ÚTIKRITIKA.HU / Vanuatu








útikritikák


Vanuatu

Vanuatu dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Repülés | Szállás | Egészség | Közlekedés | Étkezés | Pénzváltás | Vásárlás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Port Vila | Egyéb látnivalók | Strandolás | Búvárkodás | Földrajz és időjárás | Történelem | Manapság | A helyiekről | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

A december 17-én bekövetkezett 7,3-as erősségű földrengés következtében legalább 14 ember vesztette életét. Több mint 200 személy sérült meg, ami jelentős terhet ró a helyi egészségügyi szolgáltatásokra.
 Port Vila városában legalább 10 épület omlott össze, köztük vannak olyanok is, amelyek teljesen megsemmisültek.
A fővárosi kórház súlyosan megrongálódott, ami miatt a betegeket ideiglenes létesítményekbe kellett áthelyezni.
A telekommunikációs hálózatok összeomlottak, bár a kapcsolatok lassan helyreállnak.

A Bauerfield Nemzetközi Repülőtér kifutópályája és irányítótornya megsérült, ami miatt több járatot töröltek, és a repülőteret 72 órára lezárták a nem humanitárius járatok előtt.
A nemzetközi hajózási terminált egy hatalmas földcsuszamlás érte, ami akadályozza a szállítmányok beérkezését. Az óceánjárók itteni kikötését felfüggesztették.
Sok szálloda és turisztikai létesítmény megrongálódott, ami miatt a turisták evakuálása és a foglalások törlése vált szükségessé.

Az ausztrál légierő evakuálta az ausztrál állampolgárokat, és segélyszállítmányokat juttatott el Vanuatura. Az Egyesült Államok, Franciaország és Új-Zéland is humanitárius segítséget nyújt a helyreállítási erőfeszítések támogatására.

A mentési munkálatok folytatódnak, a hatóságok és a nemzetközi segélyszervezetek együttműködnek a túlélők felkutatásában és az alapvető szolgáltatások helyreállításában. Az időjárási körülmények befolyásolhatják a mentési és helyreállítási munkálatokat, ezért fontos figyelemmel kísérni a friss előrejelzéseket.

A teljes regeneráció hosszabb időt vehet igénybe. (2024. december 19.)

Port Vila-i család - H. K. fotója

Vanuatu dióhéjban

  • Vanuatu egy óceániai ország, 12 200 négyzetkilométeren. Kb. 210 ezer lakója van. Az ország 83 szigetből, illetve szigetcsoportból áll.
  • Vanuatu Ausztráliától keletre, Új-Kaledóniától északra (nem messze), Fidzsitől északnyugatra fekszik. Vanuatu a Csendes-óceánban, az Egyenlítő és a Baktérítő között terül el. Az ausztráliai Brisbane városától kb. kétezer kilométerre található.
  • 1980-ig az országot Új-Hebridáknak nevezték. Addig közös brit és francia gyarmat volt. Ezt az egyedülálló kormányzati formát kondomíniumnak nevezték, amely 1906-tól 1980-ig tartott. A két ország közösen irányította a területet, saját jogi és közigazgatási rendszereikkel, amíg Vanuatu 1980-ban el nem nyerte függetlenségét.
  • Az ország államformája köztársaság. A lakosság nagy része melanéz eredetű. Az ország tagja a (Brit) Nemzetközösségnek.
  • Vanuatu fővárosa Port Vila (kb. 40 ezer lakos), ami 15 660 kilométerre van Budapesttől.
  • A hivatalos nyelvek: angol, francia és a helyi bislama. Az emberek többsége keresztény vallású, azon belül is a presbiteriánus és az anglikánus felekezetek a legnagyobbak. Emellett van néhány kisebb keresztény felekezet és helyi szokásokból, hitrendszerből eredő vallási meggyőződések is. Az őslakos lakosság többnyire a kultikus természetvallásukat követi.
  • Vanuatun az emberek nagyon változatos külsejűek lehetnek, és ez részben abból adódik, hogy az országban számos etnikum él együtt. Az őslakos lakosság általában a melanéziai népekhez tartozik, akik általában sötét bőrűek, fekete hajúak és barna szeműek. Azonban az utóbbi években a keveredés és a bevándorlás miatt egyre nagyobb a különböző etnikumok keveredése, így a Vanuatun élő emberek külseje is változatosabbá válik.
  • Magyar állampolgároknak nem kell vízum Vanuatuba, amennyiben 90 napnál rövidebb ideig maradnak ott.
  • Májustól októberig tart a száraz évszak, azaz ilyenkor a legjobb odalátogatni. Novembertől áprilisig tart az esős időszak. Az esős időszakban a szokásosnál is több a szúnyog. December és március között ciklonszezon is van. Évente átlagban kétszer-háromszor fordul elő ciklon.
  • Leggyakoribb vezetéknév:Tari
  • Vanuatu általában magasabb árszintű ország a csendes-óceáni régióban, de nem feltétlenül számít a legdrágábbnak. A turizmus fokozatosan növekszik az országban, így az árak is változóak és függnek az adott szolgáltatások minőségétől és helyétől. Általánosságban elmondható, hogy a szigeteken található termékek és szolgáltatások drágábbak lehetnek, mint a fővárosban, Port Vilában.

Fő látnivalók:

  • A természet, az ott élők tanulmányozása kultúrantropológiai megközelítésben
  • A strandok. Sokan jönnek ide búvárkodni, mert a megbámulható tengeri élővilág szuper
  • Vanuatun két olyan hely található, amelyek különösen különlegesek és vonzóak a turisták számára. Az egyik az Ambrym szigeten található Marum vulkán, amelynek krátere látványos lávafolyamokat produkál. A másik különleges helyszín a Pentecost szigeten található, ahol a helyi fiatal férfiak bungee jumping-jumpot hajtanak végre a lábukhoz kötött szőnyeg segítségével, amely hagyományos tavaszi rituálé.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. A hagyományos táncok bemutatói
  2. Az érintetlen természet, gazdag fauna (tengerben és a madarak) és flóra
  3. Amilyen harmóniában élnek a helyi népek a természettel
  4. Tanna szigetén a Yasur-vulkán (ami évente egyszer ki is tör)
  5. Champagne Beach

Nem tetszett

  1. Nagyon időigényes egyáltalán eljutni oda (35-40 óra)
  2. Az infrastruktúra fejletlensége miatt kényelmetlenségeket kell bevállalni (pl. a szálláslehetőségek választéka szűk)
  3. A turistáknak táncikáló öreg nénik fedetlen keblei - már elnézést

Vélemények

2022 végén, közel három év kihagyás után, ismét a Csendes-óceán déli részén jártam. Ausztrálián keresztül utaztam, és úgy döntöttem, hogy ha már a világ ezen tájára jutottam, nem hagyom ki Vanuatut sem. Ez a Melanéz szigetország, amelynek neve „Örökre a mi földünk” jelentéssel bír, 83 szigetből áll, melyek közül 67 lakott. Az ország lakossága körülbelül 300 ezer fő.

Vanuatut két fő okból választottam. Először is, a foglalás idején ez volt az egyetlen dél-csendes-óceáni ország, amelyhez nem volt szükség Covid-tesztre, ráadásul több ország még nem is nyitotta meg a határait. Másodszor, a repülőjegyek Ausztráliából Vanuatuba jelentősen olcsóbbak voltak, mint más csendes-óceáni desztinációk esetében.

Izgatottan vártam Vanuatut, különösen egy helyi nevezetesség miatt, amelyet hamarosan megemlítek. Ezenkívül az ország kiváló hírnevet élvez az utazók körében, akik már bejárták Óceánia más részeit. Már előre tudtam, hogy ez a látogatás különleges lesz, és titkon azt reméltem, hogy Vanuatu lesz az új kedvencem a régióban.

Az Air Vanuatu vitt minket Sydneyből Port Vilába, az ország fővárosába. Már éjfél után landoltunk, és nem sokkal később a Grand Hotel & Casinóban szálltunk meg. A szállás központi fekvésű volt, elfogadható áron (116 USD/éj) és négycsillagos besorolással, de a belépéskor a dohányfüst szaga terjedt a kaszinó felől, ami nem volt túl kellemes első benyomás.

Első napunkon Efate szigetét jártuk be egy helyi sofőr segítségével, akit a Williams Tours-tól béreltünk. A sziget keleti és déli partvidékére fókuszáltunk. Az Eton Beach volt a nap csúcspontja, amely talán a legszebb part volt, amit a Csendes-óceán ezen részén láttam. Később a Blue Lagoon felé vettük az irányt, amely, mint kiderült, zsúfolt volt turistákkal, és nem nyújtott olyan különleges élményt.

A következő napon egy belföldi járattal Tanna szigetére utaztunk, amely az ország egyik legnagyobb látványosságát rejti: a Yasur-hegyet, egy aktív vulkánt. Az izgalmas túra során a vulkán kráteréhez vezető út lélegzetelállító volt. Szerencsére a vulkán lávakitörései gyönyörű vörösen izzottak az éjszakai égbolt alatt.

Vanuatu számomra vegyes élmény volt. Bár a természet csodálatos, a belépődíjak és a turisták néha rontották az élményt. (2022)


Vanuatu drága desztináció, amely Sydney árakhoz hasonlítható, de a szolgáltatások színvonala továbbra sem éri el az ausztrál vagy európai színvonalat. Az árfolyam 1 AUD = kb. 88 vatu, és 1 vatu = kb. 2.33 forint. Port Vila, a főváros, szinte egy kisvárosi jellegű hely, ahol fél óránál többet nem szükséges eltölteni. A helyiek angolul és franciául is beszélnek, ami megkönnyíti a kommunikációt a turisták számára.

Ha nem bérelsz autót, akkor érdemes a helyi kisbuszokat használni, amelyek rendszámtábláján piros „B” betű szerepel. Ezek olcsóbbak, mint a taxik, és például a Warwick hoteltől a belvárosig az ár 150 vatu/fő.

A vulkánlátogatás alkalmával érdemes óvatosan bánni a fényképezőgéppel, mivel a vulkánból származó hamu könnyen tönkreteheti a készülékeket. Érdemes vízhatlan tokot vinni, és a lehető legkevesebbszer kinyitni, hogy elkerüld a por bekerülését a gépbe. Miután hazatértünk, a szervizben kiderült, hogy néhány másodperc elég volt ahhoz, hogy a zoom mechanizmusába por kerüljön, és meghibásodjon.

A buszsofőrök Vanuatuban rámenősek lehetnek, de nem annyira, mint például Thaiföldön. Volt egy esetünk, amikor a sofőr útközben megállt, és azt mondta, hogy „Ó-Ó, probléma”, majd megkért, hogy szálljunk ki. Később rájöttünk, hogy azért kellett kiszállnunk, mert rendőrök ellenőrizték az autókat, és valószínűleg nem volt minden rendben a sofőr papírjaival.

A partok némely része nem homokos, hanem korall- és kavicskeverék, ezért érdemes vízi cipőt hozni. Autóbérlés is jó ötlet, különösen, ha el akarod érni a Kék Lagúnát vagy felfedezni a szigetet. Az utak a fővároson kívül jó állapotúak, és ha a főbb útvonalakon maradsz, nem feltétlenül szükséges 4WD autót bérelni. Bár mi befizettünk két külön túrára, jobban jártunk volna az autóbérléssel, ha előre megterveztük volna a programunkat. (2024)


Tetszett:

A Tanna szigeti Mount Yasur vulkán peremén állva nézni a láva kitöréseket...
Az SS President Coolidge roncsánál búvárkodni Santo szigeténél...
A Champagne Beach türkizkék vizében úszni a korallok között...
A Pentecost szigeti földugrók rituális kötelességrésein döbbenni...
A Port Vila piacán kóstolni a frissen szedett mangókat és passion fruit-ot...

Nem tetszett:

A vulkánhoz vezető úton a terepjáróban rázkódni órákig...
A szigetek közti repülés ára miatt le kellett mondani több szigetet...
A Blue Holes természetes medencéihez való eljutás bonyolultsága...
A szállodákban az ausztrál árak melletti szerényebb szolgáltatás...
Az esős szezonban a programok folyamatos lemondása és átszervezése...

(2023)


Vanuatu-i férfiú (turistáknak szánt show-ra beöltözve, kidíszítve) - Elter Karcsi fotója

Repülés

Ausztráliából. Új-Zélandról és a Fidzsi-szigetekről repülnek ide közvetlenül légitársaságok. Vanuatu nemzeti légitársasága az Air Vanuatu (www.airvanuatu.com) Sydney-ből, Melbourne-ből és Brisbane-ből is közlekedtet járatokat. A főváros: Port Vila az óceánjáró hajók kedvelt kikötőhelye is egyúttal.

Szállás

A 2024-es földrengés előtti állapotok szerint Vanuatu szállásinfrastruktúrája jól kialakított és változatos lehetőségeket kínál a turisták számára, igazodva a különböző igényekhez és költségvetésekhez. Az ország turisztikai központjai, mint Port Vila és Espiritu Santo, a legtöbb szálláshelyet biztosítják.
Szálláslehetőségek Vanuatun
1. Luxusüdülők és resortok

A szigetek legnépszerűbb szállásai közé tartoznak az exkluzív, tengerparti üdülőhelyek, amelyek prémium szolgáltatásokat kínálnak:
Warwick Le Lagon Resort & Spa (Port Vila): Elegáns szálláshelyek, medencék, golfpályák és spa-szolgáltatások.
Ratua Island Resort (Espiritu Santo): Privát szigeti élmény, tradicionális bungalókkal.
Havannah Resort (Efate): Csak felnőtteknek szóló luxushelyszín, romantikus környezetben.

2. Középkategóriás szállodák

Ezek a szálláshelyek kényelmes szobákat, jó elhelyezkedést és kedvező árakat biztosítanak:
Moorings Hotel (Port Vila): Vízközeli középkategóriás szállás, modern szolgáltatásokkal.
Deco Stop Lodge (Espiritu Santo): Barátságos hangulatú szállás, medencével és közösségi terekkel.

3. Olcsóbb panziók és hostelek

Költségérzékeny utazók számára is vannak opciók, például családi panziók, vendégházak és hostelek:
Turtle Bay Lodge (Espiritu Santo): Barátságos környezet, megfizethető árak és egyszerű szálláslehetőség.
Traveller’s Budget Motel (Port Vila): Alapvető szolgáltatások, közel a központhoz.

4. Öko-szállások

Vanuatu különösen híres fenntartható turizmusáról és öko-szálláshelyeiről, ahol a természet közelsége és a helyi kultúra élvezhető:
Eratap Beach Resort (Efate): Környezetbarát üdülőhely, amely harmóniában van a természettel.
Tanna Evergreen Resort & Tours (Tanna): Hagyományos stílusú bungalók, közvetlenül a Yasur vulkán közelében.

Szállások elhelyezkedése

Port Vila (Efate sziget): A fővárosban a legtöbb szálláshely található, a luxusüdülőktől a panziókig. Ez a központ a gasztronómiai és kulturális programok szempontjából is ideális.
Espiritu Santo: A búvárkodás és a fehér homokos strandok kedvelőinek paradicsoma.
Tanna: A vulkáni túrák miatt népszerű, hagyományosabb stílusú szállásokat kínál.
Outer Islands: A kisebb szigetek (pl. Malekula) csendesebb, autentikusabb élményt nyújtanak, de az infrastruktúra korlátozottabb lehet.

Szolgáltatások és kényelmi szempontok

Éttermek és bárok: A legtöbb üdülőhely helyi és nemzetközi konyhát kínál, gyakran friss tengeri ételekkel.
Strandhozzáférés: Sok szálloda közvetlenül a tengerparton helyezkedik el, privát strandokkal.
Tevékenységek: A szállodák többsége szervez vízi sportokat, sznorkelinget, búvárkodást és kirándulásokat.
Wi-Fi és technológia: Az internetelérés nem mindig stabil, különösen a kisebb szigeteknél, de a nagyobb szállodákban általában rendelkezésre áll.


Vanuatu szállásinfrastruktúrája jól alkalmazkodik a turisták igényeihez, legyen szó luxusélményekről vagy költséghatékony utazásról. A helyiek vendégszeretete és a természet közelsége minden látogatót maradandó élménnyel ajándékoz meg.

A nyaralás másik részét a főváros környékén töltöttük a Warwick Le Lagon Resortban. Nem vagyunk túlságosan igényesek szállás tekintetében, így nem szeretnék túl sokat panaszkodni, de azt kell mondjam, érződik a hely nyugodt, könnyed stílusa. Ehhez képest egy 4,5 csillagos szállodához (és az ahhoz tartozó árakhoz) képest azért lenne még hová fejlődniük. Mindezek ellenére örömmel visszamennénk oda egy újabb nyaralásra.

Egészség

Tanácsos utazási és egészségbiztosítás megkötése, hogy adott esetben fedezze az esetleges légi úton történő kórházba szállítás költségeit is, amennyiben az ellátás Vanuatuban nem biztosítható. Az óceániai országban a szúnyogok terjeszthetik a dengue-lázat, ezért mindenképpen szerezzen be rovarriasztót, és tanulmányozza a WHO honlapját. Az ivóvíz minősége többnyire elég rossz ahhoz, hogy a turista ne fogyassza.

Közlekedés

Vanuatu szigetein a közutak többsége földút. A járművek nagy része elég vacak műszaki állapotban van.

A általános közlekedési módok közé tartoznak a repülőjáratok, a helyi hajók és az autóbérlés.

A repülőjáratokat számos nagyobb sziget és szigetváros között biztosítják. A belföldi járatokat a Vanuatu légitársaság (Air Vanuatu) szolgáltatja.

A helyi hajók szintén népszerű közlekedési eszközök a szigetvilágban. Ezek a hajók szállítják az embereket az egyik szigetről a másikra.

Az autóbérlési lehetőség a főbb szigeteken elérhető, és lehetővé teszi a turistáknak, hogy felfedezzék a szigetet saját ütemükben. Azonban az autóvezetési szokások eltérőek lehetnek Vanuatun, és fontos megfelelő biztonsági óvintézkedéseket betartani az utakon.

A turisták számára javasolt továbbá a tuk-tukok, taxik és a busszok használata is, különösen Port Vila városában.

Étkezés

Vanuatun a helyi ételek jellemzően a tenger gyümölcseiből, gyümölcsökből és zöldségekből készülnek. A következőkben néhány olyan étel található, amit érdemes lehet kipróbálni Vanuatun:

Lap lap: Ez a hagyományos étel taro lisztből, kókusztejből és egyéb összetevőkből készül, amelyeket banán- vagy taralapokba csomagolnak, és a forró kövekön sütik.

Csirkés-rizses Lap lap - p. s. fotója

Kokoda: Ez egy hűsítő és frissítő halétel, amely tengeri halakból, lime léből, kókusztejből, paradicsomból, hagymából és zöldségekből készül.

Tuluk: Ez a hagyományos étel taro levélbe tekert sült hús és zöldségek keveréke.

Nalot: Ez egyfajta szárított hal, amelyet általában fűszeres mártásban kínálnak.

Palusami: Egy tojásfehérjéből, kókusztejből és zöldségekből készült sűrű mártás, amelyet általában sült hal vagy sült hús mellé szolgálnak fel.

Mango: A trópusi gyümölcsök közül a mangó különösen népszerű Vanuatun, és számos ételhez és italhoz felhasználják.

Kava: Ez nem étel, hanem egy tradicionális ital Vanuatun, amelyet a kava növényből készítenek, és közösségi alkalmakkor fogyasztanak. A kava enyhe nyugtató hatással rendelkezik.

Fontos megjegyezni, hogy Vanuatun nem található sok nemzetközi étterem, így érdemes lehet kipróbálni a helyi ételeket és ízeket, amelyek a helyi kultúrához és hagyományokhoz kötődnek.

A Lap Lap egy helyi kedvenc eledel. Ez egy sült rakott étel, amit túlnyomórészt reszelt gyökérzöldségekből, banánból és kókusztejből készítenek. Itt csirkeszárnyat is adnak hozzá. - h.k. fotója

h. e. fotója

Pénzváltás

Ha turistaként látogat Vanuatuba, akkor érdemes pénzt váltania, mivel az ország nemzetközi pénzneme a Vanuatu-vatu (VUV). Bár a pénznem névlegesen csak Vanuatuban érvényes, és nem szabad hivatalosan kihozni az országból, de az értékesítésével foglalkozó pénzváltók és bankok általában elfogadják, és lehetőség van pénzváltásra a nemzetközi repülőtereken is.

A legtöbb nagyobb városban és turisztikai helyszínen találhatók pénzváltók, valamint bankok és ATM-ek is. Azonban érdemes készpénzt is magával vinnie, mivel az ország egyes részein a banki és az elektronikus fizetési lehetőségek korlátozottak lehetnek.

Fontos megjegyezni, hogy Vanuatuban a hitelkártyák elfogadottsága korlátozott lehet, különösen a kisebb boltokban és éttermekben. Ezért érdemes mindig készpénzt is magával vinni, és ellenőrizni a készpénzforgalmi lehetőségeket a látogatás előtt.

Vásárlás

A turisták számára számos ajándékbolt, ékszerbolt, helyi piac és kézműves bolt áll rendelkezésre, ahol széles választékban kaphatók a helyi termékek, mint például a kókuszdió, a vanília, a kakaó, a kávé, a törzsi kézművesek által készített különböző tárgyak, valamint helyi szövött anyagok és édességek.

A fővárosban, Port Vila-ban, van néhány bevásárlóközpont és áruház, ahol a turisták megtalálhatják a nemzetközi márkájú termékeket, valamint a helyi termékeket és kézműves tárgyakat is. Az egyik ilyen hely a Tana Russet Plaza, amely a legnagyobb bevásárlóközpont Vanuatuban, ahol ruházat, élelmiszer, elektronikai cikkek és ajándéktárgyak is kaphatók.

Emellett a turisták érdemesek lehetnek felkeresni a helyi piacokat, ahol a friss zöldségek, gyümölcsök, halak és egyéb élelmiszerek mellett, kézműves termékek, ruházat és ékszerek is megtalálhatóak. Az egyik ilyen piac a Port Vila Municipal Market, ahol a turisták az autentikus helyi termékeket és kincseket kaphatnak.

Fontos megjegyezni, hogy Vanuatuban az árak magasabbak lehetnek, mint a többi dél-tengeri szigetországban, de a helyi termékek és kézműves tárgyak értékes és egyedülálló ajándékok lehetnek.

A globalizáció győzedelmeskedett! - Spar a fővárosban - g.t. fotója

Vanuatu - retek -cs.j. fotója

Szórakozás

A legnépszerűbb programok közé tartozik a búvárkodás, a szörfözés és a horgászat, mivel a tengeri élővilág itt különösen gazdag és változatos. Emellett Vanuatun számos sziget és kis szigetcsoport található, amelyek gyönyörű strandokkal és lagúnákkal rendelkeznek, így a fürdőzés és a napozás is népszerű tevékenység.

Vanuatun továbbá számos kulturális látványosság és program is várja a turistákat. Az országban számos tradicionális falu található, ahol a látogatók megismerhetik a helyi kultúrát és életmódot. Emellett számos helyen rendeznek helyi fesztiválokat, amelyeken a turisták részt vehetnek, és így betekintést nyerhetnek a vanuatu-i kultúrába és hagyományokba.

A szórakozási lehetőségek között említést érdemel még a túrázás, a lovaglás, a hegymászás és a természetjárás is, mivel Vanuatun számos nemzeti park és természeti rezervátum található, ahol a látogatók megcsodálhatják a szigetvilág gyönyörű növény- és állatvilágát.

Néptánc bemutató - b.e. fotója

Közbiztonság

Bántják a magyart! (Karesz azonban láthatóan nincs betojva)

Vanuatu közbiztonság tekintetében nem veszélyes hely, mindazonáltal az alapvető óvatossági szabályokat tanácsos betartani. Érdemes a szálláshelyen széfben tartani értékeket és a strandon vigyázni kell, hogy ne hagyjuk őrizetlenül az értékesebb cuccainkat. Ügyelni kell arra, hogy szálláshelyünkön a szobánk ajtaja zárva legyen éjszaka is, amikor bent alszunk. Egyedül utazó lányok, nők ki vannak téve veszélyeknek: éjszaka az utcán, buszokon, taxiban. A fővárosban előfordulnak bűncselekmények (rablás, támadás, szexuális zaklatás), esetenként turisták sérelmére is.

Egyéb hasznos információk

  1. Az itthonihoz képest az időeltolódás nyáron +9 óra, télen +10.
  2. Az EU-tagállamok közül Belgium, Franciaország, Olaszország és Svédország tart fenn konzulátust Vanuatun, melyekhez - baj esetén - magyar állampolgárok is fordulhatnak.

Az EU-képviselet elérhetősége:

Port Vila

A főváros, Port Vila az óceánjáró hajók kedvelt kikötőhelye.

Port Vila Vanuatu fővárosa és legnagyobb városa, amely Vanuatu szigetének déli partján található. A város a turisták körében népszerű célpont, mivel számos látnivaló és tevékenység található itt.

A város központjában található az érintetlen szigetvilág szellemében épített piac, ahol helyi termékeket, kézművesek által készített tárgyakat és friss élelmiszert árusítanak. Emellett a városban több kulturális és történelmi látnivaló is van, például a Vanuatu Kulturális Központ, amely bemutatja a helyi kultúrát, történelmet és hagyományokat.

A város mellett található Erakor Lagoon is egy kedvelt célpont, ahol a turisták búvárkodhatnak, úszhatnak, és különféle vízi sportokat próbálhatnak ki. A város környékén számos csodálatos strand is található, például a Pango Beach, amely egy gyönyörű, homokos partszakasz a türkizkék vízzel, és az Éden-sziget, amely egy elszigetelt sziget, amelyhez csak hajóval lehet eljutni.

A városban található szállodák, éttermek és bárok széles választékát kínálják a látogatóknak, ahol a helyi ételeket és italokat lehet kóstolni.

Egyéb látnivalók

Strandolás

Vanuatun számos csodálatos tengerpart található, amelyek közül sok elszigetelt és gyönyörű helyen fekszik. A turisták számára a legnépszerűbb strandok közé tartozik a Port Vila melletti Erakor Beach, amely egy homokos strand a türkizkék vízzel és sok vízi sport lehetőséggel.

A Havannah Harbour melletti Hideaway Island sziget is kedvelt célpont, ahol a látogatók tengeri élővilágot fedezhetnek fel búvárkodás közben. A Mele Bay-en található Mele Beach szintén szép homokos strand, amely kiváló hely a napozásra, úszásra és a lazításra.

A Santo-szigeten, Vanuatu második legnagyobb szigetén, számos gyönyörű tengerpart található, köztük a Luganville melletti Champagne Beach, amely híres a hófehér homokjáról és a kristálytiszta vízről. A Million Dollar Bay-n található Long Beach szintén kiváló választás a strandolásra és a napozásra.

A legtöbb tengerparton számos vízi sport lehetőség áll a látogatók rendelkezésére, például búvárkodás, snorkeling, szörfözés és kajakozás.

Mistery Island, Vanuatu aprócska ékszerdoboza, maga a megtestesült paradicsom. A sziget érintetlen strandjai és kristálytiszta vize egy mesebeli hely hangulatát idézik, ahol időnként úgy érzed, hogy rajtad kívül senki nincs a világon. Nincsenek állandó lakosai, így minden látogatás tiszta, érintetlen természetet kínál – tökéletes hely a sznorkelezésre vagy egyszerűen a napozásra. A sziget neve rejtélyes, de az igazi titok az a nyugalom, amit csak itt találhatsz meg. - Aji fotója

Búvárkodás

Port Vila közelében egy korallzátonyhoz és az MV Konanda hajóroncshoz mentünk merülni azon a reggelen. A zátony lenyűgöző volt, és a látótávolság szinte tökéletes. Számtalan színes trópusi halat figyelhettünk meg, a korallok pedig egyszerűen gyönyörűek voltak, de a legemlékezetesebb pillanat egy teknős felbukkanása volt. A második merülés helyszíne a Konanda, egy szigetközi szállítóhajó roncsa volt, amelyet 1987-ben süllyesztettek el az Iririki-sziget közelében, kifejezetten a búvárok számára. Sajnos, mire odaértünk, egy másik búvárcsapat éppen távozóban volt, és eléggé felkavarták a vizet, ami jelentősen rontotta a látási viszonyokat. Ennek ellenére ez a merülés is remek élményt nyújtott.

Földrajz

Vanuatu térségében nagy a kockázata a szeizmikus mozgásoknak és a cunaminak.

Összesen 83 szigetből áll, melyek szétszóródnak a Csendes-óceánban egy területen, ami mintegy 12 ezer négyzetkilométer. Az ország főbb szigetei az Éfaté, Malekula, Santo, Tanna és Ambrym.

A szigetek domborzata változatos, és magába foglalja a vulkanikus hegyeket, a síkságokat, az erdőket, az esőerdőket, a szigeteket körülvevő korallszigeteket, valamint a kanyonokat és folyókat. A legmagasabb hegy Vanuatuban a Tabwémasana, amely eléri a 1879 métert. Az ország nagy része trópusi éghajlatú, nagyon nedves, meleg és párás, és a legmagasabb esőzések általában november és április között fordulnak elő.

Vanuatu gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik, amely magában foglalja a tradicionális falvakat, a helyi törzsek hagyományait, valamint a francia és az angol kolonizáció hatásait is. A szigetek gazdag élővilággal is rendelkeznek, ideértve a trópusi madarakat, a teknősöket, a delfineket, a teknősöket és a tengeri élőlényeket.

Időjárás

Vanuatu trópusi éghajlatú ország, ami azt jelenti, hogy az időjárás meleg és nedves egész évben. Az ország két évszakra osztható: az esős évszakra, amely novemberben kezdődik és áprilisban ér véget, és a száraz évszakra, amely május és október között van.

Az esős évszakban gyakoriak az erős esőzések, viharok, szélviharok és a trópusi ciklonok, különösen január és március között. A száraz évszakban általában kevesebb esik, de az időjárás továbbra is meleg és párás.

A hőmérséklet általában egész évben meleg, a legmagasabb hőmérséklet az év legmelegebb hónapjában, decemberben és januárban fordul elő, általában 30 Celsius-fok felett van. Az éjszakai hőmérsékletek pedig általában 20-25 Celsius-fok között vannak.

Történelem

Vanuatu partjaira a 17. században érkeztek először az európaiak. Cook kapitány 1774-ben járt erre, ő nevezte el a szigeteket Új-Hebridáknak. 1906-tól francia-brit kondominium. Vanuatu 1980-ban nyerte el a függetlenséget.

A független Vanuatu első évtizedeit erősen meghatározta a kondomínium időszakának nehéz öröksége, ami megnehezítette az ország stabil fejlődését. Ugyanakkor az egyes szigetek számára biztosított korábban ismeretlen regionális autonómia fokozatosan enyhítette a társadalmi feszültségeket. Ennek ellenére a nyelvi megosztottság miatt a koalíciós kormányok megalakítása továbbra is jelentős kihívás maradt. A közel 270.000 fős lakosságú szigetcsoport gazdasága nem tartozik a legerősebbek közé, nagyjából egy jómódú fekete-afrikai ország szintjén áll, de az utóbbi időben viszonylag gyors fejlődést mutatott. A gazdasági bevételek jelentős része a halászatból és a halászati jogok értékesítéséből származik, emellett a külföldi hajók alacsony regisztrációs díjai, a turizmus, valamint a mezőgazdaság más ágazatai is fontos szerepet játszanak. Vanuatu emellett adóparadicsomként is ismert, mivel a legtöbb hagyományos adófajta (az áfa kivételével) nem létezik az országban. 2008-ig az ország nem működött együtt más államok adóhatóságaival, ami lehetővé tette, hogy jelentős összegek áramoljanak át a gazdaságán. Ezekből az összegekből azonban az ország leginkább csak közvetett módon profitált.

Manapság

Vanuatu lakossága többnyire farmokon él, és földműveléssel, állattartással és halászattal foglalkozik. A turizmus fontos szerepet tölt be Vanuatu gazdaságában. Az ország legfontosabb kereskedelmi partnerei Ausztrália és Új-Zéland. A turisták többsége is ezekből az országokból érkezik.

Kínai elviteles büfé előtt - b.e. fotója

A helyiekről

A fiatal fiúk (10–12 évesek) felavatási szertartását egy erre kijelölt kunyhóban végzik, ahol bambuszkéssel körülmetélik őket. A beavatás után a fiúk nagy ünneplés kíséretében térnek vissza közösségükbe, ám ettől kezdve már a férfiakkal laknak, és édesanyjuk többé nem szidhatja meg őket, mivel rangjuk magasabbá vált. A ceremóniát követően megkezdődnek a rangelnyerő ünnepségek, az úgynevezett nimankit szertartások. Ezek során disznókat áldoznak fel, majd a közösség tagjait megvendégelik és ajándékokkal halmozzák el, ezzel szerezve meg az élők és holtak tiszteletét.

A szertartásoknak központi szerepe van a közösség életében, mivel azok nemcsak a társadalmi státuszt, hanem a spirituális harmóniát is erősítik. A nimankit ünnepségek során a közösség tagjai összegyűlnek, hogy együtt imádkozzanak és tisztelettel adózzanak az ősök szellemeinek. Ezek az események nemcsak az egyének rangjának megerősítését szolgálják, hanem az összetartozás érzését is mélyítik.

Amikor valaki megbetegszik, a közösség nem hív orvost, hanem a varázsló, a helyi gyógyító – más néven klébersz – végzi el a kezelést. A gyógyítás során bemetszéseket készít a beteg hátán, hogy a rossz szellemek eltávozzanak. A sebekre gyógyító hatású füveket helyez, amelyek a testi és lelki egyensúly helyreállítását segítik elő.

Elter Karcsi fotója


Előkészületek a parázson járásra - Elter Karcsi fotója


Család a Tanna szigeten - h.k. fotója


Olvasmányos linkek

"Mit lehet csinálni Vanuatu-n? Főleg a földtörténet, az etnográfia, és az ornitológia után érdeklődő kalandorok keresik fel Vanuatu szigetét, de az egyszerű kulturális kíváncsiskodók is megtalálják, amit keresnek.

Tűzhányók:

A kirándulók és geográfia után érdeklődők Vanuatu nagyobb szigetein (Espíritu Santo, Eromangno, Efate, Malakula ) található magashegyek között megbúvó jó néhány működő tűzhányót keresik fel, hogy testközelből figyelhessék meg a vulkáni tevékenységegeket. A Tanna szigeteken fekvő Yasur vulkán például az egyik legnépszerűbb turistacélpont. Ennek oka, hogy könnyedén megközelíthető, a vulkán aktív, de még ebben az állapotában sem veszélyes, és éjszaka 250 kilométerre is ellátszik vöröses narancssárga fénye. Így még azok a turisták is gyönyörködhetnek a látványban, akik nem tartózkodnak közvetlen a helyszínen. " forrás


"Másnap ellátogattunk egy "kastom" faluba, Yakelba, ahol megnéztük hogy is élnek az emberek ezen a szigeten immár 4000 éve. Kis pálmalevél kunyhókban, amik közül néhányat jó magasra a fák koronájába építenek. A malacok és csirkék szabadon futkároznak a faluban, a gyerekek meg játszanak velük így vigyázva rájuk, nehogy elbitangoljanak. Megnéztük a házikót, ahol az asszonyok töltik a napjuk nagyobb részét főzéssel, beszélgetéssel. Rajtuk felső ruházat nem volt, csak a fűszoknya. Megmutatták, melyik növényből csinálják az arcfestéket, és hogy hogyan kell használni, majd a férfiak előadtak néhány táncot, amiben a gyerekek is részt vettek. Utunk során érdekes volt látni, hogy is élnek igazán az emberek; látni, hogy veszi át szép lassan a sziget a "nyugati" kultúrát.

A faluban sétálgatva elindultunk egy kis "utcácskában", de a kísérőnk ránk szólt, hogy arra nem szabad menni. Azt hittük valami szent hely felé közeledtünk, de mint kiderült, egy fehér család él arrafelé. Állítólag egy mindennel felszerelt házikóban élnek, ezért nem szeretnék ha a "fehérek" meglátnák, mert milyen már a 3. világban a dzsungel közepén egy tip-top házikóban élni, míg a bennszülöttek a sárból és pálmalevélből összerakott viskókban laknak." forrás

Fotóegyveleg

Vanuatu-i hölgy - Elter Karcsi fotója


A tűz csiholói Tanna szugetén - Elter Karcsi fotója


Helyi anyuka - Elter Karesz fotója

b.e. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon





SZÁLLÁSFOGLALÁS