ÚTIKRITIKA.HU / Neszebar






hirdetes


útikritikák


Neszebar

Neszebar dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Szállásválasztás | Strandolás | Programlehetőségek | Étkezés, vásárlás és árak | Szórakozás | Közlekedés | Egyéb praktikus információk | Fotóegyveleg

a. e. fotója

Neszebar dióhéjban

bolgárul: Несебър

  • Sokak szerint a bolgár tengerparton a legkellemesebb, "legvalóságosabb" nyaralóhely. Van igazi múltja, történelme, nem mesterséges, nem műanyag.
  • Itt legalább vannak látnivalók helyben is, olyannyira, hogy más bolgár nyaralóhelyekről kirándulnak ide.
  • Strandolás szempontjából nem annyira szuper, mint más helyek a bolgár tengerparton, hosszasan sekély a víz.
  • Inkább pároknak, középkorú baráti társaságoknak való, akik kellően tudják értékelni az eredeti, egyedi légkört, hogy kicsi, aranyos és romantikus.
  • Valamivel olcsóbb, mint az Aranyhomok és a Napospart.
  • A 13 ezres lakosságú város félszigetes része jelenti az óvárost, a többi részt szokás újvárosnak tekinteni; a modern városrész nem annyira érdekes a szokványos hotelekkel, apartmanházakkal, vendéglőkkel, kávéházakkal, a turistaövezetekhez képest némileg olcsóbb árakkal dolgozó élelmiszerboltokkal.
  • Az óváros tele van templomokkal, amik érdekesek, hiszen ortodox keresztény.

Tetszett & nem tetszett

Tetszett

  1. Karakteres a légköre, bájos, sármos, szép üdülőfalu; sokkal inkább Bulgária, mint a mesterséges üdülővárosok
  2. Léteznek a bolgár átlagszínvonalhoz képest nívósabb, minőségi szolgáltatások, vendéglők, kedves kávézói
  3. Tiszták a strandok, különböző jellegűek
  4. Van igazi, tényleges történelmi aurája, autentikus, romantikus az építészete (régi házak, orthodox templomok), jó állapotban őrizték meg az óvárost (UNESCO kulturális örökség)
  5. Szórakozási lehetőségeknek nincs híján
  6. A modern épületek is ízlésesebbek, mint máshol a bolgár tengerparton
  7. Szép a természeti környezet is
  8. Kellemesebb, kulturáltabb Nessebar vendégköre, mint az Aranyhomokon vagy a Naposparton
  9. Este a kikötőhöz közeli vendéglők valamelyikében halat enni
  10. Este szép a kivilágított óváros

Nem tetszett

  1. Júliusban és augusztusban nagy a tömegnyomor
  2. A tenger nem mindig és mindenhol kellően tiszta, Neszebárnak nem a strandjai jelentik a fő erősséget
  3. Az utcai bódék gagyisága, unalmasan túl sok szuvenír bolt
  4. Drágább, mint több más hely a bolgár tengerparton
  5. Strandpapucsban, vagy magas sarkú cipőben kényelmetlen a séta az óvárosi macskaköves utcákon
  6. Az óváros azért nem szenzációs, Szozopol többeknek jobban tetszhet a régi városos műfajban
  7. Az éttermek előtt az ajtónállók kellemetlenül nyomulós invitálása
  8. Félnapos program, utána unalmas
  9. A Vigo-t és a többi helyi éjszakai lokált a helyi maffiózók tulajdonolják vagy/és frekventálják
  10. A vendéglátósok nem beszélik az angolt és "Activity-ben" se jeleskednek
  11. A hotelben az oroszok hangoskodása (délelőtt 11-kor elkezdik a piálást), a lengyelek legalább visszafogottabban isznak
  12. Nincsenek közvécék

Vélemények

"Amikor az ember Neszebár kis utcáin barangol, olyan benyomása támadhat, mintha egy díszletben sétálgatna, szinte mesevilágba csöppenne. Az építészet itt különleges, a faburkolat megóvja az emeleteket a tenger sós levegőjétől és a széltől. Neszebár egyedi atmoszférája igazán elbűvölő. Szűk, hangulatos sikátorai tele vannak utcai árusokkal, és a folyamatosan érkező turistabuszok látogatói miatt alig lehet lépni. A város legfontosabb látnivalói, a bizánci stílusú templomok maradványai, szinte minden saroknál felbukkannak.

Bulgáriában, ahol mélyen gyökerezik a vallásosság, rengeteg templom található országszerte. Számos híres templom és kolostor várja a látogatókat, ahol a bolgár ikonfestő iskolák művei, különleges falfestmények, faragott díszítések, középkori freskók és ikonok láthatók. A neszebári Szent István-templom is ezek közé a csodálatos helyszínek közé tartozik. A 13. század folyamán kezdték díszíteni a 600 négyzetméteres falait: ma már körülbelül ezer szent arca tekint le az ámuló látogatókra."


Este bementünk sétálni Neszebárba. Ha napközben sokan voltak, akkor este hömpölygött a tömeg. De valahogy mégis hangulatosabbnak tűnt, mint napközben. Lesétáltunk a kikötői részre is, innen átlátni a Napospartra. Döbbenet amennyire ki- vagy már túl van építve a tengerpart. (2024)


"A keddi pihenőnap után szerdán ellátogattunk a nem túl messze lévő Neszebárba. Az eddig meglátogatott helyek közül talán itt találkoztunk a legtöbb emberrel. Az egyéni turisták mellett a közeli Naposparton nyaralókat is idehozzák szervezett túrák keretében egy rövid városnézésre. Az autót az újváros részén hagytuk, majd besétáltunk a tengerbe nyúló félszigeten található óvárosba. A félsziget bejáratánál elhaladtunk a török időkben emelt szélmalom, valamint a 4-5. századi bizánci városkapu között. Az óváros régi épületei között kávézók, éttermek és bazárok sorakoznak egymás mellett. Az egész környék olyan, mint egy hatalmas piac. Fél nap elegendő Neszebár felfedezéséhez. Ez a hely remek lehetőség arra, hogy az itt nyaralók kiszakadjanak a szálloda-szoba, tenger, medence és étterem monoton körforgásából."


Liliputival bementünk Nessebar óvárosába. Az egész délelőttöt ott töltöttük. Igazából csak sétálgattunk. Megjártuk a macskaköves utcácskákat, kinéztünk a tengerre, köszöntünk a sirályoknak. Megszagoltuk a rózsás szappanokat, kóstoltunk rózsabort és rózsás friss limonádét. Vettünk rózsalikőrt és rózsaleveles lekvárt is. A likőr ízlés kérdése... én azt mondom, hogy ez tipikusan az az ital, amit az ember nyaraláson kipróbál, érzi a hely hangulatát, de otthon már hiányzik valami. A lekvár viszont tényleg finom. Nessebárral egyetlen probléma van csak... nagyon sokat veszített a romantikájából. Hatalmas az embertömeg és a házakból szinte alig látszik valami a rengeteg bolttól.
És minden emlékművet, templomot múzeummá alakítottak és belépőjegyes lett.


"A turistákat továbbra is főként az óvárosi rész vonzza, míg az újvárost csak kevesen ismerik és látogatják. Az újvárosi területen hatalmas szállodakomplexumok épültek az elmúlt években, miközben az óvárost igyekeznek megőrizni az eredeti állapotában, ezért ott csak néhány kisebb szálloda található. Az óvárosban lakni különleges élmény, hiszen ez az egyetlen hely, ahol az ember nem bánja, ha nem a tengerre néz a szobája, hanem magára a városra. Az óvárost lezárták az autóforgalom elől, így a látogatóknak a félsziget elején található parkolókban kell letenniük az autóikat. Ez a hely különösen azoknak ajánlott, akik egy tipikus bolgár kisvárosban szeretnék eltölteni a nyaralásukat. A macskaköves, szűk utcák, a hangulatos árusok, a gyönyörű templomok, a régi stílusú házak és a barátságos helyiek mind hozzájárulnak az óváros varázsához. Ha valaki mégis egy kis nyüzsgésre vágyik, átsétálhat vagy átbuszozhat 1,5 leváért (kb. 270 Ft) Napospart újabb részeire, amely mára már szinte teljesen összenőtt Neszebárral." (Helga)


"Sok a medúza a tengerben. Neszebár óvárosában tolakodóan hívogatják be az embereket az étterembe. A tenger szép, tiszta. A táj lenyűgöző. A homokos parton minden este összegyűjtik a szemetet. A Várnai buszos kiránduláson mindenképpen érdemes részt venni. A delfin show nagyon érdekes. A Napospartra jutás legjobb módja a helyi buszjárat, de ha a taxissal lefixáljuk előre az árat, akkor az is normál áron elvisz bárhova. Érdemes kisétálni Neszebár déli részén található félszigetre. Rendkívül szép a táj, hangulatos hely, sok nagy kagylót lehet találni és a késő délutáni órákban már nincsenek ott a nudisták. Felesleges napernyőt, nyugágyat bérelni, vannak ingyenes partszakaszok is. Sok látnivaló van. A közbiztonság is jó volt." (2015)


,, A különböző évszázadokból és kultúrákból hátrahagyott templomok, épületek és romok sajátos hangulatot teremtenek a mindig nyüzsgő éttermekkel, régiség-és szuvenír boltokkal keveredve. A nyári szezonban rengeteg turista látogatja a helyet, szóval ha tehetjük, inkább elő-, vagy utószezonban gondolkodjunk (kompromisszumos megoldásként a reggeli barangolást ajánlanám főszezonban, amennyiben a korai kelés opciónak számít nyaralás alatt). Ha már ott vagyunk, szánjunk pár órát a körbenézésre, de ne törjük magunkat, hogy mindent lássunk - a legjobb, ha egy kicsit csak hagyjuk elveszni magunkat, a macskaköves szűk kis utak végül úgyis mindig a tengerhez vezetnek." forrás

Odajutás

Old Nesebar Bus Station (Старият Град Несебър): Közvetlenül az óváros bejáratánál helyezkedik el. A környéken néhány árus kínál szuveníreket és egyéb turisztikai termékeket. (frissítve 2024 augusztus)

Buszmenetrend (2024 augusztus):

Napospart Busz: Emona (étterem) - Strandja (szálloda) - Központ - Svejest (szálloda) - Arda (szálloda) - Continental (szálloda) - Fregata (szálloda) - Stadion - Festa Panorama (szálloda) - DSK bank - Óváros Nesebar
Busz 2: Napospart - Vízipark - Fekete-tenger komplexum - Nesebar
Busz 4: Nesebar - Napospart - Kosharitsa
Busz 5: Nesebar - Napospart - Szent Vlas
Busz 6: Nesebar - Napospart - Gyulyovtsa
Busz 7: Napospart - Nesebar - Ravda - Aheloy - Pomorie központ
Busz 8: Napospart - Szent Vlas - Elenite
Busz 10: Napospart - Nesebar - Ravda - Aheloy - Pomorie - Burgasz

Egyéb úticélokból:

Környező üdülőhelyek – Rendszeresen (minden 15 percben) közlekednek helyi buszok Nesebarba. Ha szervezett nyaraláson vesz részt a közeli üdülők valamelyikében, a képviselő esetleg megpróbálhatja eladni Önnek a neszebári kirándulást arra hivatkozva, hogy a helyi buszok megbízhatatlanok, zavarosak és drágák; ne hallgasson rájuk. A Nesebar felé közlekedő buszok jól megjelöltek angol nyelven is, és számos buszmegállóból indulnak a főút mentén, jegyük mindössze 1,50 лв.
Burgasz – Óránként indulnak buszok Nesebarba, a jegy ára 7 лв.
Napospart – A Burgaszba közlekedő buszok (kivéve a 10-es jelzést) nem feltétlenül mennek be Nesebar óvárosába. Jobb, ha a Nesebar-Napospart buszt választjuk, amely az óváros sarkához közlekedik.

Szállásválasztás

Ajánlott hotelek (2024):

------------------------------------------------

Nem ajánlott hotelek: Seahouse Afrodita , Victoria Hotel ,

"A Hotel Mirage of Nessebar-ban szálltunk meg. Tengerre néző szobát kaptunk, ami tényleg fantasztikus kilátást biztosított. A berendezés igényes, tiszta, a klíma hatásos, csendes és nem büdös. A fürdőszoba szuper, zuhanyzós káddal, egyedül talán a wc-ülőke volt leharcolt kicsit. Külön meglepett minket, hogy a szobához mennyezetbe (szoba és fürdőszoba egyaránt) épített hangszóró is tartozott ahol általában késő estig nyomták a zenét, állítható hangerő mellett - bár a zenei választék nem biztos, hogy mindenkinek megfelel: többnyire 80-as, 90-es évek dance slágerei és azok feldolgozásai szóltak, ami nekünk egy kis lazuláshoz megfelelt...többnyire - ha nem, akkor kikapcsoltuk. Ami különösebb volt, az az, hogy a reggelinél is ezek szóltak a hangszórókból... :D A reggelire amúgy egy rossz szavunk se volt, változatos, olyan ínyencségekkel, mint a nutellás palacsinta vagy a helyi speciális sajt (leginkább a fetára hasonlít és isteni!!). Arra figyeljünk, hogy az átlátszó tartályból engedhető "narancslé" pocsék, igazi cukros lónyál. Inkább az ezüst színű gépből vételezzünk narancslét, az kicsit rostos és az íze is sokkal kellemesebb, bár ez is messze áll a 100%-os finomságtól. Aki kávézni akar, az korábban menjen reggelizni, mert később előfordul, hogy csak híg, barnás víz jön a gépből - azért mi jót mosolyogtunk egy idősebb úrral, aki merészen a Nesquik-szerű kakaóval javította fel a kávénak nem nevezhető löttyöt :D A strand nagyon közel van a hotelhez, még a liftben is van B jelű gomb, ami a strandszintre vezet. A szoba kulcs-kártyáját nyugodtan adjuk le a recepción, akkor nem kell rá figyelni fürdőzés közben. Ami hiányzott a strandon, az egy nagy óra és egy zuhanyzó - ez utóbbit helyettesítendő ritka kényelmetlen lábkeféket tettek ki a homok eltávolításához, amiket már ránézésre se volt kedvünk kipróbálni. A szálloda lobby-jában található bárt bátran merem ajánlani, az áraik lobby-bárhoz képest barátiak voltak!" (N.K., 2016.)

Kilátás a Hotel Mirage 3. emeletéről

Strandolás

Van olyan strand, ahol a nyári főszezonban 2 napozóágy és egy napernyő együttesének bérlése egy napra kb. 4500 forintba kerül. Van, ahol kb. ezer forint egy napozóágy és ugyanennyi egy napernyő.

Nessebartól kicsit délre, Ravda település irányába vannak szép, széles strandok.

Ravda - g. k. fotója

"A Fekete-tenger egyik legnépszerűbb strandja a neszebari Yuzhen plázs. A vízminőség itt hosszú ideje kiváló minősítést érdemel, a homokos part pedig tiszta és egyáltalán nem zsúfolt." forrás


"A parti szállodasor előtti strand valóban kifogástalan, tiszta a víz, a homok sem túlzottan szemetes és nincs nagy zsufi. Napospart felé sétálva a víz csupa hínár és döglött medúza volt, így hálát adtunk, hogy a szállásunk közvetlenül a plázson volt!" (N.K., 2016.)


,, Vigyázat a strand központibb részén durva hangnemben leugathat minket a személyzet, ha a strandtörölközőnket a napozóágyakhoz és napernyőkhöz túl közel próbáljuk kiteríteni. Érdemes (és lehet) találni olyan partszakaszt (szabad zónának nevezik), ami szélesebb, szebb és ott heveredhetünk le, ahol akarunk. A nem szabad zónás szakaszokon még akkor is fizetni kell valamit, ha nem bérelünk napozóágyat.

Ha nem vagyunk oda a techno zenéért, akkor kerülni kell egyes helyi strandbárok közelségét. Más: nem nagy probléma, de azért a strandon itt-ott bűzlött a tengerből kivetődött, kiszáradt algahulladék. Minél közelebb megyünk a parton a Napospart felé, annál kevesebb az alga. A tengervíz az időjárási viszonyok függvényében szép átlátszó, vagy kevésbé az.  "(gara, 2016)

Programlehetőségek

" Az első nevezetesség a félszigetet és a szárazföldet összekötő földsávon álló szélmalom, amely a török uralom idején épült. Az 1960-as években restaurálták, az alsó része kör alakú és kőből készült, míg a felső része fából van. A lapátok helyett ma küllők találhatók rajta, így már nem képes forogni. Innen indulnak a városnéző, gumikerekes Dotto kisvonatok a mintegy nyolc kilométer hosszúságú, északra fekvő Napospart felé. Napospart ma már gyönyörűen ki van építve, minden megtalálható, amire a turisták vágyhatnak: kiváló szállodák, különféle éttermek, vidámparkok, boltok, kölcsönzők és csúszdapark, minden, ami kell egy gyönyörű, homokos tengerparti élményhez. A földnyelv végén, a városkaputól jobbra található Szent Miklós szobra, amely egy csónakban álló alakot ábrázol, egy gúla alakú talapzaton. Szent Miklós a tengerészek és halászok védőszentje.

A félsziget déli oldalán megcsodáltam a kéklő Fekete-tengert, és megnéztem az egyik legfontosabb templomot, a Szent István-templomot, ahol a vakboltívek és a különböző színű kővel történő díszítés különösen szép. Elértem a főtérre, ahol Neszebár egyik legpompásabb temploma, a Pantokrátor áll – Pantokrátor, a világ uralkodója, Jézus neve a keleti ortodox egyházban. A templom világos falait barnásvörös kövekkel kirakott sávok és vakboltozatok díszítik, amelyeket zöld kerámiakockákkal kereteznek. Az épület egyik oldalán körbefutnak az egymásba kapaszkodó horogkeresztek, amelyek valójában szvasztikák, az egyik legrégebbi szimbólumok közé tartoznak, és Indiában a Napot, Kínában pedig a halhatatlanságot jelképezik, sőt még a magyar népművészetben is előfordulnak, tekerőlevél néven.

Látogatásom következő állomása a 9. században emelt Keresztelő Szent János-templom volt, amelynek különlegessége, hogy falai főként terméskövekből állnak, és kevés rajta a díszítés. További kisebb templomok érintésével egy újabb lenyűgöző építményhez érkeztem, a Szent Paraszkeva-templomhoz. Ennek teteje és tornya elpusztult, ezért fából készült védőtetőt kapott. A hagyomány szerint itt keresztelték meg a neszebári lányokat. A következő állomás a Szűz Mária-plébániatemplom volt, amely az egyetlen nem bizánci stílusú templom Neszebárban. Ennek egyszerű oka van: a 20. század elején épült. Az ablakokat színes üvegfestmények díszítik. Lementem a parthoz az Eleuszi Szűz Mária-bazilika romjaihoz. Ez az egyik legrégebbi neszebári templom volt, amely az 5. század elején épülhetett, alig néhány évtizeddel azután, hogy I. Constantinus római császár bevezette a kereszténységet. A templom egykor közvetlenül a tengerparton állt, de az egyik mellékhajóját elmosta a tenger. A ma látható partszakaszt csak a 20. században töltötték fel, hogy megvédjék a maradványokat."


"Mi a bolgár esten vettünk részt a választható fakultatív programok közül. A szervezés tűrhető volt, leszámítva azt, hogy a transzfer késett és több embert vett fel, mint ahányan le tudtak ülni a buszon... Az est maga roppant hangulatos, egy közeli falu skanzen-szerű éttermében zajlik. Megérkezés után jó bolgár szokás szerint egy házi készítésű kenyérből kínálnak minket a csinos, bolgár népviseletbe öltözött lányok. Az est fénypontja a táncbemutató, ahol különféle népek kultúráját felölelve speciális táncokat és dob-előadásokat tekinthetünk meg. A dobszóló kifejezetten tetszett nekünk, nagyon pörgős-ritmusos és hangulatos volt. A vacsora, amit felszolgáltak kellemes volt, sok-sok hússal - viszont kevés körettel. Szerencsére mi az előételnek felszolgált bolgár sajtos salátából kipótoltuk a köretet :D A vacsorához járt egy kupica Rakia is (bolgár szőlőpálinka). Az est egyik fő erényének a szervezők a korlátlan borfogyasztást emelték ki az odaúton - sajnos az első kóstolás után nyugtáztuk, hogy ebből a borból hiába korlátlan a fogyasztás, 2 pohárnál több nem fog menni... A bolgároknál kapható borok savassága általában véve is nagyon magas, az itt felszolgált bor pedig pláne savas volt - aki mégis vállalja, az készüljön savlekötőkkel a hazaútra... A program végén adódott lehetőség egy kicsit táncolni is, az étterem 'haknis' zenekara játszott slágereket a saját feldoglozásában, amire minden néni-bácsi táncra perdült :D" (N.K., 2016)

Étkezés, vásárlás és árak

Többek szerint Neszebárban előnyösebben lehet pénzt váltani, mint a Naposparton.

Önellátós nyaralás esetén két ajánlott, nagyobb szupermarket: Janet"s és a Mladost. Mindkettő az Újvárosban található.

Ügyes trükk: Pizza Hut helyett Pizza Hit

"A Hotel Mirage-ban szálltunk meg, a parton. A szálloda bejárata mellett az Arsena hotel zöldes épületének az aljában, a sarkon volt egy "supermarket", ami lényegében egy éjjel-nappali kisbolt - itt aztán este rendre át akartak ejteni minket. A mélynövésű krapek valószínűleg fizetés-kiegészítésre pályázott, noha az angollal igencsak hadilábon állt. Mindig arra hivatkozott, hogy nem tud visszaadni, kent-cséndzs... (Megjegyzem 10 levából nem tud visszaadni? Egy éjjel-nappali boltban??). Egyik este azt mondtam oké, megesik, most fizetek többet, tegye el. Következő este újabb vita, miszerint nem tud visszaadni. 11.60-at kellett volna fizetnünk, 20 volt nálam. Azt mondja legyen 14, abból vissza tud adni. Mondom nem lesz 14, legyen 11. Nem, az nem jó. Mondom márpedig jó lesz: 11! Elfogadta. Másnap újra betértünk - hát nem számonkéri a 0.60-at? Nem hajlandó kiadni az árut, amíg meg nem adom a 0.60-at... Mondom előző este én fizettem többet. Azt mondja, arra ő "nem emlékszik". Mondom jó, akkor most lesz az, hogy elmegyünk egy másik boltba, gyorsan elvettem tőle a pénzünket és otthagytuk.

Fagyizás: isteni fagyikat ehetünk Neszebárban is - nekünk főleg a sárgadinnyés és a Ferrero ízű tetszett. Figyeljünk viszont oda, hogy a bolgárok nem gombócra, hanem 100 grammra mérik a fagyit, ami általában 1.69 levába kerül. Ha nem mondjuk külön, hogy mennyit szeretnénk kérni a tölcsérbe/tálkába, akkor telerakják, ami olyan 250 gramm és nem könnyű megenni - főleg vacsora után még... :D Tehát mindig mondjuk, hogy összesen hány grammot kérünk (általában 100-150 között bőven elég 3 féléből) és akkor a kért ízekből annyit raknak össze nekünk.

Borozás és sörözés: nagyon jó minőségű borok kaphatóak a főutcán található 2 bejárattal rendelkező nagyobb supermarketben 5-7-9 levás árakon - mi főleg a rosé borokat kóstoltuk, amik nagyon finomak voltak, de a Menada márkájú vörös is kellemesen gyümölcsös volt. A fehérborokat csak éttermekben volt alkalmunk megkóstolni, ezek a felejthető kategóriába tartoznak, iszonyú savasak és gyengék. Ami a söröket illeti, a Zagorka itt is beválik, de a strandon kiváltképp jól tud esni a hatalmas 1,2 literes kiszerelésben kapható (gyenge, 2%-os) citromos sör (ló van a címkéjén), ami szintén olcsón kapható." (N.K., 2016)


,, Az óvárosban normális áron vacsorázhatunk, nincsenek elszállva az árak, de érdemes előbb körbesétálni, majd választani egy szimpatikus teraszt. A bolgár specialitások nagyon finomak, s a neszebári éttermekben nagyszerűen készítik őket." forrás


Az árak magasak mindenhol, boltban, étteremben. Némely dolgok drágábbak, mint otthon. De amilyen áremelkedések voltak, nem csodálom. S a leva jobban teljesít. 😉
Az óvárosba egyébként a parti sétányon pikk-pakk oda lehet érni, de van az városnéző busz, az elvileg ingyenes. Az aquarium-sunny beach-nesebar vonalon közeledik. Még nem próbáltuk, hogy valóban ingyenes-e, de az van kiírva a hirdető táblán. Az óváros egyébként meseszép, és még este 10 órakor is pörgés van, iszonyú sok emberrel. (2022)


"Én mindig elfelejtem a nevét, ezért csak Nebeszarnak hívom. Igazából konkrétan Naposparton továbbra sincs sok látnivaló, egy mesterséges város az egész, de közvetlenül mellette található Neszebar óvárosa, egy gyönyörű kis szigeten. Egyik nap elmentünk oda a barátokkal, romantikus városnézésre, kéz a kézben sétálgatva. A sziget gyönyörű, a régi házak és a táj magával ragadó, még az árusok is hangulatosak.

Hihetetlen mennyiségű márkás hamisítvány kagylót láttam, ennél többet még életemben nem. Az a durva, hogy nagyon jó minőségűek voltak, a legtöbbről meg sem lehetett mondani, hogy hamisítvány. De volt mindenféle ruha, óra, parfüm, és mindez nevetségesen olcsó áron. Sajnos akkor nem voltam elég szemfüles, hogy bevásároljak, amit azóta is bánok. Vettem egy darab Rado órát 4500 forintért, amit otthon 50 ezer körül adnak, de Angliában eladtam 100 ezerért, több mint kétszeres áron. Simán el tudtam volna adni akár tízet is. Most azon gondolkodom, hogy visszamegyek, az utazás költsége kijönne két óra hasznából. Csak hát repülőn nem olyan egyszerű ezekkel utazni. Még végül lecsuknának hamisítványcsempészetért."


Neszebár rendkívül biztonságos, de előfordulhat, hogy az árusok és boltosok nagyon rámenősek. Sokszor a boltos ragaszkodik ahhoz, hogy kövesse Önt a boltban, és megpróbál rávenni, hogy felpróbáljon ékszereket, ruhákat stb. Egy udvarias, de határozott „nem” általában elegendő szokott lenni.

Ajánlott vendéglők

  • Biala Roza a modern városrészben - kicsi, hangulatos étterem fincsi ételekkel.

Ilyen isteni finom csodákat is lehet enni a Hotel Mirage és a Captain Jack bulihajó közötti parti sétányon (Djanny étteremtől jobbra, fehér asztalok, piros párnák)...

Szórakozás

"Mi úgy terveztük, hogy az alapvetően tengerparti pihenésnek tervezett nyaraláson azért legalább egyszer elmegyünk bulizni - a szállodához közel esett a Captain Jack's Disco hajóroncs. Mikor szombat este megérkeztünk a szállodába, hallottuk a dübörgő zenét és kinézve az erkélyről a hely tömve volt emberrel is. Gondoltuk, hogy majd oda elnézünk valamelyik nap a héten - főleg látva, hogy vasárnap este is ugyanígy tele volt. Aztán a héten hiába vártuk, végig üres volt az egész, csak halk zene szólt és még péntek este sem volt egy lélek sem bent. Szóval ha valaki ott szeretne bulizni, akkor hétvégére időzítse!" (N.K., 2016.)

Közlekedés

Neszebárban minden nagyon közel van - az óváros és az újváros gyalog is bátran bejárható. Persze olyanoknak, akik kevésbé bírnak vagy nem szeretnek sétálni, van néhány helyi buszjárat vagy a taxi (alkudni előre!!). Az óvárosba kényelmes cipővel készüljünk, mert a macskaköves utakon nehéz magassarkúban és papucsban mászkálni.

,, A hotelünkből az óvárosba néha a liliputi vasúttal mentünk be. Egy útra és egy személyre a viteldíj 3 leva (kb. 470 forint). E liliputi vasút 10 percenként közlekedik Nessebar óvárosa és a Napospart között. Normál busszal még olcsóbb: 1,50 leva. Burgaszba 6 levába kerül a busz. (h.c., 2016)"

Egyéb hasznos információk

  1. A szuvenírárusoknál néha lehet alkudni 1-2 levát, ha több kis dolgot veszünk. Sok helyen a kis hűtőmágneseket már eleve akciózva árulják, de így is próbálkozhatunk.

Óváros

Nessebar óvárosa Bulgária egyik legismertebb történelmi városa, amely a Fekete-tenger partján fekszik, Burgas közelében. A város az UNESCO világörökség része, és egyedülálló műemlékekkel és történelmi emlékekkel büszkélkedhet.

Nessebar óvárosa a középkorban virágzott, és számos kereskedelmi útvonalnak volt az egyik legfontosabb állomása a Fekete-tenger térségében. Az óváros szűk, kanyargós utcái és a kőből épült házak, templomok és erődítmények kiválóan megőrizték a város történelmi jellegzetességeit.

A városban számos ortodox templom található, amelyek az ortodox keresztény vallás fontos szimbólumai. A legjelentősebbek közé tartozik a Szent Sztefan templom és a Szent Paraskeva templom, amelyek gyönyörű freskókkal és ikonokkal díszítettek.

A város számos múzeumot és kiállítást kínál, amelyek a város történelmének és kulturális örökségének bemutatására összpontosítanak. A városban található múzeumok közé tartozik a Nessebari Múzeum, amely a város régészeti leleteit mutatja be, valamint a Hagyományos Művészeti Múzeum, amely bemutatja a helyi kézművesek munkáját.

A város számos étterme és kávézója kínálja a helyi ételeket és italokat, mint például a halétel, a helyi sör és bor. A város üzletei és piacai különféle kézműves termékeket és ajándéktárgyakat kínálnak, amelyek tökéletesek a látogatóknak ajándékba vagy emléknek.

Nessebar óvárosa nagyon hangulatos és romantikus hely, ahol a turisták gyönyörű ódon épületek és szűk utcák között sétálhatnak.

Fotóegyveleg

Vissza az elejére


Kommentek

Zoltán Nagy, 2024. 07. 13. 12:43
Ide járunk vissza. Az Evridika apartmens-ba, immár 4 éve. Mi nagyon szeretjük. A helyiek, legyél akárhol az utcán, boltban, szuvenír boltban, nagyon barátságosak. A parton lévő éttermek előtt az ajtónállók egyáltalán nem erőszakosak, finom elutasítás után békén hagynak. Imádjuk az Óvárost, és ha autóval érkezel, vagy bérelsz, akkor rengeteg szép helyet be lehet járni. Az étkezés mindenhol változatos, és finom. Érdemes a tengeri finomságokat kipróbálni. Én itt ettem a Withe Rose-ban először cápa uszony levest. Csak ajánlani tudom, Horvátországgal ellentétbe.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon