet tour guideot bérelni, ha egyedül nem akartok nekivágni.Nekem a város hangulatában, tengerpartokban, a hangulatos éttermekkel körülvett kikötőben ElNido nyert, de 3 hétbe Coron szigete is beleférhet, Ferryvel olcsón át lehet jutni pár óra alatt. Ha a búvárkodás, elsüllyedt hajó roncsok, tiszta vizű merülő helyek, tavak stb vonzanak Coron még ElNidonál is szebb. (2022)
Elter Karcsi fotói
Magyarock - Elter Karcsi fotója
a. sz. fotója
Sziklák El Nido mellett - Elter Karcsi fotója
El Nido - roncshajó - Elter Karcsi fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.