ÚTIKRITIKA.HU / Kajmán-szigetek






BEVEZETŐ | | | |

útikritikák


Kajmán-szigetek

Kajmán-szigetek dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Megközelítés | Szállás | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Nagy-Kajmán | Kis-Kajmán | Cayman Brac |Érdekességek| Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

.

Singray City - K. . fotója

.

Kajmán-szigetek dióhéjban

angol neve: Cayman Islands. (amerikai kiejtéssel: kéjmen ájledsz)

  • A Kajmán-szigetek egy karibi-szigetcsoport, ami Nagy-Britannia tengerentúli területe. Három szigetből áll és ezek összterülete mindössze 262 négyzetkilométer. Kb. 75 ezres a lakossága (2024-es becslés) nem számítva a turistákat, akik főleg az USA-ból jönnek.
  • A Kajmán-szigetek Jamaikától északnyugatra fekszenek, kb. 290 kilométer távolságban, Kubától délre van, kb. 140 kilométerre. A legnagyobb sziget, a Grand Cayman Miamitól délre, kb. 775 kilométerre fekszik.
  • Hivatalos nyelv persze: az angol. A Nagy-Kajmánból (Grand Cayman), Kis-Kajmánból (Little Cayman) és a Cayman Bracból álló terület 1670 óta brit koronagyarmat, ma azonban nem titulálják gyarmatnak, hanem így: United Kingdom Overseas Territory (Egyesült Királyság Tengererentúli Terület).

  • Fővárosa: George Town, ami a legnagyobb szigeten, a Nagy-Kajmánon található. A lakosság csaknem egésze ezen a szigeten él. A Kis-Kajmánon kb. csak 120-an laknak, a Cayman Brac-on kb. 1200-an. 
  • Hivatalos fizetőeszköz: Kaiman dollár
  • A sziget kílmája egész évben kellően meleg: 30 fok körül. Januárban és februárban van a leghidegebb, de ez is 25 fok körüli hőmérsékletet jelent. Az esős évszak május és november között van. Ilyenkor sem esik az eső egész nap, jellemzőbb a pár órás zuhi. Szerencsés a Kajmán-szigetek fekvése a karibi térség nyugati részén, mert ritkábban, gyengébben érik hurrikánok.  
  • Búvárok szerint világ szinten is fantasztikus merülőhelyek vannak a Kajmán-szigeteknél. 
  • December és április között a Nagy-Kajmán sziget túlságosan is zsúfolt turistákkal. Az októbertől áprilisig tartó időszak számít főszezonnak.
  • Bal oldali a közlekedés.
  • 6 hónapnál rövidebb idejű tartózkodás esetén nem kell vízum a magyar állampolgároknak.
  • Havi nettó átlagfizetés (2024-ben): 2,1 millió forintnak megfelelő helyi pénz

A Kajmán-szigeteken a magas fizetések 2024-ben is több tényezőnek köszönhetők. Az egyik legfontosabb ok az, hogy a szigeteken nincs személyi jövedelemadó, így a munkavállalók bruttó fizetése nagy része nettó jövedelemként megmarad, ami vonzóvá teszi a régiót a magasan képzett szakemberek számára.

A magas életszínvonal és a drága megélhetési költségek is szerepet játszanak, hiszen ezekhez kell igazítani a fizetéseket. A sziget gazdasága jelentős részben a pénzügyi szektorra épül, amely globálisan is magas bérekkel jár, különösen az offshore banki szolgáltatások és hedge fundok (kevéssé szabályozott befektetési alapok) területén. Emellett a külföldi munkaerő iránti verseny is nagy, és a munkavállalási engedélyek megszerzése szigorúan szabályozott. A magas fizetések tehát szükségesek ahhoz, hogy a szigetek vonzóak legyenek a nemzetközi szakemberek számára, miközben a helyi vállalatoknak versenyezniük kell a globális piacon.

A városközpontban egy 1 szobás lakás bérlése havi 1 millió forintnak megfelelő összegbe kerül. De a centrumon kívül is 800 ezerbe.

Egy csésze cappuccino egy kávézóban 6 és fél USD-be kerül.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

Személyesen meggyőződni arról, hogy a világhírű és csodaszép Seven Mile Beach (hétmérföldnyi strand) valójában csupán 5,2 mérföld hosszú (kb. 8,3 kilométer)

A zöld tengeri teknősök látványa (rengeteg van belőlük)

Nagy-Kajmánon a Mastic Trail nevű kiránduló ösvényen túrázni (mangrove mocsár stb.) 

Cayman Brac szigeten az elképesztő tarka színekben pompázó madarak sokasága

A helyi népek szeretnek csevegni a turistákkal

Seafood (Tenger gyümölcsei) téren maga a mennyország!

Seven Mile Beach kristálytiszta vizében úszni a rájákkal és utána rum puncs-csal pihenni a puha homokban

Stingray City homokpadjánál délelőtt, amikor még nincsenek cruise shipek, és csak mi etethetjük a szelíd rájákat

Starfish Point sekély vizében tengeri csillagokat fotózni és kajakozni a mangrove erdőben

Crystal Caves három barlangtermében felfedezni a cseppköveket egy kedves helyi vezetővel

Cayman Turtle Centre-ben úszni a teknősökkel és megtudni mindent a védelmi programról

A Rum Point piros fái alatt függőágyban olvasni, és helyi conch fritterst (tengeri csigás sült étel) enni

Nem tetszett

Stingray City-nél a vízben a túlzsúfoltság

Vigyázni kell, hogy nehogy megcsapjon egy elektromos rája (képes elektromos áramot generálni és kibocsátani, amelyet vadászatra, védekezésre, vagy a zsákmány megbénítására használ).

George Town túl pici és ami van az is túlságosan amerikanizálódott a gyorséttermekkel és egyebekkel stb.

Nem elég egzotikus. Túlságosan fejlett. Főleg az offshore üzletnek köszönhetően.

A Governor's Beach-en kívül nincsenek szenzációs strandjai

A Hell  elnevezésű látnivaló valójában csak egy ajándékbolt fekete sziklákkal, totális turistacsapda

Az óceánjárók kikötési napjain Georgetown szinte járhatatlan a tömeg miatt

Seven Mile Beach északi részén az all-inclusive resortok teljesen elzárják a partot

Camana Bay bevásárlóközpont baromi mesterkélt és drága, elveszi a sziget autentikus hangulatát

Little Cayman repülőtérre a kis repülők gyakran késnek a szél miatt

Smith's Cove-nál hétvégente olyan azsúfoltság, hogy mozdulni sem lehet

Vélemények

Ahogy George Town utcáin sétáltunk, azonnal feltűnt a város rendezettsége, tisztasága és modern infrastruktúrája. Érdekes volt tapasztalni, mennyire más hangulatú a Kajmán-szigetek fővárosa, mint a közeli Jamaica, annak ellenére, hogy földrajzilag közel vannak egymáshoz.

A Kajmán-szigeteken kihagyhatatlan a tengerparti program, hiszen a partszakaszok gyönyörűek, és a híres Stingray City élményét sem érdemes kihagyni. Mi egy helyi szervezésű katamarános kiránduláson vettünk részt, amely az óceánjárók kikötőjéből indult, majd egy kisebb kikötőben szálltunk hajóra. Az út során csodálhattuk a víz káprázatos kék árnyalatait, és az élmény már ekkor magával ragadott.

Az első állomásunk egy korallzátony volt, ahol sznorkelezésre készültünk, de a hullámok miatt csendesebb helyet kellett keresnünk. Amikor végül megfelelő szakaszra leltünk, a víz alatti világ egyszerűen lenyűgözött: színes korallok, halrajok, és hatalmas ráják úsztak körülöttünk. Eleinte kissé ijesztő volt a közelségük, de mivel a sziget híres a rájákkal való barátkozásról, hamar rájöttünk, hogy nincs mitől tartani.

A túra csúcspontja a Stingray City volt, egy sekély homokpad a parttól távolabb, ahol barátságos ráják úszkálnak az emberek között. Ezek az állatok nincsenek fogságban, természetes élőhelyükön találkozhatunk velük, és akár meg is simogathatjuk őket. Ez a közvetlen élmény egyedülálló módon hozza közelebb a természetet.

A legjobb időpont a szigetek meglátogatására a téli és kora tavaszi hónapok, de a március és június közötti időszak is kedvezőbb árakat kínál, és az időjárás is kellemes. Ide utazni nem olcsó, különösen Budapestről, de egy Karib-tengeri hajóút részeként vagy egy Miami nyaralás mellé érdemes beiktatni ezt a gyöngyszemet.


,, Idő híján a biztosra mentem éspedig az úti célunk a Seven Mile Beach lett a túlzsúfolt buszunkkal. Gondoltam a tengerparttal nem lehet mellé lőni ilyen melegben, pláne kisgyerekkel. A pattogó, zajos buszos út végül elnyomta kisfiunkat az ölemben és megismételve Jamaikát megint bealudt, mielőtt célt értünk volna.

Ha már így alakult, a part menti Calico Jacks Bar pultjánál helyet foglaltunk és jöhetett a kamillázás. Közben megkóstoltuk a kajmán Caybrew nevű sört és gyönyörködtünk a hétmérföldes tengerparton. Ha nem bereggelizve jöttünk volna ide, akkor minden bizonnyal megkóstoljuk az ízletes tengeri fogásokat is, mint pl. a kókuszos garnélát, a kagyló- vagy akár a teknőspörköltet is. Tele hassal viszont maradt a sörözés és a lazulás. Ez a hely azóta már bezárt, de nem kell szomorkodni, mert sok más szuper bárt és éttermet is lehet itt találni. Van karibi, amerikai, kubai, mexikói, indiai és még olasz kajálda is.

A Seven Mile Beach mellesleg a nevével ellentétben csak hat mérföld, azaz tíz kilométer hosszú strandot jelöl George Towntól északra, a Nagy Kajmán sziget nyugati oldalán. A panoráma elragadó, az a tipikus fehér homok és hozzá a gyönyörű, világos kék színű tenger. A bárból a látványt ugyan rontotta a sok száz beszuszakolt napernyő, de azért így is tudtuk élvezni a pillanatot.

Egyébként minél északabbra megy az ember, annál kevesebb a tömeg a parton. Így, aki teheti menjen fel egészen a West Bay Beach irányába. Lévén, hogy egy kicsi, keskeny szigetről beszélünk, olyan érdekességet is megtekinthetünk, mint a Cemetery Beach, azaz a temető strand. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a tengerparti sáv mellett van közvetlenül a temető. Számunkra érdekes, mert mindössze egy kis fehér kerítés választja el a sírköveket a fürdőzőktől. Mi ugye maradtunk a zajosabb, élettel teli helyünkön és időközben felébredt kisfiunk, Milován is. Fürödtünk és játszottunk egy nagyot, valamint stíröltük a kakasokat. Mert, ha a temető nem elég, még kakasok is vannak mindenfelé, szabadon a strandon. Ergo ez a gyerekeseknek egy külön ingyenes program. Sőt, szintén kajmán-szigeteki jellegzetességek a papucsos fák, amik a strand bejáratánál fogadtak minket.

Utólag megtudtam, hogy ezek a fák az óceánok és a tengerek szennyezése elleni küzdelmet hivatottak szimbolizálni. A leginkább felkapott ilyen jellegű fa a Flip Flop Tree névre hallgat és a kajmán fővárostól délre található. Miután túltettük magunkat a látottakon, a buszos fuvarunkkal visszamentünk a városba, ahol sétáltunk még a hajóra szállás előtt. Mit ad Isten, nemcsak a strandon, de az utcákon is kakasokba botlottunk. Bár vidéki gyerekekként hozzá vagyunk szokva ehhez a házi állathoz és nem újdonság az utcán látni, de eddig se a tengerparton, se Budapest utcáin nemigen találkoztunk velük.

George Town habár nem az a tipikus látnivalókkal teli főváros, azért el lehet sétálgatni az utcáin. A hangulatos színes épületeinek és kakasainak megnézése mellett leginkább a boltjaiban lehet eltölteni az időnket. A többi karibi kikötővároshoz hasonlóan itt is kedvezményesen lehet vásárolni exkluzív órákat, parfümöket és ruhákat is.

                                                    k.a. fotója

Ha a nagy melegben hűsölni támad kedvünk és még a művészet iránt is érdeklődünk, akkor a Nemzeti Galériában nézelődhetünk a kajmán művészek alkotásai között. További két benti program még a Caybrew sörfőzde és a Cayman Spirits rumgyár meglátogatása. Előbbiben a sör-, míg utóbbiban a rumkészítés folyamatát kísérhetjük végig és természetesen meg is kóstolhatjuk a helyi italokat. Ha időnk van és még mindig nem ettünk, akkor pedig a főváros egymás mellett sorakozó éttermei közül válogathatunk. Mi a vacsorát már a hajón ettük meg, ugyanis nem akartunk kapkodva étkezni, így a sétánkat követően mentünk is a kikötőbe, ahonnan jókedvűen hajóztunk el a szállásra. (2021)" forrás

Megközelítés

A Kajmán-szigetek Kubától 240 kilométerre délre, Jamaicától körülbelül 290 kilométerre északnyugatra. Miamitól 770 kilométerrel található.

Az óceájárók George Town-nál horgonyoznak le - k.a. fotója

Szállás

Hotel

Május és július között vannak a legalacsonyabb hotelárak. A főszezon a legmasabb árakkal télen van, és kora tavasszal.

150 USD/éjszaka alatt aligha van hotel. 1000 USD/éjszaka hotelt könnyebb találni...

A hotelek többsége a Seven Mile Beach térségében található.

A szálláslehetőségek bőségesek, de viszonylag drágák, még a két kisebb szigeten is. Számos luxus üdülőhely található, teljes körű szolgáltatásokkal, valamint más, kevésbé drága lehetőségek is. Ezen kívül az étkezés és ital magas költségekkel jár a Kajmán-szigeteken, de sok látogató választja a konyhai felszereltséggel rendelkező apartmanokat, kihasználva a kiváló szupermarketeket, és főz a tengerparton.

A Kajmán-szigetek nem híres all-inclusive üdülőhelyeiről, de két kisebb, karibi stílusú szálláshely kínál ilyen lehetőséget.

A szállodák és üdülőhelyek többsége Grand Cayman szigeten található, ahol a fő szállodai "sor" a Seven Mile Beach, ahol számos nagy lánc szállodája és rengeteg apartman található.

A Seven Mile Beach mellett több búvárüdülő található, az Eastern Districtsben pedig számos magánlakás és villa, valamint számos üdülőhely és látványosság vár azokra, akik nyugodtabb pihenésre vágynak.

Little Cayman a búvárkodásra összpontosít, és egyedi varázsa van, valamint a legjobb búvárkodási lehetőségeket kínálja.

A kempingezés mindhárom szigeten törvényileg tilos, és egyik szigeten sincsenek kempinghelyek.

Közlekedés

Bal oldali a közlekedés! Néhány mikrobusz kb. iránytaxi formában járja be a sziget egy-egy részét. Jellemtően 2 dollár a viteldíj.

A szigetek közötti közlekedés hajókkal történik.

k.v. fotója

Akár börtönbüntetést is kaphat, akit rajtakapnak azon, hogy részegen vezet! 

10 percenként induló mikrobuszok a nevezetességekhez - k.a. fotója

Iguána! Vezess lassan. - k.a. fotója

Étkezés

Az éttermek árai magasak. Sok étteremben az amerikai turisták étkezési szokásaihoz igazítják a választékot. 

Az éttermekben 15% borravalót várnak el, ha az árban nincs már eleve belefoglalva valami extra szervízdíj.  

Egy közepes kategóriájú étteremben két főnek háromfogásos ebéd 143 USD körüli összegbe kerül. (2024)

Vannak azért olcsó étkezdék, pl. az alábbi fotón látható:

A 14-15 USD főétel nem is olyan drága. k.v. fotója

k.v. fotója

Vásárlás

Alkoholt nem lehet vásárolni este 10 után.

Vámmentes üzletek George Town-ban - k.a. fotója 

Amikor először jártam a Kajmán-szigeteken, egy barátságos, egyszerű, családias hangulatú szigetbe szerettem bele. Minden olyan kicsi és természetes volt, ami tökéletesen passzolt az én értékrendemhez, ahol a becsület és az egyszerűség sokkal fontosabb, mint a fényűzés. Ez az érzés vonzott vissza újra, bár a sziget azóta egészen más arcát mutatja.

A Kajmán-szigetek ma már igazi kis ékszerdoboz, tele luxusszállodákkal, amelyek a híres 7 mérföldes tengerpartot szegélyezik. Az egykori kis trafikokat modern, légkondicionált üzletek váltották fel, ahol mindenféle csillogó árut árusítanak, néha indokolatlanul magas árakon. A boltok egyik szlogenje – miszerint a vásárlás után fél évig cserélhetők a termékek – meglepett, hiszen nem mindenki tervezi, hogy visszatér ugyanarra a helyre. Mint kiderült, a cserét online is lebonyolíthatjuk, bár a pénzvisszatérítésről szó sincs.

Az amerikai turisták számára a gyémántboltok különösen nagy vonzerőt jelentenek, ahol a házasság boldogságát a gyűrűk méretével mérik – legalábbis szerintük. Az eligazításokon pontosan megjelölt üzleteket látogatják, szinte menetrendszerűen, hogy biztosan megszerezzék a legnagyobb "boldogságot szimbolizáló" követ. Bár számomra ez a hozzáállás idegen, elfogadom, hogy más kultúrákban máshogy értékelik a dolgokat.

A sziget luxusvilága és az amerikai turisták vásárlási láza néha túlzásnak tűnhet, de a Kajmán-szigetek továbbra is lenyűgöz a természetes szépségével, a kristálytiszta vizével és az egyedi, kissé eltúlzott csillogásával. Mindenkinek megvan a maga módja, hogy élvezze ezt a különleges helyet, még ha néha el is mosolyodunk a túldimenzionált pompa láttán.

George Town - üzletek utcája - k.a. fotója

Szórakozás

A Grand Cayman számos étteremmel, bárral és szórakozóhellyel büszkélkedhet, ahol a látogatók élvezhetik a különböző italokat, koktélokat és ételeket. A Seven Mile Beach környéke a legnépszerűbb, és számos bár, klub és élőzenei helyszín található itt. A helyi élőzenei előadásokon, fesztiválokon és partikon a helyi zenei és kulturális hagyományokat ismerhetik meg a látogatók.

A sziget éjszakai élete azonban nem korlátozódik a Seven Mile Beach környékére. A George Town nevű városközpontban is találni számos éttermet, bárt és klubot. A helyi éttermekben és kocsmákban megkóstolhatják a helyi specialitásokat, és az utcai ételeket is élvezhetik.

A Kajmán-szigetek azonban nem az a hely, ahol az éjszakai élet az elsődleges attrakció. A szigetek főként a nyugodt, tengerparti pihenést kínálják, így a látogatóknak ne felejtsék el, hogy az éjszakai élet mellett számos természeti szépség is várja őket, amelyeket a nappali órákban érdemes felfedezni.

Közbiztonság

A Kajmán-szigeteken a közbiztonság teljesen jó. A Karib-térség egyik legjobb közbiztonságú területe.

A hurrikánok június és november között előfordulhatnak.

Bár a Kajmán-szigeteken élők liberálisabbak más karibi szigetek lakosainál, még mindig viszonylag konzervatívak. A nyilvános érzelmi megnyilvánulások (akár meleg, akár heteroszexuális) általában nem elfogadottak. A homoszexuális turisták elfogadása viszonylag új jelenség, ezért a látogatóknak tartózkodniuk kell a nyilvános érzelmi megnyilvánulásoktól. Korábban meleg hajókat zártak ki a Kajmán-szigeteki kikötőkben, de a legújabb politika diszkrét marad. A meleg látogatók ugyanazt a vendégszeretetet és szolgáltatást kapják, mint bármely más látogató, de az idősebb kajmániaiak részéről lehet némi vonakodás. A fiatal kajmániaiak nagyon liberálisak, és általában nem érdeklik őket az ilyen dolgok.

A Kajmán-szigetek „viszonylag alacsony bűnözési terület, különösen más karibi üdülőhelyekhez képest”.

Mindazonáltal a bűnözés növekvőben van Grand Cayman szigetén. Éjszaka sötét utakon (például Courts Road mentén) gyalogosan vagy kerékpáron közlekedni kockázatos lehet támadásokra és/vagy rablásokra. A gyalogosoknak is ügyelniük kell, hogy ne ütközzenek autókkal a puha padkájú utakon. A részeg vezetés és a gázolásos balesetek problémát jelentenek. A rendőrség rendszeresen végez ellenőrzéseket, hogy visszatartja és észlelje a részeg vezetést, és hétvégente sok letartóztatást végez. A részeg vezetés súlyos vétség a Kajmán-szigeteken.

George Town fővárosa általában biztonságos. A turistáknak érdemes elkerülniük bizonyos területeket (Rock Hole, Swamp, Jamaica Town/Windsor Park, Courts Road és Eastern Avenue), de ez nem jelent problémát, mivel ezek a helyek általában távol esnek a legtöbb tevékenységtől. Ezenkívül George Town szinte üres éjszaka, mivel kevés központi étterem, bár vagy szórakozóhely található.

A személyes holmik miatt nem kell túlzottan aggódni. A strandon senki sem fogja elvinni a lunchodat, törülköződet vagy sportcipődet. A kajmániai tolvajok nem kétségbeesett egyének, és nem érdeklik őket a normál személyes tárgyak vagy használt sznorkel felszerelések. A tolvajok valószínűleg helyi fiatalok, akik olyan dolgokat keresnek, amelyeket eladhatnak más helyi fiataloknak. Példa: egy átlagos napszemüveg nem „fog lábra kapni”; de egy feltűnő Chanel másolat talán igen.

A női utazóknak különösen óvatosnak kell lenniük éjszaka, mivel előfordulhatnak szexuális támadások. Tarts magadnál egy telefont, amely képes sürgősségi hívásokat indítani a helyi 911-es számra. Ha úgy érzed, hogy követnek vagy helytelenül figyelnek, azonnal hívd a rendőrséget. A rendőrség nagyon reagálóképes és rendkívül professzionális szervezet. Komolyan fogják venni a panaszodat.

Ha ügyelsz a környezetedre, és zárva tartod az ajtókat és ablakokat, élvezheted a pihentető és „incidensmentes” nyaralást.

                     Önkéntes tipegés a vesztőhely felé - K. A. fotója

p.b.

Egyéb hasznos információk

1. A Kajmán-szigeteken tilos a monokinizés.

2. Keményen büntetik a korall élővilág rongálását.

3. Nincs a szigeteken nudizás! A karib térségben e téren St Martin és (kisebb mértékben) a Dominikai Köztársaság a legmegengedőbb.

4. Sokat elárul a Kajmán-szigetek egzisztenciális álllapotáról, hogy a kajmán dollár erősebb De az árszint , mint az amerikai:

1 USD = 0,82 kajmán dollár (KYD).

5. A Global Citizen Concierge Program (GCCP) lehetőséget ad a digitális nomádoknak, hogy ott vállaljanak munkát, de csupán azok igényelhetnek kétéves (és 1469 dollárba, azaz kb. 560 ezer forintba kerülő) vízumot, akik évi legalább százezer dollárt (kb. 38 millió forintot) keresnek.

6. Az alkohol nagyon drága a szigeteken, még a italboltokban is. Várható, hogy körülbelül kétszer annyit kell fizetned az italboltokban, mint az Egyesült Államokbeli boltokban, de ez még mindig a legolcsóbb módja az alkohol vásárlásának.

A Kajmán-szigeteken a tipikus italárak bárokban és klubokban CI$4–7 között mozognak, ami nagyjából 5–8,5 USD-nek felel meg az aktuális árfolyam alapján. Ez az árkategória a helyi sörökre és egyszerűbb koktélokra vonatkozik, míg a prémium italokért ennél többet kell fizetni.

Az italboltok általában 18:00 vagy 19:00 órakor zárnak, bár néhány hely 22:00-ig is nyitva tart. Vasárnap minden italbolt zárva van.

A Kajmán-szigetekre érkező látogatók 18 év felett egy üveg vámmentes szeszes italt, 4 üveg bort vagy pezsgőt, vagy egy 12 darabos sörös csomagot hozhatnak be személyenként. A vámkeretet meghaladó mennyiség esetén jelentős adót kell fizetni a többlettermékek után.

Természetesen érdemes kipróbálnod néhány helyi kocsmát is.

Így néz ki a helyi dollár, még böskésen (2024-től már károlyos)


Praktikus tanácsok a Kajmán-szigetek óceánjárós meglátogatásához:
Kikötési információk:

George Town, Grand Cayman a fő kikötő
A kikötőből tenderrel (kishajóval) viszik utasokat a partra
A belváros sétálható távolságban van

Fő látnivalók:
George Town:

Nemzeti Múzeum
Fort George maradványai
Hétmérföldes strand (Seven Mile Beach)
Heroes Square
Cayman Turtle Centre

Népszerű aktivitások:

Stingray City - rájákkal úszás
Hell - különleges sziklás terület
Smith's Cove - snorkelezés
Rum Point - nyugodt strand, éttermek
Crystal Caves - cseppkőbarlangok

Praktikus tanácsok:

Kajmán-dollár a hivatalos pénznem, de USD széles körben elfogadott
Az angol a hivatalos nyelv
A sziget biztonságos, magas életszínvonalú
Víz tiszta és iható
Baloldali közlekedés (brit rendszer)

Időbeosztási javaslat (6-8 órára):

George Town városnézés (1-1.5 óra)
Stingray City látogatás VAGY Seven Mile Beach (3-4 óra)
Snorkelezés/strandolás (1-2 óra)
Visszaút tartalékidővel

Különleges élmények:

Rájákkal úszás Stingray City-ben
Turtle Centre látogatása
Luxus bevásárlás
Búvárkodás/snorkelezés a korallzátonyoknál

Gasztronómiai ajánlatok:

Conch (nagy tengeri csiga) ételek
Helyi rum kóstolás
Friss tengeri ételek
Tortuga rum sütemény

Közlekedési lehetőségek:

Taxi szolgáltatás
Szervezett túrák
Helyi buszok
Bérautó (figyelni a bal oldali vezetésre)

Vásárlási lehetőségek:

Duty-free ékszerek
Luxuscikkek
Tortuga rum termékek
Helyi kézműves termékek

Fontos tudnivalók:

A sziget híres offshore pénzügyi központ
Kiváló búvárkodási lehetőségek
Magas színvonalú szolgáltatások
Általában drágább, mint más karibi szigetek

Tengerparti tevékenységek:

Vitorlázás
Jet ski bérlés
Üvegfenekű hajós túrák
Parasailing

Nagy-Kajmán

(Grand Cayman)

Itt forgatták Tom Cruise főszereplésével a The Firm (A cég) című filmet.

Nagy-Kajmán a Karib-tengeren található, és a Kajmán-szigetek legnagyobb szigete. A sziget híres a gyönyörű tengerpartjairól, a kristálytiszta vizéről, a korallzátonyairól és a gazdag tengeri életéről.

A Seven Mile Beach a sziget legnépszerűbb tengerpartja, amely hosszan elnyúlik a sziget nyugati partján. Az ide látogatók élvezhetik a homokos strandokat, a kristálytiszta vizet és a napfényt. A tengerparton számos étterem, bár és szórakozóhely található, így az ide látogatók élvezhetik a különféle italokat, ételeket és koktélokat.

A sziget körülbelül 200 korallzátonyának köszönhetően nagyszerű lehetőségeket kínál a búvárkodás és a sznorkel szerelmeseinek. Az itt található korallszirtek és tengeri élet bővelkednek színekben és érdekes élőlényekben.

A sziget belseje hegyvidéki, és számos túraútvonalat kínál a természet kedvelőinek. Az ide látogatók felfedezhetik a dzsungelben található sziklák és a sziget belsejében található patakok szépségeit.

A sziget fővárosa George Town, ahol számos turisztikai látnivaló található, például a Kajmán-szigetek Nemzeti Múzeuma, a történelmi Fort George és az élőzenei koncerteknek otthont adó The Lodge.

George Town

(Írják egybe is.)

Lakosság: 42,300 (2024-ben) 

Az ország fővárosa, a legnagyobb és legfejlettebb szigeten, a Grand Caymanon található. A város nemcsak vezető pénzügyi és kereskedelmi központ, hanem az ország fontos kikötője is. A főváros közelében van az Owen Roberts nemzetközi repülőtér.

k.v. fotói

Kis-Kajmán

Kis-Kajmán a Kajmán-szigetek legkisebb lakott szigete. A sziget híres a gyönyörű tengerpartjairól, a korallzátonyairól és a gazdag tengeri életéről, így a sziget elsősorban a búvárkodás és a snorkel szerelmeseinek ideális.

A Bloody Bay Marine Park Kis-Kajmán legnépszerűbb búvárkodási helye, amelynek kristálytiszta vizében gazdag tengeri élet és színes korallszirtok várják az ide látogatókat. Az itt található korallzátonyokat és a tengeri élővilágot számos búvároktató közösségi oldalon és magazinban a világ legszebb búvárkodási helyeiként emlegetik.

A sziget körülbelül 50 korallzátonyának köszönhetően számos búvárkodási és snorkel lehetőséget kínál az ide látogatóknak. A tengeri élet bővelkedik színekben és érdekes élőlényekben.

A sziget szárazföldi része nem nagy, de számos túraútvonalat kínál a természet kedvelőinek. Az ide látogatók felfedezhetik a dzsungelben található sziklákat és a sziget belsejében található patakok szépségeit.

A sziget fővárosa Blossom Village, ahol számos turisztikai látnivaló található, például a Charles Kirkconnell Nemzeti Park, a Booby Pond Nature Reserve, és a Kis-Kajmán Múzeum.

Cayman Brac

Cayman Brac a Kajmán-szigetek egyik legnagyobb szigete. A sziget híres a meredek sziklákról, a kivételes búvárkodási és sziklamászó lehetőségekről, valamint a gazdag tengeri életről.

A sziget fővárosa a West End, ahol számos turisztikai látnivaló található, például a Cayman Brac Beach Park, a South Side Bird Sanctuary, és a The Bat Cave.

A sziget híres a búvárkodási lehetőségeiről, különösen a Bloody Bay Wall-ról, amely a világ egyik legjobb búvárkodási helyének számít, és ahol a látogatók számos élőlényt, például teknősöket, rájákat és delfineket láthatnak. A búvárkodáson kívül a sziget kiváló lehetőséget kínál a sziklamászásra és más extrém sportokra.

A Cayman Brac szárazföldi része hegyvidéki, és számos túraútvonalat kínál a természet kedvelőinek. Az ide látogatók felfedezhetik a dzsungelben található sziklákat, patakokat és a sziget belsejében található barlangokat.

A sziget körülbelül 30 korallzátonyának köszönhetően számos búvárkodási és snorkel lehetőséget kínál az ide látogatóknak. A tengeri élet bővelkedik színekben és érdekes élőlényekben.

Búvárkodás

A Kajmán-szigeteken kb. 160 búvár merülő helyet tartanak számon.

A Kajmán-szigetek kiváló helyszínnek számítanak a búvárkodás és a snorkel szerelmeseinek. A szigeteket körülvevő kristálytiszta víz és a gazdag tengeri élet a világ legjobb búvárkodási helyeinek egyikévé teszi őket. A búvárkodás lehetőségei a Kajmán-szigeteken változatosak, az egyszerűebb és sekélyebb helyektől a meredekebb és mélyebb helyekig.

A legnépszerűbb búvárkodási helyek közé tartozik a Grand Cayman partjaitól északra található Bloody Bay Marine Park a Kis-Kajmán szigeten, amely a világ egyik legjobb búvárkodási helyének számít. Itt található a világhírű "Bloody Bay Wall", amely egy meredek sziklafal, amely a tenger mélyére merül és gazdag tengeri életet kínál, beleértve a teknősöket, rájákat és delfineket.

A Cayman Brac szigetén található a "The Russian Destroyer" nevű búvárkodási hely, amely egy elsüllyedt orosz romboló maradványa. Egy másik népszerű hely a "Anchor Wall", amely meredek sziklafalakat és óriási méretű korallzátonyokat kínál.

A szigetek közelében található számos korallzátony kínál remek snorkel lehetőségeket is. Az itt található korallszirtok és tengeri élet bővelkednek színekben és érdekes élőlényekben.

Történelem

A Kajmán-szigetek a Karib-tengerben található brit terület, amelyet először 1503-ban fedezett fel Kolumbusz Kristóf. A területet hosszú ideig lakatlanul hagyták, míg a 17. században a brit gyarmati hatóságok átvették az irányítását.

A szigetek névadói a kajmánok voltak, amelyek a tengerben élnek, és gyakran előfordulnak a part menti területeken. A XVIII. században a Kajmán-szigetek fő gazdasági tevékenysége a tengeri szállítás és a hajózás volt. A szigetek fontos kikötővállalatok és tengeri kereskedelmi központok lettek, különösen az északi és a déli szigeteken.

A Kajmán-szigetek hivatalosan a brit gyarmati hatóságok alá tartoztak egészen az 1960-as évekig, amikor önálló törvényhozó testületet hoztak létre. 1972-ben a Kajmán-szigetek autonómiát kaptak a belső ügyek tekintetében, majd 2009-ben a területi kormányzatot is átvették.

Manapság

Jóllehet a Kajmán-szigetek az Egyesült Királyság birtoka, de a földrajzi közelségük miatt leginkább az Egyesült Államok befolyásolja az ország gazdasági dolgait.

A Kajmán-szigetek gazdasága ma főként az adómentességű pénzügyi szolgáltatásokon alapul, amelyek vonzóvá teszik a külföldi befektetők számára a szigetekre történő befektetéseket. A turizmus és a búvárkodás is fontos gazdasági tevékenység a szigeteken.

Helyiek

A Kajmán-szigetek nagyon sokszínű és multikulturális társadalmat alkotnak. A szigeteken élőknek több mint 100 nemzetiségű tagja van, és a legtöbb lakos angol nyelvű, de a spanyol és a portugál is gyakran használt nyelvek.

A szigetek lakosainak zöme külföldről érkezett, vagy az előző generációik érkeztek külföldről, és az idők folyamán beolvadtak a kajmán-szigeteki kultúrába. Az afrikai, az európai, az ázsiai és a karibi hatások keveredése teszi a kajmán-szigeteki kultúrát egyedivé és sokszínűvé.

A szigeteken élők általában barátságosak és vendégszeretők, és nagy hangsúlyt fektetnek a család és a közösség fontosságára. A hagyományos értékek és a vallás is fontos szerepet játszik a kajmán-szigeteki társadalomban.

A gazdaság főként az adómentes pénzügyi szolgáltatásokra és a turizmusra épül, és a szigeteken élők nagy része ezen szektorokban dolgozik. A szigeteken élők életmódja általában nyugodt és pihentető, és sokan élvezik a tengerparti életmódot.

Aranyos sofőrünk - k.a. fotója

Érdekességek

1. A lakosságnak legfeljebb a fele nevezhető őslakosok leszármazottjának.

2. Kolumbusz Kristóf, amikor ott járt (1503), a szigeteket Las Tortugas-nak, azaz Teknősöknek nevezte el, mert sok tengeri teknőst látott úszni a vízben. 

3. Van egy városuk, aminek az a neve, hogy Hell, azaz Pokol. Sokan szeretnének abban a ,,pokolban" időzni.

4. Grand Cayman a világ ötödik legjelentősebb poénzügyi központja London, Tokió, New York és Hongkong után.

További beszámolók

A parton azonnal megállítottak, hogy szeretnénk-e taxit, amire igent mondtunk. Rövid várakozás után indultunk is a Seven Mile Beach-re, ahová 10 dollárért vittek el minket. Körülbelül 15 percnyi autózás után érkeztünk meg a kiszemelt partszakaszra. A vízben csak áttetsző halakat láttunk, sem korallok, sem más izgalmasabb tengeri élőlény nem tűnt fel. A parton elhagyatott napozóágyakat találtunk, amelyeket gyorsan birtokba vettünk. Strandoltunk egy kicsit, majd betértünk egy parti bárba, ahol frissítő mellett még ingyen WiFi-t is kaptunk a fogyasztásért cserébe. 4 órakor a taxi várt ránk, visszatértünk a kikötőbe, ahol begyűjtöttük a következő hűtőmágnest és néhány ajándékot. Ezután visszakompoztunk a hajóra,


,, Aki nem elégszik meg a fürdéssel és bározással, annak itt a Kajmán-szigetek egyik leginkább keresettebb programja a Stingray City, amely a parttól néhány kilométerre élő rájákat jelöli. Az ideszoktatott ráják szabadon vannak a vízben és egyáltalán nem félnek az emberektől. Olyannyira nem félnek, hogy sokszor maguktól másznak fel az emberekre egy kis eleség fejében. A helyiek szerint szerencsét hoz, ha megpusziljuk őket. Természetesen vannak, akik még ezt is bevállalják.

Nem messze a rájáktól, úgy 15 percre található a Coral Garden, ami egy kiváló sznorkelező terület. Az áttetsző víz lehetőséget ad, hogy saját környezetükben tekintsük meg a rengeteg színes korallt és halat. Sőt a két program mellett még a tengericsillag helyet (Starfish Point) is szokták a helyi programszervezők felkínálni. Így a pár órás programban akár három klassz területre is eljuthatunk. Utóbbi helyen lehetőségünk van közelebbről megtekinteni a világ egyik legszebb tengericsillag fajtáját, a párna tengericsillagot. S, ha már itt járunk érdemes elidőzni a gyönyörű Rum Point névre hallgató partszakaszon is.

Hogyha az állatos és vízi programok nem kötnek le vagy csak egyszerűen megnéznéd milyen a pokolban, akkor erre is van lehetőséged a Kajmán-szigeteken. A fősziget északi részén ugyanis van egy település, melynek az a neve, hogy Hell, azaz magyarul Pokol. A fekete mészkőiről elhíresült helyen az ajándékbolt mellett még posta is van, ahonnan akár pokoli pecséttel ellátott levelet is küldhetünk haza.

A Pokolhoz közel van egy teknősfarm is, ami több ezer teknősnek ad otthont, ugyanis a Kajmán-szigeteken rengeteg teknős van jelen. Következésképp nem csoda, hogy Kolumbusz Kristóf 1503-as felfedezésekor teknősbékák szigetének nevezte el a Kajmán-szigeteket. Amúgy a nemzeti zászlójukban is megjelenik a teknősbéka. A Pokoltól, ha másik irányba indulunk, akkor pedig egy delfinparkba juthatunk, ahol akár úszhatunk is a kedvelt állatokkal. Ahogy láthatjuk a sziget nyugati oldalán vannak főként a turistacsalogató helyek, de a sziget keleti része is nyújt látnivalókat, mint pl. a II. Erzsébetről elnevezett botanikus park, ahol nemcsak gyönyörű növényeket, de olyan állatokat is megtekinthetünk, mint a veszélyeztetett iguana. Ha ugyanakkor tőle északabbra megyünk, akkor a sziget egyedülálló kristálybarlangjait is megnézhetjük Old Man Baynél.

Aki szereti a különlegességeket megkóstolni annak ajánlom a Kajmán-szigetek híres italát avagy koktélját, ami a Mudslide. Nem egy sima koktél, hanem egy ún. desszert koktél, melynek alapja a vodka és a kávélikőr. Szerintem itt minden bárban szerepel az itallapon és egyébként javarészt raknak hozzá fagyit is, így még inkább egy desszertnek fogható fel - egy kis alkohollal fűszerezve. Na persze, aki tengerjáró hajóval érkezik, annak van lehetősége a hajón is válogatni a sok-sok koktélból. (2021)" forrás

Fotóegyveleg

Teknősfarm - E-O. Ágnes fotója

n.v. fotója

George Town - a parlament épülete - k.a. fotója

George Town - halpiac -  ezek wahoo halak (Acanthocybium solandri) - s.a. fotója




Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon