Palau fővárosában az 1949-ben alapított Mindszenty High School (katolikus középiskola) diákjainak egy kis csapata (a Cardinals) magyar zászló mögé áll fel, kvázi Magyarországot képviselve egy ENSZ-napi parádén. - L. N. Reklai fotója (2022. október)
Elter Karcsi fotója
Palauban a déli lagúna sziklaszigetei az UNESCO természeti és kulturális világörökségének a részét képezik.
Valahol a Csendes-óceán közepén, a Fülöp-szigetektől keletre fekszik egy apró ország, Palau, amely mindössze 18 000 lakosával a világ negyedik legkisebb állama. Ugyanakkor olyan paradicsomi szépségű hely, amilyet ritkán lát az ember. Ezt különösen jól tudom, hiszen Palau a 151. ország volt, amit meglátogattam.
A legtöbb ember még soha nem hallott Palauról, így amikor a Fülöp-szigeteken elmondtam, hova utazom, sokan azt hitték, egy másik szigetet említek a környéken. Még a helyiek is összekeverték Palaut a Fülöp-szigeteki Palaui-szigettel.
Amikor megérkeztem, az egyik legkülönlegesebb élmény a gyönyörű belépő pecsét volt az útlevelemben. Ez egy ígéret volt, amit alá kellett írnom, hogy beléphessek az országba, ami emlékeztetett arra, milyen különleges helyre érkeztem.
Palau drága hely, és ezt már a repülőjegy árából is éreztem: 500 dollárért vettem egyirányú jegyet. A szállásom egy háromcsillagos hotel volt 120 dollárért éjszakánként, ami az egyik legolcsóbb lehetőség az országban.
Az első napomat egy légi túrával kezdtem, amely során madártávlatból láthattam az egész országot. Egy 40 perces repülés alatt gyakorlatilag az egész ország felett elszálltunk, és a látvány lélegzetelállító volt. Még a repülőt is én vezethettem néhány percig, ami minden utazásom egyik legjobb élménye volt.
A következő napon autót béreltem, hogy felfedezzem a fő szigetet, Babeldaobot. Ez a sziget buja zöld növényzettel és gyönyörű türkizkék tengerpartokkal tűnt ki. A Ngardmau vízeséshez is ellátogattam, ami egy 30-45 perces sétára volt, de megérte a fáradtságot.
A harmadik napomat hajóval töltöttem, és a híres Rock Islands túrán vettem részt. Ez Palau egyik legfontosabb látványossága, amely során csodálatos természeti képződményeket, hosszú homokos partokat és gazdag tengeri életet láthattam. A Milky Way nevű helyen például természetes iszapfürdőt vehettünk, ami állítólag fiatalít.
Az utolsó napomon még megnéztem néhány háborús emlékművet és romot Kororban, Palau fővárosában, amely hosszú utcákból áll, szállodákkal, éttermekkel és üzletekkel. Az étkezés különösen jó volt, a Taj nevű indiai étterem ételei kimagasló minőségűek voltak.
Bár Palau drága, és különösen egyéni utazók számára kihívást jelenthet, a természet szépsége mindenért kárpótol. A szigetek varázslatosak, és Palaut biztosan a legszebb országok között tartom számon, amit valaha láttam. (2023)
,, Palaun jártunk 2017. januárjában. A Jellyfish Lake-ben az összes medúza elpusztult! Kb 11 millió példány! A tó vize annyira savas, hogy a bőrt megmarja! Állitólag 4-5 éven belül regenerálódik. Szóval, ha valaki ezt szeretne megnézni, ne menjen!(Csányi László, 2017. )
2025-re a helyzet némileg javult: bár a medúzák kezdtek visszatérni, az állomány még mindig messze van a korábbi gazdagságtól. Aki kifejezetten a medúzarajok látványáért látogatna el ide, annak továbbra is érdemes alaposan tájékozódnia az aktuális állapotról az utazás előtt.
Tetszett
A Jellyfish Lake-ben úszni ártalmatlan medúzák ezrei között...
A Rock Islands között kajakozva felfedezni rejtett lagúnákat...
A Blue Corner falánál búvárkodni cápák és manták társaságában...
A Long Beach-en tradicionális bai házak között sétálni Babeldaobban...
A Milky Way-ben magamra kenni a híres fehér agyagiszapot...Nem tetszett:
A kötelező idegenvezetés miatt minden programnál extra költségek...
A Koror város éttermeiben a japán árak melletti szerényebb minőség...
A Rock Islands belépő magas ára miatt spórolni más programokon...
A német turistacsoportok által elárasztott búvárhelyek zsúfoltsága...
Az esős szezonban a folyamatos záporok miatti programlemondások...
Palau nemzeti légitársasága, a Palau Airways Taivan fővárosába, Taipei-be közlekedtet rendszeresen járatokat.
A United Airlines a költségcsökkentés jegyében a Hawaii–Guam járatot "belföldi" járatként üzemelteti, mivel az útvonal teljes egészében az Egyesült Államok területén belül halad. Így a majdnem nyolcórás repülés során mindössze egy zacskó ropira és kétszeri innivalóra számíthat az utas. Igazán figyelemre méltó hozzáállás... Másrészt, ha drágábbak lennének a jegyárak, nyilván amiatt menne a panaszkodás.Mivel ők gyakorlatilag az egyetlen légitársaság, amely közvetlen járatot kínál ezekre a szigetekre, túl sok választási lehetőség nincs. Persze meg lehet próbálni Japánon keresztül repülni, hogy "nemzetközi" járatként kezeljék az utat – de kérdés, ki vállalna be plusz három óra repülést két vékonyka szendvicsért, amit helyben húsz dollárért is meg lehet venni.
Az első és legfontosabb tanács bárkinek, aki Palau-ra utazik: bármi történjen is, kizárólag Koror térségében érdemes szállást keresni. (Személyes ajánlásom a The Penthouse Hotel.) Itt összpontosul az élet: a boltok, az összes turista szolgáltatás, a szállodák zöme, az éttermek, a kikötők és az éjszakai szórakozóhelyek is mind itt találhatók.Mivel az utazást rohamtempóban kellett megszerveznem, ráadásul csúcsidőszakban, nem volt nagy választék elérhető szállásokból. Végül az Airai Hotelre esett a választásom – ami ugyan gyönyörű, de a semmi közepén van. Ha az ember bármit szeretne csinálni, minimum húsz perc autózásra van szükség. Taxi gyakorlatilag nincs, így például az esti italozás és bulizás elég nehezen oldható meg. Ráadásul a helyi túraszervezők sem vállalják, hogy érted menjenek, ellentétben azzal, amit Koror szállodáiból igen.
Az Airai Hotel környékén található egy étterem, egy kisebb vízi park, ami körülbelül fél óra szórakozást nyújt, és egy bár – aztán ennyi.
Hepatitis A oltás jól jöhet, mert Palaun a vízivás vagy éelmiszerfogyasztás révén fertőzés következhet be.
Palaun 2020 óta tilos a naptejek és más UV-szűrőt tartalmazó kozmetikai készítmények használata. A döntés oka, hogy bizonyos vegyi anyagok, amelyek ezekben a termékekben megtalálhatók, súlyosan károsítják a korallokat, veszélyt jelentenek a halakra, a hínárokra és a tengeri sünökre is. A szigorítással a helyi élővilág védelmét szeretnék biztosítani.
Palaun nincsenek nyilvános tömegközlekedés (busz vonat stb.). Néhány szálloda üzemeltet ingajárati buszokat (shuttle bus) A és B pont között. Néhány wellness szolgáltató transzfert biztosít vendégeinek. Vannak heliyek akik svarcban taxiznak. Egy-egy bárnak akadhat megbízható irivát söfőrje, aki taxi jellegű szolgáltatást nyújt. A viteldíjak elfogadhatóak.
Babeldaob-sziget - ilyen jó közutak vannak. - S.V. fotója
A palau-i konyha elsősorban a tengerből származó alapanyagokra és a helyben termesztett növényekre épül.
A palau-i étkezések középpontjában a friss halak és tenger gyümölcsei állnak, amelyeket a szigetet körülvevő gazdag vizekből fognak. Ezeket gyakran kókusztejjel vagy helyi fűszerekkel készítik el. A taro, édesburgonya és maniók fontos szénhidrátforrások, amelyek szinte minden étkezés részét képezik.
Az egyik leghíresebb palau-i különlegesség a "tum", amely hal vagy csirke kókusztejben főzve, majd taro levelekbe csomagolva. A "tinola" egy népszerű leves, amely csirkehúsból, gyömbérből és zöld papayából készül. A bátrabb ínyencek megkóstolhatják a "beleb"-et, vagyis a denevérlevest, amely a szigetország egyik legkülönlegesebb fogása.
A palau-i étkezési kultúrában fontos szerepet játszanak a közösségi események és ünnepek. Ilyenkor gyakran "um"-ban, földbe vájt kemencében készítik az ételeket. A különleges alkalmakkor fogyasztott fogások között szerepel a kéklábú rák és a ritka dugong (tengeri tehén) húsa is.
Az évszázadok során a palau-i konyhát számos külső hatás érte. A japán megszállás idejéből származik a tempura és más sült fogások népszerűsége. A Fülöp-szigeteki hatás az adobo és lumpia ételekben nyilvánul meg, míg az amerikai befolyás miatt elterjedtek a grillezett húsok és szendvicsek.
A hagyományos italok közül kiemelkedik a "kava", amelyet különleges alkalmakkor, ceremoniális körülmények között fogyasztanak. A mindennapi étkezések során pedig gyakori a kókuszvíz és a helyi gyümölcsökből készült frissítők.
Modern Palauban a turisták által látogatott területeken nemzetközi éttermek is megtalálhatók, de a helyiek továbbra is őrzik gasztronómiai hagyományaikat. Az ételek elkészítésének hagyományos módszereit gyakran továbbadják a fiatalabb generációknak, így biztosítva a palau-i konyha egyedi jellegének fennmaradását.
Tamau: Palau-i édesség specialitás, ropogósra sütött krokettek - .J.E. fotója
A legtöbb bolt és üzlet a fővárosban, Kororban található, de vannak boltok és piacok szinte minden szigeten. A helyi piacokon és boltokban lehet találni különféle helyi ételeket, italokat, kézműves tárgyakat és ruhákat.
A turisták gyakran vásárolnak helyi kézműves tárgyakat, mint például a tradicionális palau-i kosarakat, szőtteseket, festményeket, ékszereket és ruhákat. Az üzletekben és a piacokon kapható termékek ára általában arányos a minőséggel és a munkával, amelyet a termék előállításához használtak.
Palau egy szép, de drága utazási célpont.
A vízi tevékenységek kétségkívül Palau fő vonzerejét jelentik. A világszerte elismert búvárkodási helyszínek, mint a híres Blue Corner, German Channel és a Jellyfish Lake egyedülálló élményt nyújtanak. A kristálytiszta vizekben több mint 1300 halfaj és közel 700 korall faj él. A medúzák tavában való úszás – ahol a medúzák elvesztették csípőképességüket – egy olyan különleges élmény, amely szinte sehol máshol nem tapasztalható meg a világon.
Kajaktúrák és stand-up paddleboarding lehetőségek is bőven akadnak a mangrovemocsarak között vagy a Rock Islands körül, amely UNESCO Világörökség helyszín. Ezek a mészkőszigetek különleges formációikkal lenyűgöző hátteret biztosítanak egy nyugodt evezéshez vagy egy izgalmas snorkeling kalandhoz.
A szárazföldi tevékenységek kedvelői számára Palau dzsungelei gyalogtúrára és természetfelfedezésre csábítanak. A Babeldaob szigeten található vízesések és az ősi kőpénzek megtekintése népszerű programok. A második világháborús emlékhelyek és maradványok pedig a történelem iránt érdeklődőknek nyújtanak izgalmas felfedezési lehetőségeket.
A kulturális élmények sem maradnak el Palaun. A hagyományos falvak meglátogatása során a látogatók megismerkedhetnek a helyi szokásokkal, kézművességgel és táncokkal. A Belau Nemzeti Múzeum betekintést nyújt a szigetország gazdag történelmébe és kulturális örökségébe.
Esténként Koror városában, Palau legnagyobb települési központjában találhatók bárok, éttermek és alkalmanként élő zenei programok. Bár Palau nem a vibráló éjszakai életéről híres, a helyiek vendégszeretete és a nyugodt óceáni hangulat különleges atmoszférát teremt.
A különleges érdeklődési körrel rendelkezők számára madármegfigyelés, éjszakai horgászat vagy akár cápalesés is elérhető tevékenységek. A fenntartható ökoturizmus fontos Palau számára, így számos túra középpontjában a természetvédelem és a környezettudatosság áll.
Palau különleges földrajzi elhelyezkedése miatt a napfelkelte és napnyugta megfigyelése is felejthetetlen élmény, különösen a tengerpart menti helyszínekről vagy egy privát hajókirándulás során.
Néptánc - S. V. fotója
1. Van Palau-n egy tiszteletbeli magyar konzul!: Mrs. Leilani Ngirturong REKLAI
Cím: PRA Happy Landing Building 1st Floor Rm. 2
Madalaii Koror 96940
Palau
E-mail cím: palauhoncon.hungary@gmail.com
Telefonszám: +6807751004
Ügyfélfogadás: 8:00 órától 16:00 óráig (hétfőtől-péntekig)
Felügyelő külképviselet: a manilai magyar nagykövetség)
2. ,,Jótanács: Mindig kérdezzétek meg, hogy kell e valami engedélyt kérni a programhoz / helyszínhez ahova mentek egy turisztikai szolgáltatótól, vagy helyitől.
Külön engedélyek vannak a búvárkodáshoz, horgászathoz, a Medúza szigetekre, a cápa menhelyhez, a kő-szigetekhez...(2017)" forrás
Palau - közösségi ház - fotó by Elter
Ngardmau-vízesés - fotó by Elter
Palau - Koror - Mindszenty gimnázium! - fotó by Elter
Palau szigetein rengeteg gyönyörű strand található, amelyek valóban varázslatosak. A legtöbb strand homokos, de vannak olyanok is, amelyek kavicsosak vagy sziklásak. Az alábbiakban bemutatunk néhányat a legismertebb és legnépszerűbb strandok közül:
Long Island Beach: Ez a homokos tengerpart a Palau-szigetcsoport egyik legszebb strandja. Tiszta, kristálytiszta vízrel és fehér homokkal rendelkezik.
Ngermid Beach: Ez a strand Koror közelében található. Egy nagyon nyugodt hely, ahol a látogatók élvezhetik a homokos partokat és a gyönyörű türkizkék vizet.
Nikko Bay Beach: Ez a strand a Palau szigetén található, és egy nagyon népszerű hely a búvárkodás és a snorkeling rajongói számára. A part homokos és kavicsos, a víz pedig kék és tiszta.
Ngemelis Island Beach: Ez a strand egy szigeten található a Palau-szigetek csoportjában. Az egész sziget és környéke gyönyörű, a tengerpart homokos, a víz pedig kék és tiszta.
Carp Island Beach: Ez a strand a Palau-szigetek egyik legkedveltebb strandja, és egy igazi paradicsom a látogatók számára. A tengerpart homokos, a víz pedig kristálytiszta és kék.
Palau 340 szigetből áll, amelyek azonban csak egy kis része lakott. A legnagyobb szigetek Koror és Babeldaob, ahol a legtöbb lakos él.
Palau domborzata változatos, a szigetország hegyvidéki területekkel, síkságokkal és szigetekkel tarkított. A szigetek egy része hegyes, a másik része pedig laposabb, míg mások kifejezetten sziklásak. A legnagyobb sziget, Babeldaob vulkanikus eredetű, és hegyes terepű, ahol a legmagasabb pont a 242 méteres Ngerchelchuus csúcs. Koror szigete azonban a leglaposabb terület, és itt található Palau legnagyobb városa, Koror City.
A szigeteket korallzátonyok körülveszik, amelyek a legmagasabb szigeteken egészen az óceán fenekéig leereszkednek. A szigetek tengerpartjai homokosak vagy kavicsosak lehetnek, de a part menti területek nagy része sziklás. Palau domborzata változatos és látványos, és a látogatók élvezhetik az egyedülálló szigetvilág szépségeit és az izgalmas szabadidős tevékenységeket, mint például a búvárkodást, az utazásokat, az erdőjárásokat és a hegymászást.
Jellyfish Lake: Palau egyik legérdekesebb látványossága a Jellyfish Lake, ahol a látogatók úszhatnak a tengeri uborkákból álló hatalmas csapatok között. A Jellyfish Lake egyedülálló ökológiai jelenség, és csak Palau-ban található.
Rock Islands: Palau Rock Islands hihetetlenül szép szigetvilága, amely egyedülálló formái és elszigeteltsége miatt kiemelkedő jelentőséggel bír. A Rock Islands a Világörökség része, és az egyik legcsodálatosabb hely a Palau-szigeteken.
Palau - trópusi táj - fotó by Elter
Pálmafa utca - H.M. fotója
Palau klímája trópikus magas páratartalommal és 27 fokos átlaghőmérséklettel. Odautazásra a legkedvezőbb időszak a november és április közötti hónapok, mert olyankor az északkeleti passzátszelek viszonylag kevesebb esőtömeget visznek arrafelé. A május és noveber közötti monszun időszak heves esőzésekkel jár.
Az első lakosok: Palau szigetein már több mint 3 000 éve élnek emberek. A szigeteket elsősorban mikronéziai népek lakják, akik az óceán által szétválasztott szigetcsoportokon éltek.
Spanyol gyarmatosítás: A spanyolok a 16. században érkeztek meg Palau-ra, és gyarmatosították a szigeteket. Az 1898-as spanyol-amerikai háború után azonban a szigetek az Egyesült Államokhoz kerültek.
Japán uralom: Az első világháború után Japán vette át Palau uralmát. A második világháború idején a szigetek stratégiai fontossággal bírtak, és az amerikaiak végül 1944-ben felszabadították őket a japánok elleni háborúban.
Függetlenség: Palau 1994-ben vált függetlenné az Egyesült Államoktól. Azóta az ország gazdasága és infrastruktúrája folyamatosan fejlődik, és az ország turisztikai desztinációként is egyre inkább felkerül a térképre.
Palau - 2. világháborús légvédelmi ágyú maradványai - Elter Karcsi fotója
A térség országaihoz képest Palauban magas az életszínvonal. Fő bevételi forrása a turizmus. A turisták többsége Japánból, Tajvanból, Dél-Koreából és az USA-ból érkezik. A társulási szerződés alapján közvetlen pénzügyi támogatást kap az Egyesült Államoktól. E forrásokat a költségvetési kiadások finanszírozására és az infrastrukturális beruházásokra használják fel. A tonhalra épülő halászat a lakosság élelmezése szempontjából is meghatározó jelentőségű.
Palau parlamentje - Elter Karcsi fotója
Hagyományos, törzsi gyülésre használt építmény - S.V. fotója
Társadalmi célú tábla szövege (palaui nyelvről lefordítva): A vacsora mindig jó alkalom a gyermekeink nevelésére - S. V. fotója
Palau lakóira hagyományosan jellemző a vendégszeretet. A helyiek példás toleranciával viszonyulnak ahhoz, hogy a turisták más kultúrához, hagyományokhoz szoktak.
,, A palauiak egy nagyon kemény nép. Önfejűek, öntudatosak és nagyon zárkózottak. Fontos számukra a tisztelet és ’státusz’. " forrás
Palau-i kislány - Elter Karcsi fotója
Élvezték, hogy fotózzuk őket - U.G. fotója
Palaun ma már szinte mindenki az idegenforgalomból vagy a kókuszdió-termesztésből él, így érthető, hogy a kis szigetország különösen nagy gondot fordít a búvárparadicsomai és korallzátonyai védelmére. Az utóbbi években teljes körű tiltást vezettek be az oxibenzont tartalmazó kozmetikumok használatára és árusítására.A szabályozás tíz olyan vegyi anyagot sorol fel, amelyek közül bármelyik jelenléte elegendő ahhoz, hogy egy termék kitiltásra kerüljön – ezek ugyanis súlyosan károsítják a tengeri környezetet. A döntést Tommy Remengesau elnök hirdette ki, kiemelve, hogy a természet megóvása nemcsak erkölcsi, hanem gazdasági érdek is.
Kutatások szerint évente több ezer tonna naptej rakódik le a világ korallzátonyain, súlyos károkat okozva nemcsak a korallokban, hanem a zátonyok környékén élő halfajok fiatal egyedeiben is. Hasonló intézkedést korábban Hawaii is bejelentett, amelynek nyomán több kozmetikai gyártó új, "korallbarát" napvédő szereket fejlesztett ki, amelyek nemcsak környezetkímélők, de hatékony védelmet is biztosítanak a napsugárzás ellen.
Palauban, ha valaki horgászni szeretne, előbb engedélyt kell váltania egy turisztikai boltban, amely egy hétig érvényes. Búvárkodáshoz, illetve természetvédelmi területekre való belépéshez külön engedély szükséges. A palaui hatóságok nagyon tudatosan építik a turizmust: felismerve, hogy ez az ország egyik legfőbb bevételi forrása, az ebből származó pénzt visszaforgatják fejlesztésekre. Folyamatosan takarítják és felújítják a helyszíneket, egyre több turisztikai tájékoztató táblát helyeznek ki, és színes brossúrák is elérhetők számos nyelven (magyarul sajnos továbbra sem).Palau egy saját turisztikai rendőrséget is működtet, amely az orvhalászatot, a szabálytalan búvárkodást és a kajaktúrákat ellenőrzi. Időnként a vizekre tévedő külföldi – leggyakrabban kínai – halászhajókkal is meggyűlik a bajuk. Ha szerencséjük van, a turisztikai rendőrök kísérik ki őket; ha viszont a helyi halászok találják meg őket a tiltott zónákban, a következmények jóval kellemetlenebbek. Egy korábbi eset során három kínai halászhajót fogtak el: a helyiek a kifogott halakat visszaengedték a tengerbe, a döglötteket szétosztották a falvak között, a legénységet „kicsit megnevelték”, majd összekötözve a helyi kínai nagykövetség elé vitték. A hajókkal sem bántak kesztyűs kézzel: kettő kigyulladt és porrá égett, a harmadik, fémből készült hajó elsüllyedt – a búvárok nagy örömére, mert azóta népszerű roncsmerülő hellyé vált.
A kínai kormány persze nem hagyta annyiban az ügyet, és katonai hajókat küldött a környékre. Válaszul Dél-Korea, az Egyesült Államok és Japán „baráti gyakorlatozásba” kezdett Palau vizein, emlékeztetve mindenkit a térség stratégiai fontosságára.
Palau-i diák - fotó by Elter
Palau-i kislány - fotó by Elter
Meglepő középület - Karesz fotója
Nem használt napolajat - G.A fotója
Ballabás Sándor fotója
1970. 01. 01. 01:00 |
Easy rider - Elter Karcsi fotója
Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:
Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.
Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.
Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.
Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.
Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot.
Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója
Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.
Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg.
A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.
Részletes:
Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.
Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.
Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.
Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját
6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.
Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.
A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)
"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.
Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.
Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.
Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.
Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.
Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás
Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.
A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:
Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.
Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.
Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:
Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.
Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:
Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:
Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:
Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.
Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:
Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.
Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.
arcok és arctalanok - b.a. fotója
Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója
Ünnepi ruhában - Elter fotója
Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!
Kerülendő dolgok
Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.
Politika
Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.
Vallás
Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.
Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.
Egyéb
Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.
Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.
A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).
Főételek:
Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.
Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.
Desszertek:
Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.
Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.
Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.
Egyéb érdekességek:
Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.
Italok:
Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.
Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.
A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.
Elter Karcsi fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
úti kritikus, 2018. 08. 05. 16:43
Zsolt,
Még az ott járt magyar ismerősünk sem tudta kinyomozni, igaz éppen iskolaszünet volt és senkit nem talált a gimiben. Annyit tudunk csak, hogy ez egy katolikus egyházi iskola és egy katolikus egyházi hős személy nevét találták méltónak a középiskola elnevezésére.
Bátki Zsolt, 2017. 10. 12. 22:21
Miért Mindszenty az utolsó magyar hercegprímás a középiskola névadója?