Louvre Abu Dhabi, Guggenheim Abu Dhabi
Cultural District: A Louvre Abu Dhabi és az Abrahamic Family House kombinálásra való közelségben - V. Jancsi fotója
angol elnevezés: Sheikh Zayed Grand Mosque Center
A mecsetben a ruha protokoll nem változott…vagy felöltözöl a dress code-nak megfelelően vagy 40 AED-től lehet már helyben ruhákat venni. (2022)
Ez bizony kötelező látnivaló Abu Dhabiban! Dubaiban nincs ehhez hasonló. Sok turista főleg a Nagy Mecset miatt látogat át Dubaiból. Elképesztő építészetileg, csodálatos aprólékos díszítettség, nagyon látványos. A hatalmas szőnyegek is látványosak. Csomó Swarovski kristály. Sokan úti beszámolóikban állítják, hogy nyújt olyan élményt, mint az indiai Taj Mahal. Ez a világ egyik legnagyobb mecsete. Vannak vezetett túrák, de be lehet menni egyénileg is. Délelőtt, 10 óta tájban indulnak ingyenes idegenvezető látogatások, angol nyelven is, kivéve pénteken, amikor a Mecset nem látogatható turisták által. Nagy dolog, hogy turista nők sincsenek kizárva az élményből, mert a látogatás idejére hagyományos öltözékbe, fekete kölcsön abaya-ba öltözhetnek. Természetesen a nőknek külön terület van az imádkozáshoz. A mecseten belül lehet fényképezni, de nem az imaidőben. Sok őr ügyel arra, hogy a turisták szigorúan betartsák a szabályokat.
Update 2023 február:
A mecsetbe egy plázán keresztül vezet az út. A teljes pláza földalatti, hűtött, kellemes. Minden kapható, amire a látogatónak szüksége van, kávé, italok, ennivaló és persze rengeteg az egyéb bolt. A látogatáshoz belépőjegy nem szükséges, de online regisztráció igen. Annyi qr kód, ahányan vagyunk, gyerekek is számítanak. Szükség szerint ez offline a plázában pótolható. A ruházkodási előírásokat komolyan veszik. De a nőkre hamarabb rászólnak, ha lecsúszik a kendő a fejükről, mint a férfiakra, ha leveszik a hosszú ujjú pulóvert. A gyerekek azt hordanak, amit akarnak, persze, ha fiúk. Elméletileg lehet ruhát kölcsönözni, gyakorlatilag et a helyet nem találtuk meg a plázában. A csomagokat - mindent - átvilágítanak, bizonyos dolgokat random elvesznek, megőriznek, visszaadnak. A föld alatti folyosók rendszere egyébként nagyon kellemes, tiszta.
A látogatók a mecsetet egy adott útvonalon járhatják be, végig kordonok között, egymást taposva. Belépni sem az udvarokba, sem a termekbe nem lehet. Kint árnyék sehol. Ez aztán sikerrel el is veszi a hely minden emberi, kellemes aspektusát. Maga a látogatás egy végtelenített lökdösődés a tömegben. Sehová nem lehet belépni, még a kertbe sem. Nem lehet sehol leülni, padok, székek sincsenek. Nem nagyon lehet megállni és megcsodálni közelről, mennyire csoda szép például az oszlopok díszítése. Igy nehéz nézelődni, belefeledkezni abba, hogy "hű, ez tényleg elképesztően gyönyörű". És ez sokat elvesz az élményből. Ráadásul a 82 kupolából 2 főkupolát éppen renoválnak, így az épület kicsit kevésbé fotogén. Talán a reggeli vagy az esti órák jobbak a látogatás szempontjából, amikor a nagy csoportok még/már nincsenek jelen.
A városon kívül felhúzott gigantikus épület minaretjei már messziről látszanak. A sivatagi körülmények ellenére a mecsetet gondozott, öntözött, zöld park veszi körbe, magát az épületet pedig kéken csillogó víztükrű díszmedencék szegélyezik. Napsütésben vakítóan fehér, sötétedés után díszkivilágításban pompázik. Belépés csak hosszúnadrágban, ujjas felsőben, egyébként azonnal térden lőnek. Ha a 40 fok miatt otthonmaradt, akkor bérelni is lehet a helyszínen. A nagymecset fő dómjában lóg továbbá a világ legnagyobb, 10 méter átmérőjű és 15 méter magas kristálycsillárja is. A csillár készítéséhez több millió Swarovski kristályt használtak fel Németországban, ahonnét ideszállították. A 17.000 négyzetméteres belső udvara akkora, mint 3 focipálya, maga a teret a világ legnagyobb márvány mozaikjaiként jegyzik. A belépés ingyenes (max. a hosszúgatya bérlésért kell csengetni) hívőknek bármelyik oldalról, turistáknak csak a főbejárat felől. " forrás
,, Utazásunk legnagyobb élménye számomra a Zájed Sejk mecset volt Abu Dhabiban. A Közel-Kelet legnagyobb mecsete, 41 000 hívő számára biztosít helyet vallásuk gyakorlásához. Lélegzetelállító, monumentális és gyönyörű, de a hölgyeknek nem könnyű bejutni, hiszen a dresscode-ot szigorúan veszik. Nem látszódhat ki a haj, a póló csuklóig kell, hogy érjen, a nadrág nem lehet passzos. Az idegenvezetőnk szerint az, aki egyénileg látogat el oda, kap abaját kölcsön, amiben bemehet, de a buszos csoportok tagjai, nem. A mi csoportunk felét az első körben „kiszelektálta” egy burnuszos ellenőr. Például a kedvesemnek a csukló fölött 10 centivel ért véget a blúz ujja, ezért rávett egy csipkés, vékony fekete inget.
– Transparent Madam! – mondta neki az arab.
Vagyis ha egészen közel megyek, és felteszem a szemüvegem, látom, hogy a textil alatt emberi, vagyis asszonyi bőr található. De végül némi rábeszélés után ránk legyintett és tovább engedett.
A mecsetben az iráni származású idegenvezetőnk szerint egy egy darabból szőtt, 5 000 m²-nél is több perzsaszőnyeg található. Hihetetlenül kellemes volt rajta mezítláb sétálni, mivel természetesen a cipőt kinn kellett hagyni. Hogy milyen a mecset belülről, azt ítéld meg a képek alapján, és ha teheted, mindenképp látogass el oda! (2017)" forrás
"Az épület csodás, nagyratörő. Mi vagyunk a leg-leg-leg.. érzetet kelti, ez is a célja. Itt van a legnagyobb szőnyeg a mecsetben, de sajna nem tetszik. A legtöbb Swarovski kristály, stb. Sajnos a csillárok is elég rondák. Ami gyönyörű, az az épület, a díszítések. Az őrök utálatosak, úgy terelgetik a látogatókat a kordokok között, mint a birkákat. A gyerekek egyáltalán nem élvezték ezt a programot, a Starbucks volt a kedvencük. Nem sajnálom, hogy megnéztük, azt sajnálom, hogy így elrontják az élményt a turistáknak. (Kriszta, 2023)
,, Mindenkinek ajánlom a nagy fehér mecsetet, mert lenyűgöző. Az egyik legszebb mecset, amit valaha láttam. Körbe, ki, be lehet sétálgatni, órákig (nőknek csak burkában). " forrás
,, Az Uber valamiért az egész városban sehol se ment éppen, ezért taxiba ültünk, a reptéri taxi egyetlen cég, nem vészesen drága, összehasonlítva visszafelé a sima városi céggel, van viszont wifi benne, az jól esett.
Egyből a Sheikh Zayid Mosque-hoz jöttünk, 60 dirham volt. Eszméletlen szép, innen csak a képeket mutatom, szerintem több nem is kell kedvet csinálni hozzá. Ingyenes a belépés, laptopot tilos bevinni, de őrzötten akár a teljes táskát is el tudjuk zárni kint és akkor nem kell cipelni. Van bent egy mütyürbolt és egy kávézó, ahol valamennyire köhög az internet, de legalább van valami. Aki nem megfelelő ruhában jön (nőknek csuklót és bokát is takaró ruházat, valamint sál a fejre, férfiaknak térdet és/vagy vállat szabadon hagyó ruha), annak adnak ilyen szektás rucit, a barna konkrétan úgy néz ki, mintha az ewokoktól lopták volna az ötletet. (2017)" forrás
,, A sejket a Korán-ból is ismert Paradicsomi-versek ihlették meg a leginkább, az épület belső kialakításai és díszítései is erre utalnak a leginkább.
Virágok. Virágok szinte mindenhol. Virágok a falakon, virágok az oszlopokon, virágok a padlón. Ezek elsősorban olasz művészek inspirációi, s vannak köztük olyanok is, amiket a sejk, személyesen maga nem is rendelt.
Az architektúra a mecsetnek csak egy része, sokkal fontosabb a mecset vallási jelentősége a hívők számára, akik a 70 méter magas kupola alatt Allah-ot hívva imádkozhatnak a paradicsomi környezetben. forrás
,, Ez volt a hely, ami engem aznapra a legjobban elvarázsolt. Hatalmas, hófehér, elegáns építmény, mely mindenki számára nyitva áll. A belépés teljesen ingyenes. Az abaják szépek, rendben tartottak, tisztítottak, nem volt velük gond. Amondó vagyok, ha erre jársz inkább tedd el a kendődet a tasiba, és mindenképp ezt próbáld ki, az érdekesség kedvéért. Amit még javaslok és mi sem tudtuk volna, ha nem egy szinte helyivel megyünk oda: Úgy tervezz, hogy ott érjen utol a naplemente. Meseszép látvány, ahogy a nap megfesti az égboltot a hófehér mecset felett és összeolvad a megvilágítással. (felvidéki csvargók, 2019)" forrás
P. Erika fotói
Fantasztikus építészeti remek ez a szálloda- és konferenciakomplexum. A turista látogathatja akkor is, ha nem vendég ott. Érdemes szimplán beülni egy teára és előtte, utána körülnézni. A lobbyban található kávézó specialitása az aranyreszelékkel (!) meghintett cappuccino, ami mellé első osztályú datolyát szervíroznak. Impozáns az egész. Valamiért nem örülnek, ha a turista bent fotózik. Tán a hotelvendégek privát-szféráját akarják védeni. Belépéskor alaposan ellenőrzik a látogatót, és megmondják, hogy mit szabad és mit nem, hová lehet menni és hová nem. Még így is egyszerűbb ide bejutni, mint Dubaiban a Burj al Arab hotelbe. Amúgy az Emirates Palace szebb, mint az.
"Na ez az a szálloda, ahova nem jutottunk be és csak a szögesdróton kívülről sikerült fotózni. A Burj Al Arabbal ellentétben turisták által látogatható, de pénteken és szombaton pont nem. Nyilván szombaton sikerült odalátogatni :(" forrás
,, A Palace mélygarázsába tettük le az autót. Természetesen Royce Rolls-ok álltak-légmentes "csomagolásban" a garázsban, Maybach szomszédságában... egy 500-as full Mercedes, ami itthon egy vagyon az ott alap kategória volt. Ferrarikról, McLaren-ekről ne is beszéljünk...hm.
Szóval leparkoltunk a kis Ford Focus-unkkal és a Nissannal, majd felmentünk lifttel a Lobbyba. Az egyikbe.
Senki nem kérdezte hová megyünk, nem is találtuk meg a Le Cafét, de látták tanácstalanok vagyunk így valaki ilyenkor mindig jött és segített, mosolygott.Csak tátottuk a szánkat az elképesztő gazdagság nyomán, bár én nagyobb durranásra számítottam. Arannyal vannak a falak kirakva, ezüst és arany mozaikokkal van díszítve minden. 8 ezer valódi pálmafa van az épületen belül (igaz konzerválva vannak). Több emeletnek külön recepciója van: uralkodói szintek, emeletek vannak, külön a Perzsa-öböl uralkodói részére. Aranyérme automaták is vannak. 1 millió nm-es területen fekszik a hotel. 1,3 km hosszú privát tengerpartja van, aminek a homokját Algériából hozatták. 302 szoba és 92 királyi lakosztály van. 1002 db Swarovski kristálycsillár
Amúgy tágas terek, a "sima" szobákig jutottunk, a lift is aranyozott...a WCkről pedig ne is beszéljünk :)
Aztán a Le Caféban elfogyasztottuk a 24 karátos aranyreszelékkel megszórt, emellett isteni kávénkat 60 dirhamért és + valami 6 százalékos turisztikai adóval terhelt összegért. A 100 AED előírt fogyasztást senki nem ellenőrzi le, amúgy ha kávét sem iszunk, sem lett volna gond belőle. De szerettük volna ezt, így fel lehet fogni belépőnek is. (2016)" forrás
Aji fotója
R. Gyuri fotója
2021. novemberében kezdték el építeni és 2025-re tervezik a megnyitást.
A Zayed Nemzeti Múzeumot eredetileg az Egyesült Arab Emírségek alapító elnöke, Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan tiszteletére. épített emlékműnek tervezték. A múzeum a Saadiyat-szigeti Kulturális Kerület központi részét fogja képezni, és bemutatja az Emírségek történelmét, kultúráját, valamint társadalmi és gazdasági átalakulásának utóbbi éveit.
Az építészeti cél az volt, hogy egy rendkívül hatékony, kortárs formát kombináljanak a hagyományos arab dizájn és vendégszeretet elemeivel, hogy egy olyan múzeumot hozzanak létre, amely fenntartható, barátságos és kulturálisan a helyhez illő. Az épület a természet és Sheikh Zayed örökségének tiszteletére egy kertbe van helyezve, amely az ő életének az idővonalán alapul.
A kiállítótermek egy dombon találhatók, amelynek formája az Emírségek topográfiájának egy absztrakcióját alkotja. Ezen a dombon öt könnyű acélszerkezet emelkedik ki, amelyeket aerodinamikusan formáltak, hogy napenergián alapuló hőtornyokként szolgáljanak.
Kriszta fotója (2023. november)
Ez egy hatalmas vidámpark, amelynek központi témája az autó és főleg a Ferrari márka. Dubaiban bőszen hirdetik is programnak. A Dubai Marina-tól kb. 50 perc alatt el lehet jutni a Ferarriworld-höz. Belépőket előre lehet váltani, hét végén kell is. Kocsirajongóknak kötelező program.
Jó program nem csupán felnőtteknek, hanem nagyobb gyerekeknek is (kisgyerekeknek is kínálkoznak azért programlehetőségek). Rengeteg különféle autóvezetési szimulátor van. Több utazó szerint az egész nem éri meg a drága belépődíjat, 225 dirham (kb. 21,700 HUF). Mások nagyon lelkesen dicsérik, hogy milyen látványos az egész és mennyire be van dobva minden a legújabb technológiai lehetőségekből. Hosszú sorokat kell kiállni egy-egy hullámvasutas vagy szimulátoros utazáshoz (ride). Egész napos program is tölthető itt, ha valaki szereti az ilyesmit.
2005-től 2017-ig tartott, amíg a közös együttműködés ötletéből múzeumi megnyitó lett. 2037-ben fog lejárni az eredeti francia Louvre-al kötött megállapodás, amely szerint egy nem elhanyagolható összegért cserébe a franciák hozzájárulnak a névhasználathoz, koordinálják a múzeumi munkát. Ennek köszönhetően nem második vonalbéli a kiállítás. Ami állandóan frissül is. Plusz folyamatosak az időszakos kiállítások, események is. Igaz kultúrközpont lett a Louvre. Ami mellé már épül a városnegyed, a vallások békés együttélését szimbolizáló templom komplexum is.
Hét végén és helyi ünnepekkor érdemes előre megvenni a belépőket, nagy szokott lenni a tömeg.
Mennyi is az annyi? 400.- millió euró a névhasználatért, 190.-millió euró a kölcsönzési díj, 165.- millió euró a management díj, stb. Ezek az eredeti megállapodásban szereplő díjak, amikben 2007-ben egyeztek meg a felek. Forrás: Wikipédia.
Kriszta fotója
,, Az épületegyüttesben 55 fehér, az arab óvárosok ihlette épület áll. A múzeum kétharmadára 180 méter átmérőjű kupola borul, árnyékot biztosítva és csökkentve az energiafogyasztást. Az emírségekben hagyományos tetőként használt, egymásra terített pálmaleveleket utánzó nyolcrétegű kupola ezüstcsipkére hasonlít és szűri a napfényt, amely egyfajta fényesőként hatol át a kupolán, mint az arab épületekben található díszes rácsokon.
Kriszta fotói
A múzeum állandó gyűjteménye mintegy 600 műtárgyból áll, köztük van Édouard Manet Le Bohémien című képe és az időszámítás előtti III. évezred végéről vagy a II. évezred elejéről származó afganisztáni fogadalmi istennőszobor, a Baktriai hercegnő. A Közel-Keletről származó régiségek között egy több mint 8000 éves, Jordániából származó monumentális kétfejű mellszobrot és egy Szaúd-Arábiából származó, 350 ezer éve készült prehisztorikus kőszerszám szerepel." forrás
"Nekem nagyon tetszett az egész. Az épület remek, szép, invenciózus, hibátlan. Ez sok épületre igaz az Emirátusokban. A kiállítás is nagyon jó. Nagyon nagyot akar fogni, simán csak az emberi művészet átfogó bemutatását. És nagyrészt sikerül is nekik. A térség leglátogatottabb múzeuma a Louvre, nem érdemtelenül. Kr 23 február"
"Legközelebb majd akkor jövök, amikor a Louvreból át lehet sétálni a Guggenheim Múzeumba. Már épül, 1-2 év és meg is nyílik, ismerve az itteni építési tempót. Ha kérhetném, magasvasút kösse majd össze ezeket a komplexumokat az Abrahamic Familyvel. Kr 2023 novembere"
Kriszta fotói
Auguste Rodin szobra Victor Hugo-nak tisztelegve - Kriszta fotója
Kriszta fotója
Földvári Andris fotói
Mindenképpen érdemes sétálni ezen a méltóságteljes, végtelenül hosszú promenádon. Késő délután, este és a hétvégéken tele van korzózó, kerékpározó emberekkel. A Corniche kávézóiban isteni frissen facsart gyümölcsleveket lehet fogyasztani. Önmagában tanulságos egy magyarnak látni, hogy mennyire kulturált, tiszta, higiénikus közterületet lehet kialakítani.
A sétány több pontján lehet biciklit bérelni, amivel könnyedén el lehet tekerni a Corniche északi részén fekvő Mina kikötőbe, ahol a halászok frissen fogott zsákmányaiba lehet belekóstolni. A hal piac minden ínyenc, tengeri herkentyűkre vágyó turistának ajánlott célpont.
,, A belvárosban, a tengerparton 6-8 km hosszan végigfutó parti sétány, parkokkal, strandokkal, játszóterekkel, szállodákkal, éttermekkel, kávézókkal, amit az öböl másik felén mesterségesen tovább hosszabbítottak. A nagy forróságban gyalogosan kicsit hosszú végigjárni, de bringát is bérelhetünk (1800 Ft/óra, drágább mint az autóbérlés), amivel már egyszerűbben megoldható a feladat. A félsziget egyik végében található a Marina Mall bevásárlóközpont és Heritage Village skanzen, visszafelé jobbra lesz az Emirates Palace (szögesdróttal és kamerákkal védelmezve, nehogy valaki bemásszon a tengerpart felől). A kanyar után továbbhaladva a szárazföldi rész felé, következnek a szállodák és az általuk befoglalt, csak a hotelvendégek által megközelíthető strandok, néha egy-egy publikus szakasszal megszakítva, ahol 300 Ft/óradíjon bérelhet bárki napernyőt." forrás
Kriszta fotói
Qasr Al Watan Abu Dhabi-ban található, és az Egyesült Arab Emírségek egyik legújabb látványossága. A palota 2019-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt, és azóta egyre népszerűbb turistacélponttá vált.
Qasr Al Watan egy lenyűgöző épület, amelyet a XIX. század arab építészeti stílusának jegyei ihlettek. A palotán belül számos kiállítás és múzeum található, amelyek bemutatják az Egyesült Arab Emírségek kultúráját, történelmét és kormányzati működését.
A látogatók megtekinthetik a palota belsejét, beleértve a nagytermet, az arabic calligraphy center-t, a kertet és a különböző teraszokat, amelyek gyönyörű kilátást nyújtanak az Abu Dhabi skyline-jára. A palotában különböző programokat és eseményeket is szerveznek, így mindenki találhat számára megfelelő programot.
Aji fotója
angol elnevezése: Yas Waterworld Yas Island, Abu Dhabi
Felnőtt belépő: 325 AED
Nagyon profin kilakított, tiszta, élvezetes.
Érdemes saját törölközőt vinni, mert a helyben kölcsönzött fejelnként 4 ezer HUF-nak megfelelő dirhamban fáj.
aji fotója
Sokak szerint jobb, mint azt előtte elképzelték. Nagyon sokat lehet tanulni a vízalatti világról. Interaktív a maga módján.
angol elnevezése: Abrahamic Family House
Ez az új nevezetesség közel van az Abu Dhabi Louvre-hoz.
Ingyenes a belépés, de regisztráció szükséges.
Csodálatos ötlet, hogy egy iszlám országban egy komplexumban épüljön fel egy mecset, egy zsinagóga és egy katolikus templom, ráadásul mindhárom működő. A mecsetben a fő ima pénteken van, a zsinagógában az istentisztelet szombartn a templomban vasárnap van a szentmise.
Aji fotója
Mi a háttere az ábrahámi család kifejezésnek?
A muszlimok hisznek Isten összes küldöttében és prófétájában és kivétel nélkül tisztelik őket. Az iszlám tanítása szerint minden próféta az Egyetlen Igaz Istentől jött és küldetésük lényege ugyanaz volt, ezért a bennük való hit alapvető és logikus. Az iszlám az egyedüli vallás a világon, ami alapvető hittételének tartja az Isten prófétáiban való hitet. Ábrahámot több semita nép ösatyjának tekintik, aki magától istentől kapta a nevét. Tisztelik a mozlimok, a zsidők és a keresztények egyaránt.
A komplexum a három világvallás hívei közötti kölcsönös tiszteletet hivatott hirdetni, mint olyat, ami hozzájárulhat a világbékéhez. Az előtérben Ferenc Pápa fotója, amit a komplexum alapító okiratát aláírja Abu Dhabiban.
Kriszta fotói
A mecset
Kriszta fotói
A zsinagóga
Kriszta fotói
A katolikus templom
Kriszta fotói
Szuper program gyerekekkel. Rajz és mozifilm rajongóknak csodás élmény.
Szabad strand, valójában ez a városi strand.
Kriszta fotói
Sokak szerint az egyik legszebb strand az emírségek teljes területén. Türkizkék a tenger és szép fehér a homokföveny. Fizetős strand (85 AED/fő, azaz kb. 8200 HUF), de érdemes rá pénzt áldozni. Érdemesebb délelőtt kimenni, mert délutánonként jellemzően hullámosabb a víz. A tisztaság teljesen rendben van.
Aldar Building - Elter Karcsi fotója
Capital Gate - Elter Karcsi fotója
Taxiállomás - Ata fotója
Kriszta fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.