Hét rilai tó (Seven Rila Lakes) - s.i. fotója
Bulgária balkáni ország, északon Romániával, nyugaton Szerbiával és Macedóniával, délen Görögországgal és Törökországgal határos, keleti partját a Fekete-tenger mossa. 110 910 négyzetkilométeres területével nagyobb, mint Magyarország, viszont csak 7,3 milliós a lakossága. A lakosság 84.8 százaléka bolgár, 8,8 százalék török nemzetiségűnek vallja magát, a cigányok a lakosság kb. 4,9 százalékát teszik ki.
Bulgária területének egyharmada erdős.
Bulgária címerállata az oroszlán és erre annyira büszkék, hogy minél több helyen és történetben igyekeznek az állatot megjeleníteni.
Bulgária „államformája": Az egyik idegenvezető szerint, ha elegendő tudatmódosító szert veszünk magunkhoz, akkor az Európa-térkép néhány percnyi bámulása után Bulgária államformája akár egy ugrókötelező rózsaszín sárkánynak is tűnhet, a valóságban azonban egy sétáló oroszlánra hasonlít.
Leva: A bolgár pénznem a bolgár leva. Leva oroszlánt jelent, ami azt eredményezi, hogy Bulgária fizetőeszköze az "oroszlán", így mondhatjuk, hogy a legerősebb fizetőeszközzel rendelkező ország. :)
Bulgária északi részén mérsékelt kontinentális éghajlat uralkodik, amit forró, száraz nyarak és hideg, nedves telek jellemeznek. Délen és a Fekete-tenger mentén mediterrán klíma érvényesül. Az éghajlati viszonyok az ország különböző területein nagyban függenek a tengerszint feletti magasságtól. Az Öreg-fennsík és más hegyvonulatok, melyek akár 2000 méter magasra is nyúlnak, jelentősen befolyásolják a klímát. Ezek a hegyek megakadályozzák a hideg levegő dél felé, és a mediterrán meleg északi irányba való áramlását.A Fekete-tenger menti területeken a levegő átlaghőmérséklete nyáron körülbelül 24°C. A magasabban fekvő vidékeken, például a Rodopéban és a Pirin-hegységben hegyi klíma uralkodik, alacsonyabb hőmérséklettel és jelentős csapadékkal, beleértve a havat is. Csapadék szempontjából a tavasz a legbőségesebb évszak az országban. Nyáron a Fekete-tenger vize elérheti akár a 28°C-ot is; a víz gyorsan felmelegszik és lassan hűl le, ami különösen vonzó a vízi sportok kedvelőinek. Bulgáriát a nyári hónapokban, júniustól augusztusig a legérdemesebb meglátogatni, amikor a legtöbb napsütéses órára és kellemes nappali hőmérsékletre lehet számítani.
Bulgária történelme gazdag és sokszínű, tele fordulatokkal és küzdelmekkel. A területet az ókorban a trákok lakták, akikre a gazdag kultúra és a fejlett aranyművesség volt jellemző. Később a Római Birodalom uralma alá került, majd Bizánc hatása alá, míg a 7. században a bolgárok létrehozták az első bolgár államot. A középkor folyamán Bulgária a Balkán egyik jelentős birodalmává vált, különösen I. Borisz cár és később I. Simeon uralkodása idején, amikor a kultúra és a művészet virágkorát élte. A bolgár ortodox egyház megerősödött, a cirill ábécé kifejlesztésével pedig a szláv világ szellemi központjává vált az ország.
A 14. századra azonban Bulgária gyengült, és a 14. század végére az Oszmán Birodalom meghódította. Ez az uralom közel ötszáz évig tartott, ami mély nyomokat hagyott az ország kultúráján és társadalmán. A 19. században azonban megerősödött a függetlenség iránti vágy, és a bolgárok nemzeti ébredésének ideje következett, amely mozgalmakat, majd fegyveres felkeléseket is eredményezett. 1878-ban a berlini kongresszus után Bulgária részleges függetlenséget kapott, majd 1908-ban teljesen elszakadt az Oszmán Birodalomtól.
Az első világháború során Bulgária a központi hatalmak oldalán harcolt, de veszteségeket szenvedett, és területeket veszített. A két világháború között az ország belpolitikai válságokkal és társadalmi ellentétekkel küzdött, mígnem a második világháborúban a tengelyhatalmak oldalán lépett be. A háború után a Szovjetunió befolyása alá került, és kommunista kormányzat alakult, ami hosszú időre meghatározta az ország politikai és gazdasági irányvonalát.
A kommunizmus 1989-es bukása után Bulgária demokráciát épített ki és a 2000-es évek elején csatlakozott a NATO-hoz és az Európai Unióhoz. A rendszerváltás azonban nem volt zökkenőmentes; az ország gazdasági nehézségekkel küzdött, de az EU-tagsággal új lehetőségek nyíltak meg előtte.
A bolgárok véleménye egyöntetű: az ötszáz éves török uralom máig érezhető nyomokat hagyott az országon, és hatásait sokan negatívan értékelik. A török időszak némi maradandó hatása az építészetben és a gasztronómiában érhető tetten. Számos város központjában ma is állnak dzsámik, míg a keresztény templomok építését korlátozták: ha egyáltalán megadták rá az engedélyt, az nem lehetett magasabb egy lovasnál, így sok templom padlószintjét mélyebbre süllyesztették, hogy a belső tér megfelelő magasságú lehessen.A török uralom után emelt ortodox templomok igyekeznek méreteikkel felülmúlni török „elődeiket,” bár művészi színvonaluk gyakran elmarad ettől. Sajnos, számos török kori épület, dzsámi, bazársor és régi ház az idők során a bosszú vagy a szocialista urbanizáció áldozata lett; helyükön ma jellegtelen panelépületek és elhanyagolt betonépítmények állnak.
A valaha modernnek szánt buszpályaudvarok, vállalati központok, rendelők és iskolák – főként a vidéki területeken – mára elavultak, és sok helyen a múlt rendszer elhanyagoltsága tükröződik rajtuk. Az ország úthálózata viszont többnyire jó állapotú.
Az egy főre jutó GDP adatai alapján Európai Unió legszegényebb tagállama, picit lemaradva Romániától. Ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy az EU-ban abszolút összehasonlításban Bulgáriában lehet a legolcsóbban élni. 2023-ban Bulgáriában az átlagos havi nettó kereset forintba átszámolva 270 ezer körül mozog.
Bulgária népességfogyástól szenved: 1988-ban még 9 milliós volt a lakossága, 2023-ban már csupán 6,8 millió. Bulgária az unió egyik legöregebb országa: minden ötödik lakos 65 éven felüli. A gazdasági problémák, a politikai feszültségek és az általános reményvesztés miatt a fiatal, tanult bolgárok jelentős hányada más országba ment keresni a boldogulást.
Bulgáriában az állam nagyvonalúan támogatja a gyermekvállalást.
"A bolgár társadalom a magyarhoz képest is szétszakadt. A bolgár középosztály hozzánk képest szerényebben él, különösen vidéken. Az átlagos nettó kereset nagyjából a magyar minimál bér szintjén van (500-600 leva, 75-90e forint), de ezen belül is nagy a szórás a nagyvárosok (Szófia, Plovdiv, Várna) fizetései, és mondjuk egy kisvárosban elérhető szint között. Szófiában egy jó szakmával, gyakorlattal rendelkező munkavállaló kb annyi pénzt kereshet, mint nálunk egy jobb vidéki nagyvárosban. A pénzhez való hozzáállásban ugyanakkor jelentős kulturális különbségek vannak közöttünk és a bolgárok között.
1) a bolgárok kevéssé hajlamosak megtakarítani. Keresztülmentek néhány államcsődön, és sokakban kialakult az a tapasztalat, hogy a megtakarításokat úgyis elviszi egy-egy jobban fejlett hiperinfláció. Csak hogy elképzeljük: mondjuk összegyűjtöttünk egymillió forintot egy egyszerűbb használt autóra. Aztán pár hét múlva ebből már csak egy családi éttermi vacsorára futja. Aztán újabb pár hét múlva már csak egy sörre a sarki közértből… Legutóbb 1997-ben értéktelenedett el a leva – még épp eléggé élő a tapasztalat. Tehát a tipikus bolgár, ha egy kis pénzhez jut, azonnal elkölti.
2) odafigyelnek a látszatra, a külsőségekre, talán túlságosan is. Könnyen megeshet, hogy a felkapott tengerparti diszkó előtt BMW-vel menőző, a legfrissebb trendek szerint öltözött szépfiú amúgy valami elképesztően lepusztult lakótelep szélén lakik egy nagymama-bútorokkal berendezett, ezer éve kifestetlen panellakásban…(2013)" forrás
"Bulgáriában az a család, aki mindig időben rendesen befizeti a közüzemi költségeit, már alsó középosztálynak számít. Elmeséltem egyszer ezt egy brit barátomnak (nem angol futballhuligán az illető!), aki jót nevetett ezen a középosztályi ismérven. Egy idei statisztika szerint az átlag bolgár család 1100 BGN-t (= 165 ezer HUF) költ nyaralásra. (A havi nettó bolgár átlagfizetés 560 BGN jelenleg, ez kb. 84 ezer HUF.) A családos emberek persze egész másképp nyaralnak, így nem is igen mennek a nagyon zenés-bulizós üdülőhelyekre. E kategóriának a legjobb a Burgasz és a török határ közti tengerpart-rész. Aki aludni szeretne a tengerparton, annak azonban rossz hírem van: ez szinte képtelenség. A strandokon ugyanis folyamatos a hangzavar, melynek forrása a folyton gyermekét kereső és hívogató átlagos bolgár anya. A bolgár anya 5 percenként legalább egyszer feláll és „hol vagy?", "gyere ide!", "nem kérsz vizet?", „nem vagy éhes?", „ne menj a vízbe, megfulladsz!" kiáltást ad ki magából." forrás
,, Vidéken az utcaképet soha be nem vakolt, szocreál téglaházak és kivétel nélkül szürke színű társaik uralják.
Gondosan metszett szőlőlugas és virágoskert azonban mindenütt van, ami sokat javít a látványon. Minden településre, hágóra, útszéli pihenőre jut egy-egy ízléstelen, kocka stílusú partizán vagy munkásmozgalmi emlékmű, jobb esetben bolgár költő vagy felkelő szobra.A kistelepülések reménytelen képet mutatnak: a munkaképes emberek régen elvándoroltak, az utcákon nyugdíjasokat és szellemileg-fizikailag lerobbant középkorú embereket látni. Érdekes módon kocsma kevesebb van, mint nálunk, viszont
egy tájidegen kaszinó még a legporosabb kisvárosban is üzemel. Külön fokozza a lehangoltságot, hogy minden bolgár település a buszmegállóktól kezdve a házfalakig tele van ragasztgatva gyászjelentésekkel.Turistaszemszögből nézve a gazdasági elmaradottság előnye, hogy Bulgáriában több faluban szinte teljesen megmaradt a múlt század eleji falukép. Míg Magyarországon legfeljebb Hollókő jutna eszébe valakinek, ha erről kérdeznénk. (2017)." forrás
A bolgárok élen járnak Európában a dohányzásban.
A bolgárok magukat talpraesett, eszes, melegszívű és keményen dolgozó embereknek tartják.
A leggyakoribb bolgár vezetéknév: Ivanov.
"A bolgárok alapvetően jó emberek, de elég irigyek, azaz mindig azt vizslatják, hogy a másiknak mennyi pénze van. Régen a bolgárok összetartóbbak voltak, most mindenki csak a saját érdekét nézi. Mi, bolgárok, szeretjük szapulni a saját országunkat. A bolgárok nem tartózkodóak, nagyon közlékenyek és imádnak dumálni másokkal. Szeretjük elhessegetni magunk elöl a problémáinkat. A bolgár ravasz, mint a róka. A legjobb bennünk, bolgárokban az, hogy szeretünk viccelődni. A humor a vérünkben van. A bolgárok erősen családcentrikusak. A bolgár férfiak tisztelettudóan viselkednek a nők iránt. A bolgár férfi látszólag nagyon macho, de aztán többnyire kiderül róla, hogy nagyon is figyelmes tud lenni a már meghódított nővel. Nálunk a csajok, a nők komolyan adnak magukra, a kinézetükre. Smink nélkül tuti, hogy nem mennének ki az utcára. Ja, és jószívűek vagyunk." (Marko, egy bolgár fiatal a saját népéről)
"Szerintem a bolgár tengerparton a bolgárok, főleg szolgáltatói minőségükben, nem igazán barátságosak. Mikor már harmadszorra mentünk oda, akkorra már ez nem zavart minket, hozzászoktunk.” (Ádámék)
"Az a kevés bolgár, akit ismerek, jellemzően éles eszű, nagy lexikális tudású, barátságos és nyelvzseni." (K.J., 2017)
"Bulgáriában a hazafias érzések kivesztek, főleg a kommunizmus hosszú évtizedei miatt. A régebbi századokban a bolgár katonák jó harcosok voltak, életüket is hajlandók voltak feláldozni a hazáért. A mai bolgárok konformisták, a közért nem akarnak semmi áldozatot hozni. Az emberek nagyon anyagiasak, pénzközpontúak. A híres bolgár vendégszeretet már csak nyomokban maradt meg. A bolgár falvak lassan elnéptelenednek, mert a fiatalok mind elmennek onnan. Vannak falvak, ahol már szinte mindenki 80 év feletti. A nagyvárosokban, a tengerparti sávban vannak a munkalehetőségek, a fiatalok ide költöznek. A politikai elit megítélése Bulgáriában is rossz. Rengeteg ember úgy van vele, hogy választáskor nem a jó és a rossz között dönthet, hanem a rossz és a rosszabb között.
A bolgár középosztályban a gondolkodás azért pozitívabb, mint a magyar középosztályban. A bolgárok a szomszéd népek közül egyedül a makedónokkal rokonszenveznek, pontosabban Macedónia szláv lakóival. A bolgárok a románokat lenézik, azok nekik csak oláhok. A törököket történelmi okokból nem szeretik, de látják, hogy Törökország milyen fantasztikus gyorsasággal fejlődik, és némileg legyűrve a zsigeri ellenérzéseket, gondolatban megemelik a kalapjukat a törökök teljesítménye előtt. Az oroszokkal szemben fenntartásaik vannak, a nyugatiak közül egyértelműen a franciákat és a németeket szeretik a legjobban." (évtizedek óta Pesten élő bolgár ember)
"A bolgárok csak a paradicsomnak, az uborkának és a kecskesajtnak köszönhetően képesek a túlélésre. A bolgároknak színes a népművészetük, csodás a népzenéjük. A bolgárok természetesek, melegszívűek, kedvesek. Szeretnek síelni és napozni is. Büszkék a hagyományaikra, ügyes kézművesek, földművesek (kertészek!), művészek. A bolgárok hajlamosak a nacionalizmusra (de nem fanatikusan), miközben a társadalmi, nagy közösségi tudatuk a béke a segge alatt van. Toleránsak, gyengén vallásosak, gyakran vállveregető, leereszkedő a stílusuk. Kíváncsiak, nyitottak az érdekességekre, gondterheltek, ijedősek, hatékonyak (ha nagyon akarnak), pontosak, fegyelmezettek (ha elszánják rá magukat), magasan képzettek (pláne külföldön). Képesek nagyon előadni az egyszemélyes drámaműsort, gyanakvóak. (egy 50 százalékban bolgár)
A bolgároknál a rokonság fontosabb, mint a magyaroknál, az emberek jobban és pontosabban számon tartják rokonaikat. Ez a nyelvben is érezhető, míg magyarul pl. csak nagybácsi és nagynéni van, bolgárul külön szó van az apai és az anyai ágai nagybácsira, nagynénire. Ugyanígy pl. az apósra és az anyósra is két-két szó van: a feleség szüleire és a férj szüleire más-más szó van, s ez még inkább igaz a magyar sógor / sógornő szó esetében, ez sokféle lehet bolgárul a pontos rokoni kapcsolat függvényében, pl. külön szó a férj lánytestvérének a férje és a feleség fiútestvére, miközben magyarul mindkettő egyszerűen „sógor".
A kommunizmusig a nagycsalád szerepe nagyon fontos volt, íratlan szabály volt egymás segítésének kötelezettsége. Akkor a kapcsolatokat szorosan tartotta a rokonság, Ma már ez megszűnt, legfeljebb az állás keresésében maradt meg: például nagyon csúnya dolog, ha valaki nem segít a rokonának ebben, akkor is, ha esetleg az illetőt nem is látta évek óta és alig ismerik egymást." forrás
Bolgár ifjak Szófiában - K-T gy. fotója
"A bolgár Petőfi Sándor: Petőfi Sándor egyébként nagy tiszteletnek örvend Bulgáriában (utcát is neveztek el róla, ahol a kis létszámú Szófiában élő magyar közösség megemlékezik a március 15-i Forradalom és Szabadságharcról), azonban mégsem akkorának mint Vasil Levski – a bolgár Petőfi Sándor. Vasil Levski egy felvett név és ha nagyon erőltetjük oroszlánkirályt jelent.
A bolgár patópáluras hozzáállás történelmi magyarázata: A pontos történetre nem emlékszem, így a sztorit csak nagyvonalakban tudom vázolni. Az 1900-as évek elején a kommunisták úgy döntöttek, hogy egy robbantásos merénylettel elteszik láb alól Bulgária akkori egyik köztiszteletben álló vezetőjét. A hozzá hű személyek egy templomban gyűltek össze és a rendezvény kezdési időpontját követően az ellendrukkerek fel is robbantották az épületet. Rengeteg ember meghalt és még több megsebesült, leszámítva a célszemélyt... mert elkésett. Így azt mondják a késés akár az életedet is megmentheti. Kétlem, hogy valóban ennek lenne tulajdonítható a kapkodástól mentes élet, ugyanakkor mindenképpen egy jó hivatkozásai alap. És ezt kegyetlenül ki is használják" forrás
"A bolgár pasik machok, nagy bennük a birtoklási vágy, féltékenységre hajlamosak, ugyanakkor érzékenyek, jó természetűek és hűségesek. A bolgárok képesek elélni uborkával, paradicsommal és kecskesajttal. Állítólag a románok tolvaj népnek tekintik a bolgárokat." (N.S., 2016)
"Azt kell, hogy mondjam, a bolgár nem egy udvarias nép, nem igazán előzékenyek és ne nagyon várja azt senki, hogy előre engedjék az ajtóban. A kivétel szerintem nem erősíti a szabályt (ezt nem tudom ki találta ki, de semmi értelme, hogy egy kivétel erősít egy szabályt?), de találni köztük, nagy általánosságban viszont mi így tapasztaltuk. Angolul nem nagyon beszélnek, többnyire a fiatalok leginkább a nagyvárosokban. (2015)" forrás
A nemzeti büszkeség bonyolult kérdés a Balkánon.
Bulgáriában büszkeséggel gondolnak:
az ókori trákokra,
a 6-7. századi korai szlávokra (és a 9. századtól klasszikus óbolgár/óegyházi szláv nyelv fejlődésére),
valamint az 5-9. századi bolgárokra (vagy protobolgárokra) és politikai-militáris szervezetükre, amely az első bolgár államot hozta létre a Balkánon.A probléma akkor merül fel, amikor a korai (5-7. századi) bolgárok nyelvét kell meghatározni. Vajon török eredetű nyelvet beszéltek, vagy inkább indoeurópai, poszt-szkíta, szarmata, hun vagy más indoiráni nyelvet? Az utóbbi eset közelebb hozná őket a trákokhoz és a szlávokhoz is.
A kérdés tudományos oldala mellett azonban politikai vonatkozások is előtérbe kerülnek. Bulgáriában a "török" megnevezés nem túl népszerű, mivel kapcsolatot sugall a későbbi (11-13. századi) szeldzsuk törökökkel, a mongol (vagy tatár) Dzsingisz-hán utáni hódítókkal, valamint az oszmán törökökkel. Az oszmán időszak a legtöbb modern bolgár számára egy nemzeti traumát jelent, hiszen egy hosszan tartó, idegen elnyomásként és a nemzeti élet stagnálásaként tekintenek rá. Ezért ha valaki azt állítja, hogy a 7. századi bolgár államalapítók török nyelvűek lehettek, az általános reakció elutasító.
"Milyennek látnak minket, magyarokat a bolgárok?
Megkértem néhány bolgár barátomat, hogy üljenek le és némi gondolkodás után írják le (akár szavakat, akár gondolatokat) mindazt, ami a magyarokról eszükbe jut, legyen az pozitív vagy negatív. Előbb azonban jómagam írom le, hogy szerintem mit gondolnak rólunk, anélkül, hogy elolvastam volna az ő gondolataikat.
Hangosak; többet isznak, mint mi, de jobban is bírják; büszkék; jól dolgoznak; a szerénység nem jellemző rájuk; segítőkészek; mindent ők találtak fel; szenvedélyesek, ami abban nyilvánul meg, hogy sokat káromkodnak; mindig mindenben nekik van igazuk vagy legalábbis logikusnak tűnően meg tudják magyarázni, hogy miért gondolják úgy ahogy. És akkor most jöjjön, hogy ők mit írtak rólunk.
Bolgárok véleménye, akik napi szinten dolgoznak együtt magyarokkal:
Niko: felfedezőek, kommunikatívak, bulizós emberek, udvarias viselkedésűek
Alex: bulizósak, nyitott szelleműek, titokzatosak (senki nem érti a nyelvüket), hihetetlenül bonyolultak a népi táncaik, szeretnek utazni, felfedezni, sokat káromkodnak, még pedig hosszasan, egész nap, lélegzetvétel nélkül, és mindig más szavakat használva
Iveta: sörszlopálók, ordítozó szörnyetegek
Mimi: folyton ordibálnak, sokat isznak és buliznak, jó lehet velük haverkodni, profik, sok csúnya szót használnak
Gabi: nacionalisták, erős emberek, akik nagyra becsülik országukat és kultúrájukat, véleményeik mellet keményen kitartanak, mély hagyományokkal rendelkeznek, nagyon nehéz a nyelvük, jó a humoruk, összetartanak (legalábbis ha külföldön együtt vannak), jól lehet velük hülyülni, de komolyan beszélgetni is, keményen piálnak
Elica: Magyar nyelvvel és kultúrával kezdtem foglalkozni 15 évvel ezelőtt. Az első benyomásom a magyarokról az első Magyarországra utazásom alkalmával alakult ki. Akkor gondoltam, hogy a magyar nép a legkedvesebb az egész világon. A szobatársaim az egyetemen mindenben próbáltak segíteni. Végül is ez alapján azt a következtetést lehet levonni, hogy a magyarok kedvesek.
Sajnos a kedvesek szó mögött nem mindig az őszinteség foglal helyet, vagyis szerintem a magyarok nem mindig mutatják az igazi alakjukat. Talán ez ennek köszönhető, hogy sokszor gondolják, miszerint a velük szemben álló ember sem mindig az igazi érzéseit mutatja.
Nagyon sokszor, amikor a magyarok külföldre utaznak, leginkább negatív érzéseket táplálnak a mássággal szemben. Sokszor gondolják, hogy nem segíteni szeretnél nekik, ebből adódik, hogy egyfajta védőfalat alakítanak maguk körül, amit nehezen lehet betörni. De ha sikerül betörni, akkor a magyarok a legigazibb barátok, akik ha bajba esel, mindig segítenek neked. Véleményem szerint a magyarok két végletet képviselnek, az egyik, hogy kell erősen szeretni, a másik oldalt inkább nem fejtegetném. :)
Bolgárok véleménye, akik még egyáltalán nem vagy csak futólag találkoztak magyarokkal:
Folyton a jogaikat tartják számon
Hűvös emberek
Kultúrájuk közeli a bolgárhoz
Nyitott gondolkodásúak
Kimértek
Fehér a bőrük és szőke a hajuk
Zsugoriak
A bolgár joghurtoknak egyedi íze van a készítésében használt baktérium miatt. A Lactobacilllus bulgaricus-nak nevezett baktériummal ezt az igazi, eredeti joghurtot csak Bulgáriában és néhány szomszédos országban lehet előállítani, ugyanis ez a baktérium más éghajlati körülmények között elpusztul, avagy elveszti fermentáló képességét. Ez a baktérium tejsavat képez a tejből és ezzel tartósítható a tej. A joghurt ízét az aceteldehit adja, amit ez a baktérium termel a fermentáció során.
A bolgár konyha egyszerű, egészséges és rendkívül megnyerő. Azok, akik megkóstolják, sokszor visszavágynak, különösen, ha kedvelik a letisztult, természetes ízeket. Azoknak viszont, akik a kifinomult, rafinált fogásokért rajonganak, kevésbé lehet vonzó, hiszen a bolgárok nem sietnek és nem bonyolítják túl az étkezést. Náluk a hús általában grillen készül, a zöldségek frissen, nagyjából összevágva kerülnek a tányérra, és az ételeket sorban szolgálják fel, ahogy elkészülnek – gyakran külön, és nem ritkán várakozással.
tarator - bolgár uborkaleves sok kaporral
A bolgár konyhában a főételek többnyire húsosak, és leggyakrabban sertésből készülnek, melyeket olajosan, fűszeresen tálalnak. A helyi italok között megtaláljuk a Slivovát (szilvapálinka), a Grodzovatot (szőlőpálinka) és a mastikát (ánizspálinka). Emellett finom borok és sörök is jellemzőek az országra. Sokan az elérhető árak miatt választják Bulgáriát úti célul: 1-2000 forintból itt kiadós vacsorát lehet fogyasztani, akár három fogás is belefér ebbe az összegbe.A bolgár húsételek sok hasonlóságot mutatnak a szerb, görög és török konyhával. A bolgár kebapcse grillezett kolbászai közeli rokonai a szerb csevapcsicsinek, míg a fűszeres bolgár kjufte húspogácsák hasonlítanak a török kaftára. A birkahúsból készült, burgonyás, rizses, paradicsomos muszakák és gyuvecsek a balkáni konyha közös fogásai. A bolgár saláták közül kiemelkednek a paradicsom- és uborkasaláták, a joghurtos hagymás vegyes saláta, a sült paprikasaláta és a sült padlizsánból készült ételek. Az édességek kedvelőinek érdemes megkóstolni a rózsaszirupot, amit rózsaszirmok, víz és cukor főzésével készítenek sűrűre. Az étkezést általában feketekávéval zárják, de nem az olasz eszpresszóval, hanem a hagyományos török kávéval.
A horvát, görög, olasz vagy spanyol tengerpartok egyik fő vonzereje a friss tengeri halak bőséges kínálata az éttermekben és piacokon. Ezzel szemben Bulgáriában a választék szerényebb: a Fekete-tenger a bolgár partoknál nyáron túl meleg, így a halászok csak néhány halfajból tudnak fogni. Természetesen találni haléttermeket mindenfelé, de érdemes tudni, hogy a tintahal, kagyló, cápa („akula”) és a polip itt többnyire nem friss, hanem fagyasztott formában érkezik akár több ezer kilométerről.A bolgár partok fő halai a lavrak (tengeri sügér), a szkumrija, a szafrid és a palamud (mindhárman makrélafélék), a cipúra (tengeri keszeg), valamint a kalkan (rombuszhal). Ezek gyakran szerepelnek az étlapokon, főként a tengeri ételekre specializálódott éttermekben, és rendszerint súlyra adják őket. Ízletesek, és az áruk is kedvező. A balatoni hekkhez szokott látogatóknak meglepő lehet, hogy ezek a bolgár halak általában jóval kisebbek.
A helyi különlegesség, a caca (magyarul sprotni), külön említést érdemel. Ez az apró hal igazi bolgár tengerparti finomság: paprikás lisztbe forgatva, egészben sütik ki, még a fejét sem távolítják el. Annyira ropogósra sül, hogy akár chipsként is lehet falatozni – érdemes mellé egy jó sört rendelni!
A bolgár gasztronómia hasonlít a miénkre, mégis tartalmaz néhány különleges fogást, amelyeket itthon ritkán találni az éttermek kínálatában:
➡️ Személyes kedvenceim a változatos mártogatós szószok, amelyeket friss, ropogós zsemlével vagy kenyérrel tálalnak. 🥖 A padlizsános és körözöttes változatok mellett találunk fokhagymás, paradicsomos és sült paprikás verziókat is – mind igazán ízletes!
➡️ A magyar lángoshoz hasonlóan a Mekitsa is népszerű, amely valahol a lángos és a fánk között helyezkedik el, így sós és édes feltétekkel egyaránt fogyasztható. Gyakran kínálják krémsajttal vagy lekvárral, de akár nutellával és tejszínhabbal is megtalálható.
A bolgár sör nagyon jó, talán a magyar söröknél is jobb.
Nemzeti ételekNem annyira konkrét ételekről, hanem inkább a bolgár konyha alapvető hozzávalóiról írok most, amelyek meghatározzák az ízeket. Két fontos összetevője a bolgár konyhának a csubrica (vagy csombord) és a kiszelo mljako, ezeket veszem előre.
Kiszelo mljako: Jelentése "savanyú tej." Hasonlít a tejfölhöz, de valamivel hígabb és ízében is eltér. Azokban az ételekben használják, amelyeket mi magyarok gyakran tejföllel fogyasztunk. Sokszor önmagában is kedvelt.
Csubrica: Szinte minden bolgár nemzeti ételben megjelenik ez a fűszer, és bár kis mennyiségben még ízletes, a bolgárok hajlamosak bőségesen adagolni. Számukra a csubrica elengedhetetlen elem, de sok külföldinek erős és szokatlan ízt ad az ételeknek.
Sajt: A bolgárok különleges módon csoportosítják a sajtokat, három kategóriába: kaskaval, szirene és egyéb.
Kaskaval: Az európai sárga sajtokhoz hasonló, közönséges sajt.
Szirene: Egy fetaszerű, fehér sajt, amelyet a bolgárok valódi sajtnak tekintenek.
Egyéb: Gouda, Emmentali és más ismert sajtok, de ezeket egyszerűen saját nevükön említik, nem "sajtként."Tehát, ha külföldi „cheese”-t kér, valószínűleg szirenét kap, kaskaval kérésekor pedig a közönséges sárga sajt érkezik.
Néhány jellegzetes bolgár étel (csak felsorolva):shopska saláta
mish-mash
caca
bánica
tarator
shkembe csorba
moussaka
kavarmaNemzeti italok
Boza: Barnás színű, erőteljes illatú ital, amelyet főleg bolgár lányok fogyasztanak, mivel a hagyomány szerint jót tesz a keblek kerekedésének. Egyesek még whiskey-vel is keverik.
Ájrán (Ayran): Egy közkedvelt, sós ízű joghurtital, amelyet gyakran ízesítenek sóval vagy borssal. Nagyon jó másnaposság ellen.
Rakia: A bolgárok pálinkája, melyet üzletekben vásárolhatunk vagy házilag is készítenek. Jellemzően szőlőből vagy szilvából készül, és az asztalról ritkán hiányzik.
Szófia - Lenin megtisztelve
Az elnöki hivatal - K-T. Gy. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.