k.i. fotója (a kezet direkt komponáltam bele a képbe...)
Luxor Egyiptom déli részén, azaz Felső-Egyiptomban a fő turisztikai célpont. A Nilus partján fekvő, (2024-es adat szerint) kb. 422 ezres lakosságú város 721 kilométerre van Kairótól, 208 kilométerre Asszuántól, 210 kilométerre Hurghadától és 286 kilométerre Sharm el-Sheikhtől. A város a Nílus két partján fekszik. A keleti parton van a város, a Luxor-múzeum, a nyugati parton a Királyok völgye és a Királynők völgye. Luxor keleti partján, a város északi részének peremén található Karnak falu, a világhíres ókori templomos romterületével. Luxor az ókori Egyiptomban a Közép- és az Újbirodalom idején birodalmi főváros és vallási központ volt.
Luxor, amely az Ókori Egyiptom középkori (kb. i.e. 2050-1710) és újkori (kb. i.e. 1550-1080) fővárosa volt, rengeteg látnivalót kínál. A látogatók felfedezhetik a hatalmas templomokat és az ősi királyi sírokat, miközben élvezhetik a lenyűgöző sivatagi és folyami tájat, valamint a pezsgő modern életet.
Thébák, Egyiptom világörökségi helyszínen lévő régi fővárosa, a Nílus nyugati partján helyezkedett el, ahol Luxor legtöbb romja és sírja található. A modern Luxor városa a keleti parton fekszik, ahol található a vasút- és buszállomás, a legtöbb szálloda és étterem, valamint néhány múzeum és turista bolt.
A látogatók és szinte minden túracsoport a keleti parton száll meg, és átkel a folyón a turistalátványosságokhoz. A nyugati parton is találhatók kisebb szállodák, amelyek nyugodtabb légkört kínálnak, és sok független utazó itt száll meg.
Azonban Luxor híres az Egyiptomban tapasztalható zaklatások mértékéről is, amely sok országban zaklatásnak számít. Ha inkább nyugodtabb élményre vágyik, Aswan, amely délebbre található, jó alternatíva lehet. Aswan hasonlóan gyönyörű Nílus és közeli látnivalókkal rendelkezik, de kevésbé zavaró, mint Luxor.
Megejtettünk egy luxori kiruccanást ami nem volt az igazi, kb végig rohantuk a látványosságokat. Fegyveres biztonsági őr utazott velünk. ...biztató volt, mit ne mondjak. :)
A quadozást és a hajós túrákat viszont érdemes kipróbálni. Életemben először búvárkodtam. Az egy életre szóló élmény volt.
Sikerült Luxorban összeszedni valami bacit az egyik étteremben, ami nagyon igénytelen volt de ezzel számoltunk is.
Mindenhol azt hangoztatják, hogy a külföldi turisták nem fizethetnek egyiptomi fonttal. Akárkinek mondtuk, hogy csak az van nálunk, elfogadták minden további nélkül. (potti,2022)
"Luxorban a látnivalók csodálatosak, de a nyári hőség csaknem kibírhatatlan. 40 fokos hőségben nagy önfegyelem kell ahhoz, hogy a nevezetességeket lelkiismeretesen végignézzük. A hőség mellett van más is, ami csaknem kibírhatatlan. Folyamatosan zaklattak minket a zugárusok, a taxisok és a lovas hintósok. Minél kevesebb turista tartózkodik éppen Luxorban, annál agresszívebbek, tolakodóbbak a helyiek. Azt a taktikát választottuk, hogy nem tudunk semmilyen idegen nyelvet (amúgy tudunk), és kvázi hülyének tettettük magunkat (ez mondjuk nem volt nehéz szerepkör). Egyébként Luxorban biztonságban éreztük magunkat. Az idegenvezetőnk azt mondta, hogy tolvajoktól, rablóktól nem kell félnünk, csak a csalóktól, akik megpróbálják mindenféle trükkel rávenni a turistát, hogy valamire pénzt, avagy több adjon ki. Egy ismerős a párjával elment lovas hintózni (caleche) és az arab az elején megegyezett összeg dupláját követelte a végén, azzal a dumával, hogy két főnek kétszer annyit kell fizetni. Dühös vita alakult ki - mondták." (B. A.)
Luxor éghajlatát egész évben kellemes, sok a napsütéses órák száma. A téli átlaghőmérséklet 26°C körül van, nyáron eléri a 39°C-ot, ami gyakorlatban 40-45 fok körül mozog. Érdemes szeptember-októberre, vagy április-májusra időzíteni! ilyenkor már kellően meleg van a fürdéshez, de nem elviselhetetlen a por és meleg. Illetve kevesebb látogató is van. forrás
Repülővel
Luxor Nemzetközi Repülőtér (LXR IATA) a várostól 6 km-re keletre található. Az utasok számára elérhető szolgáltatások között szerepel postahivatal, bank, ATM, pénzváltó, éttermek, kávézók, VIP lounge, vámmentes bolt, újságos/tabacconist, gyógyszertár, ajándékbolt, utazási iroda, turistainformációs pult és autókölcsönzés. Luxor Nemzetközi Repülőtér a Wikidatán és a Wikipédián (frissítve 2018 decemberében) is megtalálható.
Luxor repülőtere közvetlen járatokat fogad több európai városból, legtöbbször csomagajánlatok keretében, de gyakran lehet külön csak repülőjegyet is foglalni. Közvetlen járatok érkeznek a Perzsa-öböl államaiból is. Az EgyptAir és versenytársai gyakran repülnek közvetlenül Kairóból (1 óra), így napközbeni kirándulások is lehetségesek oda-vissza, és jó összeköttetést biztosítanak Európával. Alexandriaból vagy Sharm el-Sheikhből történő utazás általában Kairón keresztül történik, ami néha hosszú átszállásokkal jár. Az egyiptomi légitársaságok, például a Nile Air, ALMasria Universal Airlines, Air Arabia és Petroleum Air Services (PAS) charter járatokat indítanak Kairóba vagy egyiptomi desztinációkra, például Hurghadára.
Közlekedés
Nincsenek közlekedési buszok a repülőtér és a városközpont között. Ha nincs transzfer a szállodától, vegyen egy taxit, amelynek költsége nem haladhatja meg a LE60-80-at. Ne törődjön a repülőtér ajtajánál várakozó taxisokkal és fuvarosokkal. Sétáljon tovább, amíg talál egy taxi sofőrt az autójában, és tárgyaljon vele. Tartsa szorosan a csomagjait, mivel egyesek segíthetnek a csomagok hordásában, de díjat kérhetnek érte. "Lah shukran, lah shukran...": ezt gyakran fogja mondani Luxorban.
Vízum
Ha más országból érkezik, sok külföldi állampolgár számára vízumot lehet kapni a repülőtér terminálépületének belépését követően. A vízum ára 25 USD vagy ennek megfelelő összeg, a legtöbb főbb külföldi pénznem elfogadott. További információk az Egyiptom#Beutazás részen találhatók.
Vonattal
Luxor vasútállomás (محطة الأقصر). Luxor az Egyiptomi fő vasútvonal mentén helyezkedik el, amely a Nílus mentén északra Kairóba (10 óra) és délre Aswanba (3-4 óra) vezet. A vonat kiváló módja az utazásnak Aswan és Luxor között, mivel túl rövid az idő a repüléshez, és a buszok rázósak és nem teljesen biztonságosak. A vonatút Kairóból Luxorba lassabb, mint a repülés, de kényelmes és biztonságos, ráadásul meglepően olcsó. Praktikus részletekért lásd az „Egyiptom#Közlekedés vonattal” részt.
Kairóból négyféle vonat közlekedik:
Nappali expresszek: 1. és 2. osztályú légkondicionált kocsik (AC1 és AC2) kényelmes repülőgép-stílusú ülésekkel. Kellemes módja annak, hogy hátradőljön és élvezze a Nílus völgyének zöld táját. Az árak (2018 februárja szerint) változóak a vonattól függően, egy jegy Kairó-Luxor között AC1-ben LE115 és LE200 között, AC2-ben pedig körülbelül 30-40%-kal olcsóbb. Üdítőket és nassolnivalókat szolgálnak fel, és lehet, hogy étkezőkocsi is van, de a legjobb, ha előre vásárol ételeket és italokat.
Éjszakai expresszek: 21:00 és 23:00 között indulnak, és azonosak a nappali vonatokkal, az árak is megegyeznek; ezek nem hálókocsik.
Deluxe hálókocsik: A Watania magánvállalat üzemelteti őket. Modern légkondicionált hálókocsik állnak rendelkezésre, egy- és kétágyas kabinokkal és egy klub/lounge kocsival. Az ár tartalmazza az esti étkezést és a reggelit is. 2018 februárjában a Kairó és Luxor vagy Aswan közötti egyirányú árak 110 USD egy ágyas kabinért, vagy 80 USD kétágyas kabin esetén. Egy hálókocsi minden éjszaka üzemel, dél felé Kairó Ramses állomásról körülbelül 20:00-kor, és észak felé Luxorból körülbelül 23:00-kor. Plusz hálókocsik közlekednek forgalmas időszakokban, de ezeket Gízából is indíthatják, nem csak Kairó Ramses állomásról.
Helyi vonatok: Nem légkondicionált vonatok járnak Kairó és Luxor között nappal és éjszaka, több állomáson megállva - egyesek Alexandriából indulnak. Ezek nem sokkal lassabbak, de rendkívül olcsók.
A legtöbb vonat Aswanba folytatódik (és mivel Kairóból indultak, gyakran késnek Luxorból). Az expresszeket az Egyiptomi Nemzeti Vasutak (ENR) üzemeltetik - ellenőrizze a menetrendeket és árakat, és foglaljon közvetlenül náluk. Az ENR az egyszerű vonatokat is üzemelteti, de ezek nem foglalhatók előre és nem szerepelnek a menetrendekben, jegyet a pénztárnál vásárolhat. A deluxe hálókocsikat online kell foglalni a Watania-nál.
Az expressz jegyeket is meg lehet vásárolni az állomáson, de 2017/18-ban Kairó Ramses és Gíza állomások gyakran megtagadták a nappali jegyek árusítását a turisták számára, állítva, hogy csak az éjszakai vonaton utazhatnak. Ez nem igaz, és nem találkozhat ilyen problémákkal más állomásokon, északra Aswan/Luxorból Kairóba, online vagy akár egyszerűen felszállva a nappali vonatra jegy nélkül (ilyenkor csak a vonatjegyellenőrnek kell fizetnie, bár így nem kap ülőhelyet, és kockázatos, hogy egyes részeken állnia kell).
Busszal
Go Bus megálló (az állomás közvetlenül északra található a fő vasútállomástól Luxorban). Hurghadába 8:00-kor LE230, és 14:30-kor LE320.
SuperJet megálló. Egyszerű intercity buszok légkondicionálóval. Megbízható szolgáltatás. Hurghadába 8:30-kor LE125. Non-stop, csak 15 perces szünettel az úton. Kairóba LE230-ért, Qena és Gíza megállókkal.
A buszok rendszeresen indulnak a Luxor Templom mögött, a főbb városokba. A GoBus és SuperJet valamivel eltérő helyekről indulnak a vasútállomás közelében. Aswanba a vonat jobb választás. Kairóba vagy Alexandriába szintén a vonat vagy repülő a jobb választás. A busz jó lehetőség Hurghadára és vissza.
Hajóval
A Nílus hajókirándulások rendszeresen megállnak Luxorban, de ezek csomagajánlatok, és nem lehet őket
Pályaudvar - R. Gyuri fotója
Luxor rendkívül széles választékot kínál szálláslehetőségekből, a kempingektől és hostelektől kezdve egészen az 5 csillagos luxusszállodákig, mint például az Old Winter Palace Hotel, amely rendkívüli pompával rendelkezik, és számos filmcsillagot és államfőt fogadott már. Luxor valószínűleg Egyiptom legnagyobb szezonális árkülönbségeit mutatja, egyes szállodák akár 50%-kal (vagy még többel) olcsóbbak lehetnek az alacsony szezonban (nyáron). Más szállodák árai nem változnak.
Bár a szálláslehetőségek túlnyomó többsége a Keleti Parton található, egyre több szállás található (és fejlesztés alatt áll) a nyugodtabb és elszigeteltebb Nyugati Parton, közel a sírokhoz és a Királyok Völgyéhez. Hosszabb tartózkodás esetén előnyös lehet mindkét parton eltölteni egy kis időt.
Ha vonattal vagy busszal érkezel Luxorba, légy óvatos a túlságosan barátságos és néha tolakodó szállodaügynökökkel, különösen az állomáson (ezek az ügynökök gyakran a rivalizáló szállodák között folyó éles verseny következményei, különösen csendes időszakokban). Ne feledd, hogy nem tartozol nekik semmivel, de 25-40% jutalékot kapnak, ha rávesznek arra, hogy az ő "unokatestvérük" vagy "testvérük" szállodájában szállj meg, amit aztán hozzáadnak a végső számládhoz. Általában a legjobb előre lefoglalni a szállást. Használj térképet vagy taxit a szállásod megtalálásához, és ne engedd, hogy próbáljanak elvezetni a szállodádhoz, mert könnyen máshol köthetsz ki, abban a reményben, hogy végül ott maradsz, ahova a "vezetőd" irányított.
Nők, akik egyedül utaznak, különös óvatossággal keressenek kedvező árú szállást Luxorban. Több jelentés érkezett szexuális zaklatásokról, miután nők drogos italokat kaptak szállodaügynököktől és személyzettől.
Az első reggel Luxorban lehet, hogy hajnalban felébreszt az adhan, vagyis a muszlim imára hívás. Ez általában 5–10 percig tart, és néhány nap után hozzászoksz, és már átaludja.
Ajánlott hotelek (2024-ben):
3 csillagos: Emilio Hotel Luxor ,
4 csillagos: Jolie Ville Kings Island Luxor ,
5 csillagos: Steigenberger Hotel Nile Palace ,
Az alábbi információk 2024-re érvényesek a Luxorba tett látogatással kapcsolatban:Utazási idő és indulás: A hajnal 4-5 órai indulás Hurghadából még mindig jellemző, és az út Luxorig kb. 4 óra autóbusszal (350 km), egy pihenővel útközben. Az utazás időigényes és hosszú, ezért érdemes korán indulni.
Jegyárak és belépők: A Királyok Völgyében továbbra is három sír megtekintése van a standard belépőjegyben, azonban 2024-ben különleges sírok látogatása (például Tutanhamon sírja) továbbra is feláras, és az árak időnként változhatnak. 2024-ben a külön belépő ára hozzávetőleg 300 egyiptomi font körül mozoghat, mivel az utóbbi években növekedés volt megfigyelhető.
Kényelmi lehetőségek: Elektromos kisvonat szolgálja ki a látogatókat mind a Hatsepszut-templom, mind a Királyok Völgye látogatása során, amely nagy segítség a forró éghajlat miatt.
Fotózás szabályai: A sírokban való fényképezés továbbra is tilos, és a szabályok szigorúak. A legjobb, ha a fényképezőgépet és telefont a buszban hagyjuk, mivel biztonsági ellenőrzések is lehetnek a helyszínen.
Ebéd és frissítők: Az ebéd továbbra is svédasztalos stílusban van felszolgálva egy helyi étteremben, azonban az italok ára 2024-ben még mindig nincs benne az étkezés díjában, és magasabb lehet a helyi áraknál.
Kulturális programok: A Karnaki Templom, a Hatsepszut-templom és a Memnon-kolosszusok látogatása továbbra is a program része, és az idegenvezetők alapos tájékoztatást adnak ezek történelméről.
Összességében az út fárasztó, mivel késő este, körülbelül 21 órakor érkeznek vissza a turisták Hurghadába, de a látogatás továbbra is nagyon gazdag élmény az ókori Egyiptom felfedezésében.
Fiáker
avagy a caleche (káles)
A kocsik, vagyis lovas kocsik gyakoriak a keleti parton, és kellemes módját kínálják a városnézésnek, különösen este. Az árak a tárgyalási készségtől függően változnak, de a LE20 óránként gyakori árnak tűnik.
Azonban több állatjogi szervezet is arra figyelmeztetett, hogy a kocsik használata nem ajánlott a lovak rossz bánásmódja miatt. Előfordulhat, hogy a sofőrök verik a lovakat, és sok nyugati turista észreveszi a sovány és sebes állatokat. Ez nem jelenti azt, hogy minden sofőr elkerülendő, egyesek megbízhatóak. Használjon józan esztét a választásnál.
Vigyázzon, hogy ne használja ugyanazt a sofőrt több napon keresztül. Lehet, hogy a végén úgy dönt, hogy alulbecsülte a korábbi utakat, és sokkal többet kérhet olyan dolgokért, amelyek „nem voltak” benne az árban, például ha várakozott, amíg meglátogatta a templomot. Az összes korábban kifizetett pénz a főnökéhez ment, nem a sofőréhez, a ló borravalója is az eredeti árban volt. Lehet, hogy jobb, ha minden utazásra másik sofőrt választ, és nem foglalja el a korábban használt sofőrt, még akkor sem, ha kezdetben kedvesebbnek tűnik, hogy elkerülje ezt a lehetséges szcenáriót.
Gyalog
Lehetséges a turisták által látogatott körzetet gyalogosan is bejárni a nap hűvösebb időszakaiban, feltéve, hogy jó tájékozódási érzékkel rendelkezik. A nem kívánt figyelem elkerüléséhez folyamatosan ismételnie kell a „no hassle” vagy „laa, shukran” (ami arab nyelven „nem, köszönöm”) szavakat. Emellett készüljön fel arra, hogy szükség esetén a Tourist Police-t kell hívnia, ha bármilyen biztonsági aggálya van. Általában mindig van néhány rendőr a közelben, mivel civil ruhát is viselhetnek.
Jó taktika a zaklatás elkerülésére, ha naponta vásárol egy egyiptomi újságot (arab nyelven) és azt magával viszi. A helyiek feltételezik, hogy tud arabul (és így ismerheti a trükkjeiket), és hagynak békén. Az egyiptomi újságok ára körülbelül LE1.
o. a. fotója
Legyél határozott: Amikor alkuszol a fiákeressel, legyél határozott és magabiztos. Tudassad vele, hogy tisztában vagy az árakkal, és hogy nem fogsz engedni a túlárazott áraknak. Az áralkuban fontos, hogy barátságos legyél, de határozottan képviseld az álláspontodat.
Élvezd az utazást: Ha sikerült megállapodni az árban, ülj vissza, és élvezd az utazást. A fiáker egy nagyon kellemes és romantikus módja annak, hogy felfedezd a várost.
Ha problémád akad, fordulj a hatóságokhoz: Ha az áralkuban problémád akad a fiákeressel, és az nem hajlandó alkudozni, akkor érdemes a helyi hatóságokhoz fordulni. A turisták védelmében működik Luxorban egy turisztikai rendőrség, akik segítenek megoldani a problémákat.
Városon belül taxikkal lehet közlekedni, sajnos itt már nem működik az Uber, mint Kairóban és Alexandriában. A taxisokkal előre kell megbeszélni az árat, és alkudozni kell. Ha sikerül találni egy sofőrt, aki szimpatikus, nyugodtan kérd el a telefonszámát, Whatsappon lehet velük kommunikálni, és megbízható fuvarod lesz minden alkalommal.
Bátran, gyalogosanViszont: Luxor nem olyan hatalmas, a közeli látnivalókat gyalogosan is be lehet járni. Mi csakis így közlekedtünk a hotel-bazár-Karnaki múzeum vonalán. Taxival csak a Királyok völgyébe mentünk át.
Luxor két partja között kis személyszállító hajók úszkálnak, nagyon olcsón visznek át a túlpartra, itt is alkudozni kell. (2022) forrás
Ez azért nem fiáker. Ez sima lovas szekér. - V. Jancsi. fotója
Luxorban, főleg persze a keleti parton, minden árszinten találhatók éttermek.
Luxorban rengeteg étkezési lehetőség áll a turisták rendelkezésére. A város számos éttermet, kávézót, cukrászdát, gyorséttermet és utcai árust kínál, így mindenkinek található megfelelő étkezési lehetőség.
Az egyik legnépszerűbb helyi étel az "Egyptian Koshary", amely egy tálban kínált tészta- és rizsfélékből, babfélékből, paradicsom szószból és hagymából áll. Ezen kívül a "ful medames" is népszerű, ami főtt babfélékből készül, és hozzá adnak fűszereket, zöldségeket és tojást is. A "shawarma" egy másik népszerű étel, amelynek a húsa különböző fűszerekkel és szósszal van ízesítve, majd grillen sült és szendvicsben tálalják.
Az éttermek általában kínálnak nemzetközi ételeket is, mint például a pizza, a tészta, a hamburgerek és a szendvicsek. Az árak változóak, de általában olcsóbbak, mint a nyugati országokban.
Az éttermekben és az utcai árusoknál is érdemes figyelni a higiéniai feltételekre. A jó higiéniai szokások betartása alapvetően fontos, és javasolt kerülni az utcai árusokat, akiknek az ételei előkészítése nem mindig megfelelően higiénikus. Azonban, ha szeretnél az utcán enni, ügyelj arra, hogy az ételeket főzzék vagy süssék meg, és ne fogyassz nyers ételeket, például salátát vagy gyümölcsöt, amelyet nem mosnak meg alaposan.
Fontos megjegyezni, hogy az ivóvíz minősége Egyiptomban általában nem megfelelő, így javasolt palackozott víz fogyasztása.
Luxor a vegetáriánusok paradicsoma, tele friss szezonális zöldségekkel, mint a paradicsom és az uborka.
Az étkezés gyakran pita kenyérrel és mezze ételekkel kezdődik, például baba ganoush-sal vagy tabouléval.
A főétkezés húsból vagy szárnyasból állhat, vagy helyi ételek, például galamb vagy nyúl szerepelhet. (Ha szeretnéd elkerülni a gyomorpanaszokat, lehet, hogy jobb, ha a marhahús mellett döntesz.) Mint bármelyik erősen turistás helyen Egyiptomban, itt sem nehéz találni viszonylag jól elkészített nyugati ételeket.
A főétkezést tejtermékek, például joghurt vagy gibna bayda sajt (a feta sajt krémesebb változata) kísérhetik.
Végül, sok ízletes vegetáriánus desszert is rendelkezésre áll, bár egyesek talán túl édesek lehetnek a nyugati ízlések számára. (Ha tudod, kérj alacsony vagy közepes édességű desszertet.)
Míg az esti étkezés gyakran laktató, előfordulhat, hogy nem fedezi egy aktív turista energiaigényeit. Érdemes gazdag reggelit fogyasztani, sok vizet inni és gyakran nassolni a nap folyamán.
Bazárok és piacok: Luxorban számos piac és bazár található, ahol helyi kézműves termékeket, ékszereket, textíliákat, bőrárut, fűszereket, teát, kávét és más helyi termékeket lehet vásárolni. A Luxori Kézműves Piac a legnagyobb piac a városban, ahol egyedülálló ajándéktárgyakat, helyi kézműves termékeket és textíliákat találhat.
Boltok: Luxorban számos bolt található, ahol ruhákat, cipőket, édességeket, bőrárut, ékszereket és más tárgyakat lehet vásárolni. A város központjában található Souk a régi vásárcsarnok, ahol számos boltot talál, és az utcán árusok is kínálnak termékeket.
Luxor Áruház: Ez egy nagy bevásárlóközpont Luxor városának központjában. Itt számos bolt és áruház található, ahol élelmiszereket, italokat, bútorokat, ruhákat, ékszereket és más tárgyakat lehet vásárolni.
Papyrus boltok: Luxorban számos papyrus bolt található, ahol különböző méretű és árú papiruszokat lehet vásárolni. Ezek az ősi Egyiptomban használt papiruszok különböző motívumokkal, például hieroglifákkal és freskókkal díszítettek.
Antik boltok: Ha szereted az antik tárgyakat, Luxorban számos antik bolt található, ahol ősi egyiptomi tárgyakat lehet vásárolni, például régiségeket, szobrokat, ékszereket és más kincseket.
Fontos azonban megjegyezni, hogy Luxorban, mint a turisztikai célpontok többségében, az árak alkuképesek, így érdemes alkudni a termékekre, amelyekre rálelsz. Továbbá, mint minden helyen, vigyázzunk a hamisítványokkal, és csak megbízható boltokban vásároljunk.
Alkohol van - v.j. fotója
Luxorban legalább két különböző piac található. Az egyik egy légkondicionált csarnokban helyezkedik el, ahol az üzletek a csarnok két oldalán sorakoznak. Ez a piaccsarnok két fő utat köt össze.
Az idősebb piac több utcát foglal el a Luxor templom közelében. Sétálni rajta igazán öröm, mivel főként gyalogos terület, és üdítő pihenést nyújt a főutcák lovas kocsijai és autói mellett. Ez a piac valóban úgy érzi, mint egy régi souk, és visszarepíti a látogatót az időben. A piacot egy fából készült árnyékoló borítja, amely árnyékot ad az embereknek a naptól. Sok bolt hasonló termékeket kínál, ezért a bölcs vásárló körülnéz és keres a legjobb árat. Gyakran jobban lehet alkudni, miután több boltban is körülnézett.
Ha találsz egy kereskedőt, aki tetszik, ülj le, igyál egy teát, és kezdj el alkudni. Úgy érezheted, hogy a család részévé válsz. Még egy olyan egyszerű dolog, mint egy pamut galabeya vásárlása is órákig tarthat, mivel szinte minden galabeyát felpróbálsz az üzletben, majd további termékekre térsz át, amelyeket ők gondolnak, hogy a család többi tagjának is tetszhet.
Ha nem vagy hozzászokva az alkudozáshoz, a vásárlás nagyon frusztráló lehet a folyamatos alkudozás miatt. Ez a trükk jól működik: általában az első ár ajánlatuk tízszer vagy akár százszor nagyobb lehet, mint egy ésszerű ár. Először döntsd el, mennyit vagy hajlandó fizetni. Mondjuk, hogy ebben a példában LE20. Ha megkérdezed az árat, lehet, hogy LE120 választ kapsz. Ekkor ajánlj LE22-t. Lehet, hogy LE110-et fognak ajánlani. Ahelyett, hogy felmenne az ár, kezdj el lefelé alkudni, új ajánlatod csak LE20 lesz (az előre meghatározott árkorlátod). Ha az alkudozás folytatódik, tovább csökkentheted az ajánlatot. Hamarosan meg fogják érteni, merre tart az alkudozás, és megkapod a kényelmes árat, vagy megszabadulsz az eladótól.
A luxori fő souqban a tolakodás olyan rossz, hogy valódi rémálom ott sétálni. Bármilyen vásárlási vágyad gyorsan eltűnik, ahogy tucatnyi férfi próbál ki minden lehetséges fogást rajtad. Ezek közé tartozik: „Szerencsésnek tűnsz”, „Egyiptomi vagy”, „gyere nézd meg a boltomat, nem lesz zaklatás” és a nemzetiséged kitalálása. De ha egyenesen haladsz tovább, eljutsz a valódi souqhoz, ahová a helyiek járnak vásárolni, és az atmoszféra teljesen megváltozik.
A nyilvános részegség társadalmi stigma alá esik. Bár az egyiptomiak néha hajlamosak figyelmen kívül hagyni ezt, egy külföldi számára a nyilvános részegség rossz benyomást kelthet. A legtöbb helyi kocsma testosteronnal teli, kemény ivású hely, ahol az egyedülálló külföldiek, különösen az egyedülálló nők kényelmetlenül érezhetik magukat.
Luxorban azonban számos helyen lehet alkoholt vásárolni. Sok étterem, a sima utcai helyeken kívül, árul sört és bort. Ezeket általában Stella jelzések mutatják a bejáratnál vagy az is, hogy az emberek iszogatnak bennük.
Két szabadtéri étterem található a templommal szemben, körülbelül 200 méterre a főbejárattól, ahol Stella sört kínálnak LE14-ért adóval együtt (2011 szeptemberi árak szerint) és más helyi söröket és borokat viszonylag kedvező árakon. A hatalmas Stella jelek a bejáratnál jelzik őket. Ha nem találsz kényelmes helyet, ahol alkoholt árulnak, érdemes lehet megkérdezni a szállodád személyzetét az útbaigazításról. Egyiptomban a 'Cafeteria' eufémisztikus elnevezése lehet egy pubnak, és a pubok megtalálása elég nehéz lehet, ha nem tudod pontosan, hová menj.
Van egy duty-free bolt a Luxor Templom északi végén, kissé jobbra, a forgalmas csomóponton túl. A bolt ablakai műanyag, átlátszó redőnyökkel vannak ellátva, és őr áll az ajtó előtt. Ha magaddal viszed az útleveled, és két napon belül mész be, személyenként három üveg neves szeszes italt és sört, stb. vásárolhatsz kedvezményes áron. A két nap elteltével csak egyiptomi megfelelőket vásárolhatsz. Elektromos termékeket is árulnak, és 22 órakor zárnak.
Az utcán vagy a parkokban való ivás, bár a helyiek körében elég elterjedt, nem ajánlott a külföldiek számára, mivel illegális, és az alkohol általában elég olcsó az éttermekben.
Maradj éber – Azok számára, akik nem teljesen szervezett túrákon vesznek részt, a helyi zsebtolvajok és tolakodók nagyon frusztrálóak lehetnek. (Bár általában nem lépnek be a templomokba.) A templomokban a kormányzati idegenvezetőkkel is meg kell küzdeni. Az idegenvezetők hivatalos kormányzati dolgozók, de rendkívül agresszívek, amikor "vezetést" kínálnak, majd borravalót követelnek. Alapszabály: Ha bárki bármit is mutat neked, bármennyi időre, borravalóra számíthatsz. Érdemes lehet előre adni egy kisebb borravalót, miközben kérsz egy "önálló túrát".
Érdemes tudni, hogy hová tartasz és hol található a szállásod, vagy előre lefoglalni a szállást. Ellenkező esetben a pályaudvaron kell foglalkoznod a tolakodókkal.
Mivel a turizmus a fő bevételi forrás Luxorban, és évszázadok óta az, sok ember művészetként űzi a csalást. Feltételezheted, hogy bármi, amit a semmiből előugró személy mond, hazugság. Néhány régi trükk a következő:
A "Szükségem van egy levél fordítására" kezdőmondat, amivel üzletbe csábítanak.
A "Szükségem van egy levél megírására a barátomnak az országodban" kezdőmondat (mutatnak egy címet, ami a te országodban található), szintén üzletbe csábít.
Az alabástrom gyár. Az alabástrom nagy része importált, és alig készül helyben. A többi kő, például a jáde, szinte teljesen Kínából és Indiából származik.
"A templom zárva van" - Ellenőrizd az nyitvatartási időket, mielőtt megérkeznél. Tudd meg saját magad, hogy nyitva van-e vagy zárva, és hogy jól mész-e. Kérdezz meg egy helyit, ne taxi- vagy kocsivonat-vezetőt. A fő templomok általában ugyanazokkal az alapvető nyitvatartási időkkel rendelkeznek, és ritkán zárnak be, mivel a konzerválási/ásatási munkákat szinte mindig nyitva tartás közben végzik, csak egy területet zárnak el. A Királyok Völgyében található sírok más tészta, de a bejáratnál található fő jegypénztárnál van egy tábla, amely megmutatja, melyik sírok nyitva és zárva vannak az adott napon.
Papiruszmúzeum – valójában csak egy papiruszbolt, néhány bolt jó, de van, ami olcsó utánzatokat árul.
Sálárus – az a személy, aki általában csak egy sálat árul, megpróbálhatja azt használni, hogy eltakarja a kezét, miközben zsebre tesz téged.
Az "Ismerlek a hajóról" kezdőmondat.
Az "Elnézést, honnan jöttél?" kezdőmondat.A női utazók, akik egyedül keresnek kedvező árú szállást, rendkívüli óvatossággal járjanak el. Több jelentés érkezett szexuális zaklatásokról, miután nőket drogos italokkal kínáltak szállodaügynökök és személyzet. Mindig ellenőrizd a szobádat, hogy a ajtó biztonságos zárral rendelkezik-e, amelyet kívülről nem lehet kinyitni, és nézd meg a kémlelőnyílásokat (ez valóban létezik egyes helyeken). Néhány boltban a személyzet időnként zaklatja vagy molesztálja azokat a nőket, akik nem férfi utazótárssal vannak. Ha férfi utazótárssal vagy, fontold meg, hogy házaspárnak tetteted magad, még akkor is, ha nem vagy az. Ez elkerülhet néhány problémát.
Luxorban a kereskedők hírhedten agresszívek és manipulálóak. Ha nem szeretnéd, hogy bármit is rákényszerítsenek rád, érdemes teljesen figyelmen kívül hagyni minden helyi próbálkozást, hogy beszélgessen veled, bárhogyan is tűnjön ártalmatlannak. Boltokban és a piacon a "No Hassle" (Nincs zaklatás) kifejezés gyakran használható a nem kívánt figyelem elkerülésére. Ha udvarias szeretnél lenni, mondhatod a "Laa shukran" (nem, köszönöm) arab kifejezést is. Az udvariasság megkönnyíti az életedet, mivel az emberek emlékezni fognak rád, ha udvariatlan voltál, és később több zaklatás érhet. Ha a problémák továbbra is fennállnak, fenyegetőzz a turista rendőrséggel a "Te egy csaló vagy!" kifejezéssel.
Az utcákon könnyebb lehet úgy tenni, mintha nem beszélnél angolul: a "Non Speakee Engleezee" és/vagy "Non Parlee Arabee" tűnik a legmegbízhatóbb módnak, hogy jelezd, nem érdekelnek az ajánlatok. Ez a technika azonban visszafelé is elsülhet, mivel a legtöbb egyiptomi több nyelvet beszél, így ha szorongatnak, állítsd, hogy beszélsz valamilyen ritka nyelven, például azeri vagy oszét. Ha beszélsz ritka nyelvet, például perzsát vagy albánt, kezdj el azon a nyelven beszélni velük. Ha nem, gyakorold a nyelvet, és tedd ezt a jelenlétükben. Ez a leggyorsabb és legegyszerűbb módja annak, hogy megszabadulj a tolakodóktól. Ellenkező esetben egyszerűen ne foglalkozz velük.
Az általad keltett benyomástól függően előfordulhat, hogy néhány percen belül a szállodádból való kilépés után megkérdeznek, szeretnél-e drogot vagy szexet vásárolni. Ne feledd, hogy a prostitúció és a drogfogyasztás nem kerül könnyen a hatóságok szemében. Meleg látogatók számára különösen ügyelni kell arra, hogy ne kerüljenek szexuális munkások által ajánlott csapdákba. Egyiptomban jól dokumentáltak a meleg férfiak által elkövetett csapdázási esetek.
Karnak egy ókori templomkomplexum Egyiptomban, amely Luxor város közelében található. Ez az egyik legnagyobb és legjelentősebb templomkomplexum az ókori Egyiptomban, és több mint 2 000 éves történelmi és művészeti értéket képvisel.
A Karnak-templomkomplexum 2 km² területen fekszik, és több mint 25 templomból és szentélyből áll. A legnagyobb és legismertebb épület a főtemplom, amelynek középpontjában a híres Amón-Ra templom áll. A templomot óriási oszlopsorok és obeliszkek veszik körül, és számos faragott kőszobor található benne.
A Karnak-templomkomplexum további fontos látnivalói közé tartozik a Montu-templom, a Mut-templom és a Ptah-templom. Ezek a templomok különböző időszakokból származnak, és különleges művészeti és történelmi értéket képviselnek.
A Karnak-templomkomplexum a világ egyik legnagyobb régészeti lelőhelye, és évről évre számos turista látogatja. A komplexumot gyakran nevezik az ókori Egyiptom csodájának, és az UNESCO Világörökség része.
Az éjszakai időszakban az épületek kivilágítva vannak, és hang- és fényjátékokat rendeznek a látogatók számára. Ezek a látványos események tovább növelik az épületek és a történelmi emlékek megismertésének élményét.
V. J. fotója
Hatsepszut fáraó építtette a Kr. e. 15. században. Az épület a fáraó hatalmát és vallási elkötelezettségét szimbolizálja, valamint azt a megbecsülést, amelyet férfiaként is kiérdemelt. A templom három szintből áll, amelyek egymás fölé épülnek, és az egyiptomi templomépítészet egyik legimpozánsabb példája. Az épület különösen híres a lenyűgöző oszlopcsarnokairól és a sziklába vájt falfestményeiről, amelyek Hatsepszut sikeres uralkodását és istennői státuszát ábrázolják. A templom funkciója a fáraó kultuszának központjában állt, és számos fontos vallási szertartás helyszíne volt. Az épület művészeti és építészeti értéke miatt nagy hatással volt az egyiptomi templomépítészet fejlődésére. Hatsepszut temploma mára az ókori Egyiptom egyik legnagyobb és legnagyobb hatású építészeti öröksége.
A Hatsepszut Temploma Luxor közelében, Deir el-Bahari nevű helyszínen található, és az egyik legimpozánsabb fáraó-templom Egyiptomban. Itt van néhány praktikus tipp a látogatásához:
Nyitvatartás és belépő: A templom általában reggel 6-tól délután 5-ig tart nyitva. Ellenőrizd a pontos nyitvatartást és a belépőjegy árakat a látogatás előtt, mivel ezek időnként változhatnak.
Belépőjegy vásárlása: A jegyeket a helyszínen vásárolhatod meg, vagy érdemes előre online foglalni, hogy elkerüld a sorban állást.
Helyszíni túrák: Kérj idegenvezetőt, aki mélyebb betekintést nyújt a templom történetébe és jelentőségébe. A helyszínen is találhatsz kormányzati idegenvezetőket.
Öltözködés: Viselj kényelmes, de tiszteletteljes öltözetet. Ne feledd, hogy a templomok látogatása során a vállakat és térdeket érdemes eltakarni.
Napvédelem: Hozz magaddal napernyőt, kalapot és napvédő krémet, mivel a templom területén való séta alatt a nap rendkívül erős lehet.
Ivóvíz: Vigyél magaddal elegendő vizet, különösen, ha nyáron látogatsz, mert a hőmérséklet magas lehet.
Kamera: Ne hagyd otthon a fényképezőgépet, de ügyelj arra, hogy a templomon belül csak bizonyos helyeken készíthetsz fényképeket. Mindig kérj engedélyt, ha nem biztos a fotózás szabályaiban.
Tömegkerülés: A reggeli órákban kevesebb a turista, így érdemes korán érkezni a nyugalmasabb élmény érdekében.
Látogatható területek: A templom fő részei között találhatóak a híres oszlopcsarnokok és a sziklába vájt oszlopok. Ne hagyd ki a templom hátsó részeit sem, ahol több szép díszítést találhatsz.
Fényviszonyok: A templom belső részei gyakran sötétek, ezért egy kis zseblámpa hasznos lehet, hogy jobban láthasd a díszítéseket.
Fotózási engedély: A fotózási engedélyért külön díjat kérhetnek. Ellenőrizd a helyszínen az aktuális szabályokat.
Biztonság: Vigyázz a személyes tárgyaidra, különösen, amikor nagy tömeg van jelen.
Ruházat: A templom területén belépés előtt és után az elég hosszú ruházat és megfelelő öltözködés elvárt.
Helyi közlekedés: Taxi vagy szervezett túra keretében is elérheted a templomot. Győződj meg róla, hogy megbízható közlekedési lehetőséget választasz.
Szolgáltatások: Nincs sok szolgáltatás a templom közelében, ezért érdemes magaddal hozni alapvető dolgokat, mint például ivóvizet és snackeket.
Következő látványosság: Ha időd engedi, látogass el a közeli templomokhoz is, mint például a Karnak templomhoz vagy a Luxori templomhoz, hogy teljesebb képet kapj a hely történelméről és kulturális örökségéről.
R. Gyuri fotója
Ha az egyiptomi Thébáról van szó, akkor tudni kell, hogy az ókori Egyiptom egyik legfontosabb városa volt. Az ókori Egyiptomban Théba két várost foglalt magába: Luxor (az ókori Théba), és Karnak (az ókori Thebai istentiszteleti központ). A városok a Nílus folyó két partján helyezkedtek el, és az ország déli részén, főként a Középbirodalom és a Újkori korszakokban voltak fontosak.
Théba a fáraók idején a vallásos és politikai központjának számított, és számos templom, piramis és sírkamra épült itt. A városban található a híres Luxori templom, amelyet az ókori fáraók egyik legnagyobb istentiszteleti központjaként tartottak számon. Théba a sírkamrák városa is volt, és több híres fáraó, például Tutanhamon sírja is itt található. Ma Théba romjai fontos turisztikai látványosságnak számítanak, és az UNESCO Világörökség részei közé tartoznak.
V. J. fotói
A Királyok Völgye egyiptomi nevén "Wadi Biban el-Muluk" a Nílus nyugati partján található, és az ókori egyiptomi fáraók temetkezési helyeként ismert. A völgy a 18. dinasztiától kezdődően, körülbelül Kr. e. 1500-tól egészen a 20. dinasztiáig, körülbelül Kr. e. 1069-ig volt használatban. A völgy a fáraók családi sírboltjaként szolgált, ahol több mint 60 fáraó és nemes temetkezett.
Az itt található sírok a legfontosabbak és legjobban megőrzött egyiptomi sírok közé tartoznak, mivel itt találhatók a legismertebb fáraók, mint például Tutankhamon és Ramszesz II. A sírok falait részletes és színes hieroglifák és festmények díszítik, amelyek az egyiptomi hitvilágot és mindennapi életet ábrázolják.
A völgy elhelyezkedése, mélyen a hegyek között, jól védte a sírokat a sírrablóktól, de sajnos nem volt teljesen mentes a fosztogatásoktól. Az egyik legismertebb felfedezés 1922-ben történt, amikor Howard Carter rátalált Tutankhamon sírjára, amely egyedülállóan gazdag kincsekkel volt tele.
A Királyok Völgye az UNESCO világörökségi helyszíneként van nyilvántartva, és az egyiptomi történeti és kulturális örökség egyik legfontosabb része. Az itt található sírok és művészeti alkotások jelentős információkat nyújtanak az ókori egyiptomi civilizáció életéről és vallásáról.
Ma a Királyok Völgye az egyik legnépszerűbb turistacélpont Egyiptomban, és folyamatosan védelem alatt áll a károsodás és a romlás megelőzése érdekében. A helyszín megőrzése és kutatása továbbra is fontos feladat az egyiptológusok számára.
R. Gyuri fotói
Korai érkezés: A Királyok Völgye látogatásához érdemes korán reggel érkezni, hogy elkerüljük a nagy tömeget és a kánikulát. A hely általában 6:00-kor nyit, és az első látogatók élvezhetik a nyugodtabb környezetet.
Belépőjegyek: Vásároljunk belépőjegyet előre, ha lehetséges, vagy érkezzünk korán, hogy elkerüljük a hosszú sorokat a jegypénztárnál. A jegyek a látogatásra kiválasztott sírkamráktól függően változnak.
Alapjegy: Körülbelül 240-300 egyiptomi font (kb. 10-12 euró). Ez a jegy lehetővé teszi a látogatást néhány kiválasztott sírkamrába.
Teljes belépőjegy: Körülbelül 500-600 egyiptomi font (kb. 20-25 euró). Ez a jegy lehetővé teszi a látogatást több sírkamrába is, beleértve a legismertebbeket.
Öltözködés: Viseljünk kényelmes, laza ruházatot, mivel a terület nagy és sok sétával jár. A napsütés ellen védő kalap és napszemüveg is ajánlott, mivel a hőmérséklet elérheti a 40 °C-ot is.
Víz: Hozzunk magunkkal elegendő vizet, mivel a területen nincsenek vízforrások. A hidratáció elengedhetetlen, különösen a forró napokon.
Túra vezető: Ajánlott helyi túravezetőt fogadni, aki részletes információkat adhat az egyes sírokról és azok történelméről. Ez segíthet abban, hogy jobban megértsük a látottakat.
Fényképezés: A sírok belsejében a fényképezés és a videózás általában tilos a károsodás megelőzése érdekében. Kérjük, kövessük a helyi szabályokat, hogy elkerüljük a büntetéseket.
Látogatási rend: Az egyes sírok nyitvatartása eltérő lehet. Ellenőrizzük előre, hogy a kívánt sírok nyitva vannak-e a látogatás napján.
Hőmérséklet: Az alacsony oxigénszint és a magas hőmérséklet miatt a sírok belsejében meglehetősen meleg lehet. Készüljünk fel a meleg és az esetleges légszomjra.
Fizikai állapot: A sírokba való belépés gyakran meredek lépcsőkön keresztül történik, ami fizikailag megterhelő lehet. Készüljünk fel a lépcsők és a szűk folyosók leküzdésére.
Biztonság: Mindig figyeljünk a személyes biztonságra, különösen, ha csoportosan érkezünk. Ne hagyjuk őrizetlenül értékeinket.
Térképek: Használjunk térképeket vagy mobilalkalmazásokat, hogy könnyebben navigáljunk a völgyben. Az építkezési terület kiterjedt, és egy térkép segíthet a megfelelő sírok megtalálásában.
Elővigyázatosság: Ne érintsük meg a falfestményeket és a faragványokat, mivel a bőrünk olajai és szennyeződései károsíthatják azokat.
Fotók a kijáratnál: Ha szeretnénk emlékfotókat készíteni, tegyük ezt a völgy kijáratánál, ahol nincsenek korlátozások.
Látogatási idő: Az esti órákra érdemes elkerülni a látogatást, mivel a hőmérséklet csökkenése miatt a helyszín gyorsan lehűlhet, és a sírok sötétebbek lehetnek.
Védőfelszerelés: Különösen nyáron használjunk napvédő krémet és viseljünk könnyű, lélegző ruházatot.
Egészségügyi előkészületek: Ha bármilyen egészségügyi problémánk van, például légzési nehézségek, konzultáljunk orvossal a látogatás előtt. Az oxigénszint csökkenése miatt ezek a problémák fokozódhatnak a sírok mélyén.
Théba mindig is fontos városa volt Egyiptomnak, az Újbirodalom idején pedig egyenesen a fővárosa. Az Újbirodalom bukása után pedig a főpapok annyira elszemtelenedtek, hogy konkrétan átvették az uralmat néhány évszázadra Felső-Egyiptom felett. A modern Luxor ugyanitt bő milliós porfészek.
Az élők városa a keleti parton terül el, a holtak városa, a nekropolisz, a nyugati oldalon, hiszen a nap is nyugatra megy minden nap meghalni. Kettő között komp jár fel és alá.
Mi nyugaton béreltünk lakást, a leírás alapján három hálószobásat, gyakorlatban csak kettőt, és amikor ezt szóvá tettük, rögtön kinyitottak hozzá még egyet másik lakást is az épületben. Nincs nagy forgalom, na.
Olyan sok az eszkimó, és olyan kevés a fóka, hogy az eszkimók egy része feladta. A koronavírus romba döntött mindent, és még mindig nagyon ritkák a turisták, leszámítva a Hurghadából busszal hozott hordákat, akik a várost nem is látják.
Reggeliztünk úgy egy hotelben, hogy egyetlen vendéggel se találkoztunk, és a folyamatos taxi és felukka (vitorláshajó) ajánlgatások ugyan idegesítőek, de mintha ritkásabbak lennének, mint pár évvel ezelőtt. Vagy csak a bőrünk lett vastagabb.
A túra legpofátlanabb, legfelháborítóbb és legmocskosabb lehúzását itt szenvedtük el. A vonatjegy Luxorból Asszuánba 55 egyiptomi font, valahol 2 euró körül. Közölték a vasútállomáson, a hivatalos vasutas, hogy 340 peták. Aztán a jegyen, amit adott, valóban 55 peták állt, de ezt persze csak akkor adta oda, amikor már kifizettük az ezersokszázat. Elmentünk reklamálni a vasútállomás turistainformációhoz, aki lelkesen állította, hogy bizony az árak emelkedtek, de a „rendszerben még nem állították át”. Hatszoros magasabbra. Aha.
Igazából rendőrt kellett volna hívni akkor és ott, csak hát a fehérember még némi edzés után sincs felkészülve rá, hogy a pult mögött álló ember kéri hatszorosát az igazi árnak, és az egész vasútállomás együttesen lelkesen elosztja a pénzt. Nem az utcai árus ver át, hanem a MÁV jegyiroda.
Ez azért emelte a vérnyomásunkat.
Mivel Kairóban elég sokszor láttuk, hogy egy fél órás taxiút kerül 80 petákba, a helybeli taxisok ötlete, hogy három kilométert megtennének 50-ért, vagy egész nap a rendelkezésünkre állnának 1000-ért nem aratott osztatlan sikert körünkben. Uber Luxorban sajnos nincs, pedig nem lenne rossz, a folyamatos alkudozás leszívja az ember életerejét. Szerencsére sikerült egy iszonyat lepusztult taxit vezető bácsival megalkudni, hogy napi 250-ért a rendelkezésünkre áll, elvisz helyekre, és amikor majdnem kész vagyunk, csörgünk neki és jön értünk. A bácsi valamennyire beszélt angolul és nem piszkált, ennél többet nem is várunk el senkitől, és ezt a minimumot nagyon kevesen hozzák.
De hát mit is néztünk meg?
A keleti parton kezdtük, Karnak és Luxor templomaival. Ezek egymástól majdhogynem sétatávra vannak, régen a Szfinxek Útja kötötte össze őket.
A karnaki templom tényleg nagy szám, világlistás. 21 méter magas oszlopok, darabja vagy négy méter átmérőjű, a fő kapuk falai tizensok méter vastagok. Mindent istenek és fáraók borítanak egészen a falak tetejéig.
Ennek amúgy az az oka, hogy körülbelül ekkorra Egyiptom már kétezer éves volt, és a fáraók kapisgálni kezdték, hogy igazából az Ó- meg a Középbirodalom halotti templomaiban senki se áldoz, és a régmúlt fáraók emlékeit beborítja a homok. Ez nem szóvirág, a Szfinxből eddigre már csak a feje látszott ki. Azért, hogy a saját emléküket fenntartsák, új utat kerestek, és ahelyett, hogy saját maguknak dedikált halotti templomot emeltek volna, inkább a főbb istenek templomaihoz építettek hozzá, aztán meg a falakra felvésték saját magukat is.
Az oszlopok mellé valamikor plafon is volt, az már ugyan nincs meg, de ami megmaradt (illetve a régészek a múlt századokban újraépítettek) az is egyszerűen lenyűgöző, főleg hogy durván Stonehengel egy időben épült, ami mégiscsak „két kő tetejére keresztbe egy harmadik kő” szintű építészet, ez meg egy óriási templomkomplexum, ami körül fénykorában nyolcvanezer ember dolgozott ilyen vagy olyan módon, hogy a szertartások gördülékenyen menjenek.
Az egyiptomi templomok sokkal kevésbé voltak inkluzívek, mint a későbbi vallásoké. Ide bizony átlag halandó nem jutott be. Az isten szobrát ugyan naponta átöltöztették és megetették, de évente egyszer hozták csak ki a köznép közé, az adott isten fesztiválján.
Esetleg kirándulni ment a szobor, meglátogatni isteni haverjait, vagy a mennyei feleségének a templomába vitték át. A papok végezték az imákat és áldozatok a hívek helyett, és aztán jól meg is ették azokat.
Persze a köznép is imádkozhatott valamennyire, voltak „fül szentélyek” a templomok külső falán, amik közvetítették az imákat az isten szobrához.
A templomok nem csak az adott isten tiszteletéről szóltak, hanem arról is, hogy az építtető fáraó mekkora országos cimbi volt az istenekkel, öribari, puszipajtás ésatöbbi. Egy ilyen templom nem öt perc, amíg elkészül, több száz, vagy ezer éven át építik és építik át, újra és újra, és minden fáraó hozzárakja a maga részét, igyekezve túlszárnyalni az elődjét.
Ezt néha olyan egyszerű módon érik el, hogy kivésik az előd nevét és a sajátjukat rakják a helyükre, lévén, hogy az összes királyt pont ugyanúgy ábrázolták a falakon, úgyse tűnik fel senkinek ötszáz évvel később majd. Ennyit a korábban emlegetett örökkévalóságról.
A fő templom Amun-Ré-é, az Újbirodalom idején ő volt a legfőbb mufti, de még csomó másik istennek is itt volt a szent negyede.
A keleti parton áll Luxor temploma is, ami ugyanaz, mint a karnaki, csak sokkal kisebb, kihagyni kár, de tényleg nem hoz semmi újat. Az egyetlen kis csavar, hogy látszik, ahogy a rómaiak is hozzátoldották valamelyik császáruk szentélyét, majd épült bele keresztény bazilika és végül a tetejére pakoltak egy kis mecsetet is, ezzel versenyzik a „világon leghosszabb ideig használatban tartott szakrális hely” címére.
A kettő közé próbálták újra létrehozni a szfinxek útját, ami annó összekötötte a két nagy szakrális központot, bár a több ezer ókori szfinxből csak pár tucatnyi van már meg. Ezek amúgy nem oroszlán, hanem kosfejűek, szintén Amun-Rét jelképezve.
A keleti part utolsó látványossága a Luxori Múzeum, nagyon korrektül összerakott, kicsit bénán bemutatott kollekció. Számomra a legérdekesebb darabok az ókori építészek tervrajzai voltak, de az is érdekes volt, hogy milyen sok darabból legóznak össze a régészek egy-egy szobrot mielőtt kiállíthatóvá válik.
Ugyan nem hivatalos látványosság de a helybeli indiai éttermet is felkerestük, hogy együnk végre valami ehetőt, mert Luxorban is elég szomorú a kínálat. Jót egyszerűen nehéz enni ebben az országban, és mivel a legnagyobb bolt is szánalmasabb kínálatú, mint bármelyik pesti sarki éjjelnappali, magadra se nagyon lehet főzni.
De hát Egyiptomot, mint a gasztroturizmus új Mekkáját méltán nem méltatják az útikönyvek, mi se ezért jöttünk, hanem a holtak városáért.
A nyugati partra temetkezett több ezer éven át mindenki, aki menő volt és Thébában lakott, nem csoda, hogy olyan lyukacsosak a hegyek mint az ementáli. Ennek egy részét látogatni is lehet, bár nyithatnának meg több ajtót szerintem. Úgy kell elképzelni az egyiptomi sírokat, hogy a hegyoldalban van egy lebetonozott bejárat, ami előtt ül egy bácsi, aki le akar húzni minket tíz petákra. Bent sötét van, áporodott a levegő, és ha sokan jártak erre, akkor egy kicsit büdös is.
A falak általában vakoltak és gazdag színekkel festettek. Ha nagyon feldobta a tagot a della, akkor még domborművekkel vésett is, de az sokkal, sokkal több macera, mint csak mázolni. A színek az évszázadok alatt néha megfakultak, de azok, amiket csak az utolsó kétszáz évben tártak fel, általában nagyon jó állapotban vannak. A többségüket kifosztották már az ókorban, de a sírrablók a dekorációt ugye békén hagyták.
Annak a kevés sírnak a tartalma, amit már mi találtunk meg, múzeumban végezte, ahol csinos készletek vannak a holtakkal eltemetett javakból, szóval a domboldalban tényleg csak a falfestmények maradtak.
Ezeket szegény őrök próbálták meg kivilágítani nekünk baksis reményében picike kis zseblámpákkal, de nálam a víz alatti videózáshoz szükséges sokezer lumenes lámpa volt, ami gyakorlatilag nappali világosságot teremt ott, ahova irányítom, csak vigyázni kell, mert levegőben hamar túlmelegszik, óceánra volt tervezve.
A többi turista is értékelte, hogy végre lehet látni valamit, beleértve egy roppant agilis angol nyugdíjas bácsit, aki az egyiptomi hagyományos hálóingben, a jalabiyában tolta. Egy kis ptolemaida templomban futottunk össze vele, és békésen eldiskuráltunk a görög-kori nyelvtan és a középbirodalmi közötti különbségekről, miközben szerencsétlen őr próbált belefolyni a társalgásba olyan mély bölcsességekkel, hogy „See, Osiris there”.
Az átlag sírba Tézeusznak nem kéne fonál, az oldalkamra már ritka dolog. Járat visz lefele, egy előszoba mesél a halott életéről, méter magas összekötő folyosón guggolva át a következő szobába, ahol annó a koporsó volt. Persze ha épp a fáraó kedvenc vezírje nyugszik itt, akkor az első szoba lehet, hogy oszlopokat is tartalmaz. Ezek puszta dekorációs elemek, a hegy kövéből vésték ki őket, pontosabban véstek ki körülöttük minden mást.
Korszaktól függően több-kevesebb elánnal próbálkoztak a sírrablók ellen is védekezni, például a bejárati folyosó építési törmelékkel (szaknevén: sitt) eltömítésével, vagy a tényleges sírakna padló alá rejtésével.
De mivel a rablók ugyanabban a civilizációs kontextusban éltek, sőt gyakran konkrétan a sírok őrei voltak, sajnos ez egyáltalán nem segített.
A nemesek sírjai mellett, a sírépítő munkások műszak után még maguknak is ástak dolgokat, ez Deir el-Medina, a munkások faluja. Itt nem csak a sírok maradtak meg relatíve épségben, hanem a lakosok házai is. Hosszú házaik voltak, több szobával, magtárral hátul. Minden ház kenyérsütő műhely és sörfőzde is volt egyben, és persze ne egy átlátszó Heinekenre gondoljunk az egyiptomi sörnél. A „folyékony kenyér” nem csak egy kifejezés volt, hanem tényleg feláztatott kenyér sűrűségű, kásaszerűséget képzeljünk el mint sört. Éppen csak annyira volt alkoholos, hogy steril legyen.
Minden háztartás saját maga főzte a sörét, és persze nem értették, hogy az élesztőgombák hogy működnek, de tudták, hogy némelyik edényben konzisztensen finomabb ital készül, ha kirakod a napra erjedni, és némelyikben pocsékabb. Ennek az oka, hogy kicsit más gombák kolonizálták minden edény pórusait. A finom sört gyártó varázsköcsögöket nagy becsben tartották, akárcsak ma a hobbipékek az anyakovászt. A nevük konkrétan az volt, hogy „Edény Ami Finom Sört Főz”.
Óriási templomok is álltak a nyugati parton, királyoknak és katonai győzelmeknek emléket állítva, és persze itt terül el a Királyok Völgye is.
Luxor eléggé kihalt, kivéve a buszos turistákat, akiket Hurghadából hoznak minden hajnalban. De buszos turistából tényleg rengeteg van, simán 30-1 az arány a javukra, minden Luxorban megszálló turistára jut egy teljes busznyi importált. Viszont szerencsére egyszerre érkezik az összes, és előttük-utánuk kong az ürességtől az összes rom. Mi hajnalban mentünk a királyok völgyébe, hogy egyrészt még nincs meleg (tényleg nincs, 17 fok van reggelente), másrészt mert azt hittük, mi kis naívak, hogy beelőzzük a buszokat. De nem, a hurghadai buszok tényleg hajnali 4-kor indulnak onnan, és a legnagyobb tömegbe érkeztünk. Ez van, ember tervez, Allah végez.
Szerencsére ugyanazt a három sírt nézi meg az összes buszos turista, a többiben csönd béke és nyugalom volt. Amúgy ~200 peták 3 sírba a belépő, kivéve egyet, I. Seti sírját, ahova 1000. Ez még semmi a Királynők Völgyében levő Nofertiti sírral, ahova 1400. És elvileg tényleg szépek, de ennyire biztos nem. (Tutenkámon sírja egy lehúzás, iszonyat kicsi, a benne lévő kincsek miatt volt csak érdekes).
A királyok sírja tényleg más minőséget képviselnek, mint a nemeseké. Sokkal-sokkal mélyebbek, némelyik folyosója száz méternél is hosszabb. Ez jelentős részben attól függött, hogy meddig élt az uralkodó. Amíg élt, bányásztak a kőbe egyre mélyebbre, és ha meghalt, akkor kibővítették az utolsó kamrát sírkamrává.
El is csaklizták egymás sírjait, néha az utód az előd sírjából nemes egyszerűséggel kivésette apuka nevét, és az apját elrekkentette valami kisebb sírba. Hálátlan a mai fiatalság, na.
A 60+ sírból egyszerre olyan 10 látogatható, és nem nagyon rotálják őket sajnos. Persze van egy csomó, ami tényleg csak egy üres kőakna, meg egy idő után kicsit egyformák a királysírok, de hiába voltunk 14 éve itt utoljára, nem sok változott azóta.
Talán csak annyi, hogy a kaputól kis elektromos dottó visz most magukhoz a sírokhoz, ez Tafftaff néven fut.
Nem csak sírból áll persze a hely, van több óriási templomkomplexum meg királyi palota a nyugati parton is. Hatsepszut a Puntba küldött expedícióját örökíti meg, villogva az onnan hozott fákkal. Fogalmunk sincs, hogy hol lehet Punt, az egyiptomiak nem térképeztek, de leírások alapján valahol a mai Eritrea környéke lehetett.
III. Ramszesznek is van egy pöpec temploma, ő meg azzal villogott, hogy ellenségei levágott kezeiből mekkora kupacot hordott össze. Ez egy gyakori jelenet, akárcsak a levágott péniszhalom. Az egyiptomi katonák a levágott kezek és a foglyul ejtett ellenségek alapján kaptak kitüntetést például aranyból készült méhecskés kitűzőket.
Ugyan a nagyokat kipipáltuk, de lett volna még egy-két napnyi nézegetni való, ha nagyon akartuk volna, de hát az idő idővel elfogy, és tovább kellett állni.
A szállásunk a Nílusra nézett, remek kis terasza volt, ahova ki lehetett ülni naplementekor és nézni a folyót meg Luxor templomát. Ebből csak kicsit vont le, hogy két este is buli volt.
Az egyik nap, városnézés végén, mentünk vissza az apartmanba, és néztük, hogy miért van tele az utca székekkel (földút volt amúgy). Hát azért, mert ránézésre esküvő készült. Elkezdték a bulit már este hatkor és este tízre befejezték, ezt Csücsök szenvedte meg, akinek rendesen kitolta a lefekvési idejét a zenebona.
Az utolsó este pedig a ház mögötti buszparkolóban összedobtak egy dizsit, kis színpaddal, világítással, és sajnos sok-sok hangosítással. A hotelek kellős közepén, de voltak itt lakóházak is bőven. És este tízkor beindították a nagyszínpados tüc-tücöt, arab stílusban. (2023) forrás
"Nagy nehezen megérkeztünk végre Luxorba, elsőként a karnaki templom romjaihoz. Bár a templom már romos állapotban van, amibe több földrengés is belejátszott, de még így is rengeteg minden épen maradt, és ámulatba ejti a látogatót. Látni lehet, mely részek álltak anno vízben, megmaradtak a hatalmas falak, a bejáratot őrző szfinx-szerű szobrok, II. Ramszesz hatalmas szobra, óriási oszlopok, amiket talán csak 6 ember tudna átérni.
A falakon és az oszlopokon kiváló állapotban megmaradtak a hieroglifák. Sőt, az olyan vízszintes tetőrészek alján, amelyet nem ért az eső és erózió, még a színek is látszottak. Fantasztikus élmény volt sétálni az oszlopok között, a nagy szobrok árnyékában, sikerült egy kicsit magam elé idézni, milyen lehetett fénykorában, amikor teljes színeikben pompáztak a falrajzok, és ahogy a félhomályban jártak-keltek az ókori papok és a szolgák. Érdemes kicsit megállni ezekben az oszlopcsarnokokban, és egy kicsit szabadjára engedni a fantáziánkat.
További látványosságot szolgáltattak a hatalmas obeliszkek, amelyből három volt itt látható. Kettő a maga valójában, a harmadik, legnagyobbnak csak a csúcsa volt meg, és az is elfektetve. A lenyűgöző méretek itt is elismerésre késztetik az embert. A többi obeliszk már nem Egyiptom területén található meg, azokat széthordták az európai hódítók. Ők a bejáratnál is ott hagyták a keze nyomukat, mert még most is láthatók azok a vésetek, amelyeket a falakra felmászva a francia, angol, stb. katonák karcoltak bele.
Szintén fontos látnivaló még itt a Szkarabeusz szobor, amely többször megkerülve szerencsében részesít a monda szerint. Van jelentősége, merre és hányszor kerüli meg az ember, de erről az idegenvezetőnktől nem tudtunk meg semmit, szerinte tök mindegy. Amúgy is hajtott már a következő úti célhoz. Szívesen elnézelődtem volna még a Karnaki templomban, az Amon-Ré kultusz központjában, de sajnos mennünk kellett tovább. A Nílus túlpartjára, az egykori Thébába hajóval lehetett átmenni, így hát Kairó után ismét hajókáztunk egyet a Níluson (eközben a busznak kb. 50 km-es (!) kitérőt kellett tennie, hogy egy hidat találjon). Ez a hajózás most kicsit látványosabb volt, többet lehetett látni a városból, a kikötőkben meglehetősen nagy hajók is álltak, a parton fürdőző gyerekek ugyancsak örömmel integettek nekünk.
k.i. fotója
A túloldalra megérkezve ismét buszra ültünk, és a Királyok völgye felé vettük az irányt. Ebben a völgyben tárták fel a legtöbb fáraósírt, itt találtak meg drága kincseket (már amik nem kerültek az ókori sírrablók markába), a sírok lejáratának csodás díszítése ugyancsak megmaradt. Sajnos itt nem lehetett fényképezni. Az is bosszantó volt, hogy a legtöbb sír nincs megnyitva a nyilvánosság számára, mi pedig csak háromba nézhettünk be. II. és III. Ramszesz és XI. Ramszesz (?) sírjába. Nem tudom, hogy a többi eleve le volt-e zárva, vagy megint csak a hajtás miatt fért ennyi az időbe. A leghíresebbnek számító Tutankhamon sírra külön belépőt szednek, de azt nem érdemes kifizetni, mert csak az üres szarkofág van bent, semmi más. Minden ami érdekes, a kairói múzeumban tekinthető meg. " forrás
"Luxor a történelemkönyvekből Théba néven ismert Nílus-parti városka, ahol talán még a századfordulón megállt az élet. Az utcákon konflisok, vagy régi, nagy, hátsó ülésükön lefüggönyözött taxik járnak. Patinás épületek, árnyas sétányok, korabeli kikötők. A komp, melyen átutazhattuk a Nyugati-partra, egy ingatag rozoga alkotmány, rajta több száz helyi férfi, apró fekete, mezítlábas gyerek, kosaraikat a fejükön cipelő asszony, egyszóval az "igazi turisták" által messzire kerülendő úszóalkalmatosság. Nekem azonban tetszett, ahogy tetszett az az illategyveleg is, ami a másik parton fogadott: sült banán, különleges halak, rákok, és még ki tudja mit sütöttek a szabadban a környék lakói. Valahányszor átértünk, tisztán és mélyen éreztem: igen, ez "a" valódi közel-keleti varázs, varázslatos Közel-Kelet, amitől én örökre megfertőződtem." forrás
v.j.
V. J. fotói
m.a. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Anita, 2018. 05. 01. 09:25
Hű, hogy sikerült fotózni a sírban? Nekünk nem volt szabad :) Ami kimaradt még: Deir el-Medina. Kicsi, de gyönyörű sírok nézhetőek meg, és bepillanthatsz az átlagnép életébe is, akik a Királyok völgye sírjain dolgoztak.