ÚTIKRITIKA.HU / Masca







útikritikák


Masca

Mascaról bevezető| Tetszett&Nem tetszett|Vélemények|Odajutás|Étkezés|Más praktikus információk| További beszámolók| Fotóegyveleg

.

Ata fotója

Masca-ról bevezető

Masca egy lenyűgöző hegyi falu Tenerife északnyugati részén, a Kanári-szigeteken, Spanyolországhoz tartozik. A település a Teno-hegység szívében bújik meg, körülbelül 650 méter tengerszint feletti magasságban, festői környezetben. Korábban szinte teljesen elszigetelt volt a külvilágtól, csak keskeny, veszélyes hegyi ösvényeken lehetett megközelíteni, mára azonban kiépült aszfaltút vezet ide, bár ez is rendkívül kanyargós, szerpentines útvonal.
Gyakran emlegetik "Tenerife elveszett falujaként", mivel a meredek sziklafalak között megbúvó település olyan benyomást kelt, mintha a civilizációtól teljesen távol lenne. A drámai tájat a vulkanikus tevékenység formálta, a hagyományos kanári stílusú házak pedig a csipkézett hegygerincekre épültek. A Masca-szurdok, vagyis a Barranco de Masca egykor népszerű túraútvonal volt, amely a falutól egészen a tengerpartig vezetett, azonban ezt időszakosan korlátozzák biztonsági és természetvédelmi okokból.
A faluban mindössze körülbelül 90 állandó lakos él, akik főként a turizmusból, valamint hagyományos teraszos földművelésből tartják fenn magukat. Masca fő látványossága a 18. századi templom, valamint a hagyományos kanári építészetet tükröző házak és a teraszos földek szép látványa. A településen néhány autentikus kanári étterem és kézműves bolt található, ahol helyi termékeket, például mézet, gyógynövényeket és kézműves tárgyakat vásárolhatnak a látogatók.
Masca megközelítése a TF-436-os úton lehetséges, amely Santiago del Teide településről indul, és híres lélegzetelállító kilátásairól. A falu és környéke a Teno Rural Park természetvédelmi terület része, amely védi a terület egyedülálló ökoszisztémáját és kulturális örökségét. A környéken számos őshonos növény- és állatfaj található, köztük olyan endemikus fajok, amelyek kizárólag a Kanári-szigeteken fordulnak elő.

Ata fotója

Tetszett&íNem tetszett

Tetszett


A völgyek közé rejtett, évszázados hagyományokat őrző falucska olyan időutazást nyújtott, ahol a modern világ zajától távol érezhettem magam a kőházak és teraszos földek között.
A Teno-hegység csipkézett sziklaformációi között kanyargó szerpentines út bár félelmetes volt, de olyan panorámát kínált, amelyet nehéz lenne bármilyen más útvonalon megtapasztalni.
Az apró kanári étteremben kóstolt helyi kaktuszfüge-méz és gofio különleges íze tökéletesen tükrözte a sziget gasztronómiai egyediségét.
A falu feletti kilátópontról elém táruló kilátás, ahol a hegyek szinte a tengerbe zuhannak, olyan természeti szépséget mutatott meg, ami örökre bevésődött az emlékezetembe.
A helyi idős lakosok vendégszeretete és történeteik a régi időkről, amikor még csak szamárháton lehetett megközelíteni a falut, valódi emberi kapcsolódást teremtett.
A hajnali fények játéka a sziklafalakon olyan színkavalkádot varázsolt, amit egyetlen fotó sem képes visszaadni, csak a személyes jelenlét élménye.


Nem tetszett


A turisztikai népszerűség következtében délelőtt 11 és délután 3 között olyan zsúfoltság alakult ki a szűk utcákon, hogy szinte mozdulni sem lehetett, ami teljesen tönkretette a hely békés hangulatát.
A felelőtlen turisták által hátrahagyott szemét, főleg műanyag palackok a Masca-szurdok mentén ellentétben állt a hely természeti szépségével és a helyi törekvésekkel.
A parkolási lehetőségek szinte teljes hiánya miatt több mint egy kilométert kellett gyalogolnom meredek emelkedőn a rekkenő hőségben, mire egyáltalán elértem a falu szélét.
A néhány vendéglátóhely irreálisan magas árai egyértelműen a turisták kihasználására épültek, nem pedig a valódi érték-ár arányra.
A túravezetők által vezetett nagy létszámú csoportok hangoskodása és a drónok állandó zümmögése teljesen elvette a hely természetes békéjét.
A Masca-szurdokban lévő túraút lezárása miatt nem tudtam megtapasztalni a híres túraélményt, amelyről annyit olvastam, és kifejezetten ezért látogattam el ide.

Vélemények

2022: Masca 800m szintemelkedés oda-vissza, a kikötője megszünt, csak megfelelő túrafelszereléssel engednek be. Nekünk kb 5 órába került gyakorlott túrázóként, előre kell foglalni. 


A szerpentin iszonyatosan keskeny, és alig pár parkoló van. Mi úgy csináltuk, hogy 10 óra fele már eljöttünk, szóval korán mentünk, mert úgy sokkal élvezhetőbb, mielőtt a turistabuszok odaérnek. (2022)


Nagyon szép kilátás, szó szerint lélegzetelállító :-) Viszont az odavezető út nagyon keskeny és rendkívül veszélyes, különösen azért, mert sok busz is közlekedik ezen az útvonalon.


Masca gyönyörű, de ott nem nagyon lehet mit csinálni, hacsak nem akartok túrázni.

Ata fotója

Nem elvenni akarom a kedveteket, de nekem a Masca csalódás volt. Tényleg szép. Van egy hely, ahonnan lehet lőni az agyonposztolt fotókat, pár kedves utca, de tömve turistaval és ennyi…


Több kilátópont is van, ahol néha nehéz parkolni, de mindenképpen megéri.


Az út autóval nem a gyenge idegzetűeknek való.


Ez egy hosszú és nehéz út, egy óra alatt lehet megtenni az 5 kilométert Santiago del Teide-ből, ezért jobb, ha automata váltós autót választunk, mert az út tele van emelkedőkkel, kanyarokkal, lejtőkkel és sűrű forgalommal.
Mindezt úgy, hogy nem is biztos, hogy találunk helyet a falu apró parkolójában.
Ennek ellenére nincs miért megbánni, mert a panoráma egyszerűen egyedülálló és lélegzetelállító!

Ata fotója

"Amikor Buenavista del Nortéből autózunk a Teno-hegységen keresztül dél felé, akkor egy szoros átjárója után megpillantunk egy széles völgykatlant. Ott szétszórtan láthatók parasztbirtokok és egy kis falu: Masca. Néhány évvel ezelőtt még legfeljebb szamárháton lehetett ebbe a magányos völgybe eljutni. Ma egy szerpentinekkel teli keskeny út vezet a völgybe. Ezen az úton autózva nagy kihívás jelent, ha szembe jön egy távolsági busz. Masca faluban parkolóhelyet találni komoly kihívás. Márpedig meg kell átmenetileg szabadulni az autótól egy príma élmény érdekében. A faluban, egy Fidel nevű bár után jut el ugyanis az ember egy hasadékhoz (Barranco de Masca), ami egészen a tengerig levezet. A lejutáshoz megfelelő testi kondíció kell és szoros cipő. Három órát is eltart a lemenetel. Ha valaki lentre nem rendel vízi taxit, annak visszafelé is meg kell tennie a 3 órát, csak éppen felfelé." (kávé)


Szerintem Masca faluja önmagában nem éri meg a látogatást. Az odajutás autóval már önmagában kihívás a szerpentinek miatt. Ráadásul a parkolás is nehézséget jelent. Mindez egy olyan faluért, ami bár valóban bájos, de legfeljebb 30 perc alatt bejárható.

Másrészt viszont a Masca-szurdok (5 km lefelé) egy nagyon kellemes élmény.
A túra Masca faluból indul és Masca strandjáig tart (fürdésre nincs lehetőség). Az útvonalon végig gyönyörű kilátásban gyönyörködhetünk.
Azonban ennek az ára elég magas:

Taxi költsége: A Los Gigantes kikötőtől kb. 35 euró, az út körülbelül 30 perc. A kikötőnél van egy taxiállomás.
Szerettünk volna busszal menni, de az több mint 1 óra 30 perc, mivel nagyon ritkák a járatok.
Masca-szurdok belépő (az hivatalos weboldalon foglalható): 30 euró felnőtteknek.
Visszaút hajóval Masca strandjától Los Gigantes kikötőig: 25 euró fejenként.
A hajók 20 percenként járnak, de egyszerre csak 12 embert tudnak szállítani. Mi 1 órát vártunk a tűző napon. (2024)


A látvány valóban lenyűgöző, mint a környék bármelyik pontján, de szerintem teljesen felesleges ilyen úton utazni és kockáztatni az életedet. Ez nem alkalmas szívproblémákkal küzdőknek, és ha a célod az, hogy meglátogasd a falut, felejtsd el, mert autóval vagy annak közelébe nem lehet eljutni. Úgy gondolom, a legközelebbi parkolóhely körülbelül másfél kilométerre van. Mi még csak le sem tudtunk szállni, mert hatalmas tömeg volt. Ennyi kilométeren keresztül küzdeni a kanyarokkal és szakadékokkal teljesen hiábavaló volt.
Sokkal ésszerűbb és korrektebb lenne előre figyelmeztetni az embereket, hogy nem olyan egyszerű elérni vagy megismerni a falut.


"Masca, az "elfelejtett falu" egy hangulatos 150 fős település a Gigantes ormainak közelében. A falut évszázadokkal korábban kalózok lakták, mivel fekvésének köszönhetően jó kilátás nyílik innen a tengerre. Az 1960-as évekig csak gyalog lehetett idejutni, út csak később épült. A hegy lejtőire épült jellegzetes fehér házak hozzátesznek a falu hangulatához. Mascát a környezet nyújtotta látvány miatt Tenerife Machu Picchu-jának is nevezik." (Sári)


"Mikor Mascába értünk napfényben úszott az egész falu. Gyönyörű látvány volt. Itt kezdődik a vadregényes Masca-szurdok. Neki is vágtunk a túraösvénynek, ami egészen az óceánpartig vezetett." (Zsófi & Tibi)


,, Masca egy parányi kis falu, de nem is falu, csak kb. 10 ház a felhők között. Nagyon keskeny szerpentinen haladunk óvatosan, egyre feljebb. Hátborzongató, félelmetes és gyönyörű. Legszívesebben minden percben megállnánk gyönyörködni. Rengeteget fotózunk, de az a baj, hogy a fénykép soha nem adja vissza azt az érzést, amit ott átéltünk." forrás


Elbűvölően szép kis falu fent a hegyek között. A szurdokon keresztül kilátás van a tengerre. Nagy hegyek között visz az út mindkét irányból, érdemes arra járni, mesés képeket lehet készíteni. (2022)


Busszal mentünk fel, mert az 1 sávos szerpentineket nem vállaltuk be. Nagyon szép kis falu, érdemes volt felmenni, szemetgyönyörködtető látvány kis boltokkal (2022)

Ata fotója

,,Masca nevű hegyi falu lakossága csupán 90 fő, de az odalátogató turistákkal együtt több ezren tolonganak, hogy fotózhassák a közeli sziklaszirtet, melynek az óceán kék vize nyújtja a kontrasztot. Vállalkozó kedvűek egy kiépített ösvényen lesétálhatnak a partokig, de akinek vissza is kell jönnie a 4,5 kilométeres kaptatón, (mert mondjuk bérautóval jött), annak nem ajánlom. (2022) forrás


Ha Masca túrázni akartok oda célszerű jó másfél 2 hónappal elöbb időpontot foglalni, ha csak a faluba akartok az sem egy túl hosszú program. Mascát és Gigantest klasszul össze lehet kötni egy délutánra akár. (2022)


Masca, az egykori kalózfalu egy igazi kis gyöngyszem a Teno-hegység belsejében, a szerpentineken innen és túl. Ha te vezetsz, akkor garantáltan nem sok időd lesz nézelődni, mert arra kell koncentrálni, hogy ne zúzd le az autót valamelyik kanyarban - és rettegsz, hogy busz végképp ne jöjjön szembe. Szóval nem árt egy adag hegyi vezetés és „érzem az autó szélét” rutin és jó, ha van melletted valaki, aki fényképezik és videózik, hogy később lásd milyen szép. Szerencsére a kilátópontokon te is nézelődhetsz – ha épp meg tudsz állni. (2024) forrás


A kaktuszok és aloe vérák tenerfiei hazájában a pár száz lakosú Mascaban jártam .
Jöjjön az utazó az óceán felől, akár északról vagy délről - nincs még egy olyan települése a szigetnek amelyet ilyen nehezen lehetne megközelíteni mint egy szurdokvölgy hegygerincére felkapaszkodó 650 méter magas települést.


Itt mindig pár fokkal hidegebb van mint másutt Tenerifén és rendkívül gyorsan változik at időjárás. Én is pár órát voltam ott, de volt heves zápor, sűrű köd, metsző szél de gyönyörű napsütés is. Szerencsére az eső után gyönyörűen kitisztult az ég és csodás volt a látvány az óceánra, Gomera szigetére és a magas hegyekre is.
Mivel elég nagy az éjjeli és a nappali hőingás Masca a kaktuszok hazája. A növény amely pont ezt a klímát kedveli. (Ata, 2024)

Odajutás

A Mascába jutásnak több módja van, mindegyiknek megvannak a maga előnyei és kihívásai:
Bérautóval: Ez a legflexibilisebb módja a Masca meglátogatásának. A TF-436-os úton lehet megközelíteni Santiago del Teide felől, vagy a nyugati part felől Buenavista del Norte irányából. Az út rendkívül kanyargós, szerpentines, helyenként igen keskeny, kétirányú forgalommal. A tapasztalatlan vezetők számára kihívást jelenthet, különösen mivel az út mentén jelentős szakadékok találhatók. Parkolási lehetőség korlátozott, főként a reggeli órákban érdemes érkezni, hogy találjunk helyet a falu közelében.
Busszal: A TITSA 355-ös járata közlekedik Santiago del Teide és Buenavista del Norte között, érintve Mascát. A buszjárat viszonylag ritka (naponta néhány járat), ezért érdemes előre tervezni és ellenőrizni a menetrendet. A buszút kalandos, de biztonságos, és lehetőséget nyújt a táj élvezetére vezetés helyett. A járművek modernek, légkondicionáltak.
Szervezett túrával: Számos utazási iroda kínál szervezett túrákat Mascába Tenerife különböző üdülőhelyeiről. Ezek általában kisbuszos vagy nagyobb buszos utak, szakképzett vezetőkkel, akik ismerik a kihívást jelentő útvonalat. A túrák gyakran tartalmaznak idegenvezetést és esetenként étkezést is a falu egyik éttermében.
Taxival: Lehetőség van taxit fogadni a közeli nagyobb településekről, bár ez költségesebb megoldás. Előnye, hogy nem kell a vezetésre koncentrálni, és a helyi sofőrök jól ismerik az utat.
Gyalogosan: A legkalandosabb megközelítési mód a Masca-szurdokon keresztüli túra, amely korábban népszerű volt, de jelenleg korlátozásokkal működik. Ez a túraútvonal a tengerpartról (Los Gigantes közeléből) indul felfelé, és csak engedéllyel, előzetes regisztrációval lehetséges.
Minden megközelítési módra igaz, hogy a reggeli vagy késő délutáni órákban érdemes érkezni a kisebb forgalom és a jobb parkolási lehetőségek miatt, valamint így elkerülhető a turistabuszok által okozott zsúfoltság, amely jellemzően a délelőtti és kora délutáni órákban jelentkezik.

Ata fotói

Bérelt autóval mentünk oda! Baromi nehéz az út odáig! Igazi rémálom vezetni! Szörnyű élmény volt, soha többé nem csinálnám meg!


Egészen lenyűgöző hely! Santiago del Teidéig autóval mentem, ott parkoltam le, majd a 355-ös busszal utaztam Mascába. Google és a Moovit alkalmazás félrevezethet, mert a buszmegálló valójában a templom oldalánál található. A busz itt pár percig áll, és egy kis, zöld jármű, amelyen lehet, hogy nincs is jól látható jelzés, hogy ez a 355-ös.

Utólag visszagondolva talán mégis inkább autóval kellett volna mennem. Bár az út kanyargós, most már végig vannak oszlopok, amelyek korlátként szolgálnak. Igen, szűk az út, előfordulhat, hogy félre kell állni vagy tolatni kell egy-két alkalommal, de nem a világ vége, és úgy tűnik, a legtöbben saját autóval érkeznek.

Több buszt is lekéstem, mert nem egyértelmű, melyik oldalon áll meg. Ráadásul a Mascából visszafelé induló utolsó buszt is lekéstem 18:30-kor. Az ember azt hinné, hogy ugyanazok a taxik, amelyek Santiago del Teidéből Mascába visznek, visszafelé is szállítanak utasokat – de nem! Amikor felhívtam őket, közölték, hogy nincs taxi visszafelé Mascából.

Ezért legközelebb sem a buszt (ami óránként jár), sem a taxit nem fogom választani. Szerencsére sikerült fuvart szereznem, de bármennyire is gyönyörű hely Masca, nem szerettem volna ott ragadni! (2025)


Zsákutca… vagy inkább őrült 6 kilométernyi út, amely végül egy (feltehetően gyönyörű) helyre vezet, ahol se parkolási lehetőség, se normális fordulási lehetőség nincs.

Mindenképpen korlátozni kellene a járműforgalmat, beleértve a buszokat is, hogy a turizmus fenntarthatóbb legyen, és hogy biztonságosabbá váljon az út. (2025)

Étkezés

Mascában a kis mérete ellenére több étkezési lehetőség is található, amelyek elsősorban a turisták igényeire rendezkedtek be. A faluban néhány családi üzemeltetésű, hagyományos kanári étterem működik, ahol helyi specialitásokat kóstolhatunk, mint például a papas arrugadas (ráncos burgonya mojo szósszal), gofio (pirított gabonaliszt alapú ételek), helyi sajtok és friss tengeri ételek.
Ezek az éttermek általában a falu központi részén, a főtér környékén helyezkednek el, és többségük terasszal rendelkezik, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a környező hegyekre és völgyekre. Az éttermek mellett néhány kávézó és bár is található, ahol frissítőket, helyi borokat és egyszerűbb ételeket szolgálnak fel.
A vendéglátóhelyek száma korlátozott (körülbelül 4-5 étterem működik a faluban), és mivel Masca népszerű turistacélpont, az árak általában magasabbak, mint Tenerife más, kevésbé látogatott településein. Érdemes megjegyezni, hogy a legtöbb étterem a déli és kora délutáni órákban a legzsúfoltabb, amikor a legtöbb turista érkezik a faluba szervezett túrákkal.
A helyi vendéglátóhelyek rendszerint helyi termékeket is árusítanak, mint például kaktuszfüge-méz, aloe vera termékek, házi lekvárok vagy helyi növényekből készült teák. Néhány kisebb üzlet is található, ahol alapvető élelmiszereket lehet beszerezni, de ezek választéka korlátozott. Hosszabb tartózkodás esetén érdemes nagyobb településről (például Santiago del Teide vagy Los Gigantes) élelmiszert vinni.

Ata fotója

Masca - Restaurante "El Guanche " Alte Schule

Adott egy turistákkal teli kis falu, félórányi autózásra a hegyekben, ahol leparkolni is alig lehet. Van benne öt étterem, remek kilátással. Ebből négy egy klasszikus turistamágnes a soha vissza nem térő vendégekre építve - de szerencsére van egy kakukktojás. Egy évtizede nehéz lett volna megmondani, melyik az. Ma már ott a Google, ahol 1600 értékelés (pláne ilyen eloszlással: ahol a haverok húzzák fel, ott sok a "valós" 1-2 csillagos vélemény a sok 5* mellett) nem hazudik. Igen, várni kellett egy órát az ételre. Igen, alig bírták ki a gyerekek - de csak megérte! Jó, hogy megmarad néha a vendégek tisztelete. És szerencsére a közösségi média segít is ezeket megtalálni.

Tipp: gyere nyitásra, vagy először foglalj asztalt és utána sétáld be Mascát, különben nem biztos hogy lesz asztalod egy órán belül! Itt ittuk a legfinomabb barraquitot a szigeten! (2024) forrás

Más praktikus információk

A 650 méteres tengerszint feletti magasságban, egy kráterben fekvő település igazán különleges és egyedülálló. Az odavezető út viszont nem kezdőknek való, ezért mi inkább busszal mentünk.

Az út meredek, keskeny és rendkívül kanyargós!

Miért nem tiltják ki a turistákat a magánautókkal? Egy nagy parkolót kellene kialakítani Santiago del Teidében, és csak shuttle buszokkal engedni a látogatókat!

A Masca lakói számára ez a forgalom egyszerűen elviselhetetlen!

Tilos a drón használata - Ata fotója

További beszámolók

Mascába csak jó időben érdemes elindulni! A falu a hegy másik oldalán fekszik, így aki Playa de las Américas felől érkezik, könnyen megtévesztheti az induláskor még derült idő az óceánparton. Jobb előre rákérdezni a helyieknél, hogy milyen időjárás várható a hegyekben, mert ami lent napsütés, az fent könnyen lehet köd vagy eső.

Az út még tiszta időben sem könnyű, de egy gyakorlott vezető számára nem jelent kihívást. Persze, ez nem nyugtatja meg az utasokat – a kocsit gyakorlatilag mindenki „vezeti”, aki benne ül, kivéve az egyetlen valódi sofőrt. A képzeletbeli fékek folyamatosan működésben vannak, és a gondolat, hogy ugyanezt az utat visszafelé is meg kell tenni, immár lefelé… csak fokozza az izgalmat.

Ám amint az ember megérkezik Mascába, azonnal kárpótol minden kanyar és meredek szerpentin. Ez Tenerife egyik legmagasabban fekvő lakott települése, de a magasság csak egy adat – az igazi élmény az, amikor körülnézve ráébredünk, hogy egy varázslatos helyre érkeztünk.

Mire hasonlít? A táj a perui hegyvidéket idézi, de közben szinte várja az ember, hogy Rejtő Jenő légiósai előbukkanjanak a pálmafák közül.


A Nemzeti Parkon keresztül indulunk Masca felé, és az út szinte egy másik bolygóra repít. Eleinte kopár, holdbéli táj vesz körül – nem véletlen, hogy itt forgatták a Star Wars egyes jeleneteit. Ahogy haladunk, meg-megjelenik néhány kóró, majd fenyvesek, végül dús erdők. A távolban mindvégig halványan kirajzolódik La Gomera sziluettje.

Masca alig nevezhető falunak, inkább egy parányi település a felhők között, nagyjából tíz háznyi kis világ. Az egyre szűkülő szerpentineken óvatosan haladunk felfelé, és az út egyszerre hátborzongató, félelmetes és lenyűgöző. Legszívesebben minden kanyarban megállnánk, mert a látvány annyira magával ragadó.

Rengeteget fotózunk, de tudjuk, hogy a képek sosem adják vissza azt az érzést, amit itt átélünk. Mascából egy mély szurdok vezet le egészen az óceán partjáig, közvetlenül a Los Gigantes sziklákhoz. Egy háromórás túra vár itt ránk, ami már felkerült a bakancslistánkra.


Masca, az egykori kalózfalu, egy apró, elszigetelt hegyi település, ahol vakítóan fehér, piros cseréptetős házak bújnak meg a meredek sziklatömbök árnyékában. A környező csipkézett hegycsúcsok, mélybe szakadó völgyek és a távolban kéklő óceán olyan látványt nyújtanak, mintha egy festménybe csöppentünk volna.

A falu feletti sziklateraszról egyszerre lehet megcsodálni a ködbe vesző Teide csúcsát és az Atlanti-óceánt. Az út mentén helyi árusok kínálnak friss narancsot és fügekaktuszt, ahogy egykor a kalózok rejtekhelyének közelében tették.

Masca régen szinte megközelíthetetlen volt szárazföldön, ezért a kalózok ide rejtették kincseiket. Egykor csak öszvérekkel lehetett elérni, ma azonban túraösvények vezetnek ide, bár az út még mindig nem sétagalopp.

A faluba való leereszkedés egy 5-6 órás túra, amely a Los Gigantes sziklákhoz vezet. Onnan pedig két lehetőség van: vagy visszahajózol az Atlanti-óceánon keresztül egy lakott településre, vagy nekivágsz az emelkedőnek vissza, egyenesen Teide egyik hegyére.


Timár József fotója

,, Masca egy másik olyan látványosság, ahova muszáj elindulni, meg kell nézni. Ilyen lehet a Machu Pichu. Masca valamikor kalózok tanyája volt. A zsákmányukkal felmenekültek a hegyekbe, és nem volt ember, aki utánuk ment volna. Ha a Teidére nehéz fölmászni, a Mascára egyenesen lehetetlen. A hatvanas években épült út lentről nézve sokkoló, közlekedni rajta csak a legbátrabbak mernek. Los Gigantesre mentünk volna, de Nyuszi váratlanul kitette az irányjelzőt, és elindult halálos iramban Masca fele. A vérkeringésem leállt, a levegő belém szorult a következő félórában, míg elvergődtünk a kanári Picsuba.

Tanulságok: az úttalan utak és a főbb útvonalak egyaránt tökéletesen aszfaltozottak a szigeten, sehol egy árva kátyú, a közlekedés szervezése briliáns. Tenerife tele van okosan kigondolt körforgalommal, lámpás kereszteződés alig, zsúfoltság sehol, egy emberrel találkoztunk, aki mutogatott nekünk türelmetlenül, majd azt kiabálta, húzzatok a picsába arrébb, valószínűleg magyar volt. „Trenkíló!”- azt jelenti nyugodtság, meg hogy lazíts, speciális kanári kifejezés, ezt mondják az itt élők, ha valaki zaklatott. Hegynek fel, szakadék mentén, hajtűkanyarban szólnak ki az autóból, hogy trenkíló, és megvárják, míg valahogy arrébb vánszorogsz. Max. közben megisznak egy cservezát, mert náluk nincs zéró tolerancia, és baleset sincs. Ezeken az utakon tényleg csak egy sör - a mi esetünkben inkább pálinka - után érdemes elindulni: vagy szerpentinen mész föl, vagy onnan jössz le, általában sűrű ködben. Vagy ülsz a szálláson, és várod, hogy kisüssön a Nap.

Mascába érvén először három darab pénztárcát találtunk a parkolóban, szegény francia turistákat kirabolhatták, az irataikat meg eldobták. A nyomorultak valahogy felkínlódtak a hegyi faluba, de azóta biztos bánják.
Na. Masca lakóinak száma 98, ők mind abból élnek, hogy a sok hülye turista felmegy megbámulni őket. Nem ők a tolvajok, aki tolvaj, az kopott, régi Mercédesszel megy a parkolóig, és töri fel sorra az autókat, majd távozik, nem tudni, merre. Ezen a rendőrök is tépelődnek, még nincs megoldás, ezért Masca a legveszélyesebb hely egész Tenerifén. De gyönyörű, ahogy a hatalmas szurdokban megbújik a mesebeli falu.

Az oda vezető út, meg a település is telis tele van kaktusz gyümölccsel. Mondtam Nyuszinak, nem veszünk egy kilót két Euroért, mikor ingyen is van. Inkább szedjen nekem egyet. Rossz döntés volt. Ne szedjetek kaktuszt, ne egyetek kaktuszt, hiába tűnik úgy, hogy nincs tüskéje. De van. Sőt, tele van tüskével, olyan sunyi láthatatlanokkal, amiket aztán ki se tudsz szedni a szádból, meg kezedből, fene azt a spórolós magyar fajtádat! (szusi, 2019)

Fotóegyveleg

v.s. fotói

Ata fotói

fügefa (Ficus), pontosabban egy Ficus macrophylla, más néven Moreton-öbölifüge vagy banyánfa - Ata fotója

Vissza az elejére


Kommentek

ildiko torocsik, 2018. 01. 13. 00:18
Csodas leirasok,egy elmeny volt olvasni!Mi ketszer voltunk Tenerifen es minden alkalommal elmentunk Mascaba! Leirhatalanul csodalatos es egyben felelmetes ut vezet ebbe a csodas pici faluba!En teljesen a szerelmese lettem!Csodas hely,elvarazsolo!!Imadom!!


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon