A Grand Egyptian Museum (GEM) egy új, modern múzeum, amely a gízai piramisok közelében található. A múzeum célja, hogy bemutassa az ókori Egyiptom gazdag örökségét, és a világ legnagyobb, egyetlen civilizációnak szentelt múzeumává váljon.
A GEM építése több mint egy évtizedig tartott, és többszőr is késedelmet szenvedett el.
2024 októberében a múzeum megnyitotta 12 fő galériáját a nyilvánosság számára, lehetővé téve a látogatók számára, hogy megtekintsék az ókori Egyiptom különböző korszakainak műtárgyait.
Azonban a teljes hivatalos megnyitó, beleértve a Tutanhamon-gyűjteményt és a napbárkát, még várat magára. A múzeum részleges megnyitása lehetőséget biztosít a látogatóknak, hogy előzetesen megismerjék a kiállításokat és a múzeum által nyújtott élményt.
Gizáról, a piarmisokról külön oldalon írunk, itt: https://utikritika.hu/egyiptom/giza
A Grand Egyptian Museum (GEM) a gízai piramisok közelében található, pontos címe: Al Remaya Square, Pyramids, Giza, Egypt.
Nyitvatartás:
GEM Komplexum: Minden nap 8:30-tól 18:00-ig.
Galériák: Minden nap 9:00-tól 17:00-ig.
Utolsó jegyvásárlás: 16:00-kor.
Belépőjegy árak:
Külföldi látogatók:
Felnőtt: 1 200 egyiptomi font
Ifjúsági (4-21 év): 750 egyiptomi font
Diák (érvényes diákigazolvánnyal, 30 éves korig): 750 egyiptomi font
A jegyek online is megvásárolhatók a múzeum hivatalos weboldalán: https://www.visit-gem.com/en/home.
Megjegyzés: A múzeum jelenleg korlátozott hozzáférést biztosít a fő galériákhoz, a Grand Hallhoz, a Grand Staircase-hez, a kereskedelmi területekhez és a külső kertekhez. A Tutanhamon galériák és a Napbárka Múzeum a hivatalos megnyitóig nem látogathatók.
Azért látogattunk el Kairóba, hogy megnézzük a frissen megnyílt Grand Egyptian Museum-ot. Micsoda fantasztikus élmény volt!
Az első benyomásaim a külsőről kissé vegyesek voltak, nekem kicsit egy Las Vegas-i kaszinóra emlékeztetett. Azonban a belső tér teljesen lenyűgözött. A Grand Hall valódi mestermunka, a galériák pedig gondosan vannak kialakítva, hogy egyszerre biztosítsanak kényelmet a látogatóknak és a lehető legjobban mutassák be a felbecsülhetetlen értékű kincseket. Gratuláció jár az építészeknek és különösen a kurátoroknak, akik kiemelkedő munkát végeztek.(2024)
Ez egy abszolút lenyűgöző múzeum, elképesztő kincsek gyűjteményével. Jól kialakított és látványos kiállítások. Nagyon ajánlom!
A Grand Egyptian Museum (GEM) kihagyhatatlan látnivaló! Kiterjedt műtárgygyűjteménye, köztük Tutanhamon lélegzetelállító kincsei, felejthetetlen utazást kínálnak Egyiptom lenyűgöző történelmébe és kulturális örökségébe. A múzeum lenyűgöző építészete és gondosan összeállított kiállításai világszínvonalú úti céllá teszik, tökéletes választás mindazok számára, akik első kézből szeretnék megtapasztalni az ókori Egyiptom nagyságát. Minden történelem- és művészetkedvelőnek erősen ajánlott! (2024)
Belépődíj 200 egyiptomi font (kb. 2400 HUF).
Főbejárat - H. H. fotója
Kb. 2-3 órás program. Az idegenvezető szerint ennél hosszabb idő látványa a turisták többségének már emészthetetlen lenne. Fontos! Fényképezni nem lehet, csak ha 50 egyiptomi fontért veszünk erre engedélyt. Az engedéllyel (photo pass) bárhol fotózhatunk, kivéve két szobát: Tutankhamonét, a múmiáét. Jobb egyáltalán nem is vinni fényképezőgépet a múzeumba. Különböző kapukon és átvilágító berendezéseken keresztül vezet az út befelé. Viszont a mobiltelefonbevitelét nem tultják, szóval sutyiba néhányan megpróbálnak így fotózni. Nem ajánljuk, de megemlítjük ezt.
Rengeteg lelet, történelmi emlék. Az idegenvezető rutinosan tudja, hogy a nagy választékból mit érdemes megnézni, azaz hol érdemes megállni, és picit időzni. Természetesen az idegenvezetés révén alapinformációkat kap a turista az egyiptomi történelem lényegesebb elemeiről. Érdemes persze valamicskét előre olvasni az ókori Egyiptomról, mert így élvezetesebbé válik a látottak befogadása.
Csúcsélmény persze látni Tutankhamon aranykoporsóját és sírhelyének maradványait, a sírjában talált kincseket. Képekről sokan ismerik a színarany halotti maszkot és a szarkofágot. A múmia terembe külön belépőt kell váltani. Rengeteg turistacsoport van, és az idegenvezetők egymást próbálják túlkiabálni. Ez, és a folytonos tolongás, a csoport előrehaladásának siettetése, némileg rontja a múzeumlátogatás élményét. Nyilván kellemesebb úgy múzeumot látogatni, hogy a turista a saját tempóját követi, és maga szelektál.
Ohotin Viktor fotója
.
"A múzeum a Tahrír téren található. Fényképet készíteni nagy bánatomra tilos volt, nem is mertem megkockáztatni. Annyi gépfegyveres rendőr lesett minket látogatókat. Talán attól féltek, hátha a melltartóban vagy alsó gatyóban becsempészünk egy bombát? Azt, hogy mit láttunk szinte leírni se lehet. Királyi múmiák, Tutanhamon kincsei, ékszerek, pénzérmék, papiruszok, szarkofágok, szkarabeuszok." (forrás: egyiptomban.blog.hu)
Viktor fotói
Múmia - Viktor fotója
Ata fotói
Egy fallal körülvett város a városban, egy kis területen egy teljesen más kultúra, a kopt keresztények birodalma Kairón belül. Talán a világon nincs máshol ennyi egy területre jutó keresztény templomok száma. A legrégibb ortodox templom alatti barlangban még a Szent Család is megpihent három hónapra, de mégis a legérdekesebb talán a jó magasra épült Függő Templom az V. századból, amely a Babylon erődítmény két római bástyája fölé épült.
A kopt keresztények templomai legtöbbször kívülről nem díszesek, egy rendes kockaház hatását mutatják, belülről viszont az ornamentika igazi gazdagságával találkozik a látogató.
Az oltár a zsinagógákhoz hasonlóan baldachin alá épült de a koptoknál ovális alakú a szentély és emellett az ortodox templomok ikonosztáza is szembeötlő.
A koptok imájukat nem hangosan vagy magukba fordulva teszik hanem kis papírokra írják fel könyörgésüket, amelyet az oltár falán egy kis nyílásba helyeznek. Majd énekes formában könyörögnek Istenhez megbocsátásért.
Aki a kopt városban jár ne hagyja ki az egykori Metropolita palotában berendezett Kopt Múzeumot amely a Nílus folyó völgyének összes kopt műemlékeit gyűjtötte össze.
Érdemes egy nagy sétát tenni az óriási területen fekvő temetőben is ahol házszerű sírboltok állítanak emléket az elhunytaknak. (Ata, 2023)Ata fotói
angol neve: Museum of Islamic Art
Ata fotója
Kiégett, elhagyatott óriási rózsaszín épület áll Kairó modern negyedének egyik központi terén. Ez volt hajdanán az Egyiptomi Rendőrség székháza. 2014 januárjában akkora autóba rejtett bombatámadás érte az épületet hogy nemcsak a központ égett ki teljesen hanem a szemben fekvő Iszlám Civilizáció múzeuma is súlyosan megsérült.
A páratlan ezüst és műkincseket kiállító múzeum három évig bezárt és 2016 végén helyreállítva újra megnyílt és a terrortámadásnak "köszönhetően" így Kairó legmodernebb, interaktív múzeuma lett. A Közel-Kelet leggazdagabb iszlám kultúrát bemutató kiállítása kapott az óriási épületben helyet.
Állandóan tele iskolás látogatócsoportokkal, és fiatal művészekkel akik a műtárgyakból nyernek ihletet alkotásaikhoz. (Ata, 2023)Ata fotói
Kairónak külön banknegyede is van. Nemcsak a gyarmati időket idéző tőzsde, a központi bank és biztosítótársaságok székházai vannak itt de a Banque Misr azaz az Egyiptom Bank - az ország legnagyobb kereskedelmi bankjának épületegyüttese.
Tudtad? A Banque Misr-t alig száz éve, 1920-ban alapították de olyan rohamosan gyarapodott és nőtte ki magát, hogy négy székházépületre is tellett. Azonban a négy épületet nem átépítették hanem egymás mellé húzták fel. Így a mai napig látható az első kis palota, a harmincas évek elegáns historizáló, stílusú óriási vörös központja, a hetvenes években épült Kairó első felhőkarcolójaként is számontartott székház és a legújabb kevésbé mutatósra sikerült modern épület.
Elgondolkodtató azonban hogy micsoda gazdagság jellemezte Egyiptomot a II. Világháború előtt csak ezekből a palotákból kiindulva....(Ata, 2023)Ata fotói
Hétszáz éven át az egyiptomi uralkodók nem mozdultak ki a biztonságos erődítményből a Citadellából, onnan irányították hatalmuk.
Khedive Ismail királynak, a pazarló uralkodónak viszont már nem felelt meg a modern technikai vívmányokat hiányoló palota így Párizsból sztár építészt hívott és a versailles-i palotához hasonlatos 500 szobás királyi székhely építésére adott megbízást.
Hat évig tartott a munka és a király már a pompás modern palotában fogadta a neves vendégeket a Szuezi csatorna megnyitójára 1869-ben. A nagy kiadás volt viszont a király veszte is. Annyira eladósította magát az építkezéssel hogy hitelért cserébe kénytelen volt a briteknek átadni a tényleges uralmat az országa és a csatorna felett is. Innen számíthatjuk a Brit Protektorátus kezdetét is.
Az Abdeen palota volt viszont a királyság utolsó székhelye is mert 1952-ben itt adott ultimátumot az utolsó királynak Nasszer hogy lemondjon és elhagyja az országot és kikiáltották az Egyiptomi Köztársaságot.
Sajnos a palota ma is a mindenkori egyiptomi elnök reprezentációs palotája és egy része látogatható ahol az elnökök külföldön kapott ajándékai kerültek kiállításra.Be nem mentem mert bosszantott hogy a külföldiektől hússzor annyi belépőt kérnek mint a helyiektől valamint mint Isztambulban a Dolmabahce palota belépődíjjal itt is az Abdeen bevétele közvetlenül Sissi elnök zsebébe vándorol. (Ata, 2023)
Hasszán szultán mecsetet amely minden bizonnyal amikor épült a világ legnagyobb imaháza volt Mekkán és Medinán kívül. A mecset és a közvetlen mellé épült medresze Kairó szinte minden pontjáról látható. Habár Mohammed Ali dinasztiaalapító uralkodó a Citadellában épített újító ottomán mecsetet, a családi kriptának mégis a Citadella lábánál fekvő ősi Hasszán mecsetet választotta. Díszes pazar márvány síremlék a király és összes leszármazottjának türbéje.
A mecset egy másik szárnyában vannak a száműzetésben meghalt uralkodók sírjai. Az 1952-ben elűzött utolsó egyiptomi király I. Faruk márványszarkofágja akit állítólag Nasszer elnök mérgezett meg 1965-ben. A mellette lévő teremben nyugszik az utolsó iráni sah,akit a radikális iszlám hatalomátvétel után csak Egyiptom fogadott be üldöztetése után. (Ata, 2023)Ata fotói
Kék Mecsetnek hívott imaház amely arról kapta becenevét hogy Mekka felé néző keleti falát a törökországi Iznikből hozott kék csempék díszítik. A mecset a díszített Mamluk építészet egyik legszebb alkotása.
Az ősi Al-Kahira legrégebbi mecsete, az Al Azhar. A Fatimida uralkodók kezdték építeni 970 körül de szinte minden dinasztia bővítette a szakrális épületet. Maga a mecset óriási területen fekszik és a Próféta medinai mecsetéhez igen hasonlatos építmény stílusában.
Előre kell foglalni.
A kairói Pharaonic Village egyedülálló időutazást kínál az ókori Egyiptom világába. A Nílus nyugati partján, Jacob-szigeten található, mindössze hat mérföldre Kairó központjától, így könnyen megközelíthető a legtöbb szállodából.
Pharaonic Village
A látogatás egy vezetett csónaktúrával kezdődik, ahol életképek és szobrok mutatják be az egyiptomi isteneket és mindennapi életet. Ezután interaktív kiállítások és élő előadások révén ismerhetjük meg a fáraók korának szokásait, mesterségeit és rituáléit.
Touroptimista
A falu több múzeumnak is otthont ad, köztük Tutanhamon sírjának pontos másolatával, amely hűen tükrözi az eredeti elrendezést és kincseket.
Tripadvisor
A belépőjegyek ára a választott programoktól függ:
Alapcsomag: falutúra + Tutanhamon sírjának másolata + 3 múzeum: 275 egyiptomi font (LE).
Bővített csomag: alapcsomag + jachttúra: 320 LE.
Teljes élmény: bővített csomag + ebéd: 390 LE.
Tripadvisor
A Pharaonic Village minden nap 9:00 és 20:00 óra között tart nyitva.
Pharaonic Village
A látogatás időtartama a választott programoktól függően 1 és 3,5 óra között változik.
Pharaonic Village
A helyszínen éttermek és ajándékboltok is találhatók, ahol autentikus egyiptomi ételeket kóstolhatunk és emléktárgyakat vásárolhatunk.
Összességében a Pharaonic Village ideális program családoknak és történelemkedvelőknek egyaránt, hiszen szórakoztató módon nyújt mélyreható betekintést az ókori Egyiptom gazdag kultúrájába.
Most építgetik a Citadellához felvezető utat és a környékét. Fent rengeteg iskoláscsoport várt a bejutásra. Elég kaotikusnak tűnt a helyzet. Próbáltuk megtalálni a megfelelő sort, végül két angol turiszttal erősítve eljutottunk ahhoz a bódéhoz, ahol a jegyet lehetett venni. Az idei évtől a turistáknak csak kártyával lehet fizetni a belépőjegyekért. A Revolut teljesen jól működött mindenhol.
A jegyvásárlás után jött a szokásos biztonsági ellenőrzés: vetkőztetés, táskaröntgenezés. Ez egyébként nagyon fárasztó volt két héten keresztül: mindenhol ment ez az egrecíroztatás, többnyire értelem nélkül, mert pl. sokszor rá se bagóztak, hogy mit mutat a röntgen a táskában. Máshol meg az egész táskát kipakoltatták, átnézték.
A Citadellát Egyiptom uralkodói számára építették, a keresztes háborúk híres hadvezére, Szaladin alapította 1176-ban. Napjainkban fenségesen magasodik a város fölé, és ikonikus kilátást nyújt az alant elterülő városra és a - szmogba vesző - mecsetekre.
Elsőként a 14.századi al-Nászir-mecsetet néztük meg. Ez az egyetlen megmaradt mameluk kori épület a Citadellában. Itt még hellyel-közzel volt szőnyeg, de a galambürülék és por miatt nem volt épp a legtisztább. Elfelejtettem, hogy a mecsetlátogatáshoz nem ártana egy pót zokni. L. ki is volt akadva, és az egyik lábára egy nylonzacskót, a másikra az esőhuzat tokját ekecselte fel.
A következő állomásunk a Citadella jellegzetes látképét adó 19.századi, Oszmán stílusú Mohamed Ali-mecset volt. Itt már a bejárat előtt árusítottak élelmes árusok lábra húzható műtős lábzsákot 10 fontért a turistáknak. Miután a zoknink már így is-úgy is retkes volt, nem vettünk. Nem is nagyon érte volna meg, mert a márványpadló annyira hideg volt, hogy az udvari mosdókutat csak kutyafuttában fényképeztük le, majd igyekeztünk mihamarább a mecset belsejébe jutni, szőnyegpadlóban reménykedve. Nem jött be. Viszont a mecset belseje, kupolái csodásak, kár, hogy nem tudtunk rá koncentrálni a talpunkat sütő hideg miatt. Alig vártuk, hogy végre újra a cipőbe bújhassunk.
(2024) forrás
K.-T. Gyuri fotója
Új-Kairóban járva mintha egy másik világba lépnénk. A városrész rendezett, csillogó-villogó bevásárlóközpontjai különlegesen hatnak a pálmafákkal szegélyezett utak mentén. Mi még moziban is voltunk.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.