útikritikák


Giza

Gizáról bevezető| Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Időjárás| Odajutás |Giza-i szállások|Praktikus információk| Kheopsz (Nagy Piramis) |Khephrén piramisa |Mükerinosz piramisa |Nagy Szfinx  |Völgytemplom| Panoráma-pont| Lovaskocsis és tevegelős túrák| Érdekességek| Fotóegyveleg

Mega szelfi - K-T. Gyuri fotója

Gizáról bevezető

A piramisok és a hozzájuk tartozó helyszínek a Gízai belvárostól 8 km-re nyugatra található fennsíkon helyezkednek el. Már az Al-Haram úton közeledve látni fogod, ahogy hatalmasan kimagaslanak a tájból. A komplexumba a főkapun keresztül léphetsz be, amely az Al-Haram út nyugati végén található. Innen az oldalakon az óramutató járásával ellentétes irányban lehet haladni, és végül a Szfinx közelében lépsz ki. Alternatívaként a Szfinxnél is vehetsz jegyet és ott léphetsz be, de ebben az esetben egy dombot kell megmásznod. Mindkét bejárat kilépési pontként is használható.

Ne hallgass azokra, akik azt mondják, hogy ez a hely nem éri meg az időt: ez határozottan megéri! A terület tágas, és jól elnyeli a tömeget (bár pénteken, amikor az egyiptomiak nagy számban érkeznek, zsúfoltabb lehet). Általános tanács, hogy érkezz nagyon korán, hogy megelőzd a tömeget, amely hamarosan utánad érkezik. Ha hűvösebb hónapokban látogatsz, a déli napsütés nem lesz túl meleg, bár az UV-sugárzás még így is erős.

A piramisok belsejének meglátogatása kérdéses, mivel ezeket korán kell megnézni, és az extra belépődíj meglehetősen magas. A belső terek forróak, párásak, szűkösek, klausztrofóbikusak és bármilyen értelemben vett "hangulatot" nélkülöznek. Az alagutak meredekek, porosak, és nehéz bennük mozogni, így szív-, tüdő- vagy mozgásszervi problémákkal küzdők számára kellemetlen élmény lehet.

Jó idő esetén a terület gyalog is bejárható, ha mérsékelten fitt vagy – nincs szükség tevére vagy lóra. Sokan aggodalmukat fejezik ki az állatokkal való bánásmód miatt. A piramisoktól nyugatra elsétálva nagyszerű panoráma tárul eléd. Nyári hőségben azonban lehet, hogy másképp érzed majd.

A legtöbb árus és kísérő visszavonul, ha egyszerűen integetsz egy mosollyal és azt mondod: "Köszönöm". Kerüld a további beszélgetést, segítséget vagy fotókészítést!
Nyitvatartás:

A komplexum naponta 7:00-17:00 között látogatható (télidőben 16:00-ig). Az egyes helyszínek a komplexumon belül korábban is zárhatnak.
Belépőjegyek árai külföldieknek (2024. októberi árak):

(Diákok 50% kedvezményt kapnak.)

Általános belépő a komplexumba: 540 EGP
A Nagy (Kheopsz/Kufu) piramis belsejébe: 900 EGP
Khephrén vagy Mükerinosz piramis belsejébe: 220 EGP
Mars Ankh sírkamrába: 120 EGP
Munkások sírkamráiba: 700 EGP

Ezek a jegyek a főkapunál, a keleti bejáratnál, valamint az adott helyszínek bejáratainál vásárolhatók meg, de az első két pont használata javasolt. Soha ne add át teljesen a jegyedet: a beléptetők letépik és visszaadják. Bármilyen más eljárás csalás vagy megtévesztés lehet.

A Nagy Piramis belső tere mindig nyitva van, míg a Khephrén és Mükerinosz piramisok belseje évente váltva látogatható. Az extra belépőjegyek naponta korlátozott számban érhetők el, így délelőtt közepére elfogyhatnak. Előfoglalási rendszer nincs. A piramisokon belül fényképezőgép használata nem engedélyezett.

A két legnagyobb gízai piramis. A bal oldali a Khephrén piramisa, amely méretében kicsit kisebb, mint a Kheopsz piramis, de a megmaradt mészkőborítás a csúcsán különleges megjelenést kölcsönöz neki. A jobb oldali a Kheopsz (Nagy) piramis.  A körülöttük lévő sivatagos terület az ókori Egyiptom egyik ikonikus helyszíne. - K.-T. Gyuri fotója

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

A piramisok monumentális mérete tényleg lenyűgözött.
A Szfinx közelről sokkal kifejezőbb, mint amire számítottam.
A naplemente a piramisok mögött egészen varázslatos volt.
Az ókori építészeti precizitás egyszerűen elképesztő.
A helyi tevegelés hangulatot adott az egész látogatásnak.
A piramisok belsejének szűk folyosói igazi kalandélményt nyújtottak.
A hang- és fényjáték esti programként különösen látványos volt.

Nem tetszett

A rengeteg árus néha kicsit túl tolakodó volt.
Az állandó alkudozás mindenért elég fárasztóvá vált.
A tömeg néhol annyira zsúfolt volt, hogy alig lehetett haladni.
A Szfinx kisebb, mint amit előzetesen elképzeltem.
A tevegelés ára helyenként irreálisan magas.
Az utakon lévő állandó dugók miatt rengeteg idő ment el.
A piramisok környéke sajnos meglehetősen szemetes volt.

Vélemények

A nagy piramisok (Kheopsz, Khefren, Mukerinosz) közül mind a háromba be lehet menni, de adott napon mindig csak kettő van nyitva (a Kheopsz mindig, a másik kettő felváltva). Ezt klausztrofóbiásoknak nem ajánljuk. Nagyon hosszú, szűk és levegőtlen a folyosó. Eljutva a közepébe igazából a semmit lehet látni. (Maga az idegenvezető is lebeszéli erről a turistákat.) Az érdekes érzet kedvéért amúgy tán nem érdemes kihagyni a dolgot. Ehhez ott van egy kisebb piramis, amelynek a belsejében történő mászkálás kevésbé fárasztó, komplikált. Persze ez utóbbiban is füllesztő lehet a meleg. (Van, aki még a kisebbik piramis esetén is félúton visszafordul, mert nem bírja a levegőtlen, szűk folyosót.)

A piramisok térségében az árusok persze nagyon rámenősek. Jobb kerülni a szemkontaktust, mert az felbátorítja őket. Legegyszerűbb őket határozottan elutasítani, vagy egyszerűen csak levegőnek nézni őket. Ha az árus számára teljesen nyilvánvaló, hogy portékája iránt nem érdeklődünk, akkor békén hagy minket. Sok helybéli próbál egy kis keresethez jutni azzal, hogy odaáll a turisták mellé lefényképezéshez, majd utólag közli, hogy kér némi juttatást (baksist) a szolgálataiért. Ne engedjük, hogy a fejünkbe nyomjanak kendőt, kalapot, ránk aggassanak bármit, mert azért pénzt fognak kérni. És sokat. Nem szabad átvennünk semmilyen ajándéktárgyat, amit - úgymond - ingyen odaadnak nekünk, mert ezzel be akarnak minket csapni, azaz fizetésre akarnak minket kötelezni.


Az első gizai este szíven ütő élmény volt, annak ellenére, hogy bőségesen utánaolvastuk, hogy mi vár majd ránk. Azon nem lepődtünk meg, hogy más turista este 10 után nem rótta a poros utakat Gizában és a szemétre is számítottunk, no meg a ló- és teve termék szagra…
De arra nem számítottunk, hogy mennyire nehéz lesz ételt kérő gyerekek, rengeteg hajléktalan és rossz bőrben lévő kutyák és macskák tömkelege mellett elhaladni. 😥( 2023)


A piramisos körutunkat úgy csináltuk meg, hogy egy taxissal mentünk végig, elvitt a szakkarai piramisokhoz, ott megvárt, bevitt a területre autóval, utána át Dashur-ba, megvárt...stb. szakaszonként 50 fontért, így a Gíza-Szakkara-Dashur-Memphis-Gíza körünk 40 dollárért megvolt hatunknak összesen. 🙂 A taxiba, sima személyautó 7-en utaztunk 🙂 🙂 senkit nem érdekelt, csak mi jól szórakoztunk, és a végén még láttuk, hogy mi nem is voltunk sokan, mert másik kocsiból is ömlött ki az ember tömeg. (egy másik magyar családdal utaztunk+vezető). Ezen a körön elképesztő nyomorral, brutál szeméttel találkozol útközben, amit nem jó látni, szörnyű. Én fel voltam készülve, de azért a valóság sokkolt. Gondoltuk a belváros majd jobb lesz és szebb, ez csak a vidéki szegénység. Hát nem. Ez kőkemény afrikai nyomor és mocsok, a levegő meg... hát jobb, ha nem veszel levegőt, mindenhol nagyon rossz minőségű. Ide lelkiekben jobban fel kell készülni, mint gondoltam.

A piramisok közül a Lépcsős piramisba érdemes bemenni leginkább. Az kényelmes és a legszebb. A Vörös piramis és a Tört falú piramis alacsony szűk és hosszú meredek járata embert próbáló és nincs bent semmi a büdös levegőtlen üres kamrán kívül, de ha benézel, gondolj arra, hogy ki is kell jönni majd, és csak jó kondiban lévőknek ajánlom, jó derékkal. megküzdöttünk az egyikkel és tanulva belőle már a másikba nem indultunk el.

Két bejárata van a piramisterületnek, a nem Sphinx oldalon kevesebben mennek be, mi ott laktunk, gyorsan egyszerűen csak besétáltunk a hoteltől pár perc alatt.(2023)


Amikor besétáltunk a Gízai-fennsíkra, a hely szinte azonnal megtelt emberekkel. Turisták tömege és helyi árusok egyaránt jelen voltak, akik folyamatosan kínálták portékáikat, tevegelési és lovas túráikat. Mi előre eldöntöttük, hogy mindenképp szeretnénk tevegelni, mivel korábban még soha nem próbáltuk. Azt viszont nem tudtuk, kihez lenne érdemes fordulni.

Ahogy az első piramishoz értünk, egyszerűen lenyűgözött minket az építmény mérete. Az óriási kőtömbök, amelyekből a piramis áll, egyszerre tűntek monumentálisnak és lenyűgözően precíznek. A látvány valóban magával ragadó volt.

Miközben még a látvány hatása alatt álltunk, odalépett hozzánk egy férfi, aki egy tevegelést ajánlott 60 USD-ért fejenként, egyórás túra keretében. Ez számunkra rendkívül drágának tűnt, ezért egyből elutasítottuk, mondván, hogy először alaposan szeretnénk felfedezni a piramisokat, különösen a Khufu piramis belsejét.

A férfi viszont ragaszkodott ahhoz, hogy elkalauzoljon minket a piramis bejáratához, még úgy is, hogy másokat félretolva „VIP-ként” próbált minket előre juttatni. Bár nem terveztük elfogadni az ajánlatát ilyen magas áron, tudtuk, hogy az alkudozás elkerülhetetlen lesz, ha a tevegelést komolyan gondoljuk.


Mindenki pénzt akar keresni a gízai piramisokkal. Ezért mindig azt mondja az ember, hogy "la schukran" (nem, köszönöm), és továbbmegy.

Mi online vettük meg a jegyeket, és idegenvezető nélkül indultunk útnak. A bejáratnál reggel hosszú sor állt, de egy „hivatalos segítő” azt mondta, hogy álljunk egy bizonyos rácshoz, és röviddel ezután beengedtek minket. Természetesen az alkalmazott pénzt kért ezért.

A biztonsági ellenőrzésnél el akarták venni a fényképezőgépem vakuját, mert az nem volt engedélyezett. Megígértem, hogy nem használom, és némi pénzt hagytam ott, mire engedélyezték, hogy magammal vigyem. Ezután felsétáltunk az úton, elhaladva a Szfinx mellett a Kheopsz (Khufu) piramishoz. Útközben az összes tevével közlekedőt, kocsihajtót és idegenvezetőt el kellett utasítanunk.
A piramisok folyosói szűkek és alacsonyak, a levegő meleg és párás. Gyakran meredeken kell fel- vagy lemenni.
Sok egyiptomi iskolás gyerek kért közös fotót velünk. A területen rengeteg rendőr volt.(2024)


A lenyűgöző piramisok igazán elképesztőek, különösen ha belegondolunk, hogy több ezer év után is állnak. Ha jó fizikai állapotban vagy, mozgékony és nem szenvedsz klausztrofóbiától, akkor be is mehetsz a piramis belsejébe. Ez önmagában is különleges élmény. Ha lehetőséged van rá, mindenképp látogasd meg!


Amikor először megláttam a piramisokat, teljesen elbűvölt a látvány. Mindig is szerettem volna látni ezeket az építményeket, amelyek annyi történelmet hordoznak magukon. Arra gondoltam: „Végre személyesen is láthatom őket!” Ott állni előttük, ahogy hatalmasan és tökéletesen elhelyezkednek a sivatagban – ez az élmény örökre belém vésődött.

Elgondolkodtam, vajon mennyit izzadhattak az ókori egyiptomiak ezeknek a hatalmas piramisoknak az építésekor. Biztos vagyok benne, hogy elképesztő bicepszük lehetett! Az, hogy világörökségi helyszínné nyilvánították őket, teljesen megérdemelt, bár sajnos nem kapnak olyan gondoskodást, mint amilyet érdemelnének.

Mindezek ellenére ott állni ezekkel a csodákkal szemben olyan érzés volt, mintha egy kalandfilmben lennék felfedezőként. Már csak az Indiana Jones kalap és ostor hiányzott!


A Gízai-fennsík, a piramisai és a Szfinx természetesen olyan helyek, amelyeket legalább egyszer az életben érdemes meglátogatni. Én novemberben jártam ott, és az időjárás tökéletes volt. Hallottam, hogy nyáron elviselhetetlenül forró lehet.

Mivel népszerű úti cél, rengetegen voltak. Mi is ott voltunk - tevén ülve - az ideális kilátópontnál, ahonnan a három piramis tökéletesen fotózható. Megérte az árát… de jobb előre megegyezni az árban. Ezek a turistás helyek hajlamosak a csalásokra, még akkor is, ha a rendőrség jelen van.

Időjárás

Gíza meglátogatására a legjobb időszak a november és március közötti hónapok, amikor az időjárás kellemesen hűvös, és a nappali hőmérséklet 20-25 °C körül mozog. Ez az időszak ideális a szabadtéri programokhoz, például a piramisok felfedezéséhez vagy tevegeléshez, anélkül hogy a perzselő hőség elvenné az élményt.

A téli hónapokban (december és január) az éjszakák hűvösek lehetnek, akár 10 °C alá is süllyedhet a hőmérséklet, ezért érdemes rétegesen öltözködni. Ez azonban nem jelent komoly akadályt, sőt, a kellemes nappali időjárás miatt sok turista számára ez a tökéletes időszak a látogatásra.

A nyári hónapokat (május és szeptember között) viszont érdemes elkerülni, mivel a nappali hőmérséklet gyakran meghaladja a 40 °C-ot. A tikkasztó meleg nemcsak kellemetlenné teheti a kirándulást, de egészségügyi kockázatokat is hordoz, különösen gyerekekkel vagy idősebbekkel utazva.

Április és október átmeneti hónapok, amikor a hőmérséklet még elviselhető, de a nap közvetlen sugárzása már erős lehet, így naptej és kalap mindenképpen szükséges. Ha mégis ebben az időszakban látogatsz, tervezd a piramisok felfedezését kora reggelre vagy késő délutánra, amikor a nap kevésbé perzselő.

A nyári hónapokban a piramisok környéke nemcsak meleg, de zsúfoltabb is lehet a helyi látogatók miatt, míg télen kevésbé tapasztalható tumultus. Ha el szeretnéd kerülni a tömeget, a késő ősz vagy kora tavasz lehet a legjobb választás.

Összességében, ha kényelmes és élvezetes élményt szeretnél, akkor a késő őszi, téli vagy kora tavaszi hónapok a legideálisabbak Gíza meglátogatására.

Odajutás

Vonattal

A Kairó és Luxor/Asszuán közötti fő vasútvonal áthalad Gízán, ahol a legtöbb járat megáll. Így visszautazás nélkül eljuthatsz a Nílus völgyén át, anélkül hogy be kellene térned Kairó belvárosába. Egyes szezonális hálókocsis vonatok Gízából indulnak, nem pedig a Kairó Ramszesz állomásról.

El Giza vasútállomás: Al Omraneyah Ash Sharqeyah, Al Omraneyah.

Metróval

A 2-es metróvonal Kairó belvárosából Gíza központjába közlekedik (El-Monib irányba; visszafelé Shobra irányába). Szállj le a Giza állomáson, és a nyugati (jobbra) kijáratot választva találhatod meg az Al-Haram sugárutat, ahol további közlekedési lehetőségeket találsz. A piramisok innen további 8 km-re, kb. 20 percre vannak nyugat felé ezen az úton.

Visszafelé a szállítóeszközöd előfordulhat, hogy egy másik állomásnál (például Omm el Misryeen vagy Gíza külvárosai) tesz le, hogy elkerülje a városközpont forgalmát. Ugyanazon a vonalon, 8 EGP viteldíjjal térhetsz vissza a belvárosba. A metró általában reggel 6-tól este 11:30-ig üzemel.

Taxival

Egy taxi a Gíza metróállomástól a piramisokhoz kb. 30 EGP-be (1,22 USD) kerülhet. Ha Kairó déli részéről indulsz, egyszerűbb lehet végig taxival menni, ahelyett hogy metróval Sadat állomásra utaznál, majd átszállnál, és onnan újabb taxit keresnél Gízában.

Minden, Kairóra jellemző taxis figyelmeztetés (lásd Kairó#By taxi) különösen érvényes erre a turisztikai helyszínre. Sok taxis kihasználja a turisták tapasztalatlanságát vagy fáradtságát, és különböző trükkökkel próbálnak pénzt szerezni. Érdemes megjegyezni, hogy a „törött” taxióra gyakran hirtelen megjavul, ha a sofőr látja, hogy komolyan ki akarsz szállni.

A taxisok megpróbálhatnak rábeszélni, hogy nézd meg a piramisokat lóhátról, és elvihetnek egy „barátjuk” istállójába. Azonban a helyszín gyalogosan is bejárható, mivel a terület csupán néhány kilométer átmérőjű, körülbelül 10 km².

A taxi közvetlenül a piramisok bejárati kapujához visz, az Al-Haram sugárút végén, míg a buszok és más járművek kb. 500 méterrel a kapu előtt megállnak. Visszafelé a taxik az exit kapu közelében, a Szfinx mellett várakoznak.

Busszal

A Gíza metróállomástól gyakori buszok és mikrobuszok indulnak nyugatra a piramisok felé, 7 EGP viteldíjjal. Hallgass a „Haram!” kiáltásra, vagy keresd a 355 vagy 357 útvonalat. Sok busz, köztük a 900 és 997 járatok, Kairó központjából indulnak, általában a Midan Tahrir környékéről.

A belvárosból induló buszok lassúak és rázósak lehetnek, mivel Gíza forgalma ugyanolyan zsúfolt, mint Kairóé. Jobban jársz, ha metróval eljutsz a Gíza állomásig, és onnan mikrobuszt veszel igénybe.

A buszok és mikrobuszok csak a piramisok bejáratától kb. 500 méterre tudnak megállni, innen vagy visszafordulnak, vagy északra kanyarodnak a külvárosokba. Sétálj tovább nyugat felé az Al-Haram sugárúton a hatalmas piramisok irányába, figyelmen kívül hagyva azokat, akik másfelé próbálnak terelni.

A helyszínről kilépve, a Szfinx közelében találhatsz buszt, vagy fordulj balra/északra, és sétálj vissza az érkezési ponthoz.

Giza-i szállások

Szálláslehetőségek a piramisok közelében (2024 frissítés)

A piramisok bejárata közelében számos szálláshely található, köztük hotelek, vendégházak és hostelek, sok közülük lenyűgöző kilátást nyújt a piramisokra. Az Abou Al Hool Al Seiahi utca környéke jó választás szállás szempontjából, hiszen itt turistás és kevésbé turistás éttermeket, valamint élelmiszerboltokat is találsz.
Luxus szállás

Marriott Mena House

Cím: 6 Pyramids Road
Leírás: Ez a lenyűgöző palota eredetileg 1869-ben épült Ismail király számára királyi vadászházként. Olyan híres vendégeket fogadott már, mint Eugénia császárné és Albert herceg. Az épület ízlésesen felújított, és rendkívül közel található a piramisokhoz.
Szobák: A modern Garden szárny szobái 150 USD-tól, a Palace szárny szobái 210 USD-tól elérhetők. Érdemes kérni egy piramisra néző szobát.
Távolság: A piramisok főbejárata mindössze 5 perc séta.


Gízai szállás előnyei és hátrányai egyhetes Kairó + Gíza kiránduláshoz 9 éves gyerekkel

Előnyök:

Piramisokra néző szállások: Ha Gízában szállsz meg, reggelente a piramisokra ébredhetsz, ami igazi különleges élményt jelent, főleg egy 8 éves gyerek számára, aki imádni fogja a látványt.
Közel a főbb látnivalókhoz: A szállás és a piramisok közelsége csökkenti az utazási időt, így több energiát fordíthatsz a felfedezésre.
Nyugodtabb légkör: Gíza kevésbé zsúfolt és zajos, mint Kairó belvárosa, ami ideális egy családos pihenéshez.
Esti programok közelsége: A hang- és fényjáték gyalog is könnyen elérhető, így nem kell késő este taxit keresgélni egy fáradt gyerekkel.
Gyerekbarát élmény: A tevegelési lehetőségek és a nyugodtabb környezet sokkal izgalmasabb lehet egy gyerek számára, mint Kairó nyüzsgése.

Hátrányok:
6. Távolság Kairó többi részétől: Gízából beutazni Kairó belvárosába időigényes lehet, különösen a híres forgalmi dugók miatt. Egy 9 éves gyerek számára ez kimerítő lehet.
7. Kevesebb városi szolgáltatás: Gízában kevesebb a modern városi szolgáltatás, például játszóterek, gyerekbarát éttermek vagy szórakozóhelyek.
8. Utazás a kairói múzeumokhoz: Az Egyiptomi Múzeum vagy az új Nagy Egyiptomi Múzeum elérése időt vehet igénybe, ami nehezítheti a napi programot.
9. Korai kelés Kairóhoz: Ha több napot szeretnétek Kairó felfedezésével tölteni, a távolság miatt korábban kell indulni, ami egy gyerekkel kihívást jelenthet.
10. Több turistás helyszín: A Gízai szállások környéke tele van árusokkal és idegenvezetőkkel, ami néha zavaró lehet.

Összegzés:
11. Gízai szállás választása akkor ideális, ha a kirándulás fókuszában a piramisok és a környező sivatagi élmények állnak. Ez különösen emlékezetes lehet egy 9 éves gyerek számára.
12. Ha viszont a kairói látnivalókat és a városi pezsgést szeretnétek jobban kihasználni, érdemes inkább Kairóban szállást választani.
13. Egy kompromisszumos megoldás lehet 2-3 éjszaka Gízában és a maradék idő Kairóban, hogy a gyerek is élvezze a változatosságot, és ne legyen túl fárasztó az utazás.


Gízában számos kiváló ötcsillagos üdülőhely található, amelyek gyerekbarát szolgáltatásokkal, minőségi ellátással és remek medencékkel várják a családokat. Íme két ajánlott szálláshely:
Marriott Mena House
Gíza, Egyiptom
A piramisok közvetlen közelében fekvő luxusszálloda lenyűgöző kerttel és nagy méretű szabadtéri medencével rendelkezik. A családok számára tágas szobákat és gyermekbarát szolgáltatásokat kínál, így ideális választás gyerekekkel utazóknak.
Hyatt Regency Cairo West
Gíza, Egyiptom
Modern ötcsillagos szálloda, amely több medencével, gyerekklubbal és különféle családi programokkal várja vendégeit. A szálloda éttermei változatos és minőségi ételeket kínálnak, figyelembe véve a gyermekek igényeit is.


Praktikus információk

Belépők (2024):

Gízai piramis mező (alapjegy): felnőtt 300 EGP (kb. 10 USD), diák 150 EGP (kb. 5 USD)
Khufu piramis belseje: felnőtt 550 EGP (kb. 18 USD), diák 260 EGP (kb. 9 USD)
Khafré piramis belseje: felnőtt 130 EGP (kb. 4 USD), diák 65 EGP (kb. 2 USD)
Menkauré piramis belseje: továbbra is ZÁRVA.
Mers Ankh sírja: felnőtt 70 EGP (kb. 2,5 USD), diák 35 EGP (kb. 1,2 USD)

(Az árak hozzávetőlegesek, az EGP árfolyama 2024-ben 1 USD ≈ 30 EGP körül mozoghat. Érdemes a helyszínen ellenőrizni az aktuális díjakat.)

Fontos tanácsok 2024-re:

Alkudozás: A helyszínen szinte minden árat érdemes alkudni, különösen a tevegelésnél vagy lovas túráknál. Az árak sokszor túlárazottak, főleg a turisták számára.
Belépők és jegyek: Érdemes előre tájékozódni, vagy akár online megvásárolni a belépőket, hogy elkerüljük a helyi árusok túlzott ajánlatait.
en.

Vásárlás

K.-T. Gyuri fotója

A jegypénztár a bejárat után, a sarkon túl található. A jegyek most 700 EGP-be kerülnek. Az előttünk lévő első néhány csoportnak azt mondták, hogy a kártyás fizetési rendszer nem működik, de közvetlenül a pénztár mellett állt egy "közvetítő", aki 750 EGP-ért kínált belépőt. Ha készpénzben fizetsz neki, ő a saját kártyájával rendezi az összeget. Érdekes, ugye?

Mire a sor elejére értünk, a gép ismét működött. Ezután visszamentünk a bejárathoz, ahol bemutattuk a jegyeinket, és a táskáinkat átvilágították.

Korán érkezni kulcsfontosságú, hogy elkerüld a tömeget és a hőséget. Ha idegenvezető nélkül látogatsz, sokat kell gyalogolni ahhoz, hogy közelről és távolabbról is jó fotókat készíthess.

Rengeteg helyi ember van, akik rendőrnek vagy dolgozónak adják ki magukat, és megpróbálják elterelni a turistákat, vagy más irányba küldeni őket. Amint kapcsolatba lépsz velük, azonnal megragadják az alkalmat, hogy tovább zaklassanak.

A mosdók használatáért külön díjat számítanak fel. Érdemes kisebb címleteket magadnál tartani, de kártyás fizetést is elfogadnak. (2024)


2024-es frissítés: Tisztességes mosdók a jegypénztár mellett, valamint a hajómúzeumban találhatók (amennyiben rendelkezel oda szóló belépőjeggyel).


A piramisok megmászása veszélyes és szigorúan tilos

Ez nemcsak a szerkezet kopását növeli, hanem bármilyen megcsúszás végzetes lehet. Ráadásul a mászás kemény, fárasztó munka, és messze nem olyan „menő”, mint elképzelnéd, ezért ne is próbálkozz vele.
Turistaárusok és zaklatások kezelése

A gízai piramisok, mint Egyiptom legfőbb turisztikai látványossága, évente több millió látogatót vonzanak. Ugyanakkor sok elszánt árust és csalót is, akik megpróbálnak hasznot húzni a turistákból.

Zaklatás jelentése: Azonnal jelents bármilyen kellemetlenkedést, például tevehajcsárok vagy árusok részéről, a fekete (nyáron fehér) egyenruhát viselő Turistapoliciának.
Figyelmeztetések: Légy óvatos az olyan „tanácsokkal” kapcsolatban, amelyek hivatalosnak tűnő személyektől érkeznek, például hogy egy látványosság zárva van, vagy más bejáraton kell belépni.
Borravalók elvárása: Bárminemű segítség (útbaigazítás, fényképek készítése) gyakran borravaló elvárásával jár, ezért légy elővigyázatos az önkéntes ajánlatokkal. Ugyanakkor ne hagyd, hogy túlzott óvatosságod elrontsa az élményt, hiszen valódi segítőkész emberekkel is találkozhatsz.

Megjegyzés: Egyes Turistapolicik maguk is segítséget ajánlhatnak borravaló reményében. Sok ismert csaló a Turistapoliciák jelenlétében is tevékenykedik, akik vagy beleegyeznek, vagy nem avatkoznak közbe.
Zaklatás elkerülése

Fülhallgató használata: Ha egyedül vagy, a fülhallgató segít figyelmen kívül hagyni a „Hello, honnan jöttél, barátom?” típusú beszélgetésindításokat. Egy mosoly és a fülhallgatóra mutatás általában elég.
Szemkontaktus kerülése: Ne nézz szemükbe, ne kezdeményezz beszélgetést, és ne fogadj el segítséget fényképek készítésében. Ezek könnyű célponttá tehetnek.
„La Shukran” mondása: Ez (nem, köszönöm) mutatja, hogy tájékozottabb vagy, mint az átlagos turista, és nem számít udvariatlanságnak. Egy mosoly közben még barátságosabbá teszi az elutasítást, de nem hívja beszélgetésre.


Folyadékbevitel: Különösen a forró hónapokban vigyél magaddal bőséges palackozott vizet, viselj kalapot, napvédő krémet, és napszemüveget is ajánlott hordani.


Pyramids Sound and Light Show (Son-et-Lumière) - Hang- és fényjáték

Belépés helyszíne: a Szfinx kapunál (a piramisok kijáratánál).
Kapcsolat: info@soundandlight.com.eg

2024-ben a Sound and Light Show továbbra is az egyik legnépszerűbb esti program Gízában. A műsor minden este 19:00-kor angol nyelven, majd 20:00-kor másik európai nyelven kezdődik. A bemutató kicsit giccses, de ha megfelelő hangulatban vagy, igazán szórakoztató élmény lehet.

A történetet a „Szfinx hangja” meséli el, amely gyakran pontatlanul, de látványosan mutatja be a Gízai nekropolisz és az egyiptomi történelem főbb mozzanatait. Eközben lézershow emeli ki a piramisok részleteit, és jeleneteket vetít a Nagy Piramis oldalára.

Fontos tudnivalók:

Mindkét esti műsorhoz ingyenes fejhallgatóval biztosítanak fordítást, ha nem a megfelelő nyelvű előadásra érkeztél.
Forgalmas időszakokban (főként ünnepek előtt, de nem péntekenként) harmadik műsort is tartanak, általában különleges foglalások esetén, és egyéb nyelveken.
Hozz magaddal meleg ruházatot, mivel az esték hűvösek lehetnek.

Alternatív nézés:
Ha spórolni szeretnél, szinte ugyanolyan jól élvezheted az előadást a Szfinx melletti Pizza Hut teraszáról, ha adsz egy kisebb borravalót (baksheesh) az ott dolgozóknak.

Belépőjegy ára: 2024-ben 130 EGP.

A műsort szervező cég hasonló hang- és fényjátékokat mutat be Luxor-Karnak, Edfu és Philae helyszínein is, így ha ezek valamelyikén jársz, ott is részt vehetsz egy hasonló előadáson.


A nyugati gyorséttermek, köztük a Pizza Hut és a KFC, közvetlenül a piramisok komplexumának fő jegypénztárával szemben találhatók. Itt akár egy Tower burgert fogyaszthatsz, és egy kólát szürcsölhetsz a légkondicionált kényelemben, miközben az út túloldalán a több mint 4000 éves Szfinx látványában gyönyörködhetsz. Sokan talán inkább egy autentikusabb élményt részesítenének előnyben, de a helyzet újdonsága mindenképpen érdekes lehet.


Kheopsz (Nagy Piramis)

Gíza legnagyobb és legismertebb piramisa. Ez az ókori világ hét csodájának egyetlen fennmaradt tagja, és az ókori Egyiptom legimpozánsabb építményei közé tartozik.

K.T. Gyuri fotói

Eredetileg 146,6 méter magas volt, de a tetejéről hiányzó mészkőborítás miatt ma körülbelül 138,5 méter magas.
Kb. 2,3 millió mészkő- és gránittömbből épült, melyek egyenként 2-15 tonna súlyúak.
Kheopsz fáraó számára épült i.e. 2560 körül, és a piramis a fáraó túlvilági életét szolgálta.

Ez a piramis a Gízai-fennsík központi látványossága és Egyiptom egyik legikonikusabb szimbóluma.

A Gízai piramisok területén a talaj egyenetlen és homokos, ezért ajánlott kényelmes, zárt túracipőben érkezni, hogy elkerüljük a baleseteket vagy a kellemetlenségeket. Szandálban nehezebb közlekedni, és kevésbé védi a lábat.
Tapasztalatok a helyszínen

Elsőként a Kheopsz fáraó piramisát tekintettük meg. Az építmény egyszerűen lenyűgöző! A környéken sok a turista rendőr, akik folyamatosan figyelnek a látogatók biztonságára. Érdekes volt látni, hogy némelyik tevegelve járőrözött a területen, miközben a helyi árusokat és tevéseket tartották szemmel. Bár sok helyi próbál különböző szolgáltatásokat vagy tevegelést ajánlani, a rendőrök gondoskodtak arról, hogy a látogatók ne kerüljenek kellemetlen helyzetbe.

A férjem ugyan viccesen megjegyezte, hogy üljek fel egy tevére, de végül nem tettük, mivel hallottunk már történeteket arról, hogy egyes turistákat a teve tulajdonosai a sivatagba vittek, és ott próbálták kizsarolni tőlük az értékeiket. Bár ezek az esetek ritkák, érdemes óvatosnak lenni, és kerülni az előzetes megbeszélés nélküli tevegelést.
A piramis belsejében

A Kheopsz piramis belsejébe vezető út igazán izgalmas élmény volt! Régóta vágytunk arra, hogy testközelből is megtapasztalhassuk egy ilyen ókori csoda belső világát. Ahogy lépésről lépésre haladtunk egyre mélyebbre, szinte Indiana Jones hangulatba kerültünk, mintha egy kalandfilmben szerepelnénk.

A piramis belsejében nem a hűvösség fogadott, ahogy vártuk volna, hanem meglepően magas hőmérséklet. Mire visszaértünk a kijárathoz, az izgalom mellett a forróság is rányomta a bélyegét az élményre – a pólónk bizony teljesen átázott. Az út során szűk járatokon kellett áthaladnunk, amelyek néhol kifejezetten megterhelőek voltak, de ez csak még izgalmasabbá tette a felfedezést.

A belső teremben nem voltak díszítések, ami kicsit meglepő volt, de mégis különleges érzés volt ott állni. A tudat, hogy egy több ezer éves építmény legmélyebb pontján vagyunk, mindent felülmúlt. A minimalizmus ellenére a helyszín egyszerűen lélegzetelállító volt! (2023)


Úgy döntöttem, hogy veszek jegyet a Kheopsz piramisba, izgatottan várva, hogy meglássam, mi van odabent. De te jó ég, egyáltalán nem voltam felkészülve arra, ami várt rám!

Ha nehezen viseled a meleget, vagy mozgásproblémáid vannak, azt javaslom, inkább hagyd ki. Amikor beléptem, azt hittem, egy egyszerű alagút vár, de hamar kiderült, hogy egy meredek emelkedővel rendelkező "barlang" az egész! Mászva kell haladni, miközben lehajolsz, és szinte biztos, hogy nekiütközöl azoknak, akik éppen lefelé jönnek. Eléggé kaotikus az egész, főleg, hogy az emberek közben attól tartanak, hogy megcsúsznak lefelé menet, vagy próbálnak levegőhöz jutni felfelé kapaszkodva.

Csodálkozom, hogy a deszkák kibírják azt a tömeget, ami fel-le mozog rajtuk, és ha ez nem lenne elég, odabent olyan érzés, mintha egy szaunában lennél! Az ember szinte úgy érzi, hogy megfő, mire felér, és a végén mindössze egy gyors fotózásra van lehetőség. Semmi idő a bolondos vagy kínos pózokra, mert a hőség könyörtelen.

Természetesen nincs szellőzés, ami nem meglepő, tekintve a piramis ősi eredetét. Amikor végül kijutottam a 32 fokos melegbe, szinte áldásnak tűnt a kinti levegő a piramis belső fülledt alagútjaihoz képest.


Khephrén piramisa

angolul: Khafre's Pyramid

K.-T. Gyuri fotója

A Khephrén piramis a Gízai-fennsíkon a második legnagyobb piramis. Bár kisebb, mint a Kheopsz (Nagy) piramis, az illúzió miatt gyakran nagyobbnak tűnik, mert magasabb talajon áll, és a tetején még mindig látható az eredeti mészkőborítás egy része.
Építtető: Khephrén fáraó, Kheopsz fia.
Eredetileg kb. 143,5 méter magas volt, ma kb. 136,4 méter.
Közvetlenül a Nagy Szfinx mögött található.

Nagyon szép piramis, amely a fiúhoz tartozik. A három közül ő van középen: az apa, a fiú és az unoka.

Ez az egyetlen piramis, amelynek a tetején még megmaradt a borítása.

Ez a király sírkamrája, de belül nincs semmi – se múmia, se egyéb tárgy –, csak szűk folyosókon kell haladni, hogy végül egy üres helyiséghez érj.

Jobb, ha csak kívülről csodálod meg a piramisokat.


Ez az egyik legnagyobb piramis, és különösen érdekes a csúcsán lévő részlet miatt. Az idegenvezetőnk elmondta, hogy a különböző kőréteg a csiszolt gránit maradványa, amely valaha az egész piramist borította. Egyszerűen lenyűgöző.

Mükerinosz piramisa

A Mükerinosz piramis (angolul: Pyramid of Menkaure) a Gízai-fennsík legkisebb és egyben legkülönlegesebb piramisa, amely a három fő piramis közül a déli oldalon helyezkedik el. Bár kisebb, mint a Kheopsz és Khephrén piramisok, méretei és kialakítása így is lenyűgözőek, és jól illeszkednek az ókori egyiptomi építészet grandiózus stílusához.

A piramis Mükerinosz fáraó számára épült, aki a IV. dinasztia egyik uralkodója volt, és i.e. 2490 körül kezdte meg az építkezést. Az építmény eredeti magassága körülbelül 65 méter volt, mára azonban az idő múlásával 61 méterre csökkent. Érdekesség, hogy a piramis alsó részét gránit, a felső részét pedig mészkő borította, ami egyedi megjelenést kölcsönzött neki.

A Mükerinosz piramis körüli terület kevésbé zsúfolt, így azok számára, akik nyugodtabb élményre vágynak, ez a hely tökéletes választás. A piramis mellett három kisebb királynéi piramis is található, amelyek Mükerinosz családtagjai számára készültek. Ezek a melléképítmények különösen érdekesek azok számára, akiket a fáraók családjának története is érdekel.

Bár a Mükerinosz piramis nem olyan monumentális, mint a Kheopsz piramis, az építmény belső tere is különleges. A szűk alagutakon keresztül haladva egy egyszerű, de mégis lenyűgöző belső kamrába juthatsz. A belépéshez külön jegyre van szükség, amely 2024-ben körülbelül 220 EGP (diákoknak 110 EGP).

A Mükerinosz piramis különösen napnyugtakor válik látványossá, amikor a lenyugvó nap fényei meleg árnyalatokkal borítják be a homokos sivatagot és az építményt. Ez a hangulat egyedi élményt kínál, amelyet nem szabad kihagyni.

Ha a három piramis eltérő karakterét szeretnéd felfedezni, a Mükerinosz piramis meglátogatása tökéletes kiegészítője lehet a Gízai-fennsíkon tett kirándulásnak. Kisebb mérete ellenére ez a piramis is nagyszerűen tükrözi az ókori egyiptomiak lenyűgöző építészeti tudását és kultúráját.

Ez a piramis emlékeztet arra, hogy a fáraók minden részletre kiterjedően készültek az örök életre, és Mükerinosz gondos választása a gránit és mészkő kombinációjával különlegessé tette síremlékét. A Mükerinosz piramis látogatása valódi időutazás az ókori Egyiptom világába.
Ezt mondtad:

Nagy Szfinx

K.-T. Gyuri fotója

A Nagy Szfinxet a gízai piramisok mellett található. Ez az oroszlántestű és emberfejű szobor az ókori Egyiptom egyik legismertebb műemléke.  A Szfinx nagy valószínűséggel Khephrén fáraó arcát ábrázolja, és a hatalmát, valamint védelmező szerepét szimbolizálja.

A Szfinx mindössze néhány száz méterre található a piramisoktól, és bár gyönyörű látványt nyújt, sokan meglepődnek azon, hogy kisebb, mint azt előzetesen elképzelték. A hely különösen népszerű a látogatók körében, ezért jelentős tömeg alakulhat ki. A Szfinx belső kertjébe való belépéshez sorba kell állni, ami néha időigényes lehet.

A piramisokhoz és a Szfinxhez kapcsolódó esti hang- és fényjáték is izgalmas programot kínál. Az építmények látványát különleges megvilágításban és lenyűgöző történetekkel kísérve mutatják be, amelyek a fáraók életét és az ókori Egyiptom titkait idézik fel. Bár számomra a látvány nem volt annyira hatalmas, mint vártam, talán azért, mert távolabbról néztük őket. Ennek ellenére a színes fények és a történetek igazi turistacsalogató programot alkottak. Ha valaki Gízában jár, érdemes részt venni rajta, hiszen a világítás kiemeli az építmények szépségét, és hangulatossá teszi az estét.


,, A Szfinx egy nagyra nőtt díszoroszlán, mint amik kicsiben a Lánchídon ülnek Budapesten. Egyébként nem a szélessége, hanem a hosszúsága 72 méter, ami azért szép nagy, csak a piramisokhoz képest kicsi. A gond az, hogy utóbbiakra nem lehet felmenni. Azaz fel lehet, csak utána örökre kitiltanak Egyiptomból. Pedig, az lenne az igazi."


Lehet, hogy nem tudok semmi újat hozzátenni ahhoz, amit már szépen megfogalmaztak, de annyit elmondhatok, hogy a Szfinx hihetetlenül lenyűgöző, és sokkal érdekesebb, mint a piramisok.

Völgytemplom

A Gízai Völgytemplom (angolul: Valley Temple) a Gízai-fennsíkon található, a Nagy Szfinx közelében, a piramisok főbejáratától mindössze néhány perc sétára. Ez az ókori épület az egyiptomi építészet egyik legjobb állapotban fennmaradt példája, amely időtállóan mutatja be a fáraók korának monumentális stílusát.

A templom eredetileg Khephrén fáraóhoz kapcsolódott, és a piramisához vezető úton áll. Masszív mészkőtömbökből és gránitból épült, amelyeket hihetetlen precizitással illesztettek össze. Az épület belső tere egyszerre lenyűgözően egyszerű és elegáns, díszítései ma már nem láthatók, de a masszív oszlopok, a falak és az ajtók monumentalitása önmagában is lenyűgöző.

A Völgytemplom legfőbb funkciója a mumifikálási szertartások lebonyolítása volt. Ez volt az a hely, ahol a fáraó testét előkészítették a túlvilági utazásra, mielőtt elhelyezték volna a piramisban. A templom mellett a Nagy Szfinx még különlegesebbé teszi a helyszínt, mivel a két építmény szinte egymás mellett áll.

A látogatók számára a templom belső terének hűvössége kellemes menedéket nyújt a Gízai-fennsík forróságában. Bár az épület kisebb, mint a környező piramisok, mégis lenyűgöző a precíz mérnöki munka és az ókori technika bizonyítékaként.

A Völgytemplom megközelítése könnyű, és része a piramisok belépőjeggyel látogatható területének. Ha Gízában jársz, mindenképp érdemes időt szánni erre a helyre is, hiszen itt valóban érezheted az ókori Egyiptom misztikus légkörét. Az építmény nemcsak építészeti szempontból különleges, hanem egyedülálló betekintést nyújt a fáraók temetkezési szokásaiba és hitvilágába.

Panoráma-pont

A Gízai Panoráma Pont a Gízai-fennsík egyik legnépszerűbb látogatási helyszíne, amelyet egyszerűen csak Panoramic Viewpoint néven emlegetnek angolul. Ez a pont a piramisoktól nyugatra található, a sivatagban, és az egyik legjobb helyszín, ha a három fő piramisról szeretnél látványos, egyben elhelyezkedő fotót készíteni.

Ez az ikonikus kilátópont nemcsak a turisták kedvence, hanem a helyi árusoké is, akik teve- vagy lovaskocsis túrákat kínálnak ide. A helyszín különleges perspektívát nyújt, mivel innen egyszerre látható a Kheopsz, Khephrén és Mükerinosz piramis, valamint a körülöttük elterülő sivatag.

A naplemente idején különösen varázslatos itt lenni, amikor a sivatag és a piramisok aranyló fényben úsznak. Ez a hely ideális azok számára, akik el szeretnének merülni az ókori Egyiptom hangulatában, és távolabb élveznék a piramisok monumentalitását.

A Panoráma Pont könnyen megközelíthető gyalog, tevegeléssel vagy akár lovaskocsival is. Ha nem szeretnél gyalogolni a homokban, egy tevegelés különleges élményt adhat, de ne felejts el előre megegyezni az árban.

Ez a helyszín nemcsak a látvány miatt különleges, hanem azért is, mert itt érezheted igazán, milyen óriási és lenyűgöző az ókori építmények mérete. A piramisok a háttérben szinte misztikus hangulatot árasztanak, és egy pillanatra elfeledtetik a modern világ nyüzsgését.

A Panoráma Pont látogatása különösen ajánlott a fotósoknak, hiszen innen készülnek a legismertebb képeslapokon látható piramisképek. Ha szeretnél egy kis nyugalmat, próbálj reggel vagy késő délután érkezni, amikor kevesebb a turista.

Ez a hely ideális arra, hogy megpihenj és megcsodáld a piramisokat, miközben elmerülsz az egyiptomi történelem csodáiban. A Panoráma Pont nemcsak látványban, hanem hangulatában is felejthetetlen élményt nyújt.

Lovaskocsis és tevegelős túrák

Mielőtt felülsz egy tevére vagy lóra:

Mielőtt igénybe veszed a teve- vagy lovaglási lehetőséget, figyeld meg, hogyan bánnak az állatokkal. Lehet, hogy meggondolod magad. Ha mégis úgy döntesz, hogy elfogadod valamelyik tevetartó vagy lovas ajánlatát, először mindenképp beszéljétek meg az árat és az útvonalat. Kérj megerősítést, hogy az ár két személyre vagy két állatra vonatkozik-e. Alkudd ki az általad elfogadható összeget. Az út végén, amikor visszatérsz az előre megbeszélt helyre, szállj le az állatról, add oda a megegyezett összeget, és sétálj el. Számíts rá, hogy különféle trükkökkel próbálnak majd több pénzt kicsalni tőled. Ha elégedett vagy és szeretnél borravalót adni, tedd meg, de csak akkor, ha önként döntesz így. Ne érezd magad nyomás alatt. Ha elsétálsz, nem fognak utánad jönni.
Tevegelés:

Ha lehet, kerüld el a piramisok körüli tevegelés csábítását. Ez a program zajos, kellemetlen szagú és túlértékelt. Ha mindenképp tevére szeretnél ülni, Egyiptomban számos más hely sokkal jobb választás. Bár a helyzet javult a korábbi évekhez képest, és ritka, hogy turistákat a sivatagba visznek visszatérítési követeléssel, még mindig előfordulhatnak kellemetlenségek.
Lovaglás a sivatagban:

A sivatagban lovagolni egészen különleges élményt nyújt: átélheted az egyiptomi lovak szellemét, és kívülről csodálhatod meg a piramisok fenségét, távol a „cirkuszi gyűrű” falaitól. Legjobb, ha minőségi lovardát választasz, például az FB Stables vagy a Cairo Horse Riding School. Ezek a helyek barátságos, jól tartott lovakat kínálnak, és többféle programot biztosítanak:

Lovaglás a Nagy Piramisok árnyékában.
Félnapos túrák Sakkarába vagy Abúszírba.
Éjszakai kempingezés barbecue és tábortűz mellett.
Napfelkeltés vagy naplementés túrák.

Legyél óvatos az utcai „szervezőkkel” (touts), különösen ha az adott terület zárva van a belépéshez. Ők gyakran azt állítják, hogy nagyszerű kilátást biztosítanak, de ez nem mindig igaz. Továbbá, általában magas árat kérnek, veszélyesen gyorsan hajtanak az utcákon sisak nélkül, és „múzeumba” visznek, amely valójában egy bolt, ahol nyomást gyakorolnak rád vásárlásra.
Napfelkelte:

A piramisokat a legelső napsugarak színezik meg. Csodáld meg a napfelkeltét egy harmadik emeleti kávézó teraszáról, vagy a második nyugati bejárat és jegypénztár közelében található hostel tetőteraszáról.
Ajánlott lovardák:

Cairo Horse Riding School (Mansouriya Road, Ext 31 Maadi Ring Road, ☏ +20 1207362425): Ez a lovarda egy ápolt arab lótenyésztő farmon található, kb. 10 percre a piramisoktól. Az állatbarát hozzáállásra helyezik a hangsúlyt, lovaik nagy része megmentett állat, amelyeket szeretettel rehabilitáltak. Túrákat kínálnak a békés Gízai sivatagban és vidéki utakon, hosszabb túrákat Abúszírba, valamint ugró- és díjlovagló órákat is tartanak.

FB Stables (Gamal Abdul Nasser utca, a Szfinx utáni KFC-től balra, majd jobbra): Népszerű az expatok körében, akik itt tartják lovaikat. Karim, a tulajdonos, remek túrákat szervez a piramisok és a Szfinx megtekintésére. Hosszabb túrák előzetes egyeztetéssel foglalhatók Sakkarába és Abúszírba, illetve napfelkeltés, naplementés és holdfényes túrák is elérhetők. A tetőteraszuk kiváló hely a kikapcsolódásra, fantasztikus kilátással a piramisokra, és ideális a fény- és hangjáték megtekintésére. Kiemelkedően jó lovak és emberséges bánásmód jellemzi őket.


Tevegelés ára: Egy órás tevegelés valós ára jellemzően 15-25 USD között mozog (2024-ben), az alkutól és a szolgáltatás minőségétől függően.

K.-T. Gyuri fotója

Foglaltunk egy lovaskocsit és egy tevét az egyik üzletben, közvetlenül a főkapukon kívül. Az ott dolgozó férfi nagyon segítőkész volt, bejuttatott minket sorban állás nélkül, így nem kellett a perzselő hőségben várakoznunk. Ráadásul talált nekünk egy kocsihajtót, aki barátságos volt.
Részt vettünk a „panorámatúrán”, ami körülbelül 2,5 órás program volt. Ennek során végighaladtunk az úton, amely a piramisokhoz és a Szfinxhez vezet, és rengeteg képet készítettünk. (2024)


Teve- vagy lovaglás választása: Légy körültekintő, mert könnyen átverhetnek vagy veszélyes helyzetbe hozhatnak. A főbejáratnál működő „szamármaffia” igen erőszakos technikákat alkalmazhat, hogy rávegyen egy állat meglovaglására. Sokszor jelenetet rendeznek, ha nemet mondasz, és még ezért is pénzt követelhetnek.

Fontos tudnivaló a tevehajcsárokról:

Néhányuk részt vett a forradalom alatt a „tevék csatájában”, amely során ártatlan civilek vesztették életüket. Használd a józan ítélőképességedet, ha kapcsolatba kerülsz velük.

Érdekességek


A Nílus keleti partjától nyugatra fekvő terület valójában Gíza városához (الجيزة el-Gīza) tartozik, nem pedig Kairóhoz. Ez egy hatalmas városösszeolvadás, amely magában foglalja a Nílus szigeteit, például Gezirát és Rodát, valamint a folyóparti negyedeket, mint Dokki és Mohandeseen, továbbá mérföldeken át húzódó alacsony építésű külvárosokat. Gíza, Kairó és három másik település együtt alkotja a Nagy-Kairó Metropoliszt. Természetesen Gíza fő látványossága a Gízai piramisok, az UNESCO világörökségi helyszíne, amely a város nyugati szélén, a Haram kerületben található. Az új Nagy Egyiptomi Múzeum már megnyitotta kapuit próbafázisban, így Gíza egyre inkább önálló turisztikai bázissá fejlődik, különösen a Haram útvonal, más néven a Piramisok útja mentén.

Nehéz elképzelni, hogy ez a hely 100 évvel ezelőtt milyen lehetett, amikor az első turisták kocsikkal érkeztek a földutakon át a mezőkön keresztül. A hatalmas, zsúfolt metropolisz mostanra egészen a piramisok komplexumának lábáig terjeszkedett. Szerencsére a fennsíkon nem engedélyezték az építkezéseket (vagy eltávolították azokat), így a piramisok még mindig büszkén állnak egy sivatagos térségben. Egy alacsony dombsor határolja a kilátást délen és nyugaton, ezért inkább a Szahara küszöbének tűnik, nem pedig egy homokos parknak a külvárosok között. Délkelet felé tekintve Abúszír és Sakkara piramisai csillognak a távolban.

Sok országnak vannak ősi piramisai, például Mexikónak, Indonéziának, Görögországnak, Szudánnak és Iránnak. Egyiptomban legalább 135 piramis található, és valószínűleg még többet nem fedeztek fel, míg Szudánban körülbelül 240 ismert piramis van. A három fő gízai piramis a Gízai nekropolisz középpontjában áll, amely az Óbirodalom fővárosának, Memfisznek az elitjét szolgálta az időszámításunk előtti 2500-as években. A negyedik dinasztia három fáraója – Kheopsz, Khephrén és Mükerinosz – temetkezett itt, családtagjaikkal együtt. A helyszínt azért választották Memfisztől nyugatra, mert a nyugatot az utóélet irányának tartották.

Az új piramisok lenyűgözőek voltak, de vonzották a sírrablókat. A későbbi fáraók inkább rejtett sírokat választottak, például a Luxor melletti Királyok Völgyében. (Az egyiptomi múmiák és leletek nagy részét ezekből a rejtett sírokból fedezték fel.) Az összes piramis idővel romlásnak indult, többször feltörték őket a rablók, és kőburkolatukat elhordták építkezésekhez. A szél és az eső tovább koptatta őket. Ennek ellenére még mindig lenyűgözőek.

A piramisok másik csodálatos vonása a koruk: amikor a Nagy Piramisokat építették, még mamutok barangoltak Szibériában és Észak-Amerikában. 42 évszázada (4200 éve) állnak ezek a piramisok büszkén a Nílus-delta városai fölött.


Fotóegyveleg

K.-T. Gyuri fotói


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon