ÚTIKRITIKA.HU / Dubai







szállások

Al Khoory Apartments 5cs. - vélemények »

Amway Rotana Jumeirah Beach Residence 5cs. »

Amway Suites Jumeirah Beach Residence - vélemény »

Anantara The Palm Dubai Resort 5cs. »

Új szállás »

Új szállás »

Új szállás »

Atana Hotel**** - vélemény »

Cassels Al Barsha 4cs. - vélemény »

Citymax Bur Dubai*** - vélemény »

Cosmopolitan Hotel Dubai 4cs. - vélemény »

Dukes Dubai 5cs. - vélemény »

Five Palm Beach Jumeirah 5cs. - vélemények »

Hilton Dubai Jumeirah 5cs. - vélemény »

Hilton Dubai Palm Jumeirah 5cs. - vélemények »

Hilton Dubai The Walk 5cs. - vélemény »

Hilton Ras Al Khaimah Resort&Spa***** - vélemény »

Iberotel Miramar Al Aqah Beach Resort - vélemény »

Ibis Al Barsha 3cs. - vélemény »

Ibis Deira City Centre 3cs. - vélemények »

Ibis Mall of Emirates 2cs. »

Ivory Grand Hotel Apartments-Al Barsha 4cs. vélemények véá »

JA Ocean View Hotel**** - vélemény »

Kempinski Mall of the Emirates***** - vélemény »

Mövenpick Hotel Jumeirah Beach 5cs. »

Mercure Hotel Dubai Barsha Heights 4cs. »

Novotel Deira City Centre Hotel 4cs. - vélemények »

Pearl marina Apartman Hotel**** »

Pride Hotel Apartment »

Rixos Premium 5 cs- vélemények »

Rixos The Palm***** »

Roda Al Murooj Hotel Downtown 5cs. - vélemények »

Rove City Centre 3cs - vélemény »

Skylight Hotel*** »

Sofitel Dubai Jumeirah Beach 5cs. - vélemények »

Sofitel Dubai The Palm 5cs. - vélemény »

Suba Hotel 4cs. - vélemény »

Villa Rotana**** - vélemény »

Wyndham Dubai Marina**** - vélemény »


útikritikák


Dubai

Dubai

Mit kell vinni? | Egészség |Közlekedés| Pénzváltás | Étkezés | Vásárlás | Alkudozás | Bevásárlóközpontok | Közlekedés |Szórakozás| Közbiztonság | Magyar külképviselet | Fotóegyveleg

.

Dubai Tram (villamos metró) - Ata fotója

A közlekedés témát hamarosan a kettő helyett egy tömbbe rendezzük. Bocsi.

Mit kell vinni?

Dubaiban minden kapható helyben, nagy választékban, tehát nincs nagy baj, ha valamit elfelejtünk bepakolni. Azért napvédő krémeket, olajokat takarékosabb dolog otthonról vinni. Jó ötlet széles karimájú szalmakalapot, strandtáskát vinni. Érdemes vinni törölközőt a strandoláshoz, mert nem minden szállodában adnak külön fürdő törölközőt (beach towel). Sivatagi túrákhoz jól jöhet egy könnyebb bakancs, magas szárú cipő, amibe nehezen hatol be a homok. (Alább egy ellenvélemény.) Otthon szedett gyógyszereket, az orvosi vélemény, aminek alapján szedjük. Ez utóbbi scannelve praktikus.

Bár gyakran javasolják, hogy a sivatagba zárt cipőben induljunk, szerintem a szandál praktikusabb választás. A homok ugyanis ugyanúgy bejut a cipőbe, mint a szandálba, de a szandált sokkal könnyebb le- és felvenni, ha ki kell rázni belőle a homokot.

Öltözködés, illemtan, etikett

A Dubairól szóló fejezetünk viselkedési szabályok című alfejezetében taglaljuk, hogy milyen öltözködési etikett követendő ott. Nos, a pakolásnál az ott leírt ajánlások alapján hasznos választani ruhadarabokat. Mivel Dubaiban élvezet a vásárlás, ezért érdemes nem tele bőrönddel jönni, hisz akkor hazafelé túlsúlyt kellhet fizetni.

,, Gondolnád hogy az ember Dubaiban majd megfagy? Na hát, ez is megtörtént velünk. A bevásárlóközpont, a Burj Kalifa belső tere rettenetesen klímázott, így az első délutánunk nagy részét fagyoskodással töltöttük. Tény, hogy megérte minden perce, de fogadj meg egy tanácsot, bármennyire is meleg van odakint, legyen nálad egy kendő, kardigán az épületekben töltött órákra. (felvidéki csavargók, 2019) forrás

Konnektorok, adapterek, dugaszoló aljzatok

Dubaiban (és az Egyesült Arab Emirátusok egész területén) 3-féle konnektortípus terjedt el:

  • Az európai, kétágú, kerek villás
  • A háromágú, kerek villás
  • A háromágú, lapos villás

Dubai - konnektor adapter

A háromágú konnektorokhoz ajánlatos beszerezni az adaptert, de a helyi villamossági boltokban is lehet kapni, vagy a szállodában esetleg kérhetünk a recepción. Mivel szállodája válogatja, hogy hol milyen dugaszoló aljzat van, ezért mindenképpen érdemes ezeket beszerezni.

Központilag tiltott és zavart is a voip alapú kommunikáció. Távolban élő rokonainkkal, barátainkkal megengedett a chatelés, de a beszélgetés nem. Ki lehet védeni ezt  egy (kettő különböző ) otthon letöltött vpn-nel.általában lassítja az eszközt, amin használjuk, de működik.

Update 2023: ez a marhaság még mindig így van. Fontos, hogy a vpnt még otthon kell letölteni, Dubaiban az sem megengedett. Kapcsolgatni ki és be, használatkor ez a legegyszerűbb, mert egyébként hajlamos a laptopot a végtelenségig lelassítani.

Egészség

Dubaiban kevés a turista egészségét veszélyeztető tényező van. Forró évszakban fokozottan figyeljünk az elegendő mennyiségű folyadék fogyasztására, és csökkentsük a fizikai terhelést. A csapvíz fogyasztása nem javasolt. Figyeljünk a nap erős sugárzására, használjunk napvédő krémeket és széles karimájú kalapot, ha a szabadban vagyunk. Utasbiztosítás előzetes megkötése erősen javasolt, különösen a kisgyerekkel utazók számára.

A levegő magas por- illetve páratartalma megnövekedett egészségügyi kockázatot jelent a szembetegségben, az allergiában, az asztmában, valamint szív- és érrendszer betegségben szenvedők számára.

Ha mégis valami egészségi gond merülne fel, akkor nagyon magas színvonalú az ellátás. Dubaiban még a nyugat-európai színvonalat is meghaladó az egészségügyi ellátás. Külön negyede van az orvosoknak és klinikának (Healthcare City). A felszereltség szuper-modern, a tisztáság tökéletes. Semmilyen oltásra nincs külön szükség Dubai meglátogatásához. A száraz sivatagi klímában nem élnek meg a járványhordozó rovarok. Dubaiban a higiéniai viszonyok példásak. Gyógyszertárakat könnyű találni. Angolul könnyen tudunk konzultálni. Az ellátás költségei magasak, azaz mindenképpen érdemes betegségre és balesetre vonatkozó utasbiztosítást kötni. Az orvosi ellátás kizárólag szükséges etekben mentes a költségektől.

A Dubaiba történő utazáshoz mindenképpen tanácsoljuk utasbiztosítást (betegség, baleset, poggyász) kötni. Ezen a linken - a honlapunk jóvoltából - kedvező árú ajánlatot lehet kapni

KÖzel 20 ezer forintnak megfelelő pénzbüntetés

Tilalom = nincs kutyaszar - kr fotója

Tisztaság; Az nagyon rendben van, kb Szingapúrral vetekszik, brutál tiszta minden, láttam olyat hogy a csóka az autópálya mellett szedte és söpörte a szemetet. Az utcákat folyamat tisztán tartják, mindenki használja a kukát, sehol nem látsz csikket vagy papírdarabot, semmit. A mosdókban komolyan enni lehetne, csatoltam képet hogy az egyik plázában milyen wc-k vannak, ha mesélik nem hittem volna el. Kézmosás után törölközők vannak kikészítve parfüm illattal, amit egy srác ad a kezedbe ha lusta volnál elvenni. A nagyvécékben külön mindegyikben mosdókagyló van ugyanúgy törölközőkkel. A srácnak az a dolga hogy ott van a wc-ben egész munkaidő alatt és törölget, felmos, fertőtlenít , pucol, ablakot tisztít egyfolytában 😀 Mindenhol kellemes parfüm illat van, bárhova mész, én imádtam.

xxx

Az utolsó 2 napra sikerült megbetegednem, ami nem is meglepő hiszen a 35 fokból állandóan be a klímás helyekre, utána meg ki, ez várható volt. Buszmegállók, plázák, metrók, közértek, éttermek , taxik minden de tényleg minden klímás, mindenhonnan ömlik a hideg, még a k***a jegy automatának is csinálnak egy kis helységet amit hűtenek. Sokszor már frankón fáztam , annyira behűtöttek….

2023)

Közlekedés

Az Abu Dhabiba vezető sztráda kétszer hétsávos, így is tele van. Dubaiban hatalmasak a távolságok és az elsődleges közlekedési eszköz az autó. Az előre tervezett városnak vannak nagy előnyei, hagytak helyet a kocsiknak, sztrádáknak, de csak utána gondoltak a gyalogosokra. Erősen dolgoznak rajta, de még nem átütő az eredmény. Szintén az előre tervezettségnek köszönhető, hogy minden kanyar körforgalom vagy hurok, sokszor kell az ellenkező irányba hosszan menni, majd hurok és vissza ugyanazon az úton.

,, Bárhol jár az ember az Emirátusokban tábla figyelmezteti mit hogyan csináljon és ha nem akkor annak mennyi a büntetési tétele.
Rendőrt nem látok persze sehol, lehet mindent kamerával ellenőriznek és lesújt Big Brother ha vétesz a törvény ellen?
Eddig legdurvább: ha átmész a piros lámpánál és balesetet okozol..nem kevesebb mint 3.000.000HUF a büntetés és bagatell hogy még a jogsid is elveszik... De ha gyalogosként is rossz helyen mész át az úttesen az is 40.000-es tétel...megsúgom ez Dubai állítólag Abu Dhabi még szigorúbb." (Ata, 2022)

Ata fotója

Dubai metró

2024-ben a dubaji metróhálózat tovább bővül, és a városvezetés ambiciózus terveket tűzött ki a közösségi közlekedés fejlesztésére. A jelenlegi piros és zöld vonalak mellett a "Route 2020" néven ismert bővítés is megvalósult, amely a piros vonalat meghosszabbítva összeköti a Jabal Ali állomást az Expo 2020 helyszínével. Ez a 15 km-es szakasz 7 új állomást tartalmaz, és 2021-ben nyílt meg a nagyközönség számára.

A városvezetés célja, hogy 2030-ra a teljes forgalom 30%-át közösségi közlekedéssel bonyolítsák le. Ennek érdekében folyamatosan fejlesztik a metróhálózatot, beleértve új vonalak tervezését és a meglévő infrastruktúra bővítését. A kék vonal építésére vonatkozó tervek is napirenden vannak, bár a pontos ütemezés és részletek még nem kerültek nyilvánosságra.

A dubaji metró jelenleg két fő vonalból áll:

Piros vonal: Al Rashidiya és UAE Exchange között közlekedik, 52,1 km hosszúságban, 29 állomással.

Zöld vonal: Etisalat és Creek között húzódik, 22,5 km hosszúságban, 20 állomással.

A metróhálózat teljes hossza így 74,6 km, és 49 állomást foglal magában.

A dubaji metró teljesen automatizált, vezető nélküli rendszer, amely a város számos területét kiszolgálja, és folyamatosan bővül a növekvő igények kielégítése érdekében.

Csak nőknek és gyermekeknek használható metrószerelvény - Kriszta fotója

Gold Class, azaz egyfajta első osztály szerelvény - K. Kriszta fotója

K. Kriszta fotója

A mi megállónk - K. Kriszta fotója

Dubai Tram (villlamos)

A Dubai Tram egy modern, kényelmes közlekedési eszköz, amely főleg Dubai Marina és Al Sufouh negyedek között közlekedik. Az útvonal teljes hossza 10,6 kilométer, és 11 állomással rendelkezik. A villamos összeköttetésben áll a Dubai Metro piros vonalával a Jumeirah Lakes Towers (JLT) és a Dubai Marina állomásokon, illetve a Palm Jumeirah Monorail-hez is kapcsolódik.

A Dubai Tram jegyrendszere a Nol kártyára épül, amit más tömegközlekedési eszközökön is használhatsz. A villamos egy zónában működik, így a jegy ára egységesen 3 AED (kb. 300 HUF) utazásonként, függetlenül attól, hogy hány megállót mész. A Nol kártyát a villamosmegállókban található leolvasóknál kell érvényesíteni, mind felszálláskor, mind leszálláskor.

A villamosok reggel 6:30-tól éjfélig közlekednek hétköznapokon, és hétvégén (péntek-szombat) később is üzemelnek, éjjel 1 óráig. A Dubai Tram különösen praktikus a Dubai Marina és a Jumeirah Beach Residence környékének felfedezésére, mivel könnyen elérheted a strandokat, bevásárlóközpontokat és szállodákat.

A villamos klimatizált és modern felszereltséggel rendelkezik, kényelmes utazást biztosítva a forró dubai időjárás ellenére. Az állomások szintén légkondicionáltak, így az utasok a várakozás alatt is kényelmesen tartózkodhatnak. A Dubai Tram akadálymentes, így mozgáskorlátozott utasok számára is könnyen használható.

A villamos relatíve kis útvonala miatt főként rövid távolságokra praktikus, különösen, ha a Marina környékén szállsz meg vagy dolgozol. Ha messzebb kell utaznod, érdemes átszállni a metróra vagy más közlekedési eszközre. A villamos rendszeres, 6-10 percenkénti járatokkal működik, így ritkán kell hosszú ideig várakozni.

Ata fotói

Taxi

A dubaji taxizás az egyik legkényelmesebb és viszonylag megfizethető közlekedési mód a városban. A hivatalos taxik krémszínűek, és a tetőn lévő világítás alapján különböztethetők meg; a színes tető különböző társaságokat jelöl. A dubaji taxisok megbízhatóak és a legtöbben angolul is kommunikálnak, így könnyen eligazodsz. Az alapdíj napközben 12 AED (kb. 1 200 HUF), míg éjszaka és repülőtérről indulva 25 AED (kb. 2 500 HUF).

A taxióra minden esetben kötelező, így az árat az utazás hossza és időtartama határozza meg, és nincs szükség alkudozásra. A taxik zónánként működnek, és a viteldíj növekedhet, ha dugókba keveredsz. Az utazás végén általában elvárt a borravaló, amely 5-10% szokott lenni, de nem kötelező.

A dubaji taxik elfogadják a Nol kártyát és bankkártyát is, így készpénzre sincs feltétlenül szükség. Ajánlott a hőségben vagy a hosszabb utazásokhoz taxit használni, különösen, ha nem ismered a tömegközlekedési rendszert. A város látnivalói között, mint a Dubai Mall vagy a Burj Khalifa, a taxik gyorsan és egyszerűen elérhetők.

A repülőtéri taxizás nagyon kényelmes és gyors, a taxik sorban állnak a termináloknál, így nem kell előre foglalni. Ugyanakkor fontos figyelni, hogy ne szállj be magánszemély által vezetett, nem hivatalos taxikba, mert ezek átverésre adhatnak okot. A taxitársaságok közül a legnagyobb a Dubai Taxi Corporation, de más megbízható cégek is működnek.

Az Uber és a Careem is elérhető Dubaiban, de ezek általában drágábbak a hagyományos taxiknál. Érdemes a Careem Go szolgáltatást választani, ha mégis appon keresztül szeretnél autót rendelni, mert ez olcsóbb opció. A forgalmas időszakokban, például csúcsidőben, vagy nagy események után előfordulhat, hogy hosszabb ideig kell várni taxira.

Ha hosszabb utazásokat tervezel, például Dubai belvárosából Palm Jumeirah-ra vagy a Jebel Ali környékére, érdemes figyelembe venni, hogy ezek az utak drágábbak lehetnek. A taxisofőrök általában tisztában vannak a város főbb nevezetességeivel, de hasznos, ha tudod a célpont pontos címét vagy megadod a GPS koordinátákat.

Kriszta fotója

Uber vagy Careem

Mindkettő remekül működik. Nagyok a távolságok és magasak az árak. Dubai nem egy olcsó ország. Szombaton este mindre rengeteget kell várni.

Hop on hop off buszok

Szintén jó alternatívái a taxizásnak. Jegyet előre itt lehet váltani rá.

----------------------------

Béreltünk kocsit de az első 2 napban amíg egyedül voltam taxiztam illetve metróztam. Viszonylag könnyen eljutottam mindenhova, minden szuperül ki van táblázva, mindenhol segítenek az ott dolgozók, de bárki más is ha úgy van. A metróra lehet venni kártyát amit fel kell töltened és minél több megállót mész annál többet von le. Van arany és ezüst kártya. Az arannyal az első kabinokba mehetsz az ezüsttel pedig azok mögé. Illetve vannak olyan kabinok ahova csak nők szállhatnak fel. Ha rosszba szállsz be jön a bünti. Taxizni se rossz, van applikáció a Careem beütöd hova mennél, megmutatja melyik taxi mennyiért vinne el, kiválasztod amelyik szimpi és megrendeled. Pár perc múlva ott is van . Árban ez is függ mennyit mész de átlagban 10-20€-t fizettem kb. A kocsibérlés hanyagolható sztem. Egyrészt olyan tömeg van az utakon hogy rengeteget állhatsz a dugóban, másrészt ezek hülyébben vezetnek mint bármilyen más nemzet , parkolni is rohadt nehéz, szinte lehetetlen. Plusz ha egy rohadt sávot benézel xtra 30 percet kell menned mire visszahoz. Mi egyik nap ezt 3 x is benéztük és már olyan ideges voltam hogy az hittem otthagyom azt a k***a kocsit az úton és megyek gyalog. Folyamat dudálnak, letolnak, villognak, full stressz vezetni. A benzin olcsó, de kb ennyi. (2023)

Pénzváltás

Nincs értelme itthon próbálkozni ottani pénzt, dirhamot beszerezni. Dollárral, Euróval, vagy egyéb nyugat-európai valutával kell utazni és ott helyben váltani. Az érkezési oldalon van egy-két pénzváltó. Nem érdemes nagy mennyiséget váltani, mert a városban előnyösebbek a váltási kurzusok. Éppen annyit váltsunk, ami elegendő a taxizásra és a hotelben a londinernek adandó borravalóra. Mondjuk 50 vagy 100 euró, vagy dollár.

Dubai pénzneme, a dirham

2024-ben Dubajban a pénzváltás során érdemes néhány fontos szempontot figyelembe venni:

Árfolyamok és pénzváltás helyszínei:

Bankok és repülőterek: Ezeken a helyeken általában kevésbé kedvező árfolyamokkal találkozhatunk.

Szállodák: A szállodákban történő pénzváltás általában a legkedvezőtlenebb árfolyamokat kínálja.

Specializált pénzváltók: A Dubai Mall-ban található pénzváltók gyakran jobb árfolyamokat biztosítanak.
Útikritika

Valuta és fizetés:

Amerikai dollár: Az amerikai dollár és az emirátusi dirham árfolyama stabil, 1 USD = 3,67 AED. Azonban a helyi törvények szerint az Egyesült Arab Emírségekben minden tranzakciót dirhamban kell lebonyolítani. Ezért a legtöbb helyen nem fogadják el az amerikai dollárt fizetőeszközként.

Készpénzhasználat: A készpénzhasználat visszaszorulóban van; a piacokon és az óvárosban lehet rá szükség, de a legtöbb helyen bankkártyát is elfogadnak.

Bankkártyák használata:

Revolut és Wise: Mindkét szolgáltatás széles körben használható Dubajban. A Revolut kártya közvetlenül a forint egyenleget váltja dirhamra. A Wise kártya esetében előfordulhat, hogy az eurós egyenleget használja fel, ami az aktuális beállításoktól és a tranzakció típusától függ. Mindkét szolgáltatás esetében érdemes ellenőrizni az aktuális árfolyamokat és díjakat a tranzakciók előtt.

Dirham visszaváltása:

Repülőtér: Az utazás végén a repülőtéren problémamentesen vissza lehet váltani a megmaradt dirhamot más valutára. Azonban a visszaváltás során az árfolyamok kevésbé kedvezőek lehetnek, ezért érdemes előre tervezni a készpénzfelhasználást.

Összegzés:

Dubajban a pénzváltás és a fizetés során a legjobb árfolyamok elérése érdekében érdemes specializált pénzváltókat felkeresni, és a bankkártyás fizetést előnyben részesíteni. A Revolut és a Wise kártyák használata kényelmes megoldást nyújt, de fontos figyelemmel kísérni az aktuális árfolyamokat és díjakat.

Étkezés

Csak a hotelekben szolgálnak fel alkoholt, ott pedig jó drága. Pl. egy 0.33 l. Heinekenért elkérhetnek akár 3000 forintnak megfelelő helyi pénzt.

Kaja, pia árak; Az utcai kajáldák nyílván jobb áron vannak, máshol a helyet fizeted meg. Jó példa erre hogy voltunk egy étteremben ami a szökőkútra nézett a Burj Khalifa mellett. Szuper elegáns, fancy , modern, design-os stb, de egy darab csirkéért egy pizzáért ami hagyjuk is milyen volt, a tésztája olyan vékony volt mint egy chips és volt rajta 5 szelet marha, 2 alkoholmentes koktélért plusz egy vízért fizettünk 60..000Ft-ot. Ellenben az utcai kajásnál nem bírtuk megenni az 5 féle kaját. Ezért plusz egy Cola-ert egy nagy vízért egy nagy frissen facsart gyümölcsléért fizettünk 6000F-ot 😅 Nyílván utánna imádkoztunk hogy éljük túl a napot, de ennyi kockázat kell 😂 bolti árakat nem tudok, mert többnyire éttermeztünk, de egyszer bementem üccsiért , kicsit körbenéztem de nem volt annyira olcsó sztem. Alkohol nincs csak hotelekben, viszont ott k. drága, illetve pár likőr store ban de ott sem olcsó, aztán lehet van máshol is de mi nem találtunk…Egyik hotelban pl rendeltünk egy 375ml-es absolute vodkát és potom 60.000Ft ba fájt 😂 (2023)


Ha már Dubajban járunk, mindenképp érdemes kipróbálni a friss gránátalmalevet, de szinte bármilyen gyümölcsből készítenek frissen préselt levet, legyen az mangó, ananász vagy narancs. Ezek ára 2024-ben körülbelül 1000-1200 forint, és fél liter üdítő friss gyümölcslevet kapunk érte. Az arab ételek kihagyhatatlanok: az előételek és főételek rendkívül változatosak, míg a desszertek gyakran az európai ízléshez képest túl édesek, de érdemes kipróbálni például a sáfránnyal készült tevetejes fagylaltot. A húsételek között a szárnyasok dominálnak, de kecske, juh és marhahús is gyakori. Sertéshúst viszont ne keressünk. A mezze, az arab előételek, fantasztikusak: ilyen például a baba ganoush (sült padlizsán tahinival, olívaolajjal, citromlével és fokhagymával), a fatoush (uborkás, gránátalmás, pirított kenyeres saláta), vagy a hummusz, amely itthon is ismert. Bárhol jól lehet enni, még a bevásárlóközpontokban is, ahol korrekt és ízletes ételeket kínálnak.

Egy érdekes gasztronómiai élmény lehet a tevehús kipróbálása is. Az óváros egyik éttermében teveburgert kínáltak, amit bátran kipróbáltam, bár a tevetej shake-et végül kihagytam. A tevehús íze meglepően hasonló a marháéhoz, és még az is felmerült bennem, hogy talán marhahúst adnak el turistáknak magasabb áron. Egy helyi magyar ismerős azonban megerősítette, hogy valóban autentikus tevehús volt, bár ezt nem tudta bizonyítani.

Ha street food élményre vágyunk, érdemes Bastakiya, Deira, Satwa vagy Karama negyedeket felkeresni, amelyek híresek utcai étkezdéikről. Az újabb, modernebb negyedek, mint Al Quoz, Qusais és Barsha szintén egyre népszerűbbek, és itt is változatos kínálatot találunk. Dubajban több mint 200 nemzet konyháját kóstolhatjuk meg, és már akár 800 forintért is jóllakhatunk. Az ételek minősége és tisztasága kifogástalan, mivel az ételmérgezés itt gyakorlatilag nem létezik, köszönhetően a szigorú egészségügyi előírásoknak és ellenőrzéseknek.


Sok kedvenc éttermem van Dubaiban, és az első nagy gasztronómiai élményem a Zuma volt. A „Tasting Menu” választásával számos japán konyhai fogást kipróbálhattunk, és igazán lenyűgözött a sokféle alapanyag és az ételek gazdagsága. A japán konyha sokrétűsége kiemelkedő, és a Zumában különösen élvezetes mindenki számára, függetlenül attól, mennyire ismeri az adott kultúrát.

Egy másik alkalommal előételként sashimit rendeltem, amely különféle nyers halakból áll. A következő fogás puha páncélú tarisznyarák volt, amely szerintem az egyik legfinomabb étel a világon. Kedvenc kolléganőm figyelte, ahogyan a currys szaftba mártogatom és egyben bekapom a rákot – mindenestül, ahogy azt illik.

Másik nagy kedvencem a Bab El Bahr, amely szerintem a Közel-Kelet egyik legjobb libanoni étterme. Az ételek kiváló minőségéhez gyönyörű tálalás társul. Érdemes este ellátogatni ide, a teraszon ülni, és egy shishát szívva frissen facsart, jeges mentás limonádét kortyolgatni. A humusz és a tabouleh kihagyhatatlan, ezek az ételek szinte önmagukért beszélnek.

Ezen kívül kiemelném a Taco Barrio-t, amelyet egy mexikói család üzemeltet a Silicon Oasis kerületben. Ha valaki szereti a mexikói konyhát, ez a tökéletes hely, és még autentikus mexikói üdítőitalokat is kínálnak.

Egy másik favoritom a "Lobster & Burger", ahol hamburgert és homárt kínálnak, külön-külön és kombinálva is. Én a homárt grillezve szeretem, sült krumplival, zöld salátával és egy kis berni mártással. Egyszerű, de hihetetlenül finom ízek – most is összefut a nyál a számban, ha csak rá gondolok.

Dubajban 2024-ben több mint 9,000 étterem található, és bár sok helyen ettem, csalódnom még sosem kellett.


Sokan javasolták, hogy látogassunk el az Armani étterembe a Burj Khalifában, főleg a kilátás és a fine dining élmény miatt, ám mi inkább egy esti vacsorát választottunk a Scoozi nevű olasz-japán étteremben, amely közvetlenül a dubaji szökőkút mellett található. Az étlapon sushi különlegességek mellett pizzák és ízletes olasz tészták is szerepeltek. Az étterem különlegessége az volt, hogy közvetlenül ráláttunk a zenélő szökőkútra és a Burj Khalifára, amely időközönként fénybe borult, lenyűgöző látványt nyújtva. Az esti 28 fokos meleg ellenére a teraszra áramló légkondicionált levegő miatt néha még fáztunk is, ami a négy nap alatt ritkán fordult elő.

Előre kinéztünk néhány éttermet is, például a Fish-t a tengerparton vagy a Zuma-t az Emirates Towers-nél, de végül inkább azokat a helyeket választottuk, amelyek közel voltak és hangulatosnak tűntek. Dubajban szinte lehetetlen melléfogni az éttermekkel, hiszen a választék rendkívül széles, és minden étterem nagyon ígéretesnek néz ki. Az élményeket tovább gazdagította a helyek egyedi atmoszférája és a város vibráló hangulata.


,, A hétvége Dubajban péntekre és szombatra esik, így a pénteki brunch az egyik legkedveltebb hétvégi időtöltés, ilyenkor széles választékkal találkozhatunk a hotelekben és az éttermekben.

xx

A sertéshús fogyasztása nem illegális, de a szupermarketekben elkülönített részen kapható, és csakis nem muzulmánok számára értékesíthető " forrás


Dubaj gasztronómiai kínálata rendkívül sokszínű. A tenger közelségének köszönhetően friss tengeri fogásokat kóstolhatunk, miközben az arab konyha, amely főként bárányból és csirkéből készülő ételekre épít, szintén kiváló. Azonban a városban a turizmus csúcsra járatásának köszönhetően szinte bármit megtalálhatunk: néhány perc alatt hozzáférhetőek az ázsiai, európai vagy amerikai fogások is. Mivel arab országról van szó, nyitott helyeken alkoholt ritkán találni, ennek ellenére a város éjszakai élete így is pezsgő és változatos

Alkohol téma

Alkoholt Dubaiban nem lehet vásárolni a sarki kisboltokban, és az alkoholhoz való hozzáférés korlátozott. Leginkább a szállodák éttermeiben, bárjaiban és a szórakozóhelyeken lehet alkoholt fogyasztani. Azok, akik állandó lakosok, igényelhetnek "alkoholengedélyt", amely lehetővé teszi, hogy kijelölt üzletekben vásároljanak alkoholt otthoni fogyasztásra. Fontos tudni, hogy az utcán szigorúan tilos alkoholt fogyasztani, tehát még akkor sem ülhetünk ki egy üveg hideg sörrel a tengerpartra, ha rendelkezünk engedéllyel. Ez a szabály komolyan veendő, mivel az alkoholfogyasztás nyilvános helyeken büntethető.

Starbucks - Dubai

Starbucks kávézó szerény Dubai jelleggel

A vacsorához jól esett volna egy sör, de az arab éttermek itallapján ilyesmi nem szerepel, és alkoholt sem találni sem szupermarketekben, sem a sarki üzletekben. Sört kizárólag a szállodák bárjaiban lehet kapni, de ott is csak meglehetősen borsos áron.


Alkoholt érdemes a reptéri Duty Free üzletekben vásárolni, mivel Dubaiban a boltokban egyáltalán nem lehet hozzájutni, csak hotelekben vagy éttermekben lehet alkoholt fogyasztani. Fontos megjegyezni, hogy a szabadtéren egyáltalán nem szabad alkoholt fogyasztani. Ezt a szabályt rendkívül komolyan veszik, így szabadtéri éttermekben és a nyilvános strandokon sem szolgálnak fel alkoholos italokat. Ha tehát nyilvános helyen tartózkodunk, érdemes tiszteletben tartani ezeket a szigorú előírásokat.


,, Hazafelé kitérőt tettünk egy alkohol shop-ba, ami a semmi közepén található, supermarket nagyságú bolt, telis-tele alkohollal. Igazából semmi más nem kapható itt, csak pia. Vallásból és kultúrából kifolyólag az itt élők alkoholt nem igazán fogyasztanak, de rengeteg külföldi dolgozó is él errefelé. Nekik a hotelokhoz tartozó bárokon kívül ezekben a shopokban van lehetőségük alkoholos italokat vásárolni – es ez utóbbiban sokkal barátságosabb áron. Megtudtuk, hogy ezt is engedélyre tehetik. Mindenki kap egy fényképes igazolványt mellyel legálisan vásárolhat alkoholt. Nade! Nem akármennyit. A fizetések egy bizonyos százalékát költheted el alkoholra. Ezt illik betartani” Na nem mondom, hogy nem eshet meg, hogy feketén hozzájutsz, de pszt, a szabály az szabály. (felvidéki csavargók, 2019)" forrás

Vásárlás

Az utazók a képzeletükben Dubai-t korábban bevásárlós céliránynak is tekintették. Manapság már nem jellemző, hogy a magyar Dubai-t azért válassza, hogy majd onnan ezt vagy azt haza hoz. Feltehetően ez azért is van, mert a magyarok nem annyira tehetősek, mint azok, akik a világ minden tájáról ideutaznak versenyképes árakon luxuscikkeket venni.

Dubai - Luxus és vásárlás

Vannak országok (pl. Oroszország, Kína), ahonnan utazási irodák szervezésében kifejezetten bevásárló utakat szerveznek ide a nagy árleszállítási akciók időszakaira időzítve. Minden év júniusában és júliusában tartják a Dubai Summer Surprises akciót, nyilván azzal a céllal is, hogy fellendítsék a nyári hőség miatt gyengébb turista szezont. A Dubai Shopping Festival-t pedig minden év januárjában és februárjában rendezik. Mindkét időszakban leárazások vannak mindenhol Dubaiban. A luxus termékekre kevesebb az engedmény, de a középkategóriás termékeknél akár 70 százalékos kedvezményeket is ki lehet fogni. Jellemzőbb, hogy a turista azért kíváncsi programként körülnézni a bazárokban és a monumentális bevásárlóközpontokban. Ez utóbbiak inkább azért bizonyulnak érdekesnek, mert jószerével csak ezekben van mód a lakosság kevesebb, mint 10 százalékát kitevő helyi állampolgárokat látni. A monstre shopping mall-ok ráadásul a kereskedelmen kívül sokféle időtöltést kínálnak, valamint a kinti nagy hőség elől mindig kellemes ezekbe behúzódni. Ha valaki mégis vásárolni akar, akkor például aranyat és kelmét egyrészt a bazárokból (souqokból), másrészt igazán jó minőséget pl. a Deira City Center bevásárlóközpontból hozhatnak haza. A legtöbb üzlet kilenctől este kilencig van nyitva (kivéve a Ramadan idején). A Dubai Duty Free a repülőtéren a nap 24 órájában tart nyitva.

Dubaiban több helyen is találhatóak Day to Day boltok, amelyek különösen kedvező árakkal és széles kínálattal csábítanak. Mi a Deira City Center Metro Station közelében található üzletet látogattuk meg. Az üzletben rengeteg arab ajándéktárgy, édesség, illatszer, elektronikai cikk, ruha és cipő található, mind nagyon jó áron. Az emeleten hatalmas ruházati osztály van, amelynek felfedezésére akár egy egész délelőtt sem elég. 3000-5000 forint közötti áron vettünk indiai tunikákat, amelyek remekül álltak a páromnak. Abayát nem vásároltunk, mivel úgy éreztük, Európában nem lesz rá szüksége, de a tunikák igazán jól mutattak.

Bazárok (souq-ok)

Dubaiban a bazárok a Deira városrész területén maradtak meg hagyományos, labirintusszerű szerkezetükben. Ezek a jellegzetes helyi piacok nemcsak vásárlásra csábítanak, hanem remek fotótémák is egyben. A szűk utcácskák túlélték az utóbbi évek nagy építkezéseit, s megőrizték a régi idők varázsos hangulatát. Látszólagos káosz uralkodik itt, de egy idő után az európai szem is felfedezheti a rendet: az egyes mesterségek, kereskedelmi területek elkülönültek egymástól. A hal- és fűszerpiac nem annyira turistás, nagyon is hiteles a zajos hangulata. Az aranyművesek területén töménytelen ékszer nyújt szédítő látványt. Az aranypiac, a gold souk üzletei esténként élénkülnek meg igazán, ekkor érdemes ide besétálni. A régi bazárban (Old souq) vegyesen van minden.

A Deira városrészben az Al Karama vásárló utcában több bazár is van. Igazi régi épületek, és arabos légkör. A bazárok nagy része Dubaiban délután 4 óra körül nyit, és egészen éjfélig nyitva van. Délelőtt nagyon kevesen nyitnak ki, akkor is csak 10 és 12 óra között, majd bezárnak, és délután nyitnak ki újra. Ne ijedjen meg az ember, ha a szűk kis sikátorok egyikén elkapják és gyanús lépcsőházon keresztül az üzlet feletti emeletre terelik egy másik, titkos üzlethelyiségbe, ahol hamis "Rolex" órát, és "Louis Vuitton" táskát próbálnak eladni neki. Vásárolni nem kötelező, és ha már úgyis tőrbe csalták az embert, egy nem mindennapi, filmekbe illő élményben lesz része. A Creek (lagúna) túlsó oldalán van a textil piac, de ennek nyitva tartása bizonytalan.

Dubai - souq

,, Carrie Bradshaw kedvelői biztosan emlékeznek a film második részéből (Sex és New York 2) arra a jelenetre, mikor Carrie Abu Dhabiban elmegy egy igazán autentikus arab piacra. Pontosan ez volt a cél nálunk is. Megnézni a régi textil-, fűszer- illetve arany piacot. Az élmény sajnos kicsit eltért a várttól. Rengeteg árus, kis bódék, összetákolt asztalok … és mindenki nyakra főre kínálja a saját portékáját. Körülnézve az volt az érzésem, hogy rajtunk kívül egy fehér ember sincs ott, nem még hogy nő. Persze nem kell megijedni! Igazából minket sem a félelem fogott el, nem gondoltuk, hogy bántanának, de a túlzott nyomulás – konkrétan elleptek a kínálattal – eléggé a „túl sok“ fílinget adta. A nézelődés, esetleg szuvenír vásárlás helyett a „Hogyan jussunk ki innen? Csak menj előre és ne nézelődj“ forgatókönyv lépett életbe. (felvidéki csavargók, 2019)" forrás

Fűszerpiac

Dubaiban a turista nagyítóval keresi azokat a helyeket, ahol valamit a helyi kultúrából, hagyományokból láthat. Túlságosan is modern, kozmopolita világ ez, hiába mozgatja mindezt egy látszólag hagyományokhoz ragaszkodó helyi uralmi gépezet. A fűszerpiac azon kevés helyekhez tartozik Dubaiban, ahol a turista (szó szerint is) érezhet valamit a tradíciókból.

Dubai - fűszerpiac

Mi szemnek, szájnak és orrnak ingere. Az illatok, szagok, színek csodálatos bemutatkozása. Nem szabad kihagyni! Sokat lehet tanulni, főleg ha valaki el is magyarázza, hogy mi micsoda és mire való. E nélkül is látványos, de csak a látvány alapján keveset lehet megtudni. Jó megtudni, hogy az illatos mirhafű levelével hogy és mit lehet ízesíteni; mire is való a fenyőtömjén. Vásárolhatunk mindenféle kis ajándékcsomagocskákat, parfümös üvegcséket. Alkudozni kell. Itt aztán tényleg magas árról indítanak a kereskedők, hiszen sokkal csekélyebbek az értékek, mint az aranypiacon. Azt hiszik tán, hogy kis összegű dolgoknál nagyobbat lehet szakítani. Az eladók többnyire nem helyiek, hanem más ázsiai országokból valók. Többnyire tudnak angolul és vannak olyan kereskedők, akik az üzlet reményében szívesen tartanak kiselőadást, mondjuk a sárga gyömbérgyökérről, vagy az izsópfűről (ugye mily ismerős?). Az előadások meghallgatásának persze egyenesen következménye a vásárlásra kényszerítés enyhe lelki terrorja.

Persze mindig lehet venni valami majszolni valót a magvas dolgok elképesztő választékából. A kesudió itt mennyei. Meg kell kóstolni az iráni szárított gyümölcsöket, azt az édességet, ami csokoládéval bevont olvadt datolya és mandula. Irtó érdekes a hely azoknak, akiket külön is izgat a konyhaművészet. Micsoda illatok: szárított citromszeletek, rózsabimbók, hibiszkusz, koriander, fahéj. A fűszerpiac jól kombinálható az aranypiac meglátogatásával, mert egymás mellett vannak. Sokaktól hallani, hogy a fűszerpiac volt számukra a legnagyobb élmény Dubaiban.

Aranypiac

Sokaknak megfordul a fejében, hogy ha valamit vesznek Dubaiban, az nem más, mint az arany. Ha valaki tudja, hogy mit akar, és valamennyire ért is hozzá, akkor az aranypiac számára a megfelelő hely. Persze a bőség zavara lép fel. Több mint 130 kis bolt van egymás mellett! A választék elképesztő. Az ár jónak tűnik, de minden stimmel? Általában 18 karátosak, de van 22 (igazán sárga) és 24 karátos is. Van modern olasz, hagyományos arab és indiai a stílust illetően. Sajnos a turizmus némiképpen elrontotta az aranypiac normális életét. Régen a választék szélesebb volt, most meg túlságosan ráálltak arra, aminek az európai turisták körében van nagyobb keletje. Most éppen a gyémántgyűrűk dominálnak a boltok legalább felében. Olyanokat árulnak, amiket Európában is lehet kapni, de itt árban rendesen alákínálnak. A helyiek ékszerekkel kapcsolatos igényeit, ízlését kiszolgálni akaró kereskedők egy része át is költözött olyan környékekre, ahol inkább a helyiek vásárolnak (pl. Satwa). Már nem is annyira izgalmas, eredeti jellegű a hely, azért így is érdekes, és meglátogatásra érdemes.

Dubai - Aranypiac

Viszont csalódnak azok, akik iszonyatosan vonzó árakban reménykednek. Tény, hogy az arany itteni ára a legolcsóbbak közé tartozik a világon. Kifejezetten befektetési céllal lehet venni 24 karátos rúdaranyat is, s ez igen sokféle méretben kapható. Aki kisebb mennyiségre pályázik, különböző súlyú, 22 vagy 24 karátos rúdaranyból vert érmék közül válogathat. Hasznos tudni azonban, hogy az ékszereknél is elsősorban a súly számít, a míves ötvösmunkát elhanyagolható mértékben veszik figyelembe az árak kialakításánál (Barcelonában például ugyanazon fülbevalót olcsóbban lehet megvásárolni, mint itt a lealkudott áron).

Dubai - Arany mindenütt

Ellátogattam a Gold Souk-ba azaz a híres aranypiacra. Ez a “ régi “ Dubai-ban található, itt lakik a legtöbb bevándorló, és ez látszik is. Ez nem az a környék amit a képeken mutatnak. Gondoltam hogy nagy lesz, na de hogy ennyire. Voltam már pár helyen, de ez valami brutál. Ez egy egész városrész, ahol vannak különböző negyedek vagy piac részek, pl parfümös , fűszeres , textiles , matracos , bazáros, ruhás, játékos és mindegyikből több száz vagy ezer, kis utcák sikátorok, lehetetlen bejárni. Iszonyat nagy, nincs olyan amit ne találnál meg… Ami bosszantó és nem is kicsit hogy minden ki*^%ott árus vagy megfogja a kezedet, vagy beletesz valamit, berángat az üzletbe, rád fúj olyan parfümöket amitől lejössz az életről, megkérdezi honnan jöttél és még sorolhatnám csak hogy vegyél valamit. Utólag eszembe jutott hogy a nyakamba kellett volna raknom egy táblát azzal hogy magyar vagyok és köszi nem kell semmi, lehet békén hagytak volna… 😀

Az egyik egy 50L-es fém edényt akart rám sózni, mondom minden oké veled bratyó? ,azt melyik zsebembe tegyem hogy felengedjenek a gépre ? 😂😂 A másik megállít mondom megyek mert jön a taxi, oké my friend csak 1 perc látom nincs hajad! Mondom anyád, már nem is volt szimpatikus ez után… 😂 Menjek vele mert van egy szuper terméke amitől visszanő a hajam… Mondom nekem ne nőjön vissza, azért vágom, nem baj menjek vele, mondom baszod menjünk csak végezzek már. Elvitt egy sikátorba, már gondolkoztam hogy leveszem a pólómat hogy ne legyen véres ha kiveszik a vesém, bementünk egy üzletnek tünő helyre, lementünk a lépcsőn, ott már lelkiekben elköszöntem a családomtól is, aztán lent várt egy nagy dagadt kopasz csóka, elővett egy üveget, meg 2 különböző port. Azt mondja hogy ezt az olajat a fejemre kell kenni, ezt a két port összekeveri és utánna azt is és hogy csodák csodájára ki fog nőni a hajam. Mondom aha ez szép de neked hol a hajad? Ja ő nem próbálta még ki 😂 Jaaa hát akkor én se fogom 😂 De tuti higgyem már el neki, mondom oké elhiszem de akkor se kell! Olcsón adja, az olaj 500 Dirham kb 50.000Ft, az egyik por adagja 100 Dirham és kell 20 adag belőle. a másik pedig 65 Dirham szintén 20 adag. Hogy miért 20 senki se tudja…Sztem a kokain olcsóbb de most ezt hagyjuk, magyarul kaptam volna valami olajat összekeverve tököm tudja mivel potom 410.000Ft-ért. Még a hülyének is megérte sztem. Mondom na most megyek fel, mert már kezdtem frusztrált lenni, de hogy fizessem ki mert kinyitották, mondom leszarom én mondtam hogy nem kell, akkor eljönnek velem a hotelba bármit elfogadnak, mondom biztos nem, és elindultam felfele, mondom lesz ami lesz, jött utánnam és mondta a faszságát az ő nyelvén. Én meg mint aki süket szépen le se szartam és kimentem az utcára és ott hagytam…. Szóval haj nélküli barátaim ne menjetek arra vagy csak parókában 😂 Nagyon erőszakosak, ez a része sok volt…. Ezt leszámítva tetszett… Van itt egy híres parfümös aki helyben megcsinál bármit amit kérsz. Van egy illat amit már nem gyártanak és bementem hozzá, hátha, megszagolta és kikeverte 😂 (2023)


A Gold Souk, vagyis az aranypiac, a halpiactól mindössze 5-10 perces sétára található. Ez a fedett utca és annak kisebb mellékutcái mintegy 300 arany- és ékszerüzletet foglalnak magukban. Becslések szerint az aranypiacon egyidejűleg több mint 10 tonna arany található készleten. Az üzletek között megtalálhatók a híres márkák szalonjai éppúgy, mint az apró kézműves boltok. A kirakatok szó szerint roskadoznak az aranytól, és bármerre nézünk, a látványtól szinte eláll a lélegzetünk. A kínálatban szerepelnek például több tíz kilós, bokáig érő nyakékek, amelyek sárgaaranyból készültek, és gyakran az európai ízlésnek szokatlan dizájnt képviselnek.

A Kanz ékszerüzlet különlegessége a Guinness-rekorder, a világ legnagyobb aranygyűrűje, amely a kirakatban látható. Ez a gigantikus ékszer 64 kilogramm aranyból készült, 5,1 kilogrammnyi gyémánt berakással díszítve. A belső átmérője 49 cm, a külső 70 cm, így gyakorlatilag használhatatlan, de rendkívül látványos. Az ékszer anyagértéke is lenyűgöző: pusztán az arany súlyát nézve körülbelül 700 millió forintot ér, ha nem vesszük figyelembe az 55 ékszerész 45 napos munkáját és az eszmei értéket.

Az üzletekben a helyi öltözetet viselő eladók és tulajdonosok előszeretettel pózolnak arannyal és számológéppel a kezükben, készen az alkura. Az utcán pedig digitális kijelző mutatja a különböző aranytípusok aktuális világpiaci árát grammban, helyi valutában feltüntetve.


Dubajban a piacok látogatása kihagyhatatlan élmény. Helyi források szerint az aranypiacon körülbelül 11 tonna arany található, és tényleg elképesztő mennyiségű arany ékszer lóg a kirakatokban. Olyan hatalmas nyakláncok is láthatók, amelyeket inkább láncingnek neveznék. El sem tudom képzelni, hogy valaki ezeket viselje, de talán egy nyílzápor ellen nyújtanának némi védelmet.

Ha taxival mész a piacra, mondd a sofőrnek, hogy "Gold Souk", innen minden fontos hely elérhető: a textilpiac, a cipőpiac és a fűszerpiac is. A piac reggel 10 órától indul be, és az árusok lenyűgöző marketingfogásokkal próbálnak vásárlásra csábítani. A szűk sikátorokban járkáló emberek azonnal megpróbálják kitalálni, mit szeretnél vásárolni – aranyat, ezüstöt, órát vagy ruhát – és már vezetnek is a megfelelő bolt felé. Egy "ügynök" például utánunk jött egy ezüstboltba, majd amikor végeztünk, azonnal átvitt minket a saját üzletébe is. Az egyik legemlékezetesebb pillanat az volt, amikor egy árus 110 000 dirhamra értékelte egy fehérarany szett árát, de azonnal áthúzta ezt a számot, és "discountot" adott nekünk – hiszen régi ügyfelek vagyunk, még ha sosem látott minket. Végül az árát lealkudta saját magának 4 000 dirhamra.

A textilpiacon különösen megtévesztő volt, hogy a próbababákra olyan ügyesen tekerik rá az anyagot, mintha már készen lenne a ruha. Aki kedveli a keleti ruhákat, mindenképp látogasson el ide. Többen is felajánlották, hogy vegyük meg a szövetet, és másnapra megvarrják belőle a ruhát, de mivel ez az utolsó napunk volt, ezt az opciót már nem tudtuk kihasználni.

Halpiac birkafejjel

A reggel első állomása a halpiac, amit mindenképpen érdemes korán felkeresni, mivel később már sokkal kevesebb az élet, ellentétben a többi piaccal, amelyek késő estig nyitva tartanak. A legkönnyebben a zöld metróvonal Al Ras megállójánál érhető el. Bur Dubaiból indulva a Creek alatt áthaladva érkezünk meg. A felszínre érve a 38 fokos melegben már érezni lehet a halpiac jellegzetes – és sokak számára kevésbé vonzó – illatát, amit a szél hoz felénk. Az állomásnál hatalmas figyelmeztető táblák emlékeztetnek rá, hogy tilos halat felvinni a metróra.

Követjük a szagot, át egy hatalmas betonplaccon, amely leginkább egy Tesco parkolóra emlékeztet. Az olajfoltok és a vérnyomok az aszfalton már sejtetik, hogy ez nem a virágpiac lesz. Az épületet valószínűleg nem a főbejáratnál találjuk meg, így hátulról, egy műanyag függönnyel fedett ajtón lépünk be, amely próbálja visszatartani a benti hűvöset, nem sok sikerrel. Az első „fogadtatás” egy nyúzott birkafej, amely – hűtés nélkül – a pulton, szemtől szembe fogad. Népszerű alapanyag levesekhez, pörköltekhez, sült ételekhez, de nem kerül a kosaramba – beérem egy fotóval. A szemközti soron húskampókon lógó marhacombok és egyéb húsrészek terítik be a látómezőt.

Bár semmi bajom a húsevéssel, és egy jó steaknek vagy burgernek nehezen mondok nemet, ez a mennyiségű nyers hús reggeli után már túl sok volt. Így néhány fotó után gyorsan a halak és rákok pultjaihoz menekülök – elvégre a halpiac miatt jöttünk. A tengeri herkentyűk barátságosabbak, bár a szag itt is intenzív. A kínálat rendben van, a pultok még viszonylag tele vannak, de különleges fogásokat nem találok. Egyedül a 10 dirhamos szárított cápa snack számít érdekesebbnek, de halpiac szempontjából a funchali piac Madeirán még mindig magasan vezet.

Kifelé haladva még átsétálok a klasszikus gyümölcs- és zöldségpiacon, majd a következő célpont a Gold Souk.

Alkudozás

Az arab piacokon, a souq-ban az alkudozás ugyebár lényeges, jószerével kötelező teendő. Mondható, hogy amennyiben a potenciális vevő nem kezd alkudozni, akkor az eladó elégedetlen, mert el sem kezdődhet a küzdelem. Az árus úgy gondolhatja, hogy alkudozás nélkül egyszerűen nincs esélye a mindkét fél által sikeresnek tekinthető egyezség megkötéséhez. A Creek közelében lévő szűk kis utcákból álló bazárok boltjaiban az eladó olyan árat mond be indításból, amelybe ő már eleve bekalkulálja az alkudozást. A lényeg: reálisan a kereskedő által bemondott árat legfeljebb 25 és 50 százalék közötti mértékben lehet lealkudni. A turistának egyáltalán nem szabad ódzkodni az alkudozástól, hiszen a kereskedő eleve kalkulál azzal, hogy nem nyer teljes tetszést árajánlata.

Ha a megvásárolni kívánt áruhoz nagyon hasonló több boltban is van, akkor persze hasznos begyűjteni összehasonlításként az árinformációkat, és fejben ki kell alakítani azt, hogy mennyiért is érdemes az embernek megvenni azt a dolgot. Ha már megvan a szilárd álláspont, akkor határozottan, konok tekintettel a kereskedő tudtára kell hozni: csakis meghatározott összeget hajlandó adni az áruért. Amennyiben a kereskedő ugyancsak határozottan nem adja az árut annyiért, akkor arra is érdemes gondolni, hogy a vevő által remélt ár irreális. Gyakran a kereskedő valahogy érzékelteti is, hogy ő már nem érdekelt az alkudozás folytatásában. Ezt meg lehet érezni a tekintetén, a gesztusain. Persze gyakorlott színészek, de azért átjöhet a tényleges üzenet. Ha azonban a kereskedő a turista által keményen képviselt árra az alkudozás folytatásával reagál, akkor van esély a vevőnek elérni célját. Közismert trükk, hogy a vevő tüntetőleg kivonul az üzletből és várja a kereskedő erre való reagálását.

Hasznos információ: A turista legyen laza, nyugodt, barátságos és kedvelhető. Az alkudozást a kereskedő sem szereti halálos komolyan venni. Számára ez egy kis játék is egyben. A potenciális vevő nem éri el célját és a kellemes élménytől is megfosztja magát, ha az alkudozást agresszívan, a kellő tisztelet, udvariasság megadása nélkül, mogorván folytatja. Nem kell idegeskedni. Közismert alapszabály persze, hogy a vásárlók egyike se érzékeltesse a kereskedővel azt, hogy odavan a termékért és mindenképpen meg is akarja venni. Azt az érzetet kell kelteni - póker, avagy szenvtelen arccal -, hogy meg szeretné venni az árut, de nem mindenáron.

Érdemes tudni, hogy az eladó gyakran alkalmazott és ki van adva neki a minimál ár. Nem érdemes túlzott nyomás alá helyezni a szerencsétlen eladót. Neki is fontos, hogy eladja az árut, de gyakran nem kap teljesen szabad kezet az árszabás dolgában. Az alapszabály, hogy a kialkudott ár dolgában sem a vevő, sem az árus nem táncolhat vissza! Ha a turista mégis megteszi, akkor nem vágják pofán, de nagyon lenézik bunkósága miatt. Sajnos a sok orosz turista valamennyire elrontja az alkudozás itteni megszokott módját. Vagy nagyképűen, kivagyiságból kifizetik az árus által bemondott indító árat, vagy másik végletként lekezelő stílusban, nagy pofával próbálnak – persze sikertelenül – töredék áron megvenni mindent. Az árusok nem is igazán csípik őket.

Dubai - alkudozó kereskedők

Apropó: manapság a bazárokban az árusok nagy része már nem is helyi születésű ember. A kereskedők között rengeteg a dél-ázsiai, főleg indiai. A bevásárlóközpontokban teljesen felesleges elkezdeni alkudozni. A turista csak nevetségessé teszi magát. Itt rögzített árak vannak ugyanis és az elárusítók alkalmazottak, azaz nincsenek egyáltalán felhatalmazva bármiféle alkudozásra.

Bevásárlóközpontok

Közel hetven bevásárlóközpont van Dubaiban. A hőségben jellemző menedékhely mind a helyiek, mind a vendégmunkások, és persze a turisták számára is. A mall-ok a társasági élet fő színterei és szokványos szabadidős program sokak számára. A helyi születésűek közül jellemzően a fiatalok járnak (ott is) a mall-okba, illetve sok a nő, aki vásárlási mániában szenved. A turista számára a mall-ok érdekesek lehetnek a food court-ok gyorskajáldái miatt, de azért is, mert ezeken a helyeken lehet leginkább nézni az embereket. Ugyanis az utcán nincs igazán sétálgatás, tulajdonképpen nincs európai értelemben vett belváros boltos utcákkal (kivétel Deira egy része).

Jóllehet a helyiek többségében hagyományos öltözékben járkálnak és a vendégmunkásoknak nincs igazán pénze cuccok vásárlására, mégis meglepően nagy a választék azokból a divatos cuccokból, amiket mindenhol árulnak a világon. Az árak általában nem olyan olcsók, hogy nagy vásárlásba bonyolódjon egy magyar. Csak hát ott több szabad idő van alaposan körülnézni. A drágább árfekvésű mall-okban nagyon sok a helyi születésű. Jószerével csak itt tudja a turista mustrálni őket. Diszkréten tegyük, mert nem szeretik, ha bámulják őket. Alapvetően a helyi aranyifjak még röpke ránézésre sem méltatják az európai turistát. A nők hagyományosan öltözködnek, a fedettség különböző mértékével. Az megfigyelhető, hogy a lányok és nők nagy gonddal festik a szemüket, hisz mást úgy sem lehet belőlük látni. Jópofa a nagy fekete lepel (abaya) alól kilóg a farmer és a lábon valami divatos cipő (Jimmy Choo, Christian Louboutin, Gucci vagy Louis Vuitton) ékeskedik. A nyitva tartás jellemzően 10-től 22 óráig.

Deira City Centre

Azoknak a turistáknak lehet a leginkább érdekes, akik csupán átszálló utasok és van annyi csatlakozási idejük, hogy biztonságosan ki tudjanak menni a városba. A Deira City Centre ugyanis közel van a repülőtérhez. Szinte mindent árusítanak. A fő szuvenír üzlet az első emeleten található Arabian treasure. Van egy hatalmas Carrefour hipermarket, amely mindig zsúfolt, és ahol a pénztáraknál mindig hosszú sorok állnak. Kozmetikumok a Paris Gallery-ben vannak a legnagyobb választékban. Igaz ilyesmit lehet a repülőtéri üzletekben venni, igaz ott talán drágább minden. Tény, hogy a Deira City Centre nem tartozik Dubaiban a legmenőbb bevásárlóközpontok közé. Viszont nem is a legdrágább.

Dubai - Deira City Centre

Mall of the Emirates (továbbiakban rövidítve: MOE)

Ha másért nem, már az építészeti dimenziói, megoldásai, eleganciája miatt is látogatást érdemel. Akárki akármit mond, szépen néz ki kívülről is meg belülről is. Biztosan bejön a gyerekeknek, mert otthonosan érzik magukat, hisz bevásárlóközpontot otthonról is ismernek. Több visszajelzésből kiderül, hogy turista családokban a gyerekek követelték a MOE meglátogatásának megismétlését. Könnyedén el lehet ott tölteni egy egész napot. Rengeteg a menő divatbolt (Giorgio Armani, Versace, Dolce&Gabbana). Van Gucci, Louis Vuitton, Jimmy Choo, Yves Saint Laurent, Michael Kors, és hamarosan nyit a Prada. Itt bizony nem csupán nézelődnek, hanem vásárolnak is. Még olyanokat is lenyűgöz a boltok hatalmas választéka, akik egyébként itthon nem igazán szeretnek bevásárlóközpontba járni.

Nemrégiben nyílt meg a Mall-ban a világ legnagyobb cipőáruháza, a Level Shoe District (LEVEL). A 96 ezer négyzetméter alapterületű (!) komplexumban 30 üzletben, a legismertebb cipőgyárak több mint 250 világhírű márkáját árusítják. A LEVEL üzemeltetői szerint nincs a világon olyan márkás női- vagy férficipő, ami a létező összes méretben náluk ne lenne kapható. Van, aki szerint a MOE-ben könnyebb eligazodni, mint a Dubai Mall-ban. Ami persze magyarázható azzal is, hogy a később épült Dubai Mall alapterületét tekintve nagyobb. Mint már más fejezetben megírtuk, itt nem csupán vásárolni lehet, hanem ténylegesen programozni is. A Magic Planet például izgalmas hely a gyerkőcöknek. Másik részén, üvegfalon keresztül lehet nézni a síelőket (Ski Dubai).

Ata fotója

Viszonylag új dolog, hogy metróval is könnyen megközelíthető, lévén van a mall-nál egy megálló. Amúgy a MOE 4 metrómegállóra van csak a Dubai Marina hoteljeitől. Tehát nincs a városközpontban. Az már más kérdés, hogy a gyalogtávolság valóban azt is jelenti, hogy oda akar gyalogolni a turista. Ugyanis Dubai-ban nem szoktak az emberek gyalogolni és ezért nem is terveznek sok mindent a gyalogosok számára (pl. átkelőket). Hasznos tudni, hogy csütörtökön késő délutántól szombaton késő délutánig tartó időszakban van a legnagyobb tömeg. Az is egy szempont, hogy éppen ilyenkor kell jönni, mert a dubai-s tömeg látványa önmagában érdeklődés tárgya lehet. De ilyenkor a büféknél borzasztó nagy a tömeg és a szabad asztalokért való küzdelem bizony fárasztó lehet. A kevésbé látogatott napokon előfordulnak mindenféle kedvezmények (pl. hétfőn az egyik szusi-s helyen). A gyorskajáldákban nem szeretik a kártyás fizetést és haragszanak a nagy címletű bankó miatt.

Jó, hogy étkezés tekintetében valóban mindenféle árszint kínálkozik. Az egyéb napokon humánusabb a helyzet, nincs olyan érdekes lüktetése az egésznek. A nyári hőség idején többen menekülnek ide. Tanulságos látni azt, hogy mennyire patyolat tiszta az egész komplexum. Ami az árakat illeti, hát nem olcsóbbak, mint otthon, legfeljebb egyes boltok, egyes termékcsoportok tekintetében. Az elektromos kütyük vonatkozásában elbizonytalaníthatja az embert az, hogy mit csinálhat, ha a garanciát érvényesíteni szeretné.

Négy metrómegállóra található a Dubai Malltól egy másik hatalmas bevásárlóközpont, amely ugyan eltörpül a nagytesó mellett, de még így is lenyűgöző méretű: 240 ezer négyzetméteren 560 üzlettel várja a látogatókat. Itt található a világ egyik különleges látványossága, a Ski Dubai, amely az első beltéri sípálya a világon.

A Ski Dubai egy 85 méter magas "hegyről" kínál lecsúszási lehetőséget, összesen 5 pályán (a leghosszabb 400 méter). A látogatók kényelméről csákányos lift és egy 4 személyes beülős sílift gondoskodik. Miközben kint évszaktól függően 32-48 fokos hőség tombol, a sípályán állandó -1 fokot tartanak, éjszakai karbantartás során pedig -6 fokra hűtik le. A komplexum része továbbá egy szánkópálya, egy mini kalandpark és egy autentikus hütte is, ahol forró italokat fogyaszthatunk.

A látvány egyszerre szürreális és lenyűgöző: fekete csadorba öltözött nők pufidzsekit húzva totyognak gyermekeikkel, hógolyóznak a pálya aljában, miközben a városban töltött délelőtt után valószínűleg hólyagosra égett a karjuk a forró napon. 2024-ben is a Ski Dubai marad az egyik legikonikusabb élmény Dubajban, ahol a sivatag kellős közepén élvezhetjük a téli sportokat.

Dubai Mall

Vagy-vagy esetén tán inkább ez, mint a MOE. Az előnye ugyanaz, mint a hátránya: nagyon nagy. Állítólag a világ legnagyobb bevásárlóközpontja. 10 focipálya elférne benne. 1200 üzletről beszélünk. Hoppá. Ez is kitölt csaknem egy egész napot. Főleg, hogy a Dubai Mall-t prímán össze lehet kapcsolni a Burdzs Kalifa és a Dubai Fountain meglátogatásával (Burj Dubai városrész). Közvetlen egymás mellett vannak. Töménytelen étkező- és nassoló hely (Cinnabon!), hatalmas korcsolyapálya, látványos Sealife Center (akvárium hatalmas üvegfallal). A Dubai Aquarium & Underwater Zoo akrilüveg bemutatópanelje a világ legnagyobb ilyen létesítménye, bekerült a 2010 -es Guiness rekordok könyvébe is. Ami az üzleteket illeti, elég komplikált, hogy a meghatározott árutípusok nincsenek feltétlenül egy zónába rakva. Ami az árakat illeti, sokak véleménye szerint a legdrágább mall Dubaiban. Modern, tiszta, szép. Érdemes megnézni, hogy milyen autók állnak be parkolni: Rolls Royce, Lamborghini, Bentley, Ferrari, nem kis számban.

"Szombaton este hazajutni a Mallból egy komplett rémálom. Millió ember, se taxi, se uber, indulás a metróhoz. Síró kicsik, dühöngő felnőttek, soha többé. Mindenhol van bőséges vásárlási lehetőség Dubaiban, ehhez én már öreg vagyok. (K. Kriszta)


A Dubai Mall-ban gyakorlatilag a világ összes fontosabb márkája képviselteti magát, és szintekre bontva találhatók az üzletek különböző árkategóriák szerint. A legdrágább márkák szintjén még a mosdók is tükrözik a luxust: bőrfotelekben ülve, egész alakos tükör előtt igazíthatod meg a sminked. Az egész bevásárlóközpont rendkívül rendezett, takarító személyzet és információs pultok térképekkel szinte minden sarkon találhatók. Olyan, mintha egy önálló város lenne, és egy teljes nap is kevés, hogy bejárd az egészet. A helyiek szerint nyáron Dubajban a hőség miatt gyakorlatilag csak vásárolni lehet, mivel az utcán a forróság elviselhetetlen, ezért is építettek ennyi plázát, hogy klimatizált környezetben lehess.

Ez kényelmes megoldás, de némileg elveszi a városnézés élményét, hiszen plázázni bárhol a világon lehet, de Dubajt látni különleges. Mindenesetre érdekes élmény volt, és különleges, hogy itt több fehér ruhás arab férfit és fekete fátyolos arab nőt is láttunk. Érdekes volt megfigyelni, hogyan mozognak: a férfiak elöl mennek, a nők utánuk. Csak egyszer láttam olyat, hogy egy pár kézen fogva ment, és többször láttam olyan férfiakat, akik két nővel voltak, ami arra utalt, hogy valószínűleg mindkét nő a feleségük.

Érdekes volt megfigyelni azt is, hogyan esznek a lefátyolozott nők. Ahogy a „Szex és New York 2” című filmből is ismert, tényleg "betolják a fátyol alá" az ételt. Egyszer láttam egy nőt, aki csak ivott, miközben a fátyol alatt tolta be a poharat, és közben a gyerekeit etette. Egy másik alkalommal pedig egy nőt figyeltem meg, ahogy lopva tolta be a süteményt a fátyol alá, gyorsan és diszkréten.


"A Burj Khalifa tövében az új downtown szerves részét képezi a világ legnagyobb plázája a Dubai Mall. A több mint 1 millió négyzetméternyi eladótéren több mint 1200 üzlet és étterem osztozkodik. És amit sohasem gondoltam volna: a Dubai Mall a világ leglátogatottabb turistalátványossága (!?). Évente több mint 70 millió látogató keresi fel (viszonyítás: New Yorkot 52 millió, a Niagara vízesés 22,5 millió turista/év). Ha 30 perc alatt legalább 30 különböző 30 millió feletti luxusautót szeretnénk fotózni, akkor elég, ha lesétálunk és teszünk egy kört a bevásárlóközpont mélygarázsában. Ha még durvább gépeket akarunk lencsevégre kapni, akkor pedig főbejáratnál lévő valet parkinghoz érdemes menni." forrás

Souk Madinat Jumeirah

A Burj Al Arab hotel közelségében van. Naná, hogy ez is hatalmas. A bevásárlóközpont és az elegáns bazár sajátos keveréke. Már csak azért sem egy igazi souq, mert a boltok kereskedői egyáltalán nem igyekeznek olyan piacos stílusban eladni a járókelőknek. Viszont a bazáros jellegű rész boltjaiban legalább van alkudozás. A bevásárlóközpontokban – mint korábban írtuk – nincs helye alkudozásnak. Nagyon jó éttermei vannak. Ez a fő erőssége. Szuvenír vásárlás szempontjából nem egy olcsó hely. Kár, hogy kevés a szabadtéri hely, mert az elhelyezkedés alapján kellemes kinti helyek lehetnének ott. Nyilván a forró hónapok miatt nem igyekeztek kialakítani a helyet ebbe az irányba (úgy szokták hívni, hogy olyan ez a hely, mint az 1001 éjszaka meséje. Itt van egy színház is, ahol jó előadásokat tartanak, s vannak gyerekprogramok is.).

Mercato Mall

Azért említjük meg, mert a bemutatott bevásárlóközpontoktól eléggé eltér méretben és jellegben. Viszonylag kicsi, könnyen áttekinthető mall olasz stílusban. Ahogy Las Vegasban, úgy itt is jópofa megnézni, hogy az európai kultúrkör különböző vonásainak milyen értelmezése történik valahol egészen máshol. Persze gyakori ilyen esetekben a szimpla giccs megteremtése. Szórakoztató megnézni az olasz romantika dubai-i verzióját. Ha valaki röhejesnek találja az egészet, akkor legalább volt egy jó szórakoztató programja. Amúgy van sok étkezőhely, és persze szupermarket, meg minden egyéb szokásos, csakhogy olasz díszletek között. Az arabusok érdekesen néznek ki a veronai hangulatú műbalkonok társaságában. Ez a helyiek legkedveltebb bevásárlóközpontja.

Ibn Battuta Mall

Az egyik legjobb bevásárlóközpontnak tartják Dubai-ban. Nem olyan menő és nagy, mint a Dubai Mall, de karakteresebb, és jól ki van találva. Érdekes, hogy különböző országok (Perzsia, Kína, India, Egyiptom stb.) témájára alakították ki a koncepciót. Az ehhez igazított dekoráció izgalmas. Hatalmas és jó a food court-ja. Sok étteremből lehet választani. Van két érdekes állandó kiállítás is a mall-ban. A metróból közvetlenül jól, könnyen megközelíthető. Messze van a városközponttól. Taxit nehéz találni távozáskor.

Közlekedés

Forgalmi dugó Dubaiban

Hasznos tudni, hogy a rövid időre idelátogató turista számára felesleges autót bérelni. Túl sok előny nem származik belőle. A forgalom csúcsidőben hatalmas és ilyenkor nem élvezetés egy tájékozatlan külföldinek autóvezetéssel bajlódnia. Főleg, hogy a taxizás, uberezés összességében nem annyira drága. A metrózás is praktikus és nagyon tiszta, kényelmes, 1 fő esetében kb. 10 AED (1000 HUF) eljutni a reptérről a város másik végébe, Jebel Ali-ba, 3-4 fő esetén taxizni viszont olcsóbb, mint metrózni! Bár van buszközlekedés, de a turisták ritkán veszik igénybe, mert nehéz a járatokon kiigazodni.

A turisták számára külföldön természetes dolog az, hogy sétálgatva fedezik fel a célvárost. Dubaiban ebből a szempontból nagyon egyedi a helyzet. Dubai egyáltalán nem gyalogosbarát hely! A belváros utcáin kívül Dubaiban sok helyen még járda sincs. Kevés a közlekedési lámpás átkelő hely. A helyiek mindenhová, még a legrövidebb távon is autóval közlekednek. Az utcán gyalogló ember valósággal földönkívüli lény, vagy legalábbis turista, meg ázsiai vendégmunkás. Az autóvezetők többnyire nincsenek tekintettel a gyalogosokra (na meg a többi autósra sem).

Az autóforgalmi utakon a kerékpározás egyáltalán nem ajánlott. Bicajozni a parkokban, a sétányokon lehet. A közlekedési eszközök közé tartoznak a vízi taxik (abra), kis fahajók, amelyek Bur Dubai és Deira között közlekednek a Creek-en. Gyorsak, élményszerűek, olcsók (kb. 70-80 forintnak megfelelő dirham). Privát is ki lehet bérelni abratot, de az már legalább tízszer annyiba kerül. Ez azonban nem közlekedés, hanem városnéző program kategória.

Taxi/Uber/Careem

A legáltalánosabb közlekedési eszköz a taxi. És az uber vagy careem. A helyi közlekedési társaság, a Dubai Transport Company krémszínű autói már messziről felismerhetőek. Minden taxi krémszínű, csak a tetejük más-más színű, a szín jelzi melyik taxi társaság. Pl. Green, White, Blue, Red, Orange, Yellow, Gold, Pink. Pink: Ladies taxi – csak nő utasoknak és nő vezeti.

A sofőrök kilométeróra alapján dolgoznak. Az alapdíj 2024-ben 5 dirham (22 óra után éjszaka: 5,5), a kilométerdíj pedig 2 dirham (minimum összdíj 12 AED). A taxi fél napra is kibérelhető, ez egységesen 600 dirhamba kerül. Más cégek autóinál és az illegális taxisoknál a viteldíj megegyezés (alku) kérdése.

Hasznos tudni, hogy a taxizás továbbra is biztonságos, akár egyedülálló nőknek is. Vannak női taxik is (rózsaszínűek, nők vezetik őket, de többnyire csak a reptéren találkozhatunk ilyenekkel), ha egy hölgy turista nem szeretne férfi sofőrrel utazni. Csúcsidőben nehéz taxit fogni, különösen a bevásárlóközpontoknál, szállodáknál és közlekedési csomópontoknál. Az itteni hétvégék idején különösen nagy a sorban állás. A taxisok többsége indiai vagy pakisztáni származású, és szívesen beszélgetnek a turistákkal.

A taxisok átlagosan 2024-ben is kb. 120 ezer forintnak megfelelő fizetést kapnak, amelyből még mindig törleszteniük kell a munkavállaláshoz szükséges belépési költségeket (kb. 3 millió forintnak megfelelő helyi pénzben). Egész évben, szabadnap nélkül, 12 órás váltásokban dolgoznak, és az évi egy hónapos szabadságuk is fizetés nélküli. Öt év után egy év kényszerpihenőre kell vonulniuk, mielőtt újra dolgozhatnának.

A benzinár továbbra is rendkívül alacsony, 2024-ben körülbelül 130 forint literenként, ezért sok az utas. A reptérről való taxizásnál magasabb a díj, az alapdíj 2024-ben 30-35 dirham.

Előfordulhatnak nyelvi akadályok a taxisok és az utasok között, ezért hasznos tisztázni a pontos címet, és nem árt ismerni a távolságokat. Tájékozódási pontnak inkább ismert hoteleket, bevásárlóközpontokat vagy éttermeket érdemes megadni.

Sok taxis gyorsan vezet, hogy növelje napi fuvarmennyiségét, de nyugodtan kérhetjük őket, hogy vezessenek lassabban. A dubaji úthálózat jó minőségű, de sokan hajlamosak veszélyesen vezetni.

Ha elégedett vagy a taxissal, visszaútra is igénybe veheted, de az esetek többségében a sofőrök nem vállalják, mivel nem éri meg nekik várakozni. A borravaló szokásos, 5-10 dirham az elfogadott.

Már az első este kiderült, hogy Dubaj hatalmas város, hiszen fél óra alatt 26 km-t taxiztunk csak azért, hogy együnk (persze közelebb is lett volna lehetőség). A taxi viszont rendkívül olcsó, főleg a budapesti árakhoz képest. 2024-ben a taxióra 5 dirhamról indul (kb. 500 Ft), és kilométerenként mindössze 2 dirhammal emelkedik (kb. 120 Ft), így a 26 km-es út borravalóval együtt nagyjából 6 500 Ft-ba került. Az alacsony árak részben annak is köszönhetőek, hogy a benzin ára körülbelül 130 Ft/liter. A taxikat többnyire bevándorlók vezetik, akiknek a munkabére nem túl magas.

Dubajban a taxi nagyon jó választás. Szinte mindenhol találsz, és nem drága közlekedési mód. Egy másik előny, hogy mivel Dubajban nem minden utca van elnevezve, a taxisok gyakran ismert épületek vagy helyszínek alapján tájékozódnak. Ez azonban a turistáknak nem mindig nyújt egyértelmű segítséget, ezért érdemes előre pontosabb tájékozódási pontokat megadni.


Érdemes mindig a bézs színű hivatalos dubaji taxikat használni, mert ezek megbízhatók és megfelelő árakat alkalmaznak. A Miracle Gardennél történt velünk, hogy a kapun kijőve egy fekete, valószínűleg illegális taxiba ültettek minket, ami ugyanazon az útvonalon kétszer annyiért vitt vissza, mint a hivatalos taxi társaság. A hivatalos taxikat nem engedték be a parkolóba, így valójában nem volt választásunk. Ilyen helyzetben talán a legjobb megoldás, ha előre hívunk egy hivatalos taxit a közelbe, hogy elkerüljük az ilyen problémákat.

Metró (Metro Monorail)

K.-T. Gy. fotója

Önmagában érdekes program lehet például egyszer a dubai metró első osztályán utazni (First Class Gold Ticket). Ez olyasmi, mint a repülőgépen a business class. Érdekes egy európainak látni, hogy van külön kocsi kizárólag a nőknek és a gyerekeknek. A többiben akárki utazhat, vegyesen férfi, nő, gyerek. A magyar család nőtagjának például jópofa élmény lehet egy-két állomás erejéig a nőknek és gyerekeknek kijelölt kocsiban utazni. Minden rendezett, modern, szép. Leeshet az állunk, hogy milyen nagy a tisztaság a kocsikban és az állomásokon. Nem mellékesen egyfajta városnéző programnak is megfelel az ablakon keresztüli látvány miatt. Érdekesség, a megállók, stb. Biztonság szempontjából is a maximumot nyújtja: a megállóknál üvegfal helyezkedik el, és így kerülik el a baleseteket. Magas pénzbüntetés jár annak, aki véletlenül elalszik, vagy eszik-iszik a metrón. Van térerő az összes megállóban és az útvonalon, valamint wifi szolgálat is.

Természetesen az egész metró (megállók és a kocsik is) légkondicionált. A Gold Classban bőrülések vannak. Jelenleg a piros és a zöld vonal működik, de tervben van a kék és a lila vonal megépítése. A metró a földfelszín felett megy, nem úgy, ahogy megszoktuk máshol a világban. Egy pár megálló a föld alá megy, néha a hidak felett vagy alatt megy el. Néha úgy érezhetjük magunkat, mintha egy hullámvasúton ülnénk. A metró rengeteget segített a tömegközlekedésen (főleg a várost észak-déli irányban átszelő forgalmán), viszont a turistáknak hasznos információ, hogy taxizni kell majd, legalább a metróállomástól a célpontig. A metrót egyébként 2005-ben kezdték építeni. 2009 szeptemberében nyitott meg. Koreaiak, törökök és németek építik a metrót. Az elektronikát és a kocsikat a németek adják. A viteldíjakról helyben érdemes tájékozódni. Vannak különböző zónaárak. 5 éves kor alatti gyerekeknek ingyenes. Az információadás jól szervezett, vannak bőven tájékoztató brossúrák.

2024-ben is érdemes napijegyet vásárolni, ha tömegközlekedéssel szeretnél közlekedni Dubajban. Az összes zónára érvényes (6 zóna van) napijegy ára 2024-ben 20 AED, ami körülbelül 2 000 Ft-nak felel meg. Az alapjegy (3 km-nél rövidebb szakaszra) ára 3 AED + 2 AED jegykiállítási költség, tehát összesen 5 AED (kb. 500 Ft). A metró szombattól szerdáig 6:00-23:00, csütörtökön 6:00-00:00, pénteken pedig 13:00-00:00 óráig közlekedik, 6-8 percenként, és 90%-os pontossággal működik. A zöld metróvonal, amely a repülőtértől al-Dzsaddáfig húzódik, továbbra is a világ leghosszabb automatizált metrója. A jegyeket megvásárolhatod az interneten vagy az állomásokon. Egy zónán belül a legolcsóbb jegy 2 AED, ami körülbelül 120 forint.

Fontos figyelmeztetés: Dubaj zsúfolt metróján soha ne lépjünk be férfiként a kizárólag nőknek fenntartott kocsikba. Egyetlen perc figyelmetlenség elég volt ahhoz, hogy rossz ajtón keresztül szálljak fel, és máris a női szakaszon találtam magam. A helyi asszonyok azonnal jelezték, hogy távozzak, és nem mulasztották el rosszalló pillantásaikkal nyomatékosítani a szabályszegést.

Ezek a kocsik általában a szerelvények elején vagy végén találhatók, és jól látható táblákkal vannak megjelölve. Érdemes előre figyelni, mivel a zsúfoltság miatt könnyű eltéveszteni az ajtókat, különösen a csúcsidőben. Ha mégis hibázunk, azonnal szálljunk át a vegyes kocsikba, hogy elkerüljük a kellemetlen helyzeteket. Az ilyen szabályok betartása nemcsak az illem, hanem a helyi kultúra iránti tisztelet jele is.


A 4-es metró átadásának pillanatában éppen a dubaji metrón utaztam, és az összehasonlítás adta magát. Mindkét rendszer közös vonása a teljesen automatizált vezérlés és a 1435 mm-es nyomtáv. A legnagyobb különbség azonban a kivitelezés hatékonyságában rejlik: Dubaj mindössze 3,5 év alatt építette meg és adta át a piros vonalat, amely kelet-nyugati irányban halad végig a város két vége között. A 52 km-es vonal, 29 állomásával, a világ egyik leghosszabb metróvonalai közé tartozik.

A piros vonal csupán körülbelül 5-6 km-en fut a föld alatt, az óvárosi részen és a Creek alatt, míg a modern városrészekben magasvasútként emelkedik az autók és forgalom fölé. Ez utóbbi lehetővé teszi, hogy természetes fény mellett utazhassunk, és élvezhessük a város látványát. A vonal végsebessége 90-100 km/h, az átlagsebessége a megállókkal együtt 48-50 km/h, így körülbelül egy óra alatt végig lehet utazni rajta.

A piros vonal nagyjából párhuzamosan fut a tengerparttal, és két helyen keresztezi a kanyargósabb zöld vonalat (Burjuman és Union Square állomások). 2024-ben is érdemes szállást e két csomópont közelében keresni, ha inkább a tömegközlekedést választjuk az autóbérlés helyett, mivel ezek a város fő közlekedési csomópontjai. Az elmúlt években a metróhálózat tovább bővült, például a "Route 2020" meghosszabbításával, amely az Expo 2020 helyszínét is kiszolgálja, így a metró továbbra is az egyik legkényelmesebb módja a város felfedezésének.

Autóbusz

Az autóbuszokat nem igazán javasoljuk az európaiak számára, több okból is. Főleg az ázsiai munkások használják, és az európaiakat megbámulják a buszokon; a nőknek külön részleg van fenntartva, ha ez tele van, akkor több nőt nem engednek fel. Aztán meg a turista férjnek és feleségnek külön-külön részen kell a buszon utaznia. Elől ülnek a nők, hátul meg a férfiak. Csúcsforgalomban (reggel, este) lehetetlen felkerülni a buszra, megtörténhet, hogy több órát is várakozni kell majd; a buszok ritkán járnak menetrend szerint; stb. A buszmegállók hihetetlen érdekesek: plexiből készültek és zárhatók, mivel Egyébként klimatizáltak. Erre szükség is van az év elviselhetetlenül forró hónapjaiban.

Villamos

  • Dubainak a metró mellett már villamosa is van a tömegközlekedésben. 2014. novemberében jelent meg a villamosforgalom légkondicionált állomásokkal és szuper, első osztályú kocsikkal (Alstom szerelvények).
  • Egyelőre csak egy 10 kilométeres vonal működik Dubaj délnyugati partvonalán. Ezen a vonalon 17 megálló lesz, most ebből csak 11 működik.

Autóbérlés

Mint a bevezetőben írtuk, nem nagyon ajánljuk. A sebesség-ellenőrzés nagyon aktív. Az autókölcsönző által zárolt pénzből levonják az esetleges büntetést. A közlekedési lámpáknál is vannak kamerák, és nem ajánlatos akár a sárgában átmenni. Amennyiben valaki hosszabb időre jön és túrázni is akar, legyen nemzetközi jogosítványa, ugyanis turista csak ennek birtokában bérelhet és vezethet autót!

Szórakozás

Érdemes ellátogatni egy nappali beachpartyra, mi a Zero Gravity nevű helyet választottuk. Keddenként a Ladies Day keretében a lányoknak továbbra is ingyenes a belépés, és még italkuponokat, valamint ajándék PR csomagokat is kapnak. A hely különlegessége a tengerparton található nagy infinity pool, amelynek oldalsó üvege átlátszó, így a strandról is be lehet látni a medencébe. Hatalmas, kényelmes napágyak várják a vendégeket, a személyzet rendkívül segítőkész, és a legjobb zenék gondoskodnak a jó hangulatról. A nappali medencézés és napozás után estére a Zero Gravity átalakul egy szórakozóhellyé, ahol minden este különböző tematikus bulikon lehet részt venni. Mi estére sajnos már nem tudtunk maradni, mert indult a repülőnk, de a nappali program is igazán élvezetes volt.


,, LÁNYOK FIGYELEM! Azt a tippet kaptuk kedves félig dubai cimbinktől, hogy kedden este menjünk el valami bárba. Ugyanis, kedden este Ladies Night van, azaz a hölgyek ingyen fogyaszthatnak. Mi a Pier 7 nevű helyet választottuk. Ennek a 7 emeletes épületnek minden szintjén más-más tematikájú bár van, és mindegyikben él a keddi akció. Belépéskor kapsz vouchert, amit bátran leihatsz a bárnál. Na ki nem kapott még mindig kedvet Dubaihoz? (felvidéki csavargók, 2019)" forrás

Közbiztonság

Más országoknál ez egy hosszú fejezet, de Dubai esetében szerencsére kevés a mondanivaló. Dubai a világ legbiztonságosabb városai közé sorolható. Kiváló a közbiztonság, ami abból is adódik, hogy a helyi törvények rendkívül szigorúak, a helyi állampolgároknak van elég pénzük, hogy ne bűnözzenek, a vendégmunkások pedig, nem merik kockáztatni a munkavállalási engedélyüket. Zsebtolvajlás, zsebmetszés elvétve fordulhat elő. A szokásos józan elővigyázatossági szabályokat kell csupán betartani.

Emberpiac, avagy a legősibb mesterség művelőit nem nehéz megtalálni Dubaiban. Sokaknak feltűnt, hogy a földön "véletlenül elejtett" kártyákon hirdetik magukat  lányok. Nyilván illegális, de ennek a fajtának különösen nem szabad bedőlni. Sima markecolás. A vevőt elcsalják valahová és szépen kirabolják.

Dubai - rendőrnő

Az egyedül utazó, vagy helyben közlekedő, sétáló nőnek kell óvatosnak lennie, mert előfordulnak szexuális zaklatások. A külföldiek biztonságát legtöbbször az veszélyezteti, ha alkoholos állapotban a volánhoz ülnek.

A helyi rendőrség költségvetéséről árulkodó kép:

Bugatti Veyron rendőrautónak

Magyar külképviselet

A magyar nagykövetség és konzulátus nem Dubaiban van, hanem a szomszédos emírségben, Abu Dhabiban, ugyanis ott van az Egyesült Arab Emírségek fővárosa. A nagykövetség és konzulátus ugyanazon a címen, email címen és telefonszámon érhető el:

  • Rendkívüli és meghatalmazott nagykövet: Naffa Osama
  • Cím: Al Khazna Tower (a Najda Street-en levő Nissan Autószalon melletti épület)
  • Levelezési cím: P.O. Box 44450, Abu Dhabi, UAE
  • Előhívó: 00-971 - Telefon: 00-971 (2)-676-6190
  • Ügyeleti mobil: 971-56-669-1290 (kizárólag sürgős esetben); E-mail: mission.abu@mfa.gov.hu
  • Fax: (2)-6766-215 - Honlap: www.mfa.gov.hu/emb/abudhabi

Konzulátusi infó:

  • Konzul: Trestyánszky Lívia
    Ügyfélfogadás: hétfő és szerda: 9.00-12.00 - (Fontos infó, az Egyesült Arab Emirátusokban a munkahét vasárnaptól csütörtökig tart, péntek-szombat a hétvége.)
  • További praktikus tudnivalók: Dubai utazás - információk

Fotóegyveleg

Dubai nyaralásunk - város

Női vécék és mosdás (az utóbbi valószínűleg a lábmosásra vonatkozik)

Molnár Dávid fotója

Yellow Boats - Aji fotója

Metrómegálló -Kriszta fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Papp Mihályné, 2016. 01. 30. 06:51
Április 21-n utazunk mikor indul a repülőgép. Van-e ellátás a gépen?


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon