ÚTIKRITIKA.HU / Sankt Pölten







útikritikák


Sankt Pölten

Sankt Pöltenről bevezető|Tetszett&Nem tetszett|Vélemények| Odajutás| Szállásválasztás| Helyi közlekedés&Parkolás| Étkezés| Vásárlás| Szórakozás |Közbiztonság&Kellemetlenségek| Más praktikus információk| Városháza tér| Szűz Mária mennybevételének és Szent Hippolitnak székesegyháza| Tartományi negyed| Landesmuseum Niederösterreich Zsinagóga| Regierungsviertel és az új városnegyed| Franziskanerkirche és barokk városmag| Viehofner Seen & Ratzersdorfer See|Más látnivalók| Háttér| Fotóegyveleg

Sankt Pölten egyik legismertebb szecessziós háza, az úgynevezett „Dunky-Haus” (Dunky-ház), amely a Rathausplatzon található. Nevét az aljában működő Dunky ékszerüzletről kapta, és az egyik legjellegzetesebb szecessziós épület az egész városban. 1906-ban épült. (R. Ági fotója)

Sankt Pöltenről bevezető 

Lakosság (2025-ben): közel 60,000

Szent Pölten (St. Pölten) Ausztria egyik jelentős városa, amely Alsó-Ausztria tartomány fővárosa. A település Bécstől körülbelül 60 kilométerre nyugatra, a Traisen folyó partján helyezkedik el. 

Szent Pölten rendkívül gazdag történelmi múlttal büszkélkedhet, hiszen már a római korban is lakott település volt Aelium Cetium néven. A város 1986-ban lett Alsó-Ausztria tartomány fővárosa, ami jelentős fejlesztéseket és modern kormányzati negyed kialakítását eredményezte. 

Különleges látnivalói közé tartozik a barokk stílusú dóm, a Városháza, valamint a Landhaus, amely a tartományi kormány székhelye. A modern építészet kedvelői számára érdekes lehet a Kulturbezirk (Kulturális Negyed), ahol múzeumok és kulturális intézmények találhatók. Szent Pölten gazdasága elsősorban a szolgáltatói szektorra és az iparra épül, de fontos oktatási központ is, ahol több főiskola működik. 

A város környéke természeti szépségekben gazdag, kedvelt kirándulóhely a helyiek és a turisták körében egyaránt.

Tetszett&Nem tetszett 

Tetszett:

A belváros rendezett, tiszta utcái és a sétálóövezet hangulatos kávézói tökéletes helyszínt biztosítottak a reggeli kávézásokhoz.
A Dóm (Dom St. Pölten) lenyűgöző barokk belseje és a rendszeres orgonakoncertek különleges élményt nyújtottak.
A Rathausplatz esti kivilágításban különösen varázslatos volt, ahogy a történelmi épületek fényárban úsztak.
A Landesmuseum színvonalas kiállításai betekintést nyújtottak Alsó-Ausztria gazdag történelmébe és kultúrájába.
A városi parkok gondozott zöldterületei kiváló lehetőséget biztosítottak a pihenésre a városnézések között.
A helyi konyha specialitásai, különösen a hagyományos osztrák édességek minősége felülmúlta várakozásaimat.
Az emberek kedvessége és segítőkészsége még a nyelvtudás hiánya ellenére is érezhető volt.

Nem tetszett:

A vasútállomás környéke meglepően rendezetlen és kissé elhanyagolt benyomást keltett.
A szállások árai meglepően magasak voltak egy ilyen méretű városhoz képest.
A tömegközlekedés ritkasága miatt több helyszínt csak hosszas gyaloglással lehetett megközelíteni.
Vasárnap szinte minden üzlet zárva tartott, amit előre nem vettem figyelembe a programtervezésnél.
Néhány turisztikai látványosságnál hiányoztak az angol vagy más idegen nyelvű információs táblák.
A belvárosi éttermekben meglehetősen hosszú volt a várakozási idő még hétköznap este is.
A nyilvános mosdók száma kevésnek bizonyult, és több helyen fizetni kellett a használatukért.

Vélemények 

St. Pölten elsőre talán nem hangzik ismerősen, de aki egyszer ellátogat ide, könnyen beleszerethet ebbe az osztrák városba. Már az első séta a Rathausplatzon lenyűgöző: a városháza épülete igazi időutazás, barokk és más stílusjegyek harmonikus keveréke. Az egész város óriási kontraszt: a régi épületek és a modern kormányzati negyed közti átmenet izgalmas és egyedi hangulatot teremt. Az Olbrich-ház szecessziós homlokzata különösen megfogott, szinte festői szépségű részlet. A Dóm tér nyugodtsága és az ott álló székesegyház méltósága hosszan megmarad bennem.

A város egyik meglepetése számomra a Klangturm volt – modern és futurisztikus, mégis jól illeszkedik a városképbe. Aki kíváncsi St. Pölten rétegeire, ne hagyja ki a Városi Múzeumot sem: remekül mutatja be, hogyan vált egykor álmos településből nyüzsgő kulturális központtá. A Riemerplatzon kávézni külön program, a környező udvarok igazi felfedezést kínálnak. A Kremsergasse sétálóutcája élénk, tele emberekkel, boltokkal és egyedi szobrokkal, köztük a kedves Krebsenbrunnen.

Ha időm engedi, legközelebb a bolhapiacot is felfedezem, mert sokak szerint kincseket lehet ott találni. A város szélén lévő tavaknál és parkokban tényleg el lehet felejteni, hogy egy megyeszékhelyen járunk. A helyi tortaspecialitás, a Prandtauer-torta valóban megér egy próbát – omlós, illatos, és pont olyan, amilyennek egy osztrák süteménynek lennie kell. A gasztronómia egyébként is kellemes meglepetés: a kis vendéglők otthonosak, a borvidéki kínálat pedig tartogat felfedeznivalót. St. Pölten nem harsány, nem turistacsapda, inkább egy sokszínű város, ahol a múlt és a jelen kézen fogva jár. (Aji, 2024)

Odajutás

Budapest és Sankt Pölten között az autós út megközelítőleg 280-300 kilométer, amely normál forgalmi viszonyok mellett 3-3,5 óra alatt tehető meg. Az útvonal szerencsére egyszerű és végig kiváló minőségű utakon halad.
A leggyorsabb és legkényelmesebb útvonal az M1-es autópályán vezet Budapestről Győrbe, majd tovább az osztrák határig. A határátlépés Hegyeshalomnál történik, ahol általában már nincs határellenőrzés, de alkalmanként előfordulhatnak szúrópróbaszerű ellenőrzések.

Az osztrák oldalon az A4-es autópályán folytatódik az út Bécs irányába. Bécs előtt érdemes a körgyűrűre (A21) ráhajtani, amely elkerüli a fővárost, és közvetlenül vezet Sankt Pölten felé az A1-es autópályán (Westautobahn).

Ausztriában autópálya-matrica (Vignette) használata kötelező, amelyet már a magyar oldalon, a határ előtti benzinkutaknál is meg lehet vásárolni. Kapható 10 napos (átutazóknak ideális), 2 hónapos és éves matrica is. Az elektronikus matrica (e-Vignette) online is megvásárolható előre.

A sebességhatárok Ausztriában: autópályán 130 km/h, autóúton 100 km/h, lakott területen kívül 100 km/h, lakott területen belül 50 km/h. A szabályok betartását gyakran ellenőrzik, és a büntetések jelentősek lehetnek.

Az út során több pihenőhely is található, amelyek jól felszereltek, tiszták és biztonságosak. Bécs környékén már jellemzőek a nagyobb forgalmi dugók, különösen csúcsidőben és pénteki napokon, így érdemes ezt az időszakot elkerülni vagy több időt tervezni az utazásra.

Sankt Pölten megközelítése az A1-es autópályáról egyszerű, több lehajtó is vezet a városba. A történelmi belváros irányába érdemes haladni, de figyelembe kell venni, hogy az óváros egyes részei forgalomcsillapított övezetek vagy sétálóutcák lehetnek.

Tankolás szempontjából érdemes figyelembe venni, hogy az üzemanyagárak Ausztriában általában magasabbak, mint Magyarországon, így célszerű még a magyar oldalon tele tankolni.

Végül ne feledje, hogy Ausztriában a tompított fényszóró használata nappal is kötelező, valamint minden járműben kötelező tartozék a fényvisszaverő mellény, elakadásjelző háromszög és elsősegélycsomag.

Szállásválasztás 

Sankt Pöltenben a szállásválasztásnál érdemes néhány helyi sajátosságot figyelembe venni, hogy a látogatás valóban kényelmes és élvezetes legyen. A város mérete, elrendezése és turisztikai jellege alapján az alábbi szempontokat különösen fontos mérlegelni.

A belváros (Innenstadt) és a Domplatz környéke kiváló választás azoknak, akik elsősorban a történelmi látványosságokra kíváncsiak. Innen gyalogosan könnyen megközelíthető a legtöbb barokk műemlék, és az esti órákban is kellemes sétákat tehet az ember a kivilágított épületek között. A belvárosi hotelek általában történelmi épületekben kaptak helyet, ami különleges hangulatot kölcsönöz a szállásnak.

A Kormányzati Negyed (Regierungsviertel) közelében található szállodák gyakran modernebbek és néha kedvezőbb árfekvésűek. Ez a helyszín különösen előnyös, ha a modern építészet vagy a múzeumok érdeklik, illetve ha üzleti céllal érkezik a városba.

A vasútállomás (Hauptbahnhof) környéke praktikus választás lehet, ha vonattal érkezik, vagy ha tervei között szerepel kirándulni a környékre (pl. Wachau borvidék, Mariazell, Bécs). Ugyanakkor ez a környék kevésbé hangulatos, mint a belváros.
Sankt Pölten nem tartozik a túlzsúfolt turisztikai célpontok közé, így a város jellemzően nyugodtabb, mint más osztrák turistaközpontok. Ennek ellenére érdemes előre foglalni, különösen ha nagyobb rendezvények, fesztiválok idején látogat a városba.

A szálláshelyek méretében is tükröződik a város jellege – nagyon kevés a nagy kapacitású szállodalánc, sokkal jellemzőbbek a kisebb, családias hangulatú szállodák és panziók. Ezek gyakran személyesebb kiszolgálást és helyi jellegzetességeket kínálnak.

A legtöbb szálláshelyen beszélnek németül és angolul, de más nyelveken már korlátozott lehet a kommunikáció. Érdemes erre felkészülni, különösen a kisebb, családi vállalkozásként működő panziókban.

A város mérete miatt minden szálláshelyről viszonylag könnyen elérhető bármely látványosság, akár gyalogosan, akár tömegközlekedéssel. A buszközlekedés megbízható, de érdemes figyelembe venni, hogy az esti órákban ritkábban járnak a járatok.

A Viehofner tavak közelében található szállások kitűnő választást jelentenek nyáron, különösen ha pihenéssel, fürdőzéssel szeretné kombinálni a városnézést. A tavak környékén apartmanok és kisebb panziók találhatók.

A reggelit a legtöbb osztrák szálláshely biztosítja, és ezek általában bőségesek, minőségi helyi termékekkel. A sankt pölteni szálláshelyek ebben a tekintetben is követik az osztrák hagyományokat.

Parkolási lehetőség fontos szempont lehet, ha autóval érkezik. A belvárosi szállások nem mindegyike rendelkezik saját parkolóval, és a környéken a parkolás általában fizetős. Érdemes előre egyeztetni a szállással a parkolási lehetőségekről.

Helyi közlekedés&Parkolás 

Parkolási tudnivalók Sankt Pöltenben: Praktikus információk látogatóknak

Sankt Pölten, mint minden osztrák város, jól szervezett parkolási rendszerrel rendelkezik, amelynek megértése fontos a városba autóval érkező látogatók számára. A tartományi főváros különböző zónákra osztja a parkolási területeket, és ezek szabályai eltérőek lehetnek.

A belvárosban (Innenstadt) a parkolóhelyek korlátozottak és általában fizetősek. A legtöbb helyen kék zónát találunk, ahol hétköznapokon 8:00 és 18:00 óra között, szombaton pedig 8:00 és 12:00 óra között kell fizetni a parkolásért. Vasárnap és ünnepnapokon a parkolás ingyenes.

A parkolójegyeket az utcán található automatákból lehet megvásárolni, amelyek általában csak készpénzt (érméket) fogadnak el, bár az újabb készülékek már kártyás fizetést is lehetővé tesznek. A jegyet jól látható helyen kell elhelyezni az autó szélvédője mögött.

A belváros közelében találhatók nagyobb méretű parkolóházak is, mint például a Cityparking a Promenade közelében vagy a Kastner & Öhler áruház parkolója. Ezek kényelmes alternatívát jelentenek, különösen rossz időjárás esetén vagy hosszabb tartózkodásnál.

A Kormányzati Negyed (Regierungsviertel) környékén szintén számos parkolási lehetőség áll rendelkezésre, általában kedvezőbb áron, mint a belvárosban. Itt gyakran találhatók olyan parkolók, ahol az első néhány óra ingyenes, különösen a bevásárlóközpontok közelében.

A vasútállomás (Hauptbahnhof) környékén P+R (Park and Ride) parkolók találhatók, amelyek kifejezetten kedvező áron kínálnak parkolási lehetőséget azoknak, akik tömegközlekedéssel folytatják útjukat a városban vagy tovább.

Érdemes figyelni a parkolási szabályok betartására, mivel az osztrák parkolóőrök hatékonyan ellenőrzik a területeket, és a büntetések jelentősek lehetnek – általában 25-30 euró körül kezdődnek a bírságok összegei szabálytalan parkolás esetén.

A belvárosi szállodák általában rendelkeznek saját parkolóval vagy együttműködnek a közeli parkolóházakkal, így a szállásfoglaláskor érdemes rákérdezni a parkolási lehetőségekre és azok költségeire.

A Viehofner tavak és a nagyobb szabadidős létesítmények közelében általában ingyenes parkolók találhatók, de ezek hétvégén és ünnepnapokon gyorsan megtelhetnek, különösen jó időben.

Alternatív megoldásként érdemes megfontolni a tömegközlekedés használatát is. Sankt Pölten kiterjedt buszahhálózattal rendelkezik, és a belváros kényelmesen bejárható gyalogosan is.

Étkezés

A tartományi főváros gasztronómiai kínálata meglepően sokszínű és változatos a város méretéhez képest. Sankt Pölten éttermeiben az osztrák konyha klasszikusaitól kezdve a modern nemzetközi fogásokig szinte minden megtalálható.

A belvárosi éttermek többsége a Rathausplatz és a Herrenplatz környékén koncentrálódik. Itt olyan tradicionális vendéglők (Gasthausok) találhatók, ahol a klasszikus alsó-ausztriai specialitásokat kóstolhatjuk meg. A Wiener Schnitzel, a Tafelspitz vagy a Zwiebelrostbraten olyan ételek, amelyeket mindenképp érdemes kipróbálni a helyi éttermekben.

A Domplatz környékén több hangulatos kávéház is található, amelyek a bécsi kávéházi kultúra hagyományait követik. Egy szelet Sachertorta vagy Apfelstrudel mellé felszolgált melange (tejeskávé) tökéletes választás lehet egy városnézéssel töltött nap során.

A modern kormányzati negyed közelében található éttermek már kortárs konyhaművészetet képviselnek, ahol a hagyományos osztrák fogások modern köntösben jelennek meg. Ezek az éttermek gyakran dolgoznak a környékbeli termelőktől származó szezonális alapanyagokkal.

A Wachau borvidék közelsége miatt Sankt Pölten éttermeiben kiváló helyi borokat kóstolhatunk. A Grüner Veltliner és a Riesling a régió legjellegzetesebb fehérborai, amelyek tökéletesen illenek a helyi fogásokhoz. Érdemes megkóstolni a Gemischter Satz nevű bort is, amely több szőlőfajta együttes feldolgozásából készül.

A helyi söröket kedvelőknek mindenképp érdemes betérni valamelyik tradicionális sörkertbe (Biergarten). Az osztrák sörfőzés hagyományai évszázadosak, és a környéken több kisebb sörfőzde is működik, amelyek különleges, kézműves söröket kínálnak.

A városban számos péksütemény és desszert specialitás is várja az édesszájúakat. A különféle Strudel-variációkon túl mindenképp érdemes megkóstolni a Kaiserschmarnt (császármorzsa), amely egy különleges, feldarabolt palacsintatésztából készült édesség, amit általában szilvalekvárral és porcukorral tálalnak.

Az étkezési szokások némileg eltérnek a magyarországitól – a főétkezés gyakran ebédre esik, és sok étterem kora este már nem vagy csak korlátozott választékkal szolgál fel meleg ételeket. Érdemes ezt figyelembe venni, és előre tájékozódni az éttermek nyitvatartási idejéről.

A borravaló kultúrája hasonló a magyarországihoz – általában a számla 10%-át szokás adni, ha elégedettek vagyunk a kiszolgálással. A legtöbb étteremben kártyával is lehet fizetni, de mindig praktikus, ha van nálunk készpénz is.

Akik a gyorsabb étkezést részesítik előnyben, azok számára a belvárosban és a bevásárlóközpontokban számos gyorsétterem és büfé kínál választékot. Ezek általában olcsóbb alternatívát jelentenek a hagyományos éttermekhez képest.

Vásárlás

Sankt Pölten kisméretű tartományi fővárosként is meglepően gazdag vásárlási lehetőségeket kínál, amelyek kielégítik mind a helyiek, mind a turisták igényeit. A város vásárlóövezetei jól tükrözik a település kettősségét: a történelmi belváros hagyományos üzletei és a modern negyed bevásárlóközpontjai egyaránt várják a látogatókat.

A történelmi városközpont sétálóutcája, a Kremser Gasse a vásárlás fő ütőere, ahol hangulatos kis butikok, kézműves boltok és helyi specialitásokat kínáló üzletek sorakoznak. Itt találunk osztrák divattervezők munkáit, kézműves csokoládékat, helyi borokat és különleges szuveníreket, amelyek tökéletes emlékei lehetnek a látogatásnak.

A Herrenplatz és a Rathausplatz környéke szintén kellemes terep egy kis shoppingolásra – a barokk épületek földszintjén működő üzletek különleges atmoszférát teremtenek. Az itteni apró ajándékboltokban minőségi kézműves termékeket és helyi specialitásokat vásárolhatunk.

A modernebb vásárlási igényeket a Traisenpark bevásárlóközpont elégíti ki, amely a város szélén található, könnyen megközelíthető helyen. Ez Alsó-Ausztria egyik legnagyobb bevásárlóközpontja, ahol több mint 80 üzlet, éttermek és szabadidős létesítmények várják a látogatókat.

Sankt Pölten büszkélkedhet a Designer Outlet Centrummal is, amely a várostól nem messze található, és kedvező áron kínálja neves divat- és sportmárkák termékeit. Ez a bevásárlóközpont különösen népszerű a helyi és a környező országokból érkező vásárlók körében.

A helyi piac (Marktplatz) különleges élményt nyújt a friss termékek kedvelőinek. A hetente többször megrendezett piac kiváló lehetőséget kínál a helyi termelők árucikkeinek felfedezésére – a friss zöldségektől és gyümölcsöktől kezdve a házi készítésű sajtokon át a helyi mézekig és lekvárokig.

Különleges vásárlási élményt jelentenek a szezonális vásárok és rendezvények. A karácsonyi vásár különösen hangulatos a belvárosban, ahol kézműves termékek, forralt bor és helyi finomságok között válogathatunk, miközben élvezzük az ünnepi dekorációt és zenét.

Sankt Pölten üzleteinek nyitvatartási ideje tipikusan osztrák mintát követ – hétköznapokon általában 9:00 és 18:00 óra között, szombaton pedig rövidebb ideig, általában 17:00 óráig tartanak nyitva. Vasárnap és ünnepnapokon a legtöbb üzlet zárva tart, kivéve a pályaudvar és néhány benzinkút üzleteit.

Fizetni leggyakrabban készpénzzel és bankkártyával lehet, de a nagyobb üzletekben már a különböző digitális fizetési módokat is elfogadják. Érdemes azonban mindig tartani magunknál némi készpénzt, különösen a kisebb üzletekben vagy a piacon történő vásárláshoz.

A Kremser Gasse - sétálóutca - R. Ági fotója

Szórakozás 

A nyugodt barokk városképpel rendelkező Sankt Pölten meglepően sokszínű szórakozási lehetőségeket kínál az ide látogatóknak. Az Alsó-ausztriai tartományi főváros kulturális élete sokkal gazdagabb, mint azt a város mérete alapján várhatnánk.

A Festspielhaus a kulturális élet valódi központja, ahol világszínvonalú koncertek, operaelőadások és színházi produkciók várják a művészetek kedvelőit. A modernista épület nem csak kívülről lenyűgöző, de akusztikája is kiváló – egy klasszikus zenei koncert ebben a csodálatos térben felejthetetlen élményt nyújt még a műfaj alkalmi rajongóinak is.

A Bühne im Hof egy kisebb, intimebb színházi tér, ahol alternatív előadásokat, kabarékat és zenei esteket rendeznek. Ez a hely különösen népszerű a fiatalabb közönség körében, és gyakran ad otthont feltörekvő osztrák művészek bemutatóinak.

A Cinema Paradiso nem csupán egy mozi, hanem egyben kulturális találkozóhely is, ahol művészfilmeket, filmfesztiválokat és tematikus filmesteket rendeznek. A mozi mellett található kávézó remek hely egy előadás előtti vagy utáni beszélgetésre.

Sankt Pölten éjszakai élete a vártnál sokkal színesebb – számos bár, pub és klub található a belvárosban. A Herrenplatz környékén sorakozó hangulatos kocsmák különösen népszerűek hétvégenként, amikor a helyiek és a környező településekről érkezők töltik meg az utcákat.

Nyáron különösen élénk a szabadtéri rendezvények kínálata – a város különböző pontjain szabadtéri koncerteket, fesztiválokat rendeznek. A Viehofner tavak környéke ilyenkor gyakran válik szabadtéri kulturális események helyszínévé, ahol a természeti környezet különleges hátteret biztosít a zenei programoknak.

Gasztronómiai kalandozásra hívnak a város éttermeinek széles választéka, a hagyományos osztrák fogásokat kínáló vendéglőktől kezdve a nemzetközi konyhák képviselőin át a divatos bisztrókig. A helyi borokat kóstolgatva, egy hangulatos étterem teraszán üldögélve tökéletesen lehet levezetni egy városnézéssel töltött napot.

A Rathaus Keller különleges helyszín – a városháza alatti középkori pincében kialakított étterem és rendezvénytér gyakran ad otthont jazz-koncerteknek és boresteknek. A történelmi falak között zajló kulturális események különleges atmoszférát teremtenek.

Ha családdal érkezünk, mindenképpen érdemes felkeresni a város játszótereit és szabadidős parkjait. A gyerekeknek különösen tetszeni fog a Viehofner tavak melletti kalandpark, ahol kicsik és nagyok egyaránt találnak kihívást jelentő aktivitásokat.

A szentpölteni kulturális naptár egész évben gazdag programokat kínál – a nyári fesztiváloktól kezdve a téli karácsonyi vásáron át a tavaszi kulturális hetekig. Érdemes a látogatást a városnézés mellett egy-egy ilyen eseménnyel is összekötni, hogy teljesebb képet kapjunk a város pezsgő kulturális életéről.

Közbiztonság&Kellemetlenségek

Sankt Pölten alapvetően biztonságos város, ahol az osztrák rendezettség és nyugalom jellemzi a hétköznapokat. A közbiztonság európai viszonylatban is kiválónak mondható, a bűnözési ráta alacsony, így a turisták általában nyugodtan élvezhetik a városnézést.

A belvárosban és a fő turisztikai helyszíneken a rendőri jelenlét megfelelő, különösen a nagyobb események és fesztiválok idején. A közterületek jól megvilágítottak és karbantartottak, ami tovább növeli a biztonságérzetet még az esti órákban is.

Mint minden városban, természetesen itt is előfordulhatnak apróbb kellemetlenségek. A vasútállomás környéke, különösen késő este, néha kevésbé biztonságos lehet, bár komolyabb incidensek ritkán fordulnak elő. Érdemes azonban itt is ugyanolyan elővigyázatosnak lenni, mint bármely európai város pályaudvarának környékén.

A turistákat érintő leggyakoribb kellemetlenségek közé tartozhatnak a zsebtolvajlás esetei, különösen a zsúfoltabb helyeken vagy nagyobb rendezvények alkalmával. Ezek száma azonban jóval alacsonyabb, mint a nagyobb európai turistaközpontokban.
Ami néha meglepetést okozhat az ideérkezőknek, az a város korai "bezárása" - sok üzlet, étterem és kávézó viszonylag korán, már 18-19 óra körül bezár, különösen hétköznapokon. Érdemes erre felkészülni, és előre tájékozódni a nyitvatartási időkről.

Vasárnap a legtöbb bolt zárva tart, ez nemcsak Sankt Pöltenre, hanem egész Ausztriára jellemző. A turistáknak érdemes ezt figyelembe venni a bevásárlások tervezésénél, bár néhány élelmiszerbolt és a benzinkutak általában vasárnap is nyitva vannak.

Esetenként kellemetlenséget okozhat a német nyelvtudás hiánya, különösen a kisebb üzletekben vagy vendéglátóhelyeken, ahol az idősebb generáció tagjai kevésbé beszélnek angolul. A turisztikai információs pontokon és a nagyobb szállodákban azonban természetesen beszélnek angolul. Még egyszerűbb: ha magyar a kiszolgáló  személyzet,

A tömegközlekedés megbízható és pontos, de este ritkább a járatok száma, ami hosszabb várakozást eredményezhet. Az utolsó buszok általában nem közlekednek túl későn, így érdemes előre tájékozódni, különösen ha a külső városrészekben szállunk meg.

A parkolás a belvárosban korlátozottabb és költségesebb lehet, mint azt sok látogató előzetesen gondolná. A legtöbb belvárosi parkolóhely fizetős és időkorlátos, így érdemes figyelmesen olvasni a parkolási szabályokat, mert a büntetések jelentős összegűek lehetnek.

Más praktikus információk

A Sankt Pölten-i Turisztikai Információs Iroda (Tourismusbüro St. Pölten) a város központjában található, a Rathausplatz 1. szám alatt. Az iroda hétfőtől péntekig 9:00 és 17:00 óra között tart nyitva, szombatonként pedig 9:00 és 13:00 óra között várja a látogatókat. Vasárnap és ünnepnapokon zárva tart.​

Városháza tér

(Rathausplatz)

A Rathausplatz (Városháza tér) Sankt Pölten igazi ékszerdoboza – a barokk építészet lenyűgöző példáit felvonultató tér a város történelmi szívében található. A téren sétálva az ember azonnal érzi, hogy a város legikonikusabb helyszínén jár, ahol évszázadok történelme elevenedik meg.
A tér nevét a központi épületről, a Rathausról (Városháza) kapta, amely meghatározó jelenlétével uralja a környéket. Ez a lenyűgöző épület a 17. század végén nyerte el mai formáját, bár alapjai jóval régebbiek. Homlokzatának elegáns arányai, pasztellsárga színe és az óratorony együttesen teszik a város egyik legfotózottabb épületévé.
A tér másik meghatározó eleme a Pestsäule (Pestisoszlop), amelyet az 1679-es szörnyű járvány végét követően állítottak hálából. A barokk oszlop tetején a Szentháromság ábrázolása látható, míg az alsó részeken szentek szobrai őrködnek – tipikus példája a Habsburg-birodalom hasonló emlékműveinek.
A Városháza teret körülölelő polgárházak és paloták színes homlokzatai valódi időutazást kínálnak. Különösen szépek a klasszikus erkélyek, kovácsoltvas díszítések és a gondosan restaurált stukkódíszek, amelyek révén a tér megőrizte eredeti 18. századi hangulatát.
Az évszakok váltakozásával a tér karaktere is változik – nyáron a szabadtéri kávézók és éttermek teraszai népesítik be, tavasszal virágok díszítik, télen pedig a karácsonyi vásár fényei és illatok varázsolják meseszerűvé a környéket. Ez a tér valóban a várost pulzáló központja minden évszakban.
Hétvégenként gyakran tartanak különféle rendezvényeket a téren – borfesztiválokat, koncerteket, kézműves vásárokat. A helyiek és a turisták ilyenkor megtöltik a teret, ami különleges, élénk hangulatot kölcsönöz a történelmi környezetnek.
A Rathausplatz kávézóiban üldögélve különösen jól lehet megfigyelni a helyi élet ritmusát. A reggeli kávézás során a munkába siető helyiek, napközben a turisták, este pedig a kikapcsolódni vágyó sankt pölteniek adják a tér közönségét – egész nap folyamatos az élet ezen a történelmi helyszínen.
Esti sétára különösen ajánlom a Városháza teret, amikor a díszkivilágítás új dimenzióba helyezi a barokk épületeket. A lágy fények kiemelik az architektúra részleteit, és valami egészen varázslatos hangulatot teremtenek, amit egyszerűen bűn lenne kihagyni egy sankt pölteni látogatás során.

R. Ági fotója

Városháza (Rathaus) - R. Ági fotója

Dreifaltigkeitssäule – Szentháromság-oszlop - R. Ági fotója

Az Erste Sparkasse reprezentatív székháza a főtéren - R. Ági fotója

Szűz Mária mennybevételének és Szent Hippolitnak székesegyháza

(Domkirche Mariä Himmelfahrt und St. Hippolyt)

A Sankt Pölten történelmi belvárosában magasodó dóm, teljes nevén a Szűz Mária mennybevételének és Szent Hippolit székesegyháza (Dom Mariä Himmelfahrt und St. Hippolyt) a város legjelentősebb szakrális épülete. Ez a lenyűgöző barokk templom a Domplatz (Dóm tér) egyik oldalát uralja, és már messziről felhívja magára a figyelmet két karakteres tornyával.
A székesegyház mai formája Jakob Prandtauer tervei alapján épült 1708 és 1722 között, azonban a helyén álló templom története egészen a 8. századig nyúlik vissza. Az eredeti templomot a bencés szerzetesek emelték Szent Hippolit tiszteletére, akit a város védőszentjének választottak – innen ered Sankt Pölten neve is.
Belépve a templomba, azonnal magával ragad a barokk pompa és a tér lenyűgöző mérete. A háromhajós bazilika mennyezeti freskói Daniel Gran alkotásai, és ámulatba ejtő részletességgel ábrázolják Mária mennybevételét. A freskók élénk színei és dinamikus kompozíciója a barokk festészet mesteri példái.
A főoltár monumentális alkotás, amely szintén Mária mennybevételét ábrázolja. A márványból és aranyozott díszítőelemekből készült oltár vertikális kompozíciója a mennybe vezető utat szimbolizálja, és tökéletesen illeszkedik a templom szakrális koncepciójába.
A mellékkápolnákban további művészeti kincsek találhatók, köztük értékes oltárképek és szobrok. Különösen figyelemre méltó a Szent Hippolit-kápolna, amely a város névadójának ereklyéit őrzi, és különleges tiszteletnek örvend a helyi hívők körében.
Az impozáns orgona nemcsak vizuálisan lenyűgöző, hanem hangzásában is kivételes – szerencsém volt, hogy látogatásom alatt éppen gyakorolt az orgonista, így megtapasztalhattam a hangszer teljes akusztikai erejét. A székesegyházban rendszeresen tartanak orgonakoncerteket, amelyek különleges zenei élményt nyújtanak.
A dóm kriptája is különleges hely – itt nyugszanak a korábbi püspökök és jelentős egyházi személyiségek. A kriptában sétálva szinte érezni lehet a történelem súlyát, ahogy a múlt nagy alakjai itt találtak végső nyughelyet a templom oltalmában.
A dóm 1785-ben vált székesegyházzá, amikor II. József császár megalapította a Sankt Pölten-i egyházmegyét. Azóta szolgál püspöki székhelyként, és ez adja különleges jelentőségét a város és a régió vallási életében.
Számomra a székesegyház egyik legmeghatóbb része a keresztelőkápolna volt, amelynek eredeti kőmedencéje több évszázada szolgálja a helyi közösséget. Elgondolkodtató, hogy hány generáció életének fontos pillanatai kötődnek ehhez az egyetlen kőmedencéhez a történelem során.

R. Ági fotója

Tartományi negyed

Tartományi negyed: Sankt Pölten modern szíve

A Tartományi Negyed (Landhaus Viertel) Sankt Pölten talán legambiciózusabb városfejlesztési projektjeként jött létre, miután 1986-ban a várost hivatalosan is kinevezték Alsó-Ausztria tartomány fővárosává. A korábbi barokk belváros méltó párjaként egy teljesen új, a modern kormányzati, kulturális és adminisztratív funkciókat koncentráló városrész született.

Az építészeti pályázatot követően 1992-ben kezdődött meg a grandiózus építkezés, amelynek eredményeként megszületett ez a rendkívül esztétikus, funkcionális kormányzati komplexum. Ernst Hoffmann és Klaus Kada fő tervezők koncepciója egy olyan átgondolt városi teret hozott létre, ahol az épületek, utcák, terek, vízfelületek és parkok harmonikus egységet alkotnak.

A negyed központi eleme a Festspielhaus (Fesztiválház), amely a tartomány legfontosabb kulturális eseményeinek ad otthont. A modern akusztikával rendelkező koncertterem rendszeresen fogad világhírű zenekarokat és művészeket, és nemcsak a helyiek, hanem a Bécsből érkező zenerajongók körében is népszerű.

A Landhaus (Tartományi Parlament) az új negyed politikai szíve, ahol az alsó-ausztriai törvényhozás ülésezik. Az épületet üvegkupola koronázza, amely jelképezi a politikai átláthatóságot, míg a belső terek praktikus elrendezése a modern közigazgatás igényeit szolgálja.

A NÖ Landesbibliothek (Tartományi Könyvtár) impozáns gyűjteménye több mint 700.000 kötetet tartalmaz, és modern kutatóhelyet biztosít tudósoknak, diákoknak és érdeklődőknek. Az épület szerkezete kreatívan jeleníti meg a könyv motívumát, miközben funkcionálisan kiszolgálja a 21. századi könyvtárhasználók igényeit.

Alig tudtam betelni a Klangturm (Hangtorony) különleges látványával – ez a 77 méter magas építmény a negyed ikonikus jelképe, amely hanginstallációknak és kilátópontnak ad otthont. Különösen este lenyűgöző, amikor színes fényekkel világítják meg, és zenei performanszokkal keltik életre.

A különböző épületek között gondosan megtervezett terek, vízfelületek és parkos területek találhatók, amelyek nemcsak esztétikusak, hanem kellemes találkozóhelyként is szolgálnak. Különösen nyáron élénk a közösségi élet, amikor a szabadtéri koncertek és kulturális rendezvények vonzzák a látogatókat.

Ami igazán megfogott ebben a városrészben, az a merész de mégis emberléptékű modern építészet és a precízen megtervezett városi tér harmóniája. A Tartományi Negyed nem próbálja utánozni a történelmi belvárost, hanem büszkén vállalja korunk építészeti nyelvét, miközben funkcionálisan tökéletesen szolgálja közigazgatási és kulturális szerepét.

Landesmuseum Niederösterreich 

Landesmuseum Niederösterreich: Ahol Alsó-Ausztria története életre kel

A Landesmuseum Niederösterreich (Alsó-ausztriai Tartományi Múzeum) Sankt Pölten modern kormányzati negyedében található, és már az épület kortárs architektúrája is lenyűgözi a látogatót. A hatalmas üvegfelületek és a letisztult vonalak tökéletes kontrasztot képeznek a múzeum által bemutatott évezredes történelemmel.

Belépve a múzeumba azonnal magával ragad a modern múzeumi koncepció, amely interaktív installációkkal és multimédiás élményekkel egészíti ki a hagyományos kiállítási tárgyakat. A tágas belső terek és az átgondolt tematikus rendezés segíti a látogatót, hogy kronológiai sorrendben fedezze fel Alsó-Ausztria gazdag örökségét.

A régészeti gyűjtemény különösen lenyűgöző – több mint 40.000 éves leletekkel találkozhatunk, köztük a világhírű willendorfi Vénusszal is, amely a paleolitikum egyik legikonikusabb művészeti alkotása. Az őskor, a kelták, rómaiak, majd a középkor és újkor emlékeit bemutató termek logikus sorrendben vezetnek végig a régió történelmén.

A természettudományi szárny valóságos paradicsom a biológia és geológia szerelmeseinek! Élethű diorámák mutatják be Alsó-Ausztria változatos élővilágát az alpesi régióktól a Duna-menti síkságokig. Különösen tetszett a helyi ökoszisztémákat bemutató interaktív kiállítás, ahol még a madárhangokat is meghallgathatjuk.

Amit különösen értékeltem, az a gyerekbarát megközelítés – szinte minden kiállításrészhez tartoznak kifejezetten gyermekeknek szánt interaktív elemek, játékos feladatok. A múzeumpedagógiai program európai színvonalú, rendszeresen tartanak tematikus workshopokat és családi programokat.

A képtár részleg Alsó-Ausztria művészeti kincseit mutatja be a középkortól napjainkig. Külön termet szenteltek a tartomány híres szülötteinek és az itt alkotó művészeknek, így átfogó képet kapunk a régió kulturális fejlődéséről.

A múzeum étterme kellemes meglepetés volt – nem csupán a szokásos múzeumi büfé, hanem valódi gasztronómiai élmény, ahol helyi alapanyagokból készült ételeket kóstolhatunk. A hatalmas panorámaablakokon keresztül a modern kormányzati negyedre nyílik kilátás, tökéletes helyszín egy kellemes ebédre a kiállítások felfedezése közben.

A múzeumshop kínálata is lenyűgöző – a szokásos szuvenírek mellett igényes kiadványokat, helyi kézműves termékeket és izgalmas múzeumpedagógiai játékokat is találtam. Nem tudtam ellenállni egy gyönyörű, Alsó-Ausztria természeti kincseit bemutató képeskönyvnek, amely tökéletes emlék maradt a látogatásomról.

Zsinagóga

Az eredeti zsinagógát 1913-ban emelték, és csupán 25 évig szolgálhatta a város virágzó zsidó közösségét. A lenyűgöző épület Theodore Schreier tervei alapján épült secession stílusban, amely az osztrák art nouveau jellegzetes formáit viselte.

november 10-én, a Kristályéjszaka során a náci csapatok felgyújtották és elpusztították az épületet, ahogyan azt számos más zsinagógával is tették Ausztria-szerte. A szent iratokat és tórákat az utcára dobták, az épületet pedig porig rombolták.

A háború után hosszú évtizedekig nem volt aktív zsidó közösség Sankt Pöltenben, az egykori zsinagóga helye pedig üresen, vagy más célokra használva állt. A holokauszt szinte teljesen megsemmisítette a korábban virágzó közösséget.
2011-ben emléktáblát avattak az eredeti zsinagóga helyén, amely mementóként szolgál a város zsidó lakosságának tragikus sorsára. Az emléktáblát különleges kőlapok veszik körül, amelyekbe az elpusztított közösség tagjainak neveit vésték.
A zsidó múlt emlékeit a város múzeumában is őrzik, ahol külön kiállítás mutatja be a sankt pölteni zsidóság történetét, kultúráját és a holokauszt szörnyűségeit. A tárlat különösen megindító személyes tárgyakkal és visszaemlékezésekkel.
Bár ma már csak nagyon kis létszámú zsidó közösség él a városban, az utóbbi években erőfeszítéseket tettek a vallási és kulturális hagyományok újjáélesztésére. Évente megemlékezéseket tartanak a Kristályéjszaka évfordulóján, amelyekre a város lakosai felekezeti hovatartozástól függetlenül jönnek el.
A zsinagóga történetének felfedezése bepillantást enged Sankt Pölten sokszínű múltjába, és arra emlékeztet, hogy a város története nem csak a pompás barokk épületekről és modern kormányzati negyedről szól, hanem a közösségek együttéléséről, tragédiákról és az emlékezés fontosságáról is.

Regierungsviertel és az új városnegyed

A Regierungsviertel (Kormányzati Negyed) Sankt Pölten legújabb arcát mutatja be a látogatóknak – vakmerő kontraszt a történelmi belváros barokk szépségével szemben. Ez a modern komplexum 1986 után épült, amikor a várost Alsó-Ausztria tartomány hivatalos fővárosává nevezték ki.
A kormányzati negyed építészeti megoldásai merész, kortárs stílusban készültek, és tökéletesen példázzák a 20. század végi osztrák építészeti gondolkodást. Az üveg, acél és beton kombinációja különleges térélményt teremt, míg a gondosan megtervezett közterek egyensúlyt teremtenek az épületek között.
A Landhaus (Tartományi Parlament) impozáns épülete a negyed szíve, jellegzetes tornyával már messziről felismerhető. Belépve a komplexumba elképesztő, milyen jól megtervezték a közlekedést és a terek kapcsolódását – semmi sem tűnik esetlegesnek vagy túlzsúfoltnak.
A Festspielhaus (Fesztiválház) kulturális központként szolgál, ahol koncertek, előadások és kiállítások váltják egymást. Az épület akusztikája világszínvonalú, és a belső tér dizájnja is lenyűgöző – még üresen is érdemes végigsétálni a folyosóin.
Különösen megragadott a Klangturm (Hangtorony), ez a futurisztikus építmény, amely 77 méter magas és hanginstallációknak ad otthont. Felmásztam a kilátópontjára, ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik az egész városra, a történelmi belvárostól kezdve egészen a távolban húzódó alpesi előhegyekig.
A kormányzati negyed és a Kulturbezirk (Kulturális Negyed) között kialakított park tökéletes pihenőhely a sok építészeti élmény után. A gondosan megtervezett zöldterület vízfelületekkel és modern szobrászati alkotásokkal van tele, amelyek mellett kellemes eltölteni egy csendes délutánt.
Az új városnegyedben találjuk a Museum Niederösterreichet is, amely Alsó-Ausztria természettudományi és történelmi kiállításainak ad otthont. Interaktív tárlataival olyan látogatóbarát múzeum, ahol észrevétlenül telik az idő – én négy teljes órát töltöttem ott.
Amit igazán értékeltem, az a régi és új városrészek közötti átmenet megtervezése – a modern negyed nem nyomja el a történelmi belvárost, hanem kiemeli annak értékeit és jelentőségét. Sankt Pölten tökéletes példája annak, hogyan lehet harmóniában fejleszteni egy történelmi várost a 21. században.

Franziskanerkirche és barokk városmag 

Ez a gyönyörű barokk templom a város egyik legfontosabb szakrális épülete, amely tökéletesen illeszkedik a Herrenplatz elegáns látképébe.
A ferences rend által a 17. században épített templom külseje már önmagában lenyűgöző, de belépve igazán elkápráztatott a gazdagon díszített belső tér. Különösen a mennyezeti freskók és a főoltár mesteri kivitelezése ragadott meg – a barokk építészet és művészet tökéletes harmóniája jelenik meg itt egyetlen térben.
Sankt Pölten történelmi városmagja valódi barokk ékszerdoboz, amiben a Franziskanerkirche csak az egyik gyöngyszem. A Rathausplatz és környéke megőrizte a 17-18. századi hangulatát, az egymás mellett sorakozó nemesi paloták, polgárházak és középületek kivételes építészeti egységet alkotnak.
A Dómtéren (Domplatz) a Mária Mennybemenetele székesegyház uralja a látképet, amely szintén csodálatos barokk műemlék. Sétám során feltűnt, mennyire gondosan restaurálták és tartják karban ezeket a történelmi épületeket – a színes homlokzatok szinte világítanak a napsütésben.
A szűk utcák és terek hálózata tökéletes helyszín egy kávé melletti pihenésre a szabadtéri teraszok valamelyikén. Az egyik aprócska belvárosi kávézóban ülve könnyen visszarepültem az időben, elképzelve, hogy akár Mozart is járhatott ezeken a kövezett utcákon.
A városmag tökéletes méretű ahhoz, hogy gyalogosan felfedezzük – néhány óra alatt bejárhatjuk a főbb látványosságokat, de érdemes egy teljes napot rászánni, hogy valóban felfedezhessük a rejtett udvarokat, átjárókat és az aprólékos részleteket, amelyek Sankt Pölten barokk városmagját igazán különlegessé teszik.

Viehofner Seen & Ratzersdorfer See 

A Viehofner tavak (Viehofner Seen) valójában két összekapcsolódó tóból állnak, amelyek egykori kavicsbányák helyén alakultak ki, és mára a helyi lakosok és turisták kedvenc pihenőhelyévé váltak. Kristálytiszta vizük smaragdzölden csillogott a reggeli napsütésben, miközben körbesétáltam a gondosan kialakított parti sétányon.
A tavak körül futó ösvények tökéletesek a kocogóknak és kerékpárosoknak, én pedig boldogan csatlakoztam a reggeli testmozgásukat végző helyiekhez. Különösen lenyűgözött, hogy mennyi ember használja a tavakat sportolásra – ez egyértelműen a helyiek életének szerves része, nem csak turista látványosság!
A Ratzersdorfer See, amely a Viehofner tavaknál is nagyobb, csak egy rövid sétára található, és talán még lélegzetelállítóbb látványt nyújt. Partján nyugágyakat béreltem, és néhány órát egyszerűen csak a táj szépségében gyönyörködve töltöttem el, figyelve a vitorlásokat és szörfösöket a vízen.
Ami igazán meglepett, az a strandok rendezettsége és tisztasága volt – az osztrák precizitás itt is tetten érhető! A Ratzersdorfer tó partján több vendéglő is található, ahol helyi specialitásokat kóstolhattam, miközben a tó tükröződését figyeltem a víz felszínén.
Csónakot béreltem, hogy közelről is felfedezzem a tavakat, és ez volt a nap fénypontja! A víz olyan tiszta volt, hogy több méter mélységig leláttam, miközben a nádszigetek között eveztem, ahol számtalan madárfaj talált menedéket.

Más látnivalók

Dóm Múzeum

(Museum am Dom)

Ez a múzeum az egyházművészetre és a helyi egyháztörténetre specializálódott, és a Sankt Pöltni székesegyház (Domkirche) közvetlen közelében működik. A múzeum az egykori püspöki rezidencia vagy kanonoki ház falai között kapott helyet. Kiemelt műalkotásai közé tartozik több gótikus szárnyasoltár, püspöki kincsek és ikonográfiai különlegességek.

R. Ági fotója

Háttér 

Sankt Pölten történelme rendkívül gazdag és szerteágazó, amely több ezer évre nyúlik vissza. A település területén már a késő kőkorszakban is éltek emberek, amit régészeti leletek bizonyítanak. A város alapjait a rómaiak fektették le, amikor i.sz. 170 körül megalapították Aelium Cetium nevű településüket. Ez a római kolónia fontos állomás volt a Vindobona (Bécs) és Lauriacum (Enns) közötti kereskedelmi úton.

A Római Birodalom bukása után a terület különböző népek uralma alá került, majd a 8. században a frank birodalom részeként kezdett újra fejlődni. A középkorban Sankt Pölten jelentős egyházi központtá vált, miután 771-ben a passaui püspökség fennhatósága alá került. A város nevét Szent Hippolytusról kapta, akinek tiszteletére bencés kolostort alapítottak itt a 8. században.

Sankt Pölten magyar vonatkozásai elsősorban a történelmi összefonódásokhoz köthetők. A város többször is magyar csapatok ostromát élte át, különösen a Mátyás király uralkodása alatti időszakban, amikor a magyar király hódító hadjáratokat vezetett az osztrák területekre. Az 1480-as években Mátyás csapatai elfoglalták a várost, és több évig magyar uralom alatt tartották.

Később, a Rákóczi-szabadságharc idején is érintették a kuruc csapatok a környéket, bár a város ekkor már nem került magyar fennhatóság alá. Az osztrák-magyar monarchia idején (1867-1918) Sankt Pölten fejlődése újabb lendületet vett, és szoros gazdasági, kulturális kapcsolatokat ápolt a magyar területekkel is.

A város 1159-ben kapott vásártartási jogot, majd 1267-ben városi rangot. A középkorban több tűzvész és járvány is sújtotta, ám mindig újjáépült. A 17. században a harmincéves háború és a török veszély idején is szenvedett a város, de a barokk időszakban jelentős építkezések zajlottak, amelyek máig meghatározzák Sankt Pölten arculatát.

A modern kori történelem során fontos mérföldkő volt 1986, amikor Sankt Pöltent jelölték ki Alsó-Ausztria tartomány fővárosának. Ez jelentős fejlesztéseket hozott, modern kormányzati negyed épült, és a város újra fontos közigazgatási központtá vált.

Fotóegyveleg

                                      A Krebsenbrunnen nevű szökőkút a Kremser Gasse nevű sétálóutcában - R. Ági fotója

R. Ági fotói


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon