.
Varga Gábor fotója
Dubai egy nagyváros és egyben egy állam is, amely része az Egyesült Arab Emírségeknek. Dubai négyezer kilométerre van Magyarországtól, és az Arab-félsziget délkeleti részén, a Perzsa-öböl déli partján található, szemben Iránnal. A város egy félszigeten fekszik a tengerparton, de a szárazföldi hátországa egy hatalmas, homokos sivatag. Maga a Dubai emírség 3900 négyzetkilométer nagyságú (picit nagyobb, mint Zala megye). Kétmilliós a lakossága, de ennek csak egyötöde helyi állampolgár, a többi vendégmunkás. A Közel-Kelethez tartozó Egyesült Arab Emírségek (használják úgy is, hogy Egyesült Arab Emirátusok) hét emírség szövetségét képezi. Az emírségek fővárosa Abu Dhabi, az azonos nevű és legnagyobb emírség központja. Időeltolódás: +3 óra a téli időszámításkor, +2 óra a nyári időszámításkor.
Dubaiban lényegében két évszak van: tél (november-április) és nyár (május-október). Április közepe táján kezdődik a felmelegedés és ennek a hónapnak a végére már, napközben eléri a 30 Celsiust a hőmérő higanyszála. Június és október között 35-40 fok a napi átlaghőmérséklet. A nyár közepén gyakran van 45-50 fok meleg. Még éjszakai is nagyon meleg van ilyenkor. Nyáron nagy a páratartalom is. Az emberek nyáron többnyire csak este 8 után mozdulnak ki a szabad levegőre.
A hőmérséklet szempontjából tehát október vége és április közepe között a legkellemesebb Dubaiba látogatni (ezen belül is talán leginkább novemberben és márciusban). Ebben az időszakban az átlaghőmérséklet 20-22 fok körül van, napközben lehet akár 25-27 között is. Télen, esténként kellemes időjárást lehet élvezni. November és február között éjjel akár 10 fokra is lehűlhet a levegő. A leghűvösebb két hónap jellemzően: a december és a január. Ilyenkor napközben is előfordulhat ritkán a 15-17 fok körüli hőmérséklet (többnyire a turista inkább a légkondicionált helyeken fázik ilyenkor is). A mi fogalmaink szerint olyan tavaszias az idő. Télen a sivatagi szafari túrákon elkelhet valami széldzseki, vagy vékony pulóver. December és március között ritkán még eső is előfordulhat (legvalószínűbben februárban és márciusban). Jó, hogy Dubaiban nem kell igazán arra számítani, hogy az eső elmossa a kinti utazást, nyaralást (május és szeptember között nagyon ritka, hogy essen az eső). Ez kétségtelenül nagy előny sok dél- és délkelet-ázsiai országhoz képest.
"Két napig tartott a vihar, annyi eső esett, hogy csak néztünk. És leállt a közlekedés. Nincsenek ugyanis csatorna nyílások az autópálya szélén, soha nem volt rájuk szükség. A víz megállt és ott maradt az utakon. Jöttek és letakarították másnapra. M."
November és február között kellemes, enyhe a levegő, de azért ilyenkor a hangsúly nem annyira a tengeri fürdőzésen van, hanem Dubai felfedezésén. Áprilisban és márciusban nincs hőség, de azért elég meleg van a strandoláshoz.
Sokan úgy vélekednek, hogy őrültség nyáron Dubaiba utazni, mert a hőség elviselhetetlen. Tény és való, hogy 45 fok körüli hőségben napközben egyszerűen nem érdemes városlátogató programokat bevállalni, még akkor sem, ha sok látványosság légkondicionált belső területen van. Néhányan úgy vélekednek, hogy nyáron – főleg június és augusztus között – a szállodák nagyon jó ajánlatokat kínálnak és ezeket érdemes megragadni. Az már más kérdés, hogy még a medencéket is csak kora délelőtt és késő délután érdemes látogatni. Nyáron, napközben a medencék vize is forró.
A nyári hőségben szokványosan (napozás, tengeri fürdés, sivatagi túrák) nyaralós-turistás utazás több mint problematikus. A legnagyobb forróság (47-50 fok) júliusban van. Naná, hogy éppen erre a hónapra és a tájára ajánlgatnak az utazási irodák, a légitársaságok nagyon csábító csomagtúrákat. A 40 fok feletti hőség kombinálva a 80-85 százalékos páratartalommal nagyon kemény bárkinek! Szeptember már nem olyan forró, de éppen akkor van a legnagyobb páratartalom. Júliusban, augusztusban, ha a helyiek, vagy a taxisok az utcán gyalogoló turistákat látnak, akkor nagyon elszörnyülködnek. Amúgy a nyári pokoli hőségben tanácsos rengeteg vizet inni. Annyit, amennyit csak lehet. A fejfedő kötelező. A legjobb valami olyan, ami a nyakat is teljesen fedi. Vigyázni kell arra is, hogy az ember ne fázzon fel attól, hogy a forró kinti levegőből hirtelen hideg, légkondicionált levegőjű helyekre megy be.
Ha valaki mégis nyáron akar utazni, az tájékozódjon arról, hogy van-e a hotelben hűtött medence. Jó hír: a Wild Wadi vízi vidámpark medencéinek a vize jórészt nyáron is kellemesen hűvös (különben nem jönnének a látogatók…).
Május vége és július eleje között a Shamal nevű szél gyakorta homokvihart hoz a városba. Homokvihar után szépen felsöprik az utcákat. Mindet, lenyűgöző gyorsasággal.
"Szeptemberben voltunk Dubaiban és szenvedtünk a 42-46 fokban. Persze azt reméltük az első teljes napunkon, hogy a tengerben legalább lehűthetjük magunkat. Csakhogy a víz 36-37 fokos volt. A gyerek jól érezte magát benne, de nekünk felnőtteknek ez így nem volt élvezetes. Ráadásul a szállodánk medencéjének a vize is ugyanolyan meleg volt, mint a tenger."
"Állítólag Dubaiban a hőmérséklet sohasem érheti el a 45 fokot, legalábbis nyilvános megállapításként. Él ugyanis egy olyan rendelet, amely szerint 45 fok feletti hőségben a munkaadók nem dolgoztathatják a munkásokat. Az viszont biztos, hogy a hivatalos előírások szerint a nyári hónapokban 12.30 és 3 óra között tilos munkásokat dolgoztatni a szabadban."
A naptár december végét mutatta, így szinte tökéletes időpontban érkeztem. A nappali hőmérséklet 22-24 fok között mozgott, enyhe szellő járta át a levegőt, a nap ragyogóan sütött, és egyetlen felhő sem volt az égen. Az Emírségekben novembertől januárig jellemző az ilyen kellemes idő, márciusban viszont már 30 fok fölé kúszik a hőmérséklet, májustól pedig tényleg megindul a kánikula, a 42-45 fokos forróság pedig már nem a hozzánk hasonló, hűvösebb éghajlathoz szokott turistáknak való. Ahogy a helyiek mesélték, ilyenkor az emberek autóval járnak légkondicionált bevásárlóközpontok között, természetesen jéghidegre hűtött taxikkal. A tengerben sem találni enyhülést, mert a közel 30 fokos, ultramarinszínű vízben sem lesz hűsítő érzése az embernek – ilyenkor csak annyi a különbség, hogy felülről és alulról is mintha egy felfűtött szaunában lennénk.
A téli időszak viszont maga a paradicsom: a nap még kellemesen melenget, a szél pedig pont annyira fújdogál, hogy ne csak a forróság jusson eszünkbe az Emírségekről. Ez a pár hónap ideális felfedezésre, hosszú sétákra vagy akár egy jó kis hajókirándulásra a mesés partvidék mentén. Akárhogy is, ilyenkor az Emírségek minden arcát megmutatja – a modern metropoliszoktól a csendesebb öblökig – és mindezt pont annyi napsütéssel, amennyi jól esik.
Hogyan lehet elviselni ott a hőséget? Ez teljesen attól függ, hogy milyen a páratartalom. Ha 60-70% körül van, már a 30 fok is embert próbáló, de ha a páratartalom csak 20-30%, akkor a 47 fokot is könnyebb átvészelni – bár sajnos inkább az előbbi az általános! Áprilistól októberig a szabadtéri programokat ezért csak a kora reggeli vagy a késő esti órákban érdemes tervezni, mert a nappali forróság már túl sok a legtöbbünknek.
Korábban, amikor otthon a panelban izzadtam nyaranta, sokszor elképzeltem, hogy a tengerparton biztosan sokkal könnyebb lenne elviselni a meleget. Most már tudom: nem egészen így van. Mire a nyár közepe elérkezik, a tenger és a medencék vize szinte vetekszik a hazai termálfürdők hőmérsékletével, így a frissítő fürdés helyett inkább langyos fürdőt kapunk. Az Emírségek persze még így is lenyűgöző, de a nyári hónapokban tényleg csak a hajnali vagy az esti kiruccanásokon érdemes elmerülni a környék felfedezésében.
Négyezer évvel ezelőtt a mai, modern Dubai helyén halászattal foglalkozó népek éltek. A mai, modern város története az 1830-as években kezdődött. Ekkorra tehető a kis halászfalu alapítása a Shindagha-félszigeten. A falut a Bani Yas törzs alapította, ők a délre fekvő Liwa oázisból származtak. Vezérük a Maktoum család volt, a mai napig közülük kerül ki Dubai uralkodója. Nehéz idők voltak ezek: nomád beduinok járták a sivatagot tevéikkel a tikkasztó hőségben, a hegyoldalakban birkapásztorok őrizték nyájaikat, a földművesek pedig nagy-nagy gonddal ültették el datolyapálmáikat mindenhová, ahol csak egy kicsi vizet is felleltek. Ezek az idők jelentették a gyöngyhalászat kezdetét is, mely hamarosan az ország egyik fő exportágává fejlődött.
Az 1870-es években virágzott fel a kereskedelem. Dubai a régió legnagyobb kereskedelmi központjává vált, sorra vonzva ide a keleti kereskedőket. A gyöngyhalászat és a tenyésztett gyöngyök ideje az 1940-es években leáldozott természeti változások következtében, ám más termékek (pl. az arany) helyettesítették ezt a bevételkiesést, s Dubai fejlődése még inkább felgyorsult. A XX. század legnagyobb felfedezése az olaj volt 1966-ban. Egy évre rá már el is hagyták az országot az első exportszállítmányok.
Az Egyesült Arab Emírségek megalapítása 1971-ben történt hét addig független emirátus (Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Fujairah és Ras Al Khaimak) egyesülésével. Területe mintegy 83 600 km2, lakossága kb. 2,25 millió fő. A federáció két legfontosabb emirátusa Abu Dhabi és Dubai. Abu Dhabi a kormány és a vezető olajtársaságok központja, Dubai pedig a legfőbb kereskedelmi központ, nem csak az Emirátusokban, hanem a Perzsa-öbölben is. A város 15 km hosszú tengerpartján mindig zajlik az élet. A felhőkarcolók és a luxus szállodák előtt horgonyoznak az arab dhau-k, a komphajók pedig kényelmesen közlekednek az öböl egyik oldaláról a másikra. A Dubai-i kormány céljául tűzte ki az első osztályú szociális és gazdasági fejlesztést, s azt, hogy lakosainak biztonságos jövőt és magas életszínvonalat biztosítson.
A Maktoum család vezetése alatt a város 21. századivá fejlődött. A kormány intenzív befektetés politikájával korszerű infrastruktúrát hoztak létre, fejlett a telekommunikációs rendszerük és a Dubai World Trade Center egyre népszerűbb a kiállítás- és konferenciaszervezők körében. A szociális infrastruktúra is kitűnő: Dubai kórházainak, iskoláinak, szabadidőközpontjainak, három golfpályájának híre világra szól. Úthálózata modern és jól karban tartott, középületei tiszták, csillogóak, gondozottak. A város a dinamikus fejlődés mintaképe.
Dubai talán legnagyobb kultúrális dobása a modern építészet. Sokszínű, gyönyörű, fantáziadús épületek tömege. Ugyanezek esti kivilágításban is megérnek egy sétát.
Dubai fejlődése és vonzerejeDubai az elmúlt évtizedek során egy kicsi halászfaluból világhírű gazdasági és turisztikai központtá vált. Az egyik fontos lépés ehhez az volt, hogy az uralkodók adóparadicsomot hoztak létre a városban: az itt élő emberek és működő vállalatok mentesülnek a jövedelemadó alól. Ez a vonzó adópolitika sokakat csábított Dubaiba, és ma már közel 200 nemzet képviselői élnek itt együtt, ami számos kulturális kihívást is jelent a bevándorlók számára. Egy homogén társadalomban könnyebb lehet az alkalmazkodás, itt viszont a sokféleség miatt szinte lehetetlen „utánozni a többséget”. A különböző vallási, kulturális és életmódbeli szokások sajátos élményt jelentenek, és gyakran kultúrsokkot okoznak az újonnan érkezőknek.
Az olajgazdagság és annak következményei
Az Egyesült Arab Emírségek, köztük Dubai, jelentős vagyonra tett szert az olajkitermelésből, és ez a gyors gazdagodás kevesebb, mint egy emberöltő alatt következett be. Az olajnak köszönhető luxus szinte felülmúlhatatlan a térségben. Dubai azonban egyedülálló módon felismerte, hogy a gazdagság és az egyedi infrastruktúra kiépítésével hosszú távon is biztosíthatja bevételeit, túlmutatva az olajbevételeken. A város mára a modern építészeti technológiák egyik vezető központja lett, és a turizmus a gazdaság meghatározó pillérévé vált.
Turizmus és modern építkezések
Az olajkitermeléssel párhuzamosan óriási beruházások történtek és folytatódnak ma is a turizmus és a vendéglátás területén. Dubai mára világszerte ismert a mesterséges Pálma-szigetekről, a Burj Al Arab szállodáról – amely a világ egyetlen hétcsillagos szállodája – és a Burj Khalifáról, a világ legmagasabb épületéről. Kevésbé közismert tény, de a világ legnagyobb beltéri és szabadtéri vidámparkjai szintén itt találhatók, nem beszélve a mesterséges szigetekről, csatornákról, vízesésekről és tavakról. Dubai célja, hogy a turizmus bevételeivel egyre inkább helyettesítse az olajból származó jövedelmeket. 2024-ben a város évi 25 millió turistát vár, és 2020-ban, a Világkiállítás évében megvalósult fejlesztések is tovább növelték a város vonzerejét.
Népességi és munkaerő kérdések
A városban azonban a helyi állampolgárok aránya mindössze 15% körüli, így az építkezésekhez és infrastruktúra-fejlesztésekhez szükséges munkaerőt nagyrészt külföldi vendégmunkások biztosítják, akik többnyire Indiából, Pakisztánból, Bangladesből, Nepálból és más dél-ázsiai országokból érkeznek. Ezek a munkások gyakran zárt közösségekben élnek, napi 12 órás műszakban dolgoznak, és a legtöbbjük férfi, akik családjuk nélkül érkeznek. Ez a demográfiai helyzet következtében a férfiak aránya Dubaiban 70% körüli.
Dél-ázsiaiak - r.g. fotója
A hétköznapi munkákat szinte kizárólag a bevándorlók végzik, arabokat leginkább csak a határellenőrzéseknél láttunk. Meglepett, hogy viszonylag sok nő dolgozik, természetesen mindannyian a hagyományos fekete abaját viselték. Dubaiban egymást érik az építkezések, de a munkálatok üteme valahogy mégsem emlékeztetett az európai tempóra – sokan inkább csak heverésztek az árnyékban, a forróságban. A hotelek személyzetének többsége szintén külföldi, rengeteg indiai dolgozóval. Ha tőlük kérsz valamit, ne lepődj meg, ha mosolyogva bólogatnak, de utána mégsem történik semmi – sokszor egyáltalán nem értették, mit is szeretnél.A híres dubaji luxusautók legendája viszont inkább mese. Tény, hogy az őslakos emírségiek, akik a lakosságnak csupán kis részét alkotják, valóban gyakran vezetnek luxusautókat, de a 90%-ban indiai, bangladesi, filippínó és más arab országokból érkező bevándorlók ugyanolyan hétköznapi autókkal közlekednek, mint Európában bárhol. Persze láttunk itt-ott Ferrarit vagy Porschét, de korántsem annyit, mint amennyit a reklámok vagy a filmek sugallnak.
Mindez inkább azt mutatja meg, hogy a város ragyogó felszíne mögött egy sokkal rétegesebb és ellentmondásosabb világ bújik meg – egy igazi multikulturális forgatag, ahol a csillogás és a mindennapok valósága egyszerre van jelen. És ez a kettősség, ha megengedjük magunknak, hogy meglássuk, legalább annyira izgalmas, mint maga Dubaj.
A dubaji uralkodó máig az Egyesült Arab Emírségek egyik legbefolyásosabb vezetője, és az, ahogyan Dubai mára kinéz – és ahová tart –, nagyrészt az ő álmai és tervei eredménye. Más emírségek – különösen Abu Dhabi – rendre irigykednek a város elképesztő fejlődésére, amely nemcsak gazdasági, de kulturális és turisztikai központtá is tette Dubait.A dubaji uralkodócsalád mindennapjai legalább annyira izgatják a helyieket és a külföldieket, mint a híres európai királyi családoké. Mohammed bin Rashid sejk rendkívül népszerű: sokan szeretik, amiért valóra váltotta a vízióját, és Dubait a világ egyik legismertebb turisztikai és üzleti paradicsomává emelte. Helyiek beszámolói szerint a sejk szereti a hétvégéit a Dubai Mallban tölteni a családjával: ilyenkor gyakran barátságosan elbeszélget a vásárlókkal, kezet fog velük. Kórházakat is látogat, jótékonykodik – legalábbis a történetek szerint.
Ami a kirakat mögött van, arról nem sokat hallani. Ha a gazdaság akadozik, vagy netán valami botrány kavarog a családban, azt a hírekben sem látni, az emberek pedig inkább hallgatnak az utcán. Többen elmesélték, hogy ha valaki Dubairól vagy az Emírségekről rosszat mond nyilvánosan, könnyen kiutasítás lehet a vége – és ezzel párhuzamosan a média is erősen cenzúrázott, alig találni kritikus hangokat.
A sejk két fia közül az idősebb már nem él – róla hivatalos források sem szívesen beszélnek. Állítólag fényűző és féktelen életet élt: lóversenyek, helikopterek, jachtok, partik és kábítószer – a pletykák szerint még szolgákat is kegyetlenül bántalmazott. Halálát 33 évesen szívrohamként jelentették be, de sok a találgatás körülötte.
A kisebbik fiú – ma már 34 éves – ennek az ellentéte. Sokat tanult, a hadseregben szolgált, verseket ír, és mára Instagram-sztárként 5,6 millió követővel is büszkélkedhet. A helyiek és a fiatal lányok körében is óriási népszerűségnek örvend: ő az uralkodó család jövője, akiben sokan látják az új Dubait.
A sejk hatalmas álmokat kergetett – és sokat meg is valósított. Még 2012-ben kiadott egy könyvet „A Vízióm” címmel, amiben azt írta: Dubai nemcsak a Közel-Kelet, hanem a világ egyik megkerülhetetlen központja lesz. A cél, hogy mire elfogy az olaj, addigra a város a szolgáltatásokra és a turizmusra épülő gazdasággal is képes legyen boldogulni – ehhez pedig bámulatos üdülővárost és üzleti központot varázsolt a sivatagból.
A háttérben, a színfalak mögött azonban ott van az a tömeg, amely igazán működteti Dubait. A lakosság felét indiai, pakisztáni és más ázsiai vendégmunkások teszik ki. Szoros közösségeikben élnek: gyakran 8-10 ember bérel együtt egy lakást, hogy minden fillért haza tudjanak küldeni a családnak. Többségük kietlen külvárosi negyedekben él, esténként együtt, a földön ülve vacsoráznak – és bár a körülmények szűkösek, alázattal és összetartással építik tovább Dubai mindennapjait. Senki nem panaszkodik – ez is része a város különös kettősségének.
Dubai ma is tele van ellentmondásokkal: a csillogás mögött szorgos emberek élnek és dolgoznak, miközben a város sziluettjei egyre merészebb álmot sejtetnek a jövőről. És ez a kettősség adja Dubai igazi varázsát.
A dubaji építkezéseken ma is főként indiai és más dél-ázsiai országokból érkező vendégmunkások dolgoznak, akik a jobb élet reményében jönnek ide, de gyakran embert próbáló körülmények között kell helytállniuk. Az utóbbi években is számos, a nyugati sajtóban megjelent riport számolt be arról, hogy sokukat már a megérkezésükkor megfosztják útlevelüktől, egy másik emberrel kell osztozniuk egy szűkös szobán, és végtelen műszakokat nyomnak le – sokszor a nyári hőségben, amikor a levegő hőmérséklete könnyen eléri vagy meghaladja a 45 fokot.Ez különösen visszás annak fényében, hogy Dubajban 2025-re is kiemelt figyelmet szentelnek a „toleranciának” – legalábbis a hivatalos kommunikáció szintjén. Miközben a város minden évben újabb és újabb, a sokszínűség és a békés együttélés fontosságát hangsúlyozó tematikus kampányokat hirdet, a gyakorlatban a „tolerancia éve” sokszor élesen szemben áll a vendégmunkások sorsával. Közben olyan civil szervezetek, mint a Detained in Dubai, rendre arról adnak hírt, hogy külföldi turistákat tartóztattak le valami egészen képtelen indokkal.
Az viszont kétségtelen: a vendégmunkások jelenléte kulcsfontosságú a város fénysebességű fejlődéséhez. Dubajban szinte mindent újjáépítettek vagy átalakítottak az elmúlt években, és az „új régi” stílus sem ritka: az óváros megújítása során például sok helyen megőrizték a hagyományos dizájnelemeket, de közben érezni rajta, hogy egy idealizált múltat építettek újjá a turisták számára.
Dubaj ma is a világ egyik leggyorsabban növekvő városa – de a csillogó felhőkarcolók és a luxus mögött ott vannak azok is, akik nap mint nap verejtékükkel és kitartásukkal teszik lehetővé mindezt. Az ellentmondás a város modern álma és a háttérben robotoló emberek valósága között továbbra is ott feszül – talán még erősebben, mint valaha.
,, Ahol az első felhőkarcoló kinőtt a földből a sivatag homokján...
Nincs olyan történeti múzeum Dubaiban amelynek ne lenne meg az az emblematikus fotó ahol egy idős helyi férfi büszkén áll tevéjevel a sivatagban és mögötte egy óriási torony látható de csak egyetlen egy...
Nos az akkori emírről Rashid toronynak elnevezett World Trade Centert öt éven át építették és 1979-ben Erzsébet brit királynő adta át. Az akkor igazi bravúrnak számító 38 emeletes 184 méter magas felhőkarcoló volt az első Dubaiban és az öböl országokban is.
Ma már eltörpül a többi épület között de azóta is Dubai szimbóluma, sokáig a legnagyobb bankjegy a 100 dirhamos hátán volt.
A jobboldalon lévő épület
A koronavírus járvány alatt újra funkciót kapott a már elfeledett torony, 2020 áprilisában itt alakították ki a sürgősségi kórházat Dubaiban amely egyszerre 3000 beteget lett volna képes ellátni. (Ata, 2022)
- Munkások, tömeg; Rengeteg a pakisztáni, indiai, afrikai. Mindenhol ők dolgoznak. Beszéltem sok taxissal, minden nap melóznak 12 órát , 1 hónapban jo ha kapnak 2 offot, és a fizut jutalékba kapják, ugye függ mennyi fuvart visznek. 2-3 fő lakik egy szobában, mert egyedül nem tudják fizetni az albérletet, volt olyan aki 13 éve él ott, a felesége és a gyereke pedig Pakisztánban és csak kamerán keresztül látja felnőni a gyerekét.
Ugye november az high season, ilyenkor a legjobb menni már nincs 45 fok, de sajnos ez a szállások árán is meglátszik. Pl hotelszoba ami nyáron 80.000Ft egy éjszaka az most 220.000Ft volt. És elkérhetik mert mindig lesz aki kifizeti, tele volt minden, rengeteg a turista, a plázák tele és minden nap kb 18:00tol 22:00-ig a 8 sávos autó út ( 1 irányba 8 sáv 😂 ) fullon van. De hogy honnan jön ennyi kocsi és hova az istenbe mennek ez a mai napig rejtély maradt 😂(2023)
Az iszlám vallás hozzátartozik az emberek mindennapjaihoz. Az iszlám fontos ünnepe a Ramadán, a szent hónap. Ilyenkor a mozlimoknak hajnaltól sötétedésig tartózkodniuk kell mindennemű ételtől, italtól és dohánytól. A hagyományos arab öltözéket nem csak Dubaiban, de végig az Arab-öböl mentén viselik - a magas hőmérséklet és a vallás miatt. A férfiak hosszú ruháját kandourának vagy dishdashának nevezik. Általában fehér színű vászonból készül, de télen sötétebb és vastagabb anyagból is. A hölgyek hosszú ruháját szintén kandourának nevezik, s gyakran arannyal és ezüsttel díszítik. A hajukat is be kell takarniuk, arcukat pedig a gishuával kendőzik el.
Az arab világ legfontosabb intézménye a család. A rokonok közötti családi kötelék igen erős, s nagy tiszteletben tartják az idősebb családtagokat. A párválasztás még mindig nem az érintett fiatalok szabadsága, a családok egyeznek meg, az esküvő pedig különösen fényes esemény, mely általában több napig tart. A nőket tisztelik, egyenlő lehetőségeik vannak a művelődésre, s ma már otthonukon kívül is vállalhatnak munkát. Az egyik legjelentősebb sportjuk régen a tevegelés volt, mára azonban ennek helyét átvette a lovaglás. Ennek kultúrája az utóbbi években fejlődött hatalmasat. Megalapították a Dubai-i Világkupát, mely a Föld leggazdagabb lóversenye.
2024-ben Dubai közlekedési rendszere és a társadalmi normák jelentősen megváltoztak, különösen a nyilvános viselkedés és az egyenlő bánásmód tekintetében. A város a modernizáció és a nemzetközi elvárások hatására egyre inkább odafigyel a kulturális sokszínűségre, és nyilvános terein általában toleránsabb és kiegyensúlyozottabb hozzáállás érvényesül.
Dubai tömegközlekedésében ma már nincs olyan különbségtétel a nemek között, amely ilyen éles konfrontációkat szülne, mint az említett esetben. Az emirátusokban mindenki számára – helyiek és külföldiek számára egyaránt – egyre inkább elfogadott, hogy a nők és férfiak közösen használhatják a nyilvános közlekedési eszközöket, habár a metrón és egyes buszokon találhatók kijelölt szakaszok nőknek és családoknak. Ezzel a rendszerrel igyekeznek biztosítani a kényelmet és a biztonságot, miközben elkerülik a hasonló félreértéseket vagy konfliktusokat.
Az említett korábbi szigorú normák és szokások már nem jellemzőek a mai Dubai társadalmára, amely egyre inkább nyitott a kulturális sokféleségre és a nyilvános közösségi terek megosztására.
Dubaiban a turista végeredményben nagyon ritkán kerül kapcsolatba helyi állampolgárokkal. Abszolút többségben vannak az itt tartósan dolgozó külföldiek. Dubaiban a lakosságnak mindössze kb. 15 százaléka a helyi állampolgár! A turista helyiek közegében többnyire csak a bevásárlóközpontokban mozog. Így a külföldi látogató csak roppant felületes benyomást tud szerezni a helyiek szokásairól.
Legintenzívebben a Ramadán böjti időszakban láthat valamit a helyiek szokásai vonatkozásában, bár ugye ez esetben világméretű muszlin ünnepről van szó. A Ramadán 30 napos böjtje minden évben más és más időpontra esik. Tanácsos előre tájékozódni arról, hogy a turista látogatása Dubaiban a Ramadán időszakára esik vagy nem. Ebben az időszakban lehet jót nyaralni, turistáskodni, de az átlagosnál jobban kell ilyenkor alkalmazkodni egyes körülményekhez. Például a Ramadán idején a napközbeni szigorú böjt időszakában tilos a turisták számára is a közterületen történő evés, ivás, dohányzás. Tilos bármit rágcsálni vagy szájba tenni. Persze, amit Allah nem lát, az megengedett... Egyes éttermekben úgy oldják meg a helyzetet, hogy függönyökkel takarják el, így napközben is lehet enni. Az éttermek, üzletek nyitva tartása Ramadánkor megváltozik (nappal rövidebb, vagy akár zárva is van), erre fel kell készülni, érdemes előre bevásárolni vizet, élelmet.
A böjti időszakban ugye a hívők egész nap nem esznek/isznak semmit, éjszaka pedig ébren vannak, imádkoznak, táplálkoznak. A szokásos napi forgatókönyv teljes felfordulása miatt nagyon ingerültek lehetnek. Nem annyira a helyiek (ők persze megengedhetik maguknak, hogy átaludják a napot), hanem a muszlin vendégmunkások. Délutánonként, iftár (naplemente utáni első étel) előtt mindenki siet haza, ilyenkor életveszélyessé válhat a közlekedés.
A helyi állampolgárok nagy többsége jómódú. Ennek külsődleges jeleit a turista inkább a fiatalokon látja, mert az idősebbek (lényegében 40 év felett) feltűnően keveset mozognak turisták által frekventált helyeken. Állampolgárságot szerezni szinte lehetetlen, állampolgárnak lenni nagy kiváltság. A helyi állampolgárokat az állam a születésüktől fogva intézményesen kényezteti. Lényegében az állampolgár egész életében számít az állam nagyvonalú gondoskodására. Nagyon sok mindent ingyen kapnak az államtól vagy jelképes összegért. Az állam a legtöbb közüzemi szolgáltatást ingyen vagy erősen szubvencionált áron biztosítja az állampolgárainak. Sok helyi végez el egyetemet, de sokan közülük csak mímeli a munkát, mert azt helyette elvégzi a külföldi. A mímelt munka sem lehet valami alantas jellegű. Többnyire valami reprezentatív irodai munka jöhet szóba. Vannak persze családi vállalkozások, ahol a helyi is keményen be van fogva a munkába, persze leginkább valami menedzseri szinten, bizonyosan nem valami fizikai munkás formában. Egy nem kifejezetten gazdag helyi állampolgár fizetése jellemzően meghaladja a havi adómentes, 600 ezer forintnak megfelelő összeget. Ez a nyugat-európai jövedelmekkel összehasonlítva nem tűnik soknak, de ténylegesen sok, éppen azért, mert a rezsiköltségek elképesztően alacsonyak.
Az állam ajándék pénzt ad a házasodóknak, ingyen ad építkezéshez telket, induló pénzt üzleti vállalkozáshoz, jelentéktelen kamatú kölcsönt, nagyvonalúan adnak a munkahelyeken mindenféle címen szabadságidőt (akár évi három hónapot is). A helyi állampolgárokat az állam nagymértékben privilegizálja a külföldi gazdasági versenytársakkal szemben.
Tehát egzisztenciális szempontból nagy mázli ide születni. Ennek nagyon is tudatában vannak a helyiek és nemzeti büszkeségükön túlmenően rendesen le is nézik az idegeneket, főleg a fizikai munkát végző vendégmunkásokat. Minden helyi családnak vannak külföldi cselédei. Jellemzően másodrendű emberi lényeknek tekintik őket. Ellentmondásos viszont a helyi fiatalok és a nyugati tömegkultúra viszonya. Miközben szinte pökhendien büszkék magukra, és országukra (emírségükre), és kötelezően követik és gyakorolják a vallási hitüket, nagyon is aktívan hódolnak a nyugati divatjelenségeknek (filmek, zene, bevásárlóközpontos flangálás, új műszaki kütyük iránti végtelen rajongás, drogok, stb.). A helyi idősebb generáció és az emírségek hatalmi gépezete aggódik is, hogy a helyi fiatalok révén a tradicionális értékek iránti tisztelet egyre inkább halványodni fog.
2024-ben néhány közösségi szokás továbbra is eltérhet a látogatók által megszokottól, de Dubajban és az Egyesült Arab Emírségekben általánosságban sokat változott a társadalmi viselkedés. A turisztikai központokban és bevásárlóközpontokban az illemszabályokat egyre jobban betartják, és a város igyekszik olyan környezetet kialakítani, amelyben mindenki komfortosan érezheti magát. Az utcai viselkedésre vonatkozóan is szigorúbb normák érvényesülnek, és a közegészségügyi előírások miatt egyre ritkábbak a korábban szokatlannak tartott szokások. A helyiek és a látogatók közötti interakciók, mint például a túlzott udvarlás vagy kellemetlen figyelemfelkeltés, csökkentek, mivel a kulturális sokféleség jobban elfogadottá vált, és a tiszteletteljes viselkedés mindennapos elvárás. Az ilyen helyzetek esetén a biztonsági és turisztikai hatóságok is könnyen elérhetők segítségnyújtásra. Az élelmiszerpiacokon és vásárokban a tisztaságot és higiéniai szabályokat szigorúan ellenőrzik, ami biztonságosabb vásárlási élményt nyújt a látogatóknak is.
A helyi, emiráti kultúrát és szokásokat teljes mértékben tiszteletben tartom, és természetes számomra, hogy ennek megfelelően éljek. Például óra nélkül is tudjuk, mikor jön el a lefekvés ideje – amikor este megszólal a müezzin, ideje nyugovóra térni. Elfogadom azt is, ha a taxisofőr nem tud várni az iskolánál, mert számára elérkezett az imaidő (bár ő nem emiráti, csak muszlim). Fontos azonban megjegyezni, hogy Dubaiban közel 200 nemzet él együtt, és számos olyan közösség is jelen van, amelyek létszámban többen vannak, így szokásaik is jobban láthatók a mindennapokban. Az ő hagyományaikat, életmódjukat nem mindig tudom elfogadni vagy beilleszteni a saját életembe. Tisztában kell lenni azzal, hogy sokan a fejlődő világból érkeztek, mint például Délkelet-Ázsiából, a Távol-Keletről, az indiai szubkontinensről vagy Afrikából.Ezekben a kultúrákban jellemzően még erősebb a férfiak társadalmi dominanciája, és nagyobb tisztelet illeti meg az idősebb vagy magasabb rangú férfiakat, mint például egy kisgyermekes anyát. Ez a hétköznapokban is megmutatkozik – volt rá példa, hogy idősebb férfiak a férjemnek adták át a helyüket, mert számukra ő, a „nagy fehér ember”, egyfajta „főnöknek” számított. Azért is fontos a helyi kultúra megismerése, hogy ne alkossunk elhamarkodott előítéleteket. A köszönés különösen fontos nálunk, magyaroknál – ha valaki nem köszön, könnyen „bunkónak” gondoljuk. Itt azonban előfordul, hogy ha egyedül vagyok, nem köszönnek, ám ha a férjem is ott van, akkor megadják a köszöntést. Eleinte furcsálltam ezt a jelenséget, majd egy kedves magyar kolléga elmagyarázta, hogy arab férfiaknál az a tisztelet jele, ha a férj jelenlétében nem állnak szóba az asszonnyal.
Mióta ezt tudom, sokkal jobban értékelem a tisztelet ilyen megnyilvánulásait. Az itt élők időhöz való hozzáállása is nagyon különbözik a miénktől: senki sem siet, mindenki ráér. Hétvégén az éttermek megtelnek családokkal, akik hosszú órákat töltenek el egy-egy étkezéssel, vagy kimennek a parkokba, hogy grillezzenek. Ilyenkor összegyűlik a család, a barátok, elhozzák a grillsütőt, és az egész délutánt beszélgetéssel, közös étkezéssel töltik, nyugodt tempóban, élvezve a társas együttlétet.
A turistának még érkezés előtt tudatosítania kell magában, hogy olyan országba megy, ahol a vallás szigorú keretek között szabályozza a viselkedést és ez nem csak a helyiekre vonatkozik. Ne riadjunk meg ettől a szigorúságtól, mert ez nem rontja el a turista látogatását, nyaralását, amennyiben tisztességesen alkalmazkodik a szabályokhoz. Mivel a szabályok listáját nem kapja kézhez, a kisebb vétkezések esetén a turista megúszza annyival, hogy szúrós szemmel néznek rá, figyelmeztetően felemeli valaki az ujját. Úgy tűnhet, mintha ezeknek a viselkedési szabályoknak a betartása komplikált lesz, de a valóságban a turisták óriási többségének nincs semmi gondja az ilyesmivel a látogatása folyamán. A helyiek nagyon hozzá vannak szokva a külföldi turisták jelenlétéhez, és némi mértékben megértők, megbocsátók az ügyetlenkedésből, tájékozatlanságból eredő, kisebb viselkedési vétségek dolgában.
A dubai-i törvények szigorúan tiltják a közterületen történő szeszfogyasztást és ez a tilalom határozottan érvényes a külföldiekre, a turistákra is. Még taxiban ülve sem szabad italozni. A büntetés többnyire pénzbeli. Lehet piálni éttermekben, sörözőkben, klubokban, privát partikon, otthon, hotelen belül. Amúgy alkohol vonatkozásában zéró tolerancia érvényes az autóvezetőkre, ez a magyarnak nem furcsa.
Kábítószer fogyasztásáért vagy akár birtoklásáért kapásból kioszthatnak 4 év börtönbüntetést. Kábítószer terjesztéséért életfogytiglanit adnak.
A dubai-i törvények, az iszlám előírásai alapján, tiltják a házasságon kívüli szexuális kapcsolatot. Természetesen nem ellenőrzik, hogy mi történik a hotelszobákban, de büntethetnek minden olyan közterületen történő aktust, ami szexuális jellegű, vagy annak értelmezhető. A turista pároknak nagyon tanácsos tartózkodni az utcai csókolózástól is, bár ezért csak nagyon ritkán rónak ki büntetést. A pároknak (mindegy, hogy házasok vagy nem) jobb tartózkodni az utcán bármi olyan testi érintkezéstől, ami megbotránkozást okozhat. Még akkor is, ha a megbotránkozás csupán annyit jelent, hogy rosszallóan néznek az erkölcstelenkedőkre.
2024-ben Dubai jelentősen fejlődött a kulturális normák és szociális szokások tekintetében, különösen a turisztikai központokban. Nyilvános helyeken azonban továbbra is érdemes odafigyelni az intimitás kifejezésére, mivel a városban a nyilvános csókolózás és ölelkezés bizonyos fokig még mindig tabunak számít, különösen Ramadán idején és a szigorúbb erkölcsi szabályokkal rendelkező Sharjah emírségben. Rövid puszi megengedett, és a kézfogás elfogadott a párok között, de az ennél intimebb érintkezés kerülendő.
Bár az ilyen incidensek ritkák, a túlzottan intim nyilvános megnyilvánulásokért továbbra is kaphatnak figyelmeztetést vagy bírságot az emberek. Ugyanakkor érdekes, hogy Dubaiban továbbra is természetesnek tartják a férfiak közötti baráti gesztusokat, mint például a kéz a kézben sétálást vagy egymás vállára tett kezet, amely a dél-ázsiai közösségekben és az arab kultúrában is a barátság jele, nem pedig szexuális jellegű gesztus. Az emírségek kultúrája toleráns e tekintetben, így ezeket a barátságos megnyilvánulásokat könnyen elfogadják.
Nem illik kezet nyújtani helyi mozlim nő felé. Nem illik turista nőnek kezet nyújtani mozlim férfi felé (elfogadják, ha mégis megtörténik). Szigorúan tartózkodnia kell a turista férfiaknak attól, hogy illetlen kíváncsiságot vagy közeledést tanúsítson helyi lány, nő irányába. Az erkölcsrendészeti törvény tiltja az utcán való táncolást. Klubban, otthon, hotelben szabad.
Egyenjogúság - r.g. fotója
Tilos mozlim nőt lefényképezni! Akármennyire is szeretné a turista megörökíteni a helyi nők számunkra egzotikus beburkolódzását, ne tegye. A mozlim férfiak lefényképezéséhez illik engedélyt kérni. Illetlen dolog általában engedély nélkül fényképezni helyit mondjuk az érdekes ruházata miatt. Középületeket és főleg katonai jellegű létesítményeket tilos fényképezni. A kézzel való bármilyen mutogatásnál tartózkodjunk minden olyan gesztustól, amelyet a helyiek sértő szándékúnak minősíthetnek. A bosszankodó turista karjával, ujjaival ne mutogasson be senkinek.
Nagyon fontos tudni, hogy Dubaiban nem vagy nehezen tolerálják azt, ha a turista agresszíven, durván viselkedik. Ha a turistát valaki, vagy valami felbosszantja, akkor nem szabad ordítania, káromkodnia, fenyegetően viselkednie. Ez különösen érvényes arra, ha a másik oldalon egy helyi állampolgár van! Ha egy helyi feljelent egy turistát a hatóságoknál, akkor könnyen előfordulhat valami pénzbüntetés, szélsőséges esetben őrizetbe vétel, nagyobb kellemetlenségek. Elég könnyű felismerni, hogy ki külföldi és ki helyi. A helyiek többnyire tradicionális ruhákban járnak, peckesen, öntudatos arckifejezéssel, jómódúságuk, sőt felsőbbrendűségük teljes tudatában. Dubaiban a turista a szolgáltatások vonatkozásában csaknem kizárólag külföldi vendégmunkásokkal találkozik és a velük szembeni illetlen viselkedést kevésbé ítélik el.
Öltözködési illemkódex
Bármennyire is látható Dubaiban a nyugatosodás számos jele, az öltözködés vonatkozásában az utcai illemkódex nagyon konzervatív. A turista férfiakra vonatkozóan megengedők, bár a helyiek furának találják, ha a férfi az utcán rövidnadrágban járkál.
A nőkre vonatkozóan már más a megítélés. Iránnal ellentétben itt nem kell a külföldi turistanőnek is fejkendőt hordania. Dubaiban lehet szoknyában is járni, de nem miniben. A sort is megütközést kelthet. Nem arról van szó, hogy lenge öltözködésért megbüntetnének turista nőszemélyt. Az a lényeg, hogy a térd és a váll le legyen takarva. Csupán kellemetlen tekinteteket kell elviselni. Dubaiban az utcákon, a turistás helyeken látni miniszoknyás külföldi lányokat, többnyire oroszokat, akik nagy ívben tojnak az itteni illemszabályokra.
Ajánlatos hát mértéktartóan öltözködni a közterületeken. Ennek számítanak a közstrandok, és a hotelek privát strandjai is. Csaknem bunkóság Dubaiban toplessezni akár a tengerparton, akár a medence mellett. A bikini elmegy, de már a majdnem semmi jellegű tangák nem. A szállodai személyzet nyilván szemet huny az illetlen öltözködés dolgában, mert ugyebár a hotelvendég az szent, ám a hotelen kívül már kevesebb a tolerancia. A Dubai-val szomszédos Sharjah emírségben a turista nő a tengerparti strandon még normál fürdőruhát sem hordhat, csak olyan tetőtől talpig beöltözőst, mint a helyiek.
Dubaiban van egy úgynevezett közerkölcs törvény, és ez tiltja fürdőruha viselését az utcákon. Határeset a férfiak utcai rövid nadrágos mászkálása. Ezt azért tolerálják, de nem nézik jó szemmel. Férfinak nem illik félmeztelenül vagy atlétatrikóban kocognia, járkálnia az utcákon. Bevásárlóközpontokban vannak kiírások, piktogramok is, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy a nők ne hordjanak rövid szoknyát (térd fölöttit), sőt a vállaikat se hagyják fedetlenül. Az illetlen öltözékű turistát akár ki is utasíthatják a bevásárlóközpont területéről. A nőknek javasolt kerülni a szemkontaktust a mozlim férfiakkal, mert ezt felhívásnak, csábításnak vehetik. Nőknek biciklizni nem javasolt (általánosságban nem javasolt biciklivel közlekedni, veszélyes! Max. parkokban, rekreációképpen).
2024-ben Dubai utcáin továbbra is jellemző a hagyományos, fekete, földig érő viselet, az abaya, amelyet az emiráti nők szívesen hordanak, és amely a testük nagy részét eltakarja. Az abaya gyakran díszített, de sokaknak egyszerű, mindenféle kiegészítéstől mentes. A hajukat általában egy kendő, a shayla vagy hijab fedi, bár egyre több fiatal nő viseli modernebb, visszafogottabb formában. Egyes nők az arcukat is eltakarják, csak a szemüket láttatva, amit gyakran gondosan sminkelnek. Ez a szemek kiemelése szép kontrasztot ad, és a díszes abaya egyre inkább a stílus és elegancia kifejezője is lett.
A legkonzervatívabb öltözetben lévő nők teljesen elfedik az arcukat is, így semmit sem látni belőlük – számukra ez a hagyomány és a tisztelet jele. Sokan tévesen azt gondolják, hogy ez a viselet kényszer, pedig valójában sok nő számára ez önkéntes döntés, ami hitük és kultúrájuk szerves része. Az utcán viselt abaya olyan, mintha egy kabát lenne – otthon a nők gyakran átlagos ruhákat viselnek, a hagyományos viselet csak a nyilvános térre vonatkozik. Az emiráti nők számára természetes, hogy eltakarják magukat nyilvánosan, számukra az európai nők öltözködése tűnik meghökkentőnek, és szokatlan, hogy valaki ilyen mértékben „felfedi” magát.
024-ben az Egyesült Arab Emírségek, különösen Dubai, jelentős lépéseket tett a jogrendszer modernizálása és a társadalmi normák rugalmasabbá tétele érdekében. Az elmúlt években számos törvényt módosítottak, hogy jobban illeszkedjenek a nemzetközi elvárásokhoz és a globális közösség normáihoz. Például 2020-ban dekriminalizálták az együttélés tilalmát, lehetővé téve, hogy házasság nélkül is együtt élhessenek párok
Ennek ellenére a nyilvános viselkedésre vonatkozó szabályok továbbra is szigorúak, és a közszeméremsértés vagy illetlen viselkedés vádja komoly következményekkel járhat. Bár a hatóságok igyekeznek a kisebb vétségeket rugalmasabban kezelni, előfordulhatnak olyan esetek, amikor a kulturális különbségek félreértésekhez vezetnek, és a helyi törvények szigorúan érvényesülnek.Ezért a látogatóknak és a lakosoknak továbbra is ajánlott tiszteletben tartaniuk a helyi szokásokat és törvényeket, különösen a nyilvános helyeken tanúsított viselkedés tekintetében. Bár a korábbihoz hasonló incidensek valószínűsége csökkent, nem zárható ki teljesen, hogy hasonló helyzetek előfordulhatnak, ha valaki nem veszi figyelembe a helyi normákat.
Ha rákérdeznek, hogy milyen vallásúak vagyunk, semmiképpen se mondjuk azt, hogy nem hiszünk semmilyen istenben. Az ateista számukra nem is ember.
2024-ben is érvényesek azok a szabályok Dubajban, amelyek tiltják a fürdőruhában való közlekedést a strandokon kívül. A fürdőruhák viselése kizárólag a strandokon, medencéknél és vízi szórakoztató központokban megengedett. Az utcákon, még a part menti bazársorokon sem szabad fürdőruhában sétálni, mivel ezt a közerkölcs törvényei tiltják. Ezért ajánlott, hogy a strandról távozva viseljenek a testet megfelelően fedő strandruhát vagy nem átlátszó strandkendőt
A dubai-i konyha mesterien ötvözi a különböző közel-keleti konyhák hagyományait. A bárány elkészítéséhez mesterien értenek, egyik jellegzetes ételük a matchboos (fűszeres bárány, rizzsel), illetve a hareis (zsenge bárány, párolt búzával). A desszertek szintén kitűnőek: az Umm Alit (Ali mamája) és az Esh asarayát (a hárem kenyere), illetve a mehalabiyát, a rózsavízzel és pisztáciával ízesített pudingot feltétlenül kóstolják meg. Alkoholt csak a szállodák éttermei és szórakozóhelyei árusítanak.
2024-ben is felejthetetlen élményt nyújt a Dubai Creek-en tett vacsorás dhow hajós kirándulás. A kétórás sétahajókázás alatt foglalt asztal vár minket a fedélzeten, ahol bőséges büféasztalról válogathatunk az arab és indiai konyha legjobb fogásai közül, így mindenki megtalálhatja a kedvére való ízeket. Az étkezést élvezhetjük a fedett részen vagy a nyitott hajóteraszon, miközben a lenyűgöző esti látvány tárul elénk: a Creek partján elterülő város esti fényei, a távolban fénylő Burj Khalifa, valamint a különféle színekben ragyogó dhow hajók hozzájárulnak a különleges hangulathoz.
Sivatagi kirándulás - Molnár Dávid fotója
Téliesítés
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Judit, 2025. 01. 15. 05:12
Január végén készülök a 17 éves lányommal Dubaiba kirándulni. A férjem által közjegyzői hivatalos engedélyen kívül lesz még valamilyen papírra szükségünk? Köszönöm!
Van Baggem Veronika, 2024. 07. 04. 09:52
Utazàsunkat június végére szerveztük. Anya-lánya (16)nyaralás volt. Mi Ras Al Khamiba a The Cove Rotana Resortba foglaltunk allinclusive szállást. Szuper volt és nagyon jól tettük, hogy nem egy hetet voltunk Dubaiba. Dubai gyönyörű , de egy nap alatt utazási kísérővel ,- amit már itthonról leszerveztünk, Utazzvelem Dubaiba a Facebook elérhetőség, csak ajánlani tudom. Nélkülük semmit mást nem láttam volna és tudtam volna meg erről az emírségről, csak annyit hogy jól építkeznek. - sikerült megismernünk és igazából nekünk elég is volt. Egy nap két helyre való belépő, egy hamburger vacsora és minimális vásárlás, 200 000 Ft / 2 fő. Természetesen ez a mi véleményünk, 2 lehetőség van , valaki Dubaiba szàll meg és napi szinten jár a bevásárló központok valamelyikében, plusz megnéz 1-2 impozáns épületet, esetleg belépős helyet, vagy megszáll mint mi egy tengerparti, zöldövezeti hotelben és fakultatív programként ellátogat egy napra Dubaiba. Azt azért érdemes tudni, a bevásárló központokon kívűl, nincs sem kávézó sem sétálóutca ahol lehet kellemes órákat eltölteni,sem óváros, sem helyi termékeket árusító kereskedők, mert amúgy sincs semmi helyi termékük. Itt csak a bevándorlók dolgoznak, a dubaiak nem. Megnéztük Dubai szálloda sorát, csodás, a Marinánál lévő hotelek,egyik előkelőbb mint a másik. Elhelyezkedésük: tenger , főút, hotel. Fürdőzőt a tengerben nem láttunk. Ahol mi voltunk, az strandolós, igazi nyaralóhely, hosszú, tiszta tengerparti beach-el, sportolási lehetőséggel, bufékkell.
Nagyon nem bántuk meg, hogy megnéztük Dubait, sok mindent megtudtunk kísérőnktől , de éjjel nagyon jó volt visszatérni a hotelbe és másnap koktélok mellett kipihenni Dubai nyüzsgését. Legközelebb hasonlóan teszünk, csak akkor AbuDhabiba látogatunk el.
Dembinszky Elvira, 2021. 11. 27. 22:02
Kedves János, többiek!
2022 február közepén utaznék Dubaiba, nem tudom a pandémia idején milyen, van bármi tippetek ötletetek, tanulság? hogyan lehet alacsonyabb árból nyaralni. Köszönöm!
Elvira
úti kritikus, 2020. 01. 20. 04:05
Orsolyának:
Menjenek nyugodtan. Április még nem vészesen meleg. A legmagasabb hőmérséklet sem megy tartósan 30 fok fölé. Az átlaghőmérséklet inkább 26 fok körüli.
Simon Orsolya, 2020. 01. 19. 01:32
Szeretném megkérdezni, mennyire javasolt az április 2. hetében történő utazás: gyerekekel mennénk várost nézni és fürdeni, de az időjárással kapcsolatos infokat olvasva félek, hogy már túl nagy lesz a meleg. Pont áprilisban változik az idő nyáriasabbra?
úti kritikus, 2019. 12. 15. 10:15
Zsuzsanna!
Október kiváló választás. Már nincs hőség de még elég meleg van a fürdéshez, és a könnyed öltözékhez. Azok követnek el hibát, akik nyáron utaznak oda.
Böröndiné Lakner Zsuzsanna, 2019. 12. 13. 16:20
Sziasztok ! A héten foglaltam le az utazást, 2020 okt 13-ra. Szerintetek megfelelő időpontot választottam, nem fogom meg bánni ?
Kitti, 2019. 12. 05. 21:53
Ha bármilyen informaciora szükséged lenne irj bátran, ha tudok segítek szivesen. 🙂
Kitti, 2019. 12. 05. 21:50
Kedves Zsolt F Perjesi, jol átgondoltad az utazas időpontjat? Mi decemberben voltunk, az iden is karacsonykor megyunk. Decemberben is volt hogy 30fok volt,"hüvös napokon" is 25-26. Juniusban 40fok fölött magas páratartalom mellett szerintem élvezhetetlennè valik az egesz . Üdv :)
Zsolt F Perjesi, 2019. 11. 14. 15:44
Üdv.
Feleségemmel 2020.06.16-án utaznánk Dubai-ba.
Olvasom itt a kommenteket,de ezek számomra zavarósak,és összekuszáltak....
Van valaki aki értelmes és hasznos infókkal tudna szolgálni?.....
Azt kérném,hogy az alábbi mobil számon keressen meg!... +36/20 216 8413
Ha kell vissza hívom!!!
Fontos lenne,mert sok,és számunkra sarkalatos kérdésekről kellene az infó...
Várom azt a kedves Dubai-ra szakosodott hozzáértő emberke jelentkezését aki érdembeli ténylegesen hasznos infója van.
Előre is köszönöm.
Toncsi, 2019. 09. 16. 11:57
Nagyon tetszett a széleskörű és részletes leírás. Köszönjük és bízunk benne, hogy segítségével nem fogjuk zavarni a helyiek érzéseit. Lenne még kérdésem: van-e szükség valahol zárt cipőre? (Meleg helyen általában lábujjnál nyitott, zokni nélküli túraszandálban vagyunk) Másik: a bárányhúst mindenhol jól készítik el vagy tudsz konkrét éttermet ajánlani? Köszönjük előre a válaszod.
úti kritikus, 2019. 06. 30. 09:41
Kedves Erika!
Honlapunk kifejezetten örül,ha kommentekben bármilyen tartalmi részletünkben talált hibára felhívják a figyelmünket. Lehetnek persze nem ténybeli, hanem vélemény jellegű különbségek is, de ez természetes. Az Ön kommentje azonban teljesen értelmetlen. Miért nem köti az orrunkra, miért nem segít bármit javítani konkrét megállapításokkal, tényekkel?
Ha pl. engem vádol ,,kamuzással", nos én történetesen 12-szer voltam Dubaiban, legutóbb 5 hónappal ezelőtt. Amúgy a zöld színű szövegeket nem a honlap szerkesztői írják, azok idézetek mások blogjaiból, egyéb médiumokból, és ezekben a megfogalmazásokban lehetnek tévedések, vagy olyan megállapítások, amik esetleg időközben elavultak. Ha ilyenekre utal, akkor miért nem ír példákat. Így kommentje marad egy a világhálón és főleg a magyar portálok fórumain annyira jellemzően található rosszindulatú, csak fikázásra elegendő kommentnek. Szomorú, hogy csak ennyire telik az értelemből.
Gondolja meg magát és írjon konkrétumokat, az hitelesíteni a véleményét.
János
Erika, 2019. 06. 30. 08:38
Nem rég voltam Dubaiban de ebből amiket írtál semmit sem tapasztaltam egy hónapot voltam szerintem kamuzol te szépen
Sorbán Anita, 2019. 03. 10. 22:13
Elolvastam a fenti törvényeket és vélek látni benne nárcisztikus dolgokat. MILYEN DOLOG AZ KIFIZETIK AZ UTAT A SZÁLLÁST BE TARTJÁK A ILLEM SZABÁLYOKAT ÉS ODAJÖN EGY HELYI GYÖKÉR ÉS AMIÉRT FELSŐBB RENDŰ ÉRZÉSE TÁMAD VAGY VAN AKKOR A TURISTA HÚZZA MEG MAGÁT KÖZBE MEG BELŐLEM IS ÉL HADJUK HADJUK JÓ ÉN BIZTOS HOGY NEM FOGOK KI MENNI KERESSE MEG MAGÁNAK A PÉNZT SZIASZTOK.
Ildikó, 2018. 03. 18. 22:25
Én is Dubai-ba utazom,és tök jó lesz,ha nem visznek ott el a rendőrök hála az infóknak
Jóna Dávid, 2017. 09. 04. 14:50
Egy 3 és félperces videót készítettünk a Dubai útunkról. https://youtu.be/ZXIPqDvQqtM
Csiri, 2016. 02. 25. 16:59
Köszönet ezért a nagyon részletes ismertetésért, sok mindennek utána néztem, de itt olyanokat is olvashattam, amit máshol nem. Március közepén megyünk mi is, nagyon várom már az utazást.
Hanna, 2016. 02. 10. 09:26
Nagyon hasznosnak találtam ezt a cikket,ami azt jelenti most februárban megyünk Dubaiba és már nagyon várom.
Boltos, 2015. 11. 29. 20:24
Ezt az egész tájékoztatást, jó tanácsot nagyon hasznosnak találtam. Januárba készülök Dubaiba lányommal.Úgy gondolom sok mindent meg kell tanulnom a dubaiakról, hogy ne érjenek majd meglepetések, atrocitások. Egyébként minden ország kultúráját, szokását tiszteletben tartom. Üdv. boltos
Hajnal, 2015. 11. 29. 09:34
Köszönöm, meggondolom, hogy kkivándolóljak-e....üdv. Hajnal