ÚTIKRITIKA.HU / Sint Maarten/St. Martin






BEVEZETŐ | | | |

útikritikák


Sint Maarten/St. Martin

Sint Maarten dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Repülés | Szállás | Egészség | Időjárás | Közlekedés | Vendéglátás |Vásárlás| Egyéb hasznos információk | Strandok | A francia rész | A holland rész | Látnivalók |Történelem| További beszámolók| Fotóegyveleg

.

Tarzanos kilengés - R. V. fotója

 

Sint Maarten dióhéjban

Újabban a világhálón már van magyarul használatos neve is a szigetnek: Szent Márton-sziget

  • Érdekes egy sziget, mert a kicsi területen osztozik egy holland és egy francia oldal. Az északi rész neve Saint Martin és francia tengerentúli terület (nem gyarmat). A sziget déli fele Sint Maarten Hollandia része (nem gyarmat). Jópofa, hogy Európában Franciaország és Hollandia nem határos egymással, itt viszont igen, még ha határellenőrzés nincs is.
  • A holland oldal fővárosa Philipsburg, amelynek kikötőjébe kötnek ki a nagy óceánjáró turista hajók (cruise). Így ez a város nagyon zsúfolttá válik, amikor a hatalmas hajókról kiáradnak az emberek. A város tele van ajándék- és ékszerboltokkal, amiket lerohan a hajókról jött tömeg. Sint Maarten kiejtése: szen mate, nem elnyújtott á-val, a t előtt alig kiejtett r hanggal, végén alig hallható n hanggal
  • A francia oldal sokkal nyugisabb, mert oda nem jönnek nagy óceánjárók. Az ottani kikötőbe inkább a közeli szigetekre közlekedő hajók jönnek.
  • A francia oldal (ejtsd kb. így: szen mahtiin) központi városa (picike): Marigot.
  • A francia oldal nagyobb, mint a holland. Az egész sziget 97 négyzetkilométernyi területéből 53 a francia és 34 a holland. 
  • A szigeten június és október között van a legcsapadékosabb időszak. Augusztustól van hurrikánveszély. December és április között a legkellemesebbek a klimatikus körülmények az idelátogatásra. Igaz ilyenkor a legdrágábbak a szálláshelyek. Novemberben és májusban jó az idő és ezek a hónapok nem számítanak főszezonnak.
  • A szigeten jó a közbiztonság. Azért ajánlatos nem hagyni semmi értéket a bérautó ülésein. A bérelt villák esetén van kockázat a betöréseknek, a hotelszobák e tekintetben biztonságosabbak.
  • A kb. 81 ezres lakosságú szigetre évente 3,7 millió turista érkezik!.

Jetta fotója

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Életem legfinomabb hallevesét (bouillabaisse) a francia oldalon Marigot egyik éttermében ettem (kétszer is) - jaj, ha lenne egy harmadik alkalom is!
  2. A francia oldal nem annyira nagyvilági, nyüzsgő, de nekünk rokonszenvesebb volt a holland oldalhoz képest, aranyos a kis, lagúnás vitorláskikötő a hangulatos kis butikokkal
  3. Gyors kajálások az út menti kifőzdékben
  4. A Mullet Bay - csodás strand a holland oldalon
  5. Az egynapos kirándulás a francia oldal kikötőjéből Anguilla álomszigetre
  6. Alapvetően érdekes és sajátos, hogy a szigetnek két, eléggé különböző karakterű oldala van.

Nem tetszett

  1. A szúnyogok és a sok kóbor kutya (az utóbbiak legalább ártalmatlanok)
  2. Nagyon könnyű leégni a napon
  3. Mivel nagyon olcsó a pia, elég sok a részeg
  4. Nagyon nehéz parkolóhelyet találni Philipsburgban
  5. A nem hivatalos taxis hiénák
  6. Nekünk furcsa volt, hogy sok turista képes órákat tölteni várakozással azon a strandon, ahol a repülőgépek olyan baromi alacsonyan szállnak le. Lehet, hogy ők meg azt rosszalhatták volna, hogy mi mennyi időt töltünk laza, szabadtéri bárokban...

Vélemények

Sint Maarten, vagy az egész St. Martin sziget véleményem szerint remek úti cél, ahol könnyen el lehet tölteni néhány napot. Ellentétben a többi szigettel, amelyeket Sint Maarten után látogattunk meg, itt egy nap biztosan nem elég mindent felfedezni és megtapasztalni. Így tehát igen, Sint Maarten szerintem megér egy utazást.

Ajánlásom minden Sint Maartenbe utazó számára, hogy egy napot szánjanak a sziget felfedezésére, egyet a repülőgépes élményre, és még néhány napot, ha több szép strandot akarnak meglátogatni, vagy más tevékenységeket szeretnének kipróbálni (pl. kirándulás a közeli szigetekre, mint St. Barths, Anguilla vagy Saba). Biztos vagyok benne, hogy néhány napot itt el lehet tölteni anélkül, hogy unatkozna az ember. St. Martin tehát azoknak is megfelelő, akik élményekre vágynak, és azoknak is, akik egyszerűen csak pihenni szeretnének.

A szigetek közül, amelyeket ezen az utazáson meglátogattunk, St. Martin tetszett a legjobban. Egyrészt vonzott a "Európa a Karib-térségben" érzés, másrészt az, hogy két ország osztozik egy szigeten, és könnyen lehet közlekedni a két rész között. Emellett úgy gondolom, hogy St. Martin többet kínál, mint sok más karibi sziget. Nemcsak a repülőgépek miatt, hanem a szigeten elérhető egyéb programok miatt is.

St. Martin azonban a legkevésbé autentikus sziget volt, amit meglátogattunk. A sziget meglehetősen turisztikai, és a francia oldalon szinte több európai bevándorlót látni, mint karibi lakost. Ez engem nem zavart, de el tudom képzelni, hogy egyes utazók ezt negatívumként élik meg.

Emellett szeretném kiemelni a helyiek barátságosságát. Mind a holland, mind a francia oldalon nagyon udvariasak és segítőkészek voltak. Ez az egész Kis-Antillák térségére jellemző volt, amit ezen az úton meglátogattunk. Általában azt tapasztaltam, hogy ebben a térségben a turisták és a helyiek egyaránt jó hangulatban vannak, ami nagyon kellemesé tette az ott-tartózkodást. (2022)


Tetszett:

Maho Beach-en testközelből fotózni, ahogy a hatalmas repülők közvetlenül a fejünk felett landolnak
Orient Bay leghosszabb partján vízi sportokat kipróbálni és a naturista szakaszon napozni
Pinel Island-re átkajakozni és a lagúnában színes halakkal snorkelezni
Philipsburg Boardwalk-on holland likőröket kóstolni és duty free ékszereket nézegetni
Marigot piacán friss kreol fűszereket és házi rhum arrangé-t vásárolni
Loterie Farm rejtett medencéiben fürdeni és a canopy tour-on átrepülni az esőerdő felett

Nem tetszett:

A sziget kettéosztottsága miatt állandó a határellenőrzés, ami időigényes
Great Bay Beach cruise ship napokon élhetetlen a tömegtől
Front Street üzletei csak drága márkaboltok, eltűnt az autentikus karibi hangulat
Grand Case boulevard éttermei túlárazottak és sokszor nem is igazán karibi ízek
Dawn Beach-en gyakran olyan erős a szél, hogy lehetetlen napozni
Mullet Bay partján hétvégente olyan hangos a zene, hogy pihenni sem lehet

A francia oldalhoz képest a holland oldal flancosabb, nagymenősebb. - B. E. fotója

Repülés

Princess Juliana International Airport, St. Maarten: A holland oldalon lévő, nemzetközi repülőtér, a Princess Julianna, a világ legfurcsább leszállópályájú reptereinek egyike. A gépek a leszálláskor elképesztően alacsonyan ereszkednek le a Maho Beach nevű strand felett. A strand és a kifutópálya között csupán egy keskeny út és egy kerítés létezik. A strandolók egy része kifejezetten poénosnak tartja, ahogy a nagyobb gépek hajtóművei által kifújt szelek dobálják őket, pl. a vízbe. A közeli bárok rájátszanak kellő üzleti érzékkel az extrém helyzetre, mégpedig úgy, hogy a vendégeik számára kihangosítják az irányítótorony és a pilótafülke közötti rádiós beszélgetést, és így teszik izgalmasabbá az ijesztően alacsonyan és lassan leszálló gépek látványát. Fontos megjegyezni, hogy az utóbbi negyven évben egyetlen baleset sem történt ezen a repülőtéren! A "Maho Beach landing" kifejezés viszont fogalommá vált repülős körökben.

Óceánjárós érkezés

Egy átlagos napon több ezer ember érkezik a szigetre óceánjáró hajókkal, főként a holland oldalhoz tartozó Philipsburgba. Egyszerre akár négy nagyon nagy, vagy 6-8 kisebb hajó is kiköthet. Nagyon ritkán, a főszezonban előfordulhat, hogy néhány hajónak a part mentén kell horgonyt vetnie.

A főszezonban ezeknek a hajóknak az utasai Philipsburgot a sziget legforgalmasabb városává teszik, hiszen ilyenkor akár 18,000 vagy még több utas is kiszállhat. Az alacsony szezonban viszont általában csak egy-egy hajó érkezik alkalomszerűen. Az érkezési időpontokról és menetrendekről általában pontos információt találhatsz különböző online portálokon.

A hajókikötők körülbelül 1,6 km-re helyezkednek el Front Street keleti végétől, amely a fő bevásárlóövezetbe vezet. A kikötőből azonban a következő lehetőségek állnak rendelkezésre:

Taxiszolgáltatás: Egy flotta taxi (és bérelhető autók, illetve idegenvezetők) várja az utasokat, ahogy azt a "Helyi közlekedés" szekcióban is említjük.
Vízi taxi szolgáltatás: Folyamatosan közlekedő hajók körjáratban szállítják az utasokat Philipsburgba. A hajók egyik kikötője Front Street keleti végén található, a másik pedig a bíróság épületével szemben, Front Street közepén, mielőtt visszatérnek a hajókikötő területére.
Mindkét megálló közelében nagy strandok és a Front Street bevásárlóövezete található.
Egyszeri útra szóló karszalagokat alacsony áron, vagy korlátlan napi utazásra jogosító karszalagokat is vásárolhatsz egy kicsivel drágábban.
A nagyobb hajóforgalom idején hosszabb sorok alakulhatnak ki, de a vízi taxik száma ilyenkor növekszik, így ritkán kell hosszabb ideig várakozni.

A francia oldalon található Marigot kikötője egyszerre csak egy kisebb óceánjáró hajót képes fogadni, viszont vonzó marinákkal rendelkezik, amelyek számos méretű jachtot fogadnak. Az inter-szigeti kompjáratok többsége is Marigot-ból indul és érkezik.

Lehetséges utazni a szomszédos szigetekre, például Saint Barthelemy-re, Anguillára, Sabára, Sint Eustatius-ra és St. Kitts-re.

Szállás

A holland oldalon nagyobb a hotelválaszték, a francia oldalon viszont több a hangulatosabb szálláshely, igaz az ár-érték arány nem a legjobb.

Naturista hotel a Club Orient, ahol teljes családok mutatkoznak meztelenül a Karibi-térség legismertebb nudista strandján. Nincs all-inclusive ellátás. Szerveznek egynapos nudista hajóutakat.

Jetta fotója

A sziget holland részén, Sint Maartenben általában modernebb, amerikai stílusú szállások találhatók, jellemzően nagy üdülőkomplexumokkal és kaszinókkal, különösen Philipsburg környékén.

A francia oldalon, Saint-Martinben inkább a kisebb, butikhoteleket és a személyesebb hangulatú panziókat érdemes keresni, főleg Grand Case és Orient Bay térségében.

A holland részen való szállás előnye a pezsgőbb éjszakai élet és a jobb bevásárlási lehetőségek, viszont zsúfoltabb és turistásabb a környezet. A francia oldal nyugodtabb, autentikusabb karibi hangulatot kínál kiváló éttermekkel, de magasabb árakkal és korlátozottabb szolgáltatásokkal.

Kulcsfontosságú szempont a strandközelség, mivel a legjobb strandok többsége a francia oldalon található. A szállásválasztásnál érdemes figyelembe venni a repülőtér közelségét is, mivel a holland oldalon lévő Princess Juliana nemzetközi repülőtér környékén jelentős lehet a zajterhelés.

A közlekedés a szigeten viszonylag egyszerű, így valójában mindkét oldal jó kiindulópont a sziget felfedezéséhez. A hurrikánszezon (június-november) alatt ajánlott olyan szállást választani, amely megfelelő biztonsági protokollokkal rendelkezik.

Az árak a francia oldalon euróban, a holland oldalon pedig dollárban vannak meghatározva, ami az aktuális árfolyamok függvényében befolyásolhatja a végső költségeket. (2024)

Egészség

Vigyázat! Alattomos a napsütés arrafelé. Észre sem veszi az ember és már leégett. Szóval óvatosan napozni.

Ne felejtsd el újra és újra bekenni magad, különösen, ha vízparton, hajón tartózkodsz, vagy a tengerparton sétálsz. Különös figyelmet fordíts a lábfejedre, a térdhajlatodra és a nyakadra. A széles karimájú kalapok, napernyők és könnyű ruházat további védelmet nyújthatnak.

A gyógyszertárakat általában kereszt szimbólummal jelölik, gyakran neonfényben, és a sziget mindkét oldalán találhatók kórházak mentőszolgáltatással.

A csapvíz sótalanításból származik, és iható.

A sziget strandjai általában biztonságosak, de időszakosan előfordulhatnak portugál gályák és medúzák, főleg a nyári hónapokban és erősebb szél esetén. A portugál gálya megjelenését a strandokon lila zászlókkal jelzik. A sekély parti vizekben néha tüskés tengeri sünökkel lehet találkozni, ezért ajánlott vízi cipőt viselni. A barrakudák és cápák rendkívül ritkák a partközeli vizekben, és nem jelentenek veszélyt a fürdőzőkre. A leggyakoribb kellemetlenséget a homokban élő, csípő tengeri bolhák okozhatják, de ezek csípése csak enyhe irritációt okoz. A helyi strandfelügyelők rendszeresen tájékoztatják a turistákat az aktuális helyzetről és a szükséges óvintézkedésekről.

Időjárás

Saint Martin szigetén trópusi éghajlat uralkodik, amely meleg és nedves időjárást jelent egész évben. Az éves átlaghőmérséklet körülbelül 27-29 Celsius fok, és a hőmérséklet nagyjából az év minden napján magas marad. A legmelegebb hónapok július és szeptember között vannak, amikor a hőmérséklet elérheti a 32-33 Celsius fokot, és az éjszakai hőmérséklet is általában meleg marad.

Az éghajlatot az esős évszakok és a száraz évszakok jellemzik. Az esős évszakok általában május és november között tartanak, amikor gyakoriak a heves esőzések és a trópusi viharok. A száraz évszakok általában december és április között vannak, amikor a napsütéses és száraz időjárás a jellemző.

Fontos megemlíteni, hogy Saint Martin szigete az Atlanti-óceánban található, és a sziget nyugati része érzékeny lehet a hurrikánokra a nyári és őszi hónapokban. Ennek ellenére a sziget a trópusi időjárás miatt egész évben vonzó üdülőhely, és a turisták élvezhetik a napsütést, a meleget és a kristálytiszta tengerpartokat egész évben.

Közlekedés

Sok az iránytaxi, amelyek fejenkénti viteldíjjal működnek, és a díj arányosan csökkenhet, ha több utas osztozik az utazáson. A kikötőnél várakozó taxik viteldíjai fixek, a tarifák jól láthatóan ki vannak táblázva. A viteldíj általában 7-8 dollár között van fejenként. A holland oldal központjából, Philipsburgből a francia oldal központjába, Marigotba az utazás szárazföldön taxival körülbelül 30 percet vesz igénybe.

Tuk tuk - k.p. fotója

                        Ilyenre nem számítottunk egy karibi szigeten. Délután 5 óra utáni közlekedési dugó a holland oldalon - N. O. fotója

Vendéglátás

Érdemes kipróbáni a lolo-nak (locally owned and locally operated) becézett szabadtéri kifőzdéket. Jók a grill húsok, halak, de van spagetti is, babos rizs.

Saint Martin szigetének egyik különlegessége 2024-ben is az, hogy karibi viszonylatban rendkívül olcsóak a szeszes italok. Gyakran jeges kis vödörben kínálják őket – csomagban –, például 5 üveg italt (sört vagy üdítőt) mindössze 10 USD-ért, amelyet a jég órákig hidegen tart. Így a napozóágy mellett is élvezhető a kellemesen hűvös ital. A tömény szeszek is nagyon kedvező áron kaphatók, amit hazautazás előtt személyesen is megtapasztaltunk.

Vásárlás

Egy kellemes sétát tettünk, miközben körülnéztünk a szépen rendezett, csábítóan berendezett üzletek között. Csomó ékszerbolt kínálta a gyémántokat és drágaköveket, akár önmagukban, akár ékszerbe foglalva. Mivel ez a terület adómentes, különösen népszerű az amerikai turisták körében, akik gyakran keresik fel vásárlás céljából.

Ezúttal azonban én is egy konkrét céllal indultam útnak: a korábbi tengeri napon ajánlották figyelmembe a Del Sol üzletet, ahol fényre színváltós keretű napszemüvegeket árulnak. Mivel már régóta vágytam egy ilyen különleges darabra, elsősorban ezért jártuk be a hangulatos bevásárlóutcákat. Az üzletek dekorációi is igazán figyelemfelkeltőek, hiszen mindegyik igyekszik kitűnni a kínálatban és megragadni a vásárlók figyelmét.

Végül sikerült megtalálnunk a keresett üzletet, és megvásároltam azt a napszemüveget, amire vágytam. Nemcsak a kinézete nyert meg, hanem a fantasztikus lencséje is: amikor felteszem, azonnal tisztábban és élesebben látom a világot. Pontosan ilyenre volt szükségem!

Szórakozás

Sint Maarten szigetén csomó szórakozási lehetőség várja a turistákat. Az üdülőhelyekben és a sziget más részein találhatók különböző éttermek, bárok, klubok és kaszinók, amelyek szórakozási lehetőséget kínálnak az idelátogatóknak.

Az üdülőhelyeken a legtöbb szálloda és üdülőhely rendelkezik saját étteremmel, bárral, és medencével, ahol a turisták kikapcsolódhatnak. Az ételek változatosak, beleértve a helyi ételeket és az olasz, az amerikai és az ázsiai konyhákat is.

A bárok és a klubok a sziget nagyobb településein találhatók, például a Philipsburg és Simpson Bay nevű városokban. A bárokban és klubokban zene szól, és számos ital és koktél közül választhatnak a vendégek.

A kaszinók is nagyon népszerűek Sint Maarten szigetén, és több kaszinó is található a sziget különböző részein. Az Atlantis World Casino és a Casino Royale a legnagyobbak közé tartoznak, és kínálnak asztali játékokat, nyerőgépeket és pókertermeket is.

Emellett a sziget gyönyörű strandjai is sokféle szórakozási lehetőséget kínálnak, beleértve a vízi sportokat, mint például a búvárkodás, a szörfözés és a jetskizés.

Tartsd észben, hogy St. Maarten szigetén az alkoholfogyasztás szinte nemzeti időtöltés, és az alkoholos italok beszerzése viszonylag könnyű és olcsó. Csomó helyen, beleértve a McDonald's éttermeket és a benzinkutakat, lehet jeges hideg Heineken sört vásárolni, általában 1,25 USD áron. Ez azonban könnyen túlzásba vihető, ezért érdemes mértéket tartani. Ittas állapotban vezetni különösen veszélyes, mivel sok olyan hely van a szigeten, ahol az út egyenesen az óceánba vagy egy sziklaszirt aljára vezethet. Ha kétségeid vannak, inkább hívj taxit. (2024)


A városban a törvényes alkoholfogyasztási korhatár 16 év, de a turisztikai területeken ezt nem veszik túl szigorúan. St. Martin éjszakai élete számos bárból, éjszakai klubból és kaszinóból áll, ahol az alkoholfogyasztás központi szerepet kap. Kezdd az estét a "Bamboo Bernies" happy hour-jával, ahol fél órán át ingyenesek az italok, majd 19 óráig a legdrágább ital is mindössze egy dollárba kerül! Sok klubban vannak "hölgyek éjszakája" akciók és különleges napi italajánlatok. A sziget holland oldalán több éjszakai klub található, mint a francia oldalon, így ha bulizni szeretnél, érdemes ezen az oldalon megszállnod.

A legtöbb étteremben széles borválaszték is rendelkezésre áll.

Sok a kocsma, bár és fogy a sör, a rum rendesen. - b.e. fotója

Philibsburg - Egy helyi híresség (sminkes), The Yoda Guy állandó kiállítása -  Jetta fotója

Közbiztonság

Bár a sziget általában biztonságos hely, mint a világon bárhol, itt is előfordulhatnak bűncselekmények, ezért mindig légy figyelmes a környezetedre. Természetesen zárd be az ajtókat, kerüld az elhagyatott területeket, és ne hivalkodj pénzzel vagy ékszerekkel. Ne feledd, hogy ez egy idegen ország, és ennek megfelelően viselkedj. A turisták gyakran számolnak be arról, hogy bérelt autóikat feltörték. Szervezett csoportok könnyedén betörhetnek ezekbe. A legjobb tanács: Soha ne hagyj értéket az autóban.

Egyéb hasznos információk

1. Vízum nem kell. Magyar állampolgárok kizárólag a beutazástól számított még legalább 6 hónapig érvényes útlevéllel utazhatnak be.


A Szent Márton sziget egyedülálló, mivel két ország osztozik rajta: az északi rész francia terület (Saint-Martin), a déli holland (Sint Maarten). Íme a praktikus tanácsok a rövid látogatáshoz:
Kikötési információk:

A hajók általában Philipsburgban (holland oldal) kötnek ki
A kikötőből a városközpont 15 perces sétával elérhető
Mindkét oldal könnyen bejárható a rendelkezésre álló 6-8 órában

Legnépszerűbb látnivalók:
Holland oldal (Sint Maarten):

Maho Beach - híres a közvetlenül a strand felett leszálló repülőgépekről
Great Bay Beach - Philipsburg fő strandja, bevásárlóutcával
Front Street - duty-free üzletek, ékszerboltok sora
Guavaberry Emporium - helyi likőr kóstolása

Francia oldal (Saint-Martin):

Marigot - hangulatos francia kisváros, helyi piaccal
Orient Bay - híres naturista strand (van felöltözős része is)
Grand Case - a "Karib-térség gasztronómiai fővárosa"

Praktikus tanácsok:

Mindkét oldalon elfogadják az amerikai dollárt
A taxi árakban előre egyezzen meg
A határátkelés a két oldal között általában észrevétlen
Vigyen fürdőruhát, naptejet, vizet
A francia oldalon az árak általában magasabbak
Készpénz és bankkártya is legyen önnél

Időbeosztási javaslat:

Városnézés Philipsburgban (1-1.5 óra)
Kirándulás a francia oldalra (2-3 óra)
Maho Beach meglátogatása (1 óra)
Visszaút a hajóhoz tartalékidővel

Közlekedés:

Taxik mindenhol elérhetők
Szervezett szigettúrák a hajóról foglalhatók
Bérautó is megoldás lehet, de figyeljen az időre

Különleges élmények:

Repülőgép-figyelés Maho Beachen
Francia-kreol konyha Grand Case-ben
Duty-free vásárlás Philipsburgban
Snorkelezés a tiszta vizű öblökben


Strandok

  • A szigetnek több mint 40 strandja van, összesen kb. 16 kilométer hosszúságban. Valamennyi strand közstrand.
  • Monokinis strandolás csak a francia oldalon engedélyezett (nem vicces?).
  • A francia oldalon a legszebb strandok ezek: Baie Rouge, Cupecoy Beach, Baie Longue és a Grand Case Beach.
  • A holland oldalon a menőbb strandok ezek: Mullet Bay, Little Bay és a Great Bay.

Maho Beach

A Maho Beach különleges élményt nyújt az alacsonyan leszálló repülőgépek látványával, mivel közvetlenül a Princess Juliana Nemzetközi Repülőtér kifutópályája mellett helyezkedik el. A repülőgépek rendszerint a tenger felől közelítik meg a leszállópályát, és a strand felett már elérik a minimális magasságot.

A nagyobb repülőgépek, például a Boeing 747-esek, általában 13:00 és 16:00 óra között érkeznek, így ekkor a leglátványosabb a strandolás.

A Sunset Bar & Grill közelében található táblákon gyakran feltüntetik a napi járatok érkezési és indulási időpontjait, így érdemes ezeket figyelni a pontos információkért.

Összességében, bár a repülőgépek egész nap közlekednek, a legnagyobb és leglátványosabb gépek érkezése a kora délutáni órákban várható. Ezért, ha ezt az élményt szeretné megtapasztalni, érdemes ebben az időszakban ott lenni a strandon.

Juli fotója

Veszély! Az érkező és felszálló repülőgépek robaja súlyos fizikai, testi kárt okozhat, akár halálosat is. 

A francia rész

A francia rész területre a nagyobb (52 négyzetkilométer). A francia oldal központja Marigot, aminek magja a parti sétány és a Marina Port La Royale között terül el. A Marina Port La Royal egy cuki vitorláskikötő aranyos boltokkal, butikokkal. nagyon hangulatos hely.A francia oldal sokkal nyugisabb, mint a holland terület. Marigot boltjaiban értelemszerűen elsősorban francia márkákat árulnak: főleg parfümöket, kristályokat, ékszereket, és divatholmikat. Sok minden elég jutányos árú. A legtöbb bolt a Rue de la Liberté és a Rue de la République között található, a Baie Nettle öbölben.

b.m. fotója

A holland rész

A holland oldal a kisebb (37 négyzetkilométer). A holland rész fővárosa, Philipsburg valójában csak négy, egymással párhuzamos utcából és azok kisebb mellékutcáiból áll. Philipsburg egy homokpadon terül el Groot Baai és Great Salt Pond között. A tengerjárók kikötője, a great Bay kb. 1,6 kilométerre van a városközponttól. A Harbour Village-ből a bevásárlóutcákhoz (Front street és Backstreet) lehet vizitaxival is közlekedni. Philipsburg üzletei vámmentes árukat kínálnak.

Háttér

A sziget északi, francia oldala Saint-Martin néven ismert, és területe 54 km². A déli, „holland oldal” Sint Maarten, amely 41 km². A holland oldal saját kormányzati és jogrendszerrel rendelkezik, miközben a „francia oldallal” való kapcsolatok változatlanok maradnak. A nevek közti zavarok elkerülése érdekében a két területet általában „francia oldal”-ként és „holland oldal”-ként említik.

Bár a szigetet két külön ország irányítja, nincs valódi határ. Csupán emlékművek és táblák jelzik a határvonalat. Több mint 350 éve a két ország úgy döntött, hogy a lakosok szabadon átléphetnek a határon anélkül, hogy problémákkal szembesülnének. A két ország békésen él együtt, ami jelentősen hozzájárul a turizmus fellendüléséhez. A különbségek inkább a különálló és eltérő közüzemi rendszerekből adódnak, például a francia oldalon az áram 250 V 50 Hz, míg a holland oldalon 110/120 V 60 Hz. Emellett a két oldal közötti telefonhívások nemzetközi hívásnak számítanak, és külön tárcsázási utasításokat igényelnek, amelyeket általában szállodákban és turisztikai helyszíneken tüntetnek fel.

A holland-francia határ

Ez a határvonal az egyik ritka szárazföldi határvonal a Karib-térségben.

A holland oldal: Sint Maarten

Sint Maarten vezető szerepet tölt be az ingatlanpiacon, ahol egyre több fejlesztés zajlik. Magas épületek és vízparti közösségek épülnek, amelyek különösen népszerűek, főként az amerikai vásárlók körében. Az utcákon gyakran keresik meg a turistákat időmegosztásos (time-share) ajánlatokkal. A hivatalos nyelv a holland, de szinte mindenki beszél angolul.

A holland oldalon az élelmiszerboltok és más üzletek árait általában a helyi valutában, a holland antillei forintban (NAF, más néven gulden) tüntetik fel, de az amerikai dollárt és az eurót is elfogadják. A forint hivatalosan a dollárhoz van rögzítve, fix árfolyammal: 1 USD = 1,79 NAF. Sint Maarten számos nagy üdülőhellyel büszkélkedhet, és gyakran érkeznek óceánjárók, amelyek utasokkal árasztják el Philipsburg városát. Philipsburg a Karib-térség egyik legjobb vásárlóhelye. Ha nem érdekel a vásárlás, a kikötő strandján pihenhetsz egy itallal a kezedben, vagy meglátogathatod az utcában található kilenc kaszinó egyikét. Ha ennél mozgalmasabb programra vágysz, bérelj 4x4-es autót, és fedezd fel a szigetet. A Maho és Cupecoy térség kiváló éjszakai életéről és gyönyörű strandjairól ismert.

A francia oldal: Saint-Martin

Saint-Martin a sziget északi kétharmadát foglalja el, és a szomszédos Guadeloupe szigete irányítja. Ez az oldal európaibb jellegű, mint a holland. A hivatalos nyelv a francia, és ugyanazok a törvények érvényesek, mint Franciaországban. A francia oldalon nincsenek kaszinók. Kevésbé fejlett, mint a holland oldal, azonban itt található a sziget természeti szépségeinek nagy része. A francia oldal híres az Orient Beach-ről, amely egy ruházatmentes strandrészről is ismert, valamint az itt található nudista üdülőről, a Club Orient-ről. A strand ruházatmentes része a déli végén található, és könnyen felismerhető a nagy, élénksárga napernyőkről. Bár a Club Orient saját partszakasszal rendelkezik, ez nyitva áll a nyilvánosság számára, így itt vegyesen találkozhatsz ruhás és ruházatmentes vendégekkel.

Saint-Martin városai, Marigot és Grand Case, kiváló gasztronómiai élményeket kínálnak, valamint számos érdekes üzletet és boltot is találsz itt.

Látnivalók

Philipsburgben a Front Streeten a 19. századi Court House (birósági épület) és a picike Sint Maarten múzeum.

Programlehetőségek

Utazás Saint Martin és Saint Barthélémy között (2024)

Voyager társaság: Mindennap indít járatokat, kivéve vasárnap és ünnepnapokon. A hajó Marigotból vagy Oyster Pondból (Saint Martin) indul, és Gustaviába (Saint Barthélémy) érkezik. Egy retúrjegy ára 2024-ben 100–160 euró között mozog, az üléstípustól függően.
Great Bay Express: Napi járatokat kínál. A hajó Bobby's Marina-ból (Philipsburg, Saint Martin) indul, és Gustaviába (Saint Barthélémy) érkezik. Egy retúrjegy ára 2024-ben 105–130 euró között van.

Utazás Saint Martin és Anguilla között (2024)

Funtime Charters: Napi járatokat indít. A hajó a St Maarten-Anguilla Dokkból (Airport Road, Saint Martin) indul, és Blowing Pointba (Anguilla) érkezik. Egy retúrjegy ára 120 euró, amely tartalmazza a Princess Juliana Repülőtérről (SXM) való transzfert is. Az átkelés körülbelül 20 percet vesz igénybe.
Calypso Charters: Naponta többször közlekedik. Egy retúrjegy ára 115 euró. A hajó szintén a St Maarten-Anguilla Dokkból indul, és Blowing Pointban köt ki.

Utazás Saint Martin és Saba között (2024)

Dawn II: Kedden, csütörtökön és szombaton indít járatokat. A hajó a Dock Maarten Marinából (Philipsburg, Saint Martin) indul, és Fort Bay (Saba) kikötőjében érkezik. Az út körülbelül 90 percig tart. Egy retúrjegy ára 95 euró.
The Edge: Szerdán, pénteken és vasárnap közlekedik. A hajó Simpson Bay Police Station Dokkból (Saint Martin) indul, és Fort Bay-be (Saba) érkezik. Egy retúrjegy ára 95 euró.
Makana Ferry: Hétfőn, kedden, csütörtökön és szombaton közlekedik. A hajó Bobby's Marina-ból (Philipsburg, Sint Maarten) indul, és Fort Bay (Saba) kikötőjébe érkezik. Egy retúrjegy ára 110 USD.

Utazás Saint Martin és Sint Eustatius között (2024)

Makana Ferry: Hétfőn, kedden, csütörtökön, pénteken és szombaton közlekedik. A hajó Bobby's Marina-ból (Philipsburg, Sint Maarten) indul, és Gallows Bay (Sint Eustatius) kikötőjébe érkezik. Az út során meg kell állni Sabában az útlevélbélyegzés miatt. Egy retúrjegy ára 110 USD.

Utazás Saint Martin és St. Kitts között (2024)

Makana Ferry: Hétfőn és pénteken indít járatokat. A hajó Bobby's Marina-ból (Philipsburg, Sint Maarten) indul, és Basseterre (St. Kitts) Port Zante Marinában köt ki. Egy retúrjegy ára 199 USD.

Jegyfoglalás
A jegyek foglalása Saint Martin, Saint Barthélémy, Anguilla és Saba között a StMartinbookings.com weboldalon lehetséges.

Sandy Island - j.s. fotója

Történelem

Sint Maarten szigetének történelme nagyon gazdag és változatos. Az eredeti lakosok az Aravak indiánok voltak, akik a szigetet már évszázadokkal a spanyolok érkezése előtt benépesítették. A spanyolok érkezése után a szigetet két részre osztották, és sok évig két ország, Spanyolország és Hollandia birtokolta a szigetet.

Az 1648-as szerződés értelmében a szigetet két részre osztották, ahol a franciák birtokolták a sziget északi részét, és a hollandok a déli részét. Az északi rész a Saint Martin néven ismert, míg a déli rész a Sint Maarten néven ismert. A sziget területén a hollandok és a franciák jelenléte miatt kulturális keveredés alakult ki, amely gazdag és sokszínű kulturális örökséget hagyott maga után.

A sziget két része ma is külön országokként működik. A sziget gazdag és változatos kultúrája, a mesés strandjai és a turisztikai látványosságok miatt ma már a világ egyik legkedveltebb üdülőhelyei közé tartozik. A szigetet azonban az évek során több hurrikán és természeti katasztrófa is sújtotta, amelyek jelentős hatással voltak a sziget életére és történelmére.

Manapság

Szent Márton szigetének holland és francia oldala között számos jelentős különbség figyelhető meg társadalmi, gazdasági és politikai szempontból.
Politikai különbségek:
Sint Maarten a Holland Királyság alkotmányos részeként működik teljes belső autonómiával, míg Saint-Martin francia tengerentúli közösség. A holland oldal parlamentáris demokráciaként működik miniszterelnökkel és parlamenttel, míg a francia oldal Franciaországhoz tartozik mint tengerentúli terület. Sint Maarten független a belső ügyekben, de Hollandia felelős a védelemért és külkapcsolatokért.
Gazdasági eltérések:
A holland oldal gazdaságilag előrébb jár, mivel itt található a fő repülőtér, kaszinók és nagyobb tengerjáró hajók fogadására alkalmas létesítmények. Sint Maarten a "Karib-tenger Las Vegasa"-ként ismert kaszinókkal, duty-free vásárlással és élénk éjszakai élettel. A francia oldal gazdaságilag lemaradásban van, bár a "Karib-tenger kulináris fővárosának" nevezik kiváló éttermeivel és fine dining kultúrájával.
Társadalmi karakterbeli különbségek:
A holland oldal modernebb, amerikaibb stílusú, nagy szállodakomplexumokkal és üzletekkel. Philipsburg zsúfolt, tengerjáró hajók érkezésekor tömegekkel. A francia oldal nyugodtabb, európaibb hangulatú, természethez közelebbi megközelítéssel. Saint-Martin békésebb, kevésbé kereskedelmi jellegű, inkább a pihenésre és gasztronómiára összpontosít.
Infrastrukturális és kulturális különbségek:
A holland oldalon nagyobb a hotelválaszték és fejlettebb a turisztikai infrastruktúra. A francia oldalon nincsenek kaszinók vagy nagy szórakozóhelyek, viszont hosszabb strandok és gyönyörű kilátópontok találhatók. A holland oldal élénkebb éjszakai élettel, míg a francia oldal csendesebb beach bárokkal és éttermekkel rendelkezik. Mindkét oldal békésen egymás mellett él, nincs határellenőrzés közöttük.

További beszámolók

A csupán nyolcvanhét négyzetkilométeres sziget gyorsan felfedezhető, a kevésbé forgalmas időszakokban akár egy óra alatt körbeautózható. A körülbelül nyolcvanötezer lakosú földdarab két részre oszlik: az egyik felét a holland Sint Maarten, a másikat a francia Saint-Martin irányítja. A két terület között szabadon lehet közlekedni, semmilyen ellenőrzés nem nehezíti az átjárást, bár a fekvőrendőrökre azért fel kell készülni.

A holland oldal meglehetősen jellegtelen hangulatot áraszt: homokos partjai mentén drága éttermek, kaszinók, amerikai turistáknak szánt luxushotelek, vámmentes üzletek és ékszerboltok sorakoznak. Nem véletlenül hívják a szigetet a vásárlás kedvelőinek paradicsomának. A francia oldal szerencsére kevésbé amerikanizált, ott több helyi jellegzetességet lehet felfedezni, bár túl sok látnivalóra ott sem érdemes számítani. Inkább egy francia nagyváros külvárosának hangulatát idézi, ahol színesre tuningolt autókban hangosan szól a hiphop.

A sziget alapvetően a homokos strandokról és a turistáknak kínált szolgáltatásokról híres, különösebb nevezetességek nélkül. Ha meguntuk a meleg tengerben való pancsolást, érdemes kipróbálni valamelyik vízi sportot, aztán megpihenni egy hangulatos koktélbárban. A délutánt zárhatjuk egy jó vacsorával egy elegáns étteremben, esetleg beszerezhetjük a régóta ígért ékszert – az árak sokszor kedvezőbbek, mint otthon. Az éjszaka pedig a kaszinók és bárok világa: könnyen el lehet költeni azt az összeget is, amit más talán inkább félretenne.

Az árak tekintetében minket is meglepetés ért, mert előzetesen nem néztünk utána alaposan. A szállások és az autóbérlés díjai magasabbak voltak a vártnál. Hamar dönteni kellett: kényelmes alvás drága szálláson, vagy inkább kényelmes közlekedés, de fapados megoldás az éjszakákra. Végül egy automata Toyota Corolla mellett tettük le a voksot, napi 35 dollárért, és pár napig bizony a kocsiban aludtunk.

Jetta fotója

St. Martin szigete két részre oszlik: az egyik fele holland (Sint Maarten), a másik francia (Saint-Martin). A holland oldalról indultunk, ahol színes, karibi koloniális stílusban épült házak között sétáltunk, és egy teljesen kihalt, homokos tengerparton gyönyörködtünk a tájban. Philipsburg, a főváros, bámulatosan sok üzlettel várja a látogatókat: a piactól kezdve az elegáns butikokon és a pia-szivar-ékszer boltokon át egészen a hangulatos kézműves galériákig minden megtalálható. A mi hajónkról egy csapat már részt vett egy különleges városnézésen, Segway-jel járták be a települést, míg a merészebbek Harley motorokat béreltek, és büszkén vonultak végig a főutcán.

A parti bárok lassan ébredeztek, a redőnyöket felhúzták, és a pult mögött egy mosolygós asszony serénykedett, aki már kora reggel frissítőre hívott minket barátságos tekintettel. Már épp rendeltünk volna, amikor a közeli szuvenírbolt előtt egy farmerba és csíkos mellénykébe öltöztetett kutyus elvonta a figyelmünket, és persze előkerült a fényképezőgép. Egyik kilátóról a másikra haladtunk, majd átléptük a határt, és máris a francia oldalon találtuk magunkat. A szigeten egyébként szinte állandóak a forgalmi dugók, de ezen nem érdemes bosszankodni – inkább érdemes ügyesen megtervezni a napot, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőle.


A pici szigetet Hollandia és Franciaország osztja meg, mint két letűnt gyarmatosító hatalom maradványa. A hajónk a holland oldalon, Philipsburg kikötőjében kötött ki. Persze nem vártam, hogy fejkendős holland lányok fapapucsban, tulipánnal a kezükben fogadjanak, de azért meglepett, hogy semmi nyoma nincs annak, hogy ez holland fennhatóságú terület. Nem az zavart, hogy főleg feketék élnek itt és angolul beszélnek, hanem az, hogy se az egyenruhákon, se az autókon, se a rendszámtáblákon nincs semmi, ami európai hatást mutatna. A dollár az uralkodó fizetőeszköz, és bár az eurót is elfogadják, azt is csak egy az egyben számítják, ami azért nem épp kedvező. Őszintén szólva nem hinném, hogy bárki beszélne itt hollandul – még az a sajtos sem, aki a kikötő mellett árulja a helyben készült, hat hétig érlelt Gouda sajtját. A francia oldalon más a helyzet: ott gyakran hallani franciát, és az autók rendszámtábláin ott csillognak az uniós csillagok.

A menetrendi csúszás miatt csak késő délelőtt értünk a szigetre. Bár az indulást későbbre tolták, nem sok idő maradt, hiszen este hat körül már sötétedik. Rövid hezitálás után célba vettük a híres strandot a reptér mellett, ahol a repülők pár méterre szállnak el a fejek felett. A szigeten a transzfer szervezetten működik: a taxi-diszpécser gyorsan eligazítja az utasokat, ki a városba, ki a reptéri strandhoz tart. Én naivan azt hittem, csak nekem jutott eszembe ide eljönni, de persze rengetegen választották ugyanezt. A taxi itt mikrobuszt jelent, ahová nyolc-tíz embert beültetnek, és csak úgy indul. A kikötőtől a Maho Beach-ig egy retúrjegy 16 dollárba került, ezért kaptunk egy karszalagot, és már szálltunk is be az előhűtött Chevy furgonba – ilyet Hollandiában biztos nem látni. Az út lassan haladt, a forgalom sűrű volt, helyenként kisebb dugók is alakultak ki, de legalább volt idő körbenézni. Bár látszik, hogy jön ide pénz „az óhazából”, Amszterdamot azért senki ne képzeljen el – ez a karibi hangulat uralja a helyet, KFC-vel, Burger Kinggel, és sok-sok reklámmal.

Ahogy közeledtünk a reptérhez, a jachtkikötőnél elkeserítő látvány fogadott: hurrikán által partra vetett, félig elsüllyedt hajók tucatjai rozsdásodtak szanaszét. Volt, amelyik már jó ideje ott rohadt féloldalra dőlve. Úgy tűnt, a tulajdonos rég zsebre tette a biztosítási pénzt, a biztosító meg nem foglalkozik a roncs sorsával, mert csak költség lenne a kiemelés. A hatóságok pedig vélhetően tehetetlenek, a hajók gazdái már régen eltűntek.

A parton a taxis figyelmeztetett: félóránként indulnak vissza a karszalagos iránytaxik, csak fel kell mutatni a karszalagot, és mehetünk vissza. A strand ezen szakasza a valóságban sokkal keskenyebb, mint a fotókon tűnik, és egy forgalmas autóút is fut a reptér kerítése előtt. Az emberek tömege fotózkodik, mindenki azt várja, hogy egy óriási gép szálljon le, de ilyen ritkán jön. A két óra alatt, amíg ott voltunk, egy nagyobb utasszállító landolt, a többi kisebb gép volt, felszállni pedig csak légcsavarosok indultak. Pedig sokan azért jönnek, hogy a sugárhajtású gépek erejét érezzék – kerítésbe kapaszkodva próbálnak ellenállni a hajtóművek légnyomásának. A YouTube tele van azokról készült videókkal, akiknek ez nem sikerült, és csúnyán pórul jártak.

Végül a karszalagos rendszer szépen működött, egy taxi visszavitt minket a hajóhoz, pontosabban a belvárosba, ami alig egy kilométerre van a kikötőtől. St. Maarten híres az adómentes italairól, a belváros tele is van szeszboltokkal. Az árak sokaknak hihetetlenül kedvezőek – whiskey-t szinte szupermarketes árakon lehet venni. Mi csak egy koktélt ittunk egy part menti bodegában; műanyag pohárban adták, és bár nem volt olcsó, még így is harmadannyiba került, mint a hajón. Benéztünk a Hard Rock Caféba is – nos, ilyen kicsi, lepusztult HRC-vel ritkán találkozik az ember. A pult mögött unott arccal támaszkodott egy hölgy, akinek még az is terhes volt, hogy visszaköszönjön. Amikor rákérdeztem a kitűzők árára, ingerülten visszakérdezett, melyikre gondolok, majd hosszú pillantás után végre nagy kegyesen elárulta az árakat. Az egész hely valahogy a régi idők fásult eladóinak stílusát idézte, akik sértésnek vették, ha a vevő érdeklődni mert valami iránt.

Fotóegyveleg

Helyi hölgy - d.s. fotója

Jetta fotója

Strand a francia oldalon - h. v. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

úti kritikus, 2022. 10. 10. 18:10
Anitának!

2022. október 15-től érvényes rendelkezést lehet egyelőre látni. E szerint az oltási igazolással nem rendelkező beutazóknak friss PCR-tesztet kell bemutatniuk. Az oltottak esetében a Szputnyikon kívül elfogadják a többit.
Persze jövő év februárig változhatnak a rendelkezések, szóval kérdezzen rá nálunk januárban.


Anita, 2022. 10. 10. 16:12
Szia. Mi 2023 februárban akarunk ellátogatni ide. Az lenne a kérdésem, hogy a coviddal mi a helyzet? Kell prc teszt vagy oltás a beutazáshoz? Köszönöm a választ.


úti kritikus, 2022. 09. 23. 08:13
Gyulának:


A St. Maarten/St. Martin szigetről való elutazáskor illetéket (exit tax) kell fizetni… A nemzetközi járattal indulóknak személyenként 30,00 USD-t kell fizetniük, kivéve, ha az érkezés és az indulás ugyanazon a napon történik. Ha a Holland Antillákon belüli másik szigetre utazik, az indulási adó személyenként csak 10,00 USD.

Az exit tax-ot a repülőtéren a beszállás előtt kell kifizetni, és csak készpénzt vagy utazási csekket fogadnak el.

Nagyon fontos!: Egyes légitársaságok már beépítették az indulási adót a jegy árába, beleértve az American Airlinest, az Air France-t, a Continental Airlinest, a CorsAirt, a Delta Airlinest és a KLM-et. Ha nem biztos benne, hogy a repülőjegye ezt az exit tax-ot már tartalmazza, akkor rá kell erre kérdezni a repülőjegyet kiállító szolgáltatónál. Ha a felsorolt légitársaságok valamelyikével repül, akkor szinte biztos, hogy külön, a szigetről elutazáskor nem kérhetik az exit tax befizetését


Tóth Gyula, 2022. 09. 23. 04:13
Szuper. Bakancslistán van a sziget. 2023 - ban.
Kérdésem a következő lenne.
Olvastam a Mauri.hu oldalán, hogy a sziget elhagyásakor illetéket is kell fizetni.
Hol és mennyi összeget kell fizetni?
Köszönöm aaz infót.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon