ÚTIKRITIKA.HU / Saint Vincent és a Grenadine-szigetek






hirdetes
BEVEZETŐ | | | |

útikritikák


Saint Vincent és a Grenadine-szigetek

Saint Vincent és a Grenadine-szigetek dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Repülés | Megközelítés hajóval | Szállás | Egészség | Közlekedés | Étkezés | Pénzváltás | Vásárlás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Lártnivalók és programlehetőségek | Strandok | Földrajz és időjárás | Történelem | Manapság | A helyiekről | Turista etikett | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

Ott szemben Bequia (a Grenadine-szigetek második legnagyobb szigete 7 négyzetkilométeren) - t.r. fotója

Saint Vincent és Grenadine-szigetek dióhéjban

  • A Saint Vincent és Grenadine-szigetek szigetcsoport a Karib-térség keleti részén fekszik és a a Kis-Antillák része. Az ország államfomája a parlamenti monarchia. A Nemzetközösség (Commonwealth of Nations) azon tagjainak egyike, amelynek államfője a mindenkori brit uralkodó, tehát jelenleg II: Károly.
  • a karibi ország Saint Vincentből és a 32 szigetből álló Grenadine-szigetekből áll. Délen Grenada, északon Saint Lucia van a közelében.
  • A volt brit gyarmat fővárosa Kingstown.
  • A karibi ország összterülete mindössze 389 négyzetkilométer, és kb. 103 ezer lakosa van (2024-es adat). A hivatalos nyelv az angol és a kreol angol. A lakók 47 százaléka az anglikán egyház híve, 28% metodista, 13% katolikus. A lakosság kb. 66 százaléka fekete bőrű, mert afrikai rabszolgák leszármazottai. Kb. 19 százalék származásilag afrikai-európai keverék, mondhatni mulatt.
  • Magyar állampolgároknak nem kell vízum, ha tartózkodásuk nem haladja meg a 90 napot. Az útlevélnek az ország elhagyásától számított 90 napon belül még érvényesnek kell lenni.
  • A Karib-tenger kalózai című filmek közül háromnak sok jelenetét itt forgatták. Például a Holtak kincse filmben (2006) a La Soufrière vulkánnál és környékén bukkannak fel élőholtak egy hátborzongató jelenetben.

           A három zöld rombusz arra hivatott utalni, hogy milyen ékkövei vannak az országnak természeti és multietnikai vonatkozásban

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Korszerűbb, jobb infrastruktúrájú, mint Grenada
  2. Kingstownban a biróság műemléképülete, a Court House, és a különleges katedrális (Mária Mennybemenetele)
  3. A kompozás (Bequia Express Ferry) át a legnagyobb Grenadine-i szigetre, Bequiára (szerencsére éppen akkor nem voltak nagy hullámok)
  4. Bequia szigeten a kicsit nehezen elérhető, viszont csodálatos Princess Margaret Beach
  5. A falusias karibi feeling
  6. A településeken a meglepően sokféle és szemet gyönyörködtető virágdiszítés.
  7. A zenélés a lételemük, sok helyen találkozunk utcai zenéléssel és a turista nyugodtan becsatlakozhat az eféle buliba.
  8. A fotogén virágokat és fákat kimondottan kedvelők itt nagyon jól járnak.

Nem tetszett

  1. A vulkanikus talajú, azaz fekete fövenyű strandok látványával nehéz megbarátkozni
  2. Saint Vincent-re visszafelé a kompozás a nyugtalan vizeken (azért nem dobtam ki a taccsot)
  3. A tengerpartokon több helyen sok a szemét.
  4. Nagy a drágaság
  5. A kis teherautók sofőrjei életveszélyesen vezetnek 

Vélemények

Egy hetet voltunk a St.Vincent és Grenadine szigeteken!

St.Vincent fő szigetére St.Luciáról érkeztünk egy Barbados-i kitérővel, és szerintem életünk egyik legjobb döntése volt, hogy ide is eljöttünk!

Azt tudni kell, hogy a karibi repülőjáratok és kompok igen kiszámíthatatlanok, így minimum 10 alkalommal kellett újraterveznem ezt az utazást és csak amolyan vészmegoldásként került be az útitervbe St.Vincent.

Fontos megemlíteni, hogy itt legkevésbé sem a fősziget, St.Vincent számít a legnagyobb érdekességnek, hanem a pici Grenadinok, melyek aprócska szigetek. 9 lakott és 22 lakatlan. Mi a legnagyobb Grenadinon Bequia-n töltöttük el a legtöbb időt és azt kell mondjam, ez a sziget valóban maga a karibi rejtett gyöngyszem! 😍

A tömegturizmus ezt a parányi szigetcsoportot még nem igazán lepte el, a Karib-térségen belül itt található a legkevesebb resort, nagyon igyekeznek a helyiek megőrizni az eredeti báját az országuknak!

Az általunk meglátogatott karibi szigetek közül számunkra ez volt a legolcsóbb, de a Karib-térség nem az olcsóságáról híres sajnos.

A helyiek borasztó kedvesek és nagyon érdeklődőek, már-már néha túlságosan is! Tényleg konkrétan minden lépésen megkérdezték, hogy merre megyünk, segíthetnek-e valamiben, hogy tetszik az ország stb…

A másik érdekesség számunkra az volt, hogy itt senki nem siet sehova, sőt kicsit olyan mindenki, mint a lajhár a Zootropolis c. mesében. Egy ideig zavaró lehet, de utána rájöttünk, hogy igazából Európával van itt a baj… Hova sietünk állandóan?!

1 hetünk alatt elég sok helyre el tudtunk jutni, bár hozzáteszem még bőven lenne mit megnézni! Jártunk a gyönyörű Tobago Cays természeti rezervátumban ahol teknősökkel úszhattunk türkizkék vízben, megnéztük St.Vincent fő szigetén a Karib-tenger kalózainak a forgatási helyszínét, Fort Duvernette elképesztő erődjét és egy gyönyörű vízesést is az esőerdőben (Dark View Falls). Bequia szigetét pedig egy életre a szívünkbe zártuk és csak ajánlani tudom ezt az aprócska szigetet!

Érdekesség, hogy Bequia szigetén tudják hol van Magyarország, ez hatalmas szó, hiszen a Karib-térség legtöbb szigetén még sokszor a kontinenst sem bírták eltalálni, bár szerintem itthon sem ismeri mindenki az összes kis karibi szigetet!
És hogy pontosan hogyan jutott el Magyarország híre ilyen messzire? Ez bizony egy embernek köszönhető aki nem más, mint Judit! Férjét itt ismerte meg és végül itt is maradtak majd nyitottak egy iszonyú hangulatos koktélbárt, amit az alábbi néven találhattok meg: The Cocktail Lab Bequia. Beszélgettünk vele sokat és jó volt végre egy olyan helyen járni, ahol menő magyarnak lenni!  (2024)


St. Vincent és a Grenadine-szigetek egy rejtett gyöngyszem, de nem minden szempontból tökéletes úti cél. Bár a szigetek lenyűgöző természeti szépséggel bírnak, a közlekedés nehézkes és drága lehet, különösen, ha nem ismerjük a helyi viszonyokat. Az utak állapota és a vezetési szokások néha kihívást jelentenek, így a bérelt autók helyett érdemes a helyi buszokat használni, amelyek bár olcsók, elég zsúfoltak és kaotikusak lehetnek.

A strandok gyönyörűek, de némelyikük túlzsúfolt, különösen a főszezonban, ami elveszi a paradicsomi hangulatot. A helyi ételek ízletesek, de az éttermek árai meglepően magasak lehetnek, különösen a turisták által kedvelt helyeken. A szálláslehetőségek változatosak, de sokszor ár-érték arányban nem érik meg a pénzt.

A természetjárás és a vízi sportok valóban lenyűgözőek, de a szervezett túrák ára néha eltúlzott. A helyiek barátságosak, de néhol érezhető a turizmus okozta fásultság. Összességében, bár St. Vincent és a Grenadine-szigetek csodás hely, érdemes alaposan utánajárni és felkészülni, hogy elkerüljük a csalódásokat. (2022)

A reggae zene ott is nagyon népszerű - b.e.

Repülés és repülőjegyek

Sait Vincenten az Amos Vale repülőtér a főváros kikötőjétől és központjától kb. 30 perc gyalogtávolságra (!) van.

Megközelítés hajóval

Szállás

"Karib napjaim során St. Vincent volt az első hely, ahol sehogy sem tudtam kicselezni a gazdag nyugati turistákra belőtt árakat. Ha az ember a légitársaság késéseinek köszönhetően este tizenegyre verekedi át magát a reptéri útlevél-ellenőrzésen, már nem nagyon tud cselezgetni. A fővárosban, Kingstownban elvileg léteznie kellett egy olcsó szálláshelynek, de az kívülről nem úgy nézett ki, mint ahol az utóbbi években járt bárki, így kénytelen voltam több mint egy év legdrágább szobáját kivenni aznap éjszakára. Amikor másnap a kikötőbe lefuvarozó taxis megemlítette, hogy ő pont negyede annyiért ad ki szobákat, különös fájdalmat éreztem vesémben.

Előre tudtam, hogy errefelé nehéz lesz spórolni, de St. Vincenten (és a Grenadine-szigeteken) találkoztam először a turizmus speciális, pénzes, karibi változatával. A Karib-térségnek ezen a részén a szigetek egyszerűen nem elég nagyok ahhoz, hogy a Földközi-tenger partvidékéről ismert óriási hotelek tömegét lehessen rájuk felhúzni. A kézenfekvő megoldás a helyhiányra a gazdag turisták tengerbe szorítása, hiszen attól, hogy nem a szárazföldön alszanak, még bőven nyílik lehetőség a megcsapolásukra. (2012)" forrás

Egészség

  • A szigeteken a kórházi ellátás színvonala nagyon alacsony. Az egyik legismertebb kórház a Milton Cato Memorial Kórház (telefonszám (784) 456-1185), ugyanakkor a súlyosabb esetek sérültjeit általában a közelben lévő nagyobb szigetekre szállítják, magas költségen. A búvárbalesetek sérültjeit megfelelő felszerelés hiányában mindenképpen más szigetekre szállítják.
  • Érdemes utazás előtt tájékozódni a biztosító társaságoknál az esetleges balesetek, megbetegedések költségeinek térítési módjairól. A helyi ellátásokért gyakran azonnali készpénzes fizetést kérnek!
  • A Karib-térség területén nem biztonságos csapvizet fogyasztani, inkább a boltokban kapható ásványvizek fogyasztása tanácsos.
  • A Dengue-láz gyakori helyi népbetegségnek számít Latin-Amerikában és a Karib-térségben. A csapadékos meleg idő kedvez a dengue-láz terjedésében vektorként szerepet játszó Aedes aegypti szúnyogok szaporodásának.
  • Ha hazatérésünk után fejfájás, magas láz, hányás, hasfájás jelentkezik, ne felejtsék el tájékoztatni a kezelő orvosukat, hogy dengue-veszélyes területen tartózkodtak.

Közlekedés

Bal oldali a közlekedés.

A turisták számára (is) a tömegközlekedés meglehetősen kaotikus és nem biztonságos. Csak a hivatalos taxitársaságokat vegyük igénybe. Illegális fuvarozók autójával utazni kockázatos, mert előfordult néhányszor, hogy a turistát kirabolták. Az utak minősége eltérő, a vidékien sok helyen a közutak egyszerűen használhatatlanok.

A sziget viszonylag kicsi, de a hegyvidéki táj miatt nehézkes a közlekedés. A főutak a partok mentén futnak, ezért a sziget egyik oldaláról a másikra való eljutáshoz körbe kell vezetni az egész szigetet. A tömegközlekedés szempontjából a szigetet számos magántulajdonban lévő kisbusz szolgálja ki, amelyek busz szolgáltatásként működnek. Ezek a kisbuszok „H” betűvel kezdődnek a rendszámukon, ami „bérbe vehető” jelentést takar. Az utazás ára EC$1-től kezdődik. Egy kisbuszos utazás Argyle repülőtértől Kingstownba EC$3 , szemben az EC$70-es taxiárakkal. Menj fel 300 métert a Windward Highway csomópont felé vezető leágazáson, és fogj egy kisbuszt. Gyorsan és gondatlanul közlekednek, így ingyen kapott hullámvasút élményben lesz részed az árért cserébe. Sok kisbusz elején grafikák vannak, és hangosan szól a zene. Az autóvezetés bal oldalon történik.

Hajóval
Windward Islands - A Windward Islands, a világ egyik legnagyobb jachtbérlő cége, teljes körű legénységgel ellátott chartert kínál Saint Vincent és a Grenadine-szigetek területén (nincs bareboat elérhető).

Étkezés

St. Vincent és a Grenadine-szigetek étkezési lehetőségei változatosak, a helyi konyha és a nemzetközi ízek keverednek. A szigetek éttermei friss tenger gyümölcseiről híresek, különösen a halételek és a kagylók dominálnak az étlapon. A nemzeti étel a sült jackfish (csukaféleség) és a pörkölt kenyérgyümölcs, amelyet mindenképp érdemes megkóstolni. Az utcai árusoknál és a helyi piacokon is találhatók ízletes ételek, mint például a roti, amely egy töltött lepénykenyér. A trópusi gyümölcsök, mint a mangó, papaya és ananász, szintén elterjedtek és frissen fogyaszthatók. Számos étterem kínál karibi ételeket, mint például a curry, a jerk csirke és a rizs babbal. A turisták számára többféle nemzetközi konyha is elérhető, például olasz, francia és kínai. A vegetáriánus és vegán opciók is egyre népszerűbbek, különösen a nagyobb szállodákban és üdülőhelyeken. Az éttermek többsége laza, barátságos hangulatú, és gyakran a tengerparton találhatók, csodás kilátással. Az italok között a helyi rum alapú koktélok, mint a rum punch, nagyon népszerűek. Az étkezések során a helyi ízek mellett a karibi életérzést is megtapasztalhatjuk.

s.v. fotója

Csirke rizs, zöldség - m.a. fotója

Ez nem ananász, hanem kenyérfa gyümölcse (breadfruit) sütve  - m. a. fotója

Pénzváltás

St. Vincent és a Grenadine-szigeteken a hivatalos valuta a kelet-karibi dollár (XCD). Pénzváltásra lehetőség van a szigetek bankjaiban, nagyobb szállodákban, illetve pénzváltó irodákban. A bankok általában hétfőtől péntekig, 8:00-tól 14:00-ig tartanak nyitva. A nemzetközi hitelkártyák széles körben elfogadottak, különösen a turisztikai területeken, de kisebb üzletekben és éttermekben inkább készpénzt érdemes használni. A szigeteken található ATM-ek többsége kelet-karibi dollárt ad ki, és a nemzetközi bankkártyákkal is használhatók. Pénzváltáskor érdemes figyelni az árfolyamra és a díjakra, mivel ezek bankonként és helyenként változhatnak. Az amerikai dollár szintén széles körben elfogadott, különösen a turisták által látogatott helyeken.

Vásárlás

Vásárlási lehetőségek:

Kingstown piacai: Kingstownban található a fő piac, ahol friss gyümölcsöket, zöldségeket, helyi fűszereket és kézműves termékeket vásárolhatsz. Itt is megtalálhatóak a helyi kézműves termékek és a helyi kulturális cikkek.

Duty-Free boltok: A nemzetközi repülőtéren és a főbb turisztikai központokban találhatsz duty-free boltokat, ahol különféle termékeket, például alkoholt, parfümöt és ékszereket vásárolhatsz.

Helyi bolt: Kingstown és a nagyobb települések üzleteiben számos helyi terméket és szuvenírt találhatsz. Ezek a boltok gyakran árulnak helyi kézműves termékeket, ruhákat és ajándéktárgyakat.

Szuvenírek:

Helyi kézműves termékek: Kézműves termékek, mint például kézzel készített ékszerek, kerámiák, fafaragások és szőttesek nagyszerű emlékek lehetnek.

Szerecsendió: St. Vincent és a Grenadine-szigetek híresek a szerecsendió termeléséről. Vásárolhatsz friss vagy őrölt szerecsendiót is.

Helyi ruházat: Színes, helyi mintákkal díszített ruhák és kiegészítők, mint például kalapok, szárik vagy sálak, remek szuvenírek lehetnek.

Zene és film: Helyi zenészek CD-i és DVD-i vagy helyi filmek is érdekes emlékek lehetnek.

Alkohol: A helyi rum és egyéb italok népszerű ajándéktárgyak. Az egyedi helyi ízek és márkák biztosítják az autentikus élményt.

Tengerparti kincsek: Gyönyörű kagylók, korallok és más tengerparti gyűjtemények, amelyeket a helyi boltokban lehet megvásárolni.

Ha szuvenírt vásárolsz, mindig ügyelj arra, hogy azokat legálisan szállíthasd haza, különösen a természetes anyagok, mint a korallok és kagylók esetében.

Szórakozás

St. Vincent és a Grenadine-szigetek éjszakai élete több lehetőséget is kínál a látogatóknak:

Bárok és pubok: Kingstownban és más nagyobb településeken számos bár és pub található, ahol frissítő italokat fogyaszthatsz és élvezheted a helyi hangulatot.

Élő zene: Egyes helyi bárok és klubok rendszeresen élő zenével várják a vendégeket, ahol helyi zenészek és zenekarok lépnek fel.

Táncos estek: Számos szórakozóhely kínál táncos esteket, ahol helyi és nemzetközi zenék kíséretében táncolhatsz.

Karaoke: A karaoke estek népszerűek a sziget különböző bárjaiban, ahol a látogatók megmutathatják énektudományukat.

Éjszakai klubok: Kingstownban néhány éjszakai klub is működik, ahol a partyzók a késő esti órákig élvezhetik a zenét és a táncot.

Helyi fesztiválok: A szigeteken időnként helyi fesztiválok és rendezvények is zajlanak, amelyek éjszakai programokat is kínálnak.

Tengerparti Esték: A tengerparti bárokban és éttermekben gyakran szerveznek esti eseményeket, ahol a hullámok mellett élvezheted az éjszakát.

Filmvetítések: Egyes helyi közösségi központok és szállodák időnként szabadtéri filmvetítéseket tartanak.

Romantikus esték: A szigetek romantikus hangulatú éttermei és bárei tökéletesek egy nyugodt, késő esti vacsorához vagy koktélozáshoz.

Helyi Éttermek: Egyes éttermek kínálnak esti élő zenei előadásokat vagy tematikus éjszakai eseményeket.

Tánctanfolyamok: Néhány szórakozóhely és kulturális központ tánctanfolyamokat is kínál, ahol megismerheted a helyi táncstílusokat.

m. a. fotója

Közbiztonság

A szigeteken előfordulnak a turisták ellen elkövetett lopásos, rablásos esetek, valamint egyre több a felügyelet nélkül hagyott jachtok elleni rablások száma. Éjszaka nem ajánlaton elhagyatott területeken járkálni, közlekedni. Értékeinket ne hagyjuk a tengerparton, vagy a bérelt gépjárműben felügyelet nélkül. Amennyiben a szigetek belsejébe tervezünk kirándulásokat, tanácsos ezt helyi idegenvezetővel csinálni, mert ezek a területek elhagyatottak és a rendőri jelenlét is csekély. A helyi segélykérő hívószám a 911/999.

Egyéb hasznos információk

  1. Az országban nincs magyar külképviselet.
  2. A fővárosban víz biztonságosan iható, de más helyeken érdemes óvatosnak lenni. A víz minősége változhat az évszaktól és attól függően, hogy hogyan gyűjtik össze a vizet (gyakran esővizet).

Látnivalók és programlehetőségek

St. Vincent és a Grenadine-szigetek rengeteg látnivalót és programlehetőséget kínál a látogatóknak:

La Soufrière Vulcan: Az aktív vulkán, amely 1979-ben tört ki, izgalmas túrázási lehetőséget nyújt, és lenyűgöző kilátást kínál a csúcsról.

Botanikus Kert Kingstownban: A történelmi kert, amely számos helyi és egzotikus növényfajnak ad otthont, ideális a természetkedvelőknek.

Bequia: Az egyik legnagyobb Grenadine-sziget, ahol gyönyörű strandok, vízi sportok és helyi kézműves bolt található.

Mustique: Luxus sziget, ahol hírességek is gyakran megfordulnak; kínálatában találhatóak exkluzív üdülőhelyek és gyönyörű tengerpartok.

Union Island: Kiváló hely a sznorkelezéshez és a kite-surfinghez, valamint a sziget festői szépségű tájai is vonzóak.

Kingstown Vásárcsarnok: A helyi piac, ahol friss gyümölcsöket, zöldségeket és helyi kézműves termékeket vásárolhatsz.

Dark View Falls: Két gyönyörű vízesés, amelyek könnyen elérhetők és remek hely a frissítő úszáshoz.

Owia Salt Pond: Természetes sótó, amely kellemes fürdőhelyet biztosít a látogatók számára, gyönyörű, természetes környezetben.

Treetop Adventure Park: Az adrenalint keresők számára izgalmas zipline kalandokat kínál a buja trópusi erdőn keresztül.

Young Island: Privát sziget, amely tökéletes romantikus menedékhely vagy relaxáló napozásra és úszásra.

Sailor’s Bar & Grill: A helyi konyha ínycsiklandó ételeivel és friss tenger gyümölcseivel várja a látogatókat.

Grenadines-szigetek hajókirándulás: A szigetek közötti hajókirándulások során felfedezheted a környező paradicsomi tájakat és élvezheted a kristálytiszta vizet.

Rasta Village Tour: Egy helyi kultúrába és életstílusba való betekintést nyújtó túra, amely bemutatja a rasta közösség mindennapjait.

Cumberland Beach: Gyönyörű, homokos strand, amely ideális hely a napozásra és a pihenésre, csodálatos látványt nyújt a tengerre.

Kingstown Katedrális: A történelmi és kulturális jelentőségű templom, amely a város központjában található és gyönyörű építészeti elemeket mutat be.

Layou, egy kisváros Saint Vincent szigetén - m.k. fotója

Bequia

Bequia egy gyönyörű sziget St. Vincent és a Grenadine-szigetek között, amely rengeteg látványossággal és programlehetőséggel várja a látogatókat:

Princess Margaret Beach egy elbűvölő fehér homokos strand, tiszta kék vízzel, ideális úszásra és napozásra.

Lower Bay Beach szintén népszerű a látogatók körében, finom homokkal és sekély vízével, tökéletes családoknak és vízi sportok szerelmeseinek.

Bequia Harbor a helyi élet szívében található, ahol helyi üzletek, éttermek és kávézók várják a turistákat.

Old Hegg Turtle Sanctuary egy egyedi hely, ahol a látogatók megismerkedhetnek a tengeri teknősök megmentésével és rehabilitációjával.

Fort Hamilton egy történelmi erőd, amely csodálatos kilátást nyújt a szigetre és az óceánra.

Bequia Maritime Museum bemutatja a sziget tengeri történelmét, hagyományos hajóépítési technikákat és a helyi halászatot.

Bequia Chocolate helyi csokoládéüzem, ahol megismerhetjük a kakaó feldolgozásának folyamatát és ínycsiklandó csokoládékat kóstolhatunk.

Mount Pleasant egy kilátóhely, amely lenyűgöző panorámát nyújt a szigetről és az azt körülvevő óceánról.

Treetop Adventure Park szórakoztató lehetőséget kínál a természetkedvelőknek, ziplines és kalandpark elemekkel.

Bequia Carnival egy színes és vidám rendezvény, amely minden évben júliusban kerül megrendezésre, bemutatva a helyi kultúrát és hagyományokat.

Bequia Sailing lehetőséget kínál különböző vitorlás túrákra, amelyek során felfedezhetjük a környező szigeteket és élvezhetjük az óceán szépségét.

Bequia strandjai és jachtkikötője - m.s. fotója

Strandok

St. Vincent és a Grenadine-szigetek strandjai valóban varázslatosak, és számos lehetőséget kínálnak a látogatóknak:

Bequia strandjai, például Princess Margaret Beach, finom fehér homokkal és kristálytiszta vízzel rendelkeznek, ideálisak a napozásra és úszásra.

Mustique szigetén található Macaroni Beach híres a fehér homokjáról és az azúrkék vízéről, a tökéletes hely a pihenésre és a snorkellingre.

Palm Island strandjai, mint a Rendezvous Bay, elbűvölőek a finom, fehér homok és a meleg, türkizkék víz kombinációjával.

Union Island Happy Island partjai különösen kedveltek a vízi sportok, például a kite-surfing szerelmesei körében, és gyönyörű, nyugodt környezetet biztosítanak.

Dark View Falls közelében található Black Sands Beach egy ritka fekete homokos strand, amely egyedi és lenyűgöző látványt nyújt.

Sandy Island, egy apró sziget, kristálytiszta vízéről és fehér homokjáról ismert, ideális a snorkelinghez és a relaxációhoz.

La Soufrière közelében található Wallilabou Bay történelmi jelentőséggel bíró strand, ahol gyakran filmes forgatások történtek, gyönyörű kilátással.

Cumberland Beach remek választás azok számára, akik csendes és kevésbé zsúfolt strandot keresnek, csodálatos tájakkal és nyugodt légkörrel.

Owia Salt Pond strandja természetes sótó körül helyezkedik el, ahol kellemes fürdőzési lehetőségek kínálkoznak, és egyedi élményt nyújt.

Kingstown közelében található Indian Bay Beach jól felszerelt, számos szolgáltatással rendelkezik, például éttermekkel és vízi sport lehetőségekkel.

Bequia - Lower Bay Beach - m.s. fotója

Földrajz és időjárás

Június és november között van hurrikánveszélyes időszak. Ha ebben az időszakban utazunk oda, akkor fontos előre tájékozódni az időjárási előrejelzésekről. A november nagyon csapadékos.

Földrajz

Bequia a Karib-tenger nyugati részén, St. Vincent és a Grenadine-szigetek csoportjában található sziget.
Területe körülbelül 18 négyzetkilométer, így viszonylag kicsi, de változatos tájakkal rendelkezik.
A sziget partvidéke szépen tagolt, több homokos stranddal és sekély öblökkel.
A sziget legmagasabb pontja Ridge Hill, amely mintegy 265 méter magas, és csodálatos panorámát nyújt a környező tájra.
Bequia felszíne dombos, hegyvidéki területek és völgyek jellemzik.
Az északi parton a sziget gyönyörű, fehér homokos strandokkal és kristálytiszta vízzel rendelkezik.
A sziget déli része több kisebb öblöt és zátonyt tartalmaz, ahol korallzátonyok találhatók.
Bequia két fő faluból áll: Port Elizabeth, amely a sziget fő kikötője, és Hamilton, egy kisebb település.
A szigeten számos természeti övezet található, beleértve az esőerdőket és a szárazabb, sziklás területeket.
Bequia körül több kisebb sziget és zátony található, amelyek népszerű helyek a snorkel- és búvárkodás szerelmesei számára.
A sziget partján több kikötő és csónakkikötő is található, amelyek a helyi halászat és turizmus fontos részét képezik.
A sziget védett öblökkel és természetvédelmi területekkel rendelkezik, amelyek biztosítják a gazdag tengeri élővilág megőrzését.

Klíma

Bequia trópusi éghajlatú, amely jellemző a Karib-térségre.
Az éves középhőmérséklet általában 25-30 °C között változik, ami egész évben meleg időjárást biztosít.
A sziget legmelegebb hónapjai július és szeptember között vannak, amikor a hőmérséklet elérheti a 30 °C-ot.
A leghűvösebb hónapok január és február, amikor a hőmérséklet 24-26 °C körül alakul.
A csapadék eloszlása egyenlőtlen, az esős évszak általában június és november között van.
Az éves csapadéknak mintegy 1.200-1.500 mm között mozog, amely főként az esős évszak alatt koncentrálódik.
Az esős évszakban gyakoriak a záporok és zivatarok, amelyek gyorsan elvonulnak.
A száraz évszak december és május között tart, és ilyenkor a csapadék mennyisége jelentősen csökken.
A sziget viszonylag alacsony páratartalmú, amely az év nagy részében kellemesebbé teszi a klímát.
A trópusi ciklonok, vagy hurrikánok ritkán érintik a szigetet, de a szezon során figyelni kell rájuk.
A klíma általában kedvez a szabadidős tevékenységeknek, például a strandolásnak és a vízi sportoknak.

s.v. fotója

Történelem

A benszülött lakosság a karibi térség viszonylatában meglepően keményen álltak ellen az európai gyarmatosításnak. A 18. századig nem sikerült az eruópaiaknak itt uralkodni. A térség más szigeteiről afrikai rabszolgák menekültek a főszigetre, St. Vincentre. A fekete afrikaiak és a benszülöttek keveredéséből egy egészen új etnikum jött létre: a garifunákavagy a fekete karibok. 

A 18. század elején francia telepesek kezdek el kávét, dohányt, gyapotot és cukort termeszteni afrikai rabszolgákat dolgoztatva. 1763-ban brit gyarmattá vált St. Vincent. A 18. század második felében folyamatosak voltak a csatározások a britek és a garifunák között. A félvérűeket a háttérből francia radikálisok ösztönözték. A fekete karibok húzták a rövidebbet, s több mint 5 ezer félvér Honduras egy szigetére vándorolt át. A garifunák később több közép-amerikkai ország lakosságát növelték.

St. Vincent és Grenadines területén 1834-ben törölték el a rabszolgaság intézményét. Ezután a korábbi rabszogák és betelepedő mások bérmunkásként dolgoztak nagyon embertelen körülmények között.

1969-ig a brit gyarmatosításnak, uralkodásnak számtalan formája létezett. 1969-ben vált önrendelkező országgá. Többpárti demokrácia létezik az országban hosszú évtizedek óta.

Az ország fejlődését a 20. században több természeti katasztrófa (vulkánkitörés, hurrikán stb.) akadályozta.

Manapság

Alig 20 percre motorcsónakkal Union Island partjaitól, ahol megérkezünk, máris a türkizkék vízben vagyok, orromat szinte hozzáérintve a tengeri fűben legelő cserepeshéjú és zöld teknősökhöz a Tobago Cays Tengeri Parkban.

Ez az érintetlen védett terület volt a „Karib-tenger kalózai” sorozat egyik forgatási helyszíne. Kikerüljük Petit Tabac partjait, azt a pálmafás homokos nyelvet, ahol Keira Knightley Elizabeth Swanja kiabálva veszekszik Johnny Depp rumtól részeg Jack Sparrow kapitányával „A Fekete Gyöngy átka” című filmben.

A szomszédos Petit Bateau szigeten megkóstolom a sötét, fűszeres Vincentiai rumot, amit a 17. századi bandita, John 'Sparrow' Ward után neveztek el. Az ő személye ihlette a filmeket.

A tengerészek régóta kedvelik ezt a kis szigetet rumos punccsal, kagyló- és homárgrillezéssel. „Apám idejében ez még csak egy tábortűz volt a tengerparton. Azóta megváltoztak a dolgok” – mondja Carlos Peters, miközben mosolyogva mutat egy újonnan épített konyhai menedéket gázgrillekkel. Carlos vezet egy 22 „csónakos fiúból” álló egyesületet, akik a vendégeket jachtjaiktól a partra szállítják, hogy friss fogásokból készített ételeket fogyasszanak. „Próbálunk mindent jobban szabályozni – hány hajó működik, mennyi halat fognak és árulnak. Néhány öregnek ez nem tetszik, de ez az egyetlen módja annak, hogy mindenki valahogy megéljen. – mondja.

A helyi üzletek létfontosságúak a Grenadine-szigetek közösségei számára – egy olyan helyen, amit önellátó hajók keresnek fel, és ahol híresek az exkluzív üdülőszigetek, mint Mustique (a 70-es évek kedvence, mint Jagger, Bowie és Margit hercegnő) és Canouan (ahová, a helyi vicc szerint, a milliomosok elől menekülnek a milliárdosok).  (2024)

s.v. fotója

A helyiekről

A lakosság kb. kétharmada fekete bőrű, közel 20%-a félvér, 6%-a dél-ázsiai (angolul East Indian-nek nevezik őket) , kb. 4%-a fehér. A lakosság kb. 75 százakéka protestáns. A lakosság nagy része kis falvakban él. 

A helyi emberekről azt tartják, hogy a nagyvonalúságot sokra becsülik. 

Egyes látogatók azt hiresztelik (megalapozottan vagy nem?), hogy nagyon gyakori a helyi nők ellen a heliyek által elkövetett nemi erőszak. 

A srác az Istenben higgyél feliratú talicskával - s.v. fotója 

Turista etikett

1. Ha be akarunk vágódni a helyieknél, akkor nagyon dicsérjük az országuk természeti szépségét, mert arra fölöttébb büszkék.

2. A helyiek utálják, ha a turisták előzetes engedély nélkül lefényképezik őket, vagy ilyet kisérelnek meg.

3. Furcsa dolog, hogy nagy sértésnek számít hangosan, idegen emberek előtt nevén nevezni egy jelen lévő személyt. 

Olvasmányos linkek

,, Bequia még karibi viszonylatban is különleges atmoszférájú sziget. Varázsa talán abban rejlik, hogy helyiek, turisták, tíz-húsz éve visszatérő törzsvendégek és ideköltözött külföldiek tökéletes harmóniában és békében élnek itt együtt.
A legtöbben egy nyaralás során szerettek bele annyira a szigetbe, hogy végül itt telepedtek le,
ebben a kis paradicsomban.

A sziget elég fejlett ahhoz, hogy turistaként kényelmesen érezzük magunkat, minden árkategóriában van pár szállás, kis falatozók a parton, remek kávézók wifivel, ugyanakkor itt nem állnak meg tengerjáró hajók, és főszezonban sincs tömeg. (2016)" forrás

Fotóegyveleg

Grenadines - Clifton - Canouan Island - m.s. fotója

v.k. fotója

m. a. fotója

o. j. fotója

Union-sziget - Clifton-kikötő - o.j. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon