Földvári András fotója
angol neve: Solomon Islands
A 16. század közepén a spanyol utazó, Alvaro de Mendaña de Neira a bibliai Salamon királyról nevezte el a Salamon-szigeteket, mert úgy hitte, hogy arany és ezüst bőségesen rejtőzhet ezen az óceániai szigetvilágon. Azonban soha nem bányásztak itt sem aranyat, sem ezüstöt, sem bauxitot, sőt még a nitrogénben, foszforban és káliumban gazdag guanót (madarak, denevérek vagy tengeri emlősök felhalmozódott ürüléke) se tudtak begyűjteni. Ehelyett ez a vulkanikus atollokból és apró szigetekből álló gyűjtemény a nyugati kultúrában inkább Jack London nevéhez kötődik, aki 1908-ban a „Snark” nevű hajójával hajózott el ezek mellett a magányos partok mellett.
Egy másik híres név, John F. Kennedy is kapcsolódik a Salamon-szigetekhez. Kennedy és legénysége egy mindössze 92 méter hosszú szigeten, a Plum Pudding-szigeten rekedt, miután torpedónaszádjukat (PT-109) 1943 augusztusában elsüllyesztette a japán Amagiri romboló.
A lakosság több mint 75%-a a mezőgazdaságban dolgozik. A helyi ipar fő ágazata a fakitermelés, amely azonban mostanra veszélyesen alacsony szintre csökkentheti a szigetek zöldterületét.
A Salamon-szigetek, bár nem számítanak szegénynek, mégsem felelnek meg a nevük sugallta gazdagságnak.
Nemzeti lobogó - Ennek a szép fotónak a közzétételét helyi barátunk, Michael Jr Wasi engedélyezte nekünk nagy patrióta örömmel.
A vulkánok meglátogatása
A delfinekkel úszás, egy delfines sziget meglátogatása
Szinte mindenhol az érintetlen természet
Vidéken lehet autóstoppolni, mégpedig sok sikerrel
Nagyon érdekes, furcsa a melanézek kinézete, pl , sok sötét bőrű gyereket láttunk (nem festett) szőke hajjal.
A gyönyörű, érintetlen strandok, ahol a kristálytiszta víz, a fehér homok és a nyugodt környezet ideális helyszínt biztosítottak a pihenésre és vízi sportokra.
A gazdag tengeri élővilág, amely színes korallzátonyokkal és trópusi halakkal tette a búvárkodást és snorkelingezést igazi élménnyé.
A helyi kultúra és történelem, különösen a második világháborús emlékhelyek, amelyek betekintést adtak a szigetek történelmébe.
A helyi közösség: A szigeteken élő emberek rendkívül barátságosak és segítőkészek, ami autentikus élményeket kínált a sziget kultúrájának megismerésében.
A természetes tájak, mint a trópusi erdők, buja növényzet és hegyvidéki tájak, amelyek gyönyörű túrázási lehetőségeket kínáltak.
A szigetek elzártsága, amely lehetőséget biztosított a tömegturizmus elkerülésére, így valódi, nyugodt menedéket jelentettek a látogatóknak.
A főváros Honiara nem szép hely, nincsenek régi épületek, sok a kosz, a szemét, és még a közbiztonság is rossz
A cápák a második világháborúban rászoktak az emberhúsra – és sajnos azóta sem akarnak leszokni róla.
A turista infrastruktúra még nagyon kezdetleges, főleg, mert nagyon kevés látogató jön.
A korlátozott infrastruktúra, mivel a szigeteken a közlekedés, az egészségügyi ellátás és más szolgáltatások nem voltak annyira fejlettek, mint más turisták által látogatott helyeken.
A szállások választéka, amely korlátozott és alapvető volt, így a kényelmes szálláshelyek nem mindig voltak elérhetők.
A közlekedési nehézségek, mivel a szigetek közötti közlekedés gyakran hajóval vagy kis repülőgépekkel történt, ami nem volt mindig kényelmes vagy gyors.
A magas árak: Az importált termékek és a sziget elszigetelt helyzete miatt az árak, különösen a helyi szolgáltatások és alapvető termékek, viszonylag magasak voltak.
A változékony időjárás, különösen az esős évszakban, amikor a nagy esőzések és magas páratartalom megnehezítették a szabadtéri programok élvezetét.
Nem tudtam ellenállni a kísértésnek, hogy meglátogassam a Salamon-szigeteket, még akkor is, ha csak egy napom lesz rá. Bár tudtam, hogy ez az utazás nem lesz életem büszkesége, úgy éreztem, kihasználhatom a lehetőséget, ha már ilyen közel vagyok.
Ezt a látogatást a futballhoz hasonlítottam: néha piszkos módszerrel is nyerni kell, egy utolsó percben szerzett szerencsés góllal. Bár nem sok időm volt, a legfontosabb, hogy a legtöbbet hozzam ki belőle, így próbáltam mindent megtenni, hogy a lehető legtöbb látnivalót megnézzem.
Sajnos a szervezés nem volt zökkenőmentes, és hiába kerestem kapcsolatokat, nem találtam idegenvezetőt vagy sofőrt, aki a repülőtéren felvett volna. Végül arra jutottam, hogy érkezés után keresek egy taxit, amivel felfedezhetem a szigeteket. Azonban a repülőgépem két órás késéssel indult, így az eredetileg is szűkös idő még inkább lecsökkent.
Amikor végre megérkeztem a fővárosba, Honiarába, a taxisommal sikerült meglátogatni néhány háborús emlékművet, melyek a II. világháború fontos helyszíneire emlékeztetnek. A kilátás Guadalcanal szigetéről lenyűgöző volt, de a tengerpartok, mint a Kakambona és Lela Beach, meglehetősen piszkosnak tűntek, és nem igazán voltak vonzóak.
Az utak minősége is meglehetősen rossz volt, sok kátyúval és lassú közlekedéssel, amelyet még tovább nehezített a 2023-as Csendes-óceáni Játékokra való felkészülés. Az éjszakát a Coral Sea Resortban töltöttem, majd másnap korán indultunk Bloody Ridge-hez, egy másik történelmi helyszínhez.
Bár sikerült meglátogatnom a főbb nevezetességeket, úgy éreztem, hogy hiányzott valami az élményből. A Salamon-szigetek nem nyűgözött le annyira, mint más csendes-óceáni országok, de az emberek kedvessége és az olcsóbb árak pozitívumként maradtak meg bennem.
Az utazás végén egy újabb meglepetés ért: majdnem ott ragadtam a szigeten, mivel a repülőgépemre nem volt több szabad hely, csak azért sikerült eljutnom, mert előre becsekkoltam. Ebből megtanultam, hogy mindig érdemes előre gondolkodni és online becsekkolni.
Ez a rövid látogatás nem volt a legjobb utazási élményem, de végül is néha egy „piszkos” győzelem is győzelem. (2023)
A Salamon-szigetek nevét egy spanyol felfedező, Álvaro de Mendaña adta, amikor 1568-ban felfedezte a szigeteket. Mendaña a szigeteket a bibliai Salamon királyról nevezte el. Az elnevezés oka több tényezőre vezethető vissza:
Bibliai utalás: Álvaro de Mendaña azt hitte, hogy ezek lehetnek azok a mesésen gazdag szigetek, ahonnan Salamon király az aranyat és egyéb kincseket szerezte, amelyekkel híres templomát Jeruzsálemben felépítette. Ezért nevezte el őket „Salamon-szigeteknek” (Islas de Salomón).
Legendás gazdagság: A szigetek felfedezésekor Mendaña gazdag aranylelőhelyekről és más értékes anyagokról szóló helyi legendákat hallott, amelyek emlékeztették őt Salamon király legendás kincseire.
Felfedezés ideológiai kontextusa: A spanyol hódítók gyakran bibliai neveket használtak új területek elnevezésére, hogy kifejezzék hódításuk vallási és kulturális jelentőségét.
Mendaña az első európai volt, aki feljegyzéseket készített a szigetekről, így az elnevezés hamar rögzült a térképeken és a navigációs útmutatókban. Az elnevezés napjainkig fennmaradt, és így a szigetek hivatalos neve Salamon-szigetek (Solomon Islands). (Aji)
Tetszett:
A Marovo lagúnában kajakozni a világ leghosszabb korallzátony rendszerén...
Az Iron Bottom Sound-nál búvárkodni a Guadalcanal-i csata roncsai között...
A Mataniko vízeséshez vezető barlangban denevérek között túrázni...
A Gizo sziget Fatboys Resort mólóján sült halat enni a lagúna felett...
A Honiara Central Market-en kóstolni a frissen szedett beteldiókat...Nem tetszett:
A szigetek közti hajók gyakori késése miatt több napot veszíteni...
A malária veszély miatt folyamatosan szedni a gyógyszert...
A Honiara utcáin este nem biztonságos egyedül közlekedni...
A szállodákban az alapvető dolgok (meleg víz, wifi) gyakori hiánya...
A tengeralattjárós programok rendszeres törlése technikai gondok miatt...
Auki település idilli partja a Malaita-szigeten - k.a. fotója
A Salamon-szigetek és a külvilág között repül a nemzeti légitársaságuk, a Solomon Airlines (flysolomons.com), de több más légitársaság is üzemeltet járatokat ide, pl: Air Pacific, Air Niugini, Our Airline, Pacific Blue.
A Solomon Airlines a Salamon-szigetek nemzeti légitársasága, amely hetente négyszer repül Brisbane-ből Honiarába, valamint heti járatokat biztosít Nadi, Port Vila és Port Moresby városából.
A Munda Nemzetközi Repülőtér hivatalosan 2023-ban nyílt meg, amely új lehetőségeket teremt az utazók számára, és bővíti a csatlakozási lehetőségeket a Solomon Airlines belföldi járataihoz Gizóba, a Marovo-lagúnában található Seghébe, valamint Santa Isabel szigetén Suuavanoába.
UTAZÁS AUSZTRÁLIÁBÓL/ÁZSIÁBÓL: Járatok érhetők el Honiarába Brisbane-ből és Sydney-ből (Ausztrália), Nadi-ból (Fidzsi-szigetek), Port Moresby-ből (Pápua Új-Guinea) és Port Vila-ból (Vanuatu).
UTAZÁS ÉSZAK-AMERIKÁBÓL: A Solomon Islands utazási iroda azt javasolja, hogy az Észak-Amerikából érkező utazók Los Angelesen keresztül repüljenek, majd Brisbane vagy Nadi érintésével folytassák útjukat.
UTAZÁS EURÓPÁBÓL: Az európai országokból érkező utazók általában Brisbane-en keresztül érkeznek, és sokan választanak útközben megállót olyan országokban, mint Szingapúr, Hongkong, Thaiföld vagy Dubaj.
Ezzel jött a kis magyar turistacsoport is. - Elter Karcsi fotója
Nemzetközi repülőtér - k.a. fotója
A Salamon-szigeteken számos szálláslehetőség közül lehet választani, a szigeteken megtalálhatóak egyszerűbb vendégházak és apartmanok, valamint luxus üdülőhelyek és szállodák is. Az árak változóak, és általában a szolgáltatások minőségétől és a szállás helyétől függenek. Az interneten keresztül is könnyen elérhetők a különböző szállások ajánlatai. Azonban érdemes előre tervezni a szállásfoglalást, különösen a szezonban vagy az ünnepi időszakokban, mert a népszerű szállások hamar betelnek.
Olyan utazási és egészségbiztosítás megkötése javasolt, ami fedezi az esetleges légi úton történő kórházba szállítás költségeit is, mivel az ellátás komolyabb esetekben helyben nem biztosítható. Az orvosi ellátás a fővároson kívül még inkább korlátozott. A szigetek fekvése miatt a ciklonoknak, valamint a cunamiknak egyaránt ki van téve, ezért kérjük utazás előtt tanulmányozza az ausztrál vagy a fiji meteorológiai szolgálat honlapját
A Salamon-szigeteken baloldali közlekedés van. A fővároson, Honiarán kívül a közutak állapota vacak. Külön balesetveszélyt okoz a helyi autósok, motorosok felelőtlen, kiszámíthatatlan vezetési viselkedése.
A hajós közlekedés rizikós, mert a hajók nincsenek jó álllapotban, és a biztonsági intézkedések hiányoznak.
A strandokon figyelembe kell venni, hogy a vizi sport eszközei többnyire nincsenek jó álllapotban.
Taxi Honiarában - k.a. fotója
Forgalom a fővárosban - k.a. fotója
Ilyen katamaránok közlekednek a szigetek között - k.a. fotója
A Salamon-szigeteken az étkezési lehetőségek változatosak és általában a szálláshelyeken vagy a sziget egyéb pontjain találhatóak. A helyi ételek között találhatók a tenger gyümölcsei, például a rákok, homárok, kagylók és halak, valamint a trópusi gyümölcsök, mint a kókuszdió, papaja és ananász. Érdemes megkóstolni a helyi kókusztejet és a hagyományos salamoni ételt, a taro leveset. Emellett számos nemzetközi konyhát is megtalálhatunk a szigeten, többek között a kínai, az indiai és a nyugati ételeket is. A legtöbb étterem és kávézó a Gizo városában található, de vannak más lehetőségek is a szigeten, például a tengerparton található éttermek.
Tonhalakat árulnak Honiara központi piacán - k.a. fotója
Ugyanitt jamgyökereket (vagy maniókákat?) árulnak. - k.a. fotója
Itt meg, ananászt árulnak - k.a. fotója
Sült malac - n.b. fotója
A Salamon-szigetek egy kis szigetcsoport, és nem rendelkezik nagyobb bevásárlóközponttal vagy bevásárlóutcával. A helyi piacokon és kisboltokban lehet vásárolni élelmiszert és alapvető szükségleteket, de nem várható, hogy nagy választék áll rendelkezésre. Érdemes felkészülni arra, hogy a szigetekre való utazás előtt megvásároljuk azokat az elemeket, amelyekre szükségünk van.
A Salamon-szigeteki dollár a hivatalos fizetőeszköz.
Még böskés
Horgászbolt Honiarában - k.a. fotója
Lopások és fegyveres rablások bizony előfordulnak, főképpen a Guadalcanal szigeten (és ott is leginkább Honiarában) valamint a Malaita szigeten. Alapaszabály, hogy ne legyenek rajtunk láthatóan nagy értékű órák, ékszerek stb. Sok pénz se legyen nálunk, ha utcára megyünk. Éjszaka ne sétáljon, autókázzunk elhyagyatottab helyeken. Túrázásoknál tanácsos helyi kisérővel menni. Honiarából keletre az Alligator Creeken keresztül és nyugatra pl. a a White River tájékára taxival, busszal inkább nem menjünk. A helyiek körében népszerű Boneghi strand látogatása sem kockázatmentes helyi idegenvezető nélkül.
Meglepően gyakran vannak etnikai jellegű konfliktusok a szigetlakók között. Kerüljük a konfliktusok járulékos részeit, az utcai zavargásokat.
Kollektív rendőrautó mosás - r.l. fotója
A lehetséges ellenség elriasztására alkalmasnak hitt kinézet, ami ugyancsak megfelel arra, hogy a turistától a lefotózásért, a vademberezős show műsorért pénzt lehessen szerezni. - Elter Karcsi fotója
Honiarában még kaszinó is van. - k.a. fotója
Roaming - j.m. fotója
A százezres lakosságú fővárosuk.
Honiara a Salamon-szigetek fővárosa, mely a Guadalcanal szigeten található. Az itt élők túlnyomó többsége melanézi őslakos, és az élet számukra elsősorban a halászatból, mezőgazdaságból és az erdőből származó termékekkel folyik. A város kulturális élete élénk és sokszínű, a tradicionális szokások és a nyugati kultúra hatásai egyaránt jelen vannak.
Honiara egy kisváros, így a turisták számára korlátozott számú látnivalója van. Azonban a város környéke kiváló lehetőségeket kínál a természetjárás, a szörfözés és a búvárkodás kedvelőinek. Emellett a városban több múzeum és piac található, ahol az utazók megismerhetik a Salamon-szigetek kultúráját és vásárolhatnak helyi termékeket. Mint minden nagyvárosban, Honiarában is érdemes figyelni a saját és az értékeink biztonságára.
Ez Honiara, a főváros főutcája, a Mendana Avenue - k.a. fotói
r.m. fotója
Vilu katonai múzeum - Második világháborús harci gép roncsa- k.a. fotója
Ugyanott - k.a. fotója
Nemzeti múzeum - k.a. fotója
Baegu Asifola - i.p. fotója
A szigetek s atollok a repülőgépről csodálva - t.g. fotója
A szigetek fekvése miatt a ciklonoknak, valamint a cunamiknak egyaránt ki van téve, ezért fontos az odautazás előtt tájékozódni az ausztrál vagy a fiji meteorológiai szolgálat honlapján.
Sorra tűnnek el a csendes-óceáni Salamon-szigetek a tengerszint-emelkedés miatt
Tiszta a homok - j.v. fotója
A szigetcsoport több 10 ezer éve lakott. Az első európai, aki meglátogatta a szigeteket, Álvaro de Mendaña de Neira spanyol navigátor volt, aki 1568-ban Peruból érkezett ide. A 19. század közepén misszionáriusok kezdtek látogatásokat tenni a Salamon-szigeteken. Kezdetben azonban alig értek el sikereket, mert a "blackbirding" (munkások erőszakos toborzása vagy elrablása cukornádültetvényekre) sorozatos megtorlásokhoz és mészárlásokhoz vezetett. A munkaerő-kereskedelem visszásságai miatt az Egyesült Királyság 1893 júniusában protektorátust hirdetett a déli Salamon-szigetek felett.
1898-ban és 1899-ben további távolabbi szigeteket csatoltak a protektorátushoz, majd 1900-ban a korábban német fennhatóság alatt álló szigetcsoport többi részét is brit közigazgatás alá helyezték, kivéve Buka és Bougainville szigeteit, amelyek német fennhatóság alatt maradtak, mint Német Új-Guinea részei. Ennek ellenére a nyugati Salamon-szigetek, például Mono és Alu (Shortlands), valamint Bougainville déli részeinek hagyományos társadalmai közötti kereskedelmi és társadalmi kapcsolatok zavartalanul folytatódtak.
A protektorátus alatt misszionáriusok telepedtek le a Salamon-szigeteken, és a lakosság nagy részét keresztény hitre térítették. A 20. század elején brit és ausztrál cégek nagyarányú kókusztelepítéseket kezdtek, azonban a gazdasági növekedés lassú volt, és a szigetlakók kevéssé részesültek annak előnyeiből.
A második világháború kitörésekor a legtöbb ültetvényest és kereskedőt Ausztráliába evakuálták, és a mezőgazdasági termelés nagyrészt leállt. A háború egyik legintenzívebb harci eseményei a Salamon-szigeteken zajlottak. Az 1942. augusztus 7-én indított szövetséges hadműveletek, amelyek egyszerre magukban foglaltak tengeri bombázásokat és partraszállásokat a Florida-szigeteken Tulaginál és Guadalcanal Red Beach partjainál, jelentős szerepet játszottak a japán csapatok terjeszkedésének visszaszorításában.
A Guadalcanali csata a csendes-óceáni háború egyik véres és meghatározó hadjáratává vált, amely során a szövetségesek megkezdték a japán terjeszkedés visszaszorítását. A háború során stratégiai jelentőségűek voltak a távolabbi helyeken, gyakran japán megszállás alatt álló szigeteken működő partfigyelők, akik korai figyelmeztetésekkel és hírszerzési információkkal segítették a szövetségeseket.
A második világháború után a Salamon-szigetek jelentős változásokon mentek keresztül, mind gazdasági, mind társadalmi értelemben. A háború pusztítása különösen Guadalcanal szigetén hagyott mély nyomokat, ahol a harcok következtében számos infrastrukturális és gazdasági károsodás történt. Az újjáépítési munkálatok lassan haladtak, és a brit gyarmati hatóságok kezdték meg a gazdasági élet helyreállítását, bár ez nem hozott gyors eredményeket.
A politikai fejlődés is fokozatosan alakult. Az 1950-es és 1960-as években a Salamon-szigetek egyre nagyobb önkormányzati jogokat kaptak, ami a brit gyarmati rendszer átalakulásának része volt. Ez az út végül a függetlenséghez vezetett, amelyet 1978. július 7-én értek el. Ekkor a Salamon-szigetek hivatalosan is függetlenné váltak, de továbbra is a brit Nemzetközösség része maradtak.
A függetlenség azonban nem hozott azonnali fellendülést. A gazdaság továbbra is nagymértékben támaszkodott a természeti erőforrásokra, különösen a fakitermelésre és a halászatra, de ezek fenntarthatatlan kihasználása komoly problémákhoz vezetett. A korrupció és az erőforrások rossz kezelése tovább mélyítette a gazdasági és társadalmi nehézségeket, és az oktatás és az egészségügy területén is komoly kihívások jelentkeztek.
A helyzet különösen feszültté vált az 1998 és 2003 közötti időszakban, amelyet a „Születési válság” néven említenek. Ez az időszak etnikai konfliktusokkal és polgári zavargásokkal telt, amelyek különösen Guadalcanal és Malaita lakói között törtek ki földhasználati és munkalehetőségi kérdések miatt. A zavargások gazdasági visszaeséssel és a társadalmi stabilitás megingásával jártak.
A helyzet megoldására nemzetközi beavatkozásra volt szükség. A Regionális Segítségnyújtás a Salamon-szigeteknek (RAMSI) program keretében több csendes-óceáni ország, köztük Ausztrália és Új-Zéland, rendfenntartó erőket és gazdasági támogatást nyújtott, amely végül stabilizálta a helyzetet. Ez a beavatkozás 2017-ig tartott, és segített helyreállítani a rendet az országban.
Honiara - Az USA által felállított háborús emlékmű - k.a. fotója
Honiara - Bár vesztesek voltak, de a Japán is emlékművet állított az elesettekre emlékezve - k.a. fotója
Napjainkban a Salamon-szigetek gazdasága továbbra is a természeti erőforrásokra, valamint a turizmusra támaszkodik. Az ország azonban komoly kihívásokkal néz szembe, beleértve az erdők túlzott kiaknázását, a klímaváltozás hatásait és a gazdasági egyenlőtlenségeket. Ennek ellenére a Salamon-szigetek természeti szépsége és kulturális gazdagsága egyre több látogatót vonz, ami új lehetőségeket teremt a fenntartható turizmus fejlesztésére és az ország gazdaságának fellendítésére.
Ez a parlamentjük épülete - k.a. fotója
.
A Salamon-szigetek gazdasága nem igazán stabil. A lakosság többsége földművelésből él. Fokozódó jelentősége van a turizmusnak és az aranybányászatnak.
Földvári András fotója
A fővárostől nem messze - k.a. fotója
Falu - Elter Karcsi fotója
A Salamon-szigetek lakói többnyire melanéziai származásúak, akik a tengerészet és a halászat mellett mezőgazdasággal is foglalkoznak. A szigeteken élő emberek tiszteletben tartják saját hagyományaikat és szokásaikat, amelyek közé tartozik a törzsi tánc és ének, valamint a különböző ünnepek és szertartások.
Az itt élő emberek barátságosak és vendégszeretők, és általában pozitívan viszonyulnak a turistákhoz. Azonban fontos megjegyezni, hogy a szigetek kulturális értékei és a hagyományos életmód megtartása nagyon fontos számukra, így érdemes tiszteletben tartani a helyi szokásokat és kultúrát, és kérni az engedélyt, mielőtt valakit lefényképezünk vagy - akár közvetve is - beavatkozunk a helyi életbe.
A Salamon-szigetek melanéz lakosságának több egyedi fizikai tulajdonsága van. A melanézekre általában a közepestől a nagyon sötét árnyalatig terjedő bőrszín jellemző. Ez a bőrszín a melanéz régió egyik markáns jellemzője, és a melanin magas szintje miatt van, amely védi őket az erős napsugárzás ellen.
Egyedülálló a melanézek között a természetes szőke haj gyakori előfordulása, különösen a gyerekek és a fiatalok körében. Ez a genetikai variáns viszonylag ritka, és a világon csak a melanézeknél fordul elő ilyen gyakorisággal.
Göndör vagy hullámos haj: Akik nem szőkék, azoknak általában göndör vagy hullámos, fekete hajuk van, amely szintén a genetikai örökségük része.
Az arcukon gyakran markáns, erős arccsontok láthatók, széles orr, és jól definiált állkapocs jellemzi őket. A melanézek jellemzően robusztus testalkatúak, ami részben az erős, fizikai munkához való alkalmazkodásnak köszönhető.
Általában barna vagy sötét szemszínük van, ami jól illeszkedik a sötét bőrszínhez és hajhoz.
A Salamon-szigeteken belül is vannak regionális variációk a fizikai megjelenésben, mivel a különböző szigetek és közösségek hosszú ideje viszonylag elszigetelten éltek egymástól.
Szerény piaci élet Malaita tartomány központi városában, Aukiban - k.a. fotója
Sokan csak a ,,lábbuszt" engedhetik meg maguknak (főleg ha a tömegközlekedésre amúgy sem számíthatnak) - k.a. fotója
j.m. fotója
Helyi lány - g.cs. fotója
A gyerekek imádják ha a külföldiek fotózzák őket. - a.l. fotója
Biztos pozíció - d.l. fotója
Helyi szépség - Elter Karcsi fotója
Helyi amorózó - m.v. fotója
1. A magánterületekre lépés kockázatos, mert a tulajok túlságosan is óvják földjeiket.
2. Kerüljük a túl lenge öltözetet, és ez főleg a nőkre vonatkozik. A szigetek lakói meglehetősen konzervatívok.
3. Annyira prűdek, hogy a káromkodást még egy külföldi turista esetében sem tűrik meg.
4. A homoszexualitást börtönnel büntetik. A meleg, leszbikus turistákat is megbüntethetik, ha nyilvános helyen mutatják ki a saját nemük iránti vonzódásukat.
,, Bár a gyenge politikai irányításnak nem igazán sikerült összekovácsolni ezt a tarka nemzetet, a különféle egyházak sokat tettek az itteni emberekért. A sokszínűség itt kéz a kézben jár a toleranciával, így az összefogások révén iskolák, kórházak, templomok létesültek. A sok sziget sokféle népét nyelvileg a pidgin English tartja össze, azaz egy egyszerűbb változata az angol nyelvnek, mely szókincsében és kiejtésében már csak kevéssé hasonlít a standard angolhoz. Ezt a változatot nem tanítják az iskolákban, de a hétköznapi életben ez az összekötő kapocs a szigetek lakói között. A közös nyelv, a történelem, a hasonló, befogadó világlátás egy sajátságos bajtársiasságot hozott magával. Neve is van ennek: wantok-izmus, mely a „one talk” szóból ered. Magyarul talán az „egy nyelvet beszélünk” kifejezéssel lehetne a legjobban körülírni azt az összetartásra alapuló szemléletet, mely főként a melanéziai népekre jellemző, a Salamon-szigetektől Pápua Új-Guineáig.
A Salamon-szigeteki Történelmi Enciklopédia szerint ennek értelmében a „hasonszőrűek” összetartása egyfajta kulturálisan alapértelmezett szociális védőháló. A rászoruló wantok-nak, kötelesség ételt, szállást, menedéket adni, de ez a kapocs a szomszédi viszonyokban, a hétvégi közös elfoglaltságok, vagy közös kertészkedések esetén is. Nyilván ennek a fajta egymással törődésnek is megvannak a józan ész szabta határai. Hiszen ha a nagyobb rokonság visszaél ezzel, vagy rátelepszik egy család életére, összekuszálva azzal például a család anyagi helyzetét, akkor abból nyilvánvalóan konfliktusok is származnak.
Ebből az összetartásból következik, hogy a nagy család mindennél fontosabb az itteni népek számára. Mivel a kis család is annak része, ezért az magától értetődik, hogy a közvetlen hozzátartozókkal törődik az ember, de ugyanez az erős kötelék tartja össze a nagyobb közösséget is. Fekete bárány az, aki semmilyen közösséghez nem tartozik, és a nagy család tanító, gondozó közegének hiánya a legnagyobb számkivetettséget jelenti.
Ennek jegyében a gyermekek az első leckét rögtön a születésükkor abszolválják. Ekkor adódik át az első üzenet vagy tanítás, nevezetesen, hogy biztonságos, meleg családi környezetbe érkezett meg az újszülött. A gyerekek már kora gyermekkorban érzékelik, hogy egy nagy család részesei, ahol a szülők, a testvérek sokkal többen vannak, mint a kis család tagjai. A szülők elsődleges feladata a legkisebbek gondozása, melyben a közelebbi rokonok is besegítenek. Fontos, hogy a kisgyerekek lehetőség szerint kevés időt töltsenek idegenek társaságában. Csak amikor már tudnak beszélni és önállóan gondolkodni, akkor hagyják őket magukra.
Miközben a mai világ vívmányai a mindennapi életet és az oktatást is modernizálták, és szükség van az írás-olvasás ismeretére, a gyerekek nagyon sokat tanulnak otthon a szüleiktől is. Arra nevelik őket, hogy figyeljenek jól és csak akkor szóljanak, ha kérdezték őket. A kislányok akkor jók, ha úgy viselkednek mint az anyukájuk, a kisfiúk pedig mint az apukájuk. Ha a gyerek valami rosszat tesz, a szülőket éri a szégyen, jó cselekedetek esetén pedig a szülők kapják az első dicséretet.Ebben a hagyományokra épülő társadalomban a női és férfi szerepek, és az erre való nevelés nagyon hangsúlyos. A háztartás vezetése és a kert művelése a nők feladata, a férfiak pedig a fakivágással, kenu építéssel, halászattal és vadászattal foglalkoznak. Mindazonáltal a nyugati életmód begyűrűzésével és az iskolázottság növekedésével valamelyes elmosódtak ezek az éles határvonalak. Egy fiút akkor tartanak érettnek, ha tud építeni egy házat, egy kenut és egy kertet. Egy lányt pedig akkor, ha meg tudja művelni a kertet, ki tud vágni egy fát, tud vizet hozni és akkor is el tudja látni a családot, ha az anya nincs jelen.
A tradicionális szerepek és a modern társadalmi berendezkedés érdekes elegye található meg ezeken a szigeteken. A szülői örökségek rendezése erre egy jó példa. A Salamon-szigeteken a jogalkotás leköveti az apai, vagy anyai ágon való öröklést. Egyes szigeteken az apa, másikakon az anya jogán örökölnek az utódok. Az örökség alatt nem csak a tárgyi dolgokat értik, hanem a tudást, bölcsességet, de még varázserőt is. Az apa kenut, fejszét, szigonyt és a szükséges ismereteket örökítik a fiaikra. Az anyák ékszereket, kertészeti és halászati ismereteket, varázsigéket adnak át lányaiknak. Fejlettebb városokban az örökség a nyugati mintához hasonlóan pénzt, házat autót stb. jelent és a jog is a nyugati világ (elsősorban brit) mintájára jár el.
A hagyományos szerepekre épülő képet árnyalja az a tény, hogy a nőkkel és kislányokkal szembeni diszkriminációban sajnos élen jár az itteni társadalom. A gyengébbik nemnek az alárendelt szerep jut. Az egyébként sem kötelező iskolába kevés leánygyermek jár, a középiskolákban pedig egyenesen ritkaság számba mennek a lány diákok. Mondani sem kell, hogy az iskolázottság hiánya sok egészségügyi és társadalmi problémát hoz magával, mint például a szegénység, gyermekmunka és –bántalmazás, fiatal kori terhesség és házasság, nemi betegségek, alkohol és drog fogyasztás stb. (2017)" forrás
Földvári András fotója
Honiara - a Szent Kereszt (katolikus) katedrális - k.a. fotója
Fahíd Auki közelében - A magyar turistacsoport vezető Elter Karcsi fotója
A falu apraja (kevésbé a nagyja) kivonul nézni a szenzációt: tursták jöttek. - r.l. fotója
Kis srác Honiarában - g.t. fotója
Laza csávók vagyunk. - g.t. fotója
A bételrdió rágásának festői maradványa - o. j. fotója
Apa és a fia - o. j. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.