ÚTIKRITIKA.HU / Brit Virgin-szigetek






BEVEZETŐ | | | |

útikritikák


Brit Virgin-szigetek

A Brit Virgin-szigetek dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Repülés | Szállás | Látnivalók, programlehetőségekFotóegyveleg

.

Virgin Gorda sziget  Bitter End Club - a.g. fotója

A Brit Virgin-szigetekről dióhéjban

British Virgin Islands

  • A Brit Virgin-szigetek egy brit tengerentúli terület. Ez azt jelenti, hogy nem független ország, hanem az Egyesült Királyság szuverenitása alatt áll. Az Egyesült Királyság felelős a terület védelméért és külügyeiért, de a Brit Virgin-szigetek saját belső kormányzattal rendelkezik, amely felelős a helyi ügyekért.
  • 43 szigetből áll, s ezek közül 16 lakott. A négy legjelentősebb sziget: Tortola a fővárossal (Road Town), Jost van Dyke, Virgin Gorda és Anegada.
  • A szigetcsoport területe nagyon kicsi, mindössze 153 négyzetkilométer. Legfeljebb kb. 39,700-as lakosság (2025-ös becslés). Természetesen az angol a hivatalos nyelv.
  • Évente 300 ezer turista látogat ide, köztük sokan csak alig egynapos kirándulásra a tengerjáró hajókról kiszállva.
  • A közbiztonság teljesen megnyugtató.
  • Június és november között van hurrikánveszély.
  • Persze bal oldali a közlekedés.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Romlatlan természet, gyönyörű néptelen strandok, kis szigetek sokfélesége, csodás tengervíz, megvan az igazi karibi érzés
  2. A vízi sportolási lehetőségek nagy választéka, a szigetek közötti vitorlázás szuper élménye, szuper sznorkelezés
  3. Jó a közbiztonság, a helyiek nem zaklatják a turistákat
  4. Lehet számítani, hogy többnyire jó az idő, nincs nagy hőség, de mindig meleg van, még a rövid esők is frissítőek
  5. Nincs sok turista, nyugis hely (kivéve amikor özönlenek a tengerjárókból az emberek)
  6. A Virgin Gorda strandjai, öblei, kimagaslóan: a The Bath
  7. A strandon grillezett rákot (lobster) falatozni
  8. Anegada korallos szigetnél a sznorkelezés
  9. A Brewers Bay és a Little Apple Bay

Nem tetszett

  1. A szállások méregdrágák (ehhez képest nem túl jók), és az importtermékek (szinte minden), a pia drágasága (drágább, mint a US Virgin)
  2. Reggel és este a strandokon a túl sok pimasz, bazi nagy homoki bolha (sand flea) és szúnyog
  3. Privát hajó bérlése nélkül keveset lehet felfedezni
  4. Tartani kell a skorpióktól, a vadászpókoktól és a cukornád pókoktól
  5. Az éttermekben lomha a kiszolgálás
  6. Tortola sziget belső részén kellemetlen látvány a szegénység, lepukkantság
  7. Nem bántják a helyiek a turistát, de nem is kedvesek velük
  8. A dombokon a közutak veszélyesen kanyargóak
  9. Nem tragédia, de a legtöbb étteremben a választék kb. ugyanaz sült csirke, hal, rák, kagyló
  10. Road Town, a ,,főváros" nem nagy szám 

Vélemények

"Tortola, a Brit Virgin-szigetek leglakottabb, legnagyobb szigete. (24,000 lakos.) Szinte kizárólag luxus terepjárókat láttunk. A sziget tele meredek hegyoldalakkal, nehezen járható utakkal. Pazar villákkal. A hegytetőről fantasztikus panoráma, sok kis sziget. Ezek nagyrészt egy-egy ember tulajdonában vannak. A tengerparton, mint a többi szigeten is, gyönyörű homokos öblök. Legszebb a hajóról is a sok sziget látványa a csodálatosan karibi-kék tengerben. " (L. Csaba)


Virgin Gorda, a Brit Virgin-szigetek egyik legszebb gyöngyszeme, mintha egy titkos menedék lenne az egzotikus világ közepén. Az alig 21 négyzetkilométer területű szigeten könnyedén közlekedhetünk, hiszen az utak rövidek és festőiek, így egy pár órás kirándulás alatt bejárhatjuk az egész szigetet. Az egyik legemlékezetesebb élményem a Baths volt, ahol a hatalmas szikladarabok között kalandozva igazi labirintust fedezhetsz fel, amelyet kristálytiszta lagúnák és apró öblök tarkítanak.

A sziget déli partján található Devil's Bay varázslatos strandja, ahol a homok finom és a víz szinte mágikus színű, ideális hely egy relaxáló napozáshoz. Az északi parton a Savannah Bay és a Little Dix Bay szintén megér egy látogatást; mindkettő csendes és elegáns, tökéletes hely a tengerparti sétákhoz és az elmélyült pihenéshez.

Virgin Gorda hangulata egyszerűen elbűvölő: a helyiek barátságosak és mindig készségesek, az utcákon sétálva az ember úgy érzi, mintha egy másik világba csöppent volna. A helyi éttermekben a friss tenger gyümölcsei és a helyi ízek olyan gasztronómiai élményt nyújtanak, ami felejthetetlen.

A sziget hegyvidéki részei is bővelkednek kalandokban, mint például a Gorda Peak, amely lenyűgöző panorámát kínál a sziget minden zugáról. A tartalmas nap után egy pohár rum vagy koktél a helyi bárok egyikében tökéletes módja a nap lezárásának. Virgin Gorda nem csak egy hely, hanem egy élmény, ahol a nyugalom és a szépség minden pillanatban jelen van. (2023)


Tetszett:

The Baths-nél Virgin Gorda szigetén a gigászi gránitsziklák között átúszni az átlátszó lagúnákban
Jost Van Dyke szigetén a Soggy Dollar Barban az eredeti Painkiller koktélt kortyolni a White Bay habfehér homokján
Norman Island barlangjaiban snorkelezni, ahol állítólag A kincses sziget történetéhez is ihletet merítettek
Foxy's Tamarind Bar-ban Foxy-val személyesen beszélgetni és helyi BBQ-t enni Great Harbour-ban
Anegada korallszigetének végtelen partjain sétálni és frissen fogott homárt enni a Cow Wreck Beach-en
Cooper Island Beach Club-ban helyi kézműves sört kóstolni és teknősökkel úszni

Nem tetszett:

Road Town kikötőjében túl sok a cruise ship és kaotikus a közlekedés
A szigetek közötti vízi taxi árak irreálisan magasak, főleg rövidebb távokra
Peter Island luxus resort nem engedi be a "külsős" látogatókat a legjobb partszakaszokra
Sandy Spit apró szigetén túl sokan próbálnak Instagram fotót készíteni ugyanott
Little Dix Bay-ben a híres resort felújítása után megfizethetetlenek lettek az árak
Cane Garden Bay strandján a sok horgonyzó yacht miatt nehéz tiszta vízben úszni

Repülés és repülőjegy

Magyarországról a Brit Virgin-szigetekre közvetlen repülőjárattal nem lehet eljutni, mivel nincs közvetlen járat Budapest és a Brit Virgin-szigetek között. Az utazás több átszállással történik, általában két-három átszállás szükséges.

Tipikus útvonalak:

Budapest (BUD) - London (LHR) - Tortola (EIS):
Repülés Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről London Heathrow Repülőtérre (LHR).
Londonból közvetlen járat a karibi térség valamely nagyobb repülőterére, például Antigua (ANU), St. Maarten (SXM) vagy San Juan, Puerto Rico (SJU).
Innen további csatlakozás a Tortola repülőtérre (Terrance B. Lettsome International Airport - EIS) a Brit Virgin-szigeteken.

Budapest (BUD) - Frankfurt (FRA) - San Juan (SJU) - Tortola (EIS):
Repülés Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről Frankfurtba (FRA).
Frankfurtból közvetlen járat San Juan, Puerto Rico (SJU).
San Juanból további járat Tortolára (EIS).

Budapest (BUD) - New York (JFK/EWR) - San Juan (SJU) - Tortola (EIS):
Repülés Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről New Yorkba (John F. Kennedy International Airport - JFK vagy Newark Liberty International Airport - EWR).
New Yorkból közvetlen járat San Juan, Puerto Rico (SJU).
San Juanból további járat Tortolára (EIS).

Fontos tudnivalók:

Időzítés: Az átszállások és a várakozási idők miatt érdemes rugalmasnak lenni az indulási és érkezési időpontokkal.
Vízum és belépési követelmények: Ellenőrizni kell az egyes átszállási országok vízumkövetelményeit. Például az USA-ba való belépéshez (New York vagy San Juan) ESTA szükséges.
Légitársaságok: A nagyobb légitársaságok, mint a British Airways, Lufthansa, American Airlines és mások kínálnak járatokat a fent említett útvonalakon.

Szállás

Ha hajót bérelsz, az ágyad is biztosítva van, de a szárazföldön tartózkodók számára a nagyobb szigetek üdülőhelyeket, olcsó bungalókat és néhány egyéb lehetőséget kínálnak. Ha el szeretnél térni a megszokott útvonalaktól, számos lehetőség van, ha hajóval ugrálsz a szigetek között.

Tortolán nagyobb szállodák is találhatók, valamint sok intim, helyi tulajdonú panzió, amelyek rejtett kincsek. Privát szigetek, mint a Necker Island (Sir Richard Branson tulajdonában) és Guana Island is bérelhetők. A Peter Island Resort egy nagyon exkluzív privát sziget üdülőhely (amely ingyenes komppal elérhető Road Townból). Más prémium üdülőhelyek Virgin Gorda szigetén találhatók, de ott sok villa és kisebb szálloda is van. Jost Van Dyke laza lehetőségeket kínál, míg Anegada kalandos csomagokat kínál az aktív utazóknak.

Sokan a Brit Virgin-szigetekre látogatva inkább privát vendégházakat bérelnek a nagyobb szállodák helyett, és számos lehetőség közül választhatnak a szigetek területén.

Közlekedés

Hajóval

A szigetek felfedezésének nagyszerű módja a hajózás. Vitorlásokat és motorcsónakokat lehet bérelni vagy legénységgel együtt charterelni bármelyik nagyobb kikötőből. A vitorlázási és motorozási körülmények az évszaktól függően változnak, és az apró szigeteken való horgonyzás nehézkes lehet, ezért vagy biztosnak kell lenned abban, amit csinálsz, vagy bérelj legénységet. A Brit Virgin-szigeteken charterező legtöbb cég megköveteli, hogy bizonyos szintű tapasztalattal rendelkezz, amelyet vagy egy elismert szervezettől kapott vitorlás tanúsítvánnyal, vagy egy átfogó vitorlás önéletrajzzal kell igazolnod.

Ha tapasztalt vitorlázó vagy, a Brit Virgin-szigeteken nem lehet jobban vitorlázni. Az iránylátás szerinti vitorlázás mérsékelt passzát szélben, gyakorlatilag áramlatok nélkül, alig észlelhető árapályokkal, és a parton kívül alig néhány víz alatti akadállyal teszi a szigetek körüli vitorlázást nagyon relaxálóvá.

Road Town, Tortolán, a Karib-térség egyik fő központja a bareboating (saját bérlésű yacht charter) terén.

Autóval

Autókat lehet bérelni a nagyobb szigeteken, mint Virgin Gorda és Tortola, de sok kisebb szigeten, ahol a kecskepályák és gyalogösvények az alapvető közlekedési módok, nyilvánvalóan nem szükségesek az autók. Jost Van Dyke-on egy robogó bérelhető. Mostantól legális, hogy a bérautókat a repülőtéren átvegyük és leadjuk, legalábbis Tortolán.

Tudd, hogy az utak nagyon dombosak, az útminőség alacsony, a vezetési színvonal nagyon alacsony, és nincsenek külön törvények az alkoholos befolyásoltság alatti vezetés ellen. Azoknak, akik először vezetnek a Brit Virgin-szigeteken, azt ajánlják, hogy úgy gondolják, mintha mindenki az úton balesetet akarna okozni és úgy tenni, mintha az ő hibájuk lenne – bár ez nem igaz, ez adja meg a megfelelő mentális hozzáállást a volán mögé üléshez.

Taxival

A Brit Virgin-szigeteken a taxik drágák lehetnek. Ne próbálj alkudozni – a taxiárakat törvény szabályozza. A taxiutak színesek lehetnek – néha a taxit más utasokkal osztják meg, vagy a sofőr megállhat az úton, hogy elintézzen egy ügyet. Bárhogy is legyen, jó lehetőség arra, hogy igazán megismerd a szigetet!

Szigetnéző turista jármű - t.k. fotója

Étkezés

Elkerülhetetlen, hogy a frissen fogott tenger gyümölcsei a legtöbb ember választása. Homár és különféle halak elérhetők a Brit Virgin-szigetek számos éttermében. Az étkezési lehetőségek az egyes szigeteken változatosak, a nagyon magas színvonalú éttermektől kezdve a tengerparti kávézókon át. A helyi ételek közé tartoznak a Guyana és Trinidad konyhájából inspirált rotik és curryk, valamint olasz, francia és ázsiai hatások.

Nemzeti ételnek a Fish and Fungee-t tekintik. Ez egy hagyományos étel a Brit Virgin-szigeteken, amely két fő összetevőből áll: halból és fungeeből. Fungee egy kukoricakeményítő alapú étel, amelyet vízben főznek, és gyakran állagában hasonlít a polentához vagy a gombóchoz. A hal általában frissen fogott és különféle fűszerekkel, például fokhagymával, hagymával és chilivel ízesítve készül. Az ételt gyakran kísérik helyi zöldségek és mártások, amelyek tovább fokozzák az ízélményt.

Vásárlás

A Brit Virgin-szigeteken a vásárlási lehetőségek változatosak, a helyben készült termékektől kezdve a prémium kategóriás árukig, bár nem olyan látványosak, mint a közeli Saint Thomas vagy Saint Martin ékszer- és turistaboltjai. Ritka kivételektől eltekintve a nemzetközi bolthálózatok működése törvényileg tilos a helyi jelleg megőrzése érdekében; azonban olyan üzletek, mint a Little Switzerland, nagyon népszerűek a karibi látogatók körében a gyönyörű prémium áruk miatt.

Tortolán a fő bevásárló terület a Wickham's Cay, Road Townban található. A Main Street egy kicsi, kanyargós út, amely a Kormányzó Házától indul, elhalad a régi Postahivatal mellett és a Botanikus Kertekhez vezet. Az ezen az úton található boltok kis, nyugat-indiai házakban kaptak helyet, és gyakran élénk színekben festettek. Különösen a Serendipity Bookshop, talán a legélénkebb közülük, ahol jó gyűjteménye van a karibi történelem és szakácskönyveknek (és most egy internetkávézó is található az emeleten). Figyelemre méltó boltok közé tartozik a Pussers, amely egy bolt, népszerű bár és étterem (és a hírhedt Painkiller ital otthona!), a Sunny Caribbee, amely fűszereket és kézműves termékeket árul, valamint a Latitude 18, amely laza strandruhákat kínál. A történelmi postahivatal mellett található az Amethyst, amely importált afrikai és indiai termékeket árul, a Samarkand ékszerbolt, és az út túloldalán a Kaunda's, ahol karibi zenét találsz.

Továbbá, a hajózó kikötő közelében található egy Colombian Emeralds ékszerbolt, vele szemben pedig a Craft Market, amely neve ellenére főként pólókat, ékszereket, ruhákat és egyéb árucikkeket árul. Az igazi karibi kézműves termékek, mint a horgolt tárgyak, szalmakalapok, rum és guavaberry likőr megtalálhatók a kézműves piacon. Ne hagyd ki a kis pékségeket sem, amelyek helyi finomságokat, például Johnny cakes-t, roti-t, hallevest és kókusz kenyeret árulnak.

A sziget többi részén számos gyógyszertár, szupermarket, vegyesbolt és ékszerbolt található. Az East End-i Shoprite és a Purcell-i OneMart jó élelmiszerválasztékot kínál jobb árakon, mint Road Townban, bár a Road Townban, Cane Garden Bay-en és Nanny Cay-en található Bobby's szupermarket is kedvező árakat kínál, és éjfélig nyitva tart az év 364 napján (Nagypénteken zárva). Ha csak néhány üveg bort, sört vagy rumot szeretnél vásárolni, nincs szükség különleges italbolt keresésére, mivel a szupermarket árak kiválóak, a rum ára üvegenként 3 dollártól kezdődik. Az alkohol nagyon olcsó a Brit Virgin-szigeteken, mivel nincsenek külön adók vagy vámok az alkoholtartalmú italokra. Ha nagyobb mennyiséget vásárolsz vagy különleges rumszortimentet keresel, a Tico kiváló bolt.

Beef Islanden, a repülőtér közelében található a szép Trellis Bay, amely kávézókat, turistaboltokat és egy szupermarketet kínál. Érdemes kipróbálni a Loose Mongoose strand kávézót és az utolsó resort éttermet a saját mini szigetén.

Anegadán a vásárlási lehetőségek korlátozódnak az alapvető szükségletekre és két ajándékbolt a szállodában és a kemping területén. Hasonlóan, néhány ajándékbolt található, de leginkább strandbárok és helyek a nap laza eltöltésére egy hammokban, élvezve a paradicsomot. Virgin Gordán van egy szupermarket a marínában és ajándékboltok az üdülőhelyeken.

Szórakozás

Nem meglepő, hogy a rum az egyik legnépszerűbb ital a szigeteken. Sok rum alapú finomságot találhatsz a főbb strandokon és utak mentén található bárokban. Mivel a Brit Virgin-szigetek strandjai olyan érintetlenek, sok helyen nincs frissítő árusítóhely, ezért érdemes magaddal hozni legalább vizet. Azonban sok strandon vannak közeli éttermek és bárok, így könnyen elugorhatsz egy italra, miután pihentél a homokban. A "Painkiller" – rum, kókusz és narancslé keverékéből készült ital – és a Bushwacker különösen ajánlott, de minden bár saját különlegességeivel rendelkezik, így érdemes végigkóstolni őket. Figyelj a No-See-Um-ra, egy frissítő banános, kókuszos és ananászos italra, amelyet 151 fokos rummal készítenek – meglephet, mielőtt észrevennéd!

Road Town környékén sok éjszakai szórakozási lehetőség van, bár sok népszerű turistahely hirdeti magát, érdemes a helyi bárokat is felfedezni, ezért kérdezd meg a helyieket, mi éppen aktuális. Sok étteremben és bárban élő helyi zene szól. A naplementék lenyűgözőek, így egy ital a strandon vagy a hegyekben, a naplementét nézve és helyi zenét hallgatva vacsora előtt kellemes kikapcsolódás lehet a legtöbb szárazföldi turista klub-alapú szórakozása után. A Banana Keets Tortolán gyönyörű kilátást nyújt a naplementére, akárcsak a Bitter End Yacht Club Virgin Gordán. A Banana Keets teraszról a Sage Mountain-ra is rálátsz. Az expatok általában Road Townban lógnak, a Dove-ban, le Cabanonban vagy Village Cay-en. Ezek a helyek pénteken nagyon népszerűek. Ne hagyd ki a Full Moon Party-t Bomba's Beach Shack-ban, amely tele van mulatozókkal és finom italokkal. Ez a bár híres a falaira akasztott fehérneműkről, a falakra felrakott régi rendszámtáblákról, és a szabadon folyó italokról.

Közbiztonság

A Brit Virgin-szigetek bűncselekményeinek előfordulása sokkal alacsonyabb, mint sok más karibi területen, és az egyedül való sétálás, még éjszaka is, nem tekinthető különösen magas kockázatúnak. Azonban, mint minden külföldi utazás során, a turistáknak is használniuk kell a józan észt, és kerülniük kell bizonyos területeket.

Bár a Karib-térséget a drogokkal kapcsolatosan gyakran laza hozzáállás jellemzi, a drogok birtoklása és terjesztése bűncselekmény, és a büntetések súlyosak lehetnek.

Egészség

Jelenleg az egészségügyi ellátás a Brit Virgin-szigeteken magánkézben van, és az Egyesült Államok egészségügyi rendszeréhez hasonlóan működik (azaz drága). Más karibi szigetekhez képest az ellátás minősége jó, de súlyosabb esetekben a betegeket általában Puerto Ricóra szállítják további kezelésre.

Sürgősségi ellátást általában a Road Townban található Peebles General Hospital nyújt. A sürgősségi ellátás ingyenes.


Praktikus útmutató óceánjárós látogatóknak a Brit Virgin-szigetekre

A Brit Virgin-szigetek üde színfoltot jelentenek a Karib-térség gyöngyszemei között, különösen óceánjáró hajókról érkezve. A fő kikötőt Road Town-ban, Tortola szigetén találjuk, ahonnan a belváros kényelmesen, gyalog is elérhető. A szigetcsoport több mint 60 különálló szigetből áll, ami azt jelenti, hogy időnket érdemes okosan beosztani egy rövid látogatás során.

Kikötés és közlekedés

Amikor hajója befut Road Town kikötőjébe, már a fedélzetről gyönyörű panoráma fogadja. A partra lépve több közlekedési lehetőség közül választhat. A taxik bőséggel állnak rendelkezésre, de feltétlenül egyezzen meg az árban indulás előtt, hogy elkerülje a kellemetlen meglepetéseket. A szigetek között ferryk közlekednek rendszeresen, ezek menetrendjét érdemes már előző este tanulmányozni a hajón. Ne feledje, a Brit Virgin-szigeteken bal oldali közlekedés van érvényben, így ha bérautó mellett döntene, erre mindenképp figyeljen.

Időbeosztás egy napra

Egy tipikus óceánjárós megállás 6-8 órát enged a felfedezésre, ezért érdemes jól megtervezni a programot. Az első órát szánhatja Road Town felfedezésére, ahol a Main Street-en helyi üzleteket és éttermeket találhat. Ezután döntsön: vagy átkel komppal Virgin Gordára a híres The Baths meglátogatására (ez a szigetcsoport ikonikus látványossága, hatalmas gránittömbök közötti átjárókkal), vagy inkább Tortolán marad, és a Cane Garden Bay gyönyörű homokos strandján tölti az időt. Erre érdemes 3-4 órát szánni. A fennmaradó 1-2 óra tökéletes egy gyors snorkelezésre a közeli korallzátonyoknál. Mindig hagyjon legalább egy óra tartalékidőt a visszaútra, a kompok késhetnek!

Szigetközi kirándulások

Ha a hajótársaság által szervezett túrát választ, akkor valószínűleg komppal látogathatja meg a környező szigeteket. Virgin Gorda mellett Jost Van Dyke is népszerű célpont, híres a Soggy Dollar bárjáról, ahol a legendás Painkiller koktélt feltalálták - a neve onnan ered, hogy a vendégek gyakran úszva érkeznek, így átázott bankjegyekkel fizetnek. Norman Island, melyet Robert Louis Stevenson "A kincses sziget" ihletőjeként tartanak számon, kiváló sznorkelezési lehetőségeket kínál, míg Peter Island a luxus és nyugalom szinonimája.

Egyéb praktikus tudnivalók

Az amerikai dollár a hivatalos fizetőeszköz a szigeteken, így nem kell valutaváltással bajlódnia. A strandokon nincs belépődíj, ami kellemes meglepetés lehet más karibi szigetekhez képest. Mindig vigyen magával elegendő vizet, naptejet, és viseljen könnyű, szellős ruházatot. A mobiltelefon-lefedettség jó a fő szigeteken, de a kisebb szigeteken változó lehet - érdemes ezt figyelembe venni, ha szeretné megosztani élményeit közösségi oldalain.

Gasztronómiai élmények

A rövid tartózkodás alatt is érdemes megkóstolni a helyi specialitásokat. A friss tengeri ételek, mint a languszta vagy a mahi-mahi, szinte minden étteremben elérhetők. A roti, ez a karibi lepénykenyér különféle töltelékekkel, tökéletes gyors ebédnek két program között. A helyi gyümölcsök, különösen a mango és az ananász, frissítő desszertként szolgálhatnak. Ha van ideje, kóstolja meg a híres Painkiller koktélt, amely rum, ananászlé, narancslé és kókuszkrém tökéletes keveréke.
Vásárlási lehetőségek

Road Town-ban a Craft Alive Village-ben helyi kézművesek portékáit találja meg, tökéletes autentikus ajándékokat vásárolhat itt. A Pusser's Company Store-ban a szigetek híres rumja és ahhoz kapcsolódó ajándéktárgyak kaphatók. A Main Street üzleteiben vámmentesen vásárolhat ékszereket és márkás termékeket, ami előnyös lehet más karibi kikötőkhöz képest.
Biztonsági tippek

A Brit Virgin-szigetek általában biztonságosak, de vigyázzon értéktárgyaira, különösen a zsúfolt helyeken és a strandokon. Soha ne hagyja őrizetlenül csomagját. Naplemente után érdemes óvatosabbnak lenni a kevésbé forgalmas területeken. Az erős karibi nap ellen megfelelő fényvédelemről gondoskodjon, és a biztonságos hajóra visszaérés érdekében mindig figyelje az időt.

Ha ezeket a tanácsokat megfogadja, még egy rövid óceánjárós látogatás során is átélheti a Brit Virgin-szigetek varázsát, és biztosan visszavágyik majd erre a páratlan karibi paradicsomra.


Tortola sziget

Tortola, a Brit Virgin-szigetek legnagyobb szigete, valódi karibi paradicsom, ahol minden egyes nap egy új felfedezést hoz. Amikor megérkeztem, azonnal beleszerettem a sziget buja zöld tájaiba és kristálytiszta vizeibe. Az utak, bár viszonylag kanyargósak, könnyen bejárhatók, és egy órán belül átszelheted a szigetet egyik végéből a másikba.

A fő látnivalók közé tartozik a Sage Mountain, amely lenyűgöző panorámát nyújt a zöldellő hegyekre és az óceánra, ahogy elhúzod a felhők között. A Cane Garden Bay varázslatos hely, ahol a homok finom, és a víz mindig tökéletes hőmérsékletű; itt napozva és koktélt kortyolva igazán elfelejtheted a világot. Ha kicsit el akarod kerülni a turistákat, a Brewer's Bay csendesebb alternatíva, ahol a helyiek is gyakran megfordulnak.

Az egyik legnagyobb élmény az volt, amikor felfedeztem a Road Town főutcáját, ahol az üzletek színes homlokzatai és a helyi bárok hangulata igazi karibi atmoszférát teremtettek. Éjszaka az utcákon és a bárokban szórakoztató zenével és barátságos emberekkel találkoztam, ami csak tovább fokozta a sziget hangulatát.

A Tortola-i túrák során nem hagyhattam ki a látványos Josh Van Dyke-t, amely egy rövid hajóúttal elérhető, és tökéletes hely a snorkellingre. Észak felé haladva, a Long Bay Beach csodálatos homokkal és turkiz vízzel vár, ahol az egész napot eltöltheted a vízben és a napsütésben. A sziget hangulata igazán varázslatos: a lassú életmód, a kedves helyiek és az állandó nyár érzése minden nap egy új kalandot ígér.

Ahogy a nap lemegy, és a helyi zenészek elkezdik a zenélés, egy pohár rum és a naplemente varázslata egyszerűen elvarázsolja az embert. Tortola nemcsak egy sziget, hanem egy élmény, amelyet sosem fogsz elfelejteni. (2023)

t.k. fotója

j. cs. fotói

Smuggler's Cove - l. b. fotója

Látnivalók és programlehetőségek

Tortola

Virgin Gorda

A Virgin Gorda látogatás legfontosabb érdekessége a The Baths, ahol hatalmas gránittömbök között kristálytiszta medencék és barlangok várják a turistákat. A sziget nyugati részén található Saba Rock és Little Dix Bay tökéletes helyszínek a vitorlázáshoz, búvárkodáshoz és a nyugodt pihenéshez. Copper Mine Point a történelem iránt érdeklődőknek kínál betekintést a sziget múltjába az 1800-as évekből származó rézbánya romjaival. A Gorda Peak Nemzeti Park csodálatos kilátással és ritka növény- és állatvilággal várja a természetkedvelőket. Spring Bay és Devil's Bay tiszta vize és fehér homokos strandjai ideálisak úszáshoz és napozáshoz. Virgin Gordán érdemes kipróbálni a helyi konyhát, különösen a friss tengeri ételeket, melyeket a sziget számos éttermében kínálnak.  A szigetre North Sound kikötőből komppal vagy Tortola szigetéről légi úton lehet eljutni, érdemes legalább 3-4 napot szánni a felfedezésére.


Sandy Cay

Sandy Cay egy kicsi, lakatlan sziget a Brit Virgin-szigeteken, nem messze Virgin Gordától. Ez a paradicsomi szigetecske kiváló egynapos kirándulási célpont. Sandy Cay különlegessége a tökéletes fehér homokos partja, amely körbeöleli a szigetet, és a kristálytiszta türkiz víz, amely ideális snorkelezéshez. A sziget belsejében rövid, de lenyűgöző ösvény vezet át a trópusi növényzeten, mely változatos madárvilágnak ad otthont. A sziget korábban Laurence Rockefeller tulajdona volt, aki később a British Virgin Islands National Parknak adományozta, így természetvédelmi területté vált. Sandy Cay megközelíthető kishajóval vagy katamaránnal North Sound vagy Tortola felől, gyakran szerepel a vitorlás túrák útvonalán is. Érdemes pikniket csomagolni, mivel a szigeten nincsenek létesítmények, éttermek vagy büfék.

Gyönyörű hely, amelyet érdemes meglátogatni egy nyugodt napon. Kiváló sznorkelezési lehetőséget kínál, és könnyedén ki lehet úszni a partra, hogy felfedezzük ezt az apró, elhagyatott szigetet.


Hajókirándulások

A Brit Virgin-szigetek varázslatos világa a tenger felől tárul fel igazán, ahol a karib-tengeri paradicsom minden szépségét megtapasztalhatod. A szigetcsoport körüli hajókirándulások nem csupán utazási módok, hanem önmagukban is felejthetetlen élmények, amelyek során a természet és a helyi kultúra legjavát ismerheted meg.

Képzeld el, ahogy a hajó szelíden siklik a türkizkék vízen, miközben a távolban már feltűnnek Jost Van Dyke, Virgin Gorda vagy az elbűvölő Anegada körvonalai. Ezek az egész napos túrák tökéletes egyensúlyt kínálnak a felfedezés izgalma és a pihenés nyugalma között. Megállhatsz egy-egy rejtett öbölben, ahol csak a tied a fehér homokos part, majd beülhetsz egy hangulatos helyi étterembe, ahol frissen fogott tengeri herkentyűket kóstolhatsz rum punch kíséretében.

A szigetek körüli korallzátonyok igazi kincsestárat rejtenek a víz alatt. A snorkeling és búvártúrák során olyan közel kerülhetsz a tenger színes lakóihoz, mintha egy élő természetfilmbe csöppentél volna. Virgin Gorda híres The Baths sziklaformációi között vagy Norman Island barlangjaiban – amelyek állítólag Robert Louis Stevenson A kincses sziget című regényét ihlették – különösen lenyűgöző a víz alatti világ gazdagsága.

Ahogy a nap aranyló korongja lassan a tengerbe bukik, a Karib-tenger színei mesebeli palettává változnak. A naplemente-kirándulások során egy pohár pezsgővel a kezedben, lágy szellővel az arcodon búcsúztathatod a napot. Ezek a varázslatos esték tökéletes alkalmat kínálnak arra, hogy lelassulj és igazán átérezd a szigetek békés ritmusát.

A horgászat szerelmesei profik vezetésével indulhatnak a nyílt vizekre, ahol tonhal, marlin vagy más trópusi halak kifogására nyílik lehetőség. A sikeresen kifogott zsákmányt gyakran azonnal el is készítik a hajón vagy egy part menti étteremben – ennél frissebb tengeri fogást nehéz elképzelni! A helyi ízek felfedezése különleges gasztrotúrákon is lehetséges, ahol szigetről szigetre járva kóstolhatod meg a karibi konyha különlegességeit.

Azoknak, akik aktívabb időtöltésre vágynak, a kajak és SUP túrák izgalmas lehetőséget kínálnak a partok közvetlen közelből történő felfedezésére. A több tevékenységet ötvöző kombinált túrák pedig gondoskodnak arról, hogy egy nap alatt is sokszínű élményekben lehessen részed. Ha pedig teljesen a saját tempódban szeretnéd bejárni a szigetvilágot, a privát hajókirándulások tökéletes választást jelentenek – ilyenkor te döntöd el, merre halad a hajó és mennyi időt töltesz egy-egy helyen.

A Brit Virgin-szigetek hajókirándulásai minden érzékszervre ható élményt nyújtanak, miközben betekintést engednek a szigetek gazdag történelmébe és kulturális örökségébe is. Ne feledd előre lefoglalni a kiválasztott túrákat, hogy biztosan részed lehessen ebben a páratlan karibi kalandban!

Szörfözés

A Brit Virgin-szigetek különleges lehetőségeket kínál a szörfözés szerelmeseinek, bár nem tartozik a Karib-térség legismertebb szörfdesztinációi közé. A szigetcsoport vizein a hullámok és a szél sajátos dinamikájával találkozhatunk, ami egyedi kihívást jelent a sportág kedvelőinek.

A legjobb időszak a téli hónapokban, novembertől márciusig tart, amikor az észak-atlanti viharok erősebb hullámokat hajtanak a partok felé. Ilyenkor Tortola és Jost Van Dyke észak-nyugati partszakaszain találkozhatunk a legkedvezőbb feltételekkel. Érdemes figyelembe venni, hogy még a szezon csúcsán sem számíthatunk a Hawaii vagy Bali típusú hatalmas hullámokra – a szigetek között húzódó csatornák korlátozzák a nagy hullámok kialakulását.

A helyi szörfkultúra viszonylag kicsi, de lelkes közösség. A népszerűbb strandokon, mint Apple Bay vagy Cane Garden Bay, vízimentő szolgálat működik, de a kevésbé látogatott helyeken magunkra számíthatunk. A szörfdeszkák bérlésére korlátozott lehetőségek állnak rendelkezésre, elsősorban Tortola fő településein találhatunk néhány kölcsönzőt és szörfiskolát.

A szigetek körüli vizek gyakran rejtenek korallzátonyokat és sziklákat a felszín alatt, ezért különösen fontos a helyi viszonyok előzetes megismerése. Az áramlatok erőssége is változó, ami a kezdők számára kockázatos lehet. A helyiek tanácsainak kikérése elengedhetetlen a biztonságos szörfözéshez.

A karibi napsugárzás intenzitása még felhős időben is meglepően erős, a vízről visszaverődő fény tovább fokozza a leégés veszélyét. Vízálló fényvédő és hosszú ujjú rashguard viselése praktikus választás még a rövid szörfözések során is.

A szörfözés közben gyakran találkozhatunk a helyi tengeri élővilág képviselőivel. Delfinek, repülőhalak, néha teknősök is felbukkanhatnak a közelünkben, ami különleges élményt nyújt, de egyúttal felelősséget is jelent a környezet védelmében.

A szigeteken időnként kisebb, helyi szörfversenyeket is rendeznek, amelyek jó alkalmat kínálnak a helyi szörfösökkel való ismerkedésre és a baráti mérkőzésekre. Ezek az események általában laza hangulatúak, és a részvétel gyakran fontosabb, mint a győzelem.

A szörfözés mellett érdemes kipróbálni a kiteszörföt is, amely az állandó passzátszelek miatt kifejezetten népszerű a szigetcsoporton, különösen a sekélyebb, védettebb öblökben.

Anegada sziget

A Brit Virgin-szigetek gyöngyszeme, Anegada merőben más élményt kínál, mint a szigetcsoport többi tagja. Míg társai vulkanikus eredetűek és hegyekkel tarkítottak, Anegada lapos korallsziget, amely alig emelkedik a tenger szintje fölé. Ez a földrajzi különbözőség a sziget teljes karakterét meghatározza, és különleges környezetet teremt az ide látogatók számára.

Anegada körül húzódik a Karib-térség egyik legnagyobb összefüggő korallzátony-rendszere, a Horseshoe Reef, amely több mint 300 hajótörés maradványait őrzi. Ez a gazdag víz alatti világ a búvárok és snorkelezők paradicsoma, ahol színes halak, ráják és teknősök között úszhatunk. A korallzátonyok természetes védelmet nyújtanak a partoknak, és hozzájárulnak a sziget körüli vizek rendkívüli tisztaságához.

A sziget partjai miatt is érdemes ide látogatni. A Loblolly Bay vakítóan fehér homokja és a kristálytiszta türkiz víz olyan látványt nyújt, amit nehéz szavakba önteni. A partszakaszok nagy része továbbra is érintetlen, a strandokon gyakran csak néhány emberrel találkozunk, ami ritka kincs a mai Karib-térségben. A Pink Beach nevét a korallok málladékától enyhén rózsaszínű homokjáról kapta, amely naplementekor különösen látványos.

Anegada természeti értékei között különleges helyet foglalnak el a flamingók, amelyek kis csapatokban figyelhetők meg a sziget nyugati részén lévő sós tavakban. A sziget közepét kitöltő sós tavak és a partokat szegélyező mangroveerdők egyedülálló ökoszisztémákat alkotnak, amelyek számos ritka madárfajnak és az őshonos Anegada-leguánnak nyújtanak menedéket.

A mindössze 285 fős helyi lakosság fő megélhetését a halászat és az egyre növekvő, de még mindig visszafogott turizmus biztosítja. A sziget híres a homárjáról, amely itt különlegesen ízletes és friss - számos étterem kínálja a helyi specialitást, amelyet érdemes legalább egyszer megkóstolni a szigeten töltött idő alatt.

Anegada megközelítése nem egyszerű, ami hozzájárul érintetlenségének megőrzéséhez. Rendszeres kompjáratok indulnak Tortola szigetéről, de a sekély vizek miatt a nagyobb hajók nem tudnak kikötni. A szigeten a közlekedés fő eszköze a bérelt jeep vagy motor, amelyekkel bejárhatjuk a homokos utakat, felfedezve a rejtett öblöket és eldugott strandokat.

A szálláslehetőségek korlátozottak és egyszerűek - nincsenek nagy szállodakomplexumok vagy all-inclusive üdülők. Ehelyett kisebb, családias hangulatú vendégházak és néhány tengerparti bungaló várja a látogatókat, ahol a visszafogott kényelem mellett a természet közelsége adja az igazi luxust.

Anegada tökéletes választás azoknak, akik valódi elvonulásra vágynak, és akik értékelik az egyszerű örömöket: a kristálytiszta vízben való úszást, a homárvacsora melletti naplementét, vagy egy csillagokkal teli éjszakai égbolt szemlélését, távol a civilizáció fényeitől.

A Jost Van Dyke sziget

Jost Van Dyke, a Brit Virgin-szigetek legkisebb fő szigete, mégis különleges varázsa miatt sokan a szigetcsoport szívének tekintik. A mindössze négy négyzetkilométeres területén alig 300 lakos él, mégis rendkívüli hangulatával és közvetlenségével rabul ejti a látogatókat. A sziget főutcája valójában egy part mellett futó homokos ösvény, ahol a helyiek és turisták egyaránt mezítláb közlekednek, ami miatt a "Mezítlábas sziget" becenevet is kiérdemelte.

Great Harbour, a sziget fő települése, laza karibi hangulatával és színes faházaival olyan, mintha megállt volna az idő – nincsenek nagy szállodák vagy bevásárlóközpontok, csak néhány barátságos kocsma, étterem és vendégház. A Soggy Dollar Bar, amely nevét onnan kapta, hogy a vendégek gyakran úsznak be a partra és átázott bankjegyekkel fizetnek, itt készítik a szigetcsoport leghíresebb koktélját, a "Painkiller"-t, ami rum, ananászlé, narancslé és kókuszkrém tökéletes elegye.

A White Bay a sziget talán leghíresebb strandja, félhold alakú fehér homokos partszakasza és kristálytiszta türkiz vize szinte hívogatja a vitorlásokat és katamaránokat. Bubbly Pool, a sziget északi részén található természetes pezsgőfürdő, ahol a hullámok a sziklák közé szorulva buborékokat képeznek, különleges élményt nyújt az erősebb szél idején.

A sziget szinte teljesen mentes a kereskedelmi fejlesztésektől, nincsenek bevásárlóközpontok vagy nagy üdülőhelyek, így megőrizte eredeti karibi jellegét. Az év egyik legkülönlegesebb eseménye a szigeten a szilveszteri buli, amikor a Great Harbour megtelik jachtokkal és vitorlásokkal, a Foxy's Bar pedig a Karib-térség egyik legvadabb újévi partiját rendezi.

Jost Van Dyke-on az elektromosság és a csapvíz nem természetes, minden épület saját generátorral és vízgyűjtő rendszerrel rendelkezik, ami hozzájárul a sziget érintetlen jellegéhez. A szigeten kevés az autó, a legtöbb helyi lakos és turista gyalog vagy kishajóval közlekedik, ami tovább erősíti a lassú, gondtalan életmód érzetét.

A helyiek rendkívül barátságosak és gondtalanok, sokan a turizmusból és halászatból élnek, és mindig van idejük elbeszélgetni a látogatókkal. 

A helyi konyha különlegességei a friss tengeri ételek, különösen a languszta és a különböző halak, melyeket gyakran egyszerűen, de finoman készítenek el a tengerparti éttermekben.

A Sandy Spit, egy apró, szinte tökéletesen kör alakú szigetecske Jost Van Dyke közelében, népszerű kirándulóhely – mindössze néhány pálmafa, fehér homok és türkiz víz alkotja, mintha egy képeslapról lépett volna le. Sandy Cay, egy másik közeli kis sziget, korábban a Rockefeller család tulajdona volt, most természetvédelmi terület, ahol rövid túraútvonal vezet át a trópusi vegetáción.

A sziget tökéletes célpont azoknak, akik szeretnének elszakadni a modern világ zajától és stresszétől, hogy helyette a karibi élet egyszerű örömeire, a tenger hangjára, a rumkoktélokra és a barátságos beszélgetésekre koncentráljanak. Jost Van Dyke igazából nem annyira a látnivalóiról híres, sokkal inkább arról a különleges életérzésről, amit csak itt tapasztalhatunk meg – ahol a cipő felesleges, az idő relatív, és a boldogság olyan egyszerű, mint egy mezítlábas séta a homokos főutcán.

Pond Bay

Pond Bay a British Virgin-szigetek egyik rejtett kincse, mely méltán kerül fel egyre több utazó bakancslistájára. Ez a festői öböl a természet érintetlen szépségével, kristálytiszta vizével és megkapó tájaival vonzza a látogatókat, akik valami különlegeset keresnek a Karib-tenger szigetvilágában. A vakítóan fehér homokos partja tökéletes hátteret biztosít a pihenéshez, ahol a pálmafák árnyékában élvezhetjük a karibi napsütést.

Az öböl körüli sekély vizek és korallzátonyok igazi paradicsomot jelentenek a sznorkelezőknek. A víz alatt vibráló színekben pompázó halak, puha és kemény korallok, valamint egyéb tengeri élőlények változatos kavalkádja tárul a búvárkodók szeme elé. A terület könnyen megközelíthető, akár bérelt motorcsónakkal vagy a szigetek között közlekedő túrahajókkal is, ami különösen vonzóvá teszi egynapos kirándulások célpontjaként.

A legtöbb népszerű karibi célponttal ellentétben Pond Bay általában megőrzi nyugodt, csendes jellegét. Az öböl nincs túlzsúfolva turistákkal, így azok, akik valódi elvonulásra vágynak, itt megtalálhatják a keresett békét és nyugalmat. A környező területeken található éttermekben frissen kifogott tenger gyümölcseit kóstolhatunk, melyek a helyi fűszerekkel elkészítve autentikus karibi ízélményt nyújtanak.

Az aktívabb kikapcsolódásra vágyóknak az öböl ideális helyszínt biztosít kajakozáshoz, paddleboardozáshoz vagy akár vitorlázáshoz is. A sportok szerelmesei kipróbálhatják a mélytengeri horgászatot is, ahol tarpon, wahoo vagy akár marlin is horogra akadhat. A környező dombokról induló túraútvonalak lenyűgöző panorámát kínálnak a szigetvilágra, és olyan eldugott helyekhez vezetnek, amelyeket csak kevesen fedeznek fel.

A helyi természetvédelmi erőfeszítéseknek köszönhetően Pond Bay megőrizte ökológiai épségét, a hatóságok és civil szervezetek komoly figyelmet fordítanak a korallzátonyok és a tengeri élővilág védelmére. A közeli falvakban betekintést nyerhetünk a helyi közösségek mindennapjaiba, ahol a karibi vendégszeretet és a lassabb, stresszmentes életmód továbbra is a kultúra szerves része.

A terület, bár megőrzi természetközeliségét, mégsem nélkülözi a szükséges kényelmi szolgáltatásokat. A különböző színvonalú szálláslehetőségek, a helyi éttermek és a túraszervezők mind hozzájárulnak a látogatók kényelméhez. A helyi közösség időnként kulturális eseményeket és ünnepségeket rendez, amelyek során a látogatók megismerkedhetnek a hagyományos zenével, tánccal és kézművességgel.

Pond Bay különösen jó választás családok számára is, hiszen a sekély, védett öböl biztonságos környezetet nyújt a gyerekeknek, ahol gondtalanul játszhatnak a homokban és lubickolhatnak a kellemes hőmérsékletű vízben. Az öböl így tökéletes egyensúlyt kínál a kaland és a nyugalom, a természet és a kényelem, a magány és a közösségi élmény között, ami a British Virgin-szigetek valódi esszenciáját tükrözi.

s.t. fotója

Fotóegyveleg

Tortola - t.k. fotója

Virgin Gorda - Devils Bay - d.a. fotója

Tortola - j . cs. fotója

Virgin Gorda - j. cs. fotója

Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon