ÚTIKRITIKA.HU / Bécs manapság







útikritikák


Bécs manapság

Lakhatás|No-Go zónák?|

Lakhatás

Bécsben jelentősen olcsóbb a lakhatás, mint Budapesten, ami különösen figyelemre méltó, tekintve, hogy az osztrák fővárosban a fizetések többszörösei a magyar átlagbéreknek. Az, hogy egy 3 szobás lakást a város peremén az átlagos havi nettó jövedelem kisebb százalékából lehet bérelni, nem csupán az egyéni anyagi helyzetet javítja, hanem a város élhetőségét is növeli.

Bécs nem véletlenül kapja meg újra és újra a világ legélhetőbb városa címet: a városi tulajdonú bérlakások rendszere hatékonyan nyomja le a piaci árakat, így az ott élőknek több pénzük marad másra, ami hozzájárul a helyi gazdaság és a szolgáltatóipar fellendüléséhez.

Ezzel szemben Európa kevésbé fejlett országainak városaiban a lakásárak és bérleti díjak gyorsabban növekednek, mint a jövedelmek. Ennek oka a befektetések, a turizmus és a külföldi munkavállalók által generált kereslet, amely a helyi lakosság számára gyakran megfizethetetlenné teszi a bérleti díjakat. Bár a lakásárak emelkedésének mérséklésére vannak megoldások, ezek – például az új lakások tömeges építése – hosszú időt és komoly anyagi forrásokat igényelnek. Bécs példája is mutatja, hogy egy fenntartható lakhatási rendszer felépítése évtizedeket, sőt, akár egy évszázadot is igénybe vehet.

Mindezek fényében figyelemre méltó, hogy Bécs mellett olyan nyugat-európai városok is, mint Berlin, Stockholm, Koppenhága, Brüsszel és Oslo, kedvezőbb lakhatási feltételeket kínálnak, mint Budapest. Ezekben a városokban a bérekhez viszonyított bérleti díjak jóval alacsonyabbak, így a helyi lakosok számára is több marad más célokra.

No-Go zónák?

Bécs társadalmi összetétele folyamatosan alakul, és ennek egyik leglátványosabb példája a város legnépesebb kerülete, Favoriten. Ez a kerület egyszerre tekinthető a változás szimbólumának és az önjelölt kulturális harcosok vitáinak színterének.

Favoriten mindig is a sokszínűség megtestesítője volt, hiszen itt él a legtöbb bevándorló hátterű lakos Bécsben: a kerület lakóinak közel fele nem Ausztriában született. Ez a történelmi gyökerekkel rendelkező „olvasztótégely” ma is folytatja hagyományát. A különböző kultúrák, vallások és identitások egymás mellett élése azonban nem mentes a kihívásoktól.

A politikai viták középpontjában a bevándorlás és annak hatása áll. Míg néhány politikus „no-go zónaként” írja le a kerületet, addig mások példaképként tekintenek rá. Az igazság valahol a kettő között húzódik: Favoritenben modern lakóházak és tiszta közterek váltakoznak a klasszikus bérházakkal, miközben a bűnözési statisztikák jobbak, mint néhány más bécsi kerületben.

Az oktatásban és a közösségi életben ugyanakkor erőteljes kihívások mutatkoznak. Az iskolákban a diákok nagy része nem német nyelvű környezetből érkezik, és az integráció kérdése folyamatosan jelen van. Egyes tanárok és szakértők szerint a vallási és kulturális különbségek olykor megnehezítik a mindennapokat.

Ugyanakkor Bécs városvezetése aktívan dolgozik a kihívások kezelésén. Szociális munkások és tanárokat segítő programok révén igyekeznek támogatni a közösséget. A cél nemcsak az együttélés, hanem a jövő generációinak megfelelő esélyek biztosítása is.

Favoriten jövője egyben Bécs jövőjét is jelképezi. A demográfiai előrejelzések szerint a muszlim lakosság száma 2050-re jelentősen növekedhet, de ugyanígy a vallástalan közösség is bővülhet. Az, hogy ez a változás kulturális csatatérként vagy együttműködésként jelenik-e meg, nagymértékben politikai döntésektől is függ.


„Figyeljünk oda, ne fordítsuk el a fejünket: Bécs egy másik #kritikus pontja a Reumannplatz, a Favoritenstraße és a Viktor-Adler-Markt közötti negyed” „Az emberekkel, akikkel beszéltem, az érzéseiket bizonytalanság és az a benyomás határozta meg, hogy kisebbségbe kerültek a negyedben.”

Jelenleg az itt élők körében már kisebbséget alkotnak azok, akik nem rendelkeznek migrációs háttérrel. „Őket az erőszak, a bűnözés és az etnikai közösségek elszigetelődése tartotta távol és szorította ki” . Pontosan ezek az úgynevezett no-go zónák kezdetei, amelyek már jelen vannak más európai nagyvárosokban.” (2023)




Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon