Tenerife, Kanári-szigetek
.
Utolsó vacsora homokszobor az Atlanti-óceán partján - O. S. fotója
.
Az odalátogatás optimális időszaka: április és október között. Június és október között a legkellemesebb a tengerben fürödni.
Időjárás
Nagyon kockázatos Tenerifére szállásfoglalás nélkül elutazni. Nem kétséges, hogy helyben valamit lehet improvizálni, de ez nagyon időigényes, fáradtságos és fölöttébb kockázatos. Ismerve Tenerifét, a szállás kiválasztásán döntően múlhat a nyaralás sikeressége. Azt javasoljuk, hogy forduljon Tenerife szakértőnkhöz, aki kiválasztja és lefoglalja azt a szálláshelyet, ami a legjobban megfelel az Ön egyéni szempontjainak, árérzékenységének. E-mail: utikritika@utikritika.hu
Persze a legtöbb utazó az ár alapján dönt a szállásról, de szerintünk ugyancsak fontos az ár-érték arányról, a hotel erősségeiről és gyengeségeiről való kellő tájékozódás. Az árban megfelelő szálláshelyek közül alapos, kritikai értékelések segítségével választhatja ki a legmegfelelőbbet a szakértő utazási tanácsadó segítségével. Ne vállaljon egyedül kockázatot.
"Az északi part sokkal, de sokkal szebb és kellemesebb a délinél. Elképesztő tengerpartok, aranyos kis városok, sokkal kevesebb nyaraló, nagyon kellemes, és gyönyörű. (Kriszta 2020)"
A Kanári-szigetek közül Tenerifén van a legtöbb látnivaló. Hőmérséklet ősszel a legjobb, a vízé is. De nagyjából bármikor jó ott. (2022)
"Sok helyen jártam már, de Tenerife az egyik kedvencem. A sziget annyira változatos, hogy mindenki megtalálja számításait: a déli oldal kopár, az északi zöld, a sziget közepén pedig ott tornyosul a Teide vulkán. A tömegturizmus a déli oldalra jellemző, itt rengeteg a hatalmas szálloda. Nekem sokkal barátságosabb a sziget északi oldala, pl. Puerto de la Cruz. Mindenképpen ajánlom az autóbérlést a sziget felfedezéséhez, nem drága, akár helyben is intézhetjük. A Teide számomra az egyik legkülönlegesebb hely, ahol eddig jártam, már maga a felfelé vezető autóút is káprázatos, ahogyan változik a táj. A kb. 80 km átmérőjű kráterben holdbéli látvány fogad, lehet túrázni, az útvonalak jól ki vannak jelölve. A Teide-re felvonó visz, de egészen a csúcsig csak előre beszerzett engedéllyel lehet felmenni. Aki inkább strandolni szeretne, annak ideális lehet a Szaharából hozott homokból épített Teresitas strand a főváros mellett, az egyetlen (majdnem) fehér homokos strand a szigeten. Titkos tippem azonban a sziget északkeleti csücskében található Taganana strand, ahol mindenképp üljünk be az egyik part menti bárba egy frissen sült halért!" (Attila)
"Ajánlom mindenkinek, hogy béreljen autót, akár a nyaralás teljes időtartamára. A tömegközlekedés (helyi és távolsági) ugyanis nehézkes. Mi egy hétre 110 euróért béreltünk autót. A benzin viszonylag olcsó, 1 euró/liter. A legnagyobb probléma a nagy településeken belüli parkolás. Fel kell készülni arra, hogy a nyaralót az utcán gyakran zaklatják valami üzletelési ajánlattal. Az éttermek előtt szinte mindenhol becsalogatásra alkalmaznak elég rámenős pasikat. Néha idegesítőek. Tenerife vámszabad terület s ezért sok mindent lehet elég jutányosan megvenni, sokan cigit és parfümöt vesznek nagy mennyiségben. Nem árt tudni, hogy a sziget partjain a természetes föveny a vulkanikus eredetű fekete homok, de a turisták kedvéért Nyugat-Afrikából hoznak és terítenek fehéret. Nagy élmény volt a kirándulás a Teide-hegyre, mert a táj nagyon sajátos, itt-olyan olyan holdbéli. Olvastuk, hogy a Teide annyira szigorúan védett nemzeti park, hogy még egy darab követ is tilos onnan elvinni. Persze elmentünk a Loro Park-ba, ahol nem annyira a papagájok nyűgöztek le minket, hanem a fedett pingvin kifutó. Nagyon ajánlom mindenkinek, mert látványos. Érdekes még a kardszárnyú delfin show és az alagútszerű cápás akvárium." (Béciék)
"Május végén, június elején nyaraltunk a nejemmel Tenerifén, a Playa de los Americas városban. Nagyon okos döntés volt a részünkről, hogy autót béreltünk, mert így sokkal tartalmasabbá tettük az ottani napokat. A sziget 90 km hosszú és 60 km. széles, tehát van hová menni. Voltak, akik ijesztgettek a szerpentines utak veszélyességével, de nem volt ez ügyben semmi dráma. Az utak jók, és nem túl keskenyek. Érdemes azért valami erősebb, szívósabb autót bérelni, ami bírja az emelkedőket. Az üzemanyag nem túl drága.
Megnéztük a Pokol szurdokát, spanyolul Barranco del Inferno. Nagyon szép ez a szurdok, a végén van egy ötszáz méteres vízesés. Ez egy gyalogos túra volt, legalább 7 kilométeres. Kell vinni folyadékot, tökfedőt és jó túracipőt. Voltunk a Jungle parkban is. Baromi drága (24 euró a felnőtteknek) és azért ez túlzás. Az állatkerti rész ráadásul elég középszerű. A Loro park viszont tetszett. Kirándultunk La Gomera szigetre. Az is jó volt. Tenerifén a Teide tetszett nekünk a legjobban. Holdbéli a táj. Szerintem gyermekes családoknak megerőltető. Tenerifén jókat lehet vásárolgatni, főleg a nejem hajtott rá mindenféle cuccok vásárlására. Nagyon elégedett volt. Sznorkel ügyben, persze Tenerife nem tud olyat nyújtani, mint a Vörös-tenger. Jót nyaraltunk Tenerifén, de még egyszer nem jövünk vissza. Mindent láttunk, akkor meg minek." (Laci&Ági)
,, Tenerife nemcsak k*rvajó, hanem egyenesen zseniális, változatos, de kompakt, megfizethető, minden sarkon valami újdonsággal.
A januári tavaszban, a szezon közepén, alig találkozni valakivel a legzseniálisabb helyeken. Szinte kongnak az ürességtől a csodás kilátást és még csodásabb cafe con leche-t egy euróért kínáló kávézók az északi parton, alig találkoztunk autókkal Benijo felé a szerpentineken és szinte egyedül ereszkedtünk le a szurdokba Masca-nál.
(2018)" forrás
,, Többször körbeautóztam a szigetet, és nem nyerte el a tetszésem. Mintha a közepén terpeszkedő Teide vulkán letarolta volna az egészet, csak feketeséget hagyva maga után.
Fekete strandok, sötét hegyek, kopár sziklák, kihalt táj a települések között. A településeken már örülhettem a zöldnek, de csak addig, amíg nem szembesültem a növények tövében eldugott öntözőcsövekkel. Mintha ezek nélkül a városokban is élettelen lett volna minden.
Északon borús, esős idő, süvítő szél, délen szikrázó napsütés, de dögunalmas szállodasorok és turistainvázió.
Megnéztük az ezeréves sárkányfát, ami nem is biztos, hogy ezeréves. Strandoltunk Las Teresitason, az egyetlen világos homokos strandon, ahová az afrikai sivatagból szállították át a homokot. Ellátogattunk a híres Loro Parkba, ahol az állatok olyan kicsi helyen sínylődnek, hogy rossz nézni.Santa Cruz de Tenerife spanyol hódítók által épített, történelmi negyedében sétálni viszont igazi időutazás volt. Tengerszinten csak ez, valamint az óceán látványa és nyugtató moraja vigasztalt." (f.é., 2019)
A magyar kisfiú szép emlékekkel, de szomorúan búcsúzva nézi az általa imádott Viking sétahajót (balra) - K. Kriszta fotója
Ami tetszett:
Anaga Nemzeti Park, Teidéhez vezető út, Masca hegyi falu, Jardin botanikus kert ,La Laguna városka, Garachico, Puerto de la Cruz, Playa de las Teresitas és Abama strandok, hajós delfinles, és a helyiek közvetlensége, boltokban, szállodában mindenkinek, időseknek is "hola"-t köszönnek.Ami nem tetszett:
Puerto de la Cruzban Martinaez medencés üdülőkomplexum, megbántuk, hogy befizettünk. Hideg vízű medencékkel nekünk nem jött be.
Teidére a 60 000 ft/4 fős felvonó ár szerintünk nem érte meg, nem láttunk fent sem sokkal többet. Túrázni fent nem bírtunk nagyon az o2 hiány miatt.
A Siam parkban a brutális tömeg.
Nehéz volt parkolni.
Hogy sajnos nem tudtunk a kajajos delfinlesen részt venni, de ez sajnos nagyon függ az óceán állapotától.
A covid vírus, amit hazahoztam. (2022)
Tenerife éghajlata mérsékelt, nincsenek nagy hőingadozások napközben és az év folyamán sem. Több éghajlati zóna van és nagy a különbség az egyes területek időjárása között. Ez télen mutatkozik meg leginkább, amikor a déli parton napozunk, miközben pár kilométernyire a Teide csúcsán esik a hó. Az északi part hűvösebb, szelesebb, esősebb, mint a déli rész, ahol folyamatos nyár van. Itt évente pár napot esik az eső és téli délutánokon a csúcshőmérséklet többnyire meghaladja a 20 fokot, nyaranta pedig, nem megy 30 fölé. Ennek köszönhető, hogy a sziget északi oldala dús zöld, míg a déli kopár, sivatagos.
"Érzékelhető a hőmérséklet-különbség a sziget két oldalán, erre érdemes gondolni a szállás kiválasztásakor. Az utazás időpontja is lényeges, mert november végén, december elején kellemes meleg van napközben, és gyorsan le lehet égni a napon, de éjszaka már hűvös van, és nincs fűtés a szállodákban." (V.ZS.)
"Januárban szoktunk a szigetre utazni és északon kicsit hűvösebb, esősebb az idő de a déli területeken még ilyenkor sem megy a hőmérséklet 20 fok alá. Esténként azért nem árt meleg ruha. Az óceán vizét én hidegnek találom a fürdőzéshez." (Vivi & Kristóf)
Előfordulhat, hogy takarékossági okokból a szállodákban a légkondicionáló berendezéseket csak bizonyos időszakokban vagy csak nagy hőség esetén kapcsolják be.
Megpróbálom megfejteni Tenerife szeszélyes időjárásának titkát, bár csak saját benyomásaimra hagyatkozhatom. Úgy tűnik, mintha a tengerparti klíma itt körkörösen érvényesülne: a nappali felmelegedés hatására a szárazföld fölött felszálló levegő a tenger felől érkező párát a magasabb, hűvösebb légrétegekben lecsapatja, ebből pedig felhők képződnek. Ezeket a felhőket aztán az óceán fölött szabadon áramló légáramlatok kiszámíthatatlanul tépik szét és sodorják a part fölé. Ez a jelenség erősen befolyásolja az érzékelt hőmérsékletet. Volt olyan nap, amikor a hegyek között ragyogó napsütésben izzadtunk, máshol meg a parton vacogtunk, és szükség volt egy pulóverre. Olyan is előfordult, hogy éppen az ellenkezőjét tapasztaltuk. Sőt, szerencsésnek érezhettük magunkat, hogy nem egy héttel korábban érkeztünk, amikor hőhullám tombolt, és az árnyékban is negyven fok körüli forróság bénította volna meg a programjainkat. Ilyen körülmények között aligha lett volna kedvünk bármit is a napon csinálni.
Tenerifén februárban igazán kellemes az idő, bár meglehetősen változékony. Amikor süt a nap, és nem fúj a szél, a nap ereje már-már égető, viszont ha a felhők beborítják az eget, vagy feltámad a szél, könnyen szükség lehet egy melegebb kabátra is. A reggelek fél nyolc körül világosodnak, estefelé pedig hét óra tájban kezd lemenni a nap. Napkelte előtt és napnyugta után érzékelhetően hűvösebb a levegő. A helyiek úgy tartják, hogy a tél leginkább abban különbözik a nyártól, hogy rövidebbek a nappalok, a nap kevésbé éget, és az éjszakák frissebbek. A sziget időjárása amúgy is különleges: az északi partvidék a tengeri áramlatok és a széljárások miatt általában szelesebb, borongósabb. Szinte olyan érzése támad az embernek, mintha más tájra érkezne, amikor átlépi a sziget közepén húzódó hegygerincet. Gyakran előfordult, hogy amint áthaladtam a hegyeken észak felől, a felhők szinte varázsütésre szertefoszlottak, és a napfény vette át az uralmat. A hegyek mintha éles határvonalat húznának két teljesen eltérő világ közé.
A Kanári-szigetek legnagyobb tagja, Tenerife közepét a csaknem 3700 méter magas Teide uralja, amely lenyűgözően trónol a táj fölött. Amikor a partvidéket sűrű felhőtakaró borította, optimistán álltam ki az út szélére, hogy stoppal feljussak a magasba. Meglepően hamar meg is állt valaki, és ahogy haladtunk fölfelé, nagyjából 2000 méternél belefutottunk a felhőrétegbe. Néhány perc alatt át is törtük, és odafenn már vakító napsütés fogadott. Hasonló élményem volt Réunion szigetén is, ahol a legszárazabb hónapot választottam az utazáshoz. A szigetet mély eróziós katlanok és vadregényes völgyek szabdalják, keleti harmadán pedig ott emelkedik a 2500 méteres Piton de la Fournaise vulkán, amely akkor épp nyugodt volt. A nyugati oldalon csodálatos, napos idő fogadott, de a Baktérítő közelsége miatt eleve számítani lehetett a keleti passzátszelek erőteljes ostromára. Ezt meg is tapasztaltam, amint felértem a vulkán külső gyűrűjének peremére. A mélybe nézve csak sűrű, fehér tejfölt láttam, pedig onnan egyébként lépcsőn is le lehet ereszkedni. Mégis elindultam lefelé, remélve, hogy mire elérem a kaldera közepén magasodó főkrátert, javul az idő. De nem javult. A fekete bazaltsziklákra festett fehér pontok és vonalak vezettek az utamon; nem véletlenül kerültek oda, mert ilyen időben könnyen el lehet tévedni. Az eső nem is esett igazán, inkább a szél fújta oldalról, és bár volt nálam esőköpeny, a viharos szél úgy cibálta, mintha szárnyra akart volna kelni, teljesen hatástalanul. Pedig előző nap, ugyanebben az időszakban, ragyogó napsütésben repültem végig helikopterrel a vulkán felett – az élmény lenyűgöző volt.
Tenerifén összesen mintegy 1450 kilométert motoroztam, szinte végig kiváló minőségű aszfalton. A hegyekben kanyargó utak jellemzően keskenyek, és a szűk ívekben gyakran előfordul, hogy egy nagyobb jármű – például busz vagy teherautó – és egy személyautó nem fér el egymás mellett. Ezért ilyenkor a sofőrök dudálnak, hogy jelezzék közeledésüket; ilyenkor nem árt lassítani és óvatosan továbbhaladni. A közlekedési morál figyelemre méltóan jó, a helyiek tiszteletben tartják a sebességkorlátozásokat, és az autópályákon is inkább óvatosan, 100 km/óra körüli tempóval haladnak, még ha a megengedett sebesség ennél magasabb is lenne. A rendőrök itt komolyan veszik a dolgukat, nem jellemző rájuk a tréfálkozás, és idegen nyelveket sem nagyon beszélnek. A turisták által látogatott helyeken ugyan elboldogulhatunk németül vagy angolul, de máshol jobb, ha felkészülünk arra, hogy a kommunikáció leginkább kézjelekkel és mutogatással történik, ha valaki nem beszéli a spanyolt.
Másnap reggel csodás napsütésben indultunk strandolni. A Lago Martinezt ezúttal kihagytuk, inkább a fekete homokos, szabadon látogatható Playa Jardín felé vettük az irányt. Ez a partszakasz is César Manrique alkotói zsenialitását tükrözi, valóban gyönyörűen megtervezett és gondosan karbantartott hely. A tenger nem volt túl meleg, körülbelül 20 fokos lehetett, de lábáztatásra és a hullámok élvezetére tökéletesen megfelelt. Délután Icod de los Vinos felé indultunk, amely a legendás sárkányfájáról és természetesen a borairól híres. Az út ide számos hangulatos, hegyi guancs falun vezet keresztül, és végig lenyűgöző kilátás nyílik a tengerre. Aki szeretné ingyen megkóstolni a helyi borokat és likőröket, itt biztosan megteheti: a boltok szívesen beinvitálják a látogatókat egy-egy kortyoló kóstolóra. A híres sárkányfa mellett kialakított fizetős parkba is be lehet menni, de a belépő árát – amely jelenleg 4 euró – aligha éri meg. Sokkal jobb fotót lehet készíteni a fáról a főtérről, mint onnan belülről.
Tenerife kiváló úti cél a túrázás szerelmeseinek is. A Teide, Spanyolország legmagasabb hegye, és a sziget változatos hegyvidékei rengeteg túraösvényt rejtenek. A gyerekekkel mi is sokat barangoltunk, bár így is maradt bőven felfedeznivaló legközelebbre. Az egyik legemlékezetesebb élmény kétségkívül a delfinles volt: az óceánon hajózva egészen közelről figyelhettük a vízből ki-kibukkanó, ugrándozó delfineket. Bevallom, eleinte azt gondoltuk, csak ügyes marketingfogás, hogy a szervezők garantálják, látunk majd delfint vagy bálnát az úton. De nem csalódtunk: valóban találkoztunk velük – bár persze ki tudja, nem segítenek-e egy kicsit a háttérben búvárok a sikerhez.
Tenerife igazi sokszínű világ: vulkánoktól a tengerpartokig, kősivatagoktól a felhőkbe burkolózó erdőkig minden megtalálható rajta. Néha magam sem tudtam eldönteni, mi nyűgöz le jobban: a hegyek csúcsain, a felhők fölött ragyogó napsütésben sétálni, hajóról bálnákat keresni, vagy a babérerdőben figyelni, ahogy a felhők körülöttem vonulnak el. Mindegyik élmény egy kicsit varázslatos volt a maga módján. A hőmérséklet tökéletesen kellemes volt, különösen a télhez képest. Nem izzadtunk a hőségtől, de nem is kellett magunkra húzni rétegeket; egy vékony dzseki bőven elég volt, ha hűvösebbre fordult az idő. Éppen ez a barátságos klíma teszi a szigetcsoportot igazi nyugdíjas paradicsommá. Vannak, akik csak egy hétre jönnek pihenni, mások itt töltik a telet. Az ember bármerre nézett, úgy tűnt, több az idős vendég, mint a helybeli. Mondhatnám, hogy mi legalább javítottunk az átlagéletkoron, de ez aligha volt érezhető. A nyelvi akadályok sem okoztak különösebb gondot: északon többnyire németül, délen inkább angolul beszélnek. Persze, ha valaki csak törve érti ezeket a nyelveket, gyakran inkább bólogat lelkesen, minthogy kérdezzen. Aztán vagy pontosan oda visz a taxis, ahova szerettük volna, vagy máshol találjuk magunkat. Az étkezés nem volt rossz, bár hús nélkül kissé egyhangúvá vált a kínálat. Leginkább sós héjában főtt krumplival, grillezett sajttal és mennyei piros mojo szósszal tartottam magam. A napsütésről pedig csak annyit: amikor megkérdezték, mit várunk el leginkább az utazástól, gondolkodás nélkül feleltem, hogy napfényt. Ehhez képest sikerült Tenerife egyik legfelhősebb városába kerülnünk. A déli részen persze állandóbb a napsütés, és jóval melegebb is van, de ezt senki nem említette. Így aztán sokat barangoltunk a szigeten, a napot keresve – és végül ennek köszönhetően láttunk is belőle annyit.
A motorkerékpárt bérbeadó cégnél hallottam egy mulatságos történetet egy orosz nyaralóról, aki bérelt egy BMW S1000R-t két napra. A motorral nem is akart közlekedni; külön díj ellenében a hotel elé szállíttatta, majd kérte, hogy a papírokat és a slusszkulcsot vigyék is vissza az irodába. Elárulta, hogy jogosítványa nincs, vezetni nem tud, a motor pedig azért kellett neki, hogy a hotel előtt parkoljon, és ő fotózkodhasson vele. A képeket otthon mutogatta volna büszkén. A kulcsokat azért vitette el, mert tartott tőle, hogy ő maga – netán egy pohár bor után – vagy valamelyik gyereke véletlenül beindítja a gépet, és abból baj lehet. A bérbeadó persze jót derült ezen, hiszen ilyen esetben a letétként megadott hitelkártya teljes keretösszege is veszélybe kerülhetett volna.
A szállásunk Adejében volt, Tenerife déli részén. Érdemes tudni, hogy bár a sziget egész évben napfényes, a téli hónapokban az északi rész hajlamos csapadékosabb és felhősebb lenni, ezért ilyenkor a déli-délnyugati partvidék a legjobb választás. Bevallom, volt bennünk némi bizonytalanság, amikor Adejét választottuk, hiszen Playa de las Américas a legnépszerűbb üdülőhely a szigeten, de végül remek döntésnek bizonyult. Costa Adeje egyszerűen gyönyörű. Bár az útikönyvek gyakran figyelmeztetnek arra, hogy a vulkáni eredetű fekete homok miatt Tenerife strandjai csalódást okozhatnak, Adeje partjai mégis lenyűgöztek. A város éppen annyira élénk, hogy ne tűnjön kihaltnak, de elég nyugodt ahhoz, hogy ne zavarja a pihenést az egész évben jelen lévő tömegturizmus. Ez utóbbi miatt egyébként nem is volt könnyű megfelelő szállodát találni. A legtöbb hotel hatalmas, több száz szobával, és bár csillagokkal bőven el vannak látva, a szolgáltatások színvonala nem mindig áll arányban az árakkal. Hetekig bújtuk az internetet, mire sikerült megtalálnunk a számunkra ideális szállást; addigra szinte kívülről fújtuk az összes hotel nevét. Mégis úgy gondoltuk, ha újra visszatérnénk, inkább egy kisebb apartmant bérelnénk – abból is nagy a választék. Télen mindenképpen érdemes olyan szállást keresni, ahol van medence, mert az óceán ilyenkor hűvös, és a fürdőzés nem igazán való a hidegebb vízhez szokott vendégeknek. Nálunk a szálloda medencéjének vize is elég friss volt, de napközben jólesett a nyugágyban napozni a kellemes napsütésben. A nap valóban barnított, estére azonban elkelt egy melegebb kardigán.
,, Las Americas és Los Christianos, ahol gyönyörű strandokon múlatják az időt főleg az orosz, belga, francia, angol és német turisták. Na, ott már teljes a szélcsend is, és a 15 km távolság, meg a hegyek miatt a hőmérséklet is több fokkal melegebb. Az óceán partján itt sárga a homok, mivel teljesen aszurd módon a Szaharából szállították ide a fövenynek valót. Hogy a külföldiek örüljenek. És hogy még jobban örüljenek, a teljes déli partszakaszt beépítették üzletekkel, bárokkal, kávézókkal. Nyugágyat háromszor annyiért kapsz a feneked alá, mint északon, és a szenegáli árusok is magasabb áron kínálják a Ducci órát, meg a guszta napozókendőt, mint a dél-olasz Barin vagy az észak-kanárii Playa Jardenen.
Mire valahogy odavonszolod magad a sárga, de forró homokon egy napozó egységhez, a semmiből előbukkan egy néger ember, aki váltva lobogtat harminchárom színes kendőt, és szintén a sehonnan meglátja a helyi beach boy is, hogy a bazi nagy tömeg közepén mi bizony új vendégek vagyunk és gyorsan be kell kasszírozni tőlünk tizenkét Eurót. A beach boy nyert, szegény szenegáli fiútól ezúttal se vettem kendőt, pedig már Barin is nagyon odavoltam a cuccért.
Pisi egy Euró, vetkőzés, majd öltözés egy-egy Euró, jeges kávé hat Euró, plusz a veszteség oldalon egy darab boldogtalan férj, aki utálja, hogy az ágyat csak fekvő pozícióban lehet használni, így nem tud olvasni. De legalább jól leégtünk mindketten, mert mondtam, hogy tizenkét Euróért én most itt fogok napozni, amíg csak bírok, a sziget legfelkapottabb üdülővárosában.
A város maga egyébként tényleg szép és tiszta, de nekem nagyon steril. Csak külföldiek vannak, meg azok a helyiek, akik kiszolgálják a rengeteg turistát. És a homokban bukdácsoló görögdinnye-, mojito-, és kendőárus, meg a thai masszőrök hada, akik konkrétan elkezdenek masszírozni, miközben olvasol, hiába kéred szépen mindenféle nyelven, hogy ne fogdosson a kezével, mert az neked nem komfortos.
A homokszobrásznak is adakoztunk az idei év legdrágább strandolásán, de ő legalább megérdemelte, mert hatalmas Pietát alkotott Jézussal, Máriával, templommal, kereszttel csupán csak homokból, elmondása szerint tíz órás munkával. A művész egy híd alatt rendezkedett be a produkcióval, a bikinis/ klottgatyás látogatók az átkelőn meg-megállva nézegették a remekművet, s a mester nem átallott minden megtorpanónak integetni: hogy ne csak bámuljon, hanem dobja is azt az Eurót lefele. Az érmek potyogtak Jézus köré és nekünk is fontos volt támogatni a homokszobrászt. (szusi, 2021)
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Annalinda, 2024. 01. 23. 16:47
Kedves Mind, szerepel a fenti leirasban egy link, hogy a bank360 oldalan kedvezmenyes biztositast lehet kotni. Erdeklodnek, hogy lehet a kedvezmenyhez hozzajutni? Koszonom :-)
Fikatours, 2022. 12. 06. 09:49
Benyomások egy tenerifei nyaraláson: https://fikatours.blogspot.com/2022/12/kanari-szigetek.html
úti kritikus, 2022. 11. 24. 08:47
Inez részére!
Szerintünk jó döntés volt az év végi ottani főszezon miatt. Az év egyéb részeiben bőven előfordulhat, hogy előnyösebb árakat lehet kifogni helyben, de ez nem igaz egy ilyen csúcs időszakra, pláne dec. 26-án amikor rengetegen jönnek Nagy-Britanniából (is).
Pintér Inez, 2022. 11. 23. 20:01
Kedves Tenerife szakértő!Szeretném a véleményét kérni , jó döntés volt-e autót bérelni itthonról az Autoreisentől? Dec 26.-ÁN érkezünk Santa Cruzba.
Üdv Inez
Eszter, 2022. 06. 24. 19:27
Sziasztok!
Pár napja jöttünk meg Teneriféről.
Puerto de la Cruzban volt a szállásunk, ami utólag is jó döntésnek bizonyult. Mi a helyi jellegzetességekre voltunk kíváncsiak, nem a szállodák halmazára. A déli részen jobb az időjárás, 2-szer lementünk azért oda is.
Első nap helyben strandoltunk, felfedeztük a környéket. 2. Naptól béreltünk autót, ami tényleg kedvező áru, és a közlekedés is biztonságos. Egyetlen gond az volt, hogy nagyon nehéz parkolóhelyet találni. Felmentünk a Teidére,-a felvonóra előre megvettük a jegyet, mert korlátozott számban engednek fel-, majd a helyi Jardin Botanico botanikus kertet néztük meg. Jó volt látni a természet sokszínűségét, és olyan növényeket, amik nálunk nem találhatóak meg. Következő nap kis túrát tettünk az Anaga Nemzeti Parkban, az érzékek ösvényén sétáltunk, majd 2 kilátópontot megnéztünk a közelben. Csodás hely volt. Ezután felkerestük Tenerife legszebb strandját, a Playa de las Teresitast( szaharából hozott homokkal töltötték fel). Szuper volt ott strandolni. Majd hazafelé La Laguna városkát látogattuk meg. Nagyon hangulatos volt régi épületeivel, boltjaival, kiülős teraszokkal, utcai zenésszel. Másnap felmentünk Mascára,( mi oda busszal mentünk fel, mert az 1 sávos szerpentineket nem vállaltuk be).
Nagyon szép kis falu, érdemes volt felmenni, szemetgyönyörködtető látvány kis boltokkal. Ezután Garachicot fedeztük fel. Szépek voltak a természetes medencéi is, de aznap hűvös volt a fürdéshez. Másnap hajós delfinlesre mentünk, szerencsére láttunk delfineket. ( Eredetileg kajakos delfinlest terveztünk, óriásteknősök mellett snorkerezve, de nem volt olyan állapotban az óceán, hogy vízre szállhattunk volna kajakkal). Mindenképpen természetes élőhelyén szerettük volna látni őket, nem pedig fogságban, cirkuszi mutatványok közepette. (Ha valakit érdekel, tudok elérhetőséget hajóra, ami 4 főre 35 000 Ft volt, nem pedig 60 és 120 000).
L9s Gigantes szikláinál volt a hajóút, így látványos volt. Délután még strandoltunk egyet az Abama beach-on, ami szintén nagyon szépen meg volt csinálva. Ez egy luxusszálloda strandja, de más is bemehet. Indulás előtti napon voltunk a Siam parkban. Szuper volt, de iszonyatosan sokan voltak. Az első csúszdához kb. 45 percet kellett sorban állnunk. Volt gyorsító sor is, további 18 eur/főért. Mire sorra kerültünk volna, őket előre kellett engedni. Utána már jobb volt a helyzet.
Végül lementünk még a közelben lévő playa de Duque strandhoz, mivel a közelben volt. Szép, világoskék színű volt a víz.
Ami tetszett:
Anaga Nemzeti Park, Teidéhez vezető út, Masca hegyi falu, Jardin botanikus kert
,La Laguna városka, Garachico, Puerto de la Cruz, Playa de las Teresitas és Abama strandok, hajós delfinles, és a helyiek közvetlensége, boltokban, szállodában mindenkinek, időseknek is "hola"-t köszönnek.
Ami nem tetszett:
Puerto de la Cruzban Martinaez medencés üdülőkomplexum, megbántuk, hogy befizettünk. Hideg vízű medencékkel nekünk nem jött be.
Teidére a 60 000 ft/4 fős felvonó ár szerintünk nem érte meg, nem láttunk fent sem sokkal többet. Túrázni fent nem bírtunk nagyon az o2 hiány miatt.
A Siam parkban a brutális tömeg.
Nehéz volt parkolni.
Hogy sajnos nem tudtunk a kajajos delfinlesen részt venni, de ez sajnos nagyon függ az óceán állapotától.
A covid vírus, amit hazahoztam.
úti kritikus, 2019. 11. 28. 11:14
Ferenc!
Írtam válaszokat az e-mail címére.
Horváth Ferenc, 2019. 11. 28. 09:52
Kedves "Tenerife szakértő"! Élnék a lehetőséggel, hogy tanácsot kérjek. Dec, 13-20 között utaznánk ketten. Szeretjük a kényelmet, de nem kell a felesleges luxus. Kérdésem:
Mi a szállásajánlata? Hol, melyik részen? (melyik portálon foglaljuk - szállás saját / booking.com / tripadvisor / ...).
Közlekedés - kocsibérlés: Tömegközlekedéssel is lehet / érdemes kirándulni? Ha kocsit bérelünk, itthonról vagy kint? Melyik szolgáltatónál? Mik a kondíciók - mire figyeljünk?
Étkezés: szeretjük a tengeri ételeket + a gyümölcsöket. Mit ajánl?
A fenti hozzászólásokból kiszűröm a látnivalókat, de mi az amit mindenképp látni kellene?
Előre is köszönöm a válaszát.
Molnar Gabtiella, 2019. 01. 07. 06:31
Sziasztok!
Szeretnèk mèrni tanácsot,a párommal idén októberben házasodunk és utána egyből nászutat akarunk menni és Tenerifet néztük ki. Milyen lehet akkor ott az időjárás ?
M. Heni, 2018. 08. 31. 20:44
Tegnap jöttünk haza, egy hetet voltunk a szigeten. Puerta de La Cruzban laktunk, ami okos választásnak bizonyult, mivel itt hűvösebb van, és a környezet is zöldebb. Más szempontból eléggé tele van német nyugdíjasokkal és gagyiboltokkal...
Még itthon interneten béreltünk autót, teljeskörű biztosítással. Mivel öten mentünk, egy nagy SUV-ot kértünk, hogy kényelmes legyen, de nem volt jó választás. A keskeny hegyi utakon alig fért el és bőven 10 liter felett zabálta a benzint. Az autópályák szintén szűkek, kanyargósak nagy emelkedőkkel, tömve autókkal.
A benyomásaim vegyesek: nagyon jók a strandok, sok a különleges öböl, érdekes a fekete homok, kavicsok. A Teide, valamint a sziget közepén futó panoráma út egyszerűen csodálatos. Különleges a növényzet, a tájat szépnek nem mondanám, inkább vadak, monumentálisak a hegyek.
A negatívum a zsúfoltság, a nagyon szűk, kanyargós utak, problémás parkolás. Vannak buszjáratok, nem próbáltuk, de állítólag nagyon pontatlanul járnak.
Annak ajánlom, aki nem riad meg a keskeny szerpentineken való autózástól, nem zavarja a tömeg és a strandolás mellett szeret különleges tájakon kirándulni.
Janos, 2018. 03. 15. 15:44
Volt valaki mar ebben a szallodaban?(Tigotan Lovers & Friends)
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=3JPUEJ0z2os
Tibor Kerezsi, 2018. 03. 02. 19:21
Kedves Zsigmond László!
Mi most március 9-én megyünk; volna ötlete, javaslata "okos" kocsibérlésre: érdekes lehet a teljes 1 hétre(reptér-reptér),vagy akár 3-4 napra is! Előre is köszönöm, ha válaszol!
Üdv: KT
zsigmond lászló, 2018. 03. 01. 18:39
Február 22.-én jöttünk haza.
Sokatszorra mentünk, mára mindenhol sok emberrel találkoztunk. Minden rendben volt , tenger teljesen tiszta.
Semmi szennyeződés Costa Adejénél.
Karneválokon tömeg volt rendesen,parkoló alig.
Déli autópálya 5 körül teljesen bedugul,kerülendő.
Hotelban a takarítás nem jelent porszívózást és felmosást viszont törölközőt sűrűn cserélnek és megágyaznak.
Kocsibérlés még mindig olcsó ha okosan választunk..
Siámban gazdag a halkínálat,minden kapható.
Anikó, 2018. 01. 06. 19:58
Üdv!
Május eleji utazás alkalmas lehet fürdőzésre, strandolásra? A kb. 20 fokos vízhőmérséklet milyennek érződik a hőmérséklethez képest?
VARGA JULI, 2016. 03. 19. 13:56
Két hetet töltöttünk a csodálatos Tenerifén .Mivel télen dec.-jan -ban voltunk ,a napsütés külön élménynek számított .Önellátást választottuk ,ami a jól felszerelt konyhánkban a szállodánkban kitűnően sikerült . Itt jóval olcsóbb minden élelmiszer és szeszes ital ,főleg a finom borok .Vámmentes övezet ,ezért az árak kedvezőek . Rengeteget kirándultunk ,volt idő a két hétben . Nem csalódtunk ,mese szép itt minden . Egy hét és újra megyünk . 2016