ÚTIKRITIKA.HU / Wales







útikritikák


Wales

Wales dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Odajutás | Szállás | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Cardiff | Swansea | Walesi várak | Pembrokeshire Coast | Egyéb látnivalók | Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A walesiekről | Turista etikett | Walesi nyelv | Walesi konyha | Rugby | Érdekességek | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

Wales északi részén Conwy városa - d.r. fotója

Wales dióhéjban

(vélsz)

  • Wales Nagy-Britannia (és az Egyesült Királyság) része a brit főszigeten, Angliától nyugatra. Wales partjait az Ír-tenger mossa. Wales 20 7879 négyzetkilométeres területén (2024-es becslés szerint) közel 3,2 millióan laknak. Wales fővárosa: a 481 ezres lakosságú Cardiff (velsziül:Caerdydd)
  • Az angol hivatalos nyelv mellett eléggé elterjedt a walesi (használható a velszi szó is), kelta eredetű Cymraeg nyelv. Az utca- és helységnevek gyakran mindkét nyelven fel vannak tüntetve. Hozzávetőleg 575 ezren beszélik még ezt a walesi nyelvet, főleg Wales északnyugati részén. Wales walesi neve: Cymru (kámri).
  • Van saját kormánya, ami Cardiff városban székel.
  • A walesi herceg a 13. század óta az uralkodó legidősebb fia, és ezért általában a brit trón következő várományosa. Emiatt gyakran utalnak Walesre mint hercegségre, bár a hercegnek nincs alkotmányos szerepe Walesben, és nem is lakik ott.  2022. szeptember 9-én III. Károly király Vilmos herceget nevezte ki az új walesi hercegnek. Trónra lépése előtt Károly (Charles) viselte ezt a címet.
  • Az egy négyzetmérföldre eső várak számát tekintve Wales világelső. Walesben legalább 400 vár tekinthető meg.
  • Wales klímája viszonylag enyhe a Golf-áramlatnak köszönhetően. Viszont Wales még Angliánál is csapadékosabb.
  • A legtöbb turista, aki Walesbe látogat, az Egyesült Királyság más részeiből érkezik, vonzza őket a festői hegyvidék, a lenyűgöző partok, a csodálatos nemzeti parkok, az impozáns várak, valamint a sok ipartörténeti nevezetesség.

Az UNESCO világörökségének helyszínei Walesben:

  • I. Eduárd király várai és városfalai Gwynedd grófságban (Wales)
  • Blaenavon területén és környékén lévő iparvidék
  • A Pontcysyllte-akvadukt

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

A csodálatos tájak. mint a Clwydian Range, a Llyn-félsziget,, Wye völgye, a Gower-félsziget és az Anglesey sziget, a vízesések

Cardiffban kellemesnek tűnik az élet, nagyon hangulatosak a boltos, fedett és fedetlen árkádok (pl. a Royal Arcade)

Swansea mellett a Rhossili Bay (öböl) az 5 kilométer hosszú nyers partjával, homokdűnéivel

A Snowdonia Nemzeti Park csodálatos tájai, ahol a hegyek és a völgyek egyedi, drámai panorámát alkottak.
A Conwy kastély, amely lenyűgöző állapotban maradt meg, és betekintést nyújtott Wales középkori történetébe.
A Pembrokeshire Coast Path, amely hosszú tengerparti sétákat kínál, és lenyűgöző kilátást biztosít a sziklás partokra és a tengerre.
A helyi pubok hangulata, ahol a barátságos helyiek mellett autentikus walesi ételeket és italokat kóstolhattam.
A Brecon Beacons hegység, amely könnyen megközelíthető túrákkal és csodálatos természeti környezettel várta a látogatókat.
A walesi kastélyok és erődítmények sorozata, amelyek közül a Caernarfon Castle kiemelkedett, mint a legnagyobb és legjobban megőrzött.

Nem tetszett

Ha Skócia és Wales között kell választani, akkor inkább Skóciát érdemes meglátogatni, mert szebb

A walesiek zárkózottabbak, mint az angolok és a skótok

Swansea eléggé csúnya város

Az időjárás szeszélyessége, ami gyakran esős, szeles napokat hozott, és megnehezítette a szabadtéri programok élvezetét.
A közlekedés helyenként zötyögős volt, különösen a vidéki területeken, ahol a buszok és vonatok ritkábban közlekedtek.
A turizmus hatása a népszerűbb helyeken, különösen a Snowdon környékén, ahol sokan voltak, így elvész a nyugodt, természet közeli élmény.
A szállások ára a turisztikai helyeken, amelyek néha túlzottan drágák voltak, különösen a nyári szezonban.
A helyi éttermekben a menü korlátozott választéka, főleg ha valaki valami különlegesebb ételt szeretett volna kóstolni.
A kevésbé fejlett infrastruktúra a kisebb településeken, ami néha megnehezítette a tájékozódást és az utazást.

Vélemények

A természet varázslatos szépsége és az ősi várak romantikája azonnal rabul ejtett, amikor megérkeztem az esős Cardiffba. A fővárosban először a lenyűgöző Cardiff kastélyt fedeztem fel, amelynek viktoriánus pompája és gótikus részletei több órára lekötötték figyelmemet.

Másnap vonattal észak felé vettem az irányt, és a Snowdonia Nemzeti Park lélegzetelállító hegyvidékén találtam magam, ahol a hegyi patakok csobogása és a bárányok bégetése teremtett idilli hangulatot. A harmadik napon megmásztam a Wales legmagasabb csúcsát jelentő Snowdon hegyet, ahonnan tiszta időben egészen Írországig is el lehet látni. Következő állomásom a festői Portmeirion falu volt, amelynek színes, mediterrán stílusú épületei között sétálgatva szinte elfelejtettem, hogy Wales-ben járok.

A történelmi Conwy városkában egy autentikus walesi pub-ban kóstoltam meg a helyi specialitást, a Welsh rarebit-et, ami tulajdonképpen egy különleges sajtos pirítós. Az ötödik napon a tengerpart felé vettem az irányt, ahol a Pembrokeshire partvidék sziklás öblei és fehér homokos strandjai nyűgöztek le.

St. Davids-ben, Nagy-Britannia legkisebb városában meglátogattam a középkori katedrálist, amely a walesi kereszténység egyik legfontosabb emlékhelye. A helyiek kedvessége és vendégszeretete minden várakozásomat felülmúlta, többször előfordult, hogy random beszélgetésekbe keveredtem velük a buszon vagy a boltokban. Különösen tetszett, hogy mindenhol hallhattam a dallamos walesi nyelvet, bár bevallom, egy szót sem értettem belőle.

Utolsó napomon még egyszer visszatértem Cardiffba, ahol a modern Bay területen sétálgatva csodáltam meg a Millennium Centre impozáns épületét. Hat nap alatt beleszerettem ebbe a változatos országba, ahol a vad természet és az évezredes kultúra tökéletes harmóniában él egymással.

A walesi sárkány földjéről rengeteg élménnyel és még több fényképpel tértem haza, biztos vagyok benne, hogy egyszer még visszatérek. Bár az időjárás tipikusan brit volt - vagyis többnyire esős és szeles - ez egyáltalán nem tudta elrontani az utazás varázsát, sőt, talán még hozzá is adott valamit Wales misztikus hangulatához. (Aji, 2024)

Nagy-Britannia legkisebb háza Conwyban - d.r. fotója

Wales meglátogatása remek lehetőség azok számára, akik el szeretnének térni a megszokott turisztikai útvonalaktól. Ez a kis ország különleges természeti szépségeivel és autentikus élményeivel nyűgözi le a látogatókat.

A 20 000 km²-es terület három nemzeti parkot rejt: a vad Brecon Beacons-t, a tengerparti Pembrokeshire-t és a hegyvidéki Snowdonia-t, amelyek mindegyike felejthetetlen élményeket kínál.

Wales "a kastélyok földje" néven is ismert, ahol Európa legjobban megőrzött középkori erődítményeit találjuk. A tengerpartokon gazdag élővilág, köztük bájos lundák várják az érdeklődőket, míg az egykori palaipari tájak UNESCO világörökségi helyszínként kerültek elismerésre.

A walesi emberek vendégszeretete és kultúrájuk iránti büszkesége szintén emlékezetessé teszi az utazást. A helyiek kedvessége és barátságossága a látogatók szívébe lopja magát.

A főváros, Cardiff, tökéletes kiindulópont. Innen indulva felfedezhetők az ország különböző régiói, például az északi Anglesey-sziget, ahol a lenyűgöző Llanddwyn-öböl található.

A Brecon Beacons páratlan látványt nyújt vadregényes tájaival és vízeséseivel, míg a Llŷn-félsziget strandjai és festői falvai igazi kikapcsolódást biztosítanak.

A Pembrokeshire vidékén színes tengerparti falvak, például Tenby és St. Davids, várják a látogatókat, míg a Snowdonia Nemzeti Park hegyvidéki tája a skót Felföldekre emlékeztet.

Az ország felfedezése legjobban autóval lehetséges, mivel ez a leghatékonyabb módja a nehezen megközelíthető helyek elérésének. Aki kedveli a szabadságot, a lakókocsis vagy kempingautós utazás is ideális lehetőség. (2023)

Odajutás

A bristoli reptérről van közvetlen busz Cardiffba és Newportba.

Ott a piros a Wales

Szállás

Walesben jól kialakított a turista infrastruktúra, ezen belül széles a szálláshelyek választéka. Nem nehéz az igényeinknek és a pénztárcánknak megfelelő szálláshelyet találni.  De a nyári szezonban tanácsos előre foglalni szállást, főleg a turistás: Ilyenek: Cardiff, Lleyn, Swansea, Tenby, Anglesey, Llandudno, Llangollen, Lleyn és Rhyl.

Közlekedés

2023 óta 30 mérföld/óráról 20 mérföld/órára - 32 km/órás -csökkentik a sebességhatárokat Wales lakott területein. Az Egyesült Királyságban ez az első ilyen átfogó korlátozás, ami egyrészt heves heves vitákat vált ki, másrészt viszont valószínű, hogy újabb tagországok is követhetik a példát.

Wales domborzata és történelmi fejlődése okán a közlekedés inkább kelet-nyugati irányú, mint észak-déli. Dél-Wales és Észak-Wales között azért gyors és hatékony közlekedési kapcsolatok vannak.

Dél-Walesen belül a legtöbb település másfél órán belül elérhető. Cardiff és a legnagyobb városok, mint Newport és Swansea között különösen erős a közlekedési kapcsolat.

Vonat

Az 1960-as évek különféle bezárásai miatt nincs valódi "welsh vasúti rendszer". Alapvetően három különálló welsh szakasz létezik, amelyek részei a brit rendszernek, bár voltak törekvések a Walesen belüli vasúti szolgáltatások javítására. A szakaszok: Észak-Walesben egy vonal Holyhead-be, egy vonal Aberystwyth-be a középső részre, és egy fővonal Dél-Walesben, amely az London Paddington és Nyugat-Anglia fővonalának meghosszabbítása.

A Walesi Szállítás (Transport for Wales) biztosítja a legtöbb vonatszolgáltatást Walesen belül.

Két határokon átnyúló vonat-társaság is hasznos lehet a Walesen belüli belső vonatjáratokhoz. A Great Western Railway a fő szolgáltató Anglia és Dél-Wales között. Flagship High Speed szolgáltatásuk általában Swansea-ig terjed, és még néhány, ennél nyugatabbra lévő célpont is elérhető. Helyi szolgáltatásaik Bristol Temple Meads-re és Nyugat-Angliába nem terjednek Cardiffon túl. Az Arriva Trains Cross Country szolgáltatásai Cardiff-tól Birmingham-ig, és onnan Nottingham-ig terjednek.

Rendszeres vonatszolgáltatások kötik össze Dél-Wales három fővárosát: Cardiffot, Swansea-t és Newportot. A Cardiff és Swansea közötti járatok általában 20 percenként közlekednek, és még gyakoribbak a Cardiff és Newport közötti járatok.

Cardiff a Valley Line hálózat központja is, amely számos egykori szénbányász várost szolgál ki. Ez a vasúti rendszer eredetileg szén szállítására készült; ma már főként ingázó hálózat, és hasznos a látogatók számára a völgyekben, vagy helyi közlekedéshez Cardiffban.

Swansea és Llanelli nyugaton a Heart of Wales vasúttal kapcsolódik Közép-Waleshez; bár nem gyors utazás, a tájak miatt érdemes megfontolni.

Az észak és déli Wales közötti vasúti kapcsolatok valójában Anglia szomszédos területein keresztül vezetnek, bár számos közvetlen szolgáltatás is létezik Cardiff és Észak-Wales között, több angliai helyen keresztül a Marches vonalon. Naponta két nagysebességű szolgáltatás működik Holyhead és Cardiff között, amelyek csak korlátozott számú angliai állomáson állnak meg.

A Walesi Szállítás (Transport for Wales) működteti a legtöbb helyi vasúti szolgáltatást Walesben.
A Great Western Railway határokon átnyúló szolgáltatásokat üzemeltet Dél-Wales és Bristol, Reading, Portsmouth, valamint London Paddington között.
Az Avanti West Coast szolgáltatásokat üzemeltet Észak-Wales és Crewe, Birmingham, valamint London Euston között.
A Crosscountry óránkénti szolgáltatást üzemeltet Nottingham és Cardiff között, Birminghamon keresztül.

Snowdon hegyi vasút - d.r. fotója

,, Bal oldali közlekedés kezdőknek:

1. Merj lassan menni
Az első és legfontosabb dolog, hogy érezd magad biztonságban. Nem kell sietni. Ez a jobb oldali vezetésre is igaz, de itt a szigeten főleg. Engem Pest megedzett arra, hogy folyton rohanni kell, különben letúrnak, de ezt itt nem kell erőltetni. Ha lassan tolatsz ki egy parkolóból, mert úgy érzed jónak, akkor lassan tolatsz. Hidd el, neki jobban kell az a parkolóhely, semhogy nekiálljon hisztizni.

2. Ints és köszönj
Itt nem szokás villogni ha valakit elengednek. A szemkontaktus a lényeg. Legyen szó gyalogosról, másik autó sofőrjéről, ha nem vagy biztos a dolgodban keresd a szemkontaktust. Nézz mélyen a szemébe, győződj meg és csak utána csinálj bármit. Ha sikerült, utána kedvesen ints egyet, majd haladj tovább utadon.

3. Merd használni a GPS-t
Rengeteget segít az elején, ha útközben folyamatosan megy a GPS. A legtrükkösebbek a körforgalmak, hiszen szinte mindegyik több sávos, így ha nem találod el besorolásnál a kihajtódnak megfelelő sávot, akár az is előfordulhat, hogy máshol kell kihajtanod és új útvonalat találnod.

4. Merd nem használni a GPS-t
Igen, tudom, ez némileg ellent mond a fentebbi állítással. Viszont az is igaz, hogy a GPS nem egy élő ember, nem látja amit te. Ha úgy érzed, hogy amit mond nem helyes vagy nem kivitelezhető, mert másfelé menni. Majd ha később újrakalkulálja a kis szerkezet az útvonalat úgyis visszavezet arra, amerre menned kell.

5. Az a bizonyos körforgalom
Mindenki, akivel csak beszéltem, azt a bizonyos körfogalmat emlegette. Mert állítólag az nagyon bonyolult, hiszen "a másik irányba" forog. Mivel minden körforgalomba egy út vezet, így nehéz eltéveszteni a haladási irányt. Azt már viszont sokkal könnyebb, hogy, mint ahogy az előbb említettem, melyik sávba sorolsz be.
Ne ijedj meg, ha valakit jobbra látsz indexelni! Mivel itt sokaknak, még a helyieknek is, bonyolultnak tűnik a rendszer, így amíg körbe forognak jobbra indexelnek, majd kihajtás előtt balra.

6. Felejtsd el az indexet
Igen, egy újabb ellentmondás. Te, kedves sofőr, ne felejtsd el az indexet. Szeretném azt gondolni, hogy amit annak idején civilizált emberként megtanultunk annak nem szabad elveszni belőlünk, hiszen még bármikor előfordulhat, hogy máshol is vezetni kell. Arra viszont ne számíts, hogy egyes nagy kereszteződéseket leszámítva itt bárki jelez.(2019)" forrás

Étkezés

Kagyló, sült kecskesajt, bélszín, tengeri halak: ilyen ételek fogadnak bennünket Walesben, ahol meglepően sok helyi ínyencség készül. A déli parton, amerre mi jártunk, természetesen a tengeri finomságok dominálnak. Jellemző alapanyag a tengeri sügér, a hínár, a kagyló és a rák, de a bárányhús, a kecskesajt, a különböző sonkák és a fudge is igen kedvelt fogás.

Társaimmal gondosan kiválasztottunk mindenből egy-egy fogást, hogy átfogó képet alkothassunk a helyi ízekről. A steaket tökéletesen az igényeim szerint készítették el, a báránycomb pedig egyenesen mennyei volt. Különleges élményként a tengeri sügért frissen grillezve kóstoltuk meg, melyet helyi hínársalátával tálaltak.

A desszertek sem maradtak el: a házi fudge karamellás változatát próbáltuk ki, amelyet egyszerűen nem lehetett abbahagyni. Természetesen az egészet leöblítettük néhány helyi, aranybarna színű sörrel, amelyek tökéletesen kiegészítették az étkezést. Walesi kulináris kalandunk minden várakozásunkat felülmúlta!


Wales sok jellegzetes ételéről híres, és sok különleges fogást érdemes megkóstolni. A helyi alapanyagok minősége gyakran kiemelkedő, mivel sok étterem a helyben termelt és organikus alapanyagokra helyezi a hangsúlyt.

Sült bárány: Wales bárányhúsa híres a kiváló minőségéről, amely a zöld, dús legelőknek köszönhető. Gyakran tálalják mentaszósszal és zöldségekkel. Népszerű változata a bárányhús tengeri moszattal készült mártással.
Cawl: Ez egy bárányhúsból készült leves vagy ragu, amelyet hagyományosan szolgálnak fel.
Bara brith: Egy édes gyümölcskenyér, amely hasonlít a gyümölcstortához, és tele van aszalt gyümölcsökkel.
Welsh rarebit: Egy olvasztott sajtból és mustárból készült étel, amelyet gyakran hagymával, sörrel és fűszerekkel ízesítenek, majd pirítósra tesznek.
Laverbread: Nevével ellentétben nem kenyér, hanem tengeri moszatból készült püré. Általában zabpehellyel keverve kis lepények formájában tálalják, reggelire baconszalonna mellé, vagy pirítósra kenve. Különösen a Swansea környékén népszerű, ahol nyers formában is kapható a helyi piacon.
Fagylalt: Az olasz bevándorlóknak köszönhetően Wales híres a kiváló fagylaltjairól. A legjobbak közé tartozik a Frank's Ice Cream Carmarthenshire-ben, a Joe's Ice Cream Swansea-ban és a Fecci & Sons Tenby-ben. Az Aberystwyth-ben található La Belle Rouge is nagyon ajánlott.
Welsh cakes: Egy finom sütőlapos sütemény, amely általában aszalt gyümölcsöket tartalmaz, néha lekvárral készítik, és cukorral szórják meg. Melegen a legfinomabb.

Ezek közül néhány étel már ritkábban fordul elő az éttermek kínálatában, azonban a walesi városokban és falvakban számos nemzetközi konyha is megtalálható, például kínai, indiai, pizza, kebab, valamint a hagyományos fish and chips. Cardiff és Swansea különösen széles választékot kínál, beleértve csillagos minősítésű éttermeket is.

A vegetáriánus és vegán étkezés népszerűségnek örvend Walesben is. A nagyobb városokban könnyű vegetáriánus fogásokat találni, míg vegán opciók leginkább Swansea-ban és Cardiffban érhetők el. Vidéken ez kevésbé elterjedt.

A dohányzás zárt közterületeken, például éttermekben és kávézókban, tilos Walesben, a szabály megsértése esetén helyszíni 50 fontos bírságot szabhatnak ki.

Vásárlás

Walesben is a font a fizetőeszköz, de ellentétben Skóciával és Észak-Írországgal nincs különálló walesi bankjegy. Csak a Bank of England által kiadott bankjegyek a fizetőeszközök. A skót vagy észak-ír bankjegyeket nem biztos, hogy el tudjuk Walesben költeni. Legfeljebb egy bankban váltják át angol fontra. Pénzváltóhelyek vannak nagy számban és érdemes körülnézni, hogy hol a legjobb az árfolyam.

Bankautomata nagyon sok helyen található, még a kisebb településeken is. Vigyázat, mert a bakautomatákkal kapcsolatos visszaélések elterjedtek ott is. Körültekintően hazsnáljuk a bankautomatákat, hogy ne figyeljenek meg minket, illetve főleg a PIN-kódunkat. Figyeljünk, hogy nincs-e valami gyanús dolog a gépen (főleg a klaviatúráján).  

l.n. fotója

Szórakozás

Walesben a kocsmázástól eltekintve nincs nagy buliélet. A pubokban érdemes szóba elegyedni a helyiekkel, mert igazán szórakoztató népség. 

élőzenés pub

Közbiztonság

Wales az Egyesült Királyság egyik legjobb közbiztonságú része. Ráadásul a bűnesetek száma folyamatosan csökken. Azért a turistának tudnia kell, hogy erőszakos cselekmények nem ritkák, igaz ezek nagy része városi kocsmai verekedés, bepiált egyedek közötti agresszió, vagy a focimeccsekhez kötödő huliganizmus. Kerüljük a városokban a hétvégi éjszakai életben az agresszív alakokkal teli pubokat és a nagy sportesemények utáni tömegmozgásokat. A turisták a legrikábban válnak kiszemelt áldozattá. Inkább véletlenül kerülhetünk verekedős közegbe. Walesbena zsebtolvajlás és a rablás nagyon ritka. 

Egyéb hasznos információk

CARDIFF (WALES) - TISZTELETBELI MAGYAR KONZULÁTUS
cím: Osborne House, Clos Llanfair Wenvoe CF5 6DJ  Cardiff
telefon: +44-2920-595-585 - tiszteletbeli konzul: Alun Davies - (e-mail: alun@alunjdavies.co.uk)

Cardiff

Lakosság (2024-ben): 492,000

Cardiff három meghatározó építészeti egységgel büszkélkedhet: a Cardiff Bay kikötője, a Cardiff Castle és a Millennium Stadium. Nehéz lenne kijelölni közülük a legfontosabbat, hiszen mindegyik sajátos jelentőséggel bír. A város lakóinak különösen fontos a stadion és annak környezete, amely egészen az új Wembley megnyitásáig a brit szigetek nemzeti stadionjaként szolgált. Az 75 ezer férőhelyes aréna az UEFA ötcsillagos minősítésével büszkélkedhet, ami a stadionok között is ritkaság.

A Cardiff Bay területén található a lenyűgöző Millennium Centre, amely koncerttermekkel, színpadokkal és a BBC walesi szimfonikus zenekarának otthont adva a kulturális élet központja. Az épület mérete és funkciója a budapesti MÜPA-ra emlékeztet, azonban a walesi változat egyedi szimbolikája különlegessé teszi. Az épület homlokzatán egy kétnyelvű, kelta verssor olvasható, amely már kívülről is különleges jelentéssel ruházza fel. Belül a belső terek kialakításában a szén és más természeti kincsek szimbolikája jelenik meg, ezzel is hangsúlyozva Wales természeti és kulturális örökségét.

Millenium Center - s.m. fotója

Cardiff: Több mint a walesi bárdok városa

Cardiff, Európa egyik legfiatalabb fővárosa, 2024-ben is a modernitás és a hagyomány lenyűgöző keverékét kínálja. Híres kikötője, zöld parkjai és változatos építészeti stílusai egyaránt elbűvölik a látogatókat.

Londonból könnyen elérhető vonattal vagy busszal. Ha kedvező árat keresünk, a Megabus 2024-ben is óránként indul a Victoria Coach Station-től, rendkívül olcsó jegyeket kínálva. Egy napos kirándulás esetén a legjobb gyalog felfedezni a várost, mivel a főbb látnivalók közel vannak egymáshoz. A séta során Cardiff rejtett szépségei és hangulatos utcái is feltárulnak.

A Bute Park és a szomszédos Sophia Gardens továbbra is a város kihagyhatatlan zöld szigetei. Reggel 8-tól este 8-ig tartanak nyitva, és ingyenesen látogathatók. A parkok tökéletesek egy nyugodt pihenésre vagy egy kellemes piknikre.

A belvárosban található Cardiff Castle, a város legfontosabb történelmi látványossága. A kastély belépőjeggyel látogatható, de kívülről is lenyűgöző látványt nyújt. Az épületet körülölelő falak és a neogótikus stílusban megújított részek a város történelmének jelképei.

Cardiff Bay továbbra is népszerű helyszín mind a helyiek, mind a turisták körében. Az öböl mini piaca, éttermei és bárjai széles választékot kínálnak. Hajókirándulásokra is van lehetőség, vagy vacsorázhatunk a naplementét csodálva, amely különleges hangulatot kölcsönöz az estének.

A Millennium Stadion, amely a walesi rögbi otthona, nemcsak a sportrajongók számára érdekes. A környéken található street art alkotások és a folyóparti sétány remek időtöltést kínálnak minden látogatónak. A Taff folyó mentén könnyed sétát tehetünk, élvezve a város nyugodt oldalát.

Cardiff 2024-ben is megőrzi varázsát, és változatos programokat kínál, legyen szó történelemről, természeti szépségekről vagy gasztronómiáról. A város barátságos hangulata és jól megközelíthető látnivalói garantáltan felejthetetlenné teszik az itt eltöltött időt.

n.l. fotója

A várkastély

A cardiffi várkastély egy lenyűgöző romantikus fantáziaerőd, amely a viktoriánus kor és a középkori stílusok ötvözésének tökéletes példája. Az épület a Taff folyó partján áll, azon a helyen, ahol az I. században egy római erődítmény emelkedett. A római korból fennmaradt falak egy része ma is megtekinthető. Később a normannok építettek itt erődöt, majd a XII. században egy vártornyot is, amelynek része, a Black Tower, ma a kastély bejáratát képezi.

A kastély leginkább figyelemfelkeltő része azonban nem a régi védelmi építmények, hanem az impozáns romantikus palota, amelyet a középkor iránt rajongó William Burges építész tervezett Bute harmadik őrgrófja megrendelésére. Az őrgróf, aki korának egyik leggazdagabb brit nemese volt, nagyapjától örökölte címét. Ez az elődje tette Cardiffot, a kis falut, egy virágzó várossá, amely a Bristol-csatorna egyik legfontosabb kikötőjévé vált. Innen szállították a dél-walesi völgyekben bányászott szenet világszerte.

William Burges, aki a középkori építészet elismert szakértője volt, szívesen vállalta a kastély tervezését, amely így a romantikus középkori stílus csodálatos példájává vált. Az épületet 1947-ben a városnak adományozta az ötödik őrgróf, és ma két walesi katonai múzeumnak ad otthont, amelyek tovább gazdagítják a látogatók élményeit.

Swansea

(kiejtés: szvanzi)

Lakosság (2024-ben): 318,000

Swansea-ban az emberek kedvessége és udvariassága azonnal feltűnik. Legyen szó buszvezetőről, pénztárosról vagy akár csak az utcán megállított helyiekről, mindenhol kiegyensúlyozottabb és boldogabb embereket látni, mint sok más helyen. Swansea emellett egy pezsgő egyetemi város, ahol a fiatalok jelenléte különleges lendületet és frissességet ad a mindennapoknak.

A Swansea-i tengerpart különösen napsütéses időben lenyűgöző, a finom homokos partok és az óceán látványa páratlan élményt nyújt. A város környékén több híres part található, amelyek szintén megérnek egy látogatást. Kedvenceim közé tartozik a festői Rhossili Bay és a hangulatos Mumbles, ahol a természet szépsége és a helyi vendéglátás tökéletes harmóniában van.

A Swansea környéki partokon a vízi sportok szerelmesei is megtalálják a számításaikat, legyen szó szörfözésről vagy kajakozásról. A város híres piacán, a Swansea Marketen friss tengeri herkentyűket és helyi különlegességeket kóstolhatunk. A Rhossili Bay ikonikus, végtelen tengerparti látképe nemcsak a természet szerelmeseit, hanem fotósokat is vonz.

A Mumbles különleges báját pedig a helyi kávézók és fagyizók adják, ahol egy séta után megpihenhetünk. Swansea gazdag kulturális programokat is kínál, többek között a Dylan Thomas Centre-t, amely a híres walesi költőnek állít emléket. A város egyedülálló kombinációja a természeti szépségeknek és a barátságos légkörnek biztosan felejthetetlen élményt nyújt minden látogatónak.

Wales-i várak

Caernarvon

Caernarfon vára Wales egyik legismertebb és legimpozánsabb középkori erődítménye, amely az UNESCO Világörökség része. A XIII. században építtette I. Eduárd angol király, hogy megszilárdítsa hatalmát Észak-Walesben a helyi lázadók ellen. A vár kialakítása a római kori erődítmények ihletését tükrözi, tornyai és vastag falai ma is lenyűgöző látványt nyújtanak. A Menai-szoros partján fekvő erőd stratégiai elhelyezkedése kulcsfontosságú volt a régió feletti ellenőrzés szempontjából.

O. F. fotója

Caernarfon vára különösen híressé vált, amikor 1969-ben itt koronázták meg Károly herceget Wales hercegévé. A látogatók ma bejárhatják a vár belső tereit, felmászhatnak a tornyokra, és élvezhetik a kilátást a környező tájra. Az itt található múzeum részletesen bemutatja a vár történetét, valamint a walesi-angol konfliktusok jelentőségét a középkorban.

Harlech

Harlech vára Wales egyik legjelentősebb középkori erődítménye, amely az UNESCO Világörökség részeként elismert. A XIII. században épült, I. Eduárd angol király parancsára, részeként a "vasgyűrűnek" nevezett védelmi rendszernek, amelyet Wales meghódítása után hoztak létre. A vár a magas sziklák tetején áll, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a Cardigan-öbölre, stratégiai helyzete pedig rendkívül fontos volt a környék ellenőrzésében.

A vár különösen híres szerepéről a XV. századi walesi Owain Glyndŵr-féle lázadás idején, amikor egy ideig a felkelők központjaként szolgált. A látogatók ma is felfedezhetik a vár falait és tornyait, amelyek ma is megőrizték középkori pompájukat. A vár jellegzetessége az óceán felé néző erős kaputornya, amely a korabeli mérnöki tudás kiemelkedő példája. Harlech vára emellett megihlette a híres walesi dalt, a "Men of Harlech"-et, amely máig a walesi kultúra egyik fontos része. Az erődítés ma múzeumként működik, és részletesen bemutatja a vár történelmét és a középkori életet.

Penrhyn

Penrhyn vára Észak-Wales egyik legimpozánsabb építészeti remeke, amely a XIX. század elején épült neogótikus stílusban. Bár nem középkori erődítmény, hanem egy gazdag iparos, George Hay Dawkins-Pennant által építtetett kastély, látványa a középkori várak hangulatát idézi. A kastélyt a Penrhyn család bőséges vagyonából finanszírozták, amelyet a Karib-térségi cukorültetvényekből és a helyi palaiparból szereztek.

A vár belső terei pazarul berendezettek, számos neves műalkotás, értékes bútor és dísztárgy található itt, köztük a híres "Slate Bed," egy hatalmas ágy, amelyet a Viktória királynő számára készítettek, bár ő sosem használta. A kastélyt gyönyörű kertek és parkok veszik körül, amelyek a látogatóknak lehetőséget nyújtanak sétára és pihenésre.

Penrhyn vára ma a National Trust gondozásában áll, és múzeumként működik, amely betekintést nyújt a kastély történetébe, a család életébe és a viktoriánus korszak fényűző világába. Az épületet körülvevő tájra nyíló kilátás, valamint a kert különlegességei, például az egzotikus növények, szintén hozzájárulnak az élményhez. A látogatók megcsodálhatják a kastély kőműves remekeit, a tornyokat és a díszített kapukat, amelyek a neogótikus építészet legjavát képviselik. Penrhyn vára ma is emlékeztet a régió gazdag történelmére, ugyanakkor felhívja a figyelmet a múlt árnyoldalaira, különösen a vagyon forrására.

Beaumaris

Beaumaris vára Észak-Wales egyik legismertebb középkori erődítménye, amelyet I. Eduárd angol király építtetett a XIII. század végén, részeként a "vasgyűrűnek" nevezett védelmi rendszerének. A kastélyt úgy tervezték, hogy a kor katonai építészetének tökéletes példája legyen, szimmetrikus, koncentrikus elrendezése és kifinomult védelmi rendszere miatt. Bár a vár sosem készült el teljesen, a mai napig lenyűgöző látványt nyújt, és az UNESCO Világörökség része.

A kastély különlegessége a kettős védelmi gyűrűje, amely belső és külső falakat foglal magában, a legkorszerűbb védelmi stratégiák alapján. A tengerpart közelében elhelyezkedő erőd lehetővé tette a tengeri utánpótlás gyors eljuttatását, ami stratégiai előnyt jelentett. A vár bejáratát lenyűgöző kaputorony őrzi, amely a középkori építészet kiemelkedő példája.

Beaumaris vára ma népszerű turisztikai célpont, ahol a látogatók bejárhatják a falakat, megcsodálhatják a tornyokat és megismerhetik az építkezés történetét. A kastélyt körülvevő táj és a közeli Menai-szoros gyönyörű kilátást nyújt, amely még inkább fokozza a látogatás élményét. A helyszín emellett különböző kulturális események és rendezvények helyszíne, így Beaumaris vára nemcsak történelmi emlékként, hanem élő közösségi térként is funkcionál.

Montgomery várrom

Montgomery a vár neve,
Hol aznap este szállt;
Montgomery, a vár ura,
Vendégli a királyt.

,, Ki ne emlékezne ezekre a sorokra iskolás korából? Edward király a megtépázott Waleset megy megnézni, de mint ahogy minden vérbeli irodalomtanár megmagyarázza, ez igazából nem Edward, hanem Ferenc József, nem Wales, hanem Magyarország, ezzel pedig a kisdiák le is tudja magában az egészet. Hiszen miért is lenne fontos Montgomery városa, ha az igazából csak Arany elmaszkírozott politikai üzenetének része?

Őszintén szólva először nekem sem esett le. Ciki, nem ciki, eltartott egy darabig, mire előkotortam agyam hátuljából, hogy milyen szövegkörnyezetben találkozhattam én Montgomery nevével amikor már sokadjára olvastam le a helységnevet az útjelző tábláról.

Montgomery, walesiül Trefaldwyn, városa mesébe illő. Azonban meg kell jegyeznem, hogy magyar viszonylatban egy 1300 fős lakosságú települést nem szokás városnak nevezni, de a Briteknél minden helység, amiben legalább egy bolt, étterem és egy buszmegálló van megfelel ennek a megnevezésnek. (2019)" forrás


Montgomery vára egy lenyűgöző várrom Wales határvidékén, amely gazdag történelmi múltjával és festői elhelyezkedésével vonzza a látogatókat. A XIII. században épült, és kezdetben a walesi-angol konfliktusok fontos stratégiai pontja volt. A várat I. Henrik angol király parancsára emelték, hogy megerősítsék az angol uralmat a walesi határvidéken.

A vár magas dombtetőn fekszik, ahonnan páratlan kilátás nyílik a Severn-völgyre és a környező vidékre. Bár mára csak a falak és tornyok romjai maradtak fenn, ezek is hűen tükrözik a középkori erődítmények építészeti stílusát. A várat többször ostromolták, és a polgárháborúk során végül elpusztították, hogy ne lehessen újra katonai célokra használni.

A helyszínen sétálva a látogatók könnyen elképzelhetik, milyen lehetett a vár fénykorában, és a romok közé beépült természet különleges, romantikus hangulatot áraszt. Montgomery városkája, amely a vár aljában terül el, szintén bájos, történelmi utcáival és hagyományos walesi vendéglátásával.

Montgomery vára ma népszerű kirándulóhely, ahol nemcsak a történelem szerelmesei, hanem a természetkedvelők is különleges élményben részesülhetnek. A várrom különösen gyönyörű naplementekor, amikor a táj aranyfényben úszik, és a hely történelmi jelentősége szinte tapinthatóvá válik.

Conwy

Conwy vára Észak-Wales egyik leglátványosabb és legjobban megőrzött középkori erődítménye, amely az UNESCO Világörökség része. A XIII. században építette I. Eduárd angol király, részeként a "vasgyűrű" néven ismert várhálózatnak, amely Wales meghódítása után a királyi uralom megszilárdítására szolgált. A vár lenyűgöző elhelyezkedése, a Conwy-folyó partján, stratégiai jelentőséggel bírt, hiszen innen ellenőrizni lehetett a régiót.

A várat masszív kőfalak, nyolc hatalmas torony és két erős kaputorony veszi körül, amelyek mind a középkori építészet remekei. A belső térben egykoron királyi lakosztályok, banketttermek és kápolna kaptak helyet, amelyek egy része ma is felfedezhető. A látogatók számára különleges élményt nyújtanak a tornyokból nyíló panorámás kilátások a környező tájra, valamint a város történelmi falaira.

Conwy városa, amelyet a vár falai ölelnek körbe, maga is megér egy látogatást. A szűk utcák, a régi kőházak és a hangulatos kikötő mind hozzájárulnak a középkori atmoszférához. A város egyik különleges látnivalója Nagy-Britannia legkisebb háza, amely a kikötő közelében található, és bepillantást enged a múlt egyszerűbb életvitelébe.

A vár és a város különleges helyszín, amely történelmi, kulturális és természeti élményeket kínál. Conwy vára nemcsak a középkori Wales történelmét meséli el, hanem a mai napig lenyűgözi a látogatókat grandiózus látványával és gazdag örökségével.

Pembrokeshire Coast

"Wales legszebb része - Pembrokeshire-part: A Pembrokeshire Coast Nemzeti Park Délnyugat-Wales szinte teljes partvonalát magában foglalja, beleértve a déli part mentén fekvő szigeteket, Skomert, Skokholmot és Grassholmot is, valamint a St. Bride-öböl északi földnyelvénél fekvő Ramsey-szigetet és a Caldey-szigetet, mely délebbre, Tenby közelében található. Ide tartozik még a Daugleddau torkolatvidéke és a Preseli Hills körüli mocsárvidék egy része is. A pembrokeshire-i part menti túraútvonal 300 kilométer hosszú, de miután ennek bejárásához legkevesebb két hét kellene, a legtöbben inkább úgy döntenek, hogy az útnak csak kisebb szakaszait teszik meg gyalogosan.

A csipkés partvonalat és a drámai hatású szirteket, melyeknél fenségesebbet talán az egész országban nem találni, kis halászfalvak és kiterjedt, homokos partszakaszok tagolják. Ezt a sokszor barátságtalan és elszigetelt vidéket a több mint 50 várrom mellett a St. David-székesegyház is vonzóvá teszi, mely Wales legfontosabb egyházi műemléke. Nagy általánosságban elmondható, hogy a turisták három okból látogatnak ide: sétálni a part mentén, megismerni az élővilágot, illetve gyakorolni az olyan szabadtéri tevékenységeket, mint a szörfözés, vitorlázás, kenuzás, búvárkodás, horgászás, lovaglás, tengeri kajakozás és természetesen a sziklamászás." forrás

Egyéb látnivalók

Jön!

Földrajz

Wales Nagy-Britannia egyik országa, amely az Egyesült Királyság nyugati részén található. A területe körülbelül 20 760 négyzetkilométer, és határai északon és keleten Angliával, délen az Atlanti-óceánnal és nyugaton Írországgal vannak.

Wales földrajza változatos, és az ország két részre oszlik, a hegyvidéki északi és a sík déli területre. Walesben található az Egyesült Királyság legmagasabb csúcsa, a Snowdon hegy, amelynek magassága 1 085 méter. Az országban sok más hegy is található, és a hegyvidéki területek jelentős része zöld és dús erdővel borított.

Walesben számos folyó található, köztük a legnagyobbak a Dee, a Severn és a Wye. A tengerpart mentén sok szép homokos strand és kikötő van, amelyek népszerű turisztikai célpontok.

Az ország gazdag ásványi erőforrásokban, például ólomban, rézben, aranyban és cinkben. A mezőgazdaság is fontos szerepet játszik a walesi gazdaságban, és az ország számos területén birkákat tenyésztenek.

Gower-félsziget - .a. fotója

Időjárás és éghajlat

Wales klímája viszonylag enyhe a Golf-áramlatnak köszönhetően. Az eső esélye viszont sokkal nagyobb, mint Angliában!

Wales klímája mérsékelt óceáni éghajlat, amely meglehetősen nedves és enyhe időjárást jelent. Az év minden időszakában magas a páratartalom, és gyakran esik az eső, amelynek következtében a táj zöld és lankás. Az átlagos hőmérséklet januárban általában 3-8 Celsius fok között van, míg júliusban és augusztusban 15-20 Celsius fokra számíthatunk.

Wales éghajlatát az Atlanti-óceán szabályozza, és az esők a sziget nyugati partjára esnek. Az esőzések gyakran fordulnak elő, különösen az őszi és téli hónapokban, és az átlagos éves csapadékmennyiség több mint 1 000 mm. Az időjárás Walesben változékony lehet, és gyakran lehet tapasztalni szélsőséges időjárási körülményeket, például nagy szélviharokat, viharokat és sűrű ködöt.

Wales vidékei az éghajlatnak megfelelően változatosak, a hegyvidéki területek jelentős része esőerdővel borított, míg a síkságokon mezőgazdasági területek és erdők találhatók. A partvidék sok szép homokos stranddal rendelkezik, amelyek a nyári hónapokban vonzzák a turistákat. Összességében Wales klímája nedves, enyhe és változékony, de a gyönyörű zöld táj és a tengerpartok miatt mégis vonzó turisztikai célpont.

Történelem

Wales a mitikus Artúr király földje.

Wales valaha független, bár ritkán egységes nemzet volt, erős kelta és druidai hagyományokkal. A „Wales” kifejezés egy idegen eredetű német szó, amely „külföldit” jelent, és megtalálható olyan szavakban is, mint „Cornwall” vagy „walnut”. Amikor I. Edward király 1282-ben legyőzte Llywelyn utolsót, a nemzet Anglia joghatósága alá került. Eleinte külön országként irányították, de Owain Glyndŵr herceg (akit a modern időkben a „walesi nacionalizmus atyjaként” tartanak számon) lázadása fokozatosan Angliához való beolvasztáshoz vezetett, és Wales-t a Laws in Wales Acts 1535–1542 törvények révén annexálták. Az 1801-es Unió Törvény óta Wales az Egyesült Királyság része, amelyhez Anglia, Észak-Írország és Skócia is tartozik.

Az ipari forradalom előtt Wales ritkán lakott ország volt, amely a helyi mezőgazdasági és állattenyésztési kereskedelemtől függött. Azonban a déli Walesi völgyekben található bőséges szénlelőhelyek következtében a 18. és 19. században óriási népességnövekedés és dinamikus gazdasági változás történt Déli Walesben (lásd: Ipari Británia). Különösen Közép-Glamorgan területe vált nemzeti középponttá a szénbányászat és acéltermelés szempontjából, míg Cardiff és Swansea kikötői kereskedelmi központokká váltak, banki, vásárlási és biztosítási lehetőségeket kínálva. Emellett az északi partvidéken található helyek, mint Rhyl és Llandudno, szórakoztató park típusú üdülőhelyekké fejlődtek, szolgálva a Lancashire-i nagy ipari városok bővülő népességét.

A szénbányászat gyakorlatilag megszűnt, és a nehézipar is csökkent. Azonban Wales vonzó tájai és gazdag történelme hozzájárult a turizmus fejlődéséhez, miközben Cardiff és Swansea megőrizték kereskedelmi és modern ipari központ szerepüket. Cardiff, amelyet 1955-ben Wales fővárosának jelöltek ki, jelentős befektetéseket kapott az intézményekben a „devolúció” révén, ami jelentős politikai hatalom átruházódását eredményezte Westminsterből. 1999 óta Wales saját törvényhozással rendelkezik, külön Westminster-től.

Manapság

Wales ma a modern gazdasággal és a gazdag kulturális örökséggel rendelkező ország. A mezőgazdaság és a bányászat már nem olyan jelentős, mint régen, az ipar és a szolgáltatások azonban az elmúlt években fejlődtek, és nagyban hozzájárultak Wales gazdasági növekedéséhez. A turizmus is jelentős gazdasági tényező, és Wales számos gyönyörű tengerparti és vidéki területe vonzza a turistákat.

A walesi társadalom változatos, és két nyelv, az angol és a walesi használata terén is sokféle megközelítés létezik. A walesi kultúra és hagyományok továbbra is fontosak, és az országban számos walesi nyelvű iskola és kulturális intézmény található.

Walesnek is vannak problémái, mint minden országnak. Az egyik legnagyobb kihívás a gazdasági egyenlőtlenség, amely a déli régiókban nagyobb, míg az északi területekben alacsonyabb az életszínvonal. A másik probléma az egészségügyi szolgáltatások terén jelentkezik, és az országban nehéz időszakokat okozott az egészségügyi dolgozók hiánya.

A Nagy-Britanniához fűződő viszony tekintetében, Wales és Skócia közötti viszonyhoz hasonlóan, Wales is rendelkezik saját parlamenttel és önálló kormánnyal. Wales ugyanakkor a Brexit miatt ismét együttműködik az Egyesült Királyság többi részével, hogy megoldást találjon a kereskedelmi és gazdasági kihívásokra.

Gazdaság

Walesben háromszor annyi a juhok száma, mint az embereké.

A walesiekről

  • A walesieknek saját himnuszuk van: a Hen Wlad fy Nhadau / Land of my fathers (Őseim földje). Nagyon szép egy férfikórus előadásában.

  • A walesiek rajonganak a rugbyért, és a kóruséneklésért.

  • A walesiek idegenekkel beszélgetve szeretik kihangsúlyozni, hogy ők nem angolok, hanem walesiek.

  • Azt mondják, minden walesi azt gondolja magáról, hogy jól tud énekelni. Ha így van, ha nem. (Tom Jones esetében: így volt)

  • Sok angol szerint a walesiek: durvák, faragatlan viselkedésűek, koszosak, ápolatlanok, általában kellemetlenek. Az angolok kéjesen poénkodnak azon, hogy a walesi parasztok szeretik meghágni a juhaikat.

"Cardiff, Wales fővárosa, a kis ország lakosságának tíz százalékát tudhatja magáénak. A Miskolc nagyságú városka azonban mintha a világ közepe lenne. A walesi öntudat ugyanis szétfeszíti. Rengeteg autón díszeleg például a walesiek vörös sárkánya – zászló formájában -, vagy az autonómiát hirdető saját gépkocsi jelzés a CYM vagyis Cymru, ahogy a saját, ősi kelta nyelvükön szól. Itt különösen érezni, hogy Nagy-Britannia, valójában négy külön ország, amely hol verseng, hol háborúzik, de mindenképpen élcelődik egymással. Az angolszász, a skót, a walesi és az ír is csak pillanatokig bírja ki, hogy ne tegyen megjegyzést a másikra (főleg az angolokra). Nincs ez másképp Cardiffban sem. Még a közösségi összejöveteleik is részben arról szólnak, hogy az angolokat cikizik. Pubokban az angolok, skótok elleni rögbi meccsek mennek, amelyet képtelenek megunni, ráadásul úgy örülnek, mintha nem is ismernék az eredményt." forrás


"Nemzeti intézmény az Eisteddfodau, azaz a walesi bárdok összejövetele. Ez egy kora középkori tradicionális zenei és költői verseny, az elsőt 1176-ban rendezték Cardinganben. A hagyományokat az 1860-as években élesztették újjá. Ennek a versenynek a szellemében alakultak a férfikórusok is, többnyire szénbányászokból. A tradíciókat ma, a nehézipar összeomlása után is ébren tartják. Egy ilyen walesi bányászkórus tagjából emelkedett világsztárrá Tom Jones is. Ma három különböző Eisteddfodau-t rendeznek tavasztól augusztusig: külön zeneit, külön nemzeti hagyományokat ápolót és külön egyet a 25 év alattiak számára." forrás

Híres walesiek

Richard Burton (1925-1984)

Sir Anthony Hopkins (1937- )

Tom Jones (1940- )

Catherine Zeta-Jones (1969- )

Timothy Dalton (James Bond, 1946- )

Gareth Bale (ex. Real Madrid)

"Istenem Bale! Egy elképesztő játékos, hihetetlen jó rúgótechnikája van, a futási sebessége és a szép cselei is egy káprázatos játékossá teszik őt. Nagyon nagy sportember, még más sportokban is jeleskedni tudna. Ha a magánéletét nézzük, akkor sem csalódunk benne, mert egy rendes ember."

Turista etikett

Üdvözöljön barátságosan mindenkit, és legyen udvarias a helyi lakosokkal. A helyiek a bunkó, arcoskodó tuirstákat nem szívlelik, bár ezt nagyon nyiltan - udvariasságból - nem érzékeltetik. 

Amikor belép egy üzletbe vagy étterembe, mindig köszönjön a személyzetnek.

A személyes tér fontos Walesben, így ne lépjen túl közel az idegen emberekhez. Tartson illő távolságot.

A walesi kultúra fontos része a zene, a tánctudás és a helyi hagyományok. Látogasson el a helyi fesztiválokra és rendezvényekre, és érdeklődjön a walesi kultúráról.

Ha walesi bárt vagy kocsmát látogat, ne feledje, hogy a walesi emberek nagyon büszkék az italaikra, és a különböző italok kóstolása is fontos része a helyi kultúrának.

A walesik szabálykövetőek, vegyünk róluk jó példát.

Walesi nyelv

  • Wales lakosságának csupán kb. 21 százaléka beszéli a saját ősi nyelvét.

  • A walesi ábécéből hiányoznak ezek a betűk: K, Q, V és Z.

  • Szeretlek walesi nyelven: rwy'n dy garu di

  • A welsh egy kelta nyelv, amely legközelebb a cornishhez és a bretonhoz áll, valamint távolabbi rokonai az ír, a skót gael és a manx. A beszélők az egész Wales területén élnek, de leggyakrabban az északi és nyugati részeken találkozhatsz velük; a legvalószínűbb, hogy anyanyelvi welsh beszélőket találsz Carmarthenshire-ben, Észak-Pembrokeshire-ben, Ceredigionban, Gwynedd-ben és Anglesey szigetén. Egyre többen tanulják a welsh nyelvet második nyelvként, és 2020-as állapot szerint a lakosság 29%-a ismeri a nyelvet. A welsh kormány tervei szerint 2050-re egymillióra növelnék a beszélők számát.

  • Arany János A walesi bárdok verse walesi nyelven - videó

Walesi konyha

Wales gazdag gasztronómiával rendelkezik, amelyben a helyi ételek, a halak és a tejtermékek dominálnak. A walesi konyha hagyományos ételei közé tartozik a welsh rarebit, ami egy sajtos pirítós, a cawl, ami egy húsleves zöldségekkel és hüvelyesekkel, és a laverbread, ami egy algából készült pástétom. Ezek mellett a walesi baracklekvár és a tejszínes sütemények is nagyon népszerűek.

A walesi tejtermékek világszerte híresek, és a sajtok és a tejszín fontos összetevői a walesi konyhának. A walesi sajtok között a cheddar, a caerphilly és a red leicester a legismertebbek.

A halászat és a tenger gyümölcseinek fogyasztása is fontos része a walesi konyhának, és sok helyi étteremben találhatók friss halételek, például lazac, tőkehal és koktélrák.

A walesi italok közül az ale és a stout sörök a legismertebbek, és számos helyi sörfőzde található az országban. Emellett a walesi whisky és gin is egyre népszerűbbek.

Végül, érdemes megemlíteni a walesi süteményeket, amelyek közül a bara brith és a welsh cakes a legismertebbek. A bara brith egy gyümölcsös kenyér, míg a welsh cakes egy édes sütőipari termék, amelyet teához vagy kávéhoz szolgálnak fel.

Báránysült

Rugby

A rugby sport rendkívül fontos szerepet játszik Walesben, és szinte a nemzeti sportnak tekinthető. A walesiek nagyon büszkék a saját rugby csapatukra, és a sportág nagy rajongótáborral rendelkezik az országban.

A walesi rugby történelme egészen a 19. századig nyúlik vissza, és az ország első hivatalos rugby klubja, a Neath RFC 1871-ben alakult. Azóta a sportág nagyon népszerűvé vált Walesben, és az országban több száz klub és amatőr csapat működik.

A walesi rugby csapat, a Walesi Nemzeti Csapat, számos sikert ért el az évek során, és részt vett a Six Nations tornán, amely Európa legjobb rugby csapatai közötti egyik legnagyobb verseny. A walesi csapat számos alkalommal nyerte meg ezt a tornát, és részt vett a világbajnokságon is, ahol szintén jó teljesítményt nyújtott.

A rugby sport közösségi összetartó erővel is rendelkezik Walesben, és az amatőr klubok és csapatok az egész országban széles körben működnek. A sportág támogatását az állami és magánforrások is segítik, és az országban a sportolóknak számos támogatási lehetőség áll rendelkezésre.

Érdekességek

  1. A világ legmagasabb hegyét, a Mount Everestet egy walesi emberről, Sir George Everestről nevezték el.

  2. Fűves teniszpályát először Walesben alakítottak ki, még a 19.században.

  3. A világ leghosszabb nevű települése Észak-Walesben van.
    Íme: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwyll-llantysiliogogogoch (
    Itt hallgatható meg a kiejtése - videó)

  4. Wales az Egyesült Királyságnak (Nagy-Britannia és Észak-Írország), amely nem jelenik meg a brit nemzeti lobogón (Union Jack).

Olvasmányos linkek

"Lélegzetelállító strandok. Impozáns hegyek, kanyargó folyók. Vakítóan zöld gyep. Legelésző juhok mindenütt. Várak és kastélyok egymás hegyén-hátán. Igen, ez Wales, Londontól csak kétórás vonatútra, és annyi felfedezni valót tartogat, hogy felsorolni is nehéz lenne! Walesbe leginkább úgy jó utazni, ha nincs előre gyártott forgatókönyved, és nincs rajtad az állandó nyomás, hogy gyorsan ki kell pipálni a kötelező látnivalókat, hanem egyszerűen csak sodródsz az árral, és megéled a pillanatot." forrás


"A harmadik napon továbbmentünk nyugatra, a Pembrokeshire Nemzeti Parkba, Wales délnyugati oldalára, Nagy-Britannia egyetlen tengerparti nemzeti parkjában, mely 620 négyzetkilométernyi területen terül el. A partszakasza 416 km, és erre a területre mindössze 23 ezer lakos jut. (Ezzel szemben Budapest 525 négyzetkilométer, a Duna-Ipoly Nemzeti Park pedig 603 négyzetkilométer.). Valószínűleg itt sem az agyvérzés viszi el az embereket, gondoltam magamban, ahogyan a mérgeszöld színű dombok hullámoztak előttem, hogy aztán csipkés, fekete sziklaként zuhanjanak a tengerbe. A természetes bokorkerítéseken túl mindenhol báránycsordák legelésztek." forrás


,, Wales szépségéről minden ismerősöm ódákat zengett, úgyhogy az Angliában töltött hetek alatt mindenképpen időt akartam rá szakítani. A határátlépésre a településnév-táblákon és a forgalmi felfestéseken kívül semmi nem utalt. Azok viszont annál inkább. Wales 3 millió lakosa közül ugyanis több mint félmillió beszél walesiül, az ország hivatalosan is kétnyelvű.

A walesi nyelv leírva olyan, mintha valaki véletlenül rátenyerelt volna a billentyűzetre, kimondva pedig egy gonosz varázsló rontóátkához hasonlít. Úti célom egy Aberystwyth nevű kisvároska volt a Ystwyth és a Rheidol folyók találkozásától nem messze. Áthajtottam többek között Llawryglyn és Cwmerfyn településen is, mire odaértem.

xxx

Aberystwyth városába azonnal beleszerettem. Az időjárás is megkegyelmezett, a felhőket mintha elfújták volna. Wales le akart nyűgözni a hullámok hátán ugráló fényfoltokkal, barnásfekete, égnek meredő sziklafalaival, amelyek közepébe fröccsentette a színes házak sorfalát. Az egyetem- és üdülőváros békésen napozott, párok teáztak a pubok teraszán, családok sétáltak a tengerpart fövenyén.

Megmásztam a Craig-lais dombot, mely Aber – a helyiek rövidítik így, gondolom nekik is nehéz a teljes név kiejtése – fölé magasodik. A csúcsra vezető siklóvasút, mely a gyaloghíd alatt robog el, 1986 óta hordozza szorgosan az utasokat. Két kocsija nevet is kapott, Lord Geraint vagy Lord Marks hátán utazhatunk.A dombtetőről nyíló kilátás már önmagában megérte volna az egész utat. Végtelen nyugalom öntött el, talán a váratlan napsütés, talán a sirályok, talán Wales hangulata miatt. Csak álltam, és néztem a délutáni fények játékát a város háztetőin.

A Walesi Parti Ösvény (Wales Coast Path) a Craig-lais csúcsán halad át. A 2012-ben átadott túraútvonal hivatalosan a világ első megszakítatlan, parton futó nemzeti ösvénye. A kirándulók mosolyogtak, mindenki köszönt mindenkinek, mint faluhelyen szokás. A walesi parti ösvény teljes távja 870 mérföld, vagyis 1400 kilométer. Ha napi húsz kilométeres átlaggal számolok, valamivel több, mint két hónap alatt legyalogolhatom. Úgy érzem, lenne rajta látnivaló. (2016)" forrás

"Wales gyönyörű! Nekem nagyon tetszik a táj, a zöld legelők és a tengerparti részek is. A városkák nagyon hangulatosak, a tipikus házikókkal. Voltunk kirándulni Rhonddában. A Rhondda Heritage Park Wales egyik fontos kulturális öröksége, a fő látványosság a bányászati múzeum, amit tényleg nívósan megcsináltak. Multimédiás eszközökkel mutatják be, hogy milyen volt a korabeli élet, különösen a bányászok élete. A prezentációban egyébként ékes walesi akcentussal beszéltek. Talán ez volt az a szöveg, amit eddig a legkevésbé értettem az erős akcentus miatt. Az ottani bányát is megmutatták, a végén pedig igazi hullámvasutas kalandban volt részünk ;) Technikailag (vetítéssel, stb.) megoldották, hogy valójában csak egy egyhelyben mozgó bányászvasútban olyan érzésünk volt mintha tényleg hihetetlen sebességgel robognánk, vicces volt :D

Következő alkalommal pedig Cardiffba mentünk sétahajózni, nagyon szép volt :D. Cardiffnál torkollik a Taff folyó az óceánba, és egy nagyon hosszú híd ível amúgy felette. Cardiff Wales fővárosa, és valójában egy nagyon fiatal városnak számít, a városi rangot csak 1905-ben kapta meg, és körülbelül 50 éve Wales fővárosa. Az egyetemnek is a legtöbb kara Cardiffban van, és a két városnak Glamorgannek és Cardiffnak együtt körülbelül 33e diákja van.

Az eddigi harmadik kirándulásom pedig a Caerphilly kastélyba volt. Ez volt talán a három kirándulás közül a legjobb. Egyrészt nagyon szeretem a várakat, és ez tényleg csodás volt, másrészt pedig egy nagyszerű idegenvezetőnk volt. Caerhilly Nagy-Britannia legnagyobb vára, az angolok viszont ezt nem szeretik beismerni, és inkább úgy közelítik meg a kérdést, hogy alapterület szerint lehet hogy ez a legnagyobb, ellenben van egy másik vár Anglia területén, ami a felhasznált kő mennyiséget tekintve nagyobb, szóval ők inkább azt tekintik a legnagyobbnak...

Ezt a várat, amúgy soha senki nem vette be. A várat amikor egyszer megpróbálták bevenni, az egyik bástyája alá ástak aknát, viszont a torony nem omlott le teljesen, csak elferdült. A walesiek büszkék rá, hogy 1 fokkal ferdébb, mint a pisai ferdetorony :) A vár meglátogatása után megnéztünk még egy skanzenszerűséget Cosmestonban, de meg kell hogy mondjam, hogy eddig ez volt az egyik legérdekesebb, amit láttam. Valósághűen volt megcsinálva az egész, mindenki korabeli viseletben volt, a tűzhelyeknél tűz égett, másrészt pedig a kultúra különbözősége miatt is volt jelentős újdonságtartalma. (2010)" forrás


Edward the king, the English king,
stride his tawny steed,
"For I will see if Wales," said he,
"Accepts my rule indeed."

Are stream and mountain fair to see?
Are meadow grasses good?
Do corn-lands bear a crop more rare
Since wash’d with rebel’s blood?

And are the wretched people there,
Whose insolence I broke
As happy as the oxen are
Beneath the driver’s yoke?"

("John Gold" költeménye)

Fotóegyveleg

Gwynedd - Caernafon kastély - d.r. fotója

Wales északnyugati részén Nant Peris - d.r. fotója

Wales - Snowdonia - Miners Track - d.r. fotója

Llandudno városa - d.r. fotója



Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon