Közösségi mulatás Gumpoldskirchen-ben - R. Gy. fotója
Alsó-Ausztria németül "Niederösterreich" és az osztrák tartományok között az egyik legnagyobb és legfontosabb. A tartomány az ország északi részén helyezkedik el, és osztozik határain Csehországgal, Szlovákiával és az alsó-ausztriai tartományokkal.
Alsó-Ausztria gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik, és számos jelentős látnivalóval büszkélkedhet, mint például a melk-i apátság, a dürnsteini vár és a Göttweig apátság. A tartomány területén található a Bécsi-erdő, amely az osztrák főváros közelében helyezkedik el, és rengeteg szabadidős tevékenységet kínál, beleértve a kirándulást, a kerékpározást és a síelést.
Alsó-Ausztria a borászatáról is híres, és több neves borvidék is található itt, például a Wachau és a Kamptal. A tartomány gasztronómiája is gazdag és változatos, és számos helyi specialitást kínál, mint például a Mohnzelten, amely egy hagyományos almás pite mákkal töltve.
Alsó-Ausztria legnagyobb városai közé tartozik Sankt Pölten, Wiener Neustadt, Krems an der Donau és Baden bei Wien. Ezen kívül számos más kisebb város és település található a tartomány területén.
Alsó-Ausztria tele van gyönyörű és festői falvakkal, amelyek érdemesek a látogatásra. A Wachau régióban található Dürnstein és Spitz két népszerű falu, amelyeket a szőlőültetvények, a barokk stílusú épületek és a lenyűgöző kilátások tesznek különlegessé. A Waldviertel régióban található a Gmünd és a Weitra, amelyek középkori váráról és hagyományos kovácsolásról híresek. A Mostviertel régióban található Lilienfeld és Pöggstall falvaiban pedig szép barokk templomokat és kolostorokat találunk.
Tetszett:
A meseszép Wachau völgy őszi színekben, ahol a szőlőtőkék vörösen izzanak a domboldalban.
A Melki apátság barokk könyvtárterme, ahol még a lélegzeted is visszatartod a látvány miatt.
A Schneeberg hegyi fogaskerekűje, ahonnan az egész tartományt belátni tiszta időben.
A Laxenburg kastélypark taván csónakázni, miközben hattyúk úsznak melletted méltóságteljesen.
A Klosterneuburgi apátság verduni oltára, ami olyan részletgazdag, hogy órákig bámulnád.
A Raxalpe hegyi menedékházában forrón gőzölgő gulyásleves egy hosszú túra után.
Nem tetszett:
A bécsi agglomeráció csúcsforgalma, ami minden reggel és este rémálommá teszi a közlekedést.
A kisvárosok néha túl csendes, kihalt hangulata, főleg vasárnap délután.
A néha barátságtalan helyi pincérek hozzáállása a turistákhoz.
A heurigerek (borospincék) kiszámíthatatlan nyitvatartása, sosem tudod, mikor vannak nyitva.
A vidéki tömegközlekedés ritkás járatai, amik miatt autó nélkül nehéz boldogulni.
A népszerű kirándulóhelyek túlzsúfoltsága hétvégén, amikor még parkolni sem lehet.
Ez a monumentális bencés kolostor, amely méltán vált a Wachau-völgy jelképévé, olyan fenséges pompával trónol a sziklán, hogy azonnal érthetővé válik, miért szerepel az UNESCO világörökségi listáján. Ahogy beléptem a sárgára festett homlokzatú kolostorba, a barokk építészet lenyűgöző gazdagsága olyan erővel ragadott magával, hogy alig tudtam eldönteni, merre nézzek először.
A márványterem vakító fehérsége és a mennyezetén táncoló freskók olyan tökéletes harmóniát alkotnak, hogy percekig csak álltam és csodáltam a 18. századi mesterek elképesztő tudását. A kolostori könyvtárban több mint 100.000 kötet sorakozik a polcokon, és a tágas, napfényes terem aranyozott díszítései között sétálva szinte éreztem a tudás és bölcsesség jelenlétét, amely évszázadok óta átitatja ezt a helyet. Különösen megkapó volt a spirális könyvespolcokon pihenő középkori kéziratok látványa, amelyek mindegyike felbecsülhetetlen értékű kincs.
Az apátsági templom olyan fenséges és pompázatos, hogy belépve szinte elakadt a szavam – a márványoltár, az aranyozott szobrok és a plafon freskói olyan tökéletes egységet alkotnak, amely a barokk művészet csúcsát jelenti. A templomban délben hallgatott orgonakoncert hangjai olyan tisztán szálltak a magasba, hogy szinte éreztem, ahogyan a zene rezgései átjárják a testem. A kolostor múzeumában kiállított liturgikus tárgyak és ereklyék között sétálva évszázadok vallásos művészetének gazdag örökségével találkoztam szembe.
Talán az egyik legszebb élmény mégis az volt, amikor kiléptem a teraszon a melki dombról nyíló panoráma elé – a Duna kanyarulatának, a körülölelő dombok szőlőinek és erdőinek, valamint a távolban kéklő hegyeknek a látványa olyan tökéletes kompozíciót alkotott, mintha egy művész festette volna vászonra az egész tájat. A szerzetesek által működtetett étteremben megkóstoltam a helyi specialitásokat, miközben az apátság saját termésű borait kortyoltam, és közben arra gondoltam, hogy a bencések közel 1000 éve élnek ezen a helyen, őrizve a kultúra és hit lángját.
A kolostorkertben tett séta során a gondosan nyírt sövények és színpompás virágágyások között olyan békesség töltött el, ami ritkaság a mai rohanó világban. A Melk-i apátság olyan hely, amely nem csupán a szemet gyönyörködteti, hanem a lelket is megérinti – az évszázados falak között mintha lelassulna az idő, és az ember egy pillanatra részesévé válik annak az örökségnek, amely generációk sorát inspirálta már.
Távozásom előtt még egyszer visszatekintettem a napsütésben csillogó aranyozott tornyokra, és tudtam, hogy a Melk-i apátság emléke olyan kincs, amelyet örökre magammal viszek utazásaim során.
f. sz fotóji
A Duna fölé magasodó dombon álló Göttweig Apátság már messziről olyan fenségesen emelkedik a táj fölé, hogy lélegzetelállító látványával azonnal rabul ejti az utazót. Ez a monumentális bencés kolostor, melyet méltán neveznek "Ausztria Escorialjának", a Wachau-völgy egyik legimpozánsabb látnivalója. A kanyargós úton felkapaszkodva egyre többet tárult fel a környező vidék panorámája, és mire felértem, a Duna ezüstös szalagja és a gondosan művelt szőlőskertek olyan látványt nyújtottak, amiért magában megérte az út.
A barokk császári lépcső fogadott, melynek mennyezetfreskója, Paul Troger alkotása, olyan élethű, hogy szinte megszédültem, miközben felfelé haladtam a márványlépcsőkön. Az apátság múzeumában sétálva évszázadok művészeti kincsei között találtam magam – a középkori kéziratoktól kezdve a pompás festményekig minden darab a kolostor gazdag történelméről mesélt. A könyvtárterem polcain sorakozó régi kötetek olyan atmoszférát teremtettek, ahol szinte megállt az idő, és percekig csak álltam, beszívva a könyvek jellegzetes illatát.
A templom belső tere lenyűgöző barokk pompával fogadott, ahol az aranyozott díszítések és a mesterien faragott oltárok között olyan áhítat töltött el, ami ritkán tapasztalható modern világunkban. A szerzetesek ma is élő közössége különleges hangulatot ad a helynek – néhányukkal találkoztam is séta közben, és mosolyuk azt sugallta, hogy boldog emberek élnek itt, a világtól kicsit elvonulva.
Az apátság éttermének teraszán elfogyasztott ebéd közben a Wachau-völgy mesés panorámája tárult elém, miközben a helyi apátsági borokat kóstoltam – a Grüner Veltliner tökéletesen tükrözte a termőhely különleges adottságait. Az apátság ajándékboltjában vásárolt házi lekvár és méz olyan autentikus emlékek, amelyek még otthon is felidézik majd ezt a különleges helyet. Ahogy búcsút vettem a Göttweig Apátságtól, és még egyszer visszanéztem a monumentális épületegyüttesre, tudtam, hogy ez a hely nem csupán turisztikai látványosság, hanem spirituális és kulturális kincs, amely közel ezer éve gazdagítja a régiót.
A naplemente aranyló fényében fürdő kolostor látványa olyan emlék, amely örökre velem marad, és amely miatt a Wachau-völgy méltán szerepel az UNESCO világörökségi listáján.
r. j. fotója
iWachau, az UNESCO világörökségi listáján is szereplő „osztrák Dunakanyar”, nemcsak az ősi várak és kolostorok rajongóit vonzza, hanem a könnyed kerékpártúrák és az osztrák borok kedvelőinek is kihagyhatatlan úti célja. A Duna völgye ezen a szakaszon olyan festői tájat kínál, ahol a természet szépsége és a barokk építészet pompája tökéletes harmóniában találkozik, elbűvölve minden látogatót.
Történelmi örökség és borkultúra
Wachau Ausztria egyik legkiemelkedőbb borvidéke, különösen a fehér szőlő számára kedvező adottságokkal. A borkészítés hagyománya egészen a középkorig nyúlik vissza, amikor a régió kolostorai jelentős bevételre tettek szert kiváló boraik eladásából. A Dunán keresztül szállított borokat messzi városok piacain is keresett termékként tartották számon. Kevesen tudják azonban, hogy Wachau különleges mikroklímája nemcsak a szőlőnek, hanem a gyümölcstermesztésnek is kedvez: a híres „Wachauer Marille”, vagyis a helyi sárgabarack oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel rendelkezik. Ebből készül a térség egyik gasztronómiai büszkesége, a baracklekvár, gyümölcslé, likőr, valamint a vendéglőkben gyakran kínált ízletes barackos gombóc.
Békebeli hangulat és vidéki nyugalom
A Wachau-völgy az osztrák vidéki élet esszenciáját kínálja: egy olyan idilli világot, ahol az emberek kedvessége és a nyugodt légkör azonnal magával ragadja az ideérkezőt. A nyugalom azonban sokszor egyfajta álmos csendet is jelent: a helyiek korán nyugovóra térnek, így az esti élet szinte teljesen lelassul. Az utcák hamar kiürülnek, és a vendéglők, ha nyitva is tartanak, gyakran csendesek maradnak. Az időtlenség érzését tovább fokozzák a régies, fa lambériával borított, vadásztrófeákkal díszített éttermek, amelyek olyan hangulatot árasztanak, mintha Ausztria egyes vidékein az 1970-es évek óta alig változott volna valami.
r. gy. fotója
Weissenkirchen in der Wachau - r. gy. fotója
Weinviertler Museumsdorf Niedersulz
A Weinviertler Museumsdorf Niedersulz olyan élmény volt, mintha egy időgép röpített volna vissza az osztrák falusi élet aranykorszakába. Ez a különleges skanzen Alsó-Ausztria borvidéken több mint 80 autentikus épülettel mesél a régió paraszti életmódjáról, ahol minden kőnek és gerendának története van. Ahogy beléptem a falumúzeumba, azonnal magával ragadott a múlt hangulata – a gondosan áttelepített és újjáépített parasztházak, műhelyek és gazdasági épületek között sétálva szinte hallani véltem a régi korok hangjait.
A napsütötte délelőttön végigjártam a falucska kanyargós utcáit, bekukkantva az egykori kádár, kovács és fazekas műhelyekbe, ahol a korabeli szerszámok mind eredeti helyükön várják a látogatókat. Különösen lenyűgözött a régi szőlőprés-ház, amely tökéletesen illusztrálja, miért is nevezik ezt a vidéket Weinviertel-nek – a borkészítés eszközei olyan állapotban vannak, mintha a mester csak ebédszünetre ment volna el. A múzeumfaluban még működő kemencében sütött friss kenyér illata betöltötte a levegőt, és nem tudtam ellenállni egy szeletnek, amelyet helyi szőlőlekvárral kínáltak.
Az iskola épületében meghatódva néztem a régi palatáblákat és fapadokat, amelyek a modern technológia világában felnőtt látogatóknak igazi időutazást jelentenek. A falumúzeum egyik legszebb része a kis kápolna, amelynek harangja óránként megkondul, emlékeztetve az egykori falusi élet ritmusára. A gazdasági épületekben az állatokat is gondosan bemutatják, így a városi gyerekek is megismerhetik, hogyan éltek egykor a háziállatok a gazdáikkal szoros közösségben.
Miközben a falusi kocsma árnyas kertjében kortyolgattam a környék zamatos borát, elképzeltem, milyen lehetett itt az élet 100-150 évvel ezelőtt – a nehéz munka mellett az összetartó közösség erejét és a hagyományok fontosságát éreztem minden sarokban. A Museumsdorf Niedersulz nemcsak múzeum, hanem élő emlékezet is, amely őrzi és továbbadja a Weinviertel régió gazdag kulturális örökségét az újabb generációknak.
Mielőtt elhagytam ezt a varázslatos helyet, még egyszer végigsétáltam a falu főutcáján, és megfogadtam, hogy visszatérek, talán ősszel, amikor a szüret idején különleges programokkal elevenítik fel a régi idők szokásait.
h. e. fotója
Hardegg vára
Németül: Burg Hardegg
Hardegg vára Ausztria északi részén, a Waldviertel régióban található, és az ország legkeletibb vára. A várat a 12. században építették, és az egyik legjobb állapotban fennmaradt középkori vár Ausztriában.
A vár uralja a környező tájat, és lenyűgöző kilátást nyújt a környező hegyekre és erdőkre. A vár több mint 700 éves történelmének részét képezi, és a látogatók számos érdekes látnivalót találhatnak az épületben.
b. g. fotója
A várban a látogatók megtekinthetik a középkori lovagok életének bemutatóit, fegyvereket, páncélokat és más harci felszereléseket. A vár belsejében múzeumok és kiállítások találhatók, ahol a látogatók megismerhetik a vár és környezete történetét.
A Hardegg várához való utazás autóval történik, és az autópálya és a főutak közötti kapcsolat miatt könnyen megközelíthető. A vár számos turistaattrakcióval együtt van a régióban, így a látogatók számára több látnivaló és érdekesség is várja őket a közelben.
Aggstein vár(rom)
Németül: Burgruine Aggstein
Aggstein vár Ausztria északi részén, a Wachau völgyében található. A vár a 12. században épült, és a középkori időkben fontos szerepet játszott a Wachau régió védelmében.
A vár a középkorban fontos kereskedelmi útvonalon állt, és ezért az idők folyamán gyakran cserélt gazdát. A vár épületei és falai azonban több mint 800 év után is állnak, és lenyűgöző látványt nyújtanak a látogatóknak.
h. a. fotója
A vár a 19. században pusztult el, majd a 20. században újra felépítették, és turisztikai célokra használják. A vár ma múzeumként üzemel, és a látogatók megtekinthetik a középkori életet bemutató kiállítást, valamint a vár életének és történelmének bemutatóit.
A vár magasban helyezkedik el, és gyönyörű kilátást nyújt a Wachau völgyére és a környező tájra. Az Aggstein vár könnyen megközelíthető autóval és hajóval is a Dunán, és egy népszerű turisztikai célpont azok számára, akik szeretnék felfedezni a Wachau régióban található látnivalókat.
Dürnstein vár(rom)
Németül: Burgruine Dürnstein
Dürnstein vár Ausztria északi részén, a Wachau völgyében található. A vár a 11. században épült, és a középkori időkben fontos szerepet játszott a Wachau régió védelmében.
A vár és a környéke ismert történelmi események helyszíne volt, ahol például II. András magyar királyt tartották fogva. A vár történelmi jelentősége miatt számos turista látogatja meg, hogy megcsodálja az épület lenyűgöző környezetét és a Dunára nyíló kilátást.
A vár belseje nagyrészt elpusztult, de a falak és a tornyok nagy része még áll. A vár tetején található kilátópontból gyönyörű panorámát nyújt a Dunára és a környező tájra.
b. p. fotója
A vár könnyen megközelíthető autóval, és a Dürnstein településének része, amely számos turisztikai látnivalót kínál, így a látogatók számára számos lehetőség van a pihenésre és a felfedezésre. A Dürnstein vár egyik népszerű turisztikai célpont a Wachau völgyében, és ajánlott helyszín a történelem, a kultúra és a természet szerelmeseinek.
Kreuzenstein vár
Németül: Burg Kreuzenstein
A Kreuzenstein vár Ausztria északi részén, Bécs közelében található. A vár a 12. században épült, de az évszázadok során többször átépítették és átalakították. A vár jellegzetessége, hogy a 19. században újra felépítették, majd az eredeti történelmi stílusnak megfelelően berendezték, így a látogatók egy igazi középkori várélményben lehetnek részük.
A Kreuzenstein vár 1992 óta nyitva áll a látogatók előtt. Az épületben számos kiállítás található, amelyek bemutatják a vár történelmét és a középkori életet. A várban lehetőség van lovagi tornák megtekintésére, valamint látványos madártánc bemutatókra is, amelyek során sasok, sólymok és más ragadozó madarak szabadon repülnek a vár felett.
A Kreuzenstein vár egyedülálló helyszín, amely számos lehetőséget kínál a látogatók számára a történelem és a kultúra felfedezésére. A vár könnyen megközelíthető autóval vagy a közeli vasútállomásról induló buszokkal. Ajánlott helyszín a középkori történelem és kultúra iránt érdeklődőknek, valamint a családok számára, akik szórakoztató és izgalmas programokat keresnek.
sz. s. fotója
Laxenburg vár(ak)
Németül: Schlösser von Laxenburg
A vár a 13. században épült, és eredetileg egy lovagvár volt, majd később a Habsburg család birtokába került, és az egyik legfontosabb nyári rezidenciájukká vált.
A Laxenburg vár jellegzetességei közé tartozik a lenyűgöző barokk stílusú épület, a nagy park, amelyben gyönyörű kertek, tók és szökőkutak találhatók, valamint a vár körüli hatalmas erdő, amely remek kirándulási lehetőséget kínál.
A Laxenburg vár és park mai formájában a 19. században alakult ki, amikor az udvarházat kibővítették, és a kerteket és parkokat újragondolták és átalakították. Az épület és a park ma is látogatható, és számos kulturális és szabadidős programot kínál a látogatóknak, például kertészeti kiállításokat, koncerteket, lovagi tornákat és sok más rendezvényt.
m. k. fotója
A Laxenburg vár könnyen megközelíthető autóval vagy a közeli vasútállomásról induló buszokkal.
Rosenburg vár
Németül: Schloss Rosenburg
Rosenburg vár Ausztria észak-keleti részén, Kremstal régiójában található, Rosenburg falu közelében. Ez egy gyönyörű barokk stílusú várkastély. A vár a 12. században épült, és az évszázadok során sok változáson ment keresztül, amíg végül a jelenlegi formájában állt fel.
a. m. fotója
A Rosenburg vár jellegzetességei közé tartozik a lenyűgözően szép épület, amelyet impozáns torony és bástyák vesznek körül. A várban számos kiállítás és program várja a látogatókat, beleértve a középkori életet bemutató kiállítást, valamint vadászati és szarvasbőrös kiállításokat is.
A vár parkja szintén érdemes megtekinteni, ahol egy kellemes sétát tehetünk a kastélyt körülvevő természetben. A vár közelében számos más látnivaló is található, így érdemes körülnézni a környéken is.
A Rosenburg vár könnyen megközelíthető autóval vagy a közeli vasútállomásról induló buszokkal.
Graffenegg vár
Németül: Schloss Grafenegg
A Grafenegg kastély első látásra olyan hatást tett rám, mintha egy mesebeli történet elevenedett volna meg előttem – a tornyos-bástyás épületegyüttes Alsó-Ausztria szívében valódi ékszerdoboz. Amikor beléptem a kastély parkjába, azonnal magával ragadott a romantikus angolkert varázsa, ahol évszázados fák és gondosan ápolt virágágyások között kanyarognak a sétányok. A kastély homlokzatán a neogótikus és romantikus stíluselemek olyan harmonikus egységet alkotnak, hogy percekig csak álltam és próbáltam minden részletet az emlékezetembe vésni.
Az igazi meglepetés azonban a park mélyén várt rám – a modern Wolkenturm (Felhőtorony) szabadtéri koncertpavilon, amelynek merész vonalai tökéletes kontrasztot alkotnak a kastély történelmi épületével. Grafenegg nem csupán építészeti csoda, hanem a zene szentélye is, hiszen nyaranta itt rendezik meg a nemzetközi hírű zenei fesztivált, amely a világ legjobb zenekarait és szólistáit vonzza ide. Szerencsés voltam, hogy egy esti koncerten is részt vehettem, ahol a klasszikus zene hangjai betöltötték a parkot, miközben a naplemente különleges fényjátékot varázsolt a környező tájra.
A kastély belső terei ugyanolyan lenyűgözőek, mint a külső megjelenése – a dísztermekben sétálva szinte érezni lehetett a múlt jelenlétét, a falakon függő művészeti alkotások pedig a Metternich család gazdag történelméről meséltek. Ebédre a kastély éttermében foglaltam asztalt, ahol a helyi alapanyagokból készült fogások mellett a környék legfinomabb borait kóstolhattam meg – a Wachau régió Grüner Veltlinerje tökéletes kísérője volt a délutáni sétámnak.
Ahogy alkonyodott, a kastély megvilágított sziluettje a parkban tükröződő tóban olyan meseszerű látványt nyújtott, hogy szinte elfelejtettem lélegezni. Grafenegg olyan hely, ahol a történelem, művészet és természet tökéletes harmóniában találkozik, és ahol minden látogató megtalálhatja a maga kis csodáját – legyen az egy csendes sarok a parkban, egy különleges építészeti részlet, vagy egy feledhetetlen zenei élmény.
b. t. fotója
Schönbühel kastély
A kastély magánkézben van és zárva a látogatók elől. Ez új állapot, mert korábban látogatható volt, és még látható a végleg beázártnak tűnő pénztár. Legalább kívülről megcsodálható, ahogy fenségesen ül a dombtetőn.
Schönbühel kastély barokk stílusú és az 1700-as évek végén épült, és gyönyörű helyen, a Duna partján található, a Wachau régióban, Melk és Krems között.. A kastély épületét és belső díszeit számos híres művész tervezte és alkotta meg. A kastélyhoz tartozik egy nagy kert, ami szintén nagyon szép és gondozott. A kastélyban múzeum (volt?) található, ami bemutatja a régi idők életét. Gyönyörű a kilátás a környékre.
L. I. fotója
Semmering vasút
Németül: Semmeringbahn
UNESCO világörökségi helyszín!!! Ez inkább szól a hajdani mérnöki mestermunkának, mint a jelenkori közlekedésének.
A világ első olyan vasútvonala volt, amit speciálisan a hegyvidéki területeken való közlekedésre terveztek és építettek. A vonal híres a panorámás kilátásairól és a lenyűgöző mérnöki teljesítményéről. 1854-ben épült. A vonatok ma is használatban vannak, hogy turistákat és helyieket szállítsanak a hegyekben. A vonal hossza mintegy 41 kilométer, és a területre jellemző meredek hegyoldalakon és alagutakon keresztül vezet.
m. m. fotói
A Semmering vasút egyik végállomása Gloggnitz, a másik pedig Mürzzuschlag.
Általában naponta több vonat is közlekedik a vonalon, különféle osztályokkal és árakkal. A menetjegy ára általában a 10 és 20 euró közötti tartományban mozog, de ez változhat az idénytől, a járatok számától és a foglaltsági aránytól függően. A hétvégéken csak jegyautomaták üzemelnek, még az információs pont sincs sehol nyitval.
A vonatozás semmi különleges, amíg el nem éred a hegyeket. Az első rész Bécsből csak egy normál gyorsvonat-utazás. Amint eljut a dombok és hegyek közé, a kilátás jelentősen javul. Ha el akarsz jutni a Semmering-be, ez egy jó lehetőség.
Ötscher-szurdok
Nemcsak Alsó, hanem Ausztria egyik legszebb szurdokvölgyét az Ötscherbach-patak által kivájta ki évmilliók során. Szokás a helyet Ausztria Grand Canyonjának nevezni a szűk kanyonok és magas sziklák miatt, a név pedig tényleg találó. Az Ötscher-szurdok mentén pompás vízesések, hatalmas grántitömbök,és sebesen zúgó, kék-zöld patakok fogadják a kirándulókat egy érintetlen természeti környezetbe csomagolva. forrás
Ötschergraben kanyon
Német neve: Ötschergräben
Ausztria Grand Canyonja minden várakozásomat felülmúlta lélegzetelállító szépségével. A smaragdzöld vizű patakok és vízesések között kanyargó ösvényen haladva olyan érzés volt, mintha egy másik világba csöppentem volna, ahol a természet még érintetlen pompájában uralkodik. Az Ötscher-hegy lábánál húzódó kanyon olyan mély és impozáns, hogy a szurdok alján állva szinte szédítő volt felnézni a meredek sziklafalakra.
A Mariazellerbahn keskeny nyomtávú vasúttal érkeztem, amely már önmagában is különleges élmény volt, hiszen a hegyek között kanyarogva olyan kilátást nyújtott, amiért más helyen órákat kellene túrázni. A túraútvonal mentén zuhatagok sora fogadott, és mindegyiknél percekre megálltam, hogy gyönyörködjek a természet erejében és szépségében. Különösen a Mirafall vízesés nyűgözött le, ahogy robajló hangja betöltötte a völgyet, és a felcsapódó vízpermet szivárványt varázsolt a napsütésben.
Egy kis fahídon átkelve olyan közel kerültem a türkizkék vízhez, hogy szinte éreztem annak hűvös leheletét – a kanyon mikroklímája különleges növényvilágnak ad otthont, amelyet lelkesen fotóztam minden lépésnél. Egy napfényes tisztáson elfogyasztottam a hátizsákomból előkerült szendvicset, miközben körülöttem alpesi virágok ringatóztak a szellőben, és esküszöm, ilyen íze még soha nem volt egy egyszerű elemózsiának.
A túra során több kilátópontot is érintettem, ahol a völgy teljes panorámája feltárult előttem – a mélyzöld erdőkkel borított hegyoldalak és a kanyon sziklafalai között kígyózó ezüstös vízfolyás látványa örökre az emlékezetembe vésődött. Amikor a Schleierfall vízesés fátyolszerű zuhatagánál megpihentem, egy pillanatra azt hittem, hogy egy fantasy film díszletei között járok, olyan meseszerűnek tűnt minden.
Este, miután visszatértem a kis hegyi fogadóba, még sokáig ültem a teraszon, és hallgattam a távolból érkező vízcsobogást, miközben a lenyugvó nap utolsó sugarai aranyló fénybe vonták a hegycsúcsokat. Az Ötschergraben olyan hely, amely magával ragadja az embert, és visszacsábítja – biztos vagyok benne, hogy egyszer még visszatérek, hogy újra átéljem ezt a varázslatos élményt.
p. a. fotója
Steinwandklamm-szurdok
A Steinwandklamm (vagy Steinwandklamm-Schutzhaus) egy természeti környezetben található szurdok Ausztriában, Stájerország területén, az Mürzstegi Alpokban. A szurdokot egy kis patak vájta ki a környező sziklafalakon, és az évszaktól függően változó vízállással rendelkezik.
A szurdokban egy meredek, sziklás ösvény vezet a látogatók által. Az útvonalon számos meredek szikla- és fafal, kis vízesések, alagutak és híd található, amelyek a látogatókat egy izgalmas és kalandos túrára viszik. Az ösvény több szinten keresztül vezet, és a legmagasabb pontján egy kilátóból lenyűgöző panoráma nyílik a környező hegyekre és völgyekre.
A Steinwandklamm egyedülálló és izgalmas természeti környezetet kínál a látogatók számára, akik szeretnék megtapasztalni a természet erejét és szépségét. Azonban fontos megjegyezni, hogy a szurdokban való túrázás meredek, sziklás és néha nedves talajon történik, így megfelelő lábbelit és felszerelést ajánlott használni, és a biztonságra ügyelni.
s. andrás fotója
Krems an der Donau
Krems an der Donau Ausztria egyik legismertebb turisztikai célpontja, amely a Duna és a Wachau régió között található. Krems egy gyönyörű, középkori város, amely gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik. A város főbb látnivalói közé tartoznak:
Steiner Tor: Krems egyik legismertebb műemléke, egy hatalmas, középkori városkapu, amely az 1400-as években épült.
Göttweig Apátság: A várostól néhány kilométerre található apátság egy hatalmas, barokk épület, amely az UNESCO Világörökség része. Az apátság egy gyönyörű kerttel és több kápolnával rendelkezik.
Caricatura Múzeum Krems: Az első karikatúra-múzeum Ausztriában, amely a karikatúra és a humor műfajára fókuszál.
Kremsi Középkori Város: A város középkori belvárosa egy bájos, kis labirintus, tele szűk utcákkal, történelmi épületekkel és boltokkal.
Wein & Co Krems: Egy helyi borbolt és borkóstoló hely, amely kiváló minőségű, helyi borokat kínál a látogatóknak.
r. gy. fotói
Krumbach
Krumbach felfedezése olyan volt, mintha egy mesebeli falucskába csöppentem volna, ahol a tradíció és modernitás tökéletes harmóniában élnek egymás mellett. A Bregenzerwald szívében megbúvó apró osztrák település első pillantásra levett a lábamról a hagyományos vorarlbergi faépítészetével. Ahogy sétálgattam a falu kanyargós utcáin, meglepetten fedeztem fel a világhírű buszmegállókat, amelyeket nemzetközi sztárépítészek álmodtak meg – egy lenyűgöző szabadtéri művészeti galéria, amely turisták sokaságát vonzza ide.
A falu körül elterülő smaragdzöld alpesi legelőkön barangolva olyan panoráma tárult elém, hogy percekig csak álltam és lélegezni is alig mertem, nehogy megtörjem a pillanat varázsát. A helyi vendéglőben elfogyasztott sajttál olyan ízélményt nyújtott, amelyhez foghatót ritkán tapasztal az ember – a helyi gazdák szeretettel készített termékei szinte meséltek a táj és az emberek összefonódásáról. Miközben kortyolgattam a friss forrásvizet egy túra során, egy őz sétált ki az erdőből, olyan közel hozzám, hogy szinte a lélegzetét is hallottam.
Az Alpok ölelésében ez a kis falu olyan autentikus maradt, hogy az ember úgy érzi, mintha az idő lelassulna, és minden percet különös intenzitással él át. Este a szállásomról figyeltem, ahogy a naplemente aranyba borítja a környező hegycsúcsokat, miközben a falu templomának harangja lágyan kondult a völgyben. A Krumbachban töltött idő alatt megértettem, miért zarándokolnak ide az építészet szerelmesei és a természetjárók egyaránt – ez a hely tökéletes egyensúlyt teremt a művészi innováció és az érintetlen természeti környezet között.
Mielőtt elhagytam a falut, még egyszer végigsétáltam a híres buszmegállókon, és minden egyes alkotásnál megálltam, hogy magamba szívjam az üzenetét – hiszen Krumbach arra tanít, hogy a legkisebb dolgokban is felfedezhetjük a nagyszerűséget.
h. m. fotója
Bad Vöslau
Lakosság (2025-ben): 11,857
Egyből megcsapott az a különleges atmoszféra, ami ezt a bájos alsó-ausztriai fürdővárost jellemzi. A sétálóutcán haladva elmerültem a századfordulós épületek elegáns homlokzatainak csodálatában, miközben a távolból már hívogatott a híres termálfürdő. A Thermalbad vize olyan selymesen simogatta bőrömet, hogy órákig áztattam magam, míg testem minden feszültsége feloldódott a 36 fokos, ásványi anyagokban gazdag gyógyvízben.
A város szimbólumának számító Schloss Vöslau körül elterülő hatalmas park tökéletes helyszínt biztosított egy kellemes délutáni piknikhez, ahol a helyi pékségből vásárolt finomságokat kóstoltam. Különleges élmény volt végigsétálni a híres helyi szőlőbirtokok között, ahol a Vöslauer ásványvíz forrásvidéke is található, és megkóstolni a környék jellegzetes borait egy hangulatos Heurigerben. Az esti fények játéka a Kurpark fáin olyan varázslatos hangulatot teremtett, hogy hosszú percekig csak ültem és bámultam a természet tökéletes színpadát.
Másnap felfedeztem a környező erdei ösvényeket, ahol a Wienerwald friss levegője és a madarak koncertje kísérte utamat egészen a kilátóig. A helyi cukrászdában megkóstolt Sachertorta olyan autentikus volt, hogy egy pillanatra azt hittem, Bécsben vagyok, csak éppen a nagyvárosi nyüzsgés nélkül. Amikor eljött a búcsú ideje, még egyszer végigsétáltam a város szűk utcáin, beszívva a virágzó hársfák illatát, és már tudtam, hogy ez a csendes fürdőváros örökre helyet kapott a szívemben.
A Városháza
Lunzer-See
A Lunzer-See kéklő víztükre már messziről csalogatott, amikor hegyi utunkon megpillantottuk ezt a festői osztrák tavat. Karintia ezen rejtett gyöngyszeme körül a hegyek ölelésében olyan nyugalom honol, hogy az ember azonnal elfelejti a nagyváros zaját. A kristálytiszta víz tökéletes hőmérséklete nyári napokon igazi felüdülést kínál a túrázóknak, akik a környező erdei ösvényeken töltötték a napot. Lefeküdtem a partmenti kis stégen, és hagytam, hogy a napsugarak simogassák arcomat, miközben a távolban hófödte csúcsok tükröződtek a tó felszínén.
A helyi étteremben megkóstoltam a frissen fogott pisztrángot, ami olyan ízélményt nyújtott, hogy még most is összefut a számban a nyál, ha rágondolok. Esténként a tóparti kis faházunkból csodáltuk az alkonyi fényeket, ahogy a nap lassan elbújt a hegyek mögött, vörösre festve az égboltot. Amikor eljött a hajnal, a madarak csicsergése és a víz lágy csobbanásai ébresztettek egy újabb tökéletes nap kezdetén. A helyi kenus túravezető olyan elrejtett öblöket mutatott meg, amelyeket csak vízről lehet megközelíteni, és amelyek úgy éreztem, mintha csak nekünk tartogatnák titkaikat.
Végül nehéz szívvel búcsúztam el ettől a varázslatos helytől, megfogadva, hogy még visszatérek, hiszen a Lunzer-See olyan békét adott, amit ritkán találni a mai rohanó világban.
Fotóegyveleg
Grafenegg - városháza - f. sz. fotója
A Wachauba látogatók a vidéki Ausztria legszebb arcát ismerhetik meg, egy nyugodt, békebeli világot, ahol az utcán csak úgy kedvességből ráköszönnek az idegenekre. Ugyanakkor a nyugalom sokszor álmossággal párosul: a helyiek korán fekszenek, így az élet már kora este megáll, s az utcák hamar elnéptelenednek. A vendéglők, ha nyitva is tartanak, sokszor üresek maradnak, ráadásul a dohányfüstös, lambériás, szarvasagancsos éttermek láttán gyakran olyan érzése támad az embernek, mintha Ausztriában valamikor az 1970-es évek tájékán megállt volna az idő.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.