ÚTIKRITIKA.HU / Burgasz







útikritikák


Burgasz

Burgasz dióhéjban | Szállásválasztás | Hasznos információk |Strandok| Látnivalók | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

Végtére a szép hám is elkopik. - V. Jancsi fotója


Burgasz dióhéjban

Lakosság (2024-ben): 211,000

A tengerparti nagyváros repülőtere a legnagyobb forgalmú Bulgáriában. Május és október között rengeteg charterjárat jön ide. Budapestről elérhető direkt járattal. Érdemes bérelt autóval közlekednie annak, aki a környéket is szeretné bejárni.

Burgasz Bulgária egyik legősibb városa, amelynek történelme több mint 3000 évre nyúlik vissza. A város a római korban volt fontos kikötőváros, és a középkorban számos ostromot és inváziót élt át.

Burgaszban számos látnivaló található, beleértve a városközpontban található Szabadság tért, a városi múzeumot, a Katedrálist és a történelmi óvárost. A városban a Fekete-tenger partján is található gyönyörű parkok és strandok.

A burgaszi konyha jellegzetes ételei közé tartozik a chushki burek, ami töltött paprika tészta. A városban számos étterem és kávézó található, ahol kipróbálhatod a helyi ételeket és italokat.

Burgasz jól kapcsolódik a többi bulgáriai városhoz és az ország többi részéhez vasúti és autópályai kapcsolatokkal. A városban kényelmesen lehet közlekedni a tömegközlekedéssel, mint például buszokkal és villamosokkal.

A városban található Burgasz strand a legnagyobb és legnépszerűbb strand, de a környéken számos más lehetőség is van.

Burgasz - a legélhetőbb bolgár város (2010-es állítás)

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett:

- Homokos tengerpart, gyönyörű kagylók és csigák a parton
- A tengerparti park nagyon szép és gondozott
- Hashburger, a burgaszi McDonald's
- Repülővel könnyedén elérhető
- Felelős állattartóknak tűntek (nem láttunk kóbor állatokat)
- Vannak szép, fotóra kívánkozó épületek
- A sétálóutca szépen ki van épülve
- Sokan tudnak pár szót magyarul, barátságosak
- A homokszobor kiállítás (fizetős volt, kívülről csodáltuk meg)

Nem tetszett:

Bankkártyát és eurót sok helyen nem fogadtak el
- A vezetési stílus
- A sétányon rajzaikat áruló kisgyerekek látványa
- Rugalmatlanok voltak a reptéren (pl. értelmetlen szabályok)
- Sok az egyhangú, szürke paneltelep a tengerparttól távolabbi városrészeken

- A burgaszi állatkert felejtős! Borzasztó körülmények között tartják az állatokat.

(2023)

Vélemények

Szozopoltól nem messze található Burgasz, amely kevésbé látványos tengerparti város, de sétálóutcája, vásárlási lehetőségei és éttermei miatt érdemes egy rövid látogatásra. A parkolás itt is fizetős, de körülbelül 15 perc sétára a sétálóutcától már ingyenesen is találhatók helyek, így ott hagytuk az autónkat.


Az biztos, hogy aki szeretne nosztalgiázni és visszarepülni egy kicsit a szocialista időkbe, annak Burgaszt nem szabad kihagynia.

Mi a homokszobor kiállítással kezdtük, ezt megígértük egymásnak, hogy mindenképpen megnézzük. Ez a kiállítás szezonális, csak júliusban és augusztusban látogatható. Az olvasottak szerint nagy hagyománya van, minden évben új alkotások készülnek, és mindig más a téma. Idén a cirkuszt dolgozták fel témaként.

Elég vegyes érzéseink voltak a hellyel kapcsolatban. Maguk az alkotások fantasztikusak és monumentálisak. Hihetetlen, milyen szobrokat tudtak készíteni abból a homokból, amiből mi maximum homokvárat építünk vödörrel. Viszont a helyszín és a körítés nagyon szegényes volt, hiányzott a csillogás és a nagy felhajtás.

Innen tovább autóztunk a kikötőbe. Útközben az építészet nem igazán ragadta meg a figyelmünket, a szegénység és elhanyagoltság viszont annál inkább feltűnt. A tengerpart mentén egy hosszú park húzódik, mi oda nem mentünk be, de több helyen is láttuk, hogy gyerekeknek szánt búcsús játékokkal csalogatják a látogatókat. A terv az volt, hogy áthajózunk a St. Anastasia szigetre, hogy körülnézzünk. Azonban spontán módon ez nem igazán működött, de szerencsére nagyon segítőkészek voltak a jegyeladásnál, így sikerült helyet foglalnunk péntekre. A kikötő elején van egy nagyon szép, kis park, ahol le lehet ülni pihenni. Vannak padok napernyőkkel, és olyanok is, amelyek könyv alakúak. Hasonló padokat később a belvárosban is láttunk, akkor vettük észre, hogy a padok hátulján írók nevei is fel vannak tüntetve.

A burgaszi városnézést a sétálóutcában zártuk. A főtér, de igazából az egész város is olyan, mint egy időutazás vissza a múltba. A teret egy szökőkútrendszer díszíti, valamint egy igazi régi szocialista háborús emlékmű.

Vettünk egy fagyit, itt grammra mérik, nem gombócban adják. A sétálóutca sem kifejezetten látványos, van néhány szobor és szökőkút, de igazából feledhető. Viszont rengeteg pad található mindenhol, és szívesen meg is pihennek rajtuk az emberek. Az egyik kis tér sarkán rábukkantunk egy apró templomra, amelyre egy idős házaspár vigyáz nagy büszkeséggel. Kaptunk egy információs lapot is; kiderült, hogy a templom az egyik legrégebbi bolgár épület, és az itt élő örmények szent helye.

Szerettünk volna hazafelé megállni a tengerben fürdeni, de sajnos nem találtunk kabinokat, ahol át lehetett volna öltözni, így visszamentünk a szállodába. Estefelé lesétáltunk az itteni (Sunny Beach, új Nesebar) strandra, megnéztük a tengert, láttunk egy szivárványt, és gyűjtöttünk kagylókat is. (2024)

Szállásválasztás

A városban számos új szálloda található, amelyek többsége megfizethető áron kínál reggelit is.

Megszállhatunk a Sarafovo nevű külvárosban is. Innen gyönyörű a kilátás a tengerre, és a 15-ös buszjárattal könnyen elérhető a városközpont (20 perc alatt), valamint a repülőtér is (5 perc alatt). Sarafovóban számos szálloda, nyaraló apartman és vendégház található, valamint üzletek, éttermek és egy kiépített strand is. Ideális kombinációja a nyugalomnak és békességnek, miközben könnyen elérhető a városközpont pezsgése és éjszakai élete. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy a taxi költsége a burgaszi belvárosba/ba kissé magas lehet.

A városban található különféle szálláshelyek listáját a Burgasz Városi Önkormányzat Turisztikai Információs Központja kínálja, amely 2-5 csillagos szállodákat és közös szobákat is tartalmaz.

Ha valami szokatlanabb élményre vágyunk, akkor érdemes kipróbálni a magánházaknál történő vendégfogadást is. Különösen nyáron sok idős hölgy és úr kínál szállást az otthonában. Amikor leszállunk a vonatról vagy a buszról, könnyen felismerhetjük őket a kartonból készült tábláikról. Némi nyelvi akadály előfordulhat, mivel nem mind beszélnek angolul, de általában vendégszeretőek, és jó alternatívát jelentenek a hosztelekhez képest. Ha megértjük egymást, és jó házigazdánk van, néha még hagyományos reggelit is készítenek nekünk.

Szállást találni nehezebb volt, mint először gondoltuk. Ennek fő oka, hogy a városban nincsenek hostelek, csak hotelek. Ha a helyiek beszélnének más nyelveken is, talán valaki elmagyarázhatná nekik, hogy a határok megszűnésével és az utazás olcsóbbá válásával egyre többen keresik a kedvezőbb árú szálláslehetőségeket. De ez van, alkalmazkodni kell a körülményekhez.

Étkezés

Burgaszban rengeteg étterem, kávézó és bár található, ahol lehetőség van helyi és nemzetközi ételek, valamint italok kóstolására. Az étkezési lehetőségek között szerepelnek a hagyományos bolgár éttermek, amelyekben helyi specialitásokat, például a banica (házi sajtos pogácsa), a banitza (sós rétes) és a kavarma (pörkölt hús zöldségekkel) kínálnak. Emellett vannak nemzetközi éttermek, amelyek kínálnak olasz, görög, török, kínai és más konyhák ételeit is. A városban számos helyen lehet kóstolni friss halat és tenger gyümölcseit is. A helyi piacokon friss zöldségeket, gyümölcsöket, sajtokat, kolbászokat és egyéb helyi termékeket lehet vásárolni.

Ata fotója

Hasznos információk

1. A Napospartról indulva Burgasz irányában van egy Kableskovo nevű település, ahol csütörtökönként (14 óráig) van nagy használtcikk és egyéb vásár. Burgaszban van egy Krasznodar nevű nagy piac is.

Strandok

Északi strand

bolgárul: Северен плаж

Ez egy hosszú partszakasz, amelyet egy park zöld háttere övez.

A strand mentén számos beach bár és étterem található, ahol bolgár specialitásokat és frissítő koktélokat kínálnak.
Egy promenád végigfut az egész strand mentén, festői kilátást biztosítva.

Tölts el egy teljes napot a strandon, élvezd a tiszta vizet és lazíts a fizetős napágyakon vagy napernyők alatt.
Van elég hely a saját napernyőd számára.

A strandot rendszeresen tisztítják. A tiszta víz kellemes fürdőzést biztosít.
A homokban található éles kagylók miatt ajánlott strandcipőt viselni.

t. n. fotója

Központi strand

A gyönyörű homokos strand közvetlenül Burgasz központjában található, így nagyon könnyen megközelíthető. A strand a kikötő és a burgaszi híd között helyezkedik el, amely a város egyik legismertebb nevezetessége. A strand egy része azok számára van fenntartva, akik saját napernyőt szeretnének felállítani. Itt főleg helyiekkel találkozol majd, akik szívesen fürdenek meztelenül, és a kutyákat is szívesen látják. A strand központi részén napágyak és fizetős napernyők állnak rendelkezésre. Két étterem és egy hangulatos beach bár gondoskodik az éhes strandolók ellátásáról. Egy széles strandpromenád vezet végig a Seaside Parkon, és tovább a szomszédos North Beach felé.

r. p. fotója

,,Sós Mocsár" strand

A Salt Pans Beach tele van kellemes meglepetésekkel. Először is, a homokos strand fekete (mondhatjuk úgy is, hogy sötétes...), ami igazi különlegesség a régióban. Ezen kívül a strand mögött található egy rózsaszín sóstó, amit a helyiek szívesen keresnek fel ásványi anyagokban gazdag iszapja miatt. A strand sok lelkes kiteszörföst is vonz, mivel délutánonként gyakran kiváló szelek várják a sportolókat. A kutyások és a naturisták is örülhetnek, mert ezen a strandon mindenkit szívesen látnak. Turista kényelemre, mint napernyők, WC-k vagy zuhanyzók, viszont nem számíthatsz, ez a strand a természetes, érintetlen bájával nyűgöz le!

t. n. fotója

Sarafovo strand

Sarafovo Burgasz egy városrésze, amelyet nyáron sok turista keres fel. A repülőtérhez közel fekvő hely könnyen megközelíthető, így gyorsan elérhető a hangulatos település. A strand sok kis szakaszra oszlik, amelyeket hullámtörők választanak el. A külső részekre visszavonulhatsz, ha teljes elvonultságra vágysz, bár ezek a területek nem rendszeresen tisztítottak. A strand középső része jó infrastruktúrával rendelkezik, zuhanyzókkal, WC-kkel és beach bárokkal. Ha sportosan szeretnél tevékenykedni, ellátogathatsz a helyi szél- és kiteszörfiskolába. Egy vízisport szolgáltató emellett izgalmas szórakozási lehetőségeket kínál, mint a jetskizés, banáncsónak stb.

aji

Pomorie déli strand

Pomorie-félsziget finom homokos strandja igen népszerű a turisták körében. A strand infrastruktúrája úgy van kialakítva, hogy a látogatók nagyon jól érezzék magukat. A strandpromenád széles, így nem zsúfolt. A strandot nagy szállodakomplexumok veszik körül, így főként orosz, brit és szlovén nyaralókkal találkozhatsz itt. Helyben hangulatos beach bárok és éttermek találhatók, a gyerekek pedig a játszótéren játszhatnak. A strandon elegendő fizetős napágy és napernyő áll rendelkezésre, és egy vízi sport szolgáltató izgalmas kalandokat ígér a strandolás mellé.

r. p. fotója

Pomorie keleti strand

A homokos strand Pomorie-félsziget délkeleti oldalán található. A nyári hónapokban a strand népszerű, különösen sok család látogatja. Sok étterem és hangulatos beach bár található itt. A strandpromenád színes és nyüzsgő, lehetőséget kínál szuvenírek és ruhák vásárlására. A strandon napágyak és napernyők állnak rendelkezésre, melyeket díj ellenében bérelhetsz. A strandot hullámtörők osztják sok kisebb szakaszra. Néhány szakasz forgalmasabb, míg mások sokkal csendesebbek. Biztosan találsz egy nyugodt helyet magadnak.

cs. c. fotója

Látnivalók

  • Morskata Gradina (Tengeri kert)

A Morskata Gradina, vagyis a Tengeri Kert Burgasz városában, Bulgáriában található. Ez a tengerparti park a város egyik legfontosabb és legszebb látnivalója. A kertet 1951-ben alapították, és azóta folyamatosan fejlesztik. A kert 300 000 négyzetméteres területén számos növényfajta található, többek között egzotikus fák és virágok, valamint cserjék és egyéb növények. A parkban sétálni lehet a tengerparton, élvezni a kilátást a tengerre, vagy piknikezni a füvön. A Morskata Gradina a turisták és a helyiek kedvelt helye.

d. m. fotója

Mall Galeria (szép építészetileg)

A Mall Galeria Burgasz városában található bevásárlóközpont, amely a város egyik legnagyobb és legnépszerűbb bevásárlóhelye. A központban több mint 160 bolt, étterem és mozi található, így széles választékkal szolgál az idelátogatóknak. Az üzletek között megtalálhatók a legismertebb nemzetközi márkák, valamint helyi boltok is. A Mall Galeria számos szórakozási lehetőséget is kínál, mint például bowlingpálya, játékszoba és mozi.

Strand Lifestyle Center (ez is bevásárlóközpont)

,, Óriási sasmadár néz a Fekete-tenger felé egy 1912-ben neoromantikus stílusban épült ház tetejéről Burgasz sétálóutcájában az Aleksandrovskán.

Habár a tengerparti város szinte utoljára került bolgár fennhatóság alá 1885-ben - és még a XX.század elején is szinte teljesen török lakossága volt - kevés műemlék maradt meg az Ottomán korszakból.

Talán legszebb példája mégis a Bezistan azaz a fedett bazár. Más néven Bedesztán minden török fennhatóságú városban a bazár éke volt ahol főleg az aranyművesek árulták portékájukat. Ma divatüzletek sorakoznak a Bezistanban és elvesztette igazi hangulatát de a csarnokot szépen helyreállították.

A szomszédos utcákban pedig, van pár szép ottomán kereskedőház amelyek túlélték a negyed átalakítását. (Ata, 2022)

További beszámolók

A turistainformációban dolgozó, körülbelül 40 éves hölgy reakciója minden várakozásunkat alulmúlta. Amikor udvariasan megkérdeztem, hogy segítene-e nekünk, egy értetlen, gőgös arckifejezéssel nézett rám. Próbáltam kitartóan magyarázni: „Burgasz” és „térkép,” sőt, megpróbáltam mutogatni is, amennyire egy térképet lehet, de ő csak a szemöldökét húzogatta, vállat vont, majd a szájával is egy kedvetlen grimasszal jelezte nemtetszését. Végül visszatért ahhoz, hogy a papírján számokat karikázzon be. Továbbra is tisztelettudóan próbálkoztunk, de amikor belépett egy bolgár férfi, és a nő anélkül, hogy ránk figyelt volna, elkezdett vele beszélgetni, úgy döntöttünk, hogy csendben kisétálunk.

Később, miután lepakoltunk és aludtunk egy keveset, újra körülnéztünk a városban. Lillának sikerült beszédbe elegyednie egy helyi lakossal (nem tudom, hogy sikerült), aki javasolta, hogy buszozzunk át Szozopolba, mert az egy gyönyörű kisváros szép tengerparttal. A távolság Burgasztól körülbelül 35 km, a buszok az állomásról félóránként indulnak. A jegy most 2024-ben valamivel drágább, 5 leva körüli áron utaztunk körülbelül 45 percet. Az út alatt naplóírással próbáltam megörökíteni az élményt, bár az első négy oldalt teljesen kiolvashatatlanná tették a busz rázkódásai (szerencsére a lényeg megmaradt).

Amikor megérkeztünk Szozopolba, azonnal tudtuk, hogy valami ilyen helyet kerestünk volna Burgaszban is. Egy elbűvölően szép kisváros fogadott minket homokos tengerparttal és hatalmas hullámokkal. Ezt az utat egyáltalán nem bántuk meg – pontosan erre volt szükségünk.

Fotóegyveleg

Városháza - v. j. fotója

Szovjet katonai emlékmű vörös festékkel megdobálva - V. J. fotója (2022. április)

V. Jancsi fotói

Ata fotói

Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

László, 2023. 10. 04. 06:12
Tetszett:
- homokos tengerpart, gyönyörű kagylók és csigák a parton
- a tengerparti park nagyon szép és gondozott
- Hashburger, a burgaszi McDonald's
- Repülővel könnyedén elérhető
- Felelős állattartónak tűntek (nem láttunk kóbor állatokat)
- Vannak szép, fotóra kívánkozó épületek
- A sétálóutca szépen ki van épülve
- Sokan tudnak pár szót magyarul, barátságosak
- A homokszobor kiállítás (fizetős volt, kívülről csodáltuk meg)

Nem tetszett:
- Bankkártyát és eurót sok helyen nem fogadtak el
- A vezetési stílus
- A sétányon rajzaikat áruló kisgyerekek látványa
- Rugalmatlanok voltak a reptéren (pl. értelmetlen szabályok)
- Sok az egyhangú, szürke paneltelep a tengerparttól távolabbi városrészeken


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon