ÚTIKRITIKA.HU / Agadir - szervezett programok







útikritikák


Agadir - szervezett programok

Megbízható szervező| Agadír városnézés| Egynapos Marrákes-i kirándulás| Kirándulás Taorudant városba| Kirándulás Essaouira-ba| Kombinált Essaouira&Marrákes kirándulás| Legzira|Paradise Valley-túra|Egynapos sivatagi kirándulás| Tafraute|Tevegelés|Lovagolás|Hajós kirándulás|Quad motorozás|Buggy motorozás|Jet ski|Masszázs és hamam|Éjszakai berber műsor|VisszajelzésekFotóegyveleg

Felelősséget nem tudunk vállalni az alábbi helyi utazásszervező által közötlt információkért. Nem állunk velük üzleti kapcsolatban.

Az alábbi szöveg tartalom magyar nyelven a honlapot üzemeltető cég szellemi tulajdona. Text content in Hungarian seen below protected under copyright.

Megbízható szervező

Az Admire Morocco Tours egy engedélyezett, a hotelövezetben irodával rendelkező, komoly, de nem drága árakkal ténykedő utazásszervező cég. Pontosak, lelkiismeretesek. Sok magyar ügyfelük is van, de egyelőre nem rendelkeznek magyar nyelvő idegenvezetővel. (Nincs is ilyen a városban.) Angolul, franciául, németül vezetnek egyéni és csoportos programokat.

A szervezett progamok előnye: gazdag háttérinformációk helyi embertől, biztonságosság, tartalmasabb időkihasználás. Bérautóval kockázatos igazodni az ottani közlekedési kulturálatlansághoz, a menetrend szerint közlekedő távolsági buszok használata inkább a hátizsákos turistáknak való. Plusz élmény értéket jelent, hogy az idegenvezető mesél akár magáról és a családjáról is, kérdezősködhetünk a marokkói hétköznapi életről. A világhálón a visszajelzésekben csak dicsérik ezt a programszervező céget.   

Címük: Palais Andalous, Rue La Plage, Agadir 8000, Marokkó  - Figyelem! A pici iroda a Palais Andalous nagy bolton belül van. Bármelyik boltos, árus megmutatja hozzájuk az utat! Gyakran előfordul, hogy az iroda keresése közben megállítanak bennünket és elhitetik velünk, hogy ők az irodának dolgoznak. Ne hagyjuk magunkat becsapni, ragazskodjunk ahhoz, hogy eljussunk az irodába, magába. 

Kapcsolattartó neve: Achraf, mobilja: +212 6 37 32 58 43 - WhatsApp: +212 6 37 32 58 43  (Viber ugyanezen számon) - E-mail: Admiremoroccompany@gmail.com

A honlapunk által közölt árak azonosak a nevezett cég helyi publikált áraival. Kapcsolatfelvételnél kéretik hivatkozni a honlapunkra. Nem nagy kérés. Ugyancsak kérünk kommenteket a kirándulások tartalmasságáról, szervezettségéről, a látottakról.  

Nem kell semmit itthonról előre lefoglalni. Szinte minden hotel közel van ehhez az irodához. Be lehet menni és személyesen tájékozódni, mehet a tanakodás. Lehet telefonálni is nekik, vagy akár írni.

Az utcákon lépten-nyomon leszólítják a külföldit engedély nélkül tevékenykedő figurák, akik ilyesmi programokat kínálgatnak. Mindenki szíve joga, hogy vállalja-e az ilyen ajánlkozások rizikóit.  

Agadír városnézés - 100 DAM, azaz dirham (10 euró/fő)

3 órás program, ami kezdődhet bérmikor 10 és 16 óra között

Az idegenvezető jön a résztvevőért a hotelhez

Mi van benne?

Hotel transzfer oda és vissza - Légkondicionált jármű - Helyi idegenvezető (angol vagy német nyelven) - Wifi kapcsolat

Mit nézünk meg?

Agadir régi erődítménye (Agadir Oufla) - Helyi piac (Souk El Had) - argan olaj készítő üzem

Egynapos Marrákes-i kirándulás - 350 DAM (35 euró/fő) - gyerek 170 DAM (17 euró)

Marrákes 247 kilométerre van Agadirtól, északkeleti irányba. Jellemző menetidő egy irányban: 2 óra 30 perc, megállásokkal együtt 3 óra

Indulás reggel 7-kor, visszatérés este nyolckor.

Hotelből, vissza a hotelbe transzfer - légkondis jármű - helyi idegenvezető Marrákesben - wifi

Fő látványok: Dzsama el Fna tér - Saad-i sírok - Koutoubia mecset - Bahia palota. Szabad időt is kapunk.

Autópályán vezet az út Agadírból Marrákesbe. 3 órás az út fotózásra és vécézésre való megállásokkal. Marrákesben kezdünk a bámulatos mozaikokos falokkal és mesés hangulatú Bahia palotával. Aztán sétálunk a néhai Zsidó negyedben, ahol karakteresen más az építészeti stílus. Majd következnek 16. századi, ékesen diszített sírok, valamint egy híres Korán-iskola (medresz a maga arab-andalúz kevert építészeti jegyeivel. Meggnézzük a híres Koutoubia mecset kertjeit, és Marrákes fő látványosságát, a mozgalmas, lenyűgöző Dzsama El Fna teret.  

A nevezetességek megtekintését követően szabad időt kapunk,amit leginkább a helyi piac, a souk meglátogatásával tölthetjük el. Vásárolhatunk, nézelődhetünk, hiszen a gigantikus a választék kézműves tárgyakból, dekorációkból, ruhákból.

Kirándulás Taroudant városba - 400 DAM (40 euró/fő)

Az Agadirtól 80 kilométerre fekvő város, amit becéznek ,,Kis Marrákesnek" is, ami nem igazán stimmel, mivel Taroudant konzervatívabban őrzi a hagyományokat, nem annyira világias, mint Marrákes, azaz más a karaktere, sok tekintetben hitelesebben marokkói. 

Tartalmaz: hotelből&hotelbe vissza transzfer, légkondis jármű, szamáron lovagolás az oázisban - helyi idegenvezető - evés&innivaló - wifi

Indulás 8.30-kor, visszaérkezés: 17-kor

Mit látunk? A 3 ezer pálmafa oázisa, Tiout régi erődítménye, Ali baba és a 40 rabló ,,városa", fán legelő kecskék 

Taroudant városa felé vezető sima úton gyors megállás hogy lássunk argan fára mászó kecskéket (szuper fotótéma). Látunk egy aranyos berber falut az Atlasz-hegység ölelésében. A fő programot jelentő, kb. 80 ezres Taroudant a 16. században a Saad birodalom fővárosa volt. Rövid látogatást teszünk a város kicsi, hagyományos piacán (souk), majd egy erődítmény faláról csodáljuk a környező vidék szépségét. Utána elautózunk egy oázishoz, majd Tiout település erődíytményéhez (Kasbah). Ott ebédelünk. Evés után pálmafák között szamáros lovagolunk, majd sétálunk egy olyan környéken, ahol az ötvenes évek közepén az Ali baba és a 40 rabló francia filmet forgatták (vígjátékot csináltak a meséből).  

Kirándulás Essaouira-ba - 300 DAM (30 euró/fő)

Az óceánparti Essaouira (eszáuirá), portugál gyarmati örökségű város, Agadirtól országuton 173 kilométeres távolságra. Óvárosa, azaz a medinája az UNESCO kulturális világörökség része!!!  Ez a város azért is teljesen más, mint Agadir, mert az 1960-as földrengés itt nem pusztított. Így rengeteg az eredeti műemlék. Egy különleges hangulatú, marokkói viszonylatban bohém, művészekkel teli város. 

Reggel fél nyolcas indulás, d.u. hatkor visszaérkezés - hotel transzferek - légkondis jármű - helyi idegenvezető - wifi (evés-ivást nem tartalmaz)

A színpompás, hangulatos Essaouirában izgalmas a marokkói és a koloniális portugál építészet, hagyományok együttléte és keveredése.  Megnézzük a nagy mecsetet, a fotogén teraszokat. Essaouirában egy helyi idegenvezető kalauzol minketz óvároson, a medinán belüli  sikátoros bazárban (souk). A Kasbah és a Scala erődfalai mentén kézműves-ékszeres negyedet fedezünk fel. Elképesztő mennyiségű bolt (fából készült dísztrágyak, ruhák, szőnyegek stb. Kimegyünk a látványos kikötőbe. A városi programot követően szabad időt kapunk, amikor étkezhetünk, vásárolhatunk és önállóan sétálgathatunk. Jó a közbiztonság, de azért a zsebtolvajok miatt nem szabad értékeinket villogni.  

Odafelé az országúti autózások kitérőjeként megállunk argan fán friss magvakat legelő kecskéket (vicces látvány), van kávézós szünet egy berber faluban, és a kimaradhatatlan argan olaj üzem látogatás. 

Visszafelé úton szép tengerparti öblöket nézünk meg, a végén egy vad természeti strandon naplementében gyönyörködünk.   

Kombinált Essaouira&Marrákes 2 napos kirándulás - 800 DAM (80 euró/fő)

Első nap reggel fél nyolckor indulunk és másnap este 8-kor érünk vissza a hotelbe. A csomagban benne van a két hotel transzfer, Marrakeshben a helyi idegenvezető, 3 vagy 4 csillagos Marrákes-i szálloda, a második napon a reggeli, légkondis busz, wifi. Nincs benne az említett reggelin kívüli étkezés és innivalók, és a nevezetességek belépődíjai.

A két város fenti programjai zömében mind benne vannak ebbe is. Először Essaouira jön a fő nevezetességekkel, és onnan délután 4 órakor van az indulás Marrákesbe. Tisztázzuk az utazásszervezővel, hogy akkor 3 vagy 4 csillagos a hotel, mert a honlapjuk alapján ez nem világos. Este Marrákesben magunk szervezzük az időtöltésünket. A honlapunk elég sok információt ad ahhoz, hog  este komfortosan érezzük magunkat csoportos keret nélkül. A második nap a helyi idegenvezetővel 3 órás sétát teszünk az óvárosban, azaz a Medinában. Aztán jön a bahia palota, átsátálunk a néhai zsidó negyeden, és megnézzük a Saad dinaszta ékes sírköveit. Aztán Moutoubia mecset és végül a híres központi tér. A sétát követően magunk, egyedileg is kószálhatunk a bazárban (souk), vásárolgathatunk, ebédelhetünk. Ebéd után vissza kell indulni Agadirba, mert azért nem pici távolság.       

Legzira - 450 DAM (45 euró/fő)

Agadirnál a tengerpart, a strand nem csúnya, de bizonyosan nem lenyűgöző, nem érezzük egzotikusnak, romantikusnak. Ezért érdemes elmenni erre a kirándulásra, ugyanis ez a Legzira az észak-afrikai ország egyik legszebb, legbámulatosabb strandja. Agadirtól délre található, 150 kilométer távolságban.  

Paradise Valley-túra - 250 MAD (25 euró/fő) - gyerek 120 MAD (12 euró)

Ez egy félnapos program, reggel fél kilenctől délután fél kettőig. Van a programban egy félórás igazi túrázás. Elképesztően szép, zöld  völgybéli tájakat láthatunk. A természetes medencékben, tavakban fürödhetünk.  (Fürdőruhát mindenképpen kell vinni.) A sziklákról a vízbe ugrás nem veszélyes. Még gyerekek is szoktak beugrani. Remek móka.

,, A Paradise Valley volt marokkói utazásom fénypontja. Elképesztőn szép hely, és baromi nagy élmény ilyen természeti környezetben fürödni és vízbe ugrálni" (K. Andris, 2017. november) 


Paradise Valley & Timalin Dunes:

Mi ezt a két helyet egy nap alatt, egy fakultatív program keretin belül néztük meg. A túrát az Admire Morocco oldalán foglaltuk fejenként 60€-ért. Az egész napi program nagyon király volt és a sofőreink is hatalmas arcok voltak. Az egyikőjük (Hassan) tudott egy pár szót magyarul, így tanítottunk neki(k) még párat, illetve nyomtunk nekik egy kis magyar zenét az autóban. Na de nézzük is a napi programot részletesen.

Reggel a sofőrök már vártak minket a szálloda előtt a megbeszélt időpontban és el is indultunk a Paradise Valley felé. Útközben tettünk egy rövid kitérőt, hogy megnézzünk egy argán olaj manufaktúrát. Itt elmesélték a helyiek, hogy hogyan készül ez a csoda olaj, illetve kipróbálhattunk különféle, argán olaj hozzáadásával készült kozmetikumot és megkóstolhattunk helyi mézeket és lekvárokat is. Nagyjából egy óra alatt értünk a Paradise Valley bejáratához, ahonnan gyalog folytattuk utunkat lefelé a völgybe. Egy kisebb sétát követően megérkeztünk a természetes medencékhez ahol naná, hogy átöltöztünk fürdőruhára és belevetettük magunkat a vízbe. A túra során kimelegedtünk, ráadásul iszonyatosan meleg is volt aznap, így nagyon jól esett a fürdés a hideg vízben.

Miután kipancsoltuk magunkat, elindultunk megenni az ebédet ami benne volt az árban. Ezt pedig a lehető legjobb módon oldották meg a szervezők, ugyanis egy magánházhoz mentünk ebédelni. Elsőre kicsit furcsa volt és nem értettük hova megyünk, de egyáltalán nem bántuk meg. A menü autentikus citromos csirkés taigine volt házi arab kenyérrel, a desszert pedig marokkói banán és természetesen mindezt menta teával kísértük. Mellékesen megjegyzem, hogy az egész nyaralás alatt itt ettük a legjobb taigine-t.

(2019) forrás

Egynapos sivatagi kirándulás - 400 dirham felnötteknek, 200 dirham gyerekeknek

(Agadir Day Trip to Mini Desert)

Reggel fél kilenckor indulás, visszatérés délután hatkor.

Hotelből transzfer, oda visszavitel - légkondi jármű . helyi idegenvezető - étel/innivaló - wifi kapcsolat

Mi van benne? Kis szaharai rally - a Youssef Ben Tachfine gát víztározója - egy halászfalu meglátogatása - ebéd berberek otthonában

A kirándulás folyamán láthatunk életképeset a marokkói vidék mindennapjairól. Ez főleg azért értékes élmény, mert Agadír nem igazán tekinthető jellegzetes marokkói helynek. Egy dombtetőről panorámát csodálhatunk, majd egy kis szaharai sivatagi terep dűnéihez jutunk el. A végtelenség látványát nem nyújtó, de így is csodás homokdűnéken szabad időt kapunk, fotózásokhoz, vidámkodásáokhoz vagy éppen átszellemüléshez. 

Egy helyi berber (egy beduin népcsoport) házában kétfogásos ebédet kapunk. Az ebédnél tipikus marokkói edényben a tajinban (ejtsd: tadzsin) készült és tálalt ételt kapunk, amiből persze nem hiányozhat a kuszkusz sem. Az ebéd végén helyi gyümölcsöt ehetünk és mentateát ihatunk, ahogy egy jóravaló berber szokta.

Ebéd után a Tiznit nevű ősrégi településhez vezet az utunk. Ez volt hajdan az ezüstművesség ,,fővárosa". Megnézzük az erőd falait, elsétálunk Tiznit medinájába (óvárosába),  nézegethetünk berber kézműves ezüstékszereket. Majd jön egy hepehupás útszakasz a Souss Massa nemzeti park mentén a Massa völgyéhez.

A nemzeti park után bekukkanthatunk a halászok rejtett barlangzugaiba, s aztán mustrálhatunk kagylóburkokat Sidi R'bat elszigetelt strandján. A végére marad egy rázós, mókás élmény, a homokdűnéken és egyéb homokutakon rallyzás a járművünkkel. Az Atlanti-óeán partján vezet az út vissza Agadirba, élményekkel teli kimerültséggel.          

A program folyamán többszőr áll meg a jármű fotózásokhoz, vécézéshez.

Tafraoute - egynapos túra -  300 dirham (30 euró/fő) - gyereknek féláron

Mi van benne? Anti Atlasz hegység - Ezüst város - gyönyörű természet(lásd: a fenti fotó)

Indulás reggel fél nyolckor - visszatérés este hétkor - hotel transzfer oda-vissza - légkondis dzsip - helyi idegenvezető - wifi (evés-ivás nincs benne)

Tafraoute egy berber kisváros. (A berber Északnyugat-Afrikai-i öslakos népcsoport, eredetük szerint nem arabok).  98 kilométerre van Agadirtól. Azz odafelé vezető úton látunk egy szép völgyet, egy hegycsúcsról látványos panorámát csodálunk, nézünk vidéki életképeket, tanulunk régi helyi hagyományokról, nagyon különleges hegyi tájképek tárulnak elénk.

Tafraoute városkában saját költségre ebédelhetünk egy berber család hagyományos otthonában, aztán megyünk tovább a vörös földből épület falakkal teli Tiznit városba, és főleg annak híres ezüstműves negyedébe. Tiznit-et ,,ezüst fővárosnak" is szokták nevezni. Híresek az itt készült ezüst ékszerek. Szabad időt kaunk és sétálhatunk az óvárosba, a Medinában. Teljesen biztonságos, a helyiek roppant barátságosak. Elmerülhetünk a jellegzetes berber ezüst ékszerek mustrálásában, és persze vásárolhatunk. Az idegenvezetőtől kérhetünk tanácsokat az alkudozás taktikáját illetően. Tiznit meglátogatása után visszatérünk Agadirba kb. 7 óta tájban.        

Tevegelés - 200 MAD (20 euró)

(camel riding) - Ez egy 2 órás program, bármikor 10 és 16 óra között. A hotelből visznek légkondis autóban vagy mikrobuszban a terepre, egy farmhoz. Tevén ülve járunk a farm területén, egy szép folyó mentén is, és hegyes környezet ösvényein, edős és dűnés terepen is. Tapasztalt túravezető vigyáz ránk, de amúgy az alattunk közlekedő teve jámbor állat, biztos, hogy nem dob le magáról. Még tevegelve Agadír egyik szélén közel kerülünk a marokkói király egyik szabadidős palotájához is.  

Érdekesség, hogy a tevegelés és a lovaglás a családunk keretében vegyíthető, szóval lehetséges az, hogy egyikünk a tevegelésre fizet be, a másik lovagolásra és mégis együtt, ugyanazon az útvonalon programozhatunk.   

Lovagolás - 200 MAD (20 euró)

(horse riding)

2 órás program, bármikor 10 és 16 óra között. Az útvonal azonos a tevegeléssel. A lovaglás biztonságát helyi profi garantálja.

Hajós kirándulás - 400 MAD (40 euró/fő)

Ez egy egész napos kirándulás, ami délelőtt fél tízkor kezdődik és délután négykor ér véget. Az árban benne foglaltatik az oda-vissza hotel transzfer, evés és ivás, horhász felszerelések. Fürdőruhát kéretik vinni. 

A hajóról nézzük Agadirt és szép környezetét, fürdünk, pecázunk, friss grillezett halat eszünk. A vizen érdeke slátni munka közben a helyi halászokat. 

A hajó egy ponton a nyilt teneren megáll és adnak horgászfeleszerelést, amivel próbálkozhatunk. A következő megállás a fürdésről szól. Aki akar az búvárkodhat, leginkább sznorkelezhet.

Aztán a hajó személyzete hagyományos marokkói grillezéssel halat süt nekünk. Kapunk hozzá salátát. A hajókázás során végig vételezhetünk üdítőitalokat.

Quad motorozás - 400 MAD (40 euró)

3 és fél órás, igazán mókás, dilis, rázkodós program. Van egy reggel fél kilneckor keződő program, ott a visszatérés délben van, valamint egy délután kettőkor kezdődő program, ami fél hatkor ér véget. A hotelünkben vesznek fel minket. A program során kapunk berber stílusban menta teát, és kisebb harapnivalókat (snacks). Ülhet 2 ember is a quadon, az ugyanannyiba kerül, mint a feltüntett ár.

Szaharai sivatagos terepen quadozunk Agadir külső környékén.  A táj csodálatos. Ismerkedhetünk a vidéki berber falusi élettel, a Szahara ,,előszobájával", argan és füge erdőkkel, napsütötte homokdűnékkel. Szakértő magyarázza el nekünk a quad használatának alapvető technikáját, szóval kezdőként is válllakozhatunk erre a progarmra. Nem ördöngös. Adnak szemüveget, bukósidakot, szóval biztonságos.  

A program végén argan olajas menta teát isznuk, megkínálnak mogyoróvajas harapnivalóval, házilag sütött, mézes kenyérrel.

Mivel a quad és a buggy program azonos, így megoldható, hogy egyikünk quadozzon a másik buggyzzon.

Buggy motorozás - 550 MAD (55 euró)

A program ugyanaz, mint a quados, lásd eggyel feljebb. Valamivel többe kerül, mert a buggy a quadnál némileg komolyabb jármű. Itt is ülhet 2 ember a feltüntett árért.

Jet Ski - 20 perc 25 euró, 30 perc 35 euró, 1 óra 70 euró

A csomagban benne van az, hogy légkondis autóval visznek-hoznak - a fenti árak érvényesek akkor is, ha ketten ülnek a jetskire.  Korrekt átlagár Agadirban. Az olcsóbb bérléseknek vannak kockázatai, pl. hogy nincs kellő segítőkészség, nem figyelnek kellőképpen a biztonságunkra. Az itt ajánlott bérlésnél ezek rendben vannak, biztonságos zónában jetszkizhetünk.    

10 és 16 óra között bármikorra lehet időzíteni a jetskizést. Érdemes felvenni vizisport-szemüveget, mert anélkül a felspriccelt víz miatt sokszor alig látunk magunk elé.    

Masszázs és hamam - 300 MAD - 30 euró

2 órás program oda-vissza hoteltranszferrel, bármikor 10 és 16 óra között. A programban van hagyományos hammam fürdő és argán olajos masszázs. A heyszín egy a hammam fürdést és a masszászt kombináló központ. Először jön a fürdőzés, ami puhítja a bőrünket és a relaxált állapotba visz minket. Utána jön a masszázs E-vitaminban gazdag, felüdülést teremtő argán olajjal. Szó szerint jól érezzük magunka a bőrünkben, kellemesen elernyednek az izmaink. Testileg és mentálisan is felüdülünk. A világ más részein szokásos olajos masszázsoktól az eltérés az jelenti, hogy a testünkbe masszírozott argan olajat nem érezzük amolyan zsíros érzetünek. A régi időkben leginkább a kirélyi családnak és vendégeinek volt a kiváltsága, hogy ilyen nemes értékű olajjal kenegessék testüket. Arisztokratikus kényeztetés.     

Éjszakai berber műsor - 400 MAD (40 euró/fő)

(Berber Night Show) - oda-vissza hotel transzfer - 4-5 órás program

Szerdai és pénteki napokon van ez a program 19 órától 23.30-ig. Az árban benne van egy hagyományos berber  nagy sátorban, jellegzetes, bőságes  berber vacsora harira levessel, cserepes lábosban készült tadzsin étellel, hétféle zöldséggel megrakott kuszkusz tállal, igazi datolyával, helyi édességekkel, menta teával és egyéb innivalóval. A sok-sok fogásos, komótos vacsorázás közben a show részeként látnuk profi akrobatákat, kigyóbüvölőt, tűznyelőt, noná hastáncosokat és hagyományos berber táncokat. A marokkó több tájáról érkezett zenészek megismertetnek minket a berber zene egyedi jellegzetességeivel, hangszereivel. A vacsora után átmegyünk egy stadionszerű helyre, ahol nagyszabású Fantázia show műsort nézünk meg. Kifejezetten tartalmas program mind az evést, mind a szórakoztatást illetően.    

Visszajelzések

,, Az utazási iroda minden munkatársa nagyon kedves, jó humorú, pontos, felkészült ember. Jól beszélnek angolul.
Az Agadirban töltött időnket végig velük töltöttük, változatos programokat kínálnak. Minden a megbeszélteknek megfelelően zajlott, pontosan érkeztek, nem kértek több pénzt, mint amiben előre megegyeztünk, felkészült, udvarias alkalmazottakkal és vendégbarát járművekkel dolgoznak. Kifejezetten ajánlom őket. (Tripadvisor, 2018. február)

Fotóegyveleg

Taroudant télen


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Terlasz, 2019. 11. 21. 13:17
Olyan picike ez az iroda, hogy szinte nem is látható, de többszörös feladás után sikerült rátalálni erre a kis butikra, ahol semmilyen utazási tevékenységre utaló nyomot nem lehet felfedezni. A pult alól előhúzott prospektusból nem választottunk semmit, mert jobb ajánlatokat kaptunk máshol. Így aztán a titkos "iroda" titkait nem tapasztalhattuk meg. Egyébként, köszönet a többi infóért, jól tudtuk hasznosítani.


Varga István, 2019. 02. 25. 11:11
Egy hetet töltöttünk Marokkóban, 5 nap Agadir 2 nap Marraches. Admire Marocco utazási irodával három programon vettünk részt plusz a reptéri a transzfer. Az utazási iroda idegenvezető-gépkocsivezetői nagyon jól beszélnek angolul, sőt kettő még magyarul is nagyon sok szót tudott. Még magyar cigány és népdalokat is lejátszottak nekünk. Percre pontosak voltak, sőt egyszer azt kértük, hogy ne a szálódába vigyenek vissza hanem a bazárba, szó nélkül teljesítették. A programjaik kiválóak voltak. Mindenkinek ajánlom őket az 5-ös skálán nálam 7 pontot kapnának.


Nikol, 2018. 09. 19. 09:56
Mi 5 napot toltottunk Agadirban es 6 programon vettunk reszt. (tevegeles, jet ski, quad, paradise valley, delfin show es croco park). Mindegyikre kulon autoval vittek es hoztak a hotelbe. Nagyon korrektek es kedvesek voltak a soforok. Szerintem megerte oket valasztani.


Anna91, 2018. 03. 11. 13:19
4 napot töltöttünk Agadirban, és az Admire Morocco csapatával 3 programon is részt vettünk (Agadir városnézés, sivatagi kirándulás, quad/buggy), valamint a reptéri transzfert is ők biztosították. Nagyon ajánlom őket! Kedvesek, pontosak, megbízhatóak, nagyon segítőkészek.


úti kritikus, 2018. 03. 02. 08:46
Attila!

A Tripadvisor-on az iroda szolgáltatásairól szóló szuper pozitív vélemények azt jelzik, hogy az iroda nagyon is van.


szemorvos, 2018. 02. 27. 14:33
Attila!
Címük: Palais Andalous, Rue La Plage, Agadir 8000, Marokkó - Figyelem! A pici iroda a Palais Andalous nagy bolton belül van. Bármelyik boltos, árus megmutatja hozzájuk az utat!


Attila, 2018. 02. 27. 14:17
Biztosan korrekt szervező, csak iroda nincsen...


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon