ÚTIKRITIKA.HU / Bad Ischl - Felső-Ausztria






hirdetes

útikritikák


Bad Ischl - Felső-Ausztria

Bad Ischl-ről bevezető|Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Odajutás| Szállás| Helyi közlekedés| Étkezés| Vásárlás| Szórakozás| Más praktikus információk| Császárvilla| Katrin-sikló| Siriuskogl|Városi park| Ivócsarnok| Lehár-színház|Lehár-villa| Más látnivalók|Az islerről| Fotóegyveleg

.

R. Gyuri fotója

Tartalomfeltöltés folyamatban

Bad Ischl-ről bevezető

Lakosság (2024-ben): 14,160

Bad Ischl Felső-Ausztria tartományban, a Salzkammergut régióban található. Ez a festői város a Traun folyó partján fekszik. Ismert gyógyhatású forrásairól, amelyeket már a 19. században is látogattak a pihenni vágyók.

Bad Ischl különösen híressé vált, amikor I. Ferenc József császár és Erzsébet királyné, azaz Sissi, nyaralóhelyévé választotta. A város legnevezetesebb látványossága a Kaiservilla, a császári család nyári rezidenciája, ahol a látogatók megismerhetik a Habsburgok történelmét és életét.

További érdekes helyszín a Lehar-villa, ahol a híres magyar-osztrák zeneszerző, Lehár Ferenc (Franz Lehar) lakott és alkotott. Lehárt Bad Ischlben temették el.

Bad Ischl az egyik legjobb kiindulópont a Salzkammergut régió természeti szépségeinek, tavainak és hegyeinek felfedezéséhez, beleértve a közeli Wolfgangsee és Hallstatt-tavat.

A város gazdag kulturális eseményekben: többek között az évente megrendezett Lehár-fesztivál, amely operaelőadásokkal és koncertekkel vonzza a látogatókat. Ezenkívül híres cukrászdája, a Zauner, amely 1832 óta működik, különleges helyi édességekkel várja az érdeklődőket.

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1.

Belégzett levegő - R. Gyuri fotója

A Zauner cukrászda mosdója - R. Gy.

Nem tetszett

1.

Vélemények

Évek óta az egyik szerelem városom. Nem nagy hely, de van egy aurája ami nagyon megfogja az embert. Természetesen itt minden a császári családra emlékeztet. Mindenhol Sissi és Ferenc József képe. Itt található a Lehár-villa is. Télen és nyáron is gyönyörű. (2024)

Odajutás

Autóval a Westautobahn A1-en haladjon Regau csomópontig, majd a B145-ös úton Gmunden és Ebensee érintésével.

Szállás

Bad Ischlben több hangulatos szálláshely közül választhatsz, amelyek jó ár-érték arányt kínálnak a középkategóriában. Két olyan szálláshelyet emelnék ki, amelyek jól illeszkednek a középkategóriás igényekhez és karakteres élményt nyújtanak.

Az Hotel Goldener Ochs egy hagyományos osztrák szálloda, amely a város központjában helyezkedik el. A hotel hangulata barátságos és otthonos, és a történelmi épület adja az alapját a kellemes tartózkodásnak. Az ár-érték arány szempontjából kedvező, és a szálláshely kényelmes szobákat, valamint reggelit kínál. Az elhelyezkedés ideális, mivel közel van a város főbb látványosságaihoz és üzleteihez.

A másik ajánlott szálláshely a Hotel Tyrol, amely egy elegáns, de mégis középkategóriás lehetőség. Az épület klasszikus osztrák stílusban készült, és kellemes légkört biztosít a vendégek számára. A szálloda kényelmes szobákat, modern felszereltséget és reggelit kínál. Emellett a hotel közel van a városközponthoz és a híres gyógyfürdőkhöz, így a vendégek könnyedén elérhetik a város fontos helyszíneit.

Helyi közlekedés

A várost a kis kiterjedése miatt könnyű gyalogosan bejárni. Érdemes az autót a „Kaiservilla” parkolóban hagyni, mivel a központban alig van parkolóhely.

Étkezés

Zauner cukrászda

Pfarrgasse 7.

R. Gyuri fotói

Vásárlás

Bad Ischl kisváros lévén nem rendelkezik hatalmas bevásárlóközpontokkal, de kínál számos egyedi vásárlási lehetőséget, amelyek a látogatók érdeklődésére számíthatnak. A város központjában található kisboltok és butikok különleges helyi termékeket kínálnak, mint például kézműves árukat, helyi élelmiszereket és ajándéktárgyakat. A sétálóutcákon és a főtér környékén több üzlet is várja a vásárlókat, ahol helyi specialitásokat, például osztrák csokoládét, borokat és egyéb gasztronómiai finomságokat vásárolhatnak.

A város piacán friss helyi termékek, zöldségek, gyümölcsök és egyéb élelmiszerek érhetők el, amelyek a látogatók számára autentikus helyi ízeket kínálnak. A helyi piacokon és kisebb üzletekben kézműves termékek is fellelhetők, mint például helyi kerámiák, textíliák és egyéb művészeti alkotások. Ha valaki ajándékot keres, különleges és egyedi tárgyakat találhat, amelyek emlékezetes ajándékként szolgálhatnak.

Sissikuss (azaz Sissi csókja) ajándékbolt - R. Gyuri fotója

Szórakozás

R. Gyuri fotója

Más praktikus információk

1. Bad Ischl turista információs irodája:

Tourismusverband Bad Ischl Kaiser Franz-Josef-Platz 9 4820 Bad Ischl

A turista információs iroda nyitvatartása a következőképpen alakul 2024-es állapot szerint:

Hétfőtől péntekig: 9:00 - 17:00 Szombaton: 9:00 - 12:00 Vasárnap: Zárva

Város

Bad Ischl városközpontja egy bájos, történelmi hely, ahol az osztrák monarchia korábbi fényét érezhetjük. A város szívében található sétálóutca és a központi tér, a Stadtplatz, a helyiek és a látogatók kedvelt találkozóhelye. A főtéren található épületek többsége a 19. század végéről és a 20. század elejéről származik, amelyek szép példái a korabeli osztrák építészeti stílusnak.

A város központjában a legfontosabb látnivalók közé tartozik a Kaiservilla, ahol Franz Joseph császár és Erzsébet császárné (Sisi) nyári rezidenciájukat töltötték. A villa látogatása során bepillantást nyerhetünk a Habsburgok életébe, és a gyönyörű kertet is megcsodálhatjuk. A közelben található a szintén impozáns Kurhaus, ahol az üdülővendégek fürdőzhetnek, és élvezhetik a gyógyvíz jótékony hatását.

A Stadtplatz környékén számos kávézó és étterem található, ahol megkóstolhatjuk a helyi specialitásokat. Az osztrák gasztronómia híres süteményei és kávéi kiváló választások egy kellemes délutáni pihenéshez. A városka több üzlete és kézműves boltja szintén ideális hely a helyi ajándéktárgyak beszerzésére.

A város központját könnyen bejárhatjuk gyalogosan, mivel a terület viszonylag kompakt és jól kiépített sétálóutcákkal rendelkezik. Érdemes a látogatást egy kellemes sétával kombinálni, hogy felfedezhessük a régi épületek részleteit és a helyi atmoszférát. Az autós parkolás a Stadtplatz környékén korlátozott lehet, ezért érdemes a közelben található parkolókat, például az Ischl-Parkplatzot használni.

A város különleges hangulata az elegáns bástyák és a régi, hangulatos épületek keveredésében rejlik, amely egyedi élményt nyújt a látogatóknak.

Bad Ischl nemcsak a kulturális örökségéről, hanem a gyönyörű természeti környezetéről is ismert. A város körüli hegyek és tavak remek lehetőséget kínálnak túrázásra és egyéb szabadidős tevékenységekre. Ha több időt szeretnénk eltölteni a városban, akkor érdemes előre tervezni a programokat, és figyelni a nyitvatartási időket, mivel sok helyszín és múzeum bizonyos napokon zárva tart.

R. Gyuri fotói

Császárvilla

Kaiservilla, Jainzen.

A villa a városközpont közelében, a Kaiserpark közepén található. Esküvői ajándék volt I. Fernc József császár és Erzsébet császárné (Sisi) számára, és nyári rezidenciaként szolgált számukra. Az I. világháború után is a Habsburg-ház birtokában maradt. A villa egyik szárnya lakott, így nem látogatható, de a többi helyiség vezetett túra keretében megtekinthető.

Az épületben tilos a fényképezés (lásd alább...).

Belépő: Park és Kaiservilla felnőtteknek 21 €, Marmorschlössl-lal együtt 27 €.

,, A császári villa kertje nagyon gondozott. A villát kizárólag óránként induló szervezett csoportokban lehet végiglátogatni, mi a 12 órakor indulóba fértünk bele. A kasszánál kérdezték milyen nemzetiségűek vagyunk, ugyanis úgy van megoldva, hogy van egy idegenvezető, aki németül elhadarja az egyes szobákban (termekben) kiállított látnivalókról a tudnivalókat, érdekességeket, a külföldieknek pedig anyanyelvükön adnak egy 4 oldalas nyomtatványt, amiben szintén le vannak írva helyiségenként a nevezetességek. Magyarul teljesen jól nyomon követhető az idegenvezető magyarázata.

Ez a kastély gyönyörű, ajándékba kapták Zsófia hercegnőtől, a császár édesanyjától. Mivel Ferenc József egyetlen szórakozása a vadászat volt, rengeteg állítólag személyesen általa elejtett vadtrófea díszíti a falakat. Legjobban a zergéket szerette, de van vaddisznó, mindenféle szarvasféle, sasok és egy orosz cár meghívására ott elejtett barnamedve kitömött példánya. Mindegyik állatnál fel volt tüntetve a kilövés pontos ideje és helye. A legszebb szarvasokat az agancsai alapján Magyarországon, Szentkirályon lőtte le.

Megnézhettük a híres dolgozószobát, ahol hajnal 4-től dolgozott, és intézte az Osztrák-Magyar Monarchia ügyeit. A hadüzenet nincs kiállítva, de például a karosszéke, ágya, mosdófelszerelése eredeti. A csodálatos ebédlőbe is bemehettünk, ahol a legpompásabb asztali terítéket láthattuk, amit gondolom a mindennapi étkezéshez használtak több mint 150 éve." (2024)

R. Gyuri fotói

Marmorschlössl, Sissi teaháza 

(,,Márvány kastélyocska")

A Marmorschlössl, magyarul „Márvány kastélyocska”, Bad Ischl közelében található, és jelentős történelmi és kulturális értékkel bír. Az épület a császári család nyári rezidenciájának részeként épült, és a 19. század végén készült el. Az eredeti építkezés célja az volt, hogy egy elegáns helyet biztosítson a császári pár számára, ahol pihenhetnek és fogadhatják vendégeiket.

A Marmorschlössl különösen híres Sisi teaházáról, amely Erzsébet császárné, más néven Sisi nevét viseli. A teaház hangulata és díszítése a császárnő ízlését tükrözi, amely az elegancia és a kifinomultság jegyében készült. Az épület építészeti stílusa klasszicista jegyeket visel, márvány borításával és finom részleteivel, amelyek egyedülálló látványt nyújtanak.

A látogatók megcsodálhatják a gyönyörűen berendezett belső tereket, amelyek az egykori császári pompát idézik. A teaház a látogatók számára lehetőséget biztosít arra, hogy egy csésze teával vagy kávéval élvezzék az épület elegáns atmoszféráját. Az épület körüli park és kert szintén jelentős turisztikai vonzerő, ahol a látogatók kellemes sétákat tehetnek.

A Marmorschlössl látogatása egyfajta időutazás a múltba, bemutatva a császári életstílust és Bad Ischl történelmi jelentőségét. Az épület és a teaház különösen népszerű a történelem és a kultúra iránt érdeklődők körében. Praktikus tanácsként érdemes előre jegyet váltani, mivel a látogatók száma korlátozott lehet, különösen a nyári hónapokban.

R. Gyuri fotói

Katrin-sikló

A Katrin-sikló (Katrinbahn) egy festői kilátást nyújtó hegyi vasút, amely Bad Ischl közelében található. A sikló a Katrin-hegy oldalán közlekedik, és az egyik legnépszerűbb turisztikai attrakció a térségben.

A sikló 2024-es viteldíjai:

Felnőttek: 24 euró oda-vissza
Gyerekek (6-15 év): 14 euró oda-vissza
Családi jegy: 60 euró oda-vissza (2 felnőtt és 2 gyermek)
Egyirányú jegy: 16 euró felnőtteknek, 10 euró gyerekeknek

A Katrin-sikló legnagyobb vonzereje a csodálatos kilátás, amelyet a hegy tetejéről lehet élvezni. Az utazás során a látogatók panorámás kilátást kapnak a Salzkammergut régióra és a környező hegyekre. A hegy tetején található étterem és kilátóterasz remek helyszínt biztosít a pihenésre, ahol a látogatók étkezhetnek vagy egyszerűen csak élvezhetik a tájat.

A sikló működési időpontjai változhatnak az évszaktól és az időjárástól függően. Általában az üzemelési idő tavasztól őszig tart, de érdemes előre ellenőrizni az aktuális menetrendet és nyitvatartást. A jegyeket előre online is meg lehet vásárolni, ami különösen ajánlott a főszezonban, hogy elkerüljük a hosszú sorban állást.

Siriuskogl

A Siriuskogl egy kiemelkedő kilátóhely a Bad Ischl közelében található Siriuskogl hegyen, amely lenyűgöző panorámát nyújt a Salzkammergut régióra. A kilátóhelyet 1924-ben építették, és a tervezése során a cél az volt, hogy a látogatók számára egyedi kilátást biztosítson a környező tájra. A Siriuskogl különösen népszerű a túrázók és a természet kedvelői körében, mivel könnyen megközelíthető gyalogosan.

A kilátóhelyre vezető túraútvonalak festői tájakon haladnak, amelyeket gyönyörű erdők és rétek díszítenek. Az út során a látogatók megcsodálhatják a helyi flórát és faunát, valamint élvezhetik a friss hegyi levegőt. A Siriuskogl csúcsáról nyíló kilátás különösen impozáns, különösen naplementekor, amikor a táj színei varázslatosan megváltoznak.

A kilátóhely mellett egy pihenőhely és padok is találhatók, ahol a látogatók megpihenhetnek és élvezhetik a látványt. A Siriuskogl látogatása ideális egy egész napos kirándulásra, vagy akár egy rövidebb, de emlékezetes kiruccanásra is. Praktikus tanácsként érdemes megfelelő túrafelszerelést hozni, mivel az útvonalak változó terepviszonyokkal rendelkeznek.

A Siriuskogl ideális helyszín a természetfotósok számára is, akik szeretnék megörökíteni a régió festői szépségét. A kilátóhelyhez vezető út általában jól karbantartott, de eső után csúszós lehet, ezért érdemes óvatosan közlekedni. A Siriuskogl látogatása során a túrázók valódi élményben részesülnek, amely méltán emlékezetes marad számukra.

Városi park

Kurpark

A Kurpark Bad Ischl szívében található, és egy csendes, zöld oázis a város közepén. A parkot az 1800-as évek végén alakították ki, és célja a látogatók pihenése és a gyógyulás elősegítése volt. A Kurpark lenyűgöző tájképi kertjei és sétányai különféle növény- és virágfajtákat mutatnak be, amelyek évszaktól függően változnak.

A park központi része egy nagy, festői tó, amely ideális hely a relaxálásra és a természet közelségének élvezetére. A látogatók élvezhetik a tó partján található padokat, ahol megpihenhetnek, miközben gyönyörködnek a látványban. A parkban rendszeresen rendeznek kulturális eseményeket és koncerteket, amelyek hozzájárulnak a hely hangulatához.

A Kurpark sétányai tökéletesek egy kellemes sétára, és számos kanyargós ösvény vezet a park különböző részeihez. A park területén található pavilonok és árnyas fák ideális helyet biztosítanak a piknikezéshez vagy egy kis szünethez. Emellett a parkban elhelyezkedő szökőkutak és szobrok esztétikai élményt nyújtanak a látogatóknak.

A Kurpark különösen népszerű a helyiek és a turisták körében is, akik a város felfedezése közben szeretnék kipihenni magukat. Praktikus tanácsként érdemes kényelmes lábbelit hozni, mivel a parkban való sétálás hosszú időt is igénybe vehet. A Kurpark látogatása során a vendégek valóban megtapasztalhatják Bad Ischl zöld szívének nyújtotta nyugalmat és szépséget.

Ivócsarnok

Trinkhalle

A Trinkhalle, azaz Ivócsarnok Bad Ischl egyik jelentős történelmi épülete, amely a város központjában található. Az épület a 19. század végén épült, és eredetileg azzal a céllal készült, hogy a látogatók számára biztosítson helyet a gyógyvíz fogyasztására. A Trinkhalle építészeti stílusa neoreneszánsz jegyeket mutat, ami az akkori korszak eleganciáját tükrözi.

Az épület belső terében található egy impozáns oszlopcsarnok, amely a látogatók számára nyújt helyet, ahol megkóstolhatják a helyi gyógyvizet. A Trinkhalle egyedülálló atmoszférát kínál, amely visszarepíti a látogatókat a múltba, és bemutatja a történelmi gyógyfürdő-kultúrát. A gyógyvíz, amelyet itt kínálnak, híres a jótékony hatásairól, és sok látogató keres fel az egészségügyi előnyök miatt.

A Trinkhalle nem csupán ivócsarnok, hanem egy kulturális központ is, ahol különböző helyi eseményeket és rendezvényeket tartanak. Az épület körüli terület rendezett parkosított részeket kínál, amelyek ideálisak egy rövid pihenésre a látogatás során. Praktikus tanácsként érdemes ellenőrizni az épület nyitvatartási idejét és a gyógyvíz elérhetőségét, mivel ezek változhatnak az évszaktól függően.

A Trinkhalle látogatása lehetőséget ad arra, hogy a történelmi gyógyfürdő hangulatát átéljük, miközben élvezzük a helyi víz egészségügyi előnyeit. Az épület látogatása egy nagyszerű módja annak, hogy mélyebb betekintést nyerjünk Bad Ischl gyógyfürdő hagyományaiba és történetébe.

R. Gyuri fotója

Lehár-színház

Kongress & TheaterHaus Bad Ischl

R. Gyuri fotója

Lehár Ferenc (Franz Lehár) (1870-1948) szobra - R. Gyuri fotója

Lehár-villa

A Bad Isch-i Lehár Villa, amely a híres operettkomponista Franz Lehár otthona volt, egy csodálatos helyszín, amely betekintést nyújt a művész életébe és munkásságába. Az épület a festői Bad Isch városában található, amely Ausztria Salzkammergut régiójában helyezkedik el. A villa gyönyörű parkosított kerttel rendelkezik, és az épületben található kiállítások Lehár életét és művészetét mutatják be.

A Lehár Villa látogatása során a látogatók megismerkedhetnek a zeneszerző személyes tárgyaival, levelezéseivel és az operett világával kapcsolatos dokumentumokkal. A villa interaktív tárlatokkal és multimédiás bemutatókkal várja a vendégeket, amelyek révén a látogatók mélyebb megértést nyerhetnek Lehár munkásságáról.

A villa egész évben látogatható, de a nyári hónapokban gyakran tartanak különleges eseményeket és koncerteket is, amelyek a látogatás élményét tovább fokozzák. A nyitvatartási idő és a jegyárak az évszaktól függően változhatnak, ezért érdemes előre tájékozódni. A helyszínen lehetőség van vezetett túrák igénybevételére is, amelyek gazdag információval szolgálnak Lehár életéről és munkásságáról.

A Lehár Villa látogatása során érdemes figyelembe venni, hogy a helyszínen tilos a fényképezés, ami segít megőrizni a kiállítások állapotát. Az épület akadálymentesített, így a mozgáskorlátozott látogatók is kényelmesen élvezhetik a múzeumot. A villa egy vonzó célpont lehet a zenekedvelők és a kulturális érdeklődésű látogatók számára egyaránt.

Franz Lehár osztrák zeneszerzőként vált ismertté, de 1870-ben Komáromban Magyarországon született, azaz magyar származású.

A villa közvetlen környezete is lenyűgöző, hiszen Bad Isch egy festői üdülőhely, amely számos lehetőséget kínál a pihenésre és a szórakozásra. A látogatók élvezhetik a helyi fürdőket és a gyönyörű tájat, amely tökéletes hátteret biztosít a Lehár Villa látogatásához.

Más látnivalók

Ischl-folyó - R. Gyuri fotója

Az islerről

Az isler (isli) tradicionális osztrák sütemény, amely Bad Ischl városáról kapta a nevét, és az Osztrák-Magyar Monarchia idején vált népszerűvé. Ezt a desszertet eredetileg Richard Kurth cukrász készítette először a 19. század végén, a Zauner cukrászdában, Bad Ischlben. Az isler két omlós, kör alakú mandulás vagy mogyorós tésztakorongból áll, amelyeket barack- vagy ribizlilekvárral töltenek meg, majd csokoládébevonattal vonnak be. A klasszikus recept mellett ma már sokféle variáció létezik, különböző ízesítésekkel és bevonatokkal.

A sütemény különösen népszerű a kávéházakban és cukrászdákban Ausztriában, Németországban és Magyarországon, ahol a tea vagy kávé mellé gyakran kínálják. Az isler gazdag íze és elegáns megjelenése miatt különleges alkalmakkor is kedvelt édesség. Sok országban a klasszikus osztrák cukrászművészet egyik jelképeként ismerik.

A Zauner islere - R. Gyuri fotója

Sissi-vonatkozások

R. Gyuri fotói

Lehárról

Lehár Ferenc (1870-1948) osztrák-magyar zeneszerző, elsősorban operettjeiről híres. Szülővárosa Komárom, de később Bécs vált élete és munkássága központjává. Fiatal korában hegedűművésznek készült, és a prágai konzervatóriumban tanult. Kezdetben katonazenekarok karmestere volt, majd operettkomponistaként szerzett hírnevet. Első nagy sikere az Arany és ezüst című keringő volt 1902-ben, de világhírűvé az 1905-ben bemutatott A víg özvegy tette. Ezt követték olyan művei, mint a Cigányszerelem (1910), A mosoly országa (1929), és Paganini (1925).

Lehár műveire jellemző a dallamos, érzelmekkel teli zene, amely gyakran elegyíti a magyar népzenei elemeket az osztrák bécsi operett hagyományaival. Bár az operett műfaja gyakran a könnyed szórakoztatást szolgálta, Lehár műveiben gyakran megjelenik a mélyebb érzelem és drámai elem.

Leghíresebb műve, A víg özvegy (Die lustige Witwe), nemzetközi siker lett, világszerte több ezer előadást ért meg. További jelentős művei közé tartozik a Paganini, amely az olasz hegedűvirtuóz életét és szerelmét ábrázolja, valamint A mosoly országa, amely egy tragikus kínai-európai szerelmi történetet mesél el. Művei ma is népszerűek a világ különböző színházaiban, és Lehárt a 20. század egyik legnagyobb operettszerzőjeként tartják számon.

Leghíresebb művei

A víg özvegy (Die lustige Witwe, 1905) – Vidám, szerelmi bonyodalmakkal teli történet
Cigányszerelem (Zigeunerliebe, 1910) – Romantikus és drámai történet, amely a cigányzene ihletésével született.
Paganini (1925) – Az olasz hegedűvirtuóz, Niccolò Paganini életének és szerelmeinek dramatizált feldolgozása.
Friderika (1928) – Szintén egy sikeres operett, amely Friderika szerelmét és kalandjait követi.
A mosoly országa (Das Land des Lächelns, 1929) – Tragikus szerelmi történet egy kínai herceg és egy európai nő között.
A Cárevics (Der Zarewitsch, 1927) – Az orosz cárevics és egy táncosnő szerelméről szóló mű, melyet a cári udvar intrikái színesítenek.

Lehár zenéjét a könnyed elegancia, a harmonikus dallamok és a finom érzelmi kifejezés jellemzi, ami a mai napig elbűvöli a hallgatóságot.

R. Gy.

Érdekességek

Korabeli PR: Ferenc Jóska szóba áll a parasztokkal - R. Gy. 

Fotóegyveleg

R. Gyuri fotói

K. u. K.(Kaiserlich und Königlich) (Császári és KIrályi) - R. Gyuri fotója


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon