.
J. M. fotója
kcicó fotója
Akinek Francia Polinézia az álma (mint nekem volt az egyik, gyerekként), de nem akarja eladni a lakását, hogy repülőjegyet vegyen, repüljön a Cook-szigetekre. A táj ugyanolyan, a tipikus, polinéz, csipkézett hegyek, mint Hawaii-n, kékesfehér víz, ugyanolyan polinéz arcok, még a nyelv is hasonló, fűszoknyás hulatáncosok. Viszont kevesebb a turista és relatíve olcsóbb (nos a repjegyek 2023-ra már sajnos elszálltak valahová a Mars felé).
A főváros (fő sziget) Rarotonga nagyon kicsi, pár óra alatt szerintem körbeautózható. Emellett ott van Aitutaki, amit nem szabad kihagyni, beszéljenek a google képek. Az emberek kedvesek, simán lehet stoppolni. Legutóbbi információim szerint az országban egyetlen mozi van, és az Raro-n.
kcicó fotója
Érdekesség:
Tom Neale: Az egyszemélyes sziget c. könyve Suwarrow lakatlan szigetén "játszódik" (igaz történet-nem látogatható)
A Cook szigetek hivatalosan a Magyarországtól legtávolabb fekvő szárazföld a bolygón. (Szóval ha átfúrnánk azt, ide lyukadnánk ki? :) Ezt nem mindenki mondhatja el magáról! :) (kcicó, 2023)
Amíg gomba módra szaporodnak a francia polinéz utak a hazai utazásiiroda piacon, a Cook egyelőre érintetlen maradt… Nyilván nem tragédia, hisz nem minden fülnek kedves, ha épp felháborodott magyarok szitkózódnak vasárnap a Chin Lee előtt Bora Borán, hogy nem lehet alkoholt venni… ☺️ A Cook hatalmas és gyönyörű kaland, ami Francia Polinéziával, Ausztráliával s leginkább Új Zélanddal nagyon könnyen összekapcsolható… Éppúgy megleled a budget opciókat, mint az ötcsillagosokat; hihetetlen színvilágot a hegyeknél s a vizeknél, illatos-ízes autentikusságot,tekiket, delfineket, bálnákat; mindent miért megéri a Föld túlsó oldalára átruccanni…. Bár 15 szigetből áll, a legtöbben első körben Raro-ra s Aitutakira látogatnak majd el, hisz ez a két sziget a legkönnyebben felfedezhető…
Raro-t körbebicajozni, a Cross Island Trek, bálnákkal úszni, mangós mahi mahit tolni s lubickolni Aitutaki mennyei habjaiban mind mind világklasszis élmény! 🏔️(sz.b., 2024)
2024 februárjában jártunk a Cook-szigeteken:
Rarotonga a fősziget, de onnan még egy 45 perces repülőúttal lehet továbbmenni Aitutaikira, ami a Föld egyik utolsó elveszett paradicsoma. Az egész szigetet 3 óra alatt körbe lehet sétálni. A víz színe, az óceán tisztasága félelmetes egyben lenyűgöző. Amikor mi voltunk, szerencsére nagyon kevés volt a turista.— itt: Aitutaki, Cook Islands
Aitutaki mellett van a One Foot Island nevű sziget, amelyet az utóbbi években a nemzetközi turisztikai magazinok nagyon felkaptak. Az itteni beach szinte minden válogatásban a top 10-ben van. Szerencsére ez a sziget annyira messze van mindentől és annyira nehezen lehet eljutni ide, hogy még nem tette tönkre a tömegturizmus.
Az utazás előtt érdemes megnézni, mikor van az esős évszak, mert a viharciklonos időszak tud kellemetlen meglepetést okozni.
ATM automata ezen a szigeten nincs, tehát ide mindenképp vinni kell készpénzt, de ez igaz Rarotongára is, bár ott vannak ATM masinák.
Tetszett:
A Muri lagúnában kajaktúrával felfedezni az apró korallszigeteket...
Az Aitutaki atoll türkizkék vizén vitorlázni és snorkelezni a Giant Clam-ekkel...
A Punanga Nui piacon kókusztejből és lime-ból készült nyers halat kóstolni...
Az Avarua városka kikötőjében nézni a helyiek kirigami vitorlásversenyét...
A Rarotonga Cross-Island Track túrán feljutni a Te Rua Manga csúcsra...Nem tetszett:
A helyi buszok "Cook Islands time" szerinti kiszámíthatatlan közlekedése...
A külső szigetekre való repülés gyakori törlése az időjárás miatt...
A maori kulturális show-k túlságosan turistákra szabott művi jellege...
A wifi hiánya vagy lassúsága miatt elveszni a digitális világtól...
Az éttermekben az új-zélandi árak melletti szerényebb minőség...
Új-Zélandról, Ausztráliából és az USA-ból érkeznek ide légijáratok. Los Angelesből 9-10 órás repüléssel leet ide eljutni. Új-Zélandról, pomntosabban Aucklandből kb. 5 órás a repülési időtartam. Rarotonga és Auckland között szinte mindennap van járat. Sydneyből ás Los Angelesből inkább csak heti egy.
Új-Zálandból és az USA-ból az Air New Zeland közlekedik ide, Ausztráliból a Virgin Australia.
Air New Zealand gép Rarotonga repülőterén - kcicó fotója
Ha Magyarországról utaztok, akkor most a leggyorsabban a Budapest-Isztambul-Honkong-Auckland-Rarotonga-Aitutaki az egyik olyan útvonal, amit ajánlani lehet, de Hongkongban és Aucklandon érdemes aludni egyet. Így tehát az út 3 napos lesz. A másik lehetőség a Budapest-Kanton-Auckland-Rarotonga-Aitutaki út, ez 1 átszállással kevesebb, mivel a South China Airlines egyből elvisz Bp-ről Kantonba. De itt is érdemes aludni Kantonban és Aucklandon egyet. Amit nem ajánlok, hogy Európából bárhonnan közvetlen menjetek Sydney (Auckland) felé, mert a 24 órás út (+ 2 óra szingapúri dekkolás) csak a hardcore utazóknak bírható ki.
Ha keleti irányba mész, s Auckland felöl érkezel, a dátumválasztó vonal átrepülése után nyersz egy napot. Mi kedden délelőtt indultunk Új-Zélandról és hétfőn, kora délután érkeztünk meg Rarotongára. A visszafele repüléskor ezt elveszted, azaz, ha szerdán indulsz Cook-ról, csütörtökön érkezel meg Aucklandre.
A Cook-szigetek belföldi (szigetek közötti) légi forgalmát az Air Rarotonga bonyolítja. Bázis repülőtere a főváros.
A nemzetközi repülőtér Rarotonga szigetén terül el, Avarua főváros közelében.
A Rarotonga-i repülőtérről vasárnap nem közlekednek buszok a városba. Más napokon óránként.
A szállodák a nemzetközi szabványoknak megfelelnek. Magas az árszint. A tisztaság, higiénia rendben van.
Ajánlott szállodák Rarotongán:
2 csillagos: Aremango Guesthouse), Bella Beach Bungalows
3 csillagos: Palm Grove Lodges, Hotel Muri Beachcomber
4 csillagos: Pacific Resort&Villas, Manuia Beach
Tanácsos utazási és egészségbiztosítást kötni még itthon, hogy fedezni lehessen adott helyzetben a légi úton történő kórházba szállítás költségeit is. Előfordulhat ugyanis, hogy nem oldható meg az egészségügyi ellátás helyben. A Cook-szigeteken időnként akadozik az ivóvíz-ellátás. Tanácsos palackozott és biztonságos helyről származó vizet fogyasztani. A szigetcsoporton a szúnyogok dengue-lázat terjeszthetnek, s ezért feltétlenül be kell szerezni mindenképpen szerezzen be rovarriasztót, és tanulmányozza a WHO honlapját (www.who.int/eng). A szigetek fekvése miatt a ciklonoknak, valamint a cunamiknak egyaránt ki van téve, ezért kérjük utazás előtt tanulmányozza az ausztrál vagy a fidzsi meteorológiai szolgálat honlapját
Rarotongán a gyógyászati és kórházi létesítmények korlátozottak, és súlyos esetekben valószínűleg orvosi evakuációra lesz szükség Aucklandbe a kezelés érdekében. A külső szigeteken található létesítmények rendkívül korlátozottak. Egyik szigeten sincs dekompressziós kamra, ezért a súlyos nyomásszindróma esetek MediVac (orvosi evakuáció) útján történő szállítást igényelnek Aucklandbe. Rendkívül fontos, hogy a Cook-szigetekre való utazás előtt átfogó utasbiztosítást kössünk.
Sürgősségi mentők száma: 998.
Rarotongán a csapvíz biztonságosan fogyasztható, de hosszan tartó heves esőzés után ajánlott a csapvizet felforralni fogyasztás előtt, vagy palackozott vízre váltani. Az összes többi szigeten minden vizet felforralás után kell fogyasztani.
Ne fogyassz zátonyhalakat a Cook-szigeteken, például snapper halat, mert ciguatera mérgezést okozhatnak. A legtöbb étterem nem szolgál fel zátonyhalakat; ezeket csak a helyiek fogyasztják.
A szúnyogok különösen nagy kellemetlenséget jelentenek Aitutakin. A Cook-szigeteken már előfordultak dengue-láz, chikungunya és zika-láz kitörések, mind szúnyogok által terjesztett betegségek. Használj rovarriasztó sprayt, és tegyél meg egyéb óvintézkedéseket a szúnyogcsípések ellen. Nincsenek más komoly trópusi betegségek, amelyek jelen lennének a Cook-szigeteken.
A Cook-szigeteken nagyon alacsony a fertőző betegségek előfordulási aránya, de utazás előtt bölcs dolog orvossal konzultálni az oltásokról.
Rarotonga szigetén körbe parti közút ezet. Ezen félóránként közlekedik busz, tehár körbe a szigeten, az óra járásával egyezően és ellenkezően is. Ezzel a busszal lényegében minden településhez el lehet jutni. A buszjegy rohadt drága: kb. 900 forintnak megfelelő helyi pénz (4 NZD) egy útra!
A Cook-szigeteken közlekedő buszjáratnak nncs számozása, mert nem is kell.
Van clockwise busz és anticlockwise. Tehát az egyik az óramutató járásával azonos irányba megy, a másik az ellenkező irányba.
Nem csoda, mert a szigeten egy főút van, ami körbe megy. A végállomás Rarotongán, a menetrend egy táblán.
Rengeteg megállója van, de a busz ott is megáll, ahol nincs megállója, de épp evy utas integet neki.
A buszvezetők vidáman pöfögnek, bent a buszban hangosan szól a zene. (L. G. 2024)
L. G. fotója
,, Rarotonga úthálózata elég egyszerű. A sziget belseje őserdővel borított hegyvidék. Az élet a keskeny parti sávban zajlik. A domboldalon halad körbe néhány megszakítással a régi út békés tanyák és ültetvények között. Ezen kicsi a forgalom, ezért Péter főleg itt bringázott." forrás
A rendszámon a Kia Orana annyit jelent, hogy: Legyen hosszú és beteljesült életed - kcicó fotója
Lassíts - kcicó fotója
Ne egyél pizzát a Cook-szigeteken, mielőtt kipróbálnád a helyi specialitásokat (bár igaz, hogy nehéz megtalálni őket):
ika mata (nyers hal kókusztejjel, finomra aprított zöldségekkel) – nagyon finom!
umu étel (hagyományos földi kemencében készítve)
curried eke (polip kókusz curryszószban)
rukau (taro levelek, általában kókuszkrémmel főzve)
poke (főtt gyümölcspuding, például banán vagy papaja, kókusztejjel).Ezek közül néhány minden nap kapható Avarua piacán. Kéthetente van egy "Go Local" piac, ahol a helyiek árulják saját termékeiket.
,, Sajnos a Cook-szigeteken nem nagyon volt lehetőségünk helyi ételeket megkóstolni, mivel a helyiek is hamburget és fish’n chipset esznek. Edi azért a rák saslikot megkóstolta a fesztiválon. Ezen kívül kókuszdiót ettünk kókuszdióval, megkóstoltuk a helyi sört és egy boltban Budapest márkájú savanyú répára találtunk….ezt nem tudtuk hova tenni. Ezt lehet kapni otthon? " forrás
Tenger gyümölcsei bőségtál - f.t. fotója
A turisták elsősorban igazgyöngyöket vásárolnak. Népszerűek a ekete gyöngyök. Jellemző szuvenírek a fametszetek és a nagyon egyszerű, de mutatós, pontokkal teli festmények (ilyet vettem).
A Cook-szigetek a homokos strandjairól híresek, ahol számos vízisport közül lehet választani, mint például a szörfözés, a búvárkodás, a snorkeling, a kajakozás és a jetski.
A Cook-szigetek nagyszerű hely a horgászatra, és számos lehetőség áll rendelkezésre a tengeri halak és a rákok fogására.
A Cook-szigetek gyönyörű szigetvilága számos túraútvonalat kínál, ahol felfedezhetők a helyi növény- és állatvilág, valamint a szigetek történelmi és kulturális helyszínei.
A Cook-szigeteken sok hagyományos kulturális eseményt tartanak, mint például a tánc- és énekes fesztiválokat, ahol a helyiek bemutatják a szigetek kultúráját és hagyományait.
A Cook-szigetek híresek a friss halakból és a trópusi gyümölcsökből készült ételeikről, mint például a tengeri sügér, a polip vagy a kókuszdió.
A Cook-szigetek éjszakai élete is kínál szórakozási lehetőségeket, mint például bárok, diszkók és kaszinók.
A Cook-szigeteken általában biztonságos környezetben lehet utazni és tartózkodni. A helyiek általában barátságosak és segítőkészek a turistákkal. Természetesen, mint bárhol máshol a világon, vannak kisebb bűncselekmények, mint például a zsebtolvajlás, de az ilyen esetek ritkák. A turistáknak mindig érdemes figyelniük az értékeikre, és vigyázniuk kell a csomagjaikra, különösen a nyilvános helyeken.
Napozás és strandolás során fontos az UV-sugárzás elleni védekezés, mivel a trópusi éghajlat miatt a nap ereje nagyon erős lehet. A szigeteken gyakoriak a korallszirtes partszakaszok, ezért fontos odafigyelni a tengeri állatokra, például a tengeri sünökre és csigákra, amelyek veszélyesek lehetnek a mezítlábas strandolókra.
Az élelmiszer- és ivóvíz minősége általában jó a szigeteken, de ajánlott a főzött vagy palackozott vizet fogyasztani, hogy elkerüljük a betegségeket.
Továbbá érdemes odafigyelni az időjárásra, mivel a Cook-szigetek trópusi éghajlatúak, és gyakran előfordulhatnak heves esőzések és viharok. A szigeteken előfordulhatnak természeti csapások, mint például az erős szél, amely befolyásolhatja a hajók közlekedését és a repülőgép járatokat.
Óvakodj a leeső kókuszdióktól - kcicó fotója
A Cook-szigeteken nincsenek komoly veszélyek. A Cook-szigeteken nincsenek mérgező vad- vagy tengeri élőlények, kivéve a cápatámadások lehetőségét az északi szigetcsoportokban. A bűnözés ritka, de előfordulhat, leginkább kisebb lopások formájában. Sürgős esetben a rendőrséget a 999-es telefonszámon lehet elérni.
Bár a helyiek gyakran mezítláb járnak (és igazi szakértők benne), ez nem ajánlott a homokos strandokon kívül, mivel éles korallkövek találhatók a földön. Legyél óvatos, amikor lépcsőn mászol fel, amelyek az alsóbb, tengerhez közeli részeket kötik össze a sziget magasabban fekvő részeivel. Egyes lépcsők szélén nincs korlát, beleértve a platformokat is. Bár ezek elég szélesek és nem függőlegesen "nyitottak", a tériszonyos emberek számára kellemetlen lehet. Gyerekek, vakok vagy ittas személyek esetén a veszély extrém lehet. A platformokon kerüld a túl közel kerülést a széléhez, különösen, ha pihenésre van szükséged a mászás után.
Motorkerékpár- és robogóbalesetek korábban okoztak már sérüléseket és haláleseteket. Sötétedés után a vezetés további veszélyeket rejt a rossz látási viszonyok és a nem megfelelő közvilágítás, valamint az útviszonyok miatt. A vezetés különösen veszélyes péntek és szombat éjszaka, amikor az ittas vezetés gyakori. Mindig viselj sisakot, még ha a helyiek nem is teszik. (2023)
1. Komplikált, költséges az internet használata, a wifi elérés.
Lakosság (2023-ban): 17,600
Rarotonga az Új-Zálanddal szoros kapcsolatban álló Cook-szigetek legnagyobb és legnépesebb szigete, amely az Új-Zéland és Hawaii közötti Csendes-óceán déli részén található.
Rarotonga gazdag kulturális örökséggel rendelkezik, amelyet a helyi polinéz hagyományok és ünnepek, mint például a kava ceremóniák és a tradicionális táncok képviselnek. A sziget közepén egy vulkáni eredetű hegy, a Te Rua Manga, azaz a "Nagy Kupa", amely túrázási lehetőséget nyújt, valamint lenyűgöző panorámát biztosít. Rarotonga fővárosa, Avarua, gazdag piaci élettel, éttermekkel és boltokkal rendelkezik, és a helyi közlekedési lehetőségek is könnyen hozzáférhetők. A szigeten való élet nyugodt és lassú tempójú, ami ideális a stresszmentes kikapcsolódáshoz.
A Szent József katolikus katedrális a fővárosban - kcicó fotója
Aiutakiról külön kis tartalom van épülőben - ide kattintva
Jön!
A Cook-szigetek strandjai lenyűgöző természeti környezetben helyezkednek el. A turistákat ámulatba ejtik a fehér homokos, pálmafás partok, a türkizkék tenger.
A Cook-szigetek strandjai többnyire csendes és elszigetelt helyek, ahol a látogatók élvezhetik a nyugalmat és a nyugodt légkört. Ez lehetővé teszi a pihenést, a feltöltődést és a stresszmentes időtöltést.
A Cook-szigetek víz alatti élővilága lenyűgöző. A strandok közelében található korallzátonyok lehetőséget nyújtanak a búvárkodásra és a sznorkelzésre. A tenger mélyén felfedezheted a különleges korallakerteket és a színpompás halakat.
Az időjárás változékonysága lehet egy kihívás a Cook-szigeteken. Időnként erős szél, esőzések és viharok előfordulhatnak, ami befolyásolhatja a strandolási és vízi tevékenységeket.
A Cook-szigetek legcsodálatosabb strandjai tán ezek:
Muri Beach (Rarotonga): Muri Beach a Rarotonga szigetén található, és gyakran a Cook-szigetek legikonikusabb strandjaként emlegetik. Ez a strand türkizkék vízzel, finom homokkal és lankás lagúnával rendelkezik. A strand kiváló lehetőséget kínál a fürdőzésre, a napozásra és a vízi sportokra.
One Foot Island (Aitutaki): One Foot Island Aitutaki atollján található, és valószínűleg a Cook-szigetek leghíresebb strandja. Egy szigetecske, amely híres homokpadjáról és körülötte elterülő türkizkék vízről ismert.
Titikaveka Beach (Rarotonga): Titikaveka Beach Rarotonga déli részén található, és egy másik lenyűgöző helyszín a Cook-szigetek tengerparti élvezetéhez. A fehérhomokos part, a türkizkék lagúna és a lankás korallzátony itt gyönyörű látványt nyújt. A strand ideális a strandolásra, a sznorkelzésre és a pihenésre.
Homokminőség - rcicó fotói
kcicó fotója
A Cook-szigetek egy összetett vulkanikus szigetcsoport a Csendes-óceánban, mintegy 3 000 km-re északra Új-Zélandtól. Összesen 15 lakott és lakatlan szigetből állnak, amelyek közül Rarotonga a legnagyobb és a legjelentősebb. A Cook-szigetek területe összesen 240 négyzetkilométer, és a szigetek elhelyezkedése miatt az esőerdők, a korallzátonyok és a tengerpartok nagyon gazdagok, és vonzzák a turistákat. A szigeteket övező tenger vize kristálytiszta és bővelkedik különféle tengeri élőlényekben, beleértve a korallzátonyok és a trópusi halak egész sokféleségét.
kcicó fotói
Április és augusztus között vannak a szárazabb hónapok.
Június-augusztus a hűvösebb hónapok.
A Cook-szigetek éghajlata trópusi, meleg és nedves az év nagy részében. A legmelegebb hónapok az északi nyári szezonban, december és február között vannak, amikor a nappali hőmérséklet akár 30-32 Celsius-fok is lehet. A legcsapadékosabb hónapok január és március között vannak, amikor a szigetekre rendszeresen érkeznek trópusi ciklonok és viharok. A szigetek éghajlatát az óceán és a passzát szélrendszer erősen befolyásolja.
A szigeteket Jamas Cook-ról nevezték el, aki 1770-ben jutott el oda.
1888-ban birit protektorátus lett, 1900-ban pedig, Új-Zénad vette át a szigetek irányítását. 1965-ben a lakosság többsége a treület autonomia státusa mellett döntött, de nem függetlenedtek Új-Zélandtól.
Manapság a Cook-szigetek fő problémái közé sorolható a képzett munkaerő Új-Zélandra vándorlása és a helyi kormány által mindig kreált deficites gazdálkodás (papa Új-Zéland úgyis segít).
A Cook-szigetek gazdasága az óceániai térségben az egyik legfejlettebb. Húzóágazat a turizmus. Évente kb. 100 ezren látogatnak a szigetcsoportra. Jelentős bevételi forrás még a gyöngyhalászat valamint a halászat. A fő kereskedelmi partner: Új-Zéland, Ausztrália és Japán. Ezekből az országokból jön a turisták zöme.
A helyi lakosok angolul és részben maori (rarotongan) nyelven beszélnek, keresztény vallásúak (70% protestáns).
A lakosok jellemzően jólelkűek, vendégszeretők, de a maguk visszafogottabb, zárkozottabb módján.
fotó by Elter
1. Nem szokás a borravalózás
Akárcsak Új-Zélandon, a borravaló adása a Cook-szigeteken is meglehetősen szokatlan — jobb, ha udvariasan megköszönöd az illető szolgáltatását vagy vendégszeretetét. A külső szigeteken, ahol kevés a szálláshely, valószínűleg egy falu egyik családjánál fogsz megszállni. Ha vásárolsz egy disznót, és azt ajándékként bemutatod a falu vezetőjének és/vagy a családnak, az rendkívül jó gesztusnak számít, és elnyeri a helyiek tiszteletét.
Az alkudozás az árukért a Cook-szigeteken tabunak és udvariatlanságnak számít. Ha többször is próbálkozol ezzel, a helyi árusok hideg, érzelemmentes arccal fognak reagálni. Fizess a meghirdetett ár szerint; nincs olyan felár, amit le lehetne alkudni, mint ahogyan az más országokban előfordulhat.
A Cook-szigetek lakói semmilyen módon nincsenek lemaradva a korral. Van tévéjük és internetük, és rendszeresen követik a helyi és külföldi híreket és eseményeket. Tiszteld a világról alkotott nézeteiket, és bátran beszélgess a helyiekkel egy hűs ital mellett.
Mint minden országban, tiszteld a helyi emberek vallási meggyőződéseit. Ha egy családnál szállsz meg vagy egy helyi faluba látogatsz, lehet, hogy megkérnek, hogy mondj velük imát étkezés előtt. Bár egyesek számára ez kényelmetlen lehet, tegyél erőfeszítést, hogy részt vegyél benne, és tekintsd kulturális élménynek. A legtöbb Cook-szigeteki keresztény hitű, és vasárnaponként templomba jár. A legtöbb hely zárva tart, kivéve néhány bárt, éttermet és boltot.
Bár a beérkezéskor adott (és távozáskor begyűjtött) kérdőív kitöltése nem kötelező, a repülőtéri személyzet nagyon csalódott lesz, ha nem töltöd ki. Ha esetleg elhagynád, a repülőtéren távozáskor további példányok állnak rendelkezésre.
A Boldog Karácsonyt, Mr. Lawrence (1983) című filmet a festői szépségű Cook-szigeteken forgatták, hogy a második világháború csendes-óceáni hadszínterének egzotikus, mégis elszigetelt világát hitelesen megjeleníthessék. A szigetek érintetlen természetes környezete tökéletes hátteret biztosított a japán hadifogolytábor atmoszférájának megteremtéséhez, ahol a film története játszódik. Az ikonikus jelenetek közé tartozik a foglyok és az őrök közötti feszültséggel teli interakciók, valamint David Bowie és Ryuichi Sakamoto karaktereinek érzelmileg erős, különleges kapcsolatának ábrázolása. A film vizuális világában a buja dzsungelek, a tengerpartok és a napfényes, idilli táj ellentétben áll a szereplők lelki gyötrelmeivel és a háború brutalitásával. A választás azért is különleges, mert a Cook-szigetek nyugodt, távoli hangulata segít elmélyíteni a film időtlen üzenetét a konfliktusok közepette fellelhető emberségről és megbocsátásról.
A valóságban nem volt japán hadifogolytábor a Cook-szigeteken a második világháború alatt. A szigeteket a filmkészítők választották forgatási helyszínül, mivel a természeti környezetük – buja dzsungelek, homokos partok és az elszigeteltség érzése – tökéletesen megfelelt a történet atmoszférájának megteremtéséhez. A filmben látható tábor egy fiktív helyszín, amely a csendes-óceáni hadszíntéren zajló eseményeket idézi fel, de a valóságban a háborús hadifogolytáborok Japán megszállta területeken, például Indonéziában, a Fülöp-szigeteken vagy Új-Guineában voltak. A Cook-szigetek békés, háborútól távoli helyszínként szolgált a produkció számára, miközben a látványvilág hozzájárult a film drámai hatásának erősítéséhez.
A Cook-szigetek másik híres filmes helyszíne a "A Karib-tenger kalózai: Ismeretlen vizeken" (2011) című film volt. A film egyes jeleneteit a Rarotonga és Aitutaki szigeteken forgatták, amelyek egzotikus és érintetlen tájaikkal tökéletes környezetet biztosítottak a kalandfilm mesés és kalózos világához. Aitutaki különösen lenyűgöző lagúnái tűnnek fel a filmben, amelyek gyakran szerepelnek a világ legszebb természeti látványosságai között.
Egy kicsit nehezen alkalmazkodtunk ehhez a nyugodt, ráérős életstílushoz, ami eleinte kissé zavaró is volt. Több helyen olvastunk az úgynevezett „island time”-ról, vagyis a „sziget időről” – itt senki sem siet sehova, a boltok délután háromkor bezárnak, vasárnap pedig szinte minden zárva van. A hostelekben sem találkozni dolgozókkal ilyenkor, hiszen ez a nap a pihenésé és a templomba járásé. Miután végre letettük a táskáinkat a szobánkban, sajnos az első benyomásunk nem volt túl pozitív: a szoba és a környék – hogy finoman fogalmazzunk – rettenetesen koszos volt, szó szerint minden. Az eleve furcsa, kellemetlen érzéseinket csak tetézte, hogy az első három napban szünet nélkül ömlött az eső.
Az igazi földi paradicsom. Régi nagy vágyam volt eljutni ide mert sokat olvastam róla fiatal koromban. Az érintetlen természet és a helyiek vendégszeretete csodálatos. Én minden utazásom alkalmával csak a helybéliekkel érintkezem,elkerülöm a turistákat és a tipikus turistás programokat,szeretem egyedül felfedezni a helyeket ahová eljutok. Itt a 7 nap alatt összesen 1 német házaspárral találkoztam,olyan volt mintha az egész sziget csak az enyém lett volna. 2 kutyus volt az útitársam a sziget felfedezése során. Hihetetlenül szép és különleges sziget. Boldog és hálás vagyok hogy ide is sikerült eljutnom. (2025)
A Cook-szigeteki gyerekek ma is serények és felelősségteljesek, ami a családok generációkon átívelő értékrendjének köszönhető. Az idősebb nemzedék még úgy nőtt fel, hogy mindenkinek ki kellett vennie a részét az otthoni teendőkből, és ezt a szemléletet a modern világban is továbbadják. Bár a családok egy része ma már nem a földeken vagy a vizeken, hanem két munkahelyen dolgozik, az otthoni munkamegosztás hagyománya tovább él. A gyerekek koruknak megfelelő feladatokat kapnak: sövényt vágnak, levelet gereblyéznek, állatokat etetnek vagy segítenek a kertben. A tiszta környezet és a gondozott otthon értéke nem magától értetődő, hanem mindenki közös munkájának eredménye, amit a gyerekek már kiskoruktól megtapasztalnak.Ezért nem szokatlan számukra az sem, hogy tanórák előtt felsöpörjék az iskolaudvart, összegyűjtsék a szemetet vagy letisztítsák a tanterem ablakait. A felelősségérzet és kötelességtudat, amit így elsajátítanak, hozzájárul ahhoz, hogy időben érkezzenek az iskolába, tisztelettel bánjanak a társaikkal és a tanárokkal, valamint aktívan részt vegyenek az órákon és az iskola közösségi életében. A Cook-szigeteki gyerekek megtanulják, hogy ők is értékes, cselekvő tagjai a közösségnek, és nem csupán "ellátandó" családtagok.
A Cook-szigetek 2024-ben is egy békés ország, ahol az emberek barátságosak, segítőkészek és tisztelettudóak. A közösségi élet meghatározó érték, az emberek összefognak és közösen dolgoznak környezetük megóvásáért. A természet tisztelete mélyen gyökerezik: a szigetek környezete tiszta, rendezett és lenyűgöző. A fehér homokos partok, a lagúnák és a híres fekete gyöngyök csak tovább fokozzák a hely varázsát. A hagyományok ápolása különleges identitást ad a Cook-szigetieknek, amit a virágfüzéres fogadtatás is tükröz – ez az elfogadás és a szeretet jelképe.
Általánosságban elmondható, hogy a Cook-szigetek lakói büszkék arra, hogy tisztán és rendezett állapotban tartják szigeteiket. Ez a jólét és közösségi összetartozás érzését hirdeti. Ahogy egy helyi lakos fogalmazott: „Mindig meghat, amikor a turisták azt mondják, hogy ez a hely olyan, mint a mennyország. Tudom, hogy nem csak a tájra gondolnak, hanem ránk, az emberekre is. Miért ne mosolyognánk? Annyi okunk van rá – a természetünk, a kultúránk és a közösségünk szeretete.”
A mai nap igazán különleges élményt hozott, ugyanis időutaztunk! Mielőtt bárki a mentőket hívná, nem, nem veszítettük el az eszünket. 😊 Olyan szigetre érkeztünk, amelyet ebből az irányból megközelítve visszafelé léptünk az időben. Mindez azért történik, mert egy olyan időzónába csöppentünk, ahol még csak az előző nap van, miközben az indulási helyünkön már a következő nap reggele köszöntött be. Így fordulhat elő, hogy a november 27-i napunk elképesztő 47 órán keresztül tart! (Igen, nálatok már 28-a reggele van, mi viszont még mindig a 27-ét búcsúztatjuk. 😄)
Ez a jelenség a dátumválasztó vonalnak köszönhető, amely a Csendes-óceán közepén húzódik. Ha nyugatról keletre utazunk át rajta, egy teljes napot "visszakapunk" az időből – igazi időparadoxonnak tűnik! Micsoda érzés 24 órával korábbi világba csöppenni, miközben a Föld más részein már egy új nap eseményei zajlanak. Ezzel a furcsa, de varázslatos helyzettel most saját bőrünkön tapasztaltuk meg, hogy az idő relatív, és néha igazán különleges módon ajándékozhat meg minket egy kis plusz idővel. Csodálatos, nem igaz?
kcicó fotói
1970. 01. 01. 01:00 |
Easy rider - Elter Karcsi fotója
Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:
Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.
Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.
Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.
Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.
Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot.
Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója
Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.
Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg.
A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.
Részletes:
Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.
Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.
Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.
Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját
6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.
Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.
A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)
"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.
Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.
Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.
Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.
Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.
Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás
Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.
A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:
Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.
Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.
Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:
Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.
Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:
Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:
Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:
Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.
Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:
Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.
Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.
arcok és arctalanok - b.a. fotója
Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója
Ünnepi ruhában - Elter fotója
Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!
Kerülendő dolgok
Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.
Politika
Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.
Vallás
Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.
Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.
Egyéb
Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.
Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.
A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).
Főételek:
Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.
Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.
Desszertek:
Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.
Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.
Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.
Egyéb érdekességek:
Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.
Italok:
Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.
Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.
A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.
Elter Karcsi fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Dingdong, 2024. 12. 17. 15:42
Itt forgatták a Boldog Karácsonyt Mr. Lawrence című filmet 1983-ban. Nagyon szép film David Bowie és Ryuchi Sakamoto főszereplésével.
Nagy Attila, 2024. 09. 12. 10:21
Magyarországtól a legtávolabbi szárazföldi hely: NIUE szigetállam, nem a Cooc szigetek, a naptárválasztó vonal melett van közvetlen!
Arora András, 2019. 08. 12. 22:54
Szerintem a kis Andris az első magyar, aki a Cook-szigeteken született. Megkapta az új-zélandi állampolgárságot? Ott is maradtatok a szigeteken?
Én Indiában születtem. Az ehhez képest közel van.
úti kritikus, 2019. 06. 21. 19:44
Hunestfin:
Maximálisan egyetértek! Mi is imádtuk. Aiutakit nem szabad kihagyni, ha már az ember eljut a Cook-szigetekre.
hunestfin, 2019. 06. 21. 17:48
Aitutaki maga a paradicsom,azon belül az Egy Láb sziget(One Foot island) maga a csoda
Tom Neale, 2018. 06. 28. 20:51
Eszembe jutott még pár apróság ehhez a témához, miszerint a Cook-on nem lehet helyi kajához jutni. "Sajnos a Cook-szigeteken nem nagyon volt lehetőségünk helyi ételeket megkóstolni, mivel a helyiek is hamburget és fish’n chipset esznek." A forrásként idézett Dél tengeri útinapló társszerzőjeként szólnék hozzá egy picit. Gyakorlatilag az összes szervezett turistaprogram (hajókirándulás, szigettúra terepjáróval vagy gyalog) magától értetődő összetevője a mindig nagyon finom bbq lakoma jellemzően helyi alapanyagokból készített helyi fogásokkal. Aitutakin még umu-ban (polinéz földkemence) készített ételekhez is hozzájutottunk 2 különböző helyen és alkalommal.
Tom Neale, 2018. 06. 28. 17:47
"a szoba és a hely is..hogy is foglmazzunk szépen…szóval egyszerűen nagyon koszos..MINDEN." A forrásként idézett Dél tengeri útinapló társszerzőjeként szólnék hozzá egy picit. Minden rarotongai szobáért persze nem tudok felelősséget vállalni. De ha ez a fenti hozzászólás, miszerint "nagyon koszos MINDEN" a Cook-szigeti helyzet összképére vonatkozik, akkor azt kell mondjam, hogy ez ostobaság és/vagy óriási tévedés. Mert éppen az ellenkezője az igaz. Bár Magyarország lenne olyan szinten rendezett és nem koszos, mint a Cook!
Tom Neale, 2018. 06. 28. 17:36
"Sajnos a Cook-szigeteken nem nagyon volt lehetőségünk helyi ételeket megkóstolni, mivel a helyiek is hamburget és fish’n chipset esznek." A forrásként idézett Dél tengeri útinapló társszerzőjeként szólnék hozzá egy picit. Ott kell keresni, ahol van. Pl Aitutakin a kikötői piacon, ahol kifejezetten arra megy rá több háziasszony, hogy előre kiporciózott házi kosztot árul nagy változatosságban és mennyiségben finomat és nem is drágán. Egyébként Aitutakin Puffy fish' n chipse méltán híres! Rarotongán meg a Pacific Resort közelében az un. éjszakai piac a lelőhely pl.
Tom Neale, 2018. 06. 28. 17:27
"A kenyér vacak minősége (a hotelben is)" A forrásként idézett Dél tengeri útinapló társszerzőjeként szólnék hozzá egy picit. Mi hotelben soha nem próbáltuk, de a boltokban gyakorlatilag mindenfelé kifejezetten jó kenyereket lehetett kapni. Pl Aitutakin a Heineken Store-t ajánlom ebből a szempontból.
Tom Neale, 2018. 06. 28. 17:23
"A strandokon a kóbor kutyák uralma" A forrásként idézett Dél tengeri útinapló társszerzőjeként szólnék hozzá egy picit. Tény, hogy sokkal több van belőlük a kelleténél. Még a helyieket is zavarják. A Cook Island's News időről időre cikkezik a problémáról. Egyébként a strandokat távolról sem uralják a kóbor kutyák. Állítom ezt én biciklisként, aki "hivatalból" nem szeretem őket. Rarotongán 1 hónap alatt nem kergettek meg többször mint pl az Európához tartozó Madeirán 1 hét alatt, de igazán veszélyes helyzetem egy sem adódott velük sem az utakon sem a strandokon. De ebből a szempontból az igazi idill persze Aitutakin várja a bicilkist/strandolót! Ott egy db kutya sincs.
Tom Neale, 2018. 06. 28. 17:13
A forrásként idézett Dél tengeri útinapló társszerzőjeként szólnék hozzá egy picit. "A Cook-szigeteken időnként akadozik az ivóvíz-ellátás. Tanácsos palackozott és biztonságos helyről származó vizet fogyasztani." Erről a témáról az Aitutakiról szóló fejezetben részletesen írtam. Röviden: soha nem tapasztaltam vízhiányt, és a hivatalos rarói nyilvános kutak nem csak ingyenesek, elérhetőek, de a róluk vett víz "biztonságos helyről származó"-nak számít. Egyébként meg a csapvíz is az volt, egyszerűen csak teát főztünk belőle.
Tom Neale, 2018. 06. 28. 17:05
A forrásként idézett Dél tengeri útinapló társszerzőjeként szólnék hozzá egy picit. Rarotongán a menetrend szerinti buszt használhatónak találtuk és emlékeim szerint nem volt mellbevágóan drága, különben nem használtuk volna rendszeresen. A pontos árakra tényleg nem emlékszem. Egyébként nagyon praktikus és rugalmasan szervezett szolgáltatás. Sokféle jegy és bérlet közül lehet válogatni (van családi jegy is, 10 alkalmas bérlet, retúrjegy stb). A menetrendet egész megbízhatóan tartják. A buszt az út mentén bárhol le lehet inteni, ill. kérésre bárhol megáll. Hétvégén és ünnepnapokon valóban van eltérés a hétköznapi szolgáltatáshoz képest, de az a változtatás is a menetrend szerint történik. Ajánlom!
úti kritikus, 2018. 02. 09. 05:22
Kcico!
Ha bármi nem helytálló a kritikánkban, akkor kéretik majd korrigálni, friss véleményt mondani. Nagyon megköszönnénk.
Kcico, 2018. 02. 08. 19:16
Ide utazunk két hónap műlva, majd meglátjuk helytálló-e a kritika :)