l. g. fotója
Lakosság (2024-ben): 208,300 - Ausztria harmadik legnagyobb városa, Bécs és Graz után
A Duna partján Linz Felső-Ausztria (Bundeslandes Oberösterreich) tartományi székhelye.
A város több kezdeményezés révén sikeresen pozicionálta magát kulturális központként, miközben a régi iparváros nyomai is felfedezhetők maradtak. Ehhez kapcsolódóan Linz egyetemi városként is ismert, ahol számos egyetem kínál képzéseket a művészeti és kulturális területeken. Nem szabad megfeledkezni a híres Linzerről, amelynek receptje a világ legrégebbi ismert tortareceptje (a 17. századból).
Linz a Duna 2135. folyamkilométerénél található. Európa leghosszabb folyójaitt körülbelül 252 méter széles.
A nagyváros fontos kereskedelmi, oktatási és ipari központ, és különleges abból a szempontból, hogy több munkahelye van, mint ahány munkavállalója (lejjebb megmagyarázzuk) . Emellett a város barokk és 1930-as évek közötti épületekkel rendelkező történelmi óvárosával, gazdag művészeti és kulturális kínálatával, valamint pezsgő bárok és éttermek világával vonzza a látogatókat.
Linz 2009-ben Európa Kulturális Fővárosa volt.
Magyar vonatkozású tudnivaló, hogy amikor (1485-ben) Mátyás király hada, a Fekete sereg Bécset ostromolta, III. Frigyes német-római császár Linzbe menekült és fővárossá tette.
A Duna is összeköt minket, Linznél egy festői kanyarulatot vet, ahol a kerékpározás szerelmesei élvezetes programra lelnek.
Havi nettó átlagfizetés (2024-ben): 2520 EUR - Ausztriai vonatkozó országos összeg: 2380 EUR
Linz azért alapvetően ma is egy iparváros. Csak a linzi acélművek felelősek az osztrák összes CO2-kibocsátás 10%-áért. De: Mindössze 30 évvel ezelőtt Linz pokoli város volt, ahol szinte késsel lehetett volna vágni a levegőt. Alig 10 éve még mindig „betonvárosként” emlegették, és a polgármester nevetett azon az ötleten, hogy zöldebbé tegyék a várost. Nem is beszélve az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásról.
Ezek az idők azonban már elmúltak, és Linz valóban egy nagyon vonzó városként tűnik fel. Ennek ellenére nem rendelkezik olyan hagyománnyal, mint Bécs, Salzburg vagy Nürnberg, hogy kifejezette kellemes hely lenne az életre.
Mivel Linz két híresen attraktív város, Bécs és Salzburg között fekszik, a turisták hajlamosak Linzt kihagyni az utazási tervből.
Tetszett
1. az Ars Electronica Center - Nem szabad kihagyni!
2. A linzi katedrális harangtornyán átvezető sétáló folyosóról (skywalk) nézni a sétálóutcát és a Dunát, és ugyancsak a kilátás a várból
3. A Duna-híd virágokkal díszített, a part rendezett és szépen gondozott, kilátással a túlparton elterülő hegyekre és a vízen ringatózó hajókra.
4. Az Urfahr negyed esti laza hangulata, napközben feltűnő a sok zöldterület
5. A Landstrassén meglátni egy kötablát, amin az áll, hogy az ottani házban lakott Batsányi János (Johann Batsányi), a magyar felvilágosodás korának jelentős költője. (1793 és 1796 között élt Linzben. Részt vett a francia forradalom eszméinek terjesztésében, kegyvesztetté vált, mindazonáltal e rövid időre éppen a Habsburg Birodalom eme városában húzódott meg.)
Nem tetszett
1. Történelmi nevezetességek tekintetében nem gazdag, Kevés az ikonikus épület vagy világszerte ismert helyszín.
2. Nincs a Bécsben tapasztalható kozmopolita pezsgés vagy Salzburg történelmi romantikája
3. Ősszel sok az eső és a köd
4. Linz ipari múltja miatt sok a modern épület és ipari létesítmény, tán nincs hagyományosabb (gemütlich) osztrák városkép.
Linz sokak számára még mindig az a város, amely mellett elsuhannak, amikor Salzburg felé tartanak síelni vagy nyaralni. Talán az autópályáról látják a hatalmas vasműveket, és arra gondolnak, hogy miért is állnának meg egy iparvárosban. De Linz már messze túlmutat ezen a régi iparvárosi képen, és Felső-Ausztria fővárosa rengeteg látnivalót kínál. Ne tévesszen meg senkit az sem, hogy Dunaújváros testvérvárosa – Linz modern, pezsgő, kulturális központtá vált.
Ma már vonattal érkezve, 230 km/h sebességgel átsuhanva az osztrák tájon, mintha Oskar Kokoschka híres „Linzi táj” festménye elevenedne meg előttünk: barátságos dombok, a Duna zöldes szalagja és a háttérben megjelenő ipari létesítmények. De a modern Linz tiszta és vonzó, a hipermodern pályaudvarra érkezve, mindössze 4,5 órára Budapesttől, az utazó friss levegőt szívhat, és rájöhet, hogy a régi mondás: „In Linz, da stinkt’s” (Linzben büdös van) már a múlté.
Az egykori füstös iparvárosi hangulat helyett Linz ipari vezetői modern szűrőkkel szerelték fel az üzemeket, aminek köszönhetően a város levegőminősége drámaian javult. A város képe is átalakult, és ma már kulturális és technológiai központként ismert, ahol a Lentos Művészeti Múzeum, az Ars Electronica Center és számos más látványosság várja a látogatókat. (2024)
Wow. Teljesen lenyűgözött az Ars Electronica Center. Menő témája van – technológia, technológiai innováció és „a jövő” (de nem sci-fi módon) –, és a kiállítások nagyon jól kidolgozottak. A kedvencem egy nagy kiállítás volt a mesterséges intelligenciáról, amit szorosan követett egy klímaváltozásról és technológiai innovációkról szóló kiállítás. Más témájú kiállításaik is vannak, például technológia és zene, anyagtudomány, orvosi mérnöki megoldások stb.
Az első emelet ,,gyerekes". A legérdekesebb a harmadik emelet. (2024)
Azt gondolná az ember, hogy a város csúnya lesz, de nem. Nagyon hangulatos osztrák város. A belvárosban egy darab autó nincs! Áll még az a ház, ahol Wolfgang Amadeus Mozart lakott. A 19. században a dóm orgonistáját Dr. Anton Brucknernek hívták. Én kórusénekes vagyok, Bruckner motettáit gyakran előadjuk.
Tetszett:
Az Ars Electronica Center lenyűgöző interaktív kiállításai, ahol a jövő technológiáit próbálhatod ki.
A Pöstlingberg nosztalgia villamossal felzötykölődni a hegyre, ahonnan az egész várost belátni.
A Főtér (Hauptplatz) barokk házai között a Linzer Torte illata a régi cukrászdából.
A Lentos Művészeti Múzeum esti fényjátéka a Duna partján, ami színesre festi a folyót.
A Mariendom hatalmas üvegablakai, amiken át beszűrődő fény varázslatos hangulatot teremt.
A Mural Harbor street art túrája, ahol világszínvonalú falfestmények között hajókázol.Nem tetszett:
A VOEST acélművek füstje, ami néha beborítja a várost és érezni a levegőben.
Az óváros néha túl modern átalakítása, ami miatt elveszett a régi hangulat egy része.
A Landstraße bevásárlóutca zsúfoltsága hétvégén, amikor mozdulni sem lehet.
A parkolóhelyek állandó hiánya a belvárosban és a magas parkolási díjak.
A kulturális programok többségének német nyelvűsége, kevés angol felirattal.
Az ipari negyed nem túl szép látványa, ami helyenként rontja a városképet.
Autóval:
Linz közúton 434 kilométerre van Budapesttől. Megállás nélkül kb. 4 óra 40 perc alatt megtehető e távolság (421 kilométeren autópályát élvezve). Hegyeshalomtól a távolság: 262 kilométer.
Linz az ausztriai közúti közlekedés egyik központi csomópontja. Salzburg és Bécs irányából az A1-es autópályán érhető el. Passau felől az A8-as autópályát használják (amely a német A3-as autópálya folytatása), és ez Linztől délnyugatra csatlakozik az A1-es autópályához. A városba való bejutáshoz az A1-es autópályáról a „Knoten Linz” csomópontnál kell letérni, majd átváltani az A7-es autópályára. A Traun folyón áthaladva már Linzben is vagyunk.
Vasúttal idejövetelhez:
Linz Főpályaudvar (Hauptbahnhof), Bahnhofplatz 3-6, 4020 Linz: A központi elhelyezkedésű linzi főpályaudvar Ausztria egyik legfontosabb vasútállomása, amely a Westbahn vonalán található, összekötve Bécset, Linzt és Salzburgot (valamint München). Ezen kívül a Passau–Linz–Bécs vasútvonal része, és innen indul a Summerauerbahn (Észak felé: Freistadt) és a Pyhrnbahn (Dél felé: Selzthal, Graz) is. Nemzetközi éjszakai összeköttetéseket biztosít az ÖBB Nightjet járataival Hamburg, Amszterdam, Zürich és Párizs irányába.
A modern, átlátszó kialakítású pályaudvar épülete 2004-ben nyitotta meg kapuit, és 2005 és 2012 között hétszer nyerte el az Ausztria legszebb pályaudvara címet a Verkehrsclub Österreich (VCÖ) által. Jellemzői közé tartozik az ingyenes Wi-Fi és a kerekesszékkel történő hozzáférés.
A Pöstlingbergbahn egy helyi keskeny nyomtávú vasút, amely a látnivalók között a Pöstlingberg nevezetű helyhez tartozik.
Linz Urfahr pályaudvar (Mühlkreisbahnhof), Kaarstraße 18, 4040 Linz (Urfahr városrész): Ez a Mühlkreisbahn délkeleti végállomása, amely kizárólag ezen a regionális vonalon áll meg. Az Urfahr állomásról át lehet szállni a 3-as és 4-es városi villamosvonalakra.
Távolsági busszal érkezve:
A főpályaudvarnál (Hauptbahnhof) található 4-es távolsági buszmegálló egyben átszállási pont is a városi közlekedésre.
Egy másik fontos távolsági buszmegálló a 5-ös Linz-Industriezeile megálló, amely közel található a Mühlkreis Autópálya (A8) Linz-Prinz-Eugen-Straße kijáratához. Innen különböző busz- és gyorsbuszjáratok közlekednek a városközpontba.
České Budějovice és Linz között a közúton kb. 96 km a távolság.
Autóval: A menetidő nagyjából 1 óra 20 perc, az útvonal függvényében. A leggyorsabb útvonal az E55-ös úton halad, majd átlépve az osztrák határt.
Vonattal: A közvetlen vonatok átlagosan 2–2,5 óra alatt teszik meg a távot. Néha szükséges egy átszállás, például Summerau állomáson. Linzben érkezés a Hauptbahnhof-ra.
Busszal: Busszal az út szintén körülbelül 2,5 óra, bár a menetidő függ a közlekedési feltételektől és a választott járattól. Linzben: központi pályaudvar (Wissensturm) - Kärntner Strasse 18-20
Linzben, ha a belvároshoz közel, de csendes és karakteres környéket keresel, a következő városrészeket ajánlom:
Urfahr: A Duna északi partján található, közel a belvároshoz, de nyugodtabb és zöldebb területekkel rendelkezik. Könnyen megközelíthető a belváros a Nibelungenbrücke-n keresztül, de megőrzi csendesebb, lakónegyedi hangulatát.
Froschberg: Ez a terület Linz nyugati részén helyezkedik el, és a belvároshoz viszonylag közel van. Zöld, dombos részeiről gyönyörű kilátás nyílik a városra, és csendes lakókörnyék jellemzi.
Kaplanhof: A keleti oldalán fekszik Linz központjának, nyugodtabb része a városnak. Itt kevesebb a turistaforgalom, de a belváros még mindig könnyen elérhető.
----------------------------------
Linz városában történő szállásfoglalások esetén idegenforgalmi adót kell fizetni. Ezt a szállásadók szedik be, és továbbítják a város felé.
A belvárost autóval érdemes elkerülni, mivel részben sétálóövezet, és villamossal, illetve busszal nagyon jól megközelíthető.
Linz városában eddig a Nibelungenbrücke (330 m) és a Voestbrücke (407 m) biztosították a Duna átkelését. 2021 óta a 396 méter hosszú Neue Eisenbahnbrücke is elérhető az egyéni közlekedés számára. Bár neve szerint vasúti híd, valójában egy tisztán közúti híd, amelyen a tervek szerint a jövőbeli regionális városi vasút is közlekedik majd. A Westring-híd jelenleg építés alatt áll, és várhatóan 2035 végén nyílik meg a forgalom előtt.
Autóval: Linzben a parkolási lehetőségek korlátozottak, de vannak nagyobb parkolók, néhány esetben ingyenesen is. A belváros különböző részein rövid parkolási zónák működnek, ahol egyes üzletekben 20 euró feletti vásárlás esetén ingyenes parkolójegyet kapnak a vásárlók, amely 30 perc ingyenes parkolásra jogosít. Ezen kívül mélygarázsokban és parkolóházakban is elérhetők parkolóhelyek, amelyek gyakran meglehetősen drágák. Az aktuális parkolási lehetőségekről a Linz város honlapján található részletes információ.
Gyalogosan: A belváros méretéből adódóan könnyedén bejárható gyalog, de a külvárosi részekre érdemes a tömegközlekedést igénybe venni.
Kerékpárral: A kerékpárosok számára több kerékpárkölcsönző áll rendelkezésre, köztük a City Bike Linz, amely több mint 40 kölcsönzőállomással várja az érdeklődőket.
Tömegközlekedéssel (ÖPNV): Linz városában négy villamosvonal működik, amelyek központi útvonala a Landstraße mentén halad át, ez a város sétálóutcája és fő bevásárlónegyede. Az 1-es villamos Urfahrból indul a Nibelungenbrücke-n át a belvárosba, a főpályaudvarig, majd Auwiesenbe, míg a 2-es villamos a belvároson keresztül a SolarCity-ig közlekedik. A 3-as villamos Urfahrból indul és a Trauner Kreuzungig közlekedik, míg a 4-es villamos Traun kastélyáig halad. A buszjáratok sűrűn közlekednek a fő közlekedési időszakokban, de este ritkábban, körülbelül 30 percenként. Pénteken, szombaton és ünnepek előtti éjszakákon éjszakai járatok is közlekednek.
2024-es jegyárak:
Maxi (felnőtt 24 órás jegy): 5,60 EUR
Midi (hosszú távú felnőtt jegy, gyermekeknek és kedvezményezetteknek napijegyként): 2,80 EUR
Mini (rövid távú felnőtt jegy, gyermekeknek és kedvezményezetteknek hosszú távú jegyként): 1,40 EUR
Hetijegy (7 napra): 18 EUR
Erlebniskarte (24 órás élményjegy, Pöstlingbergbahn fel-le utazással): 12 EUR
Mobiljegyek is elérhetők okostelefonos applikációval. A Linz-kártya birtokosai számára a tömegközlekedés ingyenes.
Ha Linz városközpontjában parkolna, akkor az "Altstadt-Garage" parkolóházat ajánlom, amely a városközpontban, a nevezetességekhez közel található. Az Altstadt-Garage parkolóházban számos parkolóhely áll rendelkezésre, és könnyen megközelíthető az Altstadt (Óváros) és a Linz főterétől is.
Az Altstadt-Garage parkolóházban a parkolási díjak változóak lehetnek az időtartamtól és az évszaktól függően. A pontos díjakat és információkat a parkolóház honlapján vagy az applikációban található információs táblákon keresztül tudja meg.
Az Altstadt-Garage parkolóház a Linz fő nevezetességeihez, például a Mariendomhoz (Szent Mária Székesegyház) és az Ars Electronica központjához is közel található.
2024-ben egy szerényebb étkezdében kb. 15 euró egy főétel.
Itt van három vendéglő Linzben, amelyek jó ár-érték arányt kínálnak, helyi ételekre specializálódtak, és a helyiek körében is népszerűek:
Gasthaus Keintzel: Ez egy hagyományos osztrák étterem, ahol finom helyi ételeket kínálnak, mint például a bécsi szelet vagy a gulyás. Az árak megfizethetőek, a hangulat barátságos és egyszerű, a helyiek körében nagyon kedvelt.
Wirtshaus Josef: Ez egy klasszikus osztrák fogadó, ahol jó minőségű ételeket kínálnak, megfizethető árakon. A házi készítésű ételek, mint a Schnitzel vagy a Tafelspitz, ízletesek, és a helyiek is szívesen látogatják.
Pöstlingberg Schlössl: A belvároshoz közel található, és bár kissé eldugott, hangulatos helyi konyhával rendelkezik. Kiváló ár-érték arányú ételeket szolgálnak fel, és a kilátás is lenyűgöző a városra.
A legfinomabb Linzi tortát (Linzer Torte) megkóstolhatod a Jindrak cukrászdában, amely Linz egyik leghíresebb cukrászdája. Az eredeti Linzer Torte receptje alapján készült torták itt nagyon népszerűek, és igazi helyi ínyencség.
A belépő a Linz belvárosának elegáns vásárlói világába a Linzer City Ajándékutalvány, amelyet körülbelül 400 üzletben lehet beváltani. Ez a „belváros pénzneme” egyben tökéletes ajándék, aminek mindenki örül. Az utalvány az osztrák viszonylatban egyedülálló ajándékautomata révén a Passage Linz bevásárlóközpontban szinte bármikor, a nap 24 órájában beszerezhető.
További információk a www.linzer-city.at oldalon találhatók.
A legtöbb üzlet a Landstraße-n vagy annak közvetlen közelében található. Szinte mindent megtalálhatunk, ami egy nagyvárosban szokásos, az olcsóbb termékektől a luxusig, a könyvektől az aranyékszerekig.
A legjobb, ha a „Bürgerstraße” villamosmegállónál szállunk le, és gyalog megyünk el a főtérig. Így a fontosabb üzleteket és a kisebb mellékutcákat is felfedezhetjük.
Urfahr városrészben (csak át kell sétálni a Nibelungenbrücke-n a főtérről) a Hauptstraße további számos üzlettel várja a vásárlókat. A Hauptstraße mentén található a Lentia, egy modern bevásárlóközpont, számos vendéglátóhellyel.
Az osztrák nyitvatartási idők eltérnek más európai országokétól. Általában hétköznapokon legkésőbb 19:00-kor véget ér a vásárlás. Szombaton gyakran már 18:00-kor zárnak az üzletek, és ez Linz kiskereskedelmét is érinti. Még a Passage bevásárlóközpont üzletei is pontosan 19:00-kor bezárnak. Egy kis tipp: A Hauptbahnhof alagsorában található Spar szupermarket kihasználja a helyzetét, és még vasárnap is nyitva van – bár csökkentett kínálattal –, ami nemcsak az utazók számára biztosít alapvető ellátást.
Linz környékén is számos bevásárlóközpont várja a vásárlókat:
A legnagyobb a PlusCity Paschingban, ahol széles választékot találunk, nagy étteremrészleggel és hatalmas mozikomplexummal. De vigyázat, pénteken és szombaton néha több ezer ember özönlik egyszerre ebbe a bevásárlóközpontba.
A Haid Center az A1-es (nyugati autópálya) mellett, Haidban található, ahol nagy bútorüzletek (többek között IKEA), elektronikai és sportboltok várják a vásárlókat.
Südbahnhofmarkt környéke
A Südbahnhofmarkt Linz egyik legnagyobb és legrégebbi piaca, a város déli részén található. A környék élettel teli, változatos, és a helyiek körében is nagyon népszerű. Érdemes odalátogatni több okból is:
Helyi termékek és ételek: A piacon friss, helyi alapanyagokat találhatsz, mint zöldségek, gyümölcsök, húsáruk, valamint osztrák specialitások. Emellett a környék gazdag nemzetközi konyhák kínálatában is, így például török, olasz, és ázsiai ételeket is kipróbálhatsz.
Vásárlás és gasztronómiai élmények: Kiváló hely arra, hogy helyi sajtokat, hentesárut, pékárut vagy akár osztrák borokat vásárolj. A piacon sok kis étkezde és kifőzde található, ahol olcsón és ízletesen ehetsz.
Barátságos hangulat: A Südbahnhofmarkt környéke Linz egyik leghangulatosabb és legélénkebb része. A helyi lakosok rendszeresen járnak ide bevásárolni, és a piac valódi közösségi térként is működik, ahol a helyiek összejönnek és beszélgetnek.
A piac változatos kínálata és autentikus atmoszférája miatt remek hely arra, hogy jobban megismerd Linz kulturális és kulináris világát, miközben helyi különlegességeket kóstolhatsz meg.
Linz éjszakai élete elsősorban a belvárosban, különösen a Landstraße és környékén, valamint Urfahr városrészben koncentrálódik. Az éjszakai szórakozási lehetőségek széles skáláját kínálja, beleértve a bárokat, pubokat, klubokat és élőzenés helyeket. Az éjszakai élet jellemzője, hogy sok hely kínál élőzenei programokat és változatos zenei stílusokat, a mainstream mellett alternatív műfajok is megtalálhatók.
Két alternatív zenei helyszín, amelyeket ajánlok:
Stadtwerkstatt: Ez egy ikonikus kulturális központ és szórakozóhely Linzben, amely Urfahr városrészben található, közvetlenül a Duna partján. Alternatív zenére és underground előadókra specializálódott, gyakran szerveznek koncerteket és élő zenei eseményeket. A hely különösen népszerű a fiatalok és a művészvilág tagjai között. Az épületben található kávézó és terasz is, ahol lazább hangulatban lehet beszélgetni és kikapcsolódni.
KAPU: A Kapu Linz egyik legismertebb alternatív szórakozóhelye, amely több évtizedes múltra tekint vissza. A klub kifejezetten az alternatív, punk, metal és indie zene kedvelőinek szól, és rendszeresen szervez élő koncerteket, DJ-esteket és kulturális rendezvényeket. A hely underground atmoszférája, valamint a programok változatossága vonzza a helyi és nemzetközi közönséget egyaránt.
1. Linz jó közbiztonságú város.
2. Linzben van egy tiszteletbeli magyar konzul, Dipl.Ing. Katharina PEDÁK-VATTAY személyében
Cím: PricewaterhouseCoopers, Hafenstr. 2a, 4020 Linz - Telefon: 0732/6117-5030 - E-mail: hp@iib.at
Ügyfélfogadás: CS 09:00-12:00 - Konzuli kerület: Felső-Ausztria (Oberösterreich)
Linz központjában található a Hauptplatz (Főtér), amely a Duna mentén helyezkedik el, és Európa egyik legnagyobb, legimpozánsabb barokk tere. A tér 220 méter hosszú és 60 méter széles, középpontjában a Szentháromság-szobor emelkedik. A Hauptplatz szerkezetén 1200 óta nem végeztek jelentős átalakításokat. A tér épületei a reneszánsz és barokk stílus jegyeit viselik magukon. A zárt térérzetet a Duna panorámája oldja fel, amely felé haladva két hatalmas épület keretezi a kilátást, mintegy „kaput” képezve. Ezek az épületek Hitler grandiózus terveinek maradványai.
A Szentháromság-oszlop (Dreifaltigkeitssäule) 1723-ból - F. Andris fotója
azaz az Altstadt
Nappal gyönyörűen romantikus, szűk kis utcákkal és sok történelmi épülettel. A nagyon egyenetlen kövezet miatt ajánlott masszívabb lábbelit viselni. Számos kis terasz kínál kellemes időtöltést. Különféle kis üzletek, a könyvesboltoktól a galériákig, gondoskodnak a változatosságról. Este és főleg a hétvégén az óvárosban számos vendéglátóhely várja a látogatókat, amelyeket főleg a fiatalabb közönség kedvel, és több környékbeli szórakozóhelyen éjszakába nyúló élénk nyüzsgés tapasztalható.
Linzi kastély, Schlossberg 1 (Linzer Schloss)
Az első írásos említés 799-ből származik, majd 1477-ben III. Frigyes császár alatt teljes átépítés történt. Ebből részben még ma is megmaradtak az erődítmény falai, a bástyák és a Frigyes-kapu (nyugati bejárat). Ez utóbbit egy címerkő díszíti (1481-ből) az AEIOU híres felirattal (mely azt jelenti: „minden föld Ausztria alattvalója”) és a császári monogrammal. II. Rudolf császár 1600-ban lebontatta a kastélyt és újjáépíttette. A masszív, négyemeletes épülettömb két belső udvarral, valamint a város felé néző főkapu (Rudolf-kapu, 1604) ekkor készült el.
A francia háborúk idején a kastélyt tábori kórházként használták. 1851 és 1945 között katonai laktanyaként szolgált. 1953 és 1963 között az épület kibővítésre és restaurálásra került, hogy az oberösterreichi tartományi múzeumok kastélymúzeumává váljon.
A Linzi kastély a Freinberg hegy meredek, a Dunáig lejtő nyúlványán található, és a linzi óvárosból néhány perc alatt lépcsőn keresztül megközelíthető.
Alter Dom, azaz a Régi Katedrális, Domgasse 3,
Az óvárosi negyedben található templomot 1669 és 1678 között építették, valószínűleg Pietro Francesco Carlone tervei alapján, a jezsuita rend megbízásából. A templom patrónusa Loyolai Szent Ignác.
Ez az egységes hajós barokk templom 1785 és 1909 között a Linzi Egyházmegye püspöki temploma volt. A templomban oldalkápolnák, karzatok és egy zárt szentély található.
A templomnak híres orgonája is van, amelyet Franz Xaver Krismann készített, és Anton Bruckner, a híres zeneszerző, aki 1856 és 1868 között itt volt orgonista, átalakította az orgonát saját hangzásbeli elképzelései szerint.
Nyitvatartás: mindennap 7:30-18:30.
Mariendom (más néven Új Katedrális, Szeplőtelen Fogantatás Székesegyház), Herrenstraße 26
A Mariendom Ausztria legnagyobb temploma, bár nem a legmagasabb. Az 1924-ben felszentelt, „Új Katedrális” néven is ismert épület egy építészeti mestermű, amely a legjelentősebb neogótikus műemlékek közé tartozik, és lenyűgöző szépségével és tökéletes kivitelezésével ragadja meg a látogatókat. A templom építése csak 1935-ben fejeződött be, és 20 000 ember befogadására alkalmas. Összesen 142 ablak, 54 oszlop és 17 oltár található benne, valamint figyelemre méltó festett üvegablakok díszítik. A 134,69 méter magas toronyban 9 harang található.
A domtúrák különleges betekintést nyújtanak a katedrális egyébként nem látogatható részeibe, például a belső és külső galériára. A "Mennyei lépcsőn" keresztül 633 lépcső vezet fel a legfelső, 112 méter magasan lévő kőerkélyre, amely Ausztria legmagasabb kilátópontját kínálja egy templomban, lenyűgöző 360 fokos panorámával Linzre és környékére (áprilistól októberig látogatható). A torony 68 méter magas részéig tartó túrát akár egy romantikus vacsorával is lehet kombinálni.
Az esti Linz egyik ikonikus látványa a Duna partján elhelyezkedő Ars Electronica Center (AEC), amely futurisztikus fényekben pompázik. Az épület jelenlegi formáját a 2009-es Európa Kulturális Fővárosa eseményre nyerte el, de az itt található technológiai és tudományos művészeti központ már a ’70-es évek végétől fejlődik, amikor 1979-ben megrendezték az első Ars Electronica Fesztivált. A központban a számítógépes technológia és a robotika által ihletett művészeti és tudományos kutatás áll a középpontban.
2024-ben az AEC látogatói megtapasztalhatják, milyen érzés egy szilikon borítású, csonkolt végtagú robot ölelését, miközben az azt mondja: „Ich liebe dich”. Emellett megcsodálhatják, hogyan működik egy 3D nyomtató, valamint számos más technológiai és tudományos innovációt is felfedezhetnek.
Nyitvatartás (2024):
Hétfőtől szombatig: 10:00 - 17:00
Vasárnap: zárva (előfordulhatnak speciális események, amelyek esetén változik a nyitvatartás)
Belépőjegy (2024):
Felnőtt jegy ára: 11,50 EUR
Javasolt előre tájékozódni a különleges kiállításokról és eseményekről, mivel időszakosan bővülhetnek a programok.
Nagyon kiábrándító. A szekciócímek nagy elvárásokat keltenek, de az információs panelek alig nyújtanak hasznos információt a dolgok megértéséhez, csupán nyilvánvaló és fantáziadús forgatókönyveket sorolnak fel. Az sem segít, hogy a múzeumi segítők nem elérhetők, és amikor megkérdeztem az egyiket, hogy mit csinál az egyik látogató a 3D szkennerrel, azt mondta: „Kérdezd meg tőle.” Végül az a látogató volt az egyetlen, aki ténylegesen segített ebben a múzeumban. Összefoglalva, az emberek úgy bolyonganak, mint a birkák egy rakás érthetetlen játékszer között. Szerencsére a közelben van a gyönyörű linzi székesegyház...(2024)
Lentos Művészeti Múzeum, Doktor-Ernst-Koref-Promenade 1,
A Lentos Művészeti Múzeum a linzi Neue Galerie utódintézménye, és az avantgárd művészet múzeuma. Ausztria egyik legfontosabb modern és kortárs művészeti múzeuma. A nemzetközileg is elismert, 130 méter hosszú épület mintegy 8000 m² hasznos területtel rendelkezik, és közvetlenül a Duna partján fekszik. Külső megjelenését az átlátszó, éjszaka megvilágított üvegburkolat határozza meg, amelyet 1800 rétegelt biztonsági üveg alkot, ismétlődő „kunstmuseum lentos” felirattal.
A Lentos Múzeum a 20. századi művészettörténethez kapcsolódó, meghatározó kortárs művészeti témák és irányzatok bemutatására és közvetítésére törekszik. Gyűjteménye körülbelül 1500 művet tartalmaz, beleértve festményeket, szobrokat és tárgyművészeti alkotásokat, több mint 10 000 papíralapú munkát, valamint mintegy 850 fényképet. Az időszakos kiállítások a gyűjtemény darabjait, a modern művészet alkotásait és a kortárs művészeti tendenciákat mutatják be. Ezek a művek egy adatbázisban online is elérhetők. A múzeumhoz tartozik egy népszerű kávézó-étterem is, amely panorámás terasszal rendelkezik, kilátással a Dunára.
Nyitvatartás: Kedd, szerda, péntek-vasárnap 10:00-18:00, csütörtök 10:00-20:00. Árak: felnőttek 11,00 €, kedvezményes 9,00 €, diákok (7-27 év) 5,00 €,
Urfahr Linz északi részén található, közvetlenül a Duna túloldalán, és a város egyik legváltozatosabb negyede. Egy kis híd, a Nibelungenbrücke köti össze a belvárossal, így gyalogosan is könnyen megközelíthető. A negyed híres a Urfahraner Jahrmarkt nevű óriásvásárról, amely tavasszal és ősszel is rengeteg embert vonz. Urfahr keveri a modern városi hangulatot és a zöld területeket, például a Pöstlingberg hegy lábánál. A Pöstlingbergbahn kisvasúttal fel lehet jutni a hegyre, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik Linzre és a Dunára. Urfahr egyik központi része a Hauptstraße, ahol számos bolt, kávézó és étterem található, de mégis nyugodtabb, mint a Landstraße.
Az Ars Electronica Center, a modern technológiát és művészetet bemutató múzeum, szintén itt található, ami a negyed kulturális vonzerejét növeli. Urfahr igazi városi negyed, de megőrizte a régi, nyugodtabb atmoszférát is. A
Lentia City bevásárlóközpont a modern élet kényelmét kínálja, míg a környező kis utcák csendesebbek. Rengeteg zöldterület van a Duna partján, ami ideális piknikezéshez vagy sétához.
Az éjszakai élet nem olyan nyüzsgő, mint a belvárosban, de a helyi bárok és kocsmák hangulatos alternatívát nyújtanak. Urfahr lakónegyedei kellemesek és csendesek, így sok helyi család választja otthonául.
A negyed közlekedési szempontból is kedvező, a villamosok gyorsan eljuttatnak a város többi részére. Urfahr összességében Linz egyik legsokoldalúbb része, ahol a modern és a hagyományos stílus találkozik.
A Kulturquartier Linz belvárosának egyik legpezsgőbb és legkreatívabb része, ahol a kultúra és a művészet szinte minden sarkon megjelenik. A negyed központi helyszíne a OK (Offenes Kulturhaus), amely egy kortárs művészeti központ, állandó és időszakos kiállításokkal, valamint különböző kulturális eseményekkel. A Moviemento mozi itt található, ami Linz egyik legnépszerűbb alternatív filmszínháza, ahol művészfilmeket és független produkciókat vetítenek. A Kulturquartier tele van modern építészeti megoldásokkal, de megőrizte a történelmi épületek varázsát is.
Ez a negyed nemcsak a művészet szerelmeseinek, hanem a városi élet kedvelőinek is kedvelt helye, kávézókkal, éttermekkel és teraszokkal tarkítva. A Höhenrausch kiállítás, amely a tetők fölött vezet végig, szintén itt kapott helyet, és különleges látképet nyújt Linzre.
A Kulturquartier rendezvényei között találunk zenei fesztiválokat, színházi előadásokat és workshopokat is. Ez a negyed szinte minden hónapban újabb izgalmas programokkal várja a látogatókat. A Tabakfabrik közelében található, ami egy másik fontos kreatív központ Linzben.
Az esti órákban a negyed bárjai és kávézói megtelnek élettel, így a kulturális programok után kellemes helyszínt nyújtanak egy esti lazításra. A Kunstuniversität Linz is itt van a közelben, így rengeteg fiatal művész és kreatív elme jár-kel a negyedben. A OK Platz gyakran ad otthont szabadtéri eseményeknek, így a tér is a közösségi élet fontos színtere. A Kulturquartier nemcsak a helyiek, hanem a turisták számára is vonzó, mivel Linz kulturális szívében található.
(Kepler Szalon), Rathausgasse 3,
Az épületet 1549-ben említik először írásos forrásokban. A késő középkori épület a 15. században, illetve a 16. század első harmadában épült, majd az évek során többször átalakították. Johannes Kepler csillagász és matematikus 14 éves linzi tartózkodása alatt, 1621 és 1625 között itt lakott. 2008-ban az épületet felújították, és az első emeleten egy rendezvénytermet alakítottak ki, amely „Kepler Szalon” néven működik. A Kepler Szalon egy oktatási intézmény, amely széles közönség számára közvetíti a tudományokat. A „Tudás és Párbeszéd Házában” évente körülbelül 100 rendezvényt tartanak, amelyek célja a tudás átadása.
Christkönigkirche
(Béke-templom, Ignác-templom), Wildbergstraße 30,
A mai Christkönig-templom 1934 és 1999 között épült több szakaszban, bazilika stílusban, majd kibővítették és átépítették. A bal oldali hajó elején található a Mária-oltár, amely egy emlékezetes Mária-szobrot őriz. Ez a szobor csodával határos módon sértetlen maradt a templomot ért 1945. május 4-i bombatámadás után. A két oldalsó hajó falain 16 keresztút képet találunk, melyeket sgraffito technikával készítettek.
A Béke-kápolna emlékhelynek épült, és az urfahr-i plébánia első világháborúban elesett katonáinak állít emléket. Az építkezés 1934-ben kezdődött, és 1937-ben fejeződött be. A 40 méter magas világítótoronyban egy precíziós óra található, míg 1951 óta a templomot egy hatalmas toronykereszt koronázza.
Nyitvatartás: Hétfő-szerda 8:30-12:00, péntek 8:30-12:00, 16:00-18:00.
Karmelitenkirche
Landstraße 33,
A Karmelita templom Ausztria egyik legértékesebb barokk temploma. Az alapkövet 1690-ben helyezték el, a templom 1710-re készült el, majd 1726-ban szentelték fel. A templom építésekor a bécsi Josefskirche szolgált mintaként. Az erősen tagolt nyugati homlokzat a prágai karmelita templom homlokzatára emlékeztet. A barokk épületet stukkók díszítik. A főbejárat mellett Szent Teréz és Szent János szobrai állnak, a homlokzat oromfülkéjében pedig egy 1722-ből származó Szent József kolosszális alakja látható. A templom szószéke 1714-ből származik és gazdagon díszített, a gyóntatószékek (1711) pedig művészien faragottak.
Nyitvatartás: Hétfőtől szombatig 7:00-18:30, vasárnap 6:15-18:45.
1. Az a kijelentés, hogy Linzben több munkahely van, mint munkavállaló, elsőre valóban ellentmondásosnak tűnhet, de több tényező magyarázza ezt:
Infrastrukturális és gazdasági központ: Linz egy fontos ipari és kereskedelmi központ Ausztriában. Az olyan nagyvállalatok, mint a voestalpine acélgyár és más ipari cégek, rengeteg munkahelyet teremtenek. Ezek a munkahelyek nem csak a helyi lakosok számára nyitottak, hanem a környező régiókból és településekről is vonzzák a munkavállalókat.
Bejáró munkavállalók: Linz egy jelentős gazdasági központ Felső-Ausztriában, ami azt jelenti, hogy sokan más városokból és falvakból járnak be dolgozni a városba. Ez azt eredményezi, hogy bár Linznek saját lakossága viszonylag stabil, a városban dolgozók száma sokkal magasabb, mert a környező területekről is sokan bejárnak naponta dolgozni.
Magas ipari és szolgáltatási szektor: Linzben számos nagy ipari és szolgáltatási szektor működik, amelyek folyamatos munkaerőigénnyel rendelkeznek. Ezek a szektorok nem csak a helyi lakosságot, hanem az ingázókat is alkalmazzák.
A Linzer süti, vagyis a Linzer Torte a világ egyik legrégebbi süteménye, és Linz városáról kapta a nevét. Az első írásos receptje 1653-ból származik egy osztrák szakácskönyvből, így egy igazán történelmi desszertről van szó. Az eredeti Linzer Torte egy omlós tésztából készül, amelyet általában liszt, vaj, cukor és őrölt mogyoró vagy mandula felhasználásával gyúrnak össze. A tészta tetejét rácsos mintázat borítja, és lekvárral töltik meg.
Lekvár: Az eredeti Linzer tortába ribizlilekvárt (Johannisbeer) használnak, mert ez az édes és savanykás ízvilág jól ellensúlyozza az édes tésztát. Néhány helyen málna- vagy szilvalekvárral is készítik, de a ribizlilekvár a legautentikusabb.
Eredeti és más országokban kapható verziók közötti különbségek:
Tésztaszerkezet: Az eredeti Linzer Torte tésztája omlós és diós vagy mandulás, míg sok más országban, például Magyarországon, gyakran egyszerűbb, dió nélküli tésztát használnak. Az eredeti változat gazdagabb és fűszeresebb, gyakran ízesítik fahéjjal vagy vaníliával.
Lekvár: Más országokban gyakran használhatnak baracklekvárt, eperlekvárt vagy más gyümölcslekvárt, míg az eredeti osztrák receptben a ribizlilekvár a tradicionális. Ez a különbség sokat változtat a sütemény ízvilágán.
Formázás: Az eredeti Linzer Torte tetejét szigorúan rácsos mintázattal díszítik. Más országokban ezt a rácsos mintát néha elhagyják, vagy csak egyszerű díszítést alkalmaznak.
Az eredeti Linzer Torte tehát fűszeresebb, omlósabb, gazdagabb, és különösen a ribizlilekvár ad neki egyedi karaktert, amit a más országokban készített verziók sokszor nem követnek hűen.
3. Történelem:
Időszámításunk előtt 400 körül, a mai város területén és a közeli Duna menti területeken számos kelta erődítmény és település jött létre.
Linzt először a római állami kézikönyvben, a „Notitia dignitatum”-ban említik „Lentia” néven.
A kora középkorban Linz a bajor hercegség keleti terjeszkedése révén vált ismét jelentős várossá. A 13. század végétől Linz a tartományi elöljáró székhelye lett, és így Felső-Ausztria (Oberösterreich) központjává vált. III. Frigyes császár még rezidenciájává is választotta a várost, és 1489-től 1493-ig a Szent Római Birodalom központja volt.
1800. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony ünnepén hatalmas tűzvész tört ki, amely súlyosan megrongálta a kastélyt, a tartományi házat és az óvárost. Ezt követően a város árkait és falait eltávolították. A 19. század közepétől az iparosodás Linzt is elérte.
A második világháború vége után (1945) Linz poros acélvárosként vált ismertté, köszönhetően legnagyobb munkaadójának, a Voestalpine AG acélműveknek.
Az egykor problémás környezetvédelmi megítélését Linz az 1980-as évek közepétől kezdve következetes politikai intézkedésekkel javította. A környezetvédelem javításával és számos kulturális kezdeményezéssel, mint a Linzer Klangwolke, a Brucknerfesztivál, a Pflasterspektakel és az Ars Electronica fesztivál, a város fokozatosan új imázst épített fel.
2004 óta minden évben megrendezik a Crossing Europe filmfesztivált, 2013-ban pedig megnyílt az új Zene Színház a Volksgartenben, egy modern színház és operaház. E kezdeményezések révén Linz kulturális városként tudta magát pozicionálni, miközben az egykori iparvárosi struktúrák részben még mindig láthatók. Linz egyetemi városként is jelentős, több egyetemmel és széleskörű művészeti és kulturális tanulmányi kínálattal rendelkezik.
A várost 2014-ben közigazgatásilag újra felosztották 16 statisztikai kerületre, amelyek nevei nagyjából megegyeznek a lakosság által használt helynevekkel.
g. l. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.