ÚTIKRITIKA.HU / Saint-Barthélemy






BEVEZETŐ | | | |

útikritikák


Saint-Barthélemy

Saint-Barthélemy dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Odajutás | Időjárás | Szállás | Helyi közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Strandolás | Gustavia, a főváros | Látnivalók | Programlehetőségek | Érdekességek |További beszámolók | Fotóegyveleg

Eden Rock - D. A. fotója


Saint-Barthélemy dióhéjban

francia kiejtés: szán bártelemi - amerikai angol kiejtés:  szén bártelemi

  • Többnyire a sziget nevét rövidített formában használják: St. Bart's (mi is ezt tesszük alább). Franciák használják ezt is: Saint-Barth (szán bárt). 
  • St. Bart's az egész karib térség legelitebb (értsd legdrágább) szigete. Nincs tömegturizmus. A szálláshelyek, szolgáltatások magas árai bizony megszűrik, hogy ki jön (jöhet) ide nyaralni. Az építkezéseknél alapszabály, hogy a pálmafáknál magasabb házakat nem emelhetnek.
  • A sziget mindössze 25 négyzetkilométer területű. Fél nap alatt körbejárható.
  • Közel 12 ezres a sziget lakossága (2025-ös becslés). Legtöbbjük normann, breton és Vendée-i származású. Jellemzően a 17. és 18. század folyamán telepedtek le ide Franciaországból. Az utóbbi évtizedekben a lakosság gyarapodott amerikaiakkal, britekkel és portugálokkal.
  • Évente kb. 300 ezer turista jön ide, többségük amerikai. Magyar állampolgároknak nem kell vízum.
  • A karib-térségben egyedülálló módon a lakosság nagy többsége fehér (főleg francia). A Franciaországhoz (nem gyarmatként) tartozó, úgynevezett tengerentúli terület a státusa.

  • 22 képeslap minőségű, álomszép strandja van. Szebbek, mint amiket láthatunk sok más karib-szigeten.
  • December és április között van a főszezon, és ilyenkor is a legkellemesebb az időjárás. Május és november között nincs nagy tömeg a szigeten.
  • Donald Trumpnak volt egy háza ezen a szigeten. Lehet, hogy még mindig az övé – legutóbb azt hallottam, hogy vevőt keresett rá, de ez még az első elnöki ciklusa idején volt. (2025)

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Colombier-nél a sznorkelezés (ott a legjobb a szigeten)
  2. Bérautóval felfedezni hosszú, néptelen, elszigetelt helyeken lévő strandokat
  3. A karibi szigetek átlagánál színvonalasabb hely, sok a minőségi étterem és egyéb szolgáltatás
  4. Nagy előnye a szigetnek, hogy a közbiztonság szuper jó!
  5. Az étkezési kultúrán pozitív módon érződik a francia hatás (a kikötőben lehet kapni finom, igazi bagettet, jó francia sajtot), kis darab Franciaország
  6. Gustavia egy gusztusos, tiszta, jól karbantartott város

Nem tetszett

  1. A legtöbb strandon nincs semmi szolgáltatás (pl. vécé, zuhanyozó); a vendéglátóhelyeken nagyon nem örülnek ha be akarunk kéredzkedni a rötyire
  2. A boltosok túl kényelmesek, rövidek a nyitva tartási idők
  3. A szolgáltatásokban többségben lévő franciák gyakran ugyanolyan utálatosak, kelletlenek, mint Franciaországban
  4. A taxisok felháborítóan sok pénzt (160 USD) kérnek azért, hogy körbe vigyék a turistát a szigeten, ahol összesen nincs több közútból 39 kilométernél
  5. Nagy a drágaság (drágább, mint Párizs), főleg a pia drága
  6. A helyiek és a nyaralók eléggé lenézik az óceánjárókból kiszálló "pórias" népséget
  7. Szükség van szúnyog sprayre, mert az éttermek nyitottak és a szúnyogok naplementekor bizony özönlenek.

Vélemények

Tetszett:

Colombier Beach rejtett öblébe 30 perces túrával lejutni, ahol csak teknősök és csigák társaságában voltunk
St. Jean Beach-en nézni, ahogy a kisrepülők közvetlenül a strand felett landolnak
Saline Beach végtelen fehér homokján sétálni napfelkeltekor, amikor még senki nincs ott
Gustavia kikötőjében a luxus yachtokat csodálni és egy Le Select burger-t enni, Jimmy Buffett kedvenc helyén
Shell Beach apró kagylós partján búvárkodni és a Le Grain de Sel étteremben ebédelni
Gouverneur Beach kristálytiszta vizében úszni és a domboldalról fotózni az öblöt

Nem tetszett:

A sziget irreálisan drága, egy egyszerű kávé is 8-10 euró
Flamands Beach-en a nagy hullámok miatt gyakran veszélyes az úszás
Gustavia belvárosában minden Chanel és Louis Vuitton, eltűnt az eredeti karibi hangulat
Toiny Beach-en lehetetlen fürdeni az erős áramlatok miatt
A legjobb éttermekbe hónapokkal előre kell foglalni, spontán lehetetlen bejutni
Grand Cul de Sac lagunáját egyre több hotel építése csúfítja el


Mikor érdemes menni?

Érdemes az alacsony szezonban utazni a szigetre – ez május és október között bármikor lehet, de fontos tudni, hogy augusztus közepétől szeptember végéig komoly hurrikánveszéllyel kell számolni, így ezt az időszakot nem ajánlom.

Május, június, július és augusztus első két hete viszont teljesen vállalható időszakok – ilyenkor a szállások ára több mint a felével olcsóbb, mint a csúcsszezonban (ami december közepétől március végéig tart).

Én például épp júniusban voltam ott, így első kézből tudom mondani, hogy nagyon élvezetes és nyüzsgő még nyáron is, annak ellenére, hogy az idő valamivel melegebb (átlagosan kb. 6 fokkal forróbb, mint télen).

A nyári vendégkör nekem jobban is tetszett, mert őszintén szólva lazább és közvetlenebb emberekkel lehet találkozni. Ilyenkor azok jönnek, akik szeretik St. Barth-t, de figyelnek a költségekre is. Télen ezzel szemben a vendégek nagyon-nagyon felső kategóriásak, ami könnyen azt az érzést keltheti, hogy az egész hely elérhetetlen, ha nem tartozol a „korlátlan pénztárcájúak” világába – vagy épp van pénzed, csak nem szeretsz ilyen szinten költeni.

Odajutás

  • Ezekről a karibi szigetekről vannak közvetlen légi-járatok ide: St Maartern, San Juan (Puerto Rico), St Thomas, Antigua, Anguilla és Guadeloupe.
  • Párizsból repül ide az Air France, Guadeloupe-i leszállással.
A St. Maarten és St. Barts közötti repülőút mindössze 7 perc, és továbbra is a kis, 12 személyes repülőgépek a leggyorsabb módja a két sziget közötti közlekedésnek. Azonban esős időben ezeket a gépeket nem indítják el biztonsági okokból. Ilyen esetekben a légitársaság komppal biztosítja az utasok szállítását. A St. Maarten repülőtéren ragadt utasokat kisbusszal szállítják a kikötőbe, ami körülbelül egy órás utazás. Onnan 45 perc alatt érhető el St. Barts gyorskomppal. A komputazás során a légitársaság az esetleges kellemetlenségeket ingyenes rumos italokkal igyekszik enyhíteni.

St. Barts érkezés és praktikus információk
St. Barts repülőtere közvetlenül a La Plage strand mellett található, a híres Tom Hotel szomszédságában. A repülőtérről a legtöbb hely gyalog is könnyen megközelíthető, például a strand mindössze 5 perces sétára van.

Csomagolási tanácsok
A szigetre utazóknak érdemes könnyű kézipoggyásszal érkezni, mivel csak néhány ruhaneműre, fürdőruhára és alapvető holmira lesz szükség. Az öltönyök, nyakkendők és zoknik teljesen feleslegesek ezen a helyen, ahol a laza, nyaralós stílus az uralkodó. Emellett a feladott poggyászok kezelése továbbra is kihívást jelenthet, és nagyobb a valószínűsége, hogy elveszhetnek az átszállások során.

St. Barts a könnyed elegancia és a tengerparti luxus szinonimája, így érdemes ennek megfelelően tervezni az utazást és a csomagolást. (2024)

St. Barth-ra eljutni egy kisebb tortúra. Először is Atlantán vagy Fort Lauderdale/Miami repterén keresztül kell repülni, majd San Juanba (Puerto Rico) vagy St. Martin szigetére. Ha St. Martinba érkezel, onnan két lehetőséged van: vagy egy 10 perces repülőjárattal mész tovább (ez nyáron oda-vissza kb. 300 dollárba kerül), vagy egy 45 perces kompút vár rád. A komp jóval olcsóbb, de nem véletlenül becézik a helyiek „St. BarF”-nak – a hullámzás gyakran nagyon erős, sokaknak megterhelő az út. Ezért inkább érdemes kifizetni a 300 dollárt a rövid repülőútért.

Mi nyáron, az utolsó pillanatban foglaltunk repülőjegyet, és oda-vissza összesen kb. 500 dollárt fizettünk, beleértve a Fort Lauderdale – St. Martin, illetve a St. Martin – St. Barth járatokat is. (2024)

Komp vagy hajó Marigoból (Saint Martinból)

Időjárás

Június és november között hurrikán szezon van, szóval emiatt se jönnek olyankor sokan ide. Ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy minden évben, ez időkeretben mindig természeti katasztrófa van. ha szerencsénk van, akkor semmit nem tapasztalunk meg ebből, de az a valószínűbb, hogy egy enyhébb hurrikánt tapasztalunk meg.

Szállás

Nagyon magasak az árak. December és április közepe között a hotelek szobaárai kétszer akkorák, mint az év egyéb hónapjaiban. A szigeten a legtöbb turista villát bérel. Több mint 600 villából áll a választék. Viszont szállodából csupán 15 van. A legnagyobb hotelnek sincs 40 szobánál többje. (Cheval Blanc a legnagyobb.)

Hol érdemes megszállni?

A legnagyobb költségtétel St. Barthon egyértelműen a szállás. Még nyáron is meglepően magasak az árak, ezért nagyon körültekintően kell kiválasztani, hol lakjunk. Bár rengeteg úgynevezett „villa” elérhető – gyakorlatilag luxus Airbnb-nek megfelelő házak –, én nem ajánlom ezeket, hacsak nem ismerjük már jól a szigetet. Ezek a villák gyakran nagyon elszigeteltek, nincs semmilyen szolgáltatásuk, és ami különösen fontos: reggeli sincs, ami St. Barthon kifejezetten lényeges (majd mindjárt kitérek rá, miért). Ráadásul nincs ott senki, aki segítene asztalfoglalásokat intézni a legjobb helyekre, márpedig ez a sziget élményeinek egyik lényege: a gasztronómia, a hangulat, a partik. Ha valaki csak üldögélni szeretne egy házban egyedül, akkor inkább válasszon másik szigetet – kevesebb pénzből.

Léteznek olcsóbb szálláslehetőségek is St. Barthon, de ezek gyakran nem túl vonzóak. Kivételt jelentett számomra a Le Barthelemy, ami szerintem az egyik legjobb ár-érték arányú választás nyári szezonban.

Ez a szálloda a sziget északkeleti részén található, egy kis saját öbölben, ahol egy csodálatos homokpad húzódik. Egészen hosszan lehet besétálni a vízbe úgy, hogy még mindig csak térdig ér, ráadásul kiváló sznorkelezőhely: mi például cápákat, rájákat és rengeteg halat láttunk.

A sziget ezen része valóban kicsit eldugottabb, de mivel St. Barth kicsi, Gustavia (az éttermek központja) mindössze 15 perc autóval.

A szállodát 2016-ban építették, és párokra, illetve családokra specializálódott – a vendégek általában vegyesek, de a gyerekek száma még így is sokkal kevesebb, mint máshol, például a Cheval Blancban. Igaz, hogy ott kevesebb a gyerek, de St. Barthon amúgy sem jellemző a gyerekzsivaj, így ez nem különösebb probléma.

A legalapvetőbb szoba, a Garden Room, 900 euró/éjszaka nyári árakon. Ezért cserébe tágas, kényelmes szobát kapunk, saját, nyugodt hangulatú terasszal, nagy fürdőszobával, dupla mosdóval, king size ággyal, kis íróasztallal és ülősarokkal.

Nagyon fontos, hogy a nyári szezonban jóval alacsonyabb a foglaltság, így ha jó utazási tanácsadóval dolgozunk, gyakran lehet szobafelkategorizálást kapni díjmentesen.

A szálloda strandja szép, nyugodt, nincs mellette másik hotel, csak néhány hajó horgonyoz a közelben, de ezek egyáltalán nem zavartak minket. A víz rendkívül tiszta, bár kicsit több a tengeri hínár, mint a Cheval Blanc strandján, de ne felejtsük el: ott háromszor ennyibe kerül a szoba.

A medence is szép, kilátással az öbölre, van egy hangulatos tetőtéri bár, és a spa részleg is kiváló – sokkal jobb, mint a legtöbb más hotelé a szigeten. A spa számos ingyenes szolgáltatást kínál: gőzfürdő, nagy szauna, hideg és meleg merülőmedencék, és egy tágas pezsgőfürdő.

Ha valaki nem akarja túlfizetni St. Barth élményét, de mégis részesülni akar a sziget hangulatából, minőségéből és szolgáltatásaiból, a Le Barthelemy ideális kompromisszum.

Helyi közlekedés

Nincs a szigeten tömegközlekedés. Igazán érdemes autót bérelni, ha fel akarjuk fedezni a kis szigetet. Ez még akkor is jó tanács, ha figyelembe vesszük, hogy a szigetet egy óra leforgása alatt körbe tudjuk járni az autóval. Nem szükséges terepjáró, mert a közutak aszfaltozottak és jó állapotúak. Viszont mivel keskenyek és dimbes-dombosak, ezért praktikusabb kisebb méretű autót bérelni. A téli főszezonban sokkal drágábban lehet autót bérelni, mint nyáron. Főszezoni időszakban mindenképpen ajánlatos előre foglalni bérautót. A keskeny közutakon, utcákon előfordulnak bizony közlekedési dugók. A turista főszezonban a fővárosban gyakoriak a dugók. A települések utcáin 30 km/óra a sebességkorlát. Taxisok vállalnak szigettúrát 50 és 90 euró közötti keretben. A 90 euró az egész napos programra szól.

St. Barts felfedezéséhez továbbra is érdemes autót bérelni, de nem szükséges nagy méretű SUV-t választani. A sziget szűk, kanyargós útjaihoz a legegyszerűbb járművek is tökéletesen megfelelnek. Például egy francia Moke típusú kisautó napi 100-110 euróért elérhető 2024-ben, és kiváló választás a helyi viszonyok között.

A szigeten összesen egyetlen benzinkút található, amely továbbra is a repülőtér közelében helyezkedik el. Jelzőlámpák most sincsenek a szigeten, ami hozzájárul St. Barts autentikus, nyugodt légköréhez. A sziget közlekedése egyszerű és stresszmentes, a bérelt kisautóval pedig könnyen elérhetők a strandok és látnivalók.


A szállodai transzferek a repülőtérről és vissza mindig benne vannak az árban – ez szuper dolog, mert már ezzel is jelentős összeget meg lehet spórolni. Csak ne felejtsük el megtippelni a sofőrt, mert az nem tartozik bele a csomagba.

A taxik árai St. Barthon szabályozottak, de elképesztően drágák – egy 7 perces út akár 100 dollár felett is lehet, csak oda, és ugyanennyi vissza. Tehát ha csak leugranál ebédelni egy közeli helyre, az már 200 dollár csak a fuvar, még mielőtt egy falatot is ettél volna.

Éppen ezért elengedhetetlen autót bérelni, ha ki akarsz mozdulni a szállodából – márpedig St. Barth élménye pont erről szól: felfedezni különböző strandokat, éttermeket, eldugott helyeket.

A legmegfizethetőbb opció a Moke, ami gyakorlatilag egy felspécizett golfkocsi. Könnyű vezetni, fürgén lehet vele mozogni a szigeten, de nincs benne légkondi. Cserébe viszont kb. 100 euróba kerül naponta nyári szezonban, míg egy Mini Cooper vagy hasonló, légkondicionált autó ennek a duplájába is kerülhet. (És ne feledjük: **„Chubby” módban vagyunk – figyelni kell a költségekre. 😊)

Mi végig Moke-ot használtunk, és nagyszerű élmény volt. Persze néha izzadtunk benne, de hát nyár van a Karib-térségben – úgyis izzadni fogsz. A Moke egyébként is nagyon szórakoztató jármű, teljesen passzol a sziget hangulatához. (2024)

Étkezés

A jó éttermek nem feltétlenül tartoznak valamelyik hotelhez. A sziget sok részén találunk minőségi vendéglőket. A kis szigeten összesen több mint 80 étterem található.

Ajánlott éttermek:

Ez a második legnagyobb kiadás a szállás után, úgyhogy érdemes átgondoltan hozzáállni.

1) Használd ki a szállodai ingyenes reggelit – ez sokszor már benne van az árban, vagy az utazási tanácsadódon (TA) keresztül megszerezhető. Ez az étkezés önmagában rengeteget spórol. Mi például mindig később reggeliztünk, kb. 10 óra körül, így ebéd és vacsora is tolódott, és nem kellett közben nassolnunk.

2) Készülj fel rá, hogy kb. 100 dollárt fogsz költeni fejenként egy ebédre, és 200 dollárt egy vacsorára, ha mérsékelten eszel-iszol. A Le Barthelemynél az ebéd ár-érték arányban egészen jó az egész szigetet tekintve – így ha a szállodában étkezel, az ebéd olcsóbban is kijöhet. Viszont a strandklubok nagyjából a fenti összegeknél kezdődnek, vacsoránál pedig garantáltan eléri a 200 USD-t/fő, ha normál mennyiségű ételt és italt kérsz.

3) Ha sokat iszol, a számla természetesen jelentősen emelkedik. Mi azt ettük-ittuk, amit megkívántunk – előétel, főétel, ital –, de nem rendeltünk több üveg drága bort vagy egyéb exkluzív italokat. Ha ilyenekkel is kalkulálsz, a végösszeg jóval magasabb lesz.

4) A borravaló kérdése St. Barthon elég furcsa – legtöbbször már benne van a számlában, de sok helyen különösen amerikaiaktól elvárják a plusz borravalót. Nem kötelező, de ha visszamennél ugyanoda, és jó kiszolgálást szeretnél újra, érdemes adni. Egyes helyeken, például a Le Petite Plage-nál nincs is lehetőség borravalót adni, sőt, zavarba jönnek, ha próbálkozol – velünk is ez történt.

Vásárlás

  • Euró a fizetőeszköz, de mindenhol elfogadják a dollárt. A bankkártyával fizetés csaknem mindenhol elfogadott.
  • Vámmentes boltokból sok van.
  • A szupermarketekben is vásárolhatók jobbnál jobb borok, baguette-ek és sajtok, es a beachen is lehet alkoholt fogyasztani. (Marche U a reptér mellett a legnagyobb)
  • Ket nagyon jó pékség van a szigeten: a Petite Colombe és a Boulangerie Choisy.
  • Jó árú borbolt: a L’Oasis centerben a Bacchus
  • Dél és 3 között minden zárva van!

Szórakozás

Éjszakai élet inkább csak Gustaviában van, ott is szűk választékban.

St. Barts éjszakai élet és partik

St. Barts különleges ritmusban él, ahol a partik általában este 8-10 óra körül véget érnek, de délután 3-tól minden nap lehetőség van táncolni valamelyik exkluzív helyszínen. Az alábbiakban a sziget legnépszerűbb bulijainak frissített programjait találod:
Péntek: La Plage Club

A La Plage továbbra is az egyik legkedveltebb hely, ahol péntekenként híres DJ-k és élő zenekarok szórakoztatják a közönséget. A parti stílusa kifinomult, de energikus, és minden korosztály számára vonzó.
Szombat: Bagatelle

Szombatonként a Bagatelle különleges hangulatot teremt. A felszolgálók továbbra is Marie Antoinette-stílusú kosztümökben és parókákban szolgálnak fel, ami egyedi élményt nyújt. A Bagatelle híres szarvasgombás pizzája a hely ikonikus fogása, amelyet érdemes megkóstolni. A francia nemzeti ünnepen, július 14-én, szinte lehetetlen asztalt foglalni, mivel mindenki ide gyűlik, hogy a tűzijátékot nézze.
Vasárnap: Nikki Beach

A Nikki Beach továbbra is a sziget buliközpontja. A belépés ingyenes, és az asztalon táncolás itt szinte kötelező program. A táncolók között minden korosztály képviselteti magát, a 10 éves gyerekektől a 90 éves nyaralókig. A világ leghíresebb DJ-i lépnek fel itt, és a hangulat garantáltan felejthetetlen. Az étlapon különlegességek, például Pizza Sushi, találhatók.

Pezsgők és extravagáns partik
A pezsgőárak továbbra is a luxus határát súrolják:

Taittinger Brut: 270 eurótól
Mathusalem Cristal Roederer: 30 ezer euró
Dom Pérignon Rosé Gold Mathusalem: Az ár továbbra is olyan magas, hogy az étlapon sem tüntetik fel.

A gazdag nyaralók ládaszámra rendelnek pezsgőt, amelyeket tűzijáték kíséretében szervíroznak az asztalokhoz. Az italokat gyakran pohár nélkül, közvetlenül a palackból fogyasztják, ami a Nikki Beach bulijainak jellegzetes, extravagáns látványossága.

St. Barts bulikultúrájas a luxus és a különleges élmények ötvözete, ahol minden este egyedi és emlékezetes élményt kínál.

Közbiztonság

  • Nagyon jó a közbiztonság, persze a strandokon nem kell mindenképpen őrizetlenül lehet hagyni az értékeinket. Nagyobb az esélye, hogy a dagály bevizezi a cuccainkat, minthogy tolvaj csenje el értékeinket.
  • A szigeten az anyagország szokásaival ellentétben nincsenek sztrájkok, nincs munkanélküliség, nincs faji feszültség.

A közbiztonság 2025-ben is kiváló St. Barthélemy szigetén, ahol továbbra is mindössze két rendőr szolgálja az egész szigetet, akik felváltva látják el a szolgálatot. A bűnözési ráta gyakorlatilag nulla, lopások szinte egyáltalán nem fordulnak elő, így a látogatók nyugodtan hagyhatják értékeiket akár a nyitott autóban is. Az ittas vezetés esetén alkalmazott szabály változatlan: fél óra kényszerpihenő, majd folytatható az út, ami tükrözi a sziget pragmatikus, de hatékony megközelítését. A legnagyobb turista "csapda" nem a bűnözés, hanem az extrém magas árak - egy egyszerű ebéd 50-100 euró, míg egy villa bérlése napi 1000-5000 euró között mozog. A repülőjegy-árak is csillagászatiak, különösen a főszezonban, amikor egy oda-vissza jegy 2000-3000 euróba is kerülhet. Az éttermi számlák gyakran tartalmaznak rejtett költségeket, és a 15% szervízdíj automatikusan hozzáadódik. A bérléskor érdemes alaposan ellenőrizni a szerződéseket, mivel a károkért járó költségek túlzóak lehetnek. Mivel a sziget francia fennhatóság alatt áll, az uniós fogyasztóvédelmi jogok érvényesek, de a gyakorlatban a panaszok intézése nehézkes lehet.

Egyéb hasznos információk

  1. Az időeltolódás Magyarországhoz képest a nyári időszámításkor 6 óra, a télikor 5 óra.
  2. 220 Volt
  3. Szerda délutánonként sok szolgáltatás tart zárva, mert az iskolák ilyenkor korábban zárnak és a szülőknek családi elfoglaltsága támad.
  4. Gyógyszertár St Jean-ban található.
  5. Van náluk (is) egy nagyon veszélyes fa, a manszanilyafa!

A manszanilyafát a kutyatejfélék családjába sorolják, és már a latin neve – Hippomane mancinella – is baljósan hangzik. A „hippo” ló, a „mane” őrült – mintha maga a név is figyelmeztetne: nem tanácsos vele tréfálkozni. Európában csupán ritka, mesterségesen telepített példányai fordulnak elő, így az utazó legfeljebb botanikus kertekben vagy különleges parkokban találkozhat vele. Ezzel szemben az Egyesült Államok déli peremvidékén, a Karib-térség szigetein, illetve Dél-Amerika északi partjain már jóval gyakoribb jelenség.

A fa minden porcikája mérgező: levele, gyümölcse, sőt a belőle szivárgó nedv is rendkívül toxikus. A látszólag ártatlan termés gyakran megtéveszti a turistákat – ezért sok helyen figyelmeztető táblák jelzik a veszélyt. Ennek ellenére akadnak, akik emlék gyanánt letépik, vagy titokban magukkal viszik – a fa törzsére festett piros X néha az egyetlen intő jel marad, ha egyáltalán ráfestették. A növény fehér, tejszerű váladéka különösen alattomos: ha bőrre kerül, égési sérülésekhez hasonló gyulladást okozhat, amit gyakran hólyagok és fájdalmas duzzanatok kísérnek. A helyiek nemcsak a gyümölcs megízlelésétől óvják a látogatókat, de attól is, hogy esőben a fa alá húzódjanak – a csapadék ugyanis lemossa a levelek mérgező nedvét, amely így hígítva is komoly sérülést okozhat.


Hozz magaddal saját naptejet – különben akár 75 eurót is fizethetsz egy 90 ml-es tubusért a szigeten.

Készülj apróval a borravalókhoz – sok szolgáltatás, például ha a parkolóinas előáll a kocsival, csak 3–5 dolláros borravalót igényel, de ha elfelejtesz aprót hozni, és csak nagy címleteid vannak, sok kicsi kiadás gyorsan felhalmozódik. Ráadásul a személyzet soha nem tart magánál visszajárót (szerintem ez nem véletlen, haha), szóval készülj sok 5 dollárossal.

Használd ki a concierge szolgáltatást – ők intézik a legjobb helyekre a foglalásokat, és nagy segítséget jelenthetnek, ha első alkalommal vagy a szigeten.

Vedd igénybe az ingyenes reptéri transzfert – ez kényelmes és pénzt is spórolhatsz vele.

Ha bérelsz Moke-ot, kérd, hogy a hotelnél adják át és ott is vegyék vissza – sokkal kényelmesebb, és ezért nem számolnak fel külön díjat.


Íme a praktikus tanácsok Saint Barthélemy (helyi néven St. Barts vagy St. Barth) óceánjáróról történő meglátogatásához:
A sziget jellemzői:

Luxus és exkluzivitás jellemzi
Francia terület, erős francia kulturális hatással
Kis méretű, könnyen bejárható
Híres a celebritások körében

Fő látnivalók és programlehetőségek:
Gustavia (főváros):

Pittoreszk kikötőváros
Wall House Museum - helyi történelem
Fort Gustav maradványai - panorámakilátás
Luxusüzletek és butikkok
Éttermek széles választéka

Strandok:

St. Jean Beach - egyik legnépszerűbb, ideális snorkelezéshez
Shell Beach - kagylós part, közel Gustaviához
Saline Beach - érintetlen, természetes környezet
Colombier Beach - csak gyalog vagy hajóval megközelíthető

Praktikus tanácsok:

Az euró a hivatalos fizetőeszköz, de USD-t is elfogadnak
Az árak magasabbak, mint a környező szigeteken
A francia a fő nyelv, de az angolt is széles körben beszélik
Előzetes foglalás ajánlott az éttermekbe
A sziget dombos, erre készüljön fel

Időbeosztási javaslat (6-8 órás látogatás esetén):

Gustavia felfedezése (2 óra)
St. Jean Beach vagy Shell Beach (2-3 óra)
Ebéd egy helyi étteremben (1-1.5 óra)
Vásárlás, fotózás a kikötőben (1 óra)

Különleges élmények:

Gourmet éttermek
Luxusvásárlás
Snorkelezés kristálytiszta vízben
Panorámafotózás a magaslatokról

Közlekedés:

Kis méretű bérautók ajánlottak
Taxik elérhetők, de drágák
A sziget útjai keskenyek és kanyargósak

Étkezési tippek:

Francia és kreol konyha keveredése
Friss tengeri ételek
Helyi rum specialitások
Pékségek francia péksüteményekkel

Fontos tudnivalók:

A sziget exkluzív jellege miatt az árak magasak
Előzetes foglalás ajánlott a legtöbb helyen
Öltözködés lehet elegáns-laza, de igényes
Napvédelem különösen fontos


Strandolás

  • Nincsenek privátstrandok, valamennyi strand közstrand.
  • Annyira tiszta és finom a strandokon a homokföveny, hogy igazán napozóágyra nincs is szükség. Ha ragaszkodunk hozzá, akkor persze fizetnünk kell érte. Azonban a helyi strandok többségén nincsenek bérelhető napozóágyak.
  • Ha a “beach club services”-t használod a hotel keretén belül tudod csak használni a mosdókat..

Shell Beach

Shell Beach egyedülálló St. Barts strandjai között, hiszen a neve nem hazudik - a teljes partszakaszt millió apró kagyló borítja, ami látványos, de gyakorlatban meglehetősen kényelmetlen. A strand nyugati fekvése miatt valóban fantasztikus naplementéket lehet itt látni, ami kétségtelenül a legnagyobb vonzereje ennek a kis öbölnek Gustavia közelében. Ugyanakkor a kagylós "homok" miatt vízi cipő viselése elengedhetetlen, különben fájdalmas lesz a járás, és a kagylóhéjak gyakran vágnak is. A strand mérete csalódást okozhat, hiszen inkább egy kis öböl, mint igazi strand, és a korlátozott hely miatt gyakran zsúfolt, különösen naplementekor. A Shellona étterem bár hangulatos, de az árak csillagászatiak - egy hamburger 35 dollár, míg két napágy és egy napernyő bérlése 180 dollárba kerül. A parkolás szinte lehetetlen, és gyakran a főúton kell hagyni az autót, majd gyalogolni a strandhoz. Bár a környező sziklák között lehet sznorkelezni, a víz minősége nem kiemelkedő, és a kagylók miatt nehézkes a vízbe menetel. Összességében Shell Beach inkább egy rövid látogatásra alkalmas különlegesség, mintsem egy egész napos strandolásra, és főként a naplementéért érdemes ide ellátogatni.

Itt a legszebb a naplemente, mert nyugati fekvésű.


Flamands Beach

A Flamands Beach hosszú, homokos strandja és türkizkék tengerpartja van, amely ideális az úszásra és a napozásra. A strand nagyon tiszta és rendezett, és számos kényelmi lehetőséget kínál, mint például a strandbárok, az éttermek és a zuhanyzók.

A Flamands Beach környékén találhatóak luxus szállodák és nyaralók, amelyek a St. Barth-i életmódot tükrözik. A városban találhatóak számos exkluzív boltok, butikok és ékszerüzletek is.

A Flamands Beach a turisták körében nagyon népszerű, és a látogatók számos tevékenységet élvezhetnek a strandon, mint például a szörfözést, a vitorlázást, a jetski-t és a búvárkodást.

A Flamands Beach Saint Barthelemy egy gyönyörű, pihentető és kényelmes hely, amely a luxus és a természeti szépség egységében mutatja be St. Barth szépségeit.


St. Jean Beach

Kétségtelenül St. Barts legnépszerűbb és legikonikusabb strandja, amely a fehér homokjával és türkizkék vizével valóban lenyűgöző látványt nyújt, de egyszersmind a legzsúfoltabb és legkevésbé autentikus karibi élményt kínálja. A strand Eden Rock szálloda által kettéosztott formája ugyan festői, de ez egyben azt is jelenti, hogy állandó a turistaáradat és a luxushoteles vendégek dominálják a területet. A közeli repülőtér folyamatos repülőgép-forgalma miatt állandó zaj terheli a strandolókat, ami különösen zavaró lehet azok számára, akik békés napozásra vágynak. A strand bal oldali része közvetlenül a kifutópálya mellett helyezkedik el, ami bár látványos, de a jet motorok hangja és a kerozin szaga gyakran elviselhetetlen. A víz ugyan gyönyörű, de a nagy forgalom miatt gyakran olajos és szennyezett, különösen a vízi járművek és jetskik használata miatt. Az éttermi és szórakozási lehetőségek túlárazottak és inkább a show-biznisz világ igényeit szolgálják ki, mint az átlagos turistáét. A parkolás szinte lehetetlen, és a strand körüli infrastruktúra túlzottan kommerciális jellegű. Összességében St. Jean Beach inkább egy luxus beach club, mint egy természetes karibi strand, ahol a pénz és a státusz fontosabb, mint a valódi strand élmény.


Saline Beach

Saline Beach kétségtelenül St. Barts egyik leghíresebb strandja, amely valóban lenyűgöző természeti szépséget kínál, de a gyakorlatban számos kényelmetlenséggel jár. A strand megközelítése körülményes, mivel a parkolóból ötperces gyaloglás és sziklás emelkedő megmászása szükséges, mielőtt elérjük a homokdűnén át a partot, ami nehézkes lehet felszereléssel vagy kisgyerekekkel. Bár sokan dicsérő szavakkal illetik a "természetes" jellegét, valójában ez azt jelenti, hogy semmilyen infrastruktúra nem található a helyszínen - nincs árnyék, vízcsap, mosdó vagy mentőőr. A strand hírhedt a naturista kultúráról, amely ugyan elfogadható Franciaországban, de sok családos látogatót kellemetlenül érinthet, különösen a strand jobb oldalán, ahol a meztelen napozás a norma. A tengervíz gyakran erős áramlású, ami gyengébb úszók számára veszélyes lehet, miközben semmilyen biztonsági szolgáltatás nem áll rendelkezésre. Az utóbbi években súlyos alga problémák sújtják a partot, amely gyakorlatilag használhatatlanná teszi a strandot hónapokig. A marketing túlzottan idealizálja ezt a helyet, míg a valóság az, hogy egy meglehetősen kényelmetlen napot tölthetünk el egy fejletlen parton, ahol minden kényelmi szolgáltatást magunknak kell biztosítani. Az egyetlen valódi előnye a hosszú, szinte üres homokos part, de ez sem kompenzálja a praktikus hátrányokat.


Grand Cul de Sac Beach

Praktikus választás kisgyerekekkel rendelkező családok számára, mivel a korallzátony által védett lagúna sekély és csendes vizeket biztosít, ahol a gyerekek biztonságosan pancsolhatnak. Bár a strand vízi sportok szempontjából ideális helyszín a kitesurfing és windsurfing kedvelőinek, esztétikai szempontból messze elmarad St. Barts más strandjaival szemben. A víz gyakran zavaros és tengeri füvekkel teli, ami különösen a bal oldali részt érinti, ahol állandóan algák sodródnak partra. A strand látképét tovább rontják a rendezetlen halászhajók és a túlzottan fejlett infrastruktúra három luxushotel jelenlétével. A homok minősége gyenge, sok helyen egyáltalán nincs is ülőhely, amit a látogatók gyakran panaszolnak. A sznorkeling lehetőségek csalódást okoznak a korallok elpusztulása miatt, bár néhány teknős még mindig megfigyelhető. A strand túlzottan kommerciális jellegű a három szálloda és számos étterem miatt, ami elveszi a természetes varázsát. Összességében Grand Cul de Sac inkább egy funkcionális, mint szép strand, amely praktikus előnyei ellenére nem nyújt igazi karibi paradicsomi élményt.

Colombier Beach

St. Barts egyik legszebb és legcsendesebb strandja, amely páratlan snorkeling élményt nyújt kristálytiszta vizeivel és érintetlen korallzátonyaival, de a megközelítése komoly kihívást jelent. A 25-30 perces túraútvonal a főútról egyáltalán nem családbarát, mivel sziklás, egyenetlen terepen vezetel keresztül, ahol a magasságtól félők és kisgyerekek számára veszélyes lehet a keskeny ösvény. A túra során teljes napsütésben kell gyalogolni, ami különösen a karibi hőségben kimerítő lehet, miközben semmilyen árnyék vagy pihenőhely nem található az útvonal mentén. Bár a strand maga valóban paradicsomi, a teljes infrastruktúra hiánya azt jelenti, hogy minden szükségletet magaddal kell vinni, beleértve a vizet, ételt és még a wc-papírt is. A visszaút különösen megterhelő, mivel a meredek emelkedőket vissza kell mászni, ami sokak szerint "majdnem megöli" őket. Az alternatív hajós megközelítés rendkívül drága (200 euró egy rövid útra), ami csak a leggazdagabb turisták számára elérhető. A strand ugyan gyönyörű, de a praktikus nehézségek miatt inkább csak azoknak ajánlható, akik kiváló fizikai állapotban vannak és szeretik az extrém kihívásokat. Összességében Colombier Beach inkább egy prémium kaland, mint egy relaxálós strandnap, ahol a szépségért komoly árat kell fizetni mind fizikailag, mind anyagilag.

Gouverneur Beach

Gouverneur Beach valóban St. Barts egyik legszebb strandja, amely látványos természeti szépségével ragadja magával látogatóit, ugyanakkor kritikus szemmel nézve több komoly hátránya is van. A strand ugyan lenyűgöző panorámát nyújt a fehér homokkal és türkiz vízzel, de a teljes fejletlenség miatt semmilyen árnyékot vagy infrastruktúrát nem találunk, ami különösen családok számára problémás lehet. A megközelítés szintén kihívást jelent, mivel a keskeny, kanyargós hegyi úton kell levezetni Lurin faluból, ahol a parkolóhelyek száma rendkívül korlátozott, így korán reggel kell érkezni. A strand természetes varázsát súlyosan rontja, hogy nincs mobiltelefon-lefedettség, így vészhelyzet esetén nehéz lenne segítséget hívni. Az árnyék teljes hiánya miatt a délutáni órákban szinte elviselhetetlen a hőség, és mivel nincsenek közeli éttermek vagy üzletek, minden szükségletet magunkkal kell vinni. A legend szerint itt rejtette el kincseit Montbars kalóz, de ez inkább turisztikai marketing fogás, mint valós történelmi tény. Bár a snorkeling lehetőségek jók a strand bal oldalán, az erős áramlatok miatt csak tapasztalt úszóknak ajánlott. Összességében Gouverneur Beach inkább a tökéletes Instagram-képekért való, mint egy kényelmes családi strandnap eltöltésére.

Gustavia, a főváros

Igazán pici város. Van jónéhány luxusbutikja. Bárok, éttermek vannak, mindenféle árszinten. Napközben nagyon nehéz szabad parkolóhelyet találni. Délután 6 óra előtt maximum 90 percig parkolhatunk ugyanazon a helyen (vasárnap kivételével). Látványos főszezonban Gustavia kikötőjében a sok luxus jacht.

o.n. fotója

Látnivalók

Világítótorony

A Szent Barthélemy-sziget (St. Barts) világítótornya, más néven Gustavia-világítótorony 1961-ben épült, és 9 méter magas fehér színű torony. A világítótorony Gustavia város északi részén egy domb tetején található, 64 méteres magasságban a tengerszint felett. A torony 12 másodpercenként villog fehér, zöld vagy vörös fénnyel, az irány függvényében. A világítótorony a történelmi Fort Gustav területén helyezkedik el, amely Gustavia kikötőjét nézi le a sziget nyugati oldalán. Az eredeti lámpa jelenleg a Gustavia-i Városi Múzeumban van kiállítva. A Fort Gustav területe, ahol a világítótorony áll, népszerű túrázóhely, és a sziget egyik fontos navigációs pontja a hajósok számára.


Erődítmény

Fort Gustav a Szent Barthélemy-sziget történelmi erődítménye, amelyet 1787-ben a svédek építettek Gustavia kikötőjének védelmére. Az erődítmény III. Gustav svéd király nevét viseli, akinek uralmához kötődik a sziget aranykorának kezdete. A fort egyike volt a három erődítménynek - Gustav, Karl és Oscar (korábbi nevén Gustav Adolf) - amelyek együttesen biztosították Gustavia védelmét a svéd korszakban. Az erőd ma romokban áll, de megmaradtak a kőből épített őrház alapjai, ciszternák, lőszerraktár és pékség maradványai. A Gustavia-világítótorony is ezen a helyen működik, és néhány ágyú emlékeztet a múltra, közülük kettőt egy svéd haditengerészeti múzeum kölcsönzött. A fort területe a mai napig népszerű túrázóhely és kiváló kilátást nyújt Gustavia kikötőjére és a városra.

Programlehetőségek

Szent Barthélemy szigete gazdag választékot kínál az aktív turizmus szerelmeseinek, ahol a vízi sportok dominálnak a kristálytiszta Karib-tengeri vizekben. A búvárkodás és sznorkeling különösen népszerű a korallzátonyok és tengeri teknősök megfigyelésére, míg a jet ski túrák izgalmas kalandot jelentenek a sziget körüli vizeken. Grand Cul de Sac lagúnája ideális helyszín a kitesurfing és windsurfing művelésére, ahol a sekély, védett vizek kezdőknek és haladóknak egyaránt megfelelnek. A vitorlázás szerelmesei félnapos vagy egész napos katamarán túrákon vehetnek részt, amelyek során a közeli Colombier öbölbe vagy akár a szomszédos szigetekre is eljuthatnak.

A sziget vulkanikus domborzata kiváló túrázási lehetőségeket biztosít, különösen a Morne de Vitet csúcsára vezető ösvény, amely 281 méteres magasságban panorámás kilátást nyújt a környező szigetvilágra. A Colombier strandhoz vezető húsz-harminc perces túra az egyik legnépszerűbb, mivel ez az egyetlen módja annak, hogy elérjük ezt az eldugott, csak gyalogosan vagy hajóval megközelíthető paradicsomi öblöt. A történelem kedvelői Fort Gustav és Fort Karl romjait fedezhetik fel, amelyek egyben kiváló kilátópontok is Gustavia kikötőjére.

A kulturális élet egész évben pulzál a szigeten, különösen a téli hónapokban. A januári St. Barts Music Festival több mint negyven éve vonzza a világ élvonalbeli klasszikus zenészeit, opera- és jazz-előadóit, akik Gustavia templomaiban és elegáns villákban lépnek fel. A márciusi St. Barths Bucket Regatta során a világ legnagyobb luxusjachtjai versenyeznek egymással, míg az áprilisi Les Voiles de Saint Barth az egyik legrangosabb karibi vitorlásverseny. A novemberi Gourmet Festival alkalmával michelin-csillagos séfek érkeznek a szigetre, hogy helyi kollégáikkal együttműködve mutassák be a francia haute cuisine és a karibi ízvilág fúzióját.

A sziget strandjai különböző hangulatot és aktivitási lehetőségeket kínálnak. St. Jean Beach a legélénkebb, ahol a híres Eden Rock és Nikki Beach klubok mellett repülőgép-leszállásokat is megfigyelhetünk a közeli repülőtérről. Flamands Beach a leghosszabb fehér homokos partszakasz, ideális bodyboarding és szörfözéshez, míg Gouverneur Beach csendes piknikezésre és magányos fürdőzésre alkalmas. A Saline Beach természetes környezete és Shell Beach kagylóhomokja egyedi élményeket nyújt.

Gustavia főváros kulturális központként funkcionál, ahol a francia elegancia és a karibi laza hangulat találkozik. A kikötő körüli utcákban luxus butikokban vásárolhatunk, galériákat látogathatunk, vagy egyszerűen csak élvezhetjük a világ legdrágább jachtjainak látványát. Az éjszakai élet is változatos, a romantikus tengerparti éttermektől a pezsgő beach clubokig minden megtalálható. A sziget kompakt mérete lehetővé teszi, hogy autóval könnyen felfedezhessük az összes rejtett öblöt és kilátópontot, miközben a helyi gasztronómia világszínvonalú élményeket nyújt a karibi specialitásoktól a haute cuisine-ig.

Érdekességek

  1. A sziget ingatlanpiacán egy nyaralóház egy millió eurónál kezdődik és a felső határ "a csillagos ég".
  2. Ide azért nem hoztak régesrég rabszolgákat, mert a sziget parasztjai nem engedhették meg maguknak, hogy így vegyenek munkaerőt. A kicsi szigeten amúgy sem volt sok megmüvelhető terület. Ma sincs jelentős mezőgazdaság. A turizmusból, az ingatlankereskedelemből élnek.
  3. A szigeten nincs folyó, nincs patak. Az ivóvizet a tengervíz sótalanításával nyerik.

,, Mindenhol találkozunk magyarokkal!:)
Két pár dolgozik St Bart's-on, magyar útlevéllel kaptak simán munkát. A Bagatelle mellett egy menő szórakozóhelyen - élőzenevel, DJ esténként: a Baz Bar-ban a fiúk, akik van hogy 500 dollár borravalót kapnak egy vendegtől.
Koktél keverő (bartender) a bárpultnal Ádám (az ő barátnője Alexa a Ralph Lauren boltban dolgozik). A Baz Bar éttermében Dani a felszolgaló (az ő baratnőjének épp motorbalesete volt, s e miatt vele nem találkoztunk. November végétől március végéig (spring break) heti 6 napot dolgoznak, vasárnap szabad naposok. A nyarat pedig Europában töltik. Hárman pestiek, Ádám pedig, ózdi.
Jó volt bemenni hozzájuk esténként, ha arra jártunk. (J.K., 2016)


Sztárok a szigeten:

Jon Bon Jovi , Jake Gyllenhaal , Beyonce , Harrison Ford , Sharon Stone ,

További beszámolók

Étkezés és ital – hogyan érdemes csinálni

Ez lesz a második legnagyobb kiadás a szállás után, ezért érdemes tudatosan tervezni.

1) Használd ki a szállodai reggelit – ezt sok esetben már eleve tartalmazza a csomagod vagy az utazási irodán keresztül foglalva benne van. Ez az étkezés önmagában rengeteg pénzt megtakarít. Mi például általában később reggelizünk, 10 óra körül, így elég később ebédelni és vacsorázni, és napközben nem kell nassolni.

2) Számíts rá, hogy egy közepesen bőséges ebéd kb. 100 USD/fő, míg egy vacsora 200 USD/fő is lehet. Ebédre például a Le Barth étterem árai viszonylag kedvezőek a sziget többi helyéhez képest – ha ott szállsz meg, az ebéd akár olcsóbban is kijöhet. De a tengerparti klubok ára inkább a fenti irányt követi, és a vacsora valóban 200 dollár körül alakulhat fejenként.

3) Ha sokat iszol, az jelentősen megnöveli a végösszeget. Mi rendeltünk előételeket, főételeket és italokat, de nem vittük túlzásba – nem bontottunk ki drága borokat vagy pezsgőket. Ha valaki ilyen stílusban vacsorázik, a költségek gyorsan elszállnak.

4) A borravaló St. Barth-on elég furcsa kérdés – a legtöbb helyen már eleve be van építve a számlába, de főleg az amerikai vendégektől gyakran elvárják a további borravalót. Nem kötelező, de ha szeretnél később is jó kiszolgálást ugyanott, érdemes adni. Vannak helyek – például a Le Petite Plage –, ahol egyáltalán nincs is lehetőség borravalót adni, és zavarba is jönnek, ha megpróbálod (velünk ez történt).

Egyéb tippek

Hozz saját naptejet – különben egy 90 ml-es flakon akár 75 euróba is kerülhet.

Legyen nálad apró pénz – sok helyzetben (pl. autó elhozatala a parkolóból) elegendő egy 3-5 dolláros borravaló. Ha csak nagy címleteid vannak, gyorsan elmegy a pénz apróságokra – a személyzet pedig soha nem tud visszaadni (szerintem szándékosan, haha), szóval legyen nálad sok 5-ös.

Támaszkodj a concierge-re – segítenek lefoglalni az éttermeket, programokat, és mindenféle praktikus dologban.

Használd ki a reptéri transzfereket – kényelmes és sokszor ingyenes.

Kérd, hogy a bérelt Moke-ot (kisautót) a szállodádnál adják át és ott is vegyék vissza – sokkal kényelmesebb, és nincs felára. (2024)


Béreltünk autót, hogy napközben kiránduljunk, de este inkább taxival mentünk éttermekbe és bárokba – ugyanazokból az okokból, amiket te is említettél. Soha nem volt gond a taxival. A villánkban volt egy helyi sofőr telefonszáma, és az éttermek is szívesen hívtak egyet a visszaútra. Némi előrelátást igényelt, de soha nem volt probléma.

A Nikki Beach vasárnap szuper volt. Hat főre foglaltunk egy tengerparti „asztalt”, és megkértek, hogy legkésőbb 11-re érjünk oda, de onnantól egész nap a miénk volt. Szórakoztató volt figyelni az ebédelő és a vacsorázó vendégeket – mindkét csoport fokozatosan egy nagyon pezsgő, élénk hangulatú utolsó órába torkollott. (2025)

Gustavia - j.i. fotója

Fotóegyveleg

o.n. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon