.
II. Hasszán mecset - S. I. fotója
Fő látnivalók:
Két napot töltöttünk Casablancában 2024 májusában, és őszintén szólva, ez az élmény egy kicsit más volt, mint amire számítottunk. Casablanca sokkal modernebb és iparosodottabb, mint ahogy a romantikus filmek alapján elképzeltük. A Hassan II. mecset azonban elképesztően lenyűgözött minket. A részletek, a méretek és a tengerre néző kilátás egyszerűen bámulatos volt – biztos, hogy ez volt a látogatásunk csúcspontja.
Sajnos a belváros nem volt annyira varázslatos, mint vártuk. A forgalom kaotikus, és a város zaja néha kicsit zavaróvá vált. Próbáltunk sétálni a régi medinában, de a szűk utcákban a rengeteg motor és a hangos árusok miatt nehéz volt igazán élvezni a helyet. Viszont a Habous negyed sokkal barátságosabb volt – ott tudtunk kényelmesen nézelődni, vásárolni néhány helyi kézműves terméket, és kipróbálni a híres marokkói süteményeket.
A tengerparton tett séta kellemes volt, bár kicsit piszkosnak tűnt, és a helyi éttermek közül több is túl drágának bizonyult ahhoz képest, amit nyújtottak. Végül találtunk egy kicsit eldugott, autentikus helyet, ahol remek tagine-t ettünk, és itt tudtuk igazán élvezni a marokkói konyha ízeit. A helyi emberek kedvessége és vendégszeretete viszont nagyon megnyerő volt, mindig szívesen segítettek, ha eltévedtünk vagy kérdésünk volt.
Ami igazán tetszett, az az Art Deco építészet a belvárosban. Bár egy kis kutatást igényelt, hogy megtaláljuk a legérdekesebb épületeket, lenyűgöző volt látni, hogyan ötvöződik a francia hatás a marokkói stílussal. Az esti séta a Corniche mentén szintén szép volt, bár a modern szórakozóhelyek nem igazán érdekeltek minket.
Összességében Casablanca egy kicsit vegyes érzéseket hagyott bennünk. Nagyon tetszett a mecset, az Art Deco építészet és a helyiek vendégszeretete, de a város kaotikus forgalma és a turistás árak kicsit elvették az élményt. Ha újra ellátogatnánk Marokkóba, inkább más városokat fedeznénk fel, de örülünk, hogy Casablancát is láttuk, mert így jobban megértettük a modern Marokkót. (2024)
Casablancában egyedül a Rick’s Café-ban éreztem igazán otthonosan magam. Nagyon jólesett a hely hangulata és a színvonalas kiszolgálás. Legalább egy kávéra mindenképp érdemes betérni, de az ételeiket is bátran ajánlom – egyszerűen fantasztikusak!A szállásunk a Majestic Hotelben volt, de őszintén szólva, nem hagyott mély nyomot. Bár olcsó volt, a valóság közel sem tükrözte a Booking-os képeket. Ha osztályoznom kellene, éppen hogy megér egy csillagot, de ezt a helyet inkább kihagynám legközelebb.
A Casa Medina területén tett látogatás igencsak vegyes érzelmeket váltott ki. Az ottani környezet a top 3 legdzsuvásabb helyek közé tartozik, ahol valaha jártam – körülbelül olyan, mint egy régi pesti kínai piac, de tízszer koszosabban. Ez azonban az autentikus élmény része. Én itt is kipróbáltam a helyi halat és cukornádléből készült frissítő italukat, amit az utcán árultak. Ha valaki hozzászokott az ilyen környezethez, érdekes lehet, de másokat sokkolhat. Fehér turistákkal alig találkoztunk a környéken, így a hely erősen autentikusnak mondható.
,, Casablanca mór-francia-szecessziós belvárosa kifejezetten szép és egyedi, érdemes megnézni, ahogy a tengerparton lévő mecsetét és az ország legnagyobb katolikus templomát is.
A Medinában - Sz. O. fotója
Casablanca lehet, hogy tartogat néhány szép részt, de összességében egy ritka pocsék városnak tartottam. A legrosszabb mind közül a szmog volt. Nem tudom, hogy pechünk volt-e az időjárással, de napközben olyan elviselhetetlen szmog és dugó fogadott, hogy egyszerűen feladtuk a harcot. Kis szünet után otthagytuk a lerobbant, bűzös taxit, és kerestünk egy klímás, "nyugati" taxit felhúzott ablakokkal, hogy legalább minimalizáljuk a szenvedést :D.
Ami egyedül valamennyire ellensúlyozta ezt az élményt, az a bazár. Itt legalább nem próbáltak mindenáron lehúzni. A legtöbb helyen hozzánk sem szóltak, és ha mégis, akkor egy rövid, lényegre törő kérdéssel lezárták a dolgot, hogy veszünk-e valamit. Se erőszakosság, se tolakodás – hagytak minket nyugodtan létezni.
Összességében viszont, ez volt életem egyik legrosszabb stop over városa. Ha lehet, máskor inkább kihagyom.
k. o. fotója
Casablanca megőrizte modern és hagyományos arculatát, de látnivalók szempontjából továbbra sem a turisták elsődleges célpontja. Az egyik legkiemelkedőbb látványosság továbbra is az Hassan II. mecset, amely lenyűgöző építészeti csodaként magasodik a tengerparton. Ez az egyik olyan marokkói mecset, amelyet nem muszlimok is látogathatnak, persze meghatározott időpontokban és egy viszonylag magas, 2024-ben körülbelül 150 dirhamos (kb. 14 eurós) belépődíj fejében. Mindezek ellenére megéri a látogatás, hiszen a mecset belseje és elhelyezkedése egyedülálló élményt nyújt.
Casablancai szállásom egy olcsó, ár-érték arányban elfogadható hotel volt, bár a reggeli nem hagyott túl sok kívánnivalót maga után. Az ételek minősége és a higiéniai feltételek messze elmaradtak az elvárttól, de hát az ember, ha már kifizette, nem szeret pazarolni.
A híres Casablanca film forgatási helyszíneinek meglátogatását terveztem, ám csalódottan kellett megtudnom, hogy a filmet valójában egy amerikai stúdióban forgatták, így valós helyszínekre nem lehet számítani a városban.
A közlekedést illetően, nem használtam buszokat, viszont Casablancában két modern villamosvonal is üzemel, amelyek klímás szerelvényekkel közlekednek. Egy jegy ára 2024-ben 9 dirham körül mozog, ami körülbelül 1 eurónak felel meg. Ez kényelmes és gyors módja a város felfedezésének, különösen a forró nyári hónapokban.
Mint sok nagyvárosban, itt is sok a koldus és utcagyerek, akik gyakran lerázhatatlanok, ha pénzt kérnek. Egy-két 1 dirhamos érmét érdemes magunknál tartani, mert azzal könnyen "kivásárolhatjuk" magunkat a kellemetlen helyzetekből.
Casablanca a modern és hagyományos keverékét kínálja a látogatóknak, némi csalódással a híres film helyszínei iránt, de egy kulturálisan és történelmileg gazdag város élményét nyújtja. (Aji, 2024)
La Corniche Ain Diab - E. K. fotója
Casablanca sokkal európaibb hangulatot áraszt, hatalmas modern épületeivel és az út mentén sorakozó pálmafáival. A város legikonikusabb látványossága, a II. Hassan mecset, lenyűgöző méreteivel és eleganciájával közvetlenül a tengerparton emelkedik az ég felé. Ez az építészeti csoda annyira monumentális és gyönyörű, hogy a városi forgalom és a közlekedési nehézségek ellenére is megéri ellátogatni ide. A geometriai minták és az aprólékos részletek egészen lenyűgözőek – ezt a helyszín szépségét a képek egyszerűen képtelenek visszaadni.
Casablanca alapjában véve egy hatalmas, nyüzsgő város. Nem a legtisztább, és határozottan az egyik legzajosabb. A belváros tele van csoportokban álldogáló férfiakkal, ami időnként nem kelt biztonságos érzést. Nekünk elég volt egy fél napot eltölteni itt, de hosszabb tartózkodást nem igazán ajánlanánk. (2023)
Tetszett:
A II. Hasszán mecset óceánra néző teraszán állva, látva ahogy a hullámok a mecset alatt átcsapnak, olyan építészeti csodának voltam tanúja, ami minden képzeletet felülmúlt
A Morocco Mall előtti tengerparti sétányon kocogva, nézve ahogy a helyiek szörföznek és jógáznak, egy teljesen modern, dinamikus Marokkót ismertem meg
A Habous negyed art deco épületei között sétálgatva, friss péksüteményt majszolva olyan volt, mintha egy francia kisvárosba csöppentem volna
A Twin Center tornyok tetején lévő Sky Bar teraszáról naplemente után csodálva a kivilágított várost, végre megértettem miért hívják "Casa"-t Afrika New Yorkjának
A régi medina Sqala bástyájának kávézójában ücsörögve, az óceánt nézve tökéletes békét találtam a nyüzsgő nagyváros közepén
A Central Market halárusai között sétálgatva olyan friss tengeri herkentyűket kóstoltam, amiknek még a nevét sem tudtam, de mind fenséges voltNem tetszett:
A hatalmas forgalom és a folyamatos dudálás miatt néha szinte menekülnöm kellett a főutcákról a zaj elől
Az United Nations tér körüli lepusztult art deco épületek látványa szomorú volt, látszott rajtuk az enyészet
A medina nagy része annyira elhanyagolt és turista-barátiatlan volt, hogy csalódást okozott a többi marokkói város medinájához képest
A Corniche tengerparti sétány egyes részei olyan koszosak és elhanyagoltak voltak, hogy elrontották az összképet
Az Anfa negyed luxusvillái körüli nyomornegyedek látványa nagyon kontrasztos és lehangoló volt
A vasútállomás környéke este olyan kaotikus és kellemetlenül nyomasztó volt, hogy inkább taxit hívtam, pedig közel volt a szállásom
A következő negyedek ajánlhatóak:
Anfa: Ez a város legfejlettebb negyede, és a legtöbb luxus szállás itt található. A tengerparti környezet gyönyörű, és számos étterem és bár található itt.
Corniche: Ez a negyed szintén a tengerparton található, és a szállások általában középkategóriásak vagy luxus szállodák. Itt található a Hassan II mecset, Casablanca leglátványosabb műemléke.
Maarif: Ez a kereskedelmi negyed az üzleti élet központja Casablancában. A környék könnyen megközelíthető, és számos étterem, bár és bevásárlóközpont található itt.
Racine: Ez a negyed a középosztályú lakosok által lakott terület, és számos étterem, bár és kávézó található itt. A környék könnyen megközelíthető és biztonságos.
A Casablanca-i szállásválasztásnál az alábbi specifikus szempontokat érdemes figyelembe venni:
Az épület magassága és elhelyezkedése meghatározó, mivel a város gyakori reggeli ködében a magasabban fekvő szállások gyakran a ködvonal felett vannak, így több napsütésben részesülnek - ez különösen ősztől tavaszig fontos szempont.
A szállás zajszigetelése kulcsfontosságú, mivel a városban jellemző az esti müezzin hívó éneke és a korai reggeli forgalom - érdemes előzetesen tájékozódni, hogy az adott szállás ablakai dupla vagy tripla üvegezésűek-e.
Az épület szellőzési rendszere jelentős tényező, mivel a tengerparti fekvés miatt magas a páratartalom, és a nem megfelelően szellőző szobákban penészedés jelentkezhet - különösen a régebbi építésű házaknál fontos ezt ellenőrizni.
Az áramellátás stabilitása nem mindenhol egyenletes a városban, ezért érdemes olyan szállást választani, ahol saját generátor biztosítja az áramellátást az esetleges kimaradások esetén.
A vízhálózat nyomása szintenként változó lehet, a magasabb emeleteken gyakran gyengébb - érdemes előzetesen tájékozódni erről, különösen a többemeletes szállodáknál.
A szállás biztonsági személyzetének jelenléte és a beléptető rendszer minősége fontos szempont, mivel a városban jellemző a kisebb lopások előfordulása.
A légkondicionáló rendszer típusa és karbantartottsága meghatározó, mivel a száraz, forró szelek (sirocco) idején a hagyományos rendszerek kevésbé hatékonyak.
Amennyiben a szálláshoz tartozik terasz vagy erkély, annak tájolása befolyásolja a használhatóságát, mivel az óceán felől érkező erős szelek miatt a nyugati fekvésű teraszok kevésbé élvezhetők.
A turista számára érdekes látnivalók csaknem mind Casabanca északi részén vannak. Így nem kell hatalmas távolságokat megtenni a város felfedezéséhez. Nehézséget okoz, hogy némi káosz van az utcák elnevezése terén. A francia neveket folyamatosan felváltják marokkói nevekkel, de előfordul, hogy kétféle, vagy akár három név keveredik. Még a helyiek számára is kusza a helyzet, azaz ha tőlük tájékozódunk, akkor előfordul, hogy nem kapunk megbízható választ.
Taxik 2024-ben Casablancában
1. Iránytaxik
Az iránytaxik továbbra is a legolcsóbb közlekedési módok közé tartoznak, de kényelmet ne várjunk tőlük. Ezek a taxik akkor indulnak, ha teljesen megtelnek – és a "megtelt" itt azt jelenti, hogy fizikailag már nem lehet több embert bepréselni. Általában heten-nyolcan zsúfolódnak össze egy ötszemélyes autóban, amelyek jellemzően veteránkorú Mercedes W123-asok, azaz a klasszikus "bivaly" 250D szívódízelek.A W123-asok továbbra is a megbízhatóság csodái: ezek az autók Németországban már gyakran 400-500 ezer kilométert futottak, majd a Balkánon megtettek még ugyanennyit, és itt Afrikában még mindig rendületlenül működnek, sokszor 1,5 millió kilométerrel az órájukban. Annak ellenére, hogy folyamatosan túlterhelik őket, nem füstölnek, nem csattognak, és láthatóan nem rozsdásodnak. Egy 5 kilométeres távot körülbelül 1 EUR-ért (~380 HUF) tehetünk meg velük.
2. Normál taxik
A normál taxik kicsit drágábbak, de még mindig nagyon olcsóak. Egy 5 kilométeres távot nagyjából 1,7 EUR-ért (~650 HUF) lehet megtenni. Ezek a taxik városonként eltérő színűek: Casablancában pirosak, Rabatban például kékek. Ezek már kényelmesebb járművek, leggyakrabban Dacia Logan-ek. Bár ezek sem újak – a futásteljesítményük gyakran 400 ezer kilométer felett van –, meglepően jól teljesítenek. Az autók állapota vegyes: a beltér és a karosszéria gyakran viseltes, a motorhang sem mindig megnyugtató, de a célnak megfelelnek.Tipp a normál taxik használatához:
A taxióra használata nem minden esetben biztosított, ezért érdemes előre megegyezni az árban. A taxisok általában nem próbálnak lehúzni, de mindig jó elővigyázatosnak lenni. Összességében a taxizás Casablancában olcsó és viszonylag egyszerű, még akkor is, ha az autók állapota nem mindig európai színvonalú.
Casablanca közlekedése messze kaotikusabbmint Marrákesé. Bár az utak itt több sávosak, ez inkább azt jelenti, hogy a szélesebb úton még szabadabban lehet keresztbe állni. Az sem jelent problémát, ha már egy teljes sor autó parkol az út szélén – nyugodtan meg lehet melléjük állni hirtelen fékezéssel. A mögötted jövő autós majd megoldja, általában úgy, hogy indexelés nélkül bevág egy másik sávba, ami aztán az egész forgalmat összezavarja. Innentől kezdve senki sem tudja, hány sáv is van valójában, és ő maga melyikben kéne, hogy legyen.
A helyzetet még az is fokozhatja, ha felbukkan egy csacsis szekér, megrakva egy hatalmas adag banánnal, ami még tovább lassítja a haladást. A piros lámpát a motorosok egyszerűen figyelmen kívül hagyják, és a vakmerőbb autósok is nyugodtan áthajtanak rajta. Az egész káosz közepette érdekelne, hogy mekkora szabálysértést kell elkövetni ahhoz, hogy egyáltalán közbeavatkozzon egy rendőr, mert úgy tűnik, az egészet csak nézik, és egyáltalán nem tesznek semmit a helyzet rendezése érdekében.
Az éttermek Marokkóban hasonlóak a spanyol éttermekhez - legkorábban 19:00 körül nyitnak, és a legtöbben csak jóval később esznek. Mindig érdemes előre telefonálni, hogy megbizonyosodj róla, hogy a választott étterem valóban nyitva van-e.
Egy casablancai látogatás sem lenne teljes anélkül, hogy az ember meg ne kóstolná a marokkói mentateát vagy ne étkezne a Sqala étteremben, amely az óvárosi medina egyik bejáratánál, a tengerparton található. Akár itt, akár a város más részein, a látogatók számos tajin vagy zöldség-, hal-, csirke-, bárány- vagy marhapörkölt közül választhatnak, ezek a leggyakoribb általános fogások.
A kuszkusz talán Marokkó legikonikusabb étele, amelyet gyakorlatilag bármelyik kávézóban vagy étteremben megtalálhatunk, de hagyományosan csak péntekenként, a muszlim vallás szent napján készítik el, amikor az emberek összegyűlnek, hogy közös tálból kézzel (jobb kézzel) fogyasszák. A turisták által gyakrabban látogatott helyeken azonban bármelyik nap kapható kuszkusz. A búzadara alaphoz általában zöldségeket, például tököt, sárgarépát, káposztát, valamint csicseriborsót és mazsolát adnak; az ételtől és a vendéglőtől függően lehet csirke-, bárány- vagy marhahúsos változat is, de találhatunk szilvával készített kuszkuszt is.
A marokkói éttermek nyitvatartása hasonló a spanyol éttermekéhez: általában legkorábban 19:00-kor nyitnak, és a legtöbb ember jóval később kezdi az étkezést.
,l, Este, levezetésként beültünk kávézni a Sofitel alatti caféba. Na és itt jött egy fordulat. Mellénk ült egy 50 körüli helyi, állítása szerint spanyol tanár, aki óvatosan szóba elegyedett velünk, és mi benyeltünk mindent, amit csak mondott! Nemsokára egy olyan bizniszben találtuk magunkat, amiben ő is kegyetlenül érdekelt volt :D...
Indiában, Delhiben és Agrában ugyanilyen „maffia” szerűen szervezett témával volt dolgunk (ott is két hölggyel voltam... milyen jó dolgom van ugye?? ) . Reptéren belefutsz az első taxisba, aki ismer egy másikat, aki elvisz gombokért Agrába, ő ott ismer egy idegenvezetőt, aki meg elvisz mindenféle kézműves helyekre, ahol szinte rá vagy kényszerítve, hogy vásárolj is.... Szóval nem volt nekünk ez ismeretlen téma, de belefutottunk szépen.
Amúgy nem rossz ez! Csak legyünk résen, meg képben, hogy „áldozatok” vagyunk a turizmus oltárán! És, aki nem tapasztalt még ilyet, az jól betudja ezt szopnii. Olyan művészi szinten tudnak eladni minden szart, hogy már csak azért megéri venni tőlük ezt-azt.
Nekem ott esett ki a csipa a szememből, amikor a fekete köményes szappanra (aminek a dobozán van egy teve sziluett) azt állította a vén berber, hogy tevebőrből van! Mondom mi?? Yes yes... This is from caraway and camel skin! Camel skin... Elmondta vagy háromszor! Camel skin! Na mondom fasza :D haha. Aztán jöttek a szőnyegek, meg a mentatea, üljünk le!
A lényeg kedves olvasók: SEMMIRE NEM VAGYUNK rákényszerítve! Saját akaratunk van, saját döntéseink, nem kell nekik szót fogadni, nem kell az árakat elfogadni. Ha valami megtetszik ,akkor MAXIMUM annyit ajánljunk érte, amennyiért nekünk megérné! Ez nagyon lényeges! Mindig legyünk észnél! És tegyük fel a kérdést vásárlás előtt... „Kell e ez nekem?” És hagyjuk őket nyugodtan megsértődni, ez az ő bajuk! Nem a miénk! Hatalmas játékosok! Ők is tudják! Igazából élveztem.
Ja, Co-Op! Ha ezt a szót halljuk, akkor már biztosak lehetünk, hogy levisznek olyan helyre, ahol hölgyek dolgozgatnak, és árulgatnak. Az argán olaj csak innen az igazi! Meg a kozmetikumok, meg minden :D!... na persze! " (Bonneville)
Medina és a bazárok: 2024-es tapasztalatok
A Medina, vagyis Casablanca óvárosa, egy pár órás sétát mindenképpen megér. Ez a szűk kis sikátorokból álló labirintus különösen az esti órákban és szombaton kel életre, amikor hatalmas bazárrá alakul. Szombaton gyakorlatilag az egész város piacokká változik: árusok lepik el az utcákat, és hegyekben áll a portéka mindenfelé.
Ha szereted a bazárokat, készülj fel arra, hogy itt nagyon oda kell figyelni a minőségre. Az áruk nagy része elképesztően gagyi és hamisítvány. Ha jó minőségű replikákra számítasz, amik hasonlítanak az eredetire, sajnos csalódni fogsz. Itt inkább az olcsó, silány minőség uralkodik: Armani susogós nadrágok, Versace mackók, Gucci nejlondzsekik, és vicces kategóriás Facebook vagy WiFi mintás papucsok várnak. Az árusok mindent eredetinek hirdetnek, de ha megmutatod, hogy az "eredeti" Louis Vuitton pulóveren ott a "Hongfengchung Fashion" címke, szemrebbenés nélkül közlik, hogy "mert ma már mindent Kínában gyártanak".
A "Genuine Leather" (valódi bőr) feliratú termékekkel különösen érdemes óvatosnak lenni. Sok esetben még csak nem is műbőrről van szó, hanem újrahasznosított műanyagból készült cipőkről vagy táskákról. Ezeket inkább hagyd ki.
Mit érdemes vásárolni?
Karórák: Ha szereted a replikákat, érdemes körülnézni. Hatalmas a választék és nagyon olcsók, de alaposan meg kell nézni őket. Sok közülük silány minőségű, és előfordul, hogy már alapból nem működnek, vagy csak dísznek vannak mutatók.
Napszemüvegek: Felejthetők. Ezek az egyszer használatos kategóriába tartoznak, színre fújt plexi lencsékkel, amelyek valószínűleg még a szemedet is tönkreteszik.Alkudozási tippek
Az alkudozás itt kötelező. Nem kell megijedni a horrorisztikus kezdőáraktól – sokszor az ár ötödére is le lehet alkudni. A legjobb taktika, ha az ár hallatán rögtön kineveted őket, és egy jóval alacsonyabb összeget ajánlasz. Például ha 1000 dirhamot (kb. 100 euró, 38 000 HUF) kérnek, simán ajánlj 200 dirhamot (kb. 20 euró, 7 600 HUF). Ha nem hajtanak el azonnal, biztos lehetsz benne, hogy 2-300 dirham körül meg tudod venni.A "hiénák" és az árusok
A piacokon nagyon sok a hiéna, akik a turistákra vadásznak. Ha szóba állsz velük, vagy kezet fogsz, nehéz lesz lerázni őket. Azonnal követni kezdenek, és addig próbálnak elrángatni valamilyen boltba, amíg nem veszel valamit. Ha odamész egy árushoz, hogy hátha akkor lekopik, gyorsan közbelép, és úgy viselkedik, mintha ő lenne a tulajdonos, majd jattot vár az árustól, amiért "hozott egy vevőt". Ha egyszer lekoptatsz egyet, pár perc múlva biztosan ott lesz a következő.Ha másnap visszatérsz, azonnal felismernek, és az egész kezdődik elölről: „Ááá, Hungary man! Hogy vagy ma? Gyere, mutatok jó dolgokat!” Ha nem vagy türelmes, ez kifejezetten fárasztó lehet, ezért érdemes erre lélekben is felkészülni.
ÖsszegzésA Medina hangulatos és kaotikus élmény, amely tele van kihívásokkal. Érdemes meglátogatni, de légy óvatos az árukkal és az árusokkal, és készülj fel egy intenzív alkudozásra. Ha a helyi élet egy darabját szeretnéd megismerni, a bazár mindenképpen emlékezetes élmény marad.
Morocco Mall:
A bevásárlóközpont meglehetősen átlagos, nem felelt meg az elvárásaimnak. Messze van a belvárostól, viszont a tengerparti elhelyezkedése kellemes. Luxusmárkák és fast fashion üzletek egyaránt megtalálhatók benne.
Casablanca közbiztonsága nem igazán jó, igaz a legveszélyesebb negyedekbe a turisták nem mennek, mert azokban nincs semmi nevezetesség, látnivaló. A hatóságok a központibb helyeken, a turisták által láthatott területeken egyre több helyfigyelő kamerát állítanak be, és ez csökkenti valamennyire a lopások, rablások kockázatát. A külvárosi negyedeket (pl. Rahma, Lahraouiyine. My Rachid) jobb kerülni, sötétedés után különösen. Azért azt hangsúlyozzuk, hogy Casablanca nem veszélyesebb város, mint a legtöbb nagyváros a világon máshol, akár Európában. Az alábbi fő szabályok betartása mellett csekély a kockázata annak, hogy Casablancában bűneset áldozatává válunk.
Az útlevelet, bankkártyát és készpénzt biztonságos helyen kell hordani. Az útlevelet eleve jobb a hotelszobában tartani, lehetőleg széfben. Ne járkáljunk néptelen helyeken, utcákon. Éjszaka gyalog ne sétálgassunk olyan utcákon, utcarészeken, ahol kevesen fordulnak meg. Üljünk inkább taxiba, ha nem érezzük biztonságosnak az adott környéket. Az egyedül utazó lányok, hölgyek ne öltözködjenek, viselkedjenek kihívóan. A marokkói machók hajlamosak azt képzelni, hogy minden európai nő könnyűvérű.
Figyelem a turista nőknek,akik az Ain Diab strandot meglátogatják: Legyetek nagyon óvatosak egy férfival, aki lovaglást kínál. Amikor segített leszállni a lóról, nem kívánt testi kontaktust kezdeményezett, és zavaró megjegyzéseket suttogott, például „Szeretlek.” Ez az élmény kellemetlen és sokkoló volt számomra.
Kezdetben 200 dirhamot kért, de alkudozás után beleegyezett 100 dirhamban. Azonban az út alig tartott 3 percig, mielőtt közölte, hogy szálljak le.
Este elindultunk felfedezni Casablanca éjszakai életét. Marokkóban szinte minden megtalálható, ami Európában, de az underground szcéna eddig sehol sem bukkant fel előttünk. A választék leginkább vacak diszkókra, ízléstelenül kivilágított hotel lounge-okra és leharcolt helyi kocsmákra korlátozódik. Már épp kezdtük elveszíteni a reményt ebben a furcsa éjszakai tengerben, amikor végre találtunk egy igazán ígéretes helyet.
Legnagyobb meglepetésünkre egy pinceklubban kötöttünk ki, ahol egy izgalmas punk buli zajlott, remek koncerttel megspékelve. Az energia és a hangulat egy pillanat alatt beszippantott. Marokkóban egyébként szinte mindenhol ott lóg a falakon a király portréja – tényleg kedvelik, és "a Nép Királyának" nevezik. Ami különösen érdekes, hogy minden helyen a környezethez illően ábrázolják őfelségét, és ez itt sem volt másképp. Ebben a klubban, ahol alkoholt is felszolgáltak (ami azért Marokkóban nem mindenhol magától értetődő), a király éppen diszkréten félrenézett a képen. Valami végtelenül finom és humoros irónia áradt ebből a gesztusból – olyasmi, amit csak az érdemel, akit valóban tisztelnek és szeretnek.
2024-ben Marokkó éjszakai élete továbbra is a kettősség jegyében zajlik: a mainstream és a helyi bárok dominálnak, de ha elég türelmes vagy, találhatsz igazán különleges helyeket is, amelyek megérik a keresgélést.
A tiszteletbeli magyar főkonzul Casablancában: Mohamed Tazi
Nem muszlimok is bemehetnek, és van belépő (kb. 12 Euró), de csak meghatározott időszakokban (napi 5x), ima alatt vagy ünnepnapon viszont nem lehetséges.
s.i. fotója
Másnap a Medina szűk útvesztőin átvergődve eljutottunk a II. Hasszán mecsethez. Többször jártam már itt, de most először nyílt lehetőségem belülről is megcsodálni. Bár a belépődíj magas, minden fillért megér. A főcsarnok tetőszerkezete lenyűgöző: faragott cédrusfából készült, és az egész, 34 tonnás szerkezet elektromotorokkal szétnyitható. Így jó időben a hívek a szabad ég alatt végezhetik imájukat. A nagycsarnok végén található titánium-bronz ötvözetből készült ajtó szintén 34 tonnás, és kizárólag a király látogatásakor nyitják ki – természetesen ezt és a többi monumentális ajtót is elektromotorok mozgatják. A mecset minden részlete a mérnöki és művészi precizitás csodája.
A marokkói II. Hasszán-mecset: Tizenhárom évnyi építkezés és körülbelül 700 millió dolláros költség eredményeként született meg ez a lenyűgöző mohamedán szentély, amely egyszerre akár 25 ezer hívő befogadására is alkalmas. Casablanca büszkén mondhatja magáénak a világ második legnagyobb mecsetét, miközben a 210 méter magas minaretje a világ legmagasabb ilyen jellegű építménye.
Elter Karcsi fotója
Égbe törő tornyából péntekenként lézersugár jelzi Mekka irányát. Mivel nem pénteken érkeztünk, és a mecsetbe csak a muszlim hívők léphettek be, be kellett érnünk az alagsor felfedezésével.Minden irónia nélkül mondom: valóban megérte lemenni a mecset alá! A hatalmas, díszes, oszlopokkal tagolt tér közepén egy imaszoba kapott helyet, két oldalán pedig elegáns mosdók sorakoztak. Életem legimpozánsabb mosdói voltak, amelyeket leginkább egy török fürdő, egy luxus wellness szálloda és egy túldíszített metróállomás különös elegyeként lehetne leírni.
Óváros
Casablanca óvárosa, más néven Medina, az északi afrikai és az arab kultúra keveredését tükrözi. A Medina labirintusszerű utcái és bazárjai a város hagyományos oldalát mutatják. Itt a látogatók számos kézműves boltban és piacban találnak egzotikus árukat, mint például színes fűszereket, bőröket, hagyományos marokkói ruhákat és ékszereket.
Azonban a Medina szegényebb negyedei sajnos elhanyagoltak és koszosak lehetnek, és a látogatóknak érdemes ügyelniük a biztonságukra, különösen éjszaka. Azonban a Medina egyébként nagyon izgalmas és érdekes hely, ahol a látogatók megismerhetik Casablanca hagyományos kultúráját és életmódját.
Kis, koszos utcák labirintusa, ahol sok helyi lakos járkál. A negyed tele van piacokkal és árusító helyekkel. Ha például arra vagy kíváncsi, hogyan vágják le a csirkéket, akkor jó helyen jársz.
A Google Maps nem igazán használható itt, és nagyon könnyű eltévedni.
A medinában található turista piac meglepően tiszta a nem turisztikus részekhez képest, és sok drága árucikket kínál.(2024)
A medina leginkább egy bazár, ahol mindent árulnak. Az árusok elég rámenősek voltak, és nem éreztem magam szívesen látottnak, amikor csak nézelődtem. Az emberek még mindig a szűk sikátorokban élnek, de számomra nem volt barátságos a hangulata.
Élveztük a csendes, esős sétát Casablanca óvárosi medinájában, és elbűvölt bennünket annak autentikus hangulata. A helyiek hihetetlenül barátságosak voltak, ami melegséget adott az egyébként esős napnak. Az élmény sokkal hitelesebb és nyugodtabb volt, mint a nyüzsgő Új Medinában.
Tevehús piac
Az élelmiszerpiacok általában fontos szerepet játszanak a marokkói kultúrában, és Casablancában is találhatóak érdekes piacok. Azonban a tevehús piac konkrétan nem olyan jellemző a városra, és valószínűleg csak néhány speciális helyen lehet megtalálni.
Általában a piacokon a látogatók friss gyümölcsöket és zöldségeket, húst, halat, fűszereket, olajat és más helyi élelmiszereket találnak. A piacokon az árak általában alkuképesek, így a látogatóknak érdemes előre tájékozódni az árakról és felkészülni a tárgyalásra.
A Casablancában található híres piacok közé tartozik a Marché Central, amely a város egyik legnagyobb piaca, ahol a látogatók mindenféle marokkói élelmiszert megtalálhatnak. A Habous negyedben található Souk el Had nevű piac pedig az egyik legismertebb piac, ahol a látogatók hagyományos marokkói árukat, ételeket és édességeket találhatnak.
Tevehús piac - Elter Karcsi fotója
Habous negyed
Ez a környék tökéletes azok számára, akik csak szeretnének lazítani, esténként sétálgatni, ajándéktárgyakat vagy helyi termékeket vásárolni. Sok gyümölcs- és magárus található itt, és valamivel tisztább, mint a város más részei. Rengeteg turista keresi fel ezt a helyet, hogy megtapasztalja Casablanca hagyományos hangulatát. Minden látogatónak bátran ajánlom.
Ain Diab
Az Ain Diab Casablanca egyik legelegánsabb tengerparti negyede, ahol a város modern, kozmopolita jellege különösen jól érzékelhető. A fehér homokos strand mentén húzódó sétány tele van kávézókkal, éttermekkel és éjszakai klubokkal, ami miatt különösen népszerű a helyiek és turisták körében egyaránt. Napközben a strand kiváló lehetőséget nyújt a pihenésre és napozásra, különösen a nyári hónapokban, amikor sokan menekülnek ide a város forróságából. Az Ain Diab mentén található Morocco Mall Észak-Afrika egyik legnagyobb bevásárlóközpontja, amely további szórakozási és vásárlási lehetőségeket kínál. A negyed Casablanca belvárosától mintegy 10 kilométerre fekszik, de könnyen megközelíthető taxival vagy a helyi villamossal, amely végighalad a tengerparton. A terület különösen az esti órákban elevenedik meg, amikor a strandklubok zenétől hangosak és a sétányon sétáló emberekkel telnek meg. Az óceánparti sétányon számos luxuslakás és szálloda épült az utóbbi években, ami jelzi a negyed növekvő népszerűségét és Casablanca gazdagabb lakosainak érdeklődését.
Casablanca – vagy ahogy a helyiek nevezik, Casa –, arabul Dar El Beida, 2,7 millió lakosával messze az ország legnagyobb városa, és a „kaotikus” jelző talán itt érvényesül a legerősebben. Nehéz elhinni, hogy a múlt század elején még csak egy kisváros állt a helyén. Casablanca üstökösszerű fejlődése a francia gyarmatosításnak köszönhető, amikor elhatározták, hogy itt építik fel a térség egyik legnagyobb nemzetközi kikötőjét. Mára egész Afrika egyik legjelentősebb tengeri csomópontja lett. Ahogy minden nagy kikötővárosra, úgy Casablancára is jellemző a zsúfoltság, a hatalmas forgalom, a levegő szennyezettsége, valamint a kulturálisan és vallásilag vegyes, sokszínű lakosság.Az érkezésünk egy igazi túlélőtúrára emlékeztetett. Hiába volt nálam egy térkép Casablanca belvárosáról, a pályaudvarnak vagy az általunk keresett kempingnek nyoma sem volt rajta. Az égtájakat a Nap állásából próbáltam belőni, így nekivágtunk a forgalmas külvárosi utcáknak. Az utak tele voltak mindennel, ami gurulni tud, a járdákon pedig tömeg hömpölygött – gyalogosok, árusok és kíváncsiskodók mindenfelé. Többen kiabáltak és integettek utánunk, de eszünk ágában sem volt megállni. Csak haladtunk előre, kelet felé, remélve, hogy előbb-utóbb elérjük az óceánt.
A város egyes részein a szemét hegyekben állt, az épületek romosak, az emberek pedig rongyosak és láthatóan nehéz körülmények között éltek. A külváros nyomasztó hangulatát látva egy pillanatra az az érzés fogott el, hogy ha itt ránk sötétedne, nemcsak kirabolnának minket, de talán még vacsorára is elfogyasztanának. Ahogy azonban a part közelébe értünk, a városkép fokozatosan javult: a széles sugárutak mellett modern felhőkarcolók magasodtak, és egy pillanatra Casablanca másik, fejlődő arcát is megmutatta.
A Medinában - K. S. fotója
Amikor Marokkóba készültem, a marokkói ismerőseim azt mondták, hogy az emberek alig viselnek már hagyományos ruházatot. Nos, ez egyáltalán nem így van. Rengetegen járnak dzsellabában, amelyet férfiak és nők egyaránt hordanak, és szinte minden nő visel hidzsábot, vagyis fejkendőt. Utólag magamban megdicsértem magam, hogy erre előre gondoltam, mert a kopasz fejemmel igazán „meztelennek” éreztem volna magam. Nem is a kendő hiánya zavart volna, hanem a haj hiánya – Marokkóban nem láttam rövid hajú nőt, csak a turisták között. A kendőt, igaz, turbánként kötöttem meg, ezzel jelezve, hogy nem vagyok muszlim, és felül zárt blúzt, valamint hosszú nadrágot viseltem, hogy elkerüljem a kellemetlen füttyögéseket.
Miután kipakoltunk, a medinán átvágva jutottunk el az üzleti negyedbe, amely teljesen európai hatású volt – ha nem is nyugat-európai, inkább kelet-európai stílusban. Itt semmi arab hangulatot nem lehetett érezni. Az üzleti negyed a tehetősebbek munkahelye, míg a medinában inkább a szegényebb rétegek laknak. Ez a kontraszt elég élesen kirajzolódott.
Már korábban, amikor a térképet nézegettük, feltűnt Casablanca. Bár semmilyen részletes leírásunk nem volt a városról, úgy gondoltuk, majd találunk valami szállást a tengerparton, ahogy Assilahban is történt előző nap. Az autópályán haladtunk végig – nem volt közel, de meglepően gyorsan odaértünk. Innen egyértelmű volt a terv: irány a tengerparti út. Lehajtottunk az autópályáról, és elindultunk befelé egy nagyobb úton, amerre a tengert sejtettük.Marokkóban finoman szólva nincs túltáblázva az úthálózat, de valahogy mégis eljutottunk egy olyan útra, amely a legközelebb esett a tengerhez. Csakhogy köztünk és a víz között egy magas fal húzódott, mögötte pedig egy hatalmas kikötő terpeszkedett. Szállodának nyoma sem volt. Azonnal éreztük, hogy itt nem fog szembejönni egy barátságos szállás, mint Assilahban. Ennek ellenére próbálkoztunk: előbb az egyik irányba, majd a másikba hajtottunk. Végül félreálltam az út szélén, mert muszáj volt átgondolnunk a helyzetet. Rövid vívódás után arra jutottunk, hogy Casablanca központja nem a tengerparton van, ezért inkább induljunk dél felé, és reméljük, hogy találunk valami megfelelő helyet.
Mentünk keresztül olyan városrészeken, amelyek nem éppen a legjobb formájukat mutatták: földszintes, lepusztult épületek mindenfelé. Aztán egyszer csak észrevettük, hogy a házak hirtelen magasabbak lettek. Rájöttünk, hogy miközben azt hittük, kifelé tartunk a városból, valójában végig befelé haladtunk. Egyszer csak egy olyan környéken találtuk magunkat, amely a gazdagságot sugározta minden irányból: bankok, fényűző szállodák és elegáns lakóépületek magasodtak körülöttünk. Itt már voltak tengerparti adottságokkal rendelkező szállodák is, de biztosan nem a mi pénztárcánkhoz igazított árszínvonalon.
És persze a belvárosi forgalom is a helyhez méltóan alakult: kaotikus, zajos, és szinte teljesen szabálytalan. Marrákesben már volt alkalmam gyakorolni az arab forgalomban vezetést, de itt ez majdnem kevésnek bizonyult. Ahogy próbáltunk kijutni a városból, egyre világosabb lett: merre? Sehol egy útbaigazító tábla, csak hömpölygő forgalom minden irányból.
A közlekedés itt úgy működik, hogy a nagyobb és keményebb járművek – buszok, teherautók – előnyt élveznek, míg a puhábbak – biciklisek, gyalogosok – csak próbálnak túlélni. A lámpák, a sávok és a haladási irányok leginkább tájékoztató jellegűek, ha egyáltalán léteznek. Minden irányból minden jármű egyszerre érkezik, és halad a saját feje után. Végül kimondottan diadalittas érzés volt, hogy egy darabban sikerült kihoznunk a kocsit ebből a káoszból.
Nagyváros. Zsúfolt és forgalmas. Rengeteg fotót készítettem – természetesen a kocsiból. Aztán közös megegyezéssel úgy döntöttünk, hogy itt az ideje továbbállni. Csak épp nem volt egyszerű. El kell ismernem, hogy Marrakechkel ellentétben Casablanca utcái kivételesen jól ki vannak táblázva, többnyire franciául, néha arabul. Csakhogy van egy apró probléma: egyetlen tábla sem árulja el, hogy a fenébe lehet kijutni a városból.
Autópályára vezető út? Semmi. Táblák a környező falvak vagy a messzi nagyvárosok irányába? Nulla. Így történt, hogy amióta Ferivel együtt utazunk, most először a Nap állása alapján próbáltuk belőni az égtájat, hogy valahogy kikászálódjunk ebből a káoszból. És csodával határos módon, működött.
sz. a. fotója
sz. o. fotói
1970. 01. 01. 01:00 |
Easy rider - Elter Karcsi fotója
Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:
Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.
Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.
Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.
Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.
Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot.
Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója
Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.
Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg.
A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.
Részletes:
Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.
Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.
Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.
Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját
6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.
Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.
A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)
"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.
Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.
Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.
Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.
Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.
Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás
Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.
A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:
Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.
Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.
Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:
Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.
Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:
Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:
Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:
Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.
Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:
Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.
Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.
arcok és arctalanok - b.a. fotója
Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója
Ünnepi ruhában - Elter fotója
Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!
Kerülendő dolgok
Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.
Politika
Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.
Vallás
Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.
Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.
Egyéb
Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.
Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.
A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).
Főételek:
Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.
Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.
Desszertek:
Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.
Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.
Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.
Egyéb érdekességek:
Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.
Italok:
Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.
Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.
A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.
Elter Karcsi fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.