Közút a Sark szigeten - F. J. fotója
Tartalom feltöltése folyamatban
Angolul: Channel Islands
A francia partoktól kb. 22 kilométerre fekvő szigetek a brit korona fennhatósága alá tartoznak, de nem részei az Egyesült Királyságnak.
A szigetek közül a Jersey a legnagyobb.
A Guernsey kis szigetein mindenki ismeri egymást, és a hivatalos nevek használata helyett gyakran becenevekkel szólítják egymást.
Sark szigetén az egyetlen motor, amely engedélyezett, a traktor, amely a sziget mezőgazdasági munkáinak elvégzésére szolgál.
Jersey egyetlen kastélyában, a Mont Orgueil-ben, egykor a WC-knek nincs faluk, hogy az ott dolgozók könnyen ellenőrizhessék, hogy valaki elszökött-e.
Alderney-ről azt tartják, hogy a legnagyobb számú és legjobban tartott bicikliket találhatjuk itt a Csatorna-szigeteken.
A Csatorna-szigetek nem tagjai az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépése után sem, mivel a szigetek önálló jogállással rendelkeznek.
Guernsey híres az egyedülálló tejéről, amely egy speciális, sötét színű tejelő tehenek tejéből készül.
Jersey híres a Jersey-tojásokról, amelyek kicsit sárgábbak és gazdagabb ízűek, mint a hagyományos tojások.
Sark szigetén nincs utcai világítás, így a látogatóknak sötétben kell közlekedniük, és a csillagok fénye adja a világítást.
A Csatorna-szigetek a híres írónő, Victor Hugo otthonául is szolgáltak, amíg politikai menedéket nem kértek tőle.
Tetszett
Jersey nyugati partján, a St Ouens Bay csodálatos egy strand.
A gyönyörű partok és rejtett öblök, különösen a Guernsey-szigeten található Moulin Huet-öböl, ami festői nyugalmat árasztott.
A Jersey-sziget történelmi erődjei, mint például a Mont Orgueil Castle, amelyek igazi időutazásnak tűntek.
A természet közelsége, különösen a túraútvonalak mentén, ahol a szigetek lenyűgöző tájait fedezhettem fel.
A helyi termékek és gasztronómia, különösen a friss tenger gyümölcsei és a híres Jersey tejszín.
A szigetek nyugodt légköre, ahol a tempó lassabb, és tökéletes a kikapcsolódáshoz.
A Sark-sziget, ahol autók helyett biciklik és lovaskocsik dominálnak, egészen különleges hangulatot teremtve.
Nem tetszett
A szigetekre való eljutás költsége, különösen a komp- és repülőjegyek magas árai.
Az időjárás kiszámíthatatlansága, ami miatt néha elmaradtak a tervezett szabadtéri programok.
A közlekedés korlátozott lehetőségei, különösen a kisebb szigeteken, ahol autóbérlés nem mindig opció.
A szálláshelyek magas árai, különösen a nyári szezonban.
A látnivalók közötti nagy távolság, ami miatt több idő kellett a felfedezéshez.
A kevés esti programlehetőség, különösen a kisebb szigeteken, ahol este minden elcsendesedik.
Nyáron jellemzően meleg az időjárás, de nem forró, a tél hűvös, de nem túl hodeg. Ritkán van szélsőséges időjárás, s így egész évben lehet ott turistáskodni.
Agusztusban van a legmelegebb és janárban a leghidegebb. A legtöbb csapadék novemberben decemberben és januárban van, júliusban esik a legkevesebb eső. Nagy hideg és havazás nem jellemző.
Miként az Egyesült Királyság más területein, itt is szeszélyes az időjárás akár ugyanazon a napon belül.
Az Egyesült Királyságból az EasyJet, British Airways és a Flybe repül ide.
Guernsey és Jersey, a két legnagyobb sziget a csoportban, rendelkeznek kiterjedt tömegközlekedési rendszerekkel, amelyekkel könnyen el lehet jutni a városok és a turisztikai látványosságok között.
A buszok a legnépszerűbb közlekedési eszköz mindkét szigeten, és több buszvállalat is működik, amelyek összekötik az egyes területeket. Guernsey-n például a busszal való utazás olcsó és hatékony módja annak, hogy körbeutazzon a szigeten, és megtekinthesse a legfontosabb nevezetességeket.
Ezenkívül mindkét sziget rendelkezik kerékpárút-hálózattal, így a kerékpározás is népszerű közlekedési mód lehet a turisták számára.
A kisebb szigeteken azonban a közlekedés lehet, hogy korlátozottabb, és a legjobb módja annak, hogy felfedezze azokat, gyalogosan vagy kerékpárral történik.
Hop on Hop off Sark szigeten - F. J. fotója
Tenger gyümölcsei - A Csatorna-szigetek tengere rendkívül gazdag tenger gyümölcseiben, így a helyi éttermekben számos tengeri herkentyűs étel kapható, mint például homár, kagyló, kagylófélék, garnélarák, rákok és polip.
Pasty - A pasty egy hagyományos angol étel, amelyet a Csatorna-szigeteken is megtalálhatunk. A pasty egyféle húsos pite, amelyben hússzeletek, zöldségek és fűszerek találhatóak.
Mead - Az angol mézbor, a mead a Csatorna-szigeteken is népszerű ital. A mead-t általában mézből, vízből és élesztőből készítik, és édes íze van.
Jersey cream tea - A Jersey cream tea egy hagyományos tea, amelyet Jersey-n készítenek, és a helyi krémmel és lekvárral tálalnak. Az italhoz általában friss süteményeket vagy sütiket is kínálnak.
Guernsey Gache - A Guernsey Gache egy hagyományos kenyér, amelyet a Csatorna-szigeteken készítenek. A kenyér édes ízű, és általában vajjal és lekvárral szolgálják fel.
Guernsey Market - A Guernsey Market az egyik legnagyobb bevásárlóközpont Guernsey-n. A piacon számos kiskereskedő és bolt található, ahol különböző árucikkeket lehet vásárolni, például ruhákat, élelmiszereket, édességeket és ajándéktárgyakat.
Jersey Market - A Jersey Market egy másik nagy bevásárlóközpont a Csatorna-szigeteken. A piacon számos bolt és üzlet található, ahol különféle termékeket lehet vásárolni, például ruhákat, cipőket, élelmiszereket, édességeket, helyi kézműves termékeket és ajándéktárgyakat.
St. Peter Port - A Guernsey fővárosában, a St. Peter Port-ban, számos bolt és üzlet található, ahol különböző termékeket lehet vásárolni, például ruhákat, élelmiszereket, édességeket és ajándéktárgyakat.
St. Helier - Jersey fővárosában, a St. Helier-ben is számos bolt és üzlet található, ahol különféle árucikkeket lehet vásárolni, például ruhákat, élelmiszereket, édességeket, helyi kézműves termékeket és ajándéktárgyakat.
Termelői piacok: A szigeteken számos termelői piac (farmer's market) található, ahol friss, helyi termékeket lehet vásárolni, például gyümölcsöket, zöldségeket, halat és egyéb élelmiszereket.
Bankképület Sark-szigeten - F. J. fotója
brit kiejtés: görnzi
Lakosság (2022-ben): 63,400
Történelme: Guernsey nagyon gazdag történelemmel rendelkezik, és az elmúlt évszázadokban számos fontos történelmi eseménynek volt a helyszíne. A sziget fővárosa, St. Peter Port, egykor fontos kikötő volt, amelyen keresztül a kereskedelem zajlott a Brit Birodalom és az Európai kontinens között.
Nyelvek: Guernsey hivatalos nyelve az angol, de a helyiek körében a normand-francia nyelv is elterjedt, amelyet Guernesiais-nek hívnak. Ez a nyelv azonban mára veszélyeztetett nyelvvé vált, és csak kevesen beszélik.
Látványosságok: Guernsey számos érdekes és történelmi látnivalóval rendelkezik, beleértve a Fort Grey-t, a Guernsey kőkeresztjeit, a St. Peter Port kikötőjét és a Sausmarez Manor-t. A sziget továbbá számos gyönyörű stranddal rendelkezik, ahol a látogatók élvezhetik a napfényt és a tengerparti tevékenységeket.
G. A. fotója
J. E. fotója
brit kiejtés: dzsörzi
Lakosság (2022-ben): 107,800
,,Fővárosa": St. Helier
Kiépített bicikliutak sokasága hálózza be a szigetet. Csodás élmény eltekerni a sziget legvadregényesebb pontjaira, például az olyan meseszép tengeröblökbe, mint St. Brelade, Plemont vagy St. Ouen. Itt aztán le lehet támasztani a biciklit, s elmenni egyet kajakozni például a La Corbière-világítótorony körül, amely a sziget délnyugati csücskében magasodik egy apró sziklaszirten. Kerékpárt sok helyütt bérelhetünk, St Aubin faluban például 13 és fél fontba (4690 Ft) került egy bicikli egész napra.
A sziget méreteihez képest megdöbbentő, mennyi a programlehetőség. Jersey legtöbbet fényképezett erődjét, a 800 éves Mont Orgueil várkastélyt a békés halászfalu, Gorey szomszédságában nem szabad kihagyni. A vár önmagában is monumentális látvány, azonban számos érdekes "mozgó" szobornak is otthont ad. Az alkotások olyan hangzatos neveket viselnek, mint Haláltánc vagy Boszorkányok a pokolban.
Itt van Durell állatkertje
Jersey a virágok szigete, ezt úton-útfélen tapasztalhatjuk, de bizonyos helyeken fokozott koncentrációban vannak jelen a növények. A Levendula Farmon egy üdítő mezei séta után szinte mindent megvehetünk, amiben van levendula: szappant, parfümöt, péksüteményt, csokoládét, lekvárt. Aztán van még orchideafarm (Eric Young Orchid Foundation), valamint egy botanikus kert, amely az ódon, Viktória-korabeli kúriát, Samares Manort öleli körül.
(2017) forrás
St. Helier egyik fontos látnivalója a St. Aubin-öböl keleti végében magasodó 16. századi várkastély (Elizabeth Castle). Egészen különleges a fekvése, mivel dagály idején egy szigeten áll, apálykor viszont meg lehet közelíteni száraz lábbal. Érdekes kétéltű jármű közlekedik az erődhöz, amely apály idején kerekeken gurul, dagály idején viszont hajóként funkcionál.
Az árapály jelenség amúgy is ijesztő méreteket ölt Jersey-n. Talán sehol nincs Európában ilyen mértékű – közel 12 méteres – vízszintingadozás. Ez azt jelenti, hogy apály idején kb. másfél-két kilométert húzódik vissza az óceán. Ilyenkor több apró szigetecskére át lehet sétálni, csak ügyelni kell az időre, nehogy úszva kelljen visszatérni.
Kétéltű jármű: apályban busz, dagályban hajóForrás: Németh AndrásSt. Helier hangulatos utcácskáin a brit mellett egyértelműen a francia hatás dominál. Ez nemcsak az építészetben, hanem az utcák, terek neveiben is megjelenik. Egészen a 20. századig a régi (elfranciásodott) normann nyelvből eredeztethető "jersey patois", azaz a jèrriais volt a köznép nyelve, csak az utóbbi száz évben vette át helyét az angol. forrás
A lejtők egy részén burgonyát termesztenek - Sz. Ancsa fotója
J. D. fotója
Herm
Herm sziget egy kis, békés sziget, ami északkeleti irányban helyezkedik el Guernsey-től, és csak körülbelül 3 km² területű. Itt van néhány dolog, amit érdemes tudni Herm szigetéről:
Gyönyörű táj: Herm szigete gyönyörű, természetes tájakkal büszkélkedhet, amelyek között megtalálhatók a homokos strandok, sziklás partok és a dombok. A sziget nagyon kis területű, így a látogatók könnyen át tudják járni, és élvezhetik a természet közelségét.
Kiváló pihenési lehetőségek: Herm szigete nagyon nyugodt és békés hely, ahol a látogatók élvezhetik a pihenést és a kikapcsolódást a mindennapok stresszes életétől. A szigeten nincsenek autók, így a látogatók gyalog vagy kerékpárral közlekedhetnek.
Érdekes történelem: Herm szigete gazdag történelemmel rendelkezik, amely az 5. századtól kezdődik, amikor a szigetet szerzetesek lakták. A sziget az évszázadok során számos történelmi eseménynek volt a helyszíne, amelyeket a látogatók felfedezhetnek a helyi múzeumban.
Vízi sportok: Herm szigetén a látogatók számos vízi sportot űzhetnek, mint például a búvárkodás, a szörfözés és a vitorlázás. A kristálytiszta víz és a lenyűgöző természeti környezet ideális környezetet biztosít a különféle vízi tevékenységekhez.
Szálláslehetőségek: Herm szigetén számos szálláshely található, beleértve a sziget egyetlen szállodáját, valamint apartmanokat és nyaralókat is.
Alderney
Alderney a Csatorna-szigetek egyik legkisebb, de legérdekesebb szigete, amely a La Manche-csatorna közepén helyezkedik el. Itt van néhány dolog, amit érdemes tudni Alderney-ről:
Történelme: Alderney rendkívül gazdag történelemmel rendelkezik, amely az ókorra nyúlik vissza. A szigetnek fontos szerepe volt a középkori hadviselések során, majd a második világháború alatt a náci megszállásnak volt a helyszíne. A sziget számos emléket őriz ezekből az időkből, amelyeket a látogatók felfedezhetnek.
Természeti kincsek: Alderney számos természeti kincset kínál, beleértve a lenyűgöző partokat, a sziklás öblöket és a csodálatos kilátást a La Manche-csatornára. A szigeten élnek számos védett állat- és növényfajok, amelyeket a természetkedvelők megcsodálhatnak.
Strandok: Alderney strandjai valószínűleg azok közé tartoznak, amelyek a legkevésbé látogatottak a Csatorna-szigeteken. Az állóképességi sportoolók és a fürdőzők paradicsoma, az egyik legnépszerűbb strand a szigeten a Corblets Bay, amely homokos, tiszta és gyönyörű környezetben található.
Érdekes látványosságok: Alderney rengeteg érdekes látványosságot kínál a látogatóknak, beleértve a Fort Tourgis-t, a Nunnery-t, a Mannez Battery-t és a Alderney Wildlife Trust Nature Reserve-t. A sziget a madárbarátok paradicsoma, mert itt találhatóak számos madárfajok, mint például a szürke fecske, a tengeri sas és a guvat.
Közlekedés: Alderney autómentes sziget, és a látogatók csak gyalog vagy kerékpárral közlekedhetnek. A szigeten számos bérelhető kerékpár található, amelyekkel a látogatók könnyen felfedezhetik a szigetet.
F. J. fotói
Sark
Sark szigete egy kis, autómentes sziget, amely a La Manche-csatorna közepén található, és az Egyesült Királysághoz tartozik. A sziget csak 5,5 km² területű, de egyedülálló természeti szépséggel rendelkezik. Itt van néhány dolog, amit érdemes tudni Sark szigetéről:
Autómentesség: Sark szigete egyike azon kevés helyeknek a világon, ahol az autók használata tilos. A szigeten csak kerékpározni, gyalogolni vagy lovas kocsival közlekedni lehet, ami nagyon kellemes és nyugodt hangulatot teremt.
Természeti kincsek: Sark szigete gyönyörű természeti kincseket kínál, beleértve a homokos strandokat, a kristálytiszta vizű öblöket, a zöld dombokat és az erdőket. A sziget állat- és növényfajokban gazdag, ide tartozik több mint 150 madárfaj, valamint számos egyedi növényfaj is.
Látványosságok: Sark szigete számos érdekes látványosságot kínál a látogatóknak, mint például a La Seigneurie-t, amely egy gyönyörű, régi viktoriánus villa, a Sark Caves-t, amelyek a sziget partjainál találhatóak, és a Sark kikötőjét, amelyből gyönyörű kilátás nyílik a környező tájra.
Étkezési lehetőségek: Sark szigete számos étkezési lehetőséget kínál, beleértve a helyi pubokat és éttermeket, ahol a látogatók kipróbálhatják a helyi ételeket és italokat.
Szálláslehetőségek: Sark szigetén számos szálláshely található, beleértve a helyi vendégházakat, apartmanokat és kempingeket is.
Közlekedés: A sziget csak gyalog, kerékpárral vagy lovas kocsival közlekedhető, így a látogatóknak nagyon élvezetes és különleges élményt nyújt a közlekedés a szigeten.
Derrible-öböl - F. J. fotója
Sarkhenge - F. J. fotója
Sark sziget - A 19.században ez börtönként szolgált. - F. J. fotója
1970. 01. 01. 01:00 |
Easy rider - Elter Karcsi fotója
Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:
Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.
Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.
Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.
Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.
Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot.
Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója
Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.
Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg.
A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.
Részletes:
Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.
Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.
Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.
Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját
6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.
Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.
A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)
"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.
Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.
Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.
Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.
Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.
Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás
Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.
A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:
Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.
Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.
Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:
Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.
Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:
Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:
Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:
Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.
Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:
Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.
Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.
arcok és arctalanok - b.a. fotója
Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója
Ünnepi ruhában - Elter fotója
Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!
Kerülendő dolgok
Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.
Politika
Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.
Vallás
Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.
Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.
Egyéb
Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.
Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.
A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).
Főételek:
Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.
Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.
Desszertek:
Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.
Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.
Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.
Egyéb érdekességek:
Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.
Italok:
Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.
Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.
A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.
Elter Karcsi fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
úti kritikus, 2023. 08. 03. 18:39
Csabának:
https://www.wiman.me/guernsey
https://www.wifimap.io/112-jersey
https://www.wiman.me/guernsey
Fodor Csaba, 2023. 08. 03. 15:38
Esetleg arról lenne info, hogy van-e a szigeteken ingyenes wifi hozzáférés. Mert megnéztem, egyik hazai mobil szolgáltatónál sincs lehetőség kedvezményes internetezésre