ÚTIKRITIKA.HU / Bonaire






BEVEZETŐ | | | |

útikritikák


Bonaire

Bonaire dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Repülés | Szállás | Vízum | Közlekedés | Egészség | Étkezés | Szórakozás | Pénzváltás és vásárlás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Időjárás és földrajz | Történelem | Manapság | A helyiek és a turista etikett | Látnivalók és programlehetőségek | Strandok | További beszámolók| Fotóegyveleg

.

g. a. fotója

Bonaire dióhéjban

Holland kiejtés: bonére (kissé raccsolt r hanggal), az amerikaiak kb. így: baoner (gyenge a-val)

Ez a sziget a Karib-tenger déli részén, a venezuelai partoktól nem túl messze (80 km) található.

Bonaire egyedi, nagy önállóságot biztosító státussal Hollandiához tartozik. A már hivatalosan nem létező, földrajzi fogalomként még emlegetett Holland Antillák része, együtt Arubával és Curacao-val (ABC-szigeteknek is nevezik kezdőbetűik alapján).

  • Pici sziget, mindössze 288 négyzetkilométer, ami kb. akkora mint a fővárosunk pesti része. A sziget 39 km hosszú és 11 km széles.
  • Mindössze 31 ezer lakosa van (2025-ös becslés). 80 százalékuk holland állampolgár, 60 százalékuk a Holland Antillák valamelyik szigeté született.
  • A világ turizmusában kevéssé ismert, annál inkább búvárkörökben. A világ 10 (egyes források szerint 5) legszebb merülési helyszíne között tartják számon. A sziget körül 80 kijelölt búvárkodási övezet található (ebből kb. 50 partközeli).
  • Érdekes látványosság a Bonaire körüli vizekben nagy számban élő tengeri teknősök. Az amatőr búvárok kedvükre sznorkelezhetnek szuper korallos területek tájékán. Jó hely szörfösöknek is, és lehet szuper körülmények között tanulni kite szörföt!
  • Bonaire szimpla egzotikus tengeri nyaralás céljára a Karib-szigetek közül nem számít a legalkalmasabbnak. Más szigeteken vannak szebb strandok (karibi álmok), partvidékek. Búvároknak, sznorkelezőknek, szörfözőknek, kite szörfösöknek, vitorlázósoknak viszont szuper hely. Aki ezeket a sportokat nem űzi, annak a sziget könnyen unalmassá válhat. A sziget szárazföldi látnivalóit egy 4 órás kirándulással ki lehet pipálni.
  • A magyar állampolgároknak nem kell a beutazáshoz vízum, ha az ott-tartózkodás nem haladja meg a 90 napot. Magyar állampolgárok kizárólag a beutazástól számított még legalább 6 hónapig érvényes útlevéllel utazhatnak be.
  • Az optimális időzítés a január és május közötti szárazabb időszak. A tengervíz egész évben alkalmas vízi sportokhoz.
  • Bonaire-n a közbiztonság szuper, bűnözés lényegében nincs. Higiéniai problémák nincsenek, különleges, nem szokványos fertőzési veszélyek sincsnek, oltásra nincs szükség.
  • A Bonaire-i utazáshoz mindenképpen tanácsoljuk utasbiztosítást (betegség, baleset, poggyász) kötni. Ezen a linken - a honlapunk jóvoltából - kedvező árú ajánlatot lehet kapni.


Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Nyugis, romlatlan, lelassult légkörű sziget, igazi, egyedi utazási csemege
  2. A parti úton bicajozni a nem túl nagy hőségben (27-28 fok), bár a déli part részen nincs árnyékos szakasz
  3. A világ legjobb búvárterepeinek egyike, csodásak a korallszirtek, a búvárkodás költségei nem túl drágák, a búvárkodást nem zavarják kellemetlen víz alatti áramlatok
  4. Kellemes a klíma
  5. A sziget szárazföldi részein is vannak természeti szépségek (pl. Brandaris Hill), érdekes madarakat lehet kémlelni
  6. Csodás strandok fedezhetők fel, jó meleg a tengervíz
  7. Van néhány egész jó vendéglő
  8. Nincs még sok turista, barátságosak, lazák a helyiek, nem egy sznob hely
  9. Nincs miért és hol stresszelni
  10. Jókat lehet szörfölni (Lac Cai és Lac Bay)
  11. Klein Bonaire

g.a. fotója

Nem tetszett

  1. Szárazföldi turista programok alig vannak, aki nem búvárkodik, sznorkelezik, vízi sportol, az csak napozhat, és ha az sem érdekli, akkor unatkozhat
  2. Túl nagy a nyugalom, nincs semmi nyüzsgés, csiszolatlan a turisztikai infrastruktúra
  3. A szívós szúnyogok
  4. Éjszakai szórakozási lehetőségek a hoteleken kívül nincsenek, nincs terep a menőzéshez (már, aki ilyesmit szeret)
  5. Drága oda az eljutás, nincs nagy választék a repülés tekintetében
  6. A gyakori passzátszelek betesznek a szabadtéri programok, sportolás egy részének
  7. Elég drágák a hotelszobák (főleg januártól áprilisig és július, augusztusban)
  8. Túl pici a sziget, nincs változatos táj
  9. A strandokon nincsenek árnyékot kínáló fák
  10. Az üzletek a hétvégéken zárva tartanak

Vélemények

,, Bonaire nem ,,képeslap minőségű", részben tán azért, mert a sziget kétharmadát a természetre hagyták, nem alakítatgatták a turisták kedvére való csinosságra. Ez a nyersesség nekem éppenséggel pont bejött. Viszont zavaró a drágaság. Állítólag közel 40 százalékkal drágább szinte minden, mint Hollandiában. De hát a szigeten szinte semmit sem termelnek.

KIte szörf miatt választottam a szigetet, de - őszintén - 5 nap után már uncsi volt, hogy mindig ugyanott, ugyanazt programoztam. Nyilván a lelkesedésemmel volt a baj. Későn derült ki, hogy több időt kellett volna fordítani a sznorkelezésre. " (aji, 2021)


11 OK, AMIÉRT ÉRDEMES BONAIR-RE UTAZNOD!
1. A világ egyik első számú búvárparadicsoma. Közvetlen a partról besétálva, 85 kijelölt merülőhellyel.
2. 57 féle korall és 350 féle hal található meg.
3. A szigeten több flamingó él mint helyi lakos.
4. Annyira sok kaktusz terem a szigeten, hogy Kadushi likőrt készítenek belőle.
5. Rengeteg papagáj nagy ricsajjal vonul végig a naponta több alkalommal.
6. A szigeten szabadon és rezervátumban körülbelül 500 csacsi él.
7. A sókitermeléshez használt baktérium pinkre színezi a vizet vékony földnyelv egyik oldalán, a másik oldalt pedig a kék óceán ezer árnyalata látszódik. Tökéletes insta helyszín.
8. Szinte az egész szigeten körbe fürödhető strandok vannak. Emberekkel csak a népszerű merülőhelyek környékén találkozni, a többi strandon egymagad élvezheted a napsütést, a fehér homokos partot és a csodás vizet.
9. Ha teknősökkel szeretnél úszni, akkor itt garantáltan sikerrel jársz.
10. Venezuela partjaitól 100 mérföldre fekszik.
11. Bonaire Hollandia különleges községe, hasonló életszínvonallal. Megtalálható a szigeten Van Den Tweel supermaket is.

(t. á.)


Tetszett:

Klein Bonaire lakatlan szigetére áthajózni és No Name Beach-en búvárkodni, ahol csak mi voltunk a korallokkal
Slagbaai Nemzeti Park vad partszakaszán flamingókat fotózni és a Washington Slagbaai világítótoronynál naplementét nézni
Sorobon Beach-en a világ egyik legjobb windszörf spotján kezdő leckét venni kristálytiszta, sekély vízben
Lac Bay mangrovéiban kajakozni és megfigyelni a bébi halakat a kristálytiszta vízben
Kralendijk színes házai között sétálni és a helyi piacon friss papayát és holland sajtot venni
1000 Steps búvárhelynél (ami valójában csak 67 lépcső) a teknősökkel együtt úszni

Nem tetszett:

Salt Pier-nél a búvárkodást gyakran lehetetlenné tette a nagy teherhajók ki- és berakodása
A Pink Beach valójában már egyáltalán nem rózsaszín, csalódás volt
Rincon városában alig volt nyitva valami, pedig ez a legrégebbi település
A sziget déli részén a só-lepárlók mellett kellemetlen szag terjengett
Az északi parton sok helyen veszélyes az úszás az erős áramlatok miatt
A Donkey Sanctuary-nál néhány állat állapota elég szomorú látványt nyújtott

Repülés, repülőjegy

A KLM Amszterdamból hetente ötször repül Bonaire-re. A repülés időtartama kb. 9 óra. No és ehhez persze hozzá kell számolni a Budapest-Amszterdam repülést és a csatlakozásra várakozást. Kb. 13-14 óra repülésre kell kalkulálni.

Szállás

Nincsenek nagy hotelkombinátok, a legtöbb szálláshely kevesebb, mint 15 szobával rendelkezik. Színvonalban van luxus szint és egyszerű panzió. A takarékos búvárfanatikusok gyakran egyszerű kunyhót (cabana) bérelnek a búvár bázis közvetlen közelében.

Bár Bonaire kicsi sziget, sok lehetőség közül lehet választani a szálláskeresés során, kezdve a nagy üdülőhelyektől a napi bérlésre elérhető kis, privát házakig. A part mentén több olyan hely is található, ahol búváriskola és cabañas (kis kunyhók) kombinációja áll rendelkezésre, ahol mérsékelt áron alhatsz. Az szigeten található szállások többsége viszonylag kicsi, általában 15 szobánál kevesebb.

Számos közepes méretű apartman komplexum létezik, amelyek a turistáknak szólnak. Ezek általában valamivel felsőbb kategóriájúak, mint a kisebb szállások. Van néhány nagyobb, üdülőhely jellegű hely is, de ezek is viszonylag kicsik, a Plaza Resort Bonaire és a Captain Don's Habitat rendelkezik 100 szobánál többel.

Vízum

Fontos, hogy a beutazáshoz olyan érvényes útlevélre van szükség, mely a beutazás időpontjától számítva legalább hat hónapig érvényes! A belépésnél megkérdezik a beutazni szándékozó állampolgár ottani tartózkodási helyét. Nincs szükség az ott tartózkodáshoz szükséges pénzügyi fedezet igazolására. A gyerekeknek is rendelkezniük kell saját útlevéllel.

Közlekedés

Az úton jobbra tarts, mint itthon. A legtöbb autóban bal oldalon van a kormány, de nem ritka a jobb kormányos sem.

  • A repülőtérről a taxizás költsége a hotelhez 10 és 30 USD között mozog, persze függően a szálláshely elhelyezkedésétől.
  • A taxisok elsősorban a cruise-ok turistáira vadásznak. A luxus tengerjárók viszont többnyire október és április közötti időkben érkeznek.
  • A személyautó bérlése napi 30-45 USD-be kerül, vagy heti 180-280 USD-be kerül.
  • A szigeten könnyedén közlekedhetünk kerékpárral is.

Az autókölcsönzők széles választékát kínálják a turistáknak, így egyszerűen lehet bérelni autót a szigeten.

Az autóval való utazás a Bonaire-n kényelmes és élvezetes módja annak, hogy felfedezze a sziget különböző területeit, beleértve a nemzeti parkokat, a tengerpartokat és az üdülőhelyeket. A sziget közlekedési rendszere nagyon jól szervezett, és az autóval való utazás könnyű és biztonságos.

Az autóval való utazás lehetővé teszi a turistáknak, hogy magukkal vigyék a búvárkodási vagy szörf felszerelésüket, és hogy szabadon látogassanak meg különböző helyszíneket a saját ütemükben. Az autóval való utazás lehetővé teszi a turistáknak, hogy fedezzék fel a helyi kultúrát és hagyományokat, és hogy meglátogassák a helyi piacokat és éttermeket is.

Az autóval való utazásra vonatkozó tippek Bonaire-n:

    Az autóvezetőknek érdemes figyelniük a sebességkorlátozásokra, mivel a rendőrség gyakran ellenőrzi őket.

    a kátyúkra és az utak állapotára, mivel a sziget útjai néha rossz állapotban vannak.

   a forgalomra, különösen a fővárosban, Kralendijk-ban.

     az állatokra, különösen az állatokat, amelyek az úton sétálnak.

    a parkolási szabályokra, és ne parkoljanak tiltott területeken vagy a tűzcsapok előtt.

Egészség

Az egészségügyi ellátás színvonalára kellő garancia a Hollandiához való tartozás.

Bonaire meleg és párás éghajlatú hely, így fontos, hogy a turisták védelmezzék magukat a napsugaraktól. Ajánlott a naptej használata, és viseljenek kalapot és napszemüveget.

A meleg és párás éghajlat miatt fontos, hogy a turisták elegendő mennyiségű folyadékot fogyasszanak, különösen a forró időszakban.

 Bonaire-n van egy kórház, amely az orvosi segítségnyújtásra specializálódott, valamint van néhány magánklinikája is. Ajánlott, hogy a turisták utazás előtt ellenőrizzék az utazási biztosításukat, és ismerjék az egészségügyi szolgáltatásokat a szigeten.

Bonaire-n a csapvíz fogyasztása általában biztonságos, de ajánlott az üveges víz használata.

Étkezés

A kajáldák nyitva tartási ideje elég korlátozott. Nem szakadnak meg a munkától a vendéglátósok. Sok étterem a héten egyszer zárva tart.

Bonaire szigete számos étkezési lehetőséget kínál, amelyek a helyi konyhától a nemzetközi ételekig terjednek. A sziget gasztronómiája ötvözi az európai, a karibi és a latin-amerikai ízeket, így a turisták széles választékban találhatnak étkezési lehetőségeket.

A helyi ételek közé tartoznak a tengeri ételek, például a sült hal, a grillrákok, a ceviche és a kagylók. A helyi konyha másik fontos része a főtt banán, a kukorica és a kókuszos rizs. A turisták nem hagyhatják ki a helyi főzés stílusát, amelyet a "kadushi" nevű örökzöld cserje leveleiből készített szürke színű szószok jellemzik, amelyeket gyakran tengeri ételekkel szolgálnak fel.

A szigetnek számos étterme és kávézója van, amelyek az egyszerűbb, helyi ételektől az exkluzívabb nemzetközi ételekig terjednek. A turisták kipróbálhatják a helyi konyhát számos étteremben, például a Rose Inn vagy a Cuba Compagnie étteremben, amelyek nagyszerű helyek a helyi konyha élvezetére.

A sziget számos élelmiszerboltja és piaca is van, ahol friss zöldségeket, gyümölcsöket és helyi termékeket lehet vásárolni. A turisták vásárolhatnak helyi készítésű szószokat és fűszereket, mint például a piquant "Lora" szósz, amelyet a kadushi leveleiből készítenek, vagy a helyi rumot.

Bonaire-en sok étterem található, és az ételek választéka is elég változatos az sziget össznépességéhez képest. Az "Aki ta Bende Kuminda Krioyo" jelzi, hogy helyi stílusú ételek is kaphatók, amelyek általában levesekből, pörköltekből, sült ételekből és halakból állnak. A hagyományos ételek között találhatók például a conch (tengeri csiga), kaktusz, wahoo (hal) és kőhomár. A halakat nagy részt helyi vonalas halászok fogják be szezononként. Bár hagyományosan fogyasztják, az iguánát nem általánosan kínálják az éttermekben.

Bonaire-en kevés gyorsétterem található, de van egy "a világ legkisebb KFC franchise boltja" Kralendijk egyik bevásárlóközpontjában, és egy Subway szendvicsbolt is. Érdemes kipróbálni a "Swiss Chalet"-et, ami egy helyi kedvenc, fonduet kínál. A Bobbejan's egy rendkívül népszerű hétvégi barbecue hely. Az egyes szigeteken elterjedt konyhák közé tartozik az argentin, olasz, indonéz, suriname-i, és rengeteg kínai. Szigeti készítésű fagylalt is kapható számos helyen, a Lovers Ice Cream különösen népszerű helyi választás. Érkezzen még dél előtt, mivel gyakran elfogynak.

Szinte minden étterem csak korlátozott ideig tart nyitva a nap folyamán, és sok hely rövid időre zárva van a délutáni siesta idején, 2-3 PM között. Érdemes előre telefonálni vagy ellenőrizni, hogy az adott étterem nyitva van-e ebédidőben, vacsorakor, mindkettőben, vagy csak hétvégén. Néhány étterem bizonyos napokon zárva tart, például vasárnap.

Szórakozás

A cruise-ok turistái éjszaka már nincsenek a szigeten, az aktív nyaralást űzők pedig kellően kifáradnak nappal ahhoz, hogy még éjszaka bevessék magukat az éjszakai életbe. Így aztán nem is alakult ki tényleges éjszakai élet. A nyaraló legfeljebb kiül egy tengerparti teraszos vendéglőbe holland sört inni. Aki mégis nagyon akar mulatni, annak a fővárosban fülelnie kell, hogy hol van egyáltalán hangos zene. A helyi zenekarok amúgy pendliznek, sokszor egy-egy hotelben nyomják a zenét.

Pénzváltás és vásárlás

A főváros boltjai, vendéglátó helyei nem annyira a helyben nyaralók kiszolgálására vannak berendezve, hanem az ott kikötő óceánjáró luxushajók utasaira összpontosítanak. Még a nyitvatartási időket is ehhez igazítják.

g.a. fotója

Közbiztonság

Nincs miért aggódni. A potenciális tolvajnak, rablónak nincs igazán kellő menekülési terep, azaz senki nem próbálkozik. Jó, hogy ezzel nincs gond. Előfordult már kisebb lopás turista sérelmére, de ez igazán ritkaság. A szokványos elővigyázatosságra azért szükség van.

Magyar külképviselet

Nincs Bonaire-n magyar külképviselet, de előnyt jelenthet, hogy a magyar állampolgár uniós állampolgárként egy az unióhoz tartozó ország kvázi területén tartózkodik.


Íme a praktikus tanácsok Barbados óceánjárós meglátogatásához:
Kikötési információk:

A hajók Bridgetownban, a Deep Water Harbour-ban kötnek ki
A belváros 15-20 perces sétára található
A kikötőtől számos szervezett túra indul

Fő látnivalók és programok:
Bridgetown (UNESCO világörökség):

Nemzeti Hősök tere
Parliament Buildings
St. Michael's Cathedral
Carlisle Bay
Pelican Village kézműves központ

Legnépszerűbb helyszínek:

Harrison's Cave - cseppkőbarlang rendszer
St. Nicholas Abbey - történelmi rum lepárló
Hunte's Gardens - lenyűgöző trópusi kert
Oistins Fish Fry - híres pénteki halas parti
Mount Gay Rum lepárló

Strandok:

Carlisle Bay - közel a kikötőhöz
Crane Beach - rózsaszínes homok
Accra/Rockley Beach - ideal snorkelezésre
Bottom Bay - festői, pálmafás öböl

Praktikus tanácsok:

Barbadosi dollár a hivatalos pénznem, de USD elfogadott
Az angol a hivatalos nyelv
A közlekedés baloldali
Mindig legyen nálunk napvédő és víz
A taxi viteldíjban előre egyezzünk meg

Időbeosztási javaslat (6-8 órára):

Bridgetown városnézés (2 óra)
Harrison's Cave VAGY St. Nicholas Abbey (2-3 óra)
Strandolás/snorkelezés (2 óra)
Visszaút tartalékidővel

Gasztronómiai élmények:

Flying fish - nemzeti étel
Cou-cou - kukoricaliszt és okra keveréke
Mount Gay rum kóstolás
Fish cakes - helyi specialitás
Macaroni pie - helyi kedvenc

Közlekedési lehetőségek:

Taxi szolgáltatás
Szervezett túrák
Helyi buszok (kék vagy sárga)
Bérautó lehetséges, de figyelni kell a baloldali közlekedésre

Különleges élmények:

Katamarán túrák teknősökkel való úszáshoz
Atlantis tengeralattjáró túrák
Rum lepárlók látogatása
Történelmi ültetvényházak felfedezése

Vásárlási tippek:

Limegrove Lifestyle Centre - luxus üzletek
Chattel House Shopping Village - helyi kézművesek
Pelican Village - kézműves termékek
Cave Shepherd - duty-free vásárlás


Időjárás és földrajz

  • Szuper a klíma, mivel soha nincs elviselhetetlen hőség.
  • Egész évben 25 és 31 között mozog a nappali hőmérséklet.
  • Éjszaka soha nincs 20 fok alatti hőmérséklet.
  • A tengervíz hőmérséklete 25-27 fok körüli.
  • Augusztus és december között van több csapadék, de nem vészes mértékben. Március és április a legszárazabb.
  • Jó dolog, hogy a sziget nincs kitéve hurrikán veszélyeknek.

Történelem

A sziget első lakói, a Caiquetio indiánok a 11. század legelején települtek ide Venezuelából. A konkrétan követhető történelem 1499-ben kezdődött, amikor egy Bonaire nevű spanyol felfedező megtalálta a szigetet. A 17. század első felében a sziget holland kézbe került, a 19. század elején véglegesen is. Jól jártak az itt élők, hogy nem váltak függetlenné, hiszen így számíthattak - máig is - a jómódú Hollandia gondoskodására.

Manapság

A Holland Antillák 2010-ben megszűntek, jogutódként Curacao és Sint Maarten államai jöttek létre. Ezek az 1986. óta "status aparte" államként létező Arubával és az ún. „B.E.S.-szigetekkel” (Bonaire, Sint Eustatius, Saba) együtt a Holland Királyság részét képezik. Bonaire, Sint Eustatius és Saba jogállása egy holland városi önkormányzatnak ("gemeenteraad") felel meg.

Az élet Bonaire-n általában nyugodt és békés, az emberek barátságosak és segítőkészek, és a helyi kultúra és hagyományok fontosak.

A sziget gazdasága főként a turizmusra és a búvárkodásra épül, és sok helyi vállalkozás a turisták szolgálatában áll. A koronavírus-járvány azonban jelentős hatással volt a turizmusra, és sok vállalkozás és munkahely veszélybe került. Ennek ellenére a sziget folytatja a turizmus és a búvárkodás népszerűsítését, és az élet lassan visszatér a normális kerékvágásba.

A helyi kultúra és hagyományok továbbra is fontos szerepet játszanak a sziget életében, és a helyiek büszkék a papiamento nyelvre és az őslakos Arawak-kultúrára. A sziget sok kulturális és sporteseménynek ad otthont, amelyek vonzzák a helyieket és a turistákat is.

Az élet Bonaire-n általában lassabb és nyugodtabb, mint a nagyvárosokban, és az emberek élvezik a sziget nyugodt és természetes környezetét. A helyiek nagyon barátságosak és segítőkészek, és szeretik megosztani a kultúrájukat és életmódjukat a turistákkal.

A helyiek és a turista etikett

A szigeten a nudista strandolás nem engedélyezett és a topless napozást sem nézik jó szemmel, mármint hivatalosan. De nem hivatalosan általában nézik, még rossz szemmel is :D

Bonaire egy kis sziget, ahol a helyi kultúra és hagyományok fontosak. A turistáknak javasoljuk, hogy tartsák tiszteletben a helyi kultúrát és szokásokat.

A helyiek barátságosak és segítőkészek, és javasoljuk, hogy a turisták is tiszteletteljesen viselkedjenek velük.

Bonaire híres korallzátonyairól és tengeri életéről. Javasoljuk, hogy a turisták ne zavarják a tengeri élőlényeket és ne dobjanak semmit a tengerbe.

Bonaire egy természeti gyöngyszem, így javasoljuk, hogy a turisták tartsák tiszteletben a természetet, ne hagyjanak szemetet a strandokon és az egyéb nyilvános helyeken.

Meleg és párás éghajlatú hely, így javasoljuk, hogy a turisták viseljenek könnyű és kényelmes ruhákat, és ne felejtsék el a napvédő krémet és a fejfedőt.

 Ne fotózzuk a helyieket engedély nélkül: A helyi lakosokat tiszteletben kell tartani, így javasoljuk, hogy a turisták ne fotózzák őket engedély nélkül.

    Ne hagyjuk ki az adókat és a borravalókat: Bonaire-n az adók és a borravalók általában nem szerepelnek a számlákon, így javasoljuk, hogy a turisták tartsák szem előtt ezeket az extra költségeket.

Látnivalók és programlehetőségek

Kralendijk, a főváros

holland kiejtés: králendejk

Nyugis, álmos kisváros, szép, színes homlokzatú épületekkel. Az élet csak akkor pezsdül fel, ha éppen kiáradnak az ott kikötő luxus tengerjárókból a turisták.

A város kikötője népszerű a hajósok körében, emellett a sziget főbb bevásárlóközpontjai és éttermei is itt találhatók. A városközpontból könnyedén elérhető a híres Pink Beach és más népszerű strandok. A város környékén több búvárközpont található, hiszen Bonaire a világ egyik legjobb búvárcélpontja. 

A helyi közlekedés elsősorban bérautóval vagy taxival oldható meg, mivel a tömegközlekedés korlátozott.

r. j. fotói

Flamingó park

A Flamingo Sanctuary Bonaire egy természetvédelmi terüle, amely a világ egyik legnagyobb flamingótelepüléseinek otthona. A park egyedülálló és csodálatos látványt nyújt a látogatóknak, és lehetővé teszi számukra, hogy közelről megfigyeljék ezeket a csodálatos madarakat a természetes élőhelyükön.

A park területe több mint 600 hektár, és az északi part közelében található, ahol a tengeri áramlatok tiszta és lassú vízzel táplálják a területet. A területen találhatók sós tavak, mocsarak és vizes területek, amelyek ideális élőhelyet biztosítanak a flamingóknak, amelyek itt táplálkoznak és fészkelnek.

g. n. fotója

A parkban számos kilátó és megfigyelőpont található, amelyek lehetővé teszik a látogatók számára, hogy közelről lássák a flamingókat, anélkül, hogy zavarják őket. A flamingók mellett a parkban számos más madárfaj is él, mint például a színpompás sárga-oroszlánszájú seregélyek, a kiskócsagok és a madársirályok.

A parkban lehetőség van vezetett túrákra és sétautakra is, amelyeket helyi szakemberek vezetnek, és a látogatók számára lehetőséget biztosítanak a park és a madárvilág megismerésére. A parkban található látogatóközpontban interaktív kiállítások, információs táblák és egy ajándékbolt is található, ahol a látogatók további információkat szerezhetnek a parkról és a környező területekről.

Bonaire Marine Park

A Bonaire Marine Park egy tengeri természetvédelmi terület,több mint 2700 hektár,on és a sziget part menti vizeit és korallzátonyait öleli fel.

A parkot 1979-ben alapították, hogy megvédje a sziget tengeri ökoszisztémáját, és azóta az egyik legjobban megőrzött korallzátony rendszerré vált a világon. A parkban élő tengeri élet gazdag és változatos, és számos különböző hal-, rák-, kagyló-, tengeri teknős- és cápa faj él itt.

Aji fotója

A parkban lehetőség van búvárkodásra, sznorkelezésre és hajókirándulásokra is, amelyek lehetővé teszik a látogatók számára, hogy közelről megismerjék a tengeri életet és a sziget szépségeit. A búvároknak több mint 60 különböző búvárhely áll rendelkezésre, amelyek közül sok a parttól csak néhány méterre található.

A parkban találhatók különböző oktatóközpontek és búváriskolák is, amelyek segítségével a látogatók búvárkodni vagy sznorkelezni tanulhatnak, illetve továbbfejleszthetik tudásukat. A park igazgatósága szigorú szabályokat határoz meg az érintetlen természeti környezet megőrzése érdekében, és a látogatóknak ajánlott betartani ezeket a szabályokat, hogy a park természeti értékei megőrizhetők legyenek.

További látnivalók:

  • Szamár menhely
  • Little (Klein) Bonaire sziget

Klein Bonaire - g.a. fotója

Búvárkodás, búvárterepek

Bonaire a Karib-tenger egyik legjobb búvárkodási helyszíne, és híres a kristálytiszta vízéről, valamint az érintetlen korallzátonyairól és a tengeri élet gazdagságáról. A sziget búvárszállodái és búváriskolái a világ legjobbjai között tartanak számon, és a szigetet rendszeresen választják a legjobb búvárkodási célpontok közé.

A búvárkodás Bonaire-en egész évben elérhető, a tenger vize pedig általában meleg és kellemes hőmérsékletű. A szigetet körülvevő korallzátonyok gazdagok a tengeri életben, és tartalmaznak számos tengeri állatfajt, mint például halakat, teknősöket, kagylókat és rákokat.

A Bonaire Marine Park a világ egyik legjobban megőrzött korallzátony-rendszere, és több mint 80 búvárterep található itt. A területet a karibi területi kormányzat védetté nyilvánította, hogy megőrizze a környezetet és a korallzátonyokat a jövő generációi számára. A búvároknak meg kell vásárolniuk az éves búvárlengyelát, amely lehetővé teszi számukra, hogy bármelyik búvárterületet látogassák a parkban.

A sziget búváriskolái és búvárszállodái kiváló oktatást és búvárfelszereléseket kínálnak, valamint segítenek megszervezni a búvártúrákat és a búvárszafariakat. A búvárkodás és a sznorkelezés Bonaire-en igazán fantasztikus élményt nyújt a természetszeretőknek és a tengeri kalandokat keresőknek.

Strandok

Krandelijk, a főváros strandjai nem igazán kellemesek, mert a parti föveny tele van éles koralltörmelékkel. Napozni nem igazán lehet.

Bachelor Beach

A Bachelor Beach a sziget déli részén található homokos tengerpart, amely a világ egyik legjobban megőrzött és legvadregényesebb partvidékéhez tartozik. A strand nem túl látogatott, így a látogatók itt élvezhetik a nyugalmat és a csendet, miközben a kristálytiszta vízben úszkálnak vagy a homokos parton napoznak.

Micsoda színek! - f. j. fotója

A Bachelor Beach kristálytiszta és kellemesen meleg vize ideális a búvárkodáshoz, a sznorkelezéshez és más vízi sportokhoz. A strand békés és elszigetelt helyen található, és a látogatók megszámlálhatatlan tengeri állatfajjal találkozhatnak, beleértve a halakat, teknősöket, kagylókat és rákokat.

Bonaire egyik legszebb strandja. Csodás a sznorkelezés, de búvárkodni talán még jobb itt. A homok, az óceán és a kilátás is lenyűgöző. Remek hely arra is, hogy leüljünk és piknikezzünk a kihelyezett asztaloknál. Én inkább saját ennivalót hoznék. A strandon parkoló hamburgeres food truck kiszolgálása nagyon udvariatlan, és az ételek pont olyanok, mint a kiszolgálás stílusa. (2025)


A strand környéke egyébként számos látványossággal és túraútvonallal is rendelkezik, például a Washington-Slagbaai Nemzeti Parkkal és a Gotomeerrel, amelyek tökéletes lehetőséget kínálnak a természet szerelmeseinek.

Witte Pan

A White Pan Beach egy vadregényes, természetvédelmi területen található homokos tengerpart. A strand neve a homokos partszakaszon található természetes sótavakról, az ún. "pan"-ekről ered.

A White Pan Beach egy nagyon csendes, békés és kevésbé látogatott strand, így ideális a kikapcsolódásra, a pihenésre és a nyugalomra vágyóknak. A kristálytiszta és meleg víz ideális a búvárkodáshoz, a sznorkelezéshez és más vízi sportokhoz, és lehetőség van hajókirándulásokra is.

A strand közelében található a Bonaire Nemzeti Park, amely kiváló lehetőséget kínál a természet és a madarak megfigyelésére, valamint túrákra a sziget csodálatos tájain.

Sorobon Beach

A Sorobon Beach Bonaire egyik legismertebb strandja, és ideális hely a szörfözésre, a kiteszörfözésre és a strandolásra. A strand homokos és sekély vize a türkizkék Karib-tengerbe nyúlik, és a látvány gyönyörű.

A strand közelében található a Lac Bay tó, amely különösen népszerű a szörfösök körében. A tó kicsi, sekély és meleg vize miatt ideális az oktatóknak és a kezdő szörfösöknek is. A szél erőssége és iránya miatt a tó nagyon stabil szélállomássá vált, amely lehetővé teszi a kiteszörfözést is.

cs. h. fotója

A Sorobon Beach és a Lac Bay környékén található számos szálloda, vendégház és étterem, így a látogatók számos lehetőséget találnak a pihenésre, az étkezésre és a szórakozásra. A strand közelében lehetőség van bérelni szörfdeszkákat és kite-táblákat, valamint búvártúrákra is lehet jelentkezni.

A Sorobon Beach és a Lac Bay egy olyan hely, amely minden szörfös és vízisport kedvelő látogató számára ajánlott, valamint azoknak, akik csak szeretnének egy szép strandot és türkizkék tengerre nézni.

Szörfölés & kite szörf

A szörfölés és a kiteszörfözés kiválóan működik Bonaire szigetén, és különösen népszerű a Sorobon Beach és a Lac Bay környékén. A sekély és meleg víz, valamint az állandó szélviszonyok miatt Bonaire ideális helyszín a szörfözés és a kiteszörfözés kedvelőinek.

A Sorobon Beach és a Lac Bay egy nagyon stabil szélállomás, így a szörfösök és a kiteszörfösök bármikor szörfözhetnek, és nem kell aggódniuk a változó szélviszonyok miatt. A tó kicsi mérete miatt a kezdő szörfösök és kiteszörfösök is biztonságosan gyakorolhatnak, míg a tapasztaltabbak kihívást jelentő szélsebességet és hullámokat találhatnak.

A Sorobon Beach és a Lac Bay környékén számos szörfiskola található, ahol a kezdők megismerhetik a sport alapjait, és fejleszthetik szörfös vagy kiteszörfös képességeiket. A strand közelében lehetőség van szörfdeszkák és kite-táblák bérlésére is, valamint búvártúrákra és más vízi kalandokra.

További beszámolók

Bár Bonaire kis területű, saját repülőtérrel rendelkezik, és a hurrikánövezeten kívül fekszik, ezért egész évben fogad turistákat. Sokan is érkeznek erre a barátságos szigetre, amely a holland kapcsolatok révén fejlett infrastruktúrával büszkélkedhet. Leginkább amerikai látogatók körében népszerű, számukra a Karib-tengerhez eljutás nem jelent különösebben nagy kiadást. A tenger vize egész évben meleg és kristálytiszta, egy vékony búvárruhában is kényelmesen lehet benne merülni. Ráadásul valóban van mit látni odalent. Bonaire a világ egyik első helyei közé tartozott, ahol a tengeri élővilág védelmét komolyan vették. Már 1961-ben védelmet kaptak a tengeri teknősök, 1971 óta tilos a szigonyos halászat, 1975-től pedig minden korall védett státuszt élvez. 1979-ben indult az a kezdeményezés, amely a tengeri nemzeti park létrehozását célozta, és az azóta eltelt több mint négy évtized alatt a sziget körüli korallzátonyok szépen megőrizték természetes állapotukat.


Bonaire növény- és állatvilága nem különösebben sokféle, de annál egzotikusabb és vonzóbb. Leguánok sokasága sétál keresztül az utakon, miközben a betelepített, mára szinte teljesen elvadult szamarak az út mentén gyanakodva figyelik az arra járó turistákat. A bozótos területek felett apró kolibrik cikáznak. Az akár tíz méteresre is megnövő óriáskaktuszokat a helyiek kerítésként használják, hogy megóvják gondosan ápolt kertjeiket a kíváncsiskodó és éhes szamaraktól. Ha jobban szemügyre vesszük a helyi autók rendszámtábláit, láthatjuk rajtuk a feliratot: Divers Paradise. Nem véletlen, hogy Bonaire szlogenje szerint a búvárok paradicsoma – a különleges adottságokkal rendelkező, gazdag és sokszínű tengeri élővilágot rejtő, szigorúan védett korallzátony valóban bővelkedik látnivalókban. A nagy testű ragadozóhalaktól kezdve a teknősökön, rájákon át egészen a zöld murénáig rengeteg izgalmas tengeri lénnyel találkozhatunk, így a merülés szinte egy látványos nyílt vízi akváriumi élmény. A tenger mélyén ráadásul még az elsüllyedt Hilma Hooker hajó roncsait is felfedezhetjük.


A három holland sziget közül van értelme Bonaire-t választanod első úticélként, még ha nem is búvárkodsz vagy szörfözöl. A sziget sokkal nyugodtabb és kevésbé turisztikai jellegű, mint Aruba vagy Curaçao, így autentikusabb karibi élményt nyújt. Bonaire különösen vonzó természetjáróknak, madármegfigyelőknek és azoknak, akik szeretik a nyugodt, nem túlzsúfolt tengerpartokat.
A Washington Slagbaai Nemzeti Park csodálatos túraútvonalakat kínál, ahol láthatsz vadszamarakat, iguánákat és rengeteg madárfajt. A sziget híres a rózsaszín flamingó kolóniáiról is. A sólepárlók történelmi jelentőségűek, és fontos részét képezik a sziget rabszolgaság-történelmének.
Emellett Bonaire tengerpartjai nyugodtak és ideálisak úszáshoz, napozáshoz vagy akár felszíni búvárkodáshoz (snorkelezéshez) is - ehhez nem kell képzett búvárnak lenned. A helyi kultúra, a kreol ételek és a laza hangulat szintén remek okot adnak a látogatásra.
Ha azonban inkább élénkebb éjszakai életre, több bevásárlási lehetőségre és fejlettebb infrastruktúrára vágysz, akkor Aruba vagy Curaçao jobb választás lehet számodra.

Fotóegyveleg

g.a. fotói

Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Szabó Brigitta, 2019. 12. 08. 14:19
Jó a leírás, de néhány dolog hiányzik belőle. Szuperül el lehet lenni a kite-os, igazi karibi hangulatú védett kis öbölben, a “Jibe city”-ben, ahol remek dolgokat lehet enni-inni, szörfözni, stb. Ha előre lefoglalja az ember, akkor lehet kajakozni a gyönyörű mangrove erdőkben. A búvárkodás a világon Bonaire-en volt eddig a legjobb, csodálatos élővilág, simán lehet csak ketten merülni bármelyik kijelölt merülőhelyen, amiket a part mentén sárgára festett kövek jeleznek. A búvárbázisokon egész nap lehet palackot cserélni korlátlan nitrox használattal, 150 dollár 6 napra!!! Segítőkész holland személyzet, búvároktatók. Mi 5-en mentünk búvárok, házat béreltünk és egy pickup-ot. Szuper volt az egész. Aki nem a féktelen bulikra vágyik annak ideális hely a kikapcsolódásra szerintem.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon