.
k.r. fotója
2024 nyarától lesz közvetlen légijárat Budapest és Hszian között. Egyelőre nem tudni, hogy milyen légitársaság repüli és pontosan mikortól.
Ennek az aloldalnak a tartalommal való feltöltése előkészületben van. Kérünk némi türelmet.
Magyar átírásban: Hszian
Kína kellős közepén fekszik Xian (西安), amely Shaanxi tartomány székhelye. Kimagaslóan fő látnivalója: az agyaghadsereg.
Xian („Nyugati Béke") a 4 ősi kínai fovaros egyike, egykor a Selyemút keleti végállomása volt.
2024-ben: a város lakossága kb. 360 ezres, de a vonzáskörzetével együtt kb. 9 milliós.
,, Xian egy igazi kínai város! Hihetetlen jó hangulatú város, kb. 8 millióan lakják, tehát a mi szempontunkból nem kis városról beszélünk. Nagyon izgalmas elegye a kínai és a közel-keleti/arabos beütésnek, a város egészéből árad a több ezer éves kultúra. A bazár kellős közepén, pagodás tetejű, a feng shui elemeinek megfelelő épületek, miközben a Nagymecsetben muzulmánok imádkoznak napi ötször Mekka felé. Természetesen a modern, magas épületek itt is megtalálhatóak, de nem ezek határozzák meg a város hangulatát.
Maga a Nagymecset a bazársoron keresztül haladva közelíthető meg. A bazárban akárcsak mintha egy arab országban lennék az árusok hangosan ordibálva, esetenként külön performanszot előadva igyekeznek túladni portékájukon.
Van itt minden mi szem-szájnak ingere (ez a rész szigorúan csak ebéd után olvasható ): grillezett, fűszerben hempergetett tintahal, sült bárányhúsos nyársak, főzött marhahús pitában tálalva, gránátalma, durián (büdi gyümölcs), és egyéb déligyümölcs, selyemcukor, keleti édességek, pékáruk, fűszerek,stb.. Az étkeken felül természetesen minden egyebet is beszerezhetünk, úgy mint egy komplett agyaghadsereget, eredetinek kinéző selyem holmikat, és márkás ruhához és táskához juthatunk jutányos áron. Az egész bazár, zajos, nyüzsgő, mindenki egyszerre beszél, a helyiek a tömegben is biciklivel, robogóval és riksával közlekednek. Nagyon különleges hangulatot áraszt az egész, fel kell rá készíteni az utasokat, mert nem fog mindenkinek tetszeni!
A nyüzsgés után a Nagymecsetbe belépve hirtelen elül a zaj, minden nyugalmat és harmóniát áraszt. Fantasztikus ez az épületegyüttes, a típusosan kínai pagodás tető alatt az épület egyes részeit arab írások ékesítik. A mecset jelenleg is muszlim/mohamedán/muzulmán imahely, ezért belülről nem lehet megnézni. " (Zsófi, 2018)
,, A biciklizés szuper élmény, érdemes kipróbálni! Kiváló rálátást nyújt a városra és több nevezetességet is megtekinthetünk - más perspektívából. Nem mellesleg a bicajról leszállva a városfal mellett fantasztikus éttermeket, sörözőket és apró boltokat fedezhetünk fel. Nekem igazi csemege volt a "képzőművészek" utcája. (2018)" forrás
Tetszett
1. A turistatömeget elkerülve délután mentünk az Agyaghadsereghez és volt egy szuper privát idegenvezetőnk
2. A mozlim negyedekben az ismerkedés a mozlim kínai étkekkel street food módon
3. A metróval való közlekedés praktikussága
A Terrakotta Hadsereg lenyűgöző felfedezése, ahol több ezer, élethűen megmintázott agyagszobrot láthattam, amelyek a kínai történelem egyik legfontosabb régészeti felfedezését jelentik.
A Hszian-i városfal és a középkori városkapuk, amelyek kiváló lehetőséget adtak a város történelmének felfedezésére és sétálásra a falakon.
A Muszlim Negyed vibráló hangulata, ahol autentikus ételeket, fűszereket és kézműves termékeket találtam, miközben élvezhettem a helyi kultúra gazdagságát.
A Hszian Nagy Vadkacsák Pagodája, amely a kínai buddhizmus fontos emlékhelye, és csodálatos kilátást nyújtott a városra.
A Hszian Múzeum, ahol rengeteg érdekes kiállítást láthattam a kínai történelemről, különösen a Han-dinasztia tárgyait.
A helyi étkezés, különösen a híres Hszian-i biáng biáng tészta és egyéb helyi specialitások, amelyek különleges kulináris élményt adtak.
Nem tetszett
1. A tricklis és autó taxisok simlissége kerülni őket az Agyaghadsereghez közlekedéskor!
2. Kevés helyen fogadnak el bankkártyát
3. A csaknem flytonos szmog
m.m. fotója
A turisták nagy száma, különösen a főbb látnivalók, mint a Terrakotta Hadsereg és a városfal környékén, ahol zsúfolttá váltak a területek.
A közlekedési dugók és a forgalom, amelyek különösen a csúcsidőszakokban zavaróak voltak, és nehezítették a város felfedezését.
A túlzsúfolt piacok és turistás helyek, amelyek néha elnyomták a hely autentikus hangulatát, és túl kommersz élményt adtak.
A parkolási problémák, különösen a főbb látványosságok közelében, ahol gyakran nem találtam szabad parkolóhelyet.
A nyári hőség és páratartalom, ami megnehezítette a szabadtéri programok élvezetét, különösen a város felfedezését.
A szállások ára a népszerűbb helyeken, különösen a központban, ahol az árak magasabbak voltak a turisták nagy száma miatt.
,, Utazás Pekingből Xianba szuperexpresszel (1200 km megtétele 5 óra alatt)
A vasútállomáson hasonlóan a repterekhez elég szigorú ellenőrzés van a bejutást megelőzően. A csomagokat is átvilágítják, mert az út során velünk egy légtérben utaznak. Maga az állomás is nagyon kulturált és színvonalas, tele üzletekkel , étkezdékkel. (nem egy Nyugati-pályaudvar ) A vonat nagyon szuper és pontos, 305-el hasítunk Xian felé. ( A helyiek meg persze jót mosolyognak azon, hogy lefotózom, hogy mennyivel hasít a szerelvény ) A „fedélzeten” is gyönyörű tisztaság uralkodik, az út során többször felsöpörnek, felmosnak. 3 osztályra lehet jegyet venni: a turistán 3+2 székezés van, kényelmes, tágas, nagy lábterű ülésekkel. Van egy „premium economy” jellegű, itt 2+2 szék van, szélesebb, fotelszerű ülésekkel, és egy kis snack szerű ellátással. Ezeken felül lehet még businesst/first class-t foglalni, ahol 2-2 ülés van, és ezek az ülések vagyis inkább fotelek kihúzhatóak és ággyá alakíthatóak." (Apró Zsófi, 2018)
,, Összehasonlítva Hangzhouval, jól érezhető, hogy a város hamarabb lépett a fejlődés útjára - amely akkor előnyt, most talán hátrányt jelent. A tömegközlekedés jó, de tapintható kapacitásának a végessége. Iszonyú mennyiségű busz közlekedik az utakon és a taxik száma is többnek tűnt, mint Hangzhouban. A későbbi fejlődés lehetővé tette, hogy a technika vívmányai - AL, közlekedésszervezés - beépüljenek Hangzhou életébe és jobban kiszolgálják a növekvő lakosságot.
A földalatti közlekedés részleges lefedettsége Hszianban sajnos a földfelszínen jelenik meg, szmogot, zajt és forgalmi dugókat eredményezve. (2018)" forrás
Taxi - m.m. fotója
Tésztaevés a Mozlim negyedben - m.m. fotója
A városban érdemes ruhákat venni.
Nincs sok éjszakai klub a városban. A kevés meglévőben sajnos ugyanazt az uncsi zenét nyomják, vegyesen kínai diszkózenét és némi pop-ot. A bulihelyekre jellemzően 10 és éjfél egy között érkeznek a vendégek. A klubok többnyire hajnali négykor zárnak.
Mint más kínai városok, Xi'an is elég jó közbiztonságú. Vigyázni kell a zsebesekre (többnyire gyerekek), akik leginkább a tömött buszokon szorgoskodnak, vagy bárhol, ahol sűrű a tömeg.
m.m. fotója
,, Az első megállónk egy bemutatóterem volt, ahol prezentálják az agyagfigurák készítésének technológiáját, majd szabadon lehet válogatni a különböző méretű és formájú figurák között. (Élethű nagyságú figurákat is lehet venni, elszállítják a megadott címre).
A bemutatót követően folytatjuk utunkat az Agyaghadsereg ásatási helye felé. A figurákat egy véletlen folytán fedezte fel egy kutat ásó földműves. A figurák több fedett csarnokban láthatóak, a feltárás folyamatosan zajlik, és nem lehet tudni pontosan mekkora területen lehetnek még felfedezetlen darabok. Az első csarnok a legnagyobb, itt van a legtöbb szobor: katonák, hivatalnokok, csatasorba állítva. A hadsereg azért is olyan egyedülálló, mert mindegyiknek más az arckifejezése. Hihetetlen részletességgel van kidolgozva a ruhájuk (ami a rangjukat is mutatja), az arcuk nagyon élethű.
Egy kisebb és egy nagyobb csarnokban vannak még figurák, a kisebb csarnokban a császárt őrző katonák láthatóak, a nagyobb csarnok nagy része még feltárásra vár. Az utolsóban teljesen restaurált figurákat tekinthetünk meg egészen közelről, üvegfal mögül. A császár sírja jelenleg még feltáratlan, mivel jelentős mennyiségű higanyt mértek/találtak a sírja fölött, a tudomány jelenlegi állása szerint még nincs megoldás arra, hogyan lehetne úgy feltárni, hogy ne vesszen kárba a sír tartalma. Agyaghadseregről több infó? Az ásatás részleteit bemutató múzeumban további figurákat, illetve hozzájuk tartozó tárgyakat találhatunk. Hatalmas területen fekszik az egész, gyönyörű parkosított környezetben. Természetesen ez a hely is igen nagy népszerűségnek örvend, ezért sok turistával kell számolni, de ettől függetlenül mindent meg lehet nézni. (Én el tudtam volna még nézelődni 1-2 órát)" (Zsófi, 2018)
i.v. fotója
,, Az internet óriási előnye, hogy utazás témában (is) nincs szürke folt, mindenre találsz választ. Ennek köszönhetően a "hogyan lehet eljutni az Agyaghadsereghez" kérdésre is találatok sokasága jön fel, figyelmeztetve a "veszélyekre": pl. milyen buszra ne szállj fel. Nos, kellő körültekintés ellenére mi mégis egy ilyen járgányon landoltunk - teljesen hivatalosnak tűnt minden és mindenki rajta. Ha valaki hasonló helyzetben találja magát, a viteldíj 1 jüannal (kb. 40 Ft) volt magasabb, vagyis a szűkre szabott költségvetés emiatt nem fog romokban heverni. Az út a központban található buszmegállótól bő 1 óra, több megállóval. Amikor megérkeztünk, azt hittük, rossz helyen vagyunk. Egy út mellett tessékeltek le bennünket, és a környéken nagyon semmi sem utalt a hely világszintű jelentőségére.. Követtük a többieket és falatozókkal, boltokkal, árusokkal tűzdelt kis központon áthaladva érkeztünk meg a múzeumhoz. (2018)" forrás
m.m. fotója
,, Az agyaghadsereg Hszienben kicsit csalódás volt a számomra. Ugyanis maga a hadsereg nem szabadtéren, hanem egy épületben van és csak fentről, korlátok mellől lehet messziről szemügyre venni az alakokat. (2016)" forrás
m.m. fotója
Városfal
,, Az egykori városfal restaurált része: A várost egykor körülhatároló városfalból több rész is egészen épen fennmaradt. A fal egyes szakaszain az épületek is szépen restaurálva vannak, a fal restaurált részét biciklivel is be lehet járni (Nagyon széles fal). Kb. 20-25 percet időzünk itt ami fotózásra illetve egy kis szakasz bejárására alkalmas." (Zsófi, 2018)
,, Ennek a városnak egyik fontos látványossága a régi óvárost körülvevő városfal. A fal 14 km hosszú és teljes egészében megmaradt. Ügyes vállalkozók biciklikölcsönzőket nyitottak a falon, ahol kölcsönözhetsz bringát és körbe biciklizheted a teljes falat. Sajnos olyan hőség volt, hogy nem tudtam a Pistit rávenni a kerékpározásra. (2018)" forrás
m.m. fotója
Nagy vadlúd pagoda
A Xian belvárosában található Nagy Vadlúd Pagodát azért hozták létre, hogy egy híres buddhista küldött által Indiában összegyűjtött iratokat itt tárolják. Egy helyi idegenvezető kalauzol végig minket ,aki nagyon jól beszél angolul! Magába a Pagodába sajnos nem jut idő felmenni, egyébként az épület maga érdektelen belülről, a kilátás pazar a tetejéről. A látogatás végén helyi idegenvezetőnk a kalligráfia rejtelmeibe vezet be minket. (Zsofi, 2018)
m.m. fotója
Kilátás pagodából - m.m. fotója
Mozlim negyed
,, Ha letekintünk a Dob-toronyból, feltűnik egy pezsgő, emberekkel teli és isteni illatokkal fűszerezett negyed, ez a Muszlim-negyed. Kétségkívül napunk fénypontjához érkeztünk, amikor beléptünk "kapuján". Hömpölygő forgatag, ízek, illatok, színek. Végre nem hamburger és pizza került a tányérunkra!!!
Xian az első városok egyike, ahol Gaozong császár engedélye után az iszlám vallást gyakorolhatták Kínában. Jelenleg kb. 50.000-es közösségről beszélünk, akik főleg a Hui nemzetséghez tartoznak. Életük zárt, hagyományaikat, kultúrájukat megtartották. A kis kanyargós utcában apró boltocskák kínálják portékájukat: bárány-nyárs, lepények, édességek, gyümölcsök, kézműves termékek - minden, mi szem-szájnak ingere. Mi sötétedés után érkeztünk; a lámpák fénye, a parázsló ételek még különlegesebb hangulatot kölcsönöztek a negyednek. A látvány mellett az ízek is isteniek voltak, degeszre ette magát a család apraja-nagyja. :-) Ha csak rövid időnk van Xianban, ezt a részét a városnak nem szabad kihagyni. (2018)" forrás
m.m. fotója
Mecset a Mozlim negyedben - m.m. fotója
,, Először végigmentünk az arab-kínai (hue) piacon, majd eljutottunk az igazi arab negyedbe. Itt megnéztük a mecsetet, de éppen istentisztelet volt, ezért be nem mehettünk. Maga a negyed végig kajáldákkal, piaccal volt tele. De olyan borzasztó bűz és kosz volt mindenfelé, hogy komoly csalódást jelentett. Szinte menekültünk innen. (2018)" forrás
Bei-Yuan-Men mozlim kulturális utca (a halal húsvágás bemutatásával) - m.m. fotói
Sajnos a kősztélék múzeumát éppen felújítják, így nem tudtuk megnézni a mintegy 300 faragott kőtáblát, amelyből a legöregebb 1087-ből való. Helyette a Xi'an Múzeumba ugrottunk be egy kis kultúrára. Bár ne tettük volna! Azt a tömeget, ami ott volt, csak az ellenségemnek kívánhatom. Mintha az összes iskola aznap tartotta volna az éves, kötelező múzeumlátogatását. A vitrinek megközelíthetetlenek voltak a sok „érdeklődő” diák és egyéb népség miatt, pedig nem mondanám, hogy az üvegkalitkák hú de nagy látványosságokat rejtettek. Gyorsan kimenekültünk a kertbe, amelynek végében megtaláltuk a város egyik nevezetességét a Vadludak Nagy Pagodáját. A 704-ben épült torony túlélte a város többszörös pusztulását, számos földrengést. A 64 m magas építmény tetejéről remek kilátás nyílik a városra.
Természetesen itt is emeletek városfalat, ami éppen úgy néz ki, mint a datongi, csak hosszát tekintve a duplája. Jobb híján, ide is felmásztunk, és megérte, mert az egyik toronyban emléktörténeti kiállításon nézhettük meg, hogy építették újjá a XIV. században felhúzott, 15-16 m magas és 12 m széles falat.
A napot egy színházi előadással zártuk. Egy kifejezetten turistabarát előadás, nem afféle autentikus, kínai opera, mert akkor eret vágtam volna magamon. Állítólag az minimum öt óra hosszú, és aki hallott már kínai énekesnőt, fejhangon vinnyogni, az tudja, hogy még öt percig sem lehet elviselni egy európai fülnek. A hely arra a koncepcióra épült, hogy miközben a turiszt egy Ming-korszakbeli, romantikus drámát követ a színpadon (angolul feliratozzák), azalatt egy császári lakomát fogyaszthat el. Ez erősen megosztja a figyelmet, ezért mi inkább az előadás után fogyasztottunk el egy hasonló menüsort, ami leginkább apró, töltött gombócokból állt. Kisebb annál a gőzgombócnál, amit eddigi vacsoráinknál felszolgáltak, de nagyobb, mint egy ravioli.
Xi'an ezer évig volt Kína fővárosa, de nem pont a mai helyén. Kína első császára, Qin Si Huang, az i.e. III. században még néhány kilométerrel keletebbre székelt. Csak kicsit volt megalomán a fickó, de nagyon hitt a túlvilágban, ezért fejébe vette, hogy olyan mauzóleumot építtet magának, ahol a temérdek kincsével együtt kb. 8000 katonát, 130 harci szekeret 520 lóval, és 150 lovast temet maga mellé. Szerencsére nem öletett le ennyi embert és jószágot (bár ki tudja), megelégedett ezeknek agyagból megformázott másolatával. A kínaiak és az egész világ szerencséjére 1974-ben egy helyi földműves kutat kezdett ásni, amikor négy méteres mélységben rátalált erre, az évezredek alatt feledésbe merült síremlékre. Természetesen az államhatalom felkérte az urat, hogy máshol ásson magának kutat, és birtokba vették a területet, hogy kiássák az azóta világhírűvé vált agyaghadsereget. Pontosabban annak csak egy töredékét, mert úgy értékesebb. (Ez persze csak az én rosszmájú megjegyzésem, mert az ásatások, még ha csiga lassúsággal is, de folytatódnak.) Közben igencsak jó bevételt hoz az országnak, nem csak a Xi’antól negyven kilométerre lévő múzeum, hanem még roadshow-znak is vele. Emlékeszem, amikor Magyarországon is kiállítottak néhány cserépharcost, amit szájtátva nézhetett a nagyérdemű. Pedig lehet, hogy nem is eredetiek voltak. Bátorkodom ezt azért kijelenteni, mert a környék kereskedői kiváló másolatokkal bombázzák a turistákat, és természetesen nem gond a bármelyik kontinensre a postázás sem. Miközben az ásatásokon és a múzeumok restaurátorműhelyeiben szorgos kezek próbálják összetákolni a föld alól előásott, tenyérnyi cserépdarabokat, nagyüzemben folyik a szuvenírkatona gyártása.
Ugye, azt már említenem sem kell, hogy a három csarnokból álló kiállításra csak komoly procedúra árán juthatunk be, és hogy a látogatók száma itt is átlépi a kritikus tömeget? Aki közel akar férni a legjobb fotóponthoz, nem árt, ha Martens bakanccsal készül, de működhet az a technika is, amit egy helyi néni alkalmazott. Egy marék fokhagymát fogyasztott el reggelire, és úgy ment a tömegbe. Az ő lábára biztosan nem lépett rá senki.
A hátsó csarnokokban már nincs akkora tolongás, ott alkalmi árusok zaklatnak díszdobozos agyagkatona kollekcióikkal. 500 jüanért kínálják, de hajlandóak csak neked komoly engedményt adni. Amikor még 300-ért sem érdekel a portéka, utánad dobják 100-ért is. (A városban láttam 20-ért, majdnem ugyanolyat.)Ahogy haladtunk vissza, Xi’an felé a busszal, észrevettem, hogy az út szélén rendkívül sok a síremlék (köztük kereszt is). Jó, hogy sokan vannak a kínaiak, de az nem lehet, hogy száz méterenként hal meg valaki közlekedési balesetben. Aztán kiderült, hogy ezek konkrétan sírhelyek. A földek gazdái a szántás végében helyezik örök nyugalomra meghalt hozzátartozóikat, a falvakban ugyanis nincsenek temetők. De még a városokban sem látni sírkerteket, itt a hamvasztás, majd a szórásos temetési szertartás dívik. Illetve léteznek olyan helyek, ahol tömegesen tárolják az urnákat. És, ha már itt tartunk, most tudtam meg, hogy Kínában a gyász színe fehér. Olyannyira, hogy az esküvői ruhák is inkább pirosak. (A kivételek, persze erősítik a szabályt.)
Délután a mecsetet látogattuk meg Xi’an központjában. Igen, bármennyire is meglepő, de élnek muzulmánok errefelé. Az állam öt nagy vallást engedélyez (vagy inkább megtűr), a keresztények, zsidók, muszlimok, buddhisták és a hinduizmus hívői szabadon gyakorolhatják vallásukat. A kereszténységen belül létezik egy helyi unikum is, amit kifejezetten támogatnak Mao örökösei. Itt Jézus tanításait úgy magyarázza el a pap, hogy az megfeleljen a kommunista szellemiségnek is. No komment.
Aki minaretre és aranyozott kupolákra számít, az csalódni fog. Itt még a mecset is ugyanolyan, mint más vallási intézmény eddigi utunk során: pagodák, sárkányfal, díszkertek, stb. Hogy valami emlékeztessen az arab kultúrára, a PVC függönyt úgy húzták félre, hogy egy csúcsos boltívre emlékeztessen. Viszont láttam kufikalapos férfit és hidzsábot viselő nőt húzott szemmel. Na, ez már tényleg kuriózum.A mecset a muszlim-negyed közepén áll, ami nem csak Allah követőinek kedvenc helye, itt korzózik a város színe-java. Stílszerűen azt is mondhatnám, a street food Mekkája. Éttermek és szükségtelen kacatokat árusító üzletek váltják egymást. Az utcán gyakran jön szembe egy „urihölgy népviseletbe” öltözött hölgy, amit már több városban is megcsodálhattunk. Erre egy iparág épült Kínában. A kölcsönzős, aki több száz évvel ezelőtti divatnak megfelelő selyem holmikat kínálja, mindjárt fodrász és sminkes is egyben, de még profi fotóst is lehet rendelni nála. Így viszonylag szerény összegért egy napra Cso-cso-szánnak érezheti magát bármelyik lány. Úgy láttam cipőjük nincs, vagy túl kényelmetlen, mert a legtöbb csajnál edzőcipő villant ki a pongyola alól. (2024) forrás
Utcai orvosi (?) konzultáció - t.r. fotója
Szmogos város - m.m. fotói
a.j. fotója
k.r. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Gábor, 2024. 11. 27. 16:20
https://fikatours.blogspot.com/2024/10/kina.html