ÚTIKRITIKA.HU / Montserrat






BEVEZETŐ | | | |

útikritikák


Montserrat

Montserrat dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Odajutás | Időjárás | Szállás | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Soufrière Hills vulkán | Strandok | KirándulásokÉrdekességek | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

                          A fotón az ikonikus Soufrière Hills vulkán látható, amely 1995 óta aktív. Az előtérben: leánderek - I. O. fotója

Nem a spanyolországi!


Montserrat dióhéjban

(manszerát)

  • Montserrat a Kis-Antillák Szélcsendes-szigetek csoportjához tartozó sziget, aminek kiemelkedő (915 méter) nevezetessége a legaktívabb vulkánja és fő szerencsétlensége: a Soufriére Hills.
  • Ez egy kicsike karibi sziget, aminek semmi köze a spanyolországi Montserrat városhoz. A karibi sziget lakossága 4382 fő (2024-es adat).  Fővárosa Plymouth.
  • Montserrat brit tengerentúli terület (ma már nem nevezik gyarmatnak), s értelemszerűen angol a hivatalos nyelv. A lakosság nagy többsége (86%) afrikai származású, fekete bőrű.
  • Montserrat 19 kilométer hosszú és 11 kilométer széles.
  • A két legközelebbi karibi sziget: északnyugaton St. Kitts és Nevis, délkeleten Guadeloupe.
  • 2003-ban volt az utolsó vulkánkitörés.
  • Szerencsétlen sziget, mert 1995 és 1997 között többször kitört a Soufriere vulkánjuk és hatalmas pusztítást okozott. A sziget déli részének eredeti szépsége máig nem tért vissza. A fővárost, Plymouth-ot szinte teljesen maga alá temette a vulkanikus törmelékár. Viszonylag kevés turista jön ide, és akik jönnek azoknak egy jó részét éppen a geológiai és egyéb természeti sajátosságok érdekli. Azért évi 15 ezer turista mégis idelátogat. Szokványos trópusi nyaralásra nem érdemes ideutazni.
  • Montserrat, a Karib-térség egyik kisebb szigete, nem tartozik a nagy óceánjáró hajók gyakori célpontjai közé. Ennek fő oka a sziget korlátozott kikötői infrastruktúrája és a 1995-ös Soufrière Hills vulkánkitörés következményei, amelyek jelentős hatással voltak a turizmusra és a kikötői létesítményekre. Bár néhány kisebb hajó és jacht látogatja a szigetet, a nagyobb tengerjáró hajók általában elkerülik Montserratot. A sziget turisztikai ipara azonban folyamatosan fejlődik, és a jövőben elképzelhető, hogy több óceánjáró is felveszi útvonalába Montserratot.
  • A sziget kormányzata örömmel látja a távmunkásokat, amennyiben a jelentkező éves jövedelme meghaladja a 70 ezer dollárt (kb. 26 és fél millió forintot). A jelentkezési díj 500 dollár (kb. 200 ezer forint).
  • 2024 frissítés: A főváros, Plymouth továbbra is kb. 12 méternyi hamu alatt van, és „új Pompeii” néven ismert. A sziget déli része továbbra is jelentős részben lakhatatlanná és használhatatlanná vált. A kormányzati hivatalokat Brades-ben, a sziget északnyugati partján alakították ki, biztonságos helyen. 2024-re a sziget lakossága körülbelül 4,500 főre tehető, ami jelentős növekedés az előző évekhez képest. Egy új város építése Little Bay-nél továbbra is folyamatban van, és a kikötő bővítése is folytatódik.

p.a. fotója

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

Közeli dombokról nézni a a Soufriére vulkánt

Szuper sznorkelező helyek vannak tömeg nélkül (pl. a Lime Kiln-öbölnél)

Plymouth "modern Pompeii" szellemvárosát biztonságos távolságból megfigyelni, ahol még mindig látszik a vulkáni hamu
Rendezvous Beach fekete homokos partjára kajakkal eljutni, ahol csak mi voltunk egész délután
Little Bay tetejéről nézni a naplementét, miközben Sir George Martin egykori stúdiójának történeteit hallgattuk
Montserrat Volcano Observatory-ból követni a Soufrière Hills vulkán aktivitását és tanulni a geológiáról
Jack Boy Hill kilátóból fotózni a vulkáni területet és az elhagyatott repülőteret
Runaway Ghaut forrásnál inni a vízből, amiről azt tartják, aki iszik belőle, biztosan visszatér a szigetre

Nem tetszett

A főváros, Plymouth máig sem tudta kiheverni az 1997-es természeti katasztrófát (vulkanikus törmelékár), a helyreállítás még egyáltalán nem ért véget, nagyon kevés a lakos, szomorú a látvány

A fekete, sötétes színű homokkal nehéz megbarátkozni

A bal oldali közlekedés

A sziget déli részére csak engedéllyel és vezetővel lehet menni, ami bonyolult folyamat
Silver Hills túraösvényei nincsenek jól karbantartva, néhol veszélyesek
Little Bay kikötőben kaotikus a be- és kiléptetés
A vulkáni megfigyelőközpont nyitvatartása kiszámíthatatlan
A kevés étterem miatt korlátozottak az étkezési lehetőségek
Woodlands Beach megközelítése nehézkes, az út minősége rossz

Vélemények

Imádtuk. Ez a sziget nem mindenkinek való...ha all-inclusive szolgáltatásokat, bulis hangulatot vagy éjszakai életet keresel, akkor Montserrat nem a te helyed. De ha érintetlen strandokat, festői kilátást, nagyon kevés turistát, pihenést, jó helyi éttermeket és barátságos helyieket keresel, akkor ez a sziget neked való.

Montserrat egy kicsi, érintetlen, nyugodt sziget, ahol a helyiek barátságosak, és nincs bűnözés vagy biztonsági probléma. Nem ideális búvárkodáshoz vagy sznorkelezéshez.

Az autó (vagy taxi) elengedhetetlen a felfedezéshez, mivel a hegyek köré kanyargó utak miatt nem könnyű gyalogosan közlekedni. És igen, „rossz oldalon” (bal oldalon) vezetnek.

A vulkán-megfigyelő látogatása, hogy megnézzük a videót, és egy túra az elzárt zónában szintén kötelező. 

Novemberben újraindították a kompjáratot (egy Kanadából vásárolt komp), de valószínűleg március végén/április elején leáll, és novemberig nem indul újra (a helyiek szerint). Antiguáról repültünk a Fly Montserrat légitársasággal (egy nagyon kis gépen), és rendben volt. Az SVG szintén repül Antiguáról Montserratba.

Több mint 25 különböző szigeten jártunk már a világ körül, és Montserrat az élmezőnyben van a listánkon. Ittunk a Runaway Ghaut forrásvizéből, így biztosan visszatérünk a jövőben! (2024)

Odajutás

A közeli Antigua szigetéről naponta több repülőjárat jön Montserratra.

Időjárás

A szigeten az évi átlaghőmérséklet 24 és 32 fok között mozog. Szinte állandóan fúj a meleget némileg mérsékelő szél. Július és november között van több eső.

Szállás

Montserraton a szállás jóval kedvezőbb árú, mint sok más, kevésbé geológiailag aktív szomszédos szigeten, mivel a sziget igyekszik újjáéleszteni turizmusát. A turisztikai hivatal magánvillákat is kínál, akár heti 700 amerikai dollárért. Vigyázni kell a rejtett „szervizdíjakkal”, mivel néhány ingatlanról ismert, hogy a szobaár és az adók mellett még további 10%-os felárat is felszámítanak.

Az árak nem tartalmazzák a 7-10%-os szállásadót, hacsak nincs külön jelezve.

Közlekedés

A forgalom a bal oldalon halad. Montserratnak egy fő kétsávos útja van, amely a sziget keleti és nyugati partjain kanyarog. Autók több helyi vállalkozástól bérelhetők. A forgalom kevés (nincsenek közlekedési lámpák), de a szigeten mindössze két benzinkút található. 2024-ben egy négyajtós Suzuki Vitara (amit a helyiek Jeepnek neveznek) nagyjából heti 300-400 amerikai dollárért volt bérelhető.

Ideiglenes montserrati vezetői engedély a bradesi vagy salemi rendőrőrsön szerezhető be. Csak egy kitöltött űrlap, a saját országodban/területen szerzett jogosítvány bemutatása és 20 amerikai dollár vagy 50 kelet-karibi dollár megfizetése szükséges.

Étkezés

A legtöbb hely laza öltözetet vár el. A tengerparti bárokban az sem gond, ha valaki homokkal a lábán sétál be. Montserraton nincsenek nemzetközi gyorsétterem-láncok. Az itt felsoroltakon kívül sok szálláshely is kínál étkezési lehetőséget.

Az ételek többsége csirke vagy tenger gyümölcsei, de általában van vörös húsos opció is, bár a hús típusa nagyon változó lehet. Kevés hely van nyitva vacsorára este, és azok közül is sokan előzetes foglalást igényelnek (nem azért, mert elegánsak vagy drágák, hanem mert a forgalom lassabb, és biztosítani akarják, hogy friss ételt tudjanak kínálni).

A „Goat Water” egy népszerű étel Montserraton. Neve ellenére ez valójában egy fűszeres kecskehúsos és kenyérgyümölcsös pörkölt.

Vásárlás

A hivatalos fizetőeszközt az Eastern Caribbean dollár, de szinte mindenhol lehet fizetni amerikai dollárral.

Az üzletek készpénzt fogadnak el, és lehet, hogy nem fogadnak el bankkártyát. Ráadásként a kompszolgáltatás is csak készpénzt fogad el!

A szigeten mindössze két ATM található, de a Bank of Montserrat nem tud pénzt felvenni nemzetközi számlákról (még az Egyesült Királyságból sem). Ahogyan a Karib-térség többi részén, a Royal Bank of Canada 4,50 USD fix díjat számít fel pénzfelvételkor, így ha szeretné elkerülni a díjakat vagy a készpénzhiányt, érdemes még az előző országban ECD valutát beszerezni!

Szórakozás

Montserraton a szórakozási lehetőségek elsősorban a természethez és a nyugodt kikapcsolódáshoz kapcsolódnak. A sziget számos gyönyörű stranddal rendelkezik, ahol fürödni, napozni és sznorkelezni lehet a kristálytiszta vízben. A túrázók számára izgalmas útvonalak vezetnek keresztül a buja trópusi erdőkön, ahol különleges növényeket és madárfajokat lehet megfigyelni. Az érdeklődők meglátogathatják a Montserrat Vulkán Megfigyelő Állomást, hogy többet tudjanak meg a sziget aktív vulkánjáról. Esténként a helyi bárok és éttermek nyugodt, barátságos légkört kínálnak, ahol élő zene mellett élvezhetjük a karibi ételeket és italokat. Montserrat híres a hagyományos fesztiváljairól is, különösen a decemberi karneválról, ahol helyi táncokkal és zenével ünnepelnek. Továbbá, a sziget békéje és természeti szépsége kiváló lehetőséget biztosít azoknak, akik pihenésre és elvonulásra vágynak.

Közbiztonság

Montserratot a Karib-térség legbiztonságosabb szigetei közé sorolják a bűncselekmények és gyilkosságok számát tekintve. Általános biztonsági óvintézkedéseket javasolnak, például éjszaka ne sétáljunk elhagyatott utcákon.

Ahogy szinte minden karibi szigetet, Montserratot is érheti trópusi vihar vagy akár hurrikán a júniustól novemberig tartó szezonban.

A vulkánkitörések még mindig jelentenek némi veszélyt, bár a vulkáni tevékenység inkább kellemetlenséget okoz, mint komoly fenyegetést. A sziget déli részén található Soufrière Hills Vulkán Veszélyzónába általában nem engedélyezett az utazás biztonsági okokból. A Montserrat Vulkán Megfigyelő Állomás folyamatosan figyelemmel kíséri a kockázati értékeléseket és a kizárási zónák határait.

Egyéb hasznos információk

  1. Montserrat szigetén időszámítás szerint 5 órával korábban van.

i.o. fotója


praktikus tanácsok Montserrat óceánjárós meglátogatásához:
Kikötési információk:

Little Bay a fő kikötő
Kisebb hajók tudnak csak kikötni
Gyakran tenderrel (kishajóval) szállítják az utasokat

Fontos tudnivalók:

A sziget déli része 1995-ös vulkánkitörés miatt lezárt terület
Az északi rész lakott és látogatható
Brit tengerentúli terület
"Smaragd sziget" becenéven is ismert ír örökségük miatt

Fő látnivalók:
Aktív helyszínek:

Montserrat Vulkán Obszervatórium
Little Bay Beach
Rendezvous Beach (csak hajóval vagy gyalogtúrával megközelíthető)
Centre Hills - túraútvonalak
Air Studios látogatóközpont (zenei örökség)

Praktikus tanácsok:

Kelet-karibi dollár a hivatalos pénznem, USD elfogadott
Az angol a hivatalos nyelv
A vulkáni aktivitást folyamatosan monitorozzák
Az északi rész teljesen biztonságos
Korlátozott infrastruktúra, előzetes tervezés szükséges

Időbeosztási javaslat (6-8 órára):

Vulkán Obszervatórium látogatása (2 óra)
Little Bay városnézés (1 óra)
Strandolás vagy túrázás (2-3 óra)
Visszaút tartalékidővel

Különleges élmények:

Vulkanikus tevékenység megfigyelése biztonságos távolságból
Helyi kézműves termékek vásárlása
Túrázás a trópusi erdőben
Helyi zenei kultúra megismerése

Gasztronómiai ajánlatok:

Helyi tengeri ételek
Mountain chicken (valójában béka, helyi specialitás)
Goat water (kecskehús leves)
Helyi gyümölcsök

Közlekedési lehetőségek:

Taxi szolgáltatás
Szervezett túrák
Bérautó (korlátozott lehetőségek)

Érdekességek:

A sziget korábbi zenei központ volt
Erős ír örökség (Szent Patrik nap nemzeti ünnep)
Egyedi vulkanikus látnivalók
Gazdag madárvilág

Biztonsági megfontolások:

A lezárt vulkanikus zónába tilos belépni
A túrázáshoz helyi vezető ajánlott
Mindig vigyen elegendő vizet
Napvédelem különösen fontos


Soufrière Hills vulkán

915 méter magas

A Soufrière Hills vulkán Montserrat déli részén található, és az egyik legaktívabb vulkán a Karib-térségben. 1995-ben tört ki először az elmúlt évszázadok nyugalmi állapotából, és azóta időszakos kitörései miatt a sziget jelentős része lakhatatlanná vált. A vulkán kitörései különösen súlyos károkat okoztak Plymouthban, Montserrat egykori fővárosában, amelyet vastag réteg hamu és láva borított el, így a várost evakuálni kellett. A kitörések továbbra is rendszeresen előfordulnak, noha intenzitásuk változó. A vulkáni aktivitás során felszabaduló gázok és hamufelhők időnként nehézségeket okoznak a sziget lakosainak, de a helyi kormányzat és a Montserrat Vulkán Megfigyelő Állomás folyamatosan figyeli a helyzetet.

A kitörések nyomán a sziget déli részén egy tiltott zónát alakítottak ki, ahová csak külön engedéllyel lehet belépni. Ennek ellenére a vulkán egyfajta turisztikai látványossággá is vált, mivel sokan kíváncsiak a természet pusztító erejére. A Soufrière Hills vulkán kitöréseinek hatására a sziget lakossága drasztikusan csökkent, sokan elhagyták otthonaikat, és a sziget északi, biztonságosabb részeire költöztek. A vulkánnak köszönhetően Montserrat a világ geológusai és vulkanológusai számára fontos tanulmányi helyszín lett, mivel itt közvetlenül tanulmányozhatják a vulkáni aktivitás különböző fázisait. A sziget infrastruktúrája is átalakult, új utak és épületek épültek a kevésbé veszélyeztetett területeken.

A vulkán kitöréseinek hatásai nem csak a földfelszínen érezhetőek, hanem a levegőben is, mivel a vulkáni hamu gyakran akadályozza a légi közlekedést. A hamufelhők néha elérik a szomszédos karibi szigeteket is, ami szélesebb körben is problémákat okoz. Annak ellenére, hogy a vulkán továbbra is aktív, Montserrat lakói megtanultak együtt élni a fenyegetéssel, és a sziget újjáépítésére összpontosítanak. A Soufrière Hills vulkán tehát Montserrat történelmének és jelenének meghatározó része, amely folyamatos kihívás elé állítja a sziget lakóit.

h. m. fotója

Strandok

Rendezvous Bay

Montserrat egyetlen teljes egészében homokos strandja, amely lenyűgöző fehér homokkal és kristálytiszta vízzel várja a látogatókat. A strandot nehéz megközelíteni, gyalogosan vagy hajóval érhető el, ami nyugodt, csendes környezetet biztosít. Ideális a pihenni vágyóknak, mivel általában kevés turista található itt. A tengerpart tökéletes búvárkodásra és sznorkelezésre, a vízben rengeteg tengeri életet fedezhetünk fel. A sziklás környezet szép látványt nyújt, és vadregényes hangulatot kölcsönöz a helynek. Az érintetlen természet és a békés környezet miatt Rendezvous Bay igazi paradicsom a természet szerelmeseinek.


i.o. fotója

Little Bay Beach

Montserrat egyik legkedveltebb strandja, amely a sziget északnyugati részén található. A strand fehér homokkal és kristálytiszta vízzel rendelkezik, ideális hely a pihenésre és úszásra. A környezet nyugodt és csendes, ami tökéletes lehetőséget biztosít a relaxálásra és a napozásra. Az itt található part menti vizek sekélyek, így biztonságos fürdőhelyet biztosítanak a családok számára is. A strand könnyen megközelíthető, és közel található a közelmúltban épült új városrészekhez, ahol éttermek és boltok is elérhetők. Little Bay Beach gyakran látványos naplementékről ismert, amelyek varázslatos látványt nyújtanak. A strand körüli területek gyakran hostolnak helyi rendezvényeket és fesztiválokat, így a látogatók autentikus karibi élményekkel gazdagodhatnak.


z. d. fotója

Old Road Bay

Old Road Bay Montserrat déli partján található, és az egyik legnagyobb strand a szigeten. A strand a régi, történelmi Old Road település közelében helyezkedik el, amely a vulkánkitörések előtt jelentős kereskedelmi központ volt. A homokos part és a tiszta, sekély víz ideálissá teszi a strandot úszásra és napozásra. Az itt található nyugodt légkör és a gyönyörű táj tökéletes helyet biztosít a pihenéshez. Old Road Bay közelében nincsenek nagy turistalátványosságok, ami hozzájárul a strand természetes és érintetlen jellegéhez. A strand körüli terület gyakran csendes, így elkerülhetjük a zsúfoltságot és élvezhetjük a privát, karibi élményt. A strandhoz közel néhány helyi étterem és bárok találhatóak, ahol kipróbálhatjuk a helyi ételeket és italokat.


Kirándulások

Montserrat szigetén többféle kirándulási lehetőség közül választhatunk:

Vulkán Látogatások: A Soufrière Hills vulkánhoz vezető túrák lehetőséget adnak arra, hogy közelről megfigyeljük a vulkáni tevékenységet és felfedezzük a vulkán által létrehozott tájat. A látogatások általában biztonságos területekre korlátozódnak.

Hiking és Túrázás: Montserrat rengeteg túraútvonalat kínál, mint például a Rendezvous Bay és a Silver Hill túrák, amelyek gyönyörű kilátást és változatos tájat nyújtanak. A túrák során felfedezhetjük a sziget buja növényzetét és gazdag állatvilágát.

Természetvédelmi Területek: A Montserrat National Trust által kezelt természetvédelmi területeken, mint a Montserrat Forest Reserve, felfedezhetjük a sziget trópusi esőerdőit és megfigyelhetjük a helyi madárfajokat és egyéb vadon élő állatokat.

Vízalatti Kalandok: A sziget körüli vizek ideálisak búvárkodásra és sznorkelezésre. A korallzátonyok és a tengeri élet gazdag látványt nyújtanak a víz alatt.

Hajókirándulások: Fedezze fel a szigetet és környékét hajókirándulásokkal, amelyek során megtekintheti a gyönyörű tengerparti tájat és a szomszédos szigeteket.

Helyi Kultúra és Történelem: Látogasson el a Montserrat Heritage Museum-ba, hogy többet megtudjon a sziget történelméről és kultúrájáról. A múzeum betekintést nyújt a helyi életbe és a vulkáni kitörések hatásába.

Helyi Fesztiválok és Rendezvények: Vegyen részt a sziget helyi fesztiváljain és rendezvényein, mint a Montserrat Festival és a Calypso Fesztivál, hogy megismerkedjen a helyi zenei és táncos hagyományokkal.

Helyi Kézműves Piacok: Fedezze fel a helyi kézműves piacokat, ahol vásárolhat helyi készítésű ajándékokat, művészeti tárgyakat és helyi ételeket.

Érdekességek

  1. Montserrat a természeti katasztrófák előtt, a nyolcvanas években, a kilencvenes évek elején roppant népszerű volt világsztárok körében. A Rolling Stones, Elton John és Stevie Wonder az itteni, akkori idilli körülmények között készített stúdiófelvételeket. A celebek azóta nem frekventálják a szerencsétlenül járt szigetet, pedig a vulkanikus törmelékárak elleni védekezésben nagy haladást értek el.
  2. Erősek az ír kulturális gyökerek a szigeten a hajdani sok ír telepes miatt.
  3. Bár brit tengerentúli terült, de elég szélesek az önkormányzati jogkörök. Az államfő azonban az angol királynő. A helyi lakosok brit állampolgárok.
  4. "Kirándulók ősi sziklarajzokra bukkantak a Karib-tengeren található Montserrat szigetén. A kutatók szerint az ősi kőfaragványok értékes információkkal szolgálhatnak a sziget történelméről, jelentésüket azonban egyelőre még nem sikerült megfejteni. (2016)" forrás

A zászlójuk - i.o. fotója

Háttér

A kolonizáció a 1600-as évekre nyúlik vissza; egy ágyú üteget stratégiailag elhelyeztek a Carr’s Bay-en 1624-ben, hogy védjék a szigetet az érkező hajóktól. Montserrat kezdetben mezőgazdasági gazdaság volt; a 1700-as években ültetvények és cukorgyárak voltak elterjedtek, ahol a cukornád levét és melaszt helyi fogyasztásra és exportálásra dolgozták fel. Később, a jómódúak birtokházaikat építették a szigeten; a nagy és számos szobával rendelkező főházak gyakran jelentős mérföldkövek voltak. 1857-ben Joseph Sturge megalapította a Montserrat Company-t, amely lime gyümölcsöt termesztett export céljából, és kis földterületeket árult telepeseknek. Számos régi templom az 1800-as évek végére vagy a 1900-as évek elejére nyúlik vissza. Az első légi charter járatok 1956-ban kezdődtek a szigeten; egy tizenegy lyukas golfpálya (amely már nem működik) 1960-as évek turizmusának növekedésére reagálva nyílt meg a Belham River-völgyben. Egy jól felszerelt stúdió, amelyet George Martin, a Beatles producere alapított 1979-ben, sok népszerű zenészt vonzott működési évtizede alatt.

Montserratot „úgy reklámozták, mint ahogy a Karib-térség valaha volt”.

Montserratot keményen sújtotta a négy elem, mind kívülről, mind belülről. Először Hugo hurrikán szele és hullámai sújtották 1989-ben, amely a sziget struktúráinak 90%-át megrongálta. Ezt követően 1995-ben a föld és tűz tört ki, amikor a Soufrière Hills vulkán hosszú távú evakuációra kényszerítette a sziget lakosságának 2/3-át, és 1997 júniusában bezárta a régi repülőteret és kikötőt.

Olvasmányos linkek

"A kis sziget négy vulkáni központból áll, melyek északról dél felé haladva a következők: Silver Hills, Centre Hills, Soufriere Hills, South Soufriere Hills. Korukat tekintve nem követik ezt a sorrendet: a legidősebb vulkáni centrum a Silver Hills, ezután épült fel a Centre Hills, majd a South Soufriere Hills, végül pedig a ma is aktív Soufriere Hills. A sziget főként andezites összetételű lávakőzetekből és vulkáni törmelékes kőzetekből áll. A Soufriere Hills vulkáni komplexum bázisa közel 1 km-rel a tengerszint alatt található, melynek átmérője meghaladja a 25 km-t. A tűzhányó 1995-ben lendült újra működésbe, amit megelőzően legutóbb a 17. században voltak kitörései. 1995 óta szinte folyamatos a vulkáni aktivitás, melyet lávadóm-növekedés és ahhoz kapcsolódó kőomlások és piroklaszt-árak, illetve alkalmanként nagyobb lávadóm-összeomlások és robbanásos kitörések jellemeztek. A vulkán működése következtében már 1995-ben elkezdték kitelepíteni a sziget déli részének lakosságát. 1997-ben a piroklaszt-árak és -torlóárak elpusztították a sziget repterét, fővárosát (Plymouth) és számos kisebb települést is. A sziget déli felét lezárták, és különböző veszélyzónákra osztották fel (A, B, C, F, V), továbbá a partvonalon túl, az óceánon, illetve tengeren is kijelöltek két zónát (E, W). A tűzhányón jelenleg a 3-as riasztási szint van érvényben, vagyis a V és E zónákba szigorúan tilos a belépés (kivéve az MVO munkatársainak) ." forrás

Fotóegyveleg

i.o. fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon