ÚTIKRITIKA.HU / Haiti






BEVEZETŐ | | | |

útikritikák


Haiti

Haiti dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Vízum | Repülés | Szállás | Egészség | Közlekedés | Étkezés | Pénzváltás | Vásárlás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Látnivalók |Labadee| Földrajz és időjárás | Történelem | Manapság | A helyiekről | Turista etikett | További beszámolók | Fotóegyveleg

Mellszobor a Sans-Souci palotánál - p.a. fotója

Haiti politikai és biztonsági helyzete 2024 decemberében továbbra is rendkívül aggasztó. A fegyveres bandák erőszakos cselekményei nem csillapodnak, sőt, egyre súlyosbodnak, jelentős humanitárius válságot okozva az országban.

2024. december 16-án fegyveresek megtámadták és részben lerombolták a Bernard Mevs kórházat Port-au-Prince-ben, felgyújtva azt és megsemmisítve négy műtőt és a laboratóriumi felszereléseket. Szerencsére a kórházat korábbi fenyegetések miatt már evakuálták, így nem történt személyi sérülés.
December elején a Cité Soleil negyedben egy banda vezetője, Monel "Mikano" Felix utasítására mintegy 180 embert, többségében időseket gyilkoltak meg, miután a vezető gyermekének betegségét boszorkányságnak tulajdonította.
Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosa, Volker Türk szerint 2024-ben eddig mintegy 5 000 ember vesztette életét az erőszak következtében Haitin.
Az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezete (IOM) jelentése szerint novemberben tíz nap alatt több mint 40 000 ember kényszerült elhagyni otthonát a bandaháborúk miatt, ami példátlan menekülthullámot jelent az országban.
Egészségügyi rendszer összeomlása: Az erőszak és a folyamatos támadások miatt az ország egészségügyi rendszere az összeomlás szélén áll, korlátozva a lakosság hozzáférését az alapvető egészségügyi szolgáltatásokhoz.
ENSZ és EU aggodalmai: Az Európai Tanács 2024. október 17-i következtetéseiben kifejezte mély aggodalmát a haiti helyzet miatt, és felszólított egy többnemzetiségű biztonsági támogató misszió teljes körű telepítésére a bandák elleni küzdelem és a jogállamiság helyreállítása érdekében.
Annak ellenére, hogy az ENSZ és más nemzetközi szervezetek sürgetik a nemzetközi közösséget a haiti biztonsági helyzet stabilizálására, eddig csak korlátozott támogatás érkezett, és a helyzet továbbra is romlik.

1804-ben vált függetlenné Franciaországtól. Azóta nem volt olyan időszaka, amikor a függetlenségét a nép élvezni tudta.

A 18. században, amikor francia gyarmat volt, akkor az egész karibi térség egyik legjobban prosperáló területe volt.(Egészen másfajta magánvélemény olvasható az oldal legalján a További beszámolók végén.)

Haiti az amerikai földrész legszegényebb országa. Nem jönnek befektetések, politikai instabilitás van, és ráadásul természeti katasztrófák is gyakran sújtották. Pokoli hely.


Idill....

Haiti dióhéjban

  • Haiti egy karibi ország, amely a Nagy-Antillák szigetcsoport része. Haiti a Hispaniola szigeten osztozkodik a Dominikai Köztársasággal. Haiti északon az Atlanti-óceánnal, délen a Karib-tengerrel határos. Az elnöki köztársaság államformájú ország 27 750 négyzetkilométer nagyságú, s kb. 11,8 millió lakosa van (2024-es becslés).
  • A lakosság kb. 95 százaléka Nyugat-Afrikából idehurcolt rabszolgák leszármazottai. 

  • Haiti fővárosa, Port-au-Prince (por o prensz), ami 8622 kilométerre van Budapesttől.
  • Haitin a hivatalos nyelv a francia és a kreol. (A kreol a francia, az angol, a spanyol és néhány nyugat-afrikai nyelv keveréke). A lakosság 80-90 százaléka katolikus, ami mellett sokak számára jól megfér a vudu kultusz is.
  • Haiti turista szempontból nem egy lélekemelő ország. A világ legszegényebb országainak egyike, a természet ráadásul rengeteget sújtotta (áradások, földrengés), túlnépesedés van, járványok terjednek, a higiéniai körülmények nagyon rosszak. Szóval tutira nem  turistaparadicsom. Csak merész kalandoroknak, tulajdonképpen katasztrófaturistáknak való. Ez nem túlzás: Haiti egésze maga egy jó nagy katasztrófa.
  • Június és november között hurrikánszezon van.
  • Leggyakoribb vezetéknév: Jean
  • Átlagos havi nettó fizetés (2024-ben): félhivatalosan (nem reálisan) 1500 USD, de valójában inkább 200-300 USD között
  • A franciák áiti-nek, az amerikaiak héjiti-nek ejtik ki.

A nemzeti lobogójuk, amelyen a címer alján áll Haiti mottója: "L'Union fait la force", amely jelentése: "Az egységben az erő." - Haiti mai valósága tragikus távolságban van ettől - R. M.

Fő látnivalók:

  • A Laferriere citadella az ország északi részén, az egész nyugati félteke legnagyobb erődítménye

s. n. fotója

  • Saut-Mathurine, az ország legnagyobb vízesése
  • Labadee strandolós hely
  • Petionville a főváros közelében jó kajálós helyekkel
  • Jacmell, egy hangulatos város az ország déli részén
  • La Côte des Arcadins (sziget)

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Sajátos, egyedi történetű ország, hiszen a történelem első feketék által létrehozott köztársasága
  2. A naív festmények és művészi graffitik
  3. Érdekes megismerkedni a mindennapokban felbukkanó vudu kultusszal kapcsolatos kultúrantropológiai érdekességeket
  4. A jó éttermekben, nem kevés pénzért a helyi konyha nagyon ízletes és sokoldalú étkeit lehet megismerni
  5. Ahhoz képest, hogy nagyon nagy a szegénység, viszonylag kevés a koldus, sőt a hajléktalan us.  
  6. La Côte des Arcadins - egy sziget, az egyetlen hely Haitin, ahol az utazó még jól is érezheti magát (ez részben annak tulajdonítható, hogy a szigeten Haiti osztozkodik a Dominikai Köztársasággal)

Nem tetszett

  1. Az elképesztő nyomor és a riasztóan nagy környezetszennyezés (vad erdőpusztítás)
  2. Haiti tengerparti nyaralás szempontjából csaknem nulla, a partok lepukkantak, nincsenek európai utazónak való strandok
  3. Sok érdemleges látnivaló közúti megközelítése túlságosan komplikált és időigénye (csak 4 kerék meghajtású járművel)
  4. Folyton a levegőben van egy újabb utcai megmozdulás veszélye
  5. A helyiek (feketék) túl érzékenyek a fehér látogatókkal szemben, gyakran, indokolatlanul rasszizmust gyanítanak, közben maguk (részben persze érthetően) negatív előítéletek sokaságát táplálják a fehérekkel szemben
  6. A Port au Prince Toussaint Lovertoure nemzetközi repülőtér büdös vécéi, a hatástalan légkondi és a megbízhatatlan személyzet

Vélemények

,, Haitin szinte semmi alapvető szolgáltatás sem működik. Katasztrofális a vízellátás, az áramszolgáltatás, a szemételszállítás, az útviszonyok, miként az oktatás is. 

A fővárosi körülmények borzasztóak, de ehhez képest vidéken még a nyugat-afrikai szintű szegénység mellett is van valami békesség.

A merész utazók bevállalhatják Haiti meglátogatását, de mindenképpen szükség van helyi kisérőre. A fővárosban a fehér utazónak még nappal sem szabad kisérő nélkül az utcára menni, éjszaka pedig, csaknem öngyilkosság. A vidéki kisvárosokban nincs ilyen probléma.

A külföldi utazó elfelejtheti, hogy Haitin autót béreljen és azzal fedezze fel az országot. A közutak borzasztó állapota, és a közúti káosz miatt ugyanis ez túlveszélyes.

Az hogy Haiti szegény, még nem jelenti, hogy az utazónak olcsó is lenne. A szálláslehetőségek nagyon korlátozottak, és emiatt túlárazottak is. Egy nagyon silány hotelszobáért elkérnek minimum 60 amerikai dollárt. (aji, 2023)



Amikor a Dominikai Köztársaságból Haitiba utaztam. Hatalmas kulturális sokk ért. Mintha egy teljesen más világba csöppentem volna, pedig még mindig ugyanazon a szigeten tartózkodtam. Port-au-Prince, Haiti fővárosa, kaotikus nyüzsgésével és az infrastruktúra hiányával inkább Nyugat-Afrikára emlékeztetett, semmint a Karib-térségre. Az utcákon rengeteg szemét halmozódott fel, a közlekedés káoszos, az utcai piacok pedig zsúfoltak és rendezetlenek voltak.

Haiti továbbra is a nyugati félteke legszegényebb országa, és ez a repülőből is nyilvánvalóvá vált, ahogy a szorosan egymás mellett sorakozó bádogházakat megpillantottam. A fővárosba érkezve ez a szegénység még inkább szembeötlővé vált. A bűnözés azóta sem csökkent, a bandák tevékenysége továbbra is jelentős problémát jelent, ezért sok ország most is eltanácsolja a turistákat a látogatástól. A saját biztonságom érdekében egy helyi idegenvezetőt fogadtam, mivel egyedül közlekedni kockázatosnak tűnt.

Az első napomon Port-au-Prince-ben több híres helyet is meg akartunk látogatni, de a közlekedési káosz miatt a nap jelentős részét az autóban töltöttük. Az egyik állomásunk a város híres "gyömbérkenyér házai" voltak, de csak kívülről tudtam megnézni és fotózni őket, mivel a látogatás szervezetlensége miatt nem tudtunk bejutni. A városban járva feszültség volt a levegőben, és a helyiek inkább tartózkodónak, mint barátságosnak tűntek.

A belvárosban szinte posztapokaliptikus látvány fogadott. Az utcák tele voltak szeméttel, romokkal, és sokan még mindig sátrakban éltek a 2010-es földrengés következményei miatt. A romos katedrális környéke különösen megrázó volt, a hely még mindig a tragédia mementójaként állt. A nap egyik kevésbé nyomasztó pillanata a vaspiac meglátogatása volt, ahol voodoo tárgyakat árultak, ez kicsit különlegesebbé tette az élményt.

A második napon ellátogattunk Jacmelbe és a híres Bassin Bleu-hez. Bár Jacmel nyugodtabb és kellemesebb városnak bizonyult, az utazást az autó többszöri meghibásodása hátráltatta. A Bassin Bleu lenyűgöző látványt nyújtott, de a fárasztó és problémákkal teli utazás rányomta bélyegét az élményre. A nap végére az idegenvezetőmmel és a sofőrrel is több konfliktus alakult ki, ami tovább csökkentette az utazás pozitív oldalát.

Haiti továbbra is tele van kihívásokkal, és bár az ország természeti szépségei lenyűgözőek, a biztonság és az infrastruktúra hiánya miatt az utazás nehéz és gyakran nyomasztó élmény lehet. (2024)


Tetszett:

Labadee öböl türkizkék vizében kajakozni és felfedezni a rejtett öblöket, ahol helyi halászok dolgoznak
Citadelle Laferrière erődből nézni a napfelkeltét, ami a Karib-térség legnagyobb erődítménye és UNESCO világörökség
Port-au-Prince vasárnapi művészpiacán eredeti voodoo alkotásokat és festményeket vásárolni
Bassin Bleu rejtett, türkizkék vízeséseiben úszni, ahova csak helyi vezetővel lehet eljutni
A jacmeli Institut Français kertjében kreol kávét inni és beszélgetni helyi művészekkel
Sans-Souci palota romjainál elképzelni Haiti egykori királyságának fénykorát

Nem tetszett:

Cap-Haïtien utcáin a közlekedés kaotikus és veszélyes, még rövid távon is
A Saut-d'Eau vízeséshez vezető út olyan rossz állapotú, hogy alig lehetett megközelíteni
Île-à-Vache szigetén a szálláslehetőségek nagyon alapszintűek, sok helyen nincs folyamatos áram
Port Salut strandján sok a szemét, amit a helyi hatóságok nem takarítanak el
Étienne Saut du vízeséshez a belépti díj irreálisan magas külföldieknek
A Tortuga szigeti történelmi helyszínek elhanyagoltak, nincs megfelelő tájékoztatás

Vízum

Magyar állampolgárok beutazhatnak Haitibe, ha az ország elhagyásától számított 3 hónapig még érvényes útlevélük van. Vízum nem kell.

Szükséges lehet egy érvényes repülőjegy a visszautazásra vagy továbbutazásra ill. a szükséges utazási dokumentumok, engedélyek bemutatása.

Repülés és repülőjegy

  • Párizsból az Air France és a Corais repül direkt Port-au-Princebe.
  • A Dominikai Köztársaságból szárazföldön is megközelíthető Haiti, északon a Dadabón-i határátkelőnél, délen a Jimani és az Elias Pina települések közelében.

Szállás

Csomó vendégház található Haitin. Ezeket azonban külföldről nehéz foglalni. Sok ilyen vendégház ára éjszakánként 25-35 dollár körül mozog, és napi 2-3 étkezést is tartalmaz. Néha ezek a házak árvaházakhoz kapcsolódnak (mint például a Saint Joseph's Home for Boys).

Egészség

Afrikán kívül Haitin a legmagasabb a HIV-fertőzöttek aránya. E tekintetben messze rosszabb a helyzet, mint bárhol máshol a karibi térségben.

Haitin a kórházak higiéniai körülményei az európai színvonal alatti vannak. Haitin gyakori a fertőzésveszély, a hepatitisz.

Az országban a következő betegségekkel lehet számolni:

Malária, Dengue-láz, Zika-vírus fertőzés, Tuberkulózis, Kolera, AIDS (HIV)

Javasolt védőoltások

Kanyaró, rubeóla, poliomyelitis (gyermekbénulás), tífusz, Hepatitis A , Hepatitis B elleni védőoltás

Csapvíz helyett a palackozott ásványvíz fogyasztása ajánlott.Érdemes a jégkocka, a friss gyümölcslé és a nyers zöldségek fogyasztását, valamint a kevésbé átsütött húsból, halból, valamint tejjel készült ételeket kerülni.

Ajánlott az evés előtti rendszeres és alapos kézmosás.Az utazóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy a trópusi fertőzések többsége kellő körültekintéssel, gyógyszerekkel vagy védőoltással megelőzhető, ezért érdemes minden esetben a hazai szakemberek segítségét kérni az utazás tervezése során. A különböző utazási betegségekről és az oltásokról érdeklődhetnek a háziorvosuknál, ahol meg is kaphatják a legkülönbözőbb oltásokat (hepatitis, meningitis, tífusz stb.).

Ajánlott az evés előtti rendszeres és alapos kézmosás.

Közlekedés

Haitin nincs vasúti közlekedés.

Az utak rossz állapota miatt a gépjárművel való közlekedés kockázatos, gyakoriak a torlódások. Az éjszakai közlekedés rendkívül veszélyes, tekintettel arra, hogy a legtöbb jármű nincs kivilágítva. Ajánlott zárt ablakokkal és ajtókkal közlekedni.

Távolsági buszok - s.v. fotója

Tap-tap - p.a. fotója

Körforgalom - p.a. fotója

Étkezés

Haiti konyhája sokféle ízletes és egzotikus ételeket kínál a látogatóknak. Az itt található ételek leginkább afrikai, francia és karibi hatásokat mutatnak.

Az egyik legismertebb haiti étel a "riz et pois" vagy "riz collé", ami egy rizs- és babalapú étel. Ezen kívül a látogatóknak érdemes megkóstolniuk a "diri ak djon-djon" ételt, ami egy rizsétel, amely djon-djon nevű fekete gomba hozzáadásával készül.

Egy másik haiti specialitás az "akra", amely egy kis méretű, töltött, sült hús vagy hal. Ez gyakran street foodként kapható.

A látogatóknak érdemes megkóstolniuk a haiti "tassau" vagy "conch" levest is, amely egy kagylólevest jelent. Ez egy nagyon népszerű haiti étel, amelyet általában reggelire szolgálnak fel.

A haiti ételek közül említésre méltó a "kibbeh", ami egy húsgombóc, amely burgonyával és krumplival készül. A "griot" egy másik haiti specialitás, ami egy sertéshúsból készült főétel, amelyet általában rizzsel és borsópürével szolgálnak fel.

A haiti édességek közül a "tarte à la banane" vagy a banános pite, a "pen patat" vagy a cukornádból készült sütemény és a "kremas" nevű rum és kókusztej alapú ital különösen népszerűek.

Végül érdemes megemlíteni, hogy a haiti konyhában az étkezésekhez gyakran kísérőként használnak zöldségeket, például káposztát, babot, uborkát, zöldbabot és spenótot.

Bőségtál - cs. h. fotója

Pénzváltás

Haiti hivatalos pénzneme a gourde (HTG), de az amerikai dollár (USD) is széles körben elfogadott a turisták körében. A váltásra legjobb hely a bankok, ahol a turisták általában a legjobb árfolyamot kapják. Haitin vannak nemzetközi bankok, mint például a Citibank és a Scotiabank, de vannak helyi bankok is, mint például a Banque Nationale de Crédit.

A bankok mellett az érmék és bankjegyek átváltását biztosító kereskedelmi pénzváltók is rendelkezésre állnak. Ezek általában az utcán, piacokon és turisztikai helyeken találhatók, és néha az árfolyam jobb lehet, mint a bankokban. Azonban fontos ellenőrizni az átváltásra vonatkozó díjakat és az árfolyamokat, hogy elkerüljük a túl magas díjakat.

A turisták gyakran használnak bankkártyákat is Haiti-on, de előfordulhat, hogy nem mindenhol fogadják el. Érdemes ellenőrizni a saját bankkártyájának használati lehetőségeit, és meggyőződni róla, hogy a bankkártya működik-e Haitin, valamint hogy milyen díjakat számítanak fel a készpénzfelvételhez és a vásárlásokhoz.

Fontos megjegyezni, hogy Haiti-ban a banki tranzakciók általában hosszabb időt vesznek igénybe, és az ATM-ek és a bankok nyitvatartása is korlátozott lehet. Ezért érdemes előre tervezni és többféle fizetési módot is magunkkal vinni, hogy biztosan legyen elegendő pénzünk az utazásra.

Vásárlás

Haiti vásárlási lehetőségei széleskörűek, és számos helyen találhatók a turisták számára. Az országban lehetőség van helyi piacok és áruházak látogatására, ahol különböző termékek, ételek és italok, valamint kézműves tárgyak és szuvenírek vásárolhatók.

A haiti piacok az egyik legnépszerűbb hely a vásárlásra. Azok, akik helyi élelmiszereket, zöldségeket és gyümölcsöket szeretnének vásárolni, a különböző piacokat érdemes felkeresniük, mint például a Marche de Fer, a Croix des Bossales vagy a Marché de la Rue des Miracles. Az utcai árusok is gyakoriak Haitin, akik édességeket, italokat, friss gyümölcsöket és egyéb snackeket árusítanak.

Azok, akik inkább a kézműves tárgyakra és szuvenírekre vágynak, a különböző helyi árusoktól, piacoktól és üzletektől szerezhetnek be különböző termékeket, mint például fából faragott figurákat, textil- és szövött tárgyakat, kézzel festett kerámiákat, ékszereket és dísztárgyakat. Az érdekesebb tárgyakért érdemes felkeresni a különböző kézműves piacokat, mint például a Marché en Fer vagy a Marché des Artisans.

A városi boltokban és áruházakban is számos termék kapható, és gyakran szélesebb választék áll a turisták rendelkezésére, mint a helyi piacokon. A nagyobb városokban, mint Port-au-Prince, Pétionville és Cap-Haïtien, számos áruház és bevásárlóközpont található, amelyek különböző termékeket kínálnak, például ruhákat, élelmiszereket, elektronikai cikkeket és háztartási cikkeket.

Közbiztonság

Felhívjuk a magyar állampolgárok figyelmét, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium nem javasolja az utazást az országba, Haiti az I., utazásra nem javasolt kategóriába tartozik.

Az országban rendkívül magas az elkövetett bűncselekmények száma, amelyek közül a leggyakoribb az emberrablás, rablás, de az utóbbi időben jelentősen megnőtt az emberölések, valamint a fegyveres támadások száma is. Az emberrablások áldozatainak 10%- a külföldi állampolgár.

(Nem létező) turistákat megóvni hivatott rendőrök

Haiti nagyobb városaiban, különösen a fővárosban, Port-au-Prince-ban esetenként erőszakossá fajuló tüntetések szerveződnek.

A fővárosban egyre drámaibban terjed az erőszak a bandaháborúk miatt is. Az erőszakot tüzeli az egyre növekvő szegénység és politikai instabilitás.

Egyéb hasznos információk

1. Az ország északi régióiban gyakori áramkimaradások és internetes szolgáltatáskimaradások nehezítik a mindennapi életet és az üzleti tevékenységeket.
A bandák által elkövetett erőszakos cselekmények és a romló biztonsági helyzet tovább súlyosbítják az internet-hozzáférés problémáit, mivel a távközlési infrastruktúra gyakran célponttá válik.

Látnivalók

Cap-Haitien

Cap-Haitien Haiti északnyugati részén található, és az ország második legnagyobb városa. A város számos nevezetességgel rendelkezik, és fontos turisztikai célpont Haitin.

Cap-Haitien legfontosabb látnivalói közé tartozik a Citadelle Laferrière, amely egy hatalmas erődítmény, amely az ország szabadságának szimbólumává vált. A Citadelle Laferrière a világ egyik legnagyobb és legjobb állapotban maradt erődítménye, és a turisták számos programot szerveznek az erőd megtekintésére.

A városban található másik fontos látnivaló a Sans-Souci-palota, amely egy hatalmas épület, amelyet eredetileg a Haiti királyságának székhelyeként építettek. A palota egykor a Karib-térség egyik legfényűzőbb épülete volt, és még ma is egyedülálló látványosság.

A városközpontban található a Place d'Armes, amely a város főtere, és számos szép épület és szobor található rajta. A színes házak és az élénk piacok a város másik nevezetességei.

Cap-Haitien környékén számos strand található, amelyek ideálisak a pihenésre és a kikapcsolódásra. A város környéke tele van kis falvak és városok, amelyeket érdemes felfedezni, hogy megismerjük Haitinak ezen részét.

A városban számos étterem, kávézó és bár található, ahol megkóstolhatjuk a haiti konyha ízletes ételeit, illetve élvezhetjük a helyi italokat. A turisták számára számos szálláshely áll rendelkezésre, beleértve a szállodákat, panziókat és apartmanokat is.

Viktor fotói

Sans-Souci

(szanszuszi)

A Sans-Souci-palota Haiti északnyugati részén, Cap-Haitien városában található. Az épület az ország történelmének egyik legfontosabb emléke, és az UNESCO Világörökség listáján szerepel.

A palotát Jean-Jacques Dessalines haiti vezető rendelte el építtetni az 1800-as évek elején, miután a francia megszállókat kiűzte Haitiból. A palota Haitinak az a része volt, ahol a vezetők éltek és kormányozták az országot, és a legnagyobb része az erőszakos francia gyarmatosítók elleni harcban nyert függetlenséget ünneplő fényűzésnek és luxusnak volt dedikálva.

A palota hatalmas épület, amelynek építése nagyon sokáig tartott. A palota építése során az építészek és művészek a barokk stílust követték, és az épület falai több mint 15 méter magasak voltak. A palotának voltak kertjei, medencéi és különböző szobrokkal, festményekkel és díszítésekkel ellátott helyiségei.

A Sans-Souci-palota azonban sajnos ellenállhatatlanul elhanyagolt állapotba került, és az évtizedek során számos pusztulásnak volt kitéve. A palota egy részét 1842-ben a földrengés pusztította el, más része pedig az időjárás és az emberek által okozott károk miatt romlott el. Az épületet azonban az UNESCO felvette a Világörökség listájára, és jelenleg újra restaurálják, hogy az utókornak is fennmaradjon.

A Sans-Souci-palota ma fontos látványosság és idegenforgalmi helyszín Haiti számára, és számos turista látogatja meg, hogy megcsodálja a barokk építészet csodálatos alkotását és a haiti történelem jelentőségét.

Viktor fotója

Bassin Bleu

(bászen blö)

A Bassin Bleu (Kék medence) egy gyönyörű természeti úszómedence Haiti déli részén, Jacmel közelében található. A medence az ország egyik legismertebb turisztikai látványossága, és a helyi lakosok és turisták körében is népszerű.

A medencehez vezető út kanyargós és nehézkes, és csak 4x4 járművel lehet megközelíteni. A medence maga azonban csodálatos és lenyűgöző, és egy nagyszerű hely a fürdőzésre, úszásra és a természetben való kikapcsolódásra.

A Bassin Bleu vízét az erdőkben folyó patakok és források táplálják, és a medence kék színe a napfényben csodálatosan ragyog. A medence mélyebb részei a kövek között rejtőznek, és egyes területek akár 4 méter mélyek is lehetnek.

l. p. fotója

A medence körül az erdők és a dzsungel rengeteg élőlényt rejt, és számos madár- és növényfajta található a környéken. A medence közelében található egy kis falu, ahol lehetőség van helyi kézműves termékek és ételek vásárlására.

A Bassin Bleu egyedülálló természeti szépséggel rendelkező hely, amelyet a turistáknak érdemes felfedezniük Haiti látogatása során. A medence frissítő, gyönyörű és varázslatos, és biztosan emlékezetes élményt nyújt az ide látogatóknak.

Macaya nemzeti park

A Macaya Nemzeti Park Haiti déli részén található, a Tiburon-félsziget hegyvidéki területein. A park Haiti legnagyobb nemzeti parkja, és több mint 50 000 hektáron terül el. A park a haiti természetvédelem egyik legfontosabb területe, és az UNESCO bioszféra rezervátumok listáján szerepel.

A Macaya Nemzeti Park egyedülálló biológiai sokféleséggel rendelkezik, és több mint 2000 különböző növény- és állatfajt tartalmaz. A parkban található erdők és hegyvidéki területek a bolygó egyik legveszélyeztetettebb élőhelyeinek számítanak, és számos kihalóban lévő fajta található itt.

A parkban számos túraútvonal és kirándulási lehetőség található, amelyek lehetővé teszik a látogatók számára, hogy felfedezzék a park gyönyörű tájait és élővilágát. Az utakat azonban csak tapasztalt és jól felszerelt túrázóknak ajánljuk, mivel a park területén az útviszonyok nehézkesek lehetnek.

l. m. fotója

A Macaya Nemzeti Parkban található élőhelyek közül a legismertebb a parkban található erdők, amelyekben több mint 60 endemikus növényfajta található. Az erdőkben vadon élő állatok, például majmok, kígyók és madarak is megtalálhatók.

A Macaya Nemzeti Park egy olyan hely, ahol a természet és az élővilág egyedülálló szépsége és sokfélesége találkozik. A park látogatása nem csak azért ajánlott, hogy megőrizzék ezt a csodálatos természeti kincset, hanem hogy az emberek megismerjék Haiti egyik legérdekesebb és leggyönyörűbb helyét.

Petionville

Petionville Haiti fővárosa, Port-au-Prince egyik külvárosa, és az ország egyik legnagyobb és legismertebb városa. Petionville egy gazdagabb és fejlettebb része Haitinek, és számos luxus üzlet, étterem, bár és szálloda található itt.

Petionville több nyugati stílusú épületet is felvonultat, amelyek a francia kolonizáció idején épültek. A városközpontban található a Place Saint-Pierre, amely egy nagy park és szökőkút, és ahol számos kulturális és művészeti eseményt rendeznek.

Petionville-ben található a Centre d'Art Haiti legismertebb művészeti és kulturális intézménye, amely egy olyan galéria, ahol haiti művészek munkáit állítják ki. A galéria több mint 60 éves történelemmel rendelkezik, és az ország egyik legfontosabb kulturális intézménye.

Petionville a környék egyik legjobb étkezési és szórakozási lehetőségeit kínálja, és számos éttermet, bárt, éjszakai klubot és kaszinót találhatunk itt. Az éttermek és bárok széles választékát kínálják a haiti és a nemzetközi konyhákból.

Petionville környékén számos turisztikai látványosság található, például a Kenscoff hegyi város, a Citadelle Laferrière erőd, a Labadee strand és a Bassin Bleu természetvédelmi terület.

Labadee

Sok köze nincs Haiti valóságához. A Royal Caribbean hajótársaság alkotta ezt a paradicsomi övezetet, hogy ott kikössön és  lenyűgözze utasait. Itt minden a strandolásról, vízi sportokról szól, az árvaszegény, lepukkant Haiti-ből semmit nem látni. Minden rendezett, a strand kellően szép. Van csomó ajándékbolt, ahol elsősprban fafaragványokat, és népies festményeket kínálnak eladásra.

Tán az egyetlen negatívum, hogy a strandon a hajó személyzetéhez tartozók benzinszagos kvadon furikáznak a napozók közt, hogy innivalókat áruljanak.

Földrajz és időjárás

  • Haitin a kétezer méter feletti hegyekben télen akár a fagypontra is lehűlhet a hőmérséklet.
  • Haiti a Hispaniola sziget nyugati egyharmadát foglalja el a Dominikai Köztársaság szomszédságában.

Szélsőséges időjárás jellemző, a hurrikánveszély júniustól novemberig tart. A 2008-ban tomboló viharok és az egymást követő hurrikánok következtében több ezer ember életét vesztette, valamint több százezren maradtak élelem és víz nélkül. A természeti katasztrófa okozta károkat a mai napig nem sikerült megfelelően helyreállítani.

Földrengések: a legtöbb karibi szigethez hasonlóan Haitin is gyakran előfordulnak földrengések.

Történelem

Amikor Kolumbusz Kristóf 1492-ben először meglátta Haitit (és az egész Hispaniola szigetet), azt hitte, hogy Indiát találta meg, vagy valami máés ázsiai területet. A mai Hispaniola szigetet La Isla Espanolának (spanyol sziget) nevezte el. 

1801-ben egy volt rabszolga, Toussaint L’Ouverture (1743-1803) közel félmillió Haiti-i rabszolgával felkelt a terület francia gyarmatósítői ellen. Tulajdonképpeni gyözelmük volt az első sikeres rabszolgafelkelés és eredményeképpen létrejött az első feketeték által uralt köztársaság. A legendás vezér árulás mitatt fogságba került és francia börtönben halt meg.

1802-ben Toussaint L’Ouverture halálát követően fő katonai vezetője, Jean-Jacques Dessalines tábornok, haiti császárává nevezte ki magát. Elrendelte, hogy a Haitin élő összes fehér embert öljék meg.

Az USA 1862-ig nem volt hajlandó elismerni Haitit, mint független álllamot.

Manapság

2024-ben Franciaország 190 év után eltörölte Haiti fennmaradó, 81 millió dolláros adósságát, amely jelentős megkönnyebbülést jelentett az ország számára. Ugyanakkor Franciaország elutasította, hogy több milliárd euró jóvátételt fizessen Haitinak, amit sok helyi aktivista továbbra is követel. Haiti volt az első ország, ahol a rabszolgák sikeresen kivívták a függetlenségüket, még 1804-ben.

Az újonnan függetlenné vált ország vezetése 1825-ben kénytelen volt elfogadni Franciaország követelését: 150 millió frankot (mai értéken közel húszmilliárd dollárt) kellett fizetniük a függetlenség elismeréséért és a rabszolgák elvesztése miatti „kárpótlásként”. Ez az összeg akkora adósságheggyé nőtt, hogy az ország gazdasága belerokkant a törlesztésbe. A francia kormány lépését történelmi jelentőségűnek tartják, ám sokan elégtelennek érzik, hiszen Haiti anyagi és társadalmi hátránya máig fennáll. A döntés rávilágított a gyarmati örökség és a globális igazságtalanság kérdéseire, amelyek továbbra is élénk viták tárgyát képezik.

A helyiekről

Haiti lakossága nagyon sokszínű, és sokféle származási háttérrel rendelkezik. A legnagyobb etnikai csoportot az afrikai származásúak alkotják, akik a rabszolgaság és a francia gyarmati uralom alatt kerültek Haitire. Emellett a lakosságban megtalálhatók az európai, az ázsiai és az indián származású emberek is.

A haiti lakosok bőrszíne változó lehet, és általában színesebb, mint az észak-amerikai vagy európai lakosoké. Az afrikai származású haiti lakosok bőrszíne általában sötétbarna vagy fekete, míg az európai, ázsiai és indián származásúak bőre világosabb árnyalatú lehet.

A haiti lakosságot jellemzi az élénk és élvezetes kultúra, amely magában foglalja a zenét, a táncot, az ételeket és a vallást. A haiti emberek rendkívül barátságosak és vendégszeretők, és szívesen megosztják kultúrájukat és hagyományaikat az ide látogatókkal.

Azonban Haiti egy szegény ország, ahol a szegénység és az elmaradottság sok embert érint. Az országban a munkanélküliség magas, és sok embernek nehéz hozzájutnia az alapvető szükségletekhez, például az élelmiszerhez, az ivóvízhez és az egészségügyi ellátáshoz.

A haiti lakosság jelentős része vidéken él, és az ország agráriumra épülő gazdaságának része. Az országban a mezőgazdaság és az élelmiszeripar az egyik legfontosabb ágazat, és számos hagyományos ételek és italok készülnek itt, mint például a rice and beans, a griot, a pikliz és a rum.

b. v. fotói

Turista etikett

1. A helyi emberek nagyon önérzetesek, és a turistának kifejezetten ügyelni kell az udvariasságra, a szegény sorsúak iránti tisztelettudó magatartásra.

2. Csak akkor fotózzál le embereket, ha előtte erre engedélyt kérsz.

3. Tolerálni kell, hogy a szolgáltatók lomhán ténykednek. A helyiek nincsenek hozzászokva a sietősséghez.

4. Semmiképpen se tegyünk a helyeiknek megjegyzéseket arra, hogy mennyire szegénynek találjuk az országukat.

További beszámolók

Haitit az egész nyugati félteke legszegényebb országának tartják (hacsak nem Honduras az). Az a benyomásom, hogy az összes elnöke katasztrofálisan korrupt. Emellett pusztító hurrikánok sújtják az országot, és az összes erdejét kivágták tüzelőanyagként, így a föld kopárrá vált. Amit hallottam, hogy a néhány évvel ezelőtti hurrikán utáni újjáépítésre szánt pénzeket rosszul használták fel, például nagy furgonokra, amelyekben külföldi segélymunkások közlekedtek és légkondicionált szálláshelyeken laktak. Amerikai építőket fogadtak fel, ahelyett, hogy a helyi embereknek adtak volna munkát, akik kétségbeesetten rászorulnának. (2024)


Az emberek túlnyomó többsége szegénységben él, ráadásul szélsőséges szegénységben. Nehéz nekik boldogulni, és ha vészhelyzet adódik, különösen nehezen tudnak megbirkózni vele. A diaszpórában élők közül sokan pénzt küldenek haza, hogy enyhítsék a terheket, de ez egy véget nem érő függőséget eredményez.

Ami a nyaralást illeti - ha béke lenne - , azt mondanám, hogy az északi régió nagyszerű úti cél lehet. Kezdd Cap Haitienben (Okap). Van néhány nagyon szép szálloda ott, például a Mount Joli és a Christophe. Látogass el a Labadee strandra, majd nézd meg a San Souci erődöt. Ezután utazz tovább, hogy megnézd a Fort Liberté romjait. Wanament is egy nagyon érdekes határváros. (2024)


Némelyek azt állítják, hogy „Haitit a fehérek iránti gyűlöletre alapították. Kiirtották az összes ott élő fehér embert, és azóta is szegény, éhező szemétdomb. Képtelenek jól működő országot vezetni, pont, mint Zimbabwe, Ghána, Dél-Afrika stb.”

A valóság azonban ennél sokkal összetettebb. A franciák brutálisan bántak a haitiakkal: szó szerint halálra dolgoztatták őket egészségügyi ellátás nélkül, nőket erőszakoltak meg, kínzásokat és egyéb borzalmakat követtek el – mindezt olyan fehér franciák, akik jó katolikusoknak tartották magukat. A forradalom vezetője, Toussaint L’Ouverture tárgyalni akart a franciákkal: az volt a célja, hogy Haiti francia maradjon, de a haitiak ugyanolyan jogokat kapjanak, mint a francia állampolgárok. Ha Franciaország komoly tárgyalásokat folytatott volna, megtarthatták volna ezt az értékes gyarmatot, amely (a rabszolgaságra épülő mezőgazdaság, rum és kávé miatt) többet ért, mint az Egyesült Államok összes 13 gyarmata együttvéve. Ehelyett a franciák tárgyalásra hívták L’Ouverture-t, elrabolták, és egy francia börtönben halt meg. Tanítványa, Jean-Jacques Dessalines felismerte, hogy a franciákban nem lehet megbízni, és könyörtelen „felperzselt föld” kampányt indított ellenük. Még így is megvolt a tolerancia néhány külföldivel szemben – például Napóleon lengyel zsoldosai maradhattak Haitin, feltéve, hogy haitiakkal éltek együtt. Ezért a narratíva, miszerint Haiti minden fehér embert elutasított, hamis.

Haiti, mint az első szabad fekete köztársaság, a függetlenség után manipulációk és kizsákmányolás hosszú történetét élte át más országok részéről. Franciaország több mint egymilliárd dollárt zsarolt ki Haititól a nemzetközi elismerésért cserébe. Vajon hogyan szedték össze ezt az összeget? Az erdők kivágásával és a fa eladásával.

Az Egyesült Államok katonailag hosszabb ideig tartotta megszállva Haitit, mint bármely más országot, mivel fenyegetést látott a német érdekeltségekben a Karib-térségben. Az amerikai hadsereg kiürítette Haiti aranytartalékát, hogy finanszírozza az intervenciót, és haitiakat kényszerített utak és közösségi projektek építésére. Ez természetesen nem tetszett az egykori rabszolgák és forradalmárok leszármazottainak. Felkelés tört ki az ország bizonyos részein. Később az Egyesült Államok két generációnyi diktátort támogatott (Papa Doc és Baby Doc), amelynek következményeként elindult az agyelszívás. Haiti történetében a nép gyakran eltávolította azokat a vezetőket, akik nem képviselték őket – de amikor a világ szuperhatalma egy kleptokráciát támogat „kommunistaellenes” indokkal, nem sokat tehettek az emberek. A legokosabbak vagy elhagyták az országot, vagy megölték őket. Az Egyesült Államok formális és informális embargókkal zúzta szét Haiti magánszektorát. Az AIDS-járvány eredetét Haitinak tulajdonító nemzetközi narratívák tönkretették a turizmust. Egyedül a mezőgazdaság maradt, de az ország annyira erdőtlenített és erodált, hogy ez is nehéz.

Még a „fejlesztési projektek” is több kárt okoztak, mint hasznot – például a Péligre vízerőmű megépítése, amely egész völgyeket telepített ki, vagy az amerikai aggodalmak miatt megkísérelt kreyol disznók kiirtása, hogy megállítsák az állítólagos sertésinfluenza terjedését. A misszionáriusok évente elárasztják Haitit, és sokan függőséget teremtenek azzal, hogy ész nélkül osztogatnak dolgokat, hogy megtöltsék templomaikat. A legkisebb haiti faluban is több templom található, de valószínűleg nincs iható víz vagy könyvtár. Bill Clinton rákényszerítette Haitit az importált rizs vámjainak eltörlésére, ami súlyosan visszavetette a hazai rizstermelést.

Igen, Haiti azért szegény, mert olyan országok, mint Franciaország és az Egyesült Államok, így bántak vele. Valószínűleg jobb helyzetben lenne, ha távolabb lenne az Egyesült Államoktól és közelebb Dél-Amerikához. Ez azonban nem jelenti azt, hogy Haiti reménytelen vagy tehetetlen. Sok minden van, amit a haiti kormány és a civil társadalom megtehet. Haiti még soha nem látott olyan kormányt, amely komolyan fellépett volna a korrupció ellen. Sokkal többet kellene tenniük a hazai mezőgazdaság fellendítéséért, ami az erdők és a környezet helyreállítását is megkövetelné. A kormánynak abba kellene hagynia, hogy az emigráns közösséget pénzkiadó automataként kezelje – érdemesebb lenne az ötleteiket is hasznosítani, nem csak a pénzüket. Az emigránsok szavazati jogát biztosítani kellene, és könnyűvé kellene tenni számukra, hogy hazatérjenek, akár csak rövid időre is, hogy közszférában vagy a magánszektorban dolgozzanak, befektessenek és ingatlant vásároljanak. Az emigráns közösség a legnagyobb erőforrása Haitinek. Végül, Haiti sokkal jobban kellene, hogy képviselje önmagát a nemzetközi közösségben, és ne hagyja, hogy mások írják meg a történetét – különösen, mivel az ország körüli diskurzusok nagy része rasszista szemléletből fakad.

Naív festészet - K.-T. G. fotója

Fotóegyveleg

Vörös Jancsi fotói

Vissza az elejére


Kommentek

É.Kiss Piroska, 2019. 03. 30. 21:15
Port au Prince downtown területe ugyanolyan szegény, mint a többi, viszont a lakói mind alkotó emberek. Ők szervezték meg a Ghetto Biennale intézményét. Két évente lehet a kiírásban szereplő tematikához olyan művészeti programmal pályázni, amelyet a helyszínen kell megvalósítani, az ottaniakkal. Az eddigi 5 biennale anygáról katalógus jelent meg. Én a földrengés utáni 2. biennálén vettem részt 2011-ben, és készülök visszatérni. Most írták ki a 6., 2019-es biennálé pályázatát.
Ajánlom az alábbi linkeket:

Watch film ‘The Sculptors of Grand Rue'. https://vimeo.com/14681755

For more information about Atis-Rezistans visit their website. http://www.atis-rezistans.com/

Check out the project archives of the previous Ghetto Biennales. http://www.ghettobiennale.org/


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon